Elektrické zubné kefky – otázky a odpovede

Elektrické zubné kefky – otázky a odpovede

Základom zdravých zubov i ďasien je dôkladná a pravidelná starostlivosť. Jej gro tvorí správna technika čistenia zubov aj medzizubných priestorov a preventívne masírovanie ďasien. Kým pri používaní manuálnej kefky v priebehu minúty vykonáte iba približne 600 pohybov, s tou elektrickou je to minimálne 7 000. Elektrické zubné kefky sú preto jedným z najefektívnejších spôsobov, ako dodržať všetky vyššie vymenované zásady starostlivosti o ústnu dutinu.

Publikované: 03.09.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú elektrickú zubnú kefku kúpiť?

Elektrické kefky neslúžia len na samotné čistenie zubov. Z istej časti zastúpia zubnú niť či ústnu sprchu, sú výbornou pomôckou na pravidelnú a šetrnú masáž ďasien a prevenciou pred vznikom paradentózy, ktorú dokážu aj zmierniť. Môžete ich používať pri rôznych problémoch, ako sú citlivé zuby a ďasná, nadmerná tvorba zubného kameňa či kazov. V neposlednom rade sú jednoduchšie na používanie, ak ste si teda doteraz neosvojili správnu techniku s manuálnou kefkou, tá elektrická vám podstatne uľahčí život. Pripravili sme pre vás tabuľku TOP modelov z hľadiska pomeru ceny a kvality, záujmu zo strany spotrebiteľov či hodnotených atribútov.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX9914/57 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush 5* Zobraziť produkt
Philips HX3671/13 5* Zobraziť produkt
Oral-B Pulsonic Slim Luxe 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/13 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak sa pri kúpe produktov rozhodujete predovšetkým na základe záujmu spotrebiteľov, bude pre vás tabuľka najpredávanejších produktov nápomocná. Podľa cenového porovnávača Heureka.sk sme pripravili výber 5 najpredávanejších elektrických zubných kefiek. Keďže predajnosť sa rýchlo mení, snažíme sa tabuľku pravidelne aktualizovať, aby vám vždy poskytla relevantné informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX6352/42 5* Zobraziť produkt
Philips HX6803/04 5* Zobraziť produkt
Philips HX6859/29 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush Compact Duo 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/15 5* Zobraziť produkt

Máte záujem o sonickú zubnú kefku? Prečítajte si náš návod, ako si vybrať elektrickú sonickú zubnú kefku a recenzie tých najzaujímavejších modelov.

Elektrické zubné kefky – otázky a odpovede (FAQ)

V prípade, že uvažujete nad kúpou tejto dentálnej pomôcky pre vás, vaše dieťa či celú rodinu, pravdepodobne máte množstvo otázok súvisiacich s výberom vhodného modelu, správnym používaním či údržbou. Aby sme vám vaše rozhodovanie uľahčili čo najviac, pripravili sme si pre vás užitočné informácie o elektrických zubných kefkách, ktoré zaujímajú spotrebiteľov najčastejšie.

Na túto otázku nie je možné odpovedať jednoznačne. Elektrické zubné kefky boli pôvodne vyvinuté pre ľudí s fyzickým či mentálnym postihnutím. Preto si nimi zuby vyčistíte efektívne a dôkladne s menšou námahou. Pokiaľ ste však zvyknutí na klasickú kefku, osvojili ste si dobrú techniku a nemáte problémy, ako sú zapálené ďasná, nadmerná tvorba zubného kameňa či kazov, bez obáv ostaňte pri klasike. Klasická alebo elektrická zubná kefka? To, čo vám vyhovuje.

K hlavným výhodám elektrických zubných kefiek patrí efektívnejšie čistenie zubov a odstraňovanie zubného povlaku, čo potvrdzuje viacero hodnoverných štúdií. Na základe nich je možné tvrdiť aj to, že používanie elektrickej kefky stojí za zdravšími ďasnami a zníženou tvorbou kazov.

