Benzínové vysávače lístia

Najlepšie benzínové vysávače lístia (fukár) 2024 + recenzie

Ak máte veľký pozemok s množstvom stromov, vysávač lístia je úžasným doplnkom vašej zbierky záhradného náradia. V prípade, že pre vás nie sú elektrické alebo AKU modely dostatočne výkonné, odporúčame vám hľadať v kategórii tých benzínových. No a práve na tie je zameraný náš test, v ktorom sme pre vás zrecenzovali niekoľko výkonných a kvalitných kúskov. Vybrali sme pre vás víťaza testu, ktorým sa stal Stiga SBL 327 V, niekoľkých zástupcov cenovo dostupných a taktiež drahších a extrémne výkonných vysávačov lístia. Na svoje si teda príde každý z vás.

Publikované: 02.06.2021
Aktualizované: 27.09.2023

Aký benzínový vysávač lístia kúpiť?

V recenziách najlepších benzínových vysávačov v našom teste sme sa snažili venovať každému technickému parametru, doplnkovej funkcii či príslušenstvu. Ak obľubujete rýchle rozhodovania, na začiatok sme si pre vás pripravili krátky prehľad 3 vysávačov lístia s benzínovým pohonom, ktoré vynikajú pomerom medzi výkonom a cenou a taktiež ďalšími pozitívnymi vlastnosťami.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga BL530V 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZF 6205-B 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Stiga SBL 327 V

Stiga SBL 327 V

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 27,6 cm³, príkon 800 W, sací výkon 10,2 m3/min., prietok vzduchu 260 km/hod., zberný vak 55 l.

Zobraziť viac info

Stiga SBL 327 V patrí do kategórie hobby benzínových vysávačov lístia, čomu zodpovedá aj obstarávacia cena, ktorú hodnotíme ako primeranú k jeho celkovej kvalite a výkonu. Tento model má vysokú rýchlosť prietoku vzduchu a vcelku slušný sací výkon, ktorý je možné regulovať pri používaní oboch režimov. Stiga SBL 327 V má veľký zberný vak a prijateľnú hmotnosť.

Cenový trhák
Hecht 9254

Hecht 9254

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 25,4 cm³, príkon 750 W, sací výkon 12 m³/min., prietok vzduchu 148 km/hod., zberný vak 50 l.

Zobraziť viac info

Hecht 9254 je ideálny vysávač a fukár lístia pre majiteľov menších záhrad, ktorí chcú pomocou tohto náradia upratovať najmä horšie dostupné plochy. Jeho sací výkon je primeraný obstarávacej cene, prietok vzduchu pri režime fúkania je vyslovene postačujúci, otáčky sú regulovateľné a disponuje aj funkciou drvenia lístia. Mínusom je trochu vyššia hmotnosť a horšia kvalita zberného vaku.

Náš TIP
AL-KO 442

AL-KO 442

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 27,6 cm³, príkon 800 W, sací výkon 10 m³/min., prietok vzduchu 260 km/hod., zberný vak 55 l.

Zobraziť viac info

Benzínový vysávač lístia AL-KO 442 je z hľadiska kvality a výkonu porovnateľný s naším víťazom testu. Je o niečo lacnejší, ale ťažší, preto nemusí byť ideálnou voľbou pre fyzicky menej zdatné osoby. AL-KO má vysoký sací výkon aj prietok vzduchu, regulovateľné otáčky, poradí si so suchým i mokrým lístím, ktoré zároveň drví, a má jednoduché ovládanie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Stovky modelov, extrémne odlišné alebo naopak, až takmer totožné technické parametre, výkon a vlastnosti. Vybrať ten najlepší benzínový vysávač lístia a obsadiť ďalšie priečky v našom teste nebolo jednoduché. Aby sme vám priniesli čo najpresnejšie informácie a jednotlivé kúsky mohli čo najlepšie porovnať medzi sebou, na začiatku recenzovania sme si stanovili fixné podmienky. Na základe nich sme následne hodnotili jednotlivé vlastnosti a schopnosti vybraných záhradných vysávačov. Tieto parametre sú zároveň tými, ktoré sú dôležité aj pre váš výber. Preto im nezabudnite venovať dostatočnú pozornosť.

Pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Sací výkon a prietok vzduchu
Výkon motora
Regulácia otáčok
Celkové prevedenie a kvalita jednotlivých komponentov
Spôsob ovládania a jednoduchosť použitia
Objem zberného vaku
Praktické funkcie a doplnky

Ďalšou dôležitou súčasťou nášho testu bol samotný výber modelov, ktoré sa doň vo finále dostali. V tomto smere sme sa orientovali prevažne na základe konkrétnych technických parametrov, reálneho výkonu, spotrebiteľských recenzií vysávačov lístia a taktiež miery ich predajnosti na známych portáloch, medzi ktoré patrí Heureka, Mall, Hej a Alza.

