Odvlhčovače vzduchu

Najlepšie odvlhčovače vzduchu 2024 + recenzie

Suchší, zdravší, čistejší a kvalitnejší vzduch. To sú hlavné benefity, ktoré ponúkajú odvlhčovače vzduchu. Premýšľate i vy nad kúpou takéhoto spotrebiča? Náš test odvlhčovačov vzduchu a podrobný návod na ich výber je v tom prípade určený práve pre vás. Pripravili sme si hodnotenia niekoľko zaujímavých modelov vrátane toho víťazného, ktorým sa stal Noaton DF 4114.

Publikované: 27.09.2021
Aktualizované: 19.04.2024

Aký odvlhčovač vzduchu kúpiť

V našich podrobných recenziách odvlhčovačov vzduchu sme sa venovali všetkým technickým parametrom, doplnkovým funkciám aj drobnostiam, ako je dizajn či kompaktnosť jednotlivých modelov. Ak chcete vaše rozhodovanie urýchliť, pripravili sme si pre vás krátke zhrnutie kľúčových špecifikácií 3 zaujímavých kúskov.

Názov Hodnotenie Detail
Noaton DF 4114 5* Zobraziť produkt
MeacoDry Arete One 5* Zobraziť produkt
Ceresit Stop 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Noaton DF 4114

Noaton DF 4114

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 13,5 l/24 hod., príkon: 180 W, prietok vzduchu 120 m³/hod., pre miestnosti od 15 do 25 m²

Zobraziť viac info

Veľmi kvalitný a dobre vybavený odvlhčovač vzduchu Noaton DF 4114 patrí k modelom, ktoré sú úsporné a veľmi nenáročné na údržbu i používanie. Veľkou výhodou tohto odvlhčovača je, že dokáže vzduch aj čistiť vďaka uhlíkovému filtru. Spotrebitelia odkazujú na jeho vysokú efektivitu. Výkon je viac ako dostačujúci. Zariadenie má aj režim kontinuálnej prevádzky.

Cenový trhák
Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Odvlhčovač vzduchu na tablety, pre miestnosti do 20 m², objem nádržky 1 l

Zobraziť viac info

Odvlhčovač vzduchu Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° funguje vďaka špeciálnym tabletám, ktoré nasávajú vlhkosť aj pachy. Je ideálnym riešením do menších alebo menej vlhkých miestností s rozlohou do 20 m². Kondenzačná nádobka má dostačujúci objem, mínusom je iba menší výkon v porovnaní s klasickými elektrickými odvlhčovačmi a nutnosť pravidelnej výmeny tabliet.

Náš TIP
Rohnson R-9612

Rohnson R-9612

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom, odvlhčovací výkon 0,5 l/hod., pre miestnosti do 45 m², objem nádržky 2 l, hlučnosť 42 dB

Zobraziť viac info

Odvlhčovač vzduchu s ionizátorom Rohnson R-9612 je vhodnou voľbou do miestnosti s veľkosťou do 45 m². Objem kondenzačnej nádoby je 2 l, odvlhčovací výkon 0/5 l/24 hod. Hlučnosť je primeraná –  42 dB.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Určite to poznáte i vy sami. Pri výbere akéhokoľvek spotrebiča do domácnosti sa nesústredíte len na parametre jedného modelu. Snažíte sa porovnávať viacero kúskov, aby ste si v závere vybrali ten najlepší. To isté sme pri recenzovaní odvlhčovačov vzduchu v našom teste urobili aj my. Na tento účel sme si na začiatku hodnotenia stanovili rebríček parametrov, ktoré považujeme za najdôležitejšie.

Pomer medzi cenou, odvlhčovacím výkonom a funkciami
Doplnkové a bezpečnostné funkcie
Hlučnosť
Rozmery a hmotnosť
Dizajn

Už viete, ako a podľa čoho boli vybrané odvlhčovače vzduchu hodnotené. Podľa čoho sme ich však vyberali do nášho testu? Orientovali sme sa podľa viacerých faktorov. V prvom rade sme sa snažili vyberať zo všetkých cenových aj výkonnostných kategórií, aby si na to svoje prišla čo najväčšia časť z vás. Jednotlivé produkty sme hľadali v ponukách overených značiek Electrolux, Rohnson, Klarstein, Master, Concept a Ceresit. Ďalšou dôležitou pomôckou boli spotrebiteľské recenzie odvlhčovačov vzduchu a ich popularita meraná predajnosťou na spoľahlivých portáloch a weboch predajcov, napr. na Heruka.sk, Mall.sk, Datart.sk, Hej.sk, Okay.sk či Alza.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie odvlhčovačov vzduchu

Recenzie odvlhčovačov vzduchu v našom teste vznikali po dôkladnom zhodnotení a porovnaní všetkých parametrov. Naše konečné hodnotenie je nestranné a čo najkomplexnejšie. Do testu sme zaradili najmä elektrické odvlhčovače vzduchu, ktoré patria k tým najefektívnejším, ale taktiež zástupcov mechanických modelov.

Víťaz testu

Noaton DF 4114

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 13,5 l/24 hod., príkon: 180 W, prietok vzduchu 120 m³/hod., pre miestnosti od 15 do 25 m²

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Veľmi kvalitný a dobre vybavený odvlhčovač vzduchu Noaton DF 4114 patrí k modelom, ktoré sú úsporné a veľmi nenáročné na údržbu i používanie. Veľkou výhodou tohto odvlhčovača je, že dokáže vzduch aj čistiť vďaka uhlíkovému filtru. Spotrebitelia odkazujú na jeho vysokú efektivitu. Výkon je viac ako dostačujúci. Zariadenie má aj režim kontinuálnej prevádzky.

Odvlhčovač vzduchu je určený na znižovanie relatívnej vlhkosti vzduchu v priestore. Tento model pracuje optimálne v priestoroch s výmerou 15 až 25 m2. Elektromotor má príkon 180 kW a na pomery niektorej konkurencie je o niečo viac hlučný, no ani v noci nie je hluk neznesiteľný. Pracovať dokáže pri lokálnej teplote 5 °C až 35 °C. Odvlhčovací výkon sa odvíja aj od okolitej teploty. Pri teplote nad 30 °C je výkon 13,5 l/24 hod. Prístroj má nastaviteľný hygrostat a dokáže tak automaticky regulovať hodnotu vlhkosti v miestnosti. Na nápadite riešenom podsvietenom LED displeji na čelnej strane sa vám vždy zobrazuje aktuálna hodnota vlhkosti v priestore.

Maximálny prietok vzduchu je 120 m3/hod. Aktivovať môžete tiež časovač, a to až v 24-hodinovom intervale. Veľmi praktickou funkciou je režim kontinuálneho odvlhčovania – prístroj sa pri zvýšení vlhkosti sám aktivuje a zníži ju na požadovanú hodnotu. Nádržka na kondenzát má 2 litre. Väčšia by zariadeniu svedčila viac. Súčasťou balenia je aj hadica pre odvod vlhkosti mimo nádobku. Odvlhčovač vzduchu disponuje transportnými kolieskami a držadlom. Prívodný kábel má 180 cm.

Radí sa k odvlhčovačom vzduchu, ktoré dokážu vzduch v priestore aj čistiť. Alergikov určite poteší, že je tento model vybavený uhlíkovým filtrom, ktorý zachytáva baktérie a mikróby. Zabraňuje aj tvorbe plesní. Účinne dokáže vzduch zbaviť zápachu, cigaretového dymu alebo rôznych alergénov (peľ, plynné látky, spreje...). Odvlhčovač využíva kompresor, kde sa zráža vlhkosť a aj preto je vybavený funkciou automatického odmrazovania.

Zaujímavou funkciou je režim sušenia bielizne. Odvlhčovač v tomto režime fúka von teplý vzduch, ktorý produkuje pri chladení, a to pritom, ako odvádza zo vzduchu nadbytočnú vlhkosť. Toto riešenie je tak maximálne úsporné. Celkový chod zariadenia je veľmi ekonomický a prevádzka je šetrná.