Na to, či je lepšia rotačná alebo sonická elektrická zubná kefka, neexistuje jasná odpoveď. Ide o 2 rozdielne technológie, ktoré sa odlišujú v pohyboch hlavice. Podľa rôznych testov sonické zubné kefky patria k tým najšetrnejším. Využívajú technológiu vibrovania a rozkmitania zmesi vody, slín a zubnej pasty, čo je citlivé nielen k zubom, ale taktiež k ďasnám. Hlavice na rotačných či tzv. oscilačných zubných kefkách oscilujú, preto sú o niečo menej šetrné a nedokážu tak dobre vyčistiť priestory medzi zubami a ďasnami. Na druhej strane, sú efektívnejšie pri rozrušovaní zubného povlaku.

Nie, nenahradí, čo platí i o sonických elektrických zubných kefkách, ktoré sa z istej časti dostanú aj medzi zuby a ďasná. Na čistenie medzizubných priestorov vám preto za každých okolností odporúčame použiť aj zubnú niť alebo ústnu sprchu.

Problémy s nabíjaním sa zvyknú objaviť pri starších nabíjateľných zubných kefkách na baterky, ktoré sú v prevádzke už niekoľko rokov. Ak sa k danému modelu ešte vyrába a predáva kompatibilná nabíjačka, vyskúšajte jej výmenu. Problém môže byť taktiež v samotnej batérii/akumulátore. V takomto prípade oslovte autorizovaný servis, v ktorom vám poradia, či je možné pristúpiť k jej výmene.

Zuby by ste mali čistiť max. 2 min., čo platí najmä pre sonické elektrické zubné kefky. Pri používaní menej šetrnej rotačnej kefky, čas o niečo skráťte. Ak chcete zubom venovať viac ako 2 min., zvoľte si sensitive hlavicu.

Mnohé bieliace pasty majú vysoký stupeň abrazivity (RDA – Relative Dentine Abrasivity). RDA označuje stupeň mechanického čistenia zubnej skloviny, pričom príliš vysoké hodnoty RDA môžu spôsobiť jej poškriabanie. V kombinácii s elektrickou zubnou kefkou sa tento efekt stáva silnejším, preto si vyberajte spomedzi pást s nízkou až normálnou abrazivitou od 0 do 40, max. do 70 RDA (RDA 70 – 100 = stredná abrazivita, 100 a viac = vysoká abrazivita). Vhodné sú napr. pasty Yotuel alebo Swissdent. Tieto „pravidlá“ platia aj pri výbere akejkoľvek zubnej pasty.

Odborníci sa vo väčšine prípadov zhodujú, že elektrická zubná kefka je vhodná aj pre deti. Je však dôležité, aby si osvojili správnu techniku. Detské elektrické zubné kefky môžu byť navyše veľmi dobrým spôsobom, ako vášho drobca motivovať k pravidelnému čisteniu chrupu.

S akýmkoľvek čistením detských mliečnych zúbkov pomocou kefky sa odporúča začať až približne okolo 12 mesiacov. V tomto veku vám však používanie detskej elektrickej zubnej kefky ešte neodporúčame. Počkajte minimálne do 3, ideálne až do 4 rokov.

Ak ste sa rozhodli používať elektrickú zubnú kefku pre najmenších, je potrebné vybrať správny produkt. Na trhu nájdete mnoho špeciálnych modelov, napr. elektrické zubné kefky Philips Sonicare for Kids alebo elektrické zubné kefky pre deti Oral-B Stages Power Kids. Podľa odborníkov a štúdií sú pre deti lepšie sonické elektrickú zubné kefky, ktoré sú v porovnaní s tými oscilačnými šetrnejšie. Pre deti sú vhodné špeciálne malé hlavice s vyslovene mäkkými štetinami.

Elektrické zubné kefky pre deti budú účinné len vtedy, ak budú používané správne. Odporúčame vám na celý proces dohliadať, dieťa usmerňovať a v prípade potreby pristúpiť k dočisteniu zúbkov. Dočisťovanie je vhodné realizovať až do veku okolo 10 rokov, čo je však veľmi individuálne. Dieťa by nemalo kefkou na zuby tlačiť. Dôležitý je aj správny sklon kefky, ktorá by sa počas čistenia mala nachádzať v 45 ° uhle k línii ďasien. Každému čisteniu je potrebné venovať cca 2 min. času.

