Elektrobicykle

Najlepšie elektrobicykle 2021 + recenzie

Pohodlnejšia, jednoduchšia i príjemnejšia jazda. Práve to umožňuje bicykel so systémom elektrického pohonu. Elektrobicykle sa v súčasnosti tešia veľkej obľube a na trhu tak pribúdajú stále nové a nové modely. Ktorý z nich si vybrať? V našom spotrebiteľskom teste sme sa venovali analyzovaniu a porovnávaniu parametrov viacerých modelov. Na základe dôkladného prieskumu napokon zvíťazil horský elektrobicykel Crussis e-Largo.

Publikované: 29.06.2021
Aktualizované: 15.10.2021

Aký elektrobicykel kúpiť?

Chcete si vybrať elektrobicykel, no strácate sa v množstve informácií? Ponúkame vám krátky prehľad modelov z nášho testu, v ktorom zhrnieme ich dôležité parametre. Predstavíme vám produkty označené štítkom celkového víťaza, cenový trhák a tiež tip našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Crussis e-Largo   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Spirit Joy II   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Crussis e-Fionna   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Crussis e-Largo

Crussis e-Largo

Pánsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg, max. dojazd 150 km, stredové umiestnenie motora, Li-Ion batéria, chýbajú blatníky, stojan a osvetlenie.

Zobraziť viac info

Elektrický bicykel spotrebitelia pozitívne hodnotia predovšetkým vďaka dobrej výdrži akumulátora s kapacitou 630 Wh/36 V. Bicykel je vybavený elektromotorom Bafang Max Drive s výkonom 80 Nm. Maximálny dojazd je na úrovni 150 km. Plusom je aj integrovaný snímač šliapania. Ovládanie záťaže sa realizuje elektronicky cez malý farebný LCD displej, ktorý zobrazuje základné údaje, ako rýchlosť, prejdená vzdialenosť či stupeň dopomoci. Tých má bicykel až 5. Bicykel má odpruženú prednú vidlicu.

Cenový trhák
Spirit Joy II

Spirit Joy II

Unisex elektrobicykel s nosnosťou 110 kg a dojazdom 90 km, Li-Ion batéria s kapacitou 468 Wh, 250 W motor, bohaté príslušenstvo.

Zobraziť viac info

O niečo lacnejší Spirit Joy II je skladací elektrobicykel určený primárne na jazdu v meste. Ide o model s motorom Bafang BLDC a batériou Li-lon s kapacitou 13 Ah. Zaujať môže aj dojazd, ktorý na jedno nabitie dosiahne 90 km.

Náš TIP
Crussis e-Fionna

Crussis e-Fionna

Dámsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg a dojazdom 170 km, Li-Ion batéria s kapacitou 720 Wh, motor Bafang M400 s krútiacim momentom 80 Nm.

Zobraziť viac info

V kategórii dámskych elektrobicyklov je tento model cenovo dostupným a ponúkne skvelý dojazd až 170 km. Horský bicykel má 29-palcové kolesá s terénnym plášťom. Batéria Panasonic má kapacitu 720 Wh. Elektromotor dosahuje maximálne 80 Nm a výkon 500 W. Rám je z hliníka, brzdy sú kotúčové a predná vidlica je odpružená. Je možnú ju aj uzamknúť. Základné informácie o rýchlosti, najazdených kilometroch a iných parametroch vám dá malý farebný LCD displej Elektrobicykel poskytuje až 5 úrovní asistencie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri výbere vhodného elektrobicykla zohrávajú dôležitú úlohu práve parametre a vlastnosti produktu. Aby sme vám rozhodovanie čo najviac uľahčili, v našom porovnávacom teste sme sa zamerali na tie najdôležitejšie z nich. Podrobne sme analyzovali a hodnotili modely ako pre ženy, tak i pre mužov. Na ktoré parametre sme teda v prieskume kládli najväčší dôraz?

Druh elektrobicykla
Batéria
Typ pohonu a výkon motora
Veľkosť a materiál rámu
Kolesá
Nosnosť

Náš porovnávací test zahŕňa niekoľko modelov z podobných, ale aj odlišných cenových kategórií. Jednotlivé elektrobicykle sme porovnávali na základe relevantných informácií z portálu Heureka a iných e-shopov. Vybrali sme modely od známych a dostupných výrobcov, akými sú Crussis, Spirit, Apache či Scott. Pri celkovom hodnotení sme, samozrejme, nezabudli prihliadať aj na názory a ohlasy samotných spotrebiteľov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrobicyklov

Neviete, ktorý elektrobicykel sa oplatí? My sme za vás dôkladne zisťovali a porovnávali jednotlivé parametre vybraných modelov. Na základe informácií z viacerých e-shopov či hodnotení zákazníkov sme zhrnuli ich silnejšie i slabšie stránky. Ponúkame vám tak stručný prehľad viacerých elektrobicyklov.

Víťaz testu

Crussis e-Largo

Pánsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg, max. dojazd 150 km, stredové umiestnenie motora, Li-Ion batéria, chýbajú blatníky, stojan a osvetlenie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Elektrický horský bicykel Crussis e-Largo 7.6-S je spotrebiteľmi hodnotený veľmi pozitívne. V našom porovnávacom teste sa nachádzaj aj kvôli pomeru ceny a kvality. Určený je na jazdu v teréne. Vybavený je odpruženou vidlicou Suntour XCM HLO D29“ so zdvihom 100 mm. Vidlica je veľmi prispôsobivá. Nejde však o vyslovene terénny bicykel, ľahší terén však zvládne s bravúrou. Maximálna hmotnosť cyklistu je 120 kg. Z konštrukčného hľadiska je dôležitý aj priemer kolies, tie majú 29 palcov. Dôležité sú taktiež účinné kotúčové hydraulické brzdy. Malý LCD displej na riadidlách vám umožňuje nastaviť si intenzitu asistencie v 5 úrovniach.

