Odvápňovače kávovaru

Najlepšie odvápňovače kávovaru 2024 + recenzie

Každý spotrebič v domácnosti vyžaduje pravidelnú údržbu, aby mohol slúžiť tak dlho, ako sa len dá. V prípade kávovarov rozhoduje o zvýšení maximálnej životnosti čistenie a odvápňovanie. Pre dosiahnutie čo najdokonalejšieho výsledku druhého menovaného úkonu je vhodné použiť špeciálny odvápňovač kávovaru. V našom teste vám prinášame zhodnotenie tých najlepších produktov, medzi ktorými vynikol jedinečný víťaz, a to tekutý odvápňovač kávovarov DeLonghi EcoDecalk DLSC500. Tiež sme zostavili návod na výber toho správneho odvápňovacieho prostriedku.

Publikované: 29.05.2023
Aktualizované: 21.09.2023

Aký odvápňovač kávovaru si kúpiť?

Naše podrobné recenzie sú určené pre spotrebiteľov, ktorí svoju pozornosť zameriavajú na detaily modelov dostupných na trhu, no pre tých, ktorí chcú dospieť k rozhodnutiu rýchlo a jednoducho na základe najdôležitejších aspektov, prinášame krátky prehľad kľúčových parametrov vybraných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Scanpart DC0157 5* Zobraziť produkt
Filter Logic CFL-695 5* Zobraziť produkt
Miele Odvápňovacie tablety 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
DeLonghi EcoDecalk DLSC500

DeLonghi EcoDecalk DLSC500

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky typy kávovarov DeLonghi

Zobraziť viac info

Tekutý odvápňovač kávovaru DeLonghi poskytuje najlepšiu starostlivosť o váš kávovar. Jeho objem 500 mililitrov postačí na štyri odvápňovacie cykly, pričom laboratórne testy potvrdili, že je až trikrát účinnejší a rýchlejší ako tradičné odvápňovače. Určený je pre všetky kávovary, pričom 30 až 50 % jeho zloženia tvorí kyselina mliečna. Vďaka obsahu látok rastlinného pôvodu je tak odvápňovač šetrný voči životnému prostrediu.

Cenový trhák
Filter Logic CFL-695

Filter Logic CFL-695

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky kávovary DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona

Zobraziť viac info

Univerzálny odvápňovač kávovaru v tekutej forme s objemom 500 mililitrov je vhodný pre všetky typy kávovarov. Účinné odstránenie usadenín vodného kameňa má na starosti kyselina citrónová, pričom roztok obsiahnutý v plastovej nádobe je postačujúci na štyri úplné cykly odvápňovania. Prostriedok je úžasnou alternatívou, ak sa vám prieči kupovanie drahších značkových odvápňovačov kávovaru.

Náš TIP
Scanpart DC0157

Scanpart DC0157

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 1 l, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky typy kávovarov

Zobraziť viac info

Litrový tekutý odvápňovač Scanpart je určený na efektívne odstránenie vodného kameňa nielen z kávovarov, ale aj z rýchlovarných kanvíc. Obsahuje prírodné látky na báze kyseliny mliečnej a kyseliny citrónovej, ktoré zabezpečujú vysokú efektivitu tohto produktu. Výhodou je jeho neutrálna vôňa a chuť, čo v praxi znamená, že nezanecháva žiadne citeľné stopy. Aj napriek tomu je však potrebné kávovar po použití odvápňovača prepláchnuť aspoň dvomi cyklami.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Forma prevedenia, objem, zloženie či účinnosť. To sú najdôležitejšie parametre, ktoré by mali byť rozhodujúce pri výbere správneho odvápňovača kávovaru. Aby sme mohli niektoré produkty zrecenzovať a určiť tak víťaza nášho testu, museli sme si vopred stanoviť kritériá, na ktoré budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia najviac prihliadať. Stali sa nimi práve parametre, ktoré vplývajú na efektivitu a praktickosť.

Zloženie
Objem/veľkosť balenia
Účinnosť
Kompatibilita s kávovarom
Forma prevedenia
Cena
Univerzálnosť

Zvolené parametre nám zúžili zoznam najlepších odvápňovačov kávovaru, s ktorými sme neskôr ďalej pracovali. Do top rebríčka sa dostali produkty od rozličných značiek, ako napríklad DeLonghi, Philips, Filter Logic či Sage, no tiež nezaostávajú odvápňovače z dielní výrobcov Nivona alebo Krups. Všetci uvedení výrobcovia sa sústreďujú nielen na dôležité zloženie, ktoré je mnohokrát šetrné voči životnému prostrediu, ale aj na univerzálnosť a ďalšiu funkčnosť ich odvápňovačov kávovarov. V tomto prípade je univerzálnosť poňatá v zmysle možnosti použitia výrobku na odvápnenie aj iných spotrebičov ako len kávovarov. Na hodnotenie jednotlivých produktov mali vplyv najmä vytýčené parametre a spotrebiteľské názory dostupné na známych portáloch Heureka.skMall.sk, Alza.sk či Hej.sk. Jednotlivé produkty z nášho zúženého výberu sa líšia nielen z hľadiska obstarávacej ceny, ale aj zložením či kompatibilitou s rozličnými značkami a typmi kávovarov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie odvápňovačov kávovaru

Zhotoveniu detailných recenzií predchádzalo niekoľko desiatok hodín štúdia dostupných informácií o technických parametroch a vlastnostiach vybraných odvápňovačov kávovaru, pričom sme sa taktiež dôkladne povenovali aj analýze spotrebiteľských recenzií, ktoré nám ponúkli náhľad do praktických skúseností s jednotlivými produktmi. Predprípravná časť procesu spracovania danej témy nám dopomohla k tomu, aby sme jednotlivé odvápňovače do kávovaru vzájomne porovnali, zhodnotili a priradili k nim príznačné štítky.

