Ponorné kalové čerpadlá

Najlepšie ponorné kalové čerpadlá 2024 + recenzie

Náš test ponorných kalových čerpadiel sme zamerali na hodnotenie a porovnanie niekoľkých modelov, ktoré sa ukazujú ako spotrebiteľsky prívetivé, sú cenovo dostupné a dostatočne výkonné. Okrem výhercu testu, čerpadla AL-KO Drain 20000 HD, sme pre vás zrecenzovali i ďalšie zaujímavé kúsky od overených výrobcov. Pripravili sme si taktiež krátke tipy na niekoľko šikovných kalových čerpadiel a podrobný návod na výber tohto praktického pomocníka.

Publikované: 28.06.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Aké ponorné kalové čerpadlo kúpiť?

Predtým, než sa dostaneme k podrobným recenziám ponorných kalových čerpadiel v našom porovnávacom teste, sa v krátkosti pozrieme na 3 modely, ktoré vynikajú vysokým výkonom, veľmi nízkou cenou alebo dobrým pomerom medzi týmito dvoma parametrami. Toto krátke zhrnutie je určené najmä pre tých z vás, ktorí obľubujú promptné rozhodnutia.

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO Drain 20000 HD 5* Zobraziť produkt
Fieldmann 2003-EK 5* Zobraziť produkt
Fieldmann 4001-EK 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
AL-KO Drain 20000 HD

AL-KO Drain 20000 HD

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10 m výtlak, 7 m ponorná hĺbka, prietok 20 000 l/hod., priechodnosť častíc do 38 mm, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.

Zobraziť viac info

AL-KO Drain 20000 HD patrí k najvýkonnejším modelom v cenovej kategórii elektrických benzínových čerpadiel do 200 eur. Jeho highlightom je priechodnosť pevných častí do veľkosti 38 mm. AL-KO Drain teda môžete využiť na odčerpávanie znečistených studní či pivníc po záplavách, no taktiež žúmp. Má postačujúci výtlak aj rýchlosť prietoku vody, použité materiály sú kvalitné a odolné a k plusom patria aj jeho kompaktné rozmery  a pomerne nízka hmotnosť.

Cenový trhák
Fieldmann FVC 4001-EK

Fieldmann FVC 4001-EK

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak a ponorná hĺbka, prietok 12 000 l/hod., priechodnosť častíc do 35 mm, plavákový spínač.

Zobraziť viac info

Fieldmann FVC 4001-EK je vyslovene lacné ponorné kalové čerpadlo, ktoré nás oslovilo vcelku vysokým výtlakom, a teda i reálnym výkonom. Je vybavené plavákovým spínačom, má dostatočne dlhý prívodný kábel a milým prekvapením, najmä vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu, je priechodnosť pevných častíc do priemeru 35 mm. Fieldmann FVC 4001-EK nie je najodolnejšie, preto ho odporúčame predovšetkým menej náročným spotrebiteľom.

Náš TIP
Güde GSX 1101

Güde GSX 1101

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak, ponorná hĺbka 7 m, prietok 19 000 l/hod., priechodnosť častíc do 35 mm.

Zobraziť viac info

Cenovo dostupná a veľmi výkonná alternatíva, to je ponorné kalové čerpadlo Güde GSX 1101 94604. Má naozaj rýchly prietok vody, pomerne vysoký výtlak a postačujúca je aj priechodnosť pevných častíc. Tento model je vhodný na odčerpávanie čistej aj znečistenej vody, je vybavený plavákovým regulovateľným spínačom na automatické vypnutie a zapnutie, je robustný a odolný. Na základe týchto parametrov ho hodnotíme ako ideálnu voľbu pre všetkých stredne náročných spotrebiteľov.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš test ponorných kalových čerpadiel nie je zameraný len na samotné recenzie jednotlivých modelov, ale taktiež na ich porovnanie medzi sebou. Práve vďaka porovnaniu mohli vybrané kalové čerpadlá obdržať jednotlivé štítky. Aby sme mohli túto úlohu splniť čo najzodpovednejšie, museli sme si stanoviť niekoľko rozhodujúcich parametrov, na základe ktorých následne prebiehalo naše hodnotenie.

Max. výtlak
Ponorná hĺbka
Čerpací výkon
Priechodnosť pevných častíc
Kvalita spracovania a použité materiály
Ochranné prvky
Praktické vlastnosti
Hmotnosť a rozmery

Pred samotným hodnotením jednotlivých modelov sme ich do nášho testu najprv museli vybrať. V tomto bode sme sa opierali najmä o mieru predajnosti na populárnych portáloch a weboch overených predajcov, napr. na Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk či Datart.sk, a spoľahlivé značky, ako AL-KO, Güde, Fieldmann, Elpumps a Riwall. Pri hodnotení boli pre nás rozhodujúce aj spotrebiteľské recenzie a samotné špecifikácie vybraných čerpadiel.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie ponorných kalových čerpadiel 

Testovanie ponorných kalových čerpadiel nám zabralo niekoľko dní. Najprv sme si preštudovali ich parametre, potom sme naše „závery“ porovnali s reálnymi spotrebiteľskými skúsenosťami a vo finále sme sa snažili zohľadniť všetky kľúčové vlastnosti, ako je výkon, cena a kvalita daných modelov, na čo nemali vplyv žiadny z ich výrobcov ani predajcov.

Víťaz testu

AL-KO Drain 20000 HD

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10 m výtlak, 7 m ponorná hĺbka, prietok 20 000 l/hod., priechodnosť častíc do 38 mm, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

AL-KO Drain 20000 HD nás zaujal vysokým výkonom v kombinácii so skutočne prijateľnou obstarávacou cenou. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že ide o jeden z najvýkonnejších modelov v kategórii ponorných kalových čerpadiel do 200 eur. Max. ponorná hĺbka AL-KO Drain predstavuje 7 m a výtlak 10 m, v praxi však s prehľadom zvládne aj o meter či dva viac. Dĺžku prívodného kábla hodnotíme ako postačujúcu. Má 10 m. Max. prietok vody dosahuje nadpriemernú rýchlosť 20 000 l/hod., čo je viac ako v prípade čerpadla Elpumps BT 4877 K, ktoré v našom teste získalo štítok „Pre náročných“.

Max. výtlak a prietok tohto modelu, najmä vzhľadom na jeho obstarávaciu cenu, považujeme za nadpriemer rovnako ako veľkosť častíc, ktoré ním môžu prejsť. Pomocou AL-KO Drain môžete „nasávať“ vodu s 5 % podielom pevných častíc s veľkosťou do 38 mm, k čomu prispieva i výstup čerpadla s priemerom 59,6 mm. To znamená, že je vhodné nielen na odčerpávanie dažďovej vody z jám, znečistenej vody zo studní či napr. vody z pivnice, ale taktiež na čistenie žúmp, a to i napriek tomu, že tento model nie je propagovaný vyslovene ako ponorné kalové čerpadlo do žumpy.

Ponorné kalové čerpadlo AL-KO Drain 20000 HD je vybavené motorom s menovitým výkonom 1 300 W, ktorý si nevyžaduje žiadnu údržbu a má integrovaný tepelný spínač na ochranu pred preťažením.  Z funkcií nás zaujal plavákový spínač, ktorý čerpadlo pri poklese vody pod stanovenú hranicu nielen vypne, ale taktiež automaticky reguluje jeho vypnutie a opätovné zapnutie.

K plusovým vlastnostiam ďalej patrí veľmi kvalitné prevedenie. Z materiálov prevládajú tie kovové a nehrdzavejúce, napr. telesá a motorové hriadele z chróm-niklovej alebo rotor z nerezovej ocele. Na istých častiach, napr. na kolene na výstupe z čerpadla, sa stretnete aj s plastom, našťastie, tým pevnejším a odolnejším.

