Kamery na dom

Najlepšie kamery na dom 2024 + recenzie

Kamerový systém, ktorý dokáže účinne chrániť váš majetok je cenným prvkom bezpečnosti. Treba si však uvedomiť, že kamery na dom neslúžia len na zachytenie inkriminovaných momentov v okamihu, keď sa stanú. Dokážu slúžiť na monitoring miesta, a to aj v situácii, keď by ste sa nachádzali na druhej strane planéty. Výber bezpečnostnej kamery by nemal prebiehať štýlom „vidím-kúpim“. Zohľadniť treba konkrétne parametre a požiadavky. Testmagazín pre vás pripravil návod, ako vybrať kamery na dom, no súčasne uskutočnil prieskum trhu a vybral tie najlepšie produkty. Jednotlivé vonkajšie bezpečnostné kamery sme porovnali. V pomere ceny a kvality nás zaujala IP kamera na dom TP-Link Tapo C310 s UHD rozlíšením, nočným videním a tiež vstavaným reproduktorom a mikrofónom.

Publikované: 19.04.2022
Aktualizované: 26.04.2024

Akú kameru na dom si kúpiť?

Sprvu sa mnohí spotrebitelia zameriavajú na to, aký kvalitný je obraz kamery. Nepochybne je tento parameter veľmi dôležitý. V skutočnosti je však pri výbere dôležitých omnoho viac vlastnosti a parametrov. Už len samotný typ kamery, ako AHD, IP alebo WiFi kamera. Laikom pri výbere toto rozdelenie nemusí nič hovoriť. Rovnako ako keď sa povie Bullet kamera, Dome či Antivandal kamera. Ak sa vám nechce celým procesom výberu zapodievať, možno vám poslúži náš výber najlepších kamier na dom. Vybrané modely majú priradené konkrétne štítky a možno práve ich špecifikácie budú vyhovovať vašim požiadavkám. Prečítať si môžete krátke charakteristiky alebo kompletné recenzie, ktoré nájdete nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo C310 5* Zobraziť produkt
Dahua IPC-S42FP-Imou 5* Zobraziť produkt
Netatmo Smart 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
TP-Link Tapo C310

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 30 m, pamäťová karta do 128 GB

Zobraziť viac info

Bezpečnostná kamera na dom TP-Link vyhotovuje záznam v UHD kvalite a disponuje aj nočným režimom s infračervenými diódami pre lepšiu viditeľnosť v noci. Sieťová IP kamera využíva bezdrôtové WiFi pripojenie, ale umožňuje aj pripojenie cez LAN sieťový kábel. Záznam je možné nahrávať na microSD kartu s max. kapacitou 128 GB alebo na cloudové úložisko. Kamera využíva aplikáciu Tapo. Integrovaný je mikrofón i reproduktor pre obojsmernú komunikáciu. Nechýbajú ani pohybové senzory.

Cenový trhák
Xiaomi Imilab EC3

Xiaomi Imilab EC3

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, nočné videnie, pamäťová karta max. 64 GB

Zobraziť viac info

Patrí k obľúbeným WiFi kamerám na našom trhu. Výhodou tejto vonkajšej kamery je vysoké 2K rozlíšenie a otočná konštrukcia (otáčanie nie je motorizované). Využíva prenos WiFi signálu a zároveň dokáže fungovať ako zosilňovač signálu – hotspot. Kamera má integrovaný mikrofón a reproduktor a dokáže spustiť výstražnú sirénu pri detekcii pohybu. Pri nočnom režime využíva privetľovanie IR diódami.

Náš TIP
Dahua IPC-S42FP-Imou

Dahua IPC-S42FP-Imou

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 30 m, pamäťová karta max. 256 GB

Zobraziť viac info

WiFi kamera s motorizovaným otáčaním objektívu disponuje kvalitným širokým zorným poľom. Výstupná kvalita záznamu je v UHD kvalite. Dostupná je aj obojsmerná komunikácia. Nočný režim je veľmi detailný a nehrozí notifikácia falošných poplachov. Dokáže rozpoznávať tváre a objekty, detekcia pohybu je tak veľmi presná. Pre uchovávanie záznamu využíva cloudové úložisko alebo microSD kartu. Kamera má vstavaný reflektor a sirénu. Spolupracuje s aplikáciou Imou Life. Okrem bezdrôtového pripojenia možno využiť aj LAN sieťové pripojenie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Dnes už dávno neplatí, že kamerový systém je vecou, ktorú by mali riešiť len priemyselné parky, firmy či podniky. Kamery na domoch sú čoraz bežnejšie a práve ony slúžia na účely zabezpečenia domácnosti a ochrany súkromného majetku. Samozrejme, požiadavky na kamerový systém sa môžu líšiť individuálnymi potrebami spotrebiteľa. My sme zrealizovali prieskum trhu, ktorý trval viac ako 50 hodín, pričom sme sa zamerali na vonkajšie kamery na dom a stanovili si najdôležitejšie parametre nášho porovnávacieho testu.

Tak ako väčšinu spotrebiteľov, nás taktiež zaujímala kvalita rozlíšenie záberov. Dnes už nie je výnimkou okrem Full HD záznamu aj 4K rozlíšenie. Z pohľadu technológie kamery sa líši aj spôsob uchovávania dát. Na inom princípe fungujú analógové alebo IP kamery, niektoré využívajú štandardné harddisky a servery, iné zasa cloudové úložiská alebo SD karty. Samostatnou kategóriou je funkcia nočného videnia, ktorú považujeme za veľmi podstatnú. V neposlednom rade je dôležité zorné pole kamery (záber snímania), a to ako dokáže pracovať objektív so svetlom. Ďalej sú tu iné inovatívne funkcie od integrovaného reproduktora a mikrofónu až po notifikácie na mobilný telefón. Vonkajšie kamery na dom musia mať taktiež zvýšenú odolnosť, keďže sú vystavené vonkajším vplyvom počasia.

Kvalita záznamu – rozlíšenie
Spôsob uchovávania záznamu
Zorný uhol a citlivosť na svetlo
Nočné videnie
Funkcie
Kvalita konštrukcie

Prieskum trhu ukázal, že v tomto segmente nie je núdza o konkurenciu a ponuka ja naozaj veľmi rozsiahla. Spotrebiteľ tak má možnosť vyberať si, čo je však niekedy ešte náročnejšie, pretože výber je o to komplikovanejší. My sme do nášho porovnávacieho testu vybrali kamery na dom TP-LinkXiaomiDahua EzvizReolink, ale aj dobre známu značku bezpečnostných kamier Hikvision. Prieskum trhu sa dostupnosť produktov sme realizovali u samotných predajcov, ako Mall.sk, Datart.sk, Alza.sk, Hej.sk, ale taktiež cez cenový porovnávač Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kamier na dom

K recenziám konkrétnych kamerových systémov sme pristupovali zodpovedne a hodnotili relevantné vlastnosti a parametre. Žiadna kamera na dom nebola zvýhodnená, podobne ako žiadny výrobca ani predajca, naše recenzie  nezaujaté a objektívne. Vždy vychádzame z dostupných dát, pričom sledujeme taktiež názory a skúsenosti samotných zákazníkov, ktorí už mali možnosť daný výrobok otestovať. Ak sú k dispozícii výsledky testov od zahraničných spotrebiteľských organizácií, berieme na vedomie aj tieto dáta. Veríme, že vám naše recenzie pomôžu zorientovať sa v tom, aké sú výhody a nevýhody vybraných modelov a možno si vyberiete svojho favorita.

Víťaz testu

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 30 m, pamäťová karta do 128 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Sieťová – bezdrôtová kamera na dom TP-Link Tapo C310 patrí k cenovo dostupným IP modelom. Disponuje navyše aretačným kĺbom, vďaka ktorému môžete meniť aj uhol – sklon kamery. Disponuje tiež IR LED diódami pre vyššiu kvalitu záberov počas hlbokej noci. Umožňuje tiež obojsmernú komunikáciu.

Základ kamery tvorí kvalitný objektív, ktorý ponúka zábery vo výstupnej UHD kvalite s rozlíšením 2 304 x 1 296 px. Veľkou výhodou konštrukcie kamery na dom je aretačný kĺb. Vďaka tomu môžete kameru nasmerovať presne na miesto, ktoré chcete monitorovať. TP-Link Tapo C310 má tiež IR LED prísvit, pričom maximálna viditeľnosť je na úrovni 30 metrov. Nočné zábery sú v solídnej kvalite, no vzdialenosť dosvitu je reálne nižšia, zhruba na úrovni 15 metrov. Nechýba ani integrovaný mikrofón a reproduktor. Máte tak možnosť cez kameru obojsmerne komunikovať. Spolupracuje tiež s Google Assistantom a Amazon Alexou.

Zapojenie kamery je veľmi jednoduché. Kamera disponuje WiFi modulom, no taktiež môžete využiť Ethernetový kábel pre priame zapojenie do LAN siete. Pre „live“ monitorovanie možno použiť veľmi intuitívnu aplikáciu Tapo, ktorú si môžete stiahnuť do vášho mobilného telefónu. Zábery môžete archivovať v aplikácii alebo priamo na pamäťovej microSD karte do 128 GB. V aplikácii môžete nastavovať rôzne parametre záberov a ovládať ju pomocou mobilu, stačí sa s kamerou cez WiFi spárovať. Prostredníctvom aplikácie produkt taktiež zaregistrujete do samotnej IP siete. Aplikácia je dostupná v českom jazyku

Vďaka integrovanému reproduktoru je možné nastaviť, že kamera v určitom čase bude na pohyb reagovať akustickým výstražným znamením. V noci je však detekcia pohybu pomerne nepresná. Klasicky vás na pohyb môže kamera upozorniť aj notifikáciou v aplikácii, ktorú máte v smartfóne. Siréna môže fungovať ako odstrašujúci prvok. Detektor pohybu cez deň pracuje veľmi efektívne a reaguje pohotovo.

