Záhradné traktory

Najlepšie záhradné traktory 2024 + recenzie

Klasické záhradné kosačky niekedy na kosenie veľkých trávnatých plôch nestačia. Pre rozľahlé pozemky sú najlepším riešením záhradné traktory, resp. traktorové kosačky. My sme sa v našom porovnávacom teste pozreli práve na túto záhradnú techniku. Po viac ako 80 hodinách štúdia parametrov najlepšie v našom porovnávacom teste obstál záhradný traktor Cub Cadet LT2 NR92 s hydrostatickou prevodovkou a výkonným motorom. Porovnali sme aj ďalšie záhradné traktory, vybrali tie najpredávanejšie a pripravili aj prehľadný návod, ktorý vám pomôže s výberom.

Publikované: 05.04.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Aký záhradný traktor kúpiť?

Rozhodnúť sa môžete aj na základe našej tabuľky, ktorá obsahuje TOP 3 produkty. Každý z nich má priradený štítok a je teda zrejmé, z akého dôvodu v našom porovnávacom teste uspel. Aby ste nemuseli študovať kompletné recenzie, môžete si základné informácie prečítať priamo v tejto sekcii. Rozhodovanie a výber tak môžu byť jednoduché a rýchle.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga Estate 2084 5* Zobraziť produkt
Vari RL 84 H 5* Zobraziť produkt
Seco Challenge MJ 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Cub Cadet LT2 NR92

Cub Cadet LT2 NR92

Motor s objemom 439 cm3, automatická – hydrostatická prevodovka, elektrický štartér, 240 l zberný kôš, výška pokosu s 5 polohami od 30 po 95 mm, zadný deflektor.

Zobraziť viac info

Traktorová kosačka vybavená výkonným motorom s objemom až 439 cm3. Motor ponúka maximálny výkon až 13 koní. Veľmi dobre je na tom traktor s kvalitou spracovania a materiálov. Vybavený je aj elektrickým štartérom a svetlometmi. O komfort sedenia sa stará odpružené sedadlo.

Cenový trhák
Stiga Estate 2084

Stiga Estate 2084

4-taktný motor s objemom 352 cm3, kosenie počas cúvania, regulovateľná výška kosenia v 7 polohách v rozpätí od 25 do 80 mm, zberný kôš s kapacitou 200 litrov, mulčovacia sada.

Zobraziť viac info

Praktický pomocník do záhrady s manuálnou prevodovkou a šírkou záberu 84 cm. Stiga disponuje zberným košom s kapacitou 200 litrov. Na nutnosť vyprázdnenia vás upozorní akustický signál naplnenia koša. Súčasťou príslušenstva je aj mulčovacia sada. Vzhľadom na cenu ponúka traktorová kosačka Stiga skvelé parametre.

Náš TIP
Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort

Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort

1-valcový motor Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 s objemom 344 cm3, hydrostatická prevodovka, záber 93 cm, 220 l zberný kôš, regulovateľná výška kosenia v rozpätí 30 – 80 mm.

Zobraziť viac info

Hoci je traktorová kosačka Solo vybavená motorom s menšou kapacitou 344 cm3, výkon jej rozhodne nechýba. Motor má kultivovaný chod a ponúka tiež veľmi dobrú priechodnosť v teréne. Zberný kôš má objem 220 litrov a traktorová kosačka má záber až 93 cm. Výrobca použil veľmi kvalitné materiály a o robustnosti konštrukcie svedčí aj hmotnosť až 219 kg.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Výkonnejšie, odolnejšie a schopné pokosiť aj rozľahlé trávnaté plochy s vyšším porastom. To nezvládnu mnohé elektrické, benzínové a ani akumulátorové kosačky. Vtedy je na mieste uvažovať o traktorových kosačkách. V našom spotrebiteľskom teste sme porovnaniu podrobili záhradné traktory od rôznych výrobcov. Aby sme hodnotili tie najdôležitejšie parametre, určili sme si na základe odborných zahraničných testov presnú metodiku testovania. Zároveň sme vychádzali zo skúseností spotrebiteľov a analyzovali aj kľúčové technické parametre.

Účinnosť kosenia
Výkon motora
Typ prevodovky
Šírka záberu
Ovládanie a manipulácia
Kvalita konštrukcie
Funkcie a príslušenstvo

Pri porovnávaní kosačiek sme do nášho výberu zaradili viacero renomovaných výrobcov, no tiež sme do porovnávacieho testu vybrali aj modely od menej známych výrobcov. Zastúpenie mali záhradné traktory HusqvarnaStiga a aj traktorové kosačky MTD či Seco. Pri prechádzaní databáz e-shopov ako Tpd.sk, Supa.sk alebo Boel.sk sme natrafili aj na kvalitné záhradné traktory AL-KO a Cub Cadet. Referencie používateľov, ako aj údaje o predajnosti sme čerpali predovšetkým z portálu Heureka.sk

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie záhradných kosačiek

Kosiť veľké trávnaté plochy s bežnou záhradnou kosačkou je neefektívne a časovo i fyzicky náročné. Práve preto sú na trhu záhradné traktory určené pre väčšie trávnaté plochy aj s vyšším porastom. Porovnávací test záhradných traktorov nám ukázal, ktorý z porovnávaných modelov získal najlepšie hodnotenie. Recenzie záhradných traktorov je objektívne a nezvýhodňuje žiadneho z výrobcov. Na základe stanovenej odborne testovacej metodiky sme porovnávali vopred určené parametre a pripravili sme praktické recenzie záhradných traktorov. Aké sú silné a slabé stránky jednotlivých produktov?

Víťaz testu

Cub Cadet LT2 NR92

Motor s objemom 439 cm3, automatická – hydrostatická prevodovka, elektrický štartér, 240 l zberný kôš, výška pokosu s 5 polohami od 30 po 95 mm, zadný deflektor.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi vhodných adeptov na kosenie väčších záhrad a trávnatých plôch sme do nášho porovnávacieho testu zaradili aj traktorovú kosačku Cub Cadet LT2 NR92. Ide traktor renomovaného výrobcu. Z hľadiska výkonu za konkurenciou rozhodne nezaostáva. Objem motora je 439 cm3, maximálny výkon dosahuje 8,1 kW, čo je takmer 13 koní. Chýbať nemôže automatická – hydrostatická prevodovka a elektrický štartér. Motor disponuje len 1 valcom, no nechýba mu ťah a o lepšiu kondíciu sa stará aj efektívne tlakové mazanie.

Chýba však akustický signál naplnenia zberného koša. Ten má veľmi solídnu kapacitu až 240 litrov. Cub Cadet má dokonca o 40 litrov viac ako záhradný traktor Stiga Estate 2084. Mulčovacia sada je tiež len za príplatok. Podobne ako i ďalšie benzínové traktorové kosačky aj v tomto prípade má palivová nádrž objem len 3,8 litra a rozhodne by potešilo pár deci navyše. Nastavenie výšky kosenia je centrálne a veľmi jednoduché a ergonomicky prívetivé. Výška pokosu má 5 polôh od 30 po 95 mm. O sekanie trávy sa starajú dva nože. Záhradný traktor Cub Cadet nepatrí medzi najľahšie. Celková hmotnosť oceľovej konštrukcie je až 196 kg.

Odborné testy oceňujú aj kvalitu materiálov a my vyzdvihujeme i pohodlné sedadlo, ktoré si veľmi pochvaľujú aj spotrebitelia. Sedadlo má odpruženie a vysoké operadlo, čo zabezpečuje pri posede veľmi pohodlné sedenie a dobre drží telo. Kosačke nechýbajú halogénové svetlomety a integrovaný predný nárazník. V príslušenstve nájdete aj zadný deflektor pre zadné vyhadzovanie.

Pozitíva

Výkonný motor
Renomovaný výrobca
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Mulčovacia sada za príplatok
Chýba akustický signál naplnenia koša

Objem motora: 439 cm3 ● Výkon motora: 8,1 kW ● Max. výkon motora: 12,7 HP ● Typ prevodovky: hydrostatická ● Šírka záberu: 92 cm ● Objem zberného koša: 240 litrov ● Výška kosenia: 30 – 95 mm ● Nastavenie výšky: 5 polôh ● Hmotnosť: 196 kg

Cenový trhák

Stiga Estate 2084

4-taktný motor s objemom 352 cm3, kosenie počas cúvania, regulovateľná výška kosenia v 7 polohách v rozpätí od 25 do 80 mm, zberný kôš s kapacitou 200 litrov, mulčovacia sada.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Traktorová kosačka Stiga Estate je cenovo dostupnou alternatívou so záberom nožov 84 cm a výkonným motorom Stiga 7050. Ide o 4-taktný motor, ktorý beží na 1 valec a disponuje objemom 352 cm3. V rámci cenovo blízkej konkurencie však rozhodne nie je do počtu. Oproti mnohým konkurentom disponuje veľmi dobrým ťahom motora. Samozrejme, kosenie v členitejšom teréne či vo svahu je pre kosačku náročnejšie aj vzhľadom na menší maximálny výkon motora a počet otáčok. Napriek tomu si záhradný traktor veľmi dobre poradí s trávnatými plochami okolo 3 000 m2. Nechýba elektrický štart či zabudované halogénové svetlomety.

