Druhy káv

Druhy kávy a kávových nápojov a ich príprava – cappuccino, Lungo, Flat White či Americano

V dnešnej uponáhľanej dobe nemáme veľakrát čas si riadne vydýchnuť, a preto sa pre mnohých z nás stala káva neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Pre niektorých je káva jednoducho tekutým zázrakom, ktorý preberie a dodá potrebnú energiu, iní popíjanie kávy považujú za voľnočasovú aktivitu, kedy sa môžu konečne uvoľniť, prípadne porozprávať s priateľmi, rodinou či kolegami.

Publikované: 03.03.2023
Aktualizované: 31.05.2023
Obsah článku:

Hoci je káva bežným spoločníkom veľkého percenta svetovej populácie, prehľad v najrôznejších druhoch kávových zŕn a kávových nápojov majú len niektorí. Aj preto sme pripravili článok slúžiaci ako zhrnutie podstatných informácií pre milovníkov dobrej kávy.

Najpopulárnejšie druhy kávových zŕn

Ako každá iná rastlina, aj kávovník má svoje jednotlivé odrody. Každá z nich má svoje príznačné vlastnosti a jej pestovanie je špecifické pre určitú svetovú oblasť. Niektoré z nich sú veľmi populárne, iné poznáme menej, no všetky majú svoje vlastné čaro v podobe výnimočnej chuti a arómy.

Najpopulárnejšia odroda kávy Arabica

K najobľúbenejším a najrozšírenejším druhom kávy patrí Arabica, ktorej zrná pochádzajú z rastliny Coffea arabica, tiež známej pod pomenovaním kávovník arabský. Pestuje sa najmä v horských oblastiach s nadmorskou výškou 1 300 až 1 500 m. n. m., a to najmä v juhozápadnej Etiópii, v Mexiku, Kolumbii, Brazílii, ale tiež v Ekvádore, Indii a na Kostarike. Kávovník Arabica patrí k najcitlivejším a najmenej odolným druhom náchylným na choroby.

Táto odroda kávy tvorí 60 % svetovej produkcie kávy. Špecifickou je jej vysoká kvalita, vyššia acidita, sladšia a komplexnejšia chuť, pričom mnohí preferujú Arabicu pre nižší obsah kofeínu, ktorý sa pohybuje medzi 1,2 až 1,5 %. Kávové zrno disponuje kombináciou chutí ovocia, karamelu, čokolády, no tiež orechov a kvetov. Arabica je najvhodnejšia na prípravu kávy tzv. zalievaním, a teda sa využíva najmä pri príprave čiernej kávy, ale aj espressa. Odporúča sa túto odrodu kávy neochucovať a nedopĺňať mliekom, smotanou či cukrom, pretože tieto dodatočné ingrediencie zvyknú zatieniť skutočnú hĺbku jej chuti.

Arabica

Robusta taktiež nezaostáva

Kávovník robusta, tiež známy ako Coffea canephora tvorí druhé najväčšie percento svetovej kávovej produkcie, a to rovných 30 %. Rastlina je v porovnaní s Arabicou menej náročná na pestovanie, pričom je pre ňu charakteristická nadmorská výška 900 až 1 000 m. n. m., čím sa jej zrná dostávajú medzi lacnejšie druhy. Pestuje sa najmä vo Vietname, Indii, Indonézii, ale tiež v oblastiach Afriky, Brazílie a, samozrejme, Kolumbie.

Na rozdiel od druhu Arabica majú kávové zrná Robusty silnejšiu a výraznejšiu chuť, k čomu prispieva až dvojnásobne vyšší obsah kofeínu. Táto horkejšia káva je vhodná na výrobu práškovej, ale i granulovanej instantnej kávy. Je veľmi obľúbená medzi milovníkmi silnejších káv, avšak jej popularite dopomáha fakt, že patrí k lacnejším druhom kávy. Taktiež sa oveľa lepšie znáša s mliekom a cukrom, čím ulahodí aj ľuďom, ktorí si radi svoju kávu dochutia.

