Liatinové hrnce

Najlepšie liatinové hrnce 2024 + recenzie

Liatinový riad spolu so smaltom boli v minulosti najobľúbenejším materiálom v rámci vybavenia kuchyne. Zdá sa, že sa dnes tento trend z minulosti začína vracať. Právom? Liatinové hrnce sú ťažké, nie sú všetky vhodné do umývačky riadu a vyžadujú si vyššiu mieru starostlivosti. Liatinový hrniec je však odolný, trvácny, vhodný na indukciu i plynový sporák a má skvelý nepriľnavý povrch. Výhod je ešte omnoho viac. Porovnali sme viacero modelov a za favorita v našom porovnávacom teste sme vybrali liatinový hrniec BergHoff Ron. Máme pre vás kompletné recenzie a taktiež pripravený návod, ktorý vám pomôže, ako vybrať liatinový hrniec do kuchyne.

Publikované: 11.10.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký liatinový hrniec si kúpiť?

Pri varení v kuchyni spotrebitelia používajú rôzne typy hrncov. Najčastejšie hľadajú hrnce na indukciu, nerezové hrnce, keramické, titánové, smaltované či práve liatinové hrnce. Ak uvažujte nad liatinou ako nad vhodným materiálom, potom vám bude náš porovnávací test určite nápomocný. Na jednom mieste nájdete všetky podstatné informácie a výber najlepších liatinových hrncov na našom trhu. Ak teda nechcete strácať čas, pozrite sa na náš výber relevantných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Staub Cocotte 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1208 Iron 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1209 5* Zobraziť produkt
Klarstein Hotrod 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
BergHoff Ron

BergHoff Ron

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 4,2 litra, priemer dna 24 cm, vhodný na pečenie v rúre, do umývačky, dodávaný je s pokrievkou

Zobraziť viac info

Kvalitný a objemný liatinový hrniec hodný na všetky typy sporákov i do rúry na pečenie. Disponuje objemom 4,2 litra a dodávaný je s masívnou liatinovou pokrievkou. Povrch hrnca je smaltovaný, čo je zárukou zníženej priľnavosti a zároveň jednoduchšej údržby. Skvelou vlastnosťou je efektívna tepelná vodivosť. Hrniec nie je nutné ošetrovať rastlinnými olejmi. Vhodný je do umývačky riadu, no odporúča sa ručné umývanie. Priemer hrnca je 24 cm.

Cenový trhák
Lamart LT1208 Iron

Lamart LT1208 Iron

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 2,3 litra, priemer dna 21,5 cm, vhodný na pečenie v rúre, dodávaný je s pokrievkou, nedá sa umývať v umývačke riadu

Zobraziť viac info

Menší hrniec s objemom 2,3 litra zaujme predovšetkým dostupnou cenou. Je možné ho používať na pečenie v rúre a taktiež má feromagnetické vlastnosti a je vhodný na indukčné sporáky. Vnútorná vrstva je smaltovaná. Údržba je tak jednoduchšia a zvýšená je aj miera nepriľnavosti. Priemer dna hrnca je 21,5 cm. Hrniec nemožno umývať v umývačke riadu.

Náš TIP
Staub Cocotte

Staub Cocotte

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 6,7 litra, priemer dna 28 cm, vhodný na pečenie v rúre, do umývačky, dodávaný je s pokrievkou

Zobraziť viac info

Ikonický modelový rad liatinových hrncov Staub Cocotte patrí k najlepším na trhu. Ide o výrobok renomovaného výrobcu. Hrniec má veľký objem s veľkým priemerom a vhodný je aj pre viacčlenné domácnosti. Materiál je extrémne odolný a možné ho používať i na pečenie v rúre. Povrch hrnca je smaltovaný a odoláva korózii.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Bez hrncov v kuchyni variť nejde a ich výber netreba brať na ľahkú váhu. Kvalitné liatinové hrnce vám môžu slúžiť dlhé roky. Počas prieskumu trhu sme vyberali hrnce na základe požiadaviek spotrebiteľov. Všímali sme si dôležité parametre, ktoré zákazníkov skutočne zaujímajú.

Primárne sme si všímali referencie ohľadom kvality spracovania jednotlivých hrncov. Niekedy si spotrebitelia ľahko zamenia smalt a smaltovanú liatinu, pričom vlastnosti týchto materiálov sú odlišné. V neposlednom rade ľudí zaujíma objem hrnca a príslušenstvo v podobe pokrievky. Liatinový riad je ťažký a hmotnosť hrnca hrá niekedy rolu. U niekoho výber ovplyvňuje aj dizajn a nepochybne tiež cena.

Kvalita spracovania
Objem a tvar hrnca
Príslušenstvo
Hmotnosť
Dizajn
Cena

Počas nášho prieskumu trhu sme detailne skúmali, ktoré hrnce sú v danej kategórii považované za najlepšie. V našom porovnávacom teste sa nachádzajú liatinové hrnce LamartEva alebo veľmi žiadané liatinové hrnce Staub. Taktiež sme vybrali aj iné značky hrncov, ako KitchenAid alebo hrnce BergHoff. Primárne sme vychádzali z databázy portálu Heureka.sk, ale taktiež sme sa pozreli na ponuku špecializovaných predajcov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie liatinových hrncov

Ak chcete poznať nezaujatý názor na konkrétny liatinový hrniec, prečítajte si naše nezávislé recenzie. Produkty nie sú vyberané za účelom reklamy ani propagácie. Samotné liatinové hrnce sú podrobené detailnému porovnaniu. Naši redaktori vychádzajú z názorov zákazníkov, ich skúseností a taktiež hodnotia technické parametre, ktoré uvádzajú výrobcovia a predajcovia produktov. Recenzie liatinových hrncov poukazujú na silné stránky, ale aj negatíva daných modelov. Veríme, že vám náš porovnávací test pomôže vybrať si to najlepšie.

Víťaz testu

BergHoff Ron

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 4,2 litra, priemer dna 24 cm, vhodný na pečenie v rúre, do umývačky, dodávaný je s pokrievkou

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Liatinový hrniec s priemerom 24 cm má dostatočný objem pre 4-člennú rodinu. Výhodou hrnca je, že okrem kvalitatívnych vlastností liatiny samotnej je povrch ošetrený smaltom a nehrozí tak žiadne pripaľovanie. Povrch zároveň rýchlo a rovnomerne distribuuje teplo po celej ploche. Vhodný je aj do rúry.

