Pánska turistická obuv

Najlepšie turistické topánky (obuv) 2024 + recenzie

Desiatky kilometrov, zdolaných stovky výškových metrov a krásne výhľady – z turistiky sa veľmi ľahko stáva silná vášeň. Okrem vášne je však nutné aj poriadne vybavenie, kvalitná turistická obuv je nutnosťou a aj preto sme náš porovnávací test zamerali na výber pánskej turistickej obuvi. Prieskumu sme venovali takmer 90 hodín a za najlepšie pánske turistické topánky sme označili Garmont Pinnacle GTX X-Lite. Presvedčili nás pozitívne recenzie, renomé výrobcu a takisto porovnanie s konkurenciou. Výber turistickej obuvi, dámskej či pánskej, je veľmi individuálnou záležitosťou, my však pre vás máme aj rady a tipy, ako si správne vybrať.

Publikované: 07.07.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú pánsku turistickú obuv kúpiť?

Spotrebiteľovi sa snažíme ušetriť, čo najviac času a finančných prostriedkov. Aj preto sme hneď v úvode pripravili praktický výber TOP 3 produktov, ktoré v našom porovnávacom teste pánskej turistickej obuvi uspeli zo zrejmého dôvodu. Okrem najkvalitnejších turistických topánok v našom výbere nájdete aj cenovo dostupný variant a naše odporúčanie. Ak teda nemáte náladu na to, aby ste si čítali komplexné recenzie nižšie, týmto výberom nič nepokazíte.

Názov Hodnotenie Detail
Garmont Pinnacle X-Lite 5* Zobraziť produkt
Adidas Terrex Swift R2 5* Zobraziť produkt
Garmont Nebraska GTX 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Garmont Pinnacle GTX X-Lite

Garmont Pinnacle GTX X-Lite

Vysoká turistická obuv vhodná na náročné a vysokohorské túry, gumená podrážka Vibram Titus, Gore-Tex membrána, výstelka Alveolen.

Zobraziť viac info

Vysoká turistická obuv s kvalitnou pevnou podrážkou Vibram Titus. Turistické topánky sú určené na náročné túry do členitého horskéto terénu. Zvršok topánky je vyrobený z kože a kombinovaný semišom. Membrána Gore-Tex je nepremokavá. Ide o celoročné turistické topánky, ktoré sú vhodné aj do snehu. Ponúknu perfektnú tepelnú izoláciu a optimálny komfort vďaka výstelke Alveolen.

Cenový trhák
Adidas Terrex Swift R2 GTX

Adidas Terrex Swift R2 GTX

Nizka turistická obuv na nenáročné túry, membrána Gore-Tex, Rip-Stop sieťovina, špička spevnená TPU materiálom, podrážka Continental, sťahovacie šnúrovanie.

Zobraziť viac info

Na nenáročné túry sú určené turistické topánky Adidas s nízkym profilom. Vďaka dizajnu je možné topánky používať aj na bežné nosenie. Výhodou je spevnená podrážka Continental so zvýšenou priľnavosťou. Medzipodrážka z EVA peny zvyšuje komfort a skvele tlmí nárazy. Topánka je priedušná vďaka sieťovanému zvršku. Trekové topánky sú vybavené praktickým sťahovacím rýchlošnúrovaním.

Náš TIP
Garmont Nebraska GTX

Garmont Nebraska GTX

Vysoká turistická obuv na náročné túry, membrána Gore-Tex, zvršok z nubukovej kože, technológia Vibram Winkler, medzipodrážka tvorená mikroporéznou gumou, široké odtokové kanáliky.

Zobraziť viac info

Pevná turistická obuv so zvrškom z pevnej nubukovej kože s hrúbkou 2,4 mm. Päta i špička sú spevnené gumovou vrstvou. Aj vďaka tomu je zvýšená odolnosť topánok. Turistické topánky sú nepremokavé – membrána Gore-Tex. Topánky sú skvelou voľbou v pomere ceny a kvality. Spevnená je aj členková časť vďaka vyššiemu viazaniu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kúpiť si turistickú obuv, ktorá bude dokonale plniť svoj účel a kritériá spotrebiteľa, je niekedy veľmi náročné. Predovšetkým, ak hľadá správnu obuv začiatočník. Dôležité je vždy si turistické topánky vyskúšať a nesiahnuť po prvých, ktoré sú na pohľad sympatické. Podstatná je funkčnosť. Najdôležitejšiu rolu zohrávajú použité materiály, prešívanie a samotný spôsob spracovania. Vo výsledku je dôležitá odolnosť turistickej obuvi a váš pocit komfortu. S ohľadom na typ terénu je pri trekingovej obuvi veľmi dôležitá podrážka a membrána topánky – výstelka, aby bola obuv priedušná a bol zabezpečený dokonalý komfort chodidla. Po 20 km túre to ocení každý vášnivý turista i začiatočník.

Materiál a spôsob spracovania
Podrážka a membrána topánky
Komfort topánok
Odolnosť materiálov
Hmotnosť topánok

My sme sa zamerali primárne na značky, ktoré ponúka náš trh. Orientovali sme sa na značky, ktoré dlhodobo ponúkajú spotrebiteľom vysokú kvalitu, no mysleli sme aj na pomer ceny a kvality. Naším výberom prešli viaceré modely turistickej obuvi – Garmont, Salewa, Salomon, La Sportiva, Mammut, Adidas, Merrel, Columbia či Quechua. Ide o renomovaných výrobcov so skvelou povesťou. Následne sme však na základe odbornej metodiky testovania a názorov spotrebiteľov vybrali konkrétnu pánsku turistickú obuv, aby sme spracovali komplexné recenzie. Vyberali sme z ponuky špecializovaných predajcov Sanasport.sk, Sportisimo.sk. Top4runing.sk, 4camping.sk alebo Belda.sk. Dostupnosť sme preverovali cez databázu portálu Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie pánskych turistických topánok

Pánske turistické topánky musia byť bezpodmienečne odolné, zdolávať v nich bude spotrebiteľ desiatky a možno aj stovky kilometrov. Kvalitná turistická obuv je podstatnou zložkou turistickej výbavy, pretože má významný vplyv aj na zdravie človeka. Všetky podstatné parametre sme zohľadnili v našich nezávislých recenziách. Silné a slabé stránky modelov pánskych turistických topánok si prečítate v nich. Pri výbere vždy myslite na to, že ide o individuálne rozhodovanie a každú turistickú obuv je dobré si vyskúšať a zvážiť účel jej použitia.

Víťaz testu

Garmont Pinnacle GTX X-Lite

Vysoká turistická obuv vhodná na náročné a vysokohorské túry, gumená podrážka Vibram Titus, Gore-Tex membrána, výstelka Alveolen.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kvalitná turistická obuv určená na náročnejšie túry s členitým terénom. Ide o model od renomovaného výrobcu turistickej – trekingovej pánskej i dámskej obuvi Garmont. Obuv je celoročná, vhodná je aj na zimnú sezónu (sneh, ľad). Obuv je členková – vysoká, podrážka i obvod sú pogumované, aby bola zvýšená odolnosť pri kontakte so skalami. Topánky sú určené do náročného terénu. Topánka bola spracovaná technológiou Vibram Mont, vďaka čomu topánka udržuje aj perfektné izolačné vlastnosti pri extrémne nízkych teplotách. Členitá gumená podrážka Vibram Titus skvele tlmí nárazy a odoláva i ostrým kameňom.

