Plynové ohrievače

Najlepšie plynové ohrievače 2024 + recenzie

Potrebujete vyriešiť občasné prikúrenie v obytnom priestore? Alebo dokonca hlavný zdroj tepla? Tou pravou možnosťou pre vás môže byť plynový ohrievač. Uplatní sa nielen na chalupe, v dielni či garáži, ale aj na záhrade i terase. V Testmagazíne sme sa bližšie pozreli na tieto zariadenia a vybrali pre vás najkvalitnejšie modely, ktoré nájdete na trhu. V porovnávacom teste si najlepšie hodnotenia vyslúžil ohrievač Meva Relax Plus, vhodný do interiéru i do zastrešených vonkajších plôch. Okrem recenzií vybraných modelov si môžete prečítať aj podrobný návod, ako vybrať plynový ohrievač.

Publikované: 02.01.2023
Aktualizované: 25.04.2024

Aký plynový ohrievač kúpiť?

Pri výbere plynového ohrievača je potrebné zvážiť viacero kritérií. Rýchly výber sa často nevypláca. Vďaka nášmu testu sa však chyby obávať nemusíte. Pre všetkých, ktorí nemajú čas venovať sa dôkladnému výberu plynového ohrievača, sme pripravili rýchly prehľad vybraných 3 TOP modelov.

Názov Hodnotenie Detail
Meva Relax Plus 5* Zobraziť produkt
Enders Solid 5* Zobraziť produkt
Magg 110156 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Meva Relax Plus

Meva Relax Plus

Prenosný kombinovaný infračervený ohrievač, výkon 4,2/1,5 kW (LPG/EL), spotreba plynu 305 g/h

Zobraziť viac info

Plynový ohrievač Relax Plus je kombinovaný s elektrickým napájaním. Jeho zdrojom môže byť 10 kg propán-butánová fľaša alebo elektrická sieť 230 V. Výkon pri použití LPG dosahuje 4,2 kW a pri EL 1,5 kW. Výkon plynu môžete regulovať do 3 polôh a výkon elektrického napájania do 2 polôh. Predpokladaná výdrž 10 kg fľaše je 33 hodín.

Cenový trhák
Magg 110003

Magg 110003

Prenosný infračervený plynový ohrievač, výkon 4,2 kW, spotreba plynu 305 g/h

Zobraziť viac info

Cenovo výhodnou ponukou je plynový ohrievač značky Magg. Je vhodný najmä do interiérov s minimálnym objemom 84 m3. Má nižšiu hmotnosť, 10 kg, ktorú oceníte najmä pri manipulácii. K prevádzke je potrebné napojiť propán–butánovú fľašu, ideálne 10 kg. Jeho spotreba dosahuje cca 305 g/h.

Náš TIP
Landmann 12016ST

Landmann 12016ST

Vonkajší prenosný plynový ohrievač, výkon 11 kW, spotreba plynu 786 g/h

Zobraziť viac info

Kategóriu vonkajších plynových žiaričov reprezentuje aj model Landmann 12016ST. Hodí sa pre vyhrievanie vonkajších a dobre vetraných priestorov, ako sú altány, pergoly či záhrady. Na prvý pohľad vás upúta svojím dizajnom v nerezovom vyhotovení. Výška takmer 2,2 metra a 75 cm priemer sú naozaj chvályhodné.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Na vykurovanie domu alebo bytu máte v dnešnej dobe viacero možností. Jednou z nich môže byť plynový ohrievač. Aj keď ide len o doplnkové vykurovanie, má svoje výhody, z ktorých najväčšou je jednoduchý presun. Výber tohoto zariadenia by ste si mali dobre premyslieť, pretože nejde o malú investíciu. Zárukou kvalitného výberu je zváženie vlastných preferencií a preštudovanie dôležitých parametrov. Nie je to len o výkone zariadenia. Plynové ohrievače delíme podľa typu ohrevu a podľa miesta určenia. Výkon je určite dôležitý, to súhlasíme, ale všímajte si aj údaj o spotrebe. Nezabudnite na dizajn, rozmery a tiež hmotnosť. Hlavne ak chcete používať zariadenie v interiéri, je vhodné ohrievač prispôsobiť k okolitému štýlu. Komfort pri manipulácií s ohrievačom vám zabezpečí doplnkové vybavenie, ako napr. kolieska, úchyty, piezo zapaľovanie a bezpečnostné poistky.

Typ ohrevu
Typ umiestnenia
Vykurovací výkon
Spotreba
Rozmery a hmotnosť
Dizajn
Vybavenie
Cena

Do porovnávacieho testu sme vybrali len modely, ktoré spĺňajú naše kritériá. Medzi ne patria, okrem parametrov, názory spotrebiteľov. Každý produkt sme dôkladne analyzovali, aby sme vám mohli ponúknuť len pravdivé a overené informácie, doplnené reálnymi skúsenosťami. Ponuku trhu sme analyzovali cez portál Heureka.sk, ale takisto sme sledovali ponuku e-shopov, ako napr. Electronic-star.skAndreashop.sk, Klarstein.sk či Hornbach.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie plynových ohrievačov

Naše recenzie objektívne poukazujú na výhody, ale aj nevýhody vybraných modelov plynových ohrievačov. Pri hodnoteniach spomíname okrem parametrov aj názory spotrebiteľov a jednotlivé modely medzi sebou porovnávame. Naším cieľom je vám pri výbere pomôcť, nie propagovať určité značky. Preto dávame do pozornosti, že žiadnemu z testovaných modelov nerobíme reklamu a žiaden model nie je uprednostnený.

Víťaz testu

Meva Relax Plus

Prenosný kombinovaný infračervený ohrievač, výkon 4,2/1,5 kW (LPG/EL), spotreba plynu 305 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Plynový ohrievač Meva Relax Plus sa od predošlých modelov odlišuje v spôsobe vykurovania. Kým Magg 110003 funguje len na plynovom infračervenom tepelnom žiarení, model Meva Relax Plus TB15001 kombinuje infračervené a elektrické vykurovanie.