Displej zobrazuje informácie o stave batérie, stupni asistencie, prejdenej vzdialenosti aj o aktuálnej rýchlosti. Nájdete na ňom USB port pre nabíjanie mobilných zariadení (mobil, navigácia). Elektromotor Bafang Max Drive má krútiaci moment 80 Nm. Výrobca elektrobicyklov Crussis nie je na trhu žiadnym nováčikom a silnou stránkou jeho elektrických bicyklov, ktorú pozitívne hodnotia aj spotrebitelia, je batéria a jej výdrž. Vyberateľná batéria Panasonic Li-ion s kapacitou 630 Wh/36 V ponúkne spolu s motorom dojazd maximálne 150 km. Záleží od stupňa pomoci, ktorý budete až zvolený. Menič bicykla aj radenie sú značky Shimano. Rám bicykla je z hliníka.

Pri horskom bicykli je dôležité aj to, aké má plášte, v tomto prípade má bicykel MAXXIS Ardent. K bicyklu sú dodávané pedále a sedlo selle Royal. Kladne hodnotíme torzný snímač šliapania, ktorý sleduje úroveň záťaže automaticky a v okamihu, keď motor pocíti, že sa pri šliapaní namáhate viac, dokáže reagovať a mieru asistencie zvýši. Motor má všeobecne najpraktickejšie umiestnenie – stredové. Drobným nedostatkom je, že elektrický bicykel Crussis nie je dodávaný s blatníkmi a niekomu môže chýbať aj stojan, ktorý však pre horské bicykle nie je taký podstatný. Toto príslušenstvo nedodáva viacero výrobcov. Pozor dávajte pri kúpe na odlišné kapacity batérie, predajcovia majú často v ponuke viacero variantov, ktoré sa z hľadiska výdrže môžu odlišovať.

Výdrž akumulátora
Pomer cena/výkon
Pozitívne recenzie

Bez stojana a bez blatníkov

Typ: pánsky/horský ● Nosnosť: 120 kg ● Maximálny dojazd: 150 km ● Batéria: vyberateľná/Panasonic Li-ion ● Kapacita batérie: 36V/630 Wh ● Otáčky motora: Bafang Max Drive/80 Nm ● Umiestnenie motora: stredové ● Maximálny výkon: 500 W ● Priemer kolies: 29″ ● Plášte: MAXXIS Ardent 29“ × 2,40“

Cenový trhák

Spirit Joy II

Unisex elektrobicykel s nosnosťou 110 kg a dojazdom 90 km, Li-Ion batéria s kapacitou 468 Wh, 250 W motor, bohaté príslušenstvo.

Pozrieť najlepšiu ponuku

O niečo lacnejší, no na svoje účely postačujúci. Spirit Joy II je skladací elektrobicykel určený primárne na jazdu v meste. Integrovaná batéria Li-lon s článkami Samsung je uložená v rámovom profile. Jej kapacita s hodnotou 468 Wh (13 Ah) tak zodpovedá možnostiam využitia tohto modelu. Výhodou je tiež jednoduché nabíjanie batérie (4 až 6 hodín) a možnosť dojazdu na jedno nabitie až 90 km.

Motor Bafang BLDC so štandardným výkonom 250 W dosiahne rýchlosť do 25 km/h. Prevodovka sa nachádza v zadnom kolese, čo zabezpečuje ľahšiu manipuláciu s kolesom vpredu. Nevýhodou môže byť väčšia hmotnosť v zadnej časti elektrobicykla, s čím súvisí rýchlejšia opotrebovanosť niektorých komponentov. Skladacia konštrukcia je dobre vyvážená s veľkosťou rámu 16“ a veľkosťou kolies 20“. Nízka hmotnosť 23 kg a pomerne vysoká nosnosť 110 kg sú takisto vítanými vlastnosťami. Na rozdiel od Crussis e-Fionna a víťaza testu Crussis e-Largo má tento model pomerne bohaté príslušenstvo. Súčasťou elektrobicykla sú blatníky, osvetlenie, zadný nosič, bočný stojan a zvonček.

Skladacia konštrukcia
Rýchle nabíjanie
Príslušenstvo

Nižší dojazd

Určenie: Unisex ● Nosnosť: 110 kg ● Maximálny dojazd: 90 km ● Batéria: Samsung Li-ion ● Kapacita batérie: 468 Wh ● Umiestnenie motora: Zadné ● Maximálny výkon: 250 W ● Hmotnosť (kg): 23 kg ● Priemer kolies: 20″ ● Rám: 16"

Náš TIP

Crussis e-Fionna

Dámsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg a dojazdom 170 km, Li-Ion batéria s kapacitou 720 Wh, motor Bafang M400 s krútiacim momentom 80 Nm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ide o modelový rad z roku 2021. Podobne ako pánsky horský elektrický bicykel Crussis e-Largo, ponúkne spotrebiteľom optimálne parametre za pomerne dobrú cenu, čo sa cien elektrických bicyklov týka. Horský bicykel môžete zakúpiť takisto vo viacero variantoch. Najdôležitejšie je všímať si kapacitu batérie. My sme do nášho porovnávacieho testu vybrali model so 720 Wh batériou. Výdrž batérie, resp. samotný dojazd bicykla je na úrovni 170 km, čo je zhruba o 20 km viac, než v prípade menšej 630 Wh batérie. Používatelia v recenziách dojazd deklarujú. Akumulátor je umiestnený v strede rámu bicykla. Výhodou je, že batéria Pansonic Li-ion 36 V je vyberateľná a nabíjať ju tak môžete aj mimo bicykla.

