Akumulátorové kosačky

Najlepšie akumulátorové kosačky 2024 + recenzie

Žiadny elektrický kábel. Žiadna nutnosť tankovať. Absolútne tichý chod a jednoduché ovládanie. Koniec škodlivým emisiám a minimálna údržba. Aj týmito prívlastkami môžeme charakterizovať výhody akumulátorovej kosačky. V našom porovnávacom teste nájdete výber najlepších akumulátorových kosačiek, ktoré sú dostupné na našom trhu. Výberu sme venovali približne 70 hodín a najlepšou aku kosačkou sa stala Makita DLM382Z so záberom 38 cm a kvalitnou konštrukciou. Akumulátorová kosačka na trávu je kompromisom medzi elektrickou a benzínovou kosačkou. Výkonom sa benzínovej kosačke rovnať nemôže a doba kosenia je obmedzená určitou kapacitou batérie. Akumulátorové kosačky sú určené primárne pre klasické trávnaté záhrady okolo domu, čo neznamená, že si neporadia aj s vyšším porastom. Ako si vybrať kosačku s akumlátorovým pohonom, vám poradíme v nasledujúcom texte.

Publikované: 02.06.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú akumulátorovú kosačku si kúpiť?

V prvom rade je potrebné si zdôvodniť, či je pre vás práve akumulátorová kosačka tou správnou voľbou. Odpovedzte si teda na otázky, kde kosíte, v akom teréne, ako často a akú veľkú plochu. Ak by vás výdrž batérie a jej do istej miery limitovaný výkon neobmedzovali, potom netreba pochybovať o tom, že aku kosačka vaše očakávania splní. Sú ľahko ovládateľné a potreba údržby je minimálna. V zásade je reč len o prevádzkovej údržbe – čistenie, ostrenie noža, kontrola technického stavu. Veľa modelov nedisponuje pojazdom, čo je tiež jedným z dôkazov, prečo takéto prevedenie kosačky nie je konštruované pre veľké plochy s hustým a vysokým porastom. V tejto sekcii nájdete výber toho najlepšieho z nášho porovnania.

Názov Hodnotenie Detail
Makita DLM382Z 5* Zobraziť produkt
Einhell GE-CM 18/33 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 70375-0 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Makita DLM382Z

Makita DLM382Z

Akumulátorové napätie 2x 18 V, záber 38 cm, kôš s kapacitou 40 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 75 mm, pojazd nemá.

Zobraziť viac info

Jednoduchá, no výkonná kosačka s akumulátorovým pohonom ponúka kvalitné spracovanie a veľmi dobré výkonnostné parametre. Záber kosačky je 38 cm a kapacita zberného koša predstavuje 40 litrov. Kosačka je určená pre priestor s maximálnou výmerou 600 m2. V balení nenájdete akumulátory, ktoré potrebujete rovno dva. My odporúčame siahnuť po akumulátore Makita BL1860B, ktorého kapacita je 6 000 mAh. Kosačka má skvelú ergonómiu a dobre sa ovláda. Medzi funkciami je aj mulčovanie.

Cenový trhák
Riwall PRO RALM 3820

Riwall PRO RALM 3820

Akumulátorové napätie 2x 20 V, záber 38 cm, kôš s kapacitou 40 litrov a indikátorom stavu naplnenia, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 75 mm, pojazd nemá.

Zobraziť viac info

Ak je pre spotrebiteľa cena rozhodujúcim parametrom, potom kosačka Riwall bude skvelou možnosťou. Nezaostáva záberom, ktorý je 38 cm. Zberný kôš má 40 litrov a predovšetkým poteší fakt, že už v základe dostanete v rámci dodávky dva akumulátory s kapacitou 4 000 mAh a tiež dve nabíjačky. Pre svoj chod potrebuje kosačka obe batérie. Kosačka je vhodná pre plochy na úrovni 500 až 600 m2. Použitý je klasický uhlíkový motor, ktorý je hlučnejší. Plasty sú kvalitatívne priamo úmerné cene.

Náš TIP
Riwall PRO RALM 4640SPi

Riwall PRO RALM 4640SPi

Akumulátorové napätie 1x 40 V, záber 46 cm, kôš s kapacitou 60 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 75 mm, pojazd.

