Panvice na lievance

Najlepšie panvice na lievance 2024 + recenzie

Radi by ste si v pohodlí domova pripravili chutné lievance ako z cukrárne? Ich základom nie je len dobré cesto, ale aj kvalitná panvica. Keďže cesto na prípravu lievancov býva spravidla tekuté, je vhodné, aby ste na ich prípravu používali špeciálnu panvicu s otvormi. S výberom takejto panvice si starosti robiť nemusíte. Naša redakcia pre vás otestovala hneď niekoľko zaujímavých modelov a ako víťaza testu sme vybrali panvicu Banquet Alivio. Ako uspeli ďalšie modely? Dozviete sa v článku.

Publikované: 26.06.2023
Aktualizované: 22.04.2024

Akú panvicu na lievance kúpiť?

Rozumieme, že nie každý má dostatok času na to, aby si mohol dovoliť čítať podrobné recenzie všetkých modelov panvíc na lievance. Na začiatok vám preto prinášame krátky prehľad kľúčových vlastností 3 modelov, ktoré v našom teste excelovali najviac. Pri každom z nich nájdete špeciálny štítok, ktorý vám napovie o konkrétnych výhodách toho-ktorého modelu.

Názov Hodnotenie Detail
Banquet Alivio 5* Zobraziť produkt
Apetit 19FP184L-B 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1131 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Banquet Alivio

Banquet Alivio

Hliníková panvica na lievance s priemerom 26 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory s priemerom 10 cm.

Zobraziť viac info

Kvalitná a cenovo dostupná panvica na lievance Banquet vám uľahčí prípravu nielen lievancov, ale aj zemiakových placiek či volských očí. Na panvici s priemerom 26 cm sa nachádzajú 4 kruhové otvory s priemerom 10 cm. Výhodou je vnútorný nepriľnavý povrch Whitford Xylan, ktorý zamedzuje pripaľovaniu. Panvicu môžete používať na všetkých typoch sporákov vrátane indukcie. Je vhodná na umývanie v umývačke riadu.

Cenový trhák
Apetit 19FP184L-B

Apetit 19FP184L-B

Panvica na lievance z uhlíkovej ocele s priemerom 24 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory na lievance.

Zobraziť viac info

Medzi najlacnejšie panvice na lievance patrí model Apetit 19FP184L-B. Na občasné používanie môže byť dobrou voľbou. Panvica je vyrobená z uhlíkovej ocele s hrúbkou 0,7 mm a pokrytá nepriľnavým povrchom. Na priemere 24 cm si pripravíte súčasne štyri lievance. Disponuje plastovou rukoväťou a bez problémov ju môžete používať na elektrickej, plynovej i sklokeramickej varnej doske.

Náš TIP
Lamart LT1131

Lamart LT1131

Hliníková panvica na lievance s priemerom 26 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory na lievance.

Zobraziť viac info

Skvelou alternatívou je panvica na lievance Lamart LT1131. Táto kvalitná hliniková panvica je vybavená antiadhéznym povrchom, ktorý je odolný proti pripaľovaniu a jednoducho sa čistí. Môžete ju používať na všetkých typoch sporákov. Jej celkový priemer predstavuje 26 cm a výška 3 cm. V pohodlí domova si na nej pripravíte naraz 2 páry lievancov.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Výber panvice síce nie je príliš náročný, no určitú pozornosť by ste mu venovať mali. Aké parametre sú pri výbere panvice na lievance dôležité? Základom každej dobrej panvice je kvalitný materiál, ktorý vydrží roky. Panvice sú vyhotovené z rôznych materiálov od keramiky až po oceľ. Následne si volíte veľkosť, od ktorej sa odvíja najmä počet pripravovaných lievancov. Potrpíte si na vzhľade jedla? V tom prípade vás bude zaujímať aj tvar pripravovaných lievancov. Nezabudnite si dať pozor na materiál rukoväte, aby bola tepelne izolovaná a tiež na typ platne, na ktorej môžete panvicu používať.