Čerpadlo na nás pôsobí robustne a stabilne, no zároveň veľmi kompaktne. Hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 8 kg, hodnotíme ako prijateľnú. Praktickým detailom je integrované držadlo na prenosy. Jedinou nedokonalosťou ponorného kalového čerpadla AL-KO Drain je, že na uchytenie hadice je určená iba jedna (najmenšia) časť so závitom.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a výkonom
Vysoký výtlak a rýchly prietok vody
Kvalitné a odolné prevedenie

Negatíva

Menej kvalitný závit na upnutie hadice

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 1 300 W ● Max. výtlak = 10 m ● Max. prietok = 20 000 l/hod. ● Max. ponorná hĺbka = 7 m ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 38 mm ● Rozmery = 23,2 x 23,2 x 37,4 cm ● Hmotnosť = 8 kg

Cenový trhák

Fieldmann FVC 4001-EK

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak a ponorná hĺbka, prietok 12 000 l/hod., priechodnosť častíc do 35 mm, plavákový spínač.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte lacné, no dostatočne výkonné ponorné kalové čerpadlo, Fieldmann FVC 4001-EK je pre vás ideálnou voľbou. V porovnaní s niekoľkonásobne drahšími modelmi je jeho výkon, logicky, o niečo slabší, ale v kategórii čerpadiel do 50 eur ide o výrazný nadpriemer. Ponorná hĺbka aj max. výtlak predstavuje 8 m, čo je iba o niečo menej ako v prípade AL-KO Drain 20000 HD, ktoré sa stalo víťazom nášho testu.

Výrobca v popise čerpadla uvádza, že má prietok 12 000 l/hod. Nie je to najviac, ako väčší problém vnímame, že jeho „rýchlosť“ sa v praxi ukazuje ako podstatne nižšia. Potvrdzujú to i mnohé spotrebiteľské recenzie. Model od Fieldmann preto odporúčame tým, ktorí sa nikam neponáhľajú. „Teóriu“ o pomalšom prietoku vody podporuje aj slabší elektromotor s príkonom 750 W.

Priechodnosť hodnotíme na jednotku. Týmto kúskom môžete „prehnať“ pevné častice s priemerom do 35 mm, čo je ekvivalent k drahšiemu modelu Güde GSX 1101 94604. Plusovou je možnosť použitia hadíc s rôznym priemerom ústia, štandardným 1-palcovým alebo 2-palcovým. Súčasťou čerpadla Fieldmann FVC 4001-EK je plavák, ktorý slúži na jeho automatické vypnutie pri poklese hladiny vody pod 5 cm a zapnutie pri jej opätovnom stúpnutí.

Obsluha čerpadla sa dá opísať ako praktická, a to najmä vďaka prívodnému káblu, ktorý má 10 m. Na jeho napojenie do siete vám preto s najväčšou pravdepodobnosťou postačí iba naozaj krátka predlžovacia šnúra. Najväčšou nedokonalosťou tohto modelu je kvalita jeho spracovania. Väčšina „povrchových“ komponentov je plastová. Platí to aj o integrovanom držadle, ktoré sa ukazuje ako dosť krehké.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Pomerne vysoký výtlak a priechodnosť pevných častíc
Funkcia automatického zapnutia a vypnutia

Negatíva

Menej odolné materiály a horšia kvalita spracovania
Pomalší prietok vody

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 750 W ● Max. výtlak = 8 m ● Max. prietok vody = 12 000 l/hod. ● Max. ponorná hĺbka = 8 m ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 35 mm

Náš TIP

Güde GSX 1101

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak, ponorná hĺbka 7 m, prietok 19 000 l/hod., priechodnosť častíc do 35 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Güde GSX 1101 94604 nás zaujal nízkou cenou, vysokým výkonom a veľmi dobrou kvalitou spracovania. Ide o ponorné kalové čerpadlo s 1 100 w elektromotorom priechodnosťou pevných častíc do 35 mm, preto ho môžete využiť pri odčerpávaní čistej aj vyslovene znečistenej vody. Podobne ako v pri modeli Fieldmann FVC 4001-EK, aj pri tomto čerpadle je možné použiť hadice s rôznym priemerom ústia (1 alebo 2 palce).

Max. výtlak Güde GSX 1101 94604 je 8 m. Ponorná hĺbka je len o niečo menšia, predstavuje 7 m. Dĺžka prívodného kábla, 10 m, je postačujúca, mali by ste si s ním teda vystačiť bez najmenších problémov. Prietok vody je tak trošku diskutabilný. 19 000 l/hod. je v kategórii čerpadiel do 100 eur výrazným nadpriemerom. V spotrebiteľských recenziách sme však natrafili na tvrdenia, že čerpadlo v skutočnosti podáva podstatne pomalší „výkon“.

Kvalite spracovania nemáme čo vytknúť. Čerpadlo aj napriek nízkej hmotnosti, ktorá predstavuje cca 7 kg, pôsobí vyslovene robustne, je pevné a odolnéTeleso je vyrobené z ušľachtilej ocele, tesnenie je plne funkčné a motor disponuje tepelnou ochranou. Šikovným detailom je ergonomicky tvarovaná rukoväť. Jej tvar umožňuje jednoduché pootočenie prívodným káblom, ktorý tak môžete nastaviť podľa aktuálnych požiadaviek.

Z praktických funkcií stojí za spomenutie nastaviteľný plavákový spínač. Spínacia hĺbka teda nie je fixná. Minimálnu, ale i maximálnu výšku vody, pri ktorej sa čerpadlo zapne a vypne, si môžete nastaviť vy sami. Min. prevádzková výška vody je 110 mm, čo hodnotíme ako veľký benefit. V súvislosti s plavákom musíme spomenúť jeden drobný mínus. Prípojný kábel je pomerne tuhý, preto sa budete musieť „pohrať“ s jeho správnym umiestnením na hladine.

Pozitíva

Pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou
Regulovateľný plavákový spínač
Kvalita spracovania

Negatíva

Pomalší prietok vody
Tuhý kábel plaváka

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 1 100 W ● Max. výtlak = 8 m ● Max. prietok vody = 19 000 l/hod. ● Max. ponorná hĺbka = 7 m ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 35 mm ● Hmotnosť = 7,4 kg

Lacná kvalita

Riwall PRO REP 1100 Inox

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 9,5 m výtlak, ponorná hĺbka 7 m, prietok 15 000l/hod., priechodnosť častíc do 35 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ponorné kalové čerpadlo Riwall PRO REP 1100 Inox je z hľadiska ceny, výkonu aj kvality spracovania kompromisom medzi lacnejším Fieldmann FVC 4001-EK a drahším modelom Güde GSX 1101 94604. Jeho max. ponorná hĺbka predstavuje 7 mmax. výtlak vody až 9,5 m. K týmto parametrom teda nemáme žiadne výhrady.

O niečo horšie je to s max. prietokom vody. Čerpadlo Riwall dosahuje rýchlosť 15 000 l/hod. Túto latku podliezol iba náš najlacnejší „cenový trhák“ od Fieldmann. Opäť však platí, že ak sa pri odčerpávaní vody nikam neponáhľate, táto vlastnosť produktu pre vás nemusí byť vyslovene negatívna. Navyše, pri pohľade na naozaj nízku obstarávaciu cenu a ďalšie pozitíva Riwall PRO REP 1100 Inox mu túto nedokonalosť môžeme odpustiť.  

Priechodnosť pevných prímesí vo vode je postačujúca. Čerpadlo „prežije“ nasatie kúskov s veľkosťou do 35 mm. na výber máte použitie hadice s priemerom 1 alebo 2 palce. Rovnako ako na čerpadle Güde GSX 1101 94604 sa dá aj na tomto modeli plavák zafixovať v rôznych polohách a tzv. spínaciu hladinu nastaviť podľa vašich požiadaviek.