Zdrojom vykurovania môže byť bežná propán-butánová fľaša, ideálne 10 kg, alebo 230 V elektrická sieť. Odhadovaná výdrž 10 kg fľaše činí 33 hodín. K zefektívneniu vykurovania miestností prispeje vstavaný ventilátor, ktorý premení všetok plyn na teplo. Maximálny výkon pri plynovom vykurovaní môže dosiahnuť 4,2 kW. Pri voľbe elektrického vykurovania sa výkon dokáže vyšplhať maximálne na hodnotu 1,5 kW. Za výhodu považujeme reguláciu výkonu. Pri plynovom napojení máte na výber z troch polôh a pri elektrickom napojení z dvoch. Za zmienku stojí ešte spotreba, ktorá pri plynovom vykurovaní predstavuje 305 g/h.

Nespornou výhodou je jeho mobilita. Môžete ním vyhrievať miestnosti v dome, na chate, v garáži či karavane. Do exteriéru ho však neodporúčame. Presun uľahčujú pevné kolieska a tiež optimálna hmotnosť, ktorá bez propán-butánovej fľaše dosahuje 9,5 kg. Rozmerovo je podobný predošlým modelom. Na výšku má 72 cm, na šírku 41 cm a na hĺbku 40 cm. Čo sa týka doplnkového vybavenia, tak pec disponuje piezo zapaľovanímstrážcom spalín a termopoistkou.

Pozitívne recenzie od spotrebiteľov sú ďalším plusom zariadenia, pretože svedčia o spokojnosti s modelom. Spotrebitelia vo svojich vyjadreniach spomínajú rýchlu výhrevnosť, jednoduchú montáž aj prevádzku. Veľkú spokojnosť má na svedomí i kvalita prevedenia a kombinácia plynového a elektrického vykurovania. Model dokonca patrí medzi najpopulárnejšie ohrievače na trhu. Slabšie stránky zariadenia sme nenašli. Pokiaľ budete mať priestor dostatočne prevetrávaný, nehrozia ani problémy so zápachom plynu.

Pozitíva

Kombinácia vykurovania
Možnosť regulácie výkonu
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Potreba pravidelného vetrania miestnosti

Typ ohrievača: kombinovaný, infračervený, prenosný ● Výkon: LPG – 4,2 kW, EL – 1,5 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 305 g/h ● Hmotnosť: 9,5 kg ● Rozmery (V x Š x H): 72 x 41 x 40 cm

Cenový trhák

Magg 110003

Prenosný infračervený plynový ohrievač, výkon 4,2 kW, spotreba plynu 305 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V nižšej cenovej kategórii nájdete model Magg 110003. Tento domáci plynový ohrievač je výbornou alternatívou elektrických konvektorov a radiátorov, hlavne pri vykurovaní menších bytových priestorov. Teplo je schopný zabezpečiť do miestnosti s maximálnym objemom 150 m3. Minimálny objem obytnej miestnosti by mal dosahovať aspoň 66 m3. Čo sa týka vetrania, to musí byť dôkladne zabezpečené a minimálny odporúčaný vetrací otvor je 82,5 cm2.

Za dobrú cenu máte k dispozícii cca 4,2 kW vykurovacieho výkonu. Výkon môžete regulovať v 3 stupňoch – od 1,5 cez 2,8 až po 4,2 kilowattov za hodinu. Spotreba pri maximálnom výkone predstavuje 305 g/hod. Na používanie je najvhodnejšie voliť 10 kg propán-butánové fľaše.

Dizajn zariadenia síce neohúri, no je maximálne praktický a vďaka kompaktným rozmerom ohrievača ho môžete umiestniť v podstate kamkoľvek v interiéri. Nízka hmotnosť zariadenia (10 kg) spolu so štyrmi kolieskami zaručujú jednoduchú manipuláciu. Ohrievač má už tradične termopoistku proti prehriatiu automatické odstavenie plynu pri jeho naklonení, ochrannú mriežku a skriňu pre propán-butánovú fľašu. Je dodávaný bez regulátora tlaku, ktorý však odporúčame dokúpiť.

Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný plynový ohrievač na občasné vykurovanie priestoru, tento model môže byť dobrou voľbu. Príliš neohúri, no ani nesklame. Zákazníci v recenziách uvádzajú, že sú s výrobkom spokojní. Jednoducho sa s ním manipuluje a dokáže rýchlo vyhriať miestnosť. Počítajte s menšími nedostatkami, ktoré uviedli spotrebitelia aj v recenziách. Jedným z nich je kvalita prevedenia, použitý plech by mohol byť hrubší. Ďalšou nevýhodou je systém uloženia bomby. Nutnosťou pri používaní zariadenia je dostatočné vetranie miestnosti, keďže ide o plynový ohrievač, zápach z plynu môže byť dosť silný.

Pozitíva

Nízka cena
Jednoduchá manipulácia
Rýchle vyhriatie miestnosti

Negatíva

Tenší plech
Potreba dostatočného vetrania

Typ ohrievača: plynový, infračervený, prenosný ● Výkon: 4,2 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 305 g/h ● Hmotnosť: 10 kg ● Rozmery (VxŠxH): 76 x 46 x 30 cm

Náš TIP

Landmann 12016ST

Vonkajší prenosný plynový ohrievač, výkon 11 kW, spotreba plynu 786 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kategóriu vonkajších plynových žiaričov reprezentuje aj model Landmann 12016ST. Hodí sa pre vyhrievanie vonkajších a dobre vetraných priestorov, ako sú altány, pergoly či záhrady. Na prvý pohľad vás upúta svojím dizajnom v nerezovom vyhotovení. Výška takmer 2,2 metra a 75 cm priemer sú naozaj chvályhodné.