Spotrebitelia veľmi pozitívne hodnotia komfort výstelky i pevnosť obuvi. Topánky sú naozaj veľmi robustné, čo sa odzrkadľuje i na hmotnosti. Celý pár váži 1 706 gramov. Membrána Gore-Tex je nepremokavá a aj preto je možné používať túto obuv celoročne. Topánky poskytujú vysokú nepremokavosť. Chodidlo chráni Add technológia, vložka topánky je ortopedická a má anatomicky tvarovanú štruktúru, takže problémom nie sú ani ploché chodidlá. O komfort sa stará mäkká výstelka Alveolen.

Zákazníci si pochvaľovali vylepšený strih topánky i dizajn. Pánska turistická obuv Garmont Pinnacle GTX X-Lite má špeciálne tvarovaný jazyk, ktorý lemuje klenbu a netlačí ani pri zostupe. Zvršok topánky je tvorený 2,8 mm kožou a semišom. Topánka je pomerne pevná a niektorí zákazníci horšie hodnotili schopnosť prispôsobenia sa pri ohybe. Časom však v oblasti klenby mierne povolí. Špička je zaoblená, takže by nemal nastať problém s tlačením prstov ani pri zostupoch či hrubších ponožkách. Výrobca odporúča obuv si riadne vyskúšať s letnými i zimnými turistickými ponožkami. Veľmi podobné kvalitatívne vlastnosti ponúka aj druhý model od rovnakého výrobcu Garmont Nebraska GTX, topánky sú však o niečo ľahšie.

Pozitíva

Skvelá stabilita chodidla
Nepremokavosť zvršku a komfort
Pevná konštrukcia – odolný materiál

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Výrobca: Garmont ● Typ obuvi: vysoká turistická obuv ● Typ terénu: náročné a vysokohorské túry ● Hmotnosť: 853 g ● Zvršok topánky: semiš/koža

Cenový trhák

Adidas Terrex Swift R2 GTX

Nizka turistická obuv na nenáročné túry, membrána Gore-Tex, Rip-Stop sieťovina, špička spevnená TPU materiálom, podrážka Continental, sťahovacie šnúrovanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Cenovo dostupné pánske turistické topánky s nízkym profilom a samošnúrovaním. Určené sú primárne pre používateľov, ktorí obľubujú kratšie a nenáročné túry s menej skalnatým terénom. Spotrebitelia si však model turistickej obuvi Adidas Terrex Swift R2 GTX obľúbili predovšetkým vďaka nízkej hmotnosti len 358 gramov a komfortu, ktorý za priaznivú cenu ponúkajú. Obuv nie je celoročná a určená je na sezónnu turistiku leto/jeseň.

Zvršok je nepremokavý vďaka membráne Gore-Tex. Je zo syntetickej tkaniny, topánky sú veľmi priedušné vďaka Rip-Stop sieťovine. Adidasy sú takisto veľmi odolné, obvod je pogumovaný a špička je spevnená TPU materiálom. Podrážka Continental je pogumovaná a pomerne odolná, problém nie je ani s priľnavosťou, keďže je podrážka výraznejšie členitá. Určite však neodporúčame s topánkami zdolávať čisto skalnatý terén. Ak hľadáte univerzálnejšiu nízku trekingovú obuv, odporúčame siahnuť po outdoorovej obuvi Salomon Cross Hike GTX.

Turistická obuv nemá klasické zaväzovacie šnúrky, ale flexibilné sťahovacie šnúrovanie. Posuvným jazdcom šnúrky ľubovoľne stiahnete a chodidlo je tak riadne zastabilizované. Komfort zvyšuje aj na dotyk príjemná medzipodrážka z EVA peny. Nejde síce o pamäťovú penu, no v teréne medzipodrážka veľmi dobre tlmí nárazy. Výstelka je zo syntetickej textílie. Veľkým plusom tohto modelu je aj agresívny a pútavý dizajn.

Pozitíva

Nepremokavá membrána
Ideálna hmotnosť pre nenáročný terén
Pevná podrážka

Negatíva

Nevhodná na skaly

Výrobca: Adidas ● Typ obuvi: nízka turistická obuv ● Typ terénu: nenáročné túry ● Hmotnosť: 358 g ● Zvršok topánky: syntetická textília

Náš TIP

Garmont Nebraska GTX

Vysoká turistická obuv na náročné túry, membrána Gore-Tex, zvršok z nubukovej kože, technológia Vibram Winkler, medzipodrážka tvorená mikroporéznou gumou, široké odtokové kanáliky.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Náročnejší turisti budú určite pátrať v ponuke renomovaných výrobcov. V našom porovnávacom teste si pozornosť určite zaslúži pánska turistická obuv Garmont Nebraska GTX. Po tomto modeli siahajú aj skúsení alpinisti. Ide o pomerne robustné topánky, hmotnosť páru je 1,36 kg. Používatelia avizujú, že s nepremokavými turistickými topánkami Nebraska je pokojne možné absolvovať rozsiahlu viacdňovú túru v akomkoľvek počasí. Nepremokavosť má na svedomí vnútorná membrána Gore-Tex, ale takisto aj kvalitná nubuková koža, ktorá aj z hľadiska dizajnu pôsobí veľmi hodnotne. Hrúbka zvršku je 2,4 mm.

Turistická obuv je zárukou komfortu a optimálnej stability. Niektorí spotrebitelia mali pripomienky k príliš pevnej členkovej časti, keďže ide o členkovú turistickú obuv, no je potrebné rátať s tým, že konštrukcia v okolí členka a jazyk časom nadobudnú určitú vôľu. Talianski výrobcovia dbali ja na priedušnosť topánky, hoci je veľmi dobre izolovaná a vhodná aj do snehu – celoročná turistická obuv. Päta i špička sú spevnené pogumovanou vrstvou. Vynikajúcu stabilitu a odolnosť ponúka aj model turistickej obuvi Garmont Pinnacle GTX.

Podrážka je vyrobená unikátnou patentovanou technológiou Vibram Winkler, pogumovaná podrážka je veľmi efektívne členitá, prispôsobená pohybu po skalách a zároveň má dostatočne široké odtokové kanáliky, aby odtekala voda a nečistoty. Topánky sú veľmi odolné a pevné. Komfort je ich pozitívnou vlastnosťou, no okrem výstelky za to môže i medzipodrážka tvorená mikroporéznou gumou s dvoma hustotami a chodidlu sa tak veľmi dobre prispôsobuje. Aj preto neprekáža ani chodcom s plochými chodidlami. Z recenzií spotrebiteľov možno konštatovať, že viacero používateľov veľmi kladne hodnotí pomer ceny a kvality.