Z hľadiska kvality použitých materiálov a celkového spracovania je ponorné kalové čerpadlo Riwall skutočným výhodným nákupom. Hriadele motora sú vybavené kvalitným tesnením, puzdro je vyrobené z kyselinovzdornej nerezovej ocele Inox a motor disponuje ochranou pred prehriatím. Čerpadlo pôsobí pevným a odolným dojmom, zároveň má kompaktné rozmery a naozaj nízku hmotnosť, ktorá predstavuje necelých 6 kg.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou
Nastaviteľný plavákový spínač
Kvalitné materiály a spracovanie

Negatíva

Pomalší prietok vody

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 1 100 W ● Max. výtlak = 9,5 m ● Max. prietok vody = 15 000 l/hod. ● Max. ponorná hĺbka = 7 m ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 35 mm ● Hmotnosť = 5,75 kg

Pre náročných

Elpumps BT 4877 K

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10 m výtlak, prietok 18 000 l/hod., priechodnosť častíc do 50 mm, integrované rezacie nože.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elpumps BT 4877 K je ponorné kalové čerpadlo, ktoré uspokojí aj tých najnáročnejších. Má vysoký výkon a je vhodné na odčerpávanie akokoľvek znečistenej vody aj kalu, a to vrátane žúmp. Pozitívom je jeho obstarávacia cena, ktorá je v pomere k reálnemu výkonu pomerne nízka. Výtlak tohto modelu predstavuje 10 m. Rovnako dlhý je i prívodný kábel, čo je veľmi praktické.

Rýchlosť prietoku vody dosahuje 18 000 l/hod., čo je o niečo menej ako v prípade nášho víťaza, čerpadla AL-KO Drain 20000 HD, aj „Nášho tipu“, čerpadla Güde GSX 1101 94604. Tento mínus dorovnáva max. veľkosť priechodných pevných častíc. Modelom Elpumps môžete odčerpávať vodu s až 50 mm časticami s koncentráciou 50 mg/m³. Za touto jeho vlastnosťou stojí silný motor, no najmä 2 integrované rezacie nože z kvalitnej a odolnej zliatiny, ktoré sa nachádzajú rovno nad otvorom v tvare Archimedovej špirály. Okrem toho dokážu rozomlieť i väčšie pevné častice, vďaka čomu ich čerpadlo nasaje a vytiahne spolu s vodou. Pomocou Elpumps BT 4877 K teda môžete odčerpávať vodu s vláknitým aj kusovým odpadom

Prevedeniu nie je skutočne čo vytknúť. Vonkajšie puzdro je liatinové, kryt elektromotora je vyrobený z veľmi odolnej chrómovanej ocele a hriadeľ je vybavený dvojitým tesnením. Pravouhlá koncovka na pripojenie hadice je plastová, čo je pri ponorných kalových čerpadlách akýmsi nepísaným štandardom. Aj v tomto prípade môžete použiť hadice s rôznym priemerom (5 alebo 4 palce).

Robustné prevedenie, ktoré stojí za dlhou životnosťou tohto modelu, má i jednu tienistú stránku, ktorou je jeho vyššia hmotnosť. Elpumps BT 4877 K váži 15 kg, čo nie je ideálne najmä pri prenosoch. Pri takomto výkonnom a kvalitnom modeli snáď ani nie je potrebné hovoriť o prítomnosti tepelnej ochrany motora a automatického plavákového spínača na vypnutie a zapnutie čerpadla v závislosti od stavu hladiny vody. Takže iba pre istotou, áno, tieto ochranné prvky sa na ňom nachádzajú.

Pozitíva

Pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou
Integrované rezacie nože
Veľmi odolné a kvalitné spracovanie

Negatíva

Trochu pomalší prietok vody
Vyššia hmotnosť

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 900/1 600 W ● Max. výtlak = 10 m ● Max. prietok vody = 18 000 l/hod. ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 50 mm ● Rozmery = 20 x 20 x 60 cm ● Hmotnosť = cca 15,5 kg

Güde GS 1103 PI

Elektrické ponorné kalové čerpadlo s príkonom 1 100 W, výtlak 8 m, 7 m ponorná hĺbka, maximálny prietok 20 000 l/hod. priechodnosť častíc do 35 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ponorné kalové čerpadlo Güde so solídnym výkonom a za rozumnú cenu. Čerpadlo je určené na odčerpávanie čistej, ale i silno znečistenejkalovej vody zo šácht, pivníc, výkopov, jazierok alebo záhradných rybníkov. Menovitý výkon motora je 1 100 W. S takýmto príkonom čerpadlo nepatrí do triedy najvýkonnejších, no spotrebitelia jeho ťah hodnotili veľmi pozitívne. Sieťový kábel má dĺžku 10 m.

Pochváliť musíme aj slušnú priechodnosť čerpadla. Podľa výrobcu zvládne prečerpávať častice s maximálnou veľkosťou až 35 mm. Niekoľko výrobcov však avizovalo, že pevnejšie častice poškodili lopatku a následne muselo prísť k oprave. V danej cenovej triede je veľmi lákavým parametrom maximálny prietok vody – 20 000 litrov za hodinu je naozaj dosť a podľa pozitívnych referencií zákazníkov výrobca nezavádza. Maximálna dopravná výška je 8 m, hĺbka ponoru približne 7 m, čo sú vzhľadom na danú kategóriu primerané hodnoty. Z pohľadu pomeru výkonu a ceny nie je kalovému čerpadlu Güde GS1103 PI čo vytknúť.

Horšie je to už s kvalitou spracovania. Kvalitne pôsobí samotné telo, ktoré je z nerezu. Spodná časť je z odolného plastu a presne z takého by mala byť aj rukoväť či ústie pre pripojenie spojky – hadice. Čerpadlo má univerzálnu hadicovú prípojku. Viacerí spotrebitelia kritizujú obežné koleso (lopatku), ktoré by malo byť z ušľachtilej ocele, no v skutočnosti je plastové a je teda pomerne náchylné na poškodenie. Lopatka čerpadla tak pri náraze s hrubšou časticou (kamienok) nemusí vydržať a praskne. Horšia je tak nielen priechodnosť väčších častíc, ale takisto kvalita materiálov. Kriticky tak musíme zhodnotiť, že čerpadlo síce podáva solídny výkon, no skôr je určené na odčerpávanie menej znečistenej vody, nie príliš kalnej s väčšími pevnými časticami.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Kvalitný výrobca
Tichý chod

Negatíva

Menej odolné plasty
Horšia priechodnosť pevných častíc

Typ motora = elektromotor ● Príkon/menovitý výkon motora = 1 100 W ● Max. výtlak = 8 m ● Max. prietok = 20 000 l/hod. ● Max. ponorná hĺbka = 7 m ● Dĺžka prívodného kábla = 10 m ● Max. priemer pevných častíc = 35 mm ● Rozmery = 23,2 x 23,2 x 37,4 cm ● Hmotnosť = 5,4 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Do testu ponorných kalových čerpadiel boli zaradené najmä také modely, ktoré dosahujú v kategórii spotrebičov na domáce použitie nadštandardný výkon. Sme však presvedčení, že sa medzi vami nájdu i takí, ktorí nehľadajú super výkonné, ale najmä lacné, spoľahlivé a funkčné čerpadlo. Ak patríte do tejto skupiny spotrebiteľov, nasledujúce tipy na cenovo dostupné a primerane výkonné kúsky sú určené práve vám.

