Klasické vysávače

Najpredávanejšie klasické vysávače 2024 + recenzie

Klasický vysávač je najbežnejším typom vysávača, ktorý nájdeme v slovenských domácnostiach. Porovnávaním, štúdiom parametrov a používateľských recenzií sme strávili viac ako 70 hodín a prišli sme na to, že najlepším podlahovým vysávačom je Miele Compact C1 PowerLine s reguláciou výkonu, automatickým navíjaním el. kábla a účinnou filtráciou, čo ho robí vhodným aj pre alergikov. Prečo Miele uspel? Ktoré ďalšie vysávače boli súčasťou nášho testu? Poradíme vám s výberom.

Publikované: 19.01.2021
Aktualizované: 22.04.2024

Aký podlahový vysávač kúpiť?

Váhate, aký podlahový vysávač do domácnosti kúpiť? Možno vám pomôžeme rozhodnúť sa už na začiatku nášho testu. Spomedzi porovnávaných modelov sme vybrali produkty, ktoré sme označili štítkami – víťaz testu, cenový trhák a náš tip. Ušetríme vám tak čas, aby ste nemuseli čítať recenzie, ktoré nájdete v texte nižšie a možno sa rozhodnete už teraz.

Názov Hodnotenie Detail
Miele C1 PowerLine 5* Zobraziť produkt
ETA 3519 Avanto 5* Zobraziť produkt
Electrolux PD91-8SSM 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Miele Compact C1 PowerLine

Miele Compact C1 PowerLine

Vreckový vysávač s vynikajúcim sacím výkonom, účinnou filtráciou AirCelan+ a integrovaným príslušenstvom v tele vysávača.

Zobraziť viac info

Víťazom testu sa tento vreckový vysávač nestal náhodou. Perfektná účinnosť vysávania na podlahách i kobercoch je jeho silnou stránkou a efektívnosť vysávania si pochvaľujú i spotrebitelia. Veľmi dobre je na tom akčný rádius 12 metrov. Vysávač je vhodný pre alergikov. V pomere s výkonom má vysávač Miele aj tichý chod.

Cenový trhák
Sencor SVC 511TQ

Sencor SVC 511TQ

Kompaktný bezvreckový vysávač určený na suché vysávanie aj s automatickým navíjaním el. kábla a plynulou reguláciou výkonu.

Zobraziť viac info

Hoci sa nemôže pýšiť najlepšími výsledkami v efektivite vysávania v odborných testoch, ponúkne solídny sací výkon, no menej účinnú HEPA H10 filtráciu. Má aj elektronickú reguláciu výkonu. Akčný rádius je priemerný. Ide o bezvreckový vysávač kompatkných rozmerov s nízkou hmotnosťou.

Náš TIP
ETA 3519 Avanto

ETA 3519 Avanto

Klasický model s vreckom s objemom 3 litre, účinnou HEPA H12 filtráciou, nízkou hladinou hlučnosti a indikátorom plnosti vrecka.

Zobraziť viac info

Vreckový vysávač ETA disponuje vysoko účinnou filtráciou HEPA H12 a dosahuje teiž perfektné výsledky v kategórii vysávania v odborných testoch. Má plynulú elektronickú reguláciu sacieho výkonu a je enormne tichý. Hoci sú miestami použité menej kvalitné materiály, funkcionalitou a cenou sa môže rovnať aj s drahšou konkurenciou.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Test Magazín pri porovnávaní a testovaní najlepších vreckových a bezvreckových vysávačov využíva dlhodobo aplikovanú odbornú metodiku testovania. Okrem výsledkov odborných testov sme však brali do úvahy aj praktické skúsenosti zákazníkov. Nezabudli sme ani na ďalšie podstatné technické parametre, ktoré pri porovnaní zohrávajú dôležitú rolu. Hodnotenie týchto kritérií nám ukázalo, ktoré z testovaných vysávačov sú najlepšie.

Efektivita vysávania
Kvalita a úroveň filtrácie
Ovládanie a obsluha
Hlučnosť
Spotreba el. energie

V našom spotrebiteľskom teste sa nachádzajú vysávače od rôznych výrobcov, Miele, Electrolux, ETA, Kärcher, Sencor, Philips, Bosch, Rowenta, Dyson či dokonca americký Hoover. Ide o produkty od renomovaných výrobcov, aby sme pokryli, čo najväčšie portfólio trhovej ponuky. K prieskumu trhu sme využili tiež e-shopy Mall.sk, tpd.sk, nay.sk, Alza.sk alebo portál Heureka.sk. Tiež sme z týchto zdrojov čerpali aj skúsenosti overených používateľov, ktorí produkt reálne vyskúšali v praxi.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie klasických vysávačov

Recenziami produktov naši redaktori strávili desiatky hodín, rozprávali sa s odborníkmi a porovnávali parametre a analyzovali skúsenosti samotných zákazníkov. Výsledkom toho sú informačne nasýtené a nestranné recenzie na podlahové vysávače v našom porovnaní. V rámci segmentu sme porovnali vreckové i bezvreckové vysávače.

Víťaz testu

Miele Compact C1 PowerLine

Vreckový vysávač s vynikajúcim sacím výkonom, účinnou filtráciou AirCelan+ a integrovaným príslušenstvom v tele vysávača.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Víťazom nášho testu sa stal vreckový vysávač Miele Compact C1 PowerLine, a to predovšetkým vďaka výsledkom efektívnosti vysávania a takisto pomeru kvality, výkonu a tiež ceny. Miele Compact C1 PowerLine disponuje vysokým sacím výkonom, ktorý zákazníci prirovnávajú k vysávačom s príkonom 1 800 W. V skutočnosti vysávač pracuje so zníženým príkonom elektromotora 890 W. Motor pracuje pri nízkych otáčkach, čo zabezpečuje jeho úspornosť. Vďaka otočnému regulátoru môžete plynule nastavovať silu sacieho výkonu až v 6 úrovniach. S vysokým výkonom narastá hluk, ktorý pri maximálnom výkone dosahuje až 79 dB, čo je v rámci noriem nad limit. V praxi však pri vysávaní využijete nižšie stupne výkonu, ktorých hluk pod úrovňou 70 dB je úplne priemerný.

Pri vysávaní podláh či kobercov je podlahový vreckový vysávač Miele Compact neomylný a v odborných testoch dosahuje najlepšie známky – A. Samotní zákazníci si pochvaľujú aj kvalitu materiálov. Samotné plasty sú kvalitne spracované, trubica je kovová a rukoväť disponuje kovovým zvodičom, ktorý zabraňuje elektrickým výbojom. Trubica sa jednoducho zaisťuje a odisťuje za pomoci CLICK systému. Vysávač má akčný rádius 9 metrov, dĺžka kábla je 5,5 metra, viac by potešilo. Nadštandardný akčný rádius, 12 metrov, má napríklad vreckový vysávač Electrolux PC9-4MG. Vysávač Miele je vhodný pre alergikov vďaka filtru AirClean a takisto vreckám HyClean FJM, ktoré zachytávajú aj tie najmenšie čiastočky prachu (99,9 %). Vrecká vysávača sa ľahko vymieňajú a majú objem až 3,5 litra. 

S vysávačom sa skvele manipuluje aj vďaka hubici FiberTEQ so syntetickými štetinami. Škoda menších koliesok vysávača. Samozrejmosťou je aj automatické navíjanie prívodného kábla. Výduchy má vysávač smerované hore, čo eliminuje riziko vírenia prachu. Takisto je vybavený tepelnou poistkou a chráni vysávač proti prehriatiu. Bonusom je integrované príslušenstvo v tele vysávača – VarioClip. Súčasťou je hubica na čalúnenie alebo zvieracie chlpy, štrbinový nadstavec a univerzálna kefa so štetinami. Samostatnú turbokefu vo výbave nemá, jej úlohu zastane práve podlahová hubica so štetinami.

Pozitíva

Silný sací výkon
Vhodný pre alergikov
Elektronická regulácia výkonu

Negatíva

Drahšie a horšie dostupné vrecká
Vyššia spotreba el. energie
Menšie kolieska – horšie manévrovanie

Typ: vreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 890 W ● Energetická trieda: D ● Hlučnosť: 79 dB ● Akčný rádius: 9 m ● Filtrácia: AirClean+ ● Objem vrecka/nádoby: 3,5 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 6,16 kg

Cenový trhák

Sencor SVC 511TQ

Kompaktný bezvreckový vysávač určený na suché vysávanie aj s automatickým navíjaním el. kábla a plynulou reguláciou výkonu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Lacné bezvreckové vysávače si zákazníkov v mnohých prípadoch nezískajú, pretože neponúknu tú kvalitu, ktorú by zákazník očakával. Podlahový vysávač Sencor SVC 511TQ patrí medzi cenovo najdostupnejšie vysávače. V našom porovnaní je predovšetkým vďaka pomeru ceny a kvality a taktiež pozitívnym referenciám spotrebiteľov. Vysávač Sencor disponuje výkonným 890 W ECO elektromotorom a najlepšie sa uplatní pri vysávaní podláh – známka A. Pri kobercoch vysávač v testoch získal známku D a je pravdou, že v tomto smere oproti drahším konkurentom stráca. Vysávač so svojím výkonom patrí v rámci spotreby do energetickej triedy B.