Z recenzií používateľov je zrejmé, že sú s funkčnosťou a účinkami odvlhčovača vzduchu Noaton DF 4114 veľmi spokojní. Rozpačité názory sa týkajú hlučnosti, niektorým hladina hluku prekáža, iní hovoria o tichom chode. Zhoda panuje v súvislosti s efektivitou zariadenia. Za krátky čas dokáže zariadenie vlhkosť veľmi účinne znížiť. Plusom je aj fakt, že vzduch je zároveň filtrovaný vďaka uhlíkovému filtru. Pozitívne hodnotená je aj úsporná prevádzka. Tento model využívaj tiež teplý vzduch v režime sušenia bielizne. Integrovaný hygrostat dokáže regulovať mieru relatívnej vlhkosti a v režime kontinuálnej prevádzky sa stará o jej optimálnu hladinu.

Vodná nádržka má len 2 litre, čo je trochu menej, ako by si tento model zaslúžil. Spotrebitelia kladne hodnotia i dizajn a praktický podsvietený displej, ktorý zobrazuje aktuálnu hodnotu vlhkosti. K dispozícii je funkcia časovača. Vďaka podvozku s kolieskami je zariadenie mobilné. Dizajnovo neutrálne prevedenie sa hodí do každého interiéru.

Pozitíva

Vysoká efektivita
Odvlhčovanie i čistenie vzduchu
Úsporná prevádzka

Negatíva

Menšia nádržka na kondenzát

Typ: elektrický odvlhčovač vzduchu ● Príkon: 180 W ● Odvlhčovací výkon: 13,5 l/24 hod. ● Prietok vzduchu: 120 m³/hod. ● Veľkosť miestnosti: 15 – 25 m² ● Hlučnosť: 36 dB ● Objem kondenzačnej nádržky: 2,0 l ● Prevádzková teplota: 5 °C – 35 °C ● Rozmery (V x Š x H): 50 x 28 x 20 cm ● Hmotnosť: 12 kg ● Časovač: áno

Cenový trhák

Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Odvlhčovač vzduchu na tablety, pre miestnosti do 20 m², objem nádržky 1 l

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovač vzduchu Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° je jediným neelektrickým modelom v našom teste, preto je logické, že obdržal štítok súvisiaci s nízkou obstarávacou cenou. Ceresit nie je len cenovým trhákom, ale taktiež jedným z najpredávanejších modelov na trhu. Odvlhčovač Aero 360° je oficiálne určený do miestností s rozlohou do 20 m², čo je porovnateľné s Concept OV1110. Tento údaj je skutočne platný, avšak iba v prípade, ak nebojujete s enormne vlhkým vzduchom. Zároveň ide o veľmi dobrý spôsob, ako odvlhčiť malé uzavreté priestory, napr. skrine, kumbáliky či špajzy.

Tento odvlhčovač funguje vďaka špeciálnym tabletám s obsahom chloridu sodného, ktoré sa umiestňujú do jeho hornej časti. Skondenzovaná voda kvapká v podobe hustejšej modrej tekutiny do spodnej nádržky s objemom 1 l. Nádržku, vzhľadom na slabý výkon odvlhčovača, hodnotíme ako dostatočne objemnú. V praxi ju stačí vyliať až potom, keď dôjde k rozpusteniu celej tablety.

Spomínaný chlorid sodný nielen nasáva vlhkosť, ale taktiež pohlcuje pachy. Toto zariadenie je preto vhodné aj pre fajčiarov, vášnivých kuchárov či majiteľov domácich zvierat. Cena za 4 náhradné tablety sa pohybuje okolo 13 eur. V nadmerne vlhkých priestoroch, ich budete musieť vymieňať minimálne raz za mesiac. V tých suchších vydržia 2 až 3 mesiace. Prevádzkové náklady teda nehodnotíme ako vyslovene vysoké. Z hľadiska ekologickej stránky nejde o tú najlepšiu, no ani najhoršiu alternatívu. Chlorid sodný nie je vyslovene ekologický, prírode však neškodí enormným spôsobom.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Efektívne odvlhčovanie vzduchu v malých priestoroch
Prijateľné prevádzkové náklady

Negatíva

Nízky výkon v porovnaní s elektrickými odvlhčovačmi vzduchu
Nutnosť pravidelného dokupovania tabliet

Typ = odvlhčovač vzduchu na tablety ● Veľkosť miestnosti = do 20 m² ● Objem kondenzačnej nádobky = 1 l

Náš TIP

Rohnson R-9612

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom, odvlhčovací výkon 0,5 l/hod., pre miestnosti do 45 m², objem nádržky 2 l, hlučnosť 42 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9612 nie je extrémne výkonný. Jeho odvlhčovacia kapacita predstavuje len 0,5 l/hod., v praxi však v priebehu dňa zo vzduchu skondenzuje v priemere 2 – 3 litre vody, čo naozaj nie je málo. Rohnson je podľa výrobcu určený do miestností s rozlohou do 45 m², z nášho pohľadu bude pracovať efektívnejšie v o čosi menších priestoroch.

Na tomto odvlhčovači nájdete viacero zaujímavých funkcií a doplnkov. Za spomenutie stojí ionizačný filter, ktorý slúži na zvýšenie kvality vzduchu aj jeho čistenie, možnosť regulácie výkonu a režim Turbo na rýchle odvlhčovanie extrémne vlhkých priestorov alebo sušenie bielizne. Na Rohnson R-9612 sa ďalej nachádza 24 hod. časovač, funkcia Anti-Freeze, ktorá zabraňuje jeho zamrznutiu pri používaní v chladných priestoroch, praktický displej a bezpečnostná funkcia automatického vypnutia pri naplnení kondenzačnej nádržky.

Z hľadiska kompaktnosti tento model hodnotíme pozitívne. Váži necelých 11 kg, čo nie je najmenej, no ani najviac. Hlučnosť 42 dB hodnotíme ako prijateľnú. Dizajn je skôr všedný a nenápadný. K nevýhodám musíme zaradiť menšiu kondenzačnú nádržku s objemom 2 l.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Pokrokové funkcie
Ionizačný filter

Negatíva

Menšia nádobka v pomere k odvlhčovaciemu výkonu

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom ● Odvlhčovací výkon = 0,5 l/hod. ● Veľkosť miestnosti = do 45 m² ● Hlučnosť = 42 dB ● Objem kondenzačnej nádržky = 2 l ● Hmotnosť = 10,65 kg

Master DH720P

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom a uhlíkovým filtrom, odvlhčovací výkon cca 0,8 l/hod., prietok vzduchu 150 m³/hod., príkon 390 W, pre miestnosti do 25 m², objem nádržky 5 l, hlučnosť 48 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovač vzduchu s ionizátorom Master DH720P je vhodný do väčších priestorov, čo sa odzrkadľuje aj na jeho obstarávacej cene, ktorá je vcelku vysoká, no primeraná výkonu, kvalite a funkciám. Odvlhčovací výkon predstavuje 20 l/24 hod. (cca 0,83l/hod.) a prietok vzduchu dosahuje až 150 m³/hod. Odvlhčovač Master je teda efektívny v miestnostiach s rozlohou do 25 m² alebo 50 m³.

Master síce nepatrí medzi profesionálne odvlhčovače vzduchu, určite však uspokojí aj tých náročnejších z vás. Rovnako ako Rohnson R-9612 disponuje ionizátorom, čo znamená, že spĺňa aj funkciu čističky vzduchu, ktorá ho zároveň obohacuje o záporne nabité ióny. Okrem ionizačného filtra je v ňom zabudovaný filter s aktívnym uhlím, ktorý je účinný najmä v oblasti pohlcovania pachov.

Hlučnosť 48 dB je vcelku vysoká, čo je ale vzhľadom na vyšší odvlhčovací výkon a prietok vzduchu prirodzené. Naopak, spotrebu elektriny pri príkone 390 W hodnotíme ako podpriemernú. Tento model je uspôsobený na nepretržitú prevádzku, za čím stojí najmä vysoká kvalita spracovania a nadštandardne objemná kondenzačná nádržka, ktorá má až 5 l. Master môžete pripojiť priamo na odpadové potrubie. Funkcia automatického vypnutia pri naplnení nádržky nechýba ani v tomto prípade.