Pozitíva

Pohodlné aj pri viacdňovej túre
Kvalitné spracovanie
Pomer cena a kvalita

Negatíva

Menej flexibilná oblasť členku

Výrobca: Garmont ● Typ obuvi: vysoká turistická obuv ● Typ terénu: náročné a vysokohorské túry ● Hmotnosť: 680 g ● Zvršok topánky: koža Nubuk

Lacná kvalita

Salomon Cross Hike GTX

Nízka turistická obuv na ľahké a mierne náročné túry, spevnená päta a špička, membrána Gore-Tex, OrthoLite vložka, rýchlošnúrovanie QuickLace, technológia Energy Cell+.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tradičnou značkou trekingovej turistickej obuvi je aj výrobca Salomon. Model Salomon Cross Hike GTX je určený na nenáročné až mierne náročné túry. Už na prvý pohľad zaujme pútavým a agresívnym dizajnom. Ide o nízku turistickú obuv, ktorá sa prezentuje nízkym profilom a veľmi zaujímavým syntetickým materiálom zvršku, ktorý efektívne odpudzuje vodu. Turistické topánky sú nepremokavé aj vďaka odolnej membráne Gore-Tex. Nepremokavou membránou sú vybavené aj turistické topánky Adidas Terrex Swift R2 GTX. Topánky sa veľmi dobre čistia. Pre tých, ktorí neradi viažu šnúrky, Salomon sú vybavené rýchlošnúrovaním QuickLace a stačí viazanie jednoducho utiahnuť.

Turistické topánky sú po obvode potiahnuté gumou, výrazne viac spevnená je päta a takisto špička topánky. Veľkým plusom je nízka hmotnosť, celý pár váži len 0,71 kg, čo umožňuje vziať topánky aj ako batožinu. Topánky sú spracované bezšvovou technológiou. Povrch topánok je menej priedušný, no ide o daň za vysokú odolnosť proti vode. Výstelka je z EVA peny a vložka v topánkach OrthoLite je ortopedicky tvarovaná, plus má aj antibakteriálnu úpravu.

Medzipodrážka je tvorená menšou vrstvou EVA peny a použitá je technológia Energy Cell+. Ide o patentovanú technológiu, ktorá má za úlohu zlepšovať odraz a výraznejšie tlmiť dopad. Ide o veľmi univerzálnu trekingovú obuv, s ktorou môže mať turista v nie príliš skalnatom teréne aj športové ambície. Podrážky majú skvelú priľnavosť vďaka dobrej tvrdosti a geometrii Contagrip. Z nášho pohľadu je turistická obuv Salomon Cross Hike GTX určená na turistické trasy v členitom teréne s často meniacim sa povrchom. Topánkam neprekáža ani mokrý terén, disponujú skvelou priľnavosťou.

Pozitíva

Nízka hmotnosť – skvelá priľnavosť
Unikátny dizajn
Nepremokavá membrána

Negatíva

Menej priedušný materiál

Výrobca: Salomon ● Typ obuvi: nízka turistická obuv ● Typ terénu: ľahké a mierne náročné túry ● Hmotnosť: 355 g ● Zvršok topánky: syntetická textília

La Sportiva Boulder X

Nízka turistická obuv na ľahké a mierne náročné túry, podrážka Vibram, zvršok zo syntetickej kože, asymetrické šnúrovanie Mythos, užšia zaoblená špička.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na slovenskom trhu patria k najobľúbenejším a najpredávanejším pánskym turistickým topánkam s nízkym profilom. La Sportiva Boulder X sú určené na ľahkú až stredne náročnú turistiku. Výhodou topánok je ich dizajn. Topánky totiž možno pokojne využívať aj na bežné nosenie, hmotnosť páru je len 800 gramov. Potenciálnych zákazníkov zaujme taktiež priaznivá cena.

Zvršok je zo syntetickej kože. Množstvo spotrebiteľov si pochvaľuje predovšetkým pohodlie, ktoré topánky prinášajú. Vďačia za to kvalitnej podrážke Vibram so špeciálnym systémom Impact Brake, ktorý zaručuje maximálnu priľnavosť. Pri zostupe z kopca má podrážka zvyšovať prítlak. Mäkká 2 mm medzipodrážka z EVA peny skvele tlmí nárazy. Obuv má asymetrické šnúrovanie Mythos. Praktické rýchlošnúrovanie ponúka turistická obuv Salomon Cross Hike GTX. Výrobcovia odporúčajú obuv aj na lezenie po skalách či feratách.

Po obvode je topánka pogumovaná a spevnená. Topánky však nie sú veľmi vodoodolné. Táto outdoorová obuv je vybavená veľmi mäkkou stielkou a aj preto je veľmi príjemná na bežné nosenie. Noha je v topánke veľmi dobre fixovaná. Spotrebitelia ocenili takisto fakt, že topánky majú skvelú odolnosť a zvládnu odolávať nielen povrchu v teréne, ale takisto rôznym vplyvom počasia. Častejšie spomínanou nedokonalosťou je užšia zaoblená špička, ktoré môže ľudí s plochejšími chodidlami pri klesaní tlačiť.

Pozitíva

Pohodlie
Veľmi dobrá odolnosť
Univerzálne použitie

Negatíva

Užšia špička
Slabšia vodeodolnosť

Výrobca: La Sportiva ● Typ obuvi: nízka turistická obuv ● Typ terénu: ľahké a mierne náročné túry ● Hmotnosť: 400 g ● Zvršok topánky: semiš/koža

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka turistickej obuvi na našom trhu nie je nijakým spôsobom limitovaná a na trhu sa nachádzajú stovky výrobcov, ktorí si navzájom konkurujú. Množstvo spotrebiteľov však ostáva verných renomovaným výrobcom. My sme do nášho porovnávacieho testu vybrali modely, ktoré splnili nami stanovené odborné kritériá. Nemožno však spracovať recenzie všetkých párov pánskej turistickej obuvi. Aj preto už tradične prinášame výber ďalších zaujímavých modelov turistickej – outdoorovej obuvi pre pánov, ktoré majú svoje silné stránky.

Od tradičného výrobcu sme medzi alternatívy vybrali turistickú obuv La Sportiva TX4 Mid GTX. Topánky sú vodoodolné a zabezpečujú vysokú úroveň priľnavosti na rôznorodom povrchu. Ide o turistické topánky s vysokým profilom Zvršok je zo semišu a kože. Medzipodrážka je tvorená EVA penou. Hmotnosť páru je len 970 gramov. Po obvode je topánka spevnená gumou. Obuv je určená aj do náročného horského terénu.

Do nášho výberu toho najlepšieho sa medzi ďalšie zaujímavé produkty radí aj pánska turistická obuv Garmont Vetta GTX. Ide o profesionálnu turistickú obuv s dvojzložkovou podrážkou Vibram Maton, ktorá má zvýšenú priľnavosť. Topánky ponúknu perfektnú podporu. Zvršok je tvorený semišom a kožou s hrúbkou 1,8 mm. Topánka má vyšší Alpine Tech strih a vhodná je na stredne náročné až náročné túry.