Víťaz testu

DeLonghi EcoDecalk DLSC500

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky typy kávovarov DeLonghi

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru DeLonghi poskytuje v oblasti odvápňovania tú najlepšiu starostlivosť pre všetky typy kávovarov DeLonghi. Určený je, samozrejme, na pravidelné vnútorné použitie, čím je možné jednoducho docieliť dlhú životnosť vášho kávovaru a tiež zvýšenie energetickej účinnosti. Vodný kameň totiž zvyšuje spotrebu elektriny až o 30 %. Tento prostriedok na odvápňovanie je na základe laboratórnych testov až trikrát účinnejší a rýchlejší v odstraňovaní nánosov vodného kameňa ako tradičné odvápňovače.

Odvápňovač kávovaru DeLonghi disponuje objemom 500 mililitrov. V porovnaní s tekutým roztokom rovnakého objemu Nivona NIRK 703 je množstvo obsiahnuté v jednej fľaške odvápňovača kávovaru DeLonghi určené len na štyri samostatné odvápňovacie cykly. Veľkou výhodou tohto prípravku je jeho zloženie z biologicky odbúrateľných, a teda vysoko kvalitných surových materiálov rastlinného pôvodu. Receptúru tvorí z 30 až 50 % kyselina mliečna, ktorá je veľmi šetrná voči životnému prostrediu. Pozor si treba dávať na prípadné vystreknutie kyseliny na citlivé povrchy, ako je mramor, vápenec, smalt, nerezová oceľ či striebro, ktoré sa v kuchyni často vyskytujú.

Tekutý odvápňovač DeLonghi patrí k originálnym prípravkom rovnomenného výrobcu, ktorý doslova trvá na používaní vlastných čistiacich prostriedkov pre zachovanie efektivity zariadenia. Ekologický prípravok je podľa pokynov určený na štyri cykly odvápňovania, no objem je možné rozdeliť aj na päť samostatných odvápňovacích procesov, čím ušetríte peniaze. Kvalita výrobku sa odráža na zdokonalení funkčnosti kávovaru po jeho použití, pričom sa dá zužitkovať aj na odvápnenie rýchlovarnej kanvice. Niektorým spotrebiteľom sa môže cena zdať vysoká, zatiaľ čo iní ju považujú primeranú kvalite a účinnosti prípravku.

Pozitíva

Overený a účinný odvápňovač kávovaru
Veľké, praktické balenie
Odvápni aj rýchlovarnú kanvicu

Negatíva

Nie je iná výrobcom schválená alternatíva
Neprehľadný návod
Drahý výrobok

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklov odvápňovania: 4 ● Zloženie: kyselina mliečna ● Kompatibilita s kávovarmi: pre všetky typy kávovarov DeLonghi ● Univerzálnosť: áno

Cenový trhák

Filter Logic CFL-695

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 4 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky kávovary DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Univerzálny odvápňovač kávovaru Filter Logic v tekutej forme dopraje všetkým typom kávovarov bezpečnú a rýchlu starostlivosť, vďaka čomu ich udrží v optimálnom stave, a tak predĺži aj ich životnosť. Kompatibilita so všetkými typmi kávovarov viacerých renomovaných značiek robí z tohto prípravku veľmi dobrú alternatívu v prípade, že sa vám pôvodný, resp. originálny odvápňovač určený pre tú ktorú značku zdá byť nadmerne drahý.

Tekutý odvápňovač kávovaru disponuje objemom 500 mililitrov, čo postačí na štyri odvápňovacie cykly. Požadované množstvo prostriedku stačí zriediť s čistou vodou na základe predpísaného pomeru. Majoritnú časť zloženia tvorí, rovnako ako v prípade odvápňovača Philips CA6700/22kyselina citrónová, ktorá svojou silou dosahuje vynikajúce výsledky. Prípravok na odvápňovanie od Filter Logic je možné alternatívne využiť v zariadeniach DeLonghi, Saeco, Krups, Nivona, Bosch, ale aj Electrolux či Siemens. Samozrejme, len v prípade, že výrobca neurčí inak.

Silný a účinný produkt na odvápňovanie kávovarov rozličných značiek je vynikajúcou alternatívou v prípade, že hľadáte lacnejší prípravok miesto originálnych odvápňovačov určených pre jednotlivé značkové kávovary. Aj napriek nízkej cene vykonáva svoju funkciu kvalitne a uspokojivo, vďaka čomu rozhodne stojí za zváženie.

Pozitíva

Kvalitná a lacná alternatíva
Účinný produkt
Nižšia cena

Negatíva

Žiadne

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklov odvápňovania: 4 ● Zloženie: kyselina citrónová ● Kompatibilita s kávovarmi: DeLonghi, Saeco, Krups, Siemens, Electrolux, Bosch, Nivona ● Univerzálnosť: áno

Náš TIP

Scanpart DC0157

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 1 l, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky typy kávovarov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Scanpart dokonale odstraňuje usadeniny vodného kameňa nachádzajúce sa vo vnútornom okruhu, jednotlivých vedeniach a vykurovacom telese kávovaru. Úspešné odvápnenie vyhrievacieho telesa znižuje spotrebu elektrickej energie, čo dlhodobo určite poteší nejedného spotrebiteľa. Pre dosahovanie lepších výsledkov v súvislosti so životnosťou kávovaru je dobré frekvenciu jeho používania „nastaviť“ na jedno odvápnenie mesačne. Prípravok je vhodný aj pre kapsulové kávovary.

Litrová fľaša odvápňovača kávovaru sa z finančného hľadiska oplatí rozhodne viac ako objemovo menšie, no drahšie produkty, ako napr. Nivona NIRK 703Výhodou je aj neutrálna vôňa a chuť, čo v praxi znamená, že v kávovare nezostane žiadna stopa po použití prípravku ako by to bolo v prípade čistenia octom. Aj napriek tomuto faktu je však potrebné, aby ste kávovar po odvápňovacom procese niekoľkokrát prepláchli. Odvápňovač kávovaru Scanpart obsahuje silné, no prírodné zložky v podobe kyseliny mliečnej a kyseliny citrónovej. V prípade, že čelíte extrémnemu zavápneniu kávovaru, je vhodné použiť 75 až 150 mililitrov prípravku. Pre správne použitie prostriedku sa odporúča nasledovanie inštrukcií výrobcu.

