Najlepšie iPhony

Najlepší iPhone 2023. Najnovší má najlepší fotoaparát

Populárnu americkú firmu Apple, ktorá je známa výrobou a vývojom nemenej slávnych smartfónov iPhone, netreba špeciálne predstavovať. Od roku 2007 Apple v segmente inteligentných telefónov prináša inovácie a smartfóny iPhone sa stali ikonami. Nemožno sa čudovať, na trhu sa uviedli vysokou kvalitou a solídnou spoľahlivosťou. Stali sa samostatnou kategóriou. Aktuálne sú na trhu desiatky modelov a výber môže byť pre spotrebiteľa trochu komplikovaný. V našom článku nájdete výber najlepších iPhonov, ku ktorým sme tiež spracovali krátke recenzie. Apple iPhone 13 Pro považujeme aktuálne za najlepší iPhone, a to predovšetkým vďaka výkonu a kvalitnému fotoaparátu. Celý náš výber nájdete v článku. Máme pre vás aj zopár rád, ktoré vám pomôžu s výberom.

Publikované: 06.09.2021
Aktualizované: 28.09.2023

Aký iPhone kúpiť?

Výber iPhonu je niekedy proces. Sám budúci používateľ musí vedieť, čo od smartfónu očakáva. Aj medzi iPhonmi sa nájdu modely, ktoré sú cenovo dostupnejšie, no majú slabšie parametre. Väčšinou ide o staršie modelové rady – rok 2017 a nižšie. My sme pre nerozhodných pripravili rebríček TOP 3 produktov. Okrem najlepšieho iPhonu v tabuľke nájdete aj cenovo dostupný smartfón Apple a tiež náš tip, ktorý považujeme za správnu voľbu. Ušetriť si tak môžete svoj čas a vybrať z overenej kvality. Nižšie nájdete kompletný rebríček.

Názov Hodnotenie Detail
iPhone 14 Pro Max   ✔   Pre náročných 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 13 Pro   ✔   Víťaz testu 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 11   ✔   Cenový trhák 5* Zobraziť produkt
iPhone 12   ✔   Dobré recenzie 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

Procesor Apple A15 Bionic, 6 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 36 hodín, podpora 5G

Zobraziť viac info

Aktuálne najlepším iPhonom bez debaty kraľuje práve verzia iPhone 13 Pro. Americký Apple to s inováciami nepreháňal a tie, ktoré priniesol oproti predošlej generácii iPhonov nie sú práve demonštráciou míľového pokroku. Nový čipset však priniesol luxusný výkon a už tradične zbožňovaná sústava fotoaparátov taktiež nesklamala, dokonca sa posunula vpred.

Cenový trhák
Apple iPhone SE 128 GB

Apple iPhone SE 128 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 3 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 Mpx fotoaparát, výdrž 13 hodín, bez podpory 5G

Zobraziť viac info

Pokojne ho môžeme označiť za iPhone pre všetkých. Hoci má len jeden širokouhlý objektív, kvalita snímok ja na dobrej úrovni. Procesor Apple A13 Bionic je skvele vyladený a smartfón je maximálne plynulý. Displej má na dnešné pomery menej, len 4,7“, no na druhej strane viacerých poteší svojou kompaktnosťou. Menšou nevýhodou je slabšia výdrž batérie.

Náš TIP
Apple iPhone 12 Pro 256 GB

Apple iPhone 12 Pro 256 GB

6-jadrový procesor Apple A14 Bionic, 4 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 17 hodín, podpora 5G, bezdrôtové nabíjanie Qi

Zobraziť viac info

Aktuálne najvýkonnejší iPhone v ponuke. Telefón „šliape“ naplno vďaka výkonnému čipsetu Apple A14 Bionic. Interné úložisko je 256 GB. Trojica 12 Mpx fotoobjektívov vyhotovuje extrémne kvalitné zábery. Veľkým plusom je ja LiDAR skener pre portrétové snímky. Takisto poteší slušná výdrž batérie a kompatibilita s bezdrôtovými nabíjačkami Qi a MagSafe.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri iPhonoch považujeme za rovnako dôležité tie parametre, ako aj pri ostatnej konkurencii. Čím sa však smartfóny Apple výraznejšie odlišujú, je ich operačný systém a teda rozhranie, ktoré používajú. Oproti najväčším konkurentom, ktorí využívajú operačný systém Android, ide o mierny rozdiel. iOS je stále o malý krôčik pred Androidom. V hodnotených parametroch nás zaujímal nielen výkon telefónu, rýchlosť reakcií, ale aj operačná pamäť. Jednou z najdôležitejších požiadaviek na kvalitný smartfón je ešte kvalitnejší fotoaparát. Dôležitá je pri iPhonoch aj kapacita úložiska. Z praktického hľadiska treba myslieť na intuitívnosť systému a jeho ovládanie.

Výkon (procesor, RAM...)
Fotoaparát a videokamera
Kapacita úložiska
Ovládanie a obsluha
Výdrž batérie
Konektivita
Veľkosť displeja
Dizajn

Nie je však podstatné len to, aké parametre iPhone spotrebiteľom ponúkne, dôležité je aj to, ako telefón funguje z dlhodobého hľadiska. Od toho sú tu samotní spotrebitelia a ich názory a skúsenosti, ktoré sme v našom porovnávacom teste brali do úvahy. Čerpali sme tiež z výsledkov zahraničných spotrebiteľských testov. Na našom domácom trhu nájdete kompletnú ponuku iPhonov, ktoré sú aktuálne dostupné. Ich dostupnosť sme overovali cez portál Heureka.sk, ale aj u overených predajcov, ako Alza.sk, Nay.sk, Andreashop.sk, Datart.sk, Tpd.sk, Hej.sk a Mall.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie najlepších iPhonov

Preskúmali sme kompletne celú ponuku smartfónov Apple. V našom výbere sa nachádzajú modely, ako iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 11, iPhone SE, iPhone XS alebo iPhone XR. Rátajte s tým, že najnovšie modely sú aj najdrahšie, no aj pri starších a lacnejších modeloch sa dočkáte vysokého výkonu a inovatívnych technológií. Staršie modelové rady sa už dnes dopredávajú a aj preto je ich obstarávacia cena nižšia. Spracovali sme aj krátke hodnotenie a zhrnutie parametrov. Naše názory sú objektívne a nezaujaté, aby čo najviac pomohli spotrebiteľom s výberom.

Víťaz testu

Apple iPhone 13 Pro

Procesor Apple A15 Bionic, 6 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 36 hodín, podpora 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na to, že operačný systém iOS je vyladený do posledného detailu si už postupne zvykáme a oproti konkurenčným Androidom je to stále jeho veľmi silná stránka. Všetky natívne aplikácie, nové widgety či ovládacie prvky reagujú perfektne a bez problémov. Vývoj vlastného čipsetu taktiež umožnil „trinástke“ ešte viac dospieť.

Apple A15 Bionic patrí na základe benchmarkov k najvýkonnejším procesorom so šiestimi jadrami a taktovanou frekvenciou maximálne 3,22 GHz. 6 GB RAM by sa mohla javiť ako poddimenzovaná súčiastka, no faktom je, že iPhonu 13 stačí viac ako dostatočne a netreba si daný čipset zamieňať s konkurenciou. Kapacita 128 GB ako základ môže aj nemusí stačiť, záleží od vašich potrieb. Každopádne, stačí si priplatiť a razom môžete mať kapacitu 256, 512 alebo až 1 024 GB. Alebo si zaplatíte cloud od Apple. Nechýba NFC, GPS, podpora 5G a o Bluetooth či Wi-Fi 6 ani netreba príliš hovoriť. Veľmi dobre na základe názorov už tradične funguje aj čítačka tváre Apple Face ID.

