Polykarbonátové skleníky

Najlepšie polykarbonátové skleníky 2024 + recenzie

Nakúpiť si zeleninu v supermarkete je síce rýchlejšie a jednoduchšie, no dopestovať si domáce uhorky, paradajky či papriku je určite lepšia alternatíva. Ak máte možnosť využiť na pestovanie fóliovník alebo skleník, rozhodne túto príležitosť využite. Pestovať môžete vďaka skleníku aj vtedy, keď už je vonku po sezóne. My sme pre vás pripravili porovnávací test najlepších polykarbonátových skleníkov, ktoré sú cenovo dostupné a stali sa veľmi obľúbenými oproti štandardným skleníkom či fóliovníkom do záhrady. Výber je veľmi individuálny. V pomere ceny a úžitku nás však o svojich kvalitách presvedčil polykarbonátový skleník Gutta Gardentec Classic. Okrem toho, že sme spracovali recenzie skleníkov, poradíme vám, ako si skleník vybrať a tiež sa dozviete, aké sú výhody skleníkov pri pestovaní.

Publikované: 19.07.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aký polykarbonátový skleník si kúpiť?

Skleníky z lexanu v záhrade sú jednoznačne veľkým prínosom. Trh dnes ponúka viacero variantov a faktom je, že pri výbere spotrebitelia často nevedia, aké sú výhody materiálov konštrukcie, aké sú rozdiely medzi sklom a polykarbonátom alebo dokonca tvarom skleníka. Tieto a ďalšie aspekty je potrebné pred výberom zvážiť. Ak sa vám pri výbere príliš nechce zamýšľať nad týmito a ostatnými parametrami, určite vám pomôže náš výber a spracované recenzie produktov. Máte k dispozícii spoľahlivý prieskum trhu, ktorý určite vyhovie aj vašim nárokom.

Názov Hodnotenie Detail
Gutta Gardentec Classic 5* Zobraziť produkt
Garden Target 2500 PC 5* Zobraziť produkt
Palram Multiline 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Oblúkový polykarbonátový skleník s oceľovou konštrukciou, plocha 6 m2, čelné vetracie okno

Zobraziť viac info

Oblúkový skleník s celkovou výmerou 6 m2. Rozmermi patrí k priemerným až kompaktným skleníkom. Šírka je 3 metre a na dĺžku má skleník 2 metre. Konštrukcia skleníka je vyrobená z pozinkovaných oceľových profilov s hrúbkou 1 mm. Polykarbonátové dosky Guttagliss Dual box majú hrúbku 4 mm a jednostrannú UV ochranu. Dvere sú dvojdielne s vetracím otvorom. Skleník je možné fixovať „T“ kotvami priamo do zeme. Produkt je stabilný, no čelné kusy polykarbonátu je nutné zarezávať. Súčasťou balenia je návod.

Cenový trhák
Vitavia Garden Target 2500 PC

Vitavia Garden Target 2500 PC

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hliníkovou konštrukciou, plocha 2,53 m2, strešné vetracie okno

Zobraziť viac info

Cenovo dostupný skleník z lexanu so sedlovou strechou – ide o mini skleník určený pre nenáročných pestovateľov. Ideálny na pestovanie v črepníkoch. Hliníkové profily majú hrúbku len 0,6 mm. Nízka cena je daňou za samotné rozmery. Skleník má celkovú výmeru len 2,53 m2, čo je rozmer menšieho balkóna. Otváranie je riešené posuvnými dverami a k vetraniu poslúži aj strašné okno. Polykarbonát má hrúbku 4 mm. Výhodou je, že jednotlivé časti lexanu sú presne narezané a pripravené na osadenie.

Náš TIP
Palram Multiline 6 x 12

Palram Multiline 6 x 12

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hlínikovou konštrukciou, plocha 6,9 m2, strešné vetracie okno

Zobraziť viac info

Veľmi dobré hodnotenie dosiahol polykarbonátový skleník Palram vhodný do menších i väčších záhrad. Šírka skleníka je 1,85 metra, na dĺžku má skleník až 3,7 metra. Celková výmera je tak 6,9 m2. Presklenie z dutinkového polykarbonátu má hrúbku 4 mm. Hliníkové profily sú hrubé 1 mm. Polykarbonát má kvalitnú UV ochranu. Vetranie je možné cez strešné okno. Slabinou sú menej kvalitné pánty dverí. Celkovo je však skleník dobre spracovaný a dvere majú praktický magnetický zámok. Záruka na konštrukciu je navyše až 10 rokov.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš prieskum trhu a následná analýza parametrov spolu so spracovaním recenzií trvali viac ako 50 hodín. Ide o pomerne špecifický trhový segment, ktorý však vyhľadáva čoraz viac ľudí, ktorí sa zaujímajú o pestovanie plodín. Pred prieskumom trhu sme si určili parametre, ktoré sú pri výbere najdôležitejšie a samotní spotrebitelia ich pred kúpou zvažujú najviac.

Najväčšiu rolu hrá veľkosť a tvar skleníka. Tvar sa týka napríklad aj strechy – sedlová či oblúková. Rovnako dôležitá je kvalita výplne a spôsob ukotvenia skleníka. Hoci sa polykarbonátové skleníky ľahko skladajú, je potrebné riešiť ukotvenie skleníka, aby bol na svojom mieste. Ideálne je použiť betónový základ (bodový alebo obvodový). Veľmi dôležité je to, aké sú použité materiály. Nielen výplne, ale taktiež samotný kov použitý na konštrukciu (hliník, oceľ). To do veľkej miery vplýva na životnosť skleníka. Zabúdať by sa nemalo ani na také podstatné parametre, ako je napr. vetranie. Vetrať je možné cez otvorené dvere, strešné alebo bočné okná.

Veľkosť a rozmery
Materiály a odolnosť konštrukcie
Tvar skleníka
Spôsob ukotvenia
Možnosti vetrania

Počas porovnania naši redaktori realizovali prieskum trhu vďaka cenovému porovnávaču Heureka.sk. Na základe dostupných databáz sme overovali aj dostupnosť produktov u predajcov. Polykarbonátové záhradné skleníky sú veľmi obľúbené a majú veľmi rozmanité zastúpenie výrobcov. Zákazníci najčastejšie vyhľadávajú veľké skleníky alebo malé skleníky. Početné zastúpenie majú skleníky Kyklop od spoločnosti LanitPlast. Veľmi populárne sú aj skleníky Vitavia Garden, Scobalit alebo skleníky Gutta a Palram, ktoré sú zaujímavé aj v pomere ceny a kvality.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie polykarbonátových skleníkov

Ak hľadáte kvalitné skleníky z polykarbonátu, spracovali sme pre spotrebiteľov komplexný porovnávací test, kde sme hodnotili najlepšie skleníky z lexanu. Vychádzali sme tiež z názorov a skúseností zákazníkov. Súčasťou nášho porovnania sú objektívne zistené výhody i nevýhody jednotlivých produktov. Naše testy sú nezávislé a hodnotenie vychádza z dostupných informácií, parametrov a skúseností zákazníkov. Veríme, že naše porovnanie bude pre váš výber prínosom a pomôžeme vám vybrať skleník z polykarbonátu.

Víťaz testu

Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Oblúkový polykarbonátový skleník s oceľovou konštrukciou, plocha 6 m2, čelné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompaktný záhradný skleník s výmerou plochy 6 m2. Radí sa k malým skleníkom. Gutta patrí medzi renomovaných výrobcov. Skleník je možné kotviť na základy alebo zapustením do zeme za pomoci oceľových kotiev. Polykarbonátové presklenie je ošetrené UV jednostrannou ochranou. Výplň je dodávaná v celku v podobe plátov, ktoré je potrebné pri montáži rezať.

Záhradkári, ktorým postačuje menší skleník s dĺžkou 2 metre, šírkou 3 metre, budú určite spokojní. Prekážať nebude ani vyššia postava, pretože v strede je výška oblúkovej klenby až 2,18 metra. Veľkou výhodou sú kvalitné materiály. Polykarbonát vo verzii Classic má štandardnú hrúbku 4 mmDrahšia verzia Profi dokonca ponúka zosilnený izolujúc plast s hrúbkou 6 mm. Ide o zdravotne neškodný polykarbonát Guttagliss Dual Box s certifikátom toxikologickej nezávadnosti. Výrobca kvalitu presklenia garantuje zárukou na 10 rokov.

Nezaostáva ani konštrukcia, ktorá je z pozinkovanej ocele. Profily sú hrubé 1 mm a aj vďaka tomu poskytujú dostatočnú mechanickú odolnosť a tiež nosnosť. K dispozícii sú dve čelné vetracie okná. Skleník je vybavený delenými dverami (dva pánty), ktoré tým pádom obsahujú aj vetracie okno – otvárať je možné horné i dolné krídlo samostatne. Kľučky sú dodávane dve. Strešné okno je možné si u výrobcu priplatiť. Výška dverí je 188 cm, šírka 96 cm. Na samotnú konštrukciu dáva výrobca záruku 3 roky.