Vynikajúci pomer ceny a množstva spolu s rýchlym a účinným odvápnením robia z tohto odvápňovača kávovaru produkt porovnateľný s drahšími výrobkami. Čo rozhodne spotrebiteľa poteší, je fakt, že odvápňovací prostriedok možno použiť aj na prečistenie rýchlovarnej kanvice. Za nevýhodu možno považovať chýbajúcu odmerku na boku fľaše, preto je pri dávkovaní potrebné použiť externú odmerku na dodržanie požadovaného pomeru prípravku a vody. Kvalita a funkčnosť tohto produktu rozhodne stoja za zváženie.

Pozitíva

Kvalitný a účinný výrobok
Pomer ceny a objemu
Porovnateľný s drahšími produktmi

Negatíva

Na fľaške nie je odmerka
Jemná chuť citrusového ovocia napriek uvádzanej neutrálnosti vône a chuti

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 1 l ● Počet cyklov odvápňovania: neuvedené ● Zloženie: kyselina citrónová, kyselina mliečna ● Kompatibilita s kávovarmi: pre všetky typy kávovarov ● Univerzálnosť: áno

Pre náročných

Sage BES007

Práškový odvápňovač kávovaru, objem 4 x 25 g, na 4 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, pre automatické a poloautomatické kávovary

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Práškový odvápňovač kávovaru Sage disponuje dobrou čistiacou schopnosťou a vďaka kompaktnému baleniu je skladovateľnejší ako tekuté roztoky na odvápňovanie kávovarov. Aj to je dôvod, prečo sú odvápňovacie prípravky v podobe práškov o niečo populárnejšie v porovnaní s tekutou formou. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no odvápňovač má dostatočnú silu na to, aby odvápnil nielen vnútorné rozvody kávovaru, ale aj trysku na spenenie mlieka a bočný vývod teplej vody. Univerzálnosť prípravku sa prejavuje v možnosti jeho použitia na odstránenie vodného kameňa z kávovarov, ale aj z rýchlovarných kanvíc či prekvapkávačov.

V balení odvápňovača kávovaru Sage nájdete štyri vrecká prípravku po 25 gramov, čo je v porovnaní s taktiež práškovým prostriedkom Krups F0540010 (2 x 40 gramov) len o 20 gramov viac, avšak cenovo sa Sage približuje k hranici pár desiatok eur. Množstvo odvápňovača obsiahnuté v jednom vrecku postačuje na jeden samostatný cyklus, čo znamená, že jedno balenie vám dožičí dostatok prostriedku na štyri odvápňovacie cykly. Pred použitím nezabudnite z kávovaru vybrať filter, ak ním, pravdaže, disponuje. Z hľadiska zloženia ide o jediný odvápňovač kávovaru z nášho testu, ktorý obsahuje kyselinu jablčnú. Medzi ďalšie zložky patrí tiež kyselina citrónová a kyselina amidosírová.

Účinnosť, spoľahlivosť, kvalita a ľahká manipulácia pri dávkovaní nemení nič na tom, že ide o podstatne drahší produkt na odvápňovanie kávovarov. Síce obsahuje viacero zložiek, no ešte stále ide o prípravok s receptúrou na báze klasickej kyseliny citrónovej, čo by mal byť dostatočný dôvod na podstatné zníženie ceny. Tento názor majú viacerí spotrebitelia, ktorí si daný produkt zakúpili. Ak si však odmyslíme prehnanú hodnotu tohto práškového odvápňovača kávovaru, je potrebné uznať, že ide o naozaj silný prípravok hodný zváženia.

Pozitíva

Dobrá čistiaca schopnosť
Kvalitný prípravok
Spoľahlivý a silný pomocník

Negatíva

Prehnaná cena

Forma prevedenia: práškový odvápňovač kávovaru ● Objem: 4 x 25 g ● Počet cyklov odvápňovania: 4 ● Zloženie: kyselina jablčná, kyselina citrónová, kyselina amidosírová ● Kompatibilita s kávovarmi: pre automatické a poloautomatické kávovary ● Univerzálnosť: áno

Philips CA6700

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 2 x 250 ml, na 2 cykly odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky typy kávovarov Philips Saeco

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Philips je určený pre akýkoľvek typ kávovarov príslušnej značky. Ide o účinný prostriedok, ktorého frekvenciu použitia je potrebné zvážiť v závislosti od miery tvrdosti vody používanej počas prípravy kávových nápojov. Ak je voda extrémne vápenatá, je vhodné odvápňovať každé štyri týždne. Každý piaty týždeň odvápňujte v prípade, že máte tvrdú vodu, pričom mäkká voda značí, že odvápňovať kávovar postačí raz za pol roka. Univerzálnosť prípravku sa odzrkadľuje na možnosti odstraňovania vodného kameňa aj z rýchlovarných kanvíc a parných rúr.

V kompaktnom balení sa nachádzajú dve fľaštičky tekutého roztoku s objemom 250 mililitrov, pričom ide o prípravok bez vône, rovnako ako v prípade odvápňovača Scanpart DC0157. Takisto je však potrebné po jeho použití kávovar prepláchnuť, aby zvyšky tekutého roztoku potenciálne neovplyvňovali chuť a vôňu pripravovanej kávy. Odvápňovač majoritne obsahuje, rovnako ako cenový trhák Filter Logic CFL-695kyselinu citrónovú. Prípravok z dielne renomovaného výrobcu spotrebičov sa stará nielen o účinné odvápnenie zariadenia, ale zaisťuje aj ochranu pred ďalšou extrémnou tvorbou vodného kameňa.

