Čelovky

Najlepšie čelovky 2024 + recenzie

Hľadáte ideálnu čelovku pre vaše hobby? Poľovníctvo, rybárstvo, nočný beh, turistika, cyklistika či extrémne outdoorové športy? V takom prípade bude čelové svietidlo to, čo potrebujete. Ak poznáte účel čelovky, výber bude o niečo jednoduchší a my vám v našom porovnávacom teste pomôžeme rozhodnúť sa. Strávili sme hodiny výberom najlepších čeloviek, ich porovnávaním a študovaním recenzií používateľov. V našom teste zvíťazila čelovka Fenix HM65R. Prečo práve tento produkt? Vybrali sme aj ďalšie alternatívy a pripravili praktického sprievodcu.

Publikované: 19.03.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú čelovku kúpiť?

Pre tých, ktorým sa nechce čítať celý článok, ponúkame prehľadnú tabuľku top čeloviek. Produkty sú označené štítkom, ktorý vám napovie, ktorá čelovka je najlepšia, ktorá je najvýhodnejšia z pohľadu pomeru ceny a kvality a ktorá je tipom našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Petzl Actik Core 5* Zobraziť produkt
Fenix HM65R 5* Zobraziť produkt
Sencor SLL 706 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Fenix HM65R

Fenix HM65R

Celkový svetelný výkon až 1 400 lm a ľahká konštrukcia z magnéziovej zliatiny. Čelovka je tiež prachotesná a vodotesná, čo zvyšuje jej odolnosť.

Zobraziť viac info

Čelové svietidlo Fenix je určené aj pre tých náročnejších používateľov. Čelovka má celkový svetelný výkon až 1 400 lm a veľkým plusom je ľahká konštrukcia z magnéziovej zliatiny. Čelovka je tiež prachotesná a vodotesná, čo zvyšuje jej odolnosť a predurčuje na využitie aj v sťažených podmienkach (lyžovanie, turistika, kempovanie).

Cenový trhák
Ledlenser MH3

Ledlenser MH3

Dosvit svetla až do vzdialenosti 130 mzvýšená odolnosť a špeciálna šošovka, ktorá umožňuje zaostrovanie a rozostrovanie svetelného lúča.

Zobraziť viac info

Pre spotrebiteľov, ktorí z povahy využiteľnosti čelového svietidla nechcú míňať na nákup väčšiu sumu peňazí a nepotrebujú absolútnu špičku, tu máme ideálny tip. Dosvit svetla až do vzdialenosti 130 m a čelové svietidlo má tiež zvýšenú odolnosť. Čelovka má dokonca špeciálnu šošovku, ktorá umožňuje zaostrovanie a rozostrovanie svetelného lúča.

Náš TIP
Petzl Actik Core

Petzl Actik Core

Vysoká výdrž batérie s hybridným napájaním, dostatočná svietivosť, ochrana voči striekajúcej vode a najmä nízka hmotnosť.

Zobraziť viac info

Ide o model, ktorého výbava adekvátne poslúži ako náročnejším užívateľom, tak aj tým, ktorí čelovku využívajú skôr rekreačne. Čelovka disponuje tromi výkonnými LED svetlami, ktoré dokážu svietiť v dvoch režimoch. Nechýba ani praktická modulárnosť čelovky s rozopínateľnou sponou. Jednou z hlavných devíz tejto čelovky je hybridné napájanie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri príprave recenzií vybraných produktov sme v redakcii dbali na to, aby sme sa sústredili na podstatné kvalitatívne parametre. Nejde pritom len o technické špecifikácie, ale aj ďalšie vlastnosti a funkcie, ktoré je potrebné brať do úvahy. Aj preto sme pri porovnávaní čeloviek hodnotili jednotlivé parametre na základe vopred určenej metodiky testovania, pričom každý z parametrov mal na hodnotenie rôzny vplyv.

Svetelný výkon svietidla
Kvalita a počet LED žiaroviek
Kvalita konštrukcie
Odolnosť voči prachu a vode
Spôsob napájania a výdrž batérie
Funkcie
Hmotnosť
Ovládanie a komfort

Zrealizovali sme prieskum tuzemského trhu, aby sme mali prehľad o tom, aká je v tomto segmente na našom trhu ponuka a ktorí výrobcovia sú v danom segmente považovaní za skutočnú kvalitu. Do nášho porovnania sa dostalo viacero výrobcov. Porovnávali sme čelovky Fenix, Petzl, LedLenser či Emos. Pre čerpanie referencií zákazníkov sme využili cenový porovnávač Heureka.sk a tiež databázy renomovaných eshopov Mall.sk, Alza.sk či Datart.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie čeloviek – čelových svietidiel

V nasledujúcej sekcii vám prinášame súhrnné recenzie nami vybraných čeloviek, ktoré vám pomôžu s výberom v každej cenovej hladine. Či už hľadáte pracovné čelovky, bežecké čelovky, nabíjacie čelovky alebo čelovky na batérie, máme pre vás niekoľko výborných tipov. Nezaujaté názory na nami vybrané produkty bez akýchkoľvek propagačných zámerov predajcu či výrobcu. Aj preto sme sa rozhodli v rámci recenzií vybrať rôzne modely, ktoré môžu splniť nároky rôznych spotrebiteľov.

Víťaz testu

Fenix HM65R

Celkový svetelný výkon až 1 400 lm a ľahká konštrukcia z magnéziovej zliatiny. Čelovka je tiež prachotesná a vodotesná, čo zvyšuje jej odolnosť.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Model HM65R bol zvolený za absolútneho víťaza nášho redakčného testu z viacerých dôvodov. Napriek tomu, že ide o čelové LED svietidlo z najvyššej cenovej kategórie, sú kvality a prednosti tohto produktu nespochybniteľné.

Výrobca Fenix, ako jeden z najrenomovanejších zástupcov na trhu čelových svietidiel, spotrebiteľom modelom HM65R priniesol vysoký štandard kvality vo všetkých kľúčových aspektoch.

Kvalitná konštrukcia z ultraľahkej horčíkovej zliatiny, s ktorou sa nemusíte báť ani hlbokej vody či prachu, použitie špičkových LED reflektorov s výkonom až 1 400 lumenov a ďalekým dosvitom, dlhá výdrž na batériu kombinovaná s praktickou zálohou na jednorazové batérie.

Pokračovať môžeme bohatým výberom režimov nastavenia jasu a kĺbom, ktorý umožňuje naklápať čelovku podľa potreby. Ako bonus nemôžeme nevypichnúť napájanie akumulátora prostredníctvom moderného USB-C portu, alebo nadštandardnú 5-ročnú záruku.