Maximálny výkon tohto ohrievača sa dokáže vyšplhať na úroveň 11 kW. Výkon si môžete regulovať v rozmedzí od 5 do 11 kW. Výhodou je o niečo nižšia spotreba plynu pri najvyššej úrovni výkonu. Nejde síce o príliš rozdielnu hodnotu, no v prípade modelu Goldflame dosahuje spotreba 815 g/h a pri modeli Landmann 786 g plynu za hodinu. Zároveň má takmer o tretinu nižšie emisie oxidu uhličitého oproti bežným horákom.

Prednosťou ohrievača je jeho jednoduchá inštalácia aj obsluha. Horák poháňa propán-bután, ideálne z 10 kg fľaše, ktorú schováte do stojana. Alternatívne je možné použiť aj 5 kg fľašu, ktorú je potrebné postaviť na nehorľavú podložku tak, aby k nej dosiahla spojovacia hadica. Potom už len stačí zažať pomocou mechanického zapaľovania typu piezo, ktoré vytvára elektrické iskry a tešiť sa z príjemného tepla.

Pri každom plynovom ohrievači je nutnosťou zabezpečiť dôkladné vetranie priestoru. V prípade vonkajších ohrievačov máte o starosť menej. Pri dodržaní všetkých bezpečnostných pravidiel je použitie plynového žiariča úplne bez rizika. Pre lepšiu bezpečnosť je istený poistným ventilom, ktorý zastaví prívod plynu pri náhodnom prevrhnutí ohrievača. Výrobca odporúča umiestniť žiarič najmenej meter od horľavých materiálov.

Aj napriek vyššej hmotnosti 14,3 kg sa nemusíte báť manipulácie. Aj tento je opatrený kolieskami pre ľahšiu manipuláciu pri premiestňovaní. Vyššia hmotnosť je dôvodom kvalitného prevedenia tela a horáka. Sú vyrobené z nerezovej ocele, zatiaľ čo reflektor je vyrobený z alumínia. V balení nájdete všetko príslušenstvo vrátane pripojovacej hadice a redukčného ventila.

Od dizajnu cez kvalitu spracovania až po vysoký výkon ohrevu. Plynový ohrievač Landmann 12016ST je u spotrebiteľov veľmi obľúbený. Chvália i jednoduché ovládanie, príslušenstvo aj primeranú cenu. Menšou nevýhodou je nemožnosť výškového nastavenia. Dvojmetrová výška je pre viacerých kupujúcich prekážkou. V konečnom hodnotení však musíme uznať, že ide o jeden z kvalitných plynových ohrievačov, čo sa týka pomeru ceny/výkonu.

Pozitíva

Cena/výkon
Spotreba
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Nemožnosť výškového nastavenia

Typ ohrievača: vonkajší, plynový, infračervený, prenosný ● Výkon: 11 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 786 g/h ● Hmotnosť: 14,3 kg ● Rozmery (V x Š x H) 215 x 76 x 76 cm

Pre náročných

Enders Solid

Vonkajší prenosný plynový ohrievač, výkon 14 kW, spotreba plynu 364 – 1 019 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vysoko výkonné plynové vykurovacie teleso Enders Solid je vhodné na domáce, ale aj profesionálne použitie. Poslúži na zvýšenie teploty napríklad v altánku, záhrade či v rôznych exteriérových reštauráciách. Tam sa bude vynímať aj vďaka modernému dizajnu. Navyše, kombinácia prvotriednych materiálov zaručuje dlhodobú životnosť.

Žiarič je vybavený špičkovým Turbo horákom, ktorý možno plynulo regulovať na 5 až 14 kW. Údaj o spotrebe vás asi veľmi nepoteší, keďže pri najvyššom výkone sa vie vyšplhať až na hodnotu 1 019 g/h. Pri 5 kW dosahuje spotreba 364 g/h.

Nevýhodou vysokého výkonu je nielen vysoká spotreba, ale aj nízka výdrž propán-butánovej fľaše. Na použitie k zariadeniu sa odporúča klasická 10 kg propán-butánová fľaša, pri plnom výkone vám vydrží len 10 hodín. Pri nižších výkonoch sa hodnota výdrže zvyšuje až na 28 hodín.

Možno niekoho odradí vysoká hmotnosť zariadenia, ktorá dosahuje až 23 kg, no pri manipulácii to ani nepocítite. Ohrievač disponuje kolieskami pre ľahký transport. Čo sa týka uvedenia ohrievača do prevádzky, zapálenie horáka je vďaka zabudovanému piezo zapaľovaniu na baterky otázkou sekundy. Propán-butánové fľaše sa pripájajú priamo v stojane žiariča, pomocou hadice s regulačným ventilom.

Hadice a regulátor nájdete priamo v balení. Súčasťou žiariča je špeciálny poistný ventil, ktorý zastaví prívod plynu v prípade prevrhnutia ohrievača. Určite oceníte aj ďalšie praktické detaily, medzi ktoré patrí napr. odkladací stolík na nápoje a občerstvenie, umiestnený na vrchnej časti spodného krytu.

Tento model plynového ohrievača si získal nielen nás, ale aj spokojných používateľov. Na prvý pohľad vyniká elegantným dizajnom, ale to rozhodne nie je všetko. Vysoký výkon zaručí rýchle vyhriatie aj väčších exteriérových priestorov. Žiaľ, vyšší výkon so sebou nesie spomínanú vyššiu spotrebu a krátku výdrž propán-butánových fľiaš. Kúpu tohoto modelu si dobre zvážte, pretože nejde o malú investíciu. Hodí sa skôr na občasné používanie, napríklad pri záhradných oslavách.