Na napájanie je v balení napájací adaptér na 9 V/0,6 A. Nechýbajú ani potrebné skrutky a hmoždinky pre riadne upevnenie kamery. Konštrukcia disponuje stupňom odolnosti IP66 – vietor, dážď ani mráz nie sú pre kameru žiadnym ohrozením z hľadiska funkčnosti.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo nás táto bezpečnostná kamera na dom zaujala, sú pozitívne recenzie samotných zákazníkov. Spotrebitelia hodnotia kladne predovšetkým pomer ceny a kvality. Chvália tiež kvalitu rozlíšenia a veľmi dobré výsledky dosahuje nočné videnie, hoci IR prísvit má slabší dosah ako avizuje výrobca. Plusom je aj nenáročná montáž a veľmi jednoduché ovládanie prostredníctvom Tapo aplikácie, kde máte všetky nastavenia veľmi intuitívne po ruke.

Záznam je možné nahrávať na microSD kartu do 128 GB alebo na externé cloudové úložisko. Vonkajšia kamera môže fungovať bezdrôtovo cez WiFi rozhranie alebo priamo cez LAN kábel je možné ju pripojiť do siete. Spomedzi pozitívnych recenzií spomenieme aj citlivý mikrofón, ktorý spolu s reproduktorom slúži na obojsmernú komunikáciu. V pomere ceny a kvality ide naozaj o veľmi vhodnú voľbu pre bežných spotrebiteľov. Ešte vyššie rozlíšenie a väčšiu kapacitu úložiska má kamera na dom s nočným videním TP-Link Tapo C320WS, ktorá je rozhodne skvelou, trochu drahšou, alternatívou.

Pozitíva

Kvalitný obraz
Jednoduchá montáž
Pomer kvality a ceny

Negatíva

Menej presná detekcia pohybu v tme

Rozlíšenie: 2 304 x 1 296 px ● Nočné videnie: áno – IR prísvit do 30 m ● Pamäťová karta: áno – max. 128 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP66 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

Cenový trhák

Xiaomi Imilab EC3

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, nočné videnie, pamäťová karta max. 64 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na monitorovanie vášho domu môžete použiť aj túto exteriérovú otočnú kameru Xiaomi, ktorá sa na našom trhu teší veľkej popularite. Kamera využíva na prenos dát WiFi bezdrôtové pripojenie. Disponuje pamäťovým slotom pre microSD karty s kapacitou maximálne 64 GB. Objektív kamery umožňuje tiež obraz zoomovať, kameru je možné otáčať na diaľku a má aj nočné videnie.

Xiaomi Imilab EC3 je cenovo dostupná kamera s kvalitným záznamom v 2K kvalite. Objektív má rozlíšenie až 2 304 x 1 296 px. Obraz je veľmi čistý a jasný. Spotrebitelia pozitívne hodnotia aj nočné zábery. Kamera má zabudovaná infračervenú diódu na prisvetľovanie za zhoršených svetelných podmienok. Horšie je to v noci len pri rozoznávaní pohybu osôb, keď kamera deteguje niekedy aj hmyz pred objektívom a upozorní vás notifikáciou (ak ich máte spustené). Viditeľnosť v noci je zhruba na 15 metrov. Prítomný je mikrofón i reproduktor, takže je možná obojsmerná komunikácia. Kamera nahráva aj zvuk. Zariadenie využíva WiFi pripojenie, ale taktiež je k dispozícii LAN vstup pre pripojenie Ethernetového kábla – priamo do siete. Výhodou je, že kameru môžete využívať ako hotspot a zosilňovač WiFi signálu.

Konštrukcia kamery je otočná o 270° horizontálne a 47,5° vertikálne. Ovládanie zorného poľa je možné na diaľku. Kamera má tak veľmi široký uhol záberu. Nechýba ani pohybový senzor. Cez aplikáciu Xiaomi Mi Home môžete nastaviť automatické spúšťanie. K dispozícii je zdarma cloudové úložisko (7 dní, následne je spoplatnené). Inak zaradenie ukladá na microSD kartu, maximálne kapacita TF slotu je však len 64 GB. WiFi kamera na dom má integrovaný reproduktor a je možné aktivovať taktiež odstrašujúci sirénu.

Viacero spotrebiteľov výrobcu kritizovalo, že súčasťou balenia nie je český alebo slovenský návod. Preto je prípadné spustenie trocha náročnejšie. Na internete je však niekoľko videonávodov, ktoré vás spustením a montážou kamery bez problémov prevedú. Aplikácia je veľmi intuitívna a jednoducho v nej nastavíte, čo potrebujete. Či už ide o časové spínanie alebo nastavenie detekcie pohybu. Pozerať môžete záznam kamery live alebo z archívu (cloud). Výhodou je, že v aplikácii môžete medzi kamerami prepínať, ak ich máte v domácnosti viac.

Bullet konštrukcia kamery nie je úplne nenápadná aj vzhľadom na bielu farbu, no je veľmi odolná. Disponuje stupňom odolnosti IP66, takže prach, voda, dážď či mráz nie sú problém. V zimnom období odolá teplotám až do -30 °C, konštrukcia je vodoodolná a problémom nie je ani priame slnko.

Zákazníkov teší predovšetkým pomer ceny a kvality. Dizajn je kontroverznou témou, mnohým bullet konštrukcia vyhovuje, iným príde príliš nápadná a nemoderná. Hoci sú na trhu mnohé lacné kamery na dom, Xiaomi je alternatíva, ktorá za danú cenu ponúkne naozaj veľa úžitku. Veľmi dobre hodnotia spotrebitelia nočné videnie a taktiež možnosť otáčania kamery, čím sa výrazne zvyšuje uhol záberu a flexibilita kamery. Taktiež možnosť využívať kameru ako WiFi hotspot určite nie je na škodu.

Detekcia pohybu funguje spoľahlivo, no v noci niekedy kamera hlási pohyb aj v okamihu, keď sa pred objektívom mihne hmyz, detekcia je tak menej intuitívna. Detekcia pohybu osôb je v noci zhruba na 10 metrov. Kvalita konštrukcie je skvelá. Hoci ide o plastové časti, ABS plast je odolný a svedčí o tom i zvýšená odolnosť IP66 proti vode, prachu, mrazu a kamere neškodí ani priame slnko. Na škodu je, že dodávaný návod (pri väčšine kusov) nie je v slovenčine ani češtine. Samotná aplikácia je síce v angličtine, no je veľmi prehľadná. Maximálna kapacita externej microSD karty je len 64 GB. Konkurenčná kamera na dom TP-Link Tapo C310 disponuje kapacitou až 128 GB.

Pozitíva

Otočná konštrukcia
Pomer ceny a kvality
Diaľkový ovládač

Negatíva

Problémy s notifikáciami pri detekcii pohybu
Nepresný návod na spustenie

Rozlíšenie: 2 304 x 1 296 px – UHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit ● Pamäťová karta: áno – max. 64 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP66 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

Náš TIP

Dahua IPC-S42FP-Imou

UHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 30 m, pamäťová karta max. 256 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Významným spôsobom nás zaujala kamera na dom Dahua IPC-S42FP-Imou, ktorá pôsobí veľmi nenápadne a súčasne ide o perfektného strážcu majetku. Vysoká kvalita záznamu cez deň i v noci sú zárukou toho, že dokážete identifikovať všetko potrebné. Dáta sú prenášané cez WiFi bezdrôtové pripojenie alebo LAN kábel. Konštrukcia je vodoodolná a natáčanie kamery je možné na diaľku.

S rozlíšením 2 560 x 1 440 px (2K – UHD) sa dočkáte naozaj kvalitných záberov, ktoré ponúkajú detailný prehľad o tom, čo sa deje v sledovanom priestore. Objektív s ohniskom 3,6 mm má perfektnú citlivosť na svetlo, čo je tiež výhodou pri monitorovaní v tme. Nočné zábery sú silnou stránkou tejto kamery. Farebnému nočnému režimu napomáha IR prísvit do vzdialenosti až 30 metrov. Vďaka kvalitnému objektívu je kvalita záznamu na vysokej úrovni. Detekcia pohybu dokáže veľmi intuitívne rozpoznať osoby či zvieratá. Sieťová kamera prednáša dáta bezdrôtovo cez WiFi sieť alebo cez LAN kábel.

Výrobca využíva aplikáciu Imou Life, ktorú si stiahnete do vášho smartfónu. K dispozícii je aj český jazyk. Sledovať môžete „live“ záznam vo Full HD rozlíšení. Dáta sú ukladané na externé úložisko – microSD kartu. Podporuje úložisko až do 256 GB, čo je zárukou dlhých hodín záznamu. Samozrejme, využívať môžete cloudové úložisko, ktoré si vyžaduje mesačný poplatok. Záleží aj od služby, ktorú budete využívať. Vstavaný je mikrofón a reproduktor. Kamera na dom tak dokáže fungovať aj ako „vrátnik“, resp. môžete s návštevou komunikovať. Spolupracuje aj s Google Assistantom. Aplikácia umožňuje nastaviť časové spínanie alebo spustenie len v prípade, ak kamera deteguje pohyb. Notifikácie môžete dostávať priamo na mobil.

Kamera má veľmi vydarený dizajn. Konštrukčne ide o typickú dome kameru so stupňom krytia IP66. Veľkou výhodou konštrukcie je, že umožňuje motorizované natáčanie objektívu na diaľku. Priamo v aplikácii môžete ovládať horizontálny a vertikálny uhol záberu. Dokážete tak pokryť širšiu plochu. Zaujímavosťou je vstavaný reflektor, ktorý je možné v aplikácii aktivovať, prípadne ho môžete nastaviť ako odstrašujúci prvok počas noci, ak kamera zaznamená pohyb. Vďaka vstavanému reproduktoru je k dispozícii siréna, ktorá je pomerne hlasná (110 dB). Zlodejov tak dokážete odplašiť akusticky i vizuálne.