Pri vysávaní využíva odstredivú silu cyklónovéj technológie s 5-stupňovým filtračným systémom. Vysávač využíva HEPA H10 filtráciu, no pre alergikov ho rozhodne aj tak neodporúčame kvôli zlým výsledkom v teste emisií prachu – D. Vzhľadom na jeho kompaktné rozmery sa s vysávačom veľmi dobre manipuluje. Váži len 3,5 kg, disponuje automatickým navíjaním kábla (5 metrov) a elektronickou reguláciou výkonu. Akčný rádius je na danú kategóriu priemerný – 7,5 metra. Zberná nádoba na odpad má 1,5 litra a vyprázdňuje sa veľmi jednoducho. Takisto je nádoba umývateľná.

Nízka cena vysávača sa odráža predovšetkým na kvalite materiálov. Plastové trubice sa ohýbajú a samotná konštrukcia je z lacnejšieho plastu. Trocha nešikovne riešené je uchytenie trubice na vysávači, ktorá pri zlom zasunutí hneď vypadáva. Na pomery nízkej cenovej triedy, vysávač Sencor SVC 511TQ dodáva množstvo príslušenstva – hubica na čalúnenie, kefový nadstavec alebo štrbinová hubica. Pri testovaní vysávač Sencor ukázal, že aj lacné vysávače nemusia sklamať a dokážu byť plnohodnotným pomocníkom pri domácom upratovaní. Predovšetkým však pre menej náročných zákazníkov.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Elektronická regulácia výkonu
Kompaktné rozmery

Negatíva

Nevhodný pre alergikov – zle emisie prachu
Horšia kvalita plastov
Rýchlejšia strata sacieho výkonu

Typ: bezvreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 890 W ● Energetická trieda: B ● Hlučnosť: 76 dB ● Akčný rádius: 7,5 m ● Filtrácia: HEPA filter ● Objem vrecka/nádoby: 1,5 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 3,5 kg

Náš TIP

ETA 3519 Avanto

Klasický model s vreckom s objemom 3 litre, účinnou HEPA H12 filtráciou, nízkou hladinou hlučnosti a indikátorom plnosti vrecka.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vreckový vysávač ETA 3519 Avanto sa zaradil v našom teste medzi úzky okruh favoritov. Dôvodom je nielen jeho vysoká efektivita vysávania a pozitívne referencie zákazníkov, ale tiež dlhodobo dobré výsledky v odborných testoch. Vreckový vysávač nesie označenie ETA 4AAAA už na svojej konštrukcii. Výrobca tým dáva do popredia, že ich vysávač patrí v kvalite vysávania medzi elitu. Trieda vysávania na kobercoch – A, tvrdé podlahy – A, filtrácia – A, hlučnosť – A. ECO motor s príkonom 800 W disponuje dostatočným ťahom a sacím výkonom. Okrem toho ponúka aj plynulú elektronickú reguláciu výkonu. 

Vysávač ETA je vhodný aj pre alergikov. A to vďaka účinnej filtrácia za pomoci HEPA H 12 filtra. Vysávač takisto obsahuje aj ochranný vstupný i výstupný mikrofilter, ktorý zachytáva aj tie najmenšie prachové čiastočky. Podstatný je  pre nás i typ vreciek ETA HYGIENIC, ktorý už sám o sebe zachytáva drobné prachové čiastočky či roztoče. Vysávač je určený na suché vysávanie, no vrecko je odolné aj proti prípadnej nasiaknutej vlhkosti. Prachové vrecko má objem 3 litre. Akčný rádius vysávača je 11 metrov. Niektorým zákazníkom nevyhovuje dĺžka teleskopickej trubice, a to ani po vysunutí. Kábel má dĺžku 7 metrov a vysávač pre navíjanie využíva automatický mechanizmus.

Vysávač má hmotnosť 8,2 kg, čo pre niekoho nemusí byť najmenej, no kompaktné rozmery a dve parkovacie polohy (vertikálna – horizontálna) manipuláciu uľahčujú. Hlučnosť 68 dB patrí medzi priemerné, no v teste vreckový vysávač ETA 3519 Avanto patril suverénne medzi najtichšie. ETA boduje u zákazníkov aj príslušenstvom. Okrem podlahovej hubice dostanete aj vankúšovú a štrbinovú hubicu, takisto turbokefu (2 ks – malú a veľkú) a aj hubicu na zvieracie chlpy. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná, kolieska sú veľké a pogumované, no plast na nich nepôsobí práve najkvalitnejšie.

Pozitíva

Vysoká efektivita vysávania
Nízka spotreba
Indikátor plnosti vrecka

Negatíva

Teleskopická trubica – krátka
Nekvalitný plast na kolieskach

Typ: vreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 800 W ● Energetická trieda: A ● Hlučnosť: 68 dB ● Akčný rádius: 11 m ● Filtrácia: HEPA H 12 ● Objem vrecka/nádoby: 3 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 8,2 kg

Lacná kvalita

ETA Salvet 0513 90000

Model bezvreckového vysávača s elektronickou reguláciou výkonu, veľkým akčným rádiusom a filtračným systémom až HEPA H13.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte kompromis medzi cenou, výkonom a efektivitou vysávania, bezsáčkový vysávač Eta Salvet 0513 90000 je jasnou voľbou. Dlhodobo testovaný model sa radí pri vysávaní podláh medzi najlepšie modely. Pri vysávaní kobercov dostal výslednú známku C. Vysávač ETA však ponúka skvelé portfólio funkcií. Automatické navíjanie kábla alebo plynulá elektronická regulácia výkonu. ECO motor navyše pracuje so zníženým príkonom 700 W a jeho chod je veľmi kultivovaný. Test hlučnosti ukázal maximálne 70 dB. Kritizovať nemožno dokonca ani kábel dlhý 7 metrov. A celkový akčný rádius 10 metrov. Parametre totožné s drahším bezvreckovým vysávačom Philips FC 9729/09.

Úroveň filtrácie získala výslednú známku A. Vysávač ETA Salvet 0513 90000 obsahuje filter HEPA H13 a eliminuje až 99,95 % baktérií a alergénov. Pri používaní môže niekomu prekážať kratšia sacia hadica a teleskopická trubka. Ďalšou slabinou je, že ETA nemyslela na príslušenstvo, a to v zmysle, že hoci dostanete štrbinovú hubicu, kefu či hubicu na čalúnenie, nemáte ho po ruke, miesto nie je na konštrukcii vysávača ani v jeho tele. Omnoho lepšie to má vyriešené vreckový vysávač Miele Compact C1 PowerLine. Vo výsledku je však manipulácia s vysávačom jednoduchá a vyprázdňovanie transparentnej 2,2 l nádoby veľmi praktické.

Váha vysávača je 6,5 kg, čo je na danú triedu priemerná hmotnosť. Vysávač má dve parkovacie polohy (vertikálna – horizontálna), čo ho robí viac skladným. Bezvreckový vysávač je veľmi úsporný a patrí do energetickej triedy A. Horšie riešené je pripojenie sacej hadice s tyčou, nejde totiž o CLICK systém, ale o nasúvanie a tyč občas vypadáva. Referencie zákazníkov odkazujú aj na spokojnosť s výdržou a stabilitou sacieho výkonu. A keďže je podľa nás vysávač ETA naozaj skvelým kompromisom pre nejedného spotrebiteľa, aj pomer ceny a výkonu je veľmi priaznivý.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Transparentná nádoba na prach
Vhodný pre alergikov

Negatíva

Kratšia sacia hadica
Chýba miesto pre uloženie príslušenstva
Zle riešené pripojenie hadice a tyče

Typ: bezvreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 700 W ● Energetická trieda: A ● Hlučnosť: 70 dB ● Akčný rádius: 10 m ● Filtrácia: filter HEPA H13 ● Objem vrecka/nádoby: 2,2 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 6,5 kg

Electrolux PC91-4MG

Bezvreckový vysávač vhodný pre alergikov s umývateľným filtrom, akčným rádiusom až 12 m a automatickým navíjaním el. kábla.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Bezvreckový vysávač s cyklónovou technológiou Electrolux PC9-4MG sa stal v roku 2020 víťazom testu časopisu dTest vo svojej kategórii spomedzi 31 testovaných modelov. Vďaka cyklónovej technológii si bezvreckový vysávač Electrolux veľmi dobre pri vysávaní poradí s tvrdými povrchmi i kobercami. Výkonný elektromotor navyše nie je vôbec hlučný, vďačí za to unikátnej technológii PureFlow Silent, vďaka čomu je celý okruh uzatvorený a eliminuje hluk motora. Elektromotor je tak chránený aj pred prachovými čiastočkami. Sací výkon je možné jednoducho regulovať. Určený je na klasické suché vysávanie.

