Volanty na PC

Najlepšie volanty na PC 2024 + recenzie

Pretekárske herné tituly si zahráte aj bez volantu, s ním však bude váš zážitok z virtuálneho jazdenia o poznanie realistickejší a intenzívnejší. Práve preto sme si pre vás pripravili test herných volantov, vďaka ktorému bude vaše rozhodovanie o kúpe toho najlepšieho modelu o niečo jednoduchšie. Zrecenzovali sme pre vás víťazný volant Thrustmaster X Force Feedback a tiež niekoľko ďalších zaujímavých produktov. V závere testu nájdete prehľad najpredávanejších modelov, návod na výber, orientačný prehľad cien a overených výrobcov herných volantov.

Publikované: 05.04.2022
Aktualizované: 26.04.2024

Aký volant na PC kúpiť?

Recenzie herných volantov v našom teste sú zostavené tak, aby ste v nich našli všetky informácie o technických parametroch, funkčných vlastnostiach, kvalite spracovania či výkone. Nájdete v nich taktiež súhrn spotrebiteľských skúseností a, samozrejme, naše vlastné hodnotenia. Ak si chcete výber tohto hráčskeho príslušenstva zjednodušiť a skrátiť, môžete tak urobiť prostredníctvom nasledujúcich krátkych popisov 3 produktov, ktorým sme udelili špeciálne štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Thrustmaster X Force 5* Zobraziť produkt
Thrustmaster T80 5* Zobraziť produkt
Thrustmaster 4160681 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Thrustmaster X Force Feedback

Thrustmaster X Force Feedback

Herný volant na PC a Xbox, polomer otáčania 270 – 900 °, Force Feedback, 2 pedále, kompatibilný s OS Windows

Zobraziť viac info

Thrustmaster X Force Feedback je herný volant s výbornou spätnou odozvou a polomerom otáčania, ktorý si môžete nastaviť v rozsahu 270 až 900 °. Je kompatibilný s PC s OS Windows a taktiež s hernými konzolami Xbox One. K jeho doménam patrí vysoká kvalita spracovania, šikovné prevedenie, vysoký výkon a realistický zážitok z hrania. K plusom ďalej zaraďujeme prepracovaný upínací systém a fakt, že tento model dostanete spolu s 2 pedálmi. Naopak, negatívne vnímame kvalitu pedálov, absenciu spojky a trochu premrštenú obstarávaciu cenu.

Cenový trhák
Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel

Herný volant na PC, max. polomer otáčania 180 °, Force Feedback, 2 pedále + radiaca páka, kompatibilný s OS Windows

Zobraziť viac info

Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel je lacný volant na PC pre nenáročných. Je vybavený 2 pedálmi aj klasickou radiacou pákou, nachádza sa na ňom Force Feedback a 12 akčných tlačidiel. Max. polomer otáčania umožňuje iba pohyb do strán. Túto nedokonalosť vyvažuje spomínaná nízka obstarávacia cena. Volant má protišmykovú gumenú povrchovú úpravu a pôsobí vcelku pevným dojmom. K parametrom, ktoré nie sú oslňujúce, patrí nižšia kvalita spracovania a menej prepracovaný upínací systém.

Náš TIP
Logitech G920

Logitech G920

Herný volant na PC a Xbox, polomer otáčania 900 °, Force Feedback, 2 pedále, kompatibilný s OS Windows

Zobraziť viac info

Logitech G920 patrí do vyššej cenovej kategórie. Ide o pokrokový kúsok s výbornými funkčnými vlastnosťami, citlivou spätnou odozvou, širokým polomerom otáčania a 3-dielnym setom pedálov. Môžete si k nemu dokúpiť radiacu páku, jeho pripevnenie o podložku je vymyslené na jednotku a k pozitívam patrí aj dobrá kvalita spracovania. K negatívnym parametrom je možné zaradiť menej logické rozmiestnenie pedálov a tlačidiel, ktoré navyše nie sú podsvietené, nižšiu kvalitu poťahu volantu a tuhý brzdový pedál.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri zostavovaní našich recenzií sa snažíme zachovať čo najväčšou objektivitu. Pri množstve parametrov, špecifikácií, spotrebiteľských a nezávislých recenzií, ktoré za vás študujeme desiatky hodín, je však niekedy náročné rozhodnúť sa, ktorý z modelov je skutočne ten lepší, výkonnejší či kvalitnejší. Nazačiatku recenzovania sme si preto stanovili rebríček najdôležitejších hodnotených parametrov. V prípade herných volantov sme sa zamerali najmä na funkčné vlastnosti, obstarávaciu cenu, kvalitu spracovania a taktiež to, aký realistický zážitok z hrania poskytuje daný model.

Max. polomer otáčania
Force Feedback
Funkcie a výkon
Kompatibilita
Dodávané príslušenstvo
Prevedenie
Kvalita spracovania
Kvalita a vlastnosti upínacieho systému

Už viete, čoho sme sa držali pri recenzovaní herných volantov. Pred samotným hodnotením a porovnávaním vybraných modelov sme ich museli vybrať spomedzi stoviek dostupných produktov, ktoré nájdete na našom trhu. Rozhodujúcou pre nás bola značka. Zamerali sme sa len na tie overené, medzi ktoré nepochybne patria aj výrobcovia Thrustmaster a Logitech. Pre tých, ktorí hľadajú lacný herný volant s dobrými funkčnými vlastnosťami a kvalitou spracovania, sme do testu zaradili modely od Genesis a Speedlink.

Jedným z dôležitých kritérií, na ktoré sme prihliadali pri výbere, boli užívateľské recenzie volantov. Vyhľadávali sme ich prednostne na portáloch Heruka.skMall.sk, Alza.sk a Hej.sk, no taktiež na weboch predajcov, ako Datart.sk, Okay.sk, Nay.sk či Tpd.sk. V neposlednom rade sme sa zameriavali na samotné technické špecifikácie a reálne vlastnosti herných volantov, ktoré sme si overovali prostredníctvom slovenských i zahraničných nezávislých recenzií.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie volantov na PC

Recenzie herných volantov tvoria srdce nášho testu. Nájdete v nich naše vlastné nezávislé hodnotenia, porovnanie vybraných produktov aj krátky súhrn spotrebiteľských skúseností. Do testu sme sa snažili zahrnúť volanty z vyššej i nižšej cenovej kategórie, pretože nie každý z vás hľadá to najvýkonnejšie na trhu. Na svoje by si preto mali prísť menej i viac nároční hráči pretekárskych herných titulov.