O tom, že displeje v minulosti boli slabinou značky Apple, netreba diskutovať. Dnes je to inak a iPhone 13 Pro dostal do výbavy vskutku úžasný displej Super Retina XDR s HDR 10 a Dolby Vision. V tomto smere dobehol najlepšiu konkurenciu od Samsungu či Xiaomi. K tomu si ešte pripočítajte dokonalú farebnosť, podsvietenie a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. A nevadí to ani batérii, pretože systém dokáže frekvenciu zobrazovania dokonale korigovať a batériu šetriť. Upozorňujeme, že Always On displej iPhone nepodporuje. Jediný nedostatok súvisí skôr s dizajnom telefónu. Výrez displeja, hoci menej nápadný, stále ostal a oproti ladným tvarom konkurencie je tak „predná kapota“ mierne poškvrnená.

Čo by zákazníci neodpustili je, ak by sklamal fotoaparát. Nestalo sa. Tri fotosnímače s rozlíšením 12 Mpx schovajú aj konkurentov s väčším počtom megapixelov. Rozlíšenie fotografií je vysoké a širokouhlý objektív spolu s hlavným snímačom sa kvalitatívne pohybujú na takmer rovnakej úrovni. Apple opäť o kúsok vylepšil kvalitu snímok v šere alebo tme. Saturácia záberov je veľmi prirodzená i keď niekedy by sa svetelnosti zišlo viac. Hoci ide o detaily, priamym porovnaním si zákazník rozdiely všimne. Teleobjektív, tretí snímač, má 3x optický zoom a taktiež má makro objektív. Prekvapivo, makro pracuje fantasticky a fotiť detaily zblízka bude baviť. Selfie s prednou kamerou bude taktiež k spokojnosti. Natáčanie videí, detto, stabilizácia obrazu i celková plynulosť a zobrazovanie sú doménou amerického „jablka“.

Reč je o prémiovom telefóne, ktorého kapacita akumulátora je 3 095 mAh. Ako vždy treba zohľadniť, že takéto kapacity batérií sú pre Apple typické. I keď, násobne lacnejšia konkurencia ponúkne vyššiu kapacitu a rádovo lepšiu výdrž, ale toto je iPhone a prinášať má iné benefity vrátane prémiovosti značky, ktorá je v cene produktu. Ak však budete používať iPhone 13 Pro denne – telefonáty, SMS, sociálne siete, videá, fotografovanie, zistíte, že medziročne sa iPhone nijak výrazne neposunul a hoci merania naznačujú o zhruba hodinu a pol dlhšiu výdrž, pokrokom to nazvať nemožno. Výdrž jeden a pol dňa bola od zákazníkov podmienkou, nie žiadnym prekvapením.

Neohúri ani rýchlosťou nabíjania, avšak nemožno povedať, že by bolo pomalé, no na trhu sú aj rýchlejší šprintéri, čo sa dopĺňania energie týka. Navyše v balení nabíjačku ani tentoraz hľadať netreba. Každopádne, nabíjať môžete cez kábel maximálnym výkonom 23 W. Apple ostáva verný Lightning káblu a absencia USB-C stále ostáva neznáma, hoci avizovaná už táto zmena bola neraz. Bezdrôtové nabíjanie výkonom 7,5 až 15 W taktiež nezaujme.

Nepochybne, Apple iPhone 13 Pro je tým najobľúbenejším a bez pochyby aj najlepším z generácie označenej číslom 13. Zákazníci v drvivej väčšine oceňujú rýchlu odozvu, krajší 120 Hz displej a dobrú ergonómiu. iPhone sa v ruka podľa nich drží príjemne. Vyššiu cenu ako nevýhodu v prípade iPhone 13 hodnotiť netreba. Štandardne pozitívne ohlasy sú adresované smerom k fotoaparátu. Dizajn telefónu s kovovým telom výraznými zmenami neprešiel, no dielenské spracovanie je na vskutku prémiovej úrovni. Zvýšená je aj odolnosť na IP68, čo je taktiež pozitívom. Výdrž batérie je diskutovaná téma a postupné zlepšovanie uprieť nemožno, hoci stále ide len o obyčajný priemer.

Hmotnosť telefónu sa už pod 200 g nedostala a činí presne 204 g. Výhradu možno smerovať k zjavne neodstrániteľnému výrezu displeja. Ak vám hmotnosť nevadí a chcete mať doma vrchol ponuky, väčší a drahší súrodenec Apple iPhone 13 Pro Max má displej s uhlopriečkou 6,7 palca a aj preto väčšiu kapacitu batérie 4 352 mAh. Výdrž je tak priamo úmerná. Okrem väčších rozmerov displeja si za žiadny iný, výraznejší, prvok nepriplatíte.

Pozitíva

Skvele vyladený systém
Fantastický výkon
Kvalitný 120 Hz displej

Negatíva

Balenie bez nabíjačky
Priemerná batéria a pomalšie Lightning nabíjanie

Veľkosť uhlopriečky: 6,1″ ● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR LTPO 2 532 x 1 170 px / 120 Hz / Full HD+ ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A15 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 6 GB ● Interná pamäť: 128/256/515/1024 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita batérie: 3 095 mAh ● Hmotnosť: 204 g ● Podpora 5G: áno

Cenový trhák

Apple iPhone SE 128 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 3 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 Mpx fotoaparát, výdrž 13 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Malý, kompaktný a navyše so svižným systémom. iPhone SE 128 GB (2. generácia) zároveň patrí k tým modelom od Apple, ktoré sú cenovo pomerne dostupné na rozdiel od najnovších modelov. Aj preto je iPhone SE taký obľúbený. Dôvodov je však viac. Navzdory tomu, že zadná kamera má len jeden 12 Mpx širokouhlý objektív (pozor, nie ultraširokouhlý) sú fotografie za priaznivých podmienok celkom kvalitné. Pri zhoršených podmienkach je už ostrosť horšia. Nielen počas tmy, ale aj pri miernom šere. Fotoaparát tak môžeme v porovnaní s ostatnými iPhonmi hodnotiť negatívne a za cenu telefónu kúpite lepší fotomobil. Video dokážete nahrávať v 4K až pri 60 snímkach/s.

Systém beží stabilne vďaka procesoru Apple A13 Bionic, ktorý je vcelku svižný, no zároveň aj náročnejší na spotrebu energie. Keďže kapacita (1 821 mAh) batérií telefónov od Apple nepatrí medzi najväčšie, výdrž sa bude pohybovať na úrovni 1 dňa a aj to sa budete musieť krotiť. V balení je Lighting USB-A kábel aj 5W adaptér. Dokonca dostanete slúchadlá EarPods, samozrejme, drôtové s Lighting vstupom. Žiadny 3,5 mm Jack nečakajte. Ako jeden z mála iPhonov má čítačku odtlačkov prstov.

