Retro chladničky

Najlepšie retro chladničky 2024 + recenzie

Pri zariaďovaní kuchyne je štýl niečo, čo udáva smer. Čoraz viac ľudí sa vracia aj k retro štýlu. Ide o návrat k trendom zo 60., 70. či 80. rokov. Toto obdobie je spätne vnímané ako retro štýl. Ľudia si ho obľúbili a výrobcovia spotrebiteľom radi vyhovejú. Retro chladničky, retro mikrovlnky, retro rýchlovarné kanvice a mnoho iných spotrebičov sa k tomuto štýlu vracia. My sme viac ako 70 hodín analyzovali trh a našli tie najlepšie retro chladničky pre vašu domácnosť. Víťazom sa stala retro chladnička s mrazničkou Amica VD 1442 AM. Zaujme retro dizajnom, štýlovými detailmi i kompaktnými rozmermi. Pripravili sme i recenzie ďalších retro chladničiek a v návode vám poradíme to, ako si retro chladničku vybrať.

Publikované: 14.09.2021
Aktualizované: 23.04.2024

Akú retro chladničku kúpiť?

O retro spotrebiče je v poslednom desaťročí obrovský záujem. Paradoxne sú to práve mladí ľudia, ktorí retro chladničky, sporáky, kávovary a iné spotrebiče v štýle retro uprednostňujú. Ponuka takýchto spotrebičov na našom trhu narastá, no v segmente chladničiek nie je taká štedrá ako v zahraničí. Aby ste však nemuseli stráviť surfovaním po webe celé hodiny, možno vám pomôže naša tabuľka, kde nájdete 3 TOP produkty, ktoré nás v porovnávacom teste presvedčili. Aj napriek tomu, že je prioritou retro dizajn, je nevyhnutné, aby ste nezabúdali na skutočnú kvalitu.

Názov Hodnotenie Detail
Concept LTR3047bc 5* Zobraziť produkt
Gorenje ONRK619DBK 5* Zobraziť produkt
Amica KGCR 387100 L 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Retro štýl bol považovaný za niečo zastaralé, no dnes to už neplatí a v prípade elektroniky sú moderné technológie oblečené do štýlu 70. a 80. rokov, čo pôsobí veľmi vkusne. Niekto môže mať iný názor, no ak hľadáte retro chladničku, zrejme už teraz ste jeho fanúšikom. Z nášho pohľadu sú retro spotrebiče preferované z dôvodu inakosti a elegancie, v rámci interiérového dizajnu dokážu priestor veľmi ozvláštniť. Samozrejme, náš porovnávací test nesúdil len podľa vzhľadu a estetickosti, ako každá iná chladnička aj tá retro musí spĺňať nami stanovené kvalitatívne štandardy.

Rolu zohráva chladiaci výkon chladničky, prísne normy dbajú aj na energetickú triedu a hodnotená je taktiež tepelná stabilita, ktorá súvisí s izoláciou a kvalitou spracovania. V neposlednom rade spotrebiteľov zaujíma objem chladiacej časti a usporiadanie priestoru. Plusom môžu byť praktické funkcie a technológie ukryté v štýlovom retro kabáte.

Chladiaci výkon
Energetická úspornosť
Dizajn
Objem chladničky
Tepelná stabilita
Mraziaci výkon
Objem mrazničky
Obsluha
Kvalita spracovania
Hlučnosť
Funkcie

Chladničky retro musia plniť svoje úlohy a úžitok z nich musí byť rovnaký ako pri štandardných moderných kombinovaných chladničkách. Lacné retro chladničky môžu vyzerať, no nemusia plniť svoj účel úplne optimálne. Praktické skúsenosti spotrebiteľov sú pre naše hodnotenie veľmi dôležité. V našom teste sa ocitli retro chladničky GorenjeAmicaKlarsteinConcept i retro chladnička Smeg. Hodnotenia produktov sme sledovali u zahraničných predajcov, takisto sme sledovali názory spotrebiteľov. Dostupnosť produktov na našom trhu sme overovali cez databázu portálu Heureka.sk, ako aj u overených predajcov Datart.sk, Nay.sk, Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk či Tpd.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie retro chladničiek

V našich recenziách sa nachádzajú retro chladničky s mrazničkou. Naše recenzie chladničiek sú nezávislé a objektívne. Nás výber nebol robený so zámerom zvýhodňovania niektorého z výrobcov alebo predajcov. Zamerali sme sa na retro chladničky, ktoré spotrebiteľom v pomere kvality a ceny prinášajú želaný úžitok. Nielen po estetickej, ale aj funkčnej stránke. Kto sa stal víťazom nášho porovnania a prečo? Je na trhu dobrá a lacná retro chladnička? Prečítajte si naše recenzie a dozviete sa o výhodách a nevýhodách daných modelov.

Víťaz testu

Amica VD 1442 AM

Kombinovaná chladnička s mrazničkou hore s objemom chladiacej časti 162 l a mraziacej časti 44 l, akumulačná doba je 7 hodín, mraziaci výkon 2 kg/24 hod., energetická trieda E

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kto si želá skutočne autentický retro dizajn chladničky vo svojej kuchyni, Amica VD 1442 AM bude rozhodne tým dizajnovým prvkom, ktorý retro štýl podporí. Chladnička má množstvo priaznivých referencií, čo nás len utvrdzuje v tom, prečo sa chladnička stala víťazom nášho testu. Objem chladiacej časti je 162 litrov. Veľkosťou je Amica vhodná pre maximálne 2-členné domácnosti, čo však nie je nevýhoda. Vďaka rozmerom skvele zapasuje do priestorov – kuchyne s menšou dispozíciou. Na výšku má 144 cm, široká je 55 cm a hĺbka chladničky je 61,5 cm.

V dobrom slova zmysle pôsobí béžová farba zastaralo, čo len zvýrazňuje retro efekt. Chladiaca časť je delená štyrmi policami z tvrdeného bezpečnostného skla. V spodnej časti sa pod poslednou policou nachádza zásuvka s nulovou zónou, ktorá však nemá žiadnu reguláciu teploty ani vlhkosti. Na vnútornej strane dverí sú takisto dve menšie a jedna väčšia polica na nápoje. Chladnička nemá antibakteriálnu ochranu ani ionizátor. Vnútorný priestor je jednoducho, ale prakticky členený. Chladnička má jeden kompresor a mechanické ovládanie termostatu.

Akumulačná doba udávaná výrobcom je 7 hodín. Chladnička má beznámrazovú technológiu a v chladiacej či mraziacej časti by sa teda nemala tvoriť námraza. Vyhnúť by ste sa tak mali pravidelnému rozmrazovaniu. Mraziaci výkon 2 kg/24 hod. je podpriemerný, no pri danom objeme nejde o nič nezvyčajné. Objem mrazničky je 44 litrov a priestor je delený jednou policou. Tú je možné vybrať, čo umožní skladovanie väčšieho množstva potravín. Zároveň mraznička ani chladnička nemajú funkciu rýchleho schladenia. Vo vnútri chladničky je LED osvetlenie. Amica neumožňuje zmenu smeru otvárania dverí. Elegantný retro štýl zvýrazňujú aj veľké kovové kľučky (madlá) na dverách.