Materiál panvice
Veľkosť
Tvar
Rukoväť
Typ platne
Cena

S výberom vhodných modelov do testu nám okrem vyššie spomínaných technických parametrov pomohli overené užívateľské recenzie. Vďaka nim sa viete o výrobku dozvedieť nielen jeho kladné stránky, ale aj tie záporné. S dostupnosťou, popularitou u zákazníkov aj s recenziami nám pomohla databáza portálu Heureka.sk. Ak vás niektorý z modelov zaujme, zakúpiť si ho môžete v e-shopoch Alza.sk, Mall.sk, Datart.sk, Nay.sk či 4home.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie panvíc na lievance

Dobrá panvica je základom každej kuchyne. Dokážete si na nej pripraviť množstvo chutných jedál, vrátane vyprážaného mäsa, syra, dusenej zeleniny, hranoliek či palaciniek. Ak si však myslíte, že jedna panvica vám postačí na prípravu všetkých jedál, opak je pravdou. Pripravovanému jedlu by ste mali patrične prispôsobiť aj panvicu. V tomto teste sme sa venovali panviciam určeným primárne na prípravu lievancov. Poradíme vám, ktoré panvice na lievance sa najviac oplatia, kde ich môžete zakúpiť a ako sú s nimi spokojní samotní spotrebitelia. Chceme vám dať ešte do pozornosti, že recenzie sú tvorené našimi subjektívnymi názormižiaden z modelov nie je propagovaný.

Víťaz testu

Banquet Alivio

Hliníková panvica na lievance s priemerom 26 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory s priemerom 10 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Radi by ste si v pohodlí domova pripravili sladké či slané lievance? Na klasickej panvici by vám to šlo pomerne ťažko. Namiesto lievancov by vám skôr vznikli rozliate palacinky. Základom je kvalitná panvica na lievance, napríklad aj od značky Banquet. Na panvici s priemerom 26 cm si dokážete pripraviť zemiakové placky, volské oká či lievance.

Samotná príprava lievancov je veľmi jednoduchá. Stačí si pripraviť chutné cesto, minimálne vymastiť formy a naliať do nich cesto. Na panvici Banquet Alivio si dokážete pripraviť 4 porcie lievancov s priemerom 10 cm. Dno panvice je rovné, bez výčnelkov či rôznych tvarov.

Výhodou je, že túto panvicu na lievance môžete používať na všetkých typoch sporákov vrátane indukcie. Je vyrobená z kvalitného hliníka, ktorý poskytuje dobrý pomer ceny a kvality. Hliník sa tiež vyznačuje dlhou životnosťou. Plastová rúčka zabráni popáleniu. Vnútorný povrch panvice je pokrytý nepriľnavým povrchom Whitford Xylan. Vďaka nemu sa nemusíte báť, že sa vám lievance pripália. Taktiež sa dá panvica jednoducho vyčistiť, dokonca aj v umývačke riadu.

Zaujíma vás, aké majú spotrebitelia názory na túto panvicu? Model Banquet Alivio je veľmi obľúbený a často pozitívne hodnotený. Spoločnosť Banquet sa špecializuje na výrobky do kuchyne a jedálne, preto o kvalitu tejto panvice mať strach nemusíte. Panvica má masívnu konštrukciu, čo sa odrazilo i na samotnej hmotnosti. Oceňujeme nelepivý povrch, vďaka ktorému je čistenie veľmi jednoduché. Čo sa týka mínusov, tejto panvici nemáme čo vytknúť.

Pozitíva

Cena/kvalita
Masívna konštrukcia
Nelepivý povrch

Negatíva

Žiadne sme nenašli

Priemer: 26 cm ● Materiál: hliník ● Počet kusov: 4 ● Tvar: kruh ● Hmotnosť: 1,1 kg

Cenový trhák

Apetit 19FP184L-B

Panvica na lievance z uhlíkovej ocele s priemerom 24 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory na lievance.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hľadáte panvicu na lievance za málo peňazí? Predstavujeme vám model Apetit 19FP184L-B, ktorý je nielenže cenovo dostupný, ale aj celkom kvalitný. Pomôže vám spraviť radosť celej rodine v podobe čerstvých lievancov či vajíčok.

Panvica má celkový priemer 24 cm, čo je primeraná veľkosť. Ak by ste chceli o niečo väčšiu, víťazná panvica Banquet Alivio vám ponúka priemer 26 cm. Množstvo pripravovaných porcií ostáva u oboch panvíc rovnaký. Naraz dokážete upiecť 4 kusy okrúhlych lievancov. Panvicu môžete používať na elektrickej, plynovej alebo sklokeramickej varnej doske.

Čo sa týka materiálu prevedenia, musíme uznať, že model Banquet Alivio je spracovaný kvalitnejšie. Panvica Apetit je vyrobená z uhlíkovej ocele s hrúbkou 0,7 mm. Už na prvý pohľad pôsobí menej robustne a svedčí o tom aj jej nízka hmotnosť. Na druhej strane je oceľový materiál pokrytý nepriľnavým povrchom, ktorý zabraňuje pripáleniu a prispieva k jednoduchému čisteniu. Samozrejmosťou je plastová rúčka s očkom na zavesenie.