Na túto pracovnú čelovku sa môžete spoľahnúť, či už ju budete intenzívne využívať v rámci svojej profesie, pri spoznávaní prírody alebo pri akejkoľvek inej rekreačnej činnosti. Ak máte v hľadáčiku stále pomerne minimalisticky vyzerajúcu LED čelovku, no nechcete robiť kompromisy týkajúce sa kvality či výdrže batérie, práve ste našli svojho favorita. V cenovej hladine 80 až 100 eur pravdepodobne lepšiu kúpu neurobíte

Pozitíva

Vodoodolnosť a prachuvzdornosť
Sklopné svetlo s reguláciou jasu
Nadpriemerný dosvit

Negatíva

Pri maximálnom výkone rapídne klesá výdrž
Zoslabovanie intenzity svetla po určitom čase
Zahrievanie pri dlhšom používaní vo vysokej intenzite

Svetelný výkon: 1400 lumenov ● Počet režimov: 7 ● LED diódy: diaľkový a široký reflektor ● Konštrukcia: horčíková zliatina ● Vodoodolnosť: áno ● Napájanie/batéria: 3500 mAh ● Nabíjací konektor: USB-C ● Hmotnosť: 147 g

Cenový trhák

Ledlenser MH3

Dosvit svetla až do vzdialenosti 130 mzvýšená odolnosť a špeciálna šošovka, ktorá umožňuje zaostrovanie a rozostrovanie svetelného lúča.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Zúfať v žiadnom prípade nemusia ani spotrebitelia, ktorí nepotrebujú míňať za výkonné čelovky sumy presahujúce 50 eur. Práve preto je dobré vedieť sa zorientovať v sortimente v nižšej cenovej hladine tak, aby ste s kúpou dostupnejšej LED čelovky boli plne spokojní.

Ledlenser MH3 je práve takým modelom. Za cenu v rozmedzí 25 až 30 eur vie menej náročnému zákazníkovi poskytnúť spoľahlivosť etablovaného výrobcu, kompaktné rozmery a veľmi ľahkú konštrukciu, ktorá zaručí, že o čelovke na hlave ani nebudete vedieť, plne dostačujúci výkon na bežné rekreačné účely a aj zopár bonusov navyše.

Napriek mierne tuhším úchytom na popruh pevná polykarbonátová konštrukcia perfektne lícuje a ako bonus poskytuje certifikáciu IP54, vďaka ktorej sa nemusíte báť, ak sa na Vás náhodou pri večernom behu rozprší. LED reflektor s výkonom 200 lumenov vám za bežných okolností poslúži viac ako dostatočne a ak budete potrebovať svetlo stlmiť, pomôže vám prepínač jasu. Nízka hmotnosť (pod 100 g) robí z tejto čelovky skvelý doplnok na šport, čítanie a dokáže poslúžiť aj ako detská čelovka.

Nie je prekvapením, že športová čelovka v tejto cenovej hladine neobsahuje vstavaný nabíjací akumulátor, no napájanie prostredníctvom AA batérie poskytuje tiež určité výhody.

Ak hľadáte lacnejšiu, no určite nie kvalitatívne pochybnú LED čelovku, s Ledlenser MH3 chybu určite neurobíte. Naopak, tento model vnímame ako kritickú hranicu, kde stále pri dostupnej cene neobetujete spoľahlivosť a celkovú kvalitu. Na rozdiel od lacnejších čeloviek od neznámych výrobcov.

Spoločnosť Ledlenser podobne ako Fenix, na trhu s LED svietidlami pôsobia dlhodobo, a tak sa nemusíte báť, že kupujete mačku vo vreci. Samozrejme, od lacnejších čeloviek v tejto cene nemôžete očakávať vychytávky ako duálne LED reflektory najvyššej kvality, no môžeme vás ubezpečiť, že Ledlenser MH3 v tejto cene predčí vaše očakávania.

Pozitíva

Pevná polykarbonátová konštrukcia
Vodoodolnosť proti striekajúcej vode
Pri výkonnejšom režime vidíte až do 100 metrov

Negatíva

Maximálny režim batériu rýchlo vyšťaví
Absencia červenej LED diódy
Trochu náročnejšie odpájanie hlavnej časti čelovky od popruhu

Svetelný výkon: 200 lumenov ● Počet režimov: 2 ● LED diódy: 1 čierno-modrá ● Konštrukcia: plastový polykarbonát ● Vodoodolnosť: čiastočná ● Napájanie/batéria: tužková AA (1,5V) batéria ● Nabíjací konektor: nie ● Hmotnosť: 92 g

Náš TIP

Petzl Actik Core

Vysoká výdrž batérie s hybridným napájaním, dostatočná svietivosť, ochrana voči striekajúcej vode a najmä nízka hmotnosť.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Naším ďalším redakčným tipom na odľahčenú a kompaktnejšiu čelovku pre mierne náročnejších klientov je Petzl Actik Core. V cenovej hladine okolo 50 až 60 eur ponúka vysokú výdrž batérie s hybridným napájaním, dostatočnú svietivosť, ochranu voči striekajúcej vode a najmä nízku hmotnosť.

Ako to bolo aj v prípade predošlého recenzovaného modelu Fenix HM51R, ktorý je taktiež určený pre športovcov, aj v prípade Actik Core je hlavnou devízou dôraz na nízku hmotnosť, komfort pri nosení a solídnu výdrž na nabitie.

Trojica LED diód sa postará o plne dostačujúcu svietivosť pri akejkoľvek športovej aktivite v tme a to aj vrátane červeného svetla, ktoré dokáže fungovať aj v blikajúcom SOS mode. Intenzitu svetla je možné regulovať prostredníctvom troch prednastavených programov – na blízko, diaľku a pohyb.

Čo naopak trochu zamrzí, je certifikácia IPX4. V tejto cenovej hladine a hlavne pri športovom zameraní tohto produktu, by sme očakávali vyššiu IP certifikáciu, ktorá by garantovala robustnejšiu odolnosť čelovky voči vode a prachu.

O napájanie sa stará dobíjací akumulátor Core, ktorý dokáže fungovať v hybridnom mode. Buď čelovka čerpá energiu zo vstavaného akumulátora s kapacitou 1 250 mAh, alebo je možné využiť záložné napájanie prostredníctvom troch AAA batérií, ktoré sa však nenachádzajú v balení. Naopak, súčasťou balenia je nabíjací USB kábel na dobíjanie vstavaného akumulátora.

Veľmi príjemne prekvapí reflexný pásik, umývateľná čelenka a komfortná rozpínajúca spona. To v kombinácii s príjemne nízkou hmotnosťou (75 gramov), dostačujúcou sústavou LED svetiel a solídnou výdržou batérie robí z tejto čelovky veľmi solídneho kandidáta na športové a rekreačné aktivity.

Ak sa obzeráte po kompaktnej a športovej čelenke v cenovej hladine okolo 55 eur a dokážete oželieť nie úplne ideálnu odolnosť voči vode a prachu, Actik Core vás určite nesklame.