Dizajn odvlhčovača je z nášho pohľadu celkom všedný. Plusom sú pomerne kompaktné rozmery, nie najvyššia hmotnosť, ktorá predstavuje 11 kg, a integrované kolieska na jednoduchšie presuny. K pozitívam ďalej zaraďujeme fakt, že Master využíva ekologické chladivo, je schopný pracovať v miestnostiach s relatívnou vlhkosťou vzduchu od 40 až do 90 %, disponuje zabudovaným vlhkomerom a má jednoduché elektronické ovládanie.

Pozitíva

Nadpriemerný odvlhčovací výkon
Ionizátor a filter s aktívnym uhlím
Možnosť pripojenia na odpadové potrubie

Negatíva

Vyššia cena

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom ● Odvlhčovací výkon = 0,83 l/hod. ● Prietok vzduchu = 150 m³/hod. ● Veľkosť miestnosti = do 25 m² (50 m³) ● Prevádzková teplota/vlhkosť vzduchu = 5 – 35 °C/40 – 90 % ● Hlučnosť = 48 dB ● Príkon = 390 W ● Objem kondenzačnej nádržky = 5 l ● Rozmery = 41 x 21 x 55 cm ● Hmotnosť = 11 kg

Concept OV1110

Elektrický odvlhčovač vzduchu, odvlhčovací výkon 300 ml/24 hod., príkon 23 W, pre miestnosti do 15 m², objem nádržky 0,6 l, hlučnosť 35 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovač vzduchu Concept OV1110 Perfect Air je ideálnou alternatívou do menších a menej vlhkých priestorov. Jeho odvlhčovací výkon dosahuje len 0,3 l za 24 hod., pozitívne výsledky preto postrehnete len v miestnostiach s rozlohou do 15 m², čo je menej ako v prípade odvlhčovača vzduchu na tablety Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°. V praxi by mal však pracovať o niečo efektívnejšie.

Nižší výkon kompenzuje hneď niekoľko pozitívnych parametrov. Prvým z nich je naozaj nízka obstarávacia cena. Tento model má enormne nízky príkon, len 23 W, čo znamená, takže spotrebuje minimum elektrickej energie. V neposlednom rade pracuje naozaj ticho, keďže jeho hlučnosť dosahuje len 35 dB, teda najmenej v našom teste odvlhčovačov vzduchu.

Kondenzačná nádržka má iba 600 ml, čo je vzhľadom na nízky odvlhčovací výkon úplne postačujúce. Na Perfect Air sa nachádza funkcia automatického vypnutia v prípade jej naplnenia. Na túto skutočnosť vás upozorní aj svetlená kontrolka. Z režimov stojí za spomenutie najmä ten na sušenie bielizne, ktorý zvykne na takto lacných odvlhčovačoch vzduchu absentovať.

Concept Perfect Air je naozaj kompaktný. Ak potrebujete odvlhčovač pravidelne prenášať, ide o ideálnu voľbu. Jeho dizajn nás zaujal už z diaľky. Ide o vyslovene moderný a minimalistický spotrebič, ktorý zapadne do každého interiéru. Ovládanie, ktoré prebieha pomocou jediného dotykového tlačidla, je veľmi jednoduchéDotykový panel je podsvietený decentnou zelenou LED diódou, ktorú môžete kedykoľvek vypnúť.

Pozitíva

Veľmi nízka cena
Funkcia automatického vypnutia a režim na sušenie bielizne
Zaujímavý dizajn a kompaktné rozmery

Negatíva

Len základné funkcie
Slabý odvlhčovací výkon
Malá kondenzačná nádržka

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu ● Odvlhčovací výkon = 0,3 l/24 hod. ● Veľkosť miestnosti = do 15 m² ● Hlučnosť = 35 dB ● Príkon = 23 W ● Objem kondenzačnej nádržky = 0,6 l ● Rozmery = 14,6 x 14,6 x 22,6 cm

Electrolux EXD20DN4W

Elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom, odvlhčovací výkon 0,66 l/hod., príkon 430 W, pre miestnosti do 29 m², objem nádržky 3 l, hlučnosť 46 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovač vzduchu Electrolux CompactDry s odvlhčovacou kapacitou 0,66 l/hod. je určený pre miestnosti s rozlohou do cca 29 m², čo je pre bežné domácnosti viac než postačujúce. Okrem výkonu nás na ňom zaujali funkcie. Na tomto modeli sa nachádza bezpečnostná funkcia na automatické vypnutie pri naplnení kondenzačnej nádržky a nechýba ani Auto-Defrost, vďaka čomu je vhodný aj na používanie v chladnejších priestoroch.

Na odvlhčovači ďalej nájdete 24 hod. časovač a režim Turbo na intenzívne odvlhčovanie, pri ktorom v priebehu krátkej chvíľky vlhkosť klesne na 45 %. Režim Turbo je ideálny do extrémne vlhkých priestorov, napr. do kúpeľní či pivníc. Môžete ho využiť aj pri sušení bielizne. Navyše, CompactDry patrí do skupiny odvlhčovačov vzduchu s ionizátorom. Vzduch teda nielen vysúša, ale taktiež skvalitňuje a čistí.

Dizajn hodnotíme pozitívne. Odvlhčovač pôsobí elegantne a nenápadne. Je vybavený praktickým LED displejom, na ktorom môžete sledovať aktuálnu vlhkosť v miestnosti a práve zvolený režim. K plusom zaradzujeme aj dostatočne veľkú kondenzačnú nádržku s objemom 3 l a fakt, že ide o veľmi praktický model. Electrolux CompactDry je vybavený pevnou rukoväťou a kolieskami a má vcelku kompaktné rozmery, čo je plusom pri jeho premiestňovaní. Problémom môže byť len celkom vysoká hmotnosť, ktorá predstavuje až 14 kg. K nie najpozitívnejším parametrom zaraďujeme aj vyššiu spotrebu elektriny a hlučnosť, ktorá dosahuje až 46 dB.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Pokrokové funkcie vrátane turbo režimu
Praktický pre premiestňovaní

Negatíva

Vyššia spotreba elektriny
Vyššia hmotnosť
Vyššia hlučnosť

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu s ionizátorom ● Odvlhčovací výkon = 0,66 l/hod. ● Veľkosť miestnosti = do 29 m² ● Prevádzková teplota = 5 – 35 °C ● Hlučnosť = 46 dB ● Príkon = 430 W ● Objem kondenzačnej nádržky = 3 l ● Rozmery (V x Š x H) = 51 x 35 x 42,5 cm ● Hmotnosť = 14 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu odvlhčovačov vzduchu boli zaradené modely s výkonom, ktorý je ideálny pre bežného spotrebiteľa. V preklade, pre ľudí, ktorí obývajú domácnosti so štandardnou rozlohou. Dostali sa doň aj kúsky pre náročných alebo naopak, vyslovene nenáročných z vás. Ak ste doteraz nenašli najlepší odvlhčovač vzduchu do vašej domácnosti, prezrite si naše ďalšie tipy.

Odvlhčovač vzduchu Rohnson Rohnson R-91110 nás zaujal najmä obstarávacou cenou, ktorá je v pomere k jeho výkonu a funkciám naozaj nízka. Odvlhčovacia kapacita 10 l/24 hod. je postačujúca pre miestnosti s rozlohou do 45 m². K plusom patrí nízka hlučnosť 37 dB, kompaktné rozmery, časovač, ktorý je možné nastaviť až na 24 hod., a automatické vypnutie pri naplnení kondenzačnej nádržky s objemom 2 l.

Odvlhčovač vzduchu Biet DA70 sa z hľadiska efektivity odvlhčovania radí medzi priemerne výkonné modely. Odporúčaná veľkosť miestnosti na jeho použitie je do 40 m². Prietok vzduchu dosahuje 100 m³/hod., odvlhčovací výkon činí 7 l/24 hod. Odvlhčovač disponuje 24-hod. časovačom, ochranou proti pretečeniu a umývateľným filtrom na zachytávanie pevných častíc a elimináciu pachov.