Víťaz testu

Thrustmaster X Force Feedback

Herný volant na PC a Xbox, polomer otáčania 270 – 900 °, Force Feedback, 2 pedále, kompatibilný s OS Windows

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Thrustmaster X Force Feedback nie je najlacnejší herný volant. Na druhej strane má výborné funkčné vlastnosti, vysoký výkon, široký polomer otáčania, kvalitné spracovanie a je dodávaný s plynovým a brzdným pedálom. V praxi teda uspokojí aj hráčov, ktorí obľubujú hranie náročnejších herných titulov.

Polomer otáčania na Thrustmaster X Force Feedback je nastaviteľný v 270 až 900 ° uhle, čo znamená, že s ním môžete urobiť 2,5 plných otáčok. V tomto smere je porovnateľný s kúskami, ako Logitech G920 či Logitech G29 Driving Force. Volant má 28-centimetrový priemer a nenápadný realistický dizajn. Ako napovedá jeho názov, ide o model so spätnou odozvou. Technológia Force Feedback v tomto prípade využíva remeňový systém, ktorý je tichý a poskytuje reálnejší zážitok z jazdenia. Ďalej sa na ňom nachádzajú ozubené kolesá kovové guľôčkové ložiská, ktoré sú pevné a vynikajú vysokou odolnosťou.

X Force Feedback s 12-bitovým rozlíšením je kompatibilný so stolnými počítačmi s OS Windows a taktiež s Xbox One. To isté platí aj pre herné tituly. Nájdete na ňom 12 akčných tlačidiel, 1 smerový D-pad a tlačidlo Xbox Guide. Je vybavený vnútornou pamäťou, firmvérom s možnosťou aktualizácie a integrovaným softvérom pre automatické rozpoznanie volantu.

Súčasťou tohto modelu sú 2 pedále, čo je pozitívne tak na 50 %. Najväčším sklamaním, najmä vzhľadom na nie najnižšiu obstarávaciu cenu, je pre nás absencia spojky. Za mínus považujeme taktiež kvalitu pedálov, ktoré sú vyrobené z plastu. Radiace páčky nájdete priamo na volante. Klasickú radiacu páku si k nemu môžete dokúpiť samostatne.

Naopak, nevyvrátiteľným plusom je veľmi dobrá kvalitu spracovania a šikovné prevedenie. Tento kúsok pôsobí robustným a pevným dojmom, čo je pozitívne z hľadiska životnosti aj samotného pocitu pri hraní. Upínací systém hodnotíme kladne. Môžete ho upevniť o akýkoľvek typ stola a jeho inštalácia a prepojenie so zdrojovým zariadením sú veľmi jednoduché. Menšou nedokonalosťou je kratší napájací kábel.

Spotrebiteľské recenzie na Thrustmaster X Force Feedback sú prevažne pozitívne, natrafili sme však i na niekoľko negatívnych. K plusovým parametrom hráči zaradujú jednoduché radenie, výbornú spätnú odozvušikovný upevňovací systémnenáročnú inštaláciu a kvalitné prevedenie. Naopak, nie najpozitívnejšie vnímajú nižšiu kvalitu plastových pedálovabsenciu spojkykratší prívodný kábel a obstarávaciu cenu, ktorú považujú za trochu premrštenú.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a kvalitou
Výborný Force Feedback
Vysoká kvalita spracovania

Negatíva

Nižšia kvalita pedálov
Absencia spojky

Uhol otočenia = 270 – 900 ° ● Force Feedback = áno/remeňový ● Pedále = brzda + plyn ● Radiaca páka = nie ● Kompatibilita = PC, Xbox One ● Podporované OS = Windows ● Priemer volanta = 28 cm ● Hmotnosť = cca 5 300 g

Cenový trhák

Herný volant na PC, max. polomer otáčania 180 °, Force Feedback, 2 pedále + radiaca páka, kompatibilný s OS Windows

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak nehráte príliš často a vystačíte si s lacným volantom na PC, ktorý nevyniká vysokou kvalitou spracovania, no disponuje zaujímavými doplnkami a vlastnosťami, Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel môže byť tou správnou voľbou. Ide o základný model za atraktívnu obstarávaciu cenu, ktorý je kompatibilný s OS Windows.

Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel nie je žiadnym predátorom medzi volantmi na PC. Z hľadiska výkonu je porovnateľný s modelom Genesis Seaborg 350 NGK-1566. Na druhej strane je dostupný za veľmi nízku obstarávaciu cenu a jeho súčasťou sú 2 pedále, plyn a brzda, a klasická radiaca páka. Max. polomer otáčania je 180 °. V praxi s volantom teda môžete pohybovať len do strán.

Na tomto modeli nechýba spätná odozva pre realistickejší zážitok z hrania, ktorú môžete regulovať podľa vlastných predstáv. Na volante ďalej nájdete 12 nastaviteľných aktívnych tlačidiel, digitálne ovládacie tlačidlo D-pad a prepínač pre digitálny a analógový režim. Ako bolo spomenuté vyššie, Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel je kompatibilný so zariadeniami s OS Windows.

K pozitívam tohto modelu patrí príjemná povrchová úprava. Nachádza sa na ňom gumený plášť, ktorý má dobré protišmykové vlastnosti. Celková kvalita spracovania nie je na najvyššej, no ani najnižšej úrovni, čo vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu nepokladáme za zásadné negatívum.

Upínací systém na uchytenie volantu o stôl je tvorený gumenými prísavkami, čo môže byť problém pri drevených materiáloch. Jeho prepojenie so zariadením hodnotíme ako veľmi jednoduché. Na tento účel slúži USB kábel s dĺžkou 2 m. Kábel na pripojenie pedálov má taktiež dostatočnú dĺžku, ktorá predstavuje 1,6 m.