Vonkajšia kamera na dom Dahua IPC-S42FP-Imou je spotrebiteľmi hodnotená veľmi kladne. Ide o drahší model, ktorý však zákazníkov presvedčil kvalitou záberov nielen počas dňa, ale aj v noci. Nočné videnie je veľmi efektívne. IR prísvit má skvelý dosah. Bezpečnostná kamera skvele a inteligentne deteguje pohyb v noci i cez deň. Aplikácia je v češtine a k dispozícii máte množstvo individuálnych nastavení – časové spínanie, spínania na základe detekcie pohybu alebo nastavenie reflektora či sirény, ktoré sú k dispozícii.

Dahua má vstavaný mikrofón a reproduktor, takže môžete obojsmerne komunikovať. Spotrebiteľom sa páči i konštrukcia kamery. Je veľmi nenápadná. V aplikácii dokonca môžete konštrukciu natáčať a meniť tak smer i uhol sklonu kamerového zariadenia. WiFi pripojenie funguje bez problémov. Prípadne je možné využiť LAN vstup. Výhodou je aj možnosť využívať cloudové úložisko či SD kartu, ktorá môže mať kapacitu až 256 GB. MicroSD karta nie je súčasťou dodávky. Ako spomíname vyššie, ide o drahší model. Cena je úmerná kvalite. Pomer ceny a kvality však spĺňa aj lacná kamera na dom Xiaomi Imilab EC3 s 2K rozlíšením záznamu a taktiež otočnou konštrukciou.

Pozitíva

Jednoduchá inštalácia
Kvalita záberov a motorizované natáčanie
Nočné videnie a obojsmerná komunikácia

Negatíva

Bez výhrad

Rozlíšenie: 2 560 x 1 440 px – UHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit do 30 m ● Pamäťová karta: áno – max. 256 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP66 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

Lacná kvalita

QHD rozlíšenie, odolnosť IP66, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 30 m, pamäťová karta max. 256 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Jednoduchým a pritom maximálne efektívnym riešením bezpečnosti u vás doma môže byť aj táto moderná a inteligentná kamera na dom. Je určená do exteriérov a disponuje aj farebným nočným videním. Vybavená je kvalitným objektívom s vysokým UHD rozlíšením. Zábery dokáže ukladať na microSD kartu i na cloudové úložisko. Systém kamery využíva aj detekciu pohybu.

Detailné monitorovanie bezpečnostnou kamerou nikdy nebolo dostupnejšie. Model bullet kamery TP-Link Tapo C320WS je cenovo dostupná voľba, ktorá pritom ponúka vysoké QHD (2K) rozlíšenie. Kamera upozorní na pohyb vďaka senzorom pohybu. Citlivý snímač s označením Starlight dokáže perfektne pracovať s tieňmi i svetlom, čo je veľkou výhodou, problémy mu nerobí ani nočné snímanie. Napomáha tomu i infračervené prisvetľovanie, ktoré sa stará o farebné nočné zábery vo vysokej kvalite. Dosah nočného videnia je v praxi okolo 10 až 15 metrov. Problémom nie je detekcia pohybu ani rozpoznávanie tváre.

Cez aplikáciu Tapo veľmi jednoducho nastavíte požadované vlastnosti prístroja. Prispôsobiť si môžete aj citlivosť detekcie pohybu, napríklad zamerať sa na konkrétne priestory (napr. vstupná brána, plot alebo chodník). Kamera následne zaznamená pohyb a upozorní vás notifikáciou na mobil. Záznamy z kamery sa ukladajú na microSD kartu (max. 256 GB) alebo na cloudové úložisko (spoplatnené). Pripojenie je možné cez WiFi, takže bezdrôtovo alebo cez Ethernetový kábel. Konštrukcia umožňuje tiež natáčanie kamery. To však nie je motorizované. K dispozícii je však aretačný kĺb.

Integrovaný je mikrofón i reproduktor. Komunikácia je tak možné obojsmerne. Cez mikrofón dokážete komunikovať s návštevou alebo odstrašiť zlodeja. Rátajte s tým, že zvuk je trocha oneskorený. To však nie je výrazný problém. Vystrašiť môžete delikventov aj svetelným signálom a sirénou, ktorá sa spustí v prípade, že senzor zaznamená pohyb vo vymedzenom priestore. Zároveň vám príde notifikácia. Záznam môžete v aplikácii sledovať aj naživo vo Full HD rozlíšení. Na napájanie je použitý klasický DC 9V (0,6 A) adaptér. Konštrukcia má stupeň krytia IP66, problémom tak nie sú ani hlboké mrazy do -45 °C. MicroSD karta nie je súčasťou balenia.

Čím spotrebiteľov presvedčí kamera na dom TP-Link Tapo C320WS najviac, je určite nízka cena. Na druhej strane, pomer ceny a kvality poteší vysokým rozlíšením snímača Starlight, a to v QHD – 2K kvalite. Spotrebiteľom sa páči a používateľské rozhranie aplikácie a jednoduchá montáž kamery. Viacerí by prijali, ak by bolo možné natáčať kameru na diaľku. To však ponúkajú drahšie kamery na dom, ako Dahua IPC-S42FP-Imou. TP-Link však určite nesklame, čo sa týka kvalitou nočných záberov. Scény sú svetlé a všetky objekty veľmi dobre identifikovateľné. Záznam možno ukladať na cloudové úložisko alebo priamo na microSD kartu. Zákazníci vítajú aj možnosť obojsmernej komunikácie vďaka integrovanému mikrofónu a reproduktoru.

Detekcia pohybu je inteligentná, kamera len občas za horšieho osvetlenia reaguje aj na hmyz či iné nepodstatné podnety a odosiela notifikácie. Konštrukcia je odolná proti vode, prachu i mrazu (IP66). Prísvit na kamere je počas aktivity pomerne výrazný, no zároveň dokáže fungovať ak odstrašujúci prvok. Výhodou aplikácie Tapo je aj fakt, že môžete v aplikácii kamery prepojiť a sledovať tak záznam z každej kamery.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Záznam s vysokým rozlíšením
Farebné nočné videnie

Negatíva

Nemá motorizované otáčanie

Rozlíšenie: 2 560 x 1 440 px – QHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit do 30 m ● Pamäťová karta: áno – max. 256 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP66 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

QHD rozlíšenie, odolnosť IP65, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, nočné videnie, pamäťová karta max. 256 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ide o model z vyššej cenovej triedy, ktorý sa prezentuje vysokokvalitným objektívom s QHD rozlíšením (5 MPX) a rovnako kvalitným nočným videním. Aplikácia Reolink umožňuje individuálne nastavenia. PIR pohybové senzory sa vyznačujú ultimátnou detekciou objektov. Kamera na dom s nočným videním umožňuje tiež 3-násobný zoom a motorizované otáčanie objektívu.

Vonkajšia kompaktná exteriérová kamera je účinným bezpečnostným prvkom, ktorý vám ponúka celý rad možností zabezpečenia. V prvom rade ide o kvalitný záznam s QHD rozlíšením (2 560 x 1 920 px). Objektív navyše sníma veľmi široké zorné pole, pričom cez aplikáciu Reolink môžete využiť aj 3-násobný zoom a natáčať kameru horizontálne o 355°a vertikálne o 50°. Vďaka tomu je zorné pole kamery veľmi široké. Komunikácia prebieha prostredníctvom WiFi pripojenia alebo cez LAN sieťový kábel, ktorý je súčasťou balenia. Záznam sa ukladá do pamäte bezpečnostnej kamery na microSD kartu (max. 256 GB) alebo na cloudové úložisko aplikácie Reolink.

Vynikajúco vyzerajú nočné zábery z kamery. Nechýba nočný režim. Nočné videnie s IR prísvitom má reálny dosah okolo 10 až 15 metrov. Kamera je vybavená reflektormi, ktoré sa môžu aktivovať v noci pri detegovaní pohybu. V takom prípade priestor skvele osvetlí a pôsobí aj ako odstrašujúci element. Reolink E1 Outdoor je vybavená systémom pohybových senzorov, ktoré dokážu rozlišovať osoby, vozidlá alebo zvieratá (Auto tacking). Nehrozia tak žiadne plané poplašné oznámenia. Kamera na dome presne vie, kedy vám poslať oznámenie na smartfón podľa toho, aké individuálne nastavenia si určíte.

WiFi kamera spolu s inteligentnou detekciou pohybu dokáže spustiť aj zvukový alarm a upozorniť tak na aktivitu, čím dokáže odstrašiť delikventov. Spolu s alarmom sa môžu aktivovať LED bodové reflektory. Kamera nahráva taktiež zvuk vďaka vstavanému mikrofónu. Integrovaný je aj reproduktor a umožnená je tak obojsmerná komunikácia s návštevou. Zariadenie je kompatibilné s hlasovými asistentami od Google a Amazonu. Vďaka aplikácii Reolink máte k dispozícii vždy vzdialený prístup ku kamere. Môžete tak byť na dovolenke v Chorvátsku alebo v Austrálii a pri aktívnej sieti môžete vidieť, aká je aktuálna situácia u vás doma. Kamera disponuje odolnosťou IP65. Zvládne tak dážď, sneh, vietor, prach i mrazy do -30 °C. Reolink klienta je možné používať s OS Android aj iOS.

Názory zákazníkov sú pozitívne, hoci na našom trhu nie je k dispozícii názorov zákazníkov mnoho. V zahraničí spotrebitelia chvália kvalitu záznamu a perfektné nočné videnie. Veľmi často spomínajú aj oznámenia, ktoré nie sú nadmerné. Kamera deteguje pohyb veľmi presne a preto vie, kedy je vhodné upozornenie poslať. Nočné zábery sú farebné a zároveň veľmi detailné. Reálny dosah snímania v noci je okolo 10 až 15 metrov. Zákazníci veľmi často využívajú natáčanie kamery v horizontálnom i vertikálnom smere, ktoré je možné na diaľku.