Einhell GH-DP 7835 patrí medzi lacné ponorné kalové čerpadlá, ktoré uspokoja stredne náročných spotrebiteľov. 8 m výtlak, 7 m ponorná hĺbka a priemerná rýchlosť prietoku 15 700 l/hod. v kombinácii s 10 m napájacím káblom ho predurčujú na odčerpávanie vody zo studní, bazénov či záhradných jazierok. Čerpadlom môžete nasať pevné častice s veľkosťou do 35 mm a na výber máte použitie 25, 32 alebo 33,3 mm hadíc. K plusom patrí nízka hmotnosť a kvalita spracovania.

AL-KO Drain 7500 Classic z cenovej kategórie ponorných kalových čerpadiel do 50 eur považujeme za spoľahlivý, kvalitne spracovaný, stredne výkonný model na domáce použitie. Elektromotor s príkonom 450 W sa nejaví ako najsilnejší, v praxi má však toto AL-KO celkom dobrý ťah. Má postačujúci 10 m výtlak, trochu podpriemernú max. ponornú hĺbku 5 m, 10 m kábel, rýchlosť prietok medzi 7 a 12 000 l/hod. a je schopné nasávať pevné nečistoty s priemerom do 30 mm.

Fieldmann FVC 4002-EK môžeme odporučiť tým z vás, ktorí nehľadajú to najvýkonnejšie, ale najmä lacné a spoľahlivé ponorné kalové čerpadlo do studní a septikov. Tento model má 10 m výtlak a jeho prietok predstavuje 14 500 l/hod., v praxi sa však ukazuje ako trochu nižší. Max. veľkosť pevných prímesí nesmie presiahnuť 25 mm. Fieldmann FVC 4002-EK je tichý, ľahký, kompaktný, bohužiaľ, kvalitu jeho spracovania nie je možné ohodnotiť na výbornú.

Hecht 3752 vyniká pomerom medzi cenou a výkonom. Ide o ďalšie ponorné kalové čerpadlo na občasné používanie v domácnosti. Max. výtlak čerpadla je 8 m, ponorná hĺbka 5 m, prívodný kábel má 10 m a rýchlosť prietoku vody dosahuje 12 500 l/hod. Nasávané nečistoty môžu mať priemer do 25 mm, čerpadlo je vybavené plavákovým spínačom, má nízku hmotnosť a vcelku kompaktné rozmery.

Lacné, ale naozaj výkonné ponorné kalové čerpadlo s 11 m výtlakom, to je Extol Craft 414163. Jeho max. ponorná hĺbka predstavuje 7 m, priemer pevných častíc nesmie presiahnuť 35 mm a prívodný kábel má 10 m. Sací výkon čerpadla je 16 500 l/hod. Plavákový spínač na ňom, samozrejme, nechýba.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Parametre, recenzie, značka a vaše požiadavky. To sú základné aspekty, na ktoré by ste mali prihliadať pri výbere ponorného kalového čerpadla. Ďalším faktorom, ktorý vám vie napovedať o kvalite a výkone konkrétnych modelov, je miera ich predajnosti. Ktoré ponorné kalové čerpadlá patria v súčasnosti k tým najpredávanejším na Heureka.sk? Na to sa môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke, ktorú pre vás priebežne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Güde GS 1103 PI 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FVC 2003-EK 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FVC 4001-EK 5* Zobraziť produkt
Güde GS 4002 P 5* Zobraziť produkt
Güde GS 4003 P 5* Zobraziť produkt

Výber kvalitného ponorného kalového čerpadla nie je až taký náročný, ako sa môže javiť na prvý pohľad. Tieto zariadenia nie sú príliš komplikované a „trafiť“ model, ktorý bude ideálny práve na účely, na ktoré ho budete využívať vy, si vyžaduje znalosť iba niekoľkých kľúčových parametrov. Medzi tie patrí výtlak, ponorná hĺbka, rýchlosť prietoku vody a priechodnosť pevných častíc, resp. ich max. priemer.

Ako vybrať ponorné kalové čerpadlo

 • Typy kalových čerpadiel
 • Typ pohonu
 • Maximálny výtlak kalového čerpadla
 • Maximálna ponorná hĺbka
 • Maximálny prietok vody
 • Priechodnosť častíc
 • Hadica na kalové čerpadlo
 • Plavákový spínač
 • Príkon, menovitý výkon, napätie a prívodný kábel
 • Rozmery, hmotnosť, materiály a prevedenie
 • Ochranné a bezpečnostné prvky
 • Ako vybrať čerpadlo podľa jeho hlavného využitia
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy kalových čerpadiel

Úplne prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť predtým, ako sa zameriate na jednotlivé parametre daného kalového čerpadla, je, aký typ tohto zariadenia je vhodný pre vás, keďže poznáme 2 základné verzie kalových čerpadiel:

Povrchové/stacionárne/samonasávacie kalové čerpadlá

Povrchové alebo stacionárne kalové čerpadlá, ktoré sú často nazývané taktiež ako samonasávacie, je nevyhnutné umiestniť na zem/súš. V preklade, neponárajú sa do vody. K čerpadlu napojíte hadicu, ktorú spustíte do studne či pivnice, a vodu odčerpáte pomocou nej. Toto riešenie je najčastejšie využívané v priemyselnom prostredí, a to najmä z dôvodu, že samonasávacie kalové čerpadlá dosahujú vyšší výkon.

Ponorné kalové čerpadlá

Ponorným kalovým čerpadlám bude venovaný náš návod, v tejto chvíli sa na ne teda pozrieme iba v skratke. Ide o zariadenia, ktoré ponoríte priamo do vody. Tá do nich nie je nasávaná prostredníctvom hadice, ale priamo cez vstupné otvory. Použitiu hadice sa nevyhnete ani v tomto prípade. Musíte ju pripojiť k čerpadlu a vyviesť von zo studne či iného priestoru, z ktorého práve odčerpávate vodu.

Typ pohonu

V mnohých návodoch na výber ponorných kalových čerpadiel natrafíte na stať o výbere vhodného pohonu. Už po krátkom zamyslení vám musí byť jasné, že v skutočnosti máte na výber len 1 typ pohonu, ktorým je elektromotor. Samozrejme, na trhu sú dostupné aj benzínové kalové čerpadlá, tie sú však zásadne povrchové, nie ponorné.

Povrchové kalové čerpadlo do záhrady s benzínovým motorom

Výnimočne môžete natrafiť taktiež na akumulátorové čerpadlá, ktoré však nie je možné označiť za kalové. Spravidla sú určené na dažďovú vodu, čo znamená, že sú schopné nasať aj drobné nečistoty. Svoje využite nájdu napr. pri polievaní záhonov zo sudov so zachytenou dažďovou vodou.

Maximálny výtlak kalového čerpadla

Maximálny výtlak ponorného kalového čerpadla patrí ku kľúčovým parametrom. Hovorí o tom, do akej výšky je daný model schopný „dopraviť“ nasatú vodu.

 • Za priemer pri modeloch na domáce a občasné použitie je možné označiť 8 až 11 m, čo by malo byť postačujúce, keďže väčšina studní, pivníc, jazierok či žúmp nie je hlbšia.
 • Ponorné kalové čerpadlá za niekoľko stoviek až tisícok eur vodu vytlačia aj do viac ako 20 – 30 m výšky.

Pozor, výtlak = výška. Udávaný max. výtlak teda platí iba pri hadici umiestnenej vo zvislej polohe. Ak ju položíte „naležato“, presnejšie v menšom sklone, napr. pri odčerpávaní plytkého záhradného jazierka, výtlak čerpadla sa zvýši. V praxi teda s modelom s výtlakom 8 m budete môcť vodu „dopraviť“ aj do väčšej vzdialenosti, ale nie výšky.

Povrchové kalové čerpadlá sú v tomto smere trochu odlišné. Nájdete pri nich údaj o výtlaku a max. sacej hĺbke. Tá udáva, do akej hĺbky je čerpadlo schopné nasávať vodu (ako dlhú hadicu k nemu môžete pripojiť). Aby ste získali reálnu predstavu o tom, z akej max. hĺbky pomocou povrchového čerpadla odčerpáte vodu, musíte sčítať jeho výtlak a saciu hĺbku.

