Rozkladacie matrace

Najlepšie rozkladacie matrace 2024 + recenzie

Čo robiť, ak sa rozhodnete nechať u vás prespať návštevu, avšak nemáte dostatok lôžok? Zachrániť vás môžu rozkladacie matrace. Sú praktické, ľahko skladovateľné a cenovo dostupné. V našom teste vám prinášame zhodnotenie tých najlepších modelov, spomedzi ktorých sme zvolili jedinečného víťaza – rozkladací matrac Fimex UNI. Tiež sme zostavili návod na výber toho správneho rozkladacieho matraca.

Publikované: 09.12.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký rozkladací matrac kúpiť?

Naše detailné recenzie sú určené pre spotrebiteľov, ktorým záleží aj na tom najmenšom aspekte ovplyvňujúcom výber správneho produktu. Avšak pre tých, čo chcú dospieť k rozhodnutiu rýchlo a účinne, prinášame krátky prehľad najdôležitejších parametrov vybraných modelov, ktoré stoja za zváženie.

Názov Hodnotenie Detail
Fimex Eva 5* Zobraziť produkt
MPO Praktika 5* Zobraziť produkt
Cosing Hviezdy 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Fimex UNI

Fimex UNI

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z bavlny, výška 15 cm, taška na prenos

Zobraziť viac info

Multifunkčný, pohodlný a ergonomický matrac z kvalitnej polyuretánovej peny ponúka pohodlné miesto na odpočinok či spánok. Mäkkým profilom a primeranou výškou 15 centimetrov si získa nejedného spotrebiteľa. Disponuje snímateľným poťahom z príjemnej bavlny, umožňujúcej ľahké čistenie praním. Rozkladací matrac je dostupný v rôznych farebných variáciách a ako bonus poslúži praktická prenosná taška.

Cenový trhák
Cosing Hviezdy

Cosing Hviezdy

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac pre deti s poťahom z bavlny, výška 6 cm, taška na prenos

Zobraziť viac info

Rozkladací matrac ideálny na cestovanie je zložiteľný do kompaktných rozmerov, vďaka čomu sa pohodlne prenáša a zmestí sa do kufra vášho auta. Je vhodný pre deti už od narodenia. Estetický dizajn snímateľného poťahu z bavlny obopína polyuretánovú penu, z ktorej je zhotovený samotný matrac. Aj napriek menšej hrúbke 6 centimetrov je dostatočne mäkký, čím deťom v každom veku dopraje príjemný spánok. Výhodou je praktický obal na prenos.

Náš TIP
Idea Samba

Idea Samba

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z polyesteru a bavlny, výška 9 cm

Zobraziť viac info

Jednoduchý rozkladací matrac z polyuretánovej peny s poťahom z bavlny a polyesteru je využiteľný na ceste, v stane, ale i na chate či chalupe. Dostupný je v dvoch farebných prevedeniach. Položiť ho môžete na zem či kempingové lôžko, keďže svojou hrúbkou 9 centimetrov dodáva dostatočnú oporu telu, resp. chrbtici. Dodávaný je v jednoduchej fólii.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kvalita použitého materiálu na výrobu matraca i poťahu, veľkosť, výška tvrdosť samotného matraca. To všetko sú veľmi podstatné parametre, ktoré rozhodujú o tom, či sa vy, prípadne vaši hostia, pohodlne vyspíte. Aby sme v našich recenziách obsiahli čo najviac informácií o tých najlepších produktoch a vyzdvihli jedného víťaza, museli sme si vopred určiť faktory, ktoré nás budú počas testu, porovnávania a hodnotenia najviac zaujímať. Tieto parametre by mali najviac vplývať na vaše finálne rozhodnutie.

Kvalita materiálu matraca
Tvrdosť/pevnosť peny
Výška/hrúbka matraca
Veľkosť matraca
Materiál poťahu
Praktická využiteľnosť
Cena
Dizajn

Uvedené parametre slúžili na zúženie výberu tých najlepších rozkladacích matracov ponúkaných na trhu. Do top rebríčka sa dostali matrace z českej, ale aj vzdialenejšej zahraničnej výroby. Značky sú rôznorodé, a to napríklad Fimex, MPO, Idea Sensillo. Niektorí uvedení výrobcovia sa skôr zameriavajú na detské rozkladacie matrace využiteľné pri dlhšom cestovaní, iní sa skôr venujú matracom pre hostí a návštevy. Na hodnotenie jednotlivých modelov vplývali vytýčené faktory a spotrebiteľské recenzie dostupné na známych portáloch Heureka.sk, Mall.sk či Alza.sk. Produkty v našom výbere sa líšia rozmermi, ale i prevedením či praktickou využiteľnosťou.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie rozkladacích matracov