Pozitíva

Odolnosť voči striekajúcej vode
Dobrá sústava LED diód
3 prednastavené módy jasu

Negatíva

Plastová konštrukcia
Pri každom dobíjaní nutné rozoberať čelovku
Absencia vyššej odolnosti voči vode a prachu

Svetelný výkon: 450 lumenov ● Počet režimov: 3 ● LED diódy: 3 (biele a červené) ● Konštrukcia: odolný polykarbonát ● Vodoodolnosť: čiastočná ● Napájanie/batéria: akumulátor CORE (1250 mAh) ● Nabíjací konektor: micro-USB ● Hmotnosť: 75 g

Lacná kvalita

Fenix HM51R Ruby

Tri výkonné LED svetlé, ktoré dokážu svietiť v dvoch režimoch, praktická modulárnosť čelovky s rozopínateľnou sponou, hybridné napájanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ďalším modelom od overeného výrobcu Fenix je HM51R Ruby. Táto výkonná čelovka v našom výbere prakticky pláta dieru aj pre mierne náročnejších zákazníkov, ktorí hľadajú LED čelovku s vlastnosťami už spomínaného robustnejšieho modelu HM65R, ale v čosi odľahčenejšej a kompaktnejšej forme.

Na mysli máme špičkovo spracovanú a odolnú konštrukciu, použitie LED diód najvyššej kvality, dostačujúci výkon, hybridný spôsob napájania s dostačujúcou výdržou batérie, intuitívnu a praktickú regulovateľnosť jasu a v hlavne vysokú spoľahlivosť.

Oproti drahšiemu a robustnejšiemu modelu HM65R, ide v tomto prípade o trochu kompaktnejšiu, no stále špičkovo vybavenú čelovku vo vyššej cenovej hladine.

Konštrukcia modelu HM51R Ruby je vyrobená z veľmi ľahkej a pevnej zliatiny leteckého hliníka, ktorá je okrem iného taktiež odolná voči poškriabaniu. Celistvosť dopĺňa certifikácia IP68, ktorá čelovke zabezpečuje plnú vodoodolnosť a samozrejme aj odolnosť voči prachu.

Pri práci a rekreácii sa môžete spoľahnúť na trojicu kvalitných LED diód. Hlavná z nich (Cree XP-G3) zabezpečuje neutrálne biele svetlo (s maximálnou svietivosťou 500 lumenov) a zvyšné dve LED diódy (Everlight) zabezpečujú červené svetlo. Hodnota maximálnej svietivosti je oproti niektorým masívnejším a ťažším čelovkám nižšia, no práve v tomto smere bolo potrebné urobiť ústupok, aby čelovka mohla byť ľahká a kompaktná. O silu svetla sa však vôbec nemusíte báť – pri maximálnom výkone v úplnej tme osvetlíte priestor až na 85 metrov.

O napájanie je postarané rovnako ako v prípade všetkých drahších modelov od spoločnosti Fenix – hybridná forma napájania. Čelovka ma integrovaný ľahký akumulátor (700 mAh), ktorý je možné dobíjať pribaleným micro-USB káblom, ale poskytuje taktiež záložnú formu napájania prostredníctvom batérie CR123A.

Ak ste už v hľadáčiku mali o niečo drahší a výkonnejší model Fenix HM65R, ale veľmi vás odrádzala citeľne vyššia hmotnosť a väčšie rozmery, práve ste našli svojho favorita.

HM51R je prakticky odľahčená a zmenšená verzia Fenix HM65R, pri ktorej bolo ušetrené len na miestach, kde to skutočne pre dosiahnutie tohto cieľa bolo nutné. Práve nízka hmotnosť a príjemné rozmery z tohto modelu robia ideálneho kandidáta na skvelú čelovku na behanie aj rekreáciu.

Pozitíva

Vodoodolnosť a prachuvzdornosť
Až 7 režimov svietenia
Ľahká a kompaktná (iba 77 gramov vrátane popruhu)

Negatíva

O niečo nižší jas kvôli úspornejším LED diódam
Zastaralý microUSB konektor

Svetelný výkon: 500 lumenov ● Počet režimov: 7 ● LED diódy: 1 biela, 2 červené ● Konštrukcia: zliatina leteckého hliníka ● Vodoodolnosť: áno ● Napájanie/batéria: akumulátor (700 mAh) ● Nabíjací konektor: micro-USB ● Hmotnosť: 77 g

Petzl Swift RL

Dvojica výkonných LED diód s vysokou svietivosťou (900 lumenov) a dosvitom 150 metrov, technológia Reactive Lightning a integrovaná batéria s veľkosťou 2350 mAh.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Poslednou recenzovanou čelovkou, avšak tentoraz so zameraním na pracovné účely pre náročnejších, je Petzl Swift RL. Spolu s prvým testovaným modelom Fenix HM65R ide o najvýkonnejšie, ale taktiež najmohutnejšie svietidlá z tohto redakčného výberu.

Vysokú svietivosť (900 lumenov) dosahuje vďaka dvojici výkonných LED diód, ktoré v tme bez zaváhania plne osvetlia 150 metrov pred vami. Silná svietivosť si však vyberá daň na zvýšenej energetickej náročnosti. Práve o to sa stará integrovaná batéria s veľkosťou 2350 mAh, ktorá je dobíjateľná prostredníctvom dodávaného micro-USB kábla. Pri maximálnom výkone LED diód sa môžete pri plnom nabití spoľahnúť na približne 4 hodiny konštantného svietenia, v prípade najnižšieho jasu sa môže celková výdrž vyšplhať až na 100 hodín. Keďže ide o batériu s nadpriemerne veľkou kapacitou, nabitie z 0 na 100 % bohužiaľ zaberie trochu dlhší čas – konkrétne až 6 hodín.

Jednou z predností tejto výkonnej čelovky je najmä technológia s názvom Reactive Lightning. Tá funguje na báze zabudovaného senzoru okolitého svetla, vďaka ktorému je čelovka schopná sama regulovať jas hlavných LED diód. Ak senzor automaticky zistí, že sa nachádzate v zle osvetlenom prostredí, čelovka začne plynulo zvyšovať jas. V opačnom prípade začne utlmovať svetlo, aby zbytočne nemrhala energiou. Ak by vám automatika predsa len nevyhovovala, čelovku si viete veľmi jednoducho prepnúť do štandardného režimu.

Konštrukcia je veľmi robustná, pozostávajúca z odolného polykarbonatového materiálu, doplnená o certifikáciu IPX4. O váš komfort a bezpečnosť pri práci sa postará pohodlná, reflexná čelenka s dvojitým úchopom na zadnej strane.

