Hrnce na indukciu

Najlepšie hrnce na indukciu 2024 + recenzie

Pri varení na indukčnej varnej doske nie je možné používať akýkoľvek hrniec. V našom teste sme si pre vás pripravili podrobné recenzie takých kúskov, s ktorými to ide. Vybrali sme ten najlepší, hrniec Tefal G7196455, posvietili sme si aj na niekoľko ďalších kvalitných a cenovo dostupných modelov a zostavili návod na výber toho najlepšieho hrnca na indukciu.

Publikované: 15.07.2021
Aktualizované: 19.04.2024

Aký hrniec na indukciu kúpiť?

Na začiatok pre vás máme súhrn najdôležitejších vlastností 3 modelov, ktoré si z nášho testu hrncov na indukciu odniesli špeciálne štítky. V nasledujúcich odstavcoch si môžete v krátkosti prečítať o ich hlavných pozitívach aj negatívach, cene a kľúčových vlastnostiach, ktoré majú priamy súvis s ich funkčnou stránkou.

Názov Hodnotenie Detail
Duetto + G7196455 5* Zobraziť produkt
Tescoma Vision 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1162 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Tefal Duetto+ G7196455

Tefal Duetto+ G7196455

Nerezový hrniec na indukciu, objem 10 l, priemer 28 cm, sklenená pokrievka s parným ventilom, vhodný do rúry, 10-ročná záruka.

Zobraziť viac info

Hrniec na indukciu Tefal G7196455 je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Plusom sú pevné nerezové rukoväte a odolná sklenená pokrievka s parným ventilom a sitkom. Hrniec s priemerom 28 cm a objemom 10 l zvládne teplotu do 250 °C, dá sa používať aj v rúre.

Cenový trhák
Lamart Rock LT1137

Lamart Rock LT1137

Hliníkový hrniec na indukciu, objem 2,1 l, priemer 18 cm, nepriľnavá vnútorná povrchová úprava, sklenená pokrievka s parným ventilom.

Zobraziť viac info

Hrniec na indukciu Lamart Rock je vyrobený z hliníka, má objem 2,1 l, je vybavený vnútornou nepriľnavou vrstvou marble a jeho súčasťou je sklenená pokrievka s parným ventilom. Ide o menší model za veľmi priaznivú cenu, ktorý je nenáročný na údržbu a má pekný dizajn. K mínusovým vlastnostiam patrí vyššia náchylnosť na mechanické poškodenie a soft rukoväte, ktoré sa môžu pri neopatrnom použití pripáliť. 

Náš TIP
Tescoma Home Profi

Tescoma Home Profi

Nerezový hrniec na indukciu, objem 10 l, priemer 28 cm, nepriľnavá vnútorná úprava, nerezová pokrievka.

Zobraziť viac info

Tescoma Home Profi je drahší, no veľmi kvalitný hrniec na indukciu aj iné tepelné zdroje. Ide o celonerezový model, ktorý môžete umývať v umývačke riadu. Home Profi má nadštandardný objem 10 l, zosilnené sendvičové dno a vnútornú nepriľnavú úpravu. K negatívam patrí jeho vyššia cena, ktorá je však primeraná celkovej kvalite, absencia hladinových značiek a vyššia náchylnosť na tvorbu škvŕn.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Hrnce sú určené na prípravu jedla. Naše hodnotenie bolo preto zamerané najmä na tie vlastnosti, ktoré súvisia s touto oblasťou. Pri výbere a recenzovaní jednotlivých modelov sme prihliadali taktiež na spôsob ich údržby, životnosť, zdravotnú stránku a praktické detaily, ktoré môžu varenie podstatne uľahčiť či spríjemniť. Aby sme mohli jednotlivé hrnce na indukciu v našom teste nielen ohodnotiť, ale i porovnať, stanovili sme si rebríček najdôležitejších parametrov, na základe ktorých boli zostavené aj samotné recenzie.

Pomer medzi cenou a kvalitou
Použité materiály
Kvalita spracovania
Multifunkčnosť
Spôsob údržby
Praktické detaily

Pred samotným hodnotením sme museli jednotlivé modely do testu hrncov na indukciu vybrať spomedzi stoviek produktov. V prvom rade sme sa zamerali na tie, ktoré sú dostupné v slovenských e-shopoch aj kamenných predajniach. Hrnce sme hľadali zásadne v ponukách overených značiek, ako je Tefal, Tescoma, Staub a Lamart. Dôležitou pomôckou pre nás boli spotrebiteľské recenzie a, samozrejme, aj miera predajnosti hrncov na indukciu na portáloch, ako Heureka, Mall, Alza, Hej, Datart či TPD.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie hrncov na indukciu

Náš test je súhrnom dôsledného hodnotenia všetkých podstatných parametrov, ktoré uvádzajú samotní výrobcovia, prehľadu dostupných spotrebiteľských skúseností a recenziíporovnávania jednotlivých modelov a ich opätovného hodnotenia. Tento proces, na ktorý nemali vplyv výrobcovia ani predajcovia vybraných produktov, nebol jednoduchý a trval desiatky hodín. Preto veríme, že naše recenzie budú pri vašom výbere toho najlepšieho hrnca na indukciu skutočne nápomocné.

Víťaz testu

Tefal Duetto+ G7196455

Nerezový hrniec na indukciu, objem 10 l, priemer 28 cm, sklenená pokrievka s parným ventilom, vhodný do rúry, 10-ročná záruka.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Hrnce na indukciu Tefal vynikajú kvalitným spracovaním a veľmi dobrou obstarávacou cenou. Model Duetto+ G7196455 nie je výnimkou. Tento model je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Má pevné nerezové rukoväte a odolnú sklenenú pokrievku s parným ventilom a sitkom, cez ktoré môžete pohodlne scediť cestoviny či zemiaky.

Duetto+ je vhodný na varenie na indukcii, elektrine, sklokeramike aj plyne a, čo je veľké plus, môžete ho použiť aj v rúre. Bez pokrievky v nej „zvládne“ teplotu do 250 °C. Hrniec má 28 cm priemer a 10 l objem. Opäť raz upozorňujeme, že takto veľký model nenájde využitie v každej kuchyni.