Hliníkový rám je síce ľahký, no berte do úvahy, že váhu bicyklu pridáva elektromotor, je teda ťažší ako bežné bicykle daných rozmerov. Menič a radenie majú na starosti komponenty značky Shimano. Elektromotor Bafang Max Drive s maximálnym výkonom 80 Nm – 500 W pracuje spoľahlivo a veľmi ticho. Nám sa na bicykli páči aj praktický LCD displej, ktorý zobrazuje základné parametre. Najdôležitejšia je úroveň dopomoci, ktorú vám elektromotor poskytne, úrovní je celkovo 5. Okrem stupňa asistencia zobrazuje farebný displej aj rýchlosť, prejdenú vzdialenosť a takisto stav batérie. Údajom môžete spoľahlivo dôverovať. Bicykel dostanete bez blatníkov, toto príslušenstvo je potrebné dokúpiť.

Dámsky horský bicykel s elektrickým pohonom má maximálnu nosnosť 120 kg. Kolesá o rozmere 29 palcov sú pokryté plášťom MAXXIS Forekaster. Dezén je tak hustejší a členitejší. Predsa len, ide o horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou Suntour XCM HLO DS 29“ so zdvihom 100 mm. Vidlica je uzamykateľná. Brzdy sú kotúčove – hydraulické, čo je pri vyššej rýchlosti obrovská výhoda. Samotný panel má USB port a môžete si tak priebežne dobíjať napríklad navigáciu alebo mobilný telefón.

Skvelá výdrž batérie
Dizajn bicykla
Silné hydraulické brzdy

Bez blatníkov a stojana

Typ: dámsky/horský ● Nosnosť: 120 kg ● Maximálny dojazd: 170 km ● Batéria: vyberateľná/Panasonic Li-ion ● Kapacita batérie: 36V/720 Wh ● Otáčky motora: Bafang Max Drive/80 Nm ● Umiestnenie motora: stredové ● Maximálny výkon: 500 W ● Priemer kolies: 29″ ● Plášte: MAXXIS Forekaster 29“ × 2,40“

Lacná kvalita

Apache Matta Tour E4

Dámsky krosový elektrobicykel s nosnosťou 120 kg a dojazdom 100 km, Li-Ion batéria s kapacitou 468 Wh, elektromotor Silent Plus, kontrastný LCD displej, príslušenstvo.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Dámsky krosový model s tichým chodom a efektívnym využitím energie Apache Matta Tour E4 je vhodný do mesta, no zvládne aj nespevnený terén. Kvalitný základ tvorí batéria Li-lon s kapacitou 468 Wh (13 Ah), ktorá umožňuje dojazd do 100 km na jedno nabitie. Rovnakú kapacitu batérie má pritom aj lacnejší Spirit Joy II, ktorý je však určený na jazdu v meste.

Elektromotor Silent Plus sa nachádza v strede zadného kolesa. Tým sa dosahuje lepší prenos krútiaceho momentu, čo v teréne zabraňuje napríklad prekĺzavaniu. Výkon motora je štandardný 250 W s krútiacim momentom 45 Nm. Pre ženy môže byť výhodou ľahký hliníkový rám s veľkosťou 18“. Napriek tomu má model dostatočnú stabilitu, ktorú zabezpečujú aj kolesá s veľkosťou 28“. Vysokú nosnosť do 120 kg možno tiež považovať za jednu z kladných stránok. Čo sa týka príslušenstva, elektrobicykel kúpite spolu s blatníkmi, stojanom a hliníkovým nosičom. Príjemnou súčasťou je aj kontrastný LCD displej, vďaka ktorému máte prehľad o vašej jazde či výkonoch. Výhodou je takisto nabíjací USB konektor.

Elektromotor Silent Plus
Vysoká nosnosť
Príslušenstvo

Nižší dojazd

Určenie: Dámsky ● Nosnosť: 120 kg ● Maximálny dojazd: 100 km ● Batéria: Li-ion ● Kapacita batérie: 468 Wh ● Umiestnenie motora: Zadné ● Maximálny výkon: 250 W ● Hmotnosť (kg): 24 kg ● Priemer kolies: 28″ ● Rám: 18"

Pre náročných

Haibike FullNine

Unisex elektrobicykel s integrovanou batériou Bosch PowerTube 625 Wh, motor Bosch Performance CX GEN s otáčkami 85 Nm, max. dojazd 180 km, dodáva sa bez blatníkov a stojana.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V prípade, že chcete mať doma špičku medzi elektrickými bicyklami, rozhodne je Haibike FullNine modelom, ktorý vás o výhodách a kvalitách elektrického bicykla presvedčí. Samozrejme, potenciálnych zákazníkov odradí vysoká cena. Berte však do úvahy, že aj mnohé profesionálne bicykle bez elektrického pohonu, stoja rovnaké peniaze. Elektrobicykel ťaží predovšetkým zo spolupráce s firmou Bosch. Samotný motor Bosch Performance CX 4GEN má maximálny výkon 250 W a krútiaci moment až 85 Nm. Radenie je od spoločnosti Shimano a nastaviť si môžete až 12 stupňov asistencie. Bicykel dokáže efektívne zabrať aj v náročnom teréne. Koniec koncov, vďaka celoodpruženému rámu sa nemusíte báť ani náročnejšieho terénu.

