Čistenie grilu

Čistenie grilu: ako vyčistiť grilovací rošt, pripálený gril, ako odstrániť mastnotu z grilu

Sezóna grilovania plná dobrých jedál a úžasnej atmosféry v kruhu rodiny a priateľov je pre mnohých ľudí krásnou predstavou. No po každom grilovaní sa majitelia grilov ocitajú v realite plnej nečistôt a mastnoty, ktorých sa treba čím skôr zbaviť. Táto prirodzená súčasť grilovania už neznie tak zábavne ako vychutnávanie si grilovaných dobrôt, no aby si gril zachoval svoju formu aj na ďalšie rodinné posedenie, musí si prejsť nutnou očistnou údržbou.

Publikované: 27.02.2023
Aktualizované: 27.02.2023
Obsah článku:

V nasledujúcich odsekoch prinášame zhrnutie najpodstatnejších aspektov čistenia domáceho grilu, pričom ohľad berieme aj na rozdiely v starostlivosti o rôzne druhy grilov, a teda plynové, elektrické grily, ale i grily na drevené uhlie.

Ako vyčistiť plynový gril

V prípade akéhokoľvek grilu je dôležité odstrániť zvyšky popola a nečistôt z dna ohniska, pričom následne môžete pokračovať tzv. pyrolýzou, ktorá účinkom vysokého tepla zabezpečí rozklad zvyškových chemických zlúčenín v grile. Je to teda metóda, pomocou ktorej sa opätovným rozpálením grilu spália zostatky jedál a tuku. Odporúča sa čo najvyššia teplota, aby tento čistiaci proces prebehol bezchybne. Takto rozpálený gril treba ponechať aspoň 15 minút, no pomôže vám aj sledovanie dymu, ktorý produkujú spomínané zvyšky.

Poklop musí byť počas tohto procesu, samozrejme, ostať otvorený. Ak sa z grilu prestane dymiť, pyrolýza prebehla úspešne, gril môžete opäť vypnúť, odpojiť od plynového zdroja, a následne sa pustiť do ďalšieho čistenia. Najviac nečistôt a mastnoty sa zväčša zachytí na rošte, a preto by ste sa mali maximálne sústrediť na očistenie tohto dielu grilu. Prischnuté, resp. pripálené zvyšky jedál možno z roštu odstrániť pomocou drôtenej kefy, no ak takú po ruke nemáte, postačí vám i z alobalu vytvorená guľka, ktorou môžete bezpečne prečistiť celý rošt.

Roštu však neuškodí ani obyčajná hubka na riad napustená mydlovou vodou. Ak ste z roštu odstránili najväčšie nečistoty, môžete pristúpiť k jeho odmočeniu v mydlovej vode. Takýto kúpeľ vám neskôr uľahčí dosiahnuť dokonalé očistenie grilovacieho roštu. Vyhýbať by ste sa mali saponátom s citrusovou prímesou, ktorá kovom rozhodne neprospieva. Horáky plynového grilu sa odporúčajú čistiť jemnou kefkou.

Zanedbávať by ste nemali ani samotný poklop grilu, presnejšie jeho vnútornú stranu, ktorá sa môže ľahko šúpať. Šúpanie spôsobuje nahromadený tuk, resp. uhlíkové usadeniny, ktoré sa dajú veľmi ľahko odstrániť pomocou kefy na gril. Následne stačí už len zotrieť tieto nánosy, umyť vnútro veka hubkou s teplou mydlovou vodou a čistou vodou spláchnuť zvyšky mydla.

Aróma-koľajnice sú taktiež veľmi dôležitou súčasťou plynového grilu, a preto by ste sa o ne mali ukážkovo postarať. Na ich vyčistenie stačí kefa na gril a následné umytie mydlovou vodou za pomoci handričky. Očistené diely môžete následne z plynového grilu vybrať, aby ste sa dostali k trubiciam horákov. Na tie tiež postačí kefa na gril, no obzvlášť veľký pozor si treba dávať na to, aby ste nechtiac nezatlačili nečistoty dovnútra portov.

Aby ste mohli vyčistiť vnútornú časť plynového grilu, musíte ho viac-menej rozobrať. Odstránenie nahromadeného jedla a mastnoty si vyžaduje i okolie v blízkosti trubíc horákov. Okolo týchto častí plynového grilu si najlepšie poradí špachtľa, ktorá dopomôže k tomu, aby nečistoty popadali do misky na odkvapkávanie tuku, odkiaľ sa môžu následne vyhodiť, pričom misky stačí už len umyť mydlovou vodou. Samotný grilovací kôš je potrebné najprv namočiť do mydlovej vody, potom poutierať, opláchnuť a riadne osušiť handričkou, aby sa mohol opäť vrátiť na svoje miesto vo vnútri grilu.

