Infrasauny

Najlepšie infrasauny 2024 + recenzie

Oddych a relax je pre mnohých z nás tou najlepšou regeneráciou. Jednou z možností príjemne stráveného času a želaného relaxu je saunovanie. Účinky sauny na ľudské zdravie sú dlhodobo známe. Okrem populárnej fínskej sauny, ktorú si môžete dopriať vo wellnesoch, existujú aj infrasauny, ktoré dnes môžete mať aj doma. Hoci ide o pomerne veľkú investíciu, z dlhodobého hľadiska má zmysel. Infračervené žiarenie má na ľudský organizmus priaznivé účinky. Pri výbere infrasauny však musíte zvažovať viacero parametrov a pre laika nemusí byť vôbec jednoduché vyznať sa v nich. Preto vám ponúkame návod, ktorý vám pomôže v tom, ako vybrať infrasaunu. Navyše, vybrali sme aj najlepšie infrasauny. V našom porovnaní sa nachádza aj interiérová infrasauna Marimex Popular 3001 L, ktorá disponuje až ôsmimi karbónovými žiaričmi a je vybavená ionizátorom.

Publikované: 01.04.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú infrasaunu kúpiť?

V tomto prípade zrejme neexistuje možnosť „bleskovej“ voľby, a to vzhľadom na to, že ide o pomerne individuálnu voľbu a súčasne aj o nákladnú investíciu. Preto je potrebné si dobre zvážiť, akú infrasaunu si vyberiete. Ak sa rozhodujete pre kúpu infrasauny, no v ponuke sa vám ťažko orientuje, veríme, že vám náš výber tých najlepších modelov môže pomôcť. V tejto sekcii môžete vidieť TOP infrasauny z nášho porovnávacieho testu. Každá z nich má priradený aj špeciálny štítok. Krátke charakteristiky opisujú len kľúčové vlastnosti a kompletné recenzie nájdete nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
Belatrix Vista 2 5* Zobraziť produkt
Belatrix Braga 2 5* Zobraziť produkt
Marimex Popular 3001 L 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Marimex Popular 3001 L

Infrasauna pre dve osoby, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 8 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Zobraziť viac info

Nepochybne dobrou voľbou pre oddych a relax môže byť práve táto dvojmiestna infrasauna vybavená ôsmimi karbónovými infražiaričmi. Príkon dosahuje hodnotu 1 920 W. Ohrev je realtívne rýchly. Plusom je ionizátor, ktorý sa stará o sviežosť vzduchu v kabíne. Vstavaný je aj audio prehrávač s USB vstupom. Kabína je vyrobená z kvalitného jedľovca kanadského. Montáž je maximálne nenáročná, k dispozícii je videonávod.

Cenový trhák
Hanscraft San Marino

Hanscraft San Marino

Infrasauna pre 1 osobu, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 3 karbónové infražiariče, materiál hemlock + imitácia dreva

Zobraziť viac info

Spotrebitelia sú s týmto modelom veľmi spokojní. Za významné plus jednomiestnej infrasauny Hansraft San Marino možno považovať, že získala ocenenie produkt roka 2018 i 2020 v danej kategórii podľa portálu Heureka.sk. Hoci má menší vnútorný priestor, pre jednu osobu je komfort dostačujúci. Výhodou je, že sa zmestí do priestorov s menšou výmerou (aj do menšieho bytu).

Náš TIP
Marimex Elegant 3001 L

Marimex Elegant 3001 L

Infrasauna pre dve osoby, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 7 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Zobraziť viac info

Vynikajúci komfort a podmienky pre relax dožičí aj táto infrasauna pre dve osoby od renomovaného českého výrobcu. Silnou stránkou je vnútorný priestor, ktorý ponúka. Na ohrev sú využívané karbónové žiariče s výkonom 2 140 W. Ohrev je otázkou niekoľkých minút. Bonusom je aj svetelná terapia – LED Harmony. Hoci sú k dispozícii reproduktory, ich akustická kvalita ja pomerne slabá. Konštrukcia je vyrobená z hemlocku. V pomere ceny/kvality/výkonu je však skvelou voľbou.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš detailný prieskum trhu trval viac ako 50 hodín, kým sme vybrali modely, ktoré sa dostali do nášho užšieho výberu. Vyberali sme na základe najdôležitejších parametrov. Spotrebiteľov vždy zaujíma niečo iné a každý sa rozhoduje na základe iných ukazovateľov, my sme však vytvorili zoznam vlastností a parametrov, podľa ktorých si infrasaunu vyberiete aj vy. Okrem technických parametrov sú podstatné skúsenosti zákazníkov, z ktorých sme pri hodnotení produktov takisto vychádzali.

Azda tým najvýraznejším parametrom, ktorý spotrebiteľov zaujíma už na začiatku, je kapacita, resp. veľkosť infrasauny. V zásade ľudia hľadajú infrasauny pre jednu, dve osoby alebo pre celú rodinu. Ďalším podstatným údajom je výkon (súčasne aj spotreba) a s ním súvisiace typy žiaričov. Ich efektivita sa môže líšiť, čo v konečnom dôsledku môže vplývať na samotný výkon ohrevu. Najbežnejšie sú karbónové a keramické žiariče. V neposlednom rade záleží na tom, či ide o interiérovú, alebo exteriérovú infrasaunu, rolu hrá tiež kvalita spracovania, materiály a celkový dizajn. Spravidla ide o kombináciu dreva, plastov a kovu. Pocit tepla však nie je to jediné, čo dokážu infrasauny ponúknuť. Dnes disponujú aj rôznymi funkciami, ako napríklad ionizátorom, ozónovým generátorom, audio systémom, svetelnou LED terapiou alebo ďalším praktickým príslušenstvom a inovatívnymi prvkami.

Kapacita a rozmery
Výkon a spotreba
Typy žiaričov
Materiály a kvalita spracovnia
Výbava a ďalšie funkcie

Konkurencia je aj v tomto segmente trhu pomerne rozmanitá, napriek tomu, že nejde o bežné domáce elektrospotrebiče. Zastúpenie tu majú overené značky a výrobcovia, ktorí majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti, no nájdu sa tiež infrasauny menej známych značiek, ktoré príjemne prekvapili. V našom teste sa ocitli viaceré značky, najviac sa osvedčili infrasauny Marimex a Belatrix, ktoré sú aj v našom porovnávacom teste. Pre prieskum trhu nám poslúžil porovnávací portál Heureka.sk a stránky overených predajcov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie infrasáun

Medzi našimi recenziami nájdete rôzne modely, ktoré sa odlišujú konštrukciou, výkonom, kapacitou, vybavením alebo inými parametrami. Infrasauny sme vybrali na základe vyššie uvedenej metodiky testovania. Výber produktov je objektívny a ich hodnotenie je nezaujaté. Redaktori sa snažia poukázať nielen na základné technické parametre, ale taktiež na reálne výhody a nevýhody, ktoré by spotrebiteľa mohli zaujímať. Ani jeden z výrobcov či predajcov nie je propagovaný za účelom marketingu.

Víťaz testu

Infrasauna pre dve osoby, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 8 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Saunovacie zariadenie od renomovaného českého výrobcu Marimex. Infrasauna je svojimi rozmermi určená pre maximálne dve osoby. Vyrobená je z odolného hemlocku – kanadského jedľovca. Nechýba dokonca ani interiérové osvetlenie. Zloženie je veľmi nenáročné a zaberie vám len pár desiatok minút.

Marimex Popular 3001 L patrí k stredne veľkým saunám. Určená je pre dve osoby a na výšku má štandardných 190 cm. Kabína je zhotovená zo samostatných dielov. Zloženie je veľmi nenáročné. V strope sa nachádza taktiež strešná ventilácia. Dvere sauny sú celosklenené. Výkon infrasauny je 1 920 W. Spotrebitelia chvália rýchly ohrev a takisto dobré rozmiestnenie žiaričov. Celkovo ide o osem karbónových žiaričov, pričom nechýba ani podlahový ohrievač. Rozvádzanie tepla je veľmi rovnomerné. Rozmedzie teplôt môžete regulovať v rozmedzí od 45 do 60 °C. Po dosiahnutí stanovenej teploty sa infražiariče automaticky vypnú. Napájanie je z klasickej siete na 220 – 240 V.

Výrobca odporúča saunu do rodinného domu i priestrannejšieho bytu. Sauna je určená výhradne do interiéru. Garantovaná je takisto vysoká úspora energie. My dávame do pozornosti, že samotná elektroinštalácia a kabeláž sú už osadené a vám stačí podľa prehľadného návodu zapojiť správne jednotlivé piny. Spájanie konštrukcie je za pomoci klasických skrutiek, prípadne spôn a čapov. Od stropu v miestnosti by mala byť zabezpečená rezerva aspoň 20 cm.