Tvorbe nasledujúcich recenzií predchádzalo niekoľkohodinové štúdium technických parametrov, funkcií a vlastností jednotlivých modelov, pričom po tomto všetkom nasledovala analýza spotrebiteľských názorov na výhody a nevýhody vybraných rozkladacích matracov. Vďaka takto získaným informáciám a dátam sme mohli dané produkty navzájom porovnať, zhodnotiť a následne priradiť konkrétnym modelom vhodný štítok. Recenzie slúžia ako detailný prehľad najdôležitejších aspektov, ktoré by mali rozhodovať pri kúpe rozkladacieho matraca.

Víťaz testu

Fimex UNI

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z bavlny, výška 15 cm, taška na prenos

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rozkladací trojpanelový matrac v kvalitnom prevedení so sebou prináša multifunkčnosť a pohodlnosť. Odolnosť mu dodáva moderná, tvarovo stála polyuretánová (PUR) pena, ktorá pre telo predstavuje dostatočnú oporu. S rozmermi 195 x 90 centimetrov (d x š) je vhodným doplňujúcim lôžkom pre dospelú osobu. Tento matrac disponuje výškou, resp. hrúbkou 15 centimetrov, pričom aj viac než dostatočná mäkkosť peny dopomáha k tomu, aby ste pod sebou necítili tvrdú podlahu, na ktorej je matrac položený.

Ľahké uskladnenie umožňuje praktická taška v cene tovaru, ale aj ergonomický tvar samotného matraca. Ak je reč o poťahu, ten je vyrobený z príjemnej bavlny a vďaka zipsovému zapnutiu je možné ho jednoducho sňať z matraca a vyprať. Za skvelú cenu tiež dostanete možnosť voliť z deviatich farebných prevedení (hnedá, šedá, karamelová, tmavomodrá, zelená, modrá, fialová, červená a ružová).

Praktický matrac, ktorý vám dožičí kvalitný spánok je však vhodný aj na sedenie. V zloženej forme totiž ponúka dostatočnú výšku (až 45 centimetrov), aby ste ho mohli využívať ako taburet či zjednodušené, nižšie položené kreslo. Pena však nie je až taká mäkká, ako by ste si na základe uvedených hodnôt predstavovali. Rátajte skôr so strednou tvrdosťou.

Pozitíva

Vďaka rozmerom vhodný na spanie i sedenie
Nemáte pocit, že ležíte na zemi
Tvrdý a pružný tak akurát

Negatíva

Tvrdší ako je uvedené v parametroch

Materiál matraca: polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H1 = veľmi mäkká ● Rozmery rozloženého matraca: 195 x 80 x 15 cm ● Materiál poťahu: bavlna ● Dizajn: 9 farebných prevedení ● Praktická taška na prenos: áno

Cenový trhák

Cosing Hviezdy

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac pre deti s poťahom z bavlny, výška 6 cm, taška na prenos

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rozkladací matrac Cosing  je na rozdiel od víťaza testu Fimex UNI rozmerovo o niečo menší a kompaktnejší, vďaka čomu je ideálny na cestovanie. Určený je skôr pre deti, čomu nasvedčuje aj do očí bijúci dizajn bavlneného poťahu s hviezdičkovým motívom. Ten je snímateľný a teda ľahký na čistenie. Táto výhoda je veľmi vítaná aj preto, že je využívaný, a prednostne určený pre deti už od narodenia. Čo sa týka materiálu, matrac je vyrobený z molitanu, resp. polyuretánovej peny výškou 6 centimetrov. Za veľmi nízku cenu dostanete dokonca aj praktický obal na ľahkú manipuláciu s matracom.

Výhodná cena a praktické využitie pri cestovaní s malými deťmi však prichádza aj s niekoľkými negatívami. Medzi tie patrí napríklad prehnaná mäkkosť matraca, ktorá neprospieva chrbtici vyvíjajúceho sa dieťaťa. Spomenieme i neodolné šitie na poťahu, ktoré má tendenciu sa trhať po niekoľkých praniach. Tento model je síce dodávaný spolu s prenosnou taškou, avšak na samotnom matraci chýbajú ušká na uľahčenie manipulácie.