Spotrebiteľské hodnotenia herného volantu na PC Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel v prapodstate potvrdzujú to, čo ste si prečítali v našej recenzii. Užívatelia si pochvaľujú príjemnúa protišmykovú povrchovú úpravunízku obstarávaciu cenujednoduchú inštaláciu, veľké rozmery a plynulé ovládanie. K mínusom zaradzujú nekvalitné prísavky na upevnenie volantu o podložku či náročnejší postup pri programovaní tlačidiel.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Dodávaná s 2 pedálmi a radiacou pákou
Regulovateľný Force Feedback

Negatíva

Pohyb len v 180 ° uhle
Nižšia kvalita spracovania
Menej prepracovaný upínací systém

Polomer otáčania = max. 180 ° ● Force Feedback = áno ● Pedále = brzda + plyn ● Radiaca páka = áno ● Kompatibilita = PC ● Podporované OS = Windows

Náš TIP

Logitech G920

Herný volant na PC a Xbox, polomer otáčania 900 °, Force Feedback, 2 pedále, kompatibilný s OS Windows

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Logitech G920 nie je najlacnejší volant na PC, no jeho kvalitu a výkon považujeme za primerané k obstarávacej cene. Je kompatibilný s Xboxmi aj PC s OS Windows. Má veľký polomer otáčania, dobrú spätnú odozvu a je dodávaný s 3-dielnym setom pedálov.

Funkčné vlastnosti volantu hodnotíme na výbornú. Môžete ho otáčať v 900 ° uhle, radenie pomocou páčky pod volantom je presné, jednoduché a dostatočne citlivé a spätnej odozve, vibráciám a reakciám udeľujeme taktiež jednotku s hviezdičkou. Force Feedback si môžete navyše nastaviť presne podľa vašich predstáv, a ak si chcete užiť ešte realistickejší zážitok, k volantu je možné dokúpiť radiacu páku, ktorá funguje taktiež veľmi spoľahlivo.

Rozmiestnenie tlačidiel na volante nemusí vyhovovať každému. Sú, takpovediac, natlačené na seba. Za mínus považujeme tiež to, že nie sú podsvietené, čo neoceníte hlavne pri hraní v tme. Naopak, LED kontrolka vedľa Xbox tlačidla svieti až príliš silno.

Súčasťou volantu je 3-dielny set pedálov, čo znamená, že máte k dispozícii, brzdu, plyn aj spojku. Ich prevedenie, funkčnú stránku, rýchlosť reakcií a plynulosť ovládania hodnotíme pozitívne. O niečo horšie je to s ich rozmiestnením. Pedále sa nachádzajú príliš blízko vedľa seba, čo môže predstavovať problém hlavne pre osoby s väčšími chodidlami. No a pohodlné nie je ani hranie v topánkach. Zaujímavé je, že s podobnými nedokonalosťami sme sa stretli aj pri modeli Logitech G29 Driving Force. Na spodnej časti pedálov nájdete štetiny, ktoré slúžia na akési zaseknutie do koberca. Pri umiestnení na podlahu môžete bojovať s ich posúvaním hore – dole. Ako problematickú vnímame aj brzdu, ktorá je pomerne tuhá a kladie veľký odpor.

Kvalita volantu je veľmi dobrá. Je potiahnutý na dotyk príjemnou kožou/koženkou (výrobca sa o tento údaj nepodelil), ktorá sa nešmýka a má veľmi dobré odvetrávanie. Po dlhšom šoférovaní však môžete bojovať s nadmerným potením dlaní. Za výrazné pozitívum pokladáme systém na uchytenie zariadenia o stôl. Vďaka špeciálnym spevneným otvorom ho totiž k nemu môžete priskrutkovať, čo je veľmi stabilné a odolné riešenie. Navyše, káble sú umiestené veľmi šikovne. Nájdete ich pod volantom, preto sa vám nebudú pliesť pod nohy ani ruky.

Užívateľské recenzie volantu Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel sú prevažne pozitívne. Hráči oceňujú dobrú spätnú odozvu a s ňou spojený realistický zážitok zo šoférovania, kvalitné prevedenie, 900 ° polomer otáčania a precízne radenie. Najčastejšie spomínanými negatívami sú nižšia kvalita koženého poťahunepodsvietené tlačidlá neviditeľné v tme, naopak, až príliš silná LED kontrolka vedľa tlačidla Xbox, tuhý brzdový pedál a ťažšie nastavenia pre niektoré herné tituly.

Pozitíva

Pokročilé funkcie a nastaviteľný Force Feedback
Dodávaný s 3-dielnym setom pedálov
Šikovný mechanizmus na upevnenie o podložku

Negatíva

Vyššia cena, i keď primeraná výkonu a kvalite
Nižšia kvalita spracovania poťahu na volante
Tuhý brzdový pedál

Polomer otáčania = 900 ° ● Force Feedback = áno ● Pedále = brzda + plyn + spojka ● Radiaca páka = nie ● Kompatibilita = PC, Xbox One ● Podporované OS = Windows

Najpredávanejšie

Logitech G29 Driving Force

Herný volant na PC a PlayStation, polomer otáčania 900 °, Force Feedback, 3 pedále, kompatibilný s OS Windows a Mac

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Herný volant Logitech G29 Driving Force je ďalší drahší kúsok, no vzhľadom na mieru jeho predajnosti a množstvo pozitívnych recenzií od spotrebiteľov jeho kúpa jednoznačne stojí aspoň za zváženie.

Logitech G29 Driving Force je herný volant, ktorý je kompatibilný s počítačmi s OS Windows aj Mac a hernými konzolami PlayStation. Má 900 ° polomer otáčaniavýbornú spätú odozvu a je dodávaný s 3 pedálmi. Za mínus považujeme fakt, že v balení nenájdete radiacu páku, čo by sme ocenili najmä vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu. K volantu si môžete, samozrejme, dokúpiť rôzne príslušenstvo, napr. závodný kokpit, stimulátor radiacej páky Logitech Driving Force Shifter.

Na tomto modeli nájdete všetky tlačidlá, ktoré sa nachádzajú na klasickom ovládači. Spätná odozva je na vysokej úrovni. Technológia Force Feedback v tomto prípade využíva dvojmotorový vibračný strojček, ktorý ešte realistickejšie prenáša vibrácie pri nadídení na nerovnosti či prenášaní hmotnosti automobilu.

K výrazným plusom patrí vysoká kvalita spracovania, ktorá má pozitívny dopad na odolnosť, životnosť aj hlučnosť tohto modelu. Radiace páčky sú vyrobené z ocele a za spomenutie stojí aj ručne šitý kožený poťah, ktorý je príjemný na dotyk a nespôsobuje prílišné potenie dlaní ani pri dlhšom šoférovaní. Kvalitné sú taktiež pedále z nehrdzavejúcej ocele.