Prenosný odvlhčovač vzduchu Sencor SDH 1020WH je vhodný do miestností s rozlohou do 31 . Jeho odvlhčovací výkon predstavuje 10 l/24 hod., je vybavený kondenzačnou nádržkou s objemom 2,1 l a umývateľným filtrom, ktorý zachytáva hrubé nečistoty. Odvlhčovanie je na ňom nastaviteľné v rozmedzí od 35 do 85 %. Nechýba funkcia vypnutia pri naplnení nádržky vodou, automatická regulácia odvlhčovania a ochrana proti zamrznutiu. Zásadným mínusom je vysoká hlučnosť 54 dB.

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 54 E je drahší kúsok, ktorý môžete používať v priestoroch s rozlohou do 31 m², čo je ekvivalent k 78 m³. Má nadštandardný výkon, 16 l/24.hod., a trochu vyššiu hlučnosť, ktorá dosahuje 46 dB. Kondenzačná nádržka na vodu má 3 l, odvlhčovač môžete pripojiť aj priamo na odpadové potrubie. Tento model disponuje časovačom aj ochranou proti pretečeniu a je vybavený praktickými kolieskami na presun.

MeacoDry Arete One je vcelku výkonný odvlhčovač vzduchu za primeranú cenu. Môžete ho používať v miestnostiach s rozlohou do 75 m², jeho odvlhčovací výkon je až 20 l/24 hod. a hlučnosť dosahuje 40 dB. K dispozícii máte tiež režim Sušenia bielizne, funkciu Auto Stop a Auto Defrost.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ponuka odvlhčovačov vzduchu sa neustále mení. Pribúdajú nové modely s pokrokovými funkciami či nižšou spotrebou, staršie sú dostupné za nižšie ceny, čo má dopad aj na mieru ich predajnosti. Ak chcete mať prehľad o najpredávanejších odvlhčovačoch vzduchu na portáli Heureka.sk, neprehliadnite nasledujúcu tabuľku, ktorú priebežne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Aerium DH12W 5* Zobraziť produkt
Concept OV2220 5* Zobraziť produkt
Sencor SDH 2028WH 5* Zobraziť produkt
Rohnson R-91110 5* Zobraziť produkt
Klarstein DryFy 20 5* Zobraziť produkt

Výber odvlhčovača vzduchu musí byť za každých okolností individuálny. Dôležitá totiž nie je len jeho kvalita či funkcie, ale taktiež výkon v pomere k veľkosti miestnosti či miestností, v ktorých ho budete používať. Zásadnú úlohu zohráva aj relatívna vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti, to, či budete odvlhčovač používať v spálni alebo neobývanom priestore a ďalšie faktory, napr. váš zdravotný stav. V našom návode zameranom na to, ako vybrať odvlhčovač vzduchu, sa postupne pozrieme na všetky všeobecné aj individuálne parametre, ktoré by ste mali pri nákupe zohľadniť.

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

 • Potrebujem odvlhčovač vzduchu?
 • Typy odvlhčovačov
 • Odvlhčovače s HEPA filtrom, ionizátorom a UV žiarením
 • Ako vybrať odvlhčovať vzduchu podľa rozmerov miestnosti
 • Príkon, výkon a spotreba elektriny
 • Rozmery, hmotnosť a dizajn
 • Hlučnosť
 • Kondenzačná nádržka
 • Funkcie, doplnky a ovládanie
 • Cena + obľúbení výrobcovia

Potrebujem odvlhčovač vzduchu?

Predtým než sa pustíte do výberu odvlhčovača vzduchu, by ste si mali zodpovedať otázku, či ho vôbec potrebujete. Odvlhčovače totiž nie sú spotrebičmi, ktoré nájdu využitie v každej domácnosti. V niektorých prípadoch môže byť ich použitie dokonca kontraproduktívne. V prvom rade zistite relatívnu vlhkosť vzduchu vo vašom príbytku. Za spodnú hranicu je možné označiť 40 %, za hornú 60 %. Na tento účel budete potrebovať vlhkomer, ktorý je dostupný už od necelých 3 eur. Vysokú vlhkosť vám pomôžu odhaliť aj niektoré „prejavy“ vášho príbytku, teda napr. zrážanie vody na oknáchtvorba plesní, vlhnutie textilných doplnkov či oblečenia, alebo extrémne pomalé sušenie bielizne.

Odvlhčovače vzduchu by mali byť použité len v priestoroch, kde relatívna vlhkosť vzduchu presahuje hodnotu 50 %. Extrémne suchý vzduch je totiž škodlivý rovnako ako ten nadmerne vlhký. Ak tento spotrebič použijete v príliš suchej miestnosti, problémom bude aj jeho efektivita. Väčšina modelov je schopná pracovať spoľahlivo až od 50 – 60 % relatívnej vlhkosti.

Elektrické vs mechanické odvlhčovače

V závislosti od toho, ako funguje odvlhčovač vzduchu, sa odvíja spôsob jeho použitia. Niektoré modely sú totiž určené len na prevádzku vo vykurovaných, iné aj v nevykurovaných priestoroch. Dôležitým faktorom je taktiež veľkosť priestoru, ktorý budete odvlhčovať, a taktiež relatívna vlhkosť vzduchu. Výberu vhodného typu odvlhčovača preto venujete dostatok pozornosti.

 • Elektrické kondenzačné odvlhčovače vzduchu: Kondenzačné odvlhčovače vzduchu sú najefektívnejšie v priestoroch s teplotou nad 20 °C a relatívnou vlhkosťou v rozmedzí od 70 do 80 %. Preto sú vhodné na používanie v obývaných domácnostiach. Nasatý vzduch ochladzujú, čím dochádza ku kondenzácii vlhkosti. Pokiaľ by takéto zariadenie nasalo vyslovene chladný vzduch, nedošlo by k jeho ochladeniu, a teda ani skondenzovaniu vlhkosti
 • Elektrické adsorpčné odvlhčovače vzduchu: Adsorpčné odvlhčovače vzduchu sú presným opakom tých kondenzačných. Nasatý vzduch ohrievajú a vysúšajú, preto ich môžete používať aj v nevykurovaných priestoroch, napr. v pivniciach, garážach či na chalupách. Odvlhčovače, ktoré fungujú na tomto princípe, pracujú tichšie. Na druhej strane, sú drahšie a menej efektívne z hľadiska spotreby elektriny.
 • Mechanické odvlhčovače vzduchu na tablety: Plastová nádoba s držiakom a záchytnou nádržkou, do ktorej vložíte špeciálnu tabletu, vrecúško alebo gél. To sú mechanické odvlhčovače vzduchu. Na prvý pohľad sa nejavia ako príliš efektívne, ak ich však použijete v malom priestore, budete prekvapení. Vo všeobecnosti sa ich použitie odporúča v menej vlhkých miestnostiach s rozlohou do 10 až 20 m². Najlepší efekt postrehnete pri ich použití vo vyslovene malých priestoroch, napr. v špajze s potravinami. Výhodou je nízka obstarávacia cena. Nevýhodou nutnosť neustáleho dokupovania a výmeny tabliet spolu s vylievaním kondenzačnej nádržky na vodu.

Mechanický odvlhčovač vzduchu

Odvlhčovače s HEPA filtrom, ionizátorom a UV žiarením

Odlvhčovač nemusí slúžiť iba na odvlhčovanie. V ponuke je množstvo prístrojov, ktoré majú niečo navyše. Často ide o prístroje 2v1 či 3v1, ktoré vzduch čistia a ionizujú.