Pozitíva

Ideálny na cestovanie
Výhodná cena
Praktická taška na prenos

Negatíva

Tenký matrac
Švy na poťahu sa trhajú
Zapácha impregnáciou

Materiál matraca: polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H1 = veľmi mäkká ● Rozmery rozloženého matraca: 120 x 60 x 6 cm ● Materiál poťahu: bavlna ● Dizajn: hviezdy ● Praktická taška na prenos: áno

Náš TIP

Idea Samba

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z polyesteru a bavlny, výška 9 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Trojpanelový matrac s praktickými úchytmi na ľahšiu manipuláciu je vyrobený zo 100 % polyuretánovej peny s mäkkým profilom a výškou 9 centimetrov. Tento model je určený skôr na cestovanie, do stanu, na chatu, pričom položiť je ho možné na zem, ale i ležadlo či kempingové lôžko, ktorým dodá dostatočnú mäkkosť, a tým si budete môcť dopriať kvalitný a komfortný spánok. V porovnaní s Fimex UNI je podstatne nižší, no v zloženom tvare disponuje výškou 27 centimetrov, čo je dostatočne veľa na využiteľnosť v podobe sedacieho zariadenia. Tento matrac je dostupný v dvoch farbách: modrej a čiernej.

Nadpolovičný obsah polyesteru v poťahu napovedá, že nepôjde o najkvalitnejší materiál, avšak rozkladacie matrace nie sú známe práve svojou dlhovekosťou, resp. dlhou životnosťou. Na rozdiel od modelov Fimex UNI a Cosing Hviezdy tento matrac nie je dodávaný s praktickým obalom, balený je v jednoduchej fólii.

Pozitíva

Využiteľnosť pri cestovaní
Primeraná opora pre telo (tvrdosť peny)
Ušká na matraci pre ľahšiu manipuláciu

Negatíva

Tenký matrac
Chýba prenosný obal
Polyesterovobavlnený poťah

Materiál matraca: 100 % polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H2 = mäkká ● Rozmery rozloženého matraca: 190 x 70 x 9 cm ● Materiál poťahu: 52 % polyester + 48 % bavlna ● Dizajn: 2 farebné prevedenia ● Praktická taška na prenos: nie

Pre náročných

MPO Praktika

Stredne tvrdý polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z polyesteru, výška 8 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rozkladací trojpanelový matrac je síce určený na príležitostné spanie, avšak svojou kvalitou a tvrdosťou ulahodí nejednému náročnejšiemu užívateľovi. Dodávaný je v základných rozmeroch pre dospelé osoby, pričom si presné rozmery môžete u výrobcu sami zvoliť. Matrac disponuje strednou tvrdosťou, čo ocení vaša chrbtica. Aj napriek hrúbke 8 centimetrov je možné tento model položiť na akýkoľvek typ podkladu a aj tak nestratí na opornej funkcii. Navyše v zloženej forme sa jeho hrúbka strojnásobí, vďaka čomu vám vznikne pohodlný taburet.

Tak ako Idea Samba, aj tento matrac disponuje poťahom z polyesteru, avšak môžete voliť medzi dvomi typmi. Výrobca totiž ponúka na výber možnosť snímateľného poťahu Medico EasyClean. Oba v sebe obsahujú polyester, no majú tiež hygienicky výhodné vlastnosti, ktoré vám doprajú komfortný spánok. Vďaka zipsu sa dajú rozpoliť na dve časti a následne ich samostatne prať. To je výhodou v prípade, že zašpiníte len vrchnú časť poťahu matraca.

Široký výber rozmerov nie je jedinou výhodou tohto matraca. Kompaktnosť po zložení a hlavne ušká na samotnom matraci zjednodušujú akúkoľvek manipuláciu a uskladnenie matraca v domácnosti, napríklad aj v klasickej skrini. Nevýhodou v prípade tohto drahšieho produktu je absencia ochranného obalu na prenos. Avšak praktickosť, ktorú nesie aj vo svojom názve, vám môže túto malú chybu mnohonásobne nahradiť.

Pozitíva

Široký výber rozmerov
Poťah vhodný na pranie
Ušká na prenos

Negatíva

Chýba vak na prenos

Materiál matraca: polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H3 = stredne pevná ● Rozmery rozloženého matraca: 200 x 90 x 8 cm ● Materiál poťahu: polyester ● Dizajn: neutrálny ● Praktická taška na prenos: nie

Lacná kvalita

Sensillo Líška a zajačik

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac pre deti s poťahom z bavlny, výška 5 cm, taška na prenos

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rovnako ako rozkladací matrac pre deti Cosing Hviezdy aj Sensillo upúta pozornosť svojím dizajnom. Nám do oka padol konkrétne motív Líška a zajačik, avšak sú dostupné aj ďalšie vzory, ako napríklad Pierka, LesLapač snov či Srnky. Rozmery, ktorými tento model disponuje, sa pohybujú v štandarde detských matracov, a to 120 x 60 cm (d x š), čo je veľkosť vhodná do väčšiny turistických a tradičných postieľok.