Sauna patrí k cenovo dostupným modelom, no napriek tomu výrobca ponúka aj praktické vybavenie. Jedným z nich je napríklad ionizátor, ktorý nie je v každom prípade samozrejmosťou. Vzduch v infrasaune je tak zbavený alergénov a iných mikróbov. Veľkou výhodou kanadského jedľovca je, že drevo nemá žiadnu výraznú arómu. Ionizátor súčasne potláča aj iné pachy, v strope je tiež vetrací otvor. Okrem toho je integrovaný USB vstup a máte možnosť prehrávania hudby či spustenie FM rádia. Reprosústava je pomerne nekvalitná, občasné „šuštanie“ alebo zrnenie zvuku je pomerne bežné.

Ovládací panel je umiestnený vo vnútri sauny, takže je ovládanie maximálne komfortné. Kabína má taktiež vnútorné osvetlenie. Intenzitu a farbu svetla nemožno regulovať. K dispozícii nie je ani polička alebo držiak na nápoje.

Táto infrasauna patrí medzi spotrebiteľmi k obľúbeným modelom. Najčastejšie si zákazníci pochvaľujú pomer ceny a výkonu. S tým súvisí aj účinnosť ôsmich karbónových infražiaričov, vrátane podlahového. Ohrev je veľmi rýchly a v priebehu 10 minút je sauna vyhriata na želanú teplotu. Regulácia teploty je možné za pomoci ovládacieho panelu, ktorý sa nachádza v interiéri sauny. Za veľké plus považujeme samotnú montáž a spustenie infrasauny. Diely do seba zapadajú a podľa návodu všetko dáva zmysel, zloženie vám môže trvať rádovo 30 až 45 minút.

Kabína je určená pre dve osoby. Je v nej dostatok miesta. Kvalita spracovania je na dobrej úrovni, taktiež aj rozmiestnenie infražiaričov. Menším neduhom je reprosústava, ktorej prítomnosť je milým prekvapením, no akusticky je trochu sklamaním. Reproduktory sú menej kvalitné a je to počuť. Sklenené dvere sú pre niekoho výhodou, pre iného nevýhodou. Podstatné je však správne osadenie, aby dvere dobre tesnili a teplo neunikalo von.

Pozitíva

Rýchly ohrev
Dostatok priestoru
Nenáročná montáž – kvalita materiálov

Negatíva

Menej kvalitné reproduktory

Príkon/výkon: 1 920 W ● Kapacita sauny: 2 osoby ● Typ žiaričov: karbónové ● Počet žiaričov: 8 ● Rozsah teplôt: 45 – 60 °C ● Ionizátor: áno ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: áno/USB vstup ● Šírka: 123 cm ● Hĺbka: 120 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: 130 kg

Cenový trhák

Hanscraft San Marino

Infrasauna pre 1 osobu, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 3 karbónové infražiariče, materiál hemlock + imitácia dreva

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hanscraft San Marino patrí k menej výkonným zariadeniam, no vzhľadom na svoje rozmery je výkon výhrevných telies dostatočný. Hoci ide len o tri karbónové infražiariče, spotrebitelia si pochvaľujú samotnú rýchlosť výhrevu (5 až 10 minút). To je výhoda práve menšej konštrukcie. Podlahový ohrievač vo výbave nie je.

Sauna je vybavená teplotným senzorom, takže po dosiahnutí zvolenej teploty automaticky vyhrievanie zastaví a teplota už ďalej nestúpa. Výkon výhrevných žiaričov je 1 140 W. Infrasauna využíva klasické napájanie zo siete na 220 – 240 V. Ovládací panel sa nachádza vo vnútornej časti sauny. Nechýba ani interiérové osvetlenie a strešná ventilácia.

Výrobcovi Hanscraft nemožno uprieť cit pre dizajn. Kabína vyzerá veľmi dobre a aj samotné spracovanie je veľmi vydarené. Väčšia časť kabíny je tvorená prírodným drevom z kanadského jedľovca. Jedine čelná strana je vyrobené z MDF dosky a ošetrená farebnou povrchovou úpravou s imitáciou dreva. Toto dizajnu veľmi pomáha a súčasne to nijakým spôsobom neznižuje kvalitu konštrukcie.

Na výšku má kabína 185 cm a na hĺbku len 65 cm, čo je trocha málo a faktom je, že ľudia väčších rozmerov sa budú v kabíne cítiť stiesnene. Malé rozmery tak majú svoje výhody, no taktiež nevýhody. Dvere sú vyrobené z číreho temperovaného skla. Sklo má hrúbku 5 mm. Montáž i zapájanie sú nenáročné. K dispozícii je aj montážny návod.

Referencie spotrebiteľov sú maximálne pozitívne. Výkon je dostatočný a poteší veľmi vysoká rýchlosť ohrevu. Sauna je kompaktná a je možné ju umiestniť do menších priestorov. Spotrebitelia pozitívne vnímajú kvalitu spracovania a dizajn. Drevené plochy sú dobre opracované bez triesok či záderov. Nechýba ani interiérové osvetlenie.

Zákazníkov teší jednoduché ovládanie a obsluha. Stačí si navoliť teplotu a saunovanie môže začať. Aj z hľadiska spotreby je infrasauna nenáročná. Infražiariče sú z odolného karbónu. Jedinou nevýhodou môže byť pre niekoho menšia kabína. V porovnaní s konkurenčnými infrasaunami pre 1 osobu je vnútorný priestor menší.

Pozitíva

Kompaktné rozmery
Rýchle nahrievanie
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Menší vnútorný priestor

Príkon/výkon: 1 140 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ žiaričov: karbónové ● Počet žiaričov: 3 ● Rozsah teplôt: 45 - 60 °C ● Ionizátor: nie ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: nie ● Šírka: 90 cm ● Hĺbka: 65 cm ● Výška: 185 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský + imitácia dreva ● Hmotnosť: 80 kg

Náš TIP

Marimex Elegant 3001 L

Infrasauna pre dve osoby, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 7 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonná infrasauna so svetelnou relaxačnou technológiou LED Harmony. Model Elegant 3001 L je určený pre dve osoby. Integrované má aj komfortné vybavenie, napríklad v podobe ionizátora. Spotrebitelia vyzdvihujú vysokú kvalitu spracovania a tiež dizajnové prevedenie. Tento model sauny získal v roku 2019 ocenenie Produkt roka v danej kategórii podľa portálu Heureka.sk.

Ak si chcete saunovanie užiť naplno a dopriať si spoločný relax s partnerom/partnerkou, kabína Marimex Elegant 3001 L je dostatočne veľká a priestranná. Vnútorný priestor je naozaj luxusný a vzdušný aj v prípade obsadenia dvoma osobami. Veľkou výhodou je enormne vysoký výkon – 2 140 W. O tepelný komfort sa stará sedem infražiaričov z karbónu. Ohrev je rovnomerný a samozrejmosťou je infražiarič v podlahe. Maximálna teplota je 60 °C. Napájanie je štandardné z elektrickej siete na 220 – 240 V.

Kabína je vyrobená z prírodného dreva kanadského jedľovca. Dvere sú z číreho skla a drobným nedostatkom je horšie tesnenie. Po dizajnovej stránke ja prevedenie veľmi vydarené. Kvalita spracovania je taktiež solídna. Sauna je vysoká 194 cm, na výšku je potrebné mať rezervu aspoň 20 cm, preto je vhodné ju umiestniť do vzdušného priestoru s dostatočne vysokým stropom.

O tom, že si dokážete dopriať maximálny komfort svedčí aj to, že okrem tepelnej terapie si môžete dopriať aj tú svetelnú. V strope je umiestnených niekoľko LED diód, ktoré vytvárajú tlmené relaxačné svetlo. Ide o technológiu LED Harmony. Okrem tejto veľmi zaujímavej funkcie má táto infrasauna vo výbave ionizátor na čistenie vzduchu a taktiež integrovaný hudobný prehrávač s USB vstupom. Pravdou však je, že kvalita reproduktorov je veľmi slabá. Ovládací panel je umiestnený vo vnútri. Umožňuje vám regulovať teplotu, čas i mieru osvetlenia. Samozrejme, cez panel ovládate aj rádio či prehrávanú hudbu.

V prípade daného modelu panuje veľká spokojnosť. Spotrebitelia si pochvaľujú nielen výkon ohrevu, ale taktiež práve spomínanú funkciu svetelnej terapie – LED Harmony. Prvotný ohrev trvá v priemere 10 až 15 minút. Miernym sklamaním je výhrev sedacieho miesta, kde je ohrev pomerne menej citeľný. Nie je to však problém, pretože časom sa priestor dostatočne vyhreje od podlahového infražiariča a ostatných umiestnených po obvode. Zákazníci chvália priestrannosť v saune. Viacerým chýba v tejto cenovej triede opierka chrbta prípadne nejaký vešiak alebo polička.