Cena elektrických zubných kefiek nie je najnižšia, pri kúpe tej pre vášho drobca budete teda nepochybne riešiť aj otázku, odkedy môže používať kefku pre dospelých. Medzi elektrickou zubnou kefkou pre 8-ročné deti a dospelých nie je v zásade príliš veľký rozdiel. V tomto veku preto môžete pokojne siahnuť rovno po „dospeláckom“ modeli, ku ktorému je vhodné dokúpiť menšie náhradné hlavice s mäkkými štetinami. Navyše, niektoré kefky, napr. elektrická zubná kefka Oral-B Vitality, sú kompatibilné aj s detskými hlavicami.

V prípade, že vašu domácnosť obývajú deti do veku do 7 – 8 rokov aj dospelí, pričom chcete používať 1 elektrickú zubnú kefku, vyberte si model, ktorý je kompatibilný s klasickými aj detskými náhradnými hlavicami. „Detskou“ alternatívou je taktiež použitie hlavíc s označením sensitive.

Elektrické zubné kefky sú vhodnou pomôckou na masírovanie ďasien. V porovnaní s ústnymi sprchami ich dokonca mnohí považujú za efektívnejšiu alternatívu. Na masáž zvoľte menšiu hlavicu. V prípade, že vlastníte ústnu sprchu, môžete ju použiť ako doplnkovú masážnu pomôcku. Kompromisom je výber niektorého z modelov, ktoré v sebe spájajú obe tieto zariadenia. Jedným takým je napr. elektrická zubná kefka ETA Sonetic 2707.

Ak trpíte častými či chronickými zápalmi ďasien, máte paradentózu/odhalené zubné krčky, odporúčame vám, aby ste sa o výbere akejkoľvek zubnej kefky, ale i o správnej technike čistenia zubov, poradili s odborníkom. Vo všeobecnosti však nie je používanie elektrického modelu pri týchto komplikáciách vyslovene zakázané či nevhodné. Ide skôr o individuálnu voľbu. Určite by ste mali siahnuť po šetrnejšej sonickej kefke s režimom sensitive. K takýmto modelom patrí napr. elektrická zubná kefka Sonicare Sonicare Prestige HX9992/12.

Ak nosíte fixný strojček, elektrická zubná kefka pre vás nie je najlepšia. Siahnite po klasickej, ideálne mäkkej kefke. Pri umývaní zubov sa ju snažte držať v takej polohe, aby sa štetiny dostali medzi zuby a ďasná v oblasti krčkov. Ak sa pomocou manuálnej zubnej kefky neviete zbaviť zubného povlaku, poraďte sa s odborníkom. Pokiaľ chcete predsa len používať elektrickú kefku na strojček, vyberte si zariadenie so špeciálnym režimom na starostlivosť o ortodontické aparáty, napr. elektrickú zubnú kefku Curaprox Hydrosonic PRO.

Áno, môžete. Najlepšia elektrická zubná kefka na protézu alebo trvalé zubné implantáty je taká, na ktorej sa nachádza režim sensitive. Avšak pozor, či už použijete klasickú alebo elektrickú, dbajte na správnu a šetrnú techniku čistenia zubov aj medzizubných priestorov.

Ceny elektrických zubných kefiek sa pohybujú v rozmedzí od 10 do viac ako 500 eur. Za primeranú cenu elektrickej zubnej kefky, ktorú je možné označiť za kvalitnú, sa dá považovať 80 až 150 eur. Drahšie modely zvyknú disponovať viacerými funkciami aj príslušenstvom, napr. rôznymi náhradnými hlavicami.

K najpredávanejším elektrickým zubným kefkám na Alza.sk a Heureka.sk patria modely Philips Sonicare, nachádzajú sa však medzi nimi i zástupcovia ďalších značiek, napr. elektrické zubné kefky Xiaomi či elektrické zubné kefky Braun Oral-B.

