Bezvreckové vysávače

Najlepšie bezvreckové vysávače 2024 + recenzie

Vreckovým vysávačom z ekologického, ale i zdravotného hľadiska asi odzvonilo a na ich miesto nastupujú čoraz populárnejšie alternatívy. Medzi nimi aj bezvreckové vysávače s prepracovaným filtračným systémom. Na tie sme sa pozreli v našom teste aj my, pričom spomedzi vybraných modelov sa víťazným stal bezvreckový vysávač Electrolux EL61C3DB. Taktiež sme pre vás zostavili návod na výber toho správneho cyklónového vysávača, aby sme vaše rozhodovanie podstatne uľahčili.

Publikované: 05.06.2023
Aktualizované: 24.10.2023

Aký bezvreckový vysávač kúpiť?

Pre detailne zameraných spotrebiteľov sú ako stvorené naše dlhé, podrobné recenzie, ktoré obsahujú všetky potrebné informácie pre výber tých správnych výrobkov. Ak však patríte k ľuďom, ktorým postačia základné dáta, prinášame aj krátky prehľad kľúčových parametrov vybraných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EL61C3DB 5* Zobraziť produkt
Electrolux EC41-2SW 5* Zobraziť produkt
Sencor SVC 511TQ 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Electrolux EL61C3DB

Electrolux EL61C3DB

Príkon 550 W, sací výkon 170 W, EPA E12 filter, kovová, teleskopická trubica, 1,6-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 74 dB

Zobraziť viac info

Bezvreckový vysávač Electrolux s príkonom 550 wattov prináša účinnú kombináciu ergonomického dizajnu a špičkovej cyklónovej technológie, ktorá uľahčuje nielen manipuláciu so zariadením, ale dopraje aj vysoko výkonné upratovanie, pričom výkonnosť si udržuje aj potom, čo sa prachová nádoba naplní. Sací výkon 170 wattov, akčný rádius 12 metrov a objemná prachová nádoba (1,6 litrov) poteší nejedného spotrebiteľa. Filtračný systém spotrebiča využíva EPA filter triedy E12.

Cenový trhák
Sencor SVC 511TQ

Sencor SVC 511TQ

Príkon 890 W, sací výkon 250 W, HEPA H10 filter, plastová trubica, 1,5-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 76 dB

Zobraziť viac info

Farebne veľmi výrazný bezvreckový vysávač s kompaktnými rozmermi je priebojníkom vo vysávaní tvrdých podláh, no poradí si aj s kobercami. Za použitia nového filtračného systému 4th Generation Cyclone sa zariadenie stará o dokonalé oddelenie prachu od vzduchu, čím zabezpečuje zachytenie väčšieho množstva častíc ako konkurenčné prístroje, a tak šetrí HEPA filter H10 vo vnútri vysávača. Výkon 250 wattov, prachová nádoba s objemom 1,5 litra či početné príslušenstvo v tejto cenovej hladine možno prekvapia, no tenká, plastová trubica vás veľmi rýchlo uvedie do obrazu.

Náš TIP
Rowenta RO4825EA

Rowenta RO4825EA

Príkon 550 W, HEPA filter, kovová, teleskopická trubica, 2,5-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 75 dB

Zobraziť viac info

Pre alergikov vhodná bezvrecková alternatíva zvábi spotrebiteľov najmä svojou objemnou prachovou nádobou s kapacitou 2,5 litra, ktorá robí z vysávača zariadenie vhodné aj do rozmernejších domácností. Bezvreckový vysávač Rowenta disponuje technológiou Effi Tech Motor, ktorá sa stará o vynikajúce výsledky čistenia, zatiaľ čo šetrí elektrickú energiu. Príkon 550 wattov nemožno nazvať práve výnimočnosťou, avšak to isté sa nedá povedať o teleskopickej trubici zhotovenej z kovu, ktorá má nielen prekvapujúcu flexibilitu, ale i veľký dosah.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kvalita konštrukcie, sací výkon či použitý filter. To je zopár z najdôležitejších parametrov, ktoré z nášho pohľadu rozhodujú o kúpe toho správneho bezvreckového vysávača. Aby sme napísali čo najobsažnejšie recenzie o tých najlepších produktoch, a mohli tak určiť víťaza testu, museli sme si vopred určiť faktory, na ktoré sa budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia primárne sústrediť. Vybrané parametre rozhodujú jednak o efektívnosti spotrebiča, jednak o jeho praktickosti.

Kvalita spracovania
Príkon a sací výkon
Filter
Materiál trubice
Dĺžka kábla a akčný rádius
Objem prachovej nádoby
Dodatočná výbava
Cena
Hlučnosť
Hmotnosť

Uvedené parametre slúžili na zúženie výberu tých najlepších bezvreckových cyklónových vysávačov ponúkaných na trhu. Do top rebríčka sa dostali spotrebiče veľmi známych a renomovaných značiek, ako sú Electrolux, ETA, Sencor či Rowenta. Našiel sa však i model od spoločnosti Kärcher, ktorá sa zameriava najmä na výrobu komplexných čistiacich systémov a rôznych prístrojov na čistenie. Na hodnotenie jednotlivých modelov vplývali vytýčené faktory a spotrebiteľské recenzie dostupné na známych portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Tpd.sk či Datart.sk. Produkty v našom výbere sa líšia nielen z hľadiska ceny, ale aj účinnosťou, dizajnom, príslušenstvom či rozmermi.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie bezvreckových vysávačov

Vypracovaniu nasledujúcich recenzií predchádzalo niekoľkohodinové štúdium a analýza najpodstatnejších parametrov, silných a slabých stránok uvedených vo veľkom počte spotrebiteľských referencií k vybraným produktom, na základe čoho sme ich neskôr navzájom porovnali, zhodnotili a priradili jednotlivým modelom príznačný štítok. Recenzie sú detailným zhrnutím vytýčených parametrov vybraných bezvreckových vysávačov a našich primárnych dojmov z nich.

Víťaz testu

Electrolux EL61C3DB

Príkon 550 W, sací výkon 170 W, EPA E12 filter, kovová, teleskopická trubica, 1,6-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 74 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Už hneď na prvý pohľad vyvoláva bezvreckový vysávač Electrolux veľmi príjemný dojem, a to najmä svojou šikovnou kompaktnosťou, ale i elegantne pôsobiacim farebným prevedením tmavého rázu. Tento ergonomický dizajn je doplnený špičkovou cyklónovou technológiou, ktorá zabezpečuje vysoko výkonné upratovanie a ľahké vyprázdnenie prachovej nádoby, pričom si vysávač udržuje až 99 % bežného výkonu aj potom, čo sa spomínaná nádoba naplní.