Kritika smeruje len k vyššej obstarávacej cene. Treba však brať do úvahy, že kamera ponúka naozaj vysokokvalitný záznam. Bezpečnostná kamera má integrovaný mikrofón i reproduktor. Aktivovať je možné alarm i svetelnú signalizáciu. Záznam sa ukladá na microSD kartu alebo cloudové úložisko. Vyzdvihnúť treba takisto kvalitnú a odolnú konštrukciu. Problémom nie je ani stabilita WiFi signálu, čo je zásluhou dvojpásmovej WiFi 2,4 GHz a 5 GHz (resp. 5,8 GHz). Ak je cena to, čo vás dokáže odstrašiť, určite odporúčame WiFi kameru na dom Dahua IPC-S42FP-Imou s motorizovaným otáčaním, nočným videním a kvalitným záznamom (4 MPX objektív).

Pozitíva

Optický zoom a motorizované otáčanie
Vysoká kvalita záznamu
Presná detekcia objektov

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Rozlíšenie: 2 560 x 1 920 px – QHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit ● Pamäťová karta: áno – max. 256 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP65 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

Hikvision Hiwatch HWI-D140H

QHD rozlíšenie, odolnosť IP67 + IK10, pohybový senzor, IR prísvit do 30 m, LAN

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Exteriérová kamera od renomovaného výrobcu zabezpečovacej techniky patrí ku kvalitným dome kamerám s vysokokvalitným záznamom. Výstupný obraz je v QHD kvalite a infračervený prísvit sa postará o vynikajúce zábery aj za zhoršených svetelných podmienok. Zariadenie komunikuje výhradne cez sieťové LAN pripojenie. WiFi bezdrôtová komunikácia nie je k dispozícii.

Vonkajšia kamera má integrovaný kvalitný CMOS snímač s ohniskovou vzdialenosťou 2,8 mm. Objektív kamery je fixný a ponúka uhol záberu 100°, natočiť je možné len samotnú konštrukciu kamery. Výstupná kvalita obrazu je v 2K kvalite. Zariadenie disponuje nočným videním s IR prísvitom do vzdialenosti až 30 metrov. Komunikácia – dátový prenos je možný výhradne cez RJ-45 (LAN) vstup. WiFi bezdrôtové pripojenie nie je možné. Kamera komunikuje cez TTCP/IP protokol. Záznam je nahrávaný na príslušný softvér počítača, kamera nepodporuje pamäťový slot a všetky dáta sa ukladajú na cloudové úložisko alebo samostatný harddisk počítača. Ten však musí zvládnuť aj 24-hodinovú prevádzku.

Pripojiť sa môžete na kameru cez softvér Hik-Connect, a to pohodlne cez váš smartfón. Montáž kamery je jednoduchou záležitosťou. Samozrejme, zapojenie si vyžaduje jednoduchú elektrotechnickú zručnosť. Mierne nás však sklamala akákoľvek možnosť obojsmernej komunikácie. Zariadenie nie je vybavené mikrofónom ani reproduktorom. Kamera tak nenahráva zvuk a nie je k dispozícii ani funkcia alarmu.

Hoci kamere nejaké tie inteligentné prvky chýbajú, základnú úlohu monitorovať a zabezpečiť snímaný objekt zvláda na jednotku. Navyše, kamera je extrémne odolná. Bez problémov odolá aj tvrdšiemu zaobchádzaniu. Okrem toho, že je vodoodolná, mrazuvzdorná (-30 °C) odolá aj nárazom, pretože má certifikát IK10. Zdroj je chránený železom a objektív odolným krytom. IK10 norma je certifikátom, ktorý kameru označuje ako antivandal zariadenie. Disponuje tiež senzormi pre detekciu pohybu a je možné nastaviť snímanie v okamihu, keď kamera pohyb zaznamená.

Tento typ kamery nie je pre spotrebiteľov, ktorí by hľadali ten najinteligentnejší spôsob monitorovania konkrétneho priestoru. Niektorým zákazníkom prekáža absencia reproduktoru, kamery alebo tiež WiFi pripojenie. Tieto prvky sú dnes tým, čo spotrebitelia často vyhľadávajú. Exteriérová kamera na dom Hikvision Hiwatch HWI-D140H je zariadením, ktoré slúži na stabilné monitorovanie priestoru. Ponúka vo svojej podstate základ, ktorý nemusí stačiť každému. V takom prípade siahnite po bezpečnostnej kamere Dahua IPC-S42FP-Imou.

Spotrebitelia oceňujú kvalitné spracovanie kamery. Veď nie nadarmo disponuje certifikátom IK10 – Antivandal. Kamera komunikuje výhradne cez LAN sieťové pripojenie. Softvér v počítači je o niečo náročnejší, no na druhej strane, cez príslušnú aplikáciu môžete zábery z kamery sledovať aj na vašom smartfóne. Nočné zábery sú taktiež veľmi obstojné. Škoda, že objektív je fixný a nie je možné na diaľku regulovať sklon alebo smer snímania. Výstupná kvalita je podľa spotrebiteľov dobrá.

Pozitíva

Jednoduchá montáž
Kvalita záznamu
Odolnosť a kvalitné materiály

Negatíva

Chýba alarm
Nemá mikrofón ani reproduktor

Rozlíšenie: 2 560 x 1 440 px – QHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit do 30 metrov ● Pamäťová karta: nie ● WiFi: nie ● LAN: áno ● Odolnosť: IP67 + IK10 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: nie ● Reproduktor: nie

Ďalšie zaujímavé produkty

O tom, že ponuka bezpečnostných kamier na dom je rozsiahla svedčí to, že sme sa rozhodli pripraviť pre spotrebiteľov náš širší výber produktov. Vybrané modely, ktoré nájdete v tejto sekcii, nás zaujali a pokojne by mohli byť súčasťou recenzovaných modelov, no vzhľadom na kapacity nie je možné otestovať všetky výrobky v kategórii. Tieto alternatívne produkty nás však v našom prieskume trhu zaujali a ak ste medzi recenzovanými kamerami nenašli to, čo hľadáte, možno práve medzi týmito variantmi nájdete. Vybrali sme sem lacné kamery na dom, ale taktiež aj výkonné externé kamery s kvalitným záznamom.

Jednou z možností vášho zabezpečenia, resp. zabezpečenia vášho domu je aj Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera. Ide o bezdrôtovú IP kameru s WiFi pripojením, ale využiť možno aj Ethernet vstup. Kamera ako zdroj energie využíva 5 700 mAh batériu, ktorej výdrž je zhruba 90 dní na jedno nabitie. Záznam je vo Full HD kvalite (1 920 x 1 080 px). Nahrávať je možné na microSD kartu alebo na cloudové úložisko. Nechýba režim nočného videnia, ktorého dosah je okolo 7 až 10 metrov. Exteriérové kamera má stupeň krytia IP65. Zorné pole objektívu je až 130°.

Solight 1D76 je vonkajšia kamera na dom, ktorá patrí na našom trhu k obľúbeným. Dôvodom je nízka cena, ale taktiež kvalitný záznam vo Full HD rozlíšení. Kamera má stupeň krytia IP66 a bez problémov odolá dažďu, snehu i mrazom. Napriek nízkej cene má kamera motorizovaný podstavec a môžete tak kamerou na diaľku natáčať v horizontálnom i vertikálnom smere. Snímač CMOS veľmi dobre spracúva farby i svetlo a veľmi dobré sú aj nočné zábery z kamery. Má tiež vstavaný mikrofón a pohybové senzory. Za danú cenu ide o v skutku rozumnú voľbu.

Xiaomi je na našom trhu veľmi etablovaným výrobcom. Do nášho širšieho výberu sa dostala kamera na dom Xiaomi Imilab EC5. Vybavená je nočným videním a výstupná kvalita obrazu je v 2K kvalite. Zorný uhol objektívu je 100° vertikálne a 350°  horizontálne. Dome kamera je odolná proti vode a prachu IP66. Pripojenie prebieha cez bezdrôtovú WiFi sieť alebo cez LAN kábel.

Model vonkajšej WiFi kamery Kruger & Matz Connect C30 nepatrí k najpopulárnejším, no opäť zaujme pomerom ceny a kvality. Táto bezpečnostná kamera vyhotovuje záznam vo Full HD rozlíšení a vybavená je aj nočným videním s IR prísvitom do 10 metrov. Zariadenie má motorizovaný pohon pre natáčanie zorného pola. Nechýba ani slot pre microSD karty s maximálnou kapacitou 128 GB. Záznamy je možné ukladať aj na digitálny cloud. Využíva aplikáciu Tuya. Na napájanie využíva 5 V/2 A adaptér.

Do nášho širšieho výberu sme počas prieskumu trhu zaradili tiež model dome kamery Securia Pro N908SF. Kamera nás presvedčila kvalitným 3,6 mm objektívom s Full HD rozlíšením. Možná je obojsmerná komunikácia vďaka integrovanému reproduktoru a mikrofónu. Ponúka možnosť záznamu na microSD kartu až do 128 GB. Na diaľku dokážete meniť natočenie kamery a zorné pole. Prenos dát je možný cez WiFi bezdrôtový signál alebo cez LAN vstup.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Najpredávanejšie sú predovšetkým lacné kamery na dom. Rozhodne sa však nedajte zlákať lacnými čínskymi modelmi a aj keď siahnete po lacnejšej kamere, nech ide aspoň o renomovaného výrobcu a na našom trhu etablovanú značku. Kamery na dom sú už niekoľko rokov na vzostupe, pretože po nich siahajú bežní spotrebitelia, ktorí chcú chrániť svoj majetok. Dnes už nie je nutné využívať len analógové bezpečnostné kamery, ktoré sú však taktiež stále v ponuke, riešením sú moderné IP kamery s bezdrôtovým prenosom dát. Aby sme vám ukázali, aké kamery sú najpredávanejšie, pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku TOP 5 najpredávanejších bezpečnostných kamier na dom podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo C520WS 5* Zobraziť produkt
TP-Link Tapo C310 5* Zobraziť produkt
TP-Link Tapo C510W 5* Zobraziť produkt
TP-Link Tapo C500 5* Zobraziť produkt
Xiaomi BW400 Pro Set 5* Zobraziť produkt

Ak rozmýšľate nad zabezpečením vášho domu, a to z akéhokoľvek dôvodu, kamerový systém je s určitosťou jedným z možných riešení. Ak ste laik, určite vám pomôže, ak sa aspoň v základoch budete v ponuke kamier na dom orientovať. Je dôležité si uvedomiť, že najčastejšie spotrebiteľov od kúpy odrádzajú nie vysoké ceny, ale naopak, komplikovaná montáž a samotný spôsob napájania kamery. Bohužiaľ, zdroj energie potrebuje každá kamera na dome, to však neznamená, že si nemôžete vybrať tú najlepšiu alternatívu. V našom návode nájdete základné údaje o tom, ako si vybrať kameru na dom tak, aby vyhovovala vaším požiadavkám a plnila svoj účel tak ako má.