Traktor, bohužiaľ, nie je vybavený hydrostatickou prevodovkou. Ide o 5-stupňovú mechanickú – manuálnu prevodovku, kosačke nechýba ani spiatočka a kosenie je možné aj počas cúvania. Ak sa vám žiada hydrostatická automatická prevodovka, siahnuť môžete po traktorovej kosačke Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort. O záber nožov sa stará elektromagnetická spojka. Výšku kosenia možno regulovať v 7 polohách v rozpätí od 25 do 80 mm. Praktická je z nášho pohľadu akustická signalizácia naplneného koša. Zberný kôš má kapacitu 200 litrov. Kosačka je vybavená aj mulčovacou sadou. Nie je tak nutné dokupovať žiadne príslušenstvo. Súčasťou príslušenstva je taktiež nabíjačka akumulátora.

Používatelia si veľmi pochvaľujú aj ovládateľnosť traktora. Stiga tomu vďačí za kompaktnejšie rozmery a hmotnosť len 163 kg. Konštrukcia však na nekvalitné materiály netrpí. Volant je výškovo nastaviteľný. Nastaviteľné sedadlo Stiga Klasik je pomerne pohodlné, odpruženie nie je tak komfortne spracované, no sedenie nie je nepohodlné. Pod sedadlom je tlakový spínač, ktorý v prípade, že ostane sedadlo dlhšie nezaťažené, kosačku automaticky vypne. Pre údržbu je bubon traktorovej kosačky vybavený tryskou pre pripojenie rýchlospojky pre praktické čistenie vodou. Oproti mnohým cenovo blízkym konkurentom je Stiga Estate 2084 veľmi dobrým a spoľahlivým pomocníkom v záhrade.

Pozitíva

Akustická signalizácia naplneného koša
Mulčovacia sada v príslušenstve
Dobrá ovládateľnosť a jednoduchá obsluha

Negatíva

Manuálna prevodovka
Nie vhodný do kopcovitého terénu

Objem motora: 352 cm3 ● Výkon motora: 7,25 kW ● Max. výkon motora: 10 HP ● Typ prevodovky: manuálna ● Šírka záberu: 84 cm ● Objem zberného koša: 200 litrov ● Výška kosenia: 25 – 80 mm ● Nastavenie výšky: 7 polôh ● Hmotnosť: 163 kg

Náš TIP

Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort

1-valcový motor Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 s objemom 344 cm3, hydrostatická prevodovka, záber 93 cm, 220 l zberný kôš, regulovateľná výška kosenia v rozpätí 30 – 80 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Veľmi zaujímavou voľbou v segmente záhradných traktorov je práve ten od výrobcu Solo by AL-KO. Hoci by sa mohlo zdať, že objem 1-valcového motora 344 cm3 nie je pre stvorený pre veľkú záťaž, ide o mylný dojem. Vďaka výkonnému motoru Briggs&Stratton PowerBuilt Series 3130 disponuje traktorová kosačka maximálnym výkonom až 13,5 HP. Plochy s rozlohou nad 3 000 m2 tak pre túto traktorovú kosačku určite nie sú niečím vzdialeným. Používateľom sa celkovo páči kultivovaný chod motora. Veľkú prácu odvádza aj hydrostatická prevodovka, ktorá ovládanie veľmi uľahčuje.

O tom, že si AL-KO poradí aj s väčšími plochami, svedčí záber 93 cm. Šírkou záberu sa však nevyrovná kosačke Seco Challenge MJ 102-22 Plus, ktorá disponuje záberom až 102 cm. Veľké 18-palcové kolesá sa postarajú o veľmi dobrú priechodnosť v teréne. Bohužiaľ, mulčovacia sada nie je súčasťou príslušenstva a je možno si ju len dokúpiť. Zberný kôš s objemom 220 litrov aj s akustickým upozornením naplnenia koša nechýba. Opäť nás v porovnávacom teste veľmi potešilo jednoduché, ale praktické vyprázdňovanie za pomoci teleskopickej páky. Výška kosenia je regulovateľná v rozpätí 30 – 80 mm a celkovo má 6 polôh. Dva nože sú uložené v guľôčkových ložiskách.

Traktorová kosačka ponúkne počas kosenia perfektný komfort. Nielen z hľadiska obsluhy a ovládania. Veľmi dobre je na tom posed s odpruženou sedačkou. Sedenie je veľmi pohodlné aj po celých hodinách kosenia, je možné ho tiež nastaviť podľa výšky postavy. Volant má veľmi príjemné tvarovanie a výplň. Veľmi pozitívne hodnotíme aj kvalitu a prehľadnosť ovládacích prvkov. V rámci príslušenstva je možné k traktoru dokúpiť riadkovač alebo snehovú radlicu a razom je tak z traktorovej kosačky praktický multifunkčný traktor.

Pozitíva

Ergonómia ovládacích prvkov
Kvalita spracovania
Kvalitný motor B&S

Negatíva

Mulčovacia sada za príplatok
Drahšie príslušenstvo

Objem motora: 344 cm3 ● Výkon motora: 6,3 kW ● Max. výkon motora: 13,5 HP ● Typ prevodovky: hydrostatická ● Šírka záberu: 93 cm ● Objem zberného koša: 220 litrov ● Výška kosenia: 30 – 80 mm ● Nastavenie výšky: 6 polôh ● Hmotnosť: 219 kg

Pre náročných

Seco Challenge MJ 102-22 Plus

Záber až 102 cm, benzínový 4-takt Briggs&Stratton Intek 7220 s objemom až 656 cm3, 300 l zberný kôš, výška pokosu od 30 do 90 mm, integrovaný oceľový nárazník.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nároční záhradkári majú na záhradnú techniku tohto druhu aj väčšie nároky. Tie dokáže bez diskusie splniť záhradný traktor Seco Challenge MJ 102-22 Plus. Rátať treba s tým, že ta takýto stroj si rozhodne spotrebiteľ priplatí. Dostane však 22 koní pod kapotou a traktorová kosačka ponúkne záber široký až 102 cm. O perfektný ťah sa stará benzínový 4-takt Briggs&Stratton Intek 7220 s objemom až 656 cm3. O kvalite konštrukcie a spracovania napovedá hmotnosť traktora – 250 kg.

S traktorom Seco sa nemusíte obávať ani kopcovitého terénu, pretože je vybavený mechanickou uzávierkou diferenciálu. V teréne sa tak rozhodne nestratíte. Okrem toho sa o plynulé radenie stará hydrostatická – automatická prevodovka. Hoci si spotrebiteľ platí pomerne dosť, mulčovacia sada je opätovne len ako voliteľné príslušenstvo za príplatok. Zberný kôš má kapacitu až 300 litrov a samozrejmosťou je aj akustická signalizácia naplnenia koša. Veľkou výhodou sú výkonné halogénové a LED svetlá, ktoré svojou svietivosťou milo prekvapili.

Výška pokosu je veľmi jednoducho ovládateľná a možno ju centrálne nastaviť od 30 do 90 mm – celkovo ide o 6 úrovní výšky. Spomenúť musíme tiež 18-palcové zadné a 15-palcové predné kolesá s kvalitným dezénom. Traktorová kosačka Seco má tiež integrovaný oceľový nárazník. Nechýba ani elektrický štartér. Seco by AL-KO Challenge MJ 102-22 Plus je traktorom, ktorý si nájde využitie počas celého roka. Dokúpiť možno snehovú radlicu a za príplatok dostanete aj ťažné zariadenie a praktický vozík.