Čerpadlo musí byť však tak či onak na súši umiestnené iba v takej výške, aká je jeho max. sacia hĺbka. Pre lepšiu predstavu, pomocou modelu so sacou hĺbkou 10 m a výtlakom 10 m, dokážete vyčerpať vodu z 20 m „jamy“, musíte ho alebo položiť na suché miesto max. vo výške 10 m.

Maximálna ponorná hĺbka

Pri ponorných kalových čerpadlách informáciu o max. sacej hĺbke nenájdete. Nahrádza ju tá o max. ponornej hĺbke, ktorá udáva, ako hlboko je možné dané čerpadlo ponoriť. Ponorná hĺbka je spravidla rovnaká alebo o meter až dva menšia ako max. výtlak. Na tento parameter by sa mali zamerať najmä tí, ktorí plánujú čerpadlo využívať v studniach či iných hlbokých „jamách“.

Maximálny prietok vody

Max. prietok vody hovorí o rýchlosti, akou ju dané čerpadlo dokáže odčerpávať. Kalové čerpadlá sú v tomto smere veľmi výkonné, keďže sú uspôsobené na prácu so znečistenou vodou. Tento údaj je najčastejšie uvádzaný v litroch za hodinu, prípadne v litroch za minútu alebo metroch kubických za hodinu.

Ponorné kalové čerpadlo – maximálny prietok vody

 • Lacnejšie modely na domáce použitie majú spravidla prietok medzi 7 až 15 000 l/hod.
 • Výkonnejšie čerpadlá dokážu vodu nasávať rýchlosťou okolo 20 000 l/hod.
 • Na trhu sú dostupné aj extra výkonné kúsky s omnoho vyšším prietokom, ktoré stoja stovky až tisícky eur.

Pri našom prieskume recenzií sme neraz natrafili na „sťažnosti“ spotrebiteľov, že dané čerpadlo v skutočnosti nedosahuje taký prietok, aký je uvedený v jeho popise. Problémom je, že údaj o max. prietoku vody platí iba pri nulovom výtlaku, teda pri hadici v nulovej výške (umiestnená naležato). Zjednodušene, čím vyššie umiestnite hadicu, tým pomalšie ňou bude pretekať voda.

Dôležitý je taktiež pomer medzi výtlakom a rýchlosťou prietoku vody. Medzi týmito 2 „veličinami“ by mala byť dostatočná rezerva. Pri čerpadlách s extrémne vysokým výtlakom a podpriemernou rýchlosťou prietoku sa totiž môže stať, že sa prietok pri dosiahnutí max. výtlaku priblíži alebo bude rovnať nule.

Priechodnosť častíc

Vodné čerpadlá sú uspôsobené len na odčerpávanie čistej vody bez pevných prímesí, tými kalovými môžete nasať aj rôzne nečistoty. Údaj o max. priemere pevných častíc, ktoré nimi môžu prejsť, je preto extrémne dôležitý.

 • Najlacnejšie ponorné kalové čerpadlá zvládnu nasávať len naozaj malé nečistoty s priemerom do 25 mm.
 • Priemerne výkonné modely na domáce použitie majú spravidla priechodnosť od 25 do 35 mm.
 • Výkonné kalové čerpadlá, ktoré sú vhodné napr. na čistenie žúmp, môžu odčerpávať častice s priemerom od 50 mm vyššie.

V súvislosti s priechodnosťou ponorného kalového čerpadla neprehliadnite ani údaj o max. koncentrácii či množstve pevných prímesí. Ako pomôcka vám poslúži informácia, že kalové čerpadlá na fekálie by mali mať priechodnosť aspoň okolo 50 mg/m³.

Hadica na kalové čerpadlo

Využívaný typ hadice na kalové čerpadlo do istej miery súvisí s priechodnosťou pevných častíc. Pri väčšine ponorných kalových čerpadiel si môžete vybrať, či použijete hadicu s klasickým priemerom 1 palec (2,54 cm) alebo väčším priemerom 2 palce (5,08 cm). Max. veľkosť tuhých častíc sa pri týchto modeloch pohybuje medzi 25 až 35 mm.

Hadica na kalové čerpadlo

Ponorné kalové čerpadlá na žumpu s priechodnosťou pevných častíc okolo 50 mm musia byť vybavené širšou hadicou. Najčastejšie sa stretnete s hadicami s priemerom 4 alebo 5 palcov. Aj v tomto prípade je dobré, ak si môžete vybrať, ktorú z nich použijete.

Plavákový spínač

Plavákový spínač je veľmi dôležitou súčasťou ponorného kalového čerpadla. Ide o malý plavák, ktorý je k čerpadlu pripevnený pomocou kábla (v podstate ide o krátku gumenú hadičku). Slúži na automatické vypnutie čerpadla vo chvíli, keď voda dosiahne tzv. spínací bod, teda klesne na určitú výšku, a zapnutie, keď voda opäť stúpne nad ňu.

Na lacnejších modeloch má kábel, ktorým je plaváčik pripevnený k čerpadlu, fixnú dĺžku, čo znamená, že i spínací bod je nastavený fixne. Na tých drahších ho môžete regulovať podľa potreby, a to predĺžením alebo skrátením plavákového kábla. To je zároveň ďalší dôležitý parameter. Neprehliadnite informáciu o minimálnych rozmeroch nádrže, v ktorej je plavák schopný pracovať správne. Pri hobby modeloch ide väčšinou o rozmery 40 x 40 cm (výška x šírka).

Spínací bod na kvalitnejších ponorných kalových čerpadlách môžete nastaviť na naozaj minimálnu výšku vody, napr. na 5 cm. Pri tých lacnejších sa musíte zmieriť s tým, že vodu nikdy neodčerpáte až úplne do dna.

V súvislosti s čerpadlami natrafíte pomerne často na pojem tlakový spínač, ktorý má veľmi podobnú funkciu ako ten plavákový. Tlakovými spínačmi sú vybavené vodné, nie kalové čerpadlá. Slúžia na vypnutie a zapnutie čerpadla pri zvýšení/znížení tlaku. K tomu „javu“ dochádza napr. v studni, a to vtedy, keď otvoríte kohútiky v dome. Tlak na istú dobu klesne, tlakový spínač to zaregistruje a v závislosti od toho zopne čerpadlo.

Príkon, menovitý výkon, napätie a prívodný kábel

Príkon a menovitý výkon lacných ponorných kalových čerpadiel sa pohybuje v rozmedzí od 400 do 800 W. Priemerne výkonné čerpadlá majú výkon okolo 900 až 1 100 W, tie najpokrokovejšie pokojne i viac ako 1 600 W. Údaj o príkone elektromotora vám napovie o celkovom výkone daného čerpadla. Avšak pozor, mnohokrát natrafíte aj na kúsky s veľmi nízkym príkonom, ale vysoký skutočným výkonom. Preto neodporúčame, aby ste váš výber zamerali iba na tento parameter. S elektromotorom súvisí aj typ napätia, ktoré využíva daný model.

 • Čerpadlá s napätím 230 – 240 V~, 50 Hz môžete napojiť do „klasickej“ jednofázovej siete.
 • Čerpadlá s napätím 400 V je možné napojiť len do trojfázovej siete.

Posledný parameter súvisiaci s elektrinou je dĺžka prívodného kábla. Ten je spravidla rovnako dlhý, prípadne o pár metrov kratší, ako je max. ponorná hĺbka čerpadla. Takéto riešenie je prijateľné. Príliš krátky kábel = nutnosť používania „predlžovačky“, čo nie je pohodlné ani bezpečné. Spoj prívodného a predlžovacieho kábla by sa za žiadnych okolností nemal nachádzať v „jame“, z ktorej práve odčerpávate vodu, ale pekne v bezpečí, na súši a v dostatočnej vzdialenosti od vlhkosti.

