Samočistiace rúry

Najlepšie samočistiace rúry 2024 + recenzie

Rúry so samočistiacimi programami sú už dlhšie realitou preto, aby nám uľahčili údržbu týchto spotrebičov. Dôležité je vedieť, že nie každé samočistenie je rovnaké a využívajú sa rôzne technológie. Najznámejšie je parné čistenie rúry, ide teda o zariadenia, ktoré na čistenie vnútorného priestoru využívajú horúcu vodnú paru. Výrobcovia využívajú taktiež pyrolitické a katalytické čistenie rúry, čo sú špecifické technológie. V našom porovnaní zaujala vstavaná samočistiaca rúra Gorenje BOSX6747A01BG s parným čistením a katalytickou vložkou. Okrem toho sa v našom článku dozviete, čo je to katalytické čistenie, ako funguje pyrolýza či čo je to funkcia EcoClean.

Publikované: 02.11.2022
Aktualizované: 23.04.2024

Akú samočistiacu rúru na pečenie kúpiť?

Spotrebitelia, ktorí sa pri výbere rúry na pečenie zaoberajú systémom samočistenia, majú na výber z viacerých možností. Parnékatalytické i pyrolitické čistenie sme stručne charakterizovali aj v článku Najpredávanejšie vstavané rúry na pečenie. Hlavnou požiadavkou záujemcov je v tomto prípade systém čistenia, ktorý ušetrí čas, námahu a zároveň udrží vnútro rúry v dokonalej kondícii. Najdrahšiu voľbu predstavujú rúry na pečenie s pyrolýzou. Čistenie rúry je v tomto prípade veľmi efektívne, no i energeticky náročnejšie. Populárne je aj katalytické čistenie vnútra rúry alebo čistenie rúry parou. Ak je pre vás náročné sa rozhodnúť, pozrite sa na naše porovnanie samočistiacich rúr.

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje BOSX6747A01BG 5* Zobraziť produkt
Bosch HRA534EB0 5* Zobraziť produkt
Amica TES 19 MB 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Gorenje BOSX6747A01BG

Gorenje BOSX6747A01BG

Maximálny výkon 3 500 W, objem 77 l, katalytické + AquaClean čistenie, ventilátor, parná funkcia, gril

Zobraziť viac info

Multifunkčná vstavaná rúra disponuje čistiacim systémom AquaClean za pomoci vodnej pary. Zároveň je zadná stena s ventilátorom vybavená katalytickým panelom pre lepšie absorbovanie nečistôt. Vnútorný objem spotrebiča je 77 litrov a ponúka veľký priestor. Rúra má parnú funkciu, špeciálny program na vysmážané alebo mrazené pokrmy. Integrovaný je aj teleskopický výsuvný systém. Integrovaný je ventilátor so systémom ochladzovania DynamiCooling. Súčasťou balenia je takisto termosonda na meranie vnútornej teploty pokrmu.

Cenový trhák
Whirlpool AKZ9 6230 NB

Whirlpool AKZ9 6230 NB

Objem 73 litrov, výkon 3 650 W, gril, katalytické čistenie, ventilátor, gril

Zobraziť viac info

Samočistiaca rúra Whirlpool patrí k obľúbeným modelom v danej triede. Objem rúry na pečenie je 73 litrov. O údržbu sa starajú katalytické panely. Veľkým benefitom je široká ponuka automatických programov s technológiou 6. zmysel (pizza, chlieb, pečené kura a iné). Chýba program s parou. V návode nájdete nastavenia na prípravu rôznych pokrmov. Medzi funkciami je aj režim udržiavania tepla alebo rýchly predohrev.

Náš TIP
Bosch HBG6750S1

Bosch HBG6750S1

Objem 71 litrov, výkon 3 650 W, pyrolitické čistenie, ventilátor, gril, technológia horúceho vzduchu 4D

Zobraziť viac info

Drahší model, ktorý však v pomere ceny a kvality ponúka perfektné parametre. Výkonná elektrická rúra má systém pyrolitického čistenia. Veľmi moderný dizajn je zdôraznený farebným TFT displejom a dotykovým panelom. Rúra má teleskopický výsuvný systém. Bosch HBG6750S1 má v ponuka 13 automatických programov AutoPilot. Sklenené dvierka majú automatické dovieranie. Na pečenie využíva technológiu horúceho vzduchu 4D. Nedostatkom je absencia funkcie pary.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Každá vstavaná rúra na pečenie má špecifické parametre, čo je taktiež zásluhou konkurencie, širokého zastúpenia výrobcov a bohatej trhovej ponuky. My sme zrealizovali prieskum trhu a vybrali jednotlivé modely rúr na pečenie so samočistiacimi programami. Popritom sme brali do úvahy aj ďalšie dôležité parametre, ktoré sú pre spotrebiteľov podstatné.

Okrem typu čistiaceho programu a jeho efektivity sú dôležité ďalšie vlastnosti rúry na pečenie. V prvom rade je to výkon a následne objem rúry. Pri spotrebiteľskom správaní hrajú rolu funkcie a programová výbava rúry. Všímať si je potrebné materiály a kvalitu spracovania rúry. Zákazníci hodnotia taktiež ovládacie prvky. Ovládanie by malo byť intuitívne a prehľadné. Aj tento faktor sme v našom porovnávacom teste zohľadnili.

Systém čistenia a jeho efektivita
Výkon
Objem
Programy a funkcie
Kvalita spracovania
Ovládanie

Prehľad o ponuke na trhu sme nadobudli vďaka databáze produktov cenového porovnávača Heureka.sk. Zároveň sme sledovali ponuku ďalších renomovaných predajcov, Andreashop.sk, Alza.sk, Hej.sk, Datart.sk, Mall.sk alebo Tpd.sk. Zamerali sme sa na samočistiace rúry, ktoré sú vybavené programami na čistenie rúry – hydrolytické, katalytické alebo pyrolitické čistenie. Na základe vopred určených hodnotených parametrov sme vybrali rôznych zástupcov, rúry na pečenie ElectroluxGorenjeWhirlpool alebo rúry Bosch.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie samočistiacich rúr

Na základe metodológie testovania sme spracovali porovnávacie testy vybraných produktov. Vstavané samočistiace rúry v našom porovnávacom teste sme hodnotili na základe uvedených parametrov, hodnotení zákazníkov a taktiež ďalších spotrebiteľských testov. Naše recenzie sú nezávislé a objektívne aj vďaka tomu, že čerpáme informácie nielen od predajcov, ale tiež samotných používateľov. Rúry na pečenie nie sú v našom výbere za účelom reklamy. Vždy kladieme dôraz na negatíva i pozitíva jednotlivých spotrebičov. Veríme, že vám naše informácie pomôžu sa vo výbere lepšie zorientovať.