Pri nastavovaní osvetlenia je možné, aby svetielka svietili alebo preblikávali, intenzitu osvetlenia plynulo regulovať nemožno. V saune si pohodlne môžete čítať vašu obľúbenú knihu. Kritika v recenziách smerovala tiež na sklenené dvere a ich izolačné schopnosti. Tesnenie nie je ideálne a miestami preniká chladnejší vzduch. V pomere ceny a kvality ide naozaj o veľmi dobrú voľbu. A ak chcete mať doma priestrannú saunu pre dvoch, určite tento model odporúčame.

Pozitíva

Pomer cena/kvalita/výkon
Rýchla montáž
Svetelná terapia – LED Harmony

Negatíva

Nekvalitná reprosústava
Horšie tesnenie dverí

Príkon/výkon: 2 140 W ● Kapacita sauny: 2 osoby ● Typ žiaričov: karbónové ● Počet žiaričov: 7 ● Rozsah teplôt: 45 – 60 °C ● Ionizátor: áno ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: áno ● Šírka: 117 cm ● Hĺbka: 106 cm ● Výška: 194 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: 153 kg

Pre náročných

Belatrix Vista V

Infrasauna pre päť osôb, rozsah teplôt 45 – 60 °C, 14 karbónových a full-spektrálnych infražiaričov, materiál hemlock

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hoci je infrasauna pomerne dostupným tovarom, nájdu sa aj modely, ktorých cena sa pohybuje rádovo v tisíckach eur. Ak si však chcete dopriať skutočný luxus a saunovanie pre celú rodinu, Belatrix Vista V je vhodná pre 5 ľudí. Disponuje vysokým výkonom a kombinuje dva druhy infražiaričov. Okrem toho ponúka svetelnú terapiu a disponuje tiež vstavanou audiosústavou.

Belatrix sa môže pýšiť množstvom certifikátov rady EMC, EMF, RoHS alebo CNAB. Jej používanie bezpečné a kontrolovaná je tiež hladina hodnôt elektromagnetického poľa. Skutočným znakom luxusu je napríklad vstavaná reprosústava. Zvuk je kvalitný a pri saunovaní tak môžete počúvať obľúbené rádio alebo vami zvolenú hudbu z USB flash disku. K dispozícii máte ovládací panel s LCD displejom. Veľmi oceňujeme možnosť nastavenia želanej teploty alebo čas ohrevu.

Belatrix Vista V kombinuje dva druhy infražiaričov, celkovo ich je 14. Ide o plne-spektrálne ohrievače, ktoré vyžarujú účinné infračervené lúče a majú aj svetelný efekt. Druhým typom sú štandardné karbónové žiariče. Celkový výkon je 3 550 W. Žiariče sú ideálnou kombináciou pre tepelný komfort i liečebné účely. Regulovať môžete taktiež intenzitu jednotlivých žiaričov, nožných alebo chrbtových. K dispozícii sú tri úrovne výkonu. Plne-spektrálne žiariče je dokonca možné úplne vypnúť.

Skutočným znakom luxusu je priestor, ktorý sauna ponúka. Ide v zásade o jednu malú miestnosť. Na výšku má strop 190 cm a šírka je až 200 cm. Okrem miesta na sedenie môžete lavicu razom premeniť na ležadlo a okrem sedenia sa môžete saunovať aj ležmo. Opomenúť nemôžeme ani kvalitné materiály. Kabína je vyrobená z kanadského jedľovca – hemlocku. Všetky časti sú kvalitne opracované. Drevený obklad má hrúbku až 7 mm. Čelná stena je presklená. Sklo je číre a má špeciálne termoizolačné vlastnosti. Dvere sú dobre utesnené aj v okolí pántov.

Infrasauna je vybavená ionizátorom a generátorom ozónu. Čistenie a dezinfekcia vzduchu je tak zárukou. Súčasne je vzduch obohatený o záporné ióny a pripomína horský či morský vzduch. Sauna je vhodná pre astmatikov a alergikov. Nechýba ani strešná ventilácia pre prúdenie čerstvého vzduchu. Veľmi dobré relaxačné účinky dosiahnete aj za pomoci svetelnej terapie. Súčasťou konštrukcie je panel s RGB LED diódami a ďalej sú to LED pásy nad lavicou. Vyberať môžete zo 7 farebných odtieňov. Pustená hudba, príjemné svetlo a liečivé teplo sú zárukou maximálneho komfortu a oddychu.

Vzhľadom na vyššiu cenu nie je k dispozícii veľa referencií zákazníkov, no vychádzajúc z vlastností produktu a aj zahraničných zákazníkov. Hlavnou výhodou infrasauny Belatrix Vista V je jej veľkosť a štedrý priestor. Spomedzi výbavy nič nechýba. Milo prekvapí výkon vstavaných reproduktorov. Zariadenie disponuje viacerými medzinárodnými certifikátmi. Veľmi oceňujeme tiež prítomnosť svetelnej LED terapie. Nechýbajú ani

Kombinácia tepelných žiaričov (plne-spektrálne a karbónové) je taktiež vydareným konceptom. Navyše je unikátnou výhodou, že konkrétne žiariče je možné vypnúť alebo znížiť intenzitu ich výkonu. Dokážete tak dokonca ušetriť. Vzhľadom na výkon je spotreba energií vyššia. Len veľmi ťažko však možno tomuto modelu hľadať konkurenciu. Počas prieskumu trhu nás v kontraste s luxusnými modelmi zaujala infrasauna France Apollon Club s podobným výkonom štedrými rozmermi a dokonca vstaveným Bluetooth.

Pozitíva

Kvalitná a masívna konštrukcia
Kombinované typy infražiaričov
Svetelná terapia – RGB LED osvetlenie

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena

Príkon/výkon: 3 550 W ● Kapacita sauny: 5 osôb ● Typ žiaričov: karbónové + full-spektrálne ● Počet žiaričov: 14 ● Rozsah teplôt: 45 – 65 °C ● Ionizátor: áno ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: áno ● Šírka: 200 cm ● Hĺbka: 120 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: 180 kg

Belatrix Benton 1

Infrasauna pre 1 osobu, rozsah teplôt 45 – 60 °C, materiál hemlock, príkon 1 400 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tento model prišiel na trh v roku 2019. V našom porovnávacom teste je hlavne z dôvodu pomeru ceny a výbavy, ktorú za primeranú hodnotu ponúka. Ide o infrasaunu pre jednu osobu. Dokáže však dopriať maximálny tepelný komfort. Sauna je vybavená kvalitnými výhrevnými telesami a dokonca máte možnosť využiť aj svetelnú LED terapiu.

Jednomiestna infrasauna od renomovaného výrobcu Belatrix je veľmi zaujímavou voľbou. A to nielen z hľadiska cenovej politiky, ale taktiež presvedčí bohatou výbavou. Model Benton 1 disponuje kvalitnými full-spektrálnymi žiaričmi, ktorých výhrevnosť je veľmi vysoký. Dokazujú to i referencie zákazníkov, ktorí chvália rýchlosť ohrevu. Sauna disponuje interiérovým ovládacím panelom, kde môžete regulovať teplotu, čas saunovania a taktiež môžete zapnúť rádio alebo spustiť hudbu z vášho USB. V saune sa nachádza aj lampa na čítanie.

Infražiariče ponúkajú príkon 1 400 W. Ich najväčšou výhodou je, že vytvárajú aj svetelný efekt a prenikajú hlboko do tkanív ľudského organizmu. Majú teda najvýraznejšie liečebné účinky. Súčasne sa veľmi rýchlo zahrievajú a v saune s týmito rozmermi dosiahnete želanú teplotu behom niekoľkých minút. Prispôsobiť si môžete aj intenzitu ohrievania nožného panelu alebo kúrenia za chrbtom. Prispôsobíte si všetko podľa vašich potrieb. Infrasauna tiež disponuje medzinárodným certifikátom a spĺňa normy elektromagnetického poľa.

Čerstvý a čistý vzduch zbavený alergénov a mikróbov je zásluhou ionizátora a ozonátora súčasne. Tento prístroj vzduch v kabíne dezinfikuje. O prívod a odvod prehriateho vzduchu sa stará aj strešná ventilácia. LED svetelná chromoterapia je veľkým prínosom. Svetlo dokáže navodiť naozaj veľmi príjemnú atmosféru. Zároveň pre niekoho zmena odtieňu svetla môže znásobiť relaxačný účinok.