O dokonale čisté prostredie sa stará šesťstupňový filtračný systém s hlavným EPA filtrom triedy E12, ktorý je možné pohodlne umyť. Cyklónový vysávač Electrolux disponuje o niečo dlhším prívodným káblom ako Rowenta RO4825EA, a to s dĺžkou 7 m, ktorý prispieva k dovŕšeniu 12-metrového, a teda v porovnaní s inými modelmi z nášho testu, ako Sencor SVC 511TQ, ETA 0516 90000 Ambito, či Electrolux EC41-2SW, podstatne väčšieho akčného rádiusu. Sací výkon 170 wattov je v prípade tohto spotrebiča regulovateľný, čo na sympatiách len pridáva.

Ak máte strach o tvrdé podlahy vo svojej domácnosti, netreba sa obávať, pretože tento model bezvreckového vysávača Rowenta výrobca vystrojil pogumovanými XL kolieskami, ktoré ochránia rozličné povrchy vašich podláh i nábytok. Kapacitne je prachová nádoba s objemom 1,6 litra porovnateľná s tými, ktoré majú k dispozícii modely Sencor SVC 511TQ a ETA 0516 90000 Ambito. Ani táto ideálna veľkosť nádoby na prach neuberá na kompaktnosti, ktorá priamo ovplyvňuje skladovateľnosť spotrebiča. Vysávač sa dá umiestniť do dvoch polôh, a to do zvislej i vodorovnej. Podstatnou výhodou, ktorou sa nemôže veľmi vystatovať model Kärcher VC 3 1.198-125.0, je dostupnosť veľkého množstva rozmanitých nadstavcov určených pre čistenie rôznych typov povrchov. Tie je možné zakúpiť v cene tovaru.

Aj napriek tomu, že vysávač nepatrí práve k najtichším spotrebičom (74 dB), jeho zvuk nie je nepríjemný, a teda susedov rozhodne otravovať nebude. Jeho kompaktný vzhľad môže vo vás navodiť dojem, že pôjde o bezvreckový vysávač náchylný na prevrátenie, no opak je pravdou. O jeho stabilitu sa starajú najmä solídne kolieska. Účinnosť vysávača sa odráža na jeho schopnosti poradiť si ako s kobercami, tak i s tvrdými povrchmi, ktoré chráni pred poškodením pogumovaný charakter spomínaných koliesok. Nastaviteľný výkon, dodatočné nadstavce a dostatočne dlhý kábel robia z tohto modelu nielen víťaza nášho testu, ale i vysávač hodný vášho seriózneho zváženia.

Pozitíva

Pogumované kolieska
Dobrý a regulovateľný výkon
Množstvo nadstavcov

Negatíva

Nie je práve najtichší, avšak zvuk nie je nepríjemný
Vyššia obstarávacia cena

Príkon: 550 W ● Sací výkon: 170 W ● Filter: EPA E12 ● Trubica: kovová/teleskopická ● Dĺžka kábla: 7 m ● Akčný rádius: 12 m ● Objem prachovej nádoby: 1,6 l ● Hlučnosť: 74 dB ● Hmotnosť: 5,4 kg ● Dodatočná výbava: hubica na tvrdé podlahy, kefa na čalúnenie, štrbinová hubica, parketová hubica ● Farebné prevedenie: modré (denim) ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: áno

Cenový trhák

Sencor SVC 511TQ

Príkon 890 W, sací výkon 250 W, HEPA H10 filter, plastová trubica, 1,5-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 76 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku

Malý bezvreckový vysávač Sencor je spoľahlivým pomocníkom s nízkou hmotnosťou a kompaktnými rozmermi, ktoré dopomáhajú v zjednodušení manipulácie so zariadením. Za priebojníka sa považuje najmä v oblasti vysávania nečistôt z tvrdých podláh, avšak poradí si aj s nespratnými kobercami. Zabezpečenie dokonalého a dôkladného očistenia rozličných povrchov majú na starosti v nízkej cene produktu zakúpené nadstavce, ako napríklad parketová či štrbinová hubica, ale aj prachová kefa a kefa určená na čalúnený nábytok.

S výkonom až 250 wattov sa vymyká priemernému výkonu modelov v našom teste. Najviac sa k tejto hodnote približuje asi len Electrolux EC41-2SW. O dokonalú filtráciu sa stará nový systém 4th Generation Cyclone, ktorý filter HEPA H10 šetrí svojím dôkladným oddelením prachových častíc od vzduchu, čím sa mu tiež darí zachytiť oveľa viac nečistôt ako konkurenčným prístrojom. Veľkou nevýhodou, ktorá ide ruka v ruke s nízkou obstarávacou cenou, je však dvojdielna, extrémne tenká trubica zhotovená, rovnako ako v prípade bezvreckového vysávača Kärcher VC 3 1.198-125.0, výhradne z plastu. Chýbajúca teleskopická funkcia sacej trubice tiež obmedzuje možnosti uskladnenia, pretože všade a vždy trčiaca tyč neustále zavadzia.

Ak sa vám tyrkysové prevedenie so sivými prvkami nepozdáva, voliť môžete aj spomedzi dvoch ďalších farebných variácií, a to z tmavej fialovej a trávu pripomínajúcej zelenej farby. Čo sa týka akčného rádiusu (7,5 metrov) a s ním súvisiacou dĺžkou prívodného kábla (5 metrov), hodnotami sa bezvreckový vysávač Sencor približuje k modelom Kärcher VC 3 1.198-125.0, Electrolux EC41-2SW a ETA 0516 90000 Ambito. Obmedzenosť pohybu v priebehu vysávania si všimnú najmä spotrebitelia bývajúci vo väčších obytných priestoroch, ktoré vyžadujú väčšiu dĺžku prívodného kábla, ktorú je možné v prípade tohto zariadenia suplovať dodatočným predlžovacím káblom. Objem prachovej nádoby 1,5 litra je vzhľadom na cenu viac než ideálny.

Pozitíva tohto bezvreckového vysávača v podobe kompaktného a ľahkého dizajnu, dobrého výkonu a možnosti nastavenia intenzity vysávania stoja proti podstatným negatívam vo forme nekvalitných použitých materiálov, slabej neteleskopickej trubice a potenciálneho zanášania HEPA filtra kvôli veľkému množstvu nečistôt prepúšťaných cez prvotný molitanový filter. Mnoho spotrebiteľov si pochvaľuje jeho úžasnú schopnosť oddelenia vlasov povysávaných z kobercov, pričom nedochádza k následnému upchatiu filtra. Ťah má teda výborný, no krehký plast, z ktorého je spotrebič zhotovený, môže v budúcnosti priniesť predčasné poškodenie vysávača a jeho následné vyradenie z prevádzky.