Negatíva tohto modelu sú až nápadne podobné tým, o ktorých sme hovorili pri volante Logitech G920. Ide najmä o nelogické rozmiestnenie pedálov, ktoré sa nachádzajú príliš blízko seba a majú menšie rozmery. Brzdový pedál je aj v tomto prípade trochu tuhý. K plusovým vlastnostiam pedálov patrí protišmyková úprava na ich spodnej časti, vysoká citlivosť a veľmi presné ovládanie. Navyše, môžete ich polohovať podľa vašich predstáv.

Systém na uchytenie je prepracovaný, stabilný a volant udrží na mieste aj pri naozaj divokej jazde. Na výber máte integrované úchyty alebo zosilnené upevňovacie body, cez ktoré môžete volant o podložku napevno priskrutkovať pomocou skrutiek.

Recenzie hráčov hovoria za všetko. Volant Logitech G29 Driving Force hodnotia ako najlepší na trhu. Oceňujú na ňom špičkovú kvalitu spracovania, výbornú spätnú odozvu, širokú kompatibilitupraktický systém na uchytenie o podložku, rýchle reakcie pedálov a veľký počet funkcií.

Najčastejšie spomínaným mínusom je vysoká obstarávacia cena. V negatívnych recenziách sme natrafili tiež na skúsenosti, ktoré súvisia s absenciou radiacej páky v balení, pedálmi, ktoré sú umiestnené príliš blízko seba, občasnými problémami s kompatibilitou či tuhosťou brzdového pedála.

Pozitíva

Výborná spätná odozva a množstvo funkcií
Vysoká kvalita spracovania
Dodávaný s 3-dielnym setom kvalitných pedálov

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Tuhý brzdový pedál
Dodávaný bez radiacej páky

Polomer otáčania = 900 ° ● Force Feedback = áno ● Pedále = brzda + plyn + spojka ● Radiaca páka = nie ● Kompatibilita = PC, PS3, PS4 ● Podporované OS = Windows, Mac

Pre náročných

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488

Herný volant na PC, Force Feedback, bez pedálov, kompatibilný s OS Windows

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 patrí do rovnakej cenovej aj „výkonnostnej“ kategórie ako ďalší model v našom teste, herný volant Logitech G29 Driving Force. Má vysoký výkon, pokročilé funkcie, plynulý chod a je veľmi tichý.

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 je vybavený programovateľnými tlačidlami a radiacimi páčkamiNie je dodávaný s pedálmi ani radiacou pákou, na druhej strane vyniká vysokou kvalitou spracovania, nadštandardným výkonom a špičkovým Force Feedback-om. Volant disponuje viacerými technológiami a systémami, ktoré stoja za jeho presnosťou, výkonom a taktiež realistickým zážitkom zo šoférovania. Ide napr. o algoritmus Field Oriented Control, ktorý oceníte v zákrutách, palubný systém HallEffect AccuRate Technology či jednotka Turbo Power so 400 W výkonom, ktorá umožňuje vyvíjať nadštandardne vysokú rýchlosť.

Zaujímavým komponentom tohto modelu je bezkefkový motor s výkonom 40 W, ktorý stojí za jeho vysokou citlivosťou, rýchlosťou a presnosťou. S motorom súvisí aj špičková spätná odozva. Volant disponuje viacerými režimami, ako je STALL, ktorý využijete pri dlhšom státí, či Dynamic pri jazde v zákrutách. Keďže ide o model s vysokým výkonom, nemohol by spoľahlivo fungovať bez kvalitného chladenia. Chladiaci systém Motor Cooling Embedded je našťastie dostatočne silný, preto sa nemusíte obávať prehrievania zariadenia. K plusom patrí aj jeho nízka hlučnosť.

O kvalite v tomto prípade nemusíme pochybovať ani na sekundu. Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 patrí do cenovej kategórie zariadení do 600 eur, preto sa môžete tešiť na precízne spracovanie aj prevedenie. Niekoľko chybičiek sme na ňom však predsa len našli. Najväčšie vrásky nám robia tlačidlá, ktoré majú menšie rozmery a ich kvalita nie je na najvyššej úrovni. No a dokonalý nie je ani systém na upevnenie volantu o podložku. Je robustný a pevný, k mínusom ale zaraďujeme, že je dodávaný bez skrutiek či iných nenahraditeľných komponentov.

Našli sme len pár spotrebiteľských recenzií na Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488. Všetky z nich sú prevažne pozitívne. Virtuálni jazdci si na volante pochvaľujú vysokú kvalitu spracovania, hladký chod, kvalitnú spätnú odozvu, výborný software, účinné chladenie, vysoký výkon motoraprogramovateľné tlačidlá a nízku hlučnosť. Naopak, negatívne recenzie súvisia s vysokou obstarávacou cenou, menšími a menej kvalitnými tlačidlami, ktoré majú pomalšie reakcie, a nekompletným upínacím systémom na uchytenie volanta o stôl.

Pozitíva

Vysoký výkon a pokročilé funkcie
Výborný Force Feedback
Výkonné chladenie a tichý chod

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Menej kvalitné tlačidlá
Chýbajúce komponenty v upínacom systéme

Force Feedback = áno ● Pedále = nie ● Radiaca páka = nie ● Kompatibilita = PC ● Podporované OS = Windows ● Priemer volanta = 32 cm

Lacná kvalita

Genesis Seaborg 350

Herný volant na PC, PlayStation, Xbox One a Nintendo Switch, polomer otáčania 900 °, Force Feedback, 2 pedále + radiaca páka, kompatibilný s OS Windows

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Herný volant Genesis Seaborg 350 je lacný, priemerne výkonný aj kvalitný a ako jediný model v našom teste je kompatibilný snáď so všetkými hernými platformami. Poskytuje dobrú spätnú odozvu, je dodávaný s kompletným príslušenstvom a má príjemnú povrchovú úpravu.

Genesis Seaborg 350 je podobne ako Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel ďalší lacný herný volant, ktorý poteší menej náročných. Má 180 ° polomer otáčania, čo znamená, že s ním môžete pohybovať výhradne do strán. Dobrou správou je, že disponuje vibračnou spätnou odozvou, ktorá prispieva k realistickému zážitku z hrania.