Pozitíva

Ďaleký maximálny dosvit
Silná svietivosť hlavných LED diód
Režim automatickej regulácie svietivosti

Negatíva

Starší microUSB konektora
Absencia vyššej odolnosti voči vode a prachu
Pomerne dlhé nabíjanie batérie (6 hodín)

Svetelný výkon: 900 lumenov ● Počet režimov: 2 ● LED diódy: 2 diódy ● Konštrukcia: odolný polykarbonát ● Vodoodolnosť: čiastočná ● Napájanie/batéria: nabíjateľný akumulátor (2350 mAh) ● Nabíjací konektor: micro-USB ● Hmotnosť: 100 g

Ďalšie zaujímavé produkty

Okrem tých najlepších, ktoré sme vybrali do našej recenzie, na trhu nájdete aj iné veľmi zaujímavé modely čelových svietidiel. Ak ste si z vyššie uvedených nenašli svojho favorita, prípadne sa chcete nad výberom ešte viac zamyslieť a pozrieť sa na ďalšie možnosti, ponúkame vám päť dobrých alternatív, ktoré určite stoja za zváženie.

Zaujímavým tipom na kúpu úplne základnej čelovky v cenovej hladine do 20 eur je napríklad aj model Petzl Tikkina. Za zhruba 15 až 16 eur získate úplný základ s bielou LED diódou s dosahom približne 60 metrov, napájaním na tužkové AAA batérie a konštrukciou odolnou voči striekajúcej vode. 

Ďalšou alternatívou pri kúpe čelovky do 20 eur je okrem Petzl Tikkina aj CEL-TEC HL150R. Ten zaujme doplnkovými červenými LED diódami, ktoré sú v tejto cenovej kategórii málo vídané. Za zmienku stojí aj vstavaný dobíjateľný akumulátor cez USB kábel. Naopak, konštrukčné spracovanie zaostáva ako lícovaním, tak aj odolnosťou. 

V strednej až vyššej cenovej hladine (40 až 50 eur) stojí za zváženie aj Nitecore NU32 a to zvlášť pre tých, ktorí chcú pomerne ľahkú a kompaktnú čelovku so solídnym svetelným výkonom a zvýšenou vodoodolnosťou. S trojicou LED diód (vrátane červeného svetla), konštrukčnej odolnosti na úrovni IP67, zabudovanou batériou a váhou len 76 gramov, určite nesklame očakávania.

Jednou z úplne najlacnejších čeloviek s cenovkou okolo 10 eur tu máme aj model Emos P3539. Ten vám okrem nutného základu poskytne aj certifikáciu IP43 (čiastočná odolnosť proti vode a prachu), jednu bielu a dve červené LED diódy a napájanie prostredníctvom troch tužkových AAA batérií. Je však potrebné počítať s tým, že pri takýchto lacných čelovkách netreba očakávať príliš konzistentnú spoľahlivosť a kvalitu. Najmä čo sa týka životnosti samotných LED žiaroviek a dielenského spracovania čelovky.

Spoločnosť RidgeMonkey má pre vás jeden tip, v prípade, že hľadáte o niečo schopnejšiu čelovku. Jej model RidgeMonkey VRH300X je nezvyčajný najmä kombináciou bieleho a zeleného svetla (miesto tradične červených LED žiaroviek). Disponuje dokonca aj pomerne masívnou 2 000 mAh batériou a odolnosťou na úrovni IP64.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Z nášho porovnania je zrejmé, že výkonné čelovky niečo stoja, no oplatí sa do nich zainvestovať. Na trhu je však veľké množstvo drahých i lacných čeloviek. A ktoré sú najpredávanejšie čelové svietidlá? Ponúkame vám prehľadnú tabuľku najpredávanejších čeloviek podľa cenového porovnávača Heureka.sk. Hoci sa predajnosť a dostupnosť jednotlivých modelov môže meniť, snažíme sa tabuľku v pravidelných intervaloch kontrolovať a aktualizovať ju na základe predajnosti v danej kategórii.

Názov Hodnotenie Detail
Petzl Swift RL 5* Zobraziť produkt
Petzl Actik Core 5* Zobraziť produkt
Glowfox Headmax Pro 5* Zobraziť produkt
Fenix HM51R Ruby 5* Zobraziť produkt
Petzl Actik Core 2022 5* Zobraziť produkt

V rámci prípravy tohto článku sme v redakcii samozrejme dbali na čo najvernejšie porovnanie kvality jednotlivých čeloviek. Na to slúžia ako technické špecifikácie, tak aj renomé daných výrobcov či dostupnosť na tuzemskom trhu, ktorá priamo súvisí s možnosťou prípadných reklamácií či servisom. Aby ste sa vedeli rozhodnúť správne podľa tých najdôležitejších faktorov, náš sprievodca vás nasmeruje a pomôže vám vybrať to najlepšie.

Ako vybrať čelovku?

 • Účel čelovky
 • Svetelný výkon svietidla
 • Maximálny dosvit
 • Počet a kvalita LED diód
 • Praktické funkcie a vlastnosti
 • Svetelný režim
 • Vodoodolnosť a prachuvzdornosť
 • Akumulátor a batéria
 • Cena a renomované značky

Čelovky na behanie, cyklistiku či kempovanie

Skôr, ako sa pri výbere začne spotrebiteľ obzerať po konkrétnych čelovkách a študovať parametre, je dobré, aby pouvažoval aj nad tým, na aký účel a v akom prostredí bude čelovku využívať. Čelové svietidlo totiž možno používať pri rôznych aktivitách – športové, pracovné čelovky či profesionálne. Aj primárny účel rozhoduje o tom, akú čelovku budete na hlave mať.

Akú dobu svietenia od čelovky očakávate, musí odolávať vlhku alebo musí mať dosvit do veľkej vzdialenosti? Čelovky na behanie či na bicykel sú pre milovníkov večerného športovania častým doplnkom, podobne ako v prípade nočného lyžovania. Profesionálne nabíjacie čelovky si nájdu využitie v rôznych profesiách, ale aj na turistike, keď je potrebný vysoký svetelný výkon a vyššia odolnosť. Na kempovanie alebo rybárčenie postačia aj menej výkonné čelové svietidlá.

Výkonné čelovky ponúknu vyššiu svietivosť

Svietivosť určuje silu jasu, ktorou disponujú čelovky. Jednotky v ktorých sa tento parameter udáva sú lumeny (lm). Netreba zabúdať na fakt, že čím vyššia svietivosť danej čelovky, tým je väčší predpokladaný dosah svetla a taktiež aj spotreba energie. Pri vysoko výkonných čelovkách (> 900 lm) je potrebné rátať so skutočnosťou, že daná čelovka bude nielen drahšia, ale kvôli zvýšenej energetickej náročnosti bude aj citeľne ťažšia kvôli väčšiemu akumulátoru. Pre bežné použitie na rekreačné účely odporúčame lacnejšie čelovky v rozmedzí svetelnosti od 450 do 900 lumenov.