Pozitíva

Nastaviteľná intenzita vysávania
Ťahá výborne a spotrebuje málo elektriny
Na vysávanie malej plochy bohato stačí

Negatíva

Neteleskopická sacia trubica z plastu
Minimálna odolnosť materiálov

Príkon: 890 W ● Sací výkon: 250 W ● Filter: HEPA H10 ● Trubica: plastová ● Dĺžka kábla: 5 m ● Akčný rádius: 7,5 m ● Objem prachovej nádoby: 1,5 l ● Hlučnosť: 76 dB ● Hmotnosť: 3,5 kg ● Dodatočná výbava: prachová kefa, kefa na čalúnenie, štrbinová hubica, parketová hubica ● Farebné prevedenie: tyrkysové (je k dispozícii aj fialový a zelený variant) ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: áno

Náš TIP

Rowenta RO4825EA

Príkon 550 W, HEPA filter, kovová, teleskopická trubica, 2,5-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 75 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pre alergikov vhodný bezvreckový vysávač Rowenta prichádza s ľahkým a kompaktným dizajnom umožňujúcim jednoduché ovládanie a voľnosť pohybu. Počas presunu z jednej miestnosti do druhej máte aj napriek 6-kilogramovej hmotnosti zariadenia priam pocit, že za sebou nič neťaháte. Manipulácii po schodoch či cez vyšší prah dverí tiež napomáha praktický úchyt nachádzajúci sa na vrchnej časti vysávača.

Výnimočnosťou tohto modelu je pôsobivá kapacita prachovej nádoby s objemom až 2,5 litra, čím sa miera vhodnosti spotrebiča do obytných priestorov väčších rozmerov podstatne zvyšuje. Aj napriek tejto veľkej kapacite nádoby na prach je vysávač stále veľmi ľahko skladovateľný, čomu napomáha najmä kompaktne riešený dizajn. V čase, keď je mimo prevádzky, je ho možné umiestniť do väčšiny moderných skríň. Čo sa týka cyklónového systému, ide o vysávač s dlhotrvajúcim výkonom na každý deň, a to aj vďaka Effi Tech Motor technológii, ktorá zabezpečuje vynikajúce výsledky čistenia s konštantným udržiavaním spotreby elektrickej energie na minime.

Za zmienku rozhodne stoja významné parametre sacej trubice, ktorá je nielenže teleskopická, ale aj zhotovená z kovu, čo zvyšuje jej odolnosť. Týmito faktormi sa síce bezvreckový vysávač Rowenta nelíši od modelov Electrolux EL61C3DB či Electrolux EC41-2SW, no jej veľký dosah a flexibilita sú rozhodne veličinami, ktoré hrajú v rozhodovaní o kúpe správneho vysávača bez použitia vrecka veľkú rolu. Prispievajú totiž k akčnému rádiusu tohto vysávača, ktorému v rámci nášho testu právom prislúcha hneď druhá priečka po víťazovi testu Electrolux EL61C3DB v rebríčku najrozľahlejšieho akčného rádiusu. Bezvreckovým vysávačom Rowenta totiž vyluxujete až 92 m2 bez odpojenia prívodného kábla z pôvodnej elektrickej zásuvky. Trubica tiež disponuje mimoriadnou sacou silou a bezchybným sklzom pre ľahké upratovanie.

Tichučká bezvrecková alternatíva od spoločnosti Rowenta síce disponuje veľkou intenzitou sacej sily, avšak chýbajúca možnosť nastavenia tohto výkonu pôsobí ako veľké mínus. Reputáciu si však napravuje nadmernou kapacitou prachovej nádoby, veľkým akčným rádiom, za ktorý vďačí najmä dlhému prívodnému káblu a kompaktnému dizajnu. Prístup k filtrom je sťažený, no v prípade, že sa vám k nim podarí dostať a HEPA filter nakoniec umyjete, odporúčame ho vyfúkať za pomoci kompresora, pretože má náchylnosť k dlhšiemu schnutiu.

Pozitíva

Saje úžasne
Kvalitná, teleskopická trubica
Priaznivá cena

Negatíva

Ťažší prístup k filtrom
Neregulovateľný výkon satia

Príkon: 550 W ● Sací výkon: neuvedené ● Filter: HEPA ● Trubica: kovová/teleskopická ● Dĺžka kábla: 6,2 m ● Akčný rádius: 8,8 m ● Objem prachovej nádoby: 2,5 l ● Hlučnosť: 75 dB ● Hmotnosť: 6 kg ● Dodatočná výbava: hubica na tvrdé podlahy, štrbinová hubica, zabudovaná kefa Easy Brush ● Farebné prevedenie: čierne ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: nie

Dobré recenzie

Electrolux EC41-2SW

Príkon 700 W, sací výkon 210 W, EPA E12 filter, kovová, teleskopická trubica, 1,8-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 80 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Praktickosť ďalšieho z radov bezvreckových vysávačov značky Electrolux tkvie vo vhodnosti využitia na čistenie rôznych typov podláh. K tejto charakteristike prispievajú najmä dostupné nadstavce, ktoré spotrebiteľ získava v cene produktu pohybujúcej sa na rozmedzí nízkej a strednej cenovej hladiny. Medzi toto príslušenstvo patrí napríklad hubica na tvrdé podlahy, štrbinová hubica či kefa na vyčistenie čalúneného nábytku.

V súvislosti s filtračným systémom sa oplatí zmieniť prítomnosť štvorstupňovej filtrácie, ktorej súčasťou je aj účinný a umývateľný filter EPA triedy E12. Tento typ filtra je asi v spoločnosti Electrolux považovaný za overený kúsok, pretože sa nachádza taktiež v bezvreckovom vysávači totožnej značky Electrolux EL61C3DB. Aj ten prispieva k zefektívneniu vysávania, a teda zvyšuje účinnosť a zároveň znižuje energetickú spotrebu vysávača. Hladina regulovateľného sacieho výkonu (210 wattov) sa v prípade tohto modelu nachádza presne v strede medzi hodnotami zhodného parametru bezvreckových vysávačov Electrolux EL61C3DB a Sencor SVC 511TQ.

Spomedzi všetkých modelov nachádzajúcich sa v našom teste je na základe uvedených informácií najhlučnejším. Hodnota 80 decibelov je podstatne vyššia v porovnaní s optimálnou hladinou akustického výkonu bezvreckových vysávačov. Čo sa týka dĺžky prívodnej šnúry a s ním súvisiacej hodnoty akčného rádiusa, ide o veľmi podobné, priam takmer zhodné technické parametre ako v prípade Sencor SVC 511TQ, čo nesklame, ale ani nepoteší. Nadpriemerný objem prachovej nádoby zabezpečí, že ju nebudete musieť tak často vysýpať, a teda jediné, čo budete musieť riešiť, je potenciálne odpájanie prívodného kábla z jednej zásuvky a jeho následné zapájanie do druhej počas procesu vysávania.