K výrazným plusom tohto modelu patrí jeho široká kompatibilita. Môžete ho pripojiť k herným konzolám Xbox One, Nintendo Switch, PS3 a PS4 a taktiež k počítačom s OS Windows. Na prepojenie so zdrojovým zariadením slúži kábel s 2 m dĺžkou a USB konektorom.

Genesis Seaborg 350 je dodávaný s 2 pedálmi a radiacou pákou. Ďalej na ňom nájdete 15 programovateľných funkčných tlačidiel, 8-smerový D-pad a radiace páčky priamo na volante. Upínací systém hodnotíme pozitívne. Je tvorený držiakom so skrutkami, ktoré môžete pritiahnuť podľa potreby, a 6 prísavkami, ktoré zlepšujú jeho stabilitu.

Celková kvalita spracovania je na dobrej, no nie najvyššej úrovni, čo sa dá vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu čakať. Na druhej strane, povrchová úprava volantu nie je na zahodenie. Nachádza sa na ňom pogumovaný povrch, ktorý je protišmykový a vcelku príjemný na dotyk.

Spotrebitelia hodnotia herný volant Genesis Seaborg 350 pozitívne. Ich recenzie sú pomerne skromné. Nenatrafili sme v nich totiž na žiadne konkrétne plusové či mínusové parametre, ale iba na to, že ide o super volant s dobrým pomerom medzi výkonom a obstarávacou cenou.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Dodávaný s pedálmi a radiacou pákou
Široká kompatibilita

Negatíva

Max. polomer otáčania 180 °
Nižšia kvalita spracovania

Polomer otáčania = 180 ° ● Force Feedback = áno ● Pedále = brzda + plyn ● Radiaca páka = áno ● Kompatibilita = PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch ● Podporované OS = Windows

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu sme zaradili drahšie a nadštandardne výkonné herné volanty a taktiež tie vyslovene lacné s priemerným výkonom aj kvalitou. Na svoje by si preto mala prísť väčšina z vás, zároveň nie je vylúčené, že ste nenatrafili na ideálny model. Ak je to tak, posvietili sme si za vás ešte na niekoľko produktov, ktoré nás oslovili najmä zaujímavým pomerom medzi obstarávacou cenou a funkčnosťou.

Thrustmaster T300 RS patrí do vyššej, no nie najvyššej cenovej kategórie. Výnimočná nie je len jeho kvalita spracovania, ale najmä max. polomer otáčania. Tento volant môžete otáčať v 270 až 1080 ° uhle. Je kompatibilný s PlayStation 3 a 4 a počítačmi s OS Windows. Súčasťou volantu sú 3 magnetické polohovateľné pedále, no a výborný Force Feedback je v tejto cenovej kategórii už akousi samozrejmosťou.

Herný volant Logitech G Saitek Farm Sim Controller, ktorý je kompatibilný s PC s OS Windows, nás zaujal pomerne nízkou cenou, vysokým výkonom a šikovnými funkciami. Max. uhol otáčania predstavuje 900 °, jeho súčasťou sú 2 pedále a samostatný panel s tlačidlami a páčkou na radenie rýchlostí. K plusom patrí jednoduchá inštalácia, dostatočne dlhé káble na prepojenie jednotlivých komponentov a vcelku dobrá kvalita spracovania.

Realistická simulácia, dobrá kvalita spracovania a nadštandardný polomer otáčania, to je Thrustmaster T150 RS Force Feedback. Tento herný volant, ktorý je kompatibilný s PC s OS Windows a PlayStation, môžete otáčať v 1 080 ° uhle, čo je výrazný nadštandard. Dostanete k nemu 2-dielny set podlahových pedálov, má vysoké rozlíšenie a dobrý Force Feedback, jeho chod je tichý a pozitívom je aj 13 programovateľných tlačidiel.

Genesis Seaborg 400 NGK-1567 je dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pomerne lacný herný volant s vysokým výkonom a širokou kompatibilitou. Polomer otáčania je na ňom nastaviteľný od 270 do 900 ° uhla. Nájdete na ňom 15 akčných tlačidiel, pričom 8 z nich je možné programovať. Súčasťou volantu sú 2 pedále, ktoré sú vyrobené z kovu. Výrazným plusom je, že ho môžete pripojiť na PC s OS Windows alebo herné konzoly Xbox 360, Xbox One, Nintento Switch, PlayStation 3 a PlayStation 4.

Ako posledný sme pre vás vybrali herný volant Thrustmaster T248 pre PS5/PS4/PC 4160783. Je kompatibilný s hernými konzolami PlayStation 4 a 5 a taktiež s počítačmi, ktoré majú OS Windows. Aj tento kúsok môžete otáčať od 270 do 1 080 °. Je vybavený kvalitným Force Feedback-om, viacerými technológiami, ktoré stoja za vysokým výkonom, a jeho súčasťou sú 3 magnetické pedále. Zaujímavosťou je LED displej.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak ste nepreskočili úvod nášho testu, v ktorom sme hovorili o pomôckach, podľa ktorých sme doň vyberali jednotlivé modely herných volantov, viete, že mieru predajnosti považujeme za jeden z najdôležitejších parametrov. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o tom, ktoré modely patria aktuálne k spotrebiteľsky najatraktívnejším, pripravili sme si pre vás prehľad najpredávanejších herných volantov na Heureka.sk. Tieto údaje priebežne kontrolujeme a aktualizujeme v závislosti od súčasnej situácie na slovenskom trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Logitech G29 Driving Force 5* Zobraziť produkt
Logitech G920 5* Zobraziť produkt
Logitech G923 941-000149 5* Zobraziť produkt
Thrustmaster T300 5* Zobraziť produkt
Logitech G923 941-000158 5* Zobraziť produkt

Herné volanty nie sú nevyhnutnosťou. V preklade, pretekárske herné tituly si zahráte aj bez nich. Avšak každý, kto mal možnosť porovnať hru s a bez tohto herného komponentu, vám potvrdí, že volant dokáže obyčajné virtuálne jazdenie premeniť na realistický a neopakovateľný zážitok. V našom návode na výber toho najlepšieho herného volantu sa pozrieme na všetky dôležité parametre, ktoré by ste mali zohľadniť pri jeho kúpe. Zároveň upozorňujeme, že technické špecifikácie volantov vám často o ich skutočných vlastnostiach nepovedia veľa. Ak si teda chcete vybrať naozaj najlepšie, určite vám odporúčame, aby ste informácie o skutočnom výkone volantu hľadali najmä v spotrebiteľských či nezávislých recenziách.