Známa značka turistickej obuvi zaujala v našom porovnávacom teste modelom Mammut Ducan Mid GTX Men. Topánky sú vhodné na stredne náročnú až náročnú turistiku. Disponujú nepremokavou membránou Gore-Tex, vyrobené sú z odolnej syntetickej textílie. Po obvode sú chránené gumou, čím je zvýšená ich odolnosť. Podrážka je spevnená pružinovou oceľou. Bráni tak pohybom chodidla, aby nedošlo k podvrtnutiu. Ide o topánku so stredne nízkym profilom.

Pevné turistické topánky nemeckej kvality určené pre náročné horské túry. Meindl Island MFS Active Wide sú extrémne odolné a vhodné aj na viacdňové túry. Topánky majú tuhú podrážku Vibram a komfort pre chodidlá zabezpečuje vložka Air Active Soft Printdrysole, ktorá pohlcuje aj vlhkosť a dobre schne. Použitý je systém MFS – pena s tvarovou pamäťou, ktorá sa počas záťaže optimálne prispôsobuje tvaru nohy.

Do nášho výberu sa dostala aj pánska outdoorová obuv Merrell Moab 3 GTX, ktorá patrí k cenovo dostupným modelom s nízkym profilom. Má veľmi univerzálne použitie. Zvršok topánky je priedušný, no membrána Gore-Tex je nepremokavá. V medzipodrážke sa nachádza EVA pena a v časti päty je tlmenie nárazov zmiernené technológiou Merrell Air Cushion. Topánka ponúkne skvelú stabilitu a vhodná je do rôznorodého terénu.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Cena je pri rozhodovaní sa niekedy veľmi dôležitý parameter. Často je ten najpredávanejší produkt aj cenovo najvýhodnejší, avšak niekedy hrá pomer ceny a kvality ešte významnejšiu úlohu. Preto sa snažíme našim spotrebiteľom výber uľahčiť a ušetriť im čas. Tabuľka obsahuje TOP 5 najpredávanejších modelov pánskej turistickej obuvi. Predajnosť sa v čase mení a aj preto našu tabuľku v pravidelných intervaloch aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
adidas Terrex Eastrail 2 R.Rdy 5* Zobraziť produkt
Garmont Nebraska GTX 5* Zobraziť produkt
Mammut Ducan Pro High GTX 5* Zobraziť produkt
Garmont Dragontail LT 5* Zobraziť produkt
Mammut Ducan Low GTX 5* Zobraziť produkt

Výber turistickej obuvi je potrebné podmieniť viacerým parametrom. Turistické topánky sú nevyhnutnou súčasťou výbavy každého milovníka prírody. Týmto článkom sa vám Test Magazín snaží, čo najviac priblížiť problematiku výberu trekingovej či outdoorovej obuvi – dámskej i pánskej. Topánky na turistiku musia svoj účel plniť dokonale. Ak počas výstupu hore zistíte, že vás topánky tlačia alebo sú vám nepohodlné, zostup dole môže byť vážnym utrpením. Nehovoriac o riziku úrazu, ktoré pri nesprávnom obutí hrozí. Pľuzgiere a otlaky po 20 km v nohách nie sú ničím príjemným, preto sa riaďte našimi tipmi, radami a vyberte si to najlepšie turistické obutie. Nezabúdajte, výber je často veľmi individuálny a je potrebné, aby ste uprednostnili svoje kritériá a požiadavky.

Ako vybrať turistickú obuv

 • Typ terénu a náročnosť túry
 • Typ turistickej obuvi
 • Materiál turistických topánok
 • Podrážka, membrána a vložka
 • Viazanie
 • Výber správnej veľkosti
 • Cena a renomované značky

Turistická obuv podľa typu turistiky

Pri výbere turistickej obuvi je jej účel najdôležitejším kritériom výberu. Záleží totiž na tom, aké túry budete v trekingovej obuvi absolvovať, tomu následne podriadite ďalší výber. Pri potulovaní sa turistickými chodníkmi natrafíte na náročnejšie i menej náročnejšie trasy, ale aj na vysokohorský skalnatý terén. Iné je, ak vyrazíte na niekoľkodňové túry do vysokohorského terénu, ako keď absolvujete jednodňový nenáročný prechod cez chodníky národného parku. Turistické topánky sa líšia vlastnosťami, ktoré ich špecifikujú pre daný účel. Na aké túry sa chystáte? V akej frekvencii a s akým trvaním?

Ľahké túry

Národné parky na Slovensku, ale i v zahraničí ponúkajú milovníkom prírody veľa možností, vďaka ktorým si môžu užívať nádherné výhľady. Veľa turistov začiatočníkov sa nad výberom turistickej obuvi nezamýšľa a skôr zvolia vychádzkovú obuv – tenisky na bežné nosenie. Pri prechádzkach v nenáročnom teréne po turistických chodníkoch v dolinách nejde o tragédiu, no aj tak je lepšie vsadiť na nízku trekovú obuv, ktorá je spevnená, má členitejšiu podrážku a nevadí jej ani vlhkosť takže vaše chodidlá ostanú v suchu. Majú lepšiu priľnavosť pretože je podrážka členitejšia a zároveň ponúknu chodidlám dostatočnú stabilitu a priedušnosť.

Stredne náročné túry

Pri stredne náročných túrach už je potrebné myslieť aj na to, že zdolávať budete nejaké tie výškové metre, čaká vás teda výstup i následný zostup. Pevná podrážka je teda podmienkou. Nezáleží na tom či idete na jednodňový trip alebo na viacdňovú turistiku s prespávaním. Rátať treba s technickejšími pasážami a meniacim sa terénom. Nejde už len o ľahké turistické chodníky, na náročnejšie túry musíte rátať aj s väčšou batožinou – kamene, blato, miestami skaly, šikmé plochy či skalnaté schodíky alebo vlhký terén. Stopa topánok musí byť stabilná, konštrukcia pohodlná a odolná. Stále sa na tento typ túr hodia nízke turistické topánky alebo členková trekingová obuv, ktorá klenbe a členku poskytne lepšiu stabilitu pre ohybe. Rozhodne tak nemyslite na turistické sandále alebo vychádzkovú či bežeckú obuv.

Členková turistická obuv na stredne náročné túry

Náročné túry vo vysokohorskom teréne

Pri výhľadoch z vysokej nadmorskej výšky už je potrebné rátať s tým, že turistická obuv musí spĺňať všetky kvalitatívne parametre. Pevná a členitá podrážka s účinnou priľnavosťou a takisto kvalita spracovania, odolnosť zvršku, spevnená špička či päta. Daňou je vyššia hmotnosť, no ideálne sú členkové turistické topánky, prípadne vysoká outdoorová obuv s viazaním. Takéto turistické topánky sú celoročné, nepremokavé, nevadí im voda ani sneh. Vybrať sa s nimi môžete cez skalnatý terén či dokonca nasadiť mačky a brodiť sa snehom i ľadom. V obchodoch často nájdete dokonca kategóriu turistickej obuvi určenej na náročné túry a lezenie.