SE model je známy svojou odolnosťou, IP67 vám umožní mobil nachvíľu „utopiť“, dobrovoľne to však nerobte. Hmotnosť telefónu je len 148 g a oproti mohutným novým iPhonom je to celkom príjemná zmena. Veď v porovnaní s Apple iPhone XR je takmer o 50 g ľahší. XR má väčší displej, no parametrami sa až tak výrazne neodlišuje. 4,7 palca je na dnešné pomery málo a aj preto oproti ostatným iPhonom vizuálne stráca. Nepomáhajú tomu ani široké rámčeky, ktoré už pôsobia staromódne. Rezervu vidno aj v slabšom rozlíšení. Pre nenáročného milovníka „jabĺčka“, Apple a človeka, ktorý potrebuje spoľahlivý smartfón, to problém určite nebude.

Pozitíva

Nižšia obstarávacia cena
Kompaktné rozmery
Má čítačku prstov Touch ID

Negatíva

Menší displej
Slabá výdrž batérie
Slabší fotoaparát

Veľkosť uhlopriečky: 4,7“● Rozlíšenie displeja: Retina HD 1 334 x 750 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A13 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 3 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 7 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 13 hodín ● Hmotnosť: 148 g ● Podpora 5G: nie

Náš TIP

Apple iPhone 12 Pro 256 GB

6-jadrový procesor Apple A14 Bionic, 4 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 17 hodín, podpora 5G, bezdrôtové nabíjanie Qi

Pozrieť najlepšiu ponuku

Aktuálne je iPhone s modelovým označením „12“ suverénne najvýkonnejším smartfónom od Apple. Dôvod je zrejmý. Oproti svojmu predchodcovi, Apple iPhone 11 Pro dostal novší čipset – Apple A14 Bionic. Má tiež o niečo väčšiu uhlopriečku, predchodca mal 5,8 palca, iPhone 12 Pro už 6,1″. Väčšie je aj rozlíšenie displeja. Pre porovnanie, väčší iPhone 12 Pro Max už má 6,7 palca. Oceniť musíme aj podporu 5G siete, ktorú ešte predchodca nepodporoval.

Skutočný rozdiel poznať hlavne pri fotografiách, ktoré robí iPhone 12 Pro excelentné, a to aj za zhoršených svetelných podmienok. Hlavný objektív tvoria tri objektívy s 12 Mpx, vrátane ultraširokouhlého objektívu, širokouhlého a teleobjektívu. Ostal aj 4x optický zoom, no pribudol LiDAR skener, rýchlejšie zaostrovanie aj pri slabšom svetle a prostredie záberov je tak ešte viac reálnejšie. Vysokú kvalitu majú aj zábery v nočnom režime.

Zadná kamera dokáže nahrávať HDR video s rýchlosťou 60 snímok/s, predná kamera pri 30 snímkach/s. Výdrž batérie výrobca uvádza 17 hodín pri prehrávaní videa. V praxi je výdrž okolo 1,5 dňa. S 20 W nabíjacím adaptérom, ktorý nie je súčasťou balenia, nabijete 50 percent batérie už za pol hodinu. iPhone podporuje aj bezdrôtové nabíjanie Qi. Oproti predchodcovi podporuje tiež nabíjačku MagSafe. A práve to sú malé/veľké rozdiely, ktoré z tohto smartfónu robia naozaj rozdielový model. Ak hľadáte najlepší smartfón od Apple, iPhone 12 Pro je to pravé.

Pozitíva

Výkon procesora a rýchlosť systému
Perfektná kvalita fotografií
LiDAR skener

Negatíva

Chýba nabíjací adaptér

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“● Rozlíšenie displeja: Retina XDR + HDR 2 532 x 1 170 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A14 Bionic (6 jadier) ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 17 hodín ● Hmotnosť: 187 g ● Podpora 5G: áno

Apple iPhone 11 128 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 4 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 17 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ak hľadáte „jablko“, ktoré si vás suverénne získa, Apple iPhone 11 bude presne tým smartfónom, ktorý chcete mať. Vďaka svižnému systému, jednoduchému užívateľskému rozhraniu a procesoru Apple A13 Bionic je chod telefónu plynulý a výkon je s maximálnou rezervou. iPhone 11 bol v okamihu, keď prišiel na trh modelom, ktorý uchvátil a robí to i dodnes. Nie je to len nestarnúcim dizajnom, ale aj parametrami, ktorými schová do vrecka ešte aj nové prichádzajúce modely od konkurencie.

Tradičné parametre ako 4 GB RAM a 128 GB úložisko sú dôležité, no iPhone 11 ako nástupca modelu XR prišiel aj s inými vylepšeniami. Oproti iPhone XR priniesla jedenástka zlepšenie objektívov, a to je podstatné. Namiesto jedného širokouhlého objektívu pribudol aj jeden ultraširokouhlý a k tomu aj 2x optický zoom. Fotky sú nepochybne skvelé a iPhone 11 je bezpochyby skvelým fotmobilom aj pre tých, ktorí majú vyššie nároky. Veď nečudo, oproti XR pribudol aj nočný režim a funkcia Deep Fusion pre ostrejšie zábery. Škoda len, že zlepšenie neprišlo aj v prípade displeja. Ak ho porovnáme s konkurenčným AMOLED displejom od Samsungu, Retina v tomto smere výrazne stráca a rozlíšenie 1 792 x 828 px sa javí, akoby Apple na kvalite vyobrazenia šetril.

V okamihu, keď prišiel na trh, si viacerí spotrebitelia povedali, že nie je taký drahý, ako sa čakalo. Pretože Apple zvykol cenu poriadne nadsadiť. Dnes, keď iPhone 11 už nie je vlajkovou loďou, si viete tento špičkový smartfón obstarať za perfektný pomer ceny a výkonu. Výdrž batérie je pri iPhonoch vždy miernou „záhadou“, no 1,5 dňa vám dokáže smartfón robiť spoločnosť. V balení nájdete aj 5 W nabíjací adaptér, len. Na rozdiel od podobne drahej konkurencie je iPhone 11 telefónom, ktorý zaujme, pretože to, čo má zvládnuť, zvláda absolútne s prehľadom.

Pozitíva

Výborný fotoaparát
Plynulosť systému a skvelý výkon
Nestarnúci dizajn

Negatíva

V balení len 5 W adaptér
Slabšie rozlíšenie obrazovky

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“● Rozlíšenie displeja: Liquid Retina HD 1 792 x 828 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A13 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 17 hodín ● Hmotnosť: 192 g ● Podpora 5G: nie

Najpredávanejšie

Apple iPhone 12 mini 64 GB

Procesor Apple A14 Bionic, 4 GB RAM, 64 GB interná pamäť, 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 15 hodín, podpora 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na mini verziu iPhone 12 boli vysoké nároky a po jej ohlásení bol po nej veľký dopyt. Situácia na trhu prezrádza aj dnes, že menšia verzia „dvanástky“ je veľmi úspešným modelom, čo dokazujú aj čísla predajov. A prečo mini? Pretože oproti Apple iPhone 12 Pro má o 0,7 palca menší displej. Ďalšie rozdiely? V prípade fotoaparátu chýba teleobjektív, takže už vizuálne na zadnej strane jeden výčnelok chýba. Nie je prítomný 4x optický zoom, ale 2x, takisto nie je prítomný ani LiDAR skener pre lepšie portréty v nočnom režime. A ako fotí iPhone 12 mini? Vôbec nie zle, lepšie povedané, spotrebitelia si snímky veľmi pochvaľujú. Predovšetkým je skvelá stabilizácia, čo oceníte aj pri 4K videozázname.