Smaltovaná liatina je vo svojej podstate vylepšená surová liatina. Okrem toho, že povrch je o niečo viac náchylný na poškodenie, získa majiteľ hrniec, ktorý sa jednoducho udržiava a má perfektný nepriľnavý povrch. Hlavne nie je potrebné ošetrovanie olejom voči korózii a preskočiť môžete proces vypaľovania. Taktiež sa hrniec jednoduchšie umýva.

Objem hrnca je až 4,2 litra, pričom priemer je 24 cm. Rukoväte sú taktiež z liatiny, čo je veľkou výhodou, pretože je možné využitie hrnca v rúre na pečenie. Teplota pečenia je maximalizovaná na 280 °C. Hrniec má feromagnetické vlastnosti, takže je možné ho používať na indukciu, plynový i elektrický sporák alebo sklokeramickú dosku.

BergHoff je dodávaný s liatinovou pokrievkou, ktorá umožňuje pri príprave pokrmu realizovať pomalé dusenie či pečenie pod pokrievkou. Rukoväte ani držadlo pokrievky nie sú tepelne izolované. Hrniec vynikajúco odoláva vysokým teplotám a má veľmi masívne vyhotovenie. Hmotnosť hrnca nie je v parametroch uvádzaná. Liatinový hrniec BergHoff Ron je možné umývať v umývačke riadu, no výrobca to neodporúča vzhľadom na agresívne abrazívne čistiace prostriedky. Liatinu je lepšie umývať vždy ručne pod teplou tečúcou vodou so saponátom.

Ak chcete mať doma liatinový hrniec na pečenie alebo dusenie pokrmov pod pokrievkou, tento produkt splní vaše požiadavky. Vyrobený je z masívnej liatiny a pre lepšiu nepriľnavosť povrchu a jednoduchšiu starostlivosť je ošetrený smaltom. Vďaka tomu nepodliehajú hrnce korózii a nie je nutné ich vypaľovať. Hrniec má objem až 4,2 litra a vhodný je pre viacpočetnú rodinu.

Umývanie v umývačke riadu sa neodporúča. Na pečenie v rúre je vhodný a odolá teplotám až do 280 °C. Riad je dodávaný s liatinovou pokrievkou. Poteší aj renomé samotného výrobcu, ktorý je v danom segmente dobre známy. Používať je možné ho i na indukcii a sklokeramickej varnej doske. Ak by vás zaujímali iné než liatinové hrnce, pozrieť sa môžete na ďalšie hrnce na indukciu, ktoré sme porovnali.

Pozitíva

Liatinové prevedenia so smaltovaným povrchom
Masívne spracovanie – veľký objem
Vhodný do rúry až do 280 °C

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 4,2 l ● Priemer dna: 24 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: - kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: áno

Cenový trhák

Lamart LT1208 Iron

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 2,3 litra, priemer dna 21,5 cm, vhodný na pečenie v rúre, dodávaný je s pokrievkou, nedá sa umývať v umývačke riadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Smaltovaná liatina je medzi odbornou verejnosťou veľmi obľúbená a aj profi kuchári tento materiál hodnotia pozitívne. Liatinový hrniec Lamart Iron má malý až stredne veľký objem. Hrniec je vhodný do rúry na pečenie. Vďaka feromagnetickým vlastnostiam je možné ho používať na sporáku s indukciou.

Vďaka svojim mechanickým vlastnostiam je smaltovaná liatina vhodná na varenie na akomkoľvek druhu sporákov. Liatine neprekáža priamy oheň plynového sporáka, indukcia ani sklokeramická doskaHrniec je pomerne ťažký, čo niektorým spotrebiteľom môže trochu prekážať. Smaltovaný povrch je nepriľnavý aj vďaka špeciálne tvarovanému dnu. Jedlá môžete pripravovať s minimom tuku. Potrebné nie je ani prvotné vypálenie a pri skladovaní nie je nutné hrniec potierať tukom pre koróziu. Liatina je tvarovo nemenný materiál a odolá až teplotám do výšky 280 °C. Liatinový hrniec Lamart je vhodný na pečenie pokrmov v rúre.

Výhodou liatinového riadu značky Lamart je, že má na trhu veľmi široké zastúpenie a mnohé jeho produkty sú cenovo dostupné. Platí to aj o danom hrnci Lamart LT1208 Iron. Hrniec má objem 2,3 litra a priemer dna je 21,5 cm, výška hrnca je 11 cm. Vhodný je teda na varenie či dusenie rôznych pokrmov. Rukoväte hrnca sú taktiež z liatiny nechýba ani liatinová pokrievka s praktickým úchopom z nerezovej ocele. Pozor treba dávať pri manipulácii na samotné rukoväte, ktoré taktiež vedú teplo a nie sú tepelne izolované. Z hľadiska údržby výrobca neodporúča hrniec umývať v umývačke riadu.

Lacný liatinový hrniec Lamart je vyrobený z vysoko odolnej liatiny, ktorá má smaltovaný povrch. Ten je zárukou toho, že pokrmy sa nepripaľujú a zároveň nie je nutná žiadna špeciálna starostlivosť o daný materiál. Používatelia sú radi za to, že hrniec je možné vďaka liatinovej konštrukcii používať i do rúry na pečenie. Pozitívom je zaručene dostupná cena, ktorá mnohých zákazníkov upúta.

Hrniec nie je možné umývať v umývačke riadu. Pri umývaní nepoužívajte ani drôtené kefy, ktoré by mohli poškodiť smaltovaný povrch. Dodávaný je s pokrievkou. Objem 2,3 l je dostatočným priemerom. Liatinový hrniec Lamart nemá vážnejšie nedostatky a splňuje nároky na kvalitný riad z liatiny. S väčším objemom je v ponuke hrniec Lamart LT1209 Iron s objemom 4,3 litra a za veľmi dostupnú cenu.

Pozitíva

Dostupná cena
Vhodný hrniec na pečenie v rúre
Vnútorný povrch – smaltovaný

Negatíva

Bez výhrad

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 2,3 l ● Priemer dna: 21,5 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: 3,86 kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: nie

Náš TIP

Staub Cocotte

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 6,7 litra, priemer dna 28 cm, vhodný na pečenie v rúre, do umývačky, dodávaný je s pokrievkou

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ikonický modelový rad liatinových hrncov Staub Cocotte patrí k najlepším na trhu. Ide o výrobok renomovaného výrobcu. Hrniec má veľký objem s veľkým priemerom a vhodný je aj pre viacčlenné domácnosti. Materiál je extrémne odolný a možné ho používať i na pečenie v rúre. Povrch hrnca je smaltovaný a odoláva korózii.