Pre inštaláciu konštrukcie nie je nutný betónový základ, samonosná konštrukcia je do zeme fixovaná kotvami v tvare „T“. Potrebné je vyhĺbiť ryhu po obvode skleníka s hĺbkou 30 až 35 cm. Následne stačí osadiť a prihrnúť hlinou. Polykarbonátový oblúkový skleník má v rámci konštrukcie oporné vzpery, ktoré zvyšujú stabilitu konštrukcie a nevadí tak ani nárazový vietor a problémom nie je ani zaťaženie snehom. Balenie obsahuje profily pozinkovanej konštrukcie a všetky potrebné spojovacie materiály – skrutky, matice. Súčasťou balenia sú aj 2 kusy polykarbonátových panelov – plátov. Na návod si niektorí spotrebitelia sťažujú pre neprehľadnosť. Konštrukciu odporúčame stavať minimálne dvom ľuďom.

Je pravda, že pre menej zručných spotrebiteľov môže byť osádzanie výplní komplikovanejšie. Nutné je tiež orezávanie výplne okolo čiel skleníka. Kritika je adresovaná aj smerom k tesneniam, ktoré sa ťažko montujú.

Hoci by sa mohlo zdať, že ide o malý skleník z polykarbonátu, faktom je, že vďaka šírke 3 metre a výške 2,18 metra, nie je s priestrannosťou problém. Pozitívom je kvalita konštrukcie, ktorú zákazníci výrazne oceňujú. Pozinkovaná oceľ, z ktorej sú profily vyrobené, je odolná a navyše nehrdzavie. Výrobca ponúka okrem kotvenia do základu aj možnosť osadenia do zeme za pomoci kotiev v tvare „T“. Celkovo je konštrukcia veľmi stabilná. Polykarbonátová výplň má priemer 4 mm. Výrobca dáva na jej životnosť záruku 10 rokov. Na samotnú konštrukciu 3 roky. Dvere majú dva pánty a dve kľučky pre otváranie spodnej alebo hornej vetracej časti – čelné okná. Strešné okno je možné si priplatiť v rámci príslušenstva.

Najčastejšie avizovaným mínusom, ktorý sa vyskytuje medzi referenciami zákazníkov je, že návod nie je dostatočne prehľadný. Predovšetkým, čo sa týka narezania oblúkov na čelá. Odporúčame oblúk na čelo odrezať s presahom a následne orezať zvyšný materiál po uchytení na konštrukciu. Máte tak istotou, že nevzniknú žiadne medzery a netesnosti. Druhým mínusom je menej kvalitné tesnenie a jeho montáž. Na stránke výrobcu nájdete videá a fotografie s montážou, ktoré môžu byť nápomocné. V danej cene však tento polykarbonátový skleník ponúkne veľmi dobré parametre a ide o jeden z veľmi predávaných modelov. Na základe domácich i zahraničných recenzií ho spotrebitelia spoľahlivo odporúčajú.

Pozitíva

Kotvenie priamo do zeme
Pevná konštrukcia – 1 mm pozinkovaná oceľ
Pomer cena/kvalita

Negatíva

Montáž tesnení
Jednotlivé diely polykarbonátu je potrebné rezať

Tvar: oblúkový skleník ● Materiál konštrukcie: pozinkovaná oceľ – 1 mm ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 6 m2 ● Šírka: 3 m ● Dĺžka: 2 m ● Výška: 2,18 m ● Hmotnosť: 60 kg ● Vetranie: čelné vetracie okno

Cenový trhák

Vitavia Garden Target 2500 PC

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hliníkovou konštrukciou, plocha 2,53 m2, strešné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom výbere ide o jeden z najmenších skleníkov. Pre potreby niektorých spotrebiteľov však táto lacná voľba dáva zmysel. Okrem nízkej ceny treba oceniť aj fakt, že súčasťou sedlovej strechy je ventilačné strešné okno. Dvere skleníka sú posuvné a k skleníku je možné dokúpiť množstvo praktického príslušenstva. S priestorom sa je potrebné uskromniť.

Lákadlom tohto prevedenia je predovšetkým nízka cena, ktorá je však na úkor malých rozmerov. Veď skleník má len 1,9 m na šírku a 1,31 m na dĺžku. V hrebeni dosahuje výška hodnotu 197 cm. Celková úžitková plocha vo vnútri skleníka je len 2,53 m2Konštrukcia je z eloxovaného hliníka a materiál podstavca je z nehrdzavejúcej ocele. Polykarbonátové platne sú už v dodávke narezané a hrúbka dutinkového plastu sú 4 mm, čo je v danej cenovej triede optimálne minimum. Na samotné výplne dávajú predajcovia záruku 10 až 15 rokov, čo sa týka konštrukcie, garantovaná je záruka na 3 roky.

Súčasťou dodávky sú jednotlivé hliníkové profily, spojovací materiál, mechanizmus strešného okna i posuvných dverí a samozrejme chýbať nemôžu jednotlivé polykarbonátové panely daných rozmerov pre sedlovú strechu i bočné steny. Z hľadiska montáže odporúčame skladanie minimálne dvom ľuďom. Veľmi chválime upevňovanie samotných strešných panelov za pomoci exteriérových kovových spôn. Bočné steny a čelá sa skrutkujú a usádzajú do profilov. Dvere sú posadené do posuvnej lišty. Veľkou výhodou je, že dané časti sú presne narezané na požadovaný rozmer. Celkovo ide o veľmi intuitívne riešenie inštalácie panelov. Dôsledok je potrebné dávať na pevnosť a stabilitu konštrukcie.

Skleník môžete kotviť za pomoci murovaného základu či podmurovky. Odporúča sa však použiť kotviace stĺpiky, ktoré je ideálne zapustiť do zeme a zabetónovať. Napriek nízkej cene spotrebitelia nekritizujú kvalitu spracovania a veľmi kladne vnímame prítomnosť strešného okna i posuvných dverí. Pri mnohých modeloch ide o príplatkové príslušenstvo. V skleníku týchto rozmerov síce nemáte priestoru na rozdávanie, no pred kúpou s tým je potrebné rátať. Návod je veľmi dobre spracovaný.

Tento kompaktný mini skleník britskej výroby Brett Martin patrí k modelom, ktoré sú určené nenáročným spotrebiteľom. Zákazníci siahnu po tomto skleníku z dôvodu ceny alebo v prípade, že pre daný objem pestovania im priestor postačuje. Podľa nášho názoru je tento skleník vhodný na pestovanie exotických rastlín alebo bežných plodín v kvetináčoch. V rámci príslušenstva je možné doobjednať aj poličky. Pozitívne vnímame názory zákazníkov, týkajúce sa kvality spracovania, hliníkovej konštrukcie i plastových výplní s hrúbkou 4 mm a UV filtrom. Vzhľadom na referencie je aj montáž veľmi intuitívna. Plusom sú presne vopred narezané panely polykarbonátu.

Chválime, že súčasťou je aj strešné okno a moderné posuvné dvere, ktoré skleníku napomáhajú v jeho dizajne. Klasická sedlová strecha využíva osádzanie profilov do drážok a upevnenie kovovými sponami, čo je veľmi efektívne riešenie aj v prípade nutnosti výmeny panelov. Jediným výraznejším mínusom pre pestovateľov je menší rozmer. Ak však presne niečo také hľadáte, voľba je jasná. Viac úžitku ponúkne väčší skleník z polykarbonátu Gutta Gardentec Classic 2 x 3.

Pozitíva

Nízka cena
Posuvné dvere a strešné okno
Jednotlivé diely polykarbonátu sú narezané

Negatíva

Malé rozmery

Tvar: skleník so sedlovou strechou ● Materiál konštrukcie: hliník – 0,6 mm + oceľová základňa ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 2,53 m2 ● Šírka: 1,9 m ● Dĺžka: 1,31 m ● Výška: 1,97 m ● Hmotnosť: 47 kg ● Vetranie: strešné okno

Náš TIP

Palram Multiline 6 x 12

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hlínikovou konštrukciou, plocha 6,9 m2, strešné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi recenzovanými modelmi je tiež polykarbonátový skleník Palram s hliníkovou konštrukciou a kvalitným presklením. Polykarbonát má kvalitnú UV ochranu, ktorá predlžuje jeho životnosť. Priepustnosť svetla je na úrovni 70 – 80 %. Skleník je ideálny na pestovanie úrodných plodín i exotických rastlín.

Na skvelej úrovni sú spracované jednotlivé diely. V prvom rade, konštrukcia je z eloxovaného hliníka, no hrúbka profilov je až 1 mm, čo je štandardom u oceľových konštrukcií. Z pozinkovanej ocele je spodná konštrukcia, ktorú je možné ukotviť základom do zeme alebo za pomoci efektívneho kotviaceho systému oceľových lán, ktoré sú priskrutkované k pevnému základu „L“ kotvami alebo priamo do zeme. Možné je dokúpiť aj rôzne príslušenstvo – police, regály, automatické otvárače strešných okien alebo odkvapy.

Opomenúť nesmieme opláštenie, ktoré je tvorené Palram zdravotne neškodným polykarbonátom s vysokou priepustnosťou svetla. Plastové panely majú taktiež jednostrannú UV ochranu, takže sú trvácnejšie, nestrácajú farbu a nežltnú. Hrúbka dvojstenného dutinkového panelu je 4 mm. Zasklenie je vyrábané vo Veľkej Británii. Panely sú v balení presne narezané a osádzajú sa do hliníkových „U“ profilov vďaka čomu perfektne sadnú na svoje miesto. Montáž je tak po zostavení konštrukcie naozaj nenáročná a rýchla.