Batéria Bosch PowerTube s kapacitou 625 Wh je umiestnená v strede. Výrobca udáva dojazd až 180 km. Nabíjačka je takisto od spoločnosti Bosch a dobíja prúdom 4A. Dôkaz, že bicykel je naozaj určený aj do náročnejšieho terénu ukrýva samotný rám. Ten je hliníkový, no omnoho zaujímavejšia je vidlica, tá kombinuje systém vzduchu a oleja, jej zdvih je 140 mm a ide o komponent profesionálneho výrobcu RockShox Pike Select RC. Vzduchový tlmič je od rovnakého výrobcu – RockShox Deluxe Select Plus. Prehadzovačka je značky Shimano, rovnako ako aj kazeta a prevodová reťaz. Pochvaľujeme aj to, že výrobca nešetril ani na brzdách. Ide o o 4-piestové kotúče Magura MT4 s priemerom 203 mm. Na ich vysokú citlivosť si treba zvyknúť, efektivita je však vysoká.

Do terénu sú určené aj plášte Schwalbe Nobby Nic Evo Super Trail 29“ × 2,6“. Zrejme nepochopiteľným nedostatkom je, že aj v tomto prípade nie sú dodávané blatníky či základné osvetlenie alebo odrazky. Pedále sú hliníkové. Opomenúť nesmieme ani ďalší elektro prvok, ktorým je LCD displej Bosch Pruion s dotykovými tlačidlami, kde nájdete zobrazené všetky podstatné údaje. Ten zobrazuje stupeň asistencie, rýchlosť či aktuálny dojazd. Umiestnený je na ľavej strane riadidiel. Horský bicykel Haibike FullNine 9 patrí rozhodne k prémiovým modelom, ktoré svoju cenu argumentujú vysokou kvalitou celoodpruženého rámu, kvalitných komponentov a takisto skvelým dojazdom a prepracovaným pohonom. Ak nehľadáte elektrobicykel zo „stropu“ ponuky, určite vás nesklame elektrický bicykel Crussis e-Largo, ktorý má dojazd na úrovni 150 km a odpruženú prednú vidlicu.

Prepracovaný pohon a skvelý dojazd
Celoodpružený rám
Dizajn a kvalita spracovania

Vysoká cena

Typ: pánsky/dámsky/horský/celoodpružený ● Nosnosť: 120 kg ● Hmotnosť: 25,9 km ● Maximálny dojazd: 180 km ● Batéria: vyberateľná/Bosch PowerTube ● Kapacita batérie: 625 Wh ● Otáčky motora: Bosch Performance CX GEN4/85 Nm ● Umiestnenie motora: stredové ● Maximálny výkon: 250 W ● Priemer kolies: 29″ ● Plášte: Schwalbe Nobby Nic Evo Super Trail 29“ × 2,6“

Ďalšie zaujímavé produkty

Pri kúpe produktov sa zvyčajne zameriavame aj na ich životnosť. Obzvlášť to platí pri takých, ktoré vyžadujú väčšiu investíciu. Preto je aj pri výbere elektrobicykla potrebné zvážiť všetky možnosti, ktoré sa nám naskytujú. Ak vás spomedzi recenzovaných modelov žiaden neoslovil, ponúkame vám ešte niekoľko iných zaujímavých alternatív.

Stabilný hliníkový rám a 27,5-palcové kolesá ponúka dámsky elektrobicykel Crussis e-Guera 7.6. Zvládne s vami aj náročnejšie jazdy v teréne. Model sa môže pochváliť integrovanou batériou Li-lon (14,5 Ah), dojazdom až do 150 km a tiež výkonným stredovým elektromotorom Bafang Max Drive M400 s krútiacim momentom 80 Nm.

Pánsky horský model Giant Talon E+2 patrí do kategórie cenovo nákladnejších. Kapacita batérie je pomerne slušná (13,8 Ah). Hnacou silou je motor Giant by Yamaha s krútiacim momentom 50 Nm.

Treťou z možností je pánsky krosový elektrobicykel Scott Aspect eRide 920 s 29-palcovými kolesami, Alloy frame rámom, integrovanou batériou a výkonným motorom Bosch Performance CX (1125 Wh). Model vyniká ergonomickým sedlom.

Author Empire má takisto čo ponúknuť. Ide o krosový model so špeciálnym pánskym rámom. Elektrobicykel príjemne zaujme svojou hmotnosťou cca 22 kg a konštrukčnou výbavou pre krosové elektrobicykle (platforma pre pripevnenie stojanov, držiak na fľašu).

Poslednou alternatívou je horský e-bicykel Apache Yamka MX5. Batéria Li-lon LG (13 Ah), dojazd do 90 km a stredový motor Bafang M400 (80 Nm) radíme k slušným vlastnostiam tohto modelu. Výhodným parametrom je aj nosnosť do 140 kg.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Drahšie, lacnejšie, výkonnejšie či menej výkonné – ktoré elektrobicykle sa predávajú najviac? Ponúkame vám tabuľku zostavenú podľa cenového porovnávača Heureka.sk. Jednotlivé údaje pravidelne kontrolujeme, aby ste tak mali prístup k aktuálnym informáciám.

Názov Hodnotenie Detail
Proteco 62.40-EKH-250 20215*Zobraziť produkt
Crussis e-Largo 7.65*Zobraziť produkt
Merida eOne Twenty 8005*Zobraziť produkt
Apache Yamka E55*Zobraziť produkt
Crussis e-Fionna 7.65*Zobraziť produkt

Elektrobicykle už v súčasnosti nie sú veľkou novinkou a dostávajú sa tak čoraz viac do povedomia ľudí. Konštrukčne ide viac-menej o klasický bicykel, ktorý vďaka elektrickému pohonu umožňuje príjemnejší zážitok z jazdy. Pomôže vám zdolať náročnejší terén i dlhšie vzdialenosti. Rovnako šetrí kĺby, a tak ho uvítajú seniori či ľudia so zdravotnými problémami. Elektrobicykle sú však vhodné aj pre mestské typy, športové i dobrodružné povahy. Viete, čo zvážiť pri výbere elektrobicykla a ktoré parametre sú dôležité? Náš sprievodca výberom vám s tým pomôže.