Pozitíva

Mechanická uzávierka diferenciálu
Vysoký výkon motora
Vhodný aj do kopcovitého terénu

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Mulčovacia sada za príplatok

Objem motora: 656 cm3 ● Výkon motora: 12,26 kW ● Max. výkon motora: 22 HP ● Typ prevodovky: hydrostatická ● Šírka záberu: 102 cm ● Objem zberného koša: 300 litrov ● Výška kosenia: 30 – 90 mm ● Nastavenie výšky: 6 polôh ● Hmotnosť: 250 kg

Riwall PRO RLT 92

OHV motor s objemom 452 cm3, regulovateľná výška kosenia v 7 polohách v rozpätí od 30 do 90 mm, zberný kôš s kapacitou 245 litrov, záber 92 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Traktorová kosačka značky Riwall môže byť aj u vás v záhade veľmi platným pomocníkom. Má široký záber, veľký objem zberného koša a vďaka výkonnému motoru nie je problém ani kopcovitý terén. Stroj má mechanickú prevodovku a objem palivovej nádrže 7,5 litra. Traktor je vybavený svetlometmi.

Záhradný traktor je poháňaný motorom Loncin s objemom 452 cm3. Hoci sú na trhu i výkonnejšie motory, tento 4-taktný motor (1 valec) pracuje veľmi efektívne. Dosahuje maximálny výkon 9,2 kW. Celkovo ho poháňa až 12,5 koní. Mechanická prevodovka radí veľmi plynulo a presne. V závislosti od výšky trávy teda môžete zvoliť tempo, aké vám vyhovuje najviac. Spojkový pedál má podľa niektorých zákazníkov trocha tuhší chod. Pohyb v teréne uľahčujú aj veľké kolesá – vpredu sú 15-palcové a vzadu až 18-palcové. Žacie ústrojenstvo s dvoma oceľovými nožmi je plávajúce s pomocnými kolieskami a dokonale sa tak prispôsobuje zvlnenému terénu. Má záber až 92 cm.

Výška kosenia má 7 polôh od 30 do 90 mm. Kapota je otvárateľná a priestor je dobre chránený pred mechanickým znečistením. Zároveň má používateľ dobrý prístup ku všetkým kvapalinám. Zberný kôš má objem až 245 litrov a nechýba ani signalizácia naplnenia koša. Vyprázdňovanie koša je možné za pomoci pákového systému priamo z miesta vodiča, kôš teda nemusíte dávať dole. Deflektor je v rámci príplatkovej výbavy. To platí aj v prípade trojramenných mulčovacích nožov, ktoré je možné osadiť v rámci príslušenstva, ktoré ponúka výrobca.

Perfektnú manévrovateľnosť zabezpečuje polomer otáčania 45 cm. Okolo prekážok sa dokážete veľmi dobre pohybovať a kosenie je tak bez zdržaní. Kosačka kosí aj pri cúvaní. Sedenie je pohodlné vďaka odpruženému sedadlu a integrovaný je aj držiak na nápoje. Ovládacie prvky sú ergonomicky rozmiestnené. Objem nádrže na benzín je 7,5 litra. Stroj má oceľový rám aj oceľovú karosériu. Kvalitné dielenské spracovanie je veľkým pozitívom. Záhradný traktor váži až 227,5 kg. Poteší dostupnosť náhradných dielov vďaka spolupráci s európskym výrobcom MTD. Pre dobrú viditeľnosť je záhradný traktor vybavený svetlometmi.

Spokojnosť zákazníkov a pozitívne hodnotenia hovoria samy za seba. Záhradný traktor Riwall je veľmi zaujímavým modelom, ktorý má na našom i českom trhu veľmi dobré renomé. Rozhodne nepatrí medzi najdrahšie v pomere k cene ponúka veľmi dobrý výkon. Zákazníci chvália výkon motora, ktorý si poradí aj v kopcovitom teréne, neprehrieva sa a má efektívne chladenie. V prípade potreby servisovania je k dispozícii široká sieť servisov a dobrá je tiež dostupnosť náhradných dielov. Objem motora je 452 cm3 a pri štarte a studenom chode je pomerne hlučný. S kosačkou sa veľmi dobre manipuluje, ľahko sa ovláda aj v nerovnom teréne pri náklonoch.

Plusom je i veľký objem zberného koša 245 litrov. Vyprázdňovanie je možné za pomoci páky priamo z miesta šoféra, nie je tak nutné kôš odpoínať kompletne. Záber kosačky je 92 cm. Mulčovanie je len ako príplatkové príslušenstvo, potrebné je inštalovať špeciálnu sadu trojramenných nožov. Z recenzií zákazníkov ešte treba spomenúť, že spotrebiteľom sa pozdáva aj kvalita konštrukcie a kvalitné dielenské spracovanie.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Zvláda aj kopcovitý terén
Dobré ovládanie a manévrovanie

Negatíva

Nekosí pri jazde na spiatočke
Objem palivovej nádrže

Objem motora: 452 cm3 ● Výkon motora: 9,2 kW ● Max. výkon motora: 12,5 HP ● Typ prevodovky: mechanická ● Šírka záberu: 92 cm ● Objem zberného koša: 245 litrov ● Výška kosenia: 30 – 90 mm ● Nastavenie výšky: 7 polôh ● Hmotnosť: 227,5 kg

Cub Cadet XT2 PR95

2-valcový motor s objemom 603 cm3, kosenie počas cúvania, regulovateľná výška kosenia v 5 polohách v rozpätí od 25 do 100 mm, zberný kôš s kapacitou 320 litrov, záber 95 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonný záhradný traktor s objemným zberným košom je vhodný na kosenie veľkých trávnatých plôch. Vďaka vysokému výkonu 2-valcového motora Kawasaki si poradí s kopcovitým terénom i vysokou trávou. Zároveň ponúka vysoký komfort sedenia a perfektnú ovládateľnosť. Vybavený je takisto tempomatom.

Traktor na kosenie má osadený vysokovýkonný benzínový motor s objemom 603 cm3. Maximálny výkon je 9,3 kW a poháňa ho 18 HP. Ide o dvojvalcový motor s tlakovým mazaním série Kawasaki. Spojený je s hydrostatickou prevodovkou TUF TORQ K46. Vďaka tomuto spojeniu je dosiahnutý maximálny výkon a či kosíte nízky trávnik alebo vysokú burinu, Cub Cadet XT2 PR95 si poradí v oboch prípadoch. Perfektný ťah je výhodou aj pri kosení na svahoch alebo do kopca. Vysoká efektivita kosenia je zabezpečená vďaka skvelému žaciemu ústrojenstvu s dvoma rotačnými nožmi. Štartovanie je za pomoci elektrického štartéra s kľúčom.

Výhodou prevodovky je tiež, že dokáže kosiť aj pri spiatočke a nielen pri jazde dopredu. Poteší veľký objem palivovej nádrže až 11,4 litra. Spotreba sa líši, no všeobecne zákazníci hodnotia úsporu paliva veľmi dobre. Sériovo je záhradný traktor Cub Cadet XT2 PR95 vybavený termostatom pre udržiavanie stabilnej rýchlosti. Zberný kôš má 320 litrov a nechýba signalizácia naplnenia koša. Niektorí zákazníci avizujú, že signalizácia naplnenia je príliš citlivá hoci kôš nie je naplnený. V okamihu sa kosenie automaticky zastaví. Vyprázdňovanie je možné za pomoci páky priamo z miesta vodiča. Výšku kosenia môžete regulovať mechanicky pákou, a to až v 12 úrovniach od 25 do 100 mm.

Sedadlo má diagonálne nastaviteľnú polohu a vysoké operadlo, čo umocňuje pocit komfortu. Má veľmi príjemné polstrovanie a posed je veľmi komfortný aj počas dlhého kosenia. Kosačka sa veľmi dobre ovláda, pretože polomer otáčania je len 17 cm. Deflektor a mulčovacia sada nie sú súčasťou dodávky, je možné ich doobjednať za príplatok. Oceľový rám konštrukcie je odolný, kosačka váži až 254 kg, čo svedčí o kvalitných a masívnych materiáloch. Spotrebitelia si robustnú konštrukciu chvália. Vďaka 15-palcovým a 18-palcovým kolesám je prejazd v teréne veľmi príjemný.

Navzdory vysokému výkonu je motor Kawasaki veľmi tichý. Práve vysoký výkon a bezproblémový pohon je u spotrebiteľov veľmi pozitívne hodnotený. Motor nestráca dych ani po dlhých hodinách kosenia, a to bez ohľadu na to, či kosí v teréne alebo na rovine. Záhradný traktor Club Cadet je vhodný na kosenie rozsiahlych trávnatých plôch s vysokou trávou. Alebo na kosenie futbalových ihrísk. Mulčovacie ústrojenstvo nie je súčasťou dodávky. Veľmi pozitívne zákazníci vnímajú kvalitné spracovanie prístroja a robustnú oceľovú konštrukciu. Taktiež veľký zberný kôš s objemom až 320 litrov. Oceňujú i komfort sedenia a skvelú ovládateľnosť vďaka malému polomeru otáčania len 17 cm.