Súčasťou výbavy je jedno strešné okno a dvere s magnetickým zámkom, ktoré sú veľmi praktické, no zároveň sú slabinou pánty dverí, ktoré magnet odtláča a dochádza k nedoliehavosti medzi spodným a horným pántom. Dvere sú jednokrídlové a majú aj uzamykateľnú rukoväť. Vstupné dvere je možné montovať ako pravé alebo ľavé. Súčasťou balenia je praktický návod i všetky potrebné spojovacie materiály pre zloženie konštrukcie a osadenie panelov.

Celé balenie váži približne 60 kg. Aj v prípade nedodania niektorého z dielov nie je problém nahlásenie chyby a výrobca daný diel zašle dodatočne. Výhodou je aj rozšírenosť skleníkov tejto značky. Priestor v skleníku je komfortný pre výsadbu akýchkoľvek druhov úrodných plodín. Na šírku má skleník vnútorný priestor na šírku 1,85 m a na dĺžku je to 3,70 m. Celková úžitková plocha daného modelu je 6,9 m2.

Používateľov najviac teší samotná kvalita hliníkovej konštrukcie a jej stabilita. Často sa skloňuje taktiež kvalitný a podrobný návod. Polykarbonátové platne s dvomi stenami dobre izolujú teplo a vďaka strešnému oknu viete zabezpečiť dostatočné vetranie. Konštrukciu je možné ukotviť viacerými spôsobmi, priamo do zeme, betónový základ a za pomoci „U“ kotiev (nie sú súčasťou balenia). Dokúpiť je možné bohaté príslušenstvo, ktoré je však podľa viacerých zákazníkov cenovo nákladné. Dobre riešený je odvod dažďovej vody. Na rohoch sa nachádzajú plastové odvody, pod ktoré môžete umiestniť zbernú nádobu na vodu.

Firma skleníky vyrába už desaťročia, čo je taktiež pozitívna hodnota. Výrobca dáva na rám záruku až 10 rokov. V pomere ceny a úžitku rozhodne patrí daný skleník k tomu lepšiemu, čo trh ponúka. Zákazníkom sa páčia aj jednokrídlové dvere s magnetom. Občas však môže dochádzať k nedoliehavosti medzi pántami a žiadalo by sa, aby dvere mali cez stred výstuhu, pretože ich magnet ľahko odtláča a nedržia tak pravouhlý tvar. Skleník je dostatočne priestranný a strop vysoký. Vhodný pre vyššie exotické rastliny. Základňa konštrukcie je oceľová, čo je pre kotvenie výhodou, oproti ohybnejším hliníkovým profilom.

Pozitíva

Kvalitné spracovanie – podrobný návod na montáž
Dvojstenné polykarbonátové panely
Záruka na konštrukciu až 10 rokov

Negatíva

Slabšie pánty dverí – nedoliehajú

Tvar: skleník so sedlovou strechou ● Materiál konštrukcie: hliník – 1,0 mm + pozinkovaná oceľ ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 6,90 m2 ● Šírka: 1,85 m ● Dĺžka: 3,70 m ● Výška: 2,09 m ● Hmotnosť: 60 kg ● Vetranie: strešné okno

Lacná kvalita

Palram Hybrid 6 x 6

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hlínikovou konštrukciou, plocha 3,44 m2, strešné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom teste sa nachádza aj tento malý skleník z polykarbonátu, ktorý kombinuje hliníkovú konštrukciu a tenkostenný polykarbonát. Celková úžitková plocha je len 3,44 m2 a skleník má rovnostrannú dĺžku i šírku 1,9 metra. Veľkou výhodou je jednoduché a rýchle skladanie. Integrovaný je odkvap aj strešné okno.

Polykarbonátový skleník Palram Hybrid patrí k lacnejším a menším modelom vo svojej kategórii. Svedčia o tom údaje o dĺžke a šírke skleníka. V oboch prípadoch je hodnota 1,9 m dôkazom, že ide o skleník s menšou výmerou plochy – 3,44 m2. Pre tých spotrebiteľov, ktorým takýto rozmer vyhovuje však bude určite postačujúci. Výška je až 2,08 m v hrebeni, takže ani vyššie osoby nebudú mať s pohybom problém. Výrobca na základnú konštrukciu využil profily z pozinkovanej ocele. Samotný rám je z eloxovaného hliníka. Ide o U-profily, do ktorých samotné diely zasúvate.

Polykarbonátové dosky na strechu sú dutinkové a majú priemer 4 mm. Vďaka tomu prepúšťajú menej slnečného svetla okolo 70 až 80 %, majú taktiež jednostrannú UV ochranu. Horšie je to už s bočnými stenami a čelom. Tie sú vyrobené z tenkostenného polykarbonátu s priemerom 2 mm. Spotrebitelia avizujú, že plast sa ohýba a je nestabilný – veľmi náchylný na poškodenie. Taktiež nemá ideálnu UV ochranu ako dvojstenný lexan, pretože je priehľadný. V tomto smere tak výrobca ušetril práve na kvalite obvodových stien a výplňového materiálu. Polykarbonátové dosky majú zdravotnú certifikáciu o neškodnosti.

Zákazníci pozitívne vnímajú integrovaný odkvap a systém odvodu vody. Dvere majú magnetický systém otvárania a sú uzamykateľné. Ide o jednodielne dvere s klasickými pántami. Pre vetranie možno použiť strešné okno s manuálnym otváraním. Zakúpiť je možné automatický otvárač či ďalšie príslušenstvo k skleníku. Konštrukciu dokážete zostaviť svojpomocne. Výrobca má dobre zvládnuté návody na skladanie.

Vzhľadom na rozmery nejde o nijak náročnú stavebnicu. Ideálne však je, ak stavajú skleník aspoň dvaja ľudia. Súčasťou balenia sú jednotlivé diely – narezané strešné panely, bočné panely, spojovací materiál a profily pre konštrukciu. Kotvenie odporúčame do betónového základu alebo do zeme za pomoci lankového kotviaceho systému. K dispozícii je aj voliteľné príslušenstvo – poličky, regály, tieniaca sieť, automatické otváranie okien a iné.

Názory zákazníkov sú mierne rozpačité. Skúsenosti hovoria, že skleník je pomerne labilný a nestabilný. Taktiež nie je pozitívom kvalita bočných polykarbonátových panelov, ktoré majú menší priemer len 2 mm. Strešné panely majú priemer 4 mm. Zákazníci odporúčajú dobré kotvenie k zabetónovaným stĺpikom alebo pripevnenie konštrukcie k betónu za pomoci hmoždiniek a kotiev. Pri nárazovom vetre sa podľa niektorých zákazníkov bočné panely ohýbajú, čo je spôsobené len jednou vrstvou polykarbonátu. Na druhej strane je celkové prevedenie zvládnuté, skleník plní svoj účel. Pre nenáročné užívanie je takáto alternatíva cenovo dostupná. Na konštrukciu dáva výrobca záruku 10 rokov. Náročnejším spotrebiteľom však kvalita vyhotovenia určite vyhovovať nebude.

Malý skleník má integrovaný odkvap a taktiež nechýba strešné okno na vetranie. Dvere majú magnetické otváranie. Ak je vašou požiadavkou mať doma malý skleník na nenáročné pestovanie, odporúčame sa pozrieť na model Vitavia Garden Target 2500 PC, ktorý je síce ešte o niečo menší, no z hľadiska stability a kvalitatívneho spracovania ponúkne z nášho pohľadu o niečo lepší pomer kvalita – cena.

Pozitíva

Pomerne jednoduchá montáž – detailný návod
Priehľadné steny – vysoká priepustnosť svetla
Integrovaný odkvap

Negatíva

Steny z priehľadného 2 mm polykarbonátu
Labilnejšie prevedenie – horšia stabilita pri vetre

Tvar: skleník so sedlovou strechou ● Materiál konštrukcie: hliník – 1,0 mm + pozinkovaná oceľ ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 2 – 4 mm ● Plocha: 3,44 m2 ● Šírka: 1,90 m ● Dĺžka: 1,90 m ● Výška: 2,08 m ● Hmotnosť: 37 kg ● Vetranie: strešné okno

Pre náročných

Vitavia Garden Uranus 11500

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hliníkovou konštrukciou, plocha 11,44 m2, strešné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Priestranný skleník britského výrobcu Brett Martin je vhodný pre záhradkárov, ktorí majú vyššie priestorové nároky. Konštrukcia umožňuje variabilné zasklenie 3 mm čírym kaleným sklom alebo 4 či 6 mm polykarbonátovými panelmi. Celá konštrukcia je z eloxovaného hliníka okrem základne, ktorá je z pozinkovanej ocele.