 • Odvlhčovače s funkciou čistenia vzduchu: Niektoré odvlhčovače zastúpia aj funkciu čističky vzduchu. Na tento účel musia byť vybavené niektorým z filtrov. Lacnejšie modely zvyknú disponovať len nylónovým filtrom na zachytávanie väčších častíc. V lepšom prípade si poradí aj s prachom. Ak chcete vzduch vo vašej domácnosti skvalitniť a vyčistiť čo najviac, odporúčame hľadať medzi modelmi, ktoré využívajú účinnejšie riešenia alebo kombináciou niekoľkých filtrov. Neprehliadnite údaj o spôsobe údržby, teda či je možné filter pohodlne vybrať a umyť.
 • Odvlhčovače vzduchu s HEPA filtrom: HEPA filter je tvorený náhodne usporiadanými sklenenými alebo plastovými vláknami, ktoré stoja za jeho vysokou efektivitou. Na základe oficiálnych testov je preukázané, že HEPA filtre zachytia až 99,5 % všetkých častíc, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. V popise odvlhčovačov či iných zariadení s HEPA filtrom síce najčastejšie natrafíte na informáciu, že zachytia len častice s veľkosťou nad 0,3 μm, v skutočnosti by si však mali poradiť aj s tými podstatne menšími. Vlákna v HEPA filtri sú totiž husté len natoľko, aby zachytili častice s veľkosťou od 1 μm. Avšak menšie častice sa pohybujú príliš pomaly na to, aby filtrom preleteli, väčšina z nich sa preto zasekne. V skratke, tieto odvlhčovače patria z hľadiska čistenia vzduchu k tým najúčinnejším.
 • Odvlhčovače vzduchu s uhlíkovým filtrom: Uhlíkové filtre, ktoré obsahujú aktívne uhlie, sú v odvlhčovačoch vzduchu používané taktiež pomerne často. Dokážu zachytiť častice s veľkosťou od 0,5 do 50 μm, čo znamená, že sú o niečo menej efektívne. Na druhej strane vynikajú schopnosťou zachytiť prchavé organické látky, napr. plyny. Uhlíkové filtre si poradia aj s elimináciou pachov.
 • Odvlhčovače vzduchu s ionizátorom: Ionizátor vzduch skvalitňuje a zároveň čistí. Toto zariadenie produkuje molekulárne častice, teda ióny, ktoré sa viažu na kyslík a vytvárajú negatívny náboj, tzv. záporný ión. Záporné ióny sa dokážu naviazať na rôzne pevné častice, ako sú baktérie, vírusy, pele, prach či chlpy, z ktorých následne vytvoria väčší zhluk. Ten je nasatý do odvlhčovača a zachytený vo filtri. Dobrou správou je, že ionizátor napomáha eliminovať aj pachy. Odvlhčovače vzduchu s ionizátorom sú preto vhodnou alternatívou pre fajčiarov či majiteľov domácich zvierat. Pozor, daný spotrebič musí disponovať aj filtrom. V inom prípade vzduch nevyčistí. Vytvorením záporne nabitých iónov, ktoré sú považované za prospešné pre psychické aj fyzické zdravie, iba zlepší jeho kvalitu. Výhodou odvlhčovačov vzduchu s ionizátorom, ktoré nemajú filter, je aj akési znehybnenie pevných častíc, ktoré sa lepšie usádzajú na povrchoch.
 • Odvlhčovače vzduchu s UV žiarením: Odvlhčovače vzduchu s funkciou UV žiarenia nedokážu zachytávať pevné častice. Vzduch predovšetkým dezinfikujú pomocou ultrafialového svetla, presnejšie UV-C žiarenia, ktoré má špecifickú vlnovú dĺžku. UV-C svetlo rozkladá DNA a RNA vírusov, plesní, húb či baktérií, čím ich síce nezabije, ale inaktivuje, takže, v prenesenom slova zmysle, ostanú nehybne ležať na mieste a nemôžu spôsobiť ďalšie problémy. Upozorňujeme, že odvlhčovače aj čističky vzduchu s UV žiaričom mnohí považujú za neúčinné. Odborníci sa však zhodujú na tom, že pri správnom konštrukčnom riešení celého zariadenia môžu vzduch skutočne dezinfikovať aspoň z istej časti.

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu podľa rozmerov miestnosti

Výber vhodného odvlhčovača vzhľadom na rozmery miestnosti, v ktorej bude používaný, je asi najdôležitejším technickým parametrom. V tomto smere sa zamerajte na odvlhčovací a vzduchový výkon.

Odvlhčovací výkon = množstvo vlhkosti, ktorú odvlhčovač zachytí v priebehu 24 hod., napr. 10 l/24 hod. či 5 l/24 hod. Nasledujúce údaje sú len orientačné, pretože parametre výrobcov sú udávané pri extrémnych podmienkach, zväčša pri teplote 30 °C a až 80 % vlhkosti vzduchu, čo je v praxi (v domácnosti) nereálne.

Výber odvlhčovača podľa rozmerov miestnosti

 • Malé odvlhčovače vzduchu s výkonom 0,2 – 1 l/24 hod.: do 10 m²
 • Priemerne výkonné domáce spotrebiče s kapacitou 5 - 10 l/24 hod.: 15 – 25 m² (priemerná veľkosť izieb v bytoch)
 • Výkonnejšie odvlhčovače vzduchu do bytu/domu s kapacitou 15 - 30 l/24 hod.: 30 – 60 m² (veľké izby, garáže, chodby, povaly, haly atď.)
 • Profesionálne odvlhčovače vzduchu s výkonom 30 - 50 l/24 hod.: nad 60 m² (ide o priemyselné odvlhčovače vzduchu, ktoré sú uspôsobené na odvlhčovanie vzduchu v celom byte, jednom podlaží v rodinnom dome alebo komerčných priestoroch)

Druhý parameter, ktorý súvisí s výberom odvlhčovača v závislosti od veľkosti priestoru, je vzduchový výkon alebo prietok vzduchu, ktorý je udávaný v metroch kubických za hodinu. Aby ste si vedeli vybrať správne, musíte zistiť objem danej miestnosti. Ten vypočítate pomocou vynásobenia jej výšky, dĺžky a šírky.

Aby odvlhčovač vzduch „vysušil“ efektívne, no nie nadmerne, je potrebné siahnuť po takom modeli, ktorý je schopný v priebehu hodiny všetok vzduch v danom priestore nasať aspoň 2-krát, nanajvýš však 3-krát. To znamená, že do priestoru s objemom 30 m³ budete potrebovať odvlhčovač so vzduchovým výkonom od 60 do max. 90 m³/hod.

Príkon, výkon a spotreba elektriny

Odvlhčovače vzduchu mávajú príkon od 70 do 500 W. Vo všeobecnosti sa odporúča do miestnosti s rozlohou 25 – 30 m² použiť odvlhčovač s príkonom okolo 250 W. Ide len o orientačný údaj, pretože príkon súvisí s reálnym výkonom iba do istej miery.

V súčasnosti sú v kurze energeticky úsporné spotrebiče, ktoré aj pri veľmi nízkej spotrebe elektriny podávajú nadpriemerný výkon. Naopak, ak siahnete po staršom modeli či, takpovediac, bezmennom odvlhčovači, napr. zo zahraničia, môže spotrebovať enormne veľa elektriny aj pri veľmi slabom výkone.

Rozmery, hmotnosť a dizajn

S dizajnom vám asi príliš neporadíme, keďže ide o výhradne individuálnu záležitosť. Odvlhčovače vzduchu sú dostupné vo všakovakých verziách. Niektoré pôsobia skôr robustne a industriálne, iné sú vyslovene elegantné či futuristické. Vzhľadom na to, že ide o spotrebič, ktorý nie je možné skryť za nábytok, vám odporúčame, aby ste jeho vzhľadu venovali aspoň nejakú pozornosť.

Kondenzačná nádržka odvlhčovača vzduchu

Najmenšie odvlhčovače s hmotnosťou okolo 2 kg zvyknú mať slabší výkon (do 5 l/24 hod.). Ich nevýhodou je nutnosť častejšieho vylievania kondenzačnej nádobky. Priemerne veľké modely, ktoré sú vhodné do štandardne veľkých miestností, zvyknú vážiť 5 až 11 kg. Túto hmotnosť je zároveň možné označiť za prijateľnú a praktickú.

Hlučnosť

Predtým než sa začnete zaoberať hlučnosťou daného odvlhčovača, by ste mali vedieť, kde a ako bude využívaný. Pri použití v obývaných miestnostiach alebo spálni počas spánku je potrebné hľadať čo najtichší model. Naopak, ak potrebuje znížiť vlhkosť vzduchu na povale, v garáži, pivnici či v ešte neobývanej novostavbe, problémom pre vás nebude ani hlučnejší model.