Odvápňovač kávovaru Philips účinne ničí aj najmenšie nánosy vodného kameňa, pričom kávovar po ukončení cyklu (aj toho preplachovacieho) „fičí“ ako nový. Produkt nadmieru spĺňa očakávania veľkej časti spotrebiteľov, avšak jeho veľká nevýhoda spočíva v dávkovaní, ktoré popisuje výrobca v samotnom návode. Na základe inštrukcií je potrebné na jeden cyklus zriediť s vodou obsah celej jednej fľaštičky, čo je koniec koncov veľmi nákladné, a to aj napriek relatívne nízkej cene. Výrobca však tento prípravok, samozrejme, odporúča. Vždy je totiž lepšie voliť odvápňovače kávovarov, ktoré schvaľuje sám producent.

Pozitíva

Kávovar po odvápnení pracuje ako nový
Podporované výrobcom
Dobrá cena

Negatíva

Pri predpísanom dávkovaní dosť nákladné

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 2 x 250 ml ● Počet cyklov odvápňovania: 2 ● Zloženie: kyselina citrónová ● Kompatibilita s kávovarmi: pre všetky typy kávovarov Philips Saeco ● Univerzálnosť: áno

Lacná kvalita

Xavax 110732

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 5 cyklov odvápňovania, univerzálny odvápňovač, vhodný pre všetky vysokokvalitné kávovary a presso prístroje všetkých značiek

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tekutý odvápňovač kávovaru Xavax je špeciálne vyvinutý na odstraňovanie vodného kameňa z vysokokvalitných kávovarov a presso prístrojov všetkých značiek. Viacero spotrebiteľov poteší fľaška s vrchnákom brániacim náhodnému prístupu detí k chemickému prípravku. Prostriedok je možné použiť aj pri horúcom odvápňovaní pri tlaku 15 barov. Tak je možné ešte účinnejšie odstránenie väčších nánosov vodného kameňa. Poškodeniu tlakom pri penení počas horúceho odvápnenia zabraňuje špeciálne zloženie odvápňovača.

Čo sa týka zloženia, tekutý roztok na odvápňovanie kávovarov z dielne Xavax obsahuje špeciálne prísady, ktoré bránia vzniku korózie, pričom chránia aj plastové časti spotrebiča. Menovite je to kyselina fosforečná, kyselina amidosírová a malé percento fosfátov. Odvápňovač kávovaru Xavax v tekutej forme disponuje objemom 500 mililitrov, čím sa zhoduje s viacerými produktmi z nášho testu, avšak z hľadiska ceny je Xavax lacnejší ako DeLonghi EcoDecalk DLSC500 a Nivona NIRK 703, no drahší ako cenový trhák Filter Logic CFL-695Prípravok sa tiež vyznačuje bezpachovou receptúrou, čo sa vzťahuje aj na odvápňovače Philips CA6700/22 a Scanpart DC0157. Aj v tomto prípade je však potrebné upozorniť na nutnosť prepláchnutia kávovaru po ukončení odvápňovacieho cyklu.

Vzhľadom na pomer množstva prípravku obsiahnutého v balení a obstarávacej ceny, je tento odvápňovač kávovaru právom považovaný za výhodný. Svojimi dobrými čistiacimi schopnosťami, jednoduchou obsluhou a bezproblémovým použitím patrí medzi kvalitnejšie odvápňovače, pričom veľkou výhodou je fakt, že neobsahuje žiaden výrazný pach, ktorý by ostával prítomný v spotrebiči po ukončení odvápňovacieho cyklu. Odvápňovač kávovaru Xavax si za výbornú cenu plní svoju funkciu, a preto patrí rozhodne medzi produkty, ktoré stoja za úvahu v prípade, že hľadáte ten správny odvápňovač kávovaru.

Pozitíva

Dlhodobá spokojnosť
Dobré čistiace schopnosti
Lacnejší ako značkové odvápňovače kávovaru

Negatíva

Žiadne

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklov odvápňovania: 5 ● Zloženie: kyselina fosforečná, kyselina amidosírová, 5 % fosfátov ● Kompatibilita s kávovarmi: pre všetky vysokokvalitné kávovary a presso prístroje všetkých značiek ● Univerzálnosť: áno

Nivona NIRK 703

Tekutý odvápňovač kávovaru, objem 500 ml, na 5 cyklov odvápňovania, vhodný pre espresso kávovary Nivona

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vodný kameň z vnútorného vedenia kávovaru účinne odstráni aj tekutý odvápňovač kávovaru Nivona, ktorý je špeciálne vyvinutý tak, aby nepoškodil v procese odvápňovania prístroj. Jeho výnimočnou silou je úplné eliminovanie usadenín uhličitanu vápenatého bez zanechávania akýchkoľvek zvyškov.

Čo sa týka objemu, ide o rovnako 500-mililitrovú fľašku ako v prípade odvápňovačov kávovaru DeLonghi EcoDecalk DLSC500Filter Logic CFL-695 a Xavax 110732pričom toto množstvo postačí na vykonanie piatich úplných odvápňovacích cyklov. Špecifikum tohto prípravku spočíva v tom, že je určený pre plnoautomatické espresso kávovary, ktoré zväčša potrebu odvápnenia hlásia za pomoci automatickej signalizácie. Zložením vyniká medzi produktmi z nášho testu, a to pre kyselinu chlorovodíkovú obsiahnutú v prípravku. Spolu s touto zložkou bojuje proti vodnému kameňu aj kyselina amidosírová a kyselina fosforečná, ktoré možno nájsť v zložení iných, v našom teste recenzovaných odvápňovačov kávovaru (napr. Xavax 110732).

V tomto prípade ide o originálny produkt určený pre kávovary Nivona. Nie je preto prekvapením, že tento prípravok odporúča samotný výrobca. Výhodné väčšie balenie, kvalitná chémia a výborné čistiace schopnosti produktu sú len zlomkom výhod, ktorými odvápňovač kávovaru Nivona oplýva. Aj napriek vyššej cene pohybujúcej sa nad hranicou 10 eur je tento prípravok hodný zváženia, a to najmä vďaka jeho schopnosti udržať kávovar v top forme.