Aj napriek tomu, že nejde o najkvalitnejšiu panvicu, v pomere cena/kvalita si vedie veľmi dobre. Odporúčame ju všetkým nenáročným používateľom, ktorí panvicu nebudú používať príliš často. Kvalitu jej spracovanie teda nehodnotíme príliš kladne, ale vzhľadom na jej nízku cenu je to pochopiteľné. Plusom je jednoduchý dizajnplastová rúčka i nepriľnavý povrch.

Pozitíva

Cena
Nepriľnavý povrch
Dizajn

Negatíva

Horšia kvalita spracovania

Priemer: 24 cm ● Materiál: uhlíková oceľ ● Počet kusov: 4 ● Tvar: kruh ● Hmotnosť: 0,4 kg

Náš TIP

Lamart LT1131

Hliníková panvica na lievance s priemerom 26 cm, kruhový tvar, 4 kruhové otvory na lievance.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Panvica na lievance Lamart LT1131 Crepe už na prvý pohľad pôsobí moderne a elegantne. Je porovnateľná s víťazným modelom Banquet Alivio, keďže obe panvice majú veľmi podobné parametre. Panvica značky Lamart zapadne do každej modernej kuchyne a pripraví pre celú rodinu lahodné lievance za pár minút.

Vyzdvihujeme najmä kvalitné hliníkové prevedenie. Hliník sa nezničí tak ľahko ako iné materiály a navyše sa rýchlo zahrieva. Panvica je vyrobená bez použitia PFOA, takže sa môžete spoľahnúť, že sa pri prehriatí nevyparujú žiadne toxické látky. Okrem materiálu panvice je dôležitý aj kvalitný povrch. Panvica je vybavená prvotriednym antiadhéznym povrchom odolným proti pripaľovaniu a indukčným dnom.

Celkový priemer panvice dosahuje 26 cm a výška 3 cm. Ako býva štandardom, na jedenkrát si pripravíte 4 kusy lievancov. Vďaka nepriľnavému materiálu nemusíte používať na prípravu veľké množstvo oleja. Za zmienku stojí aj ergonomická zmäkčená rukoväť. Tento model môžete používať na akejkoľvek varnej doske, teda na indukcii, sklokeramike, elektrike aj na plyne.

Zákazníci sú s touto panvicou veľmi spokojní. Vyzdvihujú najmä kvalitu spracovania s nepriľnavou povrchovou vrstvou a variabilnosť použitia. My so spokojnými zákazníkmi môžeme len súhlasiť. Síce cena tejto panvice nie je najnižšia, premieta sa do celkovej kvality výrobku.

Pozitíva

Vhodná na všetky typy varných dosiek
Vysoká kvalita spracovania
Nepriľnavý povrch

Negatíva

Vyššia cena

Priemer: 26 cm ● Materiál: hliník ● Počet kusov: 4 ● Tvar: kruh ● Hmotnosť: 1 kg

Lacná kvalita

Makro panvica na lievance

Panvica na lievance z hliníka/zliatiny s priemerom 30 cm, kruhový tvar, 7 kruhových otvorov na lievance.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak máte väčšiu rodinu, oceníte panvicu na lievance Makro. Ide totiž o špecifický model, s ktorým si pripravíte naraz až 7 kusov lievancov, volských očí alebo zemiakových placiek. Celkový priemer panvice predstavuje 30 cm a výška 3,2 cm. Rozmermi je panvica stále vhodná na klasický sporák.

Otvory na panvici majú kruhový tvar a sú bez vzorov. Ak máte malé deti, určite ich viac poteší panvica Smajlík Nordic Ware. Tá okrem toho, že vám taktiež pripraví naraz 7 kusov lievancov ich navyše ozdobí veselými motívmi. Prevedenie panvice Makro je však dostatočne kvalitné. Je vyrobená z hliníka a doplnená nepriľnavým povrchom. Panvicu môžete používať na všetkých varných doskách. Dôležitá je aj rukoväť, ktorá nesmie byť kovová, aby neviedla teplo. Panvica Makro disponuje plastovou rukoväťou, ktorá je navyše odnímateľná, čo oceníte napríklad pri skladovaní.

S panvicou Makro spravíte radosť celej rodine už za pár minút. Chválime jej veľkosť a možnosť prípravy až 7 kusov lievancov na jedenkrát. Výhodou tejto panvice je cenová dostupnosť a dobrý pomer medzi kvalitou a cenou. Kvalitu spracovania hodnotíme pozitívne.