Ako vybrať volant na PC

 • Kompatibilita
 • Spôsoby, ako nainštalovať volant na pc
 • Polomer otáčania volantu
 • Spätná väzba – Force Feedback
 • Povrchová úprava volanta
 • Tlačidlá
 • Pedále a radiaca páka
 • Ďalšie doplnky k herným volantom
 • Upínací systém herného volantu
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Kompatibilita

Kompatibilita je jedným z najdôležitejších parametrov. Na trhu sú totiž dostupné volanty, ktoré môžete prepojiť len so stolným počítačom, no taktiež tie, ktorú sú kompatibilné s PlayStation, Xboxom či Nintendom. Najdostupnejšími z hľadiska ceny sú volanty na PC, ktoré fungujú najspoľahlivejšie s PC s operačným systémom Windows. Samozrejme, hranie s volantom si môžete užiť aj s OS Mac a inými zariadeniami, v každom prípade si však dôkladne overte kompatibilitu daného modelu.

Spôsoby, ako nainštalovať volant na pc

Ďalším dôležitým parametrom je spôsob, ako nainštalujete volant na PC či iné zariadenie. Na výber máte drôtové a bezdrôtové modely. Výhodou volantov s USB káblom je bezproblémová prevádzka a jednoduché zapojenie. Mínusom je fakt, že vás môže kábel pri hraní obmedzovať. Pri výbere sa preto zamerajte na jeho dĺžkuDôležité je aj umiestnenie. Napájací, ale i ostatné káble, ktoré slúžia napr. na prepojenie pedálov a volantu, by sa mali nachádzať na miestach, kde sa nezachytia o nohy či ruky, alebo sa vám ich nepodarí omylom vytrhnúť.

Bezdrôtové herné volanty môžete k zariadeniu pripojiť prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth. Táto alternatíva je pohodlnejšia, pretože sa vám pod nohami a rukami nemotá kábel, na druhej strane môžete mať problémy s kvalitou prenosu signálu, a teda aj plynulosťou hrania. Nevýhodou je tiež komplikovanejšie zapojenie volantu, ktoré zahŕňa spárovanie so zariadením.

Polomer otáčania volantu

Polomer otáčania volantu je ďalší veľmi dôležitý parameter (ak nie najdôležitejší), keďže súvisí s tým, aký reálny bude váš zážitok z hrania. Lacné volanty môžete otáčať len v 180 °, výnimočne v 240 ° uhle, čo znamená, že je s nimi možné pohybovať len do strán.

VOlant na PC – polomer otáčania

Ak si chcete pri hraní užiť skutočné „otáčanie“ volantom, vyberte si kúsok, ktorý zvláda 900 alebo 1 080 ° uhol, čo je najvyšší možný polomer otáčania. V prvom prípade môžete volantom otočiť 2,5 krát, v druhom máte k dispozícii 3 plné otáčky. Pri uhle otáčania si všimnite taktiež údaj o možnostiach regulácie. Niektoré volanty totiž môžete nastaviť na 270, 900 a 1 080 °, pri iných máte k dispozícii len 1 fixnú možnosť.

Spätná väzba – Force Feedback

V popisoch volantov na PC takmer vždy natrafíte na pojem „Force Feedback“, teda spätná väzba. Ide o technológiu, ktorá simuluje terén, jeho typ či drsnosť vrátane obrubníkov, kameňov, výmoľov a iných prekážok. Všetky tieto simulácie prenáša na volant, vďaka čomu získate reálny zážitok z jazdy. V skratke sa dá povedať, že čím lepšia spätná odozva, tým reálnejší zážitok zo šoférovania.

Pri výbere sa v prvom rade zamerajte na údaj, či daný volant má alebo nemá spätnú odozvu. Jej absencia je príznačná hlavne pre najlacnejšie zariadenia. Ďalším dôležitým parametrom je možnosť jej vypnutia a zapnutia a regulácie, keďže pri niektorých hrách nie je žiaduca. Navyše, nastavenie volantu na max. Force Feedback môže v niektorých prípadoch, napr. pri hrách, kde jazdíte po skalnatom teréne, viesť k jeho poškodeniu.

Posledným parametrom súvisiacim so spätnou väzbou je typ technológie. Bežne sa môžete stretnúť s:

 • Remeňovou technológiou – je najpresnejšia a veľmi tichá, jej nevýhodou je nutnosť pokročilejších nastavení a priebežnej údržby.
 • Prevodová technológia – patrí k najpopulárnejším, pretože je jednoduchá na ovládanie aj údržbu, na druhej strane nie je príliš sofistikovaná, poskytuje menej reálny zážitok zo šoférovania a častým problémom býva aj vyššia hlučnosť.

Povrchová úprava volanta

Výrobný materiál, ktorý sa nachádza na povrchu volantu, je pomerne dôležitým faktorom, keďže má priamy súvis s jeho kvalitou a odolnosťou a taktiež s vaším komfortom. Ak hráte raz za čas, vystačíte si aj s menej odolným a pohodlným kúskom. Naopak, pokiaľ patríte k pravidelným hráčom videohier, určite vám odporúčame popremýšľať nad kúpou drahšieho, ale pevnejšieho a kvalitnejšieho volantu s poťahom, ktorý má dobré protišmykové vlastnosti a efektívne odvetrávanie. V inom prípade sa totiž môže stať, že ho budete musieť vymeniť po veľmi krátkom čase.

Plastové a gumené volanty

Z plastu alebo gumy je vyrobená drvivá väčšina plášťov na volantoch. V prípade, ak ide o kvalitný a pevný plast/gumu, nemusí ísť vôbec o zlú voľbu. Práve naopak. Tento materiál je ľahký, lacný a nenáročný na údržbu. Navyše, aj plastové volanty vo vnútri každých okolností ukrývajú kovové prvky.

Plastový volant na PC

Kovové volanty

Kov je používaný prevažne na výrobu vnútorných komponentov, výnimočne sa s ním stretnete aj na ich opláštení. Spravidla ide o kovové prvky, ktoré sú kombinované s plastom, kožou alebo koženkou. Volanty, pri ktorých prevláda tento materiál, môžu byť o niečo odolnejšie a pevnejšie, čo však závisí taktiež od typu použitého kovu.