Polykarbonátové či sklenené profily sú do hliníkovej konštrukcie upevňované oceľovými sponami, vďaka ktorými sú stabilne na svojom mieste. Polykarbonátové profily majú hrúbku 4 mm. Ide o dvojstenný polykarbonát, ktorý je jednostranne ošetrený aj voči UV žiareniu, vďaka čomu je zvýšená jeho životnosť. Za príplatok je možné nechať si dodať až 6 mm hrubé panely. Na presklenie dáva výrobca záruku 10 rokov. Všetky panely sú vopred narezané a precízne zabalené. Kvalitné profily z eloxovaného hliníku majú hrúbku 1,2 mm, čo je oproti konkurencii taktiež výhoda a znak kvalitného spracovania. Na konštrukcia je záruka až 15 rokov.

Kotvenie je možné za pomoci betónového základu a ukotvenia za pomoci kotviacich pätiek. Konštrukcia je dodávaná so strešným oknom s manuálnym otváraním. Dokúpiť je možné automatický otvárač a viacero praktického príslušenstva.

Vďaka svojim rozmerom je skleník veľmi priestranný. Celkový výmera plochy pre výsadbu je až 11,44 m2. Na šírku má skleník 2,57 m a na dĺžku až 4,45 m. Krčiť sa v ňom nebudú musieť ani vyššie postavy, pretože vďaka sedlovej strecha je výška hrebeňa až 2,57 m. Bočné steny majú výšku 151 cm. Veľmi sa nám páči z praktického hľadiska zmýšľanie výrobcu, ktorý v rámci konštrukcie dodáva posuvné dvojkrídlové dvere. Nie je tak potrebné inštalovať pánty, ale v balení nájdete koľajnicu, po ktorej je možné dvere odsúvať. Dvere skleníka Uranus majú výšku 191 cm a šírku 122 cm.

Vzhľadom na rozmery je potrebné rátať s náročnejšou montážou. Tá trvá dlhšie a ideálne je, ak sú na to minimálne dvaja. Chválime však precízne balenie a fakt, že polykarbonátové diely sú narezané a pripravené na osadenie.

Z hľadiska recenzií a skúseností zákazníkov prevládajú len pozitívne názory. Predovšetkým treba rátať, že ide o nákladnejšiu investíciu. Nielen vzhľadom na rozmery, ale takisto, čo sa týka kvality spracovania. Profily konštrukcie sú hrubé, čo je zárukou vysokej stability. Samotné polykarbonátové profily nie sú také náchylné na poškodenie vzhľadom na 4 mm hrúbku. Pozitívne spotrebitelia hodnotia aj návod. Náročnosť stavby je o niečo vyššia. Páčia sa nám posuvné dvere skleníka a jeho celkové rozmery. Súčasťou je strešné okno. Dokúpiť je možné množstvo príslušenstva. Ak by vám predsa postačovala polovičná výmera, odporúčame skleník Palram Multiline 6x12, ktorý má taktiež kvalitné 4 mm dvojstenné polykarbonátové panely.

Pozitíva

Priestrannosť skleníka
Odolná konštrukcia a zasklenie
Posuvné dvere

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Náročnejšia montáž

Tvar: skleník so sedlovou strechou ● Materiál konštrukcie: hliník – 1,2 mm + pozinkovaná oceľ ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 4/6 mm ● Plocha: 11,44 m2 ● Šírka: 2,57 m ● Dĺžka: 4,45 m ● Výška: 2,46 m ● Hmotnosť: 104,5 kg ● Vetranie: strešné okno

LanitPlast DODO Dneper

Oblúkový polykarbonátový skleník s oceľovou konštrukciou, plocha 12 m2, vetrací otvor vo dverách

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cenovo dostupný oblúkový skleník z kvalitného polykarbonátového presklenia. Tento plastový skleník patrí k väčším na trhu a ponúka v pomere k cene veľmi štedrú výmeru pre výsadbu až 12 m2. Konštrukcia je z pozinkovanej ocele a má antikoróznu úpravu.

LanitPlast patrí k firmám, ktoré sú v tomto segmente dobre známe. Vo svojej ponuke majú širokú škálu skleníkov rôznych rozmerov i kvalitatívnych tried. Daný model je rozumnou voľbou v pomere ceny a kvality. Oproti iným oblúkovým skleníkom rozhodne boduje tiež pomerom ceny a rozmerov. Plocha pre výsadbu má až 12 m2. Konštrukcia je oceľová s antikoróznou úpravou (joklovina). Ide o uzatvorené kovové profily s priemerom stien až 1 mm. Presklenie má hrúbku 4 mm, no možné je zvoliť aj 6 alebo 8 mm hrubý polykarbonát.

Plastové dosky sa pripevňujú za pomoci skrutiek s podložkou a disponujú aj jednostrannou UV ochranou. Polykarbonátové panely sú britskej výroby Brett Martin a platí na ne záruka až 10 rokov. Súčasťou balenia sú kotviace pätky, ktoré kotvíte priamo do zeme. Možné je, samozrejme, aj kotvenie so základmi alebo k betónovým plochám. Na výšku má skleník v hrebeni 198 cm, šírka je 314 cm a na dĺžku má konštrukcia 400 cm. Priestrannosť je tak silnou stránkou daného prevedenia.

Naopak, slabinou je návod, ktorý výrobcovia k skleníku dodávajú. V danom prípade je v balení 6 polykarbonátových dosiek určených pre rám. Čelné časti je potrebné orezávať, aby bolo možné lexan osadiť a pripevniť skrutkami s podložkami. Strešné okno nie je súčasťou konštrukcie, no je možné za príplatok. Taktiež je však potrebné rezanie otvoru. Dvere majú pánty a sú dvojdielne. Hore sa nachádza menšia časť, ktorá slúži ako vetrací otvor. Celkovo návod obsahuje menej vizuálnych podkladov, čo spôsobuje nezrozumiteľnosť. Montáž je tak komplikovanejšia.

Celkový dojem zo skleníka je veľmi dobrý a hoci je návod veľkým neduhom, ktorý predlžuje montáž, stavebnica je zvládnuteľná. Lepšie spracovaný návody má s určitosťou polykarbonátový skleník Gutta Gardentec Classic 2 x 3, ktorý je však o polovicu menší. Záleží teda od vašich pestovateľských požiadaviek. LanitPlast však má výmeru až 122 a za dané peniaze sa skleník s takouto veľkosťou rozhodne vyplatí. Oceľová konštrukcia má antikoróznu úpravu a polykarbonátové platne majú dostatočnú hrúbku a overeného producenta.

Vo dverách sa nachádza vetrací otvor. Strešné okno nie je súčasťou, no je možné si ho dokúpiť. Ako to býva pri oblúkových skleníkoch, práca s montážou čiel je náročnejšia, pretože pláty je potrebné rezať a osádzať. Odporúčame vám plát prirovnať, pripevniť a orezať priamo na konštrukcii s presahom, aby ste prípadne mohli ešte upravovať. Až následne prejdite ku klenbám. Kotvenie je riešené zemnými pätkami. Cena je jednoznačne v prospech skleníka a aj preto spotrebitelia tento model preferujú.

Pozitíva

Pevná oceľová konštrukcia antikorózna úprava
Cena primeraná kvalite
Kotviace pätky v balení

Negatíva

Pri čelných stranách je nutné rezať lexan
Menej prehľadný návod

Tvar: oblúkový skleník ● Materiál konštrukcie: pozinkovaná oceľ – 1 mm ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 12 m2 ● Šírka: 3,14 m ● Dĺžka: 4 m ● Výška: 1,98 m ● Hmotnosť: 80 kg ● Vetranie: vetrací otvor vo dverách

Ďalšie zaujímavé produkty

Vzhľadom na široké zastúpenie výrobcov v danom segmente sme sa rozhodli pripraviť pre vás aj sekciu alternatívnych produktov. Ide o širší výber v rámci nášho porovnania, kde nájdete kvalitné skleníky z lexanu, ktoré ponúkajú veľmi dobré parametre. Či hľadáte malý skleník na záhradu alebo veľký záhradný skleník, v našom porovnaní máte zastúpenie z každej kategórie. Pri výbere však dbajte na zohľadnenie vašich požiadaviek. Aby ste získali lepší prehľad aj o ďalších produktoch, pripravili sme k nim krátke charakteristiky so základným parametrami a vlastnosťami.

V záhrade si svoje miesto nájde kompaktný skleník z polykarbonátu LanitPlast Domik s celkovou výmerou 5,2 m2. Špeciálna konštrukcia z pozinkovanej ocele umožňuje osadenie 4 až 16 mm hrubého polykarbonátu za pomoci U-profilov a skrutiek. Hrubší polykarbonát sa vyznačuje dlhšou životnosťou a vyššou odolnosťou. Oceľové profily majú hrúbku 0,85 až 1,05 mm. Skleník je dodávaný s priechodnými čelami. Na oboch koncoch sú jednokrídlové dvere s vetracím otvorom. Súčasťou dodávky sú aj kotviace zemné pätky. Šírka skleníka je 2,6 m, na dĺžku má rovné 2 m.

Skleníky Kyklop si získali vysokú popularitou. LanitPlast Kyklop je pomerne priestranný skleník s pomerom strán 4 x 3 m (D x Š). Celková výmera plochy pre výsadbu je až 12 m2. Skleník je cenovo dostupný. Oblúková konštrukcia je dizajnová a veľmi obľúbená. V základe je skleník dodávaný so 4 mm polykarbonátovými platňami. Oceľové profily s pozinkovaním sú tenšie – 0,7 až 0,85 mm. Práve to niektorých spotrebiteľov vyrušuje, pre stabilitu konštrukcie. Skleník má dvojdielne dvere s vetracím otvorom.