Pozitíva

Dizajn
Vysoký výkon
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Vysoká spotreba plynu
Krátka výdrž propánbutánových fliaš
Vysoká cena

Typ ohrievača: vonkajší, plynový, infračervený, prenosný ● Výkon: 14 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 364 – 1 019 g/h ● Hmotnosť: 23 kg ● Rozmery (Ø x V) 88 x 230 cm

G21 Moon

Vonkajší prenosný plynový ohrievač, výkon 5 – 13 kW, spotreba plynu max. 945 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku

Chladnejšie počasie a príjemné posedenie na terase možno na prvé počutie nejde dokopy. Vytvoriť si príjemnejšie podmienky môže práve plynový ohrievač G21 Moon. Ak vaša terasa nie je uzavretá ani vykurovaná, riešenie za pomoci plynometu (ohrievača) s regulovateľným výkonom od 5 až do 13 kW je jedna z možností. Vďaka funkcii regulácie výkonu dokážete prispôsobiť výkon počasiu a zároveň rozumne hospodáriť so spotrebou propán-butánu.

Plynový ohrievač disponuje úložiskom pre 10 kg fľašu propán-butánu. Vybraný model tiež disponuje mechanickým piezo elektrickým zapaľovaním. Spotreba plynu pri maximálnom výkone je 945 g/h. Pri maximálnom výkone je teda spotreba relatívne vysoká a je potrebné výkon primerane prispôsobiť podmienkam. Bezpečnostný certifikát CE je zárukou bezpečnosti v prípade prevrátenia ohrievača sa prívod plynu automaticky zastaví. Opomenúť nemožno ani estetické nerezové vyhotovenie. Plynový ohrievať G21 Moon pôsobí moderne, odolne a elegantne. Hodí sa na terasu domu alebo do pohostinského zariadenia. Manipuláciu uľahčujú transportné kolieska na podvozku.

Pozitíva

Efektívny ohrev
Kvalitné spracovanie – nerezová oceľ
Regulovateľný výkon

Negatíva

Vyššia cena

Typ ohrievača: vonkajší, plynový, prenosný ● Výkon: 5 – 13 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 945 g/h (max. výkon) ● Hmotnosť: 16 kg ● Rozmery (V x Š x H): 219 x 81 x 81 cm

Ďalšie zaujímavé produkty

Konkurencia v segmente plynových ohrievačov nie je príliš veľká, no určite je z čoho vyberať. Vzhľadom na to, že sa vám snažíme ponúknuť len overenú kvalitu, zamerali sme sa iba na tie najzaujímavejšie z nich, ktoré spĺňajú vopred určené podstatné parametre. Počas výberu najlepších produktov nás však zaujalo aj pár ďalších zaujímavých modelov. K týmto plynovým ohrievačom sme pripravili krátke charakteristiky, v ktorých sa dozviete všetko dôležité. Pokiaľ nemáte doposiaľ žiadneho favorita, možno vás zaujme jeden z nich.

V strednej cenovej kategórii sa nachádza model Nördix AE7HPBE. Spája v sebe kombináciu elektrického a plynového vykurovania. Zdrojom sú bežné 10 kg propán-butánové fľaše alebo elektrické napájanie. U oboch zdrojov tepla máte k dispozícií tri stupne výkonu. U plynového vykurovania si môžete vybrať jednu z hodnôt výkonu 1,5 kW, 2,8 kW alebo 4,2 kW. Elektrické vykurovacie teleso má príkon 3 x 400 W. Ohrievač je vhodný na interiérové vykurovanie miestností s objemom do 120 m3. Napriek hmotnosti 13 kg je manipulácia s ohrievačom jednoduchá, vďaka zabudovaným kolieskam. Mínusom je vybavenie, viacero zákazníkov v recenziách spomína, že v balení chýba hadica s regulátorom.

Dobrou voľbou na ohrievanie chladných miestností, garáží, zimných záhrad či dielní môže byť model Meva Ardent 2171. Ponúka výkon 1 100 W. K prevádzke je potrebné napojiť propán-butánové (alebo LPG) fľaše do 10 kg. Maximálna spotreba plynu pri najvyššom výkone dosahuje 0,85 kg/hod.

U spotrebiteľov je obľúbený aj plynový ohrievač Strend Pro Vemec DomoGas GH08. Primárne je určený na vykurovanie vnútorných miestností, no môžete ho umiestniť i do vonkajších, ale krytých priestorov. Ponúka 3 úrovne vykurovania: 1 400 W, 2 800 W, 4 200 W. Medzi jeho silné stránky patrí nízka spotreba plynu (max. 300 g/hod.) a detektor koncentrácie hladiny kyslíka. Zákazníci vyzdvihujú jednoduchú obsluhu a slušný výkon za primeranú cenu. Za nevýhodu považujú nepraktické zabezpečenie bomby.

Güde Blue Flame 4200 B je určený na vykurovanie dobre vetraných priestorov s minimálnou rozlohou 40 m3. Ponúka dva stupne výkonu, a to 2 kW a 4,2 kW. Na ohrievanie využíva propán-butánové fľaše s maximálnou hmotnosťou 11 kg. Ohrievač je vyrobený z vysokokvalitného oceľového plechu a predná strana je opatrená kovovou mriežkou. Hmotnosť dosahuje 10,5 kg, no zariadenie disponuje kolieskami, ktoré uľahčia manipuláciu.

Ak hľadáte cenovo dostupný plynový ohrievač, obzrite sa po modeli Meva Relax TB02007. Ponúka štandardný výkon 4,2 kW a je vhodný pre vykurovanie miestností do 150 m3. Spotreba dosahuje 305 g/hod. Disponuje strážcom spalín, termopoistkou, regulátorom výkonu, kolieskami a piezo zapaľovaním. Súčasťou balenia je regulátor tlaku a hadice. Tento model je taktiež u spotrebiteľov populárny a nasvedčuje tomu mnoho recenzií. Podľa spotrebiteľov ide o výkonné zariadenie, ktoré rýchlo ohreje miestnosť a okrem toho sa s ním dobre manipuluje. Slabšou stránkou je kvalita prevedenia.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak pri výbere zvažujete modely, ktoré preferuje väčšina, máme pre vás pripravenú tabuľku najpredávanejších modelov plynových ohrievačov. Keďže po nich siaha mnoho užívateľov, na internete nájdete široké množstvo spotrebiteľských recenzií. Samozrejme, neodporúčame jednoznačne siahať po najpredávanejšom modeli, v prvom rade sú dôležité vaše osobné preferencie. S prieskumom trhu a so zostavením tejto tabuľky nám pomohol cenový porovnávač Heureka.sk. Keďže sa predajnosť najmä sezónne mení, tabuľku s najpredávanejšími modelmi pravidelne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Mora PT 6140 5* Zobraziť produkt
Meva Ardent 2171 5* Zobraziť produkt
Karma Beta 3 Mechanic 5* Zobraziť produkt
Mr.Heater Portable Buddy 5* Zobraziť produkt
Meva Olymp 5* Zobraziť produkt