Montáž infrasauny je naozaj nenáročná. Odporúčame vám ju skladať vo dvoch, práce idú rýchlejšie. Infrasauna má relatívne malé rozmery, no napriek tomu vnútri pocit klaustrofóbie nehrozí. Dvere  presklenené a dobre tesnia. Inak je kabína vyrobená z prírodného dreva – kanadského jedľovca.

Spomedzi názorov zákazníkov vyzdvihujeme spokojnosť s kvalitou spracovania. Drevené panely sú dobre opracované a aj po dizajnovej stránke Belatrix Benton 1 pôsobí veľmi sympaticky. Veľmi dobre sú na tom kvalitou aj masívne sklenené dvere, ktoré je však potrebné dobre upevniť v pántoch, inak hrozí, že môže prenikať chladnejší vzduch dnu. Veľkým plusom sú kvalitné full-spektrálne infražiariče. Aby vzduch dobre cirkuloval, nechýba strešná ventilácia. O dezinfekciu a stará ionizátor s generátorom ozónu. Zákazníci si pochvaľujú aj nenáročnú montáž.

Infrasauna spotrebiteľov presvedčila aj v pomere ceny a výbavy. Veď k dispozícii je rádio, USB vstup, regulácia teploty, nastavenie intenzity žiaričov, nožný ohrievač, lampa na čítanie a tiež svetelná LED terapia. Takýmito funkciami nedisponuje ani infrasauna Hanscraft San Marino. Kúpou však ušetríte pár stoviek eur.

Pozitíva

Full-spektrálne žiariče
Dizajn a jednoduchá montáž
Pomer ceny a výbavy

Negatíva

Bez výhrad

Príkon/výkon: 1 400 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ žiaričov: full-spektrálne ● Počet žiaričov: - ● Rozsah teplôt: 45 – 65 °C ● Ionizátor: áno ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: áno ● Šírka: 90 cm ● Hĺbka: 90 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: - kg

France Apollon 2-3

Infrasauna pre tri osoby, rozsah teplôt 18 – 65 °C, 9 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na prvý pohľad zaujme po dizajnovej stránke, no pri pobyte v infrasaune oceníte predovšetkým maximálny komfort, ktorý kabína ponúka. Tento model je od renomovaného výrobcu. Sauna je podľa výrobcu určená až pre tri osoby. Vhodná je do všetkých interiérov. Vybavená je tiež rádiom a umožňuje svetelnú terapiu.

France Apollon 2-3 nemá typický tvar kocky či kvádra. Naopak, ide o nepravidelný tvar, ktorý je však vhodný aj do rohov miestností. Sauna je určená len do interiérov. Podľa výrobcu je vhodná pre 2 až 3 osoby. V praxi je pravda, že kapacita sú dve osoby, a to práve vzhľadom na nepravidelné tvary. Konštrukcia je vyrobená z kanadského jedľovca – hemlocku, ktorý je trvácny a odolný proti vysokým teplotám. Prevádzková teplota je od 18 až do 60 °C. Panely sú dobre rozložené a teplo je rovnomerné. Žiariče sa nachádzajú aj pod podlahou a na lavici. Interiér je dobre opracovaný a palubné dosky sú bez drážok či drsných častí.

Infrasauna je vybavená deviatimi karbónovými žiaričmi, ktoré sa starajú o tepelný komfort. Výhrevnosť je regulovateľná, pretože je k dispozícii ovládací panel s nastaveniami teploty i času. Umiestnený je z vonkajšej strany. Vo výbave je taktiež FM rádio, ktorého signál je veľmi nestabilný. Využiť však môžete AUX vstup, USB konektor alebo dokonca Bluetooth a vypočuť si tak vašu obľúbenú hudbu a relaxovať pri nej. Diaľkový ovládač k rádiu, ktorý je v balení, má veľmi slabý dosah, čo avizovali aj niektorí zákazníci.

Alergikov a astmatikov poteší prítomnosť ionizátora, ktorý zlepšuje kvalitu vzduchu v kabíne. Vo výbave je lampička na čítanie. Pozitívne vnímame aj integrované LED osvetlenie, ktoré umožňuje meniť farby a intenzitu osvetlenia. Práve tento efekt môže navodiť veľmi pozitívne relaxačné účinky. Rohová infrasauna France Apollon 2-3 patrí k drahším saunám na našom trhu. Kvalitou vyhotovenia však patrí k najlepším na trhu. Samotné skladanie a montáž sú komplikovanejšie a je potrebné dávať pozor práve na to, aby jednotlivé diely poriadne sedeli. Inak môže dôjsť k drobným netesnostiam.

Skúsenosti spotrebiteľov sú väčšinou pozitívne. Netradičný dizajn je silnou stránkou a výhrady nesmerujú ani ku kvalite spracovania či výkonnosti ohrevu. Viacerých sklamal vnútorný priestor, ktorý je v praxi len pre dve osoby. Následne však zákazníci chvália kvalitnú výbavu, napríklad v podobe hudobného prehrávača. Signál FM rádia je veľmi slabý. Svetelná terapia je a meniace sa svetlá sú taktiež výhodou. Sauna má aj vonkajšie exteriérové osvetlenie nad dverami.

Pozor je potrebné si dávať na precíznu montáž, inak sa môžu objaviť netesnosti alebo vŕzgajúce dielce. Diely sú dobre opracované bez nedokonalostí. Chýba nám len opierka chrbta alebo hlavy. Všetky nastavenia môžete robiť cez ovládací panel. Ten sa nachádza z vonkajšej strany, čo my považujeme za drobnú nevýhodu. K účinkom tepla výhrady nie sú a zákazníci si tak užijú komfortný oddych. Zaujímavou voľbou môže byť aj dvojmiestna infrasauna Marimex Popular 3001 L, ktorý je výkonná, priestranná a zároveň o dosť lacnejšia. Nemá však vo výbave LED svetelnú terapiu.

Pozitíva

Unikátny tvar – dizajn
Kvalitné materiály
Farebná svetelná LED terapia

Negatíva

Len vonkajší ovládací panel
Vnútorný priestor – odporúčame pre 2 osoby
Slabý signál FM rádia

Príkon/výkon: 2 000 W ● Kapacita sauny: 3 osoby ● Typ žiaričov: karbónové ● Počet žiaričov: 9 ● Rozsah teplôt: 18 – 65 °C ● Ionizátor: áno ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: áno ● Šírka: 120 cm ● Hĺbka: 92 cm ● Výška: 190 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: 120 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Porovnávací test okrem vyššie uvedených recenzovaných modelov obsahuje aj ďalšie alternatívne infrasauny, ktoré nás počas prieskumu trhu zaujali. Stali sa súčasťou nášho širšieho výberu. Zaujali nás svojimi vlastnosťami, funkciami či parametrami, no vzhľadom na kapacity nie je možné spracovať komplexné recenzie všetkých modelov. Preto sme sa v tomto prípade rozhodli vypracovať len krátke charakteristiky so základnými údajmi. Na základe nich vám produkt priblížime a následne si môžete o infrasaune zistiť dodatočné informácie, prípadne sa obráťte na nás a my vám radi pomôžeme.

Medzi alternatívy sme zaradili saunu Marimex Trendy 2001 L. Výrazným vylepšením je kombinácia Red Light a karbónových infražiaričov. Liečebné účinky sú vďaka Red Light panelom omnoho efektívnejšie. Celkovo je k dispozícii až 10 ohrievačov. Infrasauna je pre dve osoby. Kabína je vyhotovená z kanadského jedľovca. Veľmi dobre vyzerá konštrukcia aj vďaka čelnej presklenej stene.

Dvojmiestna infrasauna Belatrix Vista 2 patrí k priestranným a dobre vybaveným zariadeniam. Tento model je vybavený aj svetelnou LED terapiou s možnosťou meniť farbu osvetlenia (RGB). Veľkou výhodou je kombinácia plne spektrálnych žiaričov a karbónových ohrievačov. Nechýba ani podlahový žiarič. Kabína je široká 120 cm a na výšku má 190 cm. Priestor je ideálny pre dve osoby. Zabudovaný je ionizátor a taktiež audio prehrávač.

France La Provance 2-3 sme vybrali do nášho širšieho výberu kvôli pozitívnym referenciám. Ide rohovú infrasaunu určenú pre 2 až 3 osoby. V praxi ideálne dve osoby. Okrem tepelného výkonu 2 200 W (10 karbónových žiaričov) je k dispozícii aj funkcia svetelnej LED RGB terapie. Nechýba ani audio systém. O čistenie vzduchu sa stará ionizátor. Použité je tmavé prevedenie kanadského jedľovca. Ovládací panel sa nachádza z vonkajšej strany, k dispozícii je však diaľkový ovládač.