K pozitívnym parametrom ďalej patrí ryska na vnútornej strane, veľmi praktický lievik na okraji hrnca, vďaka ktorému z neho môžete polievku či iné tekuté pokrmy nalievať priamo do tanierov, a extrémne pevné nitované rukoväte. O kvalite tohto produktu svedčí aj nadštandardná 10-ročná záruka.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Vhodný do rúry
Praktické detaily, ako lievik, ryska či sitko na pokrievke

Negatíva

Veľký objem nemusí byť ideálny pre každého

Objem = 10 l ● Priemer = 28 cm ● Výška = 20,8 cm ● Materiál nádoby, rukovätí = nehrdzavejúca oceľ ● Vnútorná/vonkajšia povrchová úprava = leštená nerezová oceľ/ vysoko leštená nerezová oceľ ● Pokrievka = sklo ● Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina, rúra ● Max. teplota pri pečení v rúre bez pokrievky = 250 °C

Cenový trhák

Lamart Rock LT1137

Hliníkový hrniec na indukciu, objem 2,1 l, priemer 18 cm, nepriľnavá vnútorná povrchová úprava, sklenená pokrievka s parným ventilom.

Pozrieť najlepšiu ponuku

S Lamart Rock môžete variť na indukcii, samozrejme, aj na akomkoľvek inom plynovom, sklokeramickom či elektrickom sporáku. Nádoba aj sklenená pokrievka s parným ventilom sú odolné do teploty 250 °C, výrobca však priamo nehovorí o možnosti ich použitia v rúre, to vám preto nemôžeme vyslovene odporučiť.

Lamart Rock má objem 2,1 l, priemer 18 cm a výšku 8,5 cm. Je vyrobený z hliníka, čo považujeme za menšie mínus, keďže tento materiál nepatrí k najpopulárnejším. Dôvodom sú možné negatívne dopady na zdravie. Na druhej strane neobsahuje žiadne toxické prímesi, ako je PFOA či PTFE, a má veľmi kvalitnú vnútornú povrchovú úpravu.

Materiál marble, v preklade, mramor, je nepriľnavý a odolný proti oderom. Jeho nevýhodou je vyššia náchylnosť na poškriabanie. V hrnci Lamart Rock by ste preto rovnako ako v Tescoma Home Profi nemali používať kovové kuchynské pomôcky. To isté platí aj o drôtenkách a agresívnych čistiacich prostriedkoch. Dobrou správou je, že ak sa vám hrniec podarí poškriabať, môžete v ňom variť ďalej. Škrabance sú len estetickou, nie zdravotne nebezpečnou vadou, bohužiaľ, znižujú životnosť hrnca a spolu s jeho nepriľnavými vlastnosťami.

Údržbu hrnca považujeme za bezproblémovúMôžete ho umývať v rukách aj umývačke riadu. Ak mu chcete životnosť predĺžiť na maximum, odporúčame ho pravidelne natierať rastlinným olejom, čo však nie je nevyhnutné. Na Lamart Rock nájdete tzv. soft rukoväte. Ich výhodou je, že sú pohodlné pri uchopení, nevýhodou riziko pripálenia. Hrniec by ste preto nemali používať na väčšej platničke, ako je jeho priemer. Pri varení na indukcii to, samozrejme, neplatí.

Pozitíva

Naozaj nízka cena (najmä v pomere ku kvalite)
Kvalitný nepriľnavý povrch marble
Jednoduchá údržba

Negatíva

Výrobný materiál
Náchylnejší na poškriabanie
Soft rukoväte náchylné na pripálenie

Objem = 2,1 l ● Priemer = 18 cm ● Výška = 8,5 cm ● Materiál nádoby = hliník ● Vnútorná povrchová úprava = marble – nepriľnavá ● Rukoväte = hliník + plast ● Pokrievka = sklo, Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina

Náš TIP

Tescoma Home Profi

Nerezový hrniec na indukciu, objem 10 l, priemer 28 cm, nepriľnavá vnútorná úprava, nerezová pokrievka.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Hrniec na indukciu Tescoma Home Profi môžete rovnako ako ostatné modely v našom porovnaní používať aj na plynovom, elektrickom či sklokeramickom sporáku. Podobne ako v prípade modelu Lamart Rock výrobca nehovorí o možnosti jeho použitia v rúre, preto vám to neodporúčame ani my.

Tento nerezový hrniec nie je najlacnejší, no jeho obstarávaciu cenu hodnotíme vzhľadom na celkovú kvalitu ako primeranú. Home Profi vyniká nadštandardným objemom. Má 10 l, priemer 28 cm a výšku 17 cm. Samozrejme, ak bývate sami, môže byť pre vás až príliš veľký. Tento kúsok je celonerezovýRukoväte sa, našťastie, nenahrievajú, čo potvrdzujú aj spotrebiteľské recenzie.

Pokrievka na hrnci sedí výborne, čo prispieva k omnoho efektívnejšiemu využívaniu tepla. V tomto smere je nápomocná aj ďalšia jeho vlastnosť, ktorou je zosilnené sendvičové dno. Jeho nahrievanie síce trvá o niečo dlhšie, teplotu však udržiava aj distribuuje omnoho efektívnejšie. K plusom zaraďujeme nepriľnavý povrch a jednoduchú údržbu. Aj tento model je možné umývať v umývačke riadu alebo rukách.

Ako menší problém vnímame, že Tescoma Home Profi je tak trochu citlivka, čo však platí o väčšine hrncov z nehrdzavejúcej ocele. V prvom rade je náchylný na tzv. jamkovú koróziu, ku ktorej dochádza vtedy, keď vodu alebo pokrm osolíte za studena. Soľ sa dostane na dno a môže spôsobiť vznik svetlých škvŕn.

Pri umývaní v umývačke riadu sa môžete stretnúť s ďalším nepríjemným javom, a to kontaktnou koróziou. Hrniec preto vždy umiestnite tak, aby sa ho nedotýkal iný kovový riad. Kovové kuchynské pomôcky nepoužívajte ani na miešanie pokrmov, čo platí aj o umývaní hrnca pomocou drsných hubiek či drôteniek. Poškriabanie je totiž ďalšia vec, na ktorú je tento model citlivý. Poslednou nedokonalosťou je absencia hladinových rysiek.