Druh turistickej obuvi

Okrem toho, že turistickú obuv delíme na pánsku, dámsku a detskú turistickú obuv, trekingové topánky môžu mať aj rôznu konštrukciu a podľa toho ich možno deliť do viacerých kategórií. Použité sú rôzne materiály a využité odlišné spôsoby spracovania. Aj preto sa na ľahké túry môžete vybrať v sandáloch alebo naopak vo vysokých turistických topánkach.

Trekingové sandále

Ide o turistickú obuv s otvorenou konštrukciou, ktorá je určená na nenáročnú – ľahkú turistiku v dobrom letnom počasí. Výhodou trekingových sandálov je, že podrážka je spevnená, viazanie pevnejšie a takisto vložka je z hľadiska komfortu omnoho pohodlnejšia. Pozor však na kamienky, ktoré pod prsty ľahko vbehnú, spôsobia diskomfort a na prípadné nepriaznivé počasie.

Nízka turistická obuv

Nízka trekingová obuv je preferovaná u veľkého množstva spotrebiteľov. Dôvodom je, že nízka trekingová obuv dnes dizajnom pripomína klasickú športovú obuv. Je tak na nerozoznanie od veľkého množstva športových tenisiek. Takáto obuv má široké využitie. Ponúka skvelý komfort a stabilitu aj pri komplikovanejších pohyboch, použité sú odolné a kvalitné materiály. Podrážka topánok je pevnejšia, zvládnu náročné alebo stredne náročné túry. Membrána býva často nepremokavá a topánkam neprekáža ani meniaci sa terén – kamene, štrk či miestami skaly. Hmotnosť topánok nie je taká veľká ako pri vysokých turistických topánkach a aj pri dlhšej chôdzi tak nie sú chodidlá príliš unavené.

Nízka turistická obuv

Členková treková obuv

Ide o stredne vysokú turistickú obuv, ktorej výška dosahuje úroveň tesne nad členkom. Trekingová obuv tohto druhu je už ideálna na náročnejšie túry v horskom teréne so skalami a meniacim sa terénom. Zvršok je z kvalitných materiálov, membrána nepremokavá, špička i päta sú spevnené, aby tlmili nárazy. Vyššie viazanie má zmysel predovšetkým z dôvodu, že členková trekingová obuv chráni samotný členok a udržiava lepšiu stabilitu nohy. V nerovnom a šikmom teréne sa tak znižuje riziko vyvrtnutia členku alebo iného úrazu. Pri dlhších túrach v náročnejšom teréne ide o ideálny kompromis medzi nízkou turistickou a vysokou turistickou obuvou.

Vysoká turistická obuv

Turisti s ambíciami zdolávať vysokohorské štíty alebo hory s náročnou dostupnosťou vsadia s určitosťou na vysokú turistickú obuv, ktorej výška je niekoľko centimetrov nad členkom. Obuv býva často celokožená, podrážka vystužená oceľou, špička i päta sú spevnené. Topánky majú výrazne vyššiu hmotnosť a chôdza s nimi je náročnejšia. Chodidlám však ponúknu optimálny komfort, oporu a stabilitu aj pri ohyboch. Ide o celoročnú turistickú obuv, na ktorú je možné prichytiť aj mačky. Zdolávať s nimi možno i skaly či feraty. Určené sú pre najnáročnejší typ terénu.

Celokožené trekové topánky alebo syntetika

Pri výrobe topánok sa využíva viacero overených materiálov. Legendami opradená je kvalita pravej kože a kožených turistických topánok, ktoré vydržia roky. Dnes však už výrobcovia často vsadia aj na syntetický zvršok z patentovanej textílie, ktorej presné zloženie pozná len výrobca. Mnohé syntetické textílie sa dnes vyrovnajú kvalitným celokoženým turistickým topánkam. Niekedy rozhoduje samotný vkus spotrebiteľa.

Faktom ostáva že kožený zvršok topánok je odolný a dlhodobo overená je aj jeho životnosť. Celokoženým topánkam neprekáža voda a sú rezistentné aj voči oderu. Netreba však zabúdať na impregnáciu kože, inak sa časom ľahko začne strhávať. Často je preferovaná aj kombinácia kože a semišu. Použitá býva brúsená koža alebo odolnejšia nubuková. Nevýhodou kože je horšia priedušnosť.

Materiál turistickej obuvi

Cenovo dostupnejšie sú textilné materiály, takéto outdoorové topánky sú vyrobené zo syntetických vlákien a majú svoje výhody i nevýhody. Nie sú tak mechanicky odolné ako koža. Používaná je aj syntetická koža, ktorá ponúkne podobné vlastnosti ako brúsená koža, no životnosť je kratšia. Potrebná je tiež syntetickú kožu impregnovať. Syntetické vlákna sú viac priedušné a oproti koženým topánkam majú nižšiu hmotnosť.

Dôležitý je i spôsob spracovania a výroby turistických topánok. Najfrekventovanejšie je dvojité prešívanie. Obuv je typická dvomi radmi stehov. Pozor však na modely, ktoré využívajú dva rady stehov len ako dizajnový prvok. Novšou technológiou je tzv. cementovanie. Táto konštrukcia je bezšvová, pretože kopyto topánky je spojené s podstielkou ako jeden celok. Ten sa následne spojí s podrážkou a medzipodrážkou. Spájanie sa realizuje špeciálnym lepidlom (cementom) pod vysokým tlakom.

Nepremokavá membrána a pevná podrážka

V spojitosti s materiálmi, ktoré výrobca pri výrobe turistických topánok použil, získava obuv špecifické vlastnosti. Okrem toho, že kvalitná turistická obuv musí byť odolná a trvácna, musí odolávať aj iným vplyvom počasia a zároveň poskytovať používateľovi optimálne pohodlie, aby boli chodidlá v suchu a minimalizovalo sa riziko úrazu. Tieto vlastnosti turistickej obuvi dávajú použité materiály a spôsob výroby.

Nepremokavá obuv – membrána

Membrána plní v prípade turistickej obuvi veľmi významné funkcie. V prvom rade ide o vnútornú časť zvršku. Membrána sa stará o izolačné vlastnosti a priedušnosť obuvi. V najväčšej miere sa však skloňuje so slovom nepremokavosť. Nejde o vlastnosť každej membrány, no jej úlohou má byť ako odvod potu, tak aj vysoká nepriepustnosť kvapalín. Najpoužívanejšia je dnes účinná membrána Gore-Tex.