Pozitíva

Cena/kvalita
7 otvorov
Odnímateľná rukoväť

Negatíva

Žiadne sme nenašli

Priemer: 30 cm ● Materiál: hliník/zliatina ● Počet kusov: 7 ● Tvar: kruh

Pre náročných

Fiskars Hard Face

Hliníková panvica na lievance s priemerom 24 cm, kruhový tvar, 5 kruhových otvorov na lievance.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Radi si doprajete sladké raňajky či dezert? Skvelou možnosťou, ako obmeniť stále rovnaké raňajky, je kúpa panvice na lievance. Náročným kupujúcim sa bude určite páčiť model Fiskars Hard Face. Táto drahšia panvička si vás získa hlavne svojím dizajnovým prevedením. Kuchynský riad značky Fiskars sa vyrába vo Fínsku a je navrhnutý aj pre tie najnáročnejšie kulinárske výzvy. Panvicu využijete nielen na lievance, ale aj na palacinky či omelety.

Jej kvalitou si môžete byť istý. Panvica je vyrobená z odolného hliníka a zvládne časté i náročné používanie. Navyše, vysoko odolný povrch Hardtec Superior má zaručené nepriľnavé vlastnosti. Vďaka nim sa urýchli nielen varenie, ale aj čistenie. Panvica má hrubé a energeticky úsporné dno, ktoré sa dokáže zahriať o 50 % rýchlejšie ako iné panvice. Moderný čierny dizajn je doplnený držadlom z bakelitu, ktoré zostáva pri varení chladné, takže je používanie bezpečné.

Panvicu, ako aj iné riady spoločnosti Fiskars, možno používať na všetkých typoch sporákov a sú vhodné na umývanie v umývačke riadu. Panvicu neohrievajte prázdnu, použite aspoň pár kvapiek oleja. Po dokončení pečenia ju nechajte najskôr vychladnúť, až potom ju očistite. Aj tieto rady môžu dopomôcť k dlhšej životnosti produktu.

Na kvalitu prevedenia sme si už posvietili, ale ako je to s množstvom pripravovaných porcií? Na panvici o priemere 24 cm sa nachádza 5 kruhových otvorov. Keďže ide o menší priemer panvice, počítajte aj s menšími lievancami. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť 1,3 kg, ktorá je vzhľadom na malú panvicu naozaj vyššia ako je štandard. Na druhej strane môžete na hmotnosti vidieť spomínanú kvalitu spracovania panvice. Ak hľadáte kvalitnú panvicu, ktorá je viac cenovo dostupná, vhodnou alternatívou môže byť model Lamart LT1131.

Panvica Fiskars Hard Face má na prvý pohľad špecifické prevedenie. Nejde o klasickú panvicu, ale reprezentuje skôr dizajnový kúsok. Odradiť vás od nej môže však hlavne cena, ktorá je na panvicu naozaj vysoká. V modernej kuchyni môže pôsobiť veľmi príjemne. S kvalitou prevedenia sme taktiež spokojní. Ak patríte k náročným zákazníkom, túto panvicu pri prieskume určite nevynechajte.

Pozitíva

Dizajnové prevedenie
Celková kvalita panvice
Rýchlo-ohrievacie dno

Negatíva

Vyššia cena
Vyššia hmotnosť

Priemer: 24 cm ● Materiál: hliník ● Počet kusov: 5 ● Tvar: kruh ● Hmotnosť: 1,3 kg

Nordic Ware Smajlík

Hliníková panvica na lievance s priemerom 27 cm, kruhový tvar, 7 kruhových otvorov na lievance.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zabudnite na nudné raňajky. Panvica na lievance Nordic Ware Smajlík vám každý deň vyčarí úsmev na tvári. Bude sa páčiť najmä deťom, pretože namiesto klasických koliesok vytvorí z lievancov milých smajlíkov. Môžete sa stretnúť aj s motívom chrobáčikov. Chutné mini lievance budete mať na stole do 3 minút a s minimálnym množstvom tuku.

Panvica na lievance americkej značky Nordic Ware je vyrobená z vysoko kvalitného, masívneho liateho hliníka. Povrch je ošetrený nepriľnavou vrstvou, ktorá zabraňuje prichytávaniu jedla. Všetky použité materiály sú, samozrejme, zdravotne neškodné. O bezpečné používanie sa postará ergonomická rukoväť z fenolickej živice, ktorá vás nepopáli. V rukoväti nechýba otvor, aby ste si panvicu mohli jednoducho zavesiť.