Víťaz testu

Gorenje BOSX6747A01BG

Maximálny výkon 3 500 W, objem 77 l, katalytické + AquaClean čistenie, ventilátor, parná funkcia, gril

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrická vstavaná rúra Gorenje disponuje veľkým objemom vnútorného priestoru. Piecť umožňuje vďaka integrovanému ventilátoru na viacerých úrovniach. Rovnomerná cirkulácia vzduchu je zárukou kvalitného výsledku pri pečení. Elektrická rúra prekvapí bohatou programovou ponukou. O údržbu sa účinne stará systém katalytického čistenia a funkcia AquaClean.

Vstavaná rúra s veľkým objemom až 77 litrov ponúka nielen dostatok vnútorného priestoru, ale aj perfektné parametre. Vnútorný priestor má oválny tvar a cirkulácia horúceho vzduchu je tak ešte efektívnejšia. Vďaka ventilátoru môžete pripravovať viacero pokrmov súčasne. Maximálny výkon výhrevného telesa je 3 500 W. Rúra je vybavená rýchlym ohrevom a v priebehu 5 minút sa dokáže zahriať na teplotu 200 °C. Vďaka tomu je rýchlo pripravená a informuje vás o tom zvukovým i svetelným signálom. Rátať musíte pri rýchlom ohreve s vyššou spotrebou. Inak však spotrebič patrí do energetickej triedy A+. Komfort pri používaní zaručujú aj posuvné teleskopické lišty. Vďaka nim si môžete mriežku s plechom bez problémov vysunúť a lepšie tak manipulovať.

Trojvrstvové sklenené dvierka sú perfektne odizolované a aj pri dlhom pečení výrazne nepália. Dvierka majú takisto systém automatického dovierania GentleClose. Rúra na pečenie Gorenje má displej a dotykové ovládanie. Samotné používanie a nastavovanie programov je veľmi intuitívne a prehľadné, čo oceňujú v recenziách i zákazníci. Okrem ovládania dotykom je k dispozícii aj otočný regulátor, ktorým nastavené hodnoty potvrdzujete. Vo vnútornom priestore je integrované osvetlenie, ktoré dokážete aktivovať aj stlačením tlačidla na ovládacom paneli. Poteší takisto príslušenstvo, súčasťou balenia je termosonda do mäsa a taktiež hlboký a plytký plech.

Gorenje sa sa množstvom funkcií a programovou ponukou pokojne môže porovnávať s násobne drahšími modelmi v tejto triede. Výrazne inovatívnym prvkom je katalytické čistenie krytu ventilátora, ktorým je model vybavený. Hneď ako rúra dosiahne požadovanú teplotu, katalytická vložka absorbuje nečistoty a mastnotu. Ventilátor sa tak nezanáša. Zároveň je k dispozícii špeciálny program AquaClean, ktorým dokážete efektívne vyčistiť predovšetkým mastnotu a tuk vďaka horúcej pare. Do rúry stačí vložiť plech s vodou a spustiť požadovaný program. Nečistoty stačí následne len dočistiť. Gorenje tak kombinuje katalytické a parné čistenie rúry. K dispozícii je i špeciálny parný program ExtraSteam, ktorý je vhodný aj na prípravu pokrmov z kysnutého cesta.

Okrem toho je tu rad ďalších automatických funkcií, ktoré používanie rúry uľahčujú. Okrem režimu teplovzdušného pečenia je k dispozícii gril, gril s horúcim vzduchom, jemné pečenie, horný a dolný ohrev alebo režim pizza. Zaujímavosťou je program na vyprážanie AirFry. Umožňuje pripraviť bez tuku chrumkavé pokrmy. Vhodný je aj na prípravu rýb alebo mrazených produktov. Ak napríklad pečiete predpripravené jedlá (mrazené), k dispozícii je špeciálny program FrozenBake. Individuálne nastavenie umožňuje program StepBake. S ním je možné nastaviť individuálne parametre pečenia, ako režim, čas i teplota. Nechýba zámok ovládacieho panela, taktiež funguje systém chladenia DynamiCooling, ktorý účinne ochladí vnútorný priestor rúry po skončení pečenia.

Teplovzdušná elektrická vstavaná rúra Gorenje patrí v našom výbere k najlepším modelom. Ponúka bohaté portfólio funkcií a programov. Okrem toho má väčší objem až 77 litrov a dodávaná je s dvomi plechmi či termosondou na meranie teploty vo vnútri pokrmov. Rúra na pečenie disponuje rýchlym ohrevom a výsledky pečenie sú zaručené vďaka unikátnej cirkulácii vzduchu HomaMade Plus. Z hľadiska údržby je pozitívom kombinácia parného a katalytického čistenia. Z programovej ponuky si môžete vybrať okrem režimov aj špeciálny program na pizzu alebo na mrazené pokrmy.

Rúra je kvalitne spracovaná. Trojvrstvové sklo na dvierkach, ktoré majú inak automatické dovieranie GentleClose, je dobre odizolované a neprepúšťa teplo. Rúra je aj počas prevádzky veľmi tichá. Z hľadiska komfortu používania je ovládanie veľmi intuitívne a prehľadné. Manuál je takisto veľmi dobre zrozumiteľný. Vnútorný systém využíva teleskopicky výsuvné lišty. Potešujúca je možnosť ručne naprogramovať vlastný program na pečenie. Inovatívnym prvkom je ochladzovací systém DynamiCooling. Celkovo je Gorenje veľmi pozitívnym prekvapením a v konkurencii sa rozhodne nestratí. Za o niečo výhodnejšiu cenu môžete mať aj rúru Whirlpool AKZ9 6230 NB s katalytickým čistením, no bez funkcie pary a bez niektorých funkcií.

Pozitíva

Ponuka programov a rýchly ohrev
Katalytické čistenie
Príslušenstvo – termosonda, 2x plech

Negatíva

Bez výhrad

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 3 500 W ● Energetická trieda: A+ ● Objem rúry: 77 l ● Čistenie: katalytické + AquaClean ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: áno ● Gril: áno ● Ovládanie: displej, dotykové ovládanie ● Rozmery (VxŠxH): 59,5 cm x 59,5 cm x 56,4 cm ● Hmotnosť: 29 kg

Cenový trhák

Whirlpool AKZ9 6230 NB

Objem 73 litrov, výkon 3 650 W, gril, katalytické čistenie, ventilátor, gril

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Rúry so samočistiacimi funkciami nájdete aj v cenovo dostupnejšej kategórii. My sme do nášho porovnania vybrali rúru na pečenie Whirlpool. Vybavená je katalytickým čistením. Zároveň nezaostáva ani z hľadiska funkcionality. Teplovzdušná rúra využíva systém Multiflow, čo je zárukou rovnomerného pečenia. Rúra zaujme aj praktickými prvkami.