Ako vybrať kameru na dom

 • Typy kamier + charakteristika
 • Rozlíšenie
 • Zorné pole
 • Nočné videnie
 • Odolnosť a konštrukcia (Dome, Bullet, Antivandal)
 • Praktické funkcie
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy kamier podľa technológie

Určujúcim a často smerodajným delením aj pri rozhodovaní je, akú technológiu daná kamera využíva. Zatiaľ čo niektoré technológie sú trocha zastaralé, iné modernejšie sú na vzostupe. Krok za krokom vám preto jednotlivé technológie kamier charakterizujeme a objasníme základné princípy toho, čo ich odlišuje. Už na základe tohto je možné si jasne určiť, ktorý typ kamerového systému je pre vaše potreby najlepším riešením. Ak požadujete kompletné riešenie kamerového systému do domu, odporúčame vám kontaktovať profesionálov, ktorí vám navrhnú kompletne celý systém kamerového zabezpečenia od umiestnenia kamier až po napájanie a záznamové zariadenie.

IP kamery na dom

Tento druh kamier je na trhu najviac rozšírený. Jeho výhody sú v porovnaní s analógovým riešením nesporné. Predovšetkým ide o najvyššiu možnú kvalitu záznamu – Full HD, 4K. Ponúkajú digitálny prenos signálu, pričom dokážu prenášať signál z kamery na dome na neobmedzenú vzdialenosť. Je možný bezdrôtový i káblový prenos signálu (LAN). Za výhodou je nutné považovať možnosť obojsmernej komunikácie cez TCP/IP protokol. IP – sieťová kamera má vlastnú IP adresu, takže záznam môžete sledovať „live“ alebo ho archivovať. Na toto je možné použiť štandardný fyzický DVR rekordér alebo sieťový NVR rekordér, ideálne za podpory profesionálneho softvéru, ktorý má dostupné digitálne úložisko – cloud a vaše záznamy pravidelne zálohuje. Alternatívou môže byť, že doma budete mať špeciálny harddisk určený na vysokú záťaž 24/7. Na rodinných domoch sú práve sieťové kamery najviac využívaným druhom kamerového zabezpečenia. Bežné sú však aj pri areáloch a rôznych objektoch skladov a firiem.

V miestach, kde nie je k dispozícii stabilné internetové pripojenie cez LAN sieť ani možnosť internetu šíreného bezdrôtovo, riešením, hoci drahším, je bezpečnostná kamera na SIM kartu, ktorá využíva internetové pripojenie od operátora.

WiFi kamery na dom

Veľmi populárne sú dnes v domácnostiach taktiež WiFi kamery na dom. Je potrebné upozorniť, že chod týchto kamier je závislý výhradne od príjmu WiFi bezdrôtového signálu. V prípade stabilného pripojenia dokážu priestor monitorovať veľmi efektívne a kvalitou záznamu sa vyrovnajú aj IP kamerám. Pritom nemusíte riešiť žiadnu kabeláž, ak nerátame napájanie – zdroj energie.

WiFi kamera na dom

Nevýhodou mnohých týchto modelov je, že záznam nahrávajú priamo na externé (micro-SD karta) alebo integrované úložisko. V prípade zničenia pamäťového úložiska alebo znehodnotenia kamery tak môžete stratiť všetky záznamy. Výhodou je dostupná cena a jednoduchá montáž. Osobne však odporúčame siahnuť po IP kamere s podporou WiFi, ktorá ponúka cloudové úložisko.

Analógové kamery na dom

Ide o aktuálne najzastaranejší druh kamerového záznamu, ktorý pochádza ešte zo 70. rokov minulého storočia. Dáta a samotný signál je zabezpečovaný pomocou štandardných koaxiálnych káblov, aké poznáme zo starších televízorov, ktoré využívali koaxiálne pripojenie pre príjem televízneho signálu. Hoci ide o staršiu technológiu, ktorá má svoje rezervy, dnes sa už kvalitou záznamu dokážu vyrovnať aj niektorým modernejším IP alebo WiFi kamerám.

Analógové CCTV kamery na dom, reps. AHD kamery sú svojou funkcionalitou do istej miery limitované. Záznam kamier sa nahráva výhradne na DVR box. Ide v zásade o prehrávač pripomínajúci DVD prehrávač. Takéto kamerové systému sú vhodné na domy, kde je takéto koaxiálne pripojenie zriadené. Ak sú takéto rozvody prítomné, uľahčuje to montáž. Veľkou výhodou je nižšia obstarávacia cena.

Typy kamier na dom podľa určenia

Za základné delenie bezpečnostných kamier sa považuje to, do akého prostredia sú určené – či ide o exteriér alebo interiér. Vonkajšie kamery na dom musia disponovať zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti, snehu, mrázu alebo vetru. Tento stupeň odolnosti určuje parameter IP – International Protection.

Naopak, na interiérové kamery, určené napríklad do miestností v dome alebo byte, nie sú kladené také vysoké nároky, čo sa odolnosti konštrukcie a materiálov týka. Často sú aj konštrukčne menšie.

Rozlíšenie bezpečnostnej kamery

Pre spotrebiteľov je údaj o rozlíšení veľmi často faktorom, ktorý určuje kvalitu kamery. Do istej miery je faktom, že kvalita rozlíšenia, objektív i šošovka, je veľmi podstatná a zároveň priamo predurčuje kvalitu finálneho záznamu. Čím vyššie rozlíšenie je, tým viac detailov máte k dispozícii. Dokážete identifikovať tváre ľudí, farby či evidenčné čísla vozidiel. Pri identifikácii objektov dokáže byť vysoké rozlíšenie veľmi nápomocné, naopak, horšia kvalita je niekedy na škodu.

Kamera na dom rozlíšenie

Samotná kvalita rozlíšenia sa stanovuje podľa pixelov – megapixelov. Čím je pixelov viac, tým je obraz kvalitnejší. Niektoré staršie analógové kamery ponúkajú rozlíšenie 720 x 480 px, čo je z hľadiska rozpoznávania objektov veľmi nízka kvalita rozlíšenia. Podstatné je si uvedomiť, že exteriérové kamery na dome neraz snímajú z väčšej vzdialenosti (napr. zo strechy) a malé rozlíšenie spôsobí, že objekty na zázname sú zliate, neostré a rozmazané. HD rozlíšenie 1 280 x 720 je dnes minimálnou kvalitou, ktorou by mali bezpečnostné kamery disponovať. Ideálne je rozlíšenie Full HD 1 920 x 1080 alebo 2 560 x 1 440 (2K) až 4K rozlíšenie 3 840 x 2 160. Vyššie rozlíšenie má na svedomí to, že záznamy zaberajú viac miesta, takže je potrebné mať k dispozícii adekvátne veľké úložisko.

Zorné pole – uhol snímania

S touto vlastnosťou súvisí samotné rozlíšenie a typ objektívu, ktoré bezpečnostná kamera využíva. Pred výberom kamery je potrebné vždy vedieť, kde chcete kameru umiestniť, ale aj to, aký priestor chcete snímať.

V praxi sa môžete stretnúť s pevným – priamym objektívom alebo variofokálnym. Pevný objektív stabilne zaberá priestor pod uhlom, na aký je zameraný. Ohniskovú vzdialenosť ani uhol nemožno nastavovať. Najčastejšie sa stretnete s pevným objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 3,6 mm.

Variofokálny objektív bezpečnostnej kamery umožňuje nastaviť ohniskovú vzdialenosť i uhol snímania podľa potreby. Nastaviť môžete uhol na rôznu hodnotu podľa toho, na aké miesto chcete kamerou cieliť. Nie je výnimkou, že kamery na dom s variofokálnym objektívom disponujú zoomom. Motorizované môže byť aj otáčanie samotnej konštrukcie kamery, záleží od prevedenia, kedy je možné natáčať kameru v horizontálnom i vertikálnom smere.

Kamery na dom s nočným videním

Zabezpečenie majetku počas noci je rovnako dôležité ako snímanie počas dňa. Je preto nevyhnutnosťou, aby bezpečnostná kamera na dome dokázala počas zhoršených svetelných podmienok poskytnúť rovnako relevantné vizuálne dáta. Aby to tak bolo, kamera musí byť vybavená nočným videním, a to môže fungovať na rôznom princípe.

Kamera na dom s nočným videním

Najčastejšie ide o integrovaný alebo externý IR LED prísvit. Kamera pri zhoršených svetelných podmienkach aktivuje IR LED prisvetľovanie, vďaka ktorému dokáže snímať aj počas noci alebo za zhoršených svetelných podmienok. IR prisvetľovanie sa môže líšiť maximálnym dosahom na 10, 20 či 60 metrov. Treba však rátať s rezervou, pretože platí, ak má kamera prísvit maximálne 20 metrov, znamená to, že do 10 metrov je obraz osvetlený výrazne viac, následne sa miera dosvitu znižuje. Čím sú teda snímané objekty ďalej od objektívu, tým je prisvetľovanie menej účinné.

Viaceré bezpečnostné kamery sa líšia aj v tom, že nočné zábery sú čiernobiele. Avšak exitujú aj kamery s farebným nočným videním, ktorých cena je vyššia a sú tak menej dostupné.