Keďže sme nechceli zbytočne riskovať, siahli sme po kúskoch od overených výrobcov, pri ktorých nie je potrebné pochybovať o kvalite. V recenziách preto nájdete hodnotenie benzínových vysávačov značiek Stiga, Ryobi, Hecht a AL-KO. Vyberali sme zároveň tie produkty, ktoré sú dostupné z hľadiska ceny, ale taktiež dostupnosti na našom trhu.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie benzínových vysávačov lístia

Modely vybrané, hodnotené parametre stanovené, v tejto chvíli sme sa mohli pustiť do vytvorenia podrobných recenzií vysávačov lístia s benzínovým pohonom, ktorých kúpu považujeme za rozumnú, a to ako z hľadiska výkonu, tak i z hľadiska ich obstarávacej ceny. Nasledujúce recenzie sú založené na našom osobnom a svedomitom hodnotení i porovnávaní, do ktorého nezasahovali výrobcovia či predajcovia, ale výhradne reálne technické parametre a užívateľské skúsenosti.

Víťaz testu

Stiga SBL 327 V

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 27,6 cm³, príkon 800 W, sací výkon 10,2 m3/min., prietok vzduchu 260 km/hod., zberný vak 55 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stiga SBL 327 V patrí k výkonným hobby benzínovým vysávačom. V prvom rade nás na ňom zaujal pomer medzi obstarávacou cenou a kvalitou, resp. výkonom. Tento model je vybavený dvojtaktným benzínovým motorom s objemom 27,6 cm³ a príkonom 800 W, ktorý dosahuje 7 500 až 8 300 otáčok za minútu. V preklade, je dostatočne výkonný na to, aby ste s ním bezproblémovo poupratovali aj väčšie a poriadne „zalistené“ záhrady.

Stiga SBL 327 V v sebe spája funkciu vysávača, fukára aj drviča lístia. Má postačujúci sací výkon, ktorý predstavuje 10,2 /min. Je to síce trošku menej ako v prípade ďalšieho recenzovaného produktu, lacnejšieho Hecht 9254, nepremieta sa to však do jeho reálneho výkonu. Navyše, tento model vyniká aj v ďalších oblastiach.

Prietok vzduchu na režime fúkania dosahuje rýchlosť okolo 260 km/hod., čo je viac než dosť. Otáčky motora, a teda i celkový výkon Stiga SBL 327 V je regulovateľný pri použití funkcie fúkania aj vysávania. Ako výrazné plus vnímame funkciu Easy Start, ktorá uľahčuje jeho štartovanie, a pružinový systém na elimináciu vibrácií. Ten efektívne oddeľuje motor od rukoväte. Jedinou vyslovene nepríjemnou vlastnosťou toho modelu je jeho vyššia hlučnosť.

Zberný vak má objem 55 l a je vybavený ramenným popruhom. Pri jeho maximálnom naplnení môže dôjsť k zníženiu sacieho výkonu vysávača. Preto vám odporúčame častejšie vyprázdňovanie a čistenie. Hmotnosť vysávača lístia Stiga nie je najnižšia, váži takmer 5 kg. Vzhľadom na jeho výkon, kvalitné prevedenie a použitie komponentov z odolných materiálov je vyššia hmotnosť prirodzená. Navyše, výrobca zjavne venoval dostatok pozornosti vyváženiu a ergonómii, práca s týmto vysávačom je preto naozaj pohodlná a bezproblémová.

Jednou z odolných častí tohto vysávača je dvojitý nôž na drvenie nasatého lístia. Je vyrobený z kovu, čo vnímame ako výrazný benefit. Bohužiaľ, ani napriek ochranným funkciám a kvalitným materiálom Stiga SBL 327 V nie je určený na vysávanie mokrého lístia a iného rastlinné odpadu.

Pozitíva

Výkon zodpovedajúci cene
Postačujúci objem motora, sací výkon aj prietok vzduchu
Dobrá ergonómia a jednoduché ovládanie

Negatíva

Vyššia hlučnosť

Typ motora = dvojtaktný ● Príkon motora = 800 W ● Objem motora = 27,6 cm³ ● Kapacita palivovej nádrže = 450 ml ● Priemerný sací výkon = 10,2 m³/min. ● Max. prietok vzduchu = cca 260 km/hod. ● Objem zberného vaku = 55 l ● Hmotnosť = 4,8 kg

Cenový trhák

Hecht 9254

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 25,4 cm³, príkon 750 W, sací výkon 12 m³/min., prietok vzduchu 148 km/hod., zberný vak 50 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hecht 9254 je kvalitný model s trochu slabším motorom, nižším výkonom, ale za vynikajúcu cenu. To sú zároveň dôvody, prečo v našom teste benzínových vysávačov lístia obsadil priečku cenového trháka. Vysávač od Hecht má priemerne „silný“ dvojtaktný benzínový motor s objemom 25,4 cm³ a príkonom 750 W, čo sa odzrkadlilo aj na jeho celkovej sile.