Unikátna konštrukcia liatinového hrnca Staub z neho robí vskutku skvelého pomocníka v kuchyni. Príprava pokrmov na kvalitnej liatine je veľmi komfortná. Hrniec Staub má veľký objem až 6,7 litra a priemer 28 cm. Vhodný je tak na varenie polievok, dusenie mäsa na šťave alebo pečenie v rúre. Hrniec odolá teplotám až do 250 °C. Špeciálne štruktúrovaná pokrievka s hrotmi je ideálna na dusenie – udržiava šťavy a vôňu v hrnci, čím je zachovávaná skutočná kvalita surovín. Kondenzovanie vody na pokrievke je 9-násobne efektívnejšie a zabezpečuje nielen lepšiu šťavnatosť pokrmov, ale taktiež optimálnu cirkuláciu vzduchu. Smaltovaný povrch znižuje priľnavosť.

Hrniec je vhodné pred prvým použitím zahriať na 5 minút s rastlinným olejom a až následne používať. Nikdy liatinový hrniec Staub neohrievajte na ohni prázdny. Môže dôjsť k poškodeniu povrchovej štruktúry. Pri dlhšom nepoužívaní potrite steny a dno prírodným olejom. Umývanie v umývačke riadu je možné, no hrozí riziko straty farebnej stálosti.

Hrniec je odlievaný za pomoci hliníkovej formy, pričom základná konštrukcia je zo surovej liatiny (tavenina surového železa a koksu). Hrnce Staub Cocotte sú následne tvarované, obrusované a pokrývané oceľovým pieskom a smaltom. Hrniec je z vnútornej strane pokrytý smaltovanou vrstvou a z vonkajšej strany farebným náterom. Potom je vypaľovaný pri teplote až 800 °C. Práve vďaka týmto procesom je liatinový hrniec taký odolný a trvácny. Nádoba veľmi dobre uchováva teplo a špecifikom je tiež efektívna tepelná vodivosť, čo je zárukou toho, že riad možno používať na plynových i indukčných sporákoch.

Medzi zákazníkmi sú hrnce Staub veľmi obľúbené. Francúzsky renomovaný výrobca ponúka v danom segmente remeselnú kvalitu, čo sa odzrkadľuje aj na vysokej cene. Staub Cocotte je ideálny na varenie, dusenie, pečenie či pomalé varenie pokrmov. Dostupná je taktiež vyššia verzia Staub Cocotte liatinový hrniec s parákom, ktorý umožňuje prípravu pokrmov v pare. V prípade daného modelu osloví veľký objem a enormná kvalita spracovania. Hrniec disponuje extrémnou odolnosťou. Aj preto je vhodný do rúry. Vďaka unikátnej pokrievke skvele izoluje teplo a kondenzuje vlhkosť, pokrmy sú tak násobne šťavnatejšie.

Podstatnou výhodou je možnosť používať riad na indukčnej doske, plynovom sporáku alebo v elektrickej či plynovej rúre – odolá teplote až 250 °C. Rukoväte sú taktiež z liatiny a nie sú tepelne izolované. Riad výrobca odporúča umývať ručne, no problémom nie je ani umývačka riadu.

Pozitíva

Veľký objem hrnca
Odolný a trvácny materiál
Pohodlná príprava pokrmov

Negatíva

Vyššia cena

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 6,7 l ● Priemer dna: 28 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: 9,6 kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: áno

Lacná kvalita

Lamart LT1209 Iron

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 4,3 litra, priemer dna 25,5 cm, vhodný na pečenie v rúre, dodávaný je s pokrievkou, neodporúča sa čistenie v umývačke

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kuchynský riad vyrobený z liatiny so smaltovanou povrchovou úpravou je ideálnou výbavou do každej kuchyne. Hrniec odoláva vysokým teplotám a má veľmi trvácnu nepriľnavú vrstvu. Hrniec je jednoduchý na údržbu. Liatina disponuje perfektnými kvalitatívnymi vlastnosťami a má efektívnu tepelnú vodivosť.

Pri liatinových hrncoch platí, že čím majú väčší objem, tým sú drahšie. Pri výrobcovi Lamart to nie vždy je pravda. Vybraný hrniec ponúka objem až 4,3 litra a priemer dna až 25,5 cm. Napriek tomu je v ponuke za veľmi dostupnú cenu. Modelový rad Iron je vyrobený zo smaltovanej liatiny. Povrch je nepriľnavý a príprava pokrmov je tak veľmi komfortná, a to aj s minimálnym množstvom tuku. Výška stien hrnca je 12,5 cm a vhodný je aj na pečenie mäsa alebo iných pokrmov. Hrniec totiž možno používať na prípravu pečených pokrmov v rúre.

Mechanické a chemické vlastnosti liatiny v kombinácii so smaltom sú zárukou vysokej odolnosti a tvarovej nemennosti. Hrniec odolá teplotám až 280 °C a nedochádza k žiadnej deformácii. Riad je možné používať na sklokeramických alebo indukčných sporákoch. Súčasťou hrnca je aj praktická liatinová pokrievka s nerezovým držadlom. Vďaka vlastnostiam smaltu, ktorý má nízku priľnavosť, je údržba riadu a jeho umývanie veľmi jednoduché. Umývačku riadu výrobca neodporúča. Hrniec skvele kumuluje teplo aj po odstavení z varnej plochy.

Pre tých, ktorí chcú svoju kuchyňu vybaviť liatinovým riadom a preferujú práve tento materiál, predstavujú hrnce série Lamart Iron veľmi rozumnú voľbu. Vybraný model ponúka kvalitatívne vlastnosti smaltovanej liatiny za dostupnú cenu. To oceňujú aj samotní zákazníci. Povrch hrnca je smaltovaný a je tak nepriľnavý. Vhodný je aj na používanie v rúre. Rukoväte a pokrievka sú takisto liatinové. Nie sú teda tepelne izolované. Hrniec má objem 4,3 litra. Jednoducho sa čistí a udržiava. Ak by ste chceli do sady hrncov aj menší model, vybrať si môžete aj 2,3 litra objemný liatinový hrniec Lamart LT1208 Iron.

Pozitíva

Objem hrnca
Smaltovaný povrch
Vhodný aj do rúry a na indukciu

Negatíva

Bez výhrad

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 4,3 l ● Priemer dna: 25,5 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: - kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: nie

Pre náročných

Staub Cocotte liatinový hrniec s parákom

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 5,2 litra, priemer dna 26 cm, vhodný na pečenie v rúre, do umývačky, dodávaný je s pokrievkou

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Francúzska značka liatinových hrncov Staub je v tomto segmente známa po celom svete. Vybraný hrniec Staub patrí do série produktov Cocotte, no okrem tradičných vlastností ponúka tiež špeciálnu parnú vložku na unikátnu prípravu pokrmov v pare. Hrniec je vhodný pre všetky typy sporákov i na prípravu jedla v rúre.

