Eliptické trenažéry

Najlepšie eliptické trenažéry (Orbitreky) 2024 + recenzie

Ak hľadáte ideálny stroj na kardio, vďaka ktorému precvičíte spodnú i hornú časť tela, eliptický trenažér bude veľmi dobrou voľbou. Tento stroj je vhodný ako na spaľovanie tukov, tak i na formovanie svalstva. Vynikajúci je však i na rehabilitáciu po zranení. Náš spotrebiteľský test sa zameral na porovnanie viacerých modelov. Strávili sme porovnávaním desiatky hodín, aby sme vybrali ten najlepší. Zrealizovali sme prieskum trhu a študovali, parametre a spotrebiteľské recenzie – najlepšie hodnotenie získal NordicTrack C7.5.

Publikované: 03.03.2021
Aktualizované: 26.09.2023

Aký eliptický trenažér kúpiť?

Na to, aby ste si vybrali vhodný eliptický trenažér, nemusíte čítať podrobné recenzie a ani nášho sprievodcu výberom. Víťaza testu, náš tip a aj produkt, ktorý sa oplatí cenovo, vám v krátkosti predstavíme už teraz.

Názov Hodnotenie Detail
NordicTrack C7.5 5* Zobraziť produkt
Brother elliptical BE42 5* Zobraziť produkt
Capital Sports Helix Air 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
NordicTrack C7.5

NordicTrack C7.5

Až 22 kg záťažové koleso, trenežér umožňuje nastaviť sklon kroku a tiež regulovať odpor pri cvičení – ponúka až 26 prednastavených programov.

Zobraziť viac info

Eliptický trenažér s 22 kg záťažovým kolesom umožňuje nastaviť sklon kroku a tiež odpor pri cvičení. Ponúka až 26 prednastavených programov, na displeji môžete sledovať čas, rýchlosť, spálené kalórie i svoj tep.

Cenový trhák
Capital Sports Helix Air

Capital Sports Helix Air

Model s 19 prednastavenými programami, 24 úrovňami odporu a záťažovým kolesom s hmotnosťou 12 kg.

Zobraziť viac info

12 kg záťažové koleso, odpor s 24 úrovňami, 19 programov, aplikácia Kinomap sú hlavné plusy tohto eliptického trenažéra. Capital Sports Helix Air ponúka za prijateľnú cenu veľmi dobré vlastnosti.

Náš TIP
inSPORTline Atlanta Black

inSPORTline Atlanta Black

Skvelé recenzie používateľov, pevná konštrukcia s nosnosťou až 150 kg a plynulý chod aj s reguláciou odporu.

Zobraziť viac info

Hoci sa eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black radí medzi stroje s ľahším záťažovým kolesom (7 kg), je vhodnou voľbou na domáci tréning. Zo strany používateľov sa teší nadpriemerným hodnoteniam.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Hodiny, ktoré sme strávili prieskumom trhu, študovaním jednotlivých eliptických trenažérov a ich hodnotení, priniesli výsledky. Na prvý pohľad sa vám možno zdá jeden eliptický trenažér ako druhý, skutočnosť je však iná. Pri výbere toho najlepšieho produktu pre vaše potreby si treba všímať isté parametre. Na naše testovanie mali najväčší vplyv nasledujúce parametre a vlastnosti.

Hmotnosť záťažového kolesa
Dĺžka kroku
Brzdový systém
Programy
Konektivita

V teste sme porovnávali modely od rôznych výrobcov (inSPORTline, NordicTrack, Master či Housefit), pričom informácie o spokojnosti zákazníkov sme čerpali z portálu Heureka a e-shopov, ktoré ich majú v ponuke. Nami stanovené kritériá splnili viaceré eliptické trenažéry. Ktoré z nich sa najviac oplatia?

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať. 

Recenzie eliptických trenažérov

Na základe štúdia parametrov a porovnávania s konkurenčnými produktami sme pre vás pripravili nezaujaté hodnotenie rôznych modelov eliptických trenažérov. Pozreli sme sa na ich silné aj slabé stránky bez toho, aby sme uprednostňovali konkrétnu značku či predajcov. Ako jednotlivé modely dopadli v našom teste?

Víťaz testu

NordicTrack C7.5

Až 22 kg záťažové koleso, trenežér umožňuje nastaviť sklon kroku a tiež regulovať odpor pri cvičení – ponúka až 26 prednastavených programov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Eliptický trenažér NordicTrack C7.5 sa radí do kategórie drahších strojov, preto sme od neho mali pri testovaní vysoké očakávania. Nenechal sa zahanbiť a príjemne prekvapil hmotnosťou záťažového kolesa (22 kg), nastaviteľnosťou odporu magnetického brzdového systému (22 možností) i dĺžkou (48 cm) a nastaviteľnosťou sklonu kroku (do 20 stupňov).

Regulácia záťaže je elektronická, v tejto cenovej kategórii by mal ísť o štandard. Na počítači s 5" LCD displejom sa pri cvičení zobrazuje čas, rýchlosť, spálené kalórie, prejdenú vzdialenosť, výkon, frekvencia otáčok i tep. Chýbajú hodiny a signalizácia prekročenia tepu. Trenažér váži 93 kg, čo bolo pri cvičení cítiť. Konštrukcia je pevná a pri cvičení sa nehýbe. Nosnosť je 125 kg, čo je prijateľná hodnota.