Za priemernú hlučnosť odvlhčovačov môžeme označiť 30 až 40 dB. Ak chcete tento spotrebič využívať aj v noci, vyberte si model s hlučnosťou na spodnej hranici. Počas dňa vás nebude obťažovať ani 40 – 48 dB. Hlučnosť najvýkonnejších spotrebičov, ktoré sú zväčša určené do komerčných priestorov alebo na odvlhčovanie neobývaných novostavieb, presahuje 50 dB.

Kondenzačná nádržka

Klasické odvlhčovače sú vybavené kondenzačnou nádržkou, ktorá slúži na zachytávanie vlhkosti zo vzduchu. Niektoré modely je možné prepojiť s odpadovým potrubím. Toto riešenie je vhodné pre tých z vás, ktorí sa chcú zbaviť všetkých starostí súvisiacich s prevádzkou odvlhčovača. Ak siahnete po klasickom modeli, v súvislosti s kondenzačnou nádržkou by ste sa mali zamerať na jej objem, spôsob vyberania a bezpečnostné funkcie.

 • Objem: Objem nádržky musí byť priamo úmerný veľkosti a výkonu odvlhčovača. Pri „ideálnych“ podmienkach, teda pri 30 °C teplote a 80 % vlhkosti vzduchu by mal kúsok s výkonom okolo 10 l/hod. v priebehu 24 hod. v nádržke nahromadiť až 10 l vody. Pri 20 °C teplote a 50 % vlhkosti vzduchu, čo je o niečo reálnejšie, dôjde spravidla za 2 až 3 dni ku skondenzovaniu 3 – 5 l vody. Niektoré odvlhčovače sú, samozrejme, výkonnejšie.
 • Manipulácia s nádobkou: Na tento „detail“ zabúda mnoho spotrebiteľov. Ide o zásadnú chybu, keďže nádržku budete musieť vyberať pravidelne, neraz i naplnenú po okraj. Zamerajte sa na systém, ktorý slúži na tento účel.
 • Bezpečnostné kontrolky a funkcie: Zvukovú či svetelnú kontrolku, ktorá vás upozorní na nutnosť vyliatia kondenzačnej nádržky, pokladáme za nevyhnutnosť. Ak by ňou odvlhčovač nedisponoval, mohlo by dôjsť k jeho pretečeniu. O niečo efektívnejším spôsobom, ako vašu domácnosť ochrániť pred potopou, je funkcia automatického vypnutia zariadenia pri naplnení nádržky.

Kondenzačná nádržka

Funkcie, doplnky a ovládanie

Práve funkcie rozhodujú o tom, ako a na čo všetko môžete tento spotrebič použiť. Základné modely vzduch výhradne vysúšajú. Nemôžete si na nich nastaviť intenzitu odvlhčovania, automatické vypnutie a zapnutie či kontrolovať aktuálnu vlhkosť vzduchu. Niektoré odvlhčovače však môžu disponovať množstvom zaujímavých doplnkových funkcií, ktoré nielen zjednodušujú jeho používanie, ale zároveň zastúpia aj čističku vzduchu.

 • Displej: Ak sa na odvlhčovači nachádza displej, spravidla bude jeho ovládanie jednoduchšie a presnejšie. Modely s displejom môžu taktiež zobrazovať aktuálnu vlhkosť a teplotu vzduchu v miestnosti alebo aktuálne nastavený režim a intenzitu odvlhčovania.
 • Časovač: Určite vám odporúčame siahnuť po odvlhčovači s časovačom. V inom prípade ho budete musieť zapínať a vypínať len ručne. Na časovači si nastavíte čas odvlhčovania, po ktorom dôjde k jeho automatickému vypnutiu, takže bude fungovať úplne samostatne. Pri výbere si všimnite aj údaje časovači. Štandardom sú 8, 12 alebo 24 hod. časovače, ktoré je najčastejšie možné nastaviť v krokoch po 60 min.
 • Automatické vypnutie (ochrana pred pretečením): Ide o bezpečnostnú aj praktickú funkciu. Tento senzor odvlhčovač vypne vo chvíli, keď dôjde k naplneniu kondenzačnej nádržky. Funkcia sa zvykne nazývať tiež ako ochrana pred pretečením.
 • Senzor vlhkosti – automatická regulácia odvlhčovacieho výkonu: Odvlhčovače vzduchu so senzorom regulujú vlhkosť automaticky. V praxi teda nemusíte sledovať aktuálnu vlhkosť vy a na základe nej spotrebič zapínať, vypínať alebo prepínať medzi režimami. Senzor priebežne sníma vlhkosť a na základe nameraných hodnôt dochádza k jeho zapínaniu a vypínaniu tak, aby sa vlhkosť v miestnosti udržiavala na vami nastavených hodnotách.
 • Manuálna regulácia a režimy odvlhčovania: Možnosť manuálnej regulácie odvlhčovacieho výkonu je veľmi praktická funkcia, vďaka ktorej budete môcť odvlhčovač používať v rôzne veľkých či vlhkých priestoroch. Manuálna regulácia prebieha buď prostredníctvom krokov, zväčša v krokoch po 5 %, alebo cez prednastavené režimy napr. režim na 60 či 70 % vlhkosť. Nezabudnite si všimnúť vlhkostné rozmedzie, v ktorom môžete nastaviť odvlhčovanie, napr. od 35 do 80 %.
 • Indikátor/zobrazenie vlhkosti: Ak chcete, aby odvlhčovač zobrazoval aktuálnu vlhkosť v miestnosti, vyberte si model s takouto funkciou. Pokrokovejšie, a teda i drahšie spotrebiče na displeji zobrazia presné namerané hodnoty v percentách. Na lacnejších kúskoch sa najčastejšie stretnete s orientačným indikátorom v podobe 3-farebnej svetelnej kontrolky.
 • Integrované sušenie odvlhčovača: Režim vnútorného sušenia slúži na vysušenie vnútorného systému samotného odvlhčovača. Táto funkcia zjednodušuje údržbu a má pozitívny vplyv na životnosť spotrebiča.
 • Podpora Wi-Fi/Bluetooth: Ak odvlhčovač podporuje Wi-Fi alebo Bluetooth, môžete ho prepojiť s aplikáciou vo vašom telefóne a ovládať na diaľku.
 • Funkcia Anti-freeze/Auto-Defrost: Ak budete odvlhčovač používať výhradne v domácnosti, ktorá je obývaná, funkcia Anti-freeze nie je nevyhnutnosťou. Naopak, zariadenia, ktoré necháte napr. v rozostavanom dome či nevykurovanej chalupe, by ňou mali disponovať bezpodmienečne. Anti-freeze alebo Auto-Defrost slúži na automatické vypnutie odvlhčovača pri poklese teploty, spravidla pod 5 °C.
 • Režim na sušenie bielizne: Ide o veľmi populárny režim, ktorý slúži na efektívnejšie sušenie mokrej bielizne. Odvlhčovač umiestnite v blízkosti sušiaka či šnúry, na tomto režime zvýši výkon, takže ním v priebehu krátkeho času „pretečie“ viac vzduchu. Režim sa zvykne nazývať Turbo. Využijete ho aj pri vysúšaní extrémne vlhkých priestorov, napr. kúpeľní.

Odvlhčovač vzduchu ovládanie

Cena zodpovedá kvalite

Na záver našich návodov na výber rôznych produktov sa už tradične venujeme orientačnému prehľadu cien. Pre lepšiu prehľadnosť sme sa rozhodli tieto spotrebiče na základe obstarávacej ceny rozdeliť do 3 pomyselných kategórií. K najlacnejším odvlhčovačom vzduchu patria nepochybne neelektrické modely na tablety či gélové vrecúška. Tie môžete vlastniť už od necelých 10 eur.