V panvici Nordic Ware si pripravíte naraz až sedem lievancov, podobne ako s panvicou Makro. Celkový priemer panvice predstavuje 27 cm. Počítajte s tým, že ide o malé lievančeky s priemerom 8 cm. Tento model je vhodný na všetky tepelné zdroje, okrem indukcie. Taktiež majte na pamäti, že panvicu musíte umývať len ručne, pretože nie je vhodná do umývačky riadu. Vďaka nepriľnavému povrchu vám to však určite pôjde bez problémov. Aby ste nepriľnavý povrch nepoškodili, na čistenie používajte teplú vodu, šetrný prostriedok a jemnú hubku. Vyhýbajte sa kovovým náčiniam, drôtenkám či abrazívnym hubkám.

Túto panvicu hodnotíme veľmi pozitívne. Jej kvalita spracovania je naozaj vysoká. Obzvlášť milým detailom je potlač smajlíkov, ktorá sa bude určite páčiť všetkým deťom. Avšak cena tejto panvice vás príliš nepoteší. Za nevýhodu považujeme aj nemožnosť umývania v umývačke riadu a používania na indukcii. Ak patríte k náročným zákazníkom, ktorí si potrpia na kvalitu a vzhľad jedla, potom je táto panvica skvelou voľbou.

Pozitíva

Lievance v tvare smajlíkov
7 otvorov
Vysoká kvalita spracovania

Negatíva

Vyššia cena
Nie je vhodná do umývačky riadu
Nemožnosť používať na indukcii

Priemer: 27 cm ● Materiál: hliník ● Počet kusov: 7 ● Tvar: kruh

Ďalšie zaujímavé produkty

Výber novej pomôcky do kuchyne nemusí ísť vždy rýchlo a ľahko. Aj napriek tomu, že sa naše testy snažíme zostaviť tak, aby si v nich prišlo na svoje čo najviac kupujúcich, nie vždy vyhovieme každému. Je to hlavne z dôvodu, že každý zákazník má vlastné preferencie. Modelov panvíc na lievance je v dnešnej dobe už naozaj mnoho. Preto je logické, že neotestujeme úplne každý model, ale len malú vzorku. Ak ste si zatiaľ medzi otestovanými panvicami nenašli svojho favorita, prejdite si ešte nasledujúce riadky. V nich vám prostredníctvom krátkych recenzií rozšírime váš prehľad a prinesieme tipy na ďalšie zaujímavé produkty, ktoré nájdete na trhu.

Lievance, omelety, zemiakové placky či volské oká si jednoducho pripravíte na panvici na lievance Vega. Telo panvice je tvorené liatým hliníkom, ktorý je dobrým vodičom tepla. Samozrejmosťou je nepriľnavý povrch a plastová rukoväť. Tá je schopná odolávať teplotám až do 220 °C, čo umožňuje používať panvicu aj na pečenie v rúre. Celkový priemer panvice predstavuje 24 cm a výška 3 cm. Na jedenkrát si viete pripraviť 4 lievance.

Skvelou alternatívou môže byť panvica na lievance Gastex Napoli. Na jej výrobu bol použitý kvalitný materiál, konkrétne liaty hliník. Povrch panvice je ošetrený antiadhéznym materiálom. Vďaka nemu sa vám na panvici nič nepripáli a okrem toho ju aj jednoducho vyčistíte. Pokiaľ máte umývačku riadu, môžete dať panvicu vyčistiť do nej. Priemer panvice dosahuje 26 cm. Na jej povrchu sú 4 otvory na lievance.

Skutočne kvalitným kúskom je panvica na lievance Mineral B De Buyer. Svojím elegantným dizajnom sa zapáči najmä náročným používateľom. Panvice francúzskej firmy de Buyer sa využívajú primárne v profesionálnej sfére. Ide o oceľovú panvicu s priemerom 27 cm. Na jej povrchu sa nachádzajú síce len 3 otvory, no dokážete si na nich pripraviť nielen lievance, ale aj vajíčka, zeleninu, či dokonca mäso. Oceňujeme špeciálnu povrchovú úpravu na báze včelieho vosku, ktorá má špeciálne nepriľnavé vlastnosti. Vyznačuje sa výbornou tepelnou vodivosťou, dlhou životnosťou a robustným vyhotovením.

Chutné lievance si určite pripravíte na smaltovanej panvici Sfinx BSE. Má veľmi pekný, robustný dizajn, ktorý dotvára klasická drevená rukoväť. Rad BSE sa vyznačuje tmavomodrým smaltom, ktorý získa svoju farbu už po niekoľkých použitiach. Na priemere 24 cm si pripravíte 4 kusy lievancov. Panvica je vhodná na všetky povrchy varných dosiek vrátane indukcie. Môžete ju umývať aj v umývačke riadu.