Tento benzínový model určite nemôžeme označiť za slabý. Jeho max. prietok vzduchu pri vysávaní predstavuje 12 /min.,čo je viac ako v prípade víťaza nášho testu, vysávača Stiga SBL 327 V, no pri vysávaní nepodáva až taký heroický výkon. O to viac je prekvapujúca jeho „schopnosť“ nasávať i mierne vlhké lístie.

Naopak, funkcia fúkania je postačujúco výkonná, a to i napriek na oko slabšiemu prietoku vzduchu, ktorý predstavuje 148 km/hod. Veľmi zaujímavá je možnosť použitia fukára na odpratávanie snehu. Takže, ak hľadáte cenovo dostupný a multifunkčný model na vysávanie aj odfúkavanie, ktorý navyše lístie drví, Hecht 9254 by mal uspokojiť vaše požiadavky na 200 %.

Regulovanie otáčok, ktoré je dostupné pri oboch režimoch, prebieha pomocou tlačidla na hlavnej rukoväti. Ovládanie Hecht 9254 teda hodnotíme ako veľmi praktické a jednoduché. V kategórií lacných vysávačov lístia tento kúsok vyniká celkom kvalitným prevedením. Nože na drvenie lístia sú vyrobené z kovu, čo je jeden z hlavných predpokladov dlhej životnosti vysávača. Detailom, ale celkom podstatným, je mriežka na sacej trubici, ktorá zabraňuje prisávaniu oblečenia, čo môže podstatne znižovať celkový výkon tohto spotrebiča.

Jednotlivé komponenty, najmä nadstavce, držia pokope až prekvapivo pevne, čo síce nie je praktické pri ich nasadzovaní a odmontúvaní, avšak z hľadiska odolnosti ide o veľké pozitívum. Menším sklamaním je horšia kvalita zberného vaku. Má objem 50 l, určite vám ho neodporúčame napĺňať na maximum. K negatívam zaraďujeme taktiež vyššiu hmotnosť. Tento vysávač má takmer 6 kg, čo je naozaj dosť.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a výkonom
Regulácia otáčok
Jednoduché a praktické ovládanie

Negatíva

Nižší sací výkon a prietok vzduchu
Horšia kvalita zberného vaku

Typ motora = dvojtaktný ● Príkon motora = 750 W ● Objem motora = 25,4 cm³ ● Sací výkon = cca 12 m³/min. ● Max. prietok vzduchu = cca 148 km/hod. ● Objem zberného vaku = 50 l ● Hmotnosť = 5,8 kg

Náš TIP

AL-KO 442

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 27,6 cm³, príkon 800 W, sací výkon 10 m³/min., prietok vzduchu 260 km/hod., zberný vak 55 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

AL-KO 442 je takmer totožný s naším víťazom, vysávačom lístia Stiga SBL 327 V. Dôvodom, prečo neobsadil prvenstvo, je jeho vyššia hmotnosť. Pri použití na odfúkavanie lístia váži prijateľných 4,7 kg, v úlohe vysávača sa však premení na takmer 6 kg stroj, ktorého obsluha môže byť po chvíľke upratovania náročná. Na druhej strane mu nemôžeme uprieť veľmi šikovné prevedenie, ktoré vyniká vyváženosťou jednotlivých komponentov.

Z hľadiska výkonu na nás urobil veľmi dobrý dojem. Benzínový dvojtaktný motor s príkonom 800 W a objemom 27,6 cm³ stojí za sacím výkonom 10 m³/min. a prietokom vzduchu, ktorý dosahuje rýchlosť okolo 260 km/hod. V preklade, tento model nesklame pri vysávaní ani odfúkavaní rastlinného odpadu. Podobne ako náš cenový trhák, vysávač Hecht 9254, si aj tento kúsok poradí s mierne vlhkým lístím.