Matrac je vyplnený polyuretánovou penou s hrúbkou 5 centimetrov a tvrdosťou prvého stupňa, čo znamená, že je veľmi mäkký, no pri detských matracoch je to celkom zaužívaný štandard. Matrac je uvádzaný ako turistický, čiže je vhodný najmä na dlhšie cestovanie, alebo ako podložka na hranie pre deti. Rozhodne s hrúbkou, ktorou disponuje, nie je určený na dlhodobé a každodenné používanieSnímateľný poťah s rozprávkovým dizajnom je vyrobený z bavlny, takže ponúka dieťaťu dostatočný komfort.

Štandardná veľkosť v rozloženej forme a kompaktné rozmery v zloženej podobe. To sú výhody detského matraca Sensillo. Vďaka transportnej taške, ktorá je súčasťou súpravy, je ideálnym „partnerom“ na cestovanie s dieťaťom. Avšak pozor na prílišnú mäkkosť matraca, ktorá spolu s tenkým profilom matraca nedodáva dostatočnú telesnú oporu.

Pozitíva

Dobrý pomer ceny a kvality
Pekný dizajn
Na cestovanie super

Negatíva

Mäkší ako by sa očakávalo

Materiál matraca: polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H1 = veľmi mäkká ● Rozmery rozloženého matraca: 120 x 60 x 5 cm ● Materiál poťahu: bavlna ● Dizajn: detský motív Líška a zajačik (na výber aj iné motívy) ● Praktická taška na prenos: áno

Fiki Miki model MRR1

Stredne tvrdý polyuretánový rozkladací matrac pre deti s poťahom z polyesteru, výška 5 cm, taška na prenos

Pozrieť najlepšiu ponuku

V prípade tohto rozkladacieho matraca z polyuretánovej peny ide o cvičebný matrac na gymnastiku alebo matrac určený na domáci liečebný telocvik. Aj preto má menšie rozmery, resp. má veľkosť štandardného detského matraca (120 x 60 cm) ako ďalšie modely z nášho testu, a to Cosing Hviezdy a Sensillo Líška a zajačikVďaka strednému stupňu tvrdosti produkt vytvára správnu oporu chrbta pri cvičení i odpočinku, preto je využiteľný pri rehabilitačných cvikoch pri ochoreniach či úrazoch pohybového aparátu. Prekážkou nie je ani hrúbka 5 centimetrov.

Ak však máte malé deti, matrac disponuje dostatočnou stabilitou zaisťujúcou voľnú zmenu polohy počas dojčenského veku. Z hygienického hľadiska je „vyzbrojený“ vynikajúcou cirkuláciou vzduchu. Je jednoducho čistiteľný v práčke vďaka odnímateľnému poťahu z polyesteru. Jeho všestrannú využiteľnosť je možné vyskúšať na krátkych cestách v cestovných postieľkach či ohrádkach pre deti.

Matrac je dostupný v sivom a bielom prevedení. Týmto dizajnom síce nevyniká ako iné detské rozkladacie matrace z nášho testu, no je to aj z toho dôvodu, že v prvom rade slúži na cvičenie. Menšie rozmery a odolná taška s pohodlným držadlom umožňujú ľahký prenos a skladovateľnosť, pričom sa cenovo pohybuje v nižších reláciách.

Pozitíva

Dobre skladný
Hrúbka akurát
Super do cestovnej postieľky

Negatíva

Pre niektorých môže byť tvrdý

Materiál matraca: polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H3 = stredne pevná ● Rozmery rozloženého matraca: 120 x 60 x 5 cm ● Materiál poťahu: polyester ● Dizajn: 2 farebné prevedenia ● Praktická taška na prenos: áno

Idea Thommy

Mäkký polyuretánový rozkladací matrac s poťahom z polyesteru a bavlny, výška 8 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Trojpanelový rozkladací matrac disponuje atypickými rozmermi (190 x 63 cm), čím sa v našom teste výrazne odlišuje od iných modelov ako je napríklad MPO Praktika či Fimex UNI. Čo sa týka výrobného materiálu, v mnohom sa zhoduje s produktom Idea Samba patriacim pod rovnakú značku. Výrobca aj v tomto prípade totiž použil čistú polyuretánovú penu s hrúbkou 8 centimetrov, pričom poťah je zhotovený zo zmesi bavlny a polyestru. Profil samotnej peny sa na stupnici tvrdosti pohybuje v mäkších hodnotách, avšak dostatočne zabraňuje tomu, aby ste počas ležania cítili pevný podklad.