Rozmery, hmotnosť, materiály a prevedenie

Lacné ponorné kalové čerpadlá nezvyknú byť príliš rozmerné a ťažké. Spravidla majú hmotnosť do 8 kg. Pri výkonnejších modeloch sa môžete stretnúť s váhou okolo 15 – 20 kg. Na hmotnosť čerpadla vplýva elektromotor, no najmä použité materiály. Lacné, plastové kúsky sú ľahké, drahšie, celokovové, a teda i kvalitnejšie, podstatne ťažšie. Na rozmery sa zamerajte najmä vtedy, ak plánujete vodu odčerpávať z ťažko dostupných (úzkych) priestorov, pretože čerpadlo sa musí do daného priestoru „fyzicky“ zmestiť.

Kovové ponorné kalové čerpadlo

K vhodným, odolným a pevným materiálom, ktoré majú dlhú životnosť, patria rôzne druhy nehrdzavejúcej (legovanej) ocele a zliatiny hliníka. Pri ponorných kalových čerpadlách sa najčastejšie stretnete s klasickým „nerezom“ a chrómovou alebo chróm-niklovou oceľou. Z týchto materiálov by mali byť vyrobené najmä komponenty na elektromotore, napr. jeho kryt, rotor či hriadele, a taktiež kryt čerpadla.

Pozornosť venujte aj kvalite tesnenia. Ak voda zatečie do čerpadla, môžete ho okamžite vymeniť. Ďalším dôležitým prvkom je rukoväť. Najmä najlacnejšie ponorné kalové čerpadlá zvyknú byť vybavené plastovou „rúčkou“, ktorá sa môže už po krátkom používaní odlomiť. Pri takejto nehode je možné čerpadlo využívať aj naďalej, i keď s istými obmedzeniami.

Ochranné a bezpečnostné prvky

Najdôležitejším ochranným prvkom je teplotná ochrana motora, ktorá zabraňuje jeho prehriatiu. Na škodu nie je ani prítomnosť aktívneho chladenia, poistky pred preťažením motora a chodu čerpadla „naprázdno“. K tomuto javu môže dôjsť v prípade modelov bez plavákového spínača (ich absencia je skôr výnimkou) alebo vtedy, keď dôjde na spínači k poruche.

Z hľadiska bezpečnosti používateľa by malo mať každé ponorné kalové čerpadlo kvalitnú ochranu proti dotyku. Pri elektrických zariadeniach poznáme 4 triedy ochrany.

 • Trieda ochrany 0: Ide o zariadenia so základnou izoláciou. Tá poskytuje základnú ochranu pred úrazom el. prúdom, a to iba vtedy, keď na čerpadle nedôjde k poruche.
 • Trieda ochrany I: Tieto čerpadlá majú taktiež základnú izoláciu, ktorá však zabezpečuje aj ochranu pri ich poruche.
 • Trieda ochrany II: Do tejto triedy patria čerpadlá, ktoré disponujú buď základnou a prídavnou, alebo tzv. zosilnenou izoláciou. V oboch prípadoch poskytujú základnú aj ochranu pri poruche.
 • Trieda ochrany III: Ide o zariadenia založené na obmedzení napätia na hodnoty malého napätia (ELV) = zabezpečujú základnú ochranu pri normálnom chode čerpadla. Pozor, ochrana pri poruche nie je zabezpečená ani v tomto prípade.

Ako vybrať čerpadlo podľa jeho hlavného využitia

V tejto chvíli sa dostávame k veľmi dôležitému parametru, ktorým je hlavné využitie ponorného kalového čerpadla. To, na čo presne budete čerpadlo využívať, by ste mali vedieť už pred jeho kúpou. V prípade, že hľadáte čerpadlo na občasné vysatie vody zo studne či pivnice, nemusíte investovať do extrémne drahého modelu. Naopak, pri použití v žumpe, znečistených stavebných jamách či záhradných jazierkach, je nevyhnutné siahnuť po dostatočne výkonnom čerpadle.  

Ponorné kalové čerpadlo s plavákovým spínačom

Ponorné kalové čerpadlá do vrtu

Ponorné kalové čerpadlá do vrtu využijete v domácich podmienkach najmä na odčerpávanie vody z vŕtaných studníPriemer vŕtaných studní sa pohybuje medzi 100 až 300 mm, čo je naozaj úzky priestor. Na prívod vody do domácnosti sú používané klasické „ponorky“, teda vodné čerpadlá. Ak potrebujete vrt vyčistiť napr. po záplavách alebo tesne po jeho vyvŕtaní, musíte počítať s tým, že voda bude obsahovať aj tuhé prímesi. V takýchto prípadoch sú najčastejšie využívané ponorné vretenové čerpadlá so šírkou okolo 6 – 9 cm, ktorými môžete nasávať piesok a iné drobné nečistotyOriginálne ponorné kalové čerpadlá do vrtov nie sú bežne dostupným tovarom.

Ponorné kalové čerpadlo do žumpy

Prvá dôležitá informácia, neexistujú žiadne špeciálne ponorné kalové čerpadlá na septik/žumpu. Ak hľadáte model na takéto využitie, odporúčame vám, aby ste sa zamerali na parameter o max. priemere a koncentrácii pevných prímesí vo vode. Vo všeobecnosti sa do žumpy odporúča použiť kalové čerpadlo s priechodnosťou pevných častíc od 40 mm vyššie.

Údaj o tom, či je daný produkt vhodný na takéto použitie, by ste mali nájsť priamo v jeho popise. Mnohí spotrebitelia však na čistenie septikov s vodou a fekáliami používajú aj vyslovene lacné čerpadlá s menšou priechodnosťou. Ak sa pre takýto krok rozhodnete aj vy, upozorňujeme, že v prípade poruchy či poškodenia čerpadla vám nemusí byť uznaná reklamácia.

Ponorné kalové čerpadlo s drvičom

Kalové čerpadlá s rezacím nožom sú určené na odčerpávanie vody s veľkým množstvom väčších pevných častíc. Najčastejšie natrafíte na modely s 2 nožmi, ktoré sú umiestnené tesne nad vstupným otvorom do čerpadla. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, neprehliadnite údaj o materiáloch nožov. Ideálna je oceľ alebo liatina.

Kalové čerpadlá s drvičom sú ideálne na odčerpávanie vody zo septikov, ale taktiež bazénov či záhradných jazierok, v ktorých sa nachádzajú tzv. vláknité nečistoty, teda napr. lístie a menšie konáriky.

Najlacnejšie ponorné kalové čerpadlá neprekvapia

Cena kalových čerpadiel na domáce použitie sa začína už na 20 eurách. Najlacnejšie ponorné kalové čerpadlá sú príznačné pomalším prietokom vody (7 až 12 000 l/hod.) a horšou priechodnosťou pevných častíc (do 10 – 25 mm). Výtlak je väčšinou podobný ako na drahších kúskoch, ponorná hĺbka zvykne byť o meter – dva menšia. Častým problémom bývaj menejú kvalitné materiály a absencia ochranných i bezpečnostných prvkov. Táto alternatíva je vhodná pre spotrebiteľov, ktorí hľadajú čerpadlo na občasné odčerpávanie vody s menším množstvom tuhých prímesí a menším priemerom.