Plyn je v súčasnosti stále veľmi obľúbeným typom ohrievania. Vo chvíľach, keď vám nestačí hlavný systém vykurovania, prípadne ak miestnosť nemá žiaden iný spôsob ohrevu, alternatívnou možnosťou môže byť plynový ohrievač. Na trhu ich nájdete v rôznych veľkostiach, prevedeniach, typoch aj princípoch fungovania. Najlepšie modely na trhu sme vám už predstavili a teraz vám prinášame ešte podrobný návod, v ktorom vám bližšie opíšeme problematiku výberu plynových ohrievačov. Poskytneme vám informácie o jednotlivých typoch, pozrieme sa na ideálny výkon zariadenia a na záver vám predstavíme prehľad cien a overených výrobcov plynových ohrievačov.

Ako vybrať plynový ohrievač

 • Typ ohrevu
 • Rozdelenie plynových ohrievačov
 • Vykurovací výkon
 • Spotreba energie
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Rozdelenie plynových ohrievačov podľa typu ohrevu

 • Ohrievače s katalytickým panelom: Fungujú prostredníctvom kontaktu plynu s katalyzátorom, pričom sa energia spaľovaného zemného plynu premení na tepelnú energiu. Výsledkom spaľovania paliva počas katalytickej reakcie sú rovnaké látky ako pri klasickom spaľovaní paliva, a to oxid uhličitý a voda. Výhodou však je, že proces prebieha bez prebytočného kyslíka, čo má veľký význam pre udržanie pohodlných podmienok v miestnosti. Taktiež je vylúčená tvorba oxidu uhoľnatého. Ohrievače môžete prevádzkovať bez použitia komína. Plusom je aj to, že tieto zariadenia sú veľmi tiché. Naopak, za slabšiu stránku považujeme, že dokážu ohriať len menší priestor.
 • Ohrievače s infračerveným žiarením: Infračervené ohrievače sú oveľa silnejšie ako katalytické a vyznačujú sa veľkou výhrevnou kapacitou. Tá však môže mať za následok vysokú spotrebu paliva. Tieto ohrievače sa využívajú najčastejšie a môžete ich umiestniť ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Na získanie zdroja energie využívajú plyn, elektrinu alebo iné palivo. Teplo je v okolí cítiť ihneď po zapnutí zariadenia. Infračervené žiarenie ovplyvňuje povrch predmetov a zohrieva ich, preto z ich dosahu radšej vzdiaľte všetky predmety, ktorým by teplo vadilo.
 • Ohrievače s plynovou teplovzdušnou turbínou: Sú vybavené špeciálnymi radiálnymi a axiálnymi ventilátormi. Ich účinnosť dosahuje 100% premenu plynu na teplo. Tieto zariadenia sa vyznačujú vysokou účinnosťou a rýchlosťou ohrevu. Zákazníci po nich siahajú i v prípade potreby ohrievania veľkých priestranných miestností.

Rozdelenie plynových ohrievačov podľa miesta využitia

Keďže plynové ohrievače môžete používať na mnohých miestach, delia sa aj podľa určenia. Všeobecným delením je na vnútorné a vonkajšie plynové ohrievače. Tie však ponúkajú mnohé typy, ktoré si ďalej predstavíme.

Vnútorné ohrievače

Kategória vnútorných ohrievačov zastrešuje modely, ktoré slúžia na ohrev vnútorných a krytých miestností. Do tejto skupiny patria plynové kotly, statické plynové ohrievače, prenosné plynové ohrievače a plynové teplomety.

Vnútorný plynový ohrievač

 • Plynové kotly: V našich končinách sa na vykurovanie najčastejšie využívajú plynové kotly. Ide o komfortný spôsob, ako zabezpečiť teplo v celom objekte. Hoci nejde o najlacnejší spôsob vykurovania, stále sa teší veľkej obľube. Výhodou je, že prevádzka takéhoto kotla je úplne bezstarostná, pretože kotol neprodukuje žiadne sadze. Niektoré modely navyše dokážu ohrievať rovno aj vodu. Na prevádzku je potrebné mať plynovú prípojku, prípadne zásobník s plynom.
 • Statické plynové ohrievače: Ide v podstate o ohrievače, ktorých umiestnenie je stále. Môžete ich poznať tiež pod pojmom „gamatky“ alebo „vafky“. Najčastejšie sa umiestňujú na stenu pod oknom. Sú výhodnou alternatívou pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu inštalovať klasický plynový kotol na ústredné kúrenie. Taktiež je nutné napojenie na zdroj plynu a pri niektorých modeloch aj na prívod elektriny. Ohrievač zvládne vykúriť menšie až stredne veľké priestory.
 • Prenosné plynové ohrievače: Lepšou voľbou v prípade ohrievačov sú prenosné plynové ohrievače. Využívajú sa na doplnkové vykurovanie vnútorných miestností, ale aj vonku na terase, v záhrade či v altánku. Okrem toho, že sú mobilné a dobre prenosné, sa jednoducho obsluhujú. Na prevádzku najčastejšie využívajú propán-butánové fľaše. Niekedy sa môžete stretnúť s kombinovanými ohrievačmi, ktoré umožňujú okrem plynového vykurovania aj elektrické. Nesmiete však zabudnúť, že pokiaľ tento ohrievač zvolíte do interiéru, miestnosť musí byť dobre odvetrávaná.
 • Plynové teplomety a teplogenerátory: Ak vám názov plynové teplomety nič nehovorí, ide o zariadenie, ktoré slúži na nárazové prikúrenie na chate či chalupe. Na jeho uvedenie do prevádzky vám zväčša postačí 2 kg plynová nádoba. Na vykúrenie väčších priestorov, hál alebo stavby sa viac hodia plynové teplogenerátory. Ich nevýhodou je vyššia spotreba plynu