Pozitíva

Vysokokvalitné materiály a prevedenie
Zosilnené sendvičové dno
Nepriľnavý povrch a jednoduchá údržba

Negatíva

Vyššia cena
Bez vnútorných hladinových značiek
Náchylnejší na vznik škvŕn a poškriabanie

Objem = 10 l ● Priemer = 28 cm ● Výška = 17 cm ● Materiál nádoby, rukovätí, pokrývky = nerezová oceľ ● Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina

Pre náročných

Staub Cocotte

Smaltovaný liatinový hrniec na indukciu, objem 2,4 l, priemer 20 cm, nepriľnavá vnútorná povrchová úprava, liatinová pokrievka, vhodný do rúry.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Liatinový hrniec na indukciu, plyn, sklokeramiku aj elektrinu Staub Cocotte je v porovnaní s ostatnými modelmi v našom teste naozaj výnimočný. Podobne ako v prípade Tefal Intuition a Tefal Duetto+ G7196455 ho môžete použiť aj v rúre, v tomto prípade do teploty 250 °C. Samotná nádoba by zvládla aj väčšiu horúčavu, dekoratívne mosadzné a poniklované prvky však nie.

Prvým výnimočným, i keď nie najlepším parametrom je dosť vysoká obstarávacia cena. Lacnejší a naozaj kvalitný liatinový riad však nezoženiete. Cenu preto hodnotíme ako vysokú, ale primeranú. Staub Cocotte má objem cca 2,2 l, jeho priemer predstavuje 20 cm a je vysoký 9,5 cm. S pokrievkou sa jeho výška „navýši“ na 13,5 cm. V tomto smere ho pokladáme za primerane veľký kúsok, v ktorom môžete pripraviť tekuté i tuhé pokrmy pre 2 až 4 osoby. K negatívam musíme zradiť hmotnosť, ktorá sa šplhá k 3,5 kg.

Telo Staub Cocotte je vyrobené z liatiny. Na povrchu nájdete smalt, ktorý má výborné vlastnosti a vyzerá naozaj dobre. Dno je „potiahnuté“ špeciálnou hladkou keramickou nepriľnavou vrstvou, pripálených nepodarkov sa teda nemusíte obávať. Liatinová je aj pokrievka, na ktorej sa nachádzajú špeciálne výstupky. Slúžia na zlepšenie cirkulácie vzduchu, čo je v kombinácii s výborným rozvádzaním tepla ideálne najmä pri tzv. pomalom varení. Tieto vlastnosti oceníte tiež pri dusení, zapekaní či klasickom pečení.

Z hľadiska kvality spracovania tomuto modelu nie je čo vytknúť. Je odolný voči mechanickému poškodeniu aj korózii, dokonca ho môžete umývať v umývačke riadu. I napriek tomu vám odporúčame, aby ste jeho starostlivosti venovali zvýšenú pozornosť.

Pozitíva

Vysoká kvalita a odolnosť
Vhodný aj do rúry
Jednoduchá údržba

Negatíva

Vysoká cena
Vyššia hmotnosť

Objem = 2,24 l ● Priemer = 20 cm ● Výška s/bez pokrievky = 13,5/9,5 cm ● Materiál nádoby, rukovätí, pokrievky = smaltovaná liatina ● Vnútorná povrchová úprava = smalt, Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina, rúra ● Max. teplota pri použití v rúre s/bez pokrievky= 250 °C ● Hmotnosť = 3,4 kg

Tefal G7197955

Nerezový hrniec na indukciu, objem 6,1 l, priemer 22 cm, sklenená pokrievka s parným ventilom, vhodný do rúry.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Hrniec na indukciu Tefal G7197955 nás zaujal kvalitným prevedením a praktickou vylievacou hranou. Hrniec z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele s pevnými nerezovými rukoväťami a odolnou sklenenou pokrievkou je vhodný na prípravu rôznych druhov pokrmov vrátane cestovín, zemiakov a ryže.

Hrniec môžete používať na všetkých druhoch platní – na sklokeramike, plyne i indukcii či elektrickej varnej doske. Vďaka vysokej odolnosti je možné použitie v rúre do 250 °C, avšak bez použitia pokrievky. Menší objem 6,1 l a priemer 22 cm nájde využitie v každej kuchyni.

Model Tefal G7197955 je vhodný do umývačky riadu, čo uľahčuje čistenie. Na vnútornej strane sa nachádza ryska, ktorú považujeme za veľké plus. Poteší aj nadštandardná 10-ročná záruka.

Pozitíva

Vhodný do rúry
Sitko na pokrievke
Umývanie v umývačke riadu

Negatíva

Odporúča sa použitie neostrého kovového náčinia

Objem = 6,1 l ● Priemer = 22 cm ● Výška = 19,6 cm ● Materiál nádoby, rukovätí = nehrdzavejúca oceľ ● Vnútorná/vonkajšia povrchová úprava = leštená nerezová oceľ/ vysoko leštená nerezová oceľ ● Pokrievka = sklo ● Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina, rúra ● Max. teplota pri pečení v rúre bez pokrievky = 250 °C

Lamart LT1162

Nerezový hrniec na indukciu, objem 6 l, priemer 24 cm, sklenená pokrievka s parným ventilom, nevhodný na použitie v rúre.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Liatinový hrniec na indukciu, plyn, sklokeramiku aj elektrinu Lamart LT1162 ponúka objem 6 litrov. Priemer hrnca je 24 cm, jeho výška 13,5 cm, hmotnosť dosahuje 1,2 kg. Ide o vhodnú voľbu na prípravu pokrmov pre 4 – 6 osôb, avšak na prípravu pokrmov v rúre zabudnite. Hrniec Lamart nie je na zapekanie v rúre určený.