Koženka a pravá koža

Pravú kožu nájdete len na najdrahších volantoch. Jej výhodou je vysoká odolnosť a dlhá životnosť. Nevýhodou trochu náročnejšia údržba. Koženka je zlatou strednou cestou. Je príjemná na dotyk, jej cena nie je najvyššia a údržbu je možné označiť za nenáročnú. Koženka má v porovnaní s pravou kožou nižšiu odolnosť a životnosť. Možnou nevýhodou oboch materiálov je nadmerné potenie dlaní. Ak siahnete po tejto alternatíve, zamerajte sa na kvalitu švov a spojov.

Tlačidlá

Tlačidlá na herných volantoch majú rôzne funkcie, pričom väčšinu z nich môžete spravidla naprogramovať podľa vlastných požiadaviek. Pri výbere si všimnite najmä ich rozmiestnenie. Mali by sa nachádzať na logických miestach. Určite nesmú zavadzať a za nevhodné pokladáme aj také rozmiestnenie, pri ktorom ich môžete pri hraní stlačiť nechtiac. Dôležité je aj podsvietenie. Tlačidlá by mali byť určite podsvietené, všimnite si však intenzitu svetla. V skratke, slabé ani príliš silné nie je dobré. Plusom je možnosť jeho nastavenia.

Rozdielny je aj počet tlačidiel. Na niektorých volantoch ich nájdete 6, na iných 12, 13, 15 alebo 24. Akýmsi štandardom je 12 tlačidiel. Ich počet v zásade nesúvisí s kvalitou ani funkčnosťou volantu. Ide len o prevedenie, ktoré sa líši od výrobcu k výrobcovi. O tom, ktoré vyhovuje vám, sa musíte rozhodnúť sami.

Pedále a radiaca páka

Pedále nie sú neoddeliteľnou súčasťou každého herného volantu, ich prítomnosť však považujeme za veľkú výhodu. Lacnejšie modely zvyknú byť vybavené 2 (plyn + brzda), tie drahšie 3 pedálmi (plyn + brzda + spojka). Na výber máte plastové, ktoré nepovažujeme za najlepšiu voľbu, keďže sú náchylné na poškodenie či zlomenie, a kovové, alebo hliníkové pedále. Druhá spomínaná alternatíva je drahšia, ale najkvalitnejšia a najodolnejšia. Po kovových pedáloch by ste mali siahnuť najmä vtedy, ak hráte často, dlho a vášnivo. Pozor, pomerne častým problémom býva prílišná tuhosť brzdového pedála. Tento parameter si najlepšie overíte cez recenzie.

VOlant na PC a pedále

Pri pedáloch si všimnite taktiež ich rozmiestnenie a veľkosť. Nemali by sa nachádzať príliš blízko seba. Menšie pedále budú nevyhovujúce pre osoby s väčšími chodidlami a problematické môže byť i hranie v topánkach. V neposlednom rade sa zamerajte na povrchovú úpravu na spodnej časti pedálového setu. Mala by byť protišmyková a pri umiestnení pedálov na koberec oceníte špeciálne štetiny, ktoré zabránia jeho pohybovaniu.

Radenie rýchlosti na herných volantoch prebieha najčastejšie cez páčky na ich spodnej časti. Druhou možnosťou je klasická radiaca páka. Ak si vyberiete model a 2 pedálmi, spravidla bude disponovať len 2 prevodovými rýchlosťami. Ako sme spomenuli vyššie, pri 3-pedálových modeloch budete mať k dispozícii klasickú spojku s viacerými prevodmi.

Ďalšie doplnky k herným volantom

K príslušenstvu, ktoré si môžete zaobstarať k hernému volantu, ďalej patrí ručná brzda. Niektoré volanty s radiacou pákou ju majú integrovanú priamo v nej. Ak patríte k skutočným herným nadšencom, nie je na škodu popremýšľať o kúpe špeciálnej pretekárskej sedačky alebo pretekárskeho kokpitu. Okrem toho, že poskytuje pohodlie aj počas dlhých hodín sedenia spolu s reálnejším zážitkom z virtuálneho šoférovania, sa na nej môžu nachádzať rôzne praktické doplnky, ako je stojan na upevnenie volantu či držiak na pedále.

Upínací systém herného volantu

Aby ste mohli bezpečne šoférovať, volant je nevyhnutné pripevniť k podložke, ktorou je najčastejšie stôl. V zásade sa stretnete s 3 typmi mechanizmov:

 • Svorky – Môžete ich použiť pri akomkoľvek type podložky. Volant pri tomto uchytení pevne drží na mieste, nevýhodou je možné poškodenie jemnejších materiálov, napr. dreva.
 • Silikónové prísavky – Sú vhodné len na hladké povrchy, teda sklo, prípadne plast.
 • Otvory na skrutky – Niektoré modely sú vybavené špeciálne zosilnenými otvormi, cez ktoré ich môžete priskrutkovať k stolu. Toto riešenie je najstabilnejšie, nevýhodou je, že volant nemôžete kedykoľvek odmontovať.

Cena zodpovedá kvalite

V prípade volantov na PC je cena taktiež jedným z najdôležitejších parametrov, pretože má priamy súvis s pomyselným výkonom a funkciami toho či onoho modelu. Cenové rozpätie je zároveň dôležitým kritériom výberu mnohých spotrebiteľov.

Najlacnejšie volanty na PC zoženiete za cenu do 100 eur. Nie je to nemenné pravidlo, no pri takýchto lacných kúskoch neočakávajte nič viac ako základ. Spravidla na nich absentuje spätná väzba, a ak sa na nich nachádza, jej kvalita je skôr priemerná, a uhol otáčania len málokedy presahuje 180 °. Volanty väčšinou neobsahujú pedále či radiacu páku, samozrejme, výnimky sa nájdu.

Ak si chcete naplno užiť takmer všetky populárne funkcie herných volantov, odporúčame vám siahnuť po kúskoch od 100 eur vyššie. V tejto cenovej kategórií nájdete už vcelku „vymakané“ zariadenia s nadpriemerným uhlom otáčania a výbornou spätnou väzbouModely za cenu od 200 až 300 eur už ponúkajú všetko podstatné vrátane ovládacích tlačidiel, špičkovej spätnej väzby a kvalitných doplnkov, ako sú pedále a páky. Ich prednosťou je taktiež vysoká kvalita spracovania a veľmi pevná konštrukcia, ktorá je ideálna na hranie náročnejších herných titulov.