Menej známe, no stále kvalitné kávy Liberica a Excelsa

Coffea liberica je kávovník, ktorého kávové zrná tvoria približne 2 % svetovej produkcie kávy, pričom jej pestovanie sa spája s oblasťami strednej a západnej Afriky. Najviac je Liberica rozšírená v africkej Libérii, podľa ktorej dostala odroda svoj názov. V minulosti, keď sláva Arabicy na istý čas upadla, sa táto odroda dostala do popredia kávovej produkcie, avšak dlho sa tam neudržala. Kávové bôby, resp. zrná sa používajú pri výrobe rôznych kávových zmesí, avšak samostatne, ako zalievaná káva, sa na rozdiel od Arabicy nezvykne konzumovať.

Pre túto odrodu je príznačná výrazná drevitá príchuť s náznakmi dymu a kvetinovo-ovocnej vône. Jej ľahká chuť ostáva v zrnách aj po tmavšom pražení, čo z nej robí jednu z obľúbených druhov káv na svete. Excelsa je poddruhom Libericy, pričom väčšinou rastie v juhovýchodnej Ázii a jej kávové zrná sa využívajú v kávových zmesiach na vyzdvihnutie chuti.

Liberica

Typy kávových nápojov

Ako sme už uviedli, existuje niekoľko desiatok najrôznejších kávových odrôd, ktoré sú vhodné na rôzne použitie. Takisto sa rôznia typy kávových nápojov, ktoré z kávových zŕn Arabica, Robusta či Liberica vznikajú. Rôznorodosť kávových zmesí vytvára priestor pre ľudí nájsť tú správnu chuť, ktorú skutočne preferujú.

Čierna káva, kráľovná horkosti

Je jednou z najpopulárnejších kávových zmesí, ktorá vzniká zaliatím mletých kávových zŕn horúcou vodou. V prípade čiernej kávy je dôležitá kvalita zdroja, takže sa tento typ kávového nápoja bežne nesladí a nedochucuje, aby sa zachovala pravá horká chuť pochádzajúca z kávových zŕn tej ktorej odrody. V kávovej terminológii sa môžete tiež stretnúť so zaužívaným názvom čiernej kávy „cafe noir“.

Espresso, Doppio, Ristretto či Lungo

Espresso je jednak typ kávového nápoja, avšak patrí aj k základným princípom prípravy káv. Je to najmä tým, že je stavebnou zložkou väčšiny ostatných kávových nápojov a zmesí. Vo svojej podstate je espresso tvorené jemne mletými zrnami kávy, cez ktoré počas prípravného procesu pod vysokým tlakom prechádza horúca voda. Tento proces sa vykonáva najmä pomocou kávovarov a mal by trvať maximálne 20 až 30 sekúnd, aby nedošlo k nechcenému prepáleniu kávy, čo by zanechalo v nápoji nepríjemnú chuť, ale aj škodlivé látky.

Pri príprave espressa sa využíva malé množstvo vody, čím sa ešte viac vyzdvihne jeho silná a svojrázna chuť. V kaviarňach však ponúkajú aj dvojité espresso, tiež známe pod talianskym názvom Doppio (v preklade: „dvojitý“). Je to v podstate dvojnásobná dávka espressa podávaná v cappuccino šálke kvôli väčšiemu množstvu, pričom je to vysoko koncentrovaný a naozaj silný kávový nápoj.

Čo sa týka menších alebo väčších dávok espressa, známe sú kávové nápoje Ristretto a Lungo. V prípade kávy Ristretto ide o menšie espresso. Počas prípravy sa používa rovnaké množstvo mletej kávy, ale aj rovnaký tlak či teplota, avšak oproti espressu sa obmedzuje dĺžka extrakcie takmer na polovicu (18 sekúnd). Skrátením doby extrakcie vzniká káva slabšieho rázu. Ak si teda objednáte Ristretto, rátajte s maličkou kávou, ktorú vypijete dvomi glgmi, no očarí vás jej pretrvávajúca intenzívna chuť a sila.

Naopak, Lungo sa pije dlhšie ako Espresso, a teda i Ristretto, pretože sa pri príprave tohto kávového nápoja používa dvojnásobné množstvo vody. Z hľadiska množstva mletej kávy, teploty a tlaku je proces zhodný s tým v prípade espressa, avšak do Lunga sa pridáva voda navyše. Tá sa buď dodatočne dolieva po extrakcii, alebo v niektorých kaviarňach zvyknú druhú dávku horúcej vody priložiť k objednávke, a teda si ju zákazník môže doliať po odpití určitého množstva kávy. Lungo je teda vo svojej podstate horúcou vodou rozriedené klasické espresso. Zaužívaný je aj názov „veľké espresso/presso“, avšak takéto pomenovanie je v kávovej terminológii nesprávne.