Pozitíva

Nízka cena
Kompaktné rozmery
Autentický retro dizajn

Negatíva

Bez funkcie rýchleho chladenia/mrazenia
Bez možnosti zmeny smeru otvárania dverí

Typ chladničky: kombinovaná chladnička s mrazničkou hore ● Objem chladiacej časti: 162 l ● Objem mrazničky: 44 l ● Energetická trieda: E ● Mraziaci výkon: 2 kg/24 hod. ● Akumulačná doba: 7 hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: 1 polica ● Počet políc v chladničke: 4 ● Hlučnosť: 39 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: mechanický termostat ● Nulová zóna: áno ● Automatické odmrazovanie: áno ● Beznámrazová technológia: áno ● Rozmery: 144 x 55 x 61,5 cm (V x Š x H)

Cenový trhák

Concept LTR3047bc

Jednodverová chladnička bez mrazničky s objemom 93 l, radí sa do energetickej triedy F, disponuje nulovou zónou, chýba automatické odmrazovanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výhodou menších chladničiek je, že svoje miesto si nájdu aj na miestach, kde ním treba šetriť. Concept LTR3047bc je lacná retro chladnička, ktorá je navyše veľmi kompaktná. Svedčia o tom samotné parametre. Veď chladnička je vysoká len necelých 84 cm. Na šírku má 47 cm. Tieto rozmery ju predurčujú k tomu, že veľa objemu neponúkne. Navyše ide o chladničku bez mrazničky, takže celkový objem chladiacej časti je 93 litrov.

Hlavná chladiaca časť je delená dvomi policami, ktoré je možné výškovo regulovať, prípadne z chladničky vybrať. V spodnej časti sa nachádza zásuvka na ovocie a zeleninu. Nejde však o zásuvku s nulovou zónou, kde by ste mohli regulovať teplotu alebo vlhkosť. Pokojne tam môžete skladovať aj nápoje či iné potraviny. V hornej časti však nájdete ešte jedny dvierka. Tam sa nachádza práve nulová zóna, alebo výrobcom označovaná ako nízkoteplotná zóna, kde je teplota okolo 0 °C. Avšak jej rozmery sú veľmi nepraktické a prakticky sa tam nezmestí nič viac ako dve pivové fľaše. Priestorovo tak podľa nášho názoru chladnička aj za ďalšími kompaktnými modelmi mierne zaostáva. Miernym plusom je, že priestor na skladovanie nájdete takisto na vnútornej strane dverí.

Chladničku Concept tak radíme do kategórie chladničiek určených skôr na nápoje. Prípadne sa tento model hodí do menších bytov s menšími kuchyňami. S hĺbkou len 44 cm môže byť problematické skladovanie väčších nádob či hrncov. Teplota je ovládaná jednoduchým mechanickým termostatom. Napriek malým rozmerom patrí chladnička až do energetickej triedy F. Plusom je, že nechýba vnútorné osvetlenie. Ak hľadáte kompaktnú chladničku do kuchyne alebo potrebujete lacné riešenie na chatu, retro chladnička dizajnom nesklame a svoj účel splní. Čierne elegantné prevedenie pôsobí vcelku štýlovo.

Pozitíva

Kompaktné rozmery
Nízka cena
Ideálna chladnička na nápoje

Negatíva

Bez mrazničky
Malý objem
Nemožné zmeniť smer otvárania dverí

Typ chladničky: jednodverová chladnička bez mrazničky ● Objem chladiacej časti: 93 l ● Objem mrazničky: - l ● Energetická trieda: F ● Mraziaci výkon: - kg/24 hod. ● Akumulačná doba: - hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: - ● Počet políc v chladničke: 2 ● Hlučnosť: 41 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: mechanický termostat ● Nulová zóna: áno ● Automatické odmrazovanie: nie ● Beznámrazová technológia: nie ● Rozmery: 83,7 cm x 47 cm x 44 cm (VxŠxH)

Gorenje NRK6202CLI

Kombinovaná chladnička s mrazničkou dole s objemom chladiacej časti 235 l a mraziacej časti 96 l, akumulačná doba je 17 hodín, mraziaci výkon 12 kg/24 hod., energetická trieda E

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Moderná a predsa s nádychom retro dizajnu. Kombinovaná chladnička Gorenje pozitívne prekvapí svojimi parametrami a štedrým vnútorným priestorom chladiacej časti. Zákazník ocení prítomnosť beznámrazovej technológie v chladiacej i mraziacej časti. Pozitívom je aj solídny výkon mrazenia. O dobrej kvalite spracovania vypovedá aj akumulačná doba chladničky.

Po otvorení chladničky Gorenje sa vám naskytne pohľad na chladiacu časť s objemom 235 litrov, čo je vcelku solídny objem. Tvorený je štyrmi poličkami a taktiež vyberateľným stojanom na fľaše. V spodnej časti sa nachádzajú dve zásuvky, ZeroZone a CrispZone na mäso a čerstvé suroviny, ako ryby, ovocie alebo zelenina. Vďaka tomu sa zachová lepšia čerstvosť potravín. V chladničke funguje systém MultiFlow s technológiou ionizácie. Vďaka tomu sa v chladničke netvorí zápach a potraviny vydržia dlhšie čerstvé. Technológia AdaptTech zasa chráni potraviny pred teplotným šokom. Senzormi zaznamenáva frekvenciu otvárania dverí a týmto spôsobom reguluje automaticky teplotu chladenia. Na bočnej strane dverí sa nachádza jedna veľká a tri malé priehradky na ukladanie ďalších potravín.

Chladiaca i mraziaca časť disponujú beznámrazovou technológiou NoFrost, vďaka ktorej sa netvorí námraza a nie je nutné odmrazovanie chladničky. V hornej časti chladničky sa nachádza ovládací panel, kde je možné nastaviť úroveň chladenia potravín v chladiacom priestore. Taktiež je tu možné aktivovať ďalšie funkcie alebo vypnúť spotrebič. Chladnička je vybavená signalizáciou vysokej teploty, na ktorú okolie upozorní akustickým signálom. Zvukový alarm sa spustí aj v prípade, že sú dvere chladničky otvorené dlhšie ako dve minúty.

V čase, keď sa chystáte na dovolenku, môžete aktivovať ECO režim. Na ovládacom paneli môžete taktiež nastaviť konkrétnu teplotu chladiacej časti od 2 do 8 °C. Aktivovať možno aj funkciu intenzívneho mrazenia – FastFreeze (až do -24 °C). Predovšetkým v prípade, že ste do mrazničky naložili viac potravín a potrebujete ich rýchlo zmraziť. Používatelia si mraziaci výkon veľmi chvália aj v konkurencii nie je 12 kg/24 hod. zlou hodnotou. Chladnička má veľmi dobrú akumulačnú dobu. V prípade výpadku prúdu si potraviny zachovajú stabilnú teplotu po dobu až 17 hodín. Mraziaci priestor sa skladá z troch zásuviek (dve väčšie, jeden menší).