Protišmyková podrážka a členitý profil

Ide o veľmi podstatnú časť turistickej obuvi. Okrem toho, že kvalitná gumová podrážka musí byť protišmyková a musí byť dostatočne členitá, odolávať musí aj nárazom. Podrážka by mala byť pevná a vystužená, aby ste necítili ostré hrany kameňov alebo skál. Výraznejšie členitý profil podrážky je určený aj do vysokohorského prostredia, kde je úplne skalnatý terén. Pevnejšie podrážky sú vystužené oceľovými vložkami. Takéto podrážky sú síce ťažšie, no na členitom teréne majú veľký význam.

Turistická obuv s protišmykovou podrážkou

Ortopedická vložka či pamäťová pena

Vnútorná výstelka topánky, resp. vložka turistických topánok býva pri drahších modeloch ortopedická. Na túre môžete stráviť desiatky hodín a kvalitná ortopedická vložka do topánok dokáže enormne zvýšiť komfort. Využívaná býva penová vložka alebo vložka s pamäťovou penou, ktorá sa pri každom pohybe dokonale prispôsobí pohybu chodidla. Pamäťová pena má svoje výhody, no na druhej strane sa rýchlejšie opotrebúva.

Vystužená špička

Špička i päta bývajú najčastejšie vystužené gumou. Gumená vrstva je potiahnutá po obvode celej topánky, no v časti špičky a päty je guma vytiahnutá vyššie. Úlohou je zvýšiť odolnosť topánky a ochrániť vaše prsty.

Turistické topánky s rýchlošnúrovaním

Viacerí spotrebitelia hľadajú v ponuke turistické topánky, ktoré sú bezšnúrovacie alebo disponujú rýchlošnúrovaním. Samozrejme, takéto páry trekingovej obuvi v ponuke sú. Na trhu však stále dominujú šnúrovacie modely s klasickým alebo asymetrickým viazaním.

Pri turistických topánkach s vysokým profilom alebo členkových sa využíva aj vysoké viazanie, ktoré sa sťahuje kovovými hákami, aké poznáte zo zimných topánok. Dôvodom je maximálna fixácia nohy a chodidla. Rýchlošnúrovanie funguje na princípe sťahovania obuvi. Chodidlo sťahujete za pomoci bežcov v hornej a spodnej časti. Ide skôr o prvok nízkej trekingovej obuvi. Výhodou je primárne rýchlosť viazania a komfort. Výraznejšie nevýhody takéto viazanie nemá, avšak pri vysokej turistickej obuvi sú preferované šnúrky s kovovými hákmi.

Turistické topánky s rýchlošnúrovaním

Aká je správna veľkosť turistickej obuvi?

Pri výbere akejkoľvek obuvi platia isté pravidlá a špecifiká, na ktoré si musí spotrebiteľ dávať pozor. My sa vám však pokúsime poodhaliť všetky úskalia, ktoré s výberom správnej veľkosti outdoorovej obuvi súvisia. Tu sú naše praktické rady.

 • Výber neuponáhľajte. Vyskúšajte viacero modelov topánok od viacerých výrobcov. Zistíte tak, aký profil podrážky a tvar topánky vám najviac vyhovuje. Zároveň budete vedieť spriemerovať aj to, aká veľkosť vám sedí najviac.
 • Topánky si vždy riadne vyskúšajte a prejdite sa v nich. Ideálne skúste našľapovať aj pod ostrejším uhlom, aby ste mali predstavu, koľko materiál povolí. Topánky si vždy zaviažte a skúšajte obe súčasne.
 • Pri ohybe by palec nemal tlačiť do špičky topánky. Dôležité je túto vlastnosť sledovať. Ide o podstatný ukazovateľ, ktorý by pri zostupe z kopca mohol robiť problémy.
 • Päta by mala byť riadne zastabilizovaná aj v topánke, ktorá nie je pevne zašnurovaná. Topánka sa nesmie vyzúvať.
 • V topánkach zotrvajte aspoň 10 minút, pričom prešľapujte a vytvárajte aktivitu. Ak je možnosť, vyskúšajte si aj chôdzu hore a dole schodmi.
 • Ak je to možné, skúste si topánku vyskúšať v tenkých i hrubých ponožkách.
 • Jednou z nepísaných zásad je nájsť kompromis medzi tým, aby chodidlo bolo riadne fixované, ale prsty sa nedotýkali špičky a päta neplávala. Zvyčajne platí, že s veľkosťou sa posúva o jedno číslo smerom hore. Skúškou správnosti môže byť aj to, ak za pätu dokážete strčiť jeden prst, keď je topánka rozviazaná.

Lacná turistická obuv môže byť sezónna záležitosť

Spotrebitelia sa na nás obracali s otázkou, koľko stojí kvalitná turistická obuv. Odpoveď nie je jednoznačná, pretože účel jej použitia môže byť odlišný. Ak sa však pozrieme na ponuku trhu a pomer ceny a kvality, lacné nízke turistické topánky, ktoré v mnohom pripomínajú klasické športové tenisky, no predsa len majú spevnenú špičku a pevnejšiu podrážku, kúpite od 50 eur. Určené sú skôr na nenáročné túry. Lacnejšie turistické topánky už skôr môžeme považovať za alternatívy vychádzkovej obuvi, hoci na pohľad pôsobia robustnejšie. Pod 50 eur kúpite napríklad aj trekingové sandále.

Cena turistickej obuvi

Ak chcete siahnuť po zlatej strednej ceste, musíte si pripraviť 90 až 200 eur. V tomto rozmedzí nájdete najpredávanejšie modely, ktoré v pomere ceny a kvality uspokoja aj toho náročnejšieho spotrebiteľa. Určené sú pre stredne náročné až horské túry. V tomto cenovom strope natrafíte na kvalitnú nízku i vysokú trekingovú obuv. Dbať treba na kvalitnú pevnú podrážku a kvalitné materiály, ktoré sú minimálne vodoodolné alebo až nepremokavé.

V cenovej triede od 200 do 300 eur natrafíte na profesionálnu turistickú obuv s vysokým viazaním. Určené sú do vysokohorského terénu alebo na lezenie. Použité sú kvalitné a odolné materiály. Takéto topánky sú vhodné aj na viacdňové vysokohorské túry. Mnoho párov sa radí medzi celoročné turistické topánky. Okrem dlhej životnosti sú nepremokavé, ponúknu skvelú stabilitu a oporu. Prirodzene, topánky sú ťažšie a drahšie.

Turistická obuv Garmont, Salewa či Mammut zárukou kvality

Ktoré turistické topánky sú najobľúbenejšie? Ktorý výrobca je najlepší? V tomto segmente sa nachádza niekoľko renomovaných značiek, ktoré dlhodobo na trhu produkujú vysokú kvalitu a spotrebitelia po nich radi siahnu. Náš porovnávací test vyberal zo širokej škály turistickej obuvi.

Z praktických skúseností, ktoré sme čerpali z recenzií spotrebiteľov, sme vyvodili záver, že turistická obuv Garmont a Salewa patria medzi to najlepšie na trhu. Rozhodne však nezaostáva trekingová obuv značky Salomon alebo turistická obuv Mammut, La Sportiva či Merrel. Pre príležitostné turistické počiny sa nájdu zaujímavé nízke turistické topánky aj v ponuke spoločnosti Adidas. Drahšie, no i cenovo dostupné modely ponúka výrobca Columbia. Ak máte záujem o kvalitnú slovenskú turistickú obuv, vyskúšajte značku BOSP. Ponúka unisex modely vhodné pre dámy i pre pánov.