Ďalší rozdiel sú rozmery. Na výšku má mini verzia oproti Pro modelu o 1,5 cm menej a rovnako tak je o 54 gramov ľahšia. Rozdiel je teda nielen viditeľný, ale aj citeľný. Ak je teda reč o kompaktnom iPhone s brutálnym výkonom, iPhone 12 mini je ideálny kandidát. Mini verzia môže mať 128 aj 256 GB verziu, no paradoxne, medzi najpredávanejšie patrí práve verzia so 64 GB. Vysvetlením môže byť práve cenová dostupnosť tejto verzie.

Procesor s čipom A14 Bionic pracuje perfektne a iOS je taký rýchly, ako ho väčšina používateľov Apple pozná. Spotrebitelia si všimli takisto rozdiel v zoome fotoaparátu, kdežto vo verzii Pro je digitálne priblíženie 6-násobné, v prípade mini je to 3x. Podporuje rozhranie 5G siete. Čo opäť chýba, je pribalená nabíjačka. To pri cene týchto telefónov dokáže nahnevať. Z vizuálne hľadiska dobre nepôsobia širšie rámčeky displeja, ktoré si pri menšej uhlopriečke všimnete omnoho viac. Miernym sklamaním je aj výdrž batérie. Od verzie mini sa očakávalo, že vďaka menšiemu displeju sa výdrž výraznejšie predĺži. Nestalo sa a 1 deň je v podstate očakávaná výdrž.

Pozitíva

Podpora 5G siete
Rozlíšenie a OLED displej
Kompaktné rozmery

Negatíva

Výdrž batérie
Rámčeky displeja

Veľkosť uhlopriečky: 5,4“● Rozlíšenie displeja: Super Retina HD 2 340 x 1 080 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A14 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 64 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 15 hodín ● Hmotnosť: 192 g ● Podpora 5G: áno

Apple iPhone 12 128 GB

Procesor Apple A14 Bionic, 4 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 17 hodín, podpora 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Apple iPhone 12 ponúka spotrebiteľom maximálny výkon. Hoci má až troch súrodencov, verzia Pro, Pro Max a Mini, svojimi parametrami ponúka optimálny pomer kvality a výkonu. Oproti verzii Apple iPhone 12 Pro 256 GB má síce o jeden objektív menej, ale kvalita fotografií výraznejšie neutrpela, čo oceňujú aj spotrebitelia. Operačný systém iOS 14.2.1 je rýchly a plynulý. Kvalitný je aj displej Super Retina XDR, ale tradičná sťažnosť – 90 Hz displej stále chýba.

Čítačka tváre, Face ID, číta rysy tváre enormne rýchlo, čo určite oceníte pri odomykaní telefónu. Oproti modelu Pro má nižšiu cenu, čo je jeho obrovská výhoda. Stále je takmer o dve stovky eur drahší než predchodca Apple iPhone 11 128 GB, zároveň je však vylepšeným nástupcom. Nabíjačku si musíte dokúpiť a niekto „neprehryzne“ fakt, že USB-C tu chýba.

Pozitíva

Intuitívne Face ID
Skvelý fotoaparát
Rýchlosť systému a výkon

Negatíva

Bez USBC
Absencia 90 Hz displeja
Vyššia cena

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR + HDR 2 532 x 1 170 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A14 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 17 hodín ● Hmotnosť: 162 g ● Podpora 5G: áno

Apple iPhone 12 Pro Max 256 GB

Procesor Apple A14 Bionic, 4 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 20 hodín, podpora 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ak chcete mať vo vrecku najväčší smartfón Apple v ponuke, iPhone 12 Pro Max, budete potrebovať poriadne veľké vrecko. V porovnaní s klasickou verziou Apple iPhone 12 128 GB má o 39 g viac, na výšku má Pro Max takmer 17 cm, čo nie je málo. Uhlopriečka má 6,7 palca. Navzdory tomu displej stále nemá 90 a ani 120 Hz. Apple na displej Super Retina XDR azda šetrí.

Vynikajúca je výdrž batérie a k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie Qi či dokonca MagSafe. Konštrukcia má zvýšenú odolnosť IP68. Fotoaparát má 5x optický zoom, 12x digitálny a kvalitu fotografií zvyšuje aj LiDAR skener. Miestami si na rozhraní všimnete, že iOS nie je úplne prispôsobený veľkému displeju. Face ID pracuje rovnako spoľahlivo. Čítačka otlačkov prstov chýba, rovnako ako aj pri ostatných „dvanástkach“.

Pozitíva

Tradične skvelý fotoaparát
Výdrž batérie
Výkon a rýchlosť systému

Negatíva

Bez 90 Hz displeja
Pre niekoho veľkosť telefónu

Veľkosť uhlopriečky: 6,7“● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR + HDR 2 778 x 1 284 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A14 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 20 hodín ● Hmotnosť: 226 g ● Podpora 5G: áno

Apple iPhone 11 Pro 64 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 4 GB RAM, 64 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 18 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Pro verzie sú v daných modelových radoch Apple považované za vrchol ponuky. Preto bolo miernym prekvapením, že verzia Pro má menší displej ako Apple iPhone 11 128 GB, hoci len o 0,3 palca. Na druhej strane, tri fotoobjektívy posúvajú kvalitu fotiek opäť dopredu. Tradične perfektne je vyladený systém a telefón má enormný výkon, ktorý mnohú konkurenciu schová do vrecka.

Pri rozhodovaní zvážte, či sa verzia Pro oproti klasickej iPhone 11 oplatí. Rozdielový môže byť stále fotoaparát, lepší zoom (optický i digitálny) alebo o niečo lepšia výdrž batérie. Odradiť môže stále vysoká cena tohto iPhonu, hoci už má svojho nástupcu, ktorého parametre sú zasa o level vyššie – Apple iPhone 12 Pro 256 GB.

Pozitíva

Výkonný procesor a iOS rozhranie
Špičkové kamery
Odolnosť konštrukcie

Negatíva

Rámčeky displeja
Stereotypný dizajn
Stále vysoká cena

Veľkosť uhlopriečky: 5,8“● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR + HDR 2 436 x 1 125 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A13 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 64 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 18 hodín ● Hmotnosť: 188 g ● Podpora 5G: nie

Apple iPhone XR 64 GB

Procesor Apple A12 Bionic, 3 GB RAM, 64 GB interná pamäť, 12 Mpx fotoaparát, výdrž 16 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

iPhone XR mnohí považujú za lacnejší model XS, rozdielov je však pomerne dosť. Výkonnostne sú na tom telefóny takmer rovnako, ekosystém iOS je tradične skvele vyladený a núdza o výkon nehrozí. Výdrž batérie je dokonca oproti XS lepšia. Čítačka tváre Face ID pracuje spoľahlivo, zaváha len miestami. Model XR z nejakého dôvodu nepodporuje 3D Touch, čo znamená, že prítlak prstov na displeji nedokáže ideálne rozlišovať, a to miestami komplikuje obsluhu.

Na pomery iPhonu má model horšiu kvalitu nočných záberov. Na dnešné pomery je jeden širokouhlý objektív naozaj málo. Za denného svetla zábery stále pôsobia krásne. Telefón má ešte starší displej Liquid Retina HD so slabším rozlíšením. Pri príchode na trh to nevadilo, ale dnes oproti novším iPhonom, Apple iPhone 12 Pro 256 GB je kvalita na citeľne horšej úrovni. Na druhej strane slabšie rozlíšenie prispieva k lepšej výdrži batérie. Dobrý dojem úplne nerobia ani široké rámčeky.