Cena elektrických modelov sa začína na cca 40 eurách, pričom za lacné odvlhčovače vzduchu je možné označiť všetky spotrebiče do 100 eur. Modely z tejto kategórie majú spravidla nižší odvlhčovací výkon, preto sú vhodné len do menších miestností s rozlohou do 20 – 25 m² alebo priestorov s nižšou vlhkosťou vzduchu. Pri výbere si dajte pozor na to, či je cena nízka naozaj iba z dôvodu nižšieho výkonu alebo preto, že ide o vyslovene nekvalitný produkt. Ako pomôcka vám môže poslúžiť informácia, že odvlhčovače s enormne vysokým výkonom za enormne nízku cenu kvalitou pravdepodobne neohúria.

Odvlhčovače vzduchu za 100 až 200 eur sa dajú rozdeliť do ďalších 2 podkategórií. V prvej z nich nájdete modely s vyšším výkonom, ktorý je postačujúci do priestorov s rozlohou okolo 30 – 40 . Druhou skupinou sú spotrebiče, ktoré nemajú vyšší výkon ako tie za 40 až 100 eur, kvalita ich spracovania je však na podstatne vyššej úrovni. Zároveň disponujú väčším počtom pokrokových funkcií, napr. možnosťou ich prepojenia na odpadové potrubie, senzorom vlhkosti či viacerými filtrami na čistenie vzduchu.

Spotrebiče za viac ako 200 eur je možné označiť za profi odvlhčovače vzduchu, ktoré majú vysoký výkon a vynikajú vysokou kvalitou spracovania. Spravidla ide o priemyselné odvlhčovače vzduchu do komerčných priestorov, ktoré môžu stáť aj viac ako 1 000 eur.

Obľúbené sú odvlhčovače Klarstein, Philips, Airbi, Concept i Rohnson

Odvlhčovače vzduchu, aj napriek tomu, že ide o vcelku špecifické spotrebiče, nájdete v ponuke v mnohých výrobcov. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na tých z nich, ktorých je možné označiť za spoľahlivých a overených. K najznámejším značkám odvlhčovačov vzduchu patria Sinclair, Master, Klarstein, Electrolux, Concept a Rohnson. Kvalitné kúsky nájdete aj medzi odvlhčovačmi vzduchu Philips, DeLonghi, Airbi, Daitsu, Domo, Duux, Gorenje, Gree, Guzzanti, Hysure, Orava, Princess, Honeywell, Rottner, Sencor, Tristar, TrueLife, Whirlpool či Sakura.

Pri výbere vám môže pomôcť aj informácia o overených predajcoch. Odvlhčovače vzduchu nájdete napr. v ponuke Hej, Okay, OBI, AndreaShop, Nay, Planeo, Mall, Heureka či Alza. Pre milovníkov značky Silvercrest máme dobrú správu, odvlhčovače vzduchu vlastnej značky predáva aj Lidl.

Otázky a odpovede – FAQ

Na záver vám už tradične prinášame odpovede na niekoľko často kladených otázok spotrebiteľov, ktoré súvisia s odvlhčovačmi alebo samotným odvlhčovaním vzduchu. Ak ste v našom teste ani návode nenašli informácie, ktoré zaujímajú vás, neváhajte nám položiť vaše otázky. Budeme sa na ne snažiť odpovedať v čo najkratšom čase.

Aby odvlhčovač pracoval čo najefektívnejšie, musíte ho umiestniť na správne miesto. Vo vzdialenosti 15 až 20 cm od spotrebiča by sa nemali nachádzať steny, nábytok či iné prekážky. V menších miestnostiach je dobré odvlhčovač položiť čo najviac do stredu, v tých väčších zas čo najbližšie k zdroju vlhkosti.

Počas odvlhčovania by ste mali zatvoriť okná, v inom prípade bude zariadenie pracovať na príliš „vysoké otáčky“, no s nižším výkonom. Vzduch môžete vysúšať aj častejším vetraním v čase, keď nie je zapnutý odvlhčovač, správnym sušením bielizne a znížením počtu izbových rastlín, prípadne akvárií či iných „vodných plôch“. Odvlhčovače neobľubujú prašné prostredie, chumáče chlpov a iné väčšie nečistoty, ktoré môžu spôsobiť ich upchatie. Častým problémom býva teplo, ktoré produkuje samotný spotrebič. Preto by ste ho nemali za žiadnych okolností umiestňovať v blízkosti iného tepelného zdroja (radiátor, krb atď.), no ani do uzavretých priestorov, napr. do skrine. Môže dôjsť k jeho prehriatiu a nenávratnému poškodeniu. Ak siahnete po modeli s filtrami, nezabudnite na ich pravidelné čistenie.

Alternatívny odvlhčovač vzduchu vyrobíte veľmi jednoducho. Budete potrebovať vrecúško, ktoré prepúšťa vzduch (napr. textilné), do ktorého vložíte niektorý z materiálov s dobrými sacími vlastnosťami. Môžete použiť podstielku pre mačky (bentonit), kamennú alebo klasickú kuchynskú soľ, ryžu, alebo čierne uhlie. Ak chcete, aby takýto hand made odvlhčovač pohlcoval pachy, k niektorému zo spomenutých materiálov prisypte trochu mletej kávy. Rovnakým spôsobom si môžete vyrobiť aj odvlhčovač vzduchu do auta.

Klarstein DryFy 10

Elektrický odvlhčovač vzduchu s prachovým filtrom, odvlhčovací výkon cca 0,4 l/hod., príkon 240 W, pre miestnosti od 15 do 20 m², objem nádržky 1,8 l, hlučnosť 40 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odvlhčovacia kapacita Klarstein DryFy 10 predstavuje 10 l/24 hod., teda asi 0,4 l/hod., čo je postačujúce do priestorov s rozlohou od 15 do 20 m². Z tohto dôvodu ho hodnotíme ako lacný odvlhčovač vzduchu s priemerným výkonom, ktorý je ideálny do klasických bytov či domov so štandardne veľkými miestnosťami. Odvlhčovač vzduchu Klarstein nie je na rozdiel od Rohnson R-9612 vybavený ionizátorom, ale integrovaným nylonovým filtrom, ktorý slúži najmä na zachytávanie prachu. Tento model preto môžeme odporučiť aj ľuďom so slabšou alergiou.

Kondenzačná nádobka má len 1,8 l, čo nie je najviac. Samozrejme, funkciu automatického vypnutia pri jej naplnení vodou, ktorú sprevádza zvuková kontrolka, sa na odvlhčovači nachádza. Skutočne zaujímavou je možnosť pripojenia spotrebiča na odpadové potrubie. Na tento účel slúži odtoková hadica s dĺžkou 0,6 m, ktorá je súčasťou dodávky.

Na hornej strane odvlhčovača nájdete displej, ktorý okrem iného zobrazuje aktuálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti, a niekoľko tlačidiel, pomocou ktorých nastavíte cieľovú vlhkosť v krokoch po 5 % v rozmedzí od 30 do 80 %. Za spomenutie ďalej stoja špeciálne režimy „power" na intenzívnejšie a „silent" na tiché odvlhčovanie. Na DryFy 10 nechýba ani funkcia automatickej regulácie odvlhčovania24 hod. časovač, ktorý je možné nastaviť v krokoch po 60 min., a funkcia vnútorného sušenia, ktorá zjednodušuje údržbu a predlžuje životnosť spotrebiča.

„Vizáž“ DryFy 10 neohúri ani neurazí. Ide o nenápadný model s kompaktnými rozmermi nízkou hmotnosťou, ktorý je vybavený praktickou rúčkou na prenášanie. Hlučnosť, ktorá dosahuje 40 dB, považujeme za prijateľnú. Za najväčšie negatívum pokladáme absenciu funkcie Anti-Freeze.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou, výkonom a funkciami
Pokročilé funkcie
Možnosť prepojenia s odpadovým potrubím

Negatíva

Menšia kondenzačná nádobka
Bez ochrany proti zamrznutiu

Typ = elektrický odvlhčovač vzduchu ● Odvlhčovací výkon = cca 0,4 l/hod. ● Prietok vzduchu =100 m³/hod. ● Veľkosť miestnosti = 15 – 20 m² ● Prevádzková teplota = 4 – 32 °C ● Hlučnosť = 40 dB ● Príkon = 240 W ● Objem kondenzačnej nádržky = 1,8 l ● Rozmery (V x Š x H) = 42 x 29,5 x 21 cm ● Hmotnosť = 9,2 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Klarstein DryFy 10

od 134,90 €
Jednoduchá cesta k ideálnej vlhkosti vzduchu: odvlhčovač vzduchu Klarstein DryFy 10 vysuší vlhké miestnosti po stavbe, renovácii alebo škodách...