Chladiaca časť retro chladničky je osvetlená LED osvetlením. A prečo je vlastne Gorenje retro? Napriek množstvu inovatívnych technológií a moderným funkciám chladnička zapadá do konceptu retro spotrebičov. Hlavným znakom sú predovšetkým madlá medenej farby, ktoré pôsobia rustikálnym alebo staromódnym dojmom. Aj farba chladničky má mierne ošumelý tón, ide totiž skôr o béžovú ako bielu farbu. Práve tieto prvky navodzujú dojem retro konceptu. Inak však chladnička ponúka úplne štandardné rozmery.

Recenzie zákazníkov sú vo väčšine prípadov veľmi pozitívne. Zákazníkom sa páčia predovšetkým viaceré funkcie a celková vybavenosť chladničky. Jednou z funkcií je napríklad v prípade mrazničky FastFreeze. V chladničke zákazníci chvália priestrannosť a vzdušnosť vnútorného priestoru. Taktiež sú k dispozícii dve zásuvky. Retro chladnička Gorenje je vybavená aj beznámrazovou technológiou. My chválime prehľadný ovládací panel a digitálny termostat. Nechýbajú detaily, ako akustický signál otvorených dverí alebo narastajúcej teploty.

Spotrebitelia sú spokojní s dizajnom chladničky a jej vyhotovením. Medzi recenziami sa objavili len výhrady k pántom dverí, ktoré sú nerovnomerné. V ojedinelom prípade však pôjde skôr o chybu z výroby. Niektorí avizovali taktiež vyššiu hlučnosť chladničky a častejšie spínanie kompresora. Avizovaná maximálna hlučnosť výrobcom je 38 dB, Gorenje po registrácii na jeho stránke ponúka predĺženie záruky na kompresor až po dobu 15 rokov. Podstatné je povedať aj to, že vybraný model nepatrí k najlacnejším a vyššia cena môže byť strašiakom. To, že ide o kvalitnú a priestrannú retro chladničku, však nemožno poprieť.

Pozitíva

Priestranná chladnička
Beznámrazová technológia
Rustikálny dizajn

Negatíva

Vyššia cena

Typ chladničky: kombinovaná chladnička s mrazničkou dole ● Objem chladiacej časti: 235 l ● Objem mrazničky: 96 l ● Energetická trieda: E ● Mraziaci výkon: 12 kg/24 hod. ● Akumulačná doba: 17 hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: 3 ● Počet políc v chladničke: 4 ● Hlučnosť: 38 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: digitálny termostat ● Nulová zóna: áno ● Automatické odmrazovanie: áno ● Beznámrazová technológia: áno ● Rozmery: 200 cm x 60 cm x 59,2 cm (VxŠxH)

Ďalšie zaujímavé produkty

Náš prieskum ukázal, že ponuka retro chladničiek na našom trhu je relatívne obmedzená. Viacero renomovaných výrobcov sa na výrobu chladničiek v tomto štýle ani neorientuje a v ponuke nemajú ani jeden model. Napriek tomu sme našli mimo recenzií aj ďalšie zaujímavé modely retro chladničiek, ktoré ponúknu želaný dizajn, no zároveň plnia svoj praktický účel. Ak vás nezaujali recenzované modely, prečítate si krátke popisy k alternatívnym produktom a možno práve tu nájdete to, čo hľadáte.

Veľmi vkusným a praktickým riešením pre vašu kuchyňu môže byť kombinovaná retro chladnička Amica KGCR 387100 B. Chladiaca časť má objem 181 litrov. Priestor je delený 4 policami z tvrdeného skla. Chladiaca časť má automatické odmrazovanie. Mraznička má 63 litrov a 3 zásuvky. Chladiaca časť má LED osvetlenie. Chladnička Amica je vysoká 181 cm a má mechanický termostat.

K prémiovým modelom patrí určite retro chladnička Smeg FAB32. Chladničku možno kúpiť vo viacerých farebných vyhotoveniach. Chladiaca časť pojme až 234 litrov, mraznička 97 litrov. Vybavená je cirkuláciou vzduchu MultiFlow a možnosťou rýchleho mrazenia i chladenia. V chladiacej časti nechýba nulová zóna. Medzi funkciami je ECO a prázdninový režim. Chladnička má ikonický dizajn.

Klarstein Monroe Black sa designom vracia do 50. rokov. Vzhľad teda veľmi oceňujeme. Mini chladnička disponuje chladiacou časťou 61 litrov, má 2 police a na bočných policiach je držiak na fľaše. Ide o malý spotrebič bez automatického rozmrazovania so zásuvkou na ovocie a zeleninu s nulovou zónou. Obsahuje mraziacu zložku s objemom 24 litrov.

Nefalšovateľným retro dizajnom zaujme kompaktná kombinovaná chladnička Snaige FR24SM-PRJ30E. Mimo elegantného dizajnu však ponúkne mrazničku hore s kapacitou 47 litrov. Má i autoamtické odmrazovanie. Chladiaca časť má 162 litrov, no priestor je veľmi dobre riešený a máte k dispozícii až 4 police a zásuvku s nulovou zónou. Vnútro chladničky má antibakteriálnu ochranu. Chladnička meria len 150 cm. Poteší dostupnou cenou.

Retro chladnička ETA 2533 s kapacitou chladiacej časti 170 litrov ponúka priestor delený troma policami a zásuvkou. Na dverách sú tri poličky. Mraziaci box hore má len 45 litrov. Úroveň chladenia regulujete za pomoci mechanického termostatu. Silnou stránkou je vskutku pekný dizajn.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Test Magazín pre vás zostavil rebríček najpredávanejších chladničiek retro. Niektorí spotrebitelia najradšej vsadia na referencie ostatných zákazníkov a práve v prípade najpredávanejších modelov je výhodou, že k dispozícii je množstvo reálnych zákazníckych referencií. Výber by ste vždy mali prispôsobiť svojim požiadavkám. Lacné retro chladničky môžu byť obľúbené práve pre cenu, no s jej vlastnosťami nemusí byť spotrebiteľ úplne spokojný. Tu je rebríček TOP 5 najpredávanejších retro chladničiek.

Názov Hodnotenie Detail
Amica VD 1442 AM 5* Zobraziť produkt
Amica VT 862 AM 5* Zobraziť produkt
Amica KGCR 387100 B 5* Zobraziť produkt
Gorenje ONRK619DR 5* Zobraziť produkt
Concept LTR3047bc 5* Zobraziť produkt

Retro chladničky sú charakteristické prvkami, ktoré boli typické pre druhú polovicu 20. storočia. Vyznačujú sa oblými tvarmi, kovovými detailmi (kovové rukoväte), ale aj menšími rozmermi. Ich úlohou je evokovať práve dizajn z doby minulej. Aby sa dnes tomuto vkusu výrobcovia prispôsobili, musia spĺňať aj ďalšie kritériá. Pri výbere retro chladničky tak okrem dizajnu treba pozerať na mnohé ďalšie parametre. My pre vás máme praktického sprievodcu výberom chladničky. Hoci sa pri retro chladničkách často spotrebiteľ sústredí na dizajn, skutočná efektivita a funkčnosť sú rovnako dôležité ako pri štandardnej chladničke. V našom návode sa dozviete všetko podstatné, aby ste vedeli, ako vybrať chladničku do domácnosti.