Na základe spotrebiteľských skúseností, recenzií a rôznych online diskusií o elektrických zubných kefkách sa za tie najlepšie dajú označiť kúsky od Philips a Braun. K populárnym patria aj elektrické zubné kefky Sencor, Xiaomi, Curaprox či TrueLife.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubné kefky

Vaše hodnotenie:
(92.4%)

Komentáre
Palino 11.Sep.2021

Používam sonickú zubnú kefku Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health a je to moja prvá kefka takéhoto druhu. Zatiaľ som s ňou spokojný a nenašiel som žiadnu chybu alebo nejaký nedostatok. Kefku mám v krásnej a elegantnej čiernej farbe. Čistenie zubov sa stalo zábavou a navyše nevynechám žiadne miesto, preto mám dokonale vyčistené zuby. Výdrž batérie je slušná a stačí nabíjať raz za čas. Tento model som si vybral z dôvodu predĺženého režimu na masírvanie citlivých ďasien. Ak nemáte problém s ďasnami, pokojne siahnite po lacnejšej verzii s jedným režimom. Ten je pre bežných používateľov úplne postačujúci. Všimol som si, že zuby sú opticky belšie už po niekoľkých použitiach a čistenie je úplne iné než s bežnou zubnou kefkou. Spočiatku si na to musí človek zvyknúť, ale potom je to už fajn. :-) S touto elektrickou zubnou kefkou som maximálne spokojný a rovnakú som kúpil aj manželke, tá si ju tiež pochvaľuje.

Odpovedať

Adéla 28.Sep.2021

Zdá sa mi, že vďaka elektrickej kefke si precíznejšie čistím zuby, pretože nevynechám žiadne miesto, ani tie menej dostupné a prečistím si aj ďasná. Mám kefku Oral-B Pulsonic Slim Luxe a zatiaľ je super. Som milo prekvapená jej funkciami aj kvalitou spracovania.

Odpovedať

Uršula 03.Oct.2021

Maximálna spokojnosť s kefkou Xiaomi Oclean Air 2, ktorá je kvalitná a za rozumnú cenu. Nemusím ju nabíjať aj mesiac, som zvedavá, ako dlho bude mať baterka takúto skvelú kapacitu a ako dlho vydržia štetinky bez rozstrapkania.

Odpovedať

Renáta 20.Nov.2021

Maximálna spokojnosť s kefkou Philips Sonicare EasyClean. Použitie je jednoduché a výsledok skvelý. Spočiatku som si na sonickú kefku musela zvyknúť a potom už bolo všetko super. Kefka mi pomáha na ďasná aj odhalené krčky. Zuby si s ňou umyjem rýchlo, dôkladne a v ústach mi ostáva svieži pocit. Treba dodať, že kefka je príliš citlivá na pád, takže si dávajte na ňu pozor.

Odpovedať

Anabela 16.Dec.2021

Perfektná kefka je Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 White, určite ju odporúčam, je to taká zlatá stredná cesta, keď si porovnám pomer ceny a výkonu. Páči sa mi, že nie je hlučná a má super tri funkcie. Keď som bola nedávno u dentálnej hygieničky, vôbec nič mi nevytkla, takže mám istotu, že kefka čistí naozaj svedomito.

Odpovedať

Nina 26.Feb.2022

Vydarená kefka je Oral-B Pulsonic, v balení bola aj náhradná hlavica a, samozrejme, nabíjačka. Kefka je ultraštíhla a veľmi ľahká, takže sa dobre používa. Ideálna je na používanie aj na cestách.

Odpovedať

Marika 07.Jun.2022

Kefka TrueLife SonicBrush UV príjemne čistí zuby a za mňa to bola správna voľba. Pochválila ma dokonca moja dentálna hygienička. Kefka je praktická a náhradné hlavice ľahko dostupné. Príslušenstvo je dostatočné. V základnom balení som dostala všetko, čo som potrebovala.

Odpovedať