CERESIT Stop vlhkosti Aero 360° prístroj + tableta 450g

od 10,06 €
Pohlcovač vlhkosti - CERESIT Aero 360° prístroj + 1 tableta: systém pohlcovania vlhkosti optimalizuje nadmernú vlhkosť vzduchu prostredníctvom...

CERESIT Stop vlhkosti Aero 360 náhradné tablety 4x450g levandule

od 10,99 €
Náhradné tablety Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360° Levanduľová záhrada 3 + 1 Absorpčné náhradné tablety Ceresit do pohlcovača vlhkosti AERO 360° v...

Klarstein Shetland 600

od 45,90 €
Odvlhčovač vzduchu Klarstein Shetland 600 Vás oslobodí od vlhkého, zatuchnutého vzduchu v miestnosti a dýchanie urobí pôžitkom. Rozlúčte sa s...

Klarstein Drybest 2000 2G

od 79,90 €
Odvlhčovač vzduchu Klarstein Drybest 2000 2G Vás oslobodí od vlhkého, zatuchnutého vzduchu v miestnosti a dýchanie urobí pôžitkom....

Rohnson R-9916 Health & Clean

od 185,00 €
Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9916 Health a Clean z kategorie Odvlhčovače vzduchu. Výrobce: Rohnson. Kondenzačný odvlhčovač Rohnson R-91020 Hybrid...

Electrolux EXD20DN4W

od 182,90 €
odvlhčovač vzduchu • do miestností s veľkosťou 37 – 52 m² • objem nádoby 3 l • kapacita odvlhčovania 20 l / 24 hod • 2 rýchlosti ventilátora •...

Ceresit STOP Vlhkosti AERO 360° náhradné tablety 4 x 450 g

od 11,99 €
Ceresit STOP Vlhkosti AERO 360° náhradné tablety v balení 3 + 1, 3× neutrálna tableta + 1× lúčne kvety zadarmo alebo levandula (podla toho aku...

CERESIT Stop vlhkosti 2v1 náhradné tablety 450g

od 8,49 €
Henkel Ceresit Stop Vlhkosti náplň 900 g.   Nové tablety boli vyvinuté tak, aby ich účinnok pohlcovania nadmernej vlhkosti bol vyšší až o 40 %...

Electrolux EXD16DN4W

od 179,00 €
odvlhčovač vzduchu • do miestností s veľkosťou 29 – 44 m² • objem nádoby 3 l • kapacita odvlhčovania 16 l / 24 hod • 2 rýchlosti ventilátora •...

Klarstein DryFy 20

od €
Jednoduchá cesta k ideálnej vlhkosti vzduchu: odvlhčovač vzduchu Klarstein DryFy 20 vysuší vlhké miestnosti po stavbe, renovácii alebo škodách...

ROHNSON R-9612

od 187,90 €
Odvlhčovač vzduchu vhodný pre priestory do 45 m² . Rohnson R-9612 využíva ergonomický systém prúdenia vzduchu pre zníženie hluku. Ponúka...

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(93.4%)

Komentáre
Peter B. 05.Oct.2021

Už za 24 hodín bolo v miestnosti vidieť, že prístroj Klarstein DryFy 10 je naozaj účinný. Vyzrážal cez liter vody v našej spálni, preto spĺňa účel, na ktorý sme si ho kúpili. Páči sa mi, že odvlhčovač nie je hlučný a neprekáža nám ani počas spánku.

Odpovedať

Julka 05.Oct.2021

Som prekvapená z účinku odvlhčovača Electrolux, ktorý je malý, ale dostatočne výkonný. Chod je relatívne tichý, ale treba brať do úvahy, že ventilátor nikdy nemôže byť úplne tichý. Predtým som mala Ceresit a toto je obrovský rozdiel. Zatiaľ spokojnosť, len vyberanie nádoby s vodou je nepraktické.

Odpovedať

Rolo 09.Oct.2021

Ja som s Ceresitom spokojný. V byte nemáme až tak veľkú vlhkosť, len miernu, a preto nám tento produkt úplne stačí. Cena je nastavená nízko, kúpu neľutujeme.

Odpovedať

Margerita 10.Oct.2021

Kvôli plesni na stenách v kúpeľni som potrebovala odvlhčovač a kúpila som si Concept. Zatiaľ pracuje dobre a ticho a odkedy ho mám, v kúpeľni sa mi už netvoria žiadne plesne a tie staré pomaly miznú. Občas si ho umiestňujem do obývačky a zistila som, že potom sa mi lepšie dýcha.

Odpovedať

Bartolomej 20.Oct.2021

Maximálna spokojnosť s produktom Trotec TTK 54 E, mám ho zatiaľ krátko, no funguje. Výkon je naozaj skvelý a nádržka s objemom 3 litre úplne stačí.

Odpovedať

Miňo 22.Nov.2021

Klarstein Drybest funguje dobre, avšak v studenej miestnosti má o čosi slabší výkon. Prístroj je pomerne tichý, robí to, na čo je určený. Predtým som používal Ceresit, ale toto je omnoho účinnejšie, takže sa určite oplatí investovať, ak vás trápi v domácnosti vlhkosť. Dizajn je príjemný.

Odpovedať

Peter Z. 10.Dec.2021

TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch funguje presne podľa popisu. Jednoducho sa ovláda a je skladný a hlavne účinný. Páči sa mi LED displej aj senzor vlhkosti a pekný dizajn. Som rád, že účinok je vyšší, než som očakával pred kúpou. V miestnosti sa mi naozaj lepšie dýcha, je cítiť, že vzduch je iný než bez použitia… Mínusom je vyššia hlučnosť, plusom zas veľká nádržka.

Odpovedať

Dárius 08.Feb.2022

Klarstein DryFy 10 je fajn prístroj s tichým chodom. Má dostatočný výkon, dve rýchlosti a samočistenie, čo je jeho veľkým plusom. Za výhodu vnímam aj veľkú nádrž na vodu, silný prípojný kábel, časovač či praktickú rukoväť na prenášanie. Prístroj je inak dosť ťažký, cca. 13 kg, ale aspoň je stabilný.

Odpovedať

Milan 22.Feb.2022

ROHNSON R-9612 odvlhčuje účinne, no je dosť hlučný a programovanie nie je príliš najlepšie. V izbe však cítim lepší a viac svieži vzduch, takže z tohto hľadiska spokojnosť.

Odpovedať

Gabo 16.May.2022

Celkom sme spokojní s produktom Noaton DF 4114. Má úspornú prevádzku a je dosť efektívny, avšak nádržka na kondenzát je o niečo menšia. Plus dávam za tichú prevádzku, dobrú cenu a praktický dizajn.

Odpovedať

Adam U. 18.Jan.2023

Odvlhčovač Electrolux EXD20DN4W spĺňa všetko, čo sme od neho očakávali. Je efektívny a má tichý chod. Oceňujem kompaktné rozmery, jednoduché ovládanie a časovač. Výkon je na tak malý prístroj vysoký. Oproti Ceresitu, ktorý sme mali predtým, je toto obrovský rozdiel. Za nepraktické považujem vyberanie nádoby s vodou. Na iné negatíva som neprišiel.

Odpovedať

Braňo P. 19.Jan.2023

Rohnson R-9916 Health & Clean je tichý a za dobrú cenu. Odvlhčovanie mu ide, ale čistička vzduchu nič moc. Hlučnosť sa cez deň dá zniesť, no ak necháte prístroj zapnutý aj v noci, je počuteľný. Keď je nádržka do polovice naplnená, prístroj začne vibrovať. Upozorní tak, že čoskoro ju treba vyliať. Za tie peniaze je fajn.

Odpovedať