Telo hrnca je vyrobené z nerezovej ocele. Dno je sendvičové (zosilnené), jeho nahrievanie tak môže trvať dlhšie, avšak teplotu distribuuje efektívne, preto sú energetické nároky pri varení nižšie. Tento model je možné umývať v umývačke riadu alebo v rukách. Pokrievka z odolného skla má, samozrejme, otvor na unikajúcu paru. Hrniec možno použiť na všetkých typoch sporákov – od indukčného až po plynový. Potešia hladinové rysky aj predĺžená 3-ročná záruka. Spotrebitelia označujú tento hrniec za kvalitný a dizajnovo pekný, s čím môžeme súhlasiť. Za pomerne málo peňazí získate skvelého pomocníka na prípravu rôznorodých pokrmov.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Kvalitné prevedenie
Vhodný do umývačky riadu

Negatíva

Nedá sa používať v rúre
Náchylnejší na vznik škvŕn a poškriabanie

Objem = 6 l ● Priemer = 24 cm ● Výška = 13,5 cm ● Materiál nádoby, rukovätí = nehrdzavejúca oceľ ● Pokrievka = sklo ● Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina ● Použitie v rúre = nie

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu hrncov na indukciu boli vybrané kúsky z nerezovej ocele, liatiny aj hliníka, tie s väčším i menším objemom. Snažili sme sa vyhovieť čo najväčšej časti z vás. Ak ste si však neprišli na svoje, máme pre vás niekoľko ďalších tipov na šikovné hrnce, ktoré môžete používať na indukcii i akýchkoľvek iných varných doskách.

Hrniec na indukciu Tescoma Presto s 20 cm priemerom a 4 l objemom je ideálnym kompromisom medzi kvalitou a nízkou cenou. Ide o kúsok z nerezovej ocele, na ktorom sa nachádza zosilnené sendvičové dno. Jeho súčasťou je skleneno-nerezová pokrievka s parným ventilom a ergonomicky tvarované soft rukoväte. Hrniec má nepriľnavú úpravu a je vhodný na umývanie v umývačke riadu.

Nerezový hrniec Banquet Living 48722009 je vysoký 20 cm, má priemer 24 cm a jeho objem predstavuje 9 l. Má pomerne tenké steny aj dno, čo je vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu prirodzené. Hrniec môžete použiť pri varení na všetkých typoch varných dosiek, je vhodný na umývanie v umývačke, je vybavený sklenenou pokrievkou a má veľmi pevné rukoväte. Jediným nedostatkom je pomerne všedný dizajn.

Tefal Trattoria E2185374 je naozaj veľmi pekný a kvalitný hrniec za pomerne nízku cenu. Jeho špeciálna pokrievka je ako stvorená na dusenie, bez obáv si v ňom však môžete pripraviť i akékoľvek iné pokrmy. Tefal Trattoria má cca 6,6 l objem a 28 cm priemer. Je vyrobený z hliníka, jeho povrch je nepriľnavý a okrem varných dosiek ho môžete použiť aj v rúre, napr. na zapekanie.

Primerané „drahý“, kvalitný a praktický, to je nerezový hrniec Tescoma President. Tento model má 4 l, priemer 20 cm a výšku 18,5 cm. Jeho súčasťou je veľmi praktická sklo-nerezová pokrievka s rôzne veľkými otvormi na cedenie. K plusom patrí zosilnené sendvičové dno, masívne rukoväte z nerezovej ocele a až 5 ročná záruka. Tescoma President môžete umývať v umývačke, čo podstatne zjednodušuje jeho údržbu.

Lamart Pasta LTSS2417 8L 42001220 je špeciálny parný hrniec na indukciu, ktorý oceníte pri príprave cestovín či iných príloh i zdravom varení na pare. Okrem sklenenej pokrievky so sitkom k nemu dostanete aj naparovaciu nadstavbu. Nerezový hrniec Lamart Pasta disponuje sendvičovým dnom, pevnými rukoväťami, má 8 l, jeho priemer je 24 cm a je vhodný na umývanie v umývačke riadu. Veľkým plusom je primeraná a nie vysoká obstarávacia cena.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

O kvalite daných produktov hovorí aj ich popularita medzi spotrebiteľmi. Ak sa pri výbere orientujete práve na základe užívateľských recenzií a miery predajnosti, neprehliadnite našu priebežne aktualizovanú tabuľku najpredávanejších hrncov na indukciu na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal G7197955 5* Zobraziť produkt
Tefal G7196455 5* Zobraziť produkt
Orion Grande 24 cm 5* Zobraziť produkt
Banquet Living 30 cm 5* Zobraziť produkt
Banquet Living 26 cm 5* Zobraziť produkt

Hrnce na indukciu sa od tých na iné varné dosky nelíšia až tak výrazne, ako si možno myslíte. Dôležité je iba to, aby mali tzv. feromagnetické vlastnosti. Pri výbere hrnca na indukciu vám preto odporúčame, aby ste postupovali rovnako ako pri výbere akéhokoľvek iného hrnca.

Neprehliadnite údaje o objeme, priemere, kvalite použitých materiálov a spracovania. Všimnite si, či môžete daný kúsok používať aj v rúre a umývať v umývačke riadu, či k nemu dostanete pokrievku atď. Dôležitá je taktiež vnútorná nepriľnavá povrchová úprava a prevedenie rukovätí, ktoré by mali byť pohodlné, pevné a odolné voči vysokým teplotám.

Ako vybrať hrniec na indukciu

  • Aké hrnce na indukciu?
  • Železné, hliníkové a nerezové hrnce na indukciu
  • Smaltované hrnce na indukciu
  • Keramické hrnce na indukciu
  • Medené hrnce na indukciu
  • Sklenené hrnce na indukciu
  • Špeciálne typy hrncov na indukciu
  • Cena a renomované značky

Aké hrnce na indukciu?

Ak pochopíte princíp, na ktorom fungujú indukčné varné dosky, výber vhodného hrnca pre vás nebude najmenším problémom. Pod povrchom dosky je umiestnená medená cievka. Prívod striedavého elektrického prúdu sa mení z 50 na cca 25 kHz, následne prechádza transformátorom do cievky, a tak vytvára teplo. Pri indukčnej technológii sa však jeho generátorom stáva samotný hrniec. Z tohto dôvodu musí mať feromagnetické vlastnosti.