Ako vyčistiť plynový gril

Ako vyčistiť elektrický gril

Ak sa pripravujete na čistenie elektrického grilunajdôležitejšie je, aby ste gril odpojili od elektrickej siete. Je potrebné si tiež zapamätať, že elektrický gril je najlepšie čistiť za horúca, pretože po vychladnutí ostanú zvyšky jedál stvrdnuté a prischnuté, čím sa sťaží ich odstránenie z grilovacej plochy. Miesta vo vnútri grilovacej komory sa najlepšie čistia za pomoci murárskej škrabky, ktorá sa ľahko dostane i na miesta, kam špongia nemá šancu dosiahnuť.

Škrabku môžete využiť pri čistení roštu a spodnej misy na odkvapkávanie tuku, avšak pozor, aby ste ňou na povrch grilu netlačili neprimeranou silou, pretože by mohlo dôjsť k neželanému poškodeniu povrchovej úpravy jednotlivých súčiastok elektrického grilu.

Sklenený povrch elektrického grilu čistite vždy mäkkou stranou špongie. Tá totiž na rozdiel od drsnej strany nezanecháva stopy a škrabance na skle, ktoré by pri najbližšom grilovaní mohli vplývať na distribúciu tepla a celkový bezchybný vzhľad vášho grilu. Najlepšie je vyhnúť sa hubke ako takej a poutierať túto časť elektrického grilu vlhkou papierovou kuchynskou utierkou. Aby ste zachovali lesk vášho zariadenia, odporúča sa čistenie elektrického grilu octovou vodou.

Ako vyčistiť elektrický gril

Čistenie grilu na drevené uhlie

Aj v prípade grilov na drevené uhlie je umožnená pyrolýza, počas ktorej sa gril riadne vypáli, aby sa odstránili chemické zvyšky po grilovaní. Aby vypaľovanie trvalo kratšie, a teda gril nedymil príliš dlho, je vhodné zbaviť rošt všetkého viditeľného popola a veľkých zvyškov potravín. Pyrolýzu možno vykonať pomocou horúcej brikety, ktorú prichytíte kliešťami na grilovanie a následne ňou pretriete rošt, aby ste sa zbavili pripálených zvyškov jedla.

Aby ste mohli pristúpiť k ďalším krokom čistenia grilu na drevené uhlie, musíte počkať, kým gril nevychladne. Až po jeho vychladnutí môžete totiž bezpečne vyhodiť popol a brikety, resp. drevené uhlie do bežného odpadového koša, pričom následne je potrebné vyčistiť kotlík grilu pomocou metličky, aby ste sa zbavili všetkých sypkých a pevných zostatkov po grilovaní.

Rošt treba buď prečistiť kefou na gril, alebo použiť teplý mydlový kúpeľ na ľahšie odstránenie zaschnutých kusov potravín. Zvyškov mastnôt, ktoré kefa, no ani odmáčanie v saponátovej vode neodstránia, sa zbavíte vďaka akémukoľvek čistiacemu prostriedku na jemné povrchy a obyčajnej špongii na riad.

Čistenie grilu na drevené uhlie

Vonkajšok grilu vyžaduje vašu pozornosť

Vonkajší povrch grilu nemusíte nejak extra udržiavať rôznym voskovaním či natieraním. Postačí len obyčajná teplá mydlová voda alebo prípravok do umývačiek riadu. Pre ktorýkoľvek roztok sa rozhodnete, je potrebné ním prebehnúť celý gril za pomoci špongie, pričom zvyšky mydla, ktoré po tejto čistiacej kúre na povrchu grilu ostanú, treba odstrániť pretrením čistou handričkou alebo opláchnutím čistou vodou. Potom už len osušiť a váš gril je ako nový.

Pri sušení vonkajšieho povrchu grilu, ale i ostatných dielov grilu za pomoci handričky, by ste sa mali rozhodne vyvarovať látok, ktoré púšťajú vlákna. Tie by totiž mohli ostať prilepené na grile. Pri nerezových či porcelánových griloch si musíte dávať pozor na to, aby ste používali adekvátne prípravky na tieto špeciálne povrchy, aby sa zachoval pôvodný vzhľad grilu.