Otázky a odpovede – FAQ

Stále nemáte jasno v tom, ktoré turistické topánky si vybrať? Chýbajú vám nejaké informácie? Potrebujete sa poradiť? Neváhajte sa zapojiť do diskusie pod článkom. Pravidelne sekciu kontrolujeme a v prípade, že dokážeme poradiť, radi vám pomôžeme. Poteší nás vaša aktivita aj smerom k vašim skúsenostiam, ktoré máte s turistickou obuvou. Poradiť si tak môžete navzájom s ďalšími spotrebiteľmi.

Dámska i pánska turistická obuv musí spĺňať rovnaké kritériá. Líšiť sa môže dizajnom a hmotnosťou. Dámske turistické topánky spravidla bývajú ľahšie. Použité však sú rovnaké materiály. Tvar topánky sa môže líšiť len pri špičke, ktorá môže byť užšia. Pri výbere platia rovnaké zásady. To sa týka i výberu detských turistických topánok.

Najlepšia možnosť je, ak si môžete topánky vyskúšať. Predo odporúčame realizovať nákup v kamennej predajni. Avšak, ak nakupujete turistické topánky cez internet, vyberajte z ponuky obchodov, ktoré vám umožnia bezplatné vrátanie tovaru. Je totiž možné, že vám veľkosť nemusí sadnúť a budete mať na výmenu či vrátenie zbytočné náklady.

S týmto pojmom sa môžete stretnúť aj u niektorých výrobcov, hoci sa táto informácia často neuvádza. Ide o strih topánky v časti chodidla. Strih sa odlišuje práve podľa typu chodidiel. Existuje Wide kopyto, čo je klasický strih rozšírený v oblasti priehlavku. Určený je pre ľudí so širšími prstami (palcovou časťou). Narrow strih je určený pre tých, ktorým je bežný strih okolo chodidla voľný. Hallux Valgurs sa týka ľudí, ktorí majú problém s vybočením palcového kĺbu. V takom prípade má strih viac miesta v okolí prstovej časti, zároveň však stabilizuje zvyšok chodidla. V prípade trekingových modelov nájdete aj StraightFit, ktorý sa mierne k špičke zužuje, no pre palec je vytvorený dostatok miesta.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

La Sportiva Boulder X

od 111,20 €
Pánske topánky La Sportiva Boulder X majú vysoko kvalitnú gumovú podrážku Vibram®, ktorá dopraje skvelú trakciu za každých podmienok. Táto obuv...

Garmont Pinnacle GTX X-Lite Black

od 239,00 €
Topánky určené pre zdatných, alpských nosičov, ktorí nosia ťažké bremená. Mimoriadne univerzálne topánky sú ideálne na nosenie ťažkých nákladov a...

Mammut Kento Tour High GTX iguana-freesia

od 187,00 €
Pánska vysoká obuv Mammut Kento Tour High s membránou GORE-TEX® a kvalitnou Vibram® podrážkou. Odolný zvršok zo semišovej kože a softšelu je...

Salomon Toundra Pro CSWP Black/Black/Magnet

od 184,00 €
Pánske turistické topánky Salomon Toundra Pre CSWP sú určené do extrémneho prostredia a udržia vás v teple až do -40 ° C. Zimná treková obuv...

adidas Terrex AX3 Mid GTX

od 84,95 €
Terrex AX3 Mid Gtx je pánska športovo riešená obuv adidas vo vyššom kontíkovém strihu, ktorá sa hodí najmä na outdoorové aktivity. Vďaka pevnej...

adidas Terrex Ax3 Gtx čierna

od 57,99 €
Terrex AX3 Gtx je pánska športovo riešená obuv adidas v klasickom nízkom strihu, ktorá sa hodí najmä na outdoorové aktivity. Vďaka pevnej TRAXION...

Garmont Ascent GTX grey/red

od 184,99 €
Stredne vysoké pánske turistické topánky GARMONT Ascent GTX kompatibilné s polo-automatickými mačkami. Zvršok je v kombinácií koža a odolná...

adidas Terrex Heron Mid Cw Cp čierna

od 126,58 €
Terrex Heron Mid Cx Cp je pánska športovo riešená obuv adidas vo vyššom kontíkovém strihu, ktorá sa hodí najmä na outdoorové aktivity. Vďaka...

La Sportiva TX4 Mid GTX carbon/flame

od 177,00 €
Turistická obuv La Sportiva TX4 Mid GTX - carbon/flame navrhnutá pre dokonalú oporu a stabilitu behom náročných výstupov na horách, napriek tomu...

Garmont Dragontail LT GTX black/orange

od 116,99 €
Lákavý dizajn, efektívnosť a kvalita sú len malou časťou veľkého množstva atribútov, ktoré ti ponúkajú turistické topánky Garmont Dragontail LT....

Salewa MS MTN TRAINER MID GTX Asphalt/Fluo Orange

od 190,39 €
Ľahké pánske turistické topánky Salewa MS Mountain Trainer Mid GTX vhodné do technického vysokohorského terénu počas celého roka. Zvršok tvorí...

Salewa MS CROW GTX Cactus/Sulphur Spring

od 199,90 €
Všestranná vysokohorská obuv Salewa MS Crow GTX s odolným zvrškom a GORE-TEX® membránou. Navrhnutá do mixového alpského terénu. Je kompatibilná s...

Ďalšie články z kategórie Turistická obuv

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Miňo 15.Jul.2021

V rámci turistickej obuvi nedám dopustiť na značku Garmont, myslím si, že v tomto segmente je to špička a s touto značkou mám dlhoročné skúsenosti. Nedávno som si kúpil model Garmont Pinnacle GTX X a som nadmieru spokojný, pretože topánky majú vysokú kvalitu spracovania aj komfortu počas nosenia. Ako to už býva pri turistických topánkach zvykom, odporúča sa brať o jedno číslo väčšie než ste zvyknutí pri bežnej obuvi. Treba dodať, že tieto topánky nie sú vhodné na viacdňové výlety, pretože podrážky sú tvrdé, aby tlmili nerovnosti, čím sa topánky stávajú ťažšie a pri dlhom nosení z nich bolia nohy. Najlepšie uplatnenie nájdu v snehu, prípadne na mäkkej lesnej cestičke, určite však nie na asfalte. Cena je vyššia, ale zodpovedá kvalite. Topánky sú odolné, majú klasické kovové uchytenie šnúrok, čo mi vyhovuje najviac a gumený lem okolo celej topánky, ktorý oceňujem. Bez problémov na ne uchytím poloautomatické mačky. Plus dávam za to, že topánky sú po impregnácii odolné voči vode aj snehu, perfektne držia nohu, čiže noha je výborne fixovaná, čím sa minimalizuje riziko úrazu. Tieto turistické topánky splnili presne to, čo som od nich očakával, preto kúpu neľutujem a odporúčam ich aj všetkým ostatným.