Lacné ponorné kalové čerpadlá z cenovej kategórie od 40 do 60 eur sú už celkom výkonné stroje, ktoré sú vhodné na pravidelné používanie v domácnosti. Aj napriek tomu, že väčšina týchto kúskov nie je určená na „ťahanie“ žúmp, v praxi by mali takúto výzvu zvládnuť. Max. priemer pevných častí v tomto prípade predstavuje cca 35 – 40 mm, prietok vody dosahuje rýchlosť medzi 15 až 19 000 l/hod. a výtlak sa pohybuje od 8 do 10 m, čo platí aj o max. ponornej hĺbke. Hlavnou nedokonalosťou takto lacných ponorných kalových čerpadiel je horšia kvalita použitých materiálov. Veľmi často natrafíte napr. na plastové rukoväte, ktoré nie sú odolné a majú veľmi krátku životnosť.

Ak hľadáte naozaj výkonné kalové čerpadlo, ktorým môžete vyčistiť pivnicu po záplavách, žumpu či naozaj znečistený bazén, odporúčame vám siahnuť po modeloch za 100 až 200 eur. Za túto cenu získate zariadenie s rýchlym prietokom, vysokým výtlakom, veľmi dobrou priechodnosťou pevných častíc, nastaviteľným plavákovým spínačom, vysokou kvalitou spracovania a všetkými potrebnými ochrannými aj bezpečnostnými prvkami.

Kvalitné kalové čerpádla ponúka Sigma, AL-KO, Riwall i Gardena

Výrobcovia ponorných kalových čerpadiel sa dajú rozdeliť do dvoch pomyselných kategórií. Prví z nich ponúkajú modely za cenu do cca 200 eur na domáce použitie. 2. kategóriu tvoria výrobcovia profesionálnych kalových čerpadiel na priemyselné účely. Tieto kúsky môžu stáť i viac ako 10 000 eur, preto im nebudeme venovať väčšiu pozornosť. Pre zaujímavosť, profesionálne ponorné kalové čerpadlá nájdete v ponuke výrobcov, ako Sigma, HCP alebo Omnigena.

Ak hľadáte lacný, ale celkom výkonný kúsok na občasné použitie a nenáročné práce, pričom si nepotrpíte na extrémne odolné spracovanie, poobzerajte sa po ponorných kalových čerpadlách Fieldmann, Güde či Extol. Výkonné kalové čerpadlá s celkom dobrou kvalitou spracovania za cenu do 50 eur nájdete aj v ponuke výrobcov, ako je Hecht, Riwall, VertoMAR-POL alebo Kraft & Dele. K drahším patria napr. kalové čerpadlá Sigma, Gardena a AL-KO.

Otázky a odpovede – FAQ

Výber ideálneho ponorného kalového čerpadla zahŕňa i množstvo špecifických a individuálnych parametrov, o ktorých nie je možné hovoriť vo všeobecnej rovine. V prípade, že ste ich nenašli v našom návode, oceníme, ak sa nás na to, čo zaujíma práve vás, opýtate. Na vaše otázky priebežne odpovieme.

Z hľadiska ceny a kvality nie je v súčasnosti medzi týmito 2 alternatívami takmer žiadny rozdiel. 400 V modely sú náročnejšie na prevádzku aj inštaláciu. Aby čerpadlo prežilo v zdraví, je nevyhnutné použiť vhodnú motorovú ochranu, ktorá musí byť i správne zapojená a nastavená. Vo všeobecnosti sa preto dá povedať, že 230 V verzie čerpadiel sú vhodnejšou voľbou pre väčšinu domácností.

Všetko závisí od kvality daného modelu a taktiež od toho, ako s ním budete zaobchádzať. V prípade najlacnejších ponorných kalových čerpadiel sa stretnete s problémami, ako je odlomenie rukoväte, nízka kvalita tesnenia či spojov vo všeobecnosti. K poruchám dochádza pomerne často aj pri preťažení alebo nevhodnom použití tohto zariadenia (napr. kúsok určený na odčerpávanie dažďovej vody s drobnými nečistotami použijete na vysatie žumpy). V každom prípade vám odporúčame, aby ste si už vopred overili dostupnosť náhradných dielov na našom trhu.

Niektoré áno, niektoré nie. Väčšinou platí, že lacnejšie modely na domáce použitie nie sú uspôsobené na nepretržitú prevádzku. Problémom môže byť ich časté zopínanie a následné prehrievanie. Ak hľadáte čerpadlo, ktorým môžete vodu s tuhými prímesami odčerpávať nepretržite, napr. z priebežne zaplavovaných pivničných priestorov, odporúčame vám hľadať v kategórii čerpadiel nad 200 eur. Najdôležitejšia je kvalita plavákového spínača a ochrana motora proti prehriatiu i preťaženiu.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Güde GS 1103 PI

od 51,30 €
Ponorné kalové čerpadlo GUDE. Poslúži vám pri prečerpávaní a odčerpávaní znečistenej vody zo zaplavených priestorov, chatiek, jám či záhradného...

Fieldmann FVC 4002-EK

od 50,00 €
Vlajková loď medzi kalovými elektrickými čerpadlami značky Fieldmann sa medzi ostatnými vyníma svojim odolným spracovaním z nerezovej ocele, ktorá...

Fieldmann FVC 4001-EK

od 41,49 €
Prostredný zástupca rodiny kalových elektrických čerpadiel spoločnosti Fieldmann sa rovnako ako jeho príbuzní pyšní dobrým pomerom ceny a výkonu,...

Elpumps NEPTUN

od 115,80 €
kalové čerpadlo • príkon 800 W • čerpací výkon 15 000 l/hod • pre čerpanie čistých aj znečistených tekutín • max. priemer prímesí 30 mm • tlak...

EXTOL SP 110 KF

od 173,30 €
Čerpadlo s robustným liatinovým telom pre mimoriadny výkon v náročných podmienkach, určené na prečerpávanie predovšetkým znečistených a...

Fieldmann FVC 2003-EK

od 29,90 €
Zástupca rady kalových čerpadiel značky Fieldmann oplýva i napriek svojej nízkej cene a veľkosti dostatkom výkonu na prečerpanie až 7 500 litrov...

IBO FURIATKA 1500 s drtičom

od 159,00 €
IBO FURIATKA 1500 je ponorné kalové čerpadlo s rezacím zariadením a mechanickým plavákovým spínačom. vhodné na čerpanie znečistených vôd, kalu,...

IBO Furiatka 750 s drtičom

od 161,26 €
Ponorné čerpadlo IBO Furiatka 750 s rezákom je určené pre čerpanie znečistených vôd, kalu splašky, odpadových vôd a vyčerpávanie vody zo...

DAB DIVERTRON 1200 230V

od 258,90 €
Automatická domáca vodáreň DIVERTRON 1200 pozostáva z ponorného čerpadla zo zabudovanou elektronikou, ktorá automaticky zapína a vypína čerpadlo...

Extol Craft elektrické ponorné nerezové 414163

od 72,90 €
Čerpadlo ponorné EXTOL CRAFT 414163 Nerezové kalové čerpadlo, vhodné k rýchlemu odčerpanie znečistenej vody zo zatopených pivníc, výkopov alebo...

Güde GSX 1101 94604

od 89,20 €
S variabilne nastaviteľným plavákovým spínačom, teleso čerpadla z ušľachtilej ocele, 10 m prípojný kábel, obežné koleso a hriadeľ z ušľachtilej...

MAR-POL M79900 750W

od 67,00 €
Technické údaje: Plne ponorné Maximálne otáčky: 3000 ot / min Motor: elektrický Napätie: 230V, 50Hz (zo siete) Dĺžka napájacieho kábla: 7,5...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(93.6%)

Komentáre
Honzík 29.Jun.2021

Mám ponorné čerpadlo AL-KO DRAIN 20000 HD a za mňa je to výborný stroj, ktorý na jednotku spĺňa svoj účel. Dielenské spracovanie je veľmi dobré a najväčšiu pochvalu si vyslúži výkon, respektíve rýchlosť prečerpávania vody. Čerpadlo Al-ko som mal aj predtým a bol s ním veľmi spokojný, bez problémov mi slúžilo dlhé roky. Pri výbere nového bolo preto jasné, po ktorej značke siahnem. Navyše, spája sa tu vynikajúci pomer ceny, výkonu a kvality. Prístroj si hravo poradí aj s pomerne silne znečistenou vodou. Má praktické držadlo pre lepšiu manipuláciu a mohutný kábel. Oceňujem tiež podstavec, vďaka ktorému si môžem čerpadlo položiť na dno, pretože zabezpečení dostatok priestoru na čerpanie vody. Nie je nič, čo by som mu vytkol.