Ako vybrať elektrobicykel

 • Druhy elektrobicyklov
 • Odpruženie
 • Pohon
 • Výkon motora
 • Úrovne asistencie
 • Batéria
 • Veľkosť rámu
 • Nosnosť
 • Hmotnosť
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Druhy elektrobicyklov

Typov elektrobicyklov je hneď niekoľko a vy ich môžete využiť ako v horách, tak i v meste. Výber správneho modelu sa teda primárne odvíja od toho, kto bude jeho užívateľom (dámske, pánske, detské modely, modely pre seniorov) a na akom povrchu bude využívaný. Preto vám teraz ponúkame prehľad základných druhov elektrobicyklov.

Mestské elektrobicykle

Určené sú prevažne na jazdy po cestách či cyklotrasách. Vďaka konštrukcii a jednoduchému ovládaniu sa práve tento druh uvádza ako vhodný a bezpečný pre seniorov. Spravidla majú znížený rám, vzpriamený posed, ľahkú a praktickú konštrukciu. Pri mestských modeloch býva odpojiteľná batéria, keďže je potrebné jej častejšie dobíjanie.

Trekingové a krosové elektrobicykle

Ďalší typ predstavujú o niečo univerzálnejšie modely, ktoré nájdu využitie pri dlhších rodinných výletoch či kardio tréningoch. Trekingové a krosové elektrobicykle tvoria medzistupeň medzi mestskými a horskými verziami. Sú vhodné na hladké cesty a tiež na stredne náročný terén. Oproti mestským modelom majú menej vzpriamený posed a športovejšiu stavbu. Typické sú tiež užšími kolesami s veľkým priemerom.

Horské elektrobicykle

Sú vhodné najmä do zložitejších terénov, hôr i prudkých kopcov. Pevná konštrukcia a vysoký výkon motora zabezpečujú bezpečnú a spoľahlivú jazdu. Batérie sa zvyčajne nachádzajú pod rámovom trubkou, čím zaisťujú správne vyváženie. Kvalitné odpruženie, citlivé spúšťanie motora a prevodovka s minimálne šiestimi prevodmi už v dnešnej dobe predstavujú štandard.

Cestné elektrobicykle

Cestné bicykle s elektrickým pohonom sú určené na hladné rovné povrchy. Rátajú s menšou dopomocou, a preto zaujmú skôr skúsenejších cyklistov. Výhodou je nízka hmotnosť a jednoduché ovládanie. Slabšiu stránku však predstavuje menšia batéria a motor.

Skladací elektrobicykel

Skladacie elektrobicykle

Špecifické sú najmä svojou konštrukciou, menším priemerom kolies a možnosťou zloženia do polovičných rozmerov. Určené sú skôr na krátke vzdialenosti a pomerne jednoduchý terén. Vďaka nízkej hmotnosti sú praktické a výhodou je takisto dobrá skladnosť.

Odpruženie – základ komfortu

Ďalším dôležitým parametrom, na ktorý pri výbere netreba zabúdať, je odpruženie. Súvisí s vidlicami a vplýva na bezpečnosť a komfort jazdy. Vidlice v podstate ovplyvňujú to, ako sa nerovnosti v teréne odrážajú na konštrukcii elektrobicykla. Všeobecne platí, že by sa do rúk jazdca malo prenášať iba minimum otrasov. Odpružený typ sa spravidla lepšie ovláda aj na nestabilnom povrchu, čo je dôležité najmä pri horských modeloch. Na druhú stranu vyžaduje väčšiu investíciu a častejšiu údržbu. Kvalitné odpruženie elektrobicyklov je v dnešnej dobe štandardom bez ohľadu na druh elektrobicykla.

Pohon – typy podľa polohy

Pri rozhodovaní sa zamerajte aj na samotný pohon, ktorého primárnou úlohou je uľahčenie vašej jazdy. Keďže ide o hlavnú hnaciu silu elektrobicykla, patrí medzi najdôležitejšie parametre. Na základe polohy rozlišujeme 3 typy umiestnenia elektromotora.

 • Predné umiestnenie elektromotora: Elektropohon na prednom kolese je spravidla na mestských a skladacích modeloch, keďže je určený predovšetkým na asfaltové cesty. Zabezpečuje rovnomerné rozloženie hmotnosti a výhodou je tiež nízka cena.
 • Zadné umiestnenie elektromotora: Elektropohon na zadnom kolese sa najčastejšie používa v horských alebo trekingových modeloch – určených do mierneho terénu. Práve vďaka zadnému umiestneniu umožňuje jednoduchšiu manipuláciu s predným kolesom. Nevýhodou môže byť nerovnomerné vyváženie a nápor na komponenty v zadnej časti (rýchlejšia opotrebovanosť).
 • Stredové umiestnenie elektromotora: Posledným typom je umiestnenie v strede elektrobicykla. Takéto umiestnenie je z hľadiska vyváženia považované za najideálnejšie, a preto sa najčastejšie využíva pri horských modeloch. Za silné stránky môžeme považovať vysoký efekt motora a väčší dojazd. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena.

Výkon motora

Tento parameter pri výbere netreba prehliadať. Výkon motora je u väčšiny elektrobicyklov štandardný. 250 W zodpovedá rýchlosti 25 km/h, čo je maximálna možná hranica stanovená zákonom. V praxi sa môžete stretnúť aj s modelmi so silnejším motorom (350 W). V takýchto prípadoch býva výkon umelo znižovaný, čo so sebou prináša aj isté výhody – menšie opotrebovanie a zvýšenie celkovej životnosti.