Vonkajšie ohrievače

Ohrievače už dávno nemusíte využívať len v interiéri. Do záhrady s altánkom, na terasu, pod pergolu či v exteriéri reštaurácie určite oceníte, najmä v chladných mesiacoch, zdroj tepla. Ním môže byť práve vonkajší plynový ohrievač. Jednoducho ho postavíte na určené miesto, vybavíte ho plynovou nádobou a môžete si vychutnávať príjemnú atmosféru vonku. Na trhu nájdete rôzne modely, stretnete sa s mohutnými ohrievačmi, so stojánovými ohrievačmi alebo s malými kompaktnými ohrievačmi, ktoré jednoducho len položíte na stôl.

Vonkajší plynový ohrievač

Vonkajšie ohrievače by mali byť technicky omnoho viac prepracovanejšie ako v prípade vnútorných ohrievačov. Okrem toho, že by mali ponúkať vysoký výkon, musia byť odolné proti vode či vetru, byť z kvalitného materiálu a malo by sa s nimi dať jednoducho manipulovať. Výrobcovia pri týchto modeloch myslia na dizajn a často sú tieto zariadenia navrhnuté tak, že môžu spĺňať úlohu záhradnej dekorácie. Fungujú na bežné propán-butánové fľaše, ktoré sú ukryté v tele ohrievača.

Čím väčší priestor, tým vyšší výkon

Či už sa rozhodujete pre kúpu vnútorného alebo vonkajšieho plynového ohrievača, výkon je jeden z hlavných parametrov, ktorý treba pri výbere zohľadniť. Pri plynových ohrievačoch vo všeobecnosti platí, že čím väčší priestor chcete ohrievať, tým budete potrebovať vyšší výkon zariadenia. Pred kúpou si teda zvážte, akú veľkosť miestnosti alebo priestoru plánujete ohriať a následne podľa toho vyberajte ohrievač. Kým do menšej izby (do 20 m2) vám postačí ohrievač s výkonom do 3 kW, vo väčšej miestnosti by ste sa s takýmto výkonom nezaobišli. Do úvahy treba brať aj nutné časté vetranie, pri ktorom vám nejaká časť tepla bude unikať. Vonkajšie modely ponúkajú výkon okolo 11 kW. Ideálne je siahať po modeli umožňujúcom reguláciu výkonu. Najčastejšie sa stretnete s ohrievačmi, ktoré ponúkajú 3 stupne výkonu a vy si tak môžete výkon prispôsobiť konkrétnej situácii.

Nezabudnite na spotrebu

Spotreba je ďalším dôležitým parametrom, na ktorý by ste nemali zabudnúť. Uvádza sa v gramoch za hodinu (g/hod). Plynové ohrievače majú v porovnaní s elektrickými o dosť nižšiu spotrebu. Modely sa však od seba môžu v spotrebe výraznejšie líšiť. Hlavným ukazovateľom spotreby je výkon. Všeobecne platí, že s výkonom stúpa spotreba. So spotrebou sú na tom výrazne horšie vonkajšie modely, ktoré ponúkajú vysoký výkon. Naopak, vnútorné modely sa ňou môžu chváliť. Kým hodnota spotreby pri vnútorných modeloch dosahuje okolo 305 g/hod, pri vonkajších modeloch sa môže údaj vyšplhať až na 1 000 g/hod.

Plynový ohrievač – spotreba

Cena závisí od mnohých aspektov

Nedá sa úplne jednoznačne určiť, koľko zaplatíte za plynové ohrievače. Ich cena sa mení v závislostí od typu ohrievača, od jeho určenia, výkonu, spotreby a iných doplnkových parametrov. Aj keď vám vysoká cena nezaručuje najlepšie výsledky, určite neodporúčame siahať po najlacnejšom modeli. Ideálnou voľbou je u nás často spomínaná zlatá stredná cesta. Pre jednoduchšie vysvetlenie a orientáciu sme si rozdelili cenu plynových ohrievačov do troch kategórií.

V prvej nájdete lacné ohrievače, ktorých cena sa pohybuje okolo 100 eur. Nečakajte od nich príliš prepracované funkcie a ani vysoký výkon. Ten často dosahuje 4,2 kW. Napájajú sa na klasické propán-butánové fľaše. Pokiaľ by ste v tejto kategórií hľadali vonkajšie plynové ohrievače, hľadali by ste neúspešne.

Stále cenovo dostupné, no o to viac kvalitnejšie a výkonnejšie sú modely s cenou do 200 eur. Hoci často ponúkajú podobný výkon ako lacnejšie modely (4,2 kW), disponujú inými prednosťami. Medzi nimi môže byť kvalita vyhotovenia, dizajn, manipulácia či vybavenie. Ide stále hlavne o vnútorné plynové ohrievače.

V cene od 300 eur by ste už nemali problém nájsť vonkajšie ohrievače. Čím vyšší výkon ponúkajú, tým sú drahšie. Na domáce používanie vám však modely vonkajších ohrievačov v tejto cene bohato postačia. Nemáte problém nájsť ani ohrievače s cenou okolo 600 eur, no tie sa hodia viac-menej do reštaurácií a iných prevádzok. Za 300 eur si však môžete kúpiť okrem vonkajších aj omnoho výkonnejší vnútorný plynový ohrievač. Často je okrem výkonu 6 až 10 kW vybavený množstvom rôznych funkcií.