Aj napriek vyššie uvedenej hodnote hlučnosti niektorí spotrebitelia považujú bezvreckový vysávač Electrolux za tichý. V prípade tohto parametra však mnohé závisí od preferencií a uhla pohľadu jednotlivých spotrebiteľov. Pomer ceny a kvality je pri tomto modeli viac než uspokojivý, čo je možné pripísať úžasnému nápadu s dlhou teleskopickou trubicou, ale i vynikajúcej intenzite vysávania, veľkosti prachovej nádoby či ľahkosti, ktorou sa vysávač doslova kĺže po podlahe. Penový filter sa síce zvykne zanášať drobnými čiastočkami nečistôt, avšak je ho možné ručne umyť, čo tento problém hneď odstráni. Oproti všetkým vyššie vymenovaným pozitívnym aspektom, ku ktorým pridáme ešte ľahkú manipuláciu, krásny dizajn a kompaktné rozmery, sa stavajú negatíva v podobe kratšieho prívodného káblu a krehkého držiaka na trubicu v zadnej časti vysávača. Ani tie však v tomto „boji“ neobstoja.

Pozitíva

Veľmi dobre vysáva koberce
Regulácia sacieho výkonu
Postačujúci pre bežnú domácnosť

Negatíva

Kratší prívodný kábel
Krehkosť držiaka na trubicu vzadu na vysávači

Príkon: 700 W ● Sací výkon: 210 W ● Filter: EPA E12 ● Trubica: kovová/teleskopická ● Dĺžka kábla: 5 m ● Akčný rádius: 7 m ● Objem prachovej nádoby: 1,8 l ● Hlučnosť: 80 dB ● Hmotnosť: 4,5 kg ● Dodatočná výbava: hubica na tvrdé podlahy, kefa na čalúnenie, štrbinová hubica ● Farebné prevedenie: biele s čiernymi prvkami (k dispozícii aj červená, modrá a sivá variácia) ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: áno

Kärcher VC 3

Príkon 700 W, sací výkon 140 W, HEPA H12 filter, plastová, teleskopická trubica, 0,9-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 76 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompaktné rozmery a spratnosť činí z bezvreckového vysávača Kärcher úžasného pomocníka aj do domácností s menšími rozmermi. Ľahká manipulácia so spotrebičom je z tohto aspektu významným bonusom, ktorý poteší nejedného spotrebiteľa unaveného z neustáleho vláčenia ťažkých vysávačov po domácnosti v priebehu vysávania.

Čo rozhodne záujemcov o tento model nepoteší, je fakt, že disponuje len základným príslušenstvom v podobe štetca na nábytok, ktorý dopĺňajú ešte hubice na štrbiny a parkety, pričom zvyšnú výbavu je možné získať dodatočným dokúpením. Pozitívom je vhodnosť tohto zariadenia pre alergikov, a to najmä vďaka viacstupňovej filtrácii končiacej účinným HEPA filtrom triedy H12, ako je to aj v prípade modelu ETA 0516 90000 Ambito. Ten zachytí nielen miniatúrne čiastočky nečistôt, ale i alergénov, ako peľ či prach. Vďaka tejto filtračnej technológii tak dosiahnete dokonalú čistotu v domácnosti.

Priehľadnosť nádoby na prach s podpriemernou kapacitou 0,9 l umožňuje náhľad na zabezpečenie včasného vyprázdnenia plnej nádoby. Objem je v porovnaní s inými modelmi z nášho testu, ako napríklad Electrolux EC41-2SW, ETA 0516 90000 Ambito či s najlacnejším bezvreckovým vysávačom Sencor SVC 511TQ, podstatne nižší. Z hľadiska dĺžky kábla a priamo naň nadväzujúceho akčného rádiusu tiež nemožno konštatovať, že by sa práve hrdil extrémnymi hodnotami. Plastovou sacou trubicou, ktorá je teleskopická, si tiež v očiach mnohých spotrebiteľov „nešplhne“.

V prípade bezvreckového vysávača Kärcher možno hovoriť o prevahe negatív nad pozitívami, čo dokazujú spotrebiteľské recenzie dostupné na webových portáloch. Mnohé síce vyzdvihujú tichý chod, ľahkú manipuláciu, kvalitnú značku a výborný sací výkon, ktorý priam zdvíha zo zeme nielen koberce, ale aj linoleum, no negatíva v podobe chýbajúcich nadstavcov, možnosti regulovania výkonu či krátkej prívodnej šnúry patria k veľmi podstatným faktorom. Niektorí dokonca opisujú nekvalitnosť hubice, ktorá na plávajúcej podlahe zanecháva škrabance a šmuhy. Vysávač má taktiež pri prudšom potiahnutí za cieľom zmeny smeru tendenciu prevrátenia. Nevýhody a negatívne referencie majú síce v tejto recenzii podstatnú prevahu, avšak koniec koncov je to len na vašich preferenciách a potrebách, či sa rozhodnete pre kúpu tohto malého, výkonného pomocníka do domácnosti.

Pozitíva

Vynikajúci sací výkon
Ideálny pre klasickú domácnosť

Negatíva

Malá prachová nádoba
Krátka prívodná šnúra
Na plávajúcej podlahe zanecháva hubica škrabance

Príkon: 700 W ● Sací výkon: 140 W ● Filter: HEPA H12 ● Trubica: plastová/teleskopická ● Dĺžka kábla: 4 m ● Akčný rádius: 7,5 m ● Objem prachovej nádoby: 0,9 l ● Hlučnosť: 76 dB ● Hmotnosť: 4,4 kg ● Dodatočná výbava: parketová hubica, teleskopická štrbinová hubica, štetec na nábytok/ostatné potrebné dokúpiť ● Farebné prevedenie: žlté s čiernymi prvkami ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: nie

ETA 0516 90000 Ambito

Príkon 700 W, HEPA H12 filter, kovová, teleskopická trubica, 1,5-litrový objem prachovej nádoby, hlučnosť 79 dB

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elegantne a moderne vyzerajúci bezvreckový vysávač ETA je na základe dostupných informácií vysávačom nevhodným do auta. Príčinou môže byť materiál vysávača – plast, z ktorého je telo zhotovené, a jeho náchylnosť na poškodenie pri neustálom presúvaní spotrebiča, čo upratovanie auta rozhodne vyžaduje. Praktickým robí tento model držadlo a otočné koliesko o 360°, ktoré zabezpečuje všestranný a pohotový pohyb, no tiež ľahkú manipuláciu vo vnútorných priestoroch domácnosti. To umožňujú aj mäkčené kolieska chrániace všetky typy podláh pred poškodením alebo prípadným zničením vplyvom tvrdých kolies spotrebiča.

Bezvreckový vysávač na odstránenie suchých nečistôt disponuje dokonalým filtračným systémom zbavujúcim sa nečistôt a prachu zo vzduchu, a to najmä za pomoci HEPA filtra triedy H12. K dokonalej funkčnosti filtračného systému dopomáha vstupný textilný a molitanový mikrofilter. Kompaktnosť zariadenia umožňuje jeho skladovanie v horizontálnej i vertikálnej polohe. Hlučnosťou 79 decibelov sa tento model približuje k najhlučnejšiemu bezvreckovému vysávaču z nášho testu Electrolux EC41-2SW.