Ako vybrať retro chladničku

 • Typy chladničiek
 • Objem chladiacej a mraziacej časti
 • Chladiaci a mraziaci výkon
 • Tepelná stabilita
 • Energetická úspornosť
 • Dizajn a kvalita spracovania
 • Hlučnosť
 • Praktické funkcie
 • Cena retro chladničiek a renomované značky

Typy chladničiek

Nájsť chladničku, ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám a zároveň bude spĺňať tiež estetickú úlohu nie je jednoduché, zvlášť ak nejde o jednoduchý a uhladený moderný dizajn zo Škandinávie. Retro chladničky s mrazničkou majú svoje špecifické prvky, ktoré si spotrebitelia obľúbili a preto ich chcú mať doma. Aj medzi jednotlivými modelmi sú rozdiely a nie je to len o dizajne, odlišné sú tiež samotné konštrukcie.

Kombinované chladničky s mrazničkou – jednodverové

Ide o typickú konštrukčnú vlastnosť retro chladničiek. Väčšinou ide o malé retro chladničky. Na prvý pohľad by mohlo zdať, že ide o chladničku bez mrazničky, no opak je pravdou. Často sa mraziaca časť skrýva vo vnútri chladničky. Najčastejšia je táto mraziaca časť nachádza v hornej časti a má samostatné dvierka. Zvyčajne je však jej objem veľmi malý, priestor môže aj nemusí byť rozdelený. Takéto riešenie nie je u spotrebiteľov príliš obľúbené. Objem takto situovanej mraziacej časti sa pohybuje na úrovni od 10 do 25 litrov.

Kombinované chladničky s mrazničkou – dvojdverové

Najpraktickejšie a najobľúbenejšie riešenie, čo sa konštrukcie chladničky týka. Týmto riešením je vybavená aj väčšina moderných kombinovaných chladničiek. Takáto chladnička s mrazničkou má samostatné dvere pre chladiacu i mraziacu časť. Dvojdverové chladničky môžu mať mraziacu časť v hornej alebo spodnej časti. Pre retro chladničky je typická práve horná mraziaca časť. Z praktického hľadiska však je lepšie, ak je mraziaca časť dole, aby bol zvyšok priestoru vyčlenený pre chladiacu časť, ktorú využívate v praxi omnoho častejšie.

Dvojdverová retro kombinovaná chladnička s mrazničkou

Americké chladničky

Tzv. riešenie „side-by-side“, keď má chladnička dvojkrídlové dvere. V jednej časti je chladiaca časť a v druhej mraziaca časť. Omnoho modernejšie však už je, že mraziaci a chladiaci priestor sú oddelené vodorovne – priečne na poschodia. Dvojkrídlové dvere tak môže mať aj chladnička i mraznička. Mraznička môže byť niekedy nahradená zásuvkami. Americké chladničky v retro štýle sú na našom trhu veľmi zriedkavé. Môžu za to predovšetkým vysoká cena, ale aj robustnosť a celkové rozmery, ktoré sú priestorovo náročné.

Monoklimatické chladničky

V prípade retro chladničiek v tomto prevedení nájdete malé retro chladničky, ktoré nezaberú veľa miesta. Ich nevýhodou pre niekoho môže byť to, že nemajú mraziacu časť. Ak však nemáte potrebu toho, aby ste mali kombinovanú chladničku a mrazničku si plánujete zaobstarať samostatne, nejde o žiadnu komplikáciu.

Čistý objem chladničky a mrazničky

Inú kapacitu od chladničky budete očakávať, ak ste v domácnosti dvaja, ako keď obstarávate retro chladničku pre štvorčlennú domácnosť. Aký je teda optimálny objem chladničky? Všeobecne sa udáva, že by ste mali rátať s objemom 50 až 60 litrov na jednu osobu. Nie je však možné vytvoriť nejaký vzorec, podľa ktorého by sa dalo určiť, aký objem je optimálny práve pre vás. Museli by ste analyzovať svoje stravovacie návyky, spôsob uchovávania potravín či ich množstvo. Aj dvaja ľudia môžu jesť za štyroch a naopak.

Každopádne, v ponuke nájdete retro modely s čistým objemom chladničky 100, 180, 220 či 280 litrov. Pre štvorčlennú domácnosť odporúčame chladničku s objemom aspoň 220 až 260 litrov. Takýmto objemom už dnes kombinované retro chladničky bežne disponujú a stali sa rozhodne najobľúbenejšími.

Žltá retro chladnička – objem

Pri mraziacej časti neexistuje všeobecný údaj o tom, koľko miesta by ste mal vyčleniť na jednu osobu, pretože to závisí už od samotných preferencií či potraviny máte vo zvyku skladovať v mrazničke. Objem mrazničky sa v prípade retro modelov pohybuje na úrovni 15 až 100 litrov. Vaše rozhodovanie tak ovplyvňujú aj vaše požiadavky.

Pri technických parametroch si dávajte pozor na jednotlivé údaje týkajúce sa objemu chladiacej alebo mraziacej časti. Niekedy totiž výrobcovia uvádzajú celkový objem alebo hrubý objem vnútorného priestoru. Vždy sa zameriavajte na čistý objem. Zároveň tiež rátajte s tým, že vnútorný objem vypĺňajú police, polička vo dverách, držiaky na fľaše alebo zásuvky. Ich usporiadanie i počet sa môže líšiť. Flexibilita vnútorného priestoru je veľmi dôležitá.

Chladiaci a mraziaci výkon

Ide o schopnosť chladničky potraviny zachladiť na požadovanú teplotu za určitý čas. To platí aj o schopnosti mrazenia potravín. V odborných testoch sa meria čas, za ktorý chladnička vychladí potraviny na teplotu 8 °C. Tento údaj však výrobcovia neudávajú a z veľkej časti je preto dobré, ak spotrebiteľ pozorne čítať referencie iných zákazníkov, či chladnička nemá v tomto smere istý nedostatok a neochladzuje príliš pomaly. Niektoré modely majú aj funkciu extra rýchleho chladenia. Táto funkcia má zmysel, ak do chladničky vkladáte potraviny z nákupu a je otvorená dlhšiu dobu, následne chladiaci priestor rýchlo schladíte.

Pri mrazení ide o interval mrazenia za 24 hodín. Výrobcovia uvádzajú, koľko kilogramov potravín je mraznička schopná zmraziť za 24 hodín. Priemerný mraziaci výkon je 4 až 8 kg/24 hod. Výkonnejšie modely sú na tom podstatne lepšie a výrobcovia udávajú hodnoty okolo 13 až 20 kg/24 hod.