Skleník G21 GZ 59 radíme k zaujímavým možnostiam predovšetkým pre netypického výrobcu v tomto segmente. Polykarbonátový skleník má konštrukciu so sedlovou strechou, no so zvýšenými stenami – 170 cm. Pri hrebeni je výška 2,02 m. Dosky majú hrúbku 4 mm. Konštrukcia z ocele je ošetrená antikoróznou zinkovou vrstvou. Nechýba ani praktické vetranie za pomoci strešného okna. Vybraný model disponuje celkovou výmerou 7,8 m2 (2,51 x 3,11).

najpredávanejším polykarbonátovým skleníkom na domácom trhu patrí práve model Vitavia Garden Target 7500 PC. Ide o skleník so sedlovou strechou. Konštrukcia kombinuje oceľové a hliníkové profily s hrúbkou 0,6 mm. Polykarbonátové diely majú hrúbku 4 mm a ide o dutinkový lexan s jednostrannou UV ochranou. Kotviace zemné pätky nie sú súčasťou balenia. Kotviť je možné skleník bodovo alebo na murovaný základ. Veľmi prakticky riešené sú posuvné dvere. V základe nechýba ani strešné okno. Zákazníci veľmi chvália vyhotovenie a relatívne jednoduchú montáž.

Gutta Gardentec Kompakt je v našom širšom výbere pre veľmi dobrý pomer kvality a ceny. Skleník rozhodne nepatrí k najmenším. Vyznačuje sa masívnou konštrukciou z pozinkovanej ocele s hrúbkou profilov 1 mm. Lexan má hrúbku 4 mm. Oblúkový skleník nemá strešné vetranie, no dvere sú dvojdielne a možno hornú časť využívať na vetranie. Skleník je možné zapustiť do zeme alebo upevniť kotvami, ktoré sú v dodávke. Bočné steny sú vystužené, vďaka čomu je stabilita konštrukcie omnoho väčšia, čo býva u oblúkov často problém.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Počas realizácie prieskumu trhu sme si tiež všímali, aké skleníky do záhrady nakupujú spotrebitelia najčastejšie. Faktom je, že najpredávanejšie sú lacné skleníky z polykarbonátu s výmerou úžitkovej plochy do 10 m2. Spravidla tak ide o malé skleníky. Rolu hrá pri výbere nepochybne aj cena. Profesionálne skleníky predstavujú väčšiu investíciu, majú väčšie rozmery, kvalitnejšiu konštrukciu i odolnejšie materiály. Ak zvažujete napríklad používať skleník celoročne, takáto investícia sa vám určite vyplatí. Kvalitné polykarbonátové skleníky však nájdete takisto medzi cenovo dostupnejšími modelmi. Vychádzali sme z databázy predajov cenového porovnávača Heureka.sk. Tabuľku pravidelne aktualizujeme, aby ste mali k dispozícii reálne dáta.

Názov Hodnotenie Detail
Lanit Plast Tiberus 3x4 m 5* Zobraziť produkt
Lanit Plast Tiberus 3x6 m 5* Zobraziť produkt
Lanit Plast Kyklop 3x4 m 5* Zobraziť produkt
Lanit Plast Kyklop 2x3 m 5* Zobraziť produkt
Lanit Plast Kyklop 2x4 m 5* Zobraziť produkt

Ak sa pre kúpu skleníka z polykarbonátu rozhodnete, očakávate, že investícia je dlhodobá. Aby to tak naozaj bolo, oplatí sa vedieť, ako vyberať, ktoré parametre sledovať, aké máte možnosti, prípadne čo trh ponúka. My pre vás máme jednoduchého a praktického sprievodcu, v ktorom vám predstavíme tie najdôležitejšie aspekty výberu, aby bol nový polykarbonátový skleník zárukou pestovateľského úspechu. Na čo sa teda pri výbere skleníka zamerať?

Ako vybrať polykarbonátový skleník

  • Materiál konštrukcie
  • Druh výplne
  • Veľkosť a tvar skleníka
  • Typ strechy a tvar skleníka
  • Ukotvenie a umiestnenie skleníka
  • Spôsoby vetrania
  • Tienenie a vykurovanie skleníka
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Hliníkové skleníky sú najobľúbenejšie

Začneme parametrom, ktorý mnohí pri výbere záhradného skleníka podceňujú, pritom predurčuje jeho technické vlastnosti. Ide o samotnú konštrukciu, do ktorej sú osádzané polykarbonátové alebo sklenené výplne. Možností je viac.

  • Hliníkové profily – ide o najčastejšiu voľbu spotrebiteľov. Zároveň hliník najčastejšie používajú aj samotní výrobcovia. Dôvodom je, že eloxovaný hliník je ľahký, antikorózny a pritom odolný kov, ktorý si nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Či ide tvarom o klasický kváder, kocku alebo ovál, hliník je dobre tvarovateľný a skvele sa s ním pracuje, a to aj z hľadiska montáže. Oproti oceli však má nižšiu stabilitu, a preto sa oceľ pred hliníkom uprednostňuje, ak ide skleníky s väčšou výmerou. Majú totiž vyššiu nosnosť a stabilitu. Hrubšie hliníkové profily sú taktiež k dispozícii, no oproti oceli sú už podstatne drahšie. Kotvenie k betónovým základom by malo byť samozrejmosťou.
  • Pozinkovaná oceľ – spotrebiteľom odporúčame siahnuť po oceli, ktorá je ošetrená zinkom. Dôvod je jasný – antikorózna ochrana. Klasickú oceľ totiž musíte pravidelne ošetrovať antikoróznym náterom. Pozinkovaný kov vydrží celé roky bez toho, aby ste ho museli špeciálne ošetrovať. Oceľové nosníky a profily majú vyššiu nosnosť a stabilitu. Montáž nie je náročná, no jednotlivé diely sú oproti hliníku ťažšie. Hoci je hmotnosť vyššia, kotvenie sa odporúča. Výhodou a súčasne nevýhodou oceľových profilov je, že nie sú také ohybné ako hliník. Oceľovú konštrukciu je vhodné používať taktiež v prípade, že skleník budete využívať celoročne – odolá tak aj nánosom snehu.
  • Plastové profily – čoraz častejšie na trhu nájdete mini skleníky, resp. malé skleníky, ktoré využívajú práve plastové profily. Výhodou je nízka cena a taktiež nízka hmotnosť. Plastová konštrukcia používa ako výplň výhradne polykarbonátové panely alebo klasickú farmársku fóliu. Výhodou je aj jednoduchá montáž a tvarovateľnosť. Ak je konštrukcia vystavená optimálnej záťaži, problémom nie je ani životnosť.

Polykarbonátový skleník s hliníkovými profilmi

Skleníky z lexanu alebo zo skla

V našom návode sa zameriavame primárne na polykarbonátové skleníky, resp. skleníky z lexanu, no existujú aj iné druhy výplne. Každé opláštenie má svoje výhody i nevýhody. Najtypickejšími druhmi materiálov je tzv. rozptylové sklo a práve polykarbonát. Oba spôsoby presklenia by mali garantovať odolnosť proti UV žiareniu. Štandardný fóliovník používa na opláštenie klasickú farmársku fóliu.

  • Polykarbonát – často označovaný ako lexan predstavuje polykarbonátové panely, ktoré sú osádzané do konštrukcie. Hrúbka by nemala byť menej ako 4 – 6 mm. Polykarbonát má vysokú mechanickú odolnosť. Na poškodenie je omnoho menej náchylný než sklo. Oproti sklu však má o niečo menšiu priepustnosť svetla – okolo 70 až 80 %. Z hľadiska trvácnosti polykarbonátu sa oplatí investovať do hrubších panelov. Lacné tenké panely majú horšiu odolnosť proti UV žiareniu a časom sa výrazne oslabujú. Polykarbonát je zložený z komôrok, ktoré sú viac či menej priehľadné. Vďaka nepriehľadnosti, hoci je priepustnosť svetla nižšia, nevznikajú v skleníku lokálne horúce miesta a rozloženie tepla je rovnomerné. Takýto skleník je ľahko zmontovateľný i demontovateľný.
  • Rozptylové sklo – používa sa pri väčších skleníkoch. Uprednostňujú ho predovšetkým ľudia, ktorí v skleníkoch pestujú celoročne. Konštrukcie bývajú zhotovené z pozinkovanej ocele. Nevýhodou sklenenej výplne je väčšie riziko rozbitia – poškodenia. Výmena sklenených panelov je však v takom prípade možná. Okrem záhradníckeho skla s hrúbkou okolo 3 mm je v ponuke aj bezpečnostné sklo s hrúbkou 5 mm a viac, no samozrejme je jeho obstarávacia cena výrazne vyššia.
  • Farmárska fólia – fólia je určená pre fóliovníky a nie pre skleníky. Odolná farmárska fólia dokáže vydržať niekoľko sezón. Ide o cenovo najdostupnejší variant. Montáž si však vyžaduje určitú zručnosť, predovšetkým osádzanie čiel. Dôležitá je kvalita konštrukcie, fóliu budete musieť rokmi vždy meniť, keďže pôsobením vplyvov počasia i vekom stráca svoje fyzikálne vlastnosti.