Výrobca dodáva tento model v sivej a modrej farbe, pričom dizajn pôsobí dostatočne esteticky, aby mohol byť matrac využiteľný aj na iné účely ako len na spanie a odpočinok. V zloženej forme totiž nadobudne výšku 24 centimetrov, čo pomôže vytvoriť jednoduchý taburet. Výhodou sú ušká na matraci, ktoré uľahčujú jeho prenášanie, no balenie neobsahuje prenosnú tašku. Produkt je dodávaný v jednoduchej fólii.

Pozitíva

Atypické rozmery
Tvrdosť vyhovuje
Ušká na matraci

Negatíva

Chýba prenosný obal

Materiál matraca: 100 % polyuretánová pena ● Tvrdosť peny: H2 = mäkká ● Rozmery rozloženého matraca: 190 x 63 x 8 cm ● Materiál poťahu: 52 % polyester + 48 % bavlna ● Dizajn: 2 farebné prevedenia ● Praktická taška na prenos: nie

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

V dnešnej dobe sa popularita produktov neustále mení. Inak tomu nie je ani v prípade rozkladacích matracov. V nasledujúcej tabuľke vám preto prinášame neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších modelov rozkladacích matracov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
MPO Praktika 5* Zobraziť produkt
Fimex Eva 5* Zobraziť produkt
Fimex Standard 5* Zobraziť produkt
Cosing Hviezdy 5* Zobraziť produkt
Chanar Samba 5* Zobraziť produkt

Ocitli ste sa v situácii, keď ste náhle potrebovali zvýšiť počet lôžok vo svojej domácnosti z dôvodu nečakane predĺženej návštevy hostí? Matrac je v tomto prípade najlepšou voľbou, avšak nie hocijaký. Tradičný zbytočne zaberá veľa miesta a jeho využiteľnosť je limitovaná. Tu prichádza na scénu rozkladací matrac so svojou kompaktnosťou a širokou využiteľnosťou.

Ako vybrať rozkladací matrac

V nasledujúcom návode vám predstavíme najdôležitejšie parametre, ktoré si treba všímať pri kúpe rozkladacieho matraca. Tie totiž vplývajú na kvalitu spánku, ale tiež komfort a životnosť samotného matraca. Na záver prikladáme krátky prehľad cien a renomovaných výrobcov rozkladacích matracov.

  • Rozkladací vs. rolovací matrac
  • Konštrukcia rozkladacieho matraca
  • Veľkosť matraca
  • Výška/hrúbka matraca
  • Tvrdosť matraca
  • Materiál matraca a hustota výplne
  • Materiál matracového poťahu
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Rozkladací vs. rolovací matrac

Existuje viacero aspektov, ktoré tieto dva typy matracov rozlišujú. Medzi prvými je to rozhodne konštrukcia. Kým skladací matrac je zložený z niekoľkých dielov, rolovací je dodávaný v celku, resp. ako jeden diel. To ovplyvňuje aj ich zloženie a uskladnenie. Skladací matrac je potrebné zložiť preložením jednotlivých panelov (rolovanie sa neodporúča), avšak aj po zložení je väčší ako rolovací. Ten je možné jednoducho zrolovať, čím vám vznikne kompaktný balík, vďaka čomu je jeho skladovanie jednoduchšie.

Rozkladací matrac je tuhší a disponuje všestranným využitím. Môžete ho použiť ako kreslo či taburet. Rolovací je dodávaný v penovej i pružinovej verzii, no účel je limitovaný. Z hľadiska ceny sa rozkladacie matrace považujú za cenovo dostupnejšie oproti rolovacím.

Konštrukcia matraca z niekoľkých dielov

Bežné rozkladacie matrace sú zväčša po dĺžke rozdelené na 3 panely. Tie sa dajú na záhyboch jednoducho zložiť, čím sa z objemného, podlhovastého tvaru stáva kompaktný balík. Rozdelenie matraca na panely však nedodáva dostatočnú oporu pre chrbticu, a preto sa každodenné používanie rozkladacích matracov neodporúča. Avšak výhodou je prítomnosť niekoľkých suchých zipsov či popruhov, ktoré uľahčujú manipuláciu a prenos matraca. Rozloženie a opätovné poskladanie matraca trvá niekoľko sekúnd v závislosti od veľkosti a hmotnosti daného modelu.