Výhodou hydrostatickej prevodovky a pohonu je tiež kosenie pri cúvaní. Nemusíte tak strácať čas obchádzaním prekážky, stačí jednoducho cúvnuť. Plusom pri dlhom kosení je objem palivovej nádrže až 11,4 litra. Opomenúť nemožno ani LED svetlomety, ktoré sú súčasťou dodávky a plnia svoj účel skvele pri nižšej miere osvetlenia. Komfortným prvkom je aj tempomat. Zákazníkov síce môže odradiť vysoká cena, no na druhej strane ide o model záhradného traktora, ktorý splní všetky nároky spotrebiteľa.

Pozitíva

Komfortný posed a ovládanie
Výkonný motor Kawasaki
Kosenie aj pri spiatočke

Negatíva

Vysoká cena

Objem motora: 603 cm3 ● Výkon motora: 9,3 kW ● Max. výkon motora: 18 HP ● Typ prevodovky: hydrostatická ● Šírka záberu: 95 cm ● Objem zberného koša: 320 litrov ● Výška kosenia: 25 – 100 mm ● Nastavenie výšky: 5 polôh ● Hmotnosť: 254 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Pri výbere záhradného traktora treba brať do úvahy viacero faktorov. Nie každý záhradkár potrebuje traktorovú kosačku s mulčovacou sadou, niektorí pre zmenu vyžadujú enormný výkon a široký záber kosenia. Na trhu sú stovky modelov od rôznych výrobcov. My sme po detailnom prieskume v segmente záhradných traktorov vybrali ti najlepšie a pripravili nezávislé recenzie. Takisto sme však vybrali aj ďalšie zaujímavé traktorové kosačky, ktoré môžu splniť nároky mnohých spotrebiteľov. Zaujať môžu cenou, kvalitou spracovania, výkonom či ďalšími parametrami.

Záhradný traktor Husqvarna TC 238T môžeme radiť medzi modely, ktoré ponúknu aj náročnému spotrebiteľovi maximálny komfort a stanú sa ideálnym pomocníkom vo veľkej záhrade. Benzínový motor B&B s objemom 656 cm3 a výkonom 11,1 kW ponúkne vysoký výkon a priaznivú spotrebu. Traktor má objemnú nádrž až 9,5 litra. Kosačka má zadný pohon a záber kosenia 97 cm. Vybavená je aj integrovaným zberným košom s kapacitou 320 litrov.

Ak potrebujete skutočne výkonnú traktorovú kosačku, model MTD LG 200 H Optima so šírkou záberu až 107 cm môže byť vhodným kandidátom. Záhradný traktor disponuje vysokým výkonom motora – 13,7 kW (20,2 HP) a vďaka tomu je vhodný aj pre rozľahlé trávnaté plochy. Komfortné ovládanie je tiež vďaka hydrostatickej prevodovke. Zberný kôš však nie je súčasťou príslušenstva. Traktorová kosačka však má mulčovaciu sadu i zadný deflektor.

Medzi menšie záhradné traktory patrí model Stiga Combi 166 ST. Ak vám teda postačuje šírka záberu len 66 cm a menší výkon jednovalcového motora 4,41 kW, sťažovať si nemožno. Traktorová kosačka Stiga sa jednoducho ovláda. Nechýba jej ani hydrostatická prevodovka a zberný kôš s kapacitou 150 litrov. Mulčovacia sada a deflektor chýbajú.

Do nášho širšieho výberu sa dostal aj záhradný rider MTD 60 RDE. Ten je vhodný skôr pre menšie záhrady s rozlohou do 2 000 m2. Kosačka má niečo vyše 5 koní a vybavená je špeciálnou prevodovkou Transmatic (automatická). Zamrzí len menšia palivová nádrž 1,2 litra. Zberný kôš má objem 150 litrov. Mulčovacia sada je voliteľným príslušenstvom. MTD 60 RDE je cenovo dostupným riešením pre záhradkárov, ktorí chcú niečo viac ako benzínovú kosačku.

Zaujímavou voľbou je tiež záhradný traktor Stiga Estate 2398 HW. S výkonom 12 kW sa rozhodne nestratí v náročnejšom teréne ani pri rozľahlých trávnatých plochách. Záber nožov dosahuje šírku 98 cm. Zberný kôš má 240 litrov a zaujať môže traktorová kosačka aj mulčovacou sadou či ťažným zariadením. Palivová nádrž má až 6 litrov.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Rozhodovať sa na základe toho, ktorý záhradný traktor je najpredávanejší nemusí byť úplne zlý nápad. Samozrejme, záleží na tom, aké sú nároky spotrebiteľa. My sme sledovali čísla predajov a vybrali TOP 5 najpredávanejších traktorových kosačiek podľa databázy portálu Heureka.sk. Hoci sa dostupnosť a predajnosť najpredávanejších modelov často mení, predaje jednotlivých produktov pravidelne sledujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga Estate 598 5* Zobraziť produkt
Stiga Estate 384 H 2084 5* Zobraziť produkt
Vari RL 84 H 3555 5* Zobraziť produkt
Stiga Estate 384 M 2084 5* Zobraziť produkt
Vari RL 98 H 5* Zobraziť produkt

Ak ste doteraz vašu záhradu kosili 6 hodín, prečo to nezvládnuť za menej než polovičný čas? Vďaka záhradnému traktoru šetríte nielen čas, ale aj svoju energiu a peniaze. Hoci je počiatočná investícia do záhradných traktorov vyššia, časom sa vracia. My sme pripravili komplexného a praktického sprievodcu výberom, ktorého úlohou je pomôcť vám zorientovať sa v rôznych technických parametroch a poradiť vám tak, ako sa rozhodnúť čo najlepšie. Tieto parametre si musíte pri rozhodovaní sa všímať.

Ako vybrať záhradný traktor

 • Záhradné traktory vs záhradné ridery
 • Terén a šírka záberu
 • Výkon a kvalita motora
 • Typ prevodovky
 • Kapacita zberného koša
 • Funkcie a príslušenstvo
 • Kvalita konštrukcie a ergonómia
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Záhradné traktory a záhradné ridery

Hoci mnoho predajcov tieto dva typy záhradných traktorov nerozlišuje, sú medzi nimi výrazné rozdiely. Jeden z nich je určený pre menšie, druhý pre väčšie plochy s trávnatým porastom. V segmente záhradných traktorov nájdete menšie i väčšie modely, sú medzi nimi aj iné rozdiely, napríklad v samotnej konštrukcii a využití – účele použitia. V čom sú teda záhradné traktory a ridery rozdielne? Opomenúť nesmieme ani fakt, že mnoho spotrebiteľov si pletie záhradné traktory s malotraktormi.

Záhradné traktory nie sú malotraktory

Pri výbere záhradného traktora, resp. záhradnej kosačky je potrebné zvážiť, aký bude jeho konkrétny účel – využitie. Primárnou úlohou tejto záhradnej techniky je kosenie väčšíchrozľahlejších trávnatých plôch aj s vyšším porastom. Takéto záhradné traktory dokážu ponúknuť rôzne formy kosenia trávnika – zber do koša, zadné/bočné vyhadzovanie alebo mulčovanie. Oproti klasickým kosačkám je ich výhodou predovšetkým posed a celkový komfort kosenia. Šetríte čas i energiu. Na trhu sú tiež traktorové kosačky, ktoré majú aj ďalšie využitie. Dokúpiť je možné príslušenstvo v podobe pluhu (na riadkovanie), snehovej radlice alebo vozíka. V takom prípade je vybavený záhradný traktor ťažným zariadením.

Netreba si však záhradný traktor pliesť s malotraktorom. Záhradný traktor na oranie neslúži. Malotraktory sú označované taktiež ako záhradné traktory. Samotné malotraktory alebo multifunkčné traktory dokážu orať pôdu, riadkovať, zapriahnuť vlečku, odhŕňať sneh, hnojiť, rozsievať semená alebo prevážať na vlečke väčšie množstvo nákladu. Na druhej strane, neoznačujú sa ako traktorové kosačky, pretože táto funkcia je len prídavnou funkciou. Za takúto techniku si však priplatíte rádovo viac než za štandardný záhradný traktor.