Medzi spoľahlivé značky patrí Blumfeldt, Meva či Landmann

Výber vám môže ovplyvniť nielen cena, ale aj značka. Výrobky od overených výrobcov totiž ponúkajú najvyššiu kvalitu a záruku spokojnosti. K najpopulárnejším značkám v tomto segmente patrí napríklad Blumfeldt, ktorý sa špecializuje na výrobu nábytku a zariadení do záhrady. Dobrou voľbou sú výrobky značky Meva. Kvalitu ponúka aj spoločnosť Landmann, ktorá je v nielen v Európe jednou z popredných značiek v kategórii grilov a ohrievačov. Za zmienku stoja spoločnosti Güde, Magg alebo Strend.

Otázky a odpovede – FAQ

Pokiaľ ste sa dostali až na záver nášho článku, veríme, že sme vám s výberom plynového ohrievača dostatočne pomohli. V prípade, že vás ešte niečo ohľadom výberu tohoto zariadenia zaujíma alebo ste nenašli v článku odpoveď na vašu otázku, môžete nám ju napísať. Pod článkom je možnosť vloženia komentára. Vaše otázky zodpovieme čo najskôr. Budeme sa tešiť aj na vašu spätnú väzbu. Ešte pred tým si môžete prejsť našu záverečnú sekciu, ktorú sme venovali odpovediam na najčastejšie kladené otázky, týkajúce sa výberu plynového ohrievača.

Okrem pozitívnych stránok daného zariadenia by ste si pred kúpou mali byť vedomí aj tých negatívnych. Medzi ne patrí hlavne nutnosť častého vetrania priestoru a pravidelná výmena zásobníka plynu. Taktiež sú tieto zariadenia v porovnaní s elektrickými ohrievačmi ťažšie a drahšie, no čo sa týka spotreby, v nej sú výhodnejšie plynové ohrievače. Spomenieme ešte to, že je nutné zariadenie pravidelne kontrolovať.

Prevádzka elektrického ohrievača je všeobecne drahšou záležitosťou. Nie je to však jediná nevýhoda, pre ktorú by sme odporúčali radšej voľbu plynového ohrievača. Elektrické ohrievače sú tiež menej výkonné ako plynové. Kým plynový ohrievač môže mať výkon až 14 kW, elektrické ohrievače sa vyrábajú s výkonom max. 2,5 kW, ktorý znesie bežná elektrická zásuvka. Nevýhodou je umiestnenie. Prenosné plynové ohrievače môžete umiestniť kamkoľvek. Elektrické sú závislé k pripojeniu na zásuvku. Čo sa týka prevádzky a komfortu obsluhy, majú jednoznačne navrch elektrické ohrievače, pretože nemusíte meniť plynové bomby. Zapínate ich jedným vypínačom. Elektrické ohrievače navyše nevydávajú žiaden zvuk a neprodukujú spaliny. Pri plynových ohrievačoch nepodceňujte vetranie. Výhodou elektrických ohrievačov je taktiež jednoduchá konštrukcia a nízka hmotnosť. Aj napriek vyššej hmotnosti plynových ohrievačov, manipulácia s nimi je jednoduchá, vďaka zabudovaným kolieskam. Na záver spomenieme ešte bezpečnosť, ktorá sa môže zdať vyššia pri elektrických ohrievačoch. Plynové ohrievače sú už vybavené rôznymi bezpečnostnými poistkami, ktoré v prípade nebezpečenstva zhasnú oheň či zastavia prívod plynu.

Propán sa vyparuje až pri teplote –40 stupňov Celzia. Je vhodný na vykurovanie v zimnom období. Výhodou je, že čistý propán je bez zápachu. Častejšie sa využíva bután, ktorý sa vyparuje zas len do teploty –0,5 stupňov Celzia.

Pokiaľ nemáte fľašu, prvýkrát je potrebné za ňu zložiť vratnú zálohu. Následne zaplatiť za plynovú náplň. Keď sa vám náplň minie, na výmennom mieste vždy zaplatíte už len za novú náplň. Záloha za fľašu závisí od výrobcu, konkrétne spoločnosť Probugas ponúka 10 kg fľaše za 40 eur, 5 kg fľaše za 30 eur a 2 kg fľaše za 20 eur. Cena plynu sa líši v zívislosti od predajcu. Spomínaná spoločnosť Probugas ponúka 10 kg plyn vo fľaši za cca 25 eur.

Duramaxx Kamtschatka

Prenosný plynový ohrievač s infračerveným keramickým horákom, výkon 4,1 kW, spotreba plynu 109 – 289 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonný plynový ohrievač Duramaxx Kamtschatka s keramickým horákom nemusíte využiť len v interiéri, ale aj v dielňach či v zastrešených vonkajších priestoroch.

K jeho prevádzke je potrebné napojiť propánové alebo propán-butánové fľaše, s maximálnou hmotnosťou 15 kg. Jednoducho ich len vložíte do priestranného vnútorného priestoru a zaistíte zadnou svorkou. Odhadovaná výdrž 5 kg plynovej fľaše je 17 až 45 hodín, v závislosti od zvolenej úrovne vykurovania.

Plynový ohrievač Kamtschatka funguje na princípe infračerveného tepelného žiarenia. Infračervené plynové ohrievače sú vo všeobecnosti oveľa silnejšie ako katalytické a môžete ich voliť aj do väčších miestností. Tento model je možné umiestniť do miestnosti s maximálnou rozlohou 85 m2. Samozrejme, miestnosť musí byť dostatočne vetraná. Pri používaní nezabudnite zabezpečiť aspoň 1-metrovú vzdialenosť od horľavých objektov.

Vykurovanie spustíte rýchlo, pomocou integrovaného piezo zapaľovania, ktoré funguje čisto mechanicky, bez potreby prúdu či zapaľovača. Dodávku plynu k infračervenému keramickému horáku môžete regulovať pomocou trojstupňového regulátora. Na výber máte 1 500, 2 800 alebo až 4 100 W tepelného výkonu. Od stupňa výkonu následne záleží spotreba plynu. Pri prvom stupni dosahuje 109 g/h, pri druhom 204 g/h a pri treťom 289 g/h.