Rozkladací matrac s vankúšom

Základné i atypické veľkosti

Ako štandardné matrace, tak i rozkladacie sa dodávajú v rozličných rozmeroch. Mnohokrát veľkosť matraca závisí od výrobcu. Niektoré modely sú špeciálne dostupné len v atypických veľkostiach, pričom mnoho spoločností a výrobcov ponúka možnosť výroby matraca na mieru podľa predstáv kupujúceho. Väčšina rozkladacích matracov je však dostupná v základných rozmeroch – 80 x 200 cm90 x 200 cm a 100 x 200 cm.

Hrúbka/výška matraca min. 5 cm

V prípade rozkladacích matracov je hrúbka, resp. výška menšia ako pri tradičných matracoch. Takéto tenšie matrace sú síce ľahšie na prenos, manipuláciu i skladovanie, avšak na úžasný spánkový komfort zabudnite. Bežné rozkladacie matrace sa výškovo pohybujú v rozmedzí 5 až 10 centimetrov, pričom vďaka tomu disponujú aj nižšou hmotnosťou ako tradičné matrace. Vďaka tomu sú oveľa praktickejšie.

Tvrdosť rozkladacieho matraca

Dôležitým parametrom pre pohodlný spánok je práve tvrdosť matraca. Keďže rozkladacie matrace sú pre väčšiu praktickosť v mnohých prípadoch nižšie, zaraďujú sa z hľadiska tvrdosti do kategórie „stredne pevné“ alebo „pevné“. Jednotlivé existujúce stupne tvrdosti sa značia H1 až H5, pričom H1 je mäkký a H5 tvrdý, resp. pevný matrac. Pri rozkladacích matracoch môže nastať problém, ak vy alebo vaši hostia patríte k ľuďom uprednostňujúcim mäkšie povrchy na spanie. Takýto problém je možné vyriešiť použitím poťahu, a teda individuálnej vrstvy výplne na povrch matraca.

Správny výber matraca na základe stupňa tvrdosti je dôležitý pre zdravý spánok. Od tohto parametru totiž závisí, ako veľmi bude matrac šetrný k chrbtici človeka, ktorý bude matrac používať. Tvrdosť matraca tiež určuje jeho nosnú váhu, čiže hmotnosť, ktorá počas používania nejakým spôsobom nezdeformuje profil matracaNajvhodnejším riešením je stredne pevný model, ktorý vyhovuje väčšine typov tela.

Na materiáli matraca záleží

Pri výrobe rozkladacích matracov sa z konštrukčného dôvodu nepoužívajú pružiny, vždy ide o penové panely. Kvalita týchto materiálov má výrazný vplyv na životnosť rozkladacieho matraca. Výrobcovia zväčša volia medzi polyuretánovou, pamäťovou alebo studenou penou.

Penový rozkladací matrac

V praxi sa takmer výlučne využíva polyuretánová pena (tiež známa pod skratkou PUR). Je to najmä z dôvodu cenovej dostupnosti. Nevýhodou matracov z PUR peny je ich minimálna hrúbka, a teda absencia ortopedických vlastnostíHrúbka v priemere 3 – 5 centimetrov slúži len ako tlmič kontaktu s podlahou. Od rozkladacích matracov s PUR penou nečakajte dlhú životnosť. Časom sa na nich vytvoria preležaniny a komfort značne poklesne. Z hygienického hľadiska tiež nie je najlepšou voľbou, keďže polyuretánová pena nie je vzdušná a ak do nej preniknú mikroorganizmy, zvýšená vlhkosť im zabezpečí príjemný pobyt vo vašom matraci.

Čoraz populárnejšou sa stáva pamäťová pena, resp. vysokoelastická polyuretánová pena, ktorá je navrhnutá tak, aby po kontakte s telesným teplom zmäkla, a po ochladení sa opäť vrátila do pôvodného tvaru. Rozkladacie matrace s pamäťovou penou majú tendenciu byť drahšie, avšak zo zdravotného hľadiska majú veľké výhody. Keďže sa prispôsobujú anatómii tela, zmierňujú tak tlak a doprajú vám oveľa príjemnejší spánok. Ich výraznou nevýhodou je schopnosť absorpcie telesného tepla, čo je zlá správa pre nadmerne sa potiacich spáčov.