Medzi väčšie rodinné infrasauny patrí model Marimex Elegant 3002 XXL. Kabína je široká 150 cm a hĺbka je až 110 cm. Použitý je hemlock. O tepelný komfort sa stará sedem infražiaričov, pričom sú kombinované Red Light žiariče a karbónové žiariče. Príkon má hodnotu 2 500 W. Vďaka účinnému IR-C žiareniu preniká infračervené svetlo pod kožu a má lepšie terapeutické účinky. Pre lepší relaxačný zážitok možno využiť aj LED farebné spektrum a dopriať si tak svetelnú terapiu. Absentuje ionizátor, no k dispozícii je audio prehrávač.

Do svojho výberu sme zaradili aj infrasaunu HealthLand Standard 2002 s výkonom 1 800 W. Ide o dvojmiestnu saunu, ktorá je vybavená 5 keramickými a 1 karbónovým žiaričom. Vo výbave nechýba ionizátor. Audiosystém má vstavaný aj bluetooth. Konštrukcia je z kanadského jedľovca. Vnútri sa nachádza ovládací panel s LED displejom.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Niekto považuje impulzívne rozhodovanie za najlepšiu možnosť výberu. Hoci, v tomto prípade to neodporúčame. Dôvod je zrejmý, infrasauna je väčšou investíciou a navyše si vyžaduje individuálny prístup vzhľadom na umiestnenie, dispozičné riešenie a koniec koncov i samotný účel používania. Infrasauna je pomerne špecifickým zariadením. Aby ste vedeli, ktoré infrasauny sú na našom slovenskom trhu najobľúbenejšie, ponúkame vám rebríček TOP najpredávanejších modelov podľa portálu Heureka.sk. Predajnosť sa v čase môže meniť a preto tabuľky pravidelne aktualizujeme, aby ste mali k dispozícii relevantné informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Marimex Elegant 3001 L 5* Zobraziť produkt
Marimex Smart 1000 M 5* Zobraziť produkt
Marimex Trendy 2001 M 5* Zobraziť produkt
Belatrix Vista 2 5* Zobraziť produkt
Marimex Smart 1001 L 5* Zobraziť produkt

Mať doma infrasaunu už možno považovať za akýsi nadštandard, no treba dodať, že v priebehu pár rokov sa stali o dosť dostupnejším „nadštandardom“. Táto investícia prináša veľké množstvo benefitov. V prvom rade ponúka spotrebiteľovi perfektnú príležitosť na relax a regeneráciu. Z hľadiska zdravia je však prínos infračerveného žiarenia taktiež nepochybne veľmi priaznivý. O výhodách infrasauny, ale aj o tom, ako si infrasaunu vybrať, sa dočítate v nasledujúcich odsekoch. Vzhľadom na to, že ide o špecifické vybavenie, je dobré sa v jednotlivých parametroch orientovať. Ak ste ochotní do tohto zariadenia investovať, veríme, že vám naším návodom pomôžeme si z ponuky vybrať to najlepšie.

Ako vybrať infrasaunu

 • Ako infrasauna funguje?
 • Kapacita – počet osôb
 • Príkon a spotreba energie
 • Typy žiaričov
 • Použité materiály
 • Praktické funkcie
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Čo je infrasauna a ako funguje?

V jednoduchosti možno povedať, že ide o špecifický druh sauny. Rovnako ako existuje fínska sauna, parná sauna či bio sauna, infrasauna je jedným z možných druhov saunovania. Infrasauna využíva na vzostup tepla elektrické žiariče rozmiestnené po stenách konštrukcie, ktoré dokážu produkovať teplo za pomoci infračerveného žiarenia. Toto žiarenia nielenže vytvára teplo, ale svojimi účinkami preniká do podkožných tkanív 4 až 6 cm hlboko a má na náš organizmus veľmi priaznivé účinky. Teplota sa pohybuje od 45 do 65 °C. V porovnaní napríklad s fínskou saunou, kde sa teplota pohybuje od 60 do 100 °C. Zahrievanie je taktiež rýchlejšie a obsluha i údržba sú menej náročné.

Infrasaunu si treba predstaviť ako spravidla drevenú konštrukciu. Umiestnená môže byť v interiéri i exteriéri v závislosti od vyhotovenia. Elektrické žiariče sú napájané na 230 V a vyrábané sú z rôznych materiálov, odlišujú sa účinnosťou i spotrebou. V tomto type sauny sa nevytvára vlhkosť ani vodná para. Zabezpečená je cirkulácia vzduchu, nie je nutné žiadne špeciálne odsávanie. Výhodou infrasuny je aj to, že do nej môžete chodiť každý deň. Doba pobytu by nemala prekročiť viac ako 60 minút. Optimálny čas je 30 až 45 minút. Vďaka nižším teplotám a účinkom infračerveného žiarenia sa procedúry v infrasaune odporúčajú (po dohode s lekárom) aj ľudom po operáciách, ktorí si vyžadujú rehabilitácie, ale takisto sú vhodné pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami a dýchacími problémami. Pre regeneráciu tento typ sauny často využívajú aj profesionálni športovci.

Výhody infrasauny a jej účinky

Žiariče, ktoré sú v prípade takejto sauny využívané, vyžarujú infračervené svetelné lúče, ktoré majú svoju presne stanovenú vlnovú dĺžku. Tento typ žiarenia veľmi efektívne prehrieva do hĺbky bunky organizmu a zabezpečuje tak lepšie prekrvenie metabolizmu a prispieva k rozširovaniu ciev. Metabolizmus sa lepšie detoxikuje, aj potením, vplýva na regeneráciu a rast nových buniek. Veľmi pomáha aj pri bolesti kĺbov, šliach či svalov alebo pri ich zraneniach. Aj preto sú športovcami často využívané samostatné terapie infračerveným svetlom. Na takéto účely sa využívajú infralampy. Infrasauny disponujú nižšou koncentráciou infračervených lúčov.

 • Prekrvenie organizmu a rozširovanie ciev,
 • relaxačné, antistresové a regeneračné účinky,
 • uľavuje od bolesti svalov, kĺbov, kostí a šliach,
 • napomáha k detoxikácii organizmu,
 • nižšia záťaž pre kardiovaskulárny systém,
 • rýchle nahrievanie,
 • jednoduchá obsluha a údržba,
 • ekonomická prevádzka – energetická náročnosť.

Výhody infrasauny a jej účinky

Infrasauna pre dve osoby alebo pre rodinu – kapacita

Tento parameter je dôležitý hneď z dvoch hlavných dôvodov. Tým prvým individuálnym je, že samotný spotrebiteľ by mal vedieť, akú veľkú infrasaunu doma chce mať. Väčšinou predajcovia ponúkajú infrasauny pre 1 osobu alebo 2 osoby, prípadne pre rodiny s kapacitou pre 2 – 4 ľudí. Na jedného človeka by mala pripadať hĺbka a šírka minimálne 90 až 100 cm. Výška by mala byť okolo 190 cm.

Druhým veľmi dôležitým dôvodom veľkosti tejto sauny je cena. Čím je konštrukcia väčšia, tým je cena vyššia. Ak chcete infrasaunu pre rodinu, no naraz do nej chodiť nebudete, pokojne choďte do riešenia s kapacitou pre 1 či 2 osoby. Dokážete tak výrazne ušetriť celé stovky eur. Taktiež musíte rátať s tým, že väčšia sauna disponuje aj vyšším výkonom a tým sa zvyšuje spotreba el. energie. Pravdou ostáva, že väčšia kabína znamená viac priestoru. Výber závisí tiež do toho, aké máte dispozičné možnosti a či chcete umiestniť infrasaunu von alebo do interiéru.

Príkon – výkon a spotreba energie

Hodnota príkonu je dôležitá predovšetkým preto, že určuje spotrebu zariadenia. Napriek vyšším hodnotám sa však nemusíte spotreby príliš obávať. Predsa len nejde o elektrospotrebič, ktorý by vykonával celodenný odber energie ako mrazničky alebo chladničky. V drvivej väčšine prípadov je sauna využívaná 3- až 5-krát do týždňa.

Príkon ako taký určuje výkon zariadenia. Vplýva tak hlavne na rýchlosť ohrevu. Menej výkonné modely dosahujú hodnotu príkonu na úrovni 1 300 W. Zvyčajne ide o infrasauny pre 1 osobu. Väčšie modely sa pohybujú s výkonom v rozmedzí 1 500 až 2 800 W. V priemere trvá ohrev okolo 15 až 20 minút. Tie najvýkonnejšie modely to zvládnu aj za 10 minút. Výkon narastá veľmi často aj s narastajúcimi rozmermi sauny. Ak však máte na výber infrasaunu pre dve osoby s príkonom 1 900 W alebo 2 400 W, druhý variant je výkonnejší, rýchlejšie sa zahreje, no súčasne bude spotreba o niečo vyššia.