Lungo

Americká alternatíva menom Americano

Americano je vo svojej podstate napodobeninou čiernej prekvapkávanej kávy. Vzniká zriedením šálky espressa s väčším množstvom horúcej vody. Celý objem vody však cez kávu počas procesu prípravy neprejde, keďže tým by sa výsledný nápoj stal nepitným. Podáva sa zväčša bez mlieka, pretože ešte stále je to kávový nápoj, ktorý slúži najmä na posilnenie a prebudenie, no o pridanie mlieka môžete obsluhu v kaviarni pokojne požiadať. V princípe ide pri kávovom nápoji Americano o to, že Američania považujú klasické espresso za príliš silné, a teda ho potrebujú riediť horúcou vodou. Vysoká hladina kofeínu ostáva nemenná, zvyšuje sa len objem a zjemňuje sa intenzita.

Macchiato, zlatý stred kávovej intenzity

Pomenovanie tohto kávového nápoja pochádza taktiež z taliančiny, konkrétne má význam „zafarbený“, pričom toto zafarbenie spôsobuje pridávanie mlieka do espressa. Macchiato sa na škále intenzity kávy nachádza niekde medzi espressom a cappuccinom, čo znamená, že je podstatne slabšie ako čisté espresso, no silnejšie a aromatickejšie ako populárne cappuccino. Podáva sa zväčša v klasickej espresso šálke s malým množstvom našľahaného mlieka a peny. Často sa doň pridávajú aj rôzne aromatické sirupy a dochucovadlá v závislosti od preferencií zákazníka. Avšak ešte stále ide o typ intenzívnej kávy.

Rôzne kávové náppoje si môžete pripraviť v kvalitnom kávovare. Automatický kávovar či pákový kávovar sú vhodné na prípravu rôznych druhov nápojov.

Veľký obľúbenec menom Caffe Latte

Celosvetovo patrí medzi najobľúbenejšie kávové nápoje, pričom táto pozícia v rebríčku populárnych káv mu pravdepodobne prislúcha pre slabšiu intenzitu v porovnaní s klasickým espressom. Na jeho prípravu sa využíva bežná dávka espressa a väčšie množstvo mlieka v pomere 1 : 2. Vrch nápoja vo veľkej šálke zdobí tenká vrstva peny, pomocou ktorej je možné vytvárať na povrchu kávy najrôznejšie tvary, čo sa bežne nazýva „latte art“. Pena sa tiež zvykne ochucovať rôznymi posypmi a sirupmi. Z hľadiska chuti ide o jemný typ kávového nápoja, v ktorom mlieko doslova eliminuje príznačnú horkosť a kyslosť samotnej kávy. Na rozdiel od cappuccina sa do caffe/caffé latte pridáva horúce mlieko.

Caffe Latte

Estetické Latte Macchiato

Názov tejto kávovej zmesi pochádza taktiež z Talianska a v preklade znamená „mlieko so škvrnou“, čo sa vzťahuje na škvrnu na mliečnej pene, ktorá zostáva na povrchu po doliatí espressa do mlieka. Na rozdiel od vyššie spomenutého typu kávového nápoja Macchiato sa Latte Macchiato podáva vo vysokom sklenenom pohári s malým uškom, v ktorom sa viditeľne dajú rozoznať jednotlivé oddelené vrstvy, z ktorých sa nápoj skladá. V spodnej časti sa nachádza teplé mlieko, nad ktorým sa po doliatí espressa vytvorí tmavý kávový prstenec a celú farebnú škálu zakončuje svetlá vrstva mliečnej penyVizuálne estetickú kávu sa odporúča pred vypitím rozmiešať, aby sa vám hneď na prvýkrát do úst dostala dokonalá zmes chutí.