Z hľadiska obsluhy a ovládania vyšiel vysávač Electrolux PC91-4MG z testu naozaj solídne, no s drobnými nedostatkami predsa. Bezproblémové vyprázdňovanie nádoby, automatické navíjanie kábla alebo ovládanie výkonu na rukoväti sú naozaj praktické riešenia. Rovnako bezproblémový je i prístup k filtru s označením PureAdvantage D11. Ide o filter s vysokou účinnosťou a možnosťou umývania. Výrobca udáva, že filter je doživotný, čo však nemožno garantovať. Vysávač je vhodný aj pre alergikov, čo zaručuje až 7-stupňový filtračný systém. Vrátane vstupných a výstupných filtrov, ktoré zároveň chránia motor pred zanesením. Akčný rádius 12 metrov, dlhá sacia hadica a teleskopická trubica sú tiež pozitívami. Dĺžka prívodného kábla je až 9 metrov.

V porovnaní s konkurenciou nestráca ani kvalitou vyhotovenia. Oproti vreckovému vysávaču ETA 3519 Avanto je kvalita hubíc i koliesok EasyRoll na vyššej úrovni. Nižšia je takisto hmotnosť, vysávač váži 5,5 kg a má veľmi kompaktné rozmery. Príslušenstvo v krabici nenájdete, bezvreckový vysávač Electrolux PC91-4MG totiž disponuje hubicou 3v1, ktorá však nie je práve najpraktickejšia. Ani samostatná turbokefa alebo nadstavec na zvieracie chlpy v príslušenstve nie sú. Vysávač je veľmi úsporný, priemernú ročnú spotrebu testy stanovili na 24,3 kWh. Radí sa do energetickej triedy A. V očiach zákazníkov je k vysávaču pribalený horšie zrozumiteľný manuál. Vo všeobecnosti sú obsluha a ovládanie veľmi intuitívne.

Pozitíva

Enormný sací výkon
Dlhý prívodný kábel
Kvalitná 7-stupňová filtrácia

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Chýba turbokefa nadstavec na chlpy
Nepraktická hubica 3v1

Typ: bezvreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 700 W ● Energetická trieda: A ● Hlučnosť: 72 dB ● Akčný rádius: 12 m ● Filtrácia: PureAdvantage D11 – umývateľný ● Objem vrecka/nádoby: 1,6 ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 5,5 kg

Philips FC 9729/09

Cyklónový bezvreckový vysávač s objemom nádoby 2 litre, reguláciou výkonu a vďaka filtru Allergy H13 je vhodný aj pre alergikov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi porovnávané modely podlahových vysávačov sa dostal aj bezvreckový vysávač Philips FC 9729/09. Ten v teste dosiahol veľmi dobré výsledky vysávania na tvrdých povrchoch so známkou A. Pri účinnosti vysávania kobercov bol ohodnotený známkou C. Silný ťah zabezpečuje 750 W elektromotor. Výkon je možné regulovať. Pri vysávaní je veľmi nápomocná hubica s označením TriActive. Hubica disponuje špeciálnymi vzduchovými kanálikmi, ktorými po stranách zberá nečistoty aj pozdĺž nábytku. Hubica s kolieskami tak má širší záber, no štetiny by mohli byť dlhšie, test ukázal, že plastová časť sa miestami dotýka podlahy a môže ju poškriabať. Používanie uľahčuje akčný rádius 10 m.

Veľmi dobre je na tom filtrácia. Vysávač Philips FC 9729/09 je vybavený antialergickým filtrom Allergy H13. Vysávač je vhodný aj pre alergikov. Vysávač Philips využíva Allergy Lock systém pre dokonalé utesnenie prachu v zbernej nádobe s objemom 2 litre. Dobre sa manipuluje i so sacou hadicou a kovovou teleskopickou trubicu s jednoduchým systémom predlžovania ActiveLock. Rukoväť je ergonomická. Vysávač má veľké kolesá, čo uľahčuje manévrovanie v priestore. Napájací kábel má až 7 metrov, čo sa v porovnaní ukázalo ako skvelé číslo. Jedine konkurenčný vysávač Electrolux PC9-4MG má kábel dlhý až 9 metrov, ide však o zástupcu vreckových vysávačov.

Cyklónový vysávač Philips disponuje praktickým príslušenstvom integrovaným už dokonca v rukoväti, kde sa nachádza kefa na prach. Zvyšok príslušenstva sa nachádza priamo v tele vysávača – nadstavec na štrbiny a malá hubica. V našom teste oceňujeme takisto kvalitu materiálov a všeobecne tichý chod vysávača. Až na detail v podobe klipu uchytávania zbernej nádoby, ktorý nepôsobí práve odolne. Philips prináša skvelý pomer ceny a kvality. Väčšia hmotnosť je len drobným mínusom. Vo výsledku nemusí nikoho určite odradiť ani cena. Bezvreckový vysávač Philips FC 9729/09 je voľbou aj pre náročnejšieho používateľa.

Pozitíva

Integrované príslušenstvo
Ľahká obsluha
Sací výkon

Negatíva

Krátke štetiny hubice
Horšia účinnosť vysávania kobercov
Plastový klip uchytenia nádoby

Typ: bezvreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 750 W ● Energetická trieda: A ● Hlučnosť: 75 dB ● Akčný rádius: 10 m ● Filtrácia: filter Allergy H13 ● Objem vrecka/nádoby: 2 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 7,2 kg

Kärcher WD 3 Premium

Viacúčelový vysávač s možnosťou suchého i mokrého vysávania vyznačujúci sa výsokým sacím výkonom, objemom nádoby až 17 litrov, no slabou úrovňou filtrácie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Viacúčelový vysávač Kärcher WD 3 Premium je v našom teste malou výnimkou. Rozhodne ho totiž nemožno radiť medzi typické podlahové vysávače do bytu či domu. Sám výrobca ho však neradí medzi čisto priemyselné vysávače. Užívateľmi je hodnotený veľmi pozitívne a svojimi parametrami dokáže zaujať na viacerých frontoch. Kärcher WD 3 Premium môže fungovať ako vreckový alebo bezvreckový vysávač. Súčasťou balenia sú tiež jednorazové vrecká. Samotná nádoba má kapacitu až 17 litrov. Realizovať možno suché i mokré vysávanie, čo je oproti ostatným testovaným modelom veľká výhoda. V domácnosti je tak ideálnym adeptom na viacúčelové využitie.

Slabinou je jednoznačne nedokonalá filtrácia. Patrónový filter sa pri vysávaní v byte či dome nejaví ako optimálna voľba a výsledky emisií prachu sú nedostatočné. Vysávač nie je vhodný pre alergikov. Sací výkon vďaka výkonnému elektromotoru s príkonom 1 000 W je naozaj luxusom. Nečudo, že s vysávačom si poradíte s vlhkými nečistotami, sklom či dokonca zeminou. Vďaka funkcii fúkania ho môžete využiť i na terase ako fúkač lístia. Nie však plnohodnotný. Hlučnosťou (75 dB) nepatrí medzi najtichšie. Nádoba i vrecko sa ľahko vyprázdňujú vďaka príklopkám Pull & Push. Vysávač váži 8,3 kg a pri vysávaní ho  nemožno radiť do kategórie kompaktných.

Konštrukcia je nárazuvzdorná a vyrobená z ušľachtilej ocele. Pri vysávaní máte k dispozícii akčný rádius iba 6,5 metra. Kábel má totiž len 4 metre a sacia hadica parametrami neohúri. Kärcher nedisponuje ani automatickým navíjaním a príslušenstva tiež nie je na rozdávanie. Môžete si ho však dokúpiť. Dostanete 5 ks jednorazových vreciek a štrbinovú hubicu. V teste nás v praxi veľmi nepotešil ani malý záber podlahovej hubice. Ten by mohol byť širší, ak už vysávač patrí medzi najlepšie viacúčelové vysávače vo svojej triede. Za danú cenu je vysávač Kärcher WD 3 Premium rozumnou voľbou, hoci nie úplne ideálnou pre bežné vysávanie v byte či dome. Využitie si nájde i mimo interiéru.