Liatinový hrniec Staub Cocotte disponuje špeciálnou parnou vložkou z nehrdzavejúcej ocele. V kombinácii s kvalitnou liatinovou pokrievkou tak máte možnosť na vložku umiestniť rôzne suroviny a pripraviť ich plynule na vodnej pare – zelenina či ryby. Možnosť parenia jedla je veľmi praktická. Okrem toho však je možné hrniec používať na všetky druhy sporákov, vrátane indukcie, plynu a taktiež je vhodný na pečenie do rúry. Liatinový hrniec Staub disponuje liatinovou pokrievkou s praktickou štruktúrou pre efektívne kondenzovanie vodnej pary.

Povrch hrnca je smaltovaný a dno a steny sú úplne hladké bez štruktúry. Výrobca odporúča pred prvým použitím hrniec po dobu 3 až 5 minút zahriať spolu s tukom. Vytvorí sa tak špeciálny ochranný film, ktorý zlepší nepriľnavosť povrchu. Objem hrnca je 5,2 litra a priemer dna 26 cm. Vďaka vlastnostiam liatiny hrniec veľmi dobre drží teplo.

Riad zo smaltovanej liatiny je trvácny, odolný a tvarovo stály. Presne to je aj tento prípad. Hrnce Staub garantujú maximálnu mechanickú odolnosť, a to aj pred odštiepením smaltovanej vrstvy, taktiež je hrniec odolný proti korózii. Pri dlhšom skladovaní môžete odolnosť zvýšiť tým, že hrniec potriete trochou rastlinného oleja, čím zabránite prípadnému oslabeniu ochranného filmu. Staub hrnce by ste nikdy nemali ohrievať prázdne a vždy používajte pri varení aspoň minimálne množstvo tuku. Vhodný je aj do umývačky riadu, no častým umývaním môže dochádzať k zmene farebnej stálosti.

Ak hľadáte výraz „kvalitné liatinové hrnce“, vybraný model predstavuje jednu z najlepších a najkvalitnejších možností. Jedinou nevýhodou z pohľadu zákazníkov je len jeho vyššia cena. Inak však liatinový hrniec Staub predstavuje vrchol ponuky. Vhodný je na indukciu, plynové sporáky a taktiež na pečenie v rúre. Odoláva dobre vysokým teplotám. Veľkým bonusom je nerezová parná vložka, ktorá umožňuje pripravovať pokrmy priamo na pare. Pozitívom je tiež veľký objem hrnca.

Masívne vyhotovenie a spracovanie sú znakom kvality a dokazuje to i hmotnosť 7,2 kg. Výrobca odporúča ručné umývanie, no riad je možné umývať tiež v umývačke riadu. Pri dlhšom skladovaní je vhodné vnútorné steny a dno potrieť olejom pre zvýšenie účinnosti ochranného filmu. Riad Staub Cocotte je dostupný aj vo viacerých farebných vyhotoveniach.

Pozitíva

Liatinový hrniec s parákom
Veľký objem
Vhodný do umývačky riadu

Negatíva

Vysoká cena

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 5,2 l ● Priemer dna: 26 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: 7,2 kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Prieskum trhu je základ a my chceme spotrebiteľom ponúknuť čo najviac možností výberu. Preto sme sa rozhodli, že okrem liatinových hrncov na varenie či pečenie, ktoré sú súčasťou recenzií, vyberieme tiež ďalšie alternatívy. V rámci nášho porovnávacieho testu si tak môžete vybrať z nasledujúcich hrncov z liatiny, ktoré sa dostali do nášho širšieho výberu. Pre prehľad sme k vybraným produktom spracovali aj praktické charakteristiky s opisom vlastnostní.

Veľmi obľúbeným modelom je na našom trhu hrniec Perfect Home 10566. Má smaltovaný povrch, objem 4,2 litra a vhodný je nielen na indukčný sporák, ale taktiež na otvorený oheň. Smaltovaný povrch zabezpečuje lepšiu nepriľnavosť a jedlo sa tak nepripaľuje. Priemer hrnca je 26 cm a steny majú výšku 11 cm. Riad nie je vhodné umývať v umývačke riadu.

Liatinový hrniec francúzskej výroby Staub Tajine zaujme svojím špecifickým vzhľadom a tvarom pokrievky. Hrniec disponuje liatinovou základňou. Tá ponúka všetky výhody liatinového materiálu. Výhodou je predovšetkým rovnomerný rozvod tepla a vysoká odolnosť proti poškriabaniu i teplotám. Riad je vhodný aj pre indukčné sporáky i do rúry na pečenie. Zaujímavosťou riadu je keramická pokrievka. Priemer dna hrnca je 20 cm.

Zaujímavou voľbou pre niekoho môže byť veľký liatinový hrniec Perfect Home 15533 s objemom až 9 litrov. Priemer dna je 34 cm. Liatinový hrniec má masívnu pokrievku a masívne liatinové rukoväte. Riad sa odporúča pred použitím vypáliť s rastlinným tukom. Ide o liatinu, ktorú je nutné ošetrovať aj pri skladovaní – potieranie tukom. Hrniec je možné používať taktiež na pečenie v rúre.

Do nášho širšieho výberu sme vybrali liatinový hrniec Petromax Dutch Oven. Ide o liatinový kotlík vhodný na priamy – otvorený oheň. V prípade potreby možno použiť hrniec aj na všetkých sporákoch alebo v rúre. Jeho objem je 7,5 litra. Dodávaný je s masívnou liatinovou pokrievkou. Tú je možné použiť ako panvicu na grilovanie. Liatinový hrniec má všestranné využitie a priamo doň možno umiestniť brikety či uhlie a grilovať na panvici.