Populárne cappuccino

Kávový nápoj cappuccino patrí k najrozšírenejším a najpopulárnejším typom kávy, ktoré najmä Taliani zvyknú piť popri raňajkách. Ide o espresso s pridaným mliekom a hrubšou vrstvou pevnej peny na vrchu. Táto pena však musí byť krémová a jemná, aby sa doslova rozplývala na jazyku. Práve vďaka tejto penovej vlastnosti vytvára cappuccino dokonalú kombináciu so sladkými dobrotami. Objemovo je menšie ako caffe latte, podáva sa v čajovej, resp. cappuccinovej šálke. Nápoj vzniká na rozdiel od caffe latte pri nižšej teplote, vďaka čomu je ho možné konzumovať ihneď po servírovaní. V kaviarňach sú bežne dostupné najrozličnejšie veľkosti cappuccina, typy posypu, tvarov peny, ale tiež príchutí vďaka použitiu dochucovadiel a sirupov.

Cappuccino

Flat White

Kávový nápoj Flat White je veľmi blízkym príbuzným cappuccina, avšak chýba mu typická mliečna pena. Obsahuje tiež viac kávy a menej mlieka, čo dopomáha k jeho silnej a výraznej chuti. Receptúra pochádza z južnej pologule, konkrétne z Austrálie a Nového Zélandu. Príprava funguje na princípe 15-sekundového extrahovania čerstvo namletej kávy a doliatia teplým našľahaným mliekom. Aby sa dosiahol dokonalý krémový efekt kávového nápoja, uprednostňuje sa použitie napareného mlieka skôr zo spodnej časti kanvičky miesto napenenej vrchnej vrstvy.

Sladké a ľadové kávové nápoje

Medzi veľmi populárne kávové nápoje, pri ktorých už ide skôr o pôžitok z kombinácie rôznych chutí ako o samotné dodanie energie prostredníctvom kofeínu, patrí veľké množstvo sladkých a ľadových kávových zmesí. K takýmto patrí napríklad Mocha, ktorá sa pripravuje na báze jemného caffe latte s pridaním kakaového prášku, karamelového alebo orieškového sirupu. Frappuccino, u nás tiež známe ako Frappe, pomenúva kávový nápoj, do ktorého sa pridáva drvený ľad, šľahačka a cukor, prípadne sirup.

V prípade ľadovej kávy ide už na základe názvu o kávu s ľadom, a teda o studený kávový nápoj osladený cukrom a troškou smotany. Avšak jeho príprava môže byť rozdielna v závislosti od konkrétnej kaviarne, keďže niektorí zvyknú ľadovú kávu pripravovať použitím vody, iní zase uprednostňujú mlieko. Ďalšou studenou kávovou alternatívou je Iced Espresso, ktoré vzniká veľmi špecifickým spôsobom. Konkrétne sa pri príprave espressa v kanvičke tento nápoj doslova šokuje pridaním ľadu a následne sa podáva s mliekom, smotanou alebo sladidlom.

K populárnym kaviarenským objednávkam patrí tzv. viedenská káva, ktorej podstata spočíva v espresse lungo. To je podávané s ozdobou v podobe neochutenej domácej šľahačky, pričom šľahačka má za úlohu nahradiť cukor a mlieko, no tiež poskytnúť jemnú krémovú textúru. Veľmi obľúbené sú však aj dezertné kávy, medzi ktoré patrí typ kávy Affogato. Tento „nápoj“ spája kopček vanilkovej zmrzliny a dávku klasického espressa, ktorým je sladká pochúťka zaliata. Slúži najmä ako chutný kávový dezert.

Ľadová káva

Základné princípy prípravy kávy

Na Slovensku je najrozšírenejším princípom prípravy kávy zalievanie. Zalievaná káva vzniká zaliatím jemne namletých kávových zŕn horúcou vodou. Takto pripravenú kávu je potrebné vypiť čím skôr, aby sa po dlhšej dobe lúhovania neeliminovala sila kofeínu, no tiež aby sa do tela nedostali nepotrebné látky.

Nejednému z vás už určite v reštaurácii, kaviarni alebo hoc aj na návšteve ponúkali tzv. turka. Ide o tureckú kávu, ktorej prípravný proces spočíva v zdĺhavom nahrievaní kávy za pomoci plechovej kanvičky s dlhým uškom. Potrebné je do nej vložiť dve lyžičky jemne mletej kávy a studenú vodu, pričom nádoba sa postupne zohrieva, kým kávová zmes nemá blízko k pretečeniu cez okraj kanvičky. Vtedy treba nápoj na chvíľu odstaviť, potom opäť nechať zahrievať a tento proces zopakovať aspoň trikrát.