Pozitíva

Sací výkon
Aj na hrubú nečistotu
Suché i mokré vysávanie

Negatíva

Krátky prívodný kábel
Slabá filtrácia
Nemá reguláciu výkonu

Typ: vreckový vysávač/bezvreckový vysávač ● Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 000 W ● Energetická trieda: - ● Hlučnosť: 75 dB ● Akčný rádius: 6,5 m ● Filtrácia: patrónový filter ● Objem vrecka/nádoby: 17 l ● Automatické navíjanie: nie ● Regulácia výkonu: nie ● Hmotnosť: 8,3 kg

Kärcher WD3

Multifunkčný vysávač vhodný na suché i mokré vysávanie, filtráciu zabezpečuje patrónový filter, objem vrecka/nádoby je 17 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Multifunkčný vysávač dokáže v domácnosti zastať hneď niekoľko úloh. To platí aj o vysávači Kärcher WD3, ktorý rozhodne patrí k cenovo dostupným modelom a aj keď ho nemožno považovať za „čistokrvný“ bytový vysávač, spotrebitelia si jeho viacúčelovosť veľmi obľúbili. Dôvodom je aj silný sací výkon (200 W) vďaka príkonu 1 000 W. A tým prekonáva mnohú konkurenciu. Na druhej strane stráca z hľadiska mobility. Plastové kolieska problém nie sú, no vysávač má žalostnú dĺžku prívodného kábla len 4 metre, hadica má 2 metre a akčný rádius je slabých 6,5 metra, čo je oproti konkurentom žalostne málo. Telo vysávača je z odolného plastu. Výrobca síce uvádza hlučnosť 75 dB, čo nepôsobí hrozivo, no viacero spotrebiteľov hlučnosť hodnotilo negatívne.

Ďalšou veľkou výhodou vysávača Kärcher WD3 je možnosť suchého i mokrého vysávania. Keďže vysávač môže využívať až 17-litrovú zbernú nádobu a používa len patrónový filter, nie je potrebné filter ani vymieňať. Suché a mokré vysávanie je veľkou výhodou. Prach a podobné nečistoty však môžete vysávať aj cez filtračné vrecko. Vysávač tak môžete používať bez vrecka i s vreckom. Poteší aj nízka cena náhradných vreciek. Úroveň filtrácie je na veľmi slabej úrovni a hodnotená ako nedostatočná. Pre alergikov Kärcher WD3 určite neodporúčame – patrónový filter je síce možné umývať, no plní len nutnú úlohu.

Hmotnosť vysávača je 5,5 kg, navíjanie kábla ani regulácia výkonu možná nie je. Vyprázdňovanie nádoby je jednoduché – systém Push&Pull. Vďaka výkonu však vysávač môžete použiť aj na vysávanie auta, terasy či balkóna. Bez problémov si totiž poradí aj s väčšími nečistotami. Zároveň možno využiť aj funkciu fúkania, napríklad pri odstraňovaní lístia z terasy či príjazdovej cesty. Multifunkčný – klasický vysávač nepatrí medzi najpredávanejšie náhodou a zvlášť praktické využitie si nájde v rodinných domoch. Nepochopiteľný je však extrémne krátky prívodný kábel.

Pozitíva

Suché i mokré vysávanie
Silný sací výkon a funkcia fúkania
Pomer cena a výkon

Negatíva

Vyššia hlučnosť
Slabá úroveň filtrácie
Krátky prívodný kábel

Typ: multifunkčný vysávač ● Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 000 W ● Energetická trieda: B ● Hlučnosť: 75 dB ● Akčný rádius: 6,5 m ● Filtrácia: patrónový filter ● Objem vrecka/nádoby: 17 l ● Automatické navíjanie: nie ● Regulácia výkonu: nie ● Hmotnosť: 5,5 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak chcete kúpiť nový klasický podlahový vysávač, nemusí to byť vždy jednoduchá voľba. Nami testované modely sú ukážkou toho, že najlepšie vysávače sa odlišujú rôznymi technickými parametrami i užívateľskou prívetivosťou. Vybrali sme tých najlepších zástupcov daného segmentu, no takisto sme pre vás pripravili výber alternatívnych produktov. Tie používateľovi rozhodne majú čo ponúknuť a investíciou do nich nešliapnete vedľa.

Dobrou alternatívou môže byť úsporný a kompaktný vreckový vysávač Hoover TX60PET011 s príkonom motora 450 W. Patrí do energetickej triedy A+, disponuje akčným rádiusom 10 metrov, no ponúka len umývateľný EPA 12 filter, čo je z hľadiska prachových emisií nevýhodou. Vysávač je veľmi tichý.

Do kategórie alternatívnych podlahových vysávačov sa dostal aj vreckový vysávač Bosch BGL6POW2. Ten však rozhodne nezaujme svojou vysokou cenou. Na druhej strane disponuje HEPA filtrom, 850 W elektromotorom, akčným rádiusom až 12 metrov, praktickým ovládaním a dobrou efektivitou vysávania na podlahách i kobercoch.

Jednou z možných alternatív je tiež klasický vreckový vysávač Sencor SVC 45 EUE3, ktorý sa stal v roku 2020 dokonca finalistom Produkt roka portálu Heureka.sk. Dôvodom je nielen jeho nízka obastarávacia cena a kompaktné rozmery, ale tiež dostatočný výkon a 5 stupňová filtrácia. Nemá však reguláciu sania, je trocha hlučnejší a rátať treba aj s lacnejšími materiálmi.

Tichý, výkonný a s bohatým príslušenstvom. Vhodnou alternatívou je aj ďalší vreckový vysávač Rowenta RO 7487 EA. Vysávač je vhodný pre alergikov, dosahuje hlučnosť iba 58 dB a výrobca ponúka aj bohaté príslušenstvo. Menej praktická je podľa referencií zákazníkov len hubica s otočnými kefami a kvalita vyhotovenia niektorých plastových častí vysávača.

Klasický vreckový vysávač Electrolux PD82-8DB Pure D8 disponuje objemom vrecka 3,5 litra a akčným rádiusom až 12 metrov. S hlučnosťou 57 dB patrí medzi skutočne tiché vysávače. Príkon vysávača je 500 W. Výkon je možné regulovať na rukoväti, výhodou je aj automatické navíjanie kábla – 9 metrov. Súčasťou príslušenstva ja parketová hubica, štrbinová hubica aj nadstavec na čalúnenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Na základe databázy najväčšieho európskeho cenového porovnávača Heureka.sk sme pre vás vytvorili rebríček TOP 5 najpredávanejších klasických vysávačov do domácnosti. Je potrebné však rátať s tým, že predajnosť sa rýchlo mení, no sekciu pravidelne aktualizujeme. Môžete tak ľahko zistiť, ktoré vysávače sú na Slovensku najpredávanejšie a najobľúbenejšie.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SVC 45 EUE3 5* Zobraziť produkt
Electrolux PURE D8.2 5* Zobraziť produkt
ETA 1519 90000 Avanto 5* Zobraziť produkt
ETA 3519 90000 Avanto 5* Zobraziť produkt
Rowenta RO3927EA 5* Zobraziť produkt

Vysávač sa dnes v domácnosti považuje za absolútnu samozrejmosť. Pravdou však je, že výber často podceňujeme a viac ako na kvalitu sa sústredíme na cenu alebo hľadáme len tie najpredávanejšie vysávače. Segment pritom ponúka množstvo podlahových vysávačov v ideálnom pomere ceny a kvality. Všímať by si mal aj úroveň filtrácie a ďalšie funkcie, ktoré pomôžu pri výbere pomôcť. Vreckové alebo bezvreckové vysávače sú v domácnostiach najčastejšou voľbou. Občas sa však nájde aj viacúčelový. Ako vybrať najlepší vysávač? Aké funkcie nesmú chýbať? Test Magazín pre vás pripravil komplexného sprievodcu výberom.

Ako vybrať klasický vysávač?

 • Bezvreckový vysávač vs vreckový vysávač
 • Suché a mokré vysávanie
 • Objem vrecka – zbernej nádoby
 • Typ filtrácie a jej účinnosť
 • Efektivita vysávania – sací výkon vysávača 
 • Energetická trieda – spotreba vysávača
 • Akčný rádius
 • Hlučnosť
 • Kompaktnosť a hmotnosť vysávača
 • Funkcie a príslušenstvo
 • Ceny vysávačov a renomované značky

Vreckový vysávač vs bezvreckový vysávač

Vreckové vysávače sú klasikou, ktorú pozná každý. Takéto podlahové vysávače disponujú kompaktným telom s elektromotorom a priestorom pre textilné alebo papierové vrecko. To slúži na zbieranie nečistôt z podláh či kobercov. Textilné vrecká sú zvyčajne umývateľné, no časom je ich výmena tak či tak nutná. Vrecká môžu mať rozličný objem v závislosti od kapacity vysávača. Pri vreckových vysávačoch a papierových jednorazových vreckách sa oplatí tiež informovať o dostupnosti a cene náhradných vreciek. Niekedy dokážu cenou nepríjemne zaskočiť. Vo všeobecnosti sa vreckové vysávače považujú za výkonnejšie a efektívnejšie pri vysávaní kobercov.

Bezvreckové vysávače sú v zásade konštrukčne totožné zariadenia s tým rozdielom, že vás nemusia zaujímať žiadne papierové alebo textilné vrecká. Bezvreckový vysávač disponuje zbernou nádobou s rôznym objemom. Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie nádoby, jej umývanie a rovnako tak čistenie filtra. Menšou nevýhodou bezvreckových vysávačov môže byť vyššia hladina hluku. Častejšie je potrebné meniť aj filter, aspoň raz za pol roka. Väčšina modelov má takisto horšie hodnotenie efektivity vysávania kobercov.