Otáčky, ktoré dosahujú až 8 300 ot./min., sú na benzínovom vysávači lístia AL-KO 442 plne regulovateľné. Všetky ovládacie prvky nájdete v blízkosti hlavnej rukoväte, čo podstatne uľahčuje celkové ovládanie. K menším mínusom tohto modelu musíme zaradiť horší mulčovací pomer 10 : 1 pri drvení nasatého lístia a príliš úzky popruh, ktorý sa po naplnení 55 l zberného vaku môže nepríjemne „zarezávať“ do ramien.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Vhodný aj na vysávanie vlhkého lístia
Kvalitné prevedenie, dobrá ergonómia a vyváženie

Negatíva

Vyššia hmotnosť
Nižší mulčovací pomer

Typ motora = dvojtaktný ● Príkon motora = 800 W ● Objem motora = 27,6 cm³ ● Kapacita palivovej nádrže = 400 ml ● Sací výkon = 10m³/min. ● Max. prietok vzduchu = cca 260 km/hod. ● Objem zberného vaku = 55 l ● Hmotnosť vysávača/fukára = 5,8/4,7 kg

Lacná kvalita

Ryobi RBV26B

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 26 cm³, príkon 750 W, sací výkon 10 m³/min., prietok vzduchu 325 km/hod., zberný vak 40 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Primeraná cena, primeraný až nadpriemerný výkon, dobrá kvalita, to je v skratke benzínový vysávač Ryobi RBV26B. Jeho srdcom je benzínový motor s príkonom 750 W a objemom 26 cm³, čo je len o niečo menej ako v prípade víťaza nášho testu, modelu Stiga SBL 327 V, a nášho tipu AL-KO 442.

Ako postačujúci hodnotíme taktiež jeho sací výkon 12 /min., avšak oblasťou, v ktorej Ryobi RBV26B vyslovene vyniká, je jeho sila pri použití režimu fúkania325 km/hod., je v našom porovnaní bezkonkurenčne najviac. Vyššiu rýchlosť prietok vzduchu dosahuje iba víťaz kategórie „Pre náročných“, vysávač Hecht 8514.

Podobne pozitívnym prekvapením je veľmi dobrý mulčovací pomer 16 : 1. To v praxi znamená, že tento vysávač lístie rozdrví na naozaj malé kúsky. Interný drviaci nôž je vyrobený z kovu, čo je veľkým plusom. Vzhľadom na tieto parametre môžeme vysávaču Ryobi RBV26B do istej miery odpustiť i trochu menší objem zberného vaku, ktorý má 40 lHmotnosť tohto modelu nie je vysoká ani nízka. Cca 4,3 kg považujeme za akýsi prijateľný priemer.

Ryobi RBV26B na nás zapôsobil pozitívne aj z hľadiska kvalitného a odolného prevedenia a jednoduchého ovládania. K benefitom ďalej patrí jeho trubica s dostatočne širokým priemerom a vcelku jednoduchá a logická montáž. Naopak, menej pozitívnym parametrom je vyššia miera vibrácií na hlavnej rukoväti.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi výkonom a cenou
Nadpriemerná rýchlosť prietoku vzduchu pri fúkaní
Výborný mulčovací pomer

Negatíva

Vyššia miera vibrácií na rukoväti

typ motora = dvojtaktný ● Príkon motora = 750 W ● Objem motora = 26 cm³ ● Sací výkon = cca 12 m³/min. ● Max. prietok vzduchu = cca 325 km/hod. ● Objem zberného vaku = 40 l ● Hmotnosť = 4,3 kg

Pre náročných

Hecht 8514

Benzínový, funkcia vysávania aj fúkania, regulovateľný výkon, objem motora 173 cm³, príkon 4 000 W, zberný vak 155 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hneď na začiatku našej recenzie vysávača lístia Hecht 8514 musíme uviesť, že jeho porovnávanie s ostatnými modelmi v našom teste benzínových vysávačov lístia, nebolo úplne možné. Ide o bezkonkurenčne najvýkonnejší, avšak i najdrahší kúsok vhodný vyslovene pre náročných spotrebiteľov, ktorí sa potrebujú zbaviť lístia na naozaj rozľahlých plochách. Pre lepšiu predstavu, objem jeho štvortaktného motora je pri porovnaní s najvýkonnejším modelom, našim víťazom Stiga SBL 327 Vväčší asi 6-násobne.

Hecht 8514 je ako jediný v našom porovnaní vybavený štvortaktným motorom s neuveriteľným objemom 173 cm³ a príkonom 4 000 W. Aj napriek tomu, že výrobca neuvádza presné hodnoty sacieho výkonu a rýchlosti prietoku vzduchu, preto asi nie je potrebné polemizovať o reálnom výkone toho zariadenia. V skratke, je to skutočné vysávačové monštrum.

Hecht, ako je vidieť už na prvý pohľad, je vysávač lístia, ktorý nenosíte na ramene ani chrbte. Pohodlne ho tlačíte pred sebou, hmotnosť, ktorá presahuje 46 kg, preto nemôžeme hodnotiť ako problém. Vďaka konštrukčnému riešeniu môže byť tento model vybavený XXL zberným vakom s objemom 155 l. V praxi ho teda stačí vysypať raz, max. dvakrát počas celého upratovania. To, samozrejme, závisí od veľkosti práve „obhospodarovaného“ pozemku. Miesto v zbernom vaku je navyše šetrené vďaka drviacim nožom, ktoré nasaté lístie drvia na malé časti.