Pozitíva

Cenovo dostupný
Lepšia výdrž batérie

Negatíva

Rámčeky displeja
Nekvalitné nočné snímky
Nepodporuje 3D Touch

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“● Rozlíšenie displeja: Liquid HD 1 792 x 828 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A12 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 3 GB ● Interná pamäť: 64 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 7 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 16 hodín ● Hmotnosť: 194 g ● Podpora 5G: nie

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zdá sa, že pravidelne po predstavení nového iPhonu je jasné, ktorý model bude najpredávanejším. Nie vždy to tak je, zvlášť nie pri smartfónoch Apple, ktoré dokážu peňaženku poriadne potrápiť. My sme v tomto prípade vychádzali z databázy portálu Heureka.sk a vybrali sme TOP 5 najpredávanejších iPhonov na domácom trhu. Samozrejme, spotrebitelia iPhony obľubujú a tak sa môže predajnosť rýchlo meniť. Tu sú aktuálne najpredávanejšie smartfóny Apple.

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 14 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 13 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 14 Pro 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 15 Pro Max 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 15 Pro 5* Zobraziť produkt

Náš sprievodca výberom, resp. návod, ako vybrať iPhone, bude v tomto prípade skôr o odporúčaniach a tipoch, než komplexnom návode. Zamerali sme sa na to podstatné parametre. Samotné rady vám vo veľkej miere môžu pomôcť v tom, že budete vedieť, ktorý iPhone chcete. Dozviete sa, ktorý iPhone má aktuálne najlepšiu výdrž batérie, ale aj to, s ktorým spravíte najkrajšie fotografie. V nasledujúcich riadkoch porovnáme aj operačné systémy iOS vs Android. Dozviete sa taktiež praktické veci, ktoré súvisia s obsluhou iPhonov.

Ako vybrať iPhone

  • iPhone vs Android
  • iPhone a výdrž batérie
  • Najlepší fotomobil Apple
  • iPhone za najlepšiu cenu
  • Face ID alebo Touch ID
  • Odolnosť iPhonu
  • Príslušenstvo
  • Ovládanie a obsluha
  • Dizajn

iPhone vs Android

Operačné systéme iOS a Android sú najpoužívanejšími v rámci mobilných technológií – smartfóny či tablety. Rozhranie oboch systémov si je dosť podobné. Samotné operačné systémy však majú odlišné technologické pozadie a majú svoje špecifiká. Android je aktuálne najpoužívanejším operačným systémom v smartfónoch. Vyvíja ho Google. Využíva ho veľké množstvo výrobcov telefónov – Samsung, Xiaomi či Huawei. iOS je špecificky vyvinutý spoločnosťou Apple a používa sa výhradne v smartfónoch iPhone.

Aké sú zásadné rozdiely? Dostupnosť aplikácií je v prípade Androidu lepšia. Hoci sú niektoré hry a aplikácie, ktoré sú výhradne vyvinuté pre iOS, Google Play ponúka množstvo aplikácií, ktoré sú rozšírenejšie a používanejšie. Android napríklad ponúka plnú podporu balíčku Microsoft Office a podobne. iOS v niektorých kľúčových aplikáciách zaostáva. Majitelia Apple však majú svoje overené náhrady, ktoré využívajú a majú tiež svoje exkluzívne aplikácie, ktoré pre zmenu nemá Android.

Ktorý operačný systém je rýchlejší? V tomto smere ide víťazstvo na stranu iOS. Nie už tak suverénne ako pred niekoľkými rokmi, no iPhone je stále raz tak rýchlejší, než Android. Jeho telefóny ani zďaleka pritom nedisponujú takou vysokou pamäťou RAM. Rýchlosť však ovplyvňuje aj to, aká aplikácia je na rýchlosť testovaná, pretože vývojári vyvíjajú svoje aplikácie inak pre Android a inak pre iOS.

Výhodu má iPhone aj z hľadiska aktualizácií softvéru. Android ponúka aktualizácie pomerne často, no cielené sú primárne na najnovšie modely. Dôvodom je nutnosť „fixovať“ chyby a nedostatky hneď, ako sa dostavia. Má to svoje výhody, no aktualizácií je niekedy až príliš a pri starších telefónoch sa stáva, že najnovšiu verziu systému Android už nedostanete alebo budete čakať dlhé mesiace. iOS má aktualizácie dostupné pre všetky svoje zariadenia, hoci podpora starších verzií – modelov už logicky skončila. Hneď ako však aktualizácia príde, stiahnuť si ju môže každý používateľ, ak teda nie je majiteľom iPhonu bez podpory a využívať jej vylepšenia.

iOS má oproti Androidu lepšiu ochranu osobných údajov a celkovo zdá sa, bezpečnejší prístup k mnohým aplikáciám. Android vám dáva na výber z väčšieho počtu výrobcov telefónov, užívateľské prostredie je flexibilnejšie a Google Play nemá také obmedzenia ako App Store. Najzásadnejší rozdiel? Android je lacnejší.

iPhone s najlepšou výdržou batérie

Ak je nejaká slabina, ktorú iPhony majú, okrem displejov (bez 90 či 120 Hz obnovovacej frekvencie) je to práve výdrž batérie. Samotné kapacity batérií sú v zásade priemerné a žiadna výdrž nevyčnieva z radu. Apple je však verný svojej filozofii a hoci nezvyšuje kapacity batérií, hľadá spôsob, akým spotrebu znížiť.

iPhone – výdrž batérie

Zdá sa, že sa to aj darí. Pretože novšie čipsety Apple A13 Bionic a Apple A14 Bionic spôsobili, že sa nemusíte triasť, či s vami telefón zvládne jeden pracovný deň plný telefonátov, SMS a pripojenia k internetu. Apple iPhone 12 Pro zvládne 17 hodín prehrávania videaApple iPhone 11 Pro dokonca o hodinku viac. Suverénne najlepšiu výdrž batérie však má najväčší spomedzi všetkých iPhonov, a to Apple iPhone 12 Pro Max, až 20 hodín prehrávania videa. Reálne s ním zvládnete aj dva dni. Názory spotrebiteľov i odborné testy hovoria samy za seba a v praxi ide o iPhone s najlepšou výdržou batérie.

iPhone s najlepším fotoaparátom

Čo by to bolo za vlajkovú loď, keby nemala najlepší fotoaparát práve ona. To, že aj predošlé – „staršie“ modely dokázali konkurenčné fotomobily bez problémov prekonať, je dobre známe. Hoci v konkurencii Samsungu, Xiaomi a Huawei už ani vývojári od Apple nemôžu pokojne spávať, Apple iPhone 12 Pro Max je hrdou vlajkovou loďou s najlepším fotoaparátom.

Sústavu tvoria tri 12 Mpx kamery so širokouhlým, ultraširokouhlým a teleobjektívom. Fotoaparát má nočný režim, funkciu Deep Fusion pre lepšiu ostrosť snímok, optickú stabilizáciu obrazu, 5x optický zoom a až 12-násobné digitálne priblíženie. Portréty dokáže robiť aj v nočnom režime, blesk True Tone má jasnejší a prirodzenejší jas. Hlavným prínosom je však LiDAR skener na portréty v nočnom režime. Zaostrovanie je rýchlejšie aj pri slabom svetle a prostredie tak na fotografii pôsobí aj za zhoršených svetelných podmienok veľmi realisticky. Zadná kamera nahráva video v 4K. Predná kamera má 12 Mpx, Retina blesk a veľmi účinnú stabilizáciu videa, čo ocenia najmä milovníci selfie.

