Sonická alebo rotačná zubná kefka

Sonická alebo rotačná zubná kefka – výhody, test

Zuby by ste si mali umývať aspoň 2x za deň počas 2 minút, pričom je dôležité, aby ste si osvojili správnu techniku, pozornosť venovali všetkým častiam každého zuba, nezabudli na medzizubné priestory ani masáž ďasien. Znie to celkom jednoducho, nie? Pravda je však taká, že rýchle životné tempo či stará dobrá lenivosť majú neraz dopad aj na tak banálnu vec, ako je ústna hygiena. Mnohí z vás už nepochybne prišli na to, že jedným zo spôsobov, ako si starostlivosť o ústnu dutinu zjednodušiť a zefektívniť na maximum, je použitie elektrickej zubnej kefky. Pohyblivá hlavica, pokrokové technológie a rôzne doplnkové funkcie dokážu umývanie zubov posunúť skutočne na inú úroveň. V prvom rade je však potrebné, aby ste si vybrali správny typ elektrickej kefky. Vybrať si môžete medzi v súčasnosti populárnejšími sonickými zubnými kefkami alebo tými, ktoré využívajú rotačnú/oscilačnú technológiu. V našom článku sa pozrieme na hlavné rozdiely oboch spomínaných alternatív, poradíme vám, ktorá z nich je lepšia pre vás a zosumarizujme ich výhody aj nevýhody.

Publikované: 14.10.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú elektrickú zubnú kefku kúpiť?

Ak je vám blízke rýchle rozhodovanie a nechcete nad výberom zubnej kefky stráviť hodiny, môžete si vybrať z našich tabuliek. Kefky sme označili štítkami, aby ste mali zbežný prehľad o tom, čo je na nich zaujímavé.

Najlepšie sonické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX9914/57 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush 5* Zobraziť produkt
Philips HX3671/13 5* Zobraziť produkt
Oral-B Pulsonic Slim Luxe 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/13 5* Zobraziť produkt

Najlepšie rotačné zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Vitality D100 5* Zobraziť produkt
Oral-B iO 8 5* Zobraziť produkt
Battery DB5 5* Zobraziť produkt
Oral-B Pro 750 5* Zobraziť produkt
Oral-B Genius 10000 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

O kvalite produktu veľa napovie aj jeho predajnosť a recenzie používateľov. Pripravili sme pre vás tabuľku najpredávanejších elektrických zubných kefiek podľa portálu Heureka.sk. Ak sa vám nechce čítať celý článok a zisťovať, či je lepšia rotačná alebo sonická zubná kefka, môžete si kefku vybrať na základe popularity medzi spotrebiteľmi.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX6352/42 5* Zobraziť produkt
Philips HX6803/04 5* Zobraziť produkt
Philips HX6859/29 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush Compact Duo 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/15 5* Zobraziť produkt

Čo je sonická zubná kefka a v čom sa odlišuje od tej rotačnej?

Sonické zubné kefky sa od tých rotačných odlišujú v niekoľkých zásadných oblastiach. Kým na sonických modeloch nájdete oválnu hlavicu, ktorá pripomína tú z klasických manuálnych kefiek, na rotačných sa nachádza hlavica okrúhla. Ďalším rozdielom je spôsob a rýchlosť pohybu. Sonická technológia umožňuje kefke, takpovediac, pracovať rýchlejšie a pokryť väčšiu plochu naraz, umývanie zubov je preto o niečo rýchlejšie.

Sonické zubné kefky sú vo všeobecnosti považované za efektívnejšie a šetrnejšie k zubom i ďasnám. Mnohé pozitíva však nájdeme aj pri rotačných modeloch. Sú ideálne pre osoby so zdravými zubami i ďasnami a vynikajú v oblasti efektívneho odstraňovania zubného povlaku. V nasledujúcich riadkoch sa na všetky vymenované rozdiely pozrieme bližšie.