Tepelná stabilita

So schopnosťou chladiť a mraziť súvisí aj ďalší parameter, ktorým je tepelná stabilita alebo akumulačná doba. Predstavte si situáciu, že vypadne elektrický prúd a chladnička nemá prísun elektrickej energie. Nastáva situácia, počas ktorej chladnička musí potraviny udržať stabilne zachladené. Veľký vplyv na túto hodnotu má kvalita konštrukcie a izolácia, no takisto výkon chladenia a mrazenia. Ak chladnička a mraznička udrží stabilnú teplotu po dobu 18 hodín a viac, ide o dobrý výsledok. Lepšie hodnoty sa pohybujú na úrovni 20 až 30 hodín.

Jednodverová ružová retro chladnička

Spotreba chladničky – energetický štítok 2021

V marci 2021 vstúpili do platnosti nové energetické štítky, ktoré boli schválené Európskou komisiou. Zmeny sa týkajú umývačiek riadu, práčok, sušičiek, chladničiek, televízorov (monitorov) a svietidiel. Od energetických tried A+, A++ či A+++ sa upustilo a prešlo sa na tradičný systém kategorizovania spotrebičov do energetických tried A (najlepšie) až G (najhoršie) bez znamienok +. Kategorizovanie sa tak stalo prehľadnejším a detailnejším. V praxi sa môže teraz energetický rozdiel medzi A kategóriu a C kategóriu odraziť na cene – rozdiel môže byť v priemere 50 až 70 eur. Aj toto má výrobcov prinútiť k tomu, aby ich produkty boli čo najúspornejšie a používali ekologické – recyklovateľné materiály.

Chladničky, ktoré tak kedysi patrili do energetickej triedy A+, sa dnes pokojne môžu nachádzať v triede spotrebičov s energetickou náročnosťou C. Nový energetický štítok má aj iný dizajn a vyčítať je z neho možné viacero údajov – objem, mraziaci výkon či hlučnosť. Po novom by mali byť vybavené aj QR kódom, po ktorého načítaní sa dostanete k detailnejším technickým informáciám o danom produkte.

Dizajn retro chladničky

V prípade retro chladničiek asi nie je dôležitejší parameter. Koniec koncov, ak by vám na retro dizajne nezáležalo, siahnuť môžete po ktorejkoľvek bežnej chladničke z ponuky. Retro prevedenie však sľubuje estetický zážitok. Ak je vaša kuchyňa v retro alebo vintage štýle, chladnička s retro dizajnom je dominantným prvkom.

Dnes sa už myslí ako na dizajn, tak aj funkčnosť. Preto výrobcovia nesmú na úkor „krásy“ zabúdať na kvalitu spracovania. To, že retro sa vyznačuje typickými oblými tvarmi, rozmernými kovovými kľučkami – rukoväťami na dverách a takisto extravagantnejšími farbami ešte neznamená, že by výrobca podcenil množstvo izolácie alebo použil znehodnotené materiály. Práve naopak. Vyššia cena retro chladničiek má pôvod v kvalitnom spracovaním a dizajnovom prevedení. Chladničky disponujú modernými technológiami a funkciami, ktoré uľahčujú ich používanie.

Je dvojkompresorová chladnička s mrazničkou hlučnejšia?

Chladničky všeobecne nie sú spotrebičmi, ktoré by boli výraznejšie hlučné. Najvyšší hluk môže produkovať kompresor chladničky a mrazničky. Hlučnosť sa málokedy dostane nad hranicu 40 dB. Chladnička je najčastejšie v kuchyni alebo v špajzi. Jej „hluk“ vás tak v spálni určite rušiť nebude.

Jednokompresorová retro chladnička

Chladnička môže mať 1 alebo 2 kompresory. Jedným kompresorom (jeden termostat) nastavujete úroveň chladenia a mrazenia súčasne. Pri chladničke s 2 kompresormi máte výhodu v tom, že výkon chladenia a mrazenia môžete regulovať nezávisle. Výhodu má tento systém v prípade poruchy jedného kompresora, pretože jeden vždy funguje. Aj chladnička s 1 kompresorom však môže mať prepínací ventil, ktorým môžete chladiaci a mraziaci výkon regulovať nezávisle. Rozdiel v hlučnosti medzi jednokompresorovou alebo dvojkompresorovou chladničkou je zanedbateľný.

Funkcie a praktické vlastnosti

Spomínali sme to už vyššie a určite už viete, že pod obalom retro chladničky sa nachádza moderný domáci spotrebič s inteligentnými technológiami a praktickými funkciami. Niekoho osloví funkcia super rýchleho chladenia, iný zasa vyžaduje funkciu automatického odmrazovania alebo možnosť zmeny smeru otvárania dverí, ktorý môže byť v mnohých kuchyniach výhodou.

 • Nulová zóna – v chladiacej časti sa nachádza zásuvka určená na skladovanie zeleniny, ovocia alebo čerstvého mäsa, kde je neustále teplota v rozmedzí 0 až 3 °C. U rôznych výrobcov sa môže nazývať inak – Zero zone, Fresh zone, CrispZone a iné.
 • Automatické odmrazovanie (mraznička) – táto funkcia sa týka chladničiek s mrazničkou a súvisí práve s mraziacou časťou. Ide v zásade o beznámrazovú technológiu, ktorá sa stará o to, že v mrazničke sa netvorí ľad a ani pri častejších otvoreniach nie je následne nutné rozmrazovanie. Mínusové teploty teda nie sú tvorené za prítomnosti fyzického ľadu.
 • Beznámrazová technológia (chladnička) – systém známy aj ako No Frost, v chladiacej časti nekondenzuje vlhkosť a na stenách nevzniká námraza – ľad. Steny tak nemusíte utierať a chladničku zbytočne vypínať a odmrazovať.
 • Rýchle chladenie/mrazenie – či vkladáte alebo vyberáte potraviny z/do chladničky alebo mrazničky, po tomto úkone je možné aktivovať funkciu rýchleho chladenia alebo mrazenia a následne sa dočasne zvýši výkon, ktorý klíme chladiacej alebo mraziacej časti prinavráti optimálnu teplotu.
 • Antibakteriálna ochrana – vnútro chladničky má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje tvorbe plesní a tvorbe húb. Takto ošetrené bývajú aj samotné tesnenia. Ak má chladnička funkciu cirkulácie vzduchu s veľkou pravdepodobnosťou tiež bude vybavená filtrom.
 • Ionizátor – prítomný je za účelom eliminovania zostatkových pachov a zároveň detoxikuje klímu v chladničke.
 • Termostat – môže byť klasický mechanický termostat s otočným regulátorom alebo elektronický termostat s displejom a tlačidlami pre nastavovanie teploty. Ovládací panel môže takisto slúžiť na aktiváciu niektorých ďalších funkcií.
 • Prázdninový režim – ide o funkciu, ktorá optimalizuje chladenie a mrazenie na prítomnosť malého množstva potravín. Zníži sa mraziaci i chladiaci výkon, čo má výrazný vplyv na úsporu energie. Po príchode domov z dovolenky zasa môžete aktivovať štandardný režim.
 • Oddelená regulácia teploty – závisí od počtu kompresorov a technológií, ktorými je chladnička vybavená. Oddelená regulácia teploty je typická pre dvojkompresorové chladničky. Vďaka prepínaciemu ventilu však aj chladnička s jedným kompresorom dokáže teplotu mraziacej a chladiacej časti regulovať nezávisle.
 • Cirkulácia vzduchu – vďaka ventilátoru alebo špeciálnym otvorom v rámci vnútorného priestoru chladničky je zabezpečená rovnomerná cirkulácia vzduchu, čo má pozitívne vplývať na skladovanie potravín. Funkcia sa nazýva aj MultiAirFlow.
 • Signál otvorených dverí – jednoduchý akustický alebo vizuálny signál vás upozorní na to, že sú dvere chladničky dlhšie otvorené a teplota v chladničke sa nedokáže stabilizovať.
 • Zmena smeru otvárania dverí – táto vlastnosť má zmysel predovšetkým pre tých, ktorí vyžadujú zmenu smeru otvárania z dôvodu dispozícii v kuchyni. Pánty je možné inštalovať na oboch stranách a otváranie prispôsobiť.