Horský elektrobicykel

Úrovne asistencie

Úlohou motora je uľahčenie jazdy. Tu si treba položiť otázku, ako si zvoliť potrebnú podporu? Práve na to slúžia úrovne asistencie (je ich spravidla 5), ktoré zvyčajne nastavíte na predných riadidlách pomocou LCD displeja.

 • Najnižšie nastavenie (Eco, pri 5 úrovniach ide o nízku motorovú asistenciu, teda 1 – 2) je často uvádzané ako maximálny dojazd. Pri zábere pedála bude motor poskytovať 25 až 80 % úrovne pomoci. Využívanie tohto režimu maximalizuje dojazd a je vhodný najmä na plochých terénoch.
 • Úroveň asistencie sa v normálnom režime nastavuje na 3, dojazd redukuje približne na polovicu.
 • Najvyššia úroveň asistencie (vysoká motorová asistencia 4 – 5) sa neodporúčajú používať v extrémnom a dlhom stúpaní. Vyšší výkon sa prispôsobuje jazde a poskytuje tak maximálnu pomoc. Režim je však potrebné využívať na krátke vzdialenosti, keďže znižuje samotný dojazd.

Batéria a dojazd

Batéria je základom celého elektrobicykla. Medzi najpoužívanejšie batérie v súčasnosti patria Li-Pol, Li-lon či Phylion, ktorých ceny zodpovedajú príslušnej kvalite. Životnosť batérií sa dá zovšeobecniť na približne 4 – 8 rokov používania, no závisí to, samozrejme, od spôsobu využitia či údržby.

Jedným z najčastejšie skloňovaných parametrov, ktorý sa odvíja práve od kapacity batérie, je dojazd. Uvedené informácie o dojazde modelov však treba brať s rezervou, keďže okrem kapacity hrá významnú úlohu aj množstvo iných faktorov (hmotnosť cyklistu, štýl jazdy, terén, úroveň asistencie). Zvyčajne sa dojazd pohybuje od 30 do 150 km, závisí to od typu bicykla a jazdných podmienok. Platí, že v prípade používania špeciálneho režimu pre silnejší záber sa dojazd znižuje. Maximálny dojazd dosiahnete iba v prípade zapnutého režimu asistovaného šliapania.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu predstavuje taktiež jeden z kľúčových parametrov. Ide o vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej rúry. Všeobecne platí, že pri mestských typoch sú vhodnejšie nižšie rámy a pri horských či trekingových modeloch sa odporúčajú rámy o 1 až 2 palce väčšie (zabezpečia potrebnú stabilitu). Správny výber tak závisí od postavy užívateľa, spravidla od jeho výšky. Ak nemáte možnosť model reálne vyskúšať, pri každom elektrobicykli nájdete medzi parametrami aj tento údaj (zvyčajne v palcoch).

Elektrobicykel – veľkosť rámu

Nosnosť a hmotnosť elektrobicykla

Pri nosnosti elektrobicykla treba myslieť nielen na hmotnosť cyklistu, ale aj na prípadnú batožinu, ktorú so sebou bude niesť (ruksak, spacák, stan). V súčasnosti sa štandardné nosnosti pohybujú v rozmedzí 110 až 150 kg.

Ďalším parametrom je hmotnosť. Tá zvyčajne závisí od účelu, na ktorý je elektrobicykel primárne určený. Stabilné modely stavané do náročnejšieho terénu majú spravidla ťažšie kolesá i celkovú konštrukciu. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú celkovú hmotnosť je aj materiál rámu. Najťažšie sú zvyčajne oceľové rámy, naopak modely z karbónu či hliníka patria do ľahšej kategórie. Časť váhy elektrobicykla však tvorí aj samotný motor a batéria, pričom celková štandardná hmotnosť je okolo 22 až 26 kg.

Ani lacné elektrobicykle nie sú najlacnejšie

Pri výbere elektrobicyklov hrá dôležitú úlohu ako cena, tak aj výrobca. Cenový faktor spravidla odráža kvalitu výrobkov, a tak sme sa v prieskume zamerali na nižšiu i vyššiu cenovú triedu.

Na trhu nájdete lacnejšie modely v približnej cene od 600 eur. Zvyčajne ide o mestské či skladacie elektrobicykle, ktoré spĺňajú základné požiadavky na využitie v jednoduchom teréne.

K vyššej cenovej kategórii sa pridáva aj vyššia kvalita. V rozmedzí približne od 1 100 až 1 700 eur nájdete modely so stabilnejšou konštrukciou, silnejšou batériou i slušným motorom. Môže ísť o trekingové či horské modely vhodné aj do náročnejšieho terénu.

Silná batéria, výkonný motor, lepšie odpruženie či vysoká nosnosť sú typické pre drahšie elektrobicykle. Pre dobrodružné povahy sa rozhodne väčšia investícia oplatí. Pevné horské elektrobicykle určené do náročných terénov sa nachádzajú v najvyššej cenovej kategórii (2 000+ eur). Tá by však mala byť zárukou bezpečnej, stabilnej a tiež pohodlnej jazdy.

Žiadané sú značky Merida, Giant, Crussis i Cube

Podľa portálu Heureka si prvenstvo medzi najobľúbenejšími získala značka Crussis. Hoci ide o modely z vyššej cenovej kategórie, radíme ich k elektrobicyklom s dobrým pomerom cena/výkon. V podobnej cenovej triede sa medzi mestskými e-bicyklami objavili aj značky Devron, Kellys či Apache. Medzi lacnejšími vynikla značka Proteco a naopak v kategórii drahších modelov sú pomerne obľúbenými aj značky Merida a Cube.