Sonická alebo rotačná zubná kefka – tvar hlavice

Rotačné zubé kefky sú vybavené okrúhlymi hlavicami. Hlavice sonických zubných kefiek majú oválny tvar, čo znamená, že sú takmer na nerozoznanie od hlavíc na klasických manuálnych zubných kefkách. Pri jednom čistiacom pohybe vďaka tomu pokryjú väčšiu plochu, čistenie zubov je teda rýchlejšie aj efektívnejšie. Isté výhody však majú aj okrúhle hlavice na rotačných zubných kefkách. Čistenie zubov vám s nimi síce zaberie o niečo viac času a bude „pracnejšie“, hlavica na druhej strane dokonale „obalí“ každý zub. Štetiny sa teda dostanú aj na miesta, na ktoré by ste sa s oválnou hlavicou dostali len ťažko.

Rotačná zubná kefka výhody

Sonická verzus rotačná technológia

Hlavice na elektrických sonických zubných kefkách vibrujú a kmitajú. Zároveň premiešavajú sliny, vodu a zubnú pastu. Táto zmes sa dostáva aj do medzizubných priestorov, sonické kefky preto z istej časti zastúpia zubnú niť. Upozorňujeme, že ju nenahradia úplne. Spomínaný proces, teda vibrovanie a rozkmitanie slín s vodou a zubnou pastou, je prínosný aj pre ďasná, ktoré sú masírované pri každom umývaní zubov.

Rotačné alebo tzv. oscilačné zubné kefky rotujú/oscilujú, resp. vykonávajú tzv. rotačno-oscilačný pohyb, ktorý je vcelku necitlivý. Hlavica síce nedokáže efektívne masírovať ďasná a nepreniká medzi zuby, je však účinná pri rozrušovaní zubného povlaku.

Ďalším zásadným rozdielom je rýchlosť pohybu, ktorý vykonáva hlavica na tej či onej elektrickej zubnej kefke. Pri manuálnom čistení zubov vykonáte v priemere 200 až 300 pohybov/minRotačné zubné kefky rotujú rýchlosťou 500 až 11 000 tzv. oscilačno-rotačných pohybov/min., no a sonické kefky vibrujú rýchlosťou od 30 000 pohybov/min. vyššie. Pre lepšiu predstavu a porovnanie sme vybrali niekoľko sonických a rotačných zubných kefiek z cenovej kategórie do 60 eur.

Nevýhody a výhody sonickej zubnej kefky

Medzi výhody sonických zubných kefiek patrí najmä vysoká efektivita a šetrnosť k zubom i ďasnám. Vďaka hlavici, ktorá pokrýva väčšiu plochu, a vyššej rýchlosti čistenie zubov zaberie menej času. Navyše, zvládnutie správnej techniky mnohí považujú za jednoduchšie. K výhodám patrí taktiež to, že štetiny hlavice prenikajú do medzizubných priestorov, čím z istej časti zastupujú zubnú niť.

Sonická zubná kefka výhody

Na základe všeobecných odporúčaní, ale taktiež spotrebiteľských recenzií sonických elektrických zubných kefiek je možné povedať, že sú vhodné aj pre tých z vás, ktorí nosia strojček či zubnú náhradu, trpia paradontózou, prípadne majú problémy s opakovanými zápalmi ďasien. Zároveň ide o ten najlepší typ elektrických zubných kefiek pre deti. K nevýhodám zaraďujeme vyššiu cenu sonických zubných kefiek a taktiež fakt, že nie sú príliš efektívne pri rozrušovaní a odstraňovaní zubného povlaku.

Nevýhody a výhody rotačnej zubnej kefky

K hlavným výhodám rotačných zubných kefiek patrí ich vysoká efektivita pri rozrušovaní a následnom odstraňovaní zubného povlaku a nižšia obstarávacia cena. Naopak, ak máte citlivé zuby a ďasná alebo bojujete s parodontózou, táto alternatíva pre vás nie je ideálna, pretože rotačné pohyby nie sú najšetrnejšie. Rotačné elektrické kefky nie sú vhodné pre deti ani osoby so strojčekom či zubnou náhradou. K nevýhodám patrí taktiež pokrytie menšej plochy, čo sa odzrkadlí na celkovom čase umývania zubov, a neschopnosť štetín preniknúť do medzizubných priestorov. Rotačné zubné kefky nie sú určené ani na masírovanie ďasien.