Moderná a výkonná elektrická rúra Whirlpool disponuje výhrevným telesom s maximálnym príkonom 3,65 kW. Ohrev rúry je otázkou niekoľkých minút, pričom nechýba ani funkcia rýchleho predohrevu. Spotrebou sa radí spotrebič do kategórie A+. Vnútorný priestor rúry má 73 litrov a steny sú vybavené katalytickými panelmi. Vďaka tomu je údržba rúry omnoho rýchlejšia a menej namáhavá. Na pečenie využíva rúra systém Multiflow a výrobca uvádza, že je možné piecť až tri druhy pokrmov súčasne práve vďaka unikátnej cirkulácii vzduchu. V zadnej časti je integrovaný ventilátor. Naň dáva Whirlpool predĺženú záruku až 5 rokov.

Unikátnu technológiu tohto modelu predstavuje funkcia 6. zmysel. Ide o automatický program na pečenie, počas ktorého si rúra sama určí teplotu i čas prípravy. V rámci tejto funkcie máte k dispozícii režimy na prípravu pečeného alebo duseného mäsa, pečenie chleba, pizza režim, múčniky alebo maxi pečenie pre veľké porcie mäsa. Opomenúť nemôžeme ani funkciu grilu alebo udržiavania tepla. Niekoho môže potešiť taktiež funkcia kysnutia. Medzi funkciami je taktiež časovač, ktorým môžete ohraničiť čas prípravy, ak nepoužívate automatický režim. V rámci návodu nájdete aj individuálne nastavenia na prípravu konkrétnych typov jedál – odpaľované cesto, piškótové cesto, lasagne alebo pečené zemiaky a mnoho iného. Zaujímavosťou je funkcia Ready2Cook, vďaka ktorej nemusíte rúru predhrievať a pokrm môžete rovno vložiť do rúry.

Whirlpool sa nemusí hanbiť ani za kvalitu spracovania a rovnako veľmi elegantný a vydarený dizajn rúry. Ovládanie je dotykové a na čelnej strane je displej. Čo sa týka intuitívnosti, niektoré funkcie a kombinácie si zo začiatku vyžadujú zručnosť a použite návodu. Z veľkej časti však ide o zvyk. Manuál je prehľadný a jednotlivé nastavenia si je možné ľahko nájsť.

Čo sa týka praktických prvkov, rúra na pečenie má teleskopicky výsuvný systém. Niektorým zákazníkom sa zdal menej stabilný. Vnútorný priestor je osvetlený halogénovou žiarovkou. Tú je počas pečenia možné vypnúť. Pri otvorení dvierok sa zapne. Dvierka majú špeciálne závesy SoftClosing a dovieranie je tak plynulé. V rámci dodávky dostanete hlboký plech, plytký plech na pečenie a taktiež grilovací rošt. V prípade tohto modelu nie je dodávaná termosonda.

Samočistiaca rúra Whirlpool je na našom trhu obľúbeným modelom. Dôvodom je nielen dostupná cena, ale aj funkcionalita, ktorú v danej cene ponúka. Pre efektívnu údržbu je vybavený katalytickými panelmi. Spotrebiteľom sa veľmi páči dizajn rúry a bohaté funkcie vrátane 6. zmyslu. Bohatá ponuka automatických programov je takisto veľkým plusom. V prospech rúry na pečenie Whrilpool AKZ9 6230 NB je aj hodnotenie zákazníkov v súvislosti s kvalitou pečenia. Systém Multiflow funguje efektívne a vďaka integrovanému ventilátoru je pečenie rovnomerné a výsledok viac ako uspokojivý. Používatelia si výsledky teplovzdušného pečenia veľmi chvália.

Whirlpool sa veľmi rýchlo zahrieva a dokonca má aj program, ktorý nevyžaduje predhrievanie, čím sa šetrí energia. Spotrebič patrí do energetickej triedy A+. Dvierka majú automatické dovieranie a rúra má taktiež teleskopický výsuvný systém. Ten niektorí zákazníci hodnotili ako menej kvalitný. Dodávaná je aj s príslušenstvom v podobe dvoch plechov a grilovacieho roštu. Mierna kritika smerovala ku komplikovanejšiemu ovládaniu. Rúra nemá špeciálny program na prípravu pokrmov v pare. Tou disponuje napríklad rúra na pečenie Gorenje BOSX6747A01BG, ktorá ponúka parné čistenie a zadná stena má taktiež katalytickú vložku.

Pozitíva

Pomer cena a funkcionalita
Katalytický spôsob čistenia
Elegantný dizajn

Negatíva

Ovládanie niektorých funkcií

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 3 650 W ● Energetická trieda: A+ ● Objem rúry: 73 l ● Čistenie: katalytické ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: nie ● Gril: áno ● Ovládanie: displej, dotykové ovládanie ● Rozmery (VxŠxH): 59,5 cm x 59,5 cm x 56,4 cm ● Hmotnosť: 33 kg

Náš TIP

Bosch HBG6750S1

Objem 71 litrov, výkon 3 650 W, pyrolitické čistenie, ventilátor, gril, technológia horúceho vzduchu 4D

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Rúry Bosch sú v segmente týchto spotrebičov považované za to najlepšie na trhu. Dokazujú to i pozitívne recenzie používateľov v prípade modelu Bosch HBG 6750S1. Vstavaná rúra na pečenie disponuje pyrolitickým čistením a technológiou 4D horúceho vzduchu. Vybavený je taktiež množstvom automatických programov.

Vstavaná rúra dosahuje maximálny výkon výhrevného telesa 3,65 kW. Maximálna teplota je až 300 °C, pričom je možné ju jednoducho regulovať termostatom. K ovládaciu slúži otočný regulátor uprostred, ktorého je jednoduchý farebný TFT displej, ktorý zobrazuje predvolenú teplotu, čas prípravy a umožňuje voľbu programov. Menu je dostupné v českom i slovenskom jazyku. Rúra na pečenie je vybavená dotykovým panelom, kde nájdete všetky ovládacie prvky, funkcie a nastavenia pre automatické programy. Zariadenie je vybavené aj časovačom, kde si môžete podľa potreby nastaviť dobu pečenia.

Bosch disponuje teleskopickým výsuvným systémom pre lepšiu manipuláciu s horúcimi plechmi. Mechanizmus má aj bezpečnostnú brzdu, vďaka ktorej sa nestane, že mriežku – rošt nevytiahnete úplne. O perfektné výsledky pečenia sa stará technológia horúceho vzduchu 4D. Teplovzdušná rúra má zabudovaný ventilátor, ktorý dokáže meniť smer distribúcie vzduchu a zabezpečiť tak rovnomerné rozvádzanie tepla. Je tak úplne jedno, kde sa pripravovaný pokrm na plechu nachádza. Dvierka majú celosklenené prevedenie. Drobným nedostatkom je, že bočné hrany dvierok nemajú žiadne ochranné prvky, čo môže mať za následok náchylnosť k poškodeniu.

Silnou stránkou spotrebiča je samočistenie pomocou pyrolýzy. Vďaka tomuto samostatnému programu sa v rúre všetky nečistoty premenia na popol a vám stačí nečistoty len zotrieť. Rúra sa pri tomto programe automaticky uzamkne. Vnútorná teplota dosahuje hodnotu až 480 °C. Používatelia tento systém samočistenia veľmi obľubujú. Bosch sa prezentuje taktiež bohatou programovou ponukou až 13 programov.