Čistenie roštu po každom použití

Možno to bude znieť prehnane, no čistenie roštov sa neodporúča len po ukončení grilovania. Skôr by sa rošty mali čistiť po každom dopečenom chode, resp. pred začatím grilovania ďalšieho chodu. Tento úkon je možné vykonať v rukaviciach s pomocou špeciálnej kefy na gril. Ak patríte medzi ľudí, ktorí preferujú grilovanie priamo na rošte, a teda nepoužívajú alumíniové misky, rozhodne by ste mali rošt zbaviť pripálenín predtým, ako naň položíte ďalšie surové potraviny pripravené na grilovanie. Pripáleniny na roštoch nielenže ovplyvňujú finálnu chuť jedla, ale tiež vypúšťajú škodlivé karcinogénne látky.

Aby ste sa takémuto pripaľovaniu mäsa k roštu vyhli, odporúča sa nastriekať na rošt trochu olivového či grilovacieho oleja. Na ich rozotretie za žiadnych okolností nepoužite papierové vreckovky. Zanechávajú totiž na rošte kúsky papiera, čo by mohlo výrazne ovplyvniť vaše ďalšie grilovanie.

Ak predsa len dôjde k výraznému pripáleniu, s ktorým si neviete dať rady, postačí vám na postihnuté miesto nasypať jedlú sódu, resp. sódu bikarbónu a poliať troškou octu. Zmiešaním týchto dvoch látok vznikne pena, ktorú treba nechať pôsobiť aspoň pár minút a následne vydrhnúť špongiou na riad, aby ste sa zbavili nechcenej octovej arómy. Na znečistený rošt funguje aj iná praktická finta, a to zabalenie vychladnutého roštu do navlhčených novinových papierov, ktorých pôsobením v priebehu noci nečistoty zmäknú, a teda sa budú dať ľahšie zmyť.

Bez ohľadu na to, aký gril máte doma, čistenie grilu by ste mali zaradiť do pravidelnej údržby po každom jeho použití. Na čistenie dokonca nie sú nutné ani rôzne agresívne chemické prípravky na báze kyselín, pretože to ide ekologicky pomocou mydla alebo prípravku na umývanie riadu. Najdôležitejšie je, aby ste plynový gril pred čistením odpojili od plynovej prípojky či plynovej fľaše, a, samozrejme, elektrický gril vytiahli zo zásuvky. Nezabúdajte však ani na čistenie grilovacieho náradia.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Nezúfajte, pretože sme si pre vás v sekcii otázok a odpovedí pripravili zopár dodatočných zaujímavostí ohľadom údržby vášho domáceho grilu. Ak ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.

Áno, sóda bikarbóna alebo jedlá sóda je účinným čistiacim prostriedkom v domácnosti. V prípade grilu postačí zamiešať aspoň 100 gramov sódy bikarbóny v jednom litri teplej vody. Následne túto zmes naliať do rozprašovača, pomocou ktorého treba postriekať grilovacie rošty a iné mastné diely grilu. Potom už len nechať roztok jedlej sódy pôsobiť a po hodine, alebo najlepšie po jednej celej noci, zotrieť handrou.

Samozrejme. Často sa takéto špeciálne čistiace prostriedky odporúčajú, no postačia vám i bežné prípravky na umývanie riadu. Radšej nahliadnite do manuálu dodávanému ku grilu, v ktorom by sa potenciálne mala vyskytovať informácia ohľadom vhodných čistiacich prostriedkov pre konkrétny model domáceho grilu.

V období mimo grilovacej sezóny by ste mali gril skladovať na suchom a studenom mieste. Všeobecne je však ochranný kryt na gril najlepším riešením v boji proti poveternostným podmienkam, ale i nečistotám, ktoré by sa mohli do grilu nechtiac dostať aj v garáži či inom mieste vhodnom na skladovanie domáceho grilu. Pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami gril počas sezóny uchráni minerálny olej, ktorým stačí raz za čas potrieť povrch vášho grilu.

Ďalšie články z kategórie Grily

Vaše hodnotenie:
(91.8%)

Komentáre
Karči 09.Mar.2023

Gril čistím po každom použití. Nechápem ľudí, ktorí to nerobia, špina a mastnota sa potom zažerú a ide to oveľa ťažšie dole. Na čistenie používam bežne dostupné prípravky v závislosti od miery znečistenia.

Odpovedať