Máte ohľadom elektrických zubných kefiek nejaké otázky? Pripravili sme pre vás článok Elektrické zubné kefky – otázky a odpovede, kde vám prezradíme, čo spotrebiteľov ohľadom tejto témy najviac zaujíma.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubné kefky

Vaše hodnotenie:
(90.4%)

Komentáre
Renáta 15.Oct.2021

Super kefka je Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500, používam ju cca. pol roka. A mám pocit, že čistenie zubov je precíznejšie. Dobre sa s ňou dostanem aj do menej dostupných miest a šetrne si vyčistím tiež ďasná. Za tú cenu je to super produkt.

Odpovedať

Zdena 15.Oct.2021

Kefka, ktorá čistí zuby naozaj precízne, je Oral-B iO 8. Zvolila som si ju na základe doporučenia od kamarátky, ktorá ju už má. Jedinou nevýhodou kefky sú drahšie hlavice, inak je kefka super. Veľmi dobre čistí, má dlhú výdrž, rýchlo sa nabíja, v balení bolo cestovné puzdro… Skvelou funkciou je senzor tlaku a rôzne čistiace programy.

Odpovedať

Táňa 19.Oct.2021

Dávam prednosť sonickým zubným kefkám, mám Philips Sonicare EasyClean a pocitovo je čistenie lepšie než pri rotačných kefkách. Aj tento základný model je dostatočný, nevidím zmysel v kúpe drahšieho. Zuby mám čistejšie a ďasná mi nekrvácajú. Nevýhodu sú drahé náhradné hlavice.

Odpovedať

Lilien 26.Oct.2021

Za mňa je lepšia sonická kefka, mám Xiaomi Oclean X Pro a som spokojná, pretože čistenie zubov je efektívne. Kefka je ľahká, tichá, má dobrý tvar, displej a jednoduché ovládanie. Výdrž batérie je veľmi dobrá. Oceňujem, že ľahko si viem nastaviť dĺžku čistenia aj intenzitu.

Odpovedať

Marek 20.Nov.2021

Na zubnej kefke Oral-B Smart Cross Action sa mi páči okrúhla hlavica, dôkladné čistenie aj výdrž batérie na jedno nabitie. Plusom je pekný dizajn kefky, senzor tlaku, možnosť meniť rôzne nadstavce či časovač. Perfektne čistí aj ťažko dostupné miesta a nechýba tu možnosť Bluetooth pripojenia.

Odpovedať

Gitka 16.Dec.2021

Zatiaľ najlepšia elektrická kefka, akú som kedy mala, je Oral-B Genius X. Ovládanie je jednoduché a skvelá je aj možnosť prepojenia s mobilnou aplikáciou. K dispozícii je niekoľko režimov čistenia a aplikácia je intuitívna, páči sa mi, že si cez ňu môžem sledovať trendy v čistení zubov. V balení bolo aj pekné cestovné puzdro.

Odpovedať

Ivet 29.Dec.2021

So sonickou kefkou sa umyva kruzivym pohybom alebo nie dakujem.

Odpovedať

Redakcia Testmagazin.sk 03.Jan.2022

Dobrý deň,
nie, so sonickou kefkou by ste si mali zuby umývať smerom zhora nadol. Krúživý pohyb je typický pre rotačné zubné kefky.

Valéria 26.Feb.2022

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 má super výdrž, je tichá a za prijateľnú cenu. Kefka je skladná a ľahká a za mňa je to príjemná zmena oproti klasickej kefke.

Odpovedať

Nikoleta 07.Jun.2022

Oral-B Vitality 100 funguje perfektne. Za mňa je ti lepšie než bežná kefka. Mínusom je však len jedna rýchlosť, škoda, že tu nie sú aspoň dve. Okrúhla hlavica sa ľahko dostane aj na menej dostupné miesta. Plusom je časovač, dobrá ergonómia, výdrž batérie aj možnosť dokúpenia rôznych nadstavcov.

Odpovedať