Dvojdverová retro chladnička – funkcie

Lacné retro chladničky nie sú práve zárukou kvality

Cena retro chladničiek je vždy o niečo vyššia ako v prípade štandardných kombinovaných chladničiek. Spotrebiteľ pripláca za dizajn. Ak sa už rozhodujete pre investíciu do retro chladničky neodporúčame nutne šetriť, predovšetkým, ak ide chladničku, ktorú bude denne používať celá domácnosť.

Malé retro chladničky dokážete kúpiť do 400 eur. Často ide o jednodverové monoklimatické chladničky alebo majú len malý mraziaci box. Vhodné sú do menších kuchýň a pre menej početné domácnosti. Dvojdverové chladničky majú mraziacu časť hore a objem takisto nie je príliš veľký. V tejto cenovej triede kúpite napríklad retro chladničky Klarstein, ale aj Amica.

Ďalšiu kategóriu ohraničíme do sumy 800 eur. Tu sú pomerne slušne vybavené a štýlov vyzerajúce retro chladničky. Ponúknu už objem nad 200 litrov, automatické odmrazovanie alebo nulovú zónu a tiež väčšiu mrazničku. Ide o kombinované chladničky, ktoré majú mraziacu časť v dolnej polovici. Väčší je aj jej objem. Tu nájdete napríklad chladničky Gorenje alebo Amica.

Potom už môžete loviť v drahších „vodách“. Retro chladničky nad 1 000 eur si potrpia na detaily, líšiť sa budú kvalitou spracovania, veľkosťou alebo ďalšími špecifickými funkciami a inovatívnymi technológiami. Sem patria aj dobre známe talianske retro chladničky Smeg. Vo vyššej triede má svojich zástupcov i Gorenje.

Retro chladničky Gorenje a Amica majú štýl

V retro štýle sa rozhodne neangažuje toľko výrobcov ako pri výbere zo štandardných kombinovaných chladničiek, kde dominujú SamsungLGBeko alebo Whirlpool. Tu sa zoznam výrobcov zúžil na niekoľko vyvolených, ktorí na trhu majú početnejšie zastúpenie retro chladničiek.

Náš prieskum trhu ukázal, že najlepšie kvality preukázali retro chladničky Gorenje a chladničky Amica. Prémiová kvalita a luxusný dizajn rozhodne patrí chladničkám Smeg – talianska značka. Na našom trhu sú dobre známe taktiež retro chladničky Klarstein a ETA. Cenovo dostupné sú i chladničky Snaige.

Otázky a odpovede – FAQ

Ešte stále ste si nevybrali retro chladničku? Nie sú vám, jasné niektoré parametre alebo potrebujete vedieť viac informácií o konkrétnom produkte? Nebojte sa na nás obrátiť. Ak ste informácie nenašli v našom návode alebo vám chýba nejaká informácia, neváhajte nám napísať komentár a my vám čo najskôr odpovieme. Radi budeme aj za vaše a praktické skúsenosti s retro chladničkami. Vaše rady a odporúčania môžu pomôcť ďalším spotrebiteľom.

Aby ste potraviny udržali čo najdlhšie čerstvé a predĺžili ich trvanlivosť, ich správne skladovanie je alfou a omegu. Dôležité je nielen umiestnenie v chladničke samotnej, ale takisto to, v akom obale či nádobe je potravina skladovaná. Surové mäso, salámy či syry by mali byť zabalené do potravinárskej fólie, papiera alebo uzavreté vo vzduchotesnej nádobe. Každá chladnička má svoje zóny. V hornej časti sa pohybuje teplota okolo 8 °C a je určená pre skladovanie hotových pokrmov schladených na izbovú teplotu. Nikdy do chladničky nedávajte ešte teplé pokrmy. Stredná časť, kde vzduch cirkuluje okolo 5 °C by mali byť mliečne výrobky, syry alebo salámy. Spodné police alebo zásuvky (nulová zóna) s teplotou približne 0 až 3 °C sú vhodné na skladovanie niektorých druhov ovocia, zeleniny alebo čerstvého mäsa. Potraviny by sa nemali nikdy navzájom dotýkať. Vo dverách chladničky môžete skladovať vajíčka alebo nápoje (aj pivo alebo víno).

Sú jednotlivé druhy potravín, ktoré by ste v chladničke skladovať nemali. Dôvod je jednoduchý. Nižšie teploty majú na ich chuť, štruktúru i trvácnosť negatívny vplyv. Ľudia si ťažko zvykajú, že napríklad paradajky, citróny či uhorky do chladničky, jednoducho, nepatria. To platí aj pre cesnak a cibuľu, ale aj pre chlieb a pečivo. Nižšie teploty neprospievajú ani chutiam potravín, skladovať by ste v chladnom prostrední nemali ani avokádo a všeobecne kôstkové ovocie alebo čerstvé bylinky. V chladničke nemusí byť skladované ani arašidové maslo.

Nemecká značka Klarstein patrí medzi dobre známe a overené firmy, ktoré v segmente domácich spotrebičov a elektroniky majú veľmi dobré renomé. Retro chladničky Klarstein sú rozhodne populárne predovšetkým pre ich autentický dizajn. Výhodou sú klasické konštrukcie, ktoré majú typické retro črty. Chladničky Klarstein sú aj cenovo dostupné, čo mnohým spotrebiteľom vyhovuje. Výrobca má aj vcelku slušný výber a viaceré modely ponúka aj v rôznych farebných prevedeniach. Retro chladničky síce nemajú úplne najinovatívnejšie technológie a funkcie, no svoj estetický i funkčný účel plnia spoľahlivo aj preto môžeme konštatovať, že retro chladničky Klarstein sú naozaj kvalitné.