Zaujal nás počet programov (26 variant) a možnosť vlastného nastavenia pomocou aplikácie iFit. S ohľadom na cenu nám chýbal HRC program. Páčil sa nám vstavaný ventilátor, ktorý poskytuje osvieženie počas cvičenia. Pedále sú s protišmykovým povrchom, takže cvičenie je bezpečné. Meranie tepu sa vykonáva cez dotykové snímače na rukovätiach, ale je možné aj pripojenie hrudného pásu cez Bluetooth.

Milou vychytávkou sú vstavané reproduktory, oceňujeme aj vstavaný držiak na fľašu a na tablet. Napriek tomu, že zotrvačník sa nachádza vpredu, je prístroj tichý. Pohon je totiž riešený pomocou plochého remeňa, čo prispieva k tichému chodu prístroja. Vzhľadom na cenu by sme ocenili, keby bol hrudný pás súčasťou balenia.

Pozitíva

Počet programov
Hmotnosť záťažového kolesa
Integrovaný ventilátor

Negatíva

Vyššia cena
Chýba signalizácia prekročenia tepu
Bez HRC programu

Rozmery: 174 x 63 x 172 cm (DxŠxV) ● Celková hmotnosť = 93 kg ● Hmotnosť záťažového kolesa = 22 kg ● Dĺžka kroku: 48 cm ● Max. nosnosť = 125 kg ● Počet programov: 26

Cenový trhák

Capital Sports Helix Air

Model s 19 prednastavenými programami, 24 úrovňami odporu a záťažovým kolesom s hmotnosťou 12 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Lacný, ale výkonný, tak by sa dal v skratke definovať eliptický trenažér Capital Sports Helix Air. Zaujal nás počtom programov (19), hmotnosťou záťažového kolesa (12 kg) i počtom stupňov záťaže (24).

Dĺžka kroku je iba 36 cm, preto je tento trenažér vhodný  najmä pre nízkych ľudí a seniorov. Z 19 programov je 15 prednastavených a 4 používateľské. Nechýba HRC, ktorým napr. nedisponuje víťaz testu trenažér NordicTrack C7.5, a ani WATT program. Capital Sports Helix Air nás pri testovaní príjemne prekvapil funkciou Recovery a meraním množstva telesného tuku. Pri cvičení sa dá využiť doplnková funkcia Kinomap. Stačí sa prihlásiť a vytvoriť si účet, mínusom je, že prevažná časť obsahu je spoplatnená. Na počítači sa počas cvičenia zobrazujú hodiny, čas, rýchlosť, prejdená vzdialenosť, kalórie a tepová frekvencia.

Trochu nás zarazila nízka hmotnosť prístroja, 32 kg je pomerne málo. Vzhľadom na dĺžku kroku a určenie by však nemal byť problém s jeho stabilitou. 12 kg záťažové koleso sa nachádza vzadu, čo je v prípade trenažérov do domácnosti viac-menej štandard. Vďaka remeňovému pohonu SilentBelt je chod prístroja tichý.

Eliptický trenažér nedisponuje systémom vyrovnávania nerovností, držiakom na fľašu a neumožňuje pripojenie hrudného pásu.

Pozitíva

počet stupňov záťaže
programy
aplikácia Kinomap

Negatíva

chýba držiak na fľašu
nedá sa pripojiť hrudný pás
dĺžka kroku

Rozmery: 138 x 62 x 175 cm (DxŠxV) ● Celková hmotnosť = 32 kg ● Hmotnosť záťažového kolesa = 12 kg ● Dĺžka kroku: 36 cm ● Max. nosnosť = 120 kg ● Počet programov: 19

Náš TIP

inSPORTline Atlanta Black

Skvelé recenzie používateľov, pevná konštrukcia s nosnosťou až 150 kg a plynulý chod aj s reguláciou odporu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black sa v našom teste ocitol predovšetkým vďaka priaznivým hodnoteniam zo strany spotrebiteľov a aj jeho predajnosti. Pri testovaní sme zistili, že je vhodnou voľbou na domáce cvičenie pre osoby s menšou hmotnosťou.

Hoci na prvý pohľad trenažér neohúri, do bodky splní, čo sľubuje – kvalitný tréning v domácom prostredí. Na rozdiel od víťaza nášho testu NordicTrack C7.5 sa nemôže pochváliť žiadnymi programami. To je jeho najväčšie mínus. S ohľadom na cenu to však nebolo žiadnym prekvapením. Hmotnosť záťažového kolesa je 7 kg, záťaž sa dá ovládať manuálne v 8 stupňoch. Dĺžka kroku je priemerná, postačí teda menším i vyšším osobám. Snímače tepovej frekvencie sa nachádzajú na rukovätiach, hrudný pás sa pripojiť nedá.

Zaujalo nás, že sa dá nastaviť poloha pedálov (3 úrovne), konštrukcia je stabilná a aj napriek nižšej hmotnosti (51 kg) sa pri cvičení nehýbe. Systém vyrovnávania a transportné kolieska sú samozrejmosťou aj v tejto cenovej kategórii. Trenažér je tichý a jeho chod plynulý, za čo vďačí systému BeltDrive. Na domáci tréning ide o ideálnu voľbu.