Overené sú volanty Thrustmaster, Logitech, Speedlink či Trust

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniu v podobe kúpy nekvalitného a takmer nefunkčného herného volantu, je na mieste zvážiť kúpu modelu overenej značky. Na základe spotrebiteľských, ale i nezávislých recenzií je možné povedať, že nič nepokazíte výberom volantu od Thrustmaster alebo Logitech. Nevýhodu týchto zariadení je vyššia obstarávacia cena. K ďalším populárnym a overeným značkám patria HORI, Tracer, Trust, Speedlink či Genesis. V tomto prípade natrafíte aj na pomerne veľa cenovo dostupných modelov s prijateľnou kvalitou a výkonom.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenašli ste odpovede na otázky, ktoré zaujímajú práve vás? Niekoľko vám ich prinášame v nasledujúcich riadkoch. V prípade, že ani v nich nenájdete to, čo hľadáte, neváhajte sa nás opýtať v diskusii, ktorú nájdete pod naším článkom. Vaše komentáre sledujeme a všetky otázky sa snažíme zodpovedať v čo najkratšom čase.

Nie, nie je. Kompatibilitu si musíte overiť vopred za každých okolností. Niektoré volanty sú síce rozpoznateľné pre veľké množstvo herných titulov, kvalita prepojenia a kompatibilita však môže byť na veľmi zlej úrovni. Tejto oblasti by ste preto pred nákupom mali venovať zvýšenú pozornosť.

Samozrejme. Poťah patrí k tým častiam volantu, ktoré môžete vymeniť kedykoľvek. Tento úkon je jednoduchý, ak teda natrafíte na super výkonný model za dobrú cenu, no nekvalitným poťahom, jeho kúpa nemusí byť tou najhoršou voľbou.

Môže, ale nemusí. Chladenie je príznačné pre drahšie a nadštandardne výkonné modely. Ak po takom siahnete, všimnite si efektívnosť a taktiež hlučnosť chladiaceho systému.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnotenie:
(88.8%)

Komentáre
Danka 26.May.2022

Synovi som kúpila Thrustmaster X Force Feedback a chváli si to, je spokojný. Páčia sa mi hlavne tie odozvy, materiál, prevedenie atď. Myslím si, že pomer ceny, výkonu a kvality je viac než dobrý. Syn si pozeral viaceré recenzie a vybral si práve tento. Takže som mu urobila radosť. :-)

Odpovedať

Viktor 09.Jun.2022

Môžem odporučiť volant Logitech G920, fakt navodzuje reálny pocit z riadenia a nechýba ani spätná väzba v podobne dvojmotorovej odozvy. Volant je možné otáčať o 900 stupňov. Spracovanie je kvalitné a volant je na dotyk veľmi príjemný. Herné tlačidlá sú dobre umiestnené, dajú sa bez problémov ovládať.

Odpovedať

Erik 14.Jun.2022

Som veľmi spokojný s produktom Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel. Pomer medzi cenou a výkonom je za mňa dobrý. Plusom je, že sa dodáva s dvoma pedálmi a riadiacou pákou. Force Feedbask je regulovateľný. Volant má aj mínusy. Nepáči sa mi, že pohyb je možný len v 180 stupňovom uhle. A upínací systém je menej prepracovaný. Inak spokojnosť.

Odpovedať

Zolo 04.Jul.2022

Thrustmaster TS-PC je veľmi dobrý volant, je citlivý, presný a super je aj veľký polomer volantu. Mínusom je veľmi hlučné chladenie. Hrám však väčšinou so slúchadlami a vtedy to pri jazde ani nie je počuť. Cena je síce vyššia, ale oplatila sa mi kúpa. Pri vášnivých hráčov určite odporúčam.

Odpovedať

Evka D. 11.Jul.2022

Genesis Seaborg 350 je super volant a za super cenu. Deťom sa páči a to je hlavné. Kompatibilita je široká a plusom je, že volant sa dodáva aj s pedálmi a riadiacou pákou. Celkové spracovanie je ale nižšej kvality, no pri hre to nemá až taký veľký vplyv. Môžem odporučiť.

Odpovedať

Július 17.Aug.2022

Thrustmaster X Force Feedback som kupoval synovi a on si volant chváli. Páčia sa mi hlavne odozvy. Pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Materiál sa zdá byť kvalitný aj celkové prevedenie. Hlučnosť je nízka a hrateľnosť je výborná. Za tú cenu asi nemám žiadne výhrady, aj keď potešila by spojka, tá tu nie je. No a kvalita pedálov sa mi zdá o troška nižšia, ale inak super.

Odpovedať

tool-N 15.Sep.2022

"Prílišná tuhosť brzdového pedálu" je mýtus, vyplývajúci z toho, že obývačkoví jazdci spravidla nesedeli v reálnom športovom aute... presne tak, tuhosť brzdy je úplne niekde inde ako v konzumných autách, ktorými chodíte na nákup do tresca.
Samozrejme, že ak pedále neupevníte/neopriete, vyvinúť dostatočnú silu na obsluhu takejto brzdy môže byť problém (nepomáhajú tomu ani kolieska stoličiek :D).
Absentuje to Logitech G923, ktorý je oproti 29 alebo 920 o niečo ďalej (TrueForce, ktorá ale funguje len v hrách, ktoré to podporujú). Nevýhodou je špecifický zvuk TrueForcu, ktorý môže byť rušivý, na druhej strane je to asi jediný Logitech, pri ktorom nie je dôvod uvažovať o alternatíve.

Odpovedať

Robo 16.Oct.2022

Genesis Seaborg 350 NGK-1566 som kupoval pre syna a on je spokojný. Super je aj cena. Maximálny uhol otáčania 180 stupňov je postačujúci. Volant sa dá využívať s viacerými hernými konzolami aj s počítačom, samozrejme. Nechýba vibračná odozva či 15 funkčných tlačidiel. Prepojenie je káblové, čo môže niekomu vyhovovať a inému nie. Dĺžka kábla je až dva metre, takže je to v pohode.

Odpovedať