Ohrievač je vysoký 73 cm a široký 42 cm. Jeho hmotnosť dosahuje cca 10 kg, čo nie je príliš veľa. K presúvaniu vám pomôžu štyri podlahové kolieska. Keramický horák je chránený bezpečnostnou mrežou. Vezmite ešte na vedomie, že plynové pece môžu byť na Slovensku prevádzkované len pri tlaku plynu 50 mbar.

Pokiaľ hľadáte kvalitný plynový ohrievač nielen do interiéru, ale aj do exteriéru, tak model Kamtschatka môžeme len odporučiť. Jeho obstarávacia cena je primeraná celkovému výkonu i kvalite prevedenia. Berieme na vedomie, že nejde o najvýkonnejšie zariadenie a na trhu sa stretnete aj s ohrievačmi s výkonom 14 kW, no na bežné vykurovanie jednej miestnosti je tento model dostačujúci a navyše aj cenovo výhodný.

Pozitíva

Cena/výkon
Kvalita prevedenia
Možnosť regulácie výkonu

Negatíva

Žiadne výraznejšie sme nenašli

Typ ohrievača: plynový, infračervený, prenosný ● Výkon: 4,1 kW ● Plyn: propán-bután ● Spotreba plynu: 109 – 289 g/h ● Hmotnosť: 10 kg ● Rozmery (VxŠxH): 73 x 42 x 34 cm

Dobré recenzie

Blumfeldt Goldflame

Vonkajší prenosný plynový ohrievač, výkon 11,2 kW, spotreba plynu 815 g/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pre priaznivcov vonkajších aktivít aj v chladnom počasí môže byť správnou voľbou model Goldflame. Ide o vonkajší plynový ohrievač od renomovaného výrobcu Blumfeldt, ktorý sa zaoberá navrhovaním a výrobou pohodlného záhradného nábytku a rôznych pomôcok do záhrady. Využiť ho môžete na terase, verande, v garáži, ale aj v záhrade.

Tento ohrievač je nielen výkonný, ale k tomu aj pekne vyzerá. Vo vašej záhrade sa stane neprehliadnuteľným prvkom. Je konštruovaný z nerezovej ocele a vo vrchnej časti pozostáva z oceľovej mriežky, ktorá chráni plameň, a tak sa stará o bezpečnosť. Oceňujeme pridaný kryt reflektora s priemerom 54 cm, ktorý zaistí to, že teplo nebude unikať nahor, ale bude rovnomerne distribuované do okolia.

O príjemné teplo aj v chladnom počasí sa postará nastaviteľný centrálny plameň s tepelným výkonom až do 11,2 kW. Od výkonu, samozrejme, závisí spotreba, ktorá je o dosť vyššia ako v prípade menej výkonných ohrievačov, napr. Duramaxx Kamtschatka, a dosahuje až 825 g/h.

Ohrievač sa zapaľuje veľmi jednoducho, pomocou integrovaného elektrického zapaľovacieho systému. Vo vnútri sa nachádza priestor na pripojenie plynovej fľaše. Výrobcovia odporúčajú používať 11 kg propánové alebo propán-butánové fľaše.

Aj napriek vyššej hmotnosti (15,8 kg) nebudete mať problém s manipuláciou, keďže ohrievač disponuje kolieskami. Horiaci valec je vyrobený z nerozbitného borosilikátového skla. O bezpečnosť sa okrem iného stará aj integrovaná poistka, ktorá preruší prívod plynu do horáka, keby hrozilo prevrátenie ohrievača.

Za kvalitu a výkon sa väčšinou oplatí priplatiť. Pokiaľ vás neodradí vyššia cena tohoto ohrievača, s jeho kúpou budete spokojní. Veľkou výhodou je možnosť exteriérového vykurovania, naopak, do interiéru ho príliš neodporúčame, pretože je príliš výkonný. Vysoký výkon si však so sebou nesie aj určité nevýhody, medzi ktoré patrí najmä vyššia spotreba. Plusový bod od nás získava za dizajnové prevedenie, ktoré pôsobí nadčasovo.

Pozitíva

Vysoký výkon
Vhodný do exteriéru
Dizajnové prevedenie

Negatíva

Vyššia cena
Vysoká spotreba plynu

Typ ohrievača: vonkajší, plynový, infračervený, prenosný ● Výkon: 11,2 kW ● Plyn: propán-bután, LPG ● Spotreba plynu: 815 g/h ● Hmotnosť: 15,8 kg ● Rozmery (Ø x V): 54 x 181 cm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre
Tomáš 04.Jan.2023

Veľká spokojnosť s Meva Relax Plus TB15001, pracuje ticho, plyn nie je cítiť a má pekné prevedenie. Robí to, čo má a oplatí sa, pretože ide o kombináciu plyn + elektrina. Výhrevnosť je rýchla, prvotná montáž bola jednoduchá a celkovo je prevádzka nenáročná. Hodí sa napríklad aj do garáže alebo akéhokoľvek menšieho priestoru. Za výhody vnímam kontrolu spalín, termopoistku proti prehriatiu, pádovú poistku či tri polohy výkonu na plyn. Pre pohodlné posúvanie sú tu zabudované kolieska. V rámci elektrického kúrenia je tu piezo zapaľovanie.

Odpovedať

Ďuro 15.Jan.2023

Za tie peniaze je La Proromance Stove GS104 fajn. Slúži mi v garáži. Jediné, čo môže ovplyvniť ich funkčnosť je teplota plynu, pretože pri nízkej teplote je problém zapáliť a nažhaviť a následne zapáliť aj ďalšie dva stupne. To je ale problém plynu. Inak hrejú dobre a hneď. Spracovanie spínača nie je úplne presné. Vypnutie plynu je len zavretím cez bombu. Vzhľadovo ohrievač neruší.

Odpovedať