Pozitíva

pomer cena/výkon
zmena pozície pedálov
odolná konštrukcia

Negatíva

treba ho pomerne často premazávať
chýbajú programy
chýba držiak na fľašu

Rozmery: 145 x 61 x 155 cm (DxŠxV) ● Celková hmotnosť = 51 kg ● Hmotnosť záťažového kolesa = 7 kg ● Dĺžka kroku: 40 cm ● Max. nosnosť = 150 kg ● Počet programov: -

Klarfit Myon Cross

Vďaka rozmerom je trenažér vhodný aj do stiesnenejších priestorov, záťažové koleso váži 12 kg a spárovať stroj možno aj s aplikáciou Kinomap.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Domáci trenažér Klarfit Myon Cross je základným modelom, čo znamená, že je lacný a vhodný na domáci tréning. Napriek nízkej hmotnosti konštrukcie sa môže stroj pochváliť 12 kg záťažovým kolesom. Pohon zabezpečuje SilentBelt System, eliptický trenažér je tichý. Magnetický brzdný systém umožňuje nastaviť 8 úrovní odporu.

Nízky pohodlný vstup, nízka hmotnosť a absencia funkcií tento prístroj predurčujú na použitie pre seniorov a občasných športovcov. Napriek tomu, že nie sú k dispozícii žiadne programy, dá sa pripojiť k aplikácii Kinomap. Pomocou aplikácie sa dá cvičiť po celom svete pomocou videí, ktoré používatelia pravidelne aktualizujú.

Na jednoduchom počítači sa zobrazuje čas, rýchlosť, vzdialenosť, spálené kalórie a tep. Snímače tepu sa už štandardne nachádzajú na rukovätiach. Monitor napájajú 2 AAA batérie.

Napriek nízkej cene by sme ocenili aspoň držiak na fľašu. Výrobca neudáva dĺžku kroku, viac ako 38 cm to však nebude. Tento parameter je porovnateľný s trenažérom Capital Sports Helix Air.

Pozitíva

12 kg záťažové koleso
aplikácia Kinomap
nízky vstup

Negatíva

dĺžka kroku
žiadne programy
chýba držiak na fľašu

Rozmery: 71 x 64 x 152 cm (DxŠxV) ● Celková hmotnosť = 23 kg ● Hmotnosť záťažového kolesa = 12 kg ● Dĺžka kroku: - cm ● Max. nosnosť = 100 kg ● Počet programov: -

Pre náročných

Master EC100

Model s vyššou cenovkou disponuje predným pohonom a integrovaným ventilátorom - ponúka až 40 stupňov záťaže a max. nosnosť až 150 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do nášho testu sa dostal aj zástupca z najvyššej cenovej kategórie – eliptický trenažér s predným pohonom Master EC100. Hoci je drahší ako víťaz nášho testu NordicTrack C7.5, ponúka menej programov (9) a aj menšiu hmotnosť záťažového kolesa (13,5 kg).

Prvý nás zaujal robustný rám eliptického trenažéra. Hmotnosť je až 109 kg, pri cvičení je prístroj stabilný a drží na mieste. Záťažové koleso má 13,5 kg, čím sa radí do strednej triedy a je vhodný aj na pravidelné cvičenie. Príjemne prekvapilo 40 stupňov záťaže, nadštandardná dĺžka kroku (50 cm) i Self-Generate systém. Cvičením sa vytvára energia, potrebná na prevádzku, napájanie preto nie je nutné.

Na výber je len 9 programov, z toho 5 prednastavených, 2 podľa srdcovej frekvencie, užívateľský program, fitness test a manuálny program. Hoci je programov málo, oceňujeme manuálny program, pretože si každý môže nastaviť stroj tak, ako mu to vyhovuje. Na LED displeji sa počas cvičenia zobrazuje čas, vzdialenosť, spálené kalórie, tepová frekvencia, RPM otáčky, Watt a METs. Tep sa meria pomocou snímačov na rukovätiach, možné je aj pripojenie hrudného pásu. Ten by mal byť súčasťou balenia.

Ako plus vnímame integrovaný ventilátor a grafické zobrazenie 400 m okruhu. Sledovanie okruhu sa dá vnímať ako motivácia pri tréningu k prekonávaniu samého seba.

Pozitíva

40 stupňov záťaže
dĺžka kroku
vysoká nosnosť

Negatíva

nižší počet programov
vyššia cena

Rozmery: 198 x 70 x 170 cm (DxŠxV) ● Celková hmotnosť = 109 kg ● Hmotnosť záťažového kolesa = 13,5 kg ● Dĺžka kroku: 50 cm ● Max. nosnosť = 150 kg ● Počet programov: 9

Ďalšie zaujímavé produkty

Výber nového eliptického trenažéra nemusí byť vždy jednoduchý. Nami testované produkty ukázali, že eliptické trenažéry sa odlišujú nielen technickými parametrami, ale aj cenou a hodnoteniami zo strany používateľov. To, čo vyhovuje jednému, nemusí byť ideálne pre iného. Jedno je však isté, najlacnejšie eliptické trenažéry nemusia byť tou najšťastnejšou voľbou. Pokiaľ patríte medzi náročnejších zákazníkov a v našom teste ste nenašli to, čo hľadáte, mohli by vás zaujať nasledujúce alternatívy.

Eliptický trenažér Tunturi Performance C55 s 32 kg zotrvačníkom v prednej časti zaujme počtom programov, dĺžkou kroku i konektivitou. Pomocou Bluetooth sa dá použiť s aplikáciami Console, Fit Hi Way a Kinomap, vďaka čomu môžete zvyšovať svoju kondíciu v rôznych terénoch.