Zjednodušene, ak sa na hrniec, panvicu či pekáč „prichytí“ magnet, je vhodný na indukciu. Pri výbere by ste sa preto mali zamerať najmä na výrobné materiály, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch kameňom úrazu. Jasným znamením, že môžete vami vybraný hrniec použiť aj pri varení na indukčnej doske, je špeciálny znak indukcie.

Železné, hliníkové a nerezové hrnce na indukciu

Pre niektorých z vás to bude možno novinka, no v skutočnosti existujú len 3 prirodzene feromagnetické kovy. Ide o železo, kobalt a nikel. To znamená, že každý hrniec vyrobený zo železa, teda železnej rudy, bude fungovať na indukcii na 1 000 %. Hrnce sú však vyrábané skôr z kovových zliatin, istota to teda nie je nikdy.

Častým omylom spotrebiteľov je presvedčenie, že nerezová oceľ je za každých okolností magnetická, čo nie je pravda. Z tohto dôvodu nemusí byť každý nerezový hrniec automaticky vhodný na indukciu. Aby bola nerezová oceľ magnetická, musí obsahovať železo a mať kryštálovú štruktúru usporiadanú v martenzitickej alebo feritickej štruktúre.

Nebudeme vás zaťažovať hodinou chémie. Existuje mnoho typov nehrdzavejúcej ocele. Pri hrncoch sa však stretnete prevažne s potravinárskou oceľou 18/10. Tento materiál obsahuje 18 % chrómu a 10 % niklu. V praxi ide o austenitickú oceľ, ktorá spravidla nie je feromagnetická.

Výrobcovia nerezových hrncov túto oceľ často upravujú tak, aby mala magnetické vlastnosti a mohla byť použitá aj na indukcii. Pri kúpe hrnca z nerezovej ocele vám preto odporúčame, aby ste si za každých okolností overili, či je určite vhodný aj na varenie na indukčnej varnej doske.

hliníkom je to veľmi podobné. Prirodzene ide o tzv. paramagnetický materiál, čo znamená, že má veľmi slabú „príťažlivosť“ k magnetom. Presnejšie, ide o formu magnetizmu, ktorá sa objaví iba za prítomnosti vonkajšieho magnetického poľa. Z tohto dôvodu musia byť aj hliníkové hrnce na indukciu „poupravené“.

Smaltované hrnce na indukciu

Smalt, email, glazúra či glieda je pomenovanie pre sklovitý povlak, ktorý môže byť nanesený na akýkoľvek materiál. V praxi teda ide len o povrchovú úpravu. Ak chcete zistiť, či je daný smaltovaný hrniec vhodný na indukciu, musíte sa dopátrať k informácii o jeho výrobnom materiáli. Kovové, nerezové, medené či liatinové hrnce so smaltom môžete spravidla použiť aj na indukčných varných doskách. Problémom môžu byť kúsky s príliš hrubou vrstvou smaltu. Istota je teda špeciálna značka indukcie v popise daného produktu.

Keramický hrniec na indukciu

Keramické hrnce na indukciu

Keramika nie je feromagnetická, preto sa nemôže stať generátorom tepla na indukčnej varnej doske. Z logického hľadiska by teda nemali existovať žiadne keramické hrnce na indukciu. Ony však existujú. Tajomstvo tkvie v tom, že tieto kúsky nie sú 100 % keramické. Prvou možnosťou je, že hrniec disponuje kovovým dnom a keramickými stenami. V takomto prípade sa ohrieva iba jeho dno. Druhou alternatívou sú kovové modely s keramickou povrchovou úpravou. Tak či onak, nie každý keramický hrniec môžete použiť na indukciu, preto si tento parameter určite dôkladne overte.

Medené hrnce na indukciu

Meď spolu so striebrom a zlatom nemajú feromagnetické vlastnosti. To je dôvod, prečo nemôžete na indukčnej varnej doske použiť akýkoľvek medený riad. Medené hrnce na indukciu majú zmagnetizované dno, niekedy i steny. Aj v tomto prípade teda platí, že musíte siahnuť po špeciálnych modeloch. Upozorňujeme, že ich obstarávacia cena nie je najnižšia.

Sklenené hrnce na indukciu

Sklenený hrniec na indukciu? Áno, je to možné, takéto kúsky však nenájdete len tak ľahko. Podobne ako pri medených či keramických kúskoch sa môže aj na tých sklenených nachádzať zmagnetizované alebo kovové dno. Nevylučujeme, že takéto hrnce nájdete aj v ponuke slovenských výrobcov, my sme však na ne pri našom pátraní nenatrafili. Sklenené hrnce na indukciu nie sú bežným tovarom ani u zahraničných predajcov. Po dlhom hľadaní sme našli iba zopár kúskov, napr. Induction Glass Pot od spoločnosti Se Young Metal Co., Ltd.

Špeciálne typy hrncov na indukciu

Budeme sa opakovať, ale ak hrniec disponuje feromagnetickými vlastnosťami, môžete ho použiť pri varení na indukcii. Platí to aj v prípade špeciálnych druhov hrncov, napr. tých na zaváranie, dusenie či tzv. pomalé varenie. Trochu špeciálne sú zaváracie hrnce na indukciu.

Klasické hrnce s feromagnetickým dnom môžete používať na indukčnej varnej doske bez najmenších obáv a problémov. Elektrické zaváracie hrnce však spravidla nie. Presnejšie, ani po dlhom hľadaní sme nenašli žiaden elektrický zavárací hrniec na indukciu.

Aké hrnce na indukciu?

Pri tlakových hrncoch na indukciu platí to isté. Klasické modely s feromagnetickým dnom môžete používať na akejkoľvek varnej doske, teda i na tej indukčnej. Na trhu sú dostupné aj špeciálne indukčné tlakové alebo multifunkčné hrnce. Pri varení sa neumiestňujú na sporák, pretože ich spodnú časť tvorí základňa s indukčnou cievkou.  