Otázky a odpovede – FAQ

Ostali vaše otázky stále nezodpovedané? Pripájame odpovede k niekoľkým často kladeným otázkam ohľadom elektrobicyklov. Ak by ste však mali ďalšie nejasnosti, napíšte nám do komentárov. Otázky a odpovede pravidelne dopĺňame.

Áno, dokonca to môže byť aj celkom výhodný krok, keďže si už bicykel nemusíte kupovať. Potrebné je zakúpiť si sadu na prestavbu, ktorú vám následne odborníci môžu vykonať priamo v predajni elektrobicyklov.

Áno, na trhu je dokonca možné nájsť aj modely určené konkrétne pre seniorov. Majú napríklad ľahšiu konštrukciu či nízky nástup.

Dôležité je najmä vypínanie batérie a jej dobíjanie na plnú kapacitu. Ak by ste totiž nechali batériu dlhšie vybitú, znižuje sa jej kapacita. Taktiež sa treba vyvarovať príliš nízkym či vysokým teplotám. Ideálne je udržiavať ju v rozmedzí od 0 do 30 °C.

Nie, batéria má po nabití určitú kapacitu. Ak ju celú nevyčerpáte, nie je nutné dobíjať ju po každej jazde.

S ohľadom na motor a batériu si treba uvedomiť, že elektrobicykel bude ťažší ako ten klasický. Váha však záleží na konkrétnom type. Modely určené na cesty a nenáročné trasy môžu vážiť približne do 25 kg. Niektoré horské elektrobicykle určené do náročnejšieho terénu môžu vážiť aj do 40 kg. Hmotnosť konkrétneho typu elektrobicykla nájdete uvedenú medzi parametrami produktu.

Crussis One-Largo 9.6-S

Pánsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg, max. dojazd 150 km, stredové umiestnenie motora, Li-Ion batéria, farebný LCD displej, chýbajú blatníky, stojan a osvetlenie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Crussis One-Largo 9.6-S predstavuje pánsky horský model vhodný najmä na jazdu v teréne. Zložitejší terén zvládne vďaka kombinácii stability, výkonného motora a batérie integrovanej do rámu elektrobicykla. Batéria Li-lon s článkami Panasonic 36 V/630 Wh (17,5 Ah) tak rozhodne patrí k silným stránkam tohto modelu. Ďalším z dôležitých parametrov je dojazd, ktorý sa odvíja aj od kapacity spomínanej batérie. V prípade Crussis One-Largo 9.6-S je uvedený dojazd 150 km. Hnacou silou elektrobicykla je motor Bafang M500 s krútiacim momentom 95 Nm a so štandardným výkonom 250 W. Vďaka centrálnemu pohonu má bicykel ideálne vyváženie, vysoký efekt motora, a preto je vhodný aj do kopcov a iných náročných terénov.

Za dobrou stabilitou stojí jednak veľkosť kolies – 29“, ale tiež geometria hliníkového rámu vo veľkostiach 18“ a 20“. Vysoká nosnosť 120 kg je v súčasnej dobe pomerne štandardnou vlastnosťou. Pozitívne vnímame farebný LCD displej, ktorý informuje o rýchlosti, prejdenej vzdialenosti či stave batérie a rovnako USB port pre dobíjanie mobilných zariadení. Súčasťou elektrobicykla však nie sú blatníky, stojan či osvetlenie, čo môžeme považovať za nedostatok, keďže ide o relatívne podstatné komponenty. No aj v takomto prípade je možnosť samostatného dokúpenia a následnej montáže.

Nosnosť
Dojazd
Kvalitný motor

Žiadne

Určenie: Pánsky ● Nosnosť: 120 kg ● Maximálny dojazd: 150 km ● Batéria: Panasonic Li-ion ● Kapacita batérie: 630 Wh ● Umiestnenie motora: Stredové ● Maximálny výkon: 250 W ● Hmotnosť (kg): - kg ● Priemer kolies: 29″ ● Rám: Alu 6061 (18", 20")

Crussis One-Largo 8.6-S

Pánsky elektrobicykel s nosnosťou 120 kg a dojazdom 150 km, Li-Ion batéria s kapacitou 630 Wh, motor Bafang M400 s krútiacim momentom 80 Nm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V našom teste si zaslúžil slušné hodnotenie aj Crussis One-Largo 8.6-S, a to najmä vďaka dobrému pomeru ceny a kvality. Na základe jeho vlastností ho spravodlivo možno zaradiť do kategórie elektrobicyklov vyššej triedy. Ide o pánsky model určený hlavne pre náročnejšie trasy. Medzi kvalitné parametre radíme opäť integrovanú batériu Li-lon s článkami Panasonic 36 V/630 Wh (17,5Ah). Hoci je dojazd uvádzaný až do 150 km, treba si uvedomiť, že ide o premennú hodnotu, ktorá závisí od viacerých faktorov (terén, štýl jazdy, hmotnosť cyklistku a podobne).

Od bicykla Crussis One-Largo 9.6-S sa líši motorom Bafang M400 (Bafang MAX Drive), ktorého hodnota krútiaceho momentu je 80 Nm, teda o niečo nižšia. Napriek tomu ide stále o kvalitný centrálny elektropohon s výkonom 250 W. Spotrebitelia pozitívne hodnotia výdrž batérie a dojazd. Hliníkový rám vo veľkostiach 18“ a 20“ spolu s kolesami s veľkosťou 29“ už v súčasnosti patria medzi bežné parametre horských elektrobicyklov. Dôležitým údajom je tiež maximálna nosnosť, ktorá je 120 kg. Rovnako aj tu platí, že blatníky, stojan či osvetlenie je potrebné dokúpiť samostatne.