Model Housefit Motio 80 so záťažovým kolesom s hmotnosťou 19 kg a dĺžkou kroku 40 cm je vhodný na domáci tréning. Na výber je 20 stupňov záťaže, 15 programov, do pamäte sa dajú uložiť individuálne programy pre 4 osoby. Vďaka programu Recovery dokáže trenažér zhodnotiť fyzickú kondíciu cvičenca.

Hodným povšimnutia je i eliptický trenažér Tunturi Performance C50. Pohon v zadnej časti stroja s rotačnou masou s hmotnosťou 28 kg, 20 programov, možnosť pripojenia aplikácií i-Console+, Fit Hi Way, Kinomap a dĺžka kroku 42 cm na tomto modeli zaujmú najviac.

Eliptický trenažér inSPORTline inCondi ET800i už na prvý pohľad upúta konštrukciou. Hmotnosť záťažového kolesa je 12 kg, čo je na domáci tréning viac ako vyhovujúce, vyberať sa dá zo 16 stupňov záťaže. Poteší nastaviteľná dĺžka kroku, ale aj 15 programov a multimediálne využitie stroja.

Do skupiny alternatívnych produktov právom patrí i eliptický trenažér NordicTrack C 5.5 s 21 kg záťažovým kolesom. Nastaviteľná dĺžka kroku (41 – 51 cm), zabudované reproduktory, vstavaný ventilátor, nastaviteľný sklon a 22 prednastavených programov a veľmi dobré recenzie z neho robia dobrého kandidáta na kúpu.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Vychádzajúc z údajov na cenovom porovnávači Heureka.sk sme pre vás pripravili rebríček TOP 5 najpredávanejších eliptických trenažérov. Treba ho brať s rezervou, keďže predaj nemusí vždy odrážať kvalitu, navyše sa predajnosť rýchlo mení. Sekciu pravidelne aktualizujeme, aby ste vždy zistili, ktoré eliptické trenažéry sa radia medzi spotrebiteľmi najobľúbenejšie.

Názov Hodnotenie Detail
Hop-Sport HS-003C Focus 5* Zobraziť produkt
Hop-Sport HS-2050C Cosmo 5* Zobraziť produkt
HMS Premium H5815 AIR 5* Zobraziť produkt
HMS M2205 5* Zobraziť produkt
Duvlan Zaria 5* Zobraziť produkt

Cvičenie na eliptickom trenažéri, známym aj pod názvom orbitrek, je vhodným kardio tréningom pre všetkých, ktorí majú problémy s kĺbami, resp. chcú si ich šetriť. Vďaka pohyblivým rukovätiam a nastaviteľnému odporu si dokážete pomocou jedného prístroja vytvoriť intenzívny celotelový tréning. Vhodný je na chudnutie, rehabilitáciu i udržiavanie sa v kondícii. Eliptický trenažér poskytuje tréning simulujúci beh (bez nárazu), jeho účinky preto nie sú zanedbateľné.

Najpredávanejšie či najlacnejšie eliptické trenažéry nemusia byť zároveň tie najlepšie. Na základe, ktorých dôležitých parametrov si vybrať eliptický trenažér? Náš sprievodca výberom vám to prezradí.

Ako vybrať eliptický trenažér?

 • Hmotnosť záťažového kolesa
 • Dĺžka kroku
 • Brzdový systém
 • Kĺbové spoje
 • Programy
 • Konektivita
 • Funkcie počítača
 • Hmotnosť a nosnosť eliptického trenažéra
 • Doplnkové funkcie a vlastnosti
 • Cena a renomované značky

Eliptický trenažér a hmotnosť zotrvačníka

Zotrvačník, záťažové koleso, zotrvačníková hmota sú označenie pre jedno a to isté – parameter, ktorý je pri výbere eliptického trenažéra veľmi dôležitý. Hmotnosť zotrvačníka totiž ovplyvňuje kvalitu a plynulosť šliapania, zároveň určuje odpor kolesa pri zmene rýchlosti či zrýchlení. Platí, že čím je vyššia hmotnosť zotrvačníka, tým väčšie úsilie musíte vynaložiť pri cvičení, aby ste dosiahli istú rýchlosť. Ťažšie koleso ponúka väčšiu plynulosť šliapania.

Ľahšie záťažové kolesá majú 7 až 10 kg, stredne ťažké od 11 do 20 kg a tie najťažšie 20 a viac kg. Ťažšie kolesá znesú, prirodzene, väčšiu záťaž ako tie ľahšie, preto sú aj vhodnejšie na časté cvičenie. Pri výbere hmotnosti záťažového kolesa však treba prihliadať aj na hmotnosť cvičenca. Áno, ťažšie zotrvačníky sú lepšie, avšak iba pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Pre váhovo ľahšie osoby postačí na domáce cvičenie aj zotrvačník s hmotnosťou 7 kg. Športovci, ktorí chcú cvičiť pravidelne, by sa mali poobzerať po trenažéri so záťažovým kolesom ťažším ako 15 kg.

Záťažové koleso býva najčastejšie umiestnené vzadu alebo vpredu (tieto stroje bývajú hlučnejšie), zriedkavejšie v strede. Na cvičenie nemá umiestnenie výraznejší vplyv, ide skôr o dizajnovú záležitosť.