Aj lacné hrnce na indukciu môžu byť kvalitné

Ceny hrncov na indukciu sa zásadne nelíšia od cien akýchkoľvek iných hrncov. Keďže stačí, aby daný kúsok disponoval feromagnetickými vlastnosťami, môžete natrafiť na mnohé naozaj lacné hrnce na indukciu, ktoré zoženiete už za necelých 10 eur. Samozrejme, pri takýchto lacných produktoch sa dá pochybovať o ich kvalite.

Pokiaľ sa chceme baviť o naozaj kvalitných hrncoch na indukciu, pripravte si minimálne 20 – 30 eur. Presná cena sa však neodvíja len od kvality, ale tiež od použitých materiálov a objemu. Veľké hrnce na indukciu, čím máme na mysli tie s objemom 8 až 10 l, stoja 30 až 100 eur. Naopak, tie 2- až 6-litrové sú dostupné od 20 do cca 60 eur.

K lacným hrncom na indukciu môžeme zaradiť najmä tie nerezové a hliníkové. Ich cena sa začína na 20 – 30, v závislosti od objemu končí na 100+ eurách. Titánové, železné a liatinové hrnce na indukciu sú podstatne drahšie. Kúpite ich od 100 do viac ako 400 eur. K drahším patria aj medené hrnce na indukciu. Ich cena sa pohybuje od 80 do 700 eur.

Trh ovládli hrnce Tescoma a Tefal

Kde hľadať najlepšie hrnce na indukciu? Nájdete ich u mnohých predajcov. K TOP overeným produktom môžeme nepochybne zaradiť hrnce na indukciu Tescoma a Tefal. V ponuke týchto značiek sa nachádzajú najmä nerezové modely, ktoré vynikajú vysokou kvalitou a primeranou cenou.

Ak sa orientujete aj podľa všeobecnej spotrebiteľskej popularity, medzi najpredávanejšie hrnce na indukciu na Heureka, Mall či Alza patria opäť tie od Tefal a Tescoma, ale taktiež modely značiek Orion, Lamart a Staub. Z overených, pomerne známych a cenovo dostupných značiek vám môžeme ďalej odporučiť napr. hrnce CS Solingen, Berlingerhaus, Banquet a Kolimax. Ak hľadáte extrémne kvalitné kúsky, za ktoré nemáte problém zaplatiť i niekoľko stoviek eur, odporúčame vám nazrieť do ponuky hrncov na indukciu Zepter, WMF, Mauviel M´, Staub, KitchenAid či Zwilling.

Otázky a odpovede – FAQ

V sekcii odpovedí na najčastejšie spotrebiteľské otázky sme sa zamerali na praktickú a zdravotnú stránku hrncov na indukciu. V prípade, že ste to, čo hľadáte, nenašli v našom návode, recenziách ani nasledujúcich riadkoch, oceníme, ak nám vaše otázky položíte v diskusii pod článkom.

Áno. Stačí použiť špeciálnu indukčnú podložku. Tieto pomôcky stoja 7 až 50 eur. Môžu byť vyrobené z rôznych druhov kovov s feromagnetickými vlastnosťami. Fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Položíte ich na indukčnú varnú dosku, nahrejú sa a hrniec či panvicu ohrievajú vlastne ony.

Nielen tie na indukciu, ale hrnce vo všeobecnosti, by nemali obsahovať látky, ako je PFOA, teda kyselina perfluóroktánová, známa tiež pod názvom C8, ktorá je zložkou známeho teflónu. PFOA je spájaná so vznikom rôznych druhov nádorových ochorení, najmä s rakovinou prostaty, vaječníkov a prsníkov. Ďalšou, nie najlepšou látkou je PTFE. Polytetrafluóretylén sa nachádza taktiež v teflóne. Ide o plastový polymér, ktorý sa uvoľňuje pri teplotách nad 300 °C. Výpary sú pre človeka zdraviu škodlivé, no nie smrteľné. PTFE však môže mať fatálne následky pre niektoré domáce zvieratá, napr. pre papagáje. K materiálom, ktoré nie sú vo všeobecnosti považované za zdravé, patrí aj hliník a meď. Oba kovy sú v nadmernom množstve zdraviu škodlivé. Medené hrnce preto musia byť ošetrené špeciálnou vrstvou, ktorá zabraňuje jej uvoľňovaniu do pokrmov pri použití kyslých surovín. Problém je, že tieto ochranné povlaky neraz obsahujú ďalšie nebezpečné látky, ako je olovo či kadmium. Olovo a kadmium sú zároveň ďalšími zložkami, ktoré by sa nemali nachádzať v žiadnom kuchynskom riade.

V tomto prípade platí to isté, čo pri akýchkoľvek iných hrncoch. Aby ste ich mohli použiť v rúre musia byť odolné voči vysokým teplotám. Pozor, teplotnou odolnosťou musia disponovať aj všetky prvky na hrnci, teda napr. rukoväte a pokrievky. Tie sú spravidla odolné do teploty okolo 250 °C.

Tefal Intuition A7027984

Nerezový hrniec na indukciu, objem 6 l, priemer 22 cm, nepriľnavá vnútorná povrchová úprava, sklenená pokrievka s parným ventilom, vhodný do rúry, 5-ročná záruka.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hrniec na indukciu Tefal Intuition A7027984 je ako stvorený na prípravu polievok či iných tekutých pokrmov, a to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade má objem 6 l. Jeho priemer predstavuje 22 a výška bez pokrievky 18 cm. S pokrievkou je hrniec vysoký 24 cm. Pomerne veľké rozmery hrnca sme zároveň označili za, kvázi, jediný negatívny parameter. Ak totiž bývate sami či vo dvojici a pokrmy varíte v menšom množstve, hrniec pre vás môže byť trošku priveľký.

Hrniec Tefal Intuition je vyrobený z kvalitnej potravinárskej nehrdzavejúcej ocele, ktorá je odolná proti korózii aj mechanickému poškodeniu. Vďaka tomu ho môžete umývať v umývačke riadu a používať aj kovové kuchynské náradie. Okrem indukcie je vhodný na varenie na plyne, sklokeramických či elektrických varných doskách, navyše, môžete ho bez obáv použiť v rúre. Podobne ako drahšie modely Tefal Duetto+ G7196455 a Staub Cocotte s pokrievkou „prežije“ teplotu do 180, bez nej až do 250 °C.