Dojazd
Výkonná batéria
Nosnosť

Vyššia cena

Určenie: Pánsky ● Nosnosť: 120 kg ● Maximálny dojazd: 150 km ● Batéria: Panasonic Li-ion ● Kapacita batérie: 630 Wh ● Umiestnenie motora: Stredové ● Maximálny výkon: 500 W ● Hmotnosť (kg): - kg ● Priemer kolies: 29″ ● Rám: 18" a 20"

Scott Contessa Active eRide

Dámsky elektrobicykel s integrovanou batériou PowerTube 625 Wh, motor Bosch Performance CX, hmotnosť 23 kg, dodáva sa bez blatníkov a stojana.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Najvyššiu cenovú kategóriu v našom teste prezentuje Scott Contessa Active eRide. Dámsky horský elektrobicykel s integrovanou batériou PowerTube 625 Wh môže dosahovať reálny dojazd až 150 km. Údaj o dojazde však výrobca neuvádza. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi a s ohľadom na cenu tohto modelu však vnímame uvedené parametre za pomerne slabšie.

Pohonnou jednotkou je Bosch Performance CX, výkon opäť nie je uvedený, avšak vzhľadom na dojazd a integrovanú batériu, môže ísť o štandardný výkon 250 W, ktorý je porovnateľný s hodnotami u lacnejších krosových modelov – napríklad Apache Matta Tour E4 (45 Nm). Napriek tomu, že je určený aj na náročnejší terén, ide o pomerne ľahký model s hmotnosťou 23 kg, čo môžu mnohé zákazníčky oceniť. Dostatočnú stabilitu zabezpečuje hliníkový rám – špeciálne navrhnutý pre ženy a tiež kolesá s veľkosťou 29“. Nevýhodou je potreba dokúpenia blatníkov a stojana.

Nízka hmotnosť
Batéria PowerTube 625 Wh
Kvalitné prevedenie

Vysoká cena
Chýbajú podstatné informácie o produkte

Určenie: Dámsky ● Nosnosť: - kg ● Maximálny dojazd: - km ● Batéria: PowerTube ● Kapacita batérie: 625 Wh ● Umiestnenie motora: Stredové ● Maximálny výkon: - W ● Hmotnosť (kg): 23 kg ● Priemer kolies: 29″ ● Rám: -"

Vaše hodnotenie:
(93%)

Komentáre
Marián
29.06.2021 18:39

Môžem potvrdiť, že parádnu výbavu má Crussis One-Largo 9.6-S 2021. Mám ho síce krátko, ale už som sa na ňom stihol zopárkrát previezť. Dizajn je krásny, konštrukcia vydarená a batéria vydrží dlho, preto má super dojazd. Za mňa ide o kvalitný e-bike, ktorý má všetko, čo by takýto bicykel mal mať. Palec hore dávam za kvalitný motor, celkovú výbavu aj za dobrý pomer ceny a kvality. Kúpu neľutujem a odporúčam aj ho ostatným.

Odpovedať

Slavienka
04.07.2021 09:28

Nedávno som si kúpila horský elektrobicykel Crussis e-Fionna 7.6 2021. Ide o môj prvý, pretože doteraz som nemala žiadne skúsenosti s takýmto produktom, len s klasickým bicyklom. Na bicykli som bola zatiaľ párkrát, preto ho nemôžem zhodnotiť podrobnejšie. Z jazdy som však nadšená, bicykel vyzerá veľmi pekne a kvalitne a jazdí naozaj výborne. Elektrobicykel je síce ťažší než klasický, ale s tým som rátala už pred kúpou. Pri jazde sú však dostupné rôzne stupne, pomocou ktorých túto ťažšiu váhu vôbec nebudete registrovať. Bicykel odporúčam.

Odpovedať

Beta
25.08.2021 17:22

Myslím si, že v rámci elektrických bicyklov patrí značka Crussis k popredným a kvalitným. Pred letnou sezónou som si kúpila model Crussis e-Guera 7.6 2021, ktorý je v krásnej farebnej kombinácii a zrejme zaujme každú ženu, ktorá chce na bicykli vyzerať štýlovo. :-) Bicykel som kupovala cez internetový obchod a potešilo ma, že naživo má ešte krajšiu farbu, než vyzerala na obrázku. Bicykle je síce určený na jazdu v teréne, ale bez problémov zvláda aj jazdu po asfalte alebo cyklistickej ceste. Hliníkový rám je ľahký a geometricky sa prispôsobuje potrebám žien. Elektrobicykel poháňa výkonná Li-Ion batéria, ktorá má dobrý dojazd. Ten je podľa výrobcu až 130 kilometrov, ale zatiaľ som to nemala možnosť vyskúšať. Dojazd, samozrejme, záleží aj od trati a spôsobu využitia asistencie, ktorá je v prípade tohto modelu päťstupňová. Pri výrobe bicykla boli použité kvalitné materiály, všetko je na svojom mieste a bajk slúži spoľahlivo. Crussis je česká značka, preto som rada, že som kúpou podporila našich susedov. :-) Na bicykli sa rada vozím a aj jazda do kopca sa stala pre mňa radosťou.

Odpovedať

Mišo
29.09.2021 17:50

Elektrobicykel Spirit Joy II mi prišiel ako najvhodnejšia voľba bicykla do mesta. Je to môj parťák, keď chodím na nákupy. Predsa len, už nie som najmladší, takže je to pre mňa pomocník. Dojazd aj rýchlosť sú veľmi dobré. Som spokojný s výberom.

Odpovedať

Tibor
09.10.2021 08:11

Vsadil som na elektro bicykel Giant Talon a som spokojný, jazdí sa mi na ňom plynulo a na cyklotrasách si užívam viacej zábavy. Páči sa mi, že bicykel je vďaka hliníkovému rámu pomerne ľahký. S výberom som spokojný.

Odpovedať