Dĺžka kroku súvisí aj s rozmermi trenažéra

Na komfort šliapania značne vplýva dĺžka kroku. Tento parameter úzko súvisí s rozmermi stroja, keďže menšie, resp. kratšie prístroje poskytujú zvyčajne aj menšiu dĺžkou kroku. Platí, že pohyb by mal byť prirodzený a pri cvičení by ste sa nemali cítiť obmedzovaní. Vo väčšine prípadov je dĺžka kroku od 30 do 50 cm, pričom pre nižším osobám (cca do 170 cm) postačí dĺžka 30 cm, pre vyššie osoby (cca 180 cm) 40 cm. Najvhodnejšie je, ak je dĺžka nastaviteľná. Ak si totiž môžete nastaviť väčšiu ako odporúčanú dĺžku, viac si pri cvičení "zamakáte". Navyše, s rastúcou dĺžkou kroku rastie taktiež prirodzenosť pohybu pri cvičení. Za univerzálnu pre nižšie aj vyššie postavy sa považuje dĺžka kroku 38 cm.

V tejto súvislosti sa treba zaujímať i o "rozteč" pedálov, teda o to, ako ďaleko sú od seba pedále. V ponuke sú trenažéry s rozstupom 9, ale aj 18 cm. Tento parameter prispieva ku komfortnosti cvičenia. Najvhodnejšie je si prístroj pred kúpou vyskúšať, aby ste zistili, aký rozstup vám vyhovuje najviac.

Eliptický trenažér – magnetický alebo elektromagnetický brzdový systém

Brzdové systémy sa delia na páskové, magnetické a elektomagnetické. Páskový brzdový systém je zvyčajne hlučnejší a rýchlo sa opotrebuje, v súčasnosti sa s ním stretnete už len minimálne. Najčastejšie sa používa magnetický brzdový systém, ktorý sa vyznačuje tichým chodom a dlhou životnosťou. Elektromagnetický (indukčný) brzdový systém je vhodný na intenzívne cvičenie, keďže jeho životnosť je nadpriemerná a poruchovosť minimálna. Brzdový systém využíva elektromagnet, záťaž regulujete elektronicky za pomoci cievky, čím meníte silu pôsobenia magnetu na zotrvačník.

Eliptický trenažér – dĺžka kroku

Orbitrek má aj reguláciu záťaže

Pri tomto parametri sledujte aj nastaviteľnosť odporu. Záťaž môžete ovládať manuálne alebo elektronicky. Pri manuálnom nastavovaní je k dispozícii otočné koliesko, intenzitu nastavujete jeho pootočením. Pri elektronickom systéme máte zvyčajne na výber viac možností, nastavenie je pohodlnejšie a rýchlejšie.

Kĺbové spoje sú znakom kvality

Tento parameter má výrazný vplyv na výdrž zariadenia a určuje tiež nutnosť pravidelnej údržby. Kĺbové spoje sa delia na 3 základné druhy – klzné, zliatinové a ložiskové puzdra. Klzné sú lacné, avšak majú nízku odolnosť a je nutné ich časté premazávanie. Zliatinové sú drahšie, ale bezúdržbové a majú vysokú odolnosť. Najdrahšie a zároveň najodolnejšie (vydržia obrovskú záťaž) sú ložiskové puzdra. Na domáce cvičenie sú najvhodnejšie zliatinové verzie.

Programy a konektivita

Variabilita prednastavených a vlastných programov je možnosťou, ako si ozvláštniť tréning. Ide o veľmi dobrý spôsob, ako zvyšovať kondíciu či spaľovať kalórie. Môžu sa líšiť profilom terénu, automaticky upravovať záťaž, aby si cvičenec udržiaval tepovú frekvenciu v určitej zóne (HRC program), či umožnia dosiahnuť cieľový výkon (Watt program).

Ak ponúka eliptický trenažér Bluetooth alebo bezdrôtové pripojenie, môžete pri cvičení využívať šikovné aplikácie a mapy, merať tep pomocou hrudného pásu, prenášať si údaje do telefónu či tabletu alebo sa podeliť o svoje výsledky na sociálnych sieťach. Bluetooth pripojenie vnímame ako veľkú výhodu, keďže zvyšuje atraktivitu tréningu.

Funkcie počítača

Chcete vedieť, koľko kalórii ste pri cvičení spálili, ako dlho ste cvičili, akú vzdialenosť ste prešli či aká bola vaša rýchlosť? Na jednoduchom počítači by ste mali všetky požadované údaje pri cvičení vidieť. Najčastejšie sa ovláda computer jedným tlačidlom a údaje sa na monitore striedajú. Pri výbere si všimnite, čo všetko môžete pri cvičení sledovať, štandardom je čas, prejdená vzdialenosť, počet spálených kalórií, rýchlosť, pulz. Niektoré stroje dokážu merať aj telesný tuk, úroveň fyzickej kondície (funkcia Recovery), výkon (watt), otáčky za minútu, ale napr. aj izbovú teplotu.

Počítač eliptického trenažéra

Hmotnosť a nosnosť eliptického trenažéra

Na komfort pri cvičení má výrazný vplyv hmotnosť eliptického trenažéra. Ide totiž o dobrý indikátor robustnosti a stability prístroja. Priveľmi ľahké trenažéry nie sú zvyčajne veľmi stabilné a majú tendenciu sa pri cvičení pohybovať. Trenažér môže mať 30, ale aj 100 kg. Hmotnosť vám navyše prezradí aj to, pre koho je prístroj určený. Tie s nižšou váhou sú prirodzene vhodnejšie pre osoby s menšou hmotnosťou a nižšou výškou, tie robustnejšie môžu používať aj objemnejší cvičenci.