Svetelná citlivosť

Samostatne spomenieme aj parameter, ktorému sa hovorí svetlocitlivosť. Pri nočných záberoch je tento parameter kľúčový. Počas noci je dôležité, aby dokázal objektív reagovať rovnako intuitívne ako počas dňa. Ak je svetelná citlivosť vyššia, je náročnejšie pri horšom osvetlení vyhotoviť kvalitný záznam. Intenzita osvetlenia sa udáva v luxoch.

Konštrukcia kamery a jej odolnosť

Investovať odporúčame do kvalitných exteriérových kamier. Určite sa neoplatí šetriť na tom, že ako vonkajšiu kameru použijete cenovo výhodnejšie interiérové prevedenie. Kvalita spracovania musí zodpovedať cene, aspoň tak by to malo byť. Nenechajte sa zlákať na lacné čínske „super“ bezpečnostné kamery, ktoré disponujú Full HD záznamom, no ich životnosť je rádovo v stovkách hodín. Kamery delíme aj podľa tvaru, pretože môžu mať tvar pologule alebo valca – tubusu. Ich konštrukčné riešenia sa vyznačujú špecifickými vlastnosťami. Existujú aj mini bezpečnostné, tzv. špionážne kamery, ktoré sú veľmi nenápadné.

Kamera na dom odolnosť

Opomenúť nemožno ani stupeň krytia. Vonkajšie kamery na dom s nočným videním by mali byť schopné odolať vetru, dažďu, vlhkosti i nízkym mínusovým či vysokým letným teplotám. Odolnosť konštrukcie zariadenia je vyjadrená skratkou IP a číselným údajom. Pre kamery do exteriéru by mal byť stupeň krytia označený kódom IP65 alebo IP66.

Bullet kamery na dom

Zvyknú sa označovať aj ako tubusové kamery, čo je určené zvyčajne ich valcovitým tvarom. Bullet kamery na dom sa bežne využívajú na monitorovanie objektov v exteriéri, no často sa umiestňujú aj do interiérov na chodby, kancelárie a pod. Sú veľmi odolné. Objektív je spravidla chránený strieškou alebo bočnými krytmi, čím je zabezpečená zvýšená odolnosť proti vplyvom počasia.

Výhodou tejto konštrukcie je, že disponuje otočným – aretačným ramenom a kĺbom, vďaka čomu môžete meniť sklon a zorné pole, pod ktorým kamera sníma. Ide o pomerne viditeľné kamery, čo niekto považuje za výhodu, inému by to mohlo prekážať. Každopádne, takéto kamery odporúčame inštalovať do bežne nedosiahnuteľnej výšky. V inkriminovanom momente by ich totiž vandali natočiť zlým smerom a kamera by tak nezaznamenala pôvodne snímaný objekt.

Dome bezpečnostné kamery

Tento typ kamery, ktorému sa zvykne hovoriť aj ako antivandal kamera, je v dnešnej dobe najbežnejším typom konštrukcie. Ktorý využívajú aj domácnosti. Kamera má tvar pologule. Konštrukcia ja menšia a menej nápadná. Nedisponuje žiadnymi mechanickými – pohyblivými časťami.

Označenie antivandal sa využíva aj preto, že samotný objektív je dobre chránený, konštrukcia veľmi odolná a zároveň je možné ich dobre umiestniť tak, aby neboli úplne nápadné. Kryt objektívu býva spravipla z polykarbonátu, hliníka alebo iného kovu. Bežne sa takáto kamera inštaluje na steny, stropy alebo podbitia domov. Pre vandalov je nemožné s kamerou manipulovať a jedinou možnosťou ako zamedziť nahrávaniu je úplné zneškodnenie kamery.

PTZ dome kamery na dom

Tento typ pracuje s motorickým zoomom – približovaním. Na diaľku tak môžete prostredníctvom aplikácie, ovládača alebo DVR – NVR zariadenia ovládať sklon kamery alebo ohniskovú vzdialenosť. Ide o profesionálne IP kamery, ktoré sú využívané predovšetkým v prípadoch, kedy je potrebné priestor detailne monitorovať a počas monitoringu využívať práve približovanie a pohyblivosť objektívu. V niektorých prípadoch ide o relatívne finančne nákladné riešenie.

PTZ dome kamera na dom

Praktické funkcie

Pri výbere kamery na dom môžete pri konkrétnych modeloch natrafiť na kvantum funkcií, ktoré ponúkajú. Často ide aj o skratky, ktoré laikovi nič nepovedia. Sú však funkcie a vlastnosti týkajúce sa výhradne rozlíšenia, kvality obrazu, ale taktiež aj také, ktoré majú vplyv na používanie. Tu sú niektoré dôležité funkcie, ktoré určite nie sú na škodu.

 • Nočné videnie – už vyššie sme spomínali nočné videnie, resp. IR prísvit. Takouto funkciou by mala oplývať každá lepšia bezpečnostná kamera. Nočné videnie môže byť čiernobiele alebo farebné. Čím je snímanie v noci kvalitnejšie, tým lepšie.
 • Natáčanie kamery – ide o veľmi vyhľadávanú funkciu. Kameru je možné natáčať manuálne (lacnejšie modely) – bullet kamery disponujú aretačným kĺbom a môžete tak meniť vertikálny i horizontálny smer podľa toho, aké objekty chcete snímať. Druhým, inovatívnejším, spôsobom je motorizované otáčanie kamery – objektom dokážete pohybovať na diaľku cez aplikáciu alebo diaľkovým ovládačom. Meníte tak uhol a zaberáte iné zorné pole.
 • WDR (Wide Dynamic Range) – ide o funkciu, ktorá sa týka kvality snímaného obrazu. WDR dokáže kompenzovať rôzne úrovne svetla a dokáže vyrovnávať úrovne v prípadoch, keď je svetlo príliš silné a keď sú, naopak, snímané objekty tmavé. Kamera tak pracuje s algoritmom, ktorý pri finálnom zábere docieli čo najlepší možný kontrast snímok.
 • Detektor pohybu  (PIR) –kamerový systém môže fungovať spôsobom, že začne nahrávať v okamihu, keď zaznamená pohyb. Prípadne, pri detekcii pohybu kamera na dome upovedomí spotrebiteľa o tom, že v snímanej oblasti prebieha aktivita.
 • Notifikácie – IP sieťové kamery, ktoré sú pripojené do siete, či už káblom, bezdrôtovo, prípadne cez SIM kartu, dokážu používateľovi na zvolené telefónne číslo alebo cez aplikáciu zasielať SMS upozornenia alebo notifikácie z aplikácie, ktoré sa týkajú pohybovej aktivity. Fungujú na princípe detekcie pohybu.
 • Mikrofón a reproduktor – dnes už nie je žiadnou raritou, že mnohé kamery disponujú mikrofónom, ktorý sníma zvuk z okolia. A výnimkou nie sú ani reproduktory, ktoré dokážu vydávať zvuk alarmu, prípadne môžu slúžiť ako komunikačné zariadenie. Využívať môžete mobilnú aplikáciu alebo požadovaný softvér, cez ktorý môžete vďaka reproduktorom reprodukovať zvuk priamo osobám, ktoré sú v danom okamihu na zázname.
 • MicroSD karta – ide o štandard, pri ktorom kamera umožňuje ukladanie kamerových záznamov priamo na SD kartu v kamere. Kapacity, ktoré podporujú, sú rôzne od 32 GB až po 512 GB. Ukladanie záznamu prebieha tak, že ak sa kapacita úložiska zaplní, automaticky sa začne premazávať najstarší záznam. Inteligentné bezpečnostné zariadenia sú prednastavené tak, že ukladajú len záznam, keď je na snímkach zaznamenávaná aktivita. Aj na toto slúži snímač pohybu.
 • Cloudové úložisko – viacerí výrobcovia kamier svojim spotrebiteľom umožňujú tiež využívanie autorského softvéru – aplikácie, vďaka ktorej môžu sledovať záznam online alebo môžu archivovať samotné záznamy. Niektoré aplikácie sú bezplatné, iné si vyžadujú poplatky. Základom je, že nahrávky na cloudovom úložisku sú výhodné z dôvodu, že ak by sa aj kamera poškodila, zábery máte k dispozícii práve na digitálnom cloude. Viete si tak spätne skontrolovať desaťtisíce hodín nahrávania kamery.
 • POE (Power Over Ethernet) – je skratka pre napájanie cez Ethernetový LAN kábel. IP kamery, ktoré nevyužívajú bezdrôtový prenos dát, ale naopak prenos cez kábel, využívajú TCP/IP obojsmerný protokol toku dát. Súčasne môže POE slúžiť ako napájanie a nemusíte tak ku kamere ťahať dva káble (zdroj a Ethernet), ale stačí jeden.
 • OSD – umožňuje nastavovanie parametrov priamo na kamere alebo cez diaľkový ovládač, ktorý je súčasťou balenia.
 • DNR (Digital Noise Reduction) – táto funkcia vylepšuje kvalitu obrazu tým, že potláča zašumenie. Týka sa to aj snímania pri zhoršenom osvetlení.

CCTV kamera na dom

Do kvalitnej bezpečnostnej kamery investujte

Sme zástancami, že do bezpečnosti sa vždy oplatí investovať a kvalitná bezpečnostná kamera nestojí 15 eur. Hoci vnímame fakt, že niekedy slabšie zabezpečenie, a to platí aj ak ide o lacné kamery na dom, môže byť efektívnejšie ako žiadne.

Cenovo najdostupnejšie sú určite analógové kamery. Tie však považujeme v podstate za prežitok a do domácnosti ich už dnes neodporúčame, hoci tie najlacnejšie nestoja viac ako 20 – 30 eur. Ak ide o IP alebo WiFi kamery na dom, potom sa začneme hýbať v cenovkách na úrovni 50 až 100 eur za kus. Ide spravidla o vonkajšie kamery, ktoré môžu disponovať Full HD, UHD či QHD rozlíšením. Na druhej strane, nočné videnie môže mať svoje nedostatky, predovšetkým, čo sa týka detekcie objektov. Svoju rolu však dokážu splniť bez problémov. Na lacné 15-eurové čínske napodobneniny nenaleťte.