Pestovanie potravín v domácich podmienkach je lacnejším a bezpečnejším spôsobom než nakupovanie v hypermarkete. Ako pestovateľ presne viete, akými metódami a spôsobmi sú vaše potraviny vypestované – bez chémie a konzervačných látok. Pri správnej starostlivosti sú dopestované zelenina a ovocie zdravšie a nutrične výdatnejšie. Zároveň máte úrodu maximálne čerstvú. Pestovanie v skleníku používateľa nelimituje z hľadiska vplyvov počasia. Úroda nie je ohrozená búrkami, vetrom, dažďom, krúpami či mrazom. Navyše pri vykurovanom skleníku je možné dopestovať úrodu celoročne.

Veľký skleník alebo praktický mini skleník?

Rozmery skleníka sú pri výbere často určujúce. Odvíjajú sa totiž od pestovateľských zámerov spotrebiteľa. Toto je potrebné pred kúpou zvážiť, aké plodiny a aké množstvo chcete v skleníku pestovať. Na základe toho sa následne môžete rozhodovať, aké rozmery budú pre vaše potreby ideálne.

Polykarbonátový skleník veľkosť

Za malé skleníky považujeme tie, ktorých výmera spravidla dosahuje hodnoty 6 až 9 m2. Pre nenáročné pestovanie základných druhov zeleniny však nič viac nie je potrebné. K dispozícii sú v rôznych rozmeroch, najčastejšie sa takáto výmera pohybuje okolo rozmerov 3 m x 2 m x 2 m (D x Š x V). Existujú aj menšie mini skleníky, ktorých výmera je ešte menšia. Výška skleníka by mala byť minimálne 2 metre.

Väčšie polykarbonátové skleníky majú výmeru od 10 m2 do približne 16 m2. Najväčšie skleníky sa dostanú aj cez hranicu 20 m2. Takéto veľké skleníky majú spravidla na dĺžku 4 až 8 metrov, šírka je okolo 2,5 až 3,6 metra. Cenové rozdiely medzi veľkými a malými skleníkmi z lexanu nie sú vôbec priepastné a cena je priamo úmerná veľkosti. Odlišovať sa môže na základe ďalších prvkov výbavy – vetranie, dvere, strešné okná, ukotvenie a podobne.

Typ strechy a tvar skleníka

Z hľadiska ponuky trhu možno vyberať z dvoch typov zastrešenia. Od typu strechy závisí aj samotný tvar skleníka. Buď sa rozhodnete pre skleník so sedlovou strechou, alebo obľúbený oblúk. Oba varianty majú svoje pre a proti.

  • Skleníky so sedlovou strechou – ide o typický tvar, ktorý má ma našom trhu veľké zastúpenie. Hlavnou výhodou skleníka so sedlovou strechou je spôsob osádzania a prípadnej výmeny sklených alebo polykarbonátových tabúľ. Výmena i osadenie sú maximálne nenáročné – kus za kus. Takéto skleníky je taktiež možné umiestniť ku stene domu, ak takúto možnosť preferujete. Bočné steny i strecha majú presný rozmer a osádzané sú do vymedzených drážok, kde sa upevňujú svorkami či skrutkami s tesneniami. Výhodou takejto konštrukcie je tiež možnosť pridania strešného okna alebo vetrákov.
  • Oblúkové skleníky – zloženie nie je nijak špeciálne náročné a ide o jednoduchú stavebnicu. Oblúkový tvar je u nás veľmi populárny. Polykarbonátové platne sa skrutkujú priamo ku konštrukcii. Nevýhodou pri väčších konštrukciách môže byť, že jeden plát môže mať pomerne veľké rozmery a v prípade poškodenia a nutnosti výmeny je tento proces oproti sedlovej konštrukcii komplikovanejší. Taktiež tu nie je vo väčšine prípadov k dispozícii strešné vetranie, čo sedlové konštrukcie ponúkajú. Ak teda budete vyberať oblúkovú konštrukciu, stretnúť sa môžete s už narezanými dielmi polykarbonátu alebo celými plátmi, ktoré si môžete orezať. Mnohí používatelia považujú za výhodu i samotný dizajn oblúkovej konštrukcie, čo je však už vec preferencie. Pozitívom je tiež, že oblúk na sebe nedrží sneh a tiež dobre odoláva poveternostným vplyvom.

Umiestnenie skleníka a spôsoby ukotvenia

Samotná lokalizácia skleníka ani tak nie je parametrom, ktorý by pri výbere rozhodoval, no je dôležité vedieť, aké máte na záhrade priestorové možnosti. Aj umiestňovanie skleníka má svoje zásady. Dôležité je to z dlhodobého hľadiska, zvlášť, ak plánujete pokladať základy pre upevnenie konštrukcie. Sú modely, ktoré základ nepotrebujú a postačuje položenie konštrukcie a jej prípadné ukotvenie skobami či svorkami zarazenými do zeme.

Tvar polykarbonátového skleníka

Skleníky by ste mali umiestňovať na miesto, kde svieti slnko čo možno najdlhšiu časť dňa a na miesto, kde nepadá žiadny veľký tieň. Po dĺžke by skleník mal smerovať z východu na západ, aby slnko počas dňa prechádzalo po jeho pozdĺžnej osi. Po šírke (kratšie strany) by mal smerovať skleník zo severu na juh. Podklad by mal byť rovný. Vyhnúť by ste sa mali miestam, kde sa v blízkosti skleníka nachádzajú stromy alebo iné prekážky. Orientovať sa môžete aj podľa toho, ako si všímate, že dopadá slnko do záhrady.

Ak ste našli skleníku stabilné miesto, kde ho budete dlhodobo využívať, vybudovať základy určite odporúčame. Pre sklenených modeloch je to takmer pravidlom, že obvodové časti konštrukcie by mali byť ukotvené do pevného murovaného základu. Poolykarbonátové skleníky síce môžete položiť priamo na zem, no ani výrobcovia to neodporúčajú.

Kotvenie do pevných základov je najlepšie riešenie. Buď to môže ísť o obvodový základ, alebo o bodový základ po rohoch konštrukcie a v strede pozdĺžnych stien. Postačia tvárnice naplnené murivom a zakopané do hĺbky aspoň 60 cm. Okolitý terén by mal samotný základ prevyšovať o 10 až 20 cm. Ak plánujete skleník len položiť, určite použite ukotvenie minimálne za pomoci kotiev a skôb.

Tradične sú skleníky vhodné na pestovanie sezónnych plodín, ako paradajky, paprika, šalátové uhorky, reďkovky, karfiol, kaleráb, zeler, listový šalát, citrusové plody, bylinky a rôzne iné plodiny. Nemusí však ísť len o úrodné rastlinstvo, ale taktiež o okrasné teplomilné rastliny, ktoré si vyžadujú stabilnú subtropickú teplotu. Vykurované skleníky sú tiež vhodné na prezimovanie mnohých druhov rastlín.

Vetranie skleníka – strešné okná alebo ventilátor

Účelom skleníka je kumulovať teplo pre optimálne podmienky na pestovanie rastlín. Napriek tomu je potrebné teplotu v interiéri skleníka strážiť. Dôležité je v horúcom období pravidelné vetranie skleníka. Tu má spotrebiteľ takisto viacero možností.

Štandardom je, že každý skleník je vybavený dverami – jednokrídlové alebo dvojkrídlové, pánty či posuvné. Ak je vonkajšia teplota neúnosná a hrozí prehrievanie vzduchu v skleníku, aby ste predišli úhynu rastlín, dvere nechávajte otvorené.

Vetranie polykarbonátového skleníka

Druhou možnosťou sú strešné okná, ktoré sú výsadou konštrukcií so sedlovou strechou, no vetracie okno dnes nie je problém inštalovať ani pri oblúkovej konštrukcii. Strešné okno na skleníku taktiež prispeje k zabezpečeniu prísunu chladnejšieho vzduchu. Ideálne je strešné okno kombinovať aj s otvorenými dverami. Najmodernejšie skleníky môžu mať predprípravu na inštaláciu ventilátorov, ktoré zabezpečujú neustále prúdenie vzduchu vo vnútri skleníka. Dokonca je možné zapojiť termostat, ktorý teplotu stráži a pri jej náraste automaticky zapne ventilátory či automaticky odklopí strešné okná.

Tienenie a vykurovanie skleníka

Polykarbonátové komorové platne nie sú úplne „svetlopriepustné“, čo predstavuje oproti štandardnému sklu výhodou. Rastliny totiž nemusia byť slnečnému svetlu vystavené neustále. Polykarbonát prepúšťa približne 70 až 80 % slnečného svetla. Tienenie rastlin v popoludňajších hodinách je dokonca prospešné. Tienenie je možné realizovať aj prirodzenou výsadbou stromov, ideálne napríklad tují, na juhozápadnej strane. Tieniť možno aj tzv. tieňovkami alebo rákosím z bambusu.