Hmotnosť eliptického trenažéra a jeho nosnosť úzko súvisia. Základné eliptické trenažéry s nízkou hmotnosťou majú nosnosť okolo 100 kg. Trenažéry zo strednej kategórie ponúkajú nosnosť okolo 130 až 150 kg. Pri skutočne robustných prístrojoch sa nezriedka stretnete s nosnosťou do 200 kg.

Funkcie eliptických trenažérov

Pri výbere najlepšieho eliptického trenažéra nezabúdajte ani na doplnkové funkcie, ktoré vám môžu cvičenie spríjemniť. Ktoré to sú?

 • Monitor srdcového tepu – snímač tepovej frekvencie sa najčastejšie nachádza na rukovätiach trenažéra. Niektoré prístroje umožňujú meranie aj pomocou hrudného pásu alebo ušnej upínky.
 • Nastaviteľnosť sklonu – nastavenie sklonu pedálov umožňuje zlepšenie komfortu pri cvičení. Niektoré trenažéry ponúkajú automaticky nastaviteľný sklon súvisiaci s prednastavenými cvičebnými programami.
 • Typy rukovätí – väčšina, avšak nie všetky eliptické trenažéry majú dva páry rukovätí – pohyblivé a pevné. Pohyblivé umožňujú precvičenie hornej časti tela, tie pevné dodávajú vyššiu stabilitu v začiatkoch cvičenia.
 • Stojan na tablet – zvyčajne ho majú trenažéry s Bluetooth alebo WiFi pripojením. Namiesto integrovaného počítača môžete používať na monitorovanie tréningu telefón alebo tablet.
 • Držiak na fľašu – ide o praktickú drobnosť, ktorá, žiaľ, nie je bežnou súčasťou všetkých eliptických trenažérov. Samozrejme, vhodnejšie sú prístroje s držiakom, aby ste mali nápoj vždy po ruke.
 • Systém vyrovnávania nerovností podlahy – vďaka nemu môžete trenažér používať aj na menej rovnom povrchu.
 • Transportné kolieska – slúžia na pohodlnejšiu manipuláciu s prístrojom.
 • Tichý chod – či je eliptický trenažér tichý, sa zväčša dozviete z recenzií a hodnotení spotrebiteľov. Vo všeobecnosti sú tichšie trenažéry s magnetickým brzdovým systémom a BeltDrive systémom.

Domáci eliptický trenažér

Kvalitný eliptický trenažér niečo stojí

Cena je z pohľadu spotrebiteľa často významným faktorom. Dostupné sú lacné aj drahšie eliptické trenažéry, avšak tie najlacnejšie zvyčajne kvalitovo a často aj funkciami zaostávajú. V cenovej kategórii do 500 eur nájdete zväčša základné modely s malým počtom programov, nízkou nosnosťou a ľahším záťažovým kolesom.

Ak sa poohliadnete po drahších modeloch v cenovej kategórii 500 až 1 100 eur, už natrafíte na stroje s pomerne kvalitnou a pevnou konštrukciou, vysokou nosnosťou i hmotnosťou záťažového kolesa. Takéto stroje sú určené na intenzívnejší tréning.

Za cenu nad 1 100 eur už kúpite stroje s kvalitné konštrukčne i po stránke funkcií. Často ponúkajú niekoľko uhlov sklonu, nadštandardný počet programov, nastaviteľnú dĺžku kroku, ale aj veľa stupňov záťaže či obrovský displej.

Najlepšie eliptické trenažéry, recenzie chvália inSPORTline, NordicTrack a Duvlan

V pomere cena/kvalita je najvhodnejšou voľbou značka inSPORTline. V jej ponuke sa nachádzajú lacnejšie i drahšie kúsky, ktoré sa tešia dobrým hodnoteniam zo strany používateľov. Lacné eliptické trenažéry má Duvlan, Spartan, Housefit, Master i HMS. Skutočne kvalitné prístroje v tomto segmente ponúka NordicTrack, Sole, ale aj americká značka Xterra.

Otázky a odpovede – FAQ

Máte ešte otázky ohľadom testovania a výberu eliptického trenažéra? Napíšte nám svoje otázky do komentárov. Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, sekciu Otázky a odpovede pravidelne dopĺňame o to, čo vás zaujíma.

Keďže ide o variáciu kardiovaskulárneho cvičenia popri behu na páse alebo stacionárnom bicykli, ktoré nezaťažuje kĺby, je vhodné pre každého. Pri cvičení nedochádza k nárazom, preto sa kĺby výrazne neopotrebúvajú. Je vhodné pre každého, kto chce zvýšiť svoju kondíciu či znížiť hmotnosť.

Eliptický trenažér je primárne vhodný na kardiovaskulárny tréning. To znamená, že napomáha pri spaľovaní tukov a pri chudnutí. Hoci pri cvičení na tomto stroji zapájate veľké množstvo svalových skupín, na budovanie svalov nie je určený.

Pri cvičení na eliptickom trenažéri dochádza k posilňovaniu lýtok, stehien, zadku, svalov chrbta, rúk a ramien. Zároveň pri cvičení zapájate aj celý stred tela.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Hop-Sport HS-003C Focus

od 169,00 €
Magnetický eliptický trenažér HS-003C FOCUS je bezpečné a účinné zariadenie, ktoré vám umožní spaľovať tuk z miest, z ktorých je ťažké sa ho...