Najlacnejší iPhone na trhu – pomer cena/hodnota

Ak by sme šli ďalej do histórie, dopracovali by sme sa k najlacnejším iPhonom. iPhone 4, 4S, 5, 5S, 6, 6S či iPhone 7 a 7S. Tie však už považujeme za iPhony minulej generácie a hoci ich aj dnes možno zakúpiť, a to za lacný peniaz, oproti tomu, keď prišli na trhu, brať musíme do úvahy pomer ceny a hodnoty, ktorú za dané peniaze dostanete.

Ovládanie iPhonu

V tomto pomere je podľa nás najlepšou voľbou Apple iPhone 11, ktorý sa tešil a stále teší veľkej popularite. Nezaostáva za konkurenciou v žiadnom aspekte a s príchodom „dvanástky“ je cenovo dostupnejším. V pomere ceny a hodnoty ide o najlepšiu voľbu.

Touch ID alebo Face ID?

Tak, ako sa niektoré modely iPhonov museli rozlúčiť s 3,5 mm Jackom (audio vstup) alebo s USB-C konektorom, od roku 2017 sa Apple zbavil aj čítačiek odtlačkov prstov. Ťažko povedať, čo bolo dôvodom. Možno fakt, že ich čítačky neboli také rýchle a citlivé ako u konkurencie. Pravdepodobné je aj vysvetlenie, že Face ID (čítačka tváre) považujú za bezpečnejšiu formu zabezpečenia a do jej vývoja investovalo Apple viac času a peňazí.

Faktom ostáva, že jediný iPhone, ktorý ponúkne po roku 2017 spotrebiteľom čítačku odtlačkov prstov – Touch ID, je Apple iPhone SE 128 GB. Ak ste teda zvyknutý na odomykanie obrazovky odtlačkom prsta, je to jediná možnosť. Ak neplánujete prejsť ku konkurencii. Jedným dychom však dodávame, že hoci Face ID mala a aj má svoje muchy, v najnovších iPhonoch 12 je veľmi intuitívna a rýchla.

Odolnosť a kvalita spracovania

Staršie i novšie modely na tom boli vždy kvalitou spracovania na vysokej úrovni. A aj to jeden z množstva dôvodov, prečo sa stali smartfóny Apple také obľúbené. Výrobcovia používajú tvrdené sklá, chirurgickú oceľ či odolné plasty. Spojením týchto materiálov vzniká odolná konštrukcia, ktorá pôsobí robustne, no hmotnosťou rozhodne nejde o ťažké mobily. iPhony zvládnu aj krátke namočenie (do 30 minút) vo vode do hĺbky 1 až 4 metrov v závislosti od konkrétneho modelu a typu ochrany. Najčastejšie ide o úroveň odolnosti IP67 alebo IP68.

Príslušenstvo k iPhonu

Neduh, ktorého by sa prémiová značka Apple mala čo najskôr zbaviť. Pri telefóne, ktorého cena je 800 až 1 200 eur, spotrebiteľ očakáva, že súčasťou balenia by mala byť nabíjačka a nabíjací adaptér. Avšak mnohé modely toto príslušenstvo nemajú. Ide predovšetkým o modelové rady od roku 2017 – 2018 a novšie. Pri predošlých generáciách sa tento nedostatok objavoval tiež, no niekedy sa do balenia dostali ja drôtové slúchadlá. Jednou logickou odpoveďou, prečo Apple k telefónom nepribaľuje aj toto základné príslušenstvo, je ekologický prístup.

Príslušenstvo k iPhonu

Z praktického hľadiska ide skôr o marketingový ťah, aby bol spotrebiteľ nútený si príslušenstvo v podobe nabíjacieho adaptéra či redukcií dokúpiť. Do najnovších iPhonov už totiž nepasujú ani USB-C káble, ktoré by ste mohli pohodlne použiť aj od konkurenčných výrobcov telefónov.

Ovládanie a obsluha iPhonu

Systém iOS je z používateľského hľadiska veľmi intuitívny. Samozrejme, prechod z Androidu určitú dobu trvá, no chce to len čas. Bežné používanie základných funkcií v prípade iPhonu nie je žiadnym problémom a orientácia v užívateľskom rozhraní je naozaj jednoduchá. Softvér je ušitý na mieru a spomínané aktualizácie sú väčšinou prínosom pre všetky modely.

iOS je perfektne integrovaný s Facebookom a Twiterom a dokáže udalosti z Facebooku či Twittera pridávať do iOS kalendára. Podobne plne integrovaný je do Facebooku aj Android. iOS niektorých ľudí potrápi napríklad takými funkciami, ako reštartovanie, prenášanie fotiek z telefónu do počítača alebo zálohovanie. iOS má svoje špecifická a v tomto smere je od Androidu trochu komplikovanejší. Hneď ako si však používateľ osvojí jednotlivé ovládacie prvky a zvykne sa na samotné funkcie, život s iPhonom je hračka.

Dizajn, ktorý neomrzí

Vzhľad telefónov Apple je nadčasový. Môžeme si pri niektorých modeloch sťažovať na ostrejšie hrany, kritizovať môžeme aj hrubšie rámčeky displeja, no po vizuálnej stránke sú smartfóny Apple „trendsettermi“. Predovšetkým najnovšie modely – Apple iPhone 11 Pro, Apple iPhone 12 Pro, Apple iPhone 12 Pro Max. Veľké displeje, krásne rozlíšenie a len malý výrez na prednú kameru. Zadná strana elegantná a chránená tvrdeným sklom. Stále o čosi viac vyčnievajúce dva či tri objektívy sú takisto súčasťou štýlu, ktorý Apple udáva. S príchodom každého nového modelu udáva Apple novú triedu dizajnu.

Ak sa vám najlepšie iPhone telefóny zdajú pridrahé, vybrať si môžete i z modelov do 200 eurdo 300 eur a do 500 eur.

Otázky a odpovede – FAQ

iPhone je vo svete smartfónov samostatnou kategóriou. Milovníci jabĺčok nedajú na tieto inteligentné telefóny dopustiť a rozhodne majú svoje kvality, ktorými konkurenciu v mnohých aspektoch porážajú. Ak sa neviete rozhodnúť, či je iPhone pre vás správnou voľbou a potrebujete poradiť, Test Magazín je tu pre vás. Radi vám pomôžeme a poradíme. Stačí, ak napíšte do komentára vašu otázku. Pravidelne sekciu otázok a odpovedí kontrolujeme a odpovieme vám čo najskôr. Vybrané otázky aj uverejníme v našom článku.

Pri telefónoch iPhone zvyčajne platí, že najlepším fotoaparátom disponuje najnovší model tejto značky. iPhone 12 Pro Max má tri 12 Mpx kamery so širokouhlým, ultraširokouhlým a teleobjektívom. O niečo novší Apple iPhone 13 Pro nezaostáva a rovnako ponúka tri 12 Mpx kamery, filmársky režim, obsahuje fotografické štýly, senzor LiDAR, podporuje nahrávanie 4K videí s Dolby Vision, nechýba mu 12 Mpx selfie kamera.

Najlacnejšie si iPhony minulej generácie. Všetky staršie modely (Phone 4, 4S, 5, 5S, 6, 6S či iPhone 7 a 7S) sú dostupné za výhodnú cenu. Kúpite ich 100 až 300 eur.

Aj v tomto prípade patrí prvenstvo najnovším Apple telefónom. iPhone 12 Pro vydrží v prevádzke 17 hodín, iPhone 12 Pro Max má výdrž 20 hodín prehrávania videa, iPhone 13 Pro je na tom ešte lepšie, prehrávať video vám dokáže až 22 hodín.