Vykurovanie skleníka sa hodí v chladnejších mesiacoch. Predovšetkým, ak plánujete využívať skleníky celoročne alebo v ňom zazimovať exotické rastliny. V prvom rade je rozumné vykurovať skleník s hrubším opláštením. Polykarbonátové platne nad 6 mm alebo sklo hrubé viac ako 4 mm. Kúrenie je možné riešiť klasickými teplovzdušnými elektrickými ohrievačmi alebo propán-butánovými fľašami, ktoré však uvoľňujú spaliny. Výhodou je, ak má elektrický konvektor aj ventilátor. Používajú sa aj solárne kolektory, ktoré zachytávajú slnečné žiarenie a následne ho dokážu premieňať na el. prúd a poháňať ohrievače. Ešte raz však určite odporúčame investovať do izolácie. Rátať musíte aj s nárastom prevádzkových nákladov.

Kvalitné polykarbonátové skleníky za rozumnú cenu

Ako to už býva, taktiež v tomto segmente sme rozdelili produkty do niekoľkých cenových hladín. Nech je to akokoľvek, rozpočet bude pri výbere skleníka zohrávať dôležitú úlohu. Skleníky z lexanu sú dnes dostupné za veľmi priaznivé ceny, no je dôležité zvážiť či daný model naplní vaše očakávania.

Lacné skleníky z polykarbonátu vás budú stáť aj menej ako 500 eur. Výmera plochy je od 3 do 7 m2. Zvyčajne ide o malé alebo až mini skleníky s krátkymi stenami a buď to posuvnými, alebo krídlovými dverami. V tejto cene nájdete aj skleníky bez zadnej steny vhodné na montáž k obvodovej stene domu. Platí, že oblúkové skleníky sú lacnejšie ako tie so sedlovou strechou.

Od 500 do 1 000 eur už môžete mať záhradný skleník s výmerou od 8 do 12 m2. Okrem väčšej plochy už môže byť takýto skleník vybavený aj strešnými oknami. V tejto cenovej hladine nájdete väčšie konštrukcie so sedlovou i oblúkovou strechou, ktoré svojimi parametrami splnia nároky väčšina spotrebiteľov. Vyššia je kvalita spracovania, predovšetkým čo sa priemeru lexanových panelov týka. Pozitívom je, že pri lacnejších aj drahších skleníkoch býva záruka zhruba 10 rokov na presklenie a 10 až 15 rokov na konštrukciu.

Moderné záhradné skleníky, ktoré stoja 1 000 až 3 000 eur už možno považovať za profesionálne polykarbonátové skleníky. Konštrukcia je zväčša z pozinkovaného hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Sú uspôsobené pre väčšiu záťaž. Opláštenie je hrubšie a vďaka tomu má skleník lepšie izolačné vlastnosti. Výrobcovia na drahšie modely dávajú garanciu životnosti na konštrukciu i presklenie 20 až 30 rokov.

Skleníky z polykarbonátu Palram, Gutta i LanitPlast

Na základe nášho porovnávacieho testu a prieskumu trhu sme vybrali výrobcov, ktorí sú v danom segmente najobľúbenejší. Dôkazom toho nie sú len čísla predajov, ale aj pozitívne referencie samotných zákazníkov. Medzi najpopulárnejších výrobcov patrí značka LanitPlast. Ponúka veľké i malé skleníky solídnej kvality a spracovania. Konštrukcie sú najčastejšie oblúkové.

Populárne sú aj polykarbonátové skleníky Palram alebo Gutta. Sú dostupné za priaznivé ceny a ponúkajú taktiež viacero modelov. Veľké zastúpenie na tuzemskom trhu majú skleníky z polykarbonátu Vitavia, Galerica či Scobalit. Posledný menovaný výrobca má na trhu veľké množstvo rôznych modelov s oblúkovou i sedlovou strechou. Na svoje výrobky dáva tiež dlhodobejšie záruky.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímate sa o kúpu polykarbonátového skleníka? Chceli by ste sa poradiť ohľadom výberu skleníka? Potrebujete vedieť, aký rozmer skleníka je pre vás ideálny? Neváhajte sa zapojiť do diskusie a pýtajte sa. Zároveň môžete prispieť vašimi poznatkami o skleníkoch z polykarbonátu, ktorými môžete poradiť ostatným čitateľom a záhradkárom. Sekciu FAQ pravidelne kontrolujeme a odpovedáme na otázky našich čitateľov.

Rozdiel je pomerne zásadný, pretože ide o absolútne odlišný typ materiálu a konštrukcie. Fóliovník využíva ako materiál fóliu, ktorá je buď to úplne priesvitná, alebo môže mať rôzny odtieň bielej farebnosti. Fólia musí byť odolná, aby dokázala odolať vetru, dažďu či krúpom. Fóliovníky spravidla nie sú určené na celoročné využitie. Fólia oproti polykarbonátu omnoho rýchlejšie degraduje a ide o sezónnu alebo viacsezónnu záležitosť. Polykarbonátové skleníky, ktorých detailné vlastnosti a parametre nájdete v našom návode, sú trvácnejšie, odolnejšie a dokážu slúžiť počas celého roka. Kvalita výplne sa odvíja aj od hrúbky lexanu, ktorý by mal mať hrúbku aspoň 4 – 6 mm. Všímať si treba aj ďalšie vlastnosti, ktoré nájdete v našom návode „Ako si vybrať polykarbonátový skleník“.

To, kde bude skleník stáť, je veľmi dôležité predovšetkým z hľadiska efektívnosti jeho využitia. Ak bude skleník situovaný na zlom mieste, pestovanie v ňom nemusí dosiahnuť očakávaný efekt. Ideálne je miesto na priamom slnku bez predmetov a prekážok (stavby, stromy, prístrešky), ktoré by mohli tieniť. Po svojej dĺžke by mal smerovať skleník smerom z východu na západ, aby slnko pôsobilo čo najdlhšie na celú plochu skleníka. Po šírke by teda mal smerovať zo severu na juh, resp. z juhu na sever. Podklad by mal byť rovný. Ideálne je mať vybudovaný obvodový základ po obvode stien alebo bodový základ po stranách, kde bude možné konštrukciu upevniť za pomoci hmoždiniek do betónu. Vyhnite sa tiež miestam, kde by mohli byť ťahavé alebo plazivé rastliny, ktoré by mohli pravidelne obrastať steny skleníka.

Existuje viacero spôsobov vykurovania skleníka. Základným opatrením pre udržanie tepla môžu byť napríklad zdvojené steny skleníka. Príchytkami môžete po ploche pripevniť fóliu. Alebo investujte do kvalitnejšieho hrubšieho skla či polykarbonátu (dvojitý panel), ktoré zvýšia tepelno-izolačné vlastnosti opláštenia. Medzi radami a tipmi záhradkárov nájdete tiež zriadenie skleníkového pareniska, ktoré si uchováva svoje biologické teplo. Elektrické alebo plynové vykurovanie je najbežnejšie, hoci je potrebné rátať so zvýšenými nákladmi. Využívať možno elektrické ohrievače, tzv. konvektory či ventilátory s funkciou ohrevu. Rastliny by nemali byť nikdy vystavené takémuto druhu tepla priamo. Drahšou investíciou sú solárne kolektory a fotopanely, ktoré uchovávajú slnečnú energiu, premieňajú ju na el. prúd a vďaka tomu môžete napájať ohrievače alebo dokonca zohrievať vodu na závlahu. Samotné rastliny možno ohrievať aj infračerveným svetlom. V prípade väčších skleníkov však ide o mimoriadne nákladnú investíciu. Zároveň sa pri tejto možnosti neohrieva vzduch v miestnosti. Pri plynovom vykurovaní sa využívajú propán-butánové fľaše. Jednou z možností je aj tepelné čerpadlo, ktoré je však finančne veľmi nákladným vybavením.

Na úvod treba povedať, že najlacnejšiu alternatívu predstavuje klasický fóliovník. Ak plánujete investovať do stavby skleníka svojpomocne, vedzte, že pri cene dnešných materiálov príliš neušetríte a reálne sa oplatí investovať do konštrukcií skleníkov, ktoré sú na trhu k dispozícii a viete si ich svojpomocne zmontovať. V takom prípade vám stačí postaviť betónové základy. Tie odporúčame predovšetkým, ak skleník plánujete mať na stabilnom mieste dlhodobo. Bez ohľadu na to, či ide o malý alebo veľký skleník, betónové základy odporúčame. Myslite na správne umiestnenie. Následne je potrebné vyriešiť, aká bude konštrukcia vášho skleníka. Najčastejšie sa používajú hliníkové alebo oceľové profily. Tie za pomoci hmoždiniek pripevňujete do pripravených základov, horné priečne nosníky spájate skrutkami a plechovými spojkami. Výplňovým materiálom môže byť sklo alebo polykarbonát. Kupujete teda sklenené alebo polykarbonátové platne požadovaných rozmerov. Následne je potrebné ich pripevniť ku konštrukcii. Aplikovať môžete silikón či tmel, no použiť musíte aj plechové spony alebo kotvy, ktorými sklo alebo lexan pripevníte ku konštrukcii. Strecha je kapitolou sama osebe. Podľa toho, či ide o sedlovú alebo oblúkovú strechu. Stavba skleníka je určená pre zručnejších majstrov. V opačnom prípade skúste postaviť fóliovník alebo siahnite po niektorom zo skleníkov z našej ponuky.