Ďalej treba rátať s tým, že čím kvalitnejší záznam chcete, tým sa bude cena navyšovať. Kvalitnejšie a odolnejšie dome bezpečnostné kamery kúpite okolo 100 až 150 eur. Tieto kamery môžu mať lepší uhol záberu či dokonca zoom a ovládanie smeru snímania. A ak uvažujete o celom kamerovom systéme, resp. kamerovom sete, pripravte sa na to, že cena sa môže rádovo vyšplhať na stovky až tisíce eur. Profesionálne zabezpečenie nie je naozaj lacným „špásom“ a preto vždy zohľadnite to to, aké máte reálne požiadavky. Pre bežné domácnosti niekedy stačí jedna, maximálne tri kamery.

Kamery na dom Xiaomi, TP-Link a Hikvision

Po prieskume trhu môžeme konštatovať, že v tomto segmente pôsobí viacero výrobcov, ktorí si v získali veľmi dobré renomé. Aj preto našim čitateľom vždy odporúčame overené výrobky od renomovaných výrobcov.

Kamery na dom Xiaomi a TP-Link sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené. Viaceré ich produkty dosahujú perfektné výsledky v spokojnosti zákazníkov a dôkazom toho je i množstvo pozitívnych referencií spotrebiteľov. Zároveň sú cenovo dostupné, čo je z pohľadu spotrebiteľa veľké pozitívum. Veľmi kvalitné vonkajšie kamery ponúka napr. výrobca Hikvision. Treba však rátať s vyššou obstarávacou cenou. Výrobca ponúka taktiež viacero druhov konštrukcií.

Počas prieskumu trhu nás o svojich kvalitách presvedčili takisto bezpečnostné IP kamery Ezviz a Reolink, ktoré sú technologicky na veľmi dobrej úrovni. Veľmi širokú ponuku interiérových i exteriérových modelov majú aj výrobcovia Dahua a Securia PRO, ktoré v oblasti zabezpečovania pôsobia dlhšie obdobie.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímate sa o konkrétne technické parametre? Potrebujete viac informácií ohľadom výberu? Chceli by ste sa poradiť v prípade vybraného modelu? Pokojne nám napíšte komentár, obráťte sa na nás a ochotne vám poradíme. Komentáre pravidelne kontrolujeme a v prípade otázok odpovedáme čo najskôr. Zároveň sa môžete poradiť s ostatnými spotrebiteľmi, ktorí majú s kamerami na dome skúsenosti a môžu svojimi cennými radami pomôcť práve vám. Budeme tak veľmi radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Takáto otázka je veľmi všeobecná. Náš vyber je zameraný na externé kamery na dom. V praxi sa najviac osvedčili IP kamery, ktoré ponúkajú digitálny prenos signálu. Dáta sú cez UTP kábel prenášané neobmedzene a záznamy sa ukladajú najčastejšie na konkrétne digitálne úložisko – NVR – Network Video Recorder (Box). Prenos dát je možný aj cez klasickú LAN domácu sieť (POE – Power Over Ethernet) alebo bezdrôtovo cez WiFi signál. Takáto kamera na dom má svoju IP adresu a záznam sa najčastejšie nachádza na príslušnom serveri softvéru, ktorý daná kamera využíva. V sieti IP adries sa tak nachádza práve vaša a vďaka tomu môžete záznamy sledovať aj z archívu. Zároveň sú IP kamery na dom vhodné aj preto, že sú tu modely, ktoré sú cenovo dostupné a pritom prinášajú používateľom vysokú pridanú hodnotu. Konštrukčne ide najčastejšie o dome kamery na dom, ktoré sú dostatočne efektívne a zároveň i po dizajnovej stránke prívetivejšie než klasické tubusové kamery.

Ak nie je k dispozícii internetové pripojenie, riešením môžu byť napríklad fotopasce vybavené pohybovým senzorom a dáta ukladajú na integrované alebo externé úložisko. Avšak ešte lepšou alternatívou je, ak siahnete po bezpečnostnej kamere na SIM kartu. Dátový tok beží cez 4G/5G, resp. cez LTE rozhranie a vy môžete „live“ sledovať snímaný objekt priamo na vašom smartfóne. Rovnako, ako by ste mali k dispozícii internetové pripojene. Kompromisom je mierne oneskorenie toku dát a taktiež aj znížená kvalita záznamu.

Áno, táto funkcia je rozhodne veľmi vítaná. Nie sú ňou vybavené všetky modely. Ak je však kamera vybavená detektorom pohybu, dokáže vás upozorniť emailom, SMS notifikáciou alebo akustickým signálom. Je potrebné priznať, že kamera často môže nebezpečenstvo vyhodnotiť nesprávne, čo následne spôsobí planý poplach. Stále však lepšie, ako keby sa upozornenie nedostavilo v prípade kriminálnej aktivity.

Áno, záleží však od konkrétnych požiadaviek. Často sú odporúčané skôr do interiérov, pre stabilitu bezdrôtového WiFi signálu. Pri exteriérových riešeniach je lepšie postarať sa o napojenie cez LAN kábel. WiFi kamery sú čisto závislé na neustálom internetovom pripojení. Dáta nahrávajú na integrované úložisko alebo na SD kartu. V prípade, že pamäťovú kartu alebo celú kameru niekto odcudzí či znehodnotí, nemáte k dispozícii žiadny záznam. Pokiaľ však nie je riešené ukladanie dát prostredníctvom softvéru na cloudové úložisko, čo je dnes taktiež veľmi časté. Aj WiFi kamery tak dokážu byť v dnešnej dobe privátne, resp. utajené a záznamy uchovávať.

V zásade fungujú ako „strašiak“. Ich úlohou je, aby vzbudzovali rešpekt a odrádzali potenciálnych narušiteľov poriadku. Ich výhodou je nízka cena. Do istej miery môže tento psychologický aspekt navodenia zabezpečenia majetku fungovať, no na druhej strane nemajú žiadny iný technologický či praktický účinok.

UHD rozlíšenie, odolnosť IP65, pohybový senzor, mikrofón a reproduktor, IR prísvit do 33 m, pamäťová karta max. 128 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

IP sieťová kamera na dom Reolink Argus PT je špecifickým modelom, ktorý disponuje integrovaným akumulátorom a taktiež možnosťou dobíjania solárnym panelom reolink (nie je súčasťou dodávky). Kamera na dom má UHD rozlíšenie, motorizované otáčanie a veľmi kvalitné nočné videnie.

Bezdrôtová motorizovaná kamera na dom Reolink patrí na našom trhu k drahším modelom, ktoré ponúkajú vysokú kvalitu záznamu. Rozlíšenie 2 560 x 1 440 px ponúka veľmi detailné zobrazenie a využíva CMOS senzor Starlight. WiFi kamera umožňuje bezdrôtové pripojenie k sieti. LAN vstup nie je k dispozícii. PIR senzory pohybu dokážu veľmi inteligentne detegovať v reálnom čase, ak sa na záberoch odohráva nejaká aktivita. Integrovaný je mikrofón i reproduktor a je tak možná aj obojsmerná komunikácia. Cez reproduktor je možné aktivovať zvukovú výstrahu. Cez aplikáciu Reolink môžete dostávať notifikácie a upozornenia v prípade, že ich aktivujete.

Kamera má široký zorný uhol až 140°. Veľkou výhodou je práve motorizované otáčania na diaľku. Môžete tak pole rozšíriť a sledovať priestor v rozsahu až 355° horizontálne a 140° vertikálne. Perfektnou funkciou je aj 6-násobný optický zoom. Kamera na dom má aj slot na pamäťovú kartu s kapacitou maximálne 128 GB. Využiť môžete taktiež službu Reolink Cloud. Živý prenos máte vďaka pripojeniu do siete k dispozícii kedykoľvek. Reolink Argus PT podporuje operačné systéme iOS, Android aj Windows či Mac.

Špecifikom tejto kamery je práve spôsob napájania. Kamera disponuje dobíjateľnou batériou s kapacitou 6 500 mAh. Výrobca neuvádza výdrž batérie pri prevádzke. Napájať môžete kameru aj cez klasický adaptér 5 V/2 A. Ďalšou zaujímavosťou je, že je možné ku kamere dokúpiť solárny panel Reolink a kamera sa tak stane absolútne nezávislá od elektrickej siete, zároveň dokáže energiu uchovávať do akumulátora.

Nočné videnie tohto modelu je veľmi vydarené. Pre nočné záznamy má kamera integrované infračervené LED diódy, ktoré dostatočne osvetlia potrebné zábery. Konštrukcia kamery odolá vode i prachu, zvládne i mrazy do -10 °C. Pri nižších teplotách by sa mohli dostaviť problémy s otáčaním objektívu. Statické zábery však problémom nie sú.

Medzi recenziami možno nájsť prevažne pozitívne hodnotenia. Viacerí sa sťažujú len na vysokú cenu. Kamera však ponúka vysokú kvalitu obrazu, spoľahlivý prenos signálu a taktiež viaceré možnosti napájania. Spotrebiteľov zaujíma aj možnosť dokúpenia solárneho panelu Reolink Go PT. Ten je pomerne drahou záležitosťou. Napriek tomu je možné použiť klasické napájanie a akumulátor funguje ako záložný zdroj. Veľkou výhodou je z nášho pohľadu aj motorizované otáčanie. Reolink Argus PT disponuje 6-násobným zoomom a horizontálne zábery pokrývajú až 355° zorné pole.

Kvalita konštrukcie je na vysokej úrovni a aj spracovanie samotných častí je solídne. Montáž je jednoduchá a rovnako tak i ovládanie cez aplikáciu Reolink. Zákazníci chvália nočné zábery a opomenúť nemožno ani možnosť obojsmernej komunikácie vďaka vstavanému reproduktoru a mikrofónu. Motorizované otáčanie ponúka taktiež lacnejšia vonkajšia kamera Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1.