Tak ako modely Kärcher VC 3 a Rowenta RO4825EA, aj bezvreckovému vysávaču ETA chýba možnosť regulovania sacieho výkonu, čo komplikuje jeho používanie na rôznych typoch povrchov. Hodnota akčného rádiusu je pre tento vysávač 8 m, zatiaľ čo dĺžka prívodného kábla sa vyťahuje na 5 m. Oba tieto parametre sú porovnateľné s modelom Sencor SVC 511TQ. Čo sa týka objemu prachovej nádoby, ten s optimálnou hodnotou 1,5 l uspokojí nejedného spotrebiteľa otráveného neustálou a častou nutnosťou vyprázdňovania nádoby. Výhodou tohto modelu je dostupnosť rozličných nadstavcov v cene produktu. Použiť môžete počas upratovania napr. vankúšikovú hubicu, štrbinovú hubicu či kefku s jemnými štetinkami, pričom podlahová hubica univerzálneho využitia je základným príslušenstvom prislúchajúcim ku kratšej kovovej sacej trubici.

Aj napriek tomu, že bezvreckový vysávač ETA nedisponuje možnosťou regulácie sacieho výkonu a jeho prívodný kábel má podpriemernú dĺžku, patrí tento vysávač k obľúbenejším kúskom ponúkaným na trhu s týmito spotrebičmi. Používatelia chvália najmä jeho slušnú účinnosť a sací výkon, ktorý si hravo poradí so psou srsťou uležanou vo vláknach koberca. Srdcia spotrebiteľov si získava aj vďaka dokonalému vzhľadu a uspokojivému pomeru ceny a kvality. Potenciálnym problémom môže byť tendencia prevrátenia bezvreckového vysávača v prípade prudšieho potiahnutia. Prekvapujúce je, že napriek vyššej hodnote hlučnosti, si nik v referenciách nesťažoval na hlučný vysávač. Ba priam naopak, chválili jeho relatívne tichý chod. Dojem z nízkej spotreby a ľahkej skladnosti môže zničiť krátkosť sacej trubice, no vylepšiť už len to, ak by vysávač vykonával svoju funkciu sám, bez pričinenia obsluhy.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Vynikajúci vzhľad a výkon
Set rôznych nadstavcov

Negatíva

Krátka sacia trubica a kábel
Tendencia prevrátenia pri prudšom potiahnutí

Príkon: 700 W ● Sací výkon: neuvedené ● Filter: HEPA H12 ● Trubica: kovová/teleskopická ● Dĺžka kábla: 5 m ● Akčný rádius: 8 m ● Objem prachovej nádoby: 1,5 l ● Hlučnosť: 79 dB ● Hmotnosť: 3,6 kg ● Dodatočná výbava: univerzálna podlahová hubica, vankúšová hubica, štrbinová hubica, kefka s jemnými štetinkami ● Farebné prevedenie: biele s modrými a čiernymi prvkami ● Mokré vysávanie: nie ● Regulácia sacieho výkonu: nie

Ďalšie zaujímavé produkty

Medzi detailne recenzované produkty sa dostali tie kvalitatívne, funkčne a výkonnostne najprijateľnejšie modely, avšak počas analýzy sme natrafili aj na ďalšie zaujímavé modely cyklónových vysávačov, ktoré rozhodne stoja za zmienku a vaše zváženie.

Bezvreckový vysávač Philips FC 9330/09 s moderným vzhľadom využíva dokonale účinný filter HEPA H13, ktorý zo spotrebiča robí zariadenie vhodné pre alergikov a rodiny s malými deťmi. S príkonom 650 wattov a hladinou akustického výkonu 76 decibelov patrí k lepším a tichším modelom, ktoré jednoduchou obsluhou dopomôžu k čistote vašej domácnosti. Chýbajúci systém na regulovanie nadštandardného sacieho výkonu a nezmyselný vývod na kábel v hornej časti bezvreckového vysávača uberajú modelu na sympatickosti, no prachová nádoba s kapacitou 1,5 litra a početné príslušenstvo na čistenie rozličných povrchov túto ošemetnú situáciu priam zachraňujú.

Optimálnou hladinou hlučnosti 72 decibelov, príkonom až 800 wattov a veľkou kapacitou prachovej nádoby (2,2 litra) si vás rozhodne získa cyklónový vysávač ETA 1517 Stormy Car. Disponuje kvalitným filtračným systémom s hlavným filtrom typu HEPA H13, ktorého schopnosť účinného prefiltrovania i tých najmenších nečistôt robí z tohto spotrebiča zariadenie vhodné do domácností s malými deťmi či alergikmi. V zariadení sa nachádza veľmi úsporný ECO motor s nižšou spotrebou, pričom účinnosť bezvreckového vysávača ETA ostáva vysoká. Technológia Endless Suction zabezpečuje konštantný sací výkon aj po dlhšej prevádzkovej dobe. Za zmienku stojí i množstvo dodatočnej výbavy v podobe nástavcov, ako napr. dlhá štrbinová hubica, štrbinová hubica s kefkou, vankúšiková či parketová hubica.

Bezvreckový vysávač Sencor SVC 1080TI disponuje príkonom 700 wattov a hladinou akustického výkonu 78 decibelov. O účinnosť filtrovania najmenších nečistôt, a zároveň vhodnosť spotrebiča pre alergikov, sa stará filter triedy HEPA H13. Výnimočnosťou tohto modelu je XXL teleskopická trubica z nerezovej ocele s perfektnou ergonómiou, ktorá ponúka pohodlie obsluhe vysávača počas upratovania. O efektívne čistenie rôznych povrchov sa stará bohaté bonusové príslušenstvo vo forme rozličných nadstavcov v cene spotrebiča. Kapacita prachovej nádoby na úrovni 3,5 litra svedčí o tom, že je tento bezvreckový vysávač Sencor vhodný do domácností s väčšími rozmermi. Kvalite tohto zariadenia napomáha multicyklónová technológia či elektronická regulácia sacieho výkonu.

Bezvreckový vysávač Rowenta RO2981EA je s dostatočným príkonom 750 wattov a filtrom triedy HEPA vhodný na čistenie a upratovanie nielen domácnosti, ale aj vášho auta. Neodporúča sa ním však vysávať popol, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť filtračný systém spotrebiča. Ten by mal podľa dostupných tabuľkových hodnôt odfiltrovať až 99,98 % nečistôt. Cyklónový vysávač Rowenta disponuje vysokým stupňom separácie vzdušného prachu, pričom účinnosti vysávania dopomáha i kovová sacia trubica. Nevýhodou tohto modelu je nedostatočne pevné zasadenie trubice do hadice vysávača, čo spôsobuje časte vysúvanie počas používania zariadenia. Kompaktný a pekný dizajn s tichou prevádzkou na úrovni 77 decibelov však z neho robia bezvreckový vysávač hodný vášho zváženia.