Modely bez vrecka môžete niekedy nájsť aj pod pojmom cyklónové vysávače. Tieto vysávače využívajú sací výkon na efektívne prúdenie vzduchu, tzv. cyklónový efekt. Keďže nečistoty sa nezbierajú do vrecka, ale do nádoby, prachové častice vysávač zachytáva vďaka pôsobeniu odstredivej sily. Tie najmenšie zvyšné čiastočky sa potom zachytia vo filtri. 

Absolútnou špičkou v segmente sú vodné vysávače, ktoré nečistoty zbierajú do nádoby s vodou, kde sa hromadia a tie, ktoré sa nezachytia vo vode, eliminuje zasa filter. Voda sa tak využíva ako filtračný systém. Ideálna voľba pre alergikov, ide o najhygienickejšie riešenie.

Vysávač na mokré a suché vysávanie

Podlahové vysávače môžeme podľa typu vysávania rozdeliť na vysávače so suchým, mokrým alebo kombinovaným vysávaním. Pri suchom vysávaní sa nedočkáte žiadnych špeciálnych prekvapení. Všetky nečistoty vysávač zvládne povysávať ako z podlahy tak i z koberca do vrecka či nádoby.

Ak však chcete vysávačom na mokro povysávať koberec, funkcia mokrého vysávania je nevyhnutná. Ideálne je, ak sú tieto typy vysávania kombinované a vysávač disponuje obomi. Takých modelov je na trhu veľmi málo a skôr tieto funkcie kombinujú multifunkčné vysávače.

Vrecká do vysávača alebo nádoba – Aký objem potrebujete?

V tomto prípade je dôležité, aby spotrebiteľ zvážil, na akom veľkom priestore bude s vysávačom operovať. Takisto záleží aj na tom, aký druh znečistenia sa v priestore očakáva.

Klasický vysávač

Kapacita bezvreckových vysávačov s nádobou sa pohybuje od 1,5 litra až po 5 litrov. Výnimkou môžu byť niektoré multifunkčné vysávače, ktoré môžu mať objem nádoby násobne väčší aj nad 10 litrov. U vreckových vysávačov len málokedy natrafíte na vrecká s objemom menším ako 2 litre. Maximum je taktiež okolo 5 litrov.

HEPA filter do vysávača – vhodný aj pre alergikov

Účinná filtrácia podlahového vysávača v byte či dome je veľmi podstatným kritériom. Bez rozdielu či ide o vreckový alebo bezvreckový vysávač. Filtráciou sú vybavené všetky modely, no nie v každom prípade je filtrácia rovnako účinná. Dôležité je, aby boli vo filtračnom systéme eliminované všetky prachové častice, mikróby, baktérie, roztoče či alergény.

Filtračné vložky – filtre môžu mať rôznu účinnosť filtrácie. Vlákna môžu obsahovať antibakteriálne, elektrostatické či uhlíkové častice. Na efektívnosť filtrácie však vplýva aj kvalita vrecka či prípadné filtre pred a za motorom. Konkrétny vysávač tak môže mať viacero úrovní filtrácie.

Aktuálne sú najvyššou triedou medzi filtračnými vložkami filtre s označením ULPA – U15 až U17, ktoré eliminujú až 99,999995 % prachových častíc. Ich obstarávacia cena je však pomerne vysoká. O nič horšie na tom nie sú ani najpoužívanejšie HEPA filtre H13 či H14, ktorých účinnosť je 99,95 %. Menej účinná je EPA filtrácia – E10, E11, E12. Hodnota účinnosti je na úrovni 85 až 99,5 %.

Najvyšším levelom filtračného reťazca je vodná filtrácia. Vodné vysávače totiž okrem toho, že zachytávajú prachové častice do vody, bývajú vybavené dodatočne aj HEPA filtráciou. Takéto vysávače sú vhodné aj pre ťažkých astmatikov a alergikov. Ich obstarávacia cena je však spravidla vyššia.

Sací výkon vysávača

O účinnosti vysávania vám najlepšie povie práve odborný test alebo referencie spotrebiteľov. Pri efektivite vysávania je vysávač testovaný na dvoch typoch povrchov – tvrdé podlahy a koberce. Je už pravidlom, že najväčšou výzvou pre vysávače sú práve textilné povrchy. Odborné testy hodnotia triedy účinnosti vysávania známkami od A – najlepšie po G – najhoršie.

Aj lacné vysávače dosiahnu na tvrdom povrchu často veľmi dobré hodnotenia. Pri tvrdom povrchu horšie hodnotenie ako B môže značiť problém so sacím výkonom a takým vysávačom sa radšej vyhýbajte okľukou. Naopak, pri hodnotení efektivity vysávania na kobercoch je výsledok od A po C veľmi solídny. Metodika hovorí, že vysávač musí zachytiť minimálne 75 % nečistôt pri textilnom povrchu a minimálne 98 % nečistôt z tvrdého povrchu, aby testom prešiel. Hodnotenie známkou A pri kobercoch je skôr vzácnosťou.Sací výkon vysávača navyše neurčuje iba príkon elektromotora.Efektivitu nasávania nečistôt však ovplyvňuje i tesnosť konštrukcie, kvalita hubice či samotná kvalita spojov trubice, sacej hadice a pod.

Európska únia od roku 2017 obmedzila príkon vysávačov na maximálne 900 W. Pravdou je, že najefektívnejšie a najvýkonnejšie vysávače sa pohybujú na hrane. Sací výkon totiž tvorí len zhruba 20 až 30 % celkového príkonu. Príkon od 700 W do 900 W je teda dobrou voľbou. 

Najlepšie vysávače sú aj úsporné

Oficiálne Európska únia od roku 2019 pozastavila značenie vysávačov energetickými štítkami a predajcom i výrobcom zakázala vysávače týmto prvkom označovať. Je však možné, že na základe spotrebiteľského zákona sa toto značenie vráti do platnosti. Tak ako u väčšiny ostatných spotrebičov, energetický štítok informuje spotrebiteľa o energetickej triede spotrebiča s označením od A+++ až po G aj s údajom o ročnej spotrebe el. energie.

Klasické vysávače - vysávanie 

Pri vysávačoch sa na štítku uvádzali takisto známky hodnotenia účinnosti vysávania na tvrdom povrchu a na kobercoch. Dôležitým údajom je takisto hladina hluku a kvalita filtrácie. Ešte stále dnes môžete natrafiť na modely s označeným AAAA alebo 4A. Výrobcovia týmto spôsobom označujú známky hodnotenia v každej kategórii. Takéto označenie vysávača síce informuje spotrebiteľa o výsledkoch hodnotenia, no skôr ide o marketing ako o skutočné kvalitatívne označenie.

Akčný rádius vysávača

Ak nevlastníte robotický vysávač alebo vysávač napájaný akumulátorom, zaujímať vás musí akčný rádius vysávača. Sieťové modely musia byť počas používania pripojené do elektrickej siete a s tým sa spája pojem akčný rádius. Ten vám hovorí o priestore – vzdialenosti, v akej môžete s vysávačom operovať od okolia zásuvky. Tento parameter ovplyvňuje viacero faktorov. Tým najzásadnejším je elektrický prívodný kábel a jeho dĺžka. V ideálnom prípade by mala byť aspoň 7 až 10 metrov. Kratší kábel však automaticky neznamená problematickú obsluhu.

Akčný rádius je totiž parameter, ktorý okrem dĺžky ráta v dosahu aj saciu hadicu a tyč vysávača s hubicou. Ak je teda tento parameter na úrovni 8 až 12 metrov, pri vysávaní vás kratší kábel nemusí vôbec zaujímať. Existujú však podlahové vysávače s akčným rádiusom okolo 5 metrov, čo je voľba vhodná pre naozaj malé priestory. Z hľadiska manipulácie v priestore môže byť takýto operačný rádius komplikáciou.

Najtichší vysávač zvyšuje komfort 

Pri posudzovaní hladiny hluku si treba uvedomiť, že hlučnosť vysávača nemá žiadnu priamu spojitosť s príkonom zariadenia. Údaj o hlučnosti spotrebiteľov zaujíma predovšetkým z hľadiska komfortu používania. Elektromotor vysávača pracuje pri vysokých alebo nízkych otáčkach. Pri regulovanom sacom výkone, prirodzene, hlučnosť s narastajúcim výkonom bude primerane stúpať.

Ideálna hlučnosť sa pohybuje medzi 50 až 65 dB. Pri výbere však dávajte pozor. Výrobcovia vysávačov totiž vždy udávajú maximálnu hlučnosť vysávača pri maximálnom výkone. Nezáleží, či ide o vreckové alebo bezvreckové vysávače. Informáciou o hlučnosti disponujú aj akumulátorové vysávače alebo moderné robotické vysávače, ktoré sú však extrémne tiché. Každopádne, vysávač be nemal rušiť žiadneho z vašich susedov.