Klarstein Hotrod 85 je vonkajší liatinový hrniec určený na outdoorové použitie či kempovanie. Hrniec možno položiť na gril alebo priamo nad otvorený oheň. Disponuje rukoväťou z nerezovej ocele. Objem hrnca je 8 litrov. Vhodný je na pečenie, dusenie alebo varenie guláša. Vyrobený je z kvalitnej a odolnej liatiny. Pokrievku je možné otočiť, položiť na ňu brikety, hrniec položiť do pahreby a získate tak princíp rúry na pečenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zákazníci veľmi často preferujú obľúbené, resp. najpredávanejšie produkty. Platí to i o kuchynskom vybavení a kuchynských spotrebičoch. Vždy by ste však mali vedieť, do čoho investujete. Odporúčame vám preto neriadiť sa len poradím najviac predávaných liatinových hrncov. Zameriavajte sa na vaše osobné požiadavky a nároky. V tejto tabuľke nájdete najpredávanejšie liatinové hrnce podľa cenového porovnávača Heureka.sk. Poradie i produkty sa môžu meniť, preto v pravidelných intervaloch predajnosť kontrolujeme a tabuľky aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Staub okrúhly 26 cm 5* Zobraziť produkt
Ernesto 100370991 5* Zobraziť produkt
Staub okruhlý 28 cm 5* Zobraziť produkt
Staub oválny 31 cm 5* Zobraziť produkt
King Hoff 2263 5* Zobraziť produkt

Výber liatinového riadu nie je zložitou vedou, no oplatí sa poznať určité vlastnosti hrncov z tohto materiálu. Surová liatina má svoje výhody, ale taktiež neduhy, ktoré by mal jej budúci majiteľ poznať. V rámci nášho návodu vám prinášame praktické rady a informácie, ktoré zaručene oceníte už pred samotným nákupom. Okrem vlastností, aký objem, priemer hrnca či príslušenstva, vám prinášame aj charakteristiku liatiny ako materiálu. Vďaka týmto poznatkom s výberom liatinového hrnca zaručene nebudete mať problém. Ak sa zamýšľate nad tým, ktorý kuchynský riad je najlepší, vedzte, že svetoví šéfkuchári odporúčajú práve liatinový.

Ako vybrať liatinový hrniec

 • Liatinový riad – plusy a mínusy
 • Možnosti použitia
 • Rozmery – objem a priemer hrnca
 • Príslušenstvo (pokrievka, rukoväte)
 • Údržba a starostlivosť o liatinový riad
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Liatinový riad vs nerez či keramika

Liatinové hrnce sú veľmi obľúbené, a to nielen pre vlastnosti, ktoré tento materiál má, ale taktiež pre ich využitie. Liatinový riad je vhodný nielen na varenie na sporáku, ale taktiež je možné ho používať na pečenie či zapekanie v rúre, čo je zásluhou odolnosti surovej liatiny.

Liatina veľmi dobre vedie teplo a dokáže dlho ostať veľmi horúca, preto je vhodná aj na pomalé varenie a zároveň dobre uchováva teplo, čím šetrí energiu. Liatinové hrnce sú vhodné na indukčné sporáky, pretože materiál má magnetické vlastnosti a rovnako tak ich možno vložiť i do rúry. Obávať sa nemusíte ani kombinácie liatiny so smaltom. Smaltovaná liatina je v rámci ponuky veľmi frekventovaná. Povrch je ošetrený glazúrou a eliminuje sa tvorba korózie, taktiež je povrch ešte nepriľnavejší. Pred prvým použitím sa vždy odporúča čisto liatinový riad (hrnce, panvice bez glazúrovaného povrchu) vypáliť na ohni – dno a vnútorné steny potriete olejom a položíte na sporák, zahrejete aspoň na 15 minút, počas ktorých sa vytvorí ochranný film. Cena smaltovanej liatiny je vyššia.

Výhody liatinových hrncov

 • Prirodzene nepriľnavý povrch
 • Skvelé vedenie tepla a jeho uchovávanie – úspora energie
 • Možnosť variť pri nízkych teplotách
 • Odolnosť a životnosť materiálu
 • Vhodná na všetky typy sporákov (aj indukčné)
 • Všestrannosť liatiny – hrnce vhodné do rúry na pečenie

Je pravda, že liatinový riad má aj svoje slabšie stránky, predovšetkým, čo sa týka čistej liatiny. Jednou z najväčších nevýhod je podľa mnohých fakt, že sa na riade tvorí korózia. Ak sa liatinový riad používa a je pravidelne vystavovaný živočíšnym či rastlinným tukom a olejom, materiál je pravidelne konzervovaný a tvorba korózie je minimalizovaná. Práve smaltovaná liatina je materiálom, ktorý tento negatívny prvok eliminuje a korózia či nutnosť vypaľovať hrnce tukom nie sú nutné. Hrnce či panvice z liatiny sú pomerne ťažké. Steny liatinových hrncov sú hrubšie, a preto zahrievanie trvá dlhšie.

Liatinové hrnce výhody

Nevýhody liatinových hrncov

 • Vyššia hmotnosť
 • Náročnejšia údržba – vznik korózie pri nepoužívaní
 • Dlhšia doba zahrievania
 • Riad z čistej liatiny nie je vhodný na skladovanie potravín

Keramické hrnce

Svojimi vlastnosťami sú keramické hrnce veľmi podobné liatine. Sú veľmi odolné a zvládajú aj vysoké teploty. Povrch je nepriľnavý a odolný. Používaním sa však keramická štruktúra oslabuje a stráca svoje kvalitatívne vlastnosti. Hrnce sú oproti liatine vhodné do umývačky riadu, no ak chcete materiál šetriť, odporúča sa ručné umývanie jemnou hubkou. Tie, ktoré majú magnetické dno, sú vhodné aj na indukčné varné dosky. Lacnejší riad však na indukcii často používať nemôžete práve preto, že čistá keramika nemá feromagnetické vlastnosti. Oproti liatine sa keramický riad rýchlejšie zahrieva a rovnako efektívne rozvádza teplo.

Nerezové hrnce

V prípade kuchynského riadu ide o veľmi frekventovaný materiál. Nerezové hrnce sú vhodné na všetky druhy sporákov vrátane indukcie. Nevýhodou je, že plynové sporáky s priamym ohňom nerezový riad viac poškodzujú (vznik škvŕn). Hrnce je vhodné umývať aj v umývačke riadu. Netvorí sa žiadna korózia. Nerezová oceľ veľmi dobre odoláva vysokým teplotám. Lepšiu voľbu predstavujú nerezové hrnce s dvojitým dnom. Hrnce s tenkým dnom často spôsobujú pripaľovanie potravín a zároveň sa dno pod vplyvom vysokých teplôt môže deformovať.