Pozitíva

Kvalitná chémia
Veľmi dobrý odvápňovací produkt
Udržuje kávovar v top forme

Negatíva

Vyššia cena

Forma prevedenia: tekutý roztok ● Objem: 500 ml ● Počet cyklov odvápňovania: 5 ● Zloženie: kyselina amidosírová, kyselina fosforečná, kyselina chlorovodíková ● Kompatibilita s kávovarmi: pre espresso kávovary Nivona ● Univerzálnosť: nie

Krups F0540010

Prášok, objem 2 x 40 g, na 2 cykly odvápňovania, vhodný pre všetky kávovary Krups

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvápňovač kávovaru Krups vo forme prášku zabezpečuje čistotu kávovaru bez akéhokoľvek nánosu vodného kameňa, čo taktiež zaručuje vynikajúci a intenzívnejší výsledný pôžitok z dopitia kávy. Prípravok je určený pre všetky kávovary z dielne výrobcu Krups, ktorý, samozrejme, výrobok odporúča. Je v záujme samotného spotrebiteľa, aký prípravok použije, avšak je dôležité poznamenať, že vplyvom iného odvápňovacieho prostriedku môže potenciálne dôjsť k poškodeniu kávovaru, čo by pri reklamácii rozhodne končilo zrušenou zárukou.

V kompaktnom balení odvápňovača Krups nájdete dve vrecká so 40 g prípravku, pričom ako bonus tiež dostávate testovací prúžok na overenie tvrdosti vody. Na základe výsledkov testu potom viete prispôsobiť pravidelnosť odvápňovania. Z hľadiska zloženia ide o podobnú kombináciu ako v prípade práškového odvápňovača kávovaru Sage BES007 – kyselina citrónová a kyselina amidosírová, no v prípravku Krups chýba kyselina jablčná obsiahnutá v druhom menovanom produkte.

V tomto prípade ide taktiež o produkt odporúčaný samotným výrobcom, ktorý nutnosť používania originálnych odvápňovacích prostriedkov podmieňuje zárukou. Testovací prúžok na overenie tvrdosti vody v domácnosti, rýchle a účinné odstránenie vodného kameňa, ktorého výsledkom je dlhodobé udržiavanie funkčnosti a efektivity kávovaru len mierne prevažujú nad jednou veľkou nevýhodou spočívajúcou v neprimeranom pomere množstva a obstarávacej ceny. Dve vrecúška sú totiž hodné jedného 500-mililitrového odvápňovača Xavax 110732, alebo dvoch fliaš odvápňovacieho prípravku Filter Logic CFL-695.

Pozitíva

Udržuje kávovar dlhodobo funkčný
Jednoduché použitie
Pásik na test tvrdosti vody

Negatíva

Drahých 80 gramov kyseliny citrónovej
Pre záruku povinný originálny produkt

Forma prevedenia: prášok ● Objem: 2 x 40 g (2 vrecká prípravku + prúžok na test tvrdosti vody) ● Počet cyklov odvápňovania: 2 ● Zloženie: kyselina citrónová, kyselina amidosírová ● Kompatibilita s kávovarmi: pre všetky kávovary Krups ● Univerzálnosť: nie

Ďalšie zaujímavé produkty

V procese spracovania témy nás oslovilo aj niekoľko ďalších produktov, ktoré stoja za zváženie. Možno práve spomedzi nich si zvolíte pre vaše potreby vhodný odvápňovač kávovaru.

Tekutý odvápňovač Siemens 311968 s objemom 500 ml vám dožičí dostatok prostriedku na uskutočnenie 5 cyklov odvápnenia. Univerzálny odstraňovač vodného kameňa možno použiť nielen v automatických kávovaroch, ale aj v parných rúrach. Jeho zložka v podobe kyseliny fosforečnej sa stará o dôkladné, účinné a rýchle odstránenie nánosov uhličitanu vápenatého v kávovaroch, pričom je stále šetrný voči životnému prostrediu svojou ľahkou biologickou rozložiteľnosťou. Síce patrí skôr k drahším dostupným produktom, no vzhľadom na príslušnosť tohto odvápňovača kávovaru k renomovanej značke a spoľahlivosť v odstraňovaní vodného kameňa rozhodne stojí za zváženie.

Zatiaľ čo iné odvápňovače kávovaru postačia len na 4 až 5 cyklov odvápnenia, výnimočnosťou tekutého roztoku ETA Decalco 518000201 je možnosť využiť jeho koncentrovanú silu až na 7 odvápňovacích cyklov. Najviac zastúpenou zložkou v univerzálnom odvápňovači kávovaru ETA je kyselina mliečna (80 %). Tento výborný produkt síce tiež patrí k drahším modelom, no nielenže slúži ako odstraňovač vodného kameňa, ale takisto predlžuje životnosť kávovaru, čo sa v prípade každodenne využívaných spotrebičov rozhodne hodí. Vzhľadom na počet dávok, ktorými odvápňovač kávovaru disponuje, sa ešte stále oplatí tento výrobok zakúpiť.

Špeciálny tekutý odvápňovač kávovaru Durgol DED18 Swiss Espresso je vytvorený pre všetky kvalitné espresso prístroje od automatických až po pákové, pričom je možné ho univerzálne využiť aj pri odstraňovaní vodného kameňa z rýchlovarných kanvíc a elektrických ohrievačov. V balení sa nachádzajú dve fľaštičky s objemom 125 ml, pričom jedna takáto nádobka zabezpečí kompletné odvápnenie, čiže jeden kompletný cyklus odvápnenia. Ochranné zloženie v podobe kyseliny amidosírovej zabezpečí efektívne a bezpečné odvápňovanie s 5- až 10- krát rýchlejšou účinnosťou ako iné značkové odvápňovače. Výhodou je jednoduchá aplikácia vďaka kompaktnému a praktickému tvaru fľaštičiek. Tento produkt navyše odporúča viacero populárnych výrobcov kávovarov.