Filtrovanie je metódou prípravy kávy, ktorá si vyžaduje obrovskú precíznosť a trpezlivosť. Čerstvo mletú kávu je potrebné umiestniť do filtračného papierika, ktorý je postupne prelievaný horúcou vodou, čím sa následne extrahovaná, resp. filtrovaná káva pomaličky dostáva do hrnčeka vopred pripraveného pod držiakom samotného filtra.

K špeciálnym princípom prípravy kávy rozhodne patrí spôsob, akým vzniká írska káva. Jej príprava funguje na báze filtrovanej kávy, avšak pridáva sa do nej trstinový cukor a pre Írsko príznačná whisky, pričom vrchnú časť kávy zdobia dva centimetre čerstvo našľahanej smotany.

Mokka káva, a teda princíp prípravy kávy pomocou mokka kanvice je dodnes veľmi preslávený v Taliansku. Výsledný kávový nápoj má silnú a veľmi výraznú horkú chuť. Špeciálna kanvica pozostáva z troch častí, pričom do spodnej časti sa napúšťa čistá voda, stred disponuje filtračným systémom a košíkom na zomletú kávu, a horná časť je vždy pripravená na pritekanie hotovej kávy. Prípravný proces funguje na princípe odparovania vody vplyvom tepla, čím vzniká pretlak, a teda káva je postupne pretláčaná cez košík do vrchnej nádobky.

Známy je aj typ kávového nápoja menom Cold Brew, ktorého prípravný proces je trochu zdĺhavejší, pretože vyžaduje lúhovanie nahrubo zomletej kávy vo vode izbovej teploty po dobu 12 až 24 hodín. Po vylúhovaní je možné tento nápoj ihneď piť. Káva disponuje vysokým obsahom kofeínu a pridať do nej možno mlieko, smotanu, prípadne ľad alebo limetku.

Najmä pre cestovateľov je veľmi vhodným princípom prípravy kávy tzv. aeropress, na ktorý je potrebný špeciálny prístroj so zhodným názvom. Ako aj v prípade mokka kávy, káva pripravená za pomoci Aeropressu vzniká pretláčaním vody cez kávu a filter. Filter v tomto prípade zachytáva väčšiu časť olejov z kávy, a teda výsledným produktom je jemná, sladká káva. Pri takejto príprave kávy je veľmi podstatná správna teplota vody, tlak vzduchu, ale aj hrúbka namletej kávy.

Otázky a odpovede  FAQ

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Nezúfajte, pretože sme si pre vás v sekcii otázok a odpovedí pripravili niekoľko ďalších kávových zaujímavostí. Ak však ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.

Pražiarne používajú najrôznejšie procesy na extrakciu kofeínu z kávových zŕn. Medzi najrozšírenejšie patrí extrakcia rozpúšťadlami alebo superkritickou CO2. Všetky tieto metódy fungujú na báze odstránenia kofeínu bez toho, aby sa zbavili aj pôvodnej chuti a arómy.

Piccolo vo všeobecnej kávovej terminológii neexistuje. Na Slovensku sa však stal zaužívaným názvom malej silnej kávy. Piccolo totiž v taliančine pomenúva niečo malé, nepatrné. Toto pomenovanie poznajú aj v Británii, no tam vás zase obslúžia kávou s mliekom. Je lepšie teda používať pravé a celosvetovo známe pomenovania jednotlivých káv.

Latte alebo Caffe Latte je veľmi obľúbeným nápojom, ktorý obsahuje všetko, čo lahodná káva potrebuje – espresso, mlieko a tenkú vrstvu peny. Ak si napríklad na Slovensku alebo v USA objednáte latte, dostanete kávu s mliekom a penou. Ak však v talianskej kaviarni požiadate o prípravu latte, čo v taliančine znamená „mlieko“, nebuďte prekvapení, keď si v šálke, resp. jednorazovom poháriku nájdete mierne našľahané mlieko.

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnotenie:
(90%)

Komentáre
Tamara 06.Mar.2023

najradšej mám cappuccino. je to pre mňa taký rituál, doprajem si ho vždy poobede. doma máme DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B a cappuccino má krásnu krémovú a hustú mliečnu penu. samozrejme, kávovar zvláda prípravu aj iných kávových a nekávových nápojov.

Odpovedať