Smaltované hrnce

Hrnce zo smaltu sú zvyčajne tvorené zmesou hliníka a liatiny, prípadne iných kovov. Samotný smalt tvorí len povrch hrncov. Výhodou tejto povrchovej úpravy je dobrá nepriľnavosť. Materiál dobre odoláva vysokým teplotám, no nevyhovujú im príliš prudké zmeny teplôt (teplotné šoky). Preto je nevýhodou smaltu na povrchu riziko jeho odštiepenia. Hrnce sú dostupné za nízke ceny, no faktom je, že nie sú príliš kvalitné a väčšina spotrebiteľov ich neodporúča.

Smaltovaný hrniec

Titánové hrnce

Odolný proti poškodeniu, proti vysokým teplotám, nepriľnavý povrch a perfektné vedenie tepla. Titán ako taký výborne kumuluje teplo a vďaka tomu šetrí energiu. Samotné telo je z odolného a vodivého kovu a hliníka. Horná vrstva je z oxidu titaničitého. Materiálu neprekáža ani prudká zmena teploty a veľmi rýchlo sa i zahrieva. Titánové hrnce sú vhodné aj na pečenie v rúre.

Teflón a meď

Medené hrnce sa používajú predovšetkým vďaka vlastnostiam tohto kovu. Hoci si medené hrnce vyžadujú väčšiu údržbu a používaním strácajú svoje vizuálne vlastnosti, skvele rozvádzajú teplo. Povrch je vždy potiahnutý vrstvou nerezu alebo teflónu.

Teflónové hrnce sú veľmi kvalitné, predovšetkým vďaka unikátnemu a nepriľnavému povrchu, ktorý je však extrémne náchylný na poškodenie. Následne stráca svoje vlastnosti a riziko prihorenia je vysoké. Pri riade s teflónovým povrchom sa neodporúča používať kovové kuchynské náradie, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu.

Liatinový hrniec na pečenie a indukciu

Veľkou výhodou liatinových hrncov je ich všestrannosť. Je možné ich používať na všetkých druhoch sporákov – od plynového až po indukčný. Pozor však dávajte pri manipulácii nad sklokeramickou doskou, aby nedošlo k jej prasknutiu, riad z liatiny je pomerne ťažký. Samotnú liatinu dokonca môžete používať na otvorenom ohni. Liatinové panvice, hrnce či kastróly, ktoré nemajú drevené rúčky či držadlá sú vhodné aj na používanie v rúre. Liatinové hrnce na pečenie sú veľmi žiadané. Vysoká odolnosť materiálu a schopnosť udržiavať teplo sú veľkým pozitívom. Surová liatina navyše nevylučuje žiadne chemické látky, preto je príprava pokrmov zdravotne neškodná.

Objem hrnca, výška a priemer dna

Pri výbere často zohráva rolu to, aký objem spotrebiteľ potrebuje, resp. využije. V zásade sa oplatí riadiť podľa toho, čo v hrnci chcete pripravovať a pre koľko osôb budete variť. Malé liatinové hrnce môžu mať od 1 do 2 litrov. Vhodné sú napríklad na varenie vajíčok či párkov na raňajky. Stredne veľké hrnce s objemom od 3 do 5 litrov poslúžia 3- až 4-člennej rodine. Hrnce s väčším objemom 5 až 10 litrov už poslúžia na varenie vo väčšom množstve a pre viac osôb.

Liatinový hrniec – objem

Výška stien hrnca z liatiny sa pohybuje, podobne ako pri iných od 6 cm až po približne 40 cm, v závislosti od samotného objemu i priemeru dna. Priemer dna sa pri hrncoch môže pohybovať od 10 cm až po 50 cm. Väčší priemer majú napríklad liatinové panvice či kastróly.

Praktické rukoväte a pokrievky

Pre niekoho nepodstatné detaily, ktorých účel však určite netreba podceňovať. Samozrejmosťou by mali byť rukoväte, resp. „ušká“, ktoré slúžia na pohodlnejšiu manipuláciu s hrncami. Pri niektorých druhoch riadu býva bežné, že rukoväte sú poplastované alebo sú odizolované tak, aby neviedli teplo a bolo možné hrniec chytiť bez ochranných rukavíc. Pri liatinových hrncoch to tak nebýva a zvyčajne sú aj rukoväte liatinové. Dôvodom je, aby bolo možné hrniec či panvicu vkladať do rúry.

Platí to aj pri pokrievkach, ktoré sú vo výnimočných prípadoch vyrobené zo skla. Väčšinou však ide o liatinové pokrievky, ktoré je opäť možné používať do rúry na pečenie.

Starostlivosť o liatinový hrniec

Potrebné je rozlišovať, majiteľom akého druhu liatinového hrnca ste. Liatinové hrnce a panvice z čistej – surovej liatiny si vyžadujú vyššiu mieru starostlivosti než liatinové hrnce so smaltovaným povrchom. Ide predovšetkým o vlastnosti materiálu. Liatinový hrniec má štruktúru, ktorá je odolná proti pripáleniu, no zároveň je dôležité, aby ste sa o hrniec s takouto štruktúrou starali.

Starostlivosť o liatinový hrniec

Pred prvým použitím je potrebné liatinový hrniec, panvicu či kastról poriadne vypáliť. Na dno hrnca a jeho steny natrite tuk či olej. Hrniec môže následne dať na sporák alebo vložiť do rúry a zhruba 15 až 30 minút zahrievať (v rúre pri teplote 180 °C). Následne sa táto vypálená vrstva prichytí na riade a vytvorí ochranný film. Tento proces je vhodné zopakovať aj v prípade, že hrniec dlhší čas nepoužívate. Ochranný film chráni liatinu pred koróziou a zároveň sa zvýši mechanická odolnosť povrchu. Sú aj sady hrncov, ktoré sú už od výroby dodávané s náterom z vosku. Takýto hrniec je potrebné pred prvým používaním odmastiť pod teplou vodou so saponátom. Táto starosť odpadá pri hrncoch z liatiny, ktoré majú smaltovaný povrch. Tieto hrnce možno oproti surovej liatine umývať aj v umývačke riadu.

Ako sa vyrába liatina?

Liatina, z ktorej sú vyrábané hrnce, ale taktiež sa používa napr. v automobilovom či poľnohospodárskom priemysle sa nazýva tvárna liatina. Základnou zložkou tohto materiálu sú oceľové segmenty, surové železo, uhlík a ďalšie prísady, ako kremík alebo vápenec. Tieto zložky sú roztavené pri vysokej teplote v elektrických peciach. Samotná tavenina je modifikovaná ďalšími zložkami, aby bola zdravotne neškodná a zbavená škodlivých látok. Mechanické vlastnosti taveniny sú upravované obrusovaním, nanášaním vrstiev, kalením alebo zušľachťovaním. Týmto spôsobom tak možno ovplyvniť aj jej vizuálne vlastnosti.