Záhradné ridery pre menšie záhrady

Kompromisom medzi klasickými záhradnými kosačkami a záhradnými traktormi sú záhradné ridery. Konštrukčne ide o menšie stroje, ktoré sú určené na kosenie menších záhrad – plôch s menšou výmerou. Od záhradných traktorov sa ridery teda líšia hlavne svojou veľkosťou a sú aj lacnejšie. Rátať však musíte s menšou šírkou záberu a nižším výkonom. Dokážu zberať do koša, mulčovať a disponujú často bočným či zadným deflektorom pre vyhadzovanie pokosenej trávy. Nejde o viacúčelové zariadenia. Sú však skladnejšie a ľahšie a obratnejšie.

Traktorová kosačka – terén a šírka záberu

Skôr, ako sa pri výbere zameriate na výkon motora a budete vyberať ten, ktorý ponúkne pod kapotou najviac koní, zamyslite sa nad tým, aký výkon naozaj potrebujete. Záhradné traktory sú určené na kosenie väčších plôch aj s vyšším porastom. Je potrebné však brať do úvahy aj fakt, že čím je výkon a záber traktora väčší, priamo úmerne narastá aj cena.

Šírka záberu záhradného traktora

Pre plochy okolo 2 000 až 2 500 m2 odporúčame spotrebiteľom siahnuť po záhradných traktoroch alebo menších záhradných rideroch so šírkou záberu aspoň 65 až 80 cm. Ak by ste kupovali niečo menšie, rovno môžete siahnuť po benzínovej kosačke, pretože okrem sedenia pri kosení za nič iné nepriplatíte.

Pri výmere od 2 500 do 4 000 m2 je adekvátna šírka záberu 80 až 95 cm. Ak má vaša záhrada rozlohu viac ako 4 000 m2, je rozumnejšie hľadať v kategórii záhradných traktorov so šírkou záberu 100 až 125 cm. Takéto traktory sú však pomerne drahé.

Čo ak je terén príliš kopcovitý? Záhradné traktory sú vybavené dvoma nápravami. Väčšinou sú poháňané zadné nápravy a vo svahoch či kopcoch si poradia bez väčších problémov. Ďalšej sú však k dispozícii aj modely s mechanickou uzávierkou diferenciálu. Traktorové kosačky s pohonom 4x4 sú drahšou záležitosťou, no ak je terén príliš členitý, investíciu do takéhoto stroja si bude spotrebiteľ veľmi pochvaľovať.

Výkon a motor záhradného traktora

Výkonnosť a silný ťah, to je to, čo od záhradného traktora môžete očakávať. Výkon motora sa vzťahuje na plochu kosenia, na ktorej chcete s kosačkou operovať, no následne súvisí aj so šírkou záberu. Srdcom takéhoto stroja je motor. Menej výkonné traktory disponujú motormi s objemom od 200 až do 350 cm3. Väčšinou ponúknu maximálny výkon na úrovni 6 – 8 kW (cca 10 – 13 koní). Motory sú štvortaktné, no majú len jeden valec.

Väčšie a výkonnejšie motory ponúknu väčší objem od 400 až po 700 cm3. Vďaka tomu sú motory odolnejšie a prezentujú sa v praxi dlhšou životnosťou. V oboch prípadoch sa využíva tlakové mazanie, no u výkonnejších motorov sa jedná o dva valce, a preto na tento parametre tlakového mazania dbajte. V prípade kopcovitého terénu totiž bežný mazací systém nemusí zvládať frekvenciu valcov a môže dôjsť k prehrievaniu motora. Pod kapotou takýchto motorov nájdete pokojne 15 až 25 koní. Pochopiteľne, pri nutnosti servisovania sa dá očakávať vyššia investícia.

Ak je traktorová kosačka výkonnejšia, je potrebné brať do úvahy, že vyššia je i spotreba benzínu. Všímajte si teda aj palivovú nádrž, na ktorej objeme často výrobcovia šetria. Aj mnohé drahé výkonné záhradné traktory disponujú nádržou s objemom max. 4 litre. Oplatí sa, ak je kapacita palivovej nádrže u výkonnejších strojov aspoň 7 litrov.

Suverénne najlepšie motory sú Briggs&Stratton

Spoľahlivosť týchto motorov je vo svete záhradnej techniky dobre známa. Ide o renomovanú britskú značku motorov. V prípad záhradných traktorov sa jedná o jednovalcové alebo dvojvalcové 4-taktové motory s tlakovým mazaním. Najčastejšie sa stretnete s OHC rozvodom motorov, kedy je ventil i vačkový hriadeľ situovaný priamo v hlave valce. Výhodou je menší počet súčiastok a motor nemá tak vysokú frekvenciu vratnej sily (zotrvačnosti), ktorá by ho brzdila, ako je to napríklad pri OHV rozvodoch. Zahanbiť sa však v spotrebiteľských testoch odborných testovacích organizácií nenechali ani motory Honda či Stiga.

Manuálna či automatická prevodovka?

Rovnako ako pri autách aj pri záhradných traktoroch dnes výrobcovia prinášajú rôzne inovácie. A to aj v prípade takých súčiastok, akými sú prevodovky. Netreba v tom však hľadať vedu. Rozhodovať sa môžete pre klasickú mechanickú prevodovku alebo pre automat (hydrostatická prevodovka), podobný ako poznáte z auta.

Kosenie trávnika pomocou záhradného traktora

Manuálna prevodovka pre nenáročných

Lacnejší variant, ktorý je roky osvedčený, ak vám občas nevadí pri ubratí či pridaní rýchlosti preradiť aj rýchlostný stupeň, určite sa nemusíte báť, že by ste týmto výberom niečo pokazili. Traktorová kosačka s mechanickou prevodovkou je lacnejšia aj z pohľadu údržby. Tieto modely majú dokonca nižšiu hmotnosť. Stretnúť sa môžete aj s pojmom Trasmatik. Podotknúť však treba, že traktorové kosačky nemajú spojkový pedál. Ako spojka funguje brzdový pedál v určitej polohe. Pri niektorých traktorových kosačkách je nutné, aby stroj úplne zastavil a rýchlostný stupeň zaradíte vtedy. Pri iných stačí pribrzdenie (prvá poloha brzdového pedála) a následne zmena rýchlostného stupňa.

Hydrostatická prevodovka prináša komfort

Automatická prevodovka je rýchlejšia, presnejšia a predovšetkým komfortnejšia. U záhradných traktorov máte k dispozícii dva pedále – plyn a brzda. Brzda zároveň funguje aj ako spiatočka. Ak stlačíte spiatočku a šliapnete na brzdu, kosačka začne cúvať podľa toho, aký tlak vyviniete na samotný pedál. Kosačka tak plynule zrýchľuje vpred alebo vzad. Dnes je týmto typom prevodovky vybavených množstvo modelov a nie je problém na trhu také modely nájsť, rátať však treba sa tým, že cena je vyššia. Ak dôjde k poruche, oprava je finančne nákladnejšia. V oboch prípadoch platí, že si na ovládanie treba zvykať.

Traktorová kosačka so zberným košom – väčší objem poteší

Pre niektorých spotrebiteľov objem zberného koša nie je taký podstatný. Ak je však vašou prioritou pokosenú trávu či porast zbierať do zberného koša a čakajú vás celé hektáre, neustále vysýpanie koša po pár desiatkach metrov by vás prestalo rýchlo baviť.

menších záhradných traktorov či riderov možno natrafiť na menšie textilno-plastové koše s kapacitou 150 až 200 litrov. Väčšinou je objem koša prispôsobený šírke záberu a odporúčanej výmere kosenej plochy. Záhradné traktory, ktoré už disponujú vyšším výkonom a širším záberom, si však žiadajú zberné koše s vyššou kapacitou – 240 až 350 litrov.

Dôležitú rolu zohráva aj vysýpanie koša. U najlacnejších modelov je nutné manuálne odistenie koša a jeho vysypanie. Najlepšie hodnotené sú kosačky s teleskopickou pákou pre vyprázdňovanie zberného koša. Po pravej či ľavej strane je páka, ktorú ak pritiahnete smerom k sebe, vyprázdnite priestor zberného koša. Tento spôsob využívajú aj mnohé prémiové modely. Vyskytuje sa tiež hydraulický mechanizmus, no v mnohých prípadoch sklame jeho životnosť. V takomto prípade stačí stlačiť tlačidlo a hydraulické piesty sa postarajú o to, že kôš bude prázdny. Tento mechanizmus si vyžaduje väčšiu údržbu.