Vysávač lístia Hecht 8514 je, logicky, vhodný najmä na údržbu veľkých plôch. Je vybavený hubicou so šírkou 58 cm. Takto široký pás ním teda povysávate na jedno „prejdenie“ a vďaka jednoduchému centrálnemu nastaveniu výšky si s ním hravo poradíte v akomkoľvek teréne.

Pokiaľ nemáte problém do vysávača lístia zainvestovať niekoľko stoviek, Hecht 8514 vám poslúži dobre aj na horšie dostupných a menších plochách. Na jeho prednú časť totiž môžete pripevniť ručnú teleskopickú trubicu, ktorá je určená na vysávanie. Pri jej pripevnení na zadnú časť spotrebiča splní funkciu fukára, takže i tento model patrí k tým multifunkčným. Hlavná hubica je navyše po stranách vybavená malými kolieskami, ktoré zabraňujú nechcenému poškriabaniu stien či iných predmetov.

Na ovládanie Hecht 8514 si budete musieť zvyknúť. Predsa len, ide o celkom veľkú mašinku. Zároveň ho hodnotíme ako vcelku jednoduché a najmä praktické. Na ovládanie je určená páka v blízkosti hlavne rukoväte, brzdu nájdete na jeho spodnej časti a spínanie pojazdu sa nachádza opäť pri vašich rukách. Bonusom je možnosť dokúpenia rotačnej kefy, pomocou ktorej tento vysávač a fúkač lístia v jednom premeníte na upratovaciu „rolbu“ chodníkov či iných spevnených povrchov. Jediným mínusom je naozaj vysoká cena.

Pozitíva

Extrémne vysoký výkon
Multifunkčné využitie
Vhodný na väčšie i menšie plochy

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena

Typ motora = štvortaktný ● Príkon motora = 4 000 W ● Objem motora = 173 cm³ ● Kapacita palivovej nádrže =1,5 l ● Objem zberného vaku = 155 l ● Hmotnosť = 46,6 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Desiatky výrobcov a predajcov ponúkajú stovky rôznych, menej či viac dobrých záhradných vysávačov lístia. Do nášho testu, v ktorom sme jednotlivé modely hodnotili do posledného detailu, sa preto dostali naozaj iba tí najlepší. Aby ste si však mali z čoho vyberať, v nasledujúcich odstavcoch vám prinášame súhrn najdôležitejších parametrov o niekoľkých ďalších zaujímavých kúskoch, na ktoré sme natrafili pri našom prieskume trhu.

Güde GBLS 7500-26.1 patrí k cenovo dostupným motorovým vysávačom s benzínovým pohonom. Je vybavený dvojtaktným motorom s príkonom 750 W a celkom slušným objemom 25,4 cm³. Tento model slúži na vysávanie so sacím výkonom 10 m³/min.odfúkavanie s prietokom vzduchu 252 km/hod., a drvenie lístia v pomere 10:1. Asi jedinými nevýhodami na Güde GBLS 7500-26.1 sú jeho vyššia hmotnosť, ktorá predstavuje 7 kg, a trochu menší zberný vak s objemom 40 l.

Stihl SH 86 D je benzínový vysávač lístia, ktorý ocenia náročnejší spotrebitelia. Motor s príkonom 800 W, objemom 27,2 cm³ a rýchlosťou 8 000 ot./min. stojí za sacím výkonom, ktorý sa blíži k 13 m³/min. Vysávač je možné využiť aj na odfúkavanie a drvenie lístia, je vybavený antivibračným systémom, váži necelých 6 kg, jeho prevedenie je odolné a je vybavený okrúhlou aj úzkou trubicou. Za jediné negatívum pokladáme už spomínanú vyššiu cenu.

Benzínový vysávač lístia Hecht 9280 je vzhľadom na jeho obstarávaciu cenu vybavený až prekvapivo výkonným motorom s objemom 28 cm³. Má vcelku silný sací výkon, 12 m³/min., nájdete na ňom tzv. sytič pre jednoduchší štart, disponuje aj režimom fúkania, pri ktorého používaní stačí iba vymeniť trubicu, a vak naň upevníte rýchlo a jednoducho. Hecht 9280 je vybavený kovovými nožmi na drvenie nasatého rastlinného odpadu. Váži 4,5 kg a jeho súčasťou je praktický ramenný popruh.