Bosch pracuje s technológiou AutoPilot. Počas tohto režimu stačí vybrať program a rúra automaticky určí čas i teplotu vhodnú na prípravu daného pokrmu. V rámci menu programov si môžete zvoliť napríklad program na prípravu zeleniny, kuraťa či morčacích pŕs. Samostatný program je aj na pečenie bravčovej krkovičky, dusené hovädzie, pečené jahňacie alebo na sekanú. Medzi funkciami neabsentuje ani režim rýchleho predhriatia, grilrežim rozmrazovania alebo funkcia udržiavania tepla. V rúre je integrované halogénové osvetlenie. Sklenené dvierka majú tlmenie, aby nedošlo k ich pádu pri otvorení alebo neopatrnému dovieraniu. Konštrukcia rúry je z nerezovej ocele.

Používatelia túto rúru na pečenie veľmi chvália. Hoci nejde o lacný model, ponúka veľmi dobré parametre a predovšetkým je zárukou kvalitného pečenia. Najčastejšie si zákazníci pochvaľujú práve technológiu pečenia za pomoci horúceho vzduchu 4D. Samočistenie za pomoci pyrolýzy je taktiež veľkým benefitom. Veľmi chválime ovládacie prvky, a to predovšetkým ovládanie TFT displeja s podsvietením. Nastavovanie programov a funkcií je veľmi intuitívne. Rúra má teleskopický výsuvný mechanizmus, čo vypovedá o kvalite spracovania. Použité sú odolné materiály.

Medzi funkciami je časovač alebo udržiavania tepla. Automatické programy AutoPilot sa samy postarajú o dokonalú prípravu zvoleného pokrmu. Celkovo je k dispozícii až 13 programov. Množstvo individuálnych nastavení veľa zákazníkov víta. Spotrebitelia oceňujú aj izolačné schopnosti rúry. Sklo dvierok je chladné. Počas prevádzky je rúra s integrovaným ventilátorom veľmi tichá. Praktickým prvkom je taktiež ochladzovanie priestoru rúry po dopečení a vybratí pokrmu. Menším nedostatkom je za nás absencia parnej funkcie.

Pozitíva

Efektívne pyrolitické čistenie
Ovládanie a automatické programy
Spracovanie a tichý chod

Negatíva

Bez funkcie pary
Vyššia cena

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 3 650 W ● Energetická trieda: A+ ● Objem rúry: 71 l ● Čistenie: pyrolitické ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: nie ● Gril: áno ● Ovládanie: dotykový TFT displej ● Rozmery (VxŠxH): 59,5 cm x 59,5 cm x 54,8 cm ● Hmotnosť: 38,4 kg

Dobré recenzie

Electrolux EOD5H70X

Maximálny výkon 3 000 W, objem 72 l, parné – AquaClean čistenie, ventilátor, parná funkcia, gril

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitná teplovzdušná rúra renomovaného výrobcu s objemom 72 litrov. Vstavaná rúra na pečenie ponúka taktiež samočistiacu funkciu za pomoci pary. Parný program možno využiť aj počas prípravy pokrmov. Všetky nastavenia realizuje vďaka otočným regulátorom, dotykovým tlačidlám a prehľadnému LED displeju.

Kruhové teplovzdušné teleso sa spolu s integrovaným ventilátorom starajú o dokonalý výsledok pri pečení. Príkon rúry je maximálne 3 kW. Vnútorný priestor rúry je vybavený vodiacimi lištami a teleskopickým výsuvným roštom. Perfektná distribúcia tepla umožňuje pripravovať v rúre až tri pokrmy súčasne. Medzi funkciami sú štandardné režimy, ako spodný ohrev, horný ohrev, ventilátor, horný gril alebo gril s ventilátorom a mnohé iné. Rúra sa veľmi rýchlo zahrieva a používatelia si samotné procesy pečenia v rúre veľmi pochvaľujú aj vďaka dômyselnej cirkulácii vzduchu.

Špecifickú funkciu predstavuje funkcia SteamBake. Tento program využíva vodnú paru. Vodu stačí naliať do dna rúry a odparovaním počas pečenia dosiahnete perfektný výsledok. Počas tejto funkcie je aktívny aj ventilátor. Vlhkosť pri pečení múčnikov alebo pekárenských výrobkov veľmi výrazne vplýva na kvalitu prepečenia a zároveň podporuje kysnutie cesta. Používatelia v recenziách často chvália výsledok pečenia kysnutých koláčov alebo samotného chleba.

Povrch interiéru rúry na pečenie je z hladkého smaltu pre čo najjednoduchšie čistenie. Para hrá však pri čistené hlavnú rolu aj v tomto prípade. Rúra na pečenie má vo výbave funkciu AquaClean. Do dna rúry stačí naliať vodu, rúru zapnúť, nastaviť teplotu na 90 °C a následne nechať vodu odparovať po dobu 30 minút. Následne rúru nechajte vychladnúť a rozpustené nečistoty a mastnotu zotrite handričkou. Priebežným používaním tohto umývacieho cyklu dokážete rúru udržať prirodzene čistú.

Sklenené dvere majú izolačnú funkciu, no napriek tomu je ich teplota vyššia ako u niektorých konkurenčných modelov. Po dopečení sa ventilátor dokáže pričiniť o jej efektívne ochladenie. Vnútorný priestor má halogénové osvetlenie. Ovládanie rúry umožňujú otočné regulátory a tlačidlá. Jeden otočný volič slúži na nastavanie teploty a druhý na nastavenie režimov pečenia. Samostatné tlačidlo je určené pre časovač a funkciu pary. Z nášho pohľadu je ovládanie veľmi intuitívne a prehľadné. Rúra nemá špeciálne automatické programy a v praxi príliš nechýbajú.

Na úvod je potrebné poznamenať, že cena rúry je pomerne vysoká, čo je azda jediným väčším nedostatkom. Rúra na pečenie Electrolux má množstvo pozitívnych hodnotení. Zákazníkov tešia výsledky pečenia. Veľmi si chvália takisto pečenie za pomoci horúceho vzduchu a vodnej pary. Ľudia oceňujú fakt, že pečenie chleba, pečiva alebo múčnikov je vďaka tejto funkcii veľmi jednoduché a efektívne. Zákazníci chvália aj jednoduchosť ovládania za pomoci otočných voličov. Rúra je kvalitne spracovaná a jedinú výhradu máme k teplejším skleneným dvierkam rúry počas pečenia.