Podlahové vysávače – hmotnosť a ergonómia

Ovládanie a obsluha sú v prípade vysávača podstatnými kritériami, ktoré by mal spotrebiteľ pri výbere zvážiť. Z hľadiska kompaktnosti je reč napríklad o rozmeroch vysávača, ktoré môžu vplývať na jeho uskladnenie. Mnohé bezvreckové či vreckové vysávače disponujú aj dvoma parkovacími polohami – horizontálnou a vertikálnou. Manipuláciu uľahčuje takisto rukoväť – držadlo pre uchopenie vysávača.

Kompaktné vreckové alebo bezvreckové vysávače

Z hľadiska konštrukcie je dobre, ak vysávač disponuje miestom pre uchytenie alebo uskladnenie príslušenstva. Najlepšie vysávače na podlahy dokonca majú príslušenstvo integrované priamo v tele. Dôležitá je aj ergonómia úchopu alebo pojazdové kolieska, ich veľkosť aj kvalitatívna úprava (pogumovanie). Samozrejme, nižšia hmotnosť je tiež jednou z výhod takéhoto pomocníka v domácnosti. Klasické vysávače zrejme neprekonajú v kompaktnosti také tyčové vysávače, no na druhej strane, výkonom sa im tyčové modely určite nevyrovnajú.

Funkcie vysávača a príslušenstvo

Inovatívne funkcie a praktické príslušenstvo ocení každý gazda či gazdinka, ktorí budú vysávač doma používať. Klasické vysávače by rozhodne mali oplývať základnými funkciami, ktoré urobia upratovanie pohodlnejším a jednoduchším.

 • Regulácia sacieho výkonu – vďaka otočnému regulátoru alebo tlačidlám môžete plynule regulovať sací výkon vysávača a využiť jeho schopnosti podľa typu povrchu alebo podľa charakteristiky znečistenia. Ovplyvniť môžete reguláciou výkonu hlučnosť i spotrebu vysávača.
 • Automatické navíjanie prívodného kábla – enormne dôležitá funkcia, ktorá veľmi zjednodušuje používanie vysávača. Žiadne uzly či slučky, automatický navíjací systém sa po vysávaní postará o to, že stlačením alebo podržaním tlačidla sa kábel samočinne navinie a nemusíte robiť nič navyše.
 • Teleskopická tyč – teleskopická tyč dokáže byť veľmi praktická napríklad pri vysávaní stien či stropu v miestnosti. Zároveň ňou môžete navýšiť akčný rádius vysávača. Ideálne, ak má teleskopické vysúvanie západkový systém a nie nadpájanie, ktoré môže spôsobovať netesnosti a znižovať sací výkon vysávača.
 • Indikátor plnosti vrecka alebo nádoby – táto funkcia používateľa upozorní na nutnosť vyprázdnenia prachového vrecka alebo nádoby. Bezvreckové vysávače väčšinou touto funkciou nedisponujú kvôli transparentným nádobám, kde vidíte, ako veľmi je nádoba plná. Pri vreckách vás na nutnosť vrecko vymeniť či vyprázdniť môže upozorniť i klesajúci sací výkon.

Univerzálna hubica na vysávač a náhradné vrecká

Medzi vybavenie vysávača patrí nielen základná hubica na podlahy, ale aj náhradné antibakteriálne vrecká či manuál, ktorý je niekedy veľmi podstatný. Výrobcovia sa v štedrosti dodávaného príslušenstva predbiehajú. Moderným trendom sú multifunkčné hubice so štetinami, ktoré sú efektívne ako na tvrdých povrchoch, tak aj na kobercoch.

Príslušenstvo a klasické vysávače

Príslušenstvo by však malo obsahovať štrbinovú hubicu či nadstavec, nadstavec na čalúnenie, malú kefu na nábytok alebo turbokefu. Menej často sa stretnete s nadstavcom na zvieracie chlpy.

Najpredávanejšie vysávače nie sú najlacnejšie

V segmente klasických vysávačov môžeme hovoriť o širokom cenovom rozpätí. Ako to už býva, záleží od konkrétneho modelu. Bezvreckové vysávače a vreckové vysávače sa od seba cenou výrazne neodlišujú. Cenový rozdiel môžu vytvoriť funkcie, kvalitatívne vyhotovenie alebo značka. Klasický vysávač je však cenovo najdostupnejší variant na trhu.

Lacné vysávače v tejto kategórii začínajú niekde na úrovni od 40 do 90 eur. Nemusí to však znamenať nekvalitu. Aj v tejto cenovej triede sa nachádzajú kúsky, ktoré sú v pomere ceny a kvality priamo úmerné a môžu sa priblížiť aj drahším vreckovým či bezvreckovým vysávačom. Slabiny však možno pozorovať v kvalite vyhotovenia a takisto stabilite sacieho výkonu.

Zlatou strednou cestou sú vysávače v cenovej triede od 100 do 180 eur. V tomto cenovom rozostupe je bohatá ponuka vysávačov s vysokou úrovňou filtrácie a vysokým sacím výkonom. Vysávače sú vhodné pre alergikov, sú kompaktné a disponujú všetkými praktickými funkciami či príslušenstvom, ktoré pri vysávaní spotrebiteľ využije.

Vo vyššej cenovej triede od 180 do 300 eur už pokojne natrafíte aj na vysávače, ktoré kombinujú suché a mokré vysávanie. Takéto vysávače však tvoria samostatnú kategóriu – multifunkčné vysávače. Majú teda viacúčelové využitie a ak sa vám doma žiada kombinované vysávanie, určite nad týmto typom pouvažujte.

Vysávače Rowenta, Miele aj ETA sú spoľahlivé

Kde vysávače kúpiť? A akí sú najlepší výrobcovia? Renomovaní výrobcovia vo svojom portfóliu ponúkajú lacné vysávače, voľbu rozumom i drahšie modely. Ani zďaleka si však nemyslite, že najpredávanejšie vysávače musia byť tie najlepšie. Medzi najvyššiu kvalitu radíme vysávače Miele, vysávače Rowenta alebo Electrolux. V konkurencii sa nestratia ani vysávače značky Bosch, ETA alebo vysávače Philips či menej zastúpené Dyson vysávače. 

Kvalitu na trh prinášajú aj japonské vysávače Sencor, americký Hoover alebo český Concept. Špecifickým zástupcom je výrobca Kärcher, ktorý sa skôr zameriava na priemyselné a multifunkčné vysávače, no spotrebitelia využívajú tieto modely aj priamo v domácnosti. Nakupovať môžete pohodlne cez e-shopy – Alza.sk, Mall.sk, Hej.sk, tpd.sk alebo tiež v kamenných predajniach – NAY, Okay alebo Planeo elektro, kde si môžete mnohé modely aj vyskúšať.

Otázky a odpovede – FAQ

Ak máte otázky ohľadom testovaných produktov alebo chcete vedieť viac o tom, ako vybrať klasický vysávač do vašej domácnosti, zanechajte nám komentár. Radi vám pomôžeme a zodpovieme na vaše otázky. Sekciu Otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme. Prípadné dotazy vám priamo zodpovieme alebo doplníme do návodu.

Faktom je, že na životnosť elektromotora vplýva aj to, akú údržbu realizuje sám spotrebiteľ. Začína sa to od pravidelného vyprázdňovania nádoby, vrecka či výmeny alebo umývania filtrov. Toto všetko môže výrazným spôsobom vplývať na výkon i výdrž motora. Životnosť motora v odborných testoch je normovaná na 500 hodín. Ak vysávač dosiahne túto hodnotu, testom úspešne prešiel. V praxi sa však nachádza množstvo vysávačov, ktorých motor zvládne v priemere 300 až 400 hodín. Následne dochádza k strate výkonu.

Bezpochyby sú pre alergikov najlepšou voľbou vodné vysávače. Tie disponujú najvyššou úrovňou filtrácie. Okrem toho, že v nádobe s vodou, ktorá funguje ako vodný filter, sa zachytávajú hrubé nečistoty, voda eliminuje vírenie prachu a prachové častice. Pri vyprázdňovaní prach neuniká. Vodné vysávače navyše disponujú aj prídavným filtrovaním, najčastejšie v podobe HEPA filtrácie. Vhodné sú pre alergikov aj vreckové vysávače s jednorazovými vreckami a HEPA filtračnou vložkou. 

Dôvodov môže byť viac. Najčastejšie vysávač stráca výkon z dôvodu zanesenia filtrov. Často spotrebitelia zabúdajú na predmotorový filter alebo na filter za motorom. Ich zanesenie zhoršuje prúdenie vzduchu, a to degraduje sací výkon. Klasicky môže ísť aj o problém plného prachového vrecka alebo zbernej nádoby. Najhorším variantom je už zanesenie vnútorných súčiastok motora. Prípadne sací výkon klesá aj používaním – elektromotor jednoducho stratí cyklický výkon.