Praktické funkcie a voliteľné príslušenstvo

Samozrejmosťou sú u takýchto záhradných traktorov také vychytávky, ako elektrické štartovanie či nastavenie výšky pokosu. Týmto funkciám sa preto nebudeme zvlášť venovať. Každopádne, dnešné moderné záhradné traktory majú čo ponúknuť a aj z hľadiska funkcionality dokážu prácu veľmi uľahčiť a spríjemniť napríklad aj veľkým množstvom voliteľného príslušenstva.

Záhradný traktor so zberným košom

 • Kosenie počas cúvania – praktická funkcia, ktorá dokáže niekedy ušetriť množstvo času. Namiesto toho, aby ste sa museli s kosačkou zbytočne otáčať, stačí zaradiť spiatočku a cúvaním pokosiť porast, ktorý za vami ostal.
 • Tempomat – jeho aktivovaním dokáže traktorová kosačka udržiavať stabilnú rýchlosť a zabezpečený je tak plynulý chod.
 • Svetlomety – ak je nutné kosiť za zhoršených svetelných podmienok, halogénové alebo LED svetlomety sú veľmi vítaným príslušenstvom.
 • Signalizácia naplnenia zberného koša – nie je nutné kosačku zastavovať a kontrolovať stav naplnenia. Na nutnosť vyprázdniť ho vás upozorní akustický alebo vizuálny signál.
 • Mulčovacia sada – nie je samozrejmosťou každej traktorovej kosačky. Niektorí výrobcovia dodávajú mulčovaciu sadu ako voliteľné príslušenstvo za príplatok.
 • Ťažné zariadenie – záhradný traktor vybavený ťažným zariadením ponúka možnosť zapriahnuť napríklad vozík a môžete tak prenášať rôzny materiál. Takisto ide o voliteľné príslušenstvo za príplatok.
 • Zadný a bočný deflektor – pre zadné alebo bočné vyhadzovanie je nutné, aby boli súčasťou príslušenstva práve deflektory, ktoré budú posekanú trávu vyhadzovať jedným smerom.
 • Snehová radlica a fréza – multifunkčné traktory sú aj tie, ktoré umožňujú montáž snehovej radlice, pracovať s traktorom môžete teda aj v zimnom období. Takisto je niekedy možné pripojiť snežnú frézu a traktor je tak kompletne vybavenou technikou aj pre zimné mesiace.
 • Pohon 4x4 – túto funkciu využije používateľ len v prípade, ak plánuje kosiť v naozaj strmých svahoch alebo na nie práve na spevnenom a stabilnom podklade.
 • Tryska pre pripojenie rýchlospojky – ide o praktickú vychytávku, ktorá umožňuje pripojenie rýchlospojky záhradnej hadice. Stačí tak hadicu pripojiť, zapnúť kosačku, prívod vody a kosačka bubon sama umyje práve otáčaním nožov.
 • Motohodiny – možno hovoriť aj o tzv. palubnom počítači, ktorý zobrazuje počet najazdených hodín alebo dokonca kilometrov.
 • Tlakový spínač sedadla – niekoľko sekúnd potom, čo používateľ zosadne zo sedadla, sa záhradný traktor automaticky vypne. Ide o bezpečnostný prvok.

Kvalitný záhradný traktor nie je z lacného plechu

Zatiaľ čo u benzínových, elektrických a akumulátorových kosačiek sa zvykne hovoriť o robustnosti skeletu a kvalite šasi, v prípade záhradných traktorov je nutné hovoriť o väčšom množstve materiálov a kvalite vyhotovenia.

Zliatina, oceľ, hliník, odolné plechy, nerez alebo plasty. S týmito druhmi materiálov sa stretnete u záhradných traktorov bežne. Táto záhradná technika rozhodne neváži pár desiatok kilogramov a aj hmotnosť môže čo to napovedať o kvalite spracovania. Hoci veľkú časť hmotnosti stroja tvorí práve motor, kvalitné materiály dokážu pár kilogramov pridať. Aj preto robustné a odolné záhradné traktory s nárazníkmi vážia aj cez 200 – 230 kg. Pri plastoch je potrebné dávať pozor na samotné ovládacie prvky – pedále, volant, teleskopická páka na vysýpanie, tlačidlá alebo súčasti zberného koša.

Z hľadiska ergonómie je veľmi dôležité, aby bolo pohodlné nasadanie i samotný posed. Sedadlo by malo byť odpružené a aj potom, čo v ňom strávite celé hodiny by ste nemali pociťovať bolesti. Z toho dôvodu je podstatné, aby bolo sedadlo posuvné či výškovo nastaviteľné.

Výpredaj záhradných traktorov sa vyplatí – drahá záhradná technika

Spomínali sme to už v úvode, no fakt, že záhradné traktory nie sú lacnou položkou, je potrebné pripomenúť. Predsa ide o kus poriadnej záhradnej techniky. Napriek tomu môžeme na trhu zaloviť aj v lacnejších vodách a nájsť kompromisy, ktoré ponúknu spotrebiteľom viac pohodlia, vyššiu efektivitu práce a zároveň budú výkonnejšie ako klasické benzínové kosačky. Koľko stoja kvalitné záhradné traktory?

Otázka ceny hrá u traktorových kosačiek významnú rolu a množstvo spotrebiteľov čaká na výpredaje záhradných traktorov, vďaka ktorým je možné výhodne nakúpiť aj množstvo príslušenstva. Lacnejšie záhradné traktory či ridery kúpite od 1 200 do 2 000 eur. Nemusíte sa strachovať, v tejto cenovej kategórii nechýbajú výkonné modely, ktoré ponúknu kvalitné spracovanie a aj široký záber od 65 do 100 cm. Ľudia lovia práve v tejto cenovej hladine, aj preto tu natrafíte na často najpredávanejšie záhradné traktory.

Záhradný traktor – traktorová kosačka

Ak vám nebude prekážať siahnuť si hlbšie do vrecka, traktorové kosačky od 2 000 do 3 500 eur budú niečím, čo zaručene uspokojí aj náročnejších záhradkárov. Určené sú pre väčšie plochy nad 4 000 m2 a výkon prevyšuje 18 – 20 HP. Použité sú bezpodmienečne kvalitné materiály s vyššou životnosťou a odolnosťou. V tejto cenovej triede sú modely, ktoré ponúknu aj solídne množstvo voliteľného príslušenstva.

Zrejme menej spotrebiteľov siahne po kategórii záhradných traktorov s cenovkou od 4 000 do 12 000 eur. Za túto cenu si už kúpite multifunkčný traktor. Ak odbočíme od záhradných traktorov – malotraktor za takúto cenu môžete mať aj s kosačkou a dokúpiť môžete aj ďalšie príslušenstvo. Takéto záhradné traktory využijete na viac účelov, ako len na kosenie trávy. Ak však za záhradný traktor zaplatíte viac ako 4 000 eur, chýbať nebude výkon, ťažné zariadenie, možnosť pripojenia pluhu či snehovej radlice a mnoho iného.

Záhradné traktory MTD, Stiga, Cub Cadet majú skvelé renomé

Neodporúčame kupovať traktorové kosačky od neznámych výrobcov. Rozhodne nezaplatíte málo a kupovať mačku vo vreci by mohlo byť veľmi nákladné. Na trhu je dostatok renomovaných výrobcov, ktorí ponúkajú na trhu veľké množstvo kvalitných strojov.

Medzi absolútnu špičku patria záhradné traktory MTD. Veľkou výhodou tohto výrobcu je široká ponuka, kvalita spracovania, ako aj výkonné motory a vysoká spoľahlivosť. Traktorové kosačky Stiga patria medzi najobľúbenejšie. Vzhľadom na kvalitu, ktorú výrobca ponúka za rozumnú cenu, môže ísť o skvelú voľbu. Cub Cadet je na trhu takisto osvedčeným hráčom a okrem výkonných záhradných traktorov ponúka tiež cenovo dostupné ridery.

V tomto segmente nesmieme opomenúť aj také značky záhradných traktorov ako HusqvarnaHonda alebo záhradné traktory John Deere, ktorého ponuka je však skôr zameraná na multifunkčné traktory a malotraktory. Veľmi solídne si v testoch počínali taktiež traktorové kosačky SecoAL-KO a za pozornosť stoja aj niektoré záhradné traktory Stihl.