Typy ohrievačov – základ tepla

Aby sa teplo v infrasaune vôbec dostavilo, dôležitá je prítomnosť ohrievačov, ktoré toto teplo produkujú s prísunom elektrického prúdu. Na trhu existuje viacero technologických riešení, ktoré majú odlišné vlastnosti. V nasledujúcich odsekoch si tieto typy ohrievačov charakterizujeme. Ohrievače, ktoré sú použité majú vplyv aj na účinky infračerveného žiarenia a takisto na rýchlosť ohrevu. Infražiariče bývajú umiestňované na obvodových stenách konštrukcie. V niektorých prípadoch sa nachádzajú aj v podlahe.

Infrasauna – typ ohrievačov

Radi by sme tiež poukázali na triedu účinnosti infračerveného svetla. To disponuje určitou vlnovou dĺžkou, ktorá má za následok to, ako veľmi dokáže pôsobiť na náš organizmus. Tieto hodnoty vlnovej dĺžky sa merajú v mikrónoch. Existujú tri základné typy žiarenia. Najslabšie žiarenie (od 3 mikrónov), ktoré nepreniká hlbšie do tkanív, nesie označenie IR-C. Účinné je len na povrchu pokožky. Hlbšie (1,4 až 3 mikróny) už preniká IR-B infračervené žiarenie, ktoré má už výraznejšie terapeutické účinky. Najvýraznejšie liečebné a terapeutické účinky má IR-A žiarenie, ktoré prenikne do tkanív a produkuje krátke intenzívne vlny (0,07 až 1,4 mikrónov).

Keramické ohrievače

Veľmi frekventovaný typ žiaričov. Ide o overené technologické riešenie. Keramické žiariče majú výhrevnosť 250 až 300 °C. Výhodou je rýchlosť nástupu ohrevu. Nevýhodou je v tomto prípade len vyššia spotreba energie. Životnosť sa pohybuje okolo 60 rokov. Využívajú sa aj v prípade lacnejších – cenovo dostupných infrasáun. V prípade, že saunu plánujete využívať raz-dvakrát do týždňa, potom vás spotreba nemusí výraznejšie trápiť.

Karbónové ohrievače

Ide o modernejšie infražiariče, ktorých výhrevná teplota je 100 až 170 °C. Ich ohrev je však plynulejší. Čas zahrievania je oproti keramickým dlhší. V čom sú výrazne efektívnejšie, je nižšia spotreba elektrickej energie a dlhšia životnosť okolo 90 až 100 rokov. Ak chcete ušetriť a plánujete saunu využívať denne, potom sa investícia do karbónových ohrievačov určite vyplatí.

Svetelné keramické žiariče (Redlight)

Často označované aj ako Redlight ohrievače sú technologicky veľmi vyspelým riešením ohrevu v infrasaune. Ide svetelné vykurovacie teleso, ktoré sa vyznačuje vysokou rýchlosťou ohrevu. Povrchová teplota môže dosahovať 300 až 500 °C, práve to je dôvod rýchleho ohrevu. Rýchly nástup tepla nemusí každému vyhovovať. Životnosť takéhoto ohrievača je približne 60 rokov. Okrem toho, že žiarič sála teplo, vyžaruje takisto svetlo, ktoré podporuje účinnosť infračerveného žiarenia.

Full-spektrálne ohrievače

Najviac inovatívny spôsob ohrevu infrasauny. Ide o absolútny vrchol ponuky. Obrovskou výhodou takýchto žiaričov je veľmi rýchly nástup ohrevu a prakticky neobmedzená životnosť. V neposlednom rade za takýto typ infražiariča si výraznejšie priplatíte. Full-spektrálne infražiariče vyžarujú takisto vyššiu koncentráciu infračerveného svetla, ktoré zabezpečuje vyššiu účinnosť. Svetlo totiž preniká hlbšie pod kožu do buniek ľudského tela.

Infrasauna z dreva

Infrasauna z cédra alebo hemlocku – použité materiály

Najčastejšie sú kabíny vyrábané z prírodných materiálov. Primárne ide o drevo. Existujú však aj konštrukcie, ktoré kombinujú z väčšej časti sklo, syntetické materiály a drevené obloženie. Často sa môžete stretnúť práve s imitáciou dreva. Materiál, druh izolácie i samotná konštrukcia sa môžu líšiť, no vždy sú veľmi podstatné. Napríklad aj v prípade, keď ide o vonkajšiu infrasaunu alebo infrasaunu do interiéru. Infrasauny do exteriéru musia mať odolnejšiu vonkajšiu konštrukciu s povrchovou úpravou (náterom) a taktiež musia mať lepšie izolačné vlastnosti, aby dokázali uchovávať teplo a súčasne odolať vplyvom počasia.

Vonkajší vzhľad kabíny je skôr vecou vkusu, podstatnejšie je, ako vyzerá infrasauna vo vnútri a aký komfort dokáže používateľom ponúknuť. Materiály vo vnútri musia navyše odolať vyšším teplotám. Drevo musí byť dobre opracované bez záderov a triesok, je totiž predpoklad, že do sauny väčšinou chodia ľudia nahí. V prípade povrchovej ochrany musí ísť o netoxické biologické nátery, ktoré pôsobením tepla nebudú vylučovať toxické výpary. Drevo je využívané nielen z praktického dôvodu, ale aj pre jeho fyzikálne vlastnosti, odolnosť a taktiež z dôvodu jeho aromatizácie. Účinkami tepla sa aróma dreva do značnej miery, hlavne pri prvých procedúrach, uvoľňuje, a to dodáva saunovaniu príjemnú prírodnú atmosféru. Na výrobu sa využívajú rôzne typy dreva. Predstavíme vám tie najfrekventovanejšie.

 • Jedľovec kanadský (hemlock) – u výrobcov môžete tento materiál nájsť pod názvom Tsuga alebo Hemlock. V každom prípade ide o ihličnatý strom jedľovec kanadský. Najpoužívanejší je z toho dôvodu, že je dostupný, nevyznačuje sa žiadnou špecifickou arómou, no na druhej strane sa vyznačuje dobrou odolnosťou a izolačnými vlastnosťami. Nemá v sebe miazgu a aj to je dôvod, prečo sa žiadnej výraznej arómy pri saunovaní nedočkáte.
 • Céder červený – kvalitné, trvácne a s príjemnou drevnatou arómou. Cédrové drevo sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vlhkosti i vysokým teplotám. Vďaka obsahu viacerých esenciálnych olejov uvoľňuje po dlhú dobu príjemnú vôňu. Obstarávacia cena infrasauny z cédru je vyššia.
 • Smrek severský – podobne ako jedľovec kanadský, aj tento typ dreviny je cenovo dostupnejší. Drevo má výraznejšie uzly, čo niekomu z pohľadu dizajnu nemusí vyhovovať. Oproti hemlocku však má svoju príznačnú arómu vďaka uvoľňujúcej sa miazge.
 • Imitácia dreva – ide o najlacnejšiu verziu. Zvyčajne ide o drevotrieskové panely prípadne len plastové obloženie s imitáciou dreva. Prírodnému drevu sa takáto konštrukcia nevyrovná. Predovšetkým infrasauna ponúkne úplne inú atmosféru. Odolnosť a trvácnosť nemusí byť zlá. Cenový rozdiel navyše nie je až taký veľký, aby ste nezvážili investíciu do pravého dreva.
 • Spomedzi ďalších typov dreva, ktoré sú na výrobu infrasauny využívané, môžeme spomenúť africkú vŕbu abachiosiku alebo škandinávsky smrek.

Praktické funkcie a doplnky – to, čo využijete

Saunovanie má byť v prvom rade relaxačným zážitkom. Pobytom v saune sa chcete zbaviť stresu, nervozity a dopriať si želaný oddych po náročnom dni alebo fyzickom výkone. Preto by sauna mala oplývať základnými doplnkami a funkciami, ktoré pobyt v saune môžu spríjemniť. Spomínať nebudeme miesta na sedenie, tie sú absolútnou samozrejmosťou každej konštrukcie. Čo ďalšie by nemalo vo vašej saune chýbať?