Gorenje ORK192C

Kombinovaná chladnička s mrazničkou dole s objemom chladiacej časti 227 l a mraziacej časti 97 l, akumulačná doba je 13 hodín, mraziaci výkon 4,5 kg/24 hod., energetická trieda E

Pozrieť najlepšiu ponuku

V našom teste si veľmi pozitívne hodnotenie vyslúžila retro chladnička Gorenje. Spotrebitelia si veľmi výrazne pochvaľovali jej dizajn, no v skutočnosti ide o spojenie estetickosti a efektívnosti. Chladnička totiž nepatrí len do skupiny štýlových, ale ponúkne aj fantastický objem chladiacej časti až 227 litrov, čo je už aj pre 4-člennú domácnosť postačujúce. Kombinovaná chladnička má mrazničku v dolnej časti a v nej 3 zásuvky. Horná zásuvka je síce plytkejšia, no miesto na skladovanie ponúkne. Zásuvky sú na pocit z menej odolného plastu, čo považujeme za drobný nedostatok. Spomenieme rovno aj ten druhý nedostatok, a to ten, že chladnička je miestami hlučnejšia. Ide však skôr o spínač kompresora a jeho občasné hlučnejšie spínanie. Na kompresor Gorenje dáva záruku až 15 rokov.

Mraziaci výkon je priemerný, 4,5 kg/24 hod. Technológia FrostLess eliminuje tvorbu ľadu a námrazy, takže s odmrazovaním budete mať menej práce. Mraznička je tiež vybavená funkciou FastFreeze – rýchle mrazenie, čo vedie k tomu, že aj čerstvé potraviny zmrazíte naozaj behom niekoľkých hodín. Chladiaca časť má veľmi flexibilný priestor. Ten je tvorený v spodnej časti zásuvkou na ovocie a zeleninu (CrispZone), kde sa udržiava stabilne teplota okolo 0 – 3 °C. Ďalej sú k dispozícii tri police a kovový držiak na fľaše na uskladnenie nápojov alebo vína. Dvere majú tri ďalšie police. Do spodnej sa pohodlne zmestia 1,5-litrové fľaše. V chladničke je prítomná beznámrazová technológia, takže sa nemusíte obávať tvorby ľadu.

Zabezpečené je dynamické prúdenie vzduchu, chladnička je vybavená funkciou IonAir, čo značí, že je prítomný ionizátor, ktorý eliminuje riziko vzniku plesní a zápachu. Chladnička Gorenje má elektronický termostat a tiež malý LED displej. Kvalitné spracovanie je podporené tepelnou stabilitou, akumulačná doba je 13 hodín. Podobne ako pri chladničke Amica VD 1442 AM je dizajn veľmi podarený a retro štýl je poctivo dodržaný. Spotrebič ponúkne veľmi flexibilný vnútorný priestor, inovatívne technológie, množstvo praktických riešení a pre retro štýl spĺňa aj všetky estetické podmienky.

Pozitíva

Priestranná chladiaca časť
Dizajn chladničky
Funkcia rýchleho mrazeni

Negatíva

Plast zásuviek v mrazničke – labilné
Bez zmeny smeru otvárania dverí

Typ chladničky: kombinovaná chladnička s mrazničkou dole ● Objem chladiacej časti: 227 l ● Objem mrazničky: 97 l ● Energetická trieda: E ● Mraziaci výkon: 4,5 kg/24 hod. ● Akumulačná doba: 13 hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: 3 ● Počet políc v chladničke: 3 ● Hlučnosť: 40 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: elektronický termostat ● Nulová zóna: áno ● Automatické odmrazovanie: áno ● Beznámrazová technológia: áno ● Rozmery: 194 cm x 60 cm x 66,9 cm (VxŠxH)

Náš TIP

Gorenje ONRK193R

Kombinovaná chladnička s mrazničkou dole s objemom chladiacej časti 222 l a mraziacej časti 91 l, akumulačná doba je 11 hodín, mraziaci výkon 9 kg/24 hod., energetická trieda D

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Retro chladnička s modernými technológiami a poriadnym objemom – 222 litrov v chladiacej časti a 91 litrov v mrazničke nie je málo. V spojení s retro dizajnom pôsobí chladnička so svojimi 194 cm veľmi robustne a zároveň púta pozornosť. Dizajnovo si výrobcovia počínali veľmi dobre, čo opäť ocenili samotní spotrebitelia. V skutočnosti však viac poteší vnútorný priestor. Chladiaca časť je tvorená tromi policami a držiakom na fľaše. Výška políc je regulovateľná. Nulová zóna sa nachádza v zásuvke. Veľmi dobre sú riešené police na dverách, kde nechýba držiak na vajíčka.

Výkon mrazničky, 9 kg/24 hod., patrí k priemerným, no vďaka funkcii FastFreeze – XtremeFreeze dokážete potraviny v mrazničke zmraziť pomerne rýchlo. Mraznička využíva tiež beznámrazovú technológiu NoFrost Plus. Námraza nehrozí ani v chladničke. Veľkým plusom je podľa nás funkcia IonAir s MultiFlow 360°. Tieto funkcie majú na svedomí, že sa v chladničke nedržia žiadne pachy a nehrozí vznik plesní, pretože má antibakteriálne účinky. Vnútro chladničky je osvetlené LED svietidlom. Senzorový systém ADAPT vás upozorní akustickou signalizáciou na otvorené dvere. Optická signalizácia upozorní aj na zvýšenie teploty.

V hornej časti chladničky je displej a tlačidlá na ovládanie termostatu. Regulovať môžete v ZeroZone aj úroveň vlhkosti, predovšetkým, ak v zásuvke skladujete ovocie a zeleninu. Výhrady spotrebitelia smerujú len k lacnejšie pôsobiacim plastovým zásuvkám. Inak je však retro chladnička Gorenje ONRK193R kvalitná. Ani pri tomto modeli nemožno zmeniť smer otvárania dverí. Pre bežné domácnosti, ktoré si na retro dizajn potrpia, je tento model naozaj stvorený. Svoj účel plní na jednotku, chladnička dobre vyzerá a v retro kabáte sa ukrýva aj množstvo moderných technológií a inovácií. Od modernej chladničky Gorenje nič neodlišuje, až na spomenutý dizajn.

Pozitíva

Intenzívne rýchle mrazenie
Vydarený dizajn a kvalita materiálov
Alarm otvorených dverí

Negatíva

Kvalita plastových zásuviek
Nemožno zmeniť smer otvárania dverí

Typ chladničky: kombinovaná chladnička s mrazničkou dole ● Objem chladiacej časti: 222 l ● Objem mrazničky: 91 l ● Energetická trieda: D ● Mraziaci výkon: 9 kg/24 hod. ● Akumulačná doba: 11 hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: 3 ● Počet políc v chladničke: 3 ● Hlučnosť: 38 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: elektronický termostat ● Nulová zóna: áno ● Automatické odmrazovanie: áno ● Beznámrazová technológia: áno ● Rozmery: 194 cm x 60 cm x 64 cm (VxŠxH)

Lacná kvalita

Klarstein PopArt

Jednodverová chladnička s mrazničkou s objemom chladiacej časti 95 l a mraziacej časti 13 l, chýba nulová zóna i automatické odmrazovanie, energetická trieda E

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Klarstein patrí medzi výrobcov spotrebičov, ktorí neustále prichádzajú so svojským štýlom a inak to nie je ani v tomto prípade. Retro chladnička Klarstein PopArt je vskutku zaujímavým modelom. Skôr je však pre spotrebiteľov, ktorí zvažujú kúpu menšej kompaktnej chladničky. PopArt je jednodverová chladnička s mraziacim boxom, ktorého objem je len 13 litrov. Chladiaca časť má 95 litrov. Rozhodne tak nerátajte s tým, že priestoru je v chladničke na rozdávanie. Veľmi podobné parametre ponúka aj retro chladnička Concept LTR3047bc.