Otázky a odpovede – FAQ

Neváhajte sa nás opýtať. Chceli by ste vedieť o záhradných traktoroch viac? Chýbajú nejaké informácie? Máte vlastné skúsenosti s konkrétnymi záhradnými traktormi? Podeľte sa s nami o vaše poznatky a napíšte nám komentár. Budeme radi za vaše odporúčania a autentické informácie z praxe. Sekciu FAQ pravidelne aktualizujeme, aby bol výber pre vás čo najjednoduchší.

Áno, sú. Ide o drahšie modely, ktoré sú určené do náročnejšieho a členitejšieho terénu. Niekedy však postačí, ak je záhradný traktor vybavený uzávierkou diferenciálu. Traktorové kosačky 4x4 sú drahšie a pod 3 000 eur len veľmi ťažko takýto model traktora zoženiete. Mierne svahy však zvládne aj štandardný záhradný traktor.

Nie, vodičské oprávnenie v prípade záhradného traktora nie je nutné. Táto záhradná technika totiž nie je prispôsobená na jazdenie po cestách verejnej komunikácie. Jazdou po takýchto cestných komunikáciách riskuje používateľ veľmi vysokú pokutu.

Predovšetkým vtedy, ak má vaša záhrada výmeru nad 3 000 m2. Pri takejto ploche sa oplatí nad záhradným traktorom určite uvažovať. Ak vám členitosť terénu umožňuje využitie traktorovej kosačky, určite po tejto možnosti siahnite. Práca je rýchlejšia, efektívnejšia a takisto šetrí vaše sily.

Víťaz testu

MTD LE 180/92

Kvalitný motor Briggs&Stratton Intek s objemom 656 cm3, výkon až 10,8 kW, záber až 92 cm, elektrické štartovanie, zberný kôš s objemom 240 litrov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalita, ktorou sa prezentuje výrobca MTD, je v segmente záhradnej techniky dlhodobo známa. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa záhradný traktor MTD LE 180/92 stal víťazom nášho testu. Okrem toho však za to vďačí pozitívnym referenciám a výkonu, ktorý ponúka. Záhradná traktorová kosačka disponuje kvalitným motorom Briggs&Stratton Intek s objemom 656 cm3. Tento dvojvalcový motor ponúkne celkovo výkon až 10,8 kW. Spotrebiteľské referencie ukazujú, že problém traktoru nerobí ani členitý či kopcovitý terén. Ešte o niečo vyšším výkonom disponuje záhradný traktor Seco Challenge MJ 102-22 Plus. Veľmi dobre motor spolupracuje s hydrostatickou (automatickou) prevodovkou. Plusom je tiež tlakové mazanie, čo je výhoda z hľadiska životnosti motora.

Menšou nevýhodou je vyššia spotreba záhradného traktora a menšia palivová nádrž s objemom 3,8 litra. Záber kosačky je až 92 cm a kosenie plôch presahujúcich aj 3 500 m2 je teda veľmi príjemnou aktivitou. Veľmi oceňujeme polomer otáčania 46 cm, čo uľahčuje ovládanie kosačky aj v stiesnenom priestore. Samozrejmosťou je elektrické štartovanie. Súčasťou príslušenstva je aj zberný kôš s objemom 240 litrov, vysýpanie je možné za pomoci teleskopického mechanizmu. Pri kosení v horších svetelných podmienkach budú nápomocné svetlomety.

Odborné testy vysoko pozitívne hodnotili aj samotnú efektivitu kosenia. Kosačka dokonca disponuje technológiou RevTEK – kosačka kosí aj pri cúvaní. Robustná zliatinová konštrukcia je vpredu vybavená oceľovým nárazníkom. O výsledok kosenia sa starajú dva nože. Výšku kosenia možno nastavovať v 5 polohách v rozmedzí 30 – 95 mm. Stroj nie je na ovládanie nijak komplikovaný. Sedadlo je odpružené, hoci jeho povrch je mierne šmykľavý, čo môže prekážať predovšetkým pri kosení vo svahu. Spodný bubon možno čistiť vodou vďaka možnosti pripojenia trysky s rýchlospojkou. Mulčovacia sada je voliteľným príslušenstvom, súčasťou vybavenia je však zadný deflektor.

Pozitíva

Výkonný motor B&B Intek
Jednoduché ovládanie
Kosenie pri cúvaní

Negatíva

Menšia palivová nádrž
Chýba akustický signál naplnenia koša

Objem motora: 656 cm3 ● Výkon motora: 10,8 kW ● Max. výkon motora: 18 HP ● Typ prevodovky: hydrostatická ● Šírka záberu: 92 cm ● Objem zberného koša: 240 litrov ● Výška kosenia: 30 – 95 mm ● Nastavenie výšky: 5 polôh ● Hmotnosť: 195 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Stiga Estate 2084 H 2T2120481/ST1

od €
Zabudnite na nekonečné kosenie trávy! Záhradný traktor Stiga vám ušetrí množstvo času i námahy. Predstavuje ideálne riešenie pre väčšie pozemky, s...

Cub Cadet XT2 PR95

od 3 299,90 €
Motor Kawasaki Zdvihový objem motora (cm 3 ) 603 Výkon (kW / min -1 ) 12,3 / 2500 Valce V-Twin, 2 Objem nádrže (l) 11,4 Mazanie tlakové s...

Solo by AL-KO T 15-95.6 HD A 127367

od 2 680,00 €
Prednosti traktora AL-KO T 15-95.6 HD-A rýchle kosenie vďaka 95 cm kosiacemu zariadeniu ovládacie prvky sú dosiahnuteľné pohodlne zo sedadla...

Seco Challenge MJ 102-22 Plus

od 3 749,00 €
ZÁHRADNÝ TRAKTOR VÁM V RÁMCI SLOVENSKA DOVEZIEME ZDARMA AŽ DO VAŠEJ ZÁHRADY. NÁŠ ODBORNÍK VÁM TRAKTOR PREDVEDIE A VŠETKO DÔLEŽITÉ VYSVETLÍ – TO...

Cub Cadet XT1 OR95

od €
Motor Cub Cadet Zdvihový objem motora (cm 3 ) 547 Výkon (kW / min -1 ) 9,4/ 2400 Počet valcov 1 Objem nádrže (l) 11,4 Mazanie tlakové s...

MTD LE 180/92 H

od 2 496,00 €
Traktorová záhradná kosačka MTD LE 180/92 H Záber - 92 cm Výško kosenia - 30-95 mm / 5 nastaviteľných stupňov Veľkosť plochy - 2 500 m²...

Vari XP 200 (4434)

od 1 879,00 €
Malotraktor je poháňaný 4-taktným motorom VARI XP-200. TECHNICKÉ PARAMETRE: Typ motora: Vari XP200, 4-takt Krútiaci moment: 10 Nm...

MTD RE 125 SMART

od €
Spoľahlivý motor MTD s max. Výkone 11,6 HP Jednoducho ovládateľná mechanická prevodovka s minimálnymi servisnými nákladmi Plávajúce žacie...

STIGA Estate 3398 HW

od €
Záhradný traktor Stiga Estate 3398 HW je poháňaný dvojvalcovým motorom rady Briggs & Stratton Intek 7200 a je vybavený hydrostatickou...

Vari XP 200 ANV-400

od 1 899,00 €
Pojazd malotraktora obstaráva prevodová skriňa DSK-317.1/S ťažná náprava, záves Z01, vozík ANV 400. Stavebnicový malotraktor VARI Global je...

Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort

od 2 090,00 €
Najvyšší komfort vďaka prehľadnému ovládaniu Možné rozšírenie o funkciu mulčovania pomocou mulčovacieho klinu Spoľahlivé 2-nožové kosiace...

STIGA Estate 3084 H

od 2 349,00 €
Vynikajúci záhradný traktor Stiga Estate 3084 H prináša špičkovýmoderný design vhodný pre všetky typy používateľov. Jevybavený benzínovým motorom...

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(92.6%)

Komentáre
Tomáš 06.Apr.2021

Dlho som sa odhodlával doň investovať, keďže nejde o lacnú záležitosť, ale nakoniec som sa rozhodol pre Al-ko. Musím povedať, že neľutujem. Fakt sa tým výrazne uľahčí kosenie (máme 200metrovú záhradu). Kôš je veľký, ak nie je vysoká tráva, nemusím ho vysypávať často, dokáže kosiť aj v miernom svahu a je pomerne tichý, nepotrebujem pri kosení slúchatká.

Odpovedať

Luky 19.Apr.2021

Super vec, odkedy ho mám, dokonca aj rád kosím. Máme síce rovnú záhradu, čiže by aj bežná kosačka by stačila, ale s traktorom je kosenie jednoduchšie. Už dva roky mám Stiga traktor a ovládanie, obsluha sú bezproblémmové. Dá sa nastaviť výška kosenia, čo je podľa mňa plus.