V prvom rade sa oplatí zmieniť, že umývateľný filter Pure Advantage D11, ktorým bezvreckový vysávač Electrolux PC91-4MG disponuje, sa označuje za doživotný filter. Je dosť pravdepodobné, že práve tento aspekt podstatne vplýva na vysokú obstarávaciu cenu tohto modelu. Sedemstupňový filtračný systém s 3D filtrom zabezpečuje dokonalú filtráciu prachu, čo rozhodne ocenia alergici. Silnou stránkou bezvreckového vysávača Electrolux je tiež jeho kábel s dĺžkou 9 metrov, a tým pádom i väčší akčný rádius na úrovni 12 metrov. V porovnaní so staršími vysávačmi je hadica tohto elegantného a moderne vyzerajúceho bezvreckového pomocníka mäkká, čo spôsobuje jeho nepraktické prehýbanie v priebehu upratovania. Výrazným plusom tohto modelu je kvalitné spracovanie, dostupná regulácia sacieho výkonu, ktorým disponuje len niekoľko vybraných zariadení, ale aj praktické LED osvetlenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

V dnešnej dobe popularita produktov neustále fluktuuje. Inak to nie je ani v prípade bezvreckových vysávačov. V nasledujúcej tabuľke vám preto prinášame neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších modelov bezvreckových vysávačov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Rowenta RO2933EA 5* Zobraziť produkt
Sencor SVC 511TQ 5* Zobraziť produkt
ETA 0516 90000 Ambito 5* Zobraziť produkt
Hyundai VC 014 5* Zobraziť produkt
Kärcher VC 3 1.198-125.0 5* Zobraziť produkt

Vysávanie je činnosťou, ktorú buď z duše nenávidíte, alebo na ňu nedáte dopustiť. Nechuť voči tomuto úkonu, patriacemu k základným súčastiam upratovania, v mnohých prípadoch pravdepodobne pramení z nepríjemného pocitu, že nadmerná časť nečistôt sa vplyvom vysávania len rozvírila, no i tak naďalej ostáva v domácnosti. V prípade vreckových vysávačov je tento pocit oprávnený, no stále populárnejšie bezvreckové alternatívy prinášajú technológie, ktoré uľahčujú život nielen bežných ľudí, ale i alergikov.

V nasledujúcom návode na výber správneho bezvreckového vysávača vás uvedieme do problematiky najdôležitejších parametrov, ktoré by ste si pri kúpe tohto pomocníka do domácnosti mali všímať. V závere tiež prinášame krátky prehľad cien a najznámejších výrobcov bezvreckových vysávačov.

Ako vybrať bezvreckový vysávač?

  • Konštrukcia cyklónového vysávača
  • Príkon
  • Sací výkon vysávača
  • Filtrácia a typy filtrov – mikrofilter, EPA a HEPA filtre, vodná filtrácia
  • Umývateľné alebo neumývateľné filtre
  • Objem prachovej nádoby
  • Hmotnosť vysávača
  • Akčný rádius a dĺžka prívodného kábla
  • Materiál a ergonómia trubice
  • Funkcie a výbava
  • Výhody a nevýhody bezvreckových vysávačov
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Konštrukcia cyklónového vysávača

V súvislosti s výberom správneho bezvreckového vysávača patrí jeho konštrukcia medzi najdôležitejšie parametre, na ktoré by ste mali prihliadať. Nejde tak o materiály, z ktorých je zhotovený, aj keď množstvo použitého plastu náchylného na poškodenie doslova vypovedá o kvalite spotrebiča, ale skôr o spôsob, akým je riešený filtračný systém, kde by mal výrobca rozhodne brať do úvahy stopercentnú funkčnosť tzv. cyklónového efektu.

Cyklónový efekt funguje na princípe oddeľovania väčších a menších čiastočiek nečistôt z nasatého vzduchu vplyvom odstredivej sily. Najdrobnejšie častice prechádzajú z prachovej nádoby cez filtre umiestnené v blízkosti motorovej turbíny, resp. pred a za motorom, čo by malo zabezpečiť následný únik čistého vzduchu z vysávača. Vo vreckovom vysávači ako prvý filter figuruje samotné vrecko, kde sa nečistoty usádzajú a až potom prichádzajú v súvislosti s mikročiastočkami na rad filtre situované pred a za motorom.

Ak je teda konštrukcia bezvreckového vysávača zhotovená s dôrazom na kvalitu, v prachovej nádobe ostáva pôsobením cyklónového efektu rotačného charakteru až 99,999 % prachu. Naopak, nekvalitné cyklónové vysávače nevyužívajú odstredivý efekt naplno, čím ženú prach rovno do filtra, čo má koniec koncov rovnaký účinok ako vysávanie vreckovou alternatívou bez použitia samotného vrecka.

K rozpoznaniu a posúdeniu nekvalitnej konštrukcie bezvreckového vysávača dopomáha cenová hladina, ktorá je v tomto prípade priamo úmerná kvalite, no tiež je vhodné si všímať účinnosť vysávania kobercov či emisie prachu, ktoré priamo vypovedajú o kvalite vyfukovaného vzduchu.

Konštrukcia bezvreckového vysávača

Filtrácia a rôzne typy filtrov bezvreckových vysávačov

Ako sme vyššie spomenuli, na funkčnosť cyklónového efektu, a teda i filtračného systému vo veľkej miere vplýva kvalita konštrukcie bezvreckového vysávača, avšak ani filtre zabudované do tohto systému nemožno zanedbať. Práve tie, hlavne výstupný filter, zabezpečujú to, aby sa do okolia z vysávača dostával už len čistý vzduch bez akýchkoľvek zvyšných prachových častíc.

Filtre by sa mali meniť aspoň raz za pol roka alebo v závislosti od miery zanesenia, ktorú treba pravidelne kontrolovať pre zachovanie funkčnosti a predĺženie životnosti samotného spotrebiča. Bezvreckový vysávač môže využívať rôzne typy filtrov, medzi ktoré patria: mikrofilter, EPA a HEPA filtre či vodná filtrácia. Niektoré z nich je v rámci údržby možné aj svojpomocne umývať.

Necertifikovaný mikrofilter

Je to základný typ filtrov do vysávačov zhotovený z tkaniny alebo molitanu, pričom najčastejšie mu prischne pozícia vstupného, resp. motorového filtra. Takéto umiestnenie mu určuje úlohu chrániča motora pred nečistotami. Tieto filtre sú bez certifikácie.

EPA a HEPA filter

Na rozdiel od mikrofiltrov sú EPA a HEPA filtre certifikovanými a najspoľahlivejšími filtrami častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu. Dokážu zachytiť aj čiastočky miniatúrnych rozmerov od 0,01 do 100 mikrometrov. Tieto špeciálne filtre sú v závislosti od účinnosti podelené do rozličných, číselne označených tried, pričom vyššie číslo spravidla znamená vyššiu účinnosť.