Odpovedať

Igor 29.Jun.2021

Zvolil som Fieldmann FVC 4001-EK, pretože bol za rozumnú cenu. Má dobrý výkon a na občasné používanie je postačujúci. Funguje spoľahlivo a na to, že bolo toto čerpadlo také lacné, som bol výkonom milo prekvapený. Ide o produkt s tichým chodom, nízkou váhou a slušným tlakom. Čerpal som s ním vodu zo studne a netrvalo to ani pol hodinku. Ak ste nenároční, tento produkt môže splniť vaše očakávania. Pokiaľ ale vyžadujete oveľa vyšší výkon, radšej si priplaťte.

Odpovedať

Tibi 29.Jun.2021

Kvalitné kalové čerpadlo je aj Güde GSX 1101. Chod je veľmi tichý, sací výkon výborný a oceňujem možnosť nasadiť rôzne veľkosti hadíc. Nedávno som s ním čerpal v bahne a čerpadlo sa nezanieslo, bez problémov zvládlo aj mulinu a menšie kamienky. Plus dávam za skvelé riešenie pre uchytenie elektrického kábla, ktorý nezavadzia pri práci. Pre práce okolo domu, prípadne na záhrade je plne postačujúce. Ešte dodám, že plavák má variabilné nastavenie a dá sa pripevniť na teleso pri čerpaní. Bonusom k všetkým uvedeným výhodám patrí navyše aj cena.

Odpovedať

Tomáš S. 30.Jun.2021

Som spokojný s čerpadlom RIWALL PRO REP 1100 INOX. Používam ho na prečerpávanie dažďovej vody a počína si veľmi dobre. Prístroj je výkonný a obstarávacia cena primeraná. Nech vás neodradia kompaktné rozmery, ktoré nabádajú k myšlienkam o nedostatočnosti sily. Vyzdvihujem tichý chod, branie aj menších nečistôt či jednoduchú manipuláciu. Čerpadlo odporúčam všetkým na občasné neprofesionálne používanie.

Odpovedať

Marián 05.Jul.2021

Kúpil som si elektrické čerpadlo s dostatočným výkonom pre moje potreby. Konkrétne Fieldmann FVC 2003-EK, ktoré bolo lacné. S čerpadlom sa ľahko manipuluje a v porovnaní s výkonom ide o naozaj lacný prístroj. Zatiaľ čerpá spoľahlivo a využívam ho na čerpanie vody zo sudov do veľkej 1000 litrovej nádrže na záhrade. Čerpadlo má nízku váhu, ľahko sa prenáša na potrebné miesto, avšak neodporúčam ho nechávať trvalo ponorené vo vode. Plus dávam aj za nízku hlučnosť a nízku spotrebu energie. Pre záhradkára je to úplne postačujúce čerpadlo, s ktorým budete spokojní.

Odpovedať

Dávid 13.Sep.2021

Som spokojný s kalovým čerpadlom Elpumps BT 4877 K, ktoré má slušný výkon a hodí sa na čerpanie znečistenej vody. Vie si poradiť aj s dlhými kalmi a na domáce použitie je úplne postačujúce. Je to spoľahlivé čerpadlo za rozumnú cenu, ktoré ma zatiaľ nikdy nenechalo v štichu. Oceňujem robustnosť, jednoduchú manipuláciu aj prijateľnú hmotnosť prístroja. Zatiaľ funguje, ako má a som zvedavý, ako si bude počínať časom, no verím v dlhú životnosť. Vyzdvihujem, že pri zaseknutí sa prístroj automaticky vypne a páči sa mi aj nízka hlučnosť a nízka spotreba elektriny. Oproti kalovému čerpadlu, ktoré som mal predtým, má toto silnejšie nože. Vďaka tomu dôjde k vyčerpaniu aj pevnejších častíc, ktoré sú rozsekané. Nakoľko toto čerpadlo splnilo moje očakávania, môžem ho odporučiť aj ostatným.

Odpovedať

Karol P. 30.Sep.2021

Chcel som lacné čerpadlo na občasné použitie, preto som zvolil Gude. Vyhovuje mi menší rozmer čerpadla, no zároveň dostatočná sila. Využívam ho pri odčerpávaní vody pri zatopení vodomernej šachty a pri podobných situáciách.

Odpovedať

Milan R. 05.Oct.2021

Moje predstavy spĺňa čerpadlo Kraft & Dele KD755, čo sa týka jeho výkonu, dopravovaného množstva a tiež vytlačenej výšky kvapaliny. Čerpadlo ide potichu, je veľmi dobre spracované a materiál je lepší než plast. Páči sa mi aj výhodná cena.

Odpovedať

Noro E. 10.Oct.2021

Som spokojný s kalovým čerpadlom Vander. Vyhovuje mi jeho jednoduchosť a využívam ho najmä na prečerpanie čistej vody, respektíve aj kontaminovanej vody zo zvierat a hnoja. Výtlak je cca. 10 metrov, čo je úplne postačujúce. Pre domáce použitie ideálna voľba.

Odpovedať

Soňa 27.Oct.2021

Výkonné a spoľahlivé kalové čerpadlo je Güde GS 1103, zatiaľ som ho vyskúšala iba raz, ale fungovalo dobre. Kúpila som ho na základe dobrej ceny a ponúkaného výkonu. Čerpadlo je tiché a po zapnutí som ani nevnímala, že pracuje. Negatíva nevnímam žiadne.

Odpovedať

Kornel 21.Nov.2021

Malé a šikovné čerpadlo je Güde GS 4002 P 400 W. Používam ho na polievanie záhrady a na tento účel úplne stačí. Pomer ceny a výkonu je dobrý. Bez problémov čerpá aj dažďovú vodu. Využijete ho na viacero činností. Spracovanie čerpadla je kvalitné a verím v jeho dlhú životnosť.

Odpovedať

Alan 29.Nov.2021

Drahé, ale za to veľmi kvalitné čerpadlo je Grundfos. Má riadiacu jednotku, čo je veľkým plusom. Čerpadlo využívam na vŕtanú studňu na chalupe, konkrétne na čerpanie vody zo studne. Výkon je super, tlak vody pri odbere konštantný, čiže nemám mu čo vytknúť. Pridanou hodnotou je aj tichý chod.

Odpovedať

Imrich 14.Feb.2022

Güde GSX 1101 má pomalší prietok vody a kábel plaváka je tuhý, no aj tak som si ho kúpil, pretože bol za super cenu. Vyzdvihujem kvalitu spracovania a regulovateľný plavákový spínač.

Odpovedať

Vlado 27.Feb.2022

Lacné, no pomerne výkonné čerpadlo je MAR-POL M79900 750W. Má praktickú závesnú rukoväť. Nechýba hadica na vodu. Pre nenáročné čerpanie kalu je postačujúce.

Odpovedať

Ivan G. 12.Jul.2022

Extol Craft 414163 má dobrý pomer ceny a výkonu. Je to výkonné čerpadlo a príjemne ma prekvapilo. Po zapojení 25 metrovej hadice klesá výkon, ale dá sa to prežiť. Pri nasadený krátkej hadice je tlak dostatočný. Za tú cenu ho môžem odporučiť.

Odpovedať