Cenovo lacnejšou alternatívou panvice Smajlík Nordic Ware je panvica na lievance MagicHome. Na panvici naraz pripravíte 7 kusov lievancov, ktoré vám navyše vyčaria úsmev na tvári. Panvica je vyrobená zo zliatiny hliníka s nepriľnavým povrchom. Indukčné dno šetrí energiu. Panvicu môžete používať na indukčnom, elektrickom, plynovom i sklokeramickom sporáku. Naopak, umývaniu v umývačke riadu sa radšej vyhnite.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ďalšou pomôckou pri výbere vám môže byť miera predajnosti. Ak sa pri výbere akéhokoľvek produktu radíte s ostatnými a nedáte dopustiť na spotrebiteľské recenzie, nepreskočte nasledujúcu tabuľku. Nájdete v nej aktuálne najpredávanejšie panvice na lievance na našom trhu. So zostavením tejto tabuľky nám pomohol populárny portál Heureka.sk. Keďže sa predajnosť časom mení, tabuľku predajnosti pravidelne aktualizujeme. Tento údaj by vám mal slúžiť len na informačné účely. Najpredávanejšia panvica nemusí byť hneď najlepšia, preto sa riaďte pri výbere hlavne svojimi preferenciami.

Názov Hodnotenie Detail
Orion Smajlík 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1131 5* Zobraziť produkt
Tescoma Presto 5* Zobraziť produkt
Orion Grande 5* Zobraziť produkt
Banquet Alivia Smile 5* Zobraziť produkt

Cesto na lievance býva spravidla tekuté a pri rozliatí na panvicu nedrží na jednom mieste. Práve preto je lepšie poobzerať sa po panvici, ktorá má na povrchu otvory, ktoré tvar lievancov udržia. Na tejto špeciálnej panvici si viete pripraviť aj vajíčka, placky či omeletu. Ak ste sa rozhodli, že by sa vám táto panvica v kuchyni zišla, pri jej kúpe nezabudnite na hlavné parametre. V návode na výber sa dozviete, na čo si pri výbere dať pozor, v akých cenách sa tieto panvice pohybujú i ktorí výrobcovia ponúkajú zaručenú kvalitu.

Ako vybrať panvicu na lievance

  • Materiál
  • Veľkosť
  • Tvar
  • Rukoväť
  • Typ platne
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Materiál – najdôležitejší parameter

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere akejkoľvek panvice je jej materiál. Jednotlivé materiály sa totiž od seba odlišujú v nepriľnavosti, údžbe, trvácnosti, ale aj v cene. Dajte si pozor aj na povrch panvice, ktorý by mal byť nepriľnavý. Ten však už dnes býva samozrejmosťou. Najpoužívanejšie materiály panvíc sú hliník, nehrdzavejúca oceľ alebo železo, liatina, keramika, meď, teflón či titán. Ktorý zo spomenutých materiálov je najlepší? Poďme si ich v skratke predstaviť.

Hliníkové panvice

Hliník je veľmi obľúbený ako pri klasických panviciach, tak aj pri panviciach na lievance. Hliníkové panvice sú cenovo dostupné a pomerne kvalitné. Dokážu dobre viesť teplo, rýchlo sa ohrievajú a sú ľahké. Za ich výhodu považujeme aj dlhú životnosť.

Oceľové panvice

Často po nich siahajú najmä profesionálni kuchári. Železné i oceľové panvice sa pýšia svojou masívnosťou a dlhou životnosťou. Sú prispôsobené na časté používanie i horšie zaobchádzanie. Celkom dobre vedú teplo a rovnomerne sa zahrievajú. Ich nevýhodou môže byť, že často podliehajú korózii alebo stmavnú. Preto odporúčame voliť radšej nehrdzavejúcu oceľ.

Liatinové panvice

Liatina je sama osebe veľmi masívny a trvácny materiál. Tieto panvice sú pevné, dlho vydržia, odolávajú i horšiemu zaobchádzaniu a nepoznajú škrabance. Sú ako stvorené na vysoké teploty. Ako nevýhodu musíme spomenúť, že liatinové panvice bývajú často ťažšie. Na prípravu lievancov odporúčame skôr iný materiál.