V minulosti sa používalo len označenie HEPA, no postupom času sa zaviedlo aj označenie EPA s triedami E10 s účinnosťou 85 %, E11 s účinnosťou 95 %, pričom sa táto kategória zakončuje triedou E12 s účinnosťou až 95,5 %. Vyššia a efektívnejšia je trieda HEPA H13 s účinnosťou až 99,95 % zachytených častíc.

Trieda vyššia ako 13 sa pri vysávačoch nevyužíva, keďže lepšie filtre sa potom podpisujú na zvýšenom odpore voči prúdiacemu vzduchu, čo vyžaduje príliš vysoký výkon, a tak i prepracovanú konštrukciu vysávača. Najčastejšie sú triedy 12 a 13, pričom pre alergikov sú ideálne všetky filtre s účinnosťou vyššou ako 95 %, ktoré umožňujú filtráciu baktérií spolu s ich výlučkami.

Bezvreckový vysávač filter

Vodná filtrácia vhodná pre alergikov

Tento typ filtrácie je založený na princípe vodného víru, ktorý vo vnútri prachovej nádoby vychytáva nečistoty zo vzduchu, čoho dôsledkom je ich zvlhčenie. Bezvreckové vysávače s takýmto spôsobom filtrovania nečistôt sa odporúča astmatikom a alergikom, pretože spotrebiče vďaka nemu vyfukujú veľmi čistý vzduch, pričom samotné vyprázdňovanie prachovej nádoby je taktiež bezpečnejšie v porovnaní s inými typmi filtrov.

V prípade tohto filtra postačí, ak vodu z prachovej nádoby vylejete. Tak sa prach do vzduchu ani náhodou nevráti. Na prvý pohľad sa môže zdať, že má takýto typ filtrácie samé výhody, avšak nájdu sa aj negatíva, a to vo forme nižšieho sacieho výkonu, ktorý musí byť regulovaný pre zabránenie úniku vody z nádržky do motora vysávača, čo by, pochopiteľne, mohlo spôsobiť vážne poškodenie celého spotrebiča.

Umývateľné alebo neumývateľné filtre

Väčšia časť bezvreckových vysávačov využíva umývateľné filtre, ktoré sú oveľa praktickejšie z hľadiska ich údržby. Stačí ich len pravidelne prepláchnuť pod tečúcou vodou a potom nechať dôkladne vyschnúť, aby nedošlo k prípadnému zničeniu filtra či samotného motora vysávača. Na druhej strane sú však stále využívané aj neumývateľné filtre, ktoré si vyžadujú mechanické čistenie pomocou metličky a následné vyklepanie zvyškových nečistôt. Tie možno odstrániť z filtra taktiež vyfúkaním vzduchom za asistencie kompresora, avšak tento spôsob čistenia je pre alergikov priam utrpením.

Vysoký príkon bezvreckového vysávača nemusí ešte nič znamenať

Hodnota príkonu bezvreckového vysávača klasicky predstavuje množstvo elektrickej energie, ktorú zariadenie na svoju prevádzku spotrebuje. Všeobecne platí, že medzi spotrebou energie a príkonom je priama úmera, a teda čím vyšší je príkon, tým je väčšia i konzumpcia. Hodnoty príkonu sa u cyklónových vysávačov pohybujú v rozmedzí 200 až 1 600 wattov.

Pozor si treba dávať na to, že vysoký príkon nemusí vždy svedčiť o perfektnej výkonnosti spotrebiča, pričom taktiež platí, že malá hodnota príkonu môže prislúchať vysávaču s dobrou sacou výkonnosťou a efektivitou. Tým pádom je teda možné konštatovať, že príkon nezaraďujeme medzi smerodajné informácie v súvislosti s výberom správneho bezvreckového vysávača.

Príkon bezvreckového vysávača

Sací výkon vysávača

Naopak, sací výkon bezvreckového vysávača patrí medzi obzvlášť podstatné údaje. Iróniou je, že aj napriek tomu je častejšie medzi dôležitými technickými parametrami tohto typu spotrebiča uvádzaný príkon ako samotný sací výkon. Je to spôsobené tým, že neexistuje uniformný systém jeho merania, a teda nie je možné na základe tohto faktora jednotlivé modely bezvreckových vysávačov od rozličných producentov porovnávať.

Všeobecne platí, že sací výkon predstavuje približne 20 až 35 % príkonu. Pre zabezpečenie maximálnej účinnosti cyklónového efektu a minimálneho zanášania filtrov je ideálne, ak je sací výkon bezvreckového vysávača na úrovni aspoň 350 wattov.

Objem prachovej nádoby závisí od upratovanej plochy

Zatiaľ čo kapacita vreciek do vreckových vysávačov sa považuje za smerodajný parameter, objem prachovej nádoby nepatrí v súvislosti s bezvreckovými vysávačmi k rozhodujúcim faktorom. Dôvodom je nutné vyprázdnenie nádoby na prach po každom použití spotrebiča. Objem sa zväčša pohybuje v rozsahu 0,7 až 4,9 litrov, avšak najčastejšie je to priemerná hodnota 1,2 až 2 litre. V bežnej domácnosti postačí prachová nádoba s kapacitou 1,5 litra.

V prípade, že ide o veľkú domácnosť s plochou napr. 200 m2, je lepšie voliť vysávač s dvojlitrovou nádobou na prach. Domácnosť s väčšími miestnosťami totiž vyžaduje v prípade nádob s menšou kapacitou častejšie vyprázdňovanie. Aby ste sa teda tejto otravnej nutnosti počas vysávania vyvarovali, prispôsobte veľkosť prachovej nádoby rozmerom vášho príbytku.

Objem prachovej nádoby bezvreckového vysávača

Hmotnosť bezvreckového vysávača

Prenášanie vysávačov je síce vyriešené praktickým spôsobom za pomoci koliesok, no hmotnosť aj tak patrí k neprehliadnuteľným parametrom. O to viac v prípade, že kupujete bezvreckový vysávač do domácnosti so schodmi alebo pre osobu vyššieho veku. Bežná váha cyklónových vysávačov je medzi 5 až 7 kg, avšak dostupné sú aj ľahšie spotrebiče od 3 do 4 kilogramov či alternatívy s vyššou hmotnosťou v rozmedzí 8 až 9 kilogramov.

Akčný rádius závisí od dĺžky prívodného kábla

Ide o parameter, ktorý udáva celkový dosah vysávača s prihliadnutím na maximálnu dĺžku prívodného kábla zapojeného do elektrickej zásuvky. Optimálna dĺžka kábla je 9 metrov, pričom hodnotu akčného rádiusu je možné vypočítať sčítaním dĺžky prívodnej šnúry, vzdialenosti vstupu kábla od sacieho vstupu vysávača a dĺžky sacej hubice a trubíc. Pri výpočte sa však predpokladá s úchopom rukoväte v bežnej výške. Akčný rádius bezvreckových vysávačov sa pohybuje v rozmedzí 6 až 13 metrov.