Maximálny dosvit čelovky a svetelný kužeľ

Určuje maximálny možný dosvit od zdroja (čelovky). Jednotky v ktorých sa tento parameter udáva sú metre (m). V priemere majú najpredávanejšie čelovky dosvit okolo hodnoty 100 až 130 metrov. V tomto prípade vyberajte podľa vašich potrieb a účelu čelovky. Pamätajte, že čím je svetelný kužeľ väčší – širší, tým je menšia vzdialenosť, do akej dokáže čelovka dosvietiť. Svetlo je totiž rozptýlené. Ak je svetelný kužeľ väčší, máte síce väčší pozorovací uhol, no vidíte do menšej vzdialenosti, pretože svetlo je rozptýlené do strán.

Čelové svietidlo a počet LED diód

Kvalita a počet LED diód majú zásadný vplyv na samotnú svietivosť čeloviek. Pri drahších a kvalitnejších čelovkách je dobre overiť si fakt, či daný produkt disponuje čistými, sklenenými šošovkami, ktoré sú pokryté antireflexným povrchom. Pre účely čítania alebo rekreačného behu nie je nutné hneď investovať do čelovky s viac LED diódami. Sú drahšie a v praxi by ste ich príliš nevyužili. Dve, tri a viac LED diód sa môže zísť pri kempovaní, večernom lyžovaní alebo pri turistike, keď je potrebné mať nielen väčší dosvit do diaľky, ale vytvárať aj širší svetelný kužeľ – záber. Takisto niektoré pracovné čelovky sú vybavené väčším počtom LED diód.

Maximálny dosvit čelovky a svetelný kužeľ

Praktické funkcie a vlastnosti

Už len samotná podstatná črta čelovky, že nemusíte zdroj svetla držať v rukách a môžete osvetliť priestor pred vami, je skvelou vlastnosťou. Dnešné čelovky však dokážu omnoho viac, ako len svietiť. Predovšetkým nabíjacie čelovky majú kapacity na to, aby boli vybavené viacerými zaujímavými a praktickými funkciami. Ktoré funkcie sa vám v praxi môžu hodiť a ako fungujú?

 • SOS signalizácia – už z názvu bude zrejmé, že SOS funkcia slúži na privolanie pomoci. Čelovky môžu výrazne blikať červeným alebo bielym svetlom. 
 • Červené svetlo – tento odtieň svetla nie je taký výrazný ako biele svetlo. Slúži predovšetkým na mierne osvetlenie priestoru pred vami, aby ste napríklad niekoho oproti neoslňovali alebo nechcete príliš pútať pozornosť.
 • Zaostrovanie svetla – tzv. zoom sa stará o to, že pomocou regulácie môžete nastavovať šírku svetelného kužela a tým pádom svetlo koncentrovať na kratšiu alebo menšiu vzdialenosť.
 • Regulácia intenzity svetla – vďaka regulácii môžete ušetriť veľkú časť kapacity batérie čelovky. Otočným regulátorom totiž môžete znížiť alebo zvýšiť výkon čelovky. Intenzitu svetla môžete meniť na základe podmienok. Ide o možnosť v prípade, že čelovka nemá svetelný senzor.
 • Naklápanie svietidla – naklápaním samotnej lampy môžete meniť sklon svetla bez toho, aby ste museli mať naklonenú hlavu. Praktická funkcia napríklad pri čítaní.
 • Zámok náhodného zapnutia – či máte čelovku v batohu alebo vo vrecku, vďaka zámku náhodnej aktivácie nehrozí, že sa čelovka neželane zapne a vybije.
 • Pohybový senzor – bez toho, aby ste museli stláčať akékoľvek tlačidlo na čelovke, môžete ju zapnúť jednoduchým mávnutím pred lampou čelovky, kde býva umiestnený pohybový senzor. Problematická býva niekedy citlivosť.
 • Indikátor stavu batérie – jednoduché LED kontrolky červenej a zelenej farby vás informujú o stave a kapacite batérie. Ak svieti červená, kapacita batérie klesla na určitú úroveň a je potrebné nabíjanie pri zelenej je ešte kapacita v poriadku. 
 • Stroboskop – ide o silné svetelné signály/impulzy. Touto funkciou sú zvyčajne vybavené profesionálne čelovky určené na turistiku, keď môžu intenzívne svetelné lúče odstrašiť aj divú zver.

Najlepšie čelovky majú senzor svetla

Slúži na reguláciu svetelnosti. Klasický svetelný režim poskytuje manuálnu reguláciu, kde má zvyčajne čelovka niekoľko prednastavených režimov, ktoré si užívateľ prepína manuálne stlačením tlačidla. Pokročilejšie a drahšie čelovky disponujú automatickou reguláciou svetelnosti na základe vonkajších svetelných podmienok. Tento spôsob fungovania je podobný automatickej regulácii jasu pri mobilných telefónoch, keď je čelovka vybavená senzorom jasu svetla.

Čítanie s čelovkou v prírode

Vodoodolnosť čelovky a odolnosť voči prachu

Pred kúpou čelovky je potrebné si ujasniť, za akých podmienok ju budete používať. Pri robustnejšej a odolnejšej čelovke je potrebné sa uistiť, či disponuje certifikáciou s názvom IP68, tá zaručuje vodoodolnosť konštrukcie do hĺbky 2 metrov po dobu 30 minút. Lacnejšie čelovky zväčša disponujú certifikáciou IPX4, ktorá zaručuje odolnosť voči striekajúcej vode po dobu 5 minút, v prípade výrobkov s touto certifikáciou odporúčame vyhnúť sa tekutinám úplne.

Platí, že kúpa čelovky od overených výrobcov, ktorí majú riadne zastúpenie u väčšiny slovenských predajcov, je zárukou určitého štandardu kvality a prípadnej dostupnosti servisných stredísk a rýchlej reklamácie. Pri drahších čelovkách odporúčame siahnuť po čelovkách, ktoré disponujú konštrukciou napríklad z veľmi ľahkej horčíkovej zliatiny. Obdobne dôležitým bodom v otázke konštrukčnej kvality je aj IP certifikácia (vyššie spomínané), pri drahších čelovkách odporúčame siahať po modeloch s certifikáciou IP68 alebo IP56. Tie okrem vodoodolnosti zaručujú aj určitú ochranu voči vniknutiu prachových častíc.

Nabíjateľné čelovky – kapacita akumulátora

Pri čelovkách prevládajú 2 typy napájania. Vstavaný nabíjateľný akumulátor – ide o vstavanú dobíjaciu batériu s určitou kapacitou (udávanou v mAh), takúto batériu na čelovke dobíjate dodávaným káblom a adaptérom. Najčastejšie je to Micro USB alebo USB-C konektor. Kapacity akumulátorov sa líšia a tým pádom sa odlišuje aj výdrž batérie u konkrétnych modelov. Niektoré čelovky vydržia svietiť niekoľko desiatok hodín, iné zasa 3 – 4 hodiny, ďalšie zasa 60 hodín. Vybíjaním akumulátora svetlo čelovky slabne, čo v prípade, že čelovka nemá indikátor stavu batérie, môže signalizovať stav takmer úplného vybitia.