Kvalitné liatinové hrnce s vyššou cenou

Platí jednoduché pravidlo, čím je liatinový hrniec väčší a ťažší, tým je cena vyššia. Pri kúpe si dávajte pozor na to, aby ste v prípade lacnejších hrncov z liatiny nedoplatili na lacné prevedenie. Niektoré lacnejšie liatinové hrnce totiž obsahujú viacero vrstiev smaltu, a to na vonkajšej i vnútornej vrstve. Cena lacnejších hrncov z liatiny sa pohybuje v rozpätí od 25 do 60 eur.

Kvalitnejšie materiály a precíznejšie spracovanie nájdete skôr v kategórii produktov v cenovom rozpätí od 60 do 150 eur. V tejto kategórii nájdete aj hrnce s väčším objemom nad 5 litrov. Cena hrncov od renomovaných výrobcov sa bez problémov dokáže vyšplhať aj na 250 až 350 eur. V mnohých prípadoch je výber vecou dizajnu, farebného prevedenia či tvaru. Ak máte záujem o sady liatinových hrncov, rádovo si môžete pripraviť stovky eur.

Liatinové hrnce Lamart, Berghoff a Staub trhu dominujú

Podobne ako v iných segmentoch, taktiež medzi liatinovými hrncami sa nachádzajú výrobcovia, ktorí majú na trhu dominantné postavenie. Vychádzajúc z pozitívnych referencií spotrebiteľov, majú na trhu právom silné postavenie. Liatinové hrnce Lamart si zákazníkov získali predovšetkým dostupnými cenami. Výrobca zároveň disponuje solídnou ponukou hrncov. Vysokú kvalitu majú liatinové hrnce Staub, ktoré sú na trhu veľmi populárne a na Slovensku majú najväčšie zastúpenie. Opomenúť nemožno ani značku hrncov z liatiny Berghoff. Čo sa týka liatinových hrncov Lidl či Tesco, pozor si dávajte predovšetkým na materiály, z ktorých je riad vyrobený. Často sú totiž použité menej kvalitné kovy.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujíma vás niečo ohľadom liatinových hrncov? Potrebovali by ste poradiť s výberom liatinového riadu do vašej kuchyne? Chýba vám niečo v našom návode alebo máte reálne skúsenosti s liatinovými hrncami? Neváhajte a pýtajte sa. Testmagazín vám rád odpovie a poradí. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a odpovedáme na vaše otázky. Svojimi skúsenosťami môžete poradiť aj ostatným spotrebiteľom, ktorí sa pre kúpu takéhoto produktu rozhodujú.

Áno, sú vhodné a liatinové hrnce môžete používať na indukčnom sporáku. Liatina je v tomto smere veľmi univerzálna. Má magnetické vlastnosti, veľmi efektívne rozvádza teplo a spolupráca s indukčnými varnými doskami či sporákmi je veľmi efektívna. Neodporúčame len používať liatinový riad určený na exteriérové použitie, ktorého hmotnosť je pomerne vysoká a mohol by indukčnú varnú dosku poškodiť.

Áno, avšak musí byť na tento účel určený. Liatina všeobecne veľmi dobre odoláva opotrebeniu a priamemu ohňu. No je dôležité, aby bol liatinový riad na tento účel stavaný. Liatinové hrnce vhodné na vonkajšie použitie spravidla mávajú hrubšie steny a sú ťažšie. Špeciálne pre tento účel varenia a pečenia na ohni sme spracovali recenzie liatinových hrncov Klarstein. V porovnávacom teste nájdete recenzie konkrétnych hrncov z liatiny vhodných na oheň.

Áno, liatinové panvice, hrnce či kastróly sú vhodné na používanie aj v rúre. Liatinový hrniec na pečenie však musí mať pokrievku liatinovú a nie sklenenú. Výnimku predstavujú hrnce z liatiny, ktoré majú drevenú alebo poplastovanú rukoväť.

Áno, môže. Vďaka vlastnostiam, ktoré liatinové hrnce ponúkajú (nepriľnavosť, odolnosť proti vysokým teplotám, tepelná vodivosť...), je možné používať ho aj na prípravu pečených pokrmov. Na tento účel poslúži napríklad liatinový hrniec Ernesto s objemom 2,8 litra. Prípadne sú v ponuke aj liatinové pekáče.

Liatinový riad má prirodzene nepriľnavú vrstvu a perfektne vedie teplo. Zloženie liatiny a jeho mechanická odolnosť sú predpokladom pre dlhú životnosť a trvácnosť riadu. Jedinou nevýhodou surovej liatiny je riziko tvorby korózie pri nevhodnom skladovaní. Preto sa niekedy využíva smaltovanie, ktoré na povrchu riadu eliminuje riziko tvorenia korózie.

KitchenAid KCPI60CROB

Liatinový hrniec so smaltovaným povrchom, objem 5,7 litra, priemer dna 28 cm, vhodný na pečenie v rúre, dodávaný je s pokrievkou, nevhodný do umývačky riadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vysokokvalitný a odolný liatinový hrniec so smaltovaným povrchom disponuje veľkým objemom a viacúčelovou pokrievkou, ktorá dokáže fungovať ako panvica na grilovanie. Ide o drahší liatinový hrniec, ktorý je taktiež vhodný na prípravu pokrmov v rúre a prirodzene funguje aj na indukcii.

Vybraný model ponúkne viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Predovšetkým spotrebiteľov poteší veľký objem až 5,7 litra a priemer 28 cm. Hrniec je tak naozaj vhodný na varenie akýchkoľvek pokrmov. Liatinový hrniec je vhodný taktiež na pečenie v rúre, za čo vďačí kvalitnej konštrukcii a vlastnostiam liatiny. Bez problémov tak môžete hrniec použiť na pečenie mäsa. Hrniec je možné používať i na indukčných sporákoch. Samotná nádoba je z tvárnej liatiny vytvarovaná za pomoci hydraulického lisu. Veľmi dobre vedie a kumuluje teplo aj potom, čo je mimo zdroja tepla.

Unikátnu funkčnosť v sebe ukrýva liatinová pokrievka, ktorá plní funkciu liatinovej panvice na grilovanie. S priemerom 28 cm funguje ako grilovacia panvica s praktickým rebrovaním. Vhodná je na grilovanie mäsa či zeleniny. Má samostatné rukoväte. Pri dusení pokrmov jej štruktúrovaný povrch pre zmenu pôsobí kondenzačne a udržiava na sebe vlhkosť, ktorá zostáva v hrnci a zabezpečuje, že jedlo je udusené rýchlejšie.