Tefal Intuition má 3-vrstvové dno s hrúbkou 4 mm, ktoré rozvádza teplo veľmi efektívne a rovnomerne. Steny majú 0,6 mm, ich nahriatie je preto veľmi rýchle. Z vonkajšej strany sa na hrnci nachádza povrchová úprava z leštenej nerezovej oceleVnútro je nepriľnavé. Ergonomické rúčky sú nerezové a pokrievka s parným ventilom je vyrobená z odolného skla. Milými detailmi sú vnútorné hladinové značky a praktické okraje, ktoré podstatne uľahčujú nalievanie tekutých pokrmov. K plusom zaraďujeme taktiež fakt, že tento kúsok neobsahuje žiadne nebezpečné látky, ako je olovo, kadmium či zdraviu škodlivá kyselina perfluóroktánová (PFOA/C8).

Pozitíva

Veľmi dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Vhodný aj do rúry
Praktické hladinové značky a okraje na nalievanie

Negatíva

Väčší objem nemusí byť ideálny pre každého

Objem = 6 l ● Priemer = 22 cm ● Výška s/bez pokrievky = 24/18 cm ● Hrúbka stien/dna = 0,6/4 mm ● Materiál nádoby, rukovätí = nehrdzavejúca oceľ 18/10 ● Vnútorná/vonkajšia povrchová úprava = nepriľnavá/leštená nerezová oceľ ● Pokrievka = sklo ● Tepelný zdroj = indukcia, sklokeramika, plyn, elektrina, rúra ● Max. teplota pri pečení v rúre s/bez pokrievky = 180/250 °C ● Hmotnosť = 1,93 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Banquet Nerezový hrniec LIVING 16,2l 48722016

od 31,90 €
BANQUET Nerezový hrniec LIVING 16,2l 48722016 Nerezový hrniec 16,2L LIVING, sklenená pokrievka, nerezový knob i držadlá, lesklý povrch vnútri aj...

Banquet Nerezový hrniec LIVING 13,5 l 48722013

od 32,00 €
BANQUET Nerezový hrniec LIVING 13,5 l 48722013 Nerezový hrniec 13,5L LIVING, sklenená pokrievka, nerezový knob i držadlá, lesklý povrch vnútri...

Tefal Hrniec s pokrievkou 28 cm Duetto + G7196455

od 55,90 €
nerezový hrniec s pokrievkou • vhodné pre plynový, elektrický, sklokeramický, indukčný sporák • materiál: nerez • priemer 28 cm • objem 10 l •...

TESCOMA hrniec PRESIDENT Stone s pokrievkou 24 cm 6,0 l

od 65,26 €
hrniec • materiál: hliníková zliatina, nerez oceľ • antiadhézny povrch • priemer 24 cm • objem 6 l • nerezové úchyty s nitmi • sklonerezová...

Banquet Nerezový hrniec LIVING 9l 48722009

od 19,90 €
BANQUET Nerezový hrniec LIVING 9l 48722009 Nerezový hrniec 9L LIVING, sklenená pokrievka, nerezový knob i držadlá, lesklý povrch vnútri aj mimo,...

Banquet Nerezový hrniec LIVING 11,1 l 48722011

od 28,00 €
BANQUET Nerezový hrniec LIVING 11,1 l 48722011 Nerezový hrniec 11,1L LIVING, sklenená pokrievka, nerezový knob i držadlá, lesklý povrch vnútri...

Banquet Granite Hrniec s nepriľnavým povrchom PR 24x11 cm sklenená pokrievkou 40051324

od 22,50 €
Hliníkový lisovaný hrniec Granite s nepriľnavým 2-vrstvovým povrchom v granitovom dekore, praktický pomocník pre každú kuchárku. Doplnený sivými...

Lamart LTSS2418 hrniec 8L PRESTIGE 24X18

od 24,49 €
Hrniec LAMART 8L PRESTIGE 24X18 LTSS2418 Vysoko kvalitný nerezový riad Vyrobené z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele Sklonerezová pokrievka s...

LAMART LT1161 kastról 22x12,5cm SHAPE

od 15,21 €
Kastról LAMART LT1161 SHAPE 4.7l s pokrievkou Kastról s pokrievkou LAMART LT1161 Vyrobené z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele. Dizajnové...

Lamart STONE hrniec LT1005 200 mm sivý

od 13,00 €
Kastról LAMART LTB2212 LEGER SS 4,7l s pokrievkou Praktický kuchynský kastról Leger s priemerom 22 cm a s objemom 4,7 l má sklenenú pokrievku s...

Tefal Rajnica s pokrievkou 18 cm Duetto+ G7192355

od 20,00 €
Rada vysoko odolného a praktického riadu Duetto+ značky Tefal je tu pre vás, aby ušetrila váš čas strávený v kuchyni. V tomto balení nájdete...

Lamart LT1067 hrniec na těstoviny 6L

od 27,90 €
Hrniec na cestoviny LAMART LT1067 PASTA Hrniec na cestoviny Lamart LT1067 s objemom 6 litrov bude vaším verným pomocníkom pri príprave cestovín...

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Dušana 19.Jul.2021

Výrobky Tefal mám rada, preto som vsadila aj na hrnce od tejto značky. Mám model Tefal Intuition, ktorý v sebe spája dobrú cenu a vysokú kvalitu. Predtým som nepoužívala indukčnú varnú dosku, a tak som mala doma len obyčajné hrnce. Páči sa mi dizajn hrnca, objem, ktorý je akurát pre mňa a moju menšiu rodinku. Oceňujem kvalitné materiály - nehrdzavejúca oceľ - preto predpokladám dlhú životnosť.

Odpovedať

Adelka 20.Jul.2021

Som spokojná s kvalitou hrnca Lamart Rock LT1137. Má krásny dizajn, perfektne sa v ňom varí a jednoducho sa čistí. Objem je pre našu malú trojčlennú rodinku postačujúci. S touto značkou som predtým nemala žiadnu skúsenosť, no na kúpu ma presvedčila dobrá cena aj pozitívne recenzie iných používateľov. Hrncu nemám čo vytknúť a dúfam, že mi dlho vydrží.