Keramická panvica na lievance

Keramické panvice

Ľudia po nich často siahajú preto, že príprava jedla na týchto panviciach je zdravá. Dobrou správou je aj to, že keramické panvice sú za prijateľné ceny. Ide o kvalitný materiál, ktorý vám dokáže vydržať roky. Tieto panvice však nie sú vhodné na príliš vysoké teploty, a preto sa na pečenie lievancov často nepoužívajú.

Medené panvice

Meď patrí k najlepším vodičom tepla. Medené panvice dokážu jedlo pripraviť za krátky čas so zachovaním všetkých zdraviu prospešných látok. Okrem toho vyzerajú naozaj luxusne. Ich nevýhodou je, že nie sú vhodné na prípravu jedál na indukcii.

Teflónové panvice

Teflónových panvíc je na trhu naozaj mnoho. Ide o kvalitné panvice, ktoré sú cenovo dostupné. Ich charakteristickou vlastnosťou je najmä nepriľnavosť. Jednoducho na nich upečiete ako palacinky, lievance, tak aj vajíčka či mäso bez pripálenia. Vyzerajú minimalisticky, no pritom moderne. Treba spomenúť aj ich dve nevýhody. Prvou je, že sa dokážu pomerne jednoducho zničiť či poškriabať a druhou, že pri teplote nad 250 stupňov z nich unikajú zdraviu škodlivé látky.

Titánové panvice

Titánové panvice sú pomerne drahé, no rozhodne sa ich kvalita rovná ich cene. Titán je odolný, tvrdý i nepriľnavý. Dokáže odolávať vysokým teplotám. Pri panviciach na lievance sa s ním tak často nestretávame.

Panvica na lievance s teflónovým povrchom

Veľkosť závisí od počtu ľudí

Plánujete lievance piecť len pre seba? Alebo máte veľkú rodinu? Aj od tohto kritéria by mal závisieť váš výber. Čím viac ľudí je v domácnosti, tým väčšiu panvicu budete potrebovať. Podľa priemeru môžeme panvice rozdeliť do troch skupín:

  • Malé panvice – mávajú priemer cca 24 cm a 3 až 4 otvory na lievance. Sú ideálnou voľbou pre jednotlivcov alebo pre pár. Ich výhodou je, že sú malé a ľahké, čím sa s nimi jednoducho manipuluje.
  • Stredné panvice – ich priemer predstavuje cca 26 cm a mávajú zväčša 4-5 otvorov na lievance. Bývajú hlbšie alebo plytšie a môžete ich využiť aj na prípravu palaciniek, vajíčok či placiek.
  • Veľké panvice – na priemere okolo 30 cm býva často 7 otvorov na lievance. Počítajte s tým, že ak je panvica priemerom menšia a má viac otvorov, budú lievance malé. Ich výhodou je však to, že vám za krátky čas dokážu pripraviť viac kusov naraz. Dajte si pozor na celkový priemer panvice, pretože sa vám nemusí zmestiť na klasický sporák.

Kruhový tvar dominuje

Chcete obmeniť klasické raňajky? Príprava lievancov na špeciálnej panvici vám nezaberie omnoho viac času ako príprava obloženého chlebíka. Okrem toho sa môžete stretnúť s panvicami, ktoré namiesto klasického kruhového tvaru majú vygravírovaný roztomilý motív, ktorý deti určite poteší. Čo sa týka tvaru samotnej panvice, najčastejšie býva okrúhla. Jej výhodou je, že poskytuje dostatok miesta na kruhové výrezy. Na trhu môžete nájsť taktiež hranaté panvice, ktorých nevýhodou je skladovanie i manipulácia.

Rukoväť nesmie byť kovová

Podstatnou časťou každej panvice je rukoväť. Tá by nemala byť kovová, teda aspoň nie zvrchu. Ideálne rukoväť by mala byť drevená alebo plastová. Je to hlavne z toho dôvodu, že kov vedie teplo a mohli by ste sa na nej popáliť. Drevená rukoväť pôsobí kvalitne a masívne. Plastová je síce bezpečná, no po čase sa môže zlomiť.

Panvica na lievance materiál

Na aký typ platne sú vhodné panvice na lievance?

Väčšina panvíc, a to platí aj v prípade panvíc na lievance, sa môže používať na všetkých typoch platní. Obmedzenie občas nastáva len v prípade, že máte indukčnú platňu. Klasické panvice na nej totiž používať nemôžete. Preto, ak máte doma indukčnú platňu, overte si, či sa na nej môže vybraná panvica používať.

Cena sa odvíja od materiálu i značky

Panvice bývajú vo všeobecnosti cenovo dostupným tovarom. Výnimkou môžu byť dizajnové modely či robustné a materiálovo kvalitné panvice určené pre profesionálov. Cena sa odvíja hlavne od kvality materiálu, spracovania, dizajnu, ceny i značky. Z akej cenovej kategórie si vyberiete?