Odpovedať

Fero 11.Jun.2021

Zdedili sme pozemok po rodičoch, kotrý bol dosť zanedbaný, traktor bol najvhodnejší na kosenie takej veľkej plochy. Kupovali sme podľa recenzií aceny a Stiga 2084 je spoľahlivý stroj. Chvíľu mi trvalo sa zorientovať, ako ho ovládať, ale už to ide ľahko, kosí aj pri cúvaní a zvládne aj menej rovný terén (do budúcna sa to môže zísť)

Odpovedať

Alex 14.Jun.2021

Môžem odporučiť Solo by AL-KO. Stroj má široké pneumatiky a pohyb po rovine alebo po menšom svahu je bezproblémový. Pri väčšom zaťažení sa mi však zdá, že stroj mierne zaostáva. Každopádne, má slušný výkon a zvládne aj vysokú a hustú trávu. Problém mu v podstate robí len väčší svah. Vyzdvihujem veľký kôš, ľahkú obsluhu a relatívne tichý chod pri kosení. Za mňa je pomer ceny a kvality super.

Odpovedať

Dušan P. 21.Jun.2021

Dobrý traktor za dobrú cenu je MTD LE 180/92 H. Pracuje ako má, sila motora je dostatočná aj na šikmý terén, preto nemá problém vyjsť do veľkého kopca. Za jeho výkonom stojí kvalitný dvojvalcový motor s tlakovým mazaním. Oceňujem, že stroj môže sekať trávu aj pri jazde vzad, má minimálny polomer zatáčania, vďaka čomu sa otočí skoro na mieste. Plusom je jednoduchá obsluha, pomerne tichý chod bez vibrácií, široké kolesá a dobrá stabilita. Traktor je perfektný a hodí sa na každú väčšiu záhradu. Na žiadne výrazné negatíva som zatiaľ neprišiel, preto ho odporúčam.

Odpovedať

Tibor 08.Jul.2021

Mám traktor Cub Cadet LT2 NR92, ktorý má jednoduché ovládanie a dostatočný výkon motora. Plus dávam za to, že tu nie je žiadne radenie rýchlostných stupňov, ale len sa šľape na plyn. Pre mňa je to super mašinka k rodinnému domu s väčšou plochou trávnatého porastu. Zatiaľ odvádza kvalitnú prácu. Maličké mínus si vyslúži za to, že nemá ukazovateľ naplnenia koša a za hlučné oplechovanie sekacích nožov pri spustení. Potom však už ide traktor pomerne ticho. Kúpu neľutujem, skôr ľutujem to, že takéhoto pomocníka na záhrade som nemal už oveľa skôr.

Odpovedať

Aleš 15.Sep.2021

Mám záhradný traktor Riwall PRO RLT 92 H Power Kit, s ktorým som spokojný, pretože spĺňa to, čo od takéhoto stroja očakávam. Pohyb po rovnom teréne je perfektný a vo svahu veľmi dobrý. Oceňujem silný motor, páčka akcelerátora je z výroby obmedzená len do polovice svojho plného rozsahu, no aj napriek tomu traktor seká veľmi dobre. Páči sa mi celkové robustné spracovanie, dobrá ovládateľnosť aj manévrovateľnosť. Štart je hladký, či už ide o studený alebo teplý štart. Vysoko si cením hydraulickú prevodovku, ktorá šľape na jednotku. Výmena oleja je vďaka easy ventilu naozaj jednoduchá, čiže základná údržba je rýchla. Vyzdvihujem tiež plávajúci žací ústroj, ktorý je skvelý pri hrboľatejšom teréne. Prístroj je pomerne hlučný, no pri takomto výkone sa to dalo očakávať, čiže nevnímam to ako mínus. Je to naozaj šikovný traktor, ktorý sa mi stal verným pomocníkom v záhrade. Cena je k jeho možnostiam výhodná a verím aj v dlhú životnosť, preto to bola veľmi dobrá investícia nielen na teraz, ale aj do budúcna. Prvotné zloženie nebolo náročné a zvládol som ho podľa priloženého návodu. Tento traktor je vhodný aj na veľké plochy a prerastenú trávu. Ešte dodám, že sú tu trojité nože, čiže sekanie je komfortné a pomerne rýchle. Traktor mi šetrí čas aj námahu. Pri vyššej tráve odporúčam spomaliť a pridať sýtič, aby traktorom netriaslo, kým som to nevedel, traktorom triaslo, ale len mierne, nič prevratné. V pohode som s ním pokosil aj viac než pol metra vysokú a hustejšiu trávu. Rýchlosť si viem nastaviť podľa aktuálnej potreby plynule pomocou nožnej páky. Bonusom navyše je pekný vzhľad, neraz sa mi stalo, že tento traktor obdivovali okoloidúci. :-) Odporúčam, ak máte väčšiu záhradu alebo akýkoľvek trávnatý pozemok.

Odpovedať

Roman 30.Sep.2021

Zaujal ma traktor Husqvarna TC 238T, no tá cena sa mi zdá príliš vysoká. Na druhej strane, papierovo má skvelý výkon aj funkcie. Máte niekto s ním praktické skúsenosti? Oplatí sa do neho toľko investovať?

Odpovedať

Braňo 30.Sep.2021

Svojimi funkciami ma zaujal STIGA Estate, ktorý je nenáročný na údržbu, ľahko sa obsluhuje, je obratný, pretože má kompaktné rozmery. Za super funkciu považujem signalizáciu naplnenia zberného koša, možnosť prispôsobenia výšky koša či kosenie aj pri cúvaní.

Odpovedať

Július 05.Oct.2021

Bez problémov pokosí traktor Solo, ktorý má veľký zberný kôš, široké pneumatiky a super pohyb aj po svahu. Cenovo je to veľmi výhodný produkt, keď ho porovnám s inými výrobcami. Teší ma, že kosačka si poradí aj s vyššou trávou.

Odpovedať

Roland 19.Oct.2021

Za záhradke používam Kubota B1121 a som s ním spokojný, svoju prácu si urobí bezchybne. Traktor je výkonný a hodí sa na stredné až stredne veľké plochy. Jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Odpovedať

Dávid 09.Nov.2021

Na traktore Cub Cadet XT2 PR95 ma zaujala neskutočná sila, perfektná obratnosť napriek mohutnosti prístroja aj možnosť kosiť počas cúvania. Neľutujem ani vyššiu cenu, ktorú som za traktor dal, pretože sa mi s ním veľmi dobre pracuje. Materiály vyzerajú byť kvalitné, tak verím v dlhú životnosť.

Odpovedať

Zdeno 22.Nov.2021

Cub Cadet XT1 OR95 je výkonný stroj, ktorý perfektne zbiera aj vyššiu trávu. Má objemný zberný kôš s kapacitou 320 litrov, preto sa hodí aj na veľké plochy. Ovládanie prístroja je pohodlné a jeho masívna konštrukcia je predpokladom dlhej životnosti. Na negatíva som zatiaľ neprišiel.

Odpovedať

Tibi 14.Feb.2022

Kladom traktora Seco Challenge MJ 102-22 Plus je mechanická uzávierka diferenciálu, vysoký výkon motora aj vhodnosť do kopcovitého terénu. Aj napriek vysokej cene sa mi kúpa oplatila. Za príplatok bola k dispozícii aj mulčovacia sada, škoda, že ju výrobca nepridal k traktoru zadarmo.

Odpovedať

Ivan 27.Feb.2022

Po niekoľkých rokov som vymenil starý traktor a dlho som rozmýšľal, ktorú značku si vyberiem. Mám Solo by AL-KO T 13-93.7 HD Comfort a som spokojný. Tento záhradný traktor je oproti môjmu starému tichší a poskytuje mi oveľa viac komfortu pri práci. Kvalita spracovania aj použitých materiálov je veľmi dobrá.

Odpovedať

Gábor 25.May.2022

Ak máte väčšiu záhradu a chcete rýchlo pokosiť, odporúčam Seco Challenge MJ 102-22 Plus. Síce ide o drahý traktor, je naozaj perfektný. Má až 300 litrový objem zberného koša, je veľmi obratný a ľahko ovládateľný. Za najväčšiu prednosť považujem malý polomer zatočenia, ktorý je super pre členité pozemky. Prístroj je kvalitne skonštruovaný a výkonný.

Odpovedať