Infrasauna funkcie

 • Ionizátor – v infrasaunách slúži na to, aby vzduch v kabíne čistil a zároveň ho obohacoval o negatívne nabité ióny. Vzduch v saune je následne zbavený škodlivých baktérií a súčasne pripomína morský vzduch. Pre ľudí s dýchacími ťažkosťami alebo astmou je ionizátor veľmi vhodnou funkciou, ktorá by nemala infrasaune chýbať.
 • Osvetlenie – nie je v saune len zo zrejmého dôvodu, svetlo dokáže byť pri pobyte v saune vhodnou terapiou. Niektoré modely disponujú jediným odtieňom osvetlenia. Iné umožňujú farbu a intenzitu osvetlenia meniť. Svetlo dokáže atmosféru veľmi výrazne ovplyvniť.
 • Ozónový generátor – produkciou ozónu dochádza nielen k dezinfekcii, za pomoci ktorej sú eliminované baktérie a vírusy, ale takisto stimuluje tvorbu kyslíka v bunkách nášho organizmu.
 • Ovládací panel – ideálne je, ak je umiestnený v interiéri, no veľmi časté býva aj exteriérové riešenie. Výhodou, ak je umiestnený ovládací panel vo vnútri infrasauny, je, že ho máte po ruke a nemusíte zo sauny vychádzať, ak chcete zvýšiť/znížiť teplotu, zhasnúť/zapnúť svetlo alebo zmeniť jeho farbu či intenzitu.
 • Držadlá a opierky – pre lepšie pohodlie sú opierky a držadlá v saune veľmi vítané. Predovšetkým ak ide o chrbtové opierky. Väčšie infrasauny umožňujú si v saune dokonca ľahnúť. V saune tak môžete sedieť i ležať. Ak si so sebou brávate plachtu, župan alebo osušku, určite privítate aj prítomnosť vešiaka. Za luxus možno považovať poličku alebo držiak na nápoj.
 • Reproduktory – kabína môže mať zabudovaný audiosystém. Počas saunovania tak môžete pred vstupom pripojiť mobil alebo USB kľúč, počúvať relaxačnú hudbu alebo obľúbený podcast. Touto funkciou sú väčšinou vybavené drahšie infrasauny.

Domáca infrasauna už od 1 000 eur

Už vyššie sme spomínali, že infrasauna je špecifickým vybavením domácnosti. Rozhodne nejde o vybavenie, ktoré by doma chcel a potreboval mať každý. Za posledné desaťročie sa však stalo cenovo dostupným tovarom. Ak sa pre kúpu rozhodnete, chcete, aby vám infrasauna slúžila spoľahlivo. Predaju sa venujú väčšinou špecializovaní predajcovia, napríklad Mountfield alebo Marimex. Takisto však u viacerých internetových predajcov. A koľko teda za takúto saunu zaplatíte?

Už okolo sumy 1 000 eur dokážete mať doma interiérovú infrasaunu pre 1 alebo 2 osoby. Výkon bude nižší, niekde okolo 1 300 až 1 600 W. rozmery budú prirodzene menšie, no chýbať nebude ovládací panel alebo osvetlenie. Žiariče budú buď to keramické, alebo karbónové. Nečakajte, že budú zabudované v podlahe. Takisto pravdepodobne nenatrafíte na sauny s ionizátorom alebo ozónovým generátorom.

Ak by sme nazreli do strednej triedy, pohybovať sa budeme v cenovom rozmedzí 1 000 až 1 600 eur. Výkon bude vyšší, pokojne cez 2 000 W. Ohrev je tak rýchlejší, ponúknuť môže takéto modely aj podlahové žiariče, LED osvetlenie, ionizátor alebo zabudované reproduktory. Nájdu sa tu aj rodinné sauny pre 4 osoby. Absolútny vrchol ponuky sa medzi infrasaunami pohybuje nad sumou 2 000 eur. Výkonom sa pohodlne dostanete cez 2 500 – 3 000 W. Odlišná je kvalita spracovania, použité je kvalitnejšie drevo, nechýbajú všetky dôležité funkcie a objaviť sa môžu full-spektrálne alebo svetelné žiariče.

Infrasauny Marimex, Belatrix a Hanscraft trhu kraľujú

V prieskume nášho trhu sa ukázalo, ktorí výrobcovia tu dominujú a dokazujú to aj ich čísla predajov. Dlhodobo ide predovšetkým o známych výrobcov a renomované značky. No do popredia sa dostávajú aj menej známi výrobcovia.

Veľmi dominantné postavenie aj vzhľadom na portfólio ponuky má výrobca infrasáun Marimex. Ten je známy taktiež vďaka výrobe bazénov. Tento český výrobca sa venuje segmentu relaxu a wellness. Jeho obrovskou výhodou je, že v ponuke má veľké i malé infrasauny a taktiež lacnejšie alternatívy.

Veľmi obľúbené sú infrasauny Belatrix. Tie takisto ponúkajú veľmi širokú škálu modelov za dostupné ceny. V ponuke nechýbajú ani prémiové modely s luxusným dizajnom a bohatou výbavou. Menej známou, no na našom trhu veľmi rozšírenou značkou je česká firma Hanscraft, ktorá má na našom trhu v ponuke veľmi širokú škálu modelov a aj vďaka tomu si majú spotrebitelia z čoho vyberať. Spomenúť ešte môžeme aj kvalitné sauny HealthLand a Mountfield.

Otázky a odpovede – FAQ

Neviete si poradiť s výberom infrasauny? Chýbajú vám nejaké informácie? Potrebujete sa poradiť ohľadom konkrétneho modelu? Testmagazín vám pomôže! Stačí, ak nám zanecháte komentár s vašou otázkou a my vám poradíme. Budeme tiež radi, ak sa s ostatnými spotrebiteľmi podelíte o vlastné skúsenosti s infrasaunami a ich výberom. Pomôžete tak ostatným.

Áno, infrasaunu je možné umiestniť aj do exteriéru. Je potrebné však nájsť model, ktorý takéto riešenie umožňuje. Takéto riešenie ponúka napríklad vonkajšia infrasauna BIET Outdoor 3.0 alebo tiež menšia dvojmiestna verzia BIET Outdoor 2.0. Na trhu je však viacero modelov vhodných aj na použitie v exteriéri.

Ide o druh sauny, ktorá využíva infračervené žiarenie. To je produkované vďaka špeciálny žiaričom (keramické, karbónové, RedLight alebo iné). Toto infračervené teplo dokáže zahriať ľudské telo, preniká 4 až 6 cm pod kožu a má veľmi priaznivé účinky. Neobsahuje UV svetlo. Infrasauna je oproti iným typom sauny, napríklad fínskej, jednoduchšia na údržbu a je vhodná aj do bytu. Človek sa začína potiť už pri teplote okolo 45 °C. Ide o obrovskú výhodu aj pre ľudí, ktorým vlhké teplo fínskej sauny prekáža a môže spôsobovať ťažkosti s kardiovaskulárnym systémom. Potenie je omnoho intenzívnejšie, a to už pri nižšej teplote. Dochádza tiež k lepšiemu spaľovaniu kalórií a infračervené svetlo má tiež protizápalové účinky.

Áno a dokonca ide o veľmi často využívaný typ infrasauny u športovcov. Takúto infrasaunu je možné zbaliť a jednoducho poskladať behom niekoľkých minút. Niektorí ľudia ju využívajú aj pri chudnutí alebo aj ako druh relaxu. Je cenovo dostupná a zároveň plní svoj účel. Odporučiť vám môžeme mobilnú infrasaunu Hanscraft SPA MIS-5. Umožňuje vám regulovať teplotu či nastavovať čas. Konštrukcia je z prešívanej textílie s izolačnými vlastnosťami.

Môže mať predovšetkým v prípade nezodpovednej a nekvalitnej produkcie. Pozor treba dávať na tzv. EMF alebo ELF. Ide o druh elektromagnetického poľa a jeho nízkej frekvencie, ktoré môžu produkovať menej kvalitné žiariče bez potrebného certifikátu. Toto žiarenie nie je nijak extrémne škodlivé, ak mu nie ste vystavovaní nepretržite počas extrémne dlhého času. Hodnoty EMF a ELF väčšina renomovaných výrobcov meria v laboratóriách a ich hodnoty sú pod 3 mG alebo sú dokonca na nule. Aj to je jeden z dôvodov, prečo zachovať pri podozrivo lacných infrasaunách opatrnosť. Túto informáciu si radšej preverte. Druhým nežiaducim účinkom môžu byť nekvalitné nátery, ktorých toxické prvky sa zvyšovaním teploty uvoľňujú. V takom prípade odporúčame saunu pustiť naprázdno po dobu niekoľkých hodín a poriadne vyvetrať.

Áno, môžete, no je potrebné používať také, ktoré sú vhodné na inhaláciu. Éterické – vonné oleje dokážu organizmu veľmi pomôcť uvoľniť sa alebo pôsobia priaznivo na dýchacie cesty. V prípade infrasauny stačí, ak vonný olej v primeranom množstve nakvapkáte do odolnej misky s vodou, ktorú umiestnite do infrasauny. Následne sa postupne začne aróma uvoľňovať. Hovoriť možno pokojne o aromaterapii. Pozor, aby ste to s arómou neprehnali, inak sa môže dostaviť opačný efekt – bolesť hlavy, kašeľ, výraznejšia únava. Odporúčame používať vonné oleje, ako eukalyptus, pomaranč, bylinné zmesi alebo vôňu lesa. Alternatívou môžu byť soľné kryštály – kamene.