Najlacnejšie panvice na lievance môžete kúpiť už od 10 eur do približne 20 eur. V tejto kategórii sa môžeme rozprávať o panviciach z teflónu, liateho hliníka či z uhlíkovej ocele. Čo sa týka ich kvality, na občasné používanie môžu byť dobrou voľbou, no z dlhodobého hľadiska by sme zvolili radšej drahší a kvalitnejší model. Pri častom používaní sa môže panvica rýchlo poškodiť, poškriabať či dokonca zlupovať.

V strednej cenovej kategórii nájdete modely s cenovkou 20 až 50 eur. Ide o pomerne prepracované modely, ktoré sú na domáce používanie ideálne. Najčastejšie sú vyrobené z hliníka a nemôžeme pochybovať o ich kvalite. Sú vhodné na všetky typy platní a často sa môžu umývať v umývačke riadu.

Najkvalitnejšie panvice vás môžu stáť 50 až 100 eur. Cena týchto panvíc je vysoká preto, že sú vyrobené z odolných materiálov, ako oceľ či liatina. Určitú rolu zastáva tiež dizajn. Pre bežných užívateľov sú však takéto panvice z nášho pohľadu zbytočné. Naopak, ak hľadáte kvalitný kúsok do vášho podniku, určite zainvestujte.

Obľúbené sú panvice na lievance Tefal, Tescoma, Banquet či Lamart 

Kúpa panvice od overeného výrobcu nemusí hneď znamenať, že zaplatíte priveľa peňazí. Mnoho značiek je známych svojou kvalitou za rozumnú cenu. Medzi obľúbenými sú stále najmä panvice Tescoma či Tefal, ktorých cena sa rovná kvalite. Z nášho testu vám môžeme odporučiť zas kvalitné a pritom cenovo dostupné panvice na lievance Banquet či Lamart. Nízkou cenou vás potešia panvice Apetit alebo Makro. Ak patríte k profesionálom alebo si jednoducho len potrpíte na vysokú kvalitu, nesklamú vás značky Fiskars či Nordic Ware.

Otázky a odpovede – FAQ

Ak ste sa z nášho testu nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, či už ohľadom konkrétneho modelu, používania alebo údržby, môžete sa nás priamo spýtať. Nižšie pod článkom je možnosť vložiť komentár. Budeme sa tešiť, ak sa podelíte o svoje skúsenosti či rady, ktoré vedia pomôcť ostatným kupujúcim. Vaše komentáre priebežne kontrolujeme a odpovedáme na vaše otázky. Na záver si ešte nezabudnite prečítať nami pripravené odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Záleží od konkrétneho modelu. Panvicu, ktorú chcete dať do rúry, musí byť schopná odolávať vysokým teplotám. Ide skôr o liatinové alebo oceľové panvice. Taktiež je dôležité, aby nemala plastovú rukoväť, ktorá by sa pri vysokých teplotách mohla roztaviť.

Údržba panvice taktiež záleží od konkrétneho modelu. Kým niektoré sú určené na čistenie v umývačke, iné by sa mohli poškodiť. Prečítajte si vždy informácie o výrobku alebo sa poraďte v predajni.

Áno, aj napriek tomu, že je povrch panvice nepriľnavý, je potrebné ho pred každým použitím vymastiť maslom alebo olejom.

Nie. Tým, že sa na nej neprichytáva jedlo, ju stačí len umyť pod tečúcou vodou alebo v umývačke riadu. Pri ručnom umývaní používajte jemnú hubku a šetrný čistiaci prostriedok. V žiadnom prípade nečistite panvicu kefkou alebo drsnou hubkou. Mohli by ste poškriabať povrch, ktorý by sa potom odlupoval aj pri pečení.

Jednoduchý recept na lievance: Zmiešajte 200 g hladkej múky, 25 g cukru, 1 vanilkový cukor a 1 prášok do pečiva. Pridajte 2 žĺtky, 2 lyžice oleja, 250 ml mlieka a štipku soli. Všetko dôkladne zamiešajte. Z 2 bielkov a 25 gramov cukru vyšľahajte tuhý sneh, ktorý pridajte jemne za stáleho miešania do pripraveného cesta. Pripravte si panvicu, ktorú rozohrejte a potrite olejom alebo maslom. Vylejte do formičiek cesto a opekajte pár minút do zlatista. Podávajte s džemom, nutelou či ovocím podľa vašej chuti.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(91.8%)