Klarfit Myon Cross

od 149,90 €
Crossový trenažér Klarfit Myon Cross je ergonomický domáci trenažér, ktoré zvýši výkonnosť Vášho tela a znovu poriadne rozhýbe Váš...

inSPORTline ATLANTA

od 549,00 €
Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black je manuálne ovládanou variantou špičkového eliptikalu inSPORTline Atlanta a vďaka všestranne...

DUVLAN Smooth Ergo

od €
Eliptický trenažér Duvlan Smooth Ergo predstavuje vyšší štandard v oblasti domáceho fitness zariadenia. Jeho prednosťami sú predovšetkým...

HouseFit Motio 30

od 411,35 €
Housefit MOTIO 30 patrí medzi manuálne ovládané eliptické trenažéry s magnetickým brzdným systémom, ďalej disponuje kvalitnou ergonómiou a...

Master Air

od 119,90 €
Eliptical MASTER AIR (H7444) je vhodný pre vysoko efektívny tréning všetkých svalových partií. Elipsovitý pohyb je naviac veľmi šetrný k Vašim...

NordicTrack C 5.5

od 1 121,00 €
NORDICTRACK C5.5 je kvalitní eliptický neboli crossový trenažér, který zákazníkům poskytuje kombinaci kvalitní mechaniky a ergonomie rámu s...

DUVLAN Zaria

od €
Eliptical DUVLAN Zaria je manuálne ovládaný eliptický trenažér s 3 kg záťažovým kolesom. Je vybavený magnetickým brzdným systémom a 8 stupňami...

Klarfit Ellifit FX 250

od 189,90 €
Klarfit Ellifit FX 250 je eliptický trenažér, ktorého dizajn spĺňa požiadavky náročného domáceho štúdia za primeranú cenu. Ako taký obsadí...

Capital Sports Orbit Crosstrainer

od 134,91 €
Klarstein Orbifit Advanced crosstrainer sa perfektne hodí ako začiatočnícky model a ponúka efektívny tréning v pohodlí domova! Vhodný na kardio...

Fitness King Orbitrek Klasik

od 126,49 €
Orbitrek Klasik Orbitrek je revolučné fitness náradie, ktoré Vám pomáha spaľovať tuky, tvaruje svaly, aktivuje metabolizmus a posilňuje...

Hop-Sport HS-2050C Cosmo

od 179,00 €
Magnetický eliptický trenažér HS-2050C Cosmo je zariadenie, ktoré kombinuje činnosť steppera, bežeckého pásu a rotopeda. Môže byť použitý v...

Ďalšie články z kategórie Šport

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Evita 15.Mar.2021

Insportline Atlanta je super na domáce cvičenie. Používam ho minimálne trikrát do týždňa už pár mesiacov a zatiaľ funguje ako má. Je skutočné tichý, takže sa pri cvičení dá bez problémov pozerať telka.

Odpovedať

Marcela 25.Mar.2021

Keďže sú všetky fitká zatvorené, kúpila som trenažér domov. Mám ho z Decathlonu, je tichý a dá sa na ňom poriadne zamakať. Mám ho ešte len mesiac, ale zatiaľ všetko funguje.

Odpovedať

Klaudia 28.May.2021

Naši si to kúpili, vždy keď som na návšteve, tak stroj využívam, inak zapadá prachom. Je fajn, že sa pritom dá napr. pozerať telka, ale aj napriek regulácii záťaže nemám pocit, že by som sa pri cvičení výraznejšie zapotila.

Odpovedať

Andy 09.Jun.2021

Tiež mám atlantu a stroj používam ako rozcvičku pred behom. Na plnohodnotný tréning to podľa mňa nie je, možno je to vecou zvyku. Plusom je nízka hlučnosť aj možnosť zmeniť pozíciu nášľapov.

Odpovedať

Ičo 17.Jun.2021

Už dávnejšie som si kúpil MasterEC100 Ergometr. Ide o profesionálny produkt s primeranou cenou vzhľadom k jeho kvalitám. Konštrukcia je oceľová, hutná a pôsobí masívne. Prístroju môžete dať riadne zabrať. Chod je tichý a pohyb hladký. Potešil prehľadný displej, na ktorom vidím všetko podstatné. Mne tento stroj vyhovuje po všetkých stránkach a investované peniaze som neoľutoval.

Odpovedať

Simon 18.Jun.2021

Vďaka eliptickému trenažéru inSPORTline ATLANTA môžem cvičiť v pohodlí domova a nemusím míňať peniaze za fitness centrum. Prístroj má kvalitné spracovanie, je tichý, stabilný a masívna konštrukcia by mala vydržať dlho. Kvalitné vyzerajú byť aj ložiská. Dobre sa mi s ním cvičí a prístroj by mal vyhovovať v podstate každému, pretože je možné meniť pozíciu nášľalpov v závislosti od výšky cvičiaceho. Je vhodný ako pre mužov tak aj pre ženy.

Odpovedať

Miňo 04.Jul.2021

Mám Spartan CrossTrainer Basic, ktorému som dával hlavne počas lockdownu poriadne zabrať. :-) Je to spoľahlivý a kvalitne skonštruovaný prístroj vhodný na udržiavanie telesnej kondície. Zatiaľ spĺňa všetko, čo od neho požadujem a počas chodu je tichý. Pomer ceny a kvality je za mňa dobrý, no náročnejší používatelia by mohli protestovať. Plus dávam za merače pulzu na rúčkach a tiež za to, že nič neklopká ani nevŕzga - môj predchádzajúci stroj mal práve s týmto problém. Stroj sa hodí aj do menších priestorov, takže som spokojný a zbytočne by som mu niečo vytýkal.