Materiál a ergonómia trubice

Trubica by sa za žiadnych okolností nemala počas vysávania extrémnym spôsobom prehýbať, takže plastové varianty by ste nemali z princípu ani len zvažovať. Prednosť dávajte skôr kovovým, nerezovým či oceľovým trubiciam. Veľkou výhodou je, ak bezvreckový vysávač disponuje teleskopickou trubicou nastaviteľnou na základe výšky obsluhujúcej osoby. Taktiež je dôležité pevné fixovanie takto prispôsobenej trubice, aby pri vysávaní nedochádzalo k náhodnému zasúvaniu trubice.

Materiál a ergonómia trubice

Praktické bonusové funkcie a výbava

Veľmi praktickou funkciou je mokré vysávanie využiteľné pri rozliatí tekutiny po podlahe, ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému utieraniu handrou, čo si vyžaduje niekoľkominútové pobudnutie v skrčenej polohe. Táto funkcia je vhodná aj na odstraňovanie odolných škvŕn alebo na tlakové čistenie kobercov a čalúneného nábytku. Veľmi nápomocnou je hlavne pre alergikov, ale aj pre bežných spotrebiteľov, ktorí sa radi vyhnú komplikovanému odstraňovaniu nečistôt z rozličných povrchov.

Niektoré drahšie modely bezvreckových vysávačov disponujú indikátorom zanesenia filtra, ktorý signalizuje potrebu výmeny alebo údržby filtra. Vďaka tejto funkcii nebudete musieť neustále otvárať vysávač a nahliadať do jeho vnútra, aby ste sa uistili o stave zanesenia filtra. Neustále zapínanie bezvreckového vysávača rozhodne nie je práve najšetrnejšie voči jeho motoru, a preto je veľmi vítaným bonusom funkcia Soft Start zabezpečujúca ochranu motorovej turbíny postupným naštartovaním, čím sa predlžuje aj jej životnosť.

Ak máte v domácnosti tvrdé podlahy náchylné na škrabance a poškodenie, rozhodne voľte bezvreckový vysávač s mäkčenými kolesami, ktoré šetria všetky povrchy, a zároveň zabezpečujú tichý presun vysávača po podlahe. K praktickému príslušenstvu, ktoré je niekedy možné zakúpiť v cene produktu, no inokedy je potrebné dodatočné dokúpiť, patria rozličné nadstavce dopomáhajúce k dokonalému a dôkladnému vyčisteniu celej domácnosti.

Patria sem hubice na koberce či tvrdé podlahy, existuje však aj bežnejšia alternatíva určená na oba typy plôch. Ďalej sú to rozličné štrbinové hubice na dočiahnutie ťažko prístupných miest, hubice na čalúnenie, a teda i čistenie nábytku, ale taktiež turbokefa na efektívne odstránenie zvieracej srsti a vlasov zamotaných v koberci. Niektoré modely bezvreckových vysávačov dokonca disponujú hubicou na srsť, ktorú možno použiť počas ošetrovacej kúry kože a srsti domáceho miláčika.

Bezvreckový vysávač funkcie

Vyššia cena znamená lepší výkon a funkcie

V cenovej hladine do 100 eur sa nachádzajú základné modely s nevýraznými parametrami, avšak v tejto kategórii môžete nájsť bezvreckové vysávače s HEPA filtrom či vysávače s veľmi pozitívnymi spotrebiteľskými referenciami.

Ak vám záleží na kvalite spracovania a účinnosti vysávača, určite sa oplatí nahliadnuť do katalógu bezvreckových vysávačov v cene do 300 eur. Je to tzv. zlatá stredná cesta vo výbere vhodného pomocníka do domácnosti. V tejto cenovej hladine sa nachádzajú modely s vysokým výkonom a mnohými praktickými funkciami.

Pre modely vyššej triedy je vyhradená kategória nad 300 eur, kde sa zaraďujú bezvreckové vysávače pre náročnejších používateľov, ktorí vedia, čo chcú, a teda si zakladajú na istých špecifických parametroch, ktoré v nižších cenových hladinách len ťažko nájdete.

Oplatí sa staviť na overené značky

Keďže bezvreckové vysávače patria k pravidelne používaným spotrebičom, dlhá životnosť hrá veľkú rolu pri správnom výbere. Overené a známe značky síce nie sú vždy jej zárukou, no čím populárnejší je daný výrobca, tým je pravdepodobnejšie, že na internete objavíte väčší počet spotrebiteľských recenzií k produktom, na základe čoho si následne môžete vytvoriť všeobecný obraz a prehľad.

V súvislosti s bezvreckovými vysávačmi rozhodne stoja za zmienku populárne značky venujúce sa výrobe a predaju elektrospotrebičov, ako je Electrolux, ETA, Rowenta, Philips či Samsung, pričom produkcii vysávačov sa venujú spoločnosti Sencor, Kärcher a Zelmer.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode sme sa snažili zhrnúť všetky najpodstatnejšie faktory, ktoré by mohli a mali vplývať na kúpu toho správneho bezvreckového cyklónového vysávača. Zopár zaujímavých odpovedí na často spotrebiteľmi kladené otázky sme spísali v sekcii otázok a odpovedí. Ak ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali, a teda máte ešte stále nezodpovedané otázky, pokojne sa na nás obráťte v sekcii komentárov pod článkom.

Hladina akustického výkonu cyklónových vysávačov by optimálne nemala presiahnuť 72 decibelov. Táto hodnota označuje hlučnosť, ktorá neobťažuje susedov, no tiež modely vyššej cenovej kategórie. Na trhu sa nájdu aj modely s hlučnosťou 85 decibelov, ktorým by ste sa však mali vyhýbať.

Mokré vysávanie funguje na princípe vodnej filtrácie, za pomoci ktorej sa všetky nečistoty namáčajú, čo uľahčuje a zefektívňuje ich zozbieranie. Tento spôsob upratovania je možné využiť na všetkých typoch povrchov (od tvrdých podláh až po nábytok). Mokré vysávanie je tiež vhodné a veľmi nápomocné pre alergikov, keďže počas neho nedochádza k žiadnemu rozvíreniu prachu.

Klasicky sú to triedy A až B, takže rozhodne neodporúčame kupovať modely patriace do horších energetických tried. Vysávače totiž patria k spotrebičom, ktoré si spotrebiteľ kupuje na dlhodobé a pravidelné použitie, čo stavia príkon, a teda i spotrebu elektrickej energie na veľmi vysokú priečku v prioritnom rebríčku.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysávače

Vaše hodnotenie:
(90.8%)