Nie, mokré vysávanie nie je podmienkou. Zvážiť to musí sám zákazník pri výbere vysávača. Mokré vysávanie sa využíva najčastejšie pri vysávaní kobercov či čalúneného nábytku. Je teda na vás, do akej miery mokré vysávanie doma využijete. Za iných okolností vám totiž vysávač a jeho klasické suché vysávanie bude plne postačovať.

Predajne s elektronikou či domácimi potrebami sú istotou. Na druhej strane, nie vždy musia mať priamo v predajni také vrecká, aké si váš vysávač žiada. Ideálne je teda dostupnosť si preveriť alebo kúpiť náhradné vrecká cez e-shop. Vždy však investujte do originálneho vrecka, hoci neraz sú ceny náhradných vreciek poriadne premrštené.

Rowenta RO 3969

Klasický vysávač s nízkou hmotnosťou, vysokým sacím výkonom a vreckom Hygiene+, ktoré zvyšuje účinnosť filtrácie.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model podlahového vysávača Rowenta RO 3969 je na trhu už niekoľko rokov. Práve tento fakt je jeho nespornou výhodou. Okrem toho, že v normovaných testoch dlhodobo spĺňa náročné kritériá, referencie užívateľov z neho robia veľmi praktického pomocníka do domácnosti. Vreckový vysávač Rowenta disponuje príkonom elektromotora 750 W a s účinnosťou vysávania nemá výrazný problém. Sací výkon je možné regulovať jednoducho elektronicky otočným regulátorom. Prekážať vám môže kratší kábel, ktorý má 6,2 metra. Celkový akčný rádius je 8,8 metra. Čo je takmer o 4 metre menej ako má cyklónový vysávač Electrolux PC9-4MG.

Hladina hluku je 75 dB. V teste nás príjemne prekvapila hmotnosť vysávača – 3,85 kg je naozaj málo a manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. Pri testovaní sa ukázala o niečo horšia účinnosť vysávania kobercov so známkou C. Z praktických vlastností ešte musíme vyzdvihnúť automatické navíjanie prívodného kábla. Vreckový vysávač má objem vrecka 3 litre. Vrecká Hygiene+ je niekedy trocha zložitejšie zohnať. Model je však kompatibilný aj s inými vreckami výrobcu Rowenta. V porovnaní s ostatnými modelmi chválime aj podlahovú hubicu, rukoväť disponuje integrovanou kefkou Easy Brush, čo výrazne uľahčuje obsluhu vysávača. Hubica veľmi dobre prilieha k podlahe i keď štetiny sú trocha kratšie.

Sacia hadica nie je veľmi pružná, no ide skôr o vlastnosť nového kusu, používaním hadica povolí. Vďaka HEPA filtrácii (High Efficiency) sú eliminované všetky prachové častice a von neunikajú žiadne čiastočky prachu. Pred motorom je umiestnený penový filter. Vreckový vysávač Rowenta patrí medzi najlepšie vysávače aj vďaka nízkej spotrebe iba 28 kWh/rok. Rowenta nezabúda ani na príslušenstvo, akým je kefa na podlahu či štrbinová hubica i nadstavec na štrbiny, ktorý poslúži aj pri vysávaní auta. V pomere ceny a kvality je vysávač Rowenta RO 3969 dostupným variantom pre každú domácnosť.

Pozitíva

Praktické príslušenstvo
Nízka hmotnosť
Regulácia sacieho výkonu

Negatíva

Menší akčný rádius
Horšia dostupnosť vreciek Hygiene+
Tuhý materiál sacej hadice

Typ: vreckový vysávač ● Vysávanie: suché ● Príkon: 750 W ● Energetická trieda: A ● Hlučnosť: 75 dB ● Akčný rádius: 8,8 m ● Filtrácia: HEPA filter ● Objem vrecka/nádoby: 3 l ● Automatické navíjanie: áno ● Regulácia výkonu: áno ● Hmotnosť: 3,85 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Kärcher WD 3 1.629-800.0

od 63,90 €
Tento multifunkčný vysávač vám uľahčí život. Poradí si s mokrými i suchými nečistotami. Jeho vysoký výkon a energetická úspornosť nie sú jedinými...

Kärcher Puzzi 10/1 1.100-130.0

od 567,00 €
Extraktor je vybavený podlahovou hubicou a aj hubicou na čalúnenie. Je ideálny pre použitie na efektívne hygienické čistenie menších alebo...

ETA 1519 90000 AVANTO

od 83,48 €
Tento vreckový vysávač s Eco motorom ušetrí množstvo elektrickej energie, ponúkne dostatočný príkon a poteší tichým chodom. Samozrejmosťou je...

ETA 3519 Avanto

od 97,88 €
Ak je pre vás čistota dôležitá, máte alergiu alebo domácich miláčikov, potom určite oceníte výkonný, bezpečný a spoľahlivý vysávač. Ak sa k tomu...

Kärcher SE 5.100 1.081-200.0

od 239,90 €
Už žiadne namáhavé drhnutie kobercov. S tepovačom, resp. extraktorom Kärcher čistiaci prostriedok prenikne do hĺbky vlákien a následne sa vysaje...

Sencor SVC 45 EUE3

od 33,28 €
Skladný vreckový vysávač ponúka mimoriadne výkonný motor, 5-stupňový systém filtrovania a termostat, efektívne zabraňujúci nežiaducemu prehriatiu...

Bosch EasyVac 3

od 76,90 €
Hlavné znaky produktu Priestorovo úsporné ukladanie vysávačov vďaka pohodlnému pripájaniu hadice a príslušenstva Všetko požadované...

Kärcher VC 3 1.198-125.0

od 84,49 €
Ak túžite po hygienicky čistej domácnosti a zároveň chcete ušetriť, tento vysávač vám určite padne do oka. Viacstupňová filtrácia a účinný HEPA...

Kärcher SE 4002 1.081-140.0

od 213,90 €
Predstavujeme špeciálny vysávač kategórie 3 v 1, známej aj ako extraktory. Prístroj s príjemným a jednoduchým ovládaním je ideálny na čistenie...

Electrolux EEG41IW

od 55,90 €
Klasický vreckový vysávač má elegantný dizajn a nadčasovú výbavu. Vďaka dosahu kábla s ním môžete pohodlne vysať bežnú miestnosť. Mäkké kolieska...

Kärcher SE 6.100

od 335,00 €
Všade tam, kde je potrebné hygienické čistenie až do hĺbky vlákien, prichádza na rad čistič kobercov a tvrdých podláh SE 6.100. Čistiaca tekutina...

ETA Salvet 0513 90000

od 78,80 €
Tento vysávač ponúka množstvo výhod. K tým najdôležitejším patrí úspora elektrickej energie, vysoká účinnosť vysávania, dva kvalitné HEPA filtre...

Ďalšie články z kategórie Vysávače

Vaše hodnotenie:
(92%)

Komentáre
Lenka 04.Mar.2021

My máme Etu Avanto a fakt dobre vysáva psie chlpy, je super, že je tichý, nášho psa veľmi nedráždi :)

Odpovedať

Sandro 17.Mar.2021

Bezvreckový vysávač je podľa mňa lepšia voľba. Doma máme vysávač s textilným vreckom a otrasne sa to čistí a vysypáva. Nabudúce radšej ten s vodným filtrom alebo s cyklónovým efektom.

Odpovedať

Simona 25.Mar.2021

Uvažujem nad výmenou vysávača a zaujal má Víťaz testu. Má s ním niekto skúsenosti? Naozaj tak dobre vysáva?

Odpovedať

Aďa Š. 03.Jun.2021

mám s ním skúsenosti a áno, vysáva naozaj dobre, výkon sa dá regulovať, je tichý a kompaktný, značka Miele je kvalitná

Miriam 06.Apr.2021

Na Vianoce sme vymenili klasický vysávač za tyčový a musím povedať, že klasický vysávač je lepší a praktickejší. Mali sme Zelmer (hoci vyprázdňovanie vrecka nebolo veľmi pohodlné), ale dalo sa s ním dostať všade a aj steny som mohla bez problémov raz za čas povysávať.

Odpovedať

Palino 26.Apr.2021

dávam prednosť vreckovému vysávaču s vymeniteľnými vreckami, myslím, že údržba je jednoduchšia. doma mám etu, na chate lacný sencor, ale musím povedať, že čistí super. je výkonný, tichý a za tú cenu sa nie je na čo sťažovať

Odpovedať

Inga 08.Jun.2021

Na klasiku nedám dopustiť, naša eta dobre vysáva, predáva sa s dobrým príslušenstvom, je tichá a malá, má dlhú šnúru

Odpovedať

Leo 15.Jun.2021

Po návšteve kamenného obchodu spolu s manželkou sme sa rozhodli pre vysávač Miele C1 PowerLine. Presvedčilo nás kvalitné spracovanie aj samotné parametre. Vysávač je výkonný a perfektne vysáva dokonca aj na najnižšom stupni regulácie. Výkon si môžete nastaviť podľa seba, podľa toho, ako veľmi znečistený je priestor, ktorý chcete vysávať. Oceňujeme, že vysávač je tichý, má dostatočne dlhý kábel a tri kolieska, ktoré sú otočné o 360 stupňov. Pohyb vysávača je možný každým smerom. Vysávač je skladný a má dve parkovacie plochy.