Odpovedať

Žela 24.Aug.2021

Používam eliptický trenažér NordicTrack C7.5, ktorý je perfektne stabilný a poskytuje mi presne to, čo som od neho očakávala. Je robustný a použité materiály pôsobia kvalitne, preto predpokladám dlhú životnosť. Plus dávam za elektrické ovládanie krokov. Treba dodať, že trenažér je pomerne veľký, preto si naň musíte v domácnosti vyhradiť dostatok voľného miesta. Záťaž na trenažéri je postačujúca a už na záťaži číslo 8 pociťujem po chvíľke stehná, ktoré ma začínajú páliť. Pôvodne som premýšľala nad kúpou lacnejšieho modelu (5.5), pri ktorom sa krok mení manuálne, ale napokon som rada, že som vsadila na tento. Elektrické ovládanie je predsa len pohodlnejšie a manuálne by sa mi to nechcelo nastavovať. :-) Zistila som, že na tomto trenažéri sa úplne inak zapájajú svaly, než som bola zvyknutá, čiže je to aj zvyku. Oceňujem možnosť meniť záťaž a sklon počas jazdy a tiež tréning s aplikáciou iFit, vďaka ktorej to celé dostáva iný rozmer. Montáž prístroja bola jednoduchá a spolu s kamarátom sme ju zvládli za pár hodín. Pre mňa je to skvelý pomocník pre domáci fitness tréning, takže odporúčam.

Odpovedať

Mary 28.Sep.2021

Presne to, čo som potrebovala, splnil prístroj inSPORTline ATLANTA, ktorý je tichý, masívny a má kvalitné ložiská na všetkých pohyboch. S prístrojom sa mi cvičí veľmi dobre a mám z neho radosť. Údržba je nenáročná.

Odpovedať

Tibor 05.Oct.2021

Som začiatočník a odporúčam prístroj inSPORTline inCondi. Ovládanie je jednoduché aj pre neznalých a prístroj má niekoľko úrovní obtiažnosti. Je veľmi tichý a konštrukčne robustný. Oceňujem možnosť nastavenia dĺžky kroku či multimediálne pripojenie cez wifi. Jediné, čo mi vadí, je pre mňa nevhodne umiestnený držiak na vodu.

Odpovedať

Ernest 20.Nov.2021

Veľmi elegantne vyzerá trenažér Klarfit Ellifit FX 250, ktorý používam v byte a vôbec mi nezaberá veľa miesta. Páči sa mi, že prístroj má tichý chod a cvičím sa mi s ním fakt super. V balení mi chýbali dve skrutky a keďže obchod na moju požiadavku nereagoval, zabezpečil som si ich sám. Po prvotnom „naštartovaní“ prístroja už ide všetko ako po masle. S kúpou som spokojný.

Odpovedať

Anička 21.Nov.2021

Klarfit Myon Cross som si vybrala pre udržiavanie kondície a precvičovanie kĺbov. Je vhodný aj do menšej miestnosti a jednoducho sa dal poskladať. Super je počítadlo s meraním času, rýchlosti, vzdialenosti a tepu. Cena je rozumná, chod tichý, takže s produktom som spokojná, splnil moje očakávania.

Odpovedať

Marika 06.Dec.2021

Trenažér Fitness King Orbitrek PLATINIUM PROFI je jednoduchý na zloženie, pekne sa používa a má prehľadný displej. Krásne sa mi na ňom cvičí, za tú cenu je to veľmi dobrý produkt. Manipulácia je ľahká, no stabilita troška horšia. S kúpou som spokojná.

Odpovedať

Gabriela D. 17.Jan.2022

S prístrojom inSPORTline Cruzz som zatiaľ spokojná. Nie je hlučný a nezaberie veľa miesta v miestnosti s jediné, čo mi chýba, je držiak na fľašu. Prvotná montáž bola nenáročná a ovládanie je jednoduché, páči sa mi aj dobre čitateľný a zrozumiteľný displej. Stroj je stabilný, kvalitne spracovaný a vhodný aj pre menšie postavy. Plus dávam za prednastaviteľné programy.

Odpovedať

Simon 13.Feb.2022

Na prístroji Klarfit Myon Cross mi chýba držiak na fľašu či prednastavené programy. Nie som spokojný ani s dĺžkou kroku. Na druhej strane, prístroj má super 12 kg záťažové koleso, nízky vstup a šikovnú aplikáciu Kinomap.

Odpovedať

Jaro 24.Feb.2022

Odporúčam trenažér Klarfit Ellifit FX 250, ktorý vyzerá elegantne a má tichý chod. Navyše je za výhodnú cenu.

Odpovedať

Jana 08.Jun.2022

Fitness King Orbitrek Klasik je dobrý prístroj na precvičenie viacerých partií tela. Kúpila som si ho, lebo si chcem pekne vyformovať telo. Používam ho denne a páči sa mi, že prístroj je stabilný a má dobrú nosnosť. Cena je prijateľná, no vadí mi, že prístroj vŕzga, hádam sa to časom rozchodí.

Odpovedať