Výška je len 97 cm. V prípade chladiacej časti máte k dispozícii dve nastaviteľné police a box na zeleninu. Nejde však o nulovú zónu. Na dverách je priečinok na fľaše a takisto stojan na vajíčka. Polička je však podľa nás umiestnená príliš vysoko a zaberá pomerne veľa miesta z úložného priestoru. Pánty sú na pravej strane a nemožno smer otvárania zmeniť. Chladnička má mechanický termostat a vďaka funkcii rýchleho chladenia dokážete rýchlejšie zachladiť jednotlivé potraviny. Prekvapivo je chladnička veľmi úsporná, napriek energetickej triede E.

Mraznička má len spomínaných 13 litrov. Nemá automatické odmrazovanie a na vrstvu ľadu si budete musieť zvyknúť. Kompaktné rozmery chladničky predurčujú Klarstein na úspech predovšetkým pre menšie domácnosti. V zásade chladnička plní svoj účel, a to chladiť potraviny. Veľa miesta v nej síce nenájdete, no poctivý retro dizajn zvládol výrobca na jednotku, ako aj kvalitu spracovania. V prospech chladničky hrá takisto nízka cena.

Pozitíva

Funkcia rýchleho chladenia
Nízka cena
Kompaktnosť

Negatíva

Umiestnenie bočnej police na dverách
Objem chladničky

Typ chladničky: jednodverová chladnička s mrazničkou ● Objem chladiacej časti: 95 l ● Objem mrazničky: 13 l ● Energetická trieda: E ● Mraziaci výkon: - kg/24 hod. ● Akumulačná doba: - hod. ● Počet zásuviek v mrazničke: 1 ● Počet políc v chladničke: 2 ● Hlučnosť: 42 dB ● Počet kompresorov: 1 ● Ovládanie: mechanický termostat ● Nulová zóna: nie ● Automatické odmrazovanie: nie ● Beznámrazová technológia: nie ● Rozmery: 97 cm x 55 cm x 55 cm (VxŠxH)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Chladničky

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Komentáre
Magdaléna 17.Sep.2021

Hľadali sme chladničku s retro dizajnom a najviac nás oslovila Amica VD 1442 AM. Bola za dobrú cenu a s prijateľnými parametrami. Páči sa mi, že chladnička má polohovateľnú nožičku, ktorú je možné otáčať tak, aby mal spotrebič čo najlepšiu stabilitu. Je tichá a zatiaľ funguje bez problémov, chladí veľmi dobre. Oceňujem, že chladnička má kompaktné rozmery a vojde sa do malých kuchýň, prípadne aj na chalupu. Vnútorná kapacita je dostatočná pre jednu až dve osoby. Nám s partnerom úplne vyhovuje. Do našej vintage kuchyne skvele zapadla. Nechýba tu ani mraznička, ktorá je kapacite rovnako postačujúca. Je tu aj samostatný box na ovocie alebo zeleninu, takže chladnička napriek svojim menším rozmerom nie je ochudobnená o praktické priestory. S touto chladničkou sme spokojní a nakoľko so značkou Amica sme doposiaľ nemali žiadne skúsenosti, sme zvedaví na jej životnosť.

Odpovedať

Majka 26.Sep.2021

Vzhľadovo ma zaujala retro chladnička CONCEPT v čiernom prevedení. Ale nikde na internete som nenašla reakcie používateľov. Máte s ňou niekto skúsenosť? Zaujíma ma miera hlučnosti, kvalita chladenia a podobne.

Odpovedať

Alena 15.Oct.2021

Nádherný retro dizajn má chladnička Gorenje, ktorú som si kúpila v sýto červenej farbe. Je vybavená top technológiami, má dostatok priestoru a luxusný vzhľad. Škoda, že predné dvere nie sú magnetické a že priestor mrazničky je pomerne malý, pri takej veľkej chladničke som čakala aj väčší mrazák.

Odpovedať

Adriana 19.Oct.2021

Dizajnom ma zaujala chladnička Klarstein PopArt v krémovej farbe. Pripomína mi staré časy strávené u babičky. :-) Oceňujem, že napriek kompaktným rozmerom tu nechýbajú dve poličky, box na zeleninu či priečinok na fľaše a stojan na vajíčka. Som spokojná, do malého bytu je ako vyšitá.

Odpovedať

Iva 19.Oct.2021

Chladnička Amica KGCR 387100 B je veľmi pekná, no príliš hlučná, najmä pri nábehu motora sa ozve výrazný zvuk, čo je rušivé v noci. Škoda, že dvierka nemajú funkciu samozatvárania, no treba ich fyzicky dovrieť, inak hrozí, že chladničku si necháte nedopatrením otvorenú. Za tú cenu som čakala viac funkcií aj väčší vnútorný priestor. Som z nej v rozpakoch.

Odpovedať

Irena 24.Nov.2021

Chladničku Amica VC 1622 M som si kúpila kvôli retro dizajnu. Vopred som vedela, že nemá moderné vychytávky súčasných chladničiek, ako napríklad digitálne nastavenie a podobne. Zrejme nie je ani natoľko úsporná, no do interiéru mojej kuchyne presne zapadla. Výkon má dobrý.

Odpovedať

Nina 23.Dec.2021

Concept LTR3047be je šikovná malá retro chladnička, ktorá má vo vnútri prehľadné usporiadanie. Rozmerovo mi úplne vyhovuje a pre uloženie menšieho množstva potravín stačí. Je pomerne tichá, no nemá mrazničku. Chladničku mám na garsónke, viac mi netreba. :-)

Odpovedať

Paulína 24.Feb.2022

Vyhovuje mi chladnička Klarstein Audrey Retro 194 l, je zaujímavá svojimi rozmermi, vyhotovením aj krásnou červenou farbou.

Odpovedať

Rado 23.May.2022

Amica VD 1442 AM - túto chladničku sme kupovali na chalupu, lebo ju máme zariadenú v retro štýle. Je pomerne hlučná, ale na chalupe to až tak neprekáža. Vnútrajšok je priestranný, je tu dostatok miesta na všetko, čo potrebujeme. Pre nás ako menšiu rodinu je to fajn.

Odpovedať

Petra 14.Jun.2022

Bývam v garsónke, preto som hľadala menšiu chladničku. A navyše mám rada retro veci, kúpila som teda Concept LTR3047bc, ktorá spĺňala obe tieto moje požiadavky. Hlučnosť chladničky je prijateľná. Vnútorný priestor je pekne členený, ale nie je tu mraznička, čo mi až tak nevadí. Oceňujem aj čiernu farbu, ktorá je pre mňa zaujímavejšia než klasická biela. Nemám žiadne výhrady.

Odpovedať