Ak sa vám viac pozdávajú práškové odvápňovače kávovaru, za zváženie stojí produkt Puly Caff Calcinet PolvereV balení sa nachádza 1 000 g odvápňovacieho prípravku. Zloženie tvorí prevažne kyselina citrónová a kyselina vínna. Vhodný je pre malé prenosné zariadenia, ale aj pre profesionálne kávovary využívané v kaviarňach a reštauráciách. Univerzálny odvápňovač je možné využiť aj na odstránenie vodného kameňa usadeného v umývačkách riadu, práčkach či rýchlovarných kanviciach. Správne použitie vyžaduje jednoduché rozpustenie určeného množstva produktu v jednom litri čistej vody, pričom tento roztok je v prípade kávovarov potrebné následne naliať do zásobníka na vodu. Po použití odvápňovača kávovaru Puly Caff vás čakajú perfektné výsledky aj v podobe lahodnej kávy.

Ďalší z práškových produktov, ktorý je hodný zmienky, sa nazýva Urnex Cafiza. V tomto prípade však nejde celkom o odvápňovač kávovaru, ale skôr o práškový čistič usadenín určený pre pákové kávovary. Jeho objem 900 g je postačujúci na 7 až 10 čistiacich cyklov, pričom jeho použitie spočíva v rozpustení jednej lyžičky produktu v litri horúcej vody. Následne môžete do tohto roztoku ponoriť páky kávovaru a nechať pôsobiť až 30 minút. Potom už len stačí páky prepláchnuť čistou vodou. Práškový čistič kávovaru Urnex je veľmi účinný a z hľadiska pomeru ceny a množstva sa rozhodne oplatí, no vzhľadom na to, že ide skôr o čistič ako o odvápňovač, je lepšie, ak sa o jeho použití ako odvápňovača kávovaru poradíte s výrobcom alebo predajcom. Vyhnete sa tak potenciálnemu poškodeniu vášho spotrebiča.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Popularita produktov prislúchajúcich do akejkoľvek kategórie na trhu sa neustále mení a do popredia sa dostávajú stále nové a nové produkty, preto sme si pre vás pripravili neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších odvápňovačov kávovarov podľaznámeho portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi EcoDecalk DLSC500 5* Zobraziť produkt
Philips CA6700/91 5* Zobraziť produkt
DeLonghi EcoDecalk DLSC202 5* Zobraziť produkt
DeLonghi DLSC550 5* Zobraziť produkt
Scanpart DC0157 5* Zobraziť produkt

Chutná káva pripravená domácim kávovarom je pre mnohých ľudí neodmysliteľnou súčasťou každého rána. Aby sa kvalitná chuť a vôňa tohto tekutého budíka dlhodobo zachovala, je potrebné, aby bol kávovar pravidelne podrobený dôkladnej údržbe zloženej z čistenia, výmeny filtra a odvápňovania. Obidva úkony je možné vykonávať úplne svojpomocne za pomoci špeciálnych prípravkov. Najmä odvápňovače kávovaru vo veľkej miere zjednodušujú starostlivosť o kávovary, pričom taktiež predlžujú ich životnosť a znižujú energetickú spotrebu.

V našom návode sme zhrnuli nielen najdôležitejšie parametre, ktoré by mali vo veľkom rozsahu vplývať na výber toho správneho odvápňovača kávovarov, ale aj jeho použitie. V závere uvádzame krátky prehľad cien a renomovaných výrobcov týchto praktických pomocníkov.

ako vybrať odvápňovač kávovaru

  • Na čo slúži odvápňovač kávovaru?
  • Druhy odvápňovačov do kávovarov
  • Zloženie odvápňovača kávovaru
  • Postup odvápňovania
  • Vplyv kvality vody na funkčnosť kávovaru
  • Octovým domácim prípravkom sa vyhýbajte
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Načo slúži odvápňovač kávovaru?

Ako to už z názvu vyplýva, ide o prostriedok, ktorý má za úlohu zbaviť váš kávovar usadených nánosov uhličitanu vápenatého, a teda vodného kameňa. Odvápňovače kávovaru však neslúžia len na elimináciu už existujúceho škodlivého povlaku vo vnútri spotrebiča. Ich dodatočná funkcia spočíva v zabraňovaní ďalšiemu vzniku tohto tichého ničiteľa vnútorných komponentov kávovaru. Pravidelné odvápňovanie príslušným prostriedkom je veľmi dôležité aj z hľadiska ľudského zdravia, pretože vodný kameň má negatívny vplyv na kondíciu obličiek a mení i farbu zubnej skloviny.

Vodný kameň v kávovare spôsobuje rad problémov, ktorým dokáže zamedziť len správny odvápňovač kávovaru. V prvom rade významne ovplyvňuje chuť a vôňu pripravovanej kávy, no je aj príčinou vzniku korózie na vnútorných súčiastkach kávovaru. Vytvára však aj prekážku v správnej cirkulácii vody, čoho dôsledkom je zvýšená spotreba elektrickej energie. Možno je mnohokrát lákavé tento navonok zbytočný proces odignorovať a preskočiť, no pre životnosť kávovaru a kvalitu vlastného života a zdravia je vhodné odvápňovanie kávovaru pravidelne absolvovať.

Na čo slúži odvápňovač kávovaru?

Druhy odvápňovačov do kávovarov

Vyberať si môžete z ponuky až troch foriem odvápňovačov kávovaru, avšak je lepšie sa primárne zamerať na taký druh prostriedku, ktorý odporúča samotný výrobca spotrebiča. Aj preto je lepšie voliť odvápňovač určený pre príslušnú značku kávovaru. Stáva sa totiž, že nekompatibilné odvápňovače spôsobujú vážnejšie poškodenia zariadení, a to napríklad vo forme skorodovania potrubného systému vplyvom silných kyselín obsiahnutých v použitom odvápňovači.