Na napájanie tužkovými baterkami je potrebné do slotov vložiť buď klasické tužkové baterky podľa manuálu, alebo menšiu formu batérií s označením CR. Hybridné napájanie je možné vstavaným akumulátorom, ako aj dodatočným slotom na vymeniteľné baterky. Pri tejto špecifikácii je dôležité zohľadniť taktiež udávanú výdrž batérie a maximálnu dobu svietenia, kde sa jej maximálna hodnota z pravidla určuje v najšetrnejšom režime fungovania.

Profesionálne čelovky vážia desiatky gramov

Keďže čelové svietidlá sú vo všeobecnosti považované za kompaktný a ľahký tovar, ich hmotnosť sa uvádza v desiatkach až stovkách gramov. Ľahšie alebo detské čelovky sú jednoduché na manipuláciu a dobre sedia na hlave. Lacnejšie a kompaktnejšie čelovky (viac hodiace sa na rekreačné využitie a šport) mávajú hmotnosť menej ako 100 gramov. Drahé a výkonné čelovky, ktoré disponujú kvôli silnejším LED diódam aj väčším akumulátorom, zvyknú byť o niečo ťažšie – v priemere sa ich hmotnosť hýbe v rozmedzí 100 až 200 gramov. Opäť si treba zvážiť, či chcete radšej ľahšiu alebo silnejšiu lampu na čelo.

Čelovka vhodná na beh

Zaplatiť za výkonné čelovky sa oplatí

Nie je nutné, aby každý vlastnil čelovku z dosvitom cez 100 metrov a s výkonom cez 1 000 lumenov. Za výkonné čelovky si človek priplatí, no rozhodne nebude mať čo ľutovať. Treba však vnímať aj to, či ste ochotní zaplatiť za profesionálny model alebo od čelovky žiadate len absolútny základ bez ďalších prídavných funkcií.

Lacné čelovky nestoja viac ako 20 eur. Plastová konštrukcia a AAA batérie budú v tejto kategórii samozrejmosťou. Takisto neočakávajte prehannú výdrž alebo ohromujúci dosvit čelového svietidla. Zvyčajne ide o lacné rekreačné čelovky na domáce účely.

Čelové svietidlá do 70 eur už majú čo ponúknuť, hoci si mnoho ľudí povie, že zaplatiť už takú sumu za čelovku je nezmyselné. Faktom však je, že sa dočkáte lepšej výdrže, kvalitnejších materiálov a predovšektm, kvalitného svetla a lepšieho maximálneho svetelného dosvitu. V tejto cenovej hladine natrafíte aj na čelovky na behanie, lyžovanie, ale aj na modely pre turistiku a pod.

Nad 70 eur do približne 300 eur sú už modely, ktoré majú viacero funkcií, kvalitatívne sú na vyššej úrovni. Kvalita LED diód a efektivita svietenia sú na vysokej úrovni. Pre takúto kúpu sa však rozhodnite vtedy, ak viete, že účel takej čelovky sa vám naozaj zíde.

Čelovky Fenix a Petzl sú zárukou kvality

Po recenzovaní viacerých modelov, prieskume trhu a analýze používateľských referencií radíme čelovky Petzl a Fenix medzi absolútnu elitu. Zákazníkom ponúknu dostupné lacnejšie modely, ale aj výkonné čelovky za vyššiu cenu. Medzi kvalitné čelovky radíme aj tie od výrobcu EMOS alebo LedLenser. Vysokú kvalitu ponúkajú aj čelovky Silva, no problematickejšia je ich dostupnosť. Podobne je to aj s čelovkami ArmyTek alebo Energizer.

Otázky a odpovede – FAQ

Potrebujete lacnú čelovku na kempovanie? Alebo potrebujete kvalitnú bežeckú čelovku? Neviete si vybrať? Máte dodatočné otázky? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom pomôžeme. Stačí, ak nám zanecháte komentár a my vám odpovieme. Sekciu FAQ pravidelne aktualizujeme a text dopĺňame o ďalšie poznatky a informácie.

Zo športovcov čelovky jednoznačne najviac využívajú bežci. Ak teda patríte medzi nich, určite budete chcieť pohodlnú a ľahkú čelovku. Mali by ste sa teda zameriavať na modely, ktoré majú kvalitné a komfortné upínanie popruhov a kompaktné rozmery s nízkou hmotnosťou, aby ste podľa možnosti čelovku pri behu ani necítili. Kývanie na hlave by totiž pre vás určite nebolo príjemné. Keďže ako bežec zvyčajne nestrávite vonku v tme viac ako 2 či 3 hodiny, nemusíte sa zameriavať na tie s najdlhšou výdržou. Čelovky na behanie sú najmä ľahké a kompaktné. Naopak, ak ste vášnivý turista a zvyknete sa v horách pohybovať aj po zotmení, dlhšia bezpečná výdrž akumulátora alebo prídavné napájanie z batérií vám príde vhod. Taktiež zrejme oceníte aj čo najväčší dosvit.

Ak potrebujete čelovku pri práci, mali by ste brať do úvahy, akú prácu vykonávate. Podľa všetkého však budete potrebovať dostatočne jasné a silné svietidlo s minimálne 8-hodinovou výdržou na prípadné nočné zmeny alebo šichty v tmavých priestoroch. Pracovná čelovka by okrem iného mala spĺňať aj prísnejšie kritéria do pevnosti a odolnosti konštrukcie. Plastové modely nebudú tým ideálnym riešením a mali by ste sa zamerať na kovové kryty. Výhodou bude aj čo najrýchlejšie dobíjanie do maxima.

Základným režimom je obyčajné biele svetlo, ktoré spĺňajú prakticky všetky modely čeloviek. Vďaka tomu uvidíte v tme pred sebou. Ďalšími režimami sú blikajúce svetlá a červené diódy, ktoré môžu slúžiť ako signálne osvetlenie, aby ste boli viditeľní v tme pre iných ľudí a pod. Pokročilé modely majú dokonca tzv. SOS signalizáciu, ktorú môžu využiť ľudia v komplikovaných podmienkach, napr. v horách, pri ťažkej práci alebo počas nočnej jazdy bicyklom.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Petzl Tikkina

od 10,02 €
Praktická čelovka oplývajúca samými výhodami. Poteší nízkou hmotnosťou, kompaktným tvarom, jednoduchým ovládaním, troma režimami svietenia. Ponúka...

Petzl Tikka

od 19,90 €
Hľadáte čelovku pre vašu ratolesť do detského tábora alebo ste vášnivým chalupárom, domácim majstrom či fanúšikom outdoorových aktivít? Petzl...

Petzl Actik Core

od 55,90 €
Pre všetkých milovníkov nočných outdoorových aktivít je tu výkonná čelovka, vďaka ktorej sa v tme nestratíte. Dva tvary kužeľa a tri režimy...