Súčasťou príslušenstva je rošt, hlboký i plytký plech. Funkcia samočistenia AquaClean umožňuje jednoducho a účinne odstrániť nečistoty po každom pečení. Jej používanie je spotrebiteľmi takisto veľmi obľúbené. Rúra Electrolux má podľa mnohých aj veľmi pekný dizajn. Pozitívne referencie zákazníkov sú dôkazom, že parná rúra spĺňa požiadavky jej používateľov. Hoci nemá bohatú ponuku programov ani automatické funkcie, individuálne nastavenia a perfektné technológie sú zárukou kvalitného výsledku pečenia. Parný program počas pečenia používa aj elektrická rúra Gorenje BOSX6747A01BG.

Pozitíva

Praktické parné čistenie a pečenie v pare
Dizajn a kvalitné spracovanie
Jednoduché ovládanie

Negatíva

Vyššia cena
Vyššia teplota sklenených dvierok

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 3 000 W ● Energetická trieda: A ● Objem rúry: 72 l ● Čistenie: parné – AquaClean ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: áno ● Gril: áno ● Ovládanie: displej, tlačidlá, otočné regulátory ● Rozmery (VxŠxH): 60 cm x 56 cm x 55 cm ● Hmotnosť: 31,8 kg

Lacná kvalita

Electrolux EOF3H40X

Objem 72 litrov, výkon 2 790 W, parné – AquaClean čistenie, ventilátor, gril, parná funkcia

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cenovo dostupná samočistiaca rúra Electrolux využíva patentovaný systém čistenia AquaClean. Rúra na pečenie má objem 72 litrov a integrovaný ventilátor pre teplovzdušné pečenie. Multifunkčná rúra má v ponuke niekoľko režimov pečenia. Ovládanie je veľmi intuitívne a prehľadné.

Spokojnosť zákazníkov, prirodzene, pramení predovšetkým z kvalitných výsledkov pri pečení pokrmov. Rúra sa môže chváliť rovnomerným pečením po celom objeme rúry. Ten je 72 litrov a o skvelé výsledky sa stará kruhové výhrevné teleso s príkonom 2,79 kW. O rýchly ohrev a distribúciu horúceho vzduchu sa stará primárne ventilátor na zadnej stene. Po dopečení a vybratí pokrmu sa aktivuje aj chladiaci ventilátor. Niektorí zákazníci sa sťažujú na jeho vyššiu úroveň hluku na úrovni 53 dB.

Ďalej sú v ponuke režimy, ako spodný ohrev, horný ohrev, kombinácia, režim grilu alebo pizza. V návode nájdete aj správny program na sušenie potravín. Skvelé výsledky dosiahnete v prípade, že využijete vlhké konvekčné pečenie, resp. pečenie s parou. Pri správnom nastavení môžete teda piecť v pare a dosiahnuť tak želané výsledky pri príprave pečiva či iných pokrmov alebo kysnutých koláčov, ktorým pečenie v pare prospieva. Výrobca avizuje, že je možné viacúrovňové pečenie rôznych typov pokrmov.

Údržba rúry na pečenie ani náhodou nepatrí k obľúbeným domácim prácam. Samočistiace funkcie sú preto veľmi žiadané. AquaClean je jednoduchý pomocník, ktorý pri pravidelnom používaní dokáže rúru čistiť od mastnoty a usedených nečistôt. Stačí pritom spustiť samostatný umývací cyklus a na dno rúry naliať vodu, ktorá sa po premene na horúcu paru postará o nečistoty. Vnútorný priestor rúry je z hladkého smaltu pre jednoduchú údržbu. Integrované je takisto osvetlenie.

Rúra zaujme aj jednoduchým ovládaním za pomoci otočných a zasúvacích tlačidiel. Uprostred sa nachádza jednoduchý LED displej, ktorý zobrazuje čas a je možné na ňom nastaviť čas pečenia. Vonkajšia časť rúry má nerezovú úprav pre jednoduchú údržbu. Súčasťou balenia je takisto jeden hlboký plech a jeden plytký smaltovaný plech. Rúra nemá teleskopické vysúvanie, ale len bočné nerezové vodiace lišty Easy Entry.

Ohlasy zákazníkov sú v prípade vybranej teplovzdušnej rúry veľmi pozitívne. To je taktiež jeden z dôvodov, prečo sa ocitla v našom porovnávacom teste. Zákazníci pozitívne hodnotia výsledky pečenia, čo je najdôležitejším aspektom každej rúry na pečenie. Ovládanie nie je komplikované a stačí si zvyknúť na niektoré natavenia. Návod je však prehľadný a zrozumiteľný. LED displej má pomerne silný jas, čo zákazníci v recenziách spomínali taktiež. Viacerých zákazníkov pozitívne prekvapila chladiaca funkcia ventilátora. V pomere ceny a výkonu je podľa spotrebiteľov Electrolux EOF3H40X veľmi dobrou voľbou.

Bez problémov si môžete zvoliť ohrev – režim pečenia. Možné je aj viacúrovňové pečenie. Rúra nemá teleskopický výsuv roštu, ale len vodiace drážky. Medzi funkciami sa nachádza nastavenie pre vlhké konvekčné pečenie, ktoré pracuje s parou. Opomenúť nemôžeme ani funkciu samočistenia AquaClean, ktorá je ideálna na pravidelné čistenie. Potrebné je však rátať s dočisťovaním a prípadným použitím chemických prípravkov. Viacero zákazníkov avizovalo zvýšenú hlučnosť ventilátora. Kuchynský spotrebič je dodávaný s hlbokým i plytkým plechom. Lepšia vybavený je model Electrolux EOD5H70X, ktorý ponúka viacero samostatných programov pečenia.

Pozitíva

Rovnomerné pečenie
Čistiaca funkcia AquaClean
Dostupná cena

Negatíva

Bez teleskopického výsuvného systému
Vyššia hlučnosť

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 2 790 W ● Energetická trieda: A ● Objem rúry: 72 l ● Čistenie: parné – AquaClean ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: áno ● Gril: áno ● Ovládanie: displej, tlačidlá, otočné regulátory ● Rozmery (VxŠxH): 59,4 cm x 59,4 cm x 56,8 cm ● Hmotnosť: 28,8 kg

Pre náročných

Bosch HRA574BB0

Maximálny výkon 3 600 W, objem 71 l, pyrolitické + parné čistenie, ventilátor, gril, parná funkcia, technológia 3D horúceho vzduchu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Multifunkčná vstavaná elektrická rúra Bosch patrí k prémiovým modelom. Dokazuje to nielen výkonom, ale taktiež rôznymi inovatívnymi funkciami. Vybavená je napríklad technológiou 3D horúceho vzduchu a až 10 samostatnými programami. Pyrolitické čistenie rúry sa postará pre zmenu o dokonalú údržbu.