Güde GSH 6501 B nepatrí k ručným hobby modelom. Ide o profesionálny benzínový vysávač lístia s kolesami, čomu zodpovedá aj jeho vysoká obstarávacia cena. Güde GSH je vybavený štvortaktným motorom s príkonom 4 800 W a objemom 169 cm³. Slúži na vysávanie aj drvenie rastlinného odpadu, ktorý s ním môžete i efektívne odfúkavať. Je určený na upratovanie lístia, suchej trávy a vetiev s priemerom do 60 mm. Vysávač je robustný, váži takmer 90 kg a je vhodný aj na čistenie spevnených plôch. O jeho výkone asi nie je potrebné pochybovať.

Ani AL-KO 750 B nie je žiadnym amatérom. Aj v tomto prípade ide o pojazdný profi model z cenovej kategórie nad 500 eur, ktorý poháňa silný motor s príkonom 2 000 W a objemom 140 cm³. Vysávač lístia má vak s objemom 200 l, váži 36 kg, jeho pracovná šírka predstavuje až 75 cm, má nastaviteľnú saciu výšku a je vhodný na upratovanie suchého i mokrého rastlinného odpadu. Jedinou nevýhodou je spomínaná vysoká obstarávacia cena.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Popularita jednotlivých modelov medzi spotrebiteľmi sa menila už počas toho, ako sme pre vás porovnávali a hodnotili ich parametre. Aby ste si mohli urobiť čo najlepší prehľad o motorových vysávačoch lístia s benzínovým pohonom, ktoré patria k spotrebiteľsky najatraktívnejším, pripravili sme si pre vás pribežne aktualizovaný prehľad najpredávanejších modelov na portáli Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZF 6205-B 5* Zobraziť produkt
Stiga BL530V 5* Zobraziť produkt
Stihl BG 56 5* Zobraziť produkt
AL-KO 442 5* Zobraziť produkt
Riwall RPBV 26 5* Zobraziť produkt

Nechcete si vysávač lístia vyberať bez podrobného naštudovania návodu? Prečítať si ho môžete v článku o elektrických vysávačoch lístia. Návod je všeobecný, aby vám dobre poslúžil pri výbere elektrického, benzínového, ale aj aku modelu.

Otázky a odpovede – FAQ

Vybrať naozaj kvalitný a primerane výkonný benzínový vysávač lístia nie je jednoduchá úloha. V našom návode a recenziách sme sa snažili venovať všetkým dôležitým parametrom, nie je však vylúčené, že pri rozhodovaní budete potrebovať ešte ďalšie informácie. Pokiaľ máte akékoľvek otázky, ktoré súvisia so záhradnými benzínovými vysávačmi lístia, budeme radi, ak nám ich položíte v diskusii pod článkom.

Tieto informácie by ste mali nájsť v návode na používanie daného modelu. Vo všeobecnosti však platí, že pri vysávaní veľkých trávnatých alebo spevnených plôch (betón, asfalt atď.), kde sa nenachádzajú žiadne tvrdé predmety, môžete využiť maximálny výkon vysávača. Stredný výkon je vhodný pri vysávaní lístia medzi stromčekmi, kríkmi či zeleninovými záhonmi. Ak budete vysávať v blízkosti okrasného jazierka, bazénu alebo altánku, použite najslabší režim. To isté platí aj o upratovaní lístia na štrkových cestách a chodníkoch. V tomto prípade je nastavenie výkonu extrémne dôležité, pretože hrozí riziko nasatia štrku/kamienkov.

Prvoradá je vaša a bezpečnosť vášho okolia. Nezabudnite, že modely vybavené drviacimi nožmi môžu predstavovať riziko úrazu. Nože čistite zásadne počas toho, ako je vysávač bezpečne vypnutý. Ideálne je úplne odmontovanie jeho motora. Vysávače s funkciou drvenia môžu byť nebezpečné aj pre zástupcov zvieracej ríše. Snažte sa teda nenasať drobné živočíchy. Avšak pozor, naozaj výkonné modely, aj keď to znie strašne, môžu nasať i domáce či hospodárske zvieratá. Mačiatko, hydina, králik... počas vysávania preto radšej všetko zverstvo zavrite na 3 zámky.

Už v našom návode sme vám radili, aby ste si dostupnosť náhradných dielov k danému vysávaču lístia overili ešte pred jeho kúpou. Zberné vaky patria práve k tým častiam, ktoré sa zvyknú poškodiť ako prvé, a to najmä vtedy, ak sú vyrobené z nekvalitných materiálov. Pri kúpe nového vaku sa sústreďte na spôsob jeho upevnenia o vysávač a závit na otvore, do ktorého sa napája sacia trubicu. Tieto komponenty patria k špecifickým, preto je nevyhnutné pozerať na ich kompatibilitu s daným modelom.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Stiga SBL 327 V

od 199,00 €
Stiga SBL 327 je benzínový fukár na lístie, ktorý dokáže uspokojiť všetky domáce záhradnícke potreby vďaka duálnej funkcií fukára a vysávača....