Kvalitnejšie modely rozkladacích matracov sú vyrobené zo skutočnej studenej peny. Tá je veľmi pružná a odolná. Tiež je ideálnou voľbou pre alergikov vďaka priedušnému jadru. Rozkladacie matrace z tohto materiálu sú síce drahšie, avšak zo zdravotného hľadiska sú oveľa šetrnejšie k chrbtici ako tie s polyuretánovou penou.

Hustota výplne

Jeden z dodatočných parametrov, ktoré by ste si mali v prípade materiálu matraca všímať, je hustota výplne, ktorá je udávaná v kg/m3. V podstate ide o objemovú hmotnosť. V prípade najlacnejších modelov sa tento údaj pohybuje okolo 18 kg/m3. Pričom tie kvalitnejšie sú v rozmedzí 25 až 40 kg/m3. V tomto prípade platí, čím vyššia hodnota, tým väčšia hustota, a teda i väčší komfort, podpora a odolnosť.

Pomôcka: údaj zistíte zo 4-miestneho čísla, ktorým je matrac označený. Napr. HR4037 znamená, že pena matraca má hustotu 40 kg/m3, pričom HR označuje vysokú odolnosť. V prípade, že plánujete rozkladací matrac využívať intenzívne a frekventovane, voľte hustotu výplne aspoň 50 kg/m3 pre vyššiu životnosť.

Materiál poťahu matraca

Väčšina rozkladacích matracov má nejaký ochranný poťah, ktorý vsakuje vlhkosť. Zvyčajne je snímateľný, vďaka čomu je ho možné jednoducho vyprať v práčke. Pre ľahké zapínanie, resp. odopínanie obsahuje takýto poťah zips. Niektoré modely sú však dodávané so šitými poťahmi, čo znemožňuje ich odstránenie. To komplikuje aj ich čistenie.

Skladací matrac s vankúšom

Materiál poťahu je dôležitý pre tých, ktorí kupujú rozkladací matrac pre exteriérové využitie. V tom prípade sú ideálne vodotesné a antimikrobiálne poťahy, ktoré chránia matrac pred prachovými roztočmi a inými podobnými alergénmi. Niektoré poťahy majú dokonca na spodnej strane tzv. protišmykovú výplň, ktorá udržuje matrac na mieste, a teda bráni skĺzaniu matraca po zemi.

Čo sa týka samotného materiálu, väčšina poťahov je vyrobená z polyesteru, avšak na trhu nájdete aj rozkladacie matrace s poťahom z umelého hodvábu z bambusu. Tie sa však pohybujú vo vyšších cenových hladinách.

S cenou stúpa kvalita a komfort

Dnešný trh disponuje širokou ponukou rozkladacích matracov za niekoľko desiatok, ale i stoviek eurV priemere sa cena kvalitnejších matracov pohybuje od 100 do 175 eur.

Základné rozkladacie matrace zoženiete v cenovej hladine do 30 eur. Sú zväčša z polyuretánovej peny. Ich dizajn je jednoduchý, pričom zriedka obsahujú snímateľný poťah na zjednodušenie čistenia. Avšak ako príležitostné bonusové lôžko pre hostí splnia svoju funkciu i vaše očakávania.

Do 50 eur si môžete zaobstarať rozkladací matrac so snímateľným poťahom a rozmermi klasickej postele. Často sú vyššie ako matrace v lacnejšej kategórii, preto sa ich využiteľnosť rozširuje. Môžete ich totiž použiť ako kreslo či taburet.

Rozkladacie matrace nad 50 eur sú dostupné so studenou či pamäťovou penou. Populárne sú i antibakteriálne prevedenia. Matrace v tejto cenovej relácii majú vyššiu nosnosť, čo je veľmi výhodným bonusom drahších modelov. Atraktívny dizajn, vďaka ktorému sa z týchto rozkladacích matracov stáva plnohodnotný ozdobný prvok domácnosti, je veľkou výhodou. Do tejto kategórie zaraďujeme aj rozkladacie matrace určené pre dve osoby.

Obľúbení sú výrobcovia MPO, LB Bohemia či Idea

K najznámejším výrobcom rozkladacích matracov patria české spoločnosti LB Bohemia či MPO. Široký sortiment nielen matracov, ale i dodatočných poťahov a iných doplnkov ponúka aj spoločnosť IDEA nábytok. Na detské rozkladacie matrace sa špeciálne zameriavajú značky Sensillo a Fiki Miki. Rozšírené sú i matrace značky Fimex. Koniec koncov by však finálnu voľbu mali ovplyvniť najmä podstatné parametre a samotné preferencie spotrebiteľa.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode sme sa venovali najdôležitejším parametrom, ktoré je rozhodne potrebné zohľadniť pri výbere správneho rozkladacieho matraca. V sekcii otázok a odpovedí sme uviedli ďalšie informácie, ktoré spotrebiteľov najčastejšie zaujímajú. Pokiaľ máte nejaké otázky, na ktoré sa vám nedostalo odpovede, neváhajte ich položiť v komentároch pod článkom. Zodpovieme ich čo najskôr.