Prvým druhom sú tekuté odvápňovače kávovarov. Tie sú podstatne rozšírenejšie, no predávané sú vo veľkých, ťažko manipulovateľných plastových nádobách. Pri ich použití teda môže dochádzať k náhodnému rozliatiu prostriedku po kuchynskej doske, čo mnohých spotrebiteľov rozhodne nepoteší.

Existujú však i odvápňovače vo forme práškov alebo tabliet. Tieto dva druhy odvápňovačov kávovarov sú jednoduchšie na aplikáciu, čo podstatne zvyšuje ich popularitu medzi spotrebiteľmi. Aby správne fungovali, musia byť vopred rozpustené vo vode, a následne naliate do zásobníka na vodu. Ich veľkou výhodou je kompaktné balenie, ktoré zjednodušuje uskladnenie, no tiež majú dlhšiu trvácnosť, čo sa nedá povedať o tekutých odvápňovačoch kávovaru.

V niektorých predajniach môžete naraziť aj na odvápňovacie sety obsahujúce tekutý čistič a tablety v jednom balení. Bez ohľadu na to, aký odvápňovač si zakúpite, vždy je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu. Tie upresňujú správny pomer produktu a vody, ktorý je nutné dodržať pre zvýšenie efektivity procesu odvápňovania.

Zloženie odvápňovača kávovaru

V prípade zloženia je najdôležitejšie, aby ste volili odvápňovač, ktorého zložky sú šetrné voči vášmu kávovaru. V súvislosti so šetrnosťou netreba zabúdať ani na životné prostredie. Preto je lepšie vyhýbať sa kyseline chlorovodíkovej a kyseline octovej. Na trhu je tiež dostupná určitá ponuka odvápňovačov, ktoré sú priateľské voči prírode. Najčastejšie medzi zložkami odvápňovačov kávovaru nájdete kyselinu mliečnu, kyselinu citrónovú, kyselinu amidosírovú, alebo niektorú z ich kombinácií.

Množstvo ingrediencií sa pri rozličných značkách odvápňovačov zhoduje, takže zakúpenie výrobku inej značky by potenciálne nemalo spôsobovať problémy. No vzhľadom na záruku, ktorú často pri kúpe kávovaru získavate, je lepšie voliť výrobcom odporúčaný produkt.

Postup odvápňovania za pomoci odvápňovača kávovaru

Niektoré modernejšie kávovary disponujú funkciou signalizujúcou potrebu prečistenia a odvápnenia, no i napriek tomu je vo väčšine prípadov nutné odvápňovať manuálne. Proces odvápňovania spočíva vo vypnutí kávovaru a naplnení zásobníka na vodu predpísanou dávkou odvápňovača kávovaru, pričom do zvyšnej časti nádržky treba napustiť vodu až po okraj.

Zatiaľ čo tekuté odvápňovače sa zrieďujú s vodou, prostriedky vo forme prášku alebo tabliet sa vo vode nechávajú rozpúšťať. Princíp je vo svojej podstate rovnaký, no k práškom a tabletám sa dolieva podstatne viac vody, pričom je pre ich rozpustnosť dôležité, aby bola teplá. Inštrukcie ohľadom postupu sú vždy uvedené na obale konkrétneho odvápňovača kávovaru alebo v priloženom príbalovom letáku s rozpísaným návodom.

Následne spustite program na prípravu kávy, čím sa čistiaci prostriedok zriedený s vodou dostane do všetkých zákutí vášho kávovaru. Vodu s odvápňovačom kávovaru nechajte zariadením pretekať aspoň 20 sekúnd, potom vodný prietok zastavte a spotrebič vypnite. Nadchádza totiž čas hlavnej funkcie odvápňovacieho roztoku, ktorý je potrebné nechať pôsobiť vo vnútri kávovaru približne 20 minút.

Uvedený postup opakujte, až kým vám v nádržke neostane len štvrtina pôvodného objemu vody. Je dobré prečistiť aj parovú dýzu, ktorá môže byť taktiež zanesená vodným kameňom. Na to vám poslúži zvyšok roztoku z nádržky. Stačí už len prečistiť zásobník na vodu, napustiť doň čistú vodu a niekoľkokrát ňou prepláchnuť kávovar a dýzy. Prepláchnutie spotrebiča je potrebné kvôli sile kyselín obsiahnutých v odvápňovačoch kávovarov.

Odvápnenie silným prípravkom na kyselinovej báze je odporúčané vykonávať najmä vtedy, keď je to ozaj potrebné, čo v praxi znamená raz za mesiac, alebo po automatickej signalizácii nutnosti vykonania tohto úkonu samotným kávovarom (ak touto funkciou disponuje). Presnejšie by to však malo byť po každých 200 až 300 šálkach kávy.

Odvápňovanie pákového kávovaru

Vplyv kvality vody na funkčnosť kávovaru

Kvalita vody tečúcej z vášho vodovodného kohútika, ktorú na prípravu kávy používate, ovplyvňuje potrebnú frekvenciu odvápňovania. Tvrdosť, resp. mäkkosť vody z vodovodu závisí od množstva horčíka a vápnika obsiahnutého v nej. Tvrdá voda má vysoký obsah minerálov, zatiaľ čo mäkká voda prešla procesom úpravy, a teda obsahuje menšie množstvo látok, ktoré by mohli potenciálne ovplyvňovať úroveň jej tvrdosti.

Pitnú vodu je aj z tohto dôvodu dobré filtrovať cez špeciálne zariadenie vložené do filtrov fliaš, vodovodných kohútikov a varných kanvíc. Veľmi efektívne a praktické sú vodné filtre do rozličných domácich spotrebičov, ktorým môže tvrdá voda spôsobovať problémy. Tie chránia pred usadeninami vodného kameňa nielen práčky či kávovary, ale aj umývačky riadu a žehličky.

V prípade kávovarov majú filtre špecifickú a veľmi dôležitú funkciu zabezpečovania lepšej chuti pripravovanej kávy, a to vďaka eliminácii škodlivých látok v privádzanej vode. V nej totiž okrem vodného kameňa možno nájsť aj ťažké kovy, pesticídy alebo zvyšky chlóru v dôsledku dezinfekčných procesov.