Bosch HRA574BB0 patrí k perfektne vybaveným multifunkčným rúram. Spotrebič má štedrý vnútorný priestor až 71 litrov a o ohrev sa stará výhrevné teleso s príkonom 3 600 W. Vďaka funkcii 3D je horúci vzduch distribuovaný rovnomerne po celom vnútornom priestore rúry na pečenie. Integrovaný tichý ventilátor vytvára zóny, takže piecť môžete aj na troch plechoch súčasne. Okrem ďalších programov je potrebné vyzdvihnúť program prídavnej pary. Tento režim pečenia, horúci vzduch + para (HotAir Steam), je praktický predovšetkým pri pečení kysnutých koláčov, pečiva alebo chleba. Vo vnútri je pokrm nadýchaný a zvonka upečený do chrumkava. Vodná para sa tvorí z vody, ktorú nalejete do misky v spodnej časti rúry.

Rúra na pečenie má na čelnej strane LED displej a otočné voliče. Jedným nastavujete teplotu a druhým požadovaný režim pečenia. Takisto však rúra disponuje časovačom a programami AutoPilot 10, ktoré sa postarajú o stanovenie si času i teploty. Na čistenie rúry môžete využiť silu pary (hydrolytické čistenie) alebo samostatný cyklus pyrolitického čistenia rúry pre hĺbkové odstránenie nečistôt a mastnoty. V tomto smere je tak starostlivosť o rúru taktiež veľmi nenáročná. Pri pyrolýze sa rúra zahreje až na teploty nad 400 °C a všetky nečistoty premení na popol, ktorý stačí následne zotrieť. Počas tohto procesu je rúra uzamknutá.

Počas pečenia si proces môžete individuálne regulovať nastavením času alebo teploty. Spomenutá programová ponuka je veľmi praktická. Programy Autopilot 10 si totiž sami dokážu postarať o celý proces prípravy pokrmu. Medzi režimami nájdete program na prípravu fašírokguláša, pečeného kuraťa, duseného hovädzieho mäsa, jahňacích stehien alebo pečenej bravčovej krkovičky. Programov je celkovo 10. Program si sám nastaví teplotu i čas pečenia. Na rúre je dôležité nastaviť množstvo, ktoré pripravujete. Hmotnosť nastavujete za pomoci tlačidla pod displejom. Všetky pokyny sú detailne a prehľadne popísané v manuáli.

Medzi funkciami nechýba detská poistka na uzamknutie ovládacích prvkov. Vypnúť a zapnúť možno i osvetlenie vnútorného priestoru rúry. Menším nedostatkom tejto prémiovej rúry je, že absentuje teleskopický výsuvný systém roštu. Ide len o lišty so zarážkami proti prevráteniu. Teleskopický systém je možné doobjednať ako doplnkové príslušenstvo. Teplovzdušná rúra má štandardné rozmery a vyrobená je z nerezovej ocele. Súčasťou balenia je okrem roštu aj univerzálny plech a miska na vodu pre využívanie parných programov alebo parného čistenia.

Vo svojej podstate je elektrická rúra Bosch HRA574BB0 spotrebičom, ktorý splní nároky aj tých najnáročnejších zákazníkov. V našom výbere rúr na pečenie je tento model aj vďaka kombinácii efektívneho čistenia parou a pyrolitického čistenia rúry za pomoci vysokej teploty. Oceniť treba fakt, že aj pri teplote nad 400 °C sú dvierka rúry dobre izolované. Za veľké pozitívum považujeme automatické programy a veľmi detailný návod, ktorý sa pri prvotných nastaveniach určite hodí. Hoci je ovládanie veľmi intuitívne. Nechýba ani LED displej. Rúra má vysoký výkon a veľmi rýchly predohrev. Okrem samočistenia a automatických programov neabsentujú ani individuálne nastavenie teploty či časovač.

Vnútorný priestor má 71 litrov. Vo výbave nie je teleskopický výsuvný systém, je možné ho však doobjednať. Spotrebič je kvalitne spracovaný. Veľmi dobre využiteľný je program horúceho vzduchu s parou, ktorým pripravíte perfektné pečivo či chlieb ako z pekárne. Spotrebiteľom sa páči aj ochladzovanie za pomoci chladiaceho ventilátora po skončení pečenia. Rúra má takisto uzamykateľný ovládací panel a elektronický zámok dverí.

Pozitíva

Funkcia prídavnej pary pri pečení
Pyrolitické a parné čistenie rúry
Automatické programy

Negatíva

Bez teleskopického výsuvu (možno doobjednať)

Typ: vstavaná rúra ● Max. výkon: 3 600 W ● Energetická trieda: A ● Objem rúry: 71 l ● Čistenie: pyrolitické + parné ● Ventilátor: áno ● Parná funkcia: áno ● Gril: áno ● Ovládanie: displej, tlačidlá, otočné regulátory ● Rozmery (VxŠxH): 59,5 cm x 59,4 cm x 54,8 cm ● Hmotnosť: 36,7 kg

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Test magazín prináša svojim čitateľom to, čo hľadajú. Vzhľadom na to, že sa spotrebitelia často riadia odporúčaniami ostatných zákazníkov, spracovali sme pre vás tabuľku najpredávanejších rúr so samočistením. Najpredávanejšie sú modely s katalytickým čistením, no veľmi populárne sú taktiež parné rúry s funkciou čistenia horúcou parou. Pyrolitické čistenie patrí k drahším spôsobom čistenia rúry, no taktiež má svoje nesporné výhody. Pri výbere najpredávanejších rúr však myslite na to, že musíte brať do úvahy aj ďalšie parametre okrem systému čistenia. Rozhodujte sa tak na základe vlastných preferencií.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool AKZ96230NB 5* Zobraziť produkt
Samsung NV7B41201AS 5* Zobraziť produkt
Bosch HBG635BB1 5* Zobraziť produkt
Bosch HRA534EB0 5* Zobraziť produkt
Gorenje BOSX6747A01BG 5* Zobraziť produkt

Prečo si kúpiť samočistiacu rúru na pečenie?

Rúra na pečenie patrí v kuchyni medzi veľké spotrebiče, ktoré sú často využívané. Pravidelná údržba by tak mala byť samozrejmosťou. Čistenie rúry pre mnohých z nás predstavuje náročný proces, do ktorého sa nikomu príliš nechce. Nové technológie a inovácie sú tu dnes od toho, aby nám aj domáce práce uľahčovali.

Čistenie rúry

Samočistenie rúry je preto vítaným vylepšením. Mastnota, pripálené zvyšky jedál, zadymené sklo alebo usadený tuk, zbaviť sa týchto nečistôt v rúre je niekedy naozaj nočnou morou. Ak však má vaša rúra k dispozícii parné, pyrolitické alebo katalytické čistenie, dokáže vám čistenie výrazne uľahčiť.

Samočistenie rúry je taktiež zárukou toho, že nedôjde k zhoršeniu výsledkov pri pečení. Usadené mastnoty, pripáleniny a zvyšky jedla môžu mať za následok, že kvalitatívne vlastnosti pokrmov budú horšie. Pri spaľovaní nečistôt môže dochádzať k tvorbe dymu alebo zápachu.