Petzl Actik

od 8,00 €
Ak obľubujete alpinizmus, horolezectvo, trekking, beh alebo pešiu turistiku, na mieste je zabezpečenie adekvátnej výbavy. Jej nevyhnutnou súčasťou...

Ledlenser MH5

od 34,00 €
Kompaktný dobíjacie čelovka s výkonom až 400 lm a dosvitom na vzdialenosť 180 m je vybavená externou nabíjačkou, v ktorej môžete nabíjať...

Petzl SWIFT RL

od 79,00 €
Vďaka svietivosti 900 lumenov pri iba 100 g je SWIFT RL najvýkonnejším kompaktným čelovým svietidlom Petzl. S technológiou REACTIVE LIGHTING...

Fenix HM51R Ruby

od 64,90 €
Druhá generácia veľmi obľúbené nabíjací čelovky Fenix HM51R Ruby V2.0 ponúka svetelný tok až 700 lúmenov (ANSI) neutrálneho bieleho svetla...

Fenix HM65R

od 94,90 €
Nabíjteľná čelovka Fenix ​​HM65R sa vyznačuje konštrukciou z ľahkej magnéziovej zliatiny , vysokou odolnosťou proti vode i pádu , unikátnou...

Alum online BORUIT RJ-3000

od 13,29 €
Veľmi výkonná čelovka so svetelným tokom až 3000 lm. Vhodná pro nočný beh v lese, kempovanie, alebo ako výkonná baterka. Vôd odolná s troma...

Ledlenser MH7

od 49,90 €
Čelovka MH7 od firmy Ledlenser aj napriek svojej nízkej hmotnosti disponuje úžasným výkonom 600 lm. Je to výborný spoločník pri nočných...

Fenix HM70R

od 99,90 €
Fenix ​​HM70R je extrémne výkonná nabíjacia čelovka, ktorá ponúka svetelný tok až 1600 lúmenov . Súčasťou balenia je aj nabíjací Li-ion...

Extol LIGHT 43191

od 8,50 €
Čiapka s čelovkou - nabíjacia / modrá EXTOL LIGHT EX43191: Čiapka s čelovkou 45lm, nabíjacia, USB, univerzálna veľkosť, EXTOL LIGHT Hlavné...

Ďalšie články z kategórie Šport

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Mišo 19.Mar.2021

Petzl Tikkinu používam na behanie. Výber bol jednoznačný kvôli dobrej svietivosti a hmotnosti. Je komfortná na nosenie a má široké rozpätie svetla, čo sa hodí, keď behám v teréne.

Odpovedať

Luky 30.Mar.2021

Mám už druhú Petzl Actik a stále spokojnosť. Dosvit postačujúci, váha nízka, výdrž batérií dostačujúca a oceňujem červené svetlo. Cena je primeraná. Používam ju na behanie i na turistiku, všetko zvláda.

Odpovedať

Adam 19.May.2021

Petzl Tikkina používam na behanie a spokojnosť. Super svieti aj za zhoršených podmienok, čelovka je ľahká a spratná, nosí sa naozaj komfortne. Žiadny mínus som na nej nenašiel.

Odpovedať

Robo 09.Jun.2021

Fenix HM65R som si kúpil na behanie, ale používam ju aj v noci pri čítaní, keď nechcem manželku budiť zo spánku :) Výborne drží na hlave, dlho vydrží a dobrú svietivosť, reflektory fungujú nezávisle na sebe, svietivosť sa dá regulovať. Nemá však červenú diódu, ale to je len detail.

Odpovedať

Ivo 16.Jun.2021

Nedávno som si zakúpil čelovku Petzl SWIFT RL. Ak hľadáte baterku, ktorá vydrží dlho nabitá a zároveň bude skvele svietiť, odporúčam tento produkt. Vďaka rozdelenému reflexnému popruhu dobre sedí a zostáva na svojom mieste aj pri prudších pohyboch. Páči sa mi, že akumulátor sa nabíja cez microUSB a nechýba tu ani indikátor stavu nabitia. Čo sa týka svietenia, môžem si nastaviť až 5 rôznych úrovní a samotná LED hlavica je výklopná. Čelovka je pomerne ľahká, na hlave neprekáža a disponuje aj senzorom reactive lightin, ktorý automaticky zníži svietenie, pokiaľ je na mieste dostatok svetla. V porovnaní s čelovkou Neo+ je táto o cca. 100 gramov ľahšia a zároveň má o 150 lúmenov vyšší výkon. V čom zaostáva je to, že si nemôžete naprogramovať vlastné profily svietenia. Inak ide o top čelovku s perfektným svietením, pekným dizajnom a kvalitným spracovaním.

Odpovedať

Martin 16.Jun.2021

Ja mám tiež Petzl, ale model Actik. Som spokojný s dobrým dosvitom aj s dorbou výdržou batérie. Navyše je možné dokúpiť si dobíjateľnú batériu Petzl Accu Core. Hoci je čelovka z plastu, nepôsobí krehko. Páči sa mi možnosť svietiť aj na červeno a tiež jednoduché prepínanie medzi bielym a červeným svetlom. Super je, že čelovka si pamätá nastavenie aj po vypnutí. Myslím si, že ide o dobrú čelovku za skvelú cenu, ktorá perfektne sedí a počas pohybu sa nehýbe. Využijete ju na nočných potulkách lesom, alebo tiež na nočné behanie či počas zimy na lyžovanie.

Odpovedať

Peter H. 16.Jun.2021

Čelovky Nitecore spĺňajú všetko, čo by mal mať takto zameraný produkt. Poháňa ich zabudovaný akumulátor, vďaka čomu odpadá nutnosť neustáleho dokupovania tužkových bateriek. Vstavaná batéria sa dobíja cez USB, čo umožňuje aj nabíjanie v teréne cez powerbanku. Čelovka Nitecore NU32 je ľahká, má mnoho funkcií a silné prenikavé svetlo. Najnižší výkon sa hodí na čítanie, najvyšší zas tam, kde potrebujete kvalitné osvetlenie terénu nachádzajúceho sa pred vami. Konštrukcia je odolná mechanicky aj proti vode, vďaka čomu jej neublíži dážď ani sneh. Potešila ma tiež predĺžená záruka od výrobcu. Je to znak toho, že výrobca si za svojim produktom stojí. Túto čelovku preto odporúčam všetkými desiatimi. :-)

Odpovedať

Radko 17.Jun.2021

Podľa môjho názoru je „delo“ medzi čelovkami Fenix HM65R. Hoci mnohých môže odradiť vyššia cena. Za kvalitu sa však platí. Konštrukcia je z ľahkej magnéziovej zliatiny a má vysokú odolnosť proti vode a neublížia jej ani pády na zem. Výborne sedí na hlave aj na prilbe vďaka držiaku. Poteší dlhá výdrž batérie, dobíjateľná batéria a najmodernejší port USB-C. Má vynikajúci dosvit, v ruke pôsobí robustne a precízne spracovaná. Páčia sa mi tiež nezávisle na sebe fungujúce reflektory, ovládať tak môžete široký i úzky lúč alebo zapnúť oba lúče naraz.