Hecht 9254

od 119,99 €
Výhody: Veľmi jednoduchá a rýchla prestavba na plnohodnotný vysávač alebo fukár Plnohodnotné silné fúkanie a účinné satie oproti kombinovaným...

Stihl BG 56

od €
Fúkač s dobrým pomerom hmotnosti na jednotku výkonu. Odstraňuje z plôch lístie alebo pokosenú trávu. Zdvihový objem 27,2 cm3 Trieda...

Hecht 952

od 159,99 €
Parametre motor 2-taktný hmotnosť (kg) 8,3 obsah (cm3) 52 výkon (kW/HP) 1,5/2 objem vzduchu 864 m3/h Popis tovaru Výkonný fukár poháňaný...

AL-KO 442

od 189,00 €
Až začne na jeseň padať zo stromov lístie, musia byť fúkače a vysávače lístia pripravené. Kompaktný solo by AL-KO 442 v sebe spája prednosti...

Stihl SH 86 D

od 419,00 €
Záhradné vysávače od firmy STIHL sa výborne hodia na nasávanie lístia a iných voľne ležiacich odpadov z kútov, pivničných šácht, žľabov, ciest,...

Stihl SH56

od 339,00 €
Záhradné vysávače od firmy STIHL sa výborne hodia na nasávanie lístia a iných voľne ležiacich odpadov z kútov, pivničných šácht, žľabov, ciest,...

Ryobi RBV26B

od 162,00 €
Záhradný vysávač lístia - RYOBI RBV 26 B: dvojtaktný motor rady POWR LT2 26 cm3 pomer mulčovania 16: 1 umožňuje redukciu lístia pre efektívne...

Güde GBLS 7500-26.1

od 116,57 €
Benzínový fúkač a vysávač lístia s 2 - dielnou sacou a fúkacou trubicou, veľký zberný vak s nosným popruhom, sýtič, vypínač, prídavná rukoväť a...

FUXTEC PROFI FXLBS126P

od €
Benzínový dvojtakt s výkonom 750W / 26 cm³. Výkonný vysávač na lístie, ktorý vie vyfukovať, nasávať a pozbierané lístie ľahko nadrvia do 40...

Hecht 972 PROFI

od 279,90 €
HECHT 972 Profi je výkonný profesionálny fukár na lístie s 2 - taktným motorom Hecht s obsahom 79,4 cm3 a výkonom 4,6 HP . Vďaka tomu je schopný...

Dolmar PB 252.4 A

od 299,90 €
Dúchadlo DOLMAR so štvortaktným motorom je praktickou a užitočnou vzduchovou metlou na pohodlné zhŕňanie lístia, odpadu po strihaní živých plotov...

Ďalšie články z kategórie Vysávače lístia

Vaše hodnotenie:
(94.4%)

Komentáre
Lojzo 16.Jun.2021

Za mňa má najlepší pomer ceny a kvality Stihl SH56. Tento záhradný vysávač je výkonný pomocník, ktorý si hravo poradí s lístím, špačkami a tiež s drobnými kamienkami. Spĺňa to, čo som od neho očakával. Listy okolo domu mám veľmi rýchlo pozbierané a podrvené. Pre niekoho môže byť trocha nepraktické držanie v dvoch rukách, ale mne to vyhovuje a produkt jednoznačne odporúčam.

Odpovedať

Juraj 16.Jun.2021

Rozhodoval som sa medzi viacerými benzínovými vysávačmi a na modeli Stiga SBL 327 V mi prekážalo, že je vyrobený v Číne, avšak lákala ma jeho prijateľná cena. Napokon kúpu neľutujem. Je to výborný benzínový vysávač, ktorý zatiaľ slúži tak ako má. Treba rátať s tým, že pri práci je o čosi hlučnejší, ale pri benzínovom motore je to asi normálne. Vysávač má super ťah a veľmi dobrý štart. Super pomôcka do záhrady alebo okolo domu na neprofesionálnu a občasnú prácu.

Odpovedať

Maťo 16.Jun.2021

Mne sa osvedčil Hecht 9254, pretože má dobrý pomer ceny a výkonu. Prestavba na plnohodnotný vysávač alebo fukár je veľmi jednoduchá a rýchla. Fukár aj vysávač pracujú spoľahlivo a prístroj si poradil aj s vlhkým lístím. Jednotlivé zariadenia sa troška ťažšie nasadzujú, môžu za to nadstavce, ktoré sú príliš tesné. No potom aspoň dobre držia na svojom mieste. Výrobok je výkonný a odporúčam ho na domáce použitie.