Katalytické čistenie rúry

Princíp katalytického samočistenia rúry na pečenie je založený na absorbovaní nečistôt a pachov vďaka unikátnym katalytickým vložkám. Tieto vložky majú porézny povrch a sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré dokážu účinne vstrebať mastnotu a nečistoty. Proces katalýzy prebieha vždy počas pečenia pri teplote okolo 150 – 200 °C.

Katalytické čistenie a vložky samotné sú účinné len v určitom teplotnom rozhraní. V prípade, že rúra disponuje katalytickým čistením, vybavená býva samostatným programom. Ten trvá približne 30 až 90 minút (závisí od konkrétneho modelu spotrebiča). Rúra sa zahreje na teplotu 200 až 250 °C. Pri tejto teplote sa katalytické vložky regenerujú, rozpúšťajú mastnotu a spaľujú nečistoty a pripáleniny. Následne stačí, ak necháte rúru vychladnúť a prebytočné nečistoty zotriete vlhkou handrou s trochou saponátu. Používanie čistiacich prostriedkov je možné.

Samočistiaca rúra s katalytickým čistením

Pred spustením programu katalytického čistenia odporúčame z rúry vybrať plechy, rošty či mriežky. Dôležité je myslieť aj na to, že katalytické rúry nemajú všetky steny vybavené katalytickými vložkami. Tieto steny je potrebné po dokončení čistiaceho cyklu dočistiť manuálne ako pri bežných rúrach, a to vrátane sklenených dvierok.

Ak vaša rúra nemá špeciálny program na katalytické čistenie, nastavte teplotu na 220 až 250 °C a zapnite spodný a horný ohrev. Cyklus by mal trvať aspoň 30 až 60 minút. Alebo sa riaďte inštrukciami výrobcu. V priebehu procesu dôjde k vypáleniu nečistôt, ktoré následne zotriete vlhkou handričkou.

V prípade, že dlhšiu dobu nepečiete v rúre pri teplotách okolo 200 °C, po každom 3. až 5. cykle pečenia by ste mali spustiť samostatný program katalytického čistenia alebo rúru vyhriať po dobu 30 až 60 minút na teplotu 220 °C. Dôvodom je, že inak sa katalytické panely zanášajú a nedochádza k vypaľovaniu nečistôt a ich regenerácii. To môže mať za následok kratšiu životnosť vložiek a ich nútenú výmenu. Pri správnej údržbe môžu katalytické vložky vydržať po dobu životnosti rúry.

Výhody katalytického čistenia

 • Kratší čas samočistenia 30 až 90 minút.
 • Priebežná regenerácia katalytických vložiek.
 • Cenovo dostupné modely rúr na pečenie.
 • Jednoduché použitie programu bez nutnosti aplikovania chémie.

Nevýhody katalytického čistenia

 • Nutnosť manuálneho dočisťovania častí rúry bez katalytických vložiek (vrch, spodok, dvierka).
 • Nesprávnou údržbou dochádza k zanášaniu vložiek, čo môže skracovať ich životnosť.

Pyrolitické čistenie rúry

Pyrolýza ako proces predstavuje tepelný rozklad materiálov pri vysokej teplote. A presne to je princíp, na ktorom je založené aj fungovanie pyrolitického čistenia v rúrach na pečenie. Vnútorný priestor rúry sa zahreje na teplotu 400 až 500 °C. V tom okamihu dochádza k spaľovaniu všetkých pripálenín, nečistôt, zvyškov jedla a tuku. Všetky tieto zložky sa premenia na popol, ktorý potom jednoducho vytriete vlhkou handrou. Väčšinou sú rúry vybavené touto funkciou drahšie, pretože materiály musia byť schopné odolávať aj extrémne vysokým teplotám.

Rúra s pyrolitickým čistením

Nie je potrebné používať žiadne chemické prípravky. Dôležitá je len pravidelná údržba za pomoci takéhoto čistiaceho cyklu, aby nedochádzalo k spaľovaniu veľkého množstva usadenín, čo môže mať za následok výraznejšie dymenie. V priebehu samočistiaceho cyklu pyrolýzou dochádza k uzamknutiu dvierok rúry, aby nedošlo k jej náhodnému otvoreniu.

Program môže trvať 120 až 180 minút a v niektorých prípadoch aj viac. Oproti katalytickému čisteniu je teda trvanie dlhšie. Odporúčaním výrobcov je spúšťať takýto čistiaci cyklus v čase, keď neplánujete rúru používať, pokojne aj v nočných hodinách. Dôležité je taktiež, aby ste z rúry vybrali plechy, rošty či mriežky. Menšou nevýhodou je fakt, že proces zahrievania rúry na takú vysokú teplotu znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie. Frekvencia spúšťania takéhoto cyklu by mala byť aspoň raz mesačne.

Výhody pyrolitického čistenia

 • Hĺbkové čistenie celého vnútorného priestoru rúry.
 • Účinnosť pyrolitického čistenia po dobu životnosti spotrebiča.
 • Jednoduché použitie programu.

Nevýhody pyrolitického čistenia

 • Dlhšia doba trvania.
 • Vyššie ceny modelov s týmto systémom čistenia.
 • Väčšia spotreba el. energie.

Parné čistenie rúry

Jedným z ďalších možných riešení znečistenej rúry je čistenie parou alebo tzv. hydrolytické čistenie. Horúca para dokáže zmäkčovať nečistoty a rozpúšťať mastnotu. Po jej pôsobení stačí následne nečistoty dočistiť a zotrieť vlhkou handričkou. Pri rúrach s parným čistením je vhodné používať špeciálne chemické prostriedky. Proces čistenia neprebieha pri tak vysokých teplotách ako v prípade pyrolýzy alebo katalytického čistenia.

Pri jednotlivých modeloch rúr na pečenie sa stretnete s rôznymi názvami týchto funkcií. AquaClean alebo EcoClean sú najznámejšie funkcie parného čistenia rúry, taktiež sa môžete stretnúť s názvom SteamCare alebo SteamClean.

Rúra s parným čistením

Samočistenie rúry parou je vhodné realizovať častejšie vzhľadom na to, že nejde o hĺbkové čistenie ako v predošlých prípadoch. Parné čistenie rúry si najlepšie poradí s menej usadenými nečistotami, preto sa riaďte inštrukciami výrobcov a dodržiavajte ich inštrukcie.

Samočistiace vstavané rúry s parou môžu fungovať dvoma spôsobmi. Jedným zo spôsobov čistenia je, že do plechu nalejete vodu, do ktorej prípadne pridáte čistiaci prostriedok. Ten však môžete použiť aj na následné dočistenie. Potom sa spustí špeciálny program alebo sa nastaví teplota na 90 °C a vodná para začne postupne pôsobiť. Druhou možnosťou je samostatný samočistiaci program. V takom prípade je rúra vybavená nádržkou na vodu, resp. parným generátorom. V oboch prípadoch je nutné následné dočisťovanie vnútorného priestoru spotrebiča.

Samočistenie rúry – oplatí sa investovať?