Marimex Smart 1001 M

Infrasauna pre 1 osobu, rozsah teplôt 45 – 55 °C, 6 karbónových infražiaričov, materiál hemlock

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom výbere sa táto infrasauna ocitla aj z dôvodu veľmi lákavej ceny. Okrem cenovej dostupnosti však zaujala pozitívnymi recenziami od zákazníkov na slovenskom i českom trhu. Infrasauna pre jednu osobu je kompaktnejšia vhodná aj do menších bytov. Vhodná je výhradne do interiérových priestorov. Absentuje ionizátor a integrované nie je ani rádio a reprosústava.

Príkon infrasauny dosahuje hodnotu 1 440 W a je vybavená šiestimi karbónovými žiaričmi s vysokou odolnosťou a trvácnosťou. V saune je možné dosiahnuť teplotu v rozmedzí 45 – 55 °C. Podlahový infražiarič je takisto súčasťou výbavy. Zvyšok ohrievačov je rozmiestnený po obvodových stenách a v sedacej časti. Doba ohrevu od zapnutia trvá približne 15 až 20 minút. Vybavenie infrasauny je skromnejšie, nedočkáte sa svetelnej techniky, opierok na chrbát a dokonca nie je vstavaný ani ionizátor alebo audioprehrávač.

Nechýba však vnútorné osvetlenie a teplotný senzor. Ovládací panej je umiestnený vo vnútri. Samotné nastavenia teploty či času tak môžete vykonávať vo vnútri a nemusíte otvárať dvere sauny. Pre odvetrávanie je v strope ventilačná mriežka. Potrebné je dávať pozor na správnu montáž, aby mriežky sedeli a neboli prekryté. Karbónové žiariče produkujú IR-C žiarenie a prenikajú do hĺbky len 2 mm do kože. Pri teplote okolo 50 °C dosiahnete želaný dojem uvoľnenia a prehrievania svalov a kĺbov.

Kabína infrasauny Marimex Smart 1001 M je vyrobená z prírodného dreva kanadského jedľovca, tzv. hemlocku. Viacero spotrebiteľov pochvaľovalo kvalitný návod, no súčasne mnohým prišlo skladanie komplikované. Samotné drevo je veľmi odolné a vypracovanie kvalitné, avšak spotrebitelia spomínajú viacero nedostatkov. Tým prvým je vodováha podlahy, ktorú je možné docieliť len pri úplne rovnom povrchu. Z hľadiska komfortu je horšie nekvalitné opracovanie dreva, ktoré je miestami drsné a môže hroziť zadrenie triesok. Infrasauna je veľmi úsporná, má obdĺžnikový tvar. Hĺbka kabíny je 89 cm, na výšku má 183 cm. Je naozaj kompaktná a vhodná aj do priestorov s menšou dispozíciou.

V pomere ceny a kvality je Marimex Smart 1001 M naozaj skvelou voľbou pre tých, ktorí si chcú dožičiť pravidelný relax. Dôvodom je nielen nízka obstarávacia cena, ale aj vysoká úspornosť. Infrasauna je pre jednu osobu. Spotrebiteľom sa pozdáva samotný výkon sauny a taktiež kvalitné dielenské spracovanie, hoci ohrev trvá o niečo dlhšie. Menšie nedostatky sa týkajú opracovania dreva. Zariadenie má šesť karbónových ohrievačov, a to aj vrátane podlahového žiariča. Spomedzi referencií zákazníkov tiež vyberáme pozitívne ohlasy týkajúce sa jednoduchej obsluhy a ovládania.

Rátať nemôžete s inovatívnymi prvkami, hoci model v názve nesie označenie Smart, nedočkáte sa žiadneho Bluetooth ani USB, žiadne reproduktory ani vstavaný ionizátor. Ovládací panel s malým displejom je vo vnútri sauny, čo vnímame vždy ako plus. Výkon je pre jednu osobu dostatočný, maximálne teplota dosahuje hodnotu okolo 53 až 55 °C. Viac od sauny nečakajte a pre relaxáciu viac nie je ani nutné. Ak by ste chceli ešte o niečo viac ušetriť, potom dávame do pozornosti infrasaunu Marimex Smart 1000 M.

Pozitíva

Obstarávacia cena
Ovládanie a jednoduchá obsluha
Dostatočný výkon pre jednu osobu

Negatíva

Horšie opracovanie materiálov
Komplikovanejšia montáž
Slabší výkon podlahového žiariča

Príkon/výkon: 1 440 W ● Kapacita sauny: 1 osoba ● Typ žiaričov: karbónové ● Počet žiaričov: 6 ● Rozsah teplôt: 45 – 55 °C ● Ionizátor: nie ● Osvetlenie: áno ● Rádio/mp3: nie ● Šírka: 97,2 cm ● Hĺbka: 89 cm ● Výška: 183 cm ● Materiál: hemlock – jedľovec kanadský ● Hmotnosť: 107 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(90.4%)

Komentáre
Filip 25.May.2022

Hanscraft San Marino má malé rozmery, montáž bola jednoduchá a nahrievanie je rýchle. Zatiaľ sme spokojní, zmestia sa sem aj vyšší a silnejší ľudia. Myslím, že táto sauna sa hodí aj do panelákového bytu. Cena bola tiež perfektná. Maličké mínus je, že na pántovej strane nie je izolačné prekrytie, je tam vzduchová medzera, cez ktorú jemne preťahuje.

Odpovedať

Fero 12.Jul.2022

Podľa popisu je sauna France Apollon 2-3 pre tri osoby, no jedine, že by išlo o deti. Vysoký chlap má najlepšie pohodlie, keď sa saunu sám. Pri montáži všetko pasuje pekne do seba. Spájanie káblov je jednoduché. Oceňujem rádio s USB, AUX, SD atď. Zvuk je v pohode. Sauna náš potešila, len tie rozmery mohli byť o niečo väčšie. Inak spokojnosť.

Odpovedať

Milan 21.Jul.2022

Máme saunu Belatrix Vista V a pri montáži sa mi zdalo, že to nebude nič moc. No keď sme ju začali používať, zistili sme, že je super. Konštrukcia je masívna a zdá sa, že aj kvalitná. Plusom sú kombinované infražiariče aj svetelná terapia (RGB LED osvetlenie). Až na vysokú obstarávaciu cenu sme neprišli na nič, čo by nám prekážalo.

Odpovedať

Zdeno 21.Jul.2022

Som spokojný s Marimex Elegant 3001 L. Za klady vnímam cenu, rozmery, kvalitu spracovania, materiál, ľahkú montáž... Super je aj svetelná terapia LED Harmony. Ja osobne nevnímam žiadne mínusy, hoci reprosústava by mohla byť lepšia, ale neplánujem ju využívať, čiže mi je to jedno.

Odpovedať

Miňo I. 18.Aug.2022

Belatrix Benton 1 je veľmi dobrá sauna. Montáž bola jednoduchá a má kompaktné rozmery, takže sa hodí hocikam. Páči sa mi vzhľad, výbava aj cena. Má plnospektrálne žiariče a je vyrobená z kvalitného dreva, ktoré je takmer všade pekne opracované. Žiariče odporúčam nechať na plný výkon a regulovať len potenciometre, zabráni sa tým cyklickému spínaniu. Je to príjemný relax, odporúčam všetkými desiatimi.

Odpovedať

Roland 18.Aug.2022

Marimex Smart 1001 M je fajn sauna, no škoda, že tu chýba rádio, bol by to ešte príjemnejší relax. Návod na montáž bol zrozumiteľný a obsluha sauny je jednoduchá. Zatiaľ funguje výborne. Dizajn je pekný a vyhrievacie telesá sú všade naokolo. Nahriatie je pomerne rýchle, za cca. 15 minút sa nahreje na 55 stupňov Celzia. Veľkým mínusom je horšie opracovanie materiálov na mnohých miestach.

Odpovedať

Tóno 18.Aug.2022

Super sauna je Marimex Popular 3001 L. Páči sa mi, že sa rýchlo zohrieva a aj prvotná montáž bola jednoduchá, hoci som si na pomoc zavolal kamarátov. Rozloženie žiaričov je rovnomerné. Neviem o žiadnej zásadnej nevýhode, ale je pravda, že reproduktory sú menej kvalitné, to je počuť. Sauna má dostatočný priestor, s výberom sme celá rodinka spokojní.

Odpovedať