Pozitíva

Možné solárne napájanie vstavaný akumulátor
Motorizované otáčanie kamery
Akustická výstraha pri detekcii pohybu

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Rozlíšenie: 2 560 x 1 440 px – UHD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit do 33 metrov ● Pamäťová karta: áno – max. 128 GB ● WiFi: áno ● LAN: nie ● Odolnosť: IP65 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: áno

Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1

Full HD rozlíšenie, odolnosť IP65, pohybový senzor, mikrofón, nočné videnie, pamäťová karta max. 256 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Veľmi dobrú voľbu predstavuje model exteriérovej kamery na dom Ezviz s WiFi pripojením. Nechýbajú ani pohybové senzory a takisto slot pre pamäťovú kartu. Rozlíšenie záberov je 1 920 x 1 080 px a kamera má integrované aj IR – infračervené prisvetľovanie.

Full HD rozlíšenie už dnes nepatrí k tým najvyšším, no kvalita obrazu je viac ako dostačujúca. Veľkosť záberov neukrajuje toľko miesta z pamäťovej karty, ktorú je možné používať ako externé úložisko. Samozrejme, cloudové úložisko je taktiež jedna z možností. Maximálna kapacita microSD karty je 256 GB. Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1 dokáže komunikovať bezdrôtovo cez WiFi sieť alebo je možné využiť LAN vstup pre priame pripojenie do siete. Inteligentný nočný režim má až tri režimy. Okrem čiernobieleho aj farebný režim a využívať môžete taktiež AI režim – kamera v automatickom režime začne nahrávať a zapne aj prisvetľovacie reflektory v okamihu, ako senzory zaznamenajú pohyb.

Kľúčovou vlastnosťou tohto modelu je samotná aplikácia Ezviz, ktorá vám umožňuje kameru ovládať. Aplikácia je kompatibilná s operačnými systémami iOS, Windows i Android. Obraz môžete sledovať naživo, a to sa môžete nachádzať aj na druhom konci planéty. Kamera má vstavaný okrem osvetlenia, ktoré môže použiť ako zastrašovací prvok, tiež mikrofón takže dokáže nahrávať zvuk. Hlasová komunikácia však nie je možná, keďže kamera nedisponuje reproduktorom.

Veľmi výrazným prvkom, ktorý napomáha pri monitorovaní priestoru, je motorizované natáčanie objektívu. Prístroj môžete natáčať horizontálne i vertikálne a môžete tak zväčšovať zorné pole, ktoré je v zábere a rovnako tak meniť sklon, pod ktorým kamera natáča. Všetky individuálne nastavenia, vrátane nočného režimu, môžete nastavovať v aplikácii Ezviz. Pozorovacie uhly sú v rozpätí 352° horizontálne a 95° vertikálne. Výhodou je práve fakt, že môžete pozorovať všetko, čo sa deje u vás doma na diaľku.

Menšie nedostatky detekcie pohybu sa dostavili len pri horšom osvetlení, zákazníci kritizovali prílišnú citlivosť kamery tiež na lietajúci hmyz. Celkové spracovanie kamery je veľmi odolné (IP65). Problémom nie je voda, dážď, mráz či sneh. Odoláva aj priamemu svetlu a nemusí byť pod krytým priestranstvom.

Odolný monitorovací systém Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1 nemá výraznejšie nedostatky. Cenou ho možno radiť ku kamerám strednej triedy, ktoré splnia nároky bežného spotrebiteľa. Kamera disponuje Full HD rozlíšením, na ktoré si spotrebitelia nesťažujú, hoci sú na trhu aj lacnejšie domové kamery ako Xiaomi Imilab EC3, ktoré disponujú 2K kvalitou obrazu. Dominantou recenzovaného modelu je motorizovnaé otáčanie objektívu, podobne ako v prípade Dahua IPC-S42FP-Imou. Spotrebiteľom však občas prekáža citlivý pohybový senzor, ktorý notifikáciami upozorňuje aj na lietajúci hmyz. Ide však o menší nedostatok.

Montáž i zapojenie kamery sú jednoduchou záležitosťou aj pre menej zručných majstrov. Konštrukcia kamery je pomerne robustná a odolná. Cez aplikáciu môžete ovládať samotné natáčanie kamery, ale takisto môžete stanoviť, kedy sa zapne svetelná signalizácia alebo aký nočný režim chcete mať aktívny (farebný – čiernobiely). V celkovom zúčtovaní spotrebitelia kameru chvália.

Pozitíva

Motorizované natáčanie objektívu na diaľku
Jednoduché nastavenie a obsluha
Kvalitná konštrukcia

Negatíva

Občasný falošný poplach

Rozlíšenie: 1 920 x 1 080 px – Full HD ● Nočné videnie: áno – IR prísvit ● Pamäťová karta: áno – max. 256 GB ● WiFi: áno ● LAN: áno ● Odolnosť: IP65 ● Pohybový senzor: áno ● Mikrofón: áno ● Reproduktor: nie

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnotenie:
(91.6%)

Komentáre
Ján H. 26.May.2022

Spokojnosť s Xiaomi Imilab EC3. Kamerka má jednoduché nastavenie, výborný obraz, dokonca aj v noci, čo ma prekvapilo a myslím si, že cena je primeraná. Inštalácia bola ľahká a za plus považujem aj možnosť wifi hotspotu. Vadí mi len krátky napájací adaptér, mohol byť o niečo dlhší.

Odpovedať

Katka T. 09.Jun.2022

Kúpili sme tri lacnejšie kamery rôznych značiek a kamera TP-Link Tapo C310 nám vyhovuje najviac. Zatiaľ ju len testujeme, máme ju na streche domu a príjemne ma prekvapilo, že zvuk je počuť aj z 10 metrovej vzdialenosti. Mínusom je plastové telo a tiež to, že použitie je možné len do -20 stupňov, ale myslím, že zimy u nás už nebývajú také tuhé, tak by mala zimnú sezónu prežiť. Škoda, že v balení nebol predlžovací kábel, bol tu iba adaptér.

Odpovedať

Andrej 04.Jul.2022

Dahua IMOU Cruiser má jednoduché ovládanie a rovnako jednoduchá bola aj prvotná inštalácia. Hodil som si aplikáciu do mobilu aj do PC. Rozlíšenie je postačujúce na bežné domáce použitie. Dizajn je otočný a nechýba farebný nočný režim. Páči sa mi funkcia detekcia osôb, odolnosť proti prachu aj vode, možnosť uloženia nahrávky aj virtuálny cloud.

Odpovedať

Noemi 11.Oct.2022

Ahoj Andrej,

Vedel by si, prosim, poradit, kolko stoji mesacne virtualny cloud? Dakujem.

Andrej 15.Oct.2022

Ahoj, Noemi, keď som kupoval kameru, cloud bol zadarmo pre všetkých používateľov tejto kamery. Avšak záznamy sa tam uchovávajú len 30 dní, potom sa automaticky mažú a nahrádzajú sa novšími. Mne to takto vyhovuje. Neviem, či sa dá prikúpiť si väčšie a neobmedzené úložisko.

Denis 11.Jul.2022

Kamera Reolink E1 sa vie otáčať o 360 stupňov, čo je parádna vlastnosť. Video má celkom dobré rozlíšenie, ale zvuk by mohol byť o niečo lepší. Za mňa je však prioritou obraz a ten je dobrý, takže kamera splnila svoj účel. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý. Plusom je pre mňa aplikácia pre iOS a jednoduchá inštalácia. Nechýba ani optický zoom.

Odpovedať

Gabo 13.Jul.2022

Kvalitná kamera je Hikvision Hiwatch HWI-D140H. Páči sa mi, že montáž bola úplne jednoduchá a plusom je aj vysoká kvalita záznamu. Vyzdvihujem tiež odolnosť kamery a použité materiály, ktoré vyzerajú byť pevné. Ako mínusy vnímam chýbajúci alarm a tiež fakt, že nemá mikrofón ani reproduktor.

Odpovedať

Karol U. 16.Jul.2022

Hikvision HiWatch HWI-D140H je kvalitná kamera. Rozlíšenie je síce len 4 Mpx, ale pre domáce použitie je to postačujúce. Plusom je mobilná aplikácia Hik-Connect, ktorá sa ľahko ovláda aj certifikácia IP66 a IK10. Napájanie je cez dátový kábel, ale mínusom je, že tu absentuje prisvietenie IR LED diódami. Kamera však podporuje Apple HomeKit aj Amazon Alexa a má pohybový senzor. Cena je prijateľná.

Odpovedať

Dodo 30.Jul.2022

Ezviz CS-C8C-A0-3H2WFL1 spĺňa moje požiadavky, len škoda, že manuál k používaniu nie je podrobnejší. Produkt som kúpil pre staršiu osobu, tá uvítala jednoduché ovládanie. Odporúčam každému, kto si chce chrániť majetok. Obraz aj zvuk sú dobré a cena je lepšia než má konkurencia. Mínusom je občasný falošný poplach. Plusom kvalitná konštrukcia a motorizované natáčanie objektívu na diaľku.

Odpovedať

Šimon 16.Nov.2022

Reolink Argus PT má kvalitný obraz aj v noci, za mňa lepší než Xiaomi Mi Home Security Camera… Plusom je vstavaná batéria a možnosť dokúpiť a pripojiť solárny panel. Ako veľkú výhodu vnímam, že je bez nutnosti kabeláže a ľahko sa dá zmeniť umiestnenie kamery. Baterka má pomerne dlhú výdrž. Je nutné, aby ste kameru správne nasmerovali, lebo inak nereaguje na pohyb. Cena je vyššia, ale vyvážia to funkcie. Otáčanie kamery je motorizované a plusom je aj akustická výstraha pri detekcii pohybu. Pohyb však nie vždy zaznamená. Ale stáva sa to len občasne.

Odpovedať

Tomi J 11.Jul.2023

Ahojte. chcem sa spytat. co povazujete za dobry, kvalitny obraz? viete niekde nahrat zaznam z Vasich kamier a ukazat ludom ten obraz? Mam na zahrade taku "cinsku" kameru a ten obraz je celkom desivy, nocny je lepsi nez denny, ale aj tak je to ako s kalkulackou :), preto hladam kamru s kvalitnym obrazom

Odpovedať