Apple iPhone XS Max 256 GB

Procesor Apple A12 Bionic, 4 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 15 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

Model XS Max patrí medzi tie Apple smartfóny, ktoré po príchode na trh mali za cieľ nastoliť nový trend. Sčasti sa to aj podarilo. XS je veľmi kvalitne spracovaný a dizajn sa mierne odlíšil od zvyšku. Zamrzí stále vyššia cena, no model XS má byť smartfónom pre všetkých. Kvalitou fotografií ohromí, no rátajte s tým, že ani jeden z dvoch 12 Mpx nie je ultraširokouhlý. Ten už do výbavy dostal Apple iPhone 11 128 GB, podobne ako aj nočný režim, ktorý XS Max nemá.

Výkonný čip Apple A12 Bionic je pre XS skvelou voľbou a žiadne mrznutie či zasekávanie nehrozí. 6,5-palcový displej je slušným „monitorom“, ale výdrž batérie je horšia ako v prípade ostatnej konkurencie aj s väčším displejom. Face ID sa už medzičasom zlepšila a občas vás prekvapí, že vašu tvár neoskenuje vždy správne. Za XS si ešte stále priplatíte, tradične, ale v konkurencii sa určite nestratí, dokonca mnohú poráža.

Pozitíva

Tradične skvelý fotoaparát
Rýchle nabíjanie
Odolnosť

Negatíva

Stále vyššia cena
Bez 3,5 mm Jacku
Výdrž batérie

Veľkosť uhlopriečky: 6,5“● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR + HDR 2 688 x 1 242 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A12 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 7 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 15 hodín ● Hmotnosť: 208 g ● Podpora 5G: nie

Apple iPhone 11 Pro Max 256 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 4 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, výdrž 20 hodín, bez podpory 5G

Pozrieť najlepšiu ponuku

V priamom porovnaní je, logicky, najčastejšie konfrontovaný so svojím nástupcom – Apple iPhone 12 Pro Max 256 GB má len o 0,2 palca väčší displej. Napriek tomu je farebnosť displeja pri iPhone 11 Pro Max naozaj vydarená. Pochváliť musíme aj celý operačný systém a výkonný procesor. S konkurenčným 12 Pro Max síce nestráca v počte objektívov, ale nové technológie ako LiDAR skener alebo lepší optický aj digitálny zoom absentujú. Kvalitou fotografií sa však rozhodne trápiť nebudete, a to ani pri nočnom režime. Kvalita záberov je na vysokej úrovni.

Sklamaním je opäť rozdiel v cene, s ktorým sa Apple dole nehrnie a cenovka je stále mierne nad hranicou 1 000 eur. Stojí teda za zváženie, či Pro Max 12 nie je výhodnejšou voľbou. Ak teda túžite po väčších telefónoch. Ak nie, Apple iPhone 12 mini 64 GB je istota. iPhone 11 Pro Max je skvele spracovaný a rozhodne má čo ponúknuť, pretože ako celok je perfektne vyladený.

Pozitíva

Solídna výdrž batérie
Vydarený kontrastný displej
Ekosystém Apple – plynulosť a rýchlosť

Negatíva

Nemá USBC
Bez 3,5 mm Jacku
Pre niekoho väčšie rozmery

Veľkosť uhlopriečky: 6,5“● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR + HDR 2 688 x 1 242 px ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A13 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Výdrž batérie (prehrávanie videa): 20 hodín ● Hmotnosť: 188 g ● Podpora 5G: nie

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Apple iPhone 13 128GB

od 819,00 €
Prepadli ste čaru iPhonov? Z iPhonu 13 s množstvom inovácií budete nadšení. Výrobca do neho zakomponoval to najlepšie. Luxusný design a odolnosť...

Apple iPhone 11 64GB

od 519,00 €
Hlavným lákadlom, na ktorý sa spoločnosť Apple najviac zamerala, je dlho očakávaná fotosústava so širokouhlým a ultraširokouhlým záberom, ktorá...

Apple iPhone 12 mini 64GB

od 579,00 €
Dvanásta generácia obľúbeného smartfónu vás svojou výbavou určite nesklame. Výkonný procesor zvládne aj náročné operácie v priebehu okamihu a...

Apple iPhone 13 mini 128GB

od 724,80 €
Prepadli ste čaru iPhonov? Z iPhonu 13 s množstvom inovácií budete nadšení. Výrobca do neho zakomponoval to najlepšie. Luxusný design a odolnosť...

Apple iPhone 12 64GB

od 666,66 €
Dvanásta generácia obľúbeného smartfónu Apple iPhone vás svojou výbavou určite nesklame. Výkonný procesor zvládne aj náročné operácie v priebehu...

Apple iPhone 12 128GB

od 715,00 €
Dvanásta generácia obľúbeného smartfónu vás svojou výbavou určite nesklame. Výkonný procesor zvládne aj náročné operácie v priebehu okamihu a...

Apple iPhone 11 128GB

od 570,00 €
Hlavným lákadlom, na ktorý sa spoločnosť Apple najviac zamerala, je dlho očakávaná fotosústava so širokouhlým a ultraširokouhlým záberom, ktorá...

Apple iPhone 12 mini 128GB

od 629,00 €
12. generácia obľúbeného smartfónu vás svojou výbavou určite nesklame. Výkonný procesor zvládne aj náročné operácie v priebehu okamihu a navyše je...

Apple iPhone 13 mini 256GB

od 824,00 €
Prepadli ste čaru iPhonov? Z iPhonu 13 s množstvom inovácií budete nadšení. Výrobca do neho zakomponoval to najlepšie. Luxusný design a odolnosť...

Ďalšie články z kategórie Mobilné telefóny

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
René
15.09.2021 11:31

Mám dva roky starý iPhone 11 128GB a som s ním maximálne spokojný, ani po dvoch rokoch intenzívneho používania nemyslím zatiaľ na jeho výmenu za novší model. Tento iPhone mi slúži ukážkovo, všetko je rýchle a svižné tak, ako bolo aj na začiatku. Ani časom sa neznížil výkon zariadenia a operačný systém je svižný, reaguje okamžite. Samozrejme, baterka sa opotrebováva a časom klesá, jej výkon je nižší, takže musím častejšie nabíjať, ale neprekáža mi to. Nabíjanie je pomerne rýchle a nechýba tu ani podpora bezdrôtového nabíjania. Keď bol tento iPhone nový, v pohode mi pri bežnom používaní vydržal dva dni bez nabíjania, teraz je to jeden celý deň a s ešte akou takou rezervou, takže spokojnosť. Telefón je kvalitne spracovaný, má krásny moderný dizajn a robí úžasné fotky, skvelý je aj nočný režim, ktorý mi dovoľuje zhotovovať pekné fotky aj pri horších svetelných podmienkach. Zdá sa mi, že fotky majú krajšie farby než sú v realite. Takže tento inteligentný smartfón ich rovno „vyretušuje“ a dodá im ten správny šmrnc. Oceňujem rýchlosť Face ID, veľkosť displeja, jeho rozlíšenie aj vernosť podaných farieb. Hoci bol mobil riadne drahý, kúpu neľutujem, jeho cena zodpovedá kvalite. Navyše, teraz sa dá zohnať už za podstatne lepšie ceny. Nemám nič, čím by ma tento model smartfónu sklamal. Je odolný proti vode aj prachu, podporuje eSIM karty atď. Ovládanie je intuitívne, pretože iOS operačný systém je prosto bomba. Ak vám nevadí „tehlička“ v ruke, nakoľko tento iPhone je rozmerovo väčší, vrelo ho odporúčam.