Odpovedať

Katuška 01.Aug.2021

Vynikajúci hrniec pre domáce i profesionálne použitie je Tescoma Home Profi. Páčilo sa mi, že spolu s hrncom je v dodávke aj pokrievka, čo nie je samozrejmosťou pri každom produkte. Hrniec má objem až 10 litrov a práve takýto veľký sme potrebovali, pretože sme viacčlenná rodinka. S hrncom sme maximálne spokojní a myslím si, že cena je adekvátna k ponúkaným možnostiam. Riad od Tescomy používame už dlhé roky a doposiaľ nás nikdy nesklamal. Vyzdvihujem, že vďaka tomuto hrncu už nepotrebujem sitko na cestoviny. Plus dávam za dvojité dno a rýchlosť varenia. Nemám žiadne výhrady proti tomuto výrobku a odporúčam ho aj ostatným gazdinkám v domácnosti.

Odpovedať

Margita 23.Sep.2021

Z vlastných dobrých skúseností odporúčam hrniec Tefal Duetto, ktorý je vyrobený z kvalitne pôsobiacej nehrdzavejúcej ocele a má aj pokrievku a praktické okraje pre cedenie. Čistenie hrnca je bezproblémové a hodí sa do každej domácej kuchyne.

Odpovedať

Januška 05.Oct.2021

Super hrniec je Banquet Living, presne takú veľkosť som hľadala a navyše bol za dobrú cenu. Len škoda, že pokrievka nedolieha tak, ako by mala a pri zahriatí dosť páli jej úchyt. Inak sa mi v hrnci varí skvele, je dostatočne veľký na varenie pre celú našu početnú rodinku.

Odpovedať

Gizela 10.Oct.2021

Hrniec Banquet dokáže dlho udržať teplotu. Je to kvalitný hrniec s optimálnou veľkosťou / objemom a navyše s pokrievkou, ktorá je v cene. Varí sa mi v ňom veľmi dobre a oceňujem nerezový materiál aj to, že dizajnovo je širší než vyšší, čo je výhodou pri miešaní.

Odpovedať

Eva S. 19.Nov.2021

Pre mňa je super hrniec Tefal Unlimited, bol za dobrú cenu aj spolu s pokrievkou a priemer 24 cm je úplne postačujúci. Mám aj ďalšie Tefal výrobky z edície Unlimited, napr. panvice a so všetkými týmito výrobkami som spokojná. Na nevýhody som neprišla. Hrniec má veľmi dobré uši po oboch stranách, za ktoré viem s ním dobre manipulovať a prenášať ho.

Odpovedať

Nina 22.Nov.2021

Hrniec Orion Anett bol za dobrú cenu aj spolu s pokrievkou, je to kvalitne spracovaný hrniec, v ktorom sa mi veľmi dobre varí. Varenie je rýchle a pohodlné. S výberom som nadmieru spokojná.

Odpovedať

Katarína Z. 10.Dec.2021

Tescoma President je skvelý hrniec a je radosť s ním variť. Pri takomto type hádam nemôžu byť žiadne negatívne skúsenosti. Hrniec používam pravidelne na indukcii a v teplovzdušnej rúre. Super je, že môžem dávať málo tuku a variť tak zdravšie. Pokrmy sa nepripaľujú a hrniec sa dá veľmi ľahko umyť. Idem kupovať ďalší kus.

Odpovedať

Lili 17.Dec.2021

Lamart LT1171 je pekný hrniec, ktorý je vyrobený z ľahkej hliníkovej zliatiny. Dno je výborné hrubé a veľmi chválim dodané silikónové návleky na kovové uši nádoby, hrniec môžem prenášať bez toho, aby ma pálil. Varí sa mi v ňom veľmi dobre, som spokojná aj s cenou.

Odpovedať

Danka 15.Jan.2022

Banquet Granite je najlepší typ hrnca, aký poznám. Má nepriľnavý povrch, perfektne sa umýva, varenie v ňom je jedna radosť a na indukciu je úplne luxusný. Nielenže hrniec pekne vyzerá, ale celkovo je kvalitne spracovaný. Varenie je rýchle a pohodlné, takže odporúčam všetkými desiatimi.

Odpovedať

Adéla 22.Feb.2022

Tefal Trattoria je vynikajúci hrniec na indukciu, len škoda tej vysokej ceny a že nemá sklenenú pokrievku.

Odpovedať

Ivana 16.May.2022

Nemám čo vytknúť hrncu Tefal Intuition, je dostatočne veľký aj pre varenie na celý týždeň. :-D Varí sa mi v ňom príjemne. Mám dokonca doma celú sadu. Tento hrniec je ideálny na varenie omáčok aj polievku a ďalších pokrmov. Cena bola tiež dobrá.

Odpovedať

Gabika 01.Dec.2022

Mám 9 litrový hrniec Banquet a som s ním spokojná. Materiál vyzerá byť dobrý, ale až čas ukáže, aká je jeho životnosť. Vzhľad je veľmi pekný, nenašla som žiadne chyby spracovania. Rozmýšľam, že rovnaký hrniec kúpim teraz na Vianoce svokre. Túto značku mám prvýkrát, ale milo ma prekvapila cenou aj kvalitou spracovania. S výberom som spokojná. Môžem odporučiť aj ostatným.

Odpovedať

Veronika 16.Jan.2023

Mám 8 litrový hrniec Lamart LTSS2418 a som s ním spokojná. Pekne vyzerá, dobre sa v ňom varí, bol za prijateľnú cenu. Je kvalitne spracovaný a nerezový povrch je síce náchylnejší na odtlačky prstov, ale ak ho pravidelne po použití čistíte, tak v tom nevidím problém. Rozmýšľam, že si kúpim aj väčšiu verziu - 13 litrov. Pokrievka je s otvorom, čo je pri varení výhodou. Hrniec je ťažší a má hrubé dno, čo vnímam rovnako ako výhodou. Aj táto menšia 8 litrová verzia je dostatočne veľká pre prípravu jedla pre 4-člennú rodinku. Hrniec sa mi veľmi páči a odporúčam ho aj ostatným gazdinkám.

Odpovedať