Výhodou masívneho liatinového spracovania je nenáročná údržba. Umývačku riadu výrobca zo zásady neodporúča pre trvácnejšie zachovanie vizuálnych vlastností. Používať je možné liatinový hrniec KitchenAid v rúre až do teploty 260 °C, pričom riad nemení svoj tvar. Hrniec dokonca možno používať na priamom ohni či vonkajších griloch. Materiál je zdravotne neškodný a neuvoľňuje žiadne chemické látky.

Americký liatinový hrniec značky KitchenAid ani náhodou nepatrí k lacnej kuchynskej výbave a svojou cenou sa vyrovná aj mnohým kuchynským spotrebičom. Oproti konkurentom však zaujme nielen kvalitným spracovaním, ale taktiež všestranným využitím. Hrniec je vhodný na prípravu pokrmov v rúre, používať ho možno aj na indukcii alebo na plynových sporákoch. Najzaujímavejším prvkom je však multifunkčná pokrievka a liatinová panvica v jednom. Pokrievka slúži ako panvica na grilovanie. Má výrazne rebrovanie, čo ocenia milovníci steakov. Celkovo spotrebitelia oceňujú bezproblémovú údržbu a jednoduchú prípravu pokrmov.

Hrniec má objem až 5,7 litra. Zákazníci kritizujú len vyššiu cenu tohto vybavenia. Pozitívna je aj dostupnosť takéhoto hrnca v čiernej alebo bielej farbe. Povrch hrnca je smaltovaný a vďaka tomu nepriľnavý. Ľahko sa čistí, nie je vhodný do umývačky riadu. Výrobca garantuje záruku po dobu 2 rokov.

Pozitíva

Liatinový hrniec a panvica v jednom
Kvalitné spracovanie – odolný materiál
Vhodný do rúry i na vonkajšie grily

Negatíva

Vysoká cena

Typ: liatinový hrniec/smaltovaný povrch ● Objem: 5,7 l ● Priemer dna: 28 cm ● Pečenie v rúre: áno ● Hmotnosť: - kg ● Pokrievka: áno ● Rukoväte: liatina ● Varenie na indukcii: áno ● Umývanie v umývačke riadu: nie

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre
Veronika 16.Oct.2022

Klarstein Hotrod vyzerá už vizuálne veľmi dobre. Je pevný a kvalitne vyhotovený. Škoda, že sa dodáva bez návodu na obsluhu. Nakoľko je z liatiny predpokladám veľmi dlhú životnosť. Hrniec je ťažší a váži takmer 9 kilogramov, pre útle gazdinky tak nie je najľahší. Rozmery sú dostatočné pre prípravu akýchkoľvek pokrmov. Hrniec sa hodí do domácnosti, ale využijete ho aj v záhrade alebo pri kempovaní. Cena je vyššia, ale myslím, že sa vyrovná životnosťou.

Odpovedať

Renka 17.Oct.2022

Hrniec Klarstein Guernsey máme už dlhší čas a sme s ním veľmi spokojní. Je to prvý hrniec takéhoto typu a treba si naň trocha zvyknúť. Kvalita spracovania je špičková, aj keď nemáme s čím porovnať, keďže sme taký predtým nemali. Plusom sú štyri rôzne kapacity aj dodávané príslušenstvo. Mínusom vyššia hmotnosť, je teda ťažší na prenášanie.

Odpovedať

Inka 18.Oct.2022

Lamart LT1208 Iron je za dostupnú cenu a páči sa mi, že je vhodný aj na pečenie v rúre. Vnútorný povrch je smaltovaný, takže predpokladám fajn životnosť aj veľmi dobré tepelné vlastnosti. Objem 2,3 litra je dostatočný pre bežné porcie. Škoda, že hrniec sa nedá umývať v umývačke riadu. Na žiadne nedostatky som neprišla, s výberom som spokojná a môžem ho odporučiť aj ostatným.

Odpovedať

Tamara 27.Oct.2022

Jednodznačne odporúčam Klarstein Galloway. Hrniec je kvalitne spracovaný a cena je v porovnaní s inými podobnými produktami nastavená nižšie. Ak viete ako zaobchádzať s liatinou, máte záruku, že hrniec vám bude slúžiť roky. Varenie je v ňom úžasné jednoduché, dá sa v ňom pripraviť mäso, aj zemiaky, čokoľvek. Môžem len odporučiť. Treba rátať s vyššou hmotnosťou, liatina má predsa len váhu.

Odpovedať

Zuzka 16.Nov.2022

BergHoff Ron má liatinové prevedenie so smaltovaným povrchom, takáto úprava je podľa mňa fajn a je zárukou dlhej životnosti. Páči sa mi masívne spracovanie a veľký objem. Hrniec je vhodný aj do rúry a to až do 280 stupňov. Za mňa to bola fajn kúpa, hoci obstarávacia cena je vysoká. Verím, že sa mi investované náklady vrátia v podobe dlhej životnosti.

Odpovedať

Simona 19.Nov.2022

Síce drahý hrniec, ale za mňa je skvelý Staub Cocotte. Objem hrnca je veľké pre navarenie pokrmu pre celú rodinku. Materiál vyzerá byť odolný a trvácny, uvidím, aká bude životnosť, ale myslím si, že čo to vydrží. Príprava pokrmov je rýchla a pohodlná. Zatiaľ som neprišla na žiadne mínusy, ak vám nevadí siahnuť si hlbšie do vrecka, odporúčam.

Odpovedať

Matúš 18.Dec.2022

Manželke som kúpil Staub Cocotte a hovorí, že je s ním spokojná. Je to kvalitný liatinový hrniec a parákom, ktorý má veľký objem, takže v pohode v ňom uvarí pre celú našu rodinku. Plusom je vhodnosť do umývačky riadu. Mínusom snáď len vysoká cena. Ak chcete potešiť svoje ženy, myslím si, že toto bude vhodný darček. :-)

Odpovedať

Denisa 04.Jan.2023

Klarstein Beefalo je jednoduchý, no skvelý hrniec. Za nízku cenu ponúka vysokú kvalitu. Je trocha ťažší, s tým treba rátať vzhľadom na použité materiály. Ani po pravidelnom používaní zatiaľ nevykazuje známky používania. Je dostatočne veľký a celkové spracovanie je na úrovni. Myslím, že vďaka odolnosti bude mať tento hrniec dlhú životnosť.

Odpovedať