Odpovedať

Denis
16.09.2021 19:56

Používam model iPhone SE verziu z roku 2020, ktorý má perfektný výkon a je za najnižšiu cenu. Hlavným dôvodom kúpy nebola ani tak nízka cena, ale skôr rozmery, pretože nie som zastáncom tehličiek, ktoré sa ledva držia v ruke. Tento smartfón má akurátnu veľkosť aj váhu a bez problémov sa mi zmestí do vrecka. iPhone je kvalitný mobil, predtým som mal staručký iPhone 5s, ktorý mi skvele slúžil niekoľko rokov. Výdrž batérie je slušná, závisí od toho, ako veľmi ho budete zaťažovať. Ja sa s prehľadom dostane na dva dni bez nutnosti nabíjania. Páči sa mi svižný operačný systém bez zamŕzania či zasekávania sa. Fotoaparát je tiež kvalitný a snímky počas slnečného dňa sú úžasné. Vyzdvihnúť si zaslúži aj automatická a rýchla synchronizácia so starým mobilom. Ak sa obzeráte po lacnom iPhone, no nechcete niečo z druhej ruky, tak tento model bude fajn. Vo vnútri sa ukrýva rýchly čipset A13, ktorý bude bezproblémovo šľapať ešte roky. Oceňujem dobrý zvuk, sú tu stereo reproduktory a tiež možnosť natáčať video v rozlíšení 4k. Niekomu môže chýbať konektor 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel, ale dá sa to vyriešiť bezdrôtovými slúchadlami. Pre bežných a nenáročných používateľov je to top telefón, ktorý nesklame.

Odpovedať

Aleš K.
17.09.2021 08:36

Kúpil som si iPhone 12 Pro s vnútornou kapacitou 256 GB a je to tradičná kvalita od Apple. Nakoľko som fanúšikom tejto značky už niekoľko rokov, moja voľba pri kúpe nového mobilu je vždy jasná. Každým rokom sa iPhone posúva o krok vpred, niekedy o väčší, inokedy o menší, no mne vždy vyhovuje. iPhone 12 Pro má krásny dizajn a som rád, že Apple sa po rokoch opäť vrátil k ostrejším hranám a vynechal zaoblené, ktoré ma až tak neoslovili. Mobil je celkovo kvalitne spracovaný, čo je pri tejto značke samozrejmosť. Zadný fotoaparát robí krásne fotky za akýchkoľvek svetelných podmienok, čomu dopomáha aj prepracovaný nočný režim. Nechýba Lidar skener a ďalšie vychytávky. Rýchlosť operačného systému je ako vždy perfektná. Oceňujem tiež výborný zvuk reproduktorov či podporu eSIM kariet, ktoré sú hudbou budúcnosti. Troška mi chýba Touch ID, na ktoré som bol zvyknutý, tu je namiesto neho Face ID, ktoré síce pracuje spoľahlivo, no v tejto dobe covidovej, keď má človek často rúško na tvári, by sa mi viac hodilo spomínané Touch ID. Výdrž batérie je veľmi slušná. Som maximálne spokojný, Apple nesklamal ani pri tomto modeli.

Odpovedať

Marek U.
27.09.2021 09:43

Používam starší iPhone XR a som s ním spokojný. Je rýchly, má krásny dizajn aj dobrú výdrž batérie. V krabici chýbali slúchadlá. Myslím si, že v rámci pomeru ceny a kvality sa oplatí kúpiť aj v roku 2021. Teraz je za veľmi dobré ceny.

Odpovedať

Šaňo
03.10.2021 12:12

Zaujal ma nedávno predstavený iPhone 13, ale príde mi strašne predražený a rozmýšľam, či sa mi oplatí upgradovať môj starší iPhone, ktorý mi dodnes skvele slúži, aj keď už má niekoľko rokov a dávno mu prešla záručná doba. Máte niekto s novinkou iPhone 13 skúsenosť?

Odpovedať

Palo
19.10.2021 10:36

Mám tento iPhone zatiaľ krátko, ale je super, tak ako každý kúsok od Apple. Záleží, ktorý model iPhonu máš, ak máš minuloročný 12, tak sa asi neoplatí upgradovať, síce sú tam oproti minuloročnému modelu posuny vpred, nie sú až také výrazné. Ak máš ale nejaký starší model, určite do toho choď. :-) Investované peniaze sa ti vrátia v podobe bezchybného fungovania, dlhej životnosti a perfektnej podpore od výrobcu.

Walter
25.10.2021 10:02

Výkon procesoru, dokonalý displej s čitateľnosťou za akýchkoľvek svetelných podmienok, skvelý foťák s priamou podporou RAW formátu a elegantný dizajn má jednodznačne iPhone 12 Pro Max. Ak vám nevadí „lopata“ v ruke, je to jasná voľba. Mobil je dosť ťažký, s tým treba pri tejto veľkosti rátať. Od kúpy môže odradiť jedine vysoká cena a tá veľkosť.

Odpovedať

Adéla
31.10.2021 10:41

Pre mňa má primeranú veľkosť iPhone 12 mini. Mobil robí pekné fotky, baterka mi vydrží aj dva dni pri bežnom používaní. Je to jednoducho Apple kvalita. Mobil som kupovala primárne kvôli kompaktnej veľkosti. Predtým som mala starší iPhone SE, ktorý bol tiež maličký, takže za mňa spokojnosť, oproti predchádzajúcemu modelu je to posun vpred.

Odpovedať

Zdeno
25.11.2021 20:09

iPhone XS je síce starší model, ale stále skvelý na používanie. V rámci výkonu absolútne v ničom nezaostáva za novšími modelmi. Páči sa mi vzhľad, funkcie, veľkosť a rozlíšenie displeja, fotoaparát atď. V zásade hocijaký iPhone, ktorý si kúpite, vám vydrží minimálne 5 rokov. Chýba mi len konektor na slúchadlá (3,5 mm), pretože preferujem káblové slúchadlá pred bezdrôtovými.

Odpovedať

Darinka
11.02.2022 19:24

iPhone 12 mini som si kúpila kvôli veľkosti, nemám rada veľké lopaty, ktoré ledva uchopím do rúk. Mobil má fakt kompaktné rozmery, perfektný displej - jasný, s dobrým rozlíšením a technológiou OLED, radosť prezerať si na ňom fotografie či pozerať videá. Mínusom je pre mňa len katastrofálna výdrž batérie.

Odpovedať

Daniel
25.02.2022 08:54

Pre mňa je topka iPhone 13 Pro. Je to nádherný kúsok s perfektnou optikou, skvelým displejom a dobrou výdržou batérie. Fotografický aj video výstup je kvalitný. Telefón vyzerá luxusne, avšak luxusná je napokon aj jeho cena. ;-) Mínusom je vyššia hmotnosť.

Odpovedať

Karol B.
27.05.2022 21:40

Teraz je iPhone 13 o niečo lacnejší, než v čase, keď bol čerstvo uvedený na trh. Ja osobne vždy kupujem nový iPhone s oneskorením, keď ceny trocha klesnú, je to výhodnejšie. iPhone 13 super, o tom žiadna. :-) Je super výkonný, rýchly, s krásnym displejom, farbami a vykresľovaním… Len tá výdrž baterky by mohla byť lepšia. Na tomto akosi Apple nechce popracovať, inak top produkt.

Odpovedať