Za najviac odolné možno považovať sklenené skleníky s väčšou hrúbkou skla. Pri tenších sklených doskách platí, že sú veľmi náchylné na rozbitie. Sklo je však v každom prípade veľmi odolným materiálom. Statne mu sekunduje polykarbonát, tzv. lexan. Skleník z polykarbonátu je veľmi odolným, no tiež je lepšie, ak sú panely hrubé 6 mm a viac, prípadne sú dvojité. Takéto panely sú zárukou vysokej mechanickej odolnosti a majú vyššiu životnosť. Sklo i polykarbonát veľmi dobre odolávajú UV žiareniu. Lexan je však lacnejšou alternatívou.

Gutta Gardentec F5

Polykarbonátový skleník so sedlovou strechou a hliníkovou konštrukciou, plocha 8,6 m2, strešné vetracie okno

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výrobcom označovaný ako prémiový záhradný skleník. Dôkazom toho majú byť kvalitné až 6 mm hrubé polykarbonátové platne. Masívnejšie sú tiež samotné hliníkové profily. Skleník je dodávaný so strešným oknom. Sériu Gardentec F si môžete tiež objednať vo viacerých rozmerových variantoch.

Priestranný polykarbonátový skleník má šírku 2,3 m. Samotná dĺžka konštrukcia je dostupná vo viacerých rozmeroch. Konkrétny model disponuje dĺžkou hrebeňa a spodnej základne až 3,75 m. Celkovo má tak zákazník k dispozícii pre výsadbu plochu 8,6 m2. Rozhodne tak nejde o model, v ktorom by záhradkár trpel klaustrofóbiou. Výška bočných stien je 130 cm, no po hrebeň sedlovej strechy sú to rovné 2 m. Dodávaný materiál váži v balení približne 60 až 70 kg. V streche sa nachádza jedno strešné okno s manuálnym otváraním.

Súčasťou balenia nie sú kotviace zemné pätky, ktoré je potrebné dokúpiť. V balení nie je ani základový rám, ktorý patrí medzi voliteľné príslušenstvo. Výrobca Gutta uvádza, že nie je nutné kotviť skleník o betónový základ. Robustný rám je z hliníkových profilov. V spodnej časti až 2 mm, samotný skelet má hrúbku profilov 1,5 mm. Konštrukciu výrobca odporúča istiť za pomoci zemných kotiev. Na samotný rám dáva nemecký výrobca záruku až 15 rokov a na opláštenie 10 rokov, ktoré disponuje účinnou UV ochranou.

Čo spotrebitelia hodnotia maximálne pozitívne nie sú len rozmery a vyhotovenie skleníka, ale predovšetkým vynikajúca kompatibilita dielov. Polykarbonátové dosky sú spájané za pomoci systému Gutta ClickTeck a perfektne tak zapadajú do vodiacich líšt. Tým sa zamedzí akýmkoľvek otvorom. Všetky časti presne sedia a lícujú.

Dvere sú jednokrídlové a disponujú dvoma časťami, ktoré je možné samostatne otvárať. Výhodou nemeckej produkcie a renomovaného výrobcu je aj široká dostupnosť náhradných dielov alebo príslušenstva. Návod je z pohľadu viacerých prehľadný, no pre niektorých sa zdajú niektoré kroky nedostatočne opísané. Pri správnom zložení konštrukcie je však zasúvanie samotných plátov do zámkového systému Gutta ClickTeck naozaj maličkosťou. Skladať by ste mali skleník vo dvojici.

Spomedzi recenzií najčastejšie vyčnievajú pozitívne ohlasy smerom ku kvalite spracovania a celkovému dizajnu skleníka. Môže za to kvalitné opláštenie hrubé až 6 mm a takisto masívne hliníkové profily. Stabilita konštrukcie je veľmi dobrá. Vďaka systému Gutta ClickTeck je osádzanie polykarbonátových panelov veľmi rýchle a jednoduché. Navyše je raritou, že by niektoré časti nelícovali alebo boli osadené nepresne. Návod je miestami menej detailný.

Výrobca garantuje záruku na konštrukciu po dobu 15 rokov a pri opláštení po dobu 10 rokov. Navyše má zákazník k dispozícii klientskú podporu. Skleník je dostatočne priestranný. Potrebné je dokúpiť kotviace zemné pätky. Výrobca uvádza, že nie je nutné konštrukciu kotviť do betónu vzhľadom na jej vysokú mieru stability. V pomere ceny a kvality tento skleník prekonáva aj väčších a drahších konkurentov, ako napríklad polykarbonátový skleník Vitavia Garden Uranus 11500, ktorý však má väčšie rozmery.

Pozitíva

Až 6 mm hrubý polykarbonát
Odolné hliníkové profily
Záruka 15 rokov na rám, 10 rokov opláštenie

Negatíva

Miestami menej prehľadný návod

Tvar: skleník so sedlovou strechou ● Materiál konštrukcie: hliník – 1,5 mm / 2,0 mm ● Materiál zasklenia: polykarbonát – 6 mm ● Plocha: 8,6 m2 ● Šírka: 2,3 m ● Dĺžka: 3,75 m ● Výška: 2 m ● Hmotnosť: 60 kg ● Vetranie: strešné okno

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(88.2%)

Komentáre
Marcel 21.Jul.2022

Pre produkt Gutta Gardentec Classic 2 x 3 m som sa rozhodol na základe recenzie, ktorú som našiel na nete. V rámci toho testu vyhral práve tento skleník. Plocha je 6 metrov štvorcových, čo je postačujúce. Vyzerá, že na výrobu boli použité kvalitné materiály. Skleník je robustný a dúfam, že aj odolný. Podľa parametrov má odolnosť proti záťaži, napr. proti snehu a podobne (130 kg/m2), čo je super.

Odpovedať

Dušan 21.Jul.2022

Skvelý je Palram Hybrid 6 x 6. Rýchlo sa zahrieva a drží teplo, má ľahkú konštrukciu a je odolný. Dokáže odolať aj búrke či vetru. Dodáva sa so základňou, cez ktorú sa dá ukotviť. Je ľahko umývateľný a rozmery sú dostatočné pre potreby trojčlennej rodiny. Mínusom je, že pri stavaní sú potrební minimálne dvaja ľudia. Za tie peniaze je to kvalitný skleník.

Odpovedať

Igor 30.Jul.2022

Palram Multiline 6 x 12 je fajn skleník, vyzdvihujem rýchlu a jednoduchú montáž, aj to, že jednotlivé diely sú dobre označené a návod je zrozumiteľný. Uvítal by som ale ešte výstuž na dverách. Otvorené dvere drží magnet a pri zatváraní magnet vyťahuje spodný okraj oproti vrchnému. Plusom sú aj dvojstenné polykarbonátové panely a záruka na konštrukciu až 10 rokov.

Odpovedať

Maroš 18.Aug.2022

Nedávno sme kúpili LanitPlast DODO Dneper a páči sa nám veľkosť, vzdušnosť a cena v porovnaní s inými lexanovníkmi. Problém je s presným vyrezaním okien a dverí. Podľa návodu bola montáž dosť komplikovaná. Ako výhody vnímam pevnú oceľovú konštrukciu a antikoróznu úpravu a tiež kotviace pätky v balení.

Odpovedať

Dávid 18.Aug.2022

Na skleníku Vitavia Garden Uranus sa mi páči jeho priestrannosť, odolná konštrukcia a šikovné zasklenie, ktoré tiež vyzerá odolne. Plusom sú posuvné dvere. Ako negatíva vnímam vyššiu cenu, ale to je daň za rozmery a tiež náročnejšiu montáž. Uvidíme, koľko mi bude skleník slúžiť.

Odpovedať

Zoltán 19.Aug.2022

Gutta Gardentec F5 je kvalitný a esteticky vyzerajúci skleník. Vybral som si ho hlavne kvôli materiálu - má až 6 mm hrubý polykarbonát a odolné hliníkové profily. Ako výhodu vnímam aj predĺženú záruku - 15 rokov na rám a 10 rokov na opláštenie. Negatívom je miestami menej prehľadný návod, ale skleník som napokon poskladal, takže všetko je v poriadku.

Odpovedať

Vlado 17.Oct.2022

Doma máme skleník Vitavia Garden Uranus 11500, hoci spočiatku sme sa s ním natrápili, pretože montáž bola náročnejšia a sami sme to nezvládli. Mínusom je aj dosť vysoká obstarávacia cena, no to nás, našťastie, neodradilo. Výhodami je spomínaná priestrannosť skleníka, odolná konštrukcia, ktorá čo to vydrží, zasklenie aj posuvné dvere, ktoré praktické. Celková spokojnosť.

Odpovedať

Zoltán 30.Mar.2023

Polykarbonát pri daždi uvolňuje bisfenol A čo je jeho hlavná zložka.Ten sa odplavuje do okolitej pôdy.Plykarbonáty by mali byť zakázané ale celý svet je o biznise aj za cenu zdravia.

Odpovedať