Octovým domácim prípravkom sa vyhýbajte

Vo viacerých článkoch sme uvádzali ocot ako jeden z najúčinnejších ingrediencií na čistenie spotrebičov a povrchov v domácnosti, no existujú prípady, keď ocot skôr zaškodí ako prospeje. Ocot patrí v súvislosti s odvápňovaním kávovarov k neodporúčaným ingredienciám, ktoré by ste rozhodne nemali používať. Môže totiž dochádzať k poškodeniu niektorých kovových alebo gumových tesnení.

Dokonca existujú testy, ktoré dokazujú, že octu trvá až 3,5-krát dlhšie, kým odstráni rovnaké množstvo vodného kameňa ako na trhu bežne dostupnému odvápňovaču. Nehovoriac o komplikovanej eliminácii octového zápachu, a to najmä v prípade vnútorného „ústrojenstva“ kávovaru, čo koniec koncov dokáže vo veľkej miere ovplyvniť výslednú chuť a vôňu pripravovaných nápojov po dokončení procesu odvápnenia.

Ocot a čistenie kávovaru

Odvápňovače kávovarov sú pomerne lacné

Z evidentných dôvodov týkajúcich sa najmä udržiavania efektívnosti a funkčnosti kávovaru na pôvodnej úrovni by ste nikdy nemali voliť najlacnejší odvápňovač, na ktorý natrafíte. Primárne možno ušetríte peniaze, no zbytočne riskujete zničenie kávovaru, kvôli čomu sa nakoniec aj tak budete musieť buchnúť po vrecku. Samozrejme, značkové odvápňovače kávovaru zvyknú byť drahšie, no ich cena ide vo väčšine prípadov ruka v ruke s kvalitou a bezchybnou účinnosťou.

Väčšina odvápňovačov kávovaru sa pohybuje v cenovej hladine do 20 eur, pričom sem patria aj značkové produkty odporúčané renomovanými výrobcami kávovarov. Nájdete tu širokú ponuku tekutých, ale aj práškových odvápňovačov, pričom nezaostávajú ani prípravky vo forme tabliet. Jednotlivé značky ponúkajú balenia rozličného objemu, čo spôsobuje pochopiteľné rozdiely v cene.

V cenovej hladine nad 30 eur si môžete zakúpiť rôzne sety určené na čistenie a odvápnenie vášho kávovaru. Odvápňovače odporúčame kupovať vo veľkom, aby ste ušetrili peniaze, no taktiež vám tento spôsob nákupu dožičí niekoľko mesiacov pokoja.

Odporúčané používanie odvápňovačov príslušnej značky

Na slabé nánosy vodného kameňa na rôznych povrchoch zaberú aj podomácky vyrobené prípravky na citrónovej alebo octovej báze, avšak tieto ingrediencie nie je možné použiť vo všetkých spotrebičoch, lebo ich prirodzené vedľajšie účinky môžu vážne poškodiť funkčnosť daného zariadenia.

Preto je lepšie voliť prípravky špeciálne určené na odvápňovanie, ktoré ponúka množstvo významných výrobcov kávovarov. So silnými a vytrvalými vrstvami vodného kameňa si tak hravo poradia odvápňovače do kávovarov značiek Saeco, DeLonghi, Sage, Krups, ETA, ale tiež Durgol alebo Filter Logic. Tie sú dostatočne silné, ale aj šetrné voči prístroju.

Prostriedky vysokej kvality má v ponuke aj značka Cafetto, ktorá vyrába univerzálne odvápňovače určené pre rôzne značky kávovarov, ako sú Breville, DeLonghi, Jura či Philips. Vždy je však dobré skontrolovať, aký odvápňovač možno v konkrétnom kávovare použiť, aby ste zbytočne nepoškodili spotrebič, a koniec koncov tak neprišli aj o záruku zo strany výrobcu.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenachádzate v našom návode či v sekcii otázok a odpovedí informácie, ktoré hľadáte? So svojimi otázkami sa na nás môžete obrátiť v komentároch pod článkom. Posnažíme sa odpovedať čo najskôr.

Nesprávne odvápnenie kávovaru alebo vynechanie tejto časti údržby kávovaru môže vo veľkej miere ovplyvniť cyklus prípravy kávy. Navyše usadené nánosy vodného kameňa môžu podstatne znížiť kvalitu a funkčnosť jednotlivých vnútorných komponentov zariadenia. Ako sme už aj v článku zhodnotili, vodný kameň má v súvislosti s kávovarmi negatívny vplyv na kvalitu, chuť a teplotu pripravovaného kávového nápoja, no tiež na spotrebu elektrickej energie.

Ak váš kávovar umožňuje použitie špeciálneho filtra na vodu, ktorý zamedzuje prístup ťažkým kovom a vápniku do vnútra kávovaru, odvápňovanie stačí uskutočniť raz za pol roka. Avšak to len za predpokladu, že filter pravidelne vymieňate na základe inštrukcií uvedených v priloženom návode. Ak však kávovar takouto možnosťou vkladania filtra na vodu nedisponuje, môžete pristúpiť k použitiu zmäkčovača vody, ktorý stačí vhodiť priamo do zásobníka na vodu.

Pravidelná údržba kávovaru spočíva v troch krokoch. V prípade automatických kávovarov je v prvom rade potrebné každodenné čistenie nádobky zachytávajúcej kávovú usadeninu a odkvapkávača vody. Základnou a neodmysliteľnou časťou údržby kávovaru je odvápňovanie, ktoré je možné uskutočniť za pomoci špeciálnych tekutých alebo práškových odvápňovačov. Tretím krokom k ukážkovému prečisteniu kávovaru je čistenie dýz. Tie je dobré pretrieť mokrou handričkou po každom použití, aby ste zabránili šíreniu nepríjemného zápachu zo zaschnutého mlieka. Odporúčame tiež raz týždenne tieto dýzy dôkladne prepláchnuť.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnotenie:
(91.8%)