Odpovedať

Alexander 21.Jun.2021

Mám záhradný vysávač Ryobi RBV 26 B. Hlavným dôvodom kúpy bola dobrá cena. Na rovnej a čistej ploche si vysávač dokáže poradiť s lístím aj so smeťami, avšak na trávniku je to pre neho už mierny problém. Rýchlosť fúkanie je dobrá a spracovanie výrobku kvalitné. Výhodou je silný motor a dostatočný výkon. Ide o priemerný produkt, ktorý má aj svoje muchy, avšak pre občasné použitie na záhrade je plne postačujúci.

Odpovedať

Igor 06.Jul.2021

Mám benzínový vysávač AL-KO 442. Pohodlne a jednoducho sa ovláda a uľahčujeme mi upratovanie na dvore pred domom. Som s ním maximálne spokojný, pretože za tú cenu je naozaj výkonný. Možno mohol byť vysávač o trošička ľahší, aby sa s ním pohodlne manipulovalo aj mojej manželke, pre ňu je ťažký a po krátkej práci cíti únavu v rukách. Do mužských rúk je však tak akurát, preto kúpu odporúčam.

Odpovedať

Gregor P. 15.Sep.2021

Mám benzínový vysávač lístia Riwall RPBV 31, ktorý má veľmi dobrý výkon a prepínanie medzi vysávačom a fukárom je rýchle a jednoduché. Myslím si, že tento prístroj má dobrý pomer ceny a výkonu. Jeho konštrukcia je masívna a pevná, čo sa odzrkadlilo na vyššej váhe. Je to teda vysávač do poriadnych chlapských rúk a ženám ho neodporúčam. Vysávač je aj dosť hlučný, čo je vzhľadom na jeho výkon asi nutné a pochopiteľné. Keď je vrece plné, jeho hmotnosť sa ešte viac zvýši. Čiže manipulácia nie je až tak jednoduchá a pohodlná. Ak chcete výkonný a robustný vysávač lístia, ktorý je kombinovaný s fukárom, tento model vás môže zaujať. Cena je fajn.

Odpovedať

Dušan 30.Sep.2021

Cca. 2 roky mám benzínový vysávač Güde, ktorý mi pomáha odstraňovať rastlinný odpad v okolí domčeka. Poradí si s opadaným lístím, drobnými vetvičkami aj pokosenou trávou. Za tú cenu som spokojný a fúkanie je tiež fajn.

Odpovedať

Bea 20.Oct.2021

bez tohto vysávača si na záhrade už ani neviem predstaviť byť

Odpovedať

Sašo 29.Oct.2021

Zatiaľ som použil iba jedenkrát vysávač Stihl SH 86 a s jeho výkonom sú spokojný. Montáž bola jednoduchá a rovnako aj výmena funkcie fúkača a vysávača. Chod je spoľahlivý a keďže ide o prístroj tri v jednom, lepší som snáď ani nemohol kúpiť. Uvidím neskôr, či sa objavia aj nejaké negatíva.

Odpovedať

Michal 22.Nov.2021

Dobrý je Stihl BG 56, pretože sa s ním jednoducho manipuluje. Je to pre mňa obrovská úspora času, len škoda, že súčasťou zariadenia nie je aj pás cez rameno. Bolo by to ešte pohodlnejšie, pretože celý deň sa prístroj nedá držať len tak v rukách. Vysávač je malý, šikovný, úsporný a zároveň dostatočne výkonný.

Odpovedať

Adam 07.Dec.2021

Mám Makita EB5300TH, ale použil som ho len párkrát, tak neviem komplexne zhodnotiť výhody a nevýhody výrobku. No od tejto značky očakávam veľa, výborný výkon, pohodlnú manipuláciu a dlhú životnosť... Zatiaľ je všetko OK. Spotreba je prijateľná. Produkt som si vybral na základe dobrých recenzií.

Odpovedať

Gejza 16.Dec.2021

Güde GBLS 7500-26.1 neodporúčam, pretože po pár minútach práce motor zhasol a už sa nedal naštartovať, reverzný štartér sa zablokoval a v čase, keď som prístroj najviac potreboval na fúkanie lístia, musel som ho reklamovať. Ešte šťastie, že mám doma aj starší prístroj Partner GBV 345, s ktorým som to vyriešil. Uvidím po reklamácii, ale Güde je pre mňa zatiaľ len prístroj, za ktorý som zbytočne vyhodil peniaze.

Odpovedať

Dodo 14.Feb.2022

AL-KO 442 je vhodný aj na vysávanie vlhkého lístia, má kvalitné prevedenie, dobrú ergonómiu a fajn vyváženie. Je pravda, že je troška ťažší, no poriadny chlap by s ním nemal mať problém. Pre ženy ho radšej neodporúčam.

Odpovedať

Teodor 26.Feb.2022

Mám Dolmar PB 252.4 A, som spokojný a viac k tomu netreba. Odporúčam.

Odpovedať