Vstavaná rúra na pečenie patrí medzi veľké kuchynské spotrebiče a vyžaduje si pravidelnú údržbu, zvlášť, ak je využívaná často. Čistenie rúry ani zďaleka nepatrí medzi obľúbené domáce práce. Údržba by sa však nemala zanedbávať, pretože pripáleniny, usadený tuk a zvyšky jedla môžu negatívne vplývať na kvalitu pečenie pokrmov. Rúra v takom prípade dymí a zapácha. Vaše obľúbené pokrmy tak môžu absorbovať nepríjemné pachy spáleniny.

Samočistiace programy sú na pravidelnú údržbu ideálne. Zároveň je čistenie nenáročné a ušetrí množstvo času i námahy. V prípade katalytického či pyrolitického čistenia nie je dokonca nutné používať ani žiadne chemické prípravky. Podstatný je aj fakt, že pravidelným čistením rúry dokážete predĺžiť životnosť samotných materiálov a komponentov v rúre.

Oplatí sa teda investovať do samočistiacej rúry? Ak nemáte dostatok času a čistenie pripálených nečistôt nie je vaším koníčkom, investíciu rozhodne neoľutujete. Cenovo najdostupnejšie sú rúry s parným čistením alebo rúry s katalytickým čistením. Najvyššiu investíciu predstavujú modely s pyrolýzou.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímajú vás samočistiace rúry na pečenie? Chcete poradiť s výberom? Chýbajú vám nejaké informácie v našom článku? Obráťte sa na nás v sekcii komentárov a radi vám odpovieme, prípadne informácie doplníme do textu. Ak máte vlastné skúsenosti s parným, pyrolitickým alebo katalytickým čistením rúry, dajte vedieť a môžete tak pomôcť ostatným spotrebiteľom pri výbere. Budeme radi, ak do diskusie prispejete vlastnými názormi.

Ide o proces absorbovania a vypaľovania nečistôt za pomoci katalytických vložiek, ktoré sú umiestnené po stenách rúry. Tieto katalytické vložky sú účinné pri teplote okolo 200 °C. Proces čistenia je tak vždy aktívny v okamihu, keď rúra dosiahne požadovanú teplotu. Zariadenie môže byť vybavené samostatným programom, ktorý možno aktivovať a proces samočistenia prebehne. Po skončení cyklu je vhodné dočistiť dvierka a dno rúry. Na týchto plochách sa totiž katalytické vložky nenachádzajú. Vhodné je použiť taktiež čistiace prostriedky na údržbu rúry na pečenie.

V praxi AquaCelan predstavuje jednoduchšiu metódu čistenia vodnou parou. Využíva vodu, ktorú je potrebné naliať do plechu. Tú následne zahrejete nastavením teploty na 70 až 90 °C, prípadne spustíte predvolený režim – program. Odparovaním vodnej pary sa nečistoty uvoľnia a následne ich stačí zotrieť vlhkou handrou so saponátom. Odporúča sa používať pri dočisťovaní čistiace prostriedky pre lepšie odmastenie.

Na trhu je dostupných niekoľko účinných čistiacich prípravkov, ktoré dokážu veľmi efektívne odstraňovať usadené a pripálené nečistoty. Po správnosti by sa rúra mala čistiť po každom pečení. Rovnako ako to robíte pri sporákoch alebo indukčných varných doskách. Pravidelná údržba je teda kľúčová. Okrem určených čistiacich prostriedkov je možné využiť aj overené domáce riešenia. Jedným z nich je napríklad čistenie rúry sódou bikarbónou. Ide o čistenie bez chémie. 5 PL jedlej sódy zalievajte postupne horúcou vodou a miešajte, kým vám nevznikne hustá pasta. Túto pastu natrite na steny rúry i dvierka, nechajte pôsobiť aspoň 10 hodín a následne vlhkou handričkou zotrite. Čistenie rúry octom je taktiež populárne. Vnútorné časti rúry potrite octom a do plechu nalejte vodu, rúru zahrejte na teplotu približne 150 °C a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Nečistoty opäť zotrite. Podobne účinné môže byť aj čistenie citrónmi alebo tabletou do umývačky riadu.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Veľké spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(92%)

Komentáre
Gabika 16.Nov.2022

Whirlpool AKZ9 6230 NB sme si kúpili na základe dobrého pomeru ceny, kvality spracovania a funkcionality. Spôsob čistenia je katalyktický a páči sa nám, že dvierka majú automatické dovieranie. Výhodou je tiež to, že rúra má teleskopický výsuvný systém. Mínusové body dávam za ovládanie niektorých funkcií, to je občas komplikované. Celkovo sme však spokojní - ja aj manžel. A to je už čo povedať, lebo on zvykne všetko ofrflať. :-D

Odpovedať

Janka 16.Nov.2022

Bosch HRA574BB0 sa predáva bez teleskopického výsuvu, ale je možné ho doobjednať. Treba však rátať s peniazmi navyše. Napriek tomu sme si túto rúru kúpili. Páčil sa nám jej dizajn, má automatické programy a čistenie rúry je pyrolytické aj parné. Plusom je funkcia prídavnej pary pri pečení. Objem 71 litrov je postačujúci. Nechýba ani LED displej či možnosť individuálneho nastavenia teploty a časovač.

Odpovedať

Milka 17.Nov.2022

Máme Electrolux EOF3H40X a sme s ňou spokojní. Obsluha je ľahká, dizajn pekný a pomer ceny a kvality výborný. Pečie veľmi dobre, no chladiaci ventilátor je dosť počuť, hlučnosť je 53 dB, pričom drahšie modely majú len 43 dB. Tento model teleskopický výsuv síce nemá, ale dá sa dokúpiť samostatne, my sme použili zo starej rúry. Rúra je vhodná na bežné varenie / pečenie. Čistenie je naozaj jednoduché a vnútorný priestor dostatočne veľký. Rúra má dostatok programov a nechýba program - pečenie s vodnou parou.

Odpovedať

Irena 19.Nov.2022

Gorenje BOSX6747A01BG má dobrú ponuku programov a rýchly ohrev. Čistenie je katalytické a plusom je pre mňa aj príslušenstvo v balení, bola tu termosonda a dva plechy. S rúrou som veľmi spokojná a nemám voči nej žiadne výhrady. Odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Hela 05.Dec.2022

Máme Bosch HBG6750S1, ale zatiaľ sme piekli len chlieb a bábovku, takže až čas ukáže. Ale podľa úvodného testu vyzerá, že rúra bude veľmi dobrá. Takže zatiaľ spokojnosť. Výkon je postačujúci, prevádzka tichá, pokrmy sú upečené rovnomerne a cena je prijateľná. Medzi funkciami nechýba časovač či udrživanie tepla. K dispozícii je 13 programov. Jediným mínusom je ovládacie koliesko. Dizajn je pekný a čistenie pyrolízou naozaj funguje. A veľmi ma potešil program na kysnutie cesta.

Odpovedať