Odpovedať

Boris 15.Jul.2021

Mám outdoorové topánky Adidas Terrex Swift R2 GTX a podľa mňa sú kvalitné, na moje použitie úplne postačujúce. Topánky sú vhodné ako do terénu tak aj do mesta, takže ich využívam pri rôznych príležitostiach. Topánky majú pekný dizajn, na nohe sedia veľmi dobre, majú pevnú podrážku a sú nepremokavé. Plus dávam za šikovné riešenie zaväzovania, ktoré je rýchle. Topánky sa hodia aj na dlhšie výlety, do nerovného či skalnatého terénu a nielen na krátkodobé nosenie. Oceňujem tiež fakt, že veľkostne súhlasia s tabuľkami. S topánkami som natoľko spokojný, že ak sa mi časom poškodia, znova by som si chcel objednať rovnaký model.

Odpovedať

Adam 24.Aug.2021

Na turistiku používam celokožené topánky Garmont Nebraska GTX, ktoré síce vyzerajú robustne, ale ich hmotnosť je nízka a vďaka tomu sú na nohách veľmi pohodlné. Sedia mi na nohách úplne perfektne. Topánky sú nepremokavé, a tak sa hodia do takmer akéhokoľvek počasia aj do takmer akýchkoľvek podmienok. Topánky vyzerajú nadčasovo a verím, že mi dlho vydržia. Odskúšal som ich zatiaľ na klasickom lesnom teréne, ale aj na skalnatom teréne a počínali si veľmi dobre. Myslím si, že pomer ceny a životnosti je pri týchto topánkach bezkonkurenčný. Predchádzajúci pár mi slúžil niekoľko rokov a topánkam som dával riadne zabrať. Oceňujem, že topánky sú bez zbytočných švov a celkové spracovanie je na vysokej úrovni. Odporúčam ich na stredné až stredne ťažké túry. Nohám dajú skvelú oporu. Plusom je tiež vyššie šnúrovanie, čiže aj členky sú v bezpečí a chránení pred podvrtnutím. Odporúčam všetkými desiatimi, pri značke Garmont ani nemôžete svojim výberom šliapnuť vedľa.

Odpovedať

Erik Z. 29.Sep.2021

Topánky Salomon objednávam už po niekoľkýkrát. Pre mňa je to zatiaľ najlepšia obuv či už na šport, turistiku alebo aj na bežné nosenia. Momentálne mám model Salomon Cross Hike GTX a som s ním maximálne spokojný, topánky sú pohodlné a vodotesné, čiže sú ideálne aj do drsnejšieho terénu.

Odpovedať

Ivan 26.Oct.2021

Super topánky sú BOSP Ural Pro Grizzly, na nohách mi sedia výborne, len mi troška prekáža tvrdá päta. Ide však o vysokokvalitnú obuv slovenskej výroby, ktorá je vhodná do každého počasie. Mám odskúšané, že voda dovnútra nepresakuje, ani keď stojím priamo v nej a nohy mi ostávajú stále v suchu.

Odpovedať

Eduard 09.Nov.2021

Nedávno som si kúpil topánky Forclaz Alltrail, pretože sa mi páčili po estetickej stránke a vyzerajú ako retro modely, ktoré som mal kedysi veľmi rád. Podrážka je veľmi zlá, cítim všetky kamene, po ktorých prechádzam, preto je chôdza veľmi nepohodlná. Topánka je navyše príliš široká a chodidlo mi v nej behá zľava doprava. Ak si viac utiahnem šnúrky, chôdza sa stáva ešte viac nepohodlnou. Som veľmi sklamaný. Budem ich využívať len do mesta, ale na turistiku určite nie.

Odpovedať

Karol 09.Nov.2021

Veľmi dobre držia na akomkoľvek povrchu a tiež na skalách topánky La Sportiva Boulder X. Topánky sú kvalitne spracované a hodia sa nielen na turistiku, ale aj na bežné nosenie po meste. S touto značkou mám len dobré skúsenosti. Pohodlnosť je pre mňa na prvom mieste a tieto topánky to spĺňajú na sto percent.

Odpovedať

Kamil B. 21.Nov.2021

Kvalitné a pohodlné topánky sú pre mňa Salewa. Oproti iným značkám turistickej obuvi (napr. Garmont, Hanwag) je mi dostatočne pohodlná aj o pol čísla menšia veľkosť. Topánky majú celoročné využitie a skvele obstoja vo vysokohorskom teréne. Nepremokavosť je samozrejmosťou. S kúpou som spokojný.

Odpovedať

Heňo 17.Jan.2022

MERRELL MOAB 2 GTX sú ľahučké topánky s výborným gripom a pevným skeletom. Majú dostatočné odvetranie, zároveň sú vodeodpudivé. Páči sa mi aj dizajn topánok, sú vhodné nielen na turistiku, ale aj na bežné nosenie. Nosia sa mi veľmi pohodlne a verím, že mi dlho vydržia slúžiť. Za tú cenu by rozhodne mali. :-) K nevýhodám som sa zatiaľ nedostal, žiadne nevnímam.

Odpovedať

Denis 13.Feb.2022

Pre niekoho možno menej známa značka, no pre mňa overená kvalita - Meindl Island MFS Active Wide. Topánky sú krásne spracované, kvalitné a nemám k nim žiadne výhrady. Treba myslieť na to, že každému pasuje niečo iné, mne tieto topánky plne vyhovujú, pobehal som s nimi kopu slovenských aj zahraničných hôr.

Odpovedať

Oleg 24.Feb.2022

Som verný značke adidas aj čo sa týka turistických topánok, mám model adidas Terrex Heron Mid Cw Cp a nenašiel som žiadne chyby. Zvršok je odolný a zároveň priedušný. Za super vec považujem technológiu primaloft, ktorá perfektne izoluje teplo pri pokožke a dokáže udržať teplo, aj keď sú topánky mokré.

Odpovedať

Alan 08.Jun.2022

Kúpou Garmont Pinnacle GTX X Lite Black nemáte čo pokaziť. Je to vysoko kvalitná turistická obuv. Ideálne je kúpiť o číslo väčšie topánky, to je podľa mojej skúsenosti. Upozorňujem, že obuv je vhodná na jednodenné túry, na viacdňové sa mi neosvedčili, pretože podrážka je tvrdá a topánky sú dosť ťažké, takže nohy sú po čase unavené a aj bolia.

Odpovedať

Boris D. 17.Aug.2022

La Sportiva TX4 Mid GTX sú extrémne pohodlné a kvalitne spracované topánky. Majú veľmi dobré viazanie, sú ľahké a sedia mi presne na nohách. Hodia sa na náročnejšie výstupy na hory. Nohám poskytujú stabilitu a oporu. Som spokojný. Cena je primeraná kvalite spracovania.

Odpovedať