Odpovedať

Boris 17.Jun.2021

Máte niekto skúsenosť s lacnejším modelom Fenix HM51R Ruby?

Odpovedať

Dodo 17.Jun.2021

Mám túto čelovku zatiaľ len krátko, ale som s ňou spokojný. Je ľahká a zároveň výkonná s dobrým rozložením svetelného kužeľa. Vyberať môžete z mnohých režimov svietenia. Má jednoduché ovládanie a skvelú výdrž batérie, pokiaľ nepoužívate najvýkonnejší režim. Nabíja sa cez starší USB konektor, takže USB-C tu nenájdete, ale to nie je až taký problém. Na hlave sedí dobre a nejaké výrazné mínusy som nepostrehol.

Karol 17.Jun.2021

Petzl Tikkina je veľmi lacná čelovka, ktorá však splní svoj účel. Je ľahká, jednoducho sa ovláda, komfortne sa nosí a má výbornú svietivosť. Vyberať si môžete z troch stupňov (intenzity) svietenia. Napájajú ju tri batérie typu AAA, ak sa teda chystáte na dlhší výlet, je vhodné pribaliť si so sebou nejaké náhradné. Túto lacnú čelovku ocenia aj deti, keď sa vyberú na svoje malé nočné dobrodružstvá. Za danú cenu je to fajn kúpa.

Odpovedať

Hans 03.Jul.2021

Veľmi výkonná čelovka za dobrú cenu je BORUIT RJ-3000. Mám ju už dlhšiu dobu a som s ňou spokojný. Čelovka má silnú svietivosť s veľkým dosahom osvetlenia. V cenu sú aj nabíjateľné batérie a nabíjačka, takže som nemusel nič dokupovať. Na čelovkách sa mi oproti klasickým baterkám páči, že počas mojich „dobrodružstiev“ mám voľné ruky a nič ma neobmedzuje. Čelovka je troška ťažšia, no to mi neprekáža. Okrem výbornej svietivosti si plus vyslúži aj celkové spracovanie produktu. Ak ste nenáročný používateľ a hľadáte kvalitnú čelovku za rozumnú cenu, táto bude vhodnou voľbou.

Odpovedať

Denis Ch. 28.Sep.2021

Čelovka Petzl Actik Core je fajn, no mne osobne na nej prekáža hybridná technológia napájania. Niekomu to môže naopak vyhovovať. Svietivosť je výborná a pri večernom behu je táto čelovka mojou nenahraditeľnou spoločníčkou. :-)

Odpovedať

Karol Fleischer 29.Oct.2021

Pouzival som jeden z lacnych modelov od firmy Petzl. Cena/vykon bol spociatku v poriadku, neskor svetlo bolo slabsie a slabsie (napriek novym bateriam) , az tento rok sa rozhodla ze nebude svietit. Celkovo som ju nevyuzival ani 100h. Takze totalne sklamanie z kvality znacky Petzl. Nikdy viac Petzl...

Odpovedať

Ľudo 21.Nov.2021

Čelovka Ledlenser MH5 má vynikajúcu svietivosť, je veľmi ľahká a páči sa mi výborne riešené dobíjanie na magnet. Výdrž je dlhá, cena dobrá a celkové spracovanie kvalitné. Čelovku používam na rybačkách a tiež nočných výletoch. Je tu možnosť širokého záberu aj svietenia na diaľku. Z mojej strany veľká spokojnosť, o žiadnych negatívách neviem.

Odpovedať

Daniel 13.Feb.2022

Petzl Actik Core som kúpil kvôli dobrej cene, mínusom je však plastová konštrukcia a nešikovne vyriešené dobíjanie, pretože pri každom dobíjaní je nutné čelovku rozobrať. Čelovka je odolná proti striekacej vody, avšak chýba jej vyššia odolnosť proti vode a prachu. Vyzdvihujem dobrú sústavu LED diód a tri prednastavené módy jasu.

Odpovedať

Igor H. 24.Feb.2022

Super vychytávka je Extol LIGHT 43191, je to čiapka so zabudovanou čelovkou, ktorá má dobíjateľnú baterku. Veľkosť je univerzálna, odporúčam odskúšať si priamo v obchode. Mne čiapka na hlave dobre sedí a nosí sa pohodlne, lebo je z príjemného materiálu. Nabíjanie je veľmi jednoduché.

Odpovedať

Duro 01.May.2022

uz nikdy ziadne petzl vyrobky. predrazene, slaba vydrz, slabe svetlo a za kratko sa pokazi

Odpovedať

jaro 05.Mar.2023

Je to tak, mám aj petzl a stratila svietivosť, nestoja za nič.
Momentálne používam Black Diamond na 4xAAA a je super.

Duro 01.May.2022

Chcem vidiet tu celovku, ktora svieti stovky hodin. Jedine, ze ma jadrovy pohon:D. a nie, za celovky sa vobec neoplati priplacat nic, co stoji viac, ako 25 eur. Najlepsie celovky maju v Prespore v Bratislave. Stoja 22,50, 3 velke litiove baterky nabijatelne su v cene (!!!), , vydrz pri polovicnom vykone (co je naprosto dostatocny pri akejkolvek praci vydrzi svietit realnych 22 hodin na jedno nabitie. Hlinikove telo s menitelnym uhlom rozptylu svetla, indikacia stavu baterie (4 bodky), cervena ledka v zadu na baterii, odolna proti striekajucej vode (nie vodotesna), nabija sa cez usb (pisu 5 hodin, nemeral som, ale zdalo sa mi to o nieco kratsie) a kedze ma aj velky usb konektor, da sa pouzit aj ako celkom vykonna powerbanka. Jo a este sa da menit aj uhol naklopenia (ci chcete svetlo pred seba do dialky, alebo na ruky. Celoviek som mal mrte, ale tato zatial nema konkurenciu. Na plny vykon ma vydrzat 2 a pol hodiny (zatial som neskusal, pretoze pri plnom vykone ma prikon 10W a svetlo je velmi silne, vhodne akurat do velkej dialky (pisu dosvit 300m, nemeral som, ale odhadom sedi)

Odpovedať

Roman F. 08.Jun.2022

Som spokojný s čelovkou LEDLENSER MH3, je kompaktná a využíva smart light technology pre hospodárne využitie energie. Čelovku je možné používať aj ako ručné svetlo a dá sa pripnúť na oblečenie, opasok alebo batoh. V balení bola aj batéria, takže hneď po vybalení som ju mohol začal používať.

Odpovedať