Matrac sa neodporúča skladovať pod posteľou, pretože tým priestorom by mal prúdiť vzduch, aby sa z postele a posteľného matraca odvádzala všetka nahromadená vlhkosť. Poskladaný matrac môžete umiestniť do skrine, do úložného priestoru sedacej súpravy či na povalu. V prípade prašných priestorov je dôležitá maximálna izolovanosť matraca za pomoci igelitu alebo iného ochranného obalu.

Starostlivosť o rozkladací matrac spočíva v pravidelnom čistení. Ak disponuje snímateľným poťahom, stačí ho vložiť do práčky a nechať vysušiť. Ak je matrac pokrytý nesnímateľným poťahom, odporúčame čistenie vysávačom a následne jemným čističom na čalúnenie. Pozor, aby sa matrac príliš nenamočil, pretože ťažko vysychá a môže to viesť aj k nepríjemnému zápachu.

Áno, sú dostupné aj rozkladacie matrace pre dvoch, avšak sú náročnejšie na priestor a skladanie. Sklopnú hranu majú aj na pozdĺžnej osi a sú o niečo tenšie, aby ich bolo možné jednoduchšie zložiť. Dostupné sú v rozmeroch 140 x 200 cm160 x 200 cm180 x 200 cm, ale aj v iných atypických veľkostiach. Alternatívne môžete skombinovať 2 samostatné matrace.

Ďalšie články z kategórie Matrace

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Marika 18.Dec.2022

Už dlhšiu dobu používame FIMEX UNI a sme s ním spokojní. Produkt je kvalitný a veľmi dobre sa na ňom spí. Takýto rozkladací matrac považujeme za praktický pre svoje rozmery aj využitie, pretože je vhodný na spanie aj sedenie. Manžel je tiež s kúpou spokojný.

Odpovedať

Alena 19.Dec.2022

Obávali sme sa, že kvôli nízkej cene nebude matrac Idea Thommy dobrý. Ale sme milo prekvapení. Matrac je za tú cenu veľmi fajn a páči sa nám aj sivá farba, aspoň sa tak rýchlo neušpiní, ako keby bol biely. Hmotnosť 2 kilogramy je v pohode, ľahko sa prenesie na potrebné miesto. Ak hľadáte skladací matrac na občasné používanie alebo do zálohy, odporúčame tento, máme s ním dobré skúsenosti.

Odpovedať

Gizka 19.Dec.2022

Nedávno sme kúpili MPO Praktika a ešte sme ho nemali možnosť poriadne otestovať. Zatiaľ na ňom nikto nespal, vyskúšali sme len ležanie, ale leží sa na ňom fakt dobre. :-) Na občasné spanie bude super, pre hostí a tak... To, že je skladací, je len benefit navyše, dá ľahko premiestniť. Cena bola veľmi dobrá.

Odpovedať

Daniela 04.Jan.2023

V Alze sme kúpili matrac Cosing Hviezdy a sme si ním spokojní. Je skladný, tvrdosť akurát. Vďaka tomu, že sa dá rozložiť a zložiť, ľahko sa prenáša. Povrch matraca je veľmi príjemný na dotyk, myslím, že je z bavlny. Na občasné prespatie super. A cena tiež výborná - menej než 25 eur. Upozorňujem, že ide o detský matrac do postieľky, takže tomu zodpovedajú aj rozmery. Plusom je praktický obal na prenášanie. Na poťahu je zips, takže sa dá ľahko dať dole a vyprať v prípade potreby… Odporúčam.

Odpovedať

Veronika 14.Jan.2023

Kúpili sme si Texpol TOMY STARS, je to praktický skladací matrac, ale je vhodný len pre príležitostné prespanie. Využívame ho, keď k nám príde návšteva. Keď ho nepotrebujeme, máme ho uložený v detskej izbe a deti sa na ňom občas hrajú. Matrac je ľahký a skladný, prenáša sa nenáročné na potrebné miesto. Rozkladá sa pomocou rukoväte a má aj suchý zips. Nečakajte za tú cenu nejakú extra kvalitu, ale ako som uviedla, pre občasné prespatie je fajn. Cena je nastavená nízko, takže odporúčam.

Odpovedať