Odpovedať

Magda V. 01.Jul.2021

Chcela som lacný bezvreckový vysávač, ktorý bude mať postačujúci výkon. Všetko toto spĺňal Sencor SVC 511TQ, ktorý som navyše získala za veľmi sympatickú cenu. :-) Vysávač je malý, ľahký, dobre sa s ním manipuluje a je aj výkonný. Bežné smeti bez problémov povysáva. Dĺžka kábla je primeraná, aj keď by som privítala o trošička dlhší kábel. Vysávač je tichý, jednoducho sa vyprázdňuje a čistenie nádoby s prachom je rýchle. Saje veľmi dobre, až mám občas pocit, že príliš dobre. :-) Za tie peniaze som s ním maximálne spokojná. Ešte treba dodať, že nemá teleskopickú tyč, ale len dve plastové rúrky, ktoré sa do seba zasúvajú, avšak toto pre mňa nepredstavuje až taký problém.

Odpovedať

Evička T. 01.Aug.2021

Som veľmi spokojná s vysávačom ETA 3519 Avanto. Je to kvalitný produkt, výkonný a zároveň s tichým chodom. Cena bola dobre nastavená a navyše bolo v balení aj mnoho doplnkov, ktoré uľahčujú vysávanie. Oceňujem dlhú hadicu, ktorá je vhodná na vysávanie veľkej plochy bez nutnosti ťahania vysávača. Nenechajte sa oklamať výkonom, pretože podľa papierov má len 800 W, no v praxi je sací výkon naozaj silný. Páči sa mi aj dizajn vysávača, mám ho v modro-oranžovej farbe. Rozmerovo je vysávač menší, preto sa zmestí kamkoľvek pri skladovaní. Váha samotného vysávača je cca. 5 kilogramov. Plus dávam za plynulú reguláciu výkonu. Vyzdvihnutie si zaslúži aj parádna turbo kefa, ktorá dokáže pozbierať všetky vlasy či chlpy. Za tú cenu to bola veľmi dobrá kúpa.

Odpovedať

Veronika 23.Sep.2021

Používam vysávač Electrolux, s ktorým dokážem povysávať aj ťažko dostupné miesta. Vysávač je tichý, ľahko sa s ním manipuluje, má veľmi dobrý sací výkon a je skladný. Nepotrebujem žiadne moderné funkcie navyše a klasický vreckový vysávač mi úplne postačuje.

Odpovedať

Ondrej 23.Sep.2021

Nepochybujem že MIELE robí dobré vysávače, ale som prekvapený, že dopadol lepšie ako ROWENTA. Ak si porovnám parametre Miele C1 vs. Rowenta RO 7487 napr. na Heureka.sk, tak je vo všetkých parametroch lepšia ROWENTA. Má VÝRAZNE nižšiu hlučnosť, polovičnú spotrebu, väčšie vrecko, dlhší kábel a hlavne lepšie hodnotenie vysávania tvrdej podlahy aj koberca (A a A) aj emisií prachu (tiež A). Rád by som vedel ako prebiehajú vaše testy a na základe akých postupv ste dospeli k víťazovi. Starší model Rowenty mi slúžil asi 13 rokov a bol som mimoriadne spokojný.

Odpovedať

redakcia TestMagazin.sk 24.Sep.2021

Dobrý deň, pán Ondrej.
Náš porovnávací test je vždy založený na vopred stanovenej odbornej testovacej metodológií a porovnávaných parametroch. Vychádzame z viacerých zdrojov, zahraničných i konkurenčných testov a do úvahy berieme i referencie spotrebiteľov. Ako naše testy prebiehajú sa dozviete na našej stránke v sekcii, Ako testujeme, a takisto základné postupy uvádzame aj v každom porovnávacom teste spotrebičov. Produkty a parametre neporovnávame len cez portál Heureka.sk. Tieto údaje sú často len orientačné. Jednotlivé parametre overujeme aj u viacerých predajcov, vďaka čomu naše testy získavajú, čo najväčšiu objektívnosť i presnosť. Ak priamo porovnávame vysávače Miele C1 PowerLine a Rowenta RO 3969, áno máte pravdu, že Rowenta je tichšia o 4 dB, čo však nie je pri vysávačoch tak výrazný rozdiel. Zároveň, maximálnu hlučnosť dosahuje Miele len pri najvyššom výkonovom stupni, ktorý často spotrebiteľ ani nevyužije. Bežne je hlučnosť na úrovni 70 až 75 dB. Takisto je Rowenta úspornejšia, treba však brať do úvahy, že Miele má výkonnejší elektromotor (aj preto je hlučnejší). Väčšie vrecko má vysávač Miele, akčný rádius má taktiež lepší Miele, nerozhoduje len dĺžka prívodného kábla, ale praktická vzdialenosť, do ktorej s vysávačom dosiahnete aj vrátane hadice či trubice. Miele/Rowenta, normovaná trieda účinnosti vysávania kobercov C/C, podlahy B/A. Spotrebitelia si sací výkon v praxi pochvaľujú pri oboch vysávačoch či sa už jedná o koberce alebo podlahy. Oba vysávače majú viacstupňový filtračný systém s účinnou elimináciou roztočov a alergénov. Čím Miele rozhodne presvedčí oproti Rowente je kvalita spracovania, materiály a kvalitné príslušenstvo. Nejedná sa o "lacnejšie" plasty, ale kvalitné hadice, pevnú hubicu a trubicu, celkovo lepšie spracovanú konštrukciu, čím sa dá predpokladať aj dlhšia životnosť. Dnes výrobcovia práve na kvalite plastov, úchytov a kĺbov šetria a pri neopatrnom zaobchádzaní sa môže ľahko stať, že sa zlomí komponent, ktorý už nevymeníte. Samozrejme, spotrebiteľ musí brať do úvahy vyššiu cenu vysávača. Komplexne však Miele z nášho porovnania vyšiel ako kvalitnejší vysávač. Určite môžeme odporučiť oba vysávače, koniec koncov, preto sa nachádzajú v našom výbere najlepších klasických vysávačov.
S pozdravom
redakcia Testmagazin.sk

Marek 21.Oct.2021

Výkonný a nenáročný vysávač na obsluhu je Kärcher WD3. Vydrží všetko, no zároveň je ľahký a veľmi dobre sa s ním manipuluje. Sací výkon je super. Ťah dokáže vytiahnuť z koberca aj chlpy a vlasy. Používam ho nielen v dome, ale aj v aute. Jediným mínusom pre niekoho môže byť vyššia hlučnosť, no mne to až tak nevadí.

Odpovedať

Agáta 23.Nov.2021

Malý, ale výkonný vysávač je Bissell SpotClean, ktorý sme si nedávno kúpili do nového bytu. Hubica je šikovná a dokážem sa s ňou dostať všade, kam je treba. Vysávač je úžasne skladný a vhodný na prenášanie. Čistí super, len sme zistili, že ak sa niečo časom opotrebuje, napr. hubica, bude problém zohnať originálny diel.

Odpovedať

Bora 16.Dec.2021

ETA Salvet má pomerne silné sanie aj na nízkom stupni. Vysávač vyzerá pekne, dobre sa mi s ním manipuluje a je tichý. Oceňujem dodávané príslušenstvo aj dlhý kábel. Prach vysaje z kobercov aj podlahy a plusom je regulácia sania. Je tu päť vymeniteľných nadstavcov aj dostatočne veľká nádoba na prach.

Odpovedať

Noro 08.Feb.2022

Vysávač Electrolux PC91-4MG je tichý a saje veľmi silno. Je aj ľahký a pekný a bez vreciek, čo je pre mňa super ekologické riešenie. Plusom je dlhý kábel, no a mínusom horší úchop v zvislej polohe. Oproti konkurencii v danej cenovej kategórii je kvalita spracovania na úrovni.

Odpovedať

Roma 23.Feb.2022

Praktický a ľahký vysávač spolu s tepovačom je Kärcher SE 6.100 1.081-220.0. Je to pre nás osvedčená značka a s výkon aj funkciami sme spokojní.

Odpovedať

Vierka 17.May.2022

Z vysávača Sencor SVC 511TQ mám zmiešané pocity, bol za výhodnú cenu, no mám pocit akoby sa trubica príliš ohýbala a bojím sa, že sa čoskoro zlomí. Vysávač je malý, ľahký a skladný, preto sa s ním dobre pracuje. Je ideálny na vysávanie menších plôch. Celková jeho konštrukcia však pôsobí krehko, lebo pol použitý jemný plast. Uvidím teda časom, koľko tento vysávač vydrží.

Odpovedať