Zobraziť viac info

Český výrobca zaujme týmto modelom tých, ktorým sa žiada akumulátorová kosačka s pojazdom. Prístroj okrem pojazdu ponúka veľký záber až 46 cm. Kosačka zvládne mulčovanie, bočné vyhadzovanie i zber do koša. Mulčovacia záslepka je súčasťou balenia podobne ako bočný deflektorKapacita zberného koša je až 60 litrov. Prístroj, ale nie je dodávaný s akumulátorom. Odporúčame 6 Ah akumulátor Riwall Pro RAB 640. Ovládanie je jednoduché. Kvalita plastov je na dobrej úrovni a veľkým plusom sú aj veľké kolesá.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri výbere modelov do nášho porovnávacieho testu sme postupovali systematicky na základe vopred stanovenej metodológie. Vychádzali sme z dostupných modelov akumulátorových kosačiek na našom trhu. Hodnotili sme najdôležitejšie vlastnosti a parametre, ktoré spotrebitelia pri výbere zvažujú najviac, aby sme náš výber čo najviac priblížili potrebám spotrebiteľa. Nemalú rolu na hodnotení produktov mali referencie samotných zákazníkov.

Pri výbere sa spotrebitelia často riadia tým, aké majú od kosačky očakávania, a to spravidla z pohľadu toho, akú plochu zvládne pokosiť. Sú aku kosačky, ktoré dokážu pokosiť plochu 300 m2, ale tiež modely, ktoré pokosia plochu 600 až 1 000 m2. Záleží tak od potreby spotrebiteľa. Dôležitú rolu zohráva v tomto prípade aj kapacita akumulátora, ktorá okrem iných faktorov určuje samotnú výdrž. Na trhu sú modely s kapacitou akumulátora 3 Ah až 10 Ah. Rozhodovať sa môže zákazník tiež podľa šírky záberu. Aj tu je rozpätie pomerne široké od 32 cm až po 46 cm. Tie najlepšie majú záber noža aj 53 cm, kde sa tento parameter už odráža i na vyššej cene. Nemenej dôležitá je kvalita spracovania a použité materiály. Taktiež môže rozhodovať prítomnosť pojazdu, indikátor plnosti koša alebo iné funkcie.

Veľkosť kosenej plochy
Výdrž akumulátora
Šírka záberu
Kvalita spracovania
Funkcie a príslušenstvo
Hmotnosť

Zakladáme si na tom, aby si spotrebitelia na základe našich porovnávacích testov dokázali vybrať to najlepšie. Uskutočnili sme preto prieskum trhu, ktorým sme identifikovali ponuku na našom domácom trhu. V našom teste sa ocitli akumulátorové kosačky BoschMakita, ale aj aku kosačky na trávu Riwall či Hecht. Taktiež kosačky značky EgoPower+. Ide o renomovaných výrobcov, ktorí majú na trhu veľmi dobrú reputáciu. Dostupnosť produktov sme overovali u predajcov ako Datart.sk, Hej.sk, Mall.sk a mnoho ďalších špecializovaných predajcov. K prieskumu trhu nám poslúžila databáza portálu Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie akumulátorových kosačiek

Naše recenzie akumulátorových kosačiek na trávu sú objektívne a nezávislé. Naši redaktori vychádzajú z dostupných technických parametrov a informácií predajcov i výrobcov. Súčasťou hodnotenia sú taktiež názory a skúsenosti zákazníkov, ktoré v každom teste zohľadňujeme. Žiadny výrobca ani predajca nie je propagovaný za účelom reklamy. Cieľom recenzií je poukázať na silné, ale tiež slabé stránky jednotlivých modelov. Prečítajte si detailné recenzie na najlepšie kosačky s aku pohonom, ktoré vám pomôžu vybrať si čo najlepšie.

Víťaz testu

Makita DLM382Z

Akumulátorové napätie 2x 18 V, záber 38 cm, kôš s kapacitou 40 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 75 mm, pojazd nemá.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Akumulátorové kosačky Makita si zákazníkov získali. Značka má v tomto segmente veľmi dobré renomé. Daný model sa v našom teste nachádza vďaka pozitívnym recenziám spotrebiteľov. Zaujme aj kvalitným spracovaním a solídnym výkonom. Určený je pre plochy s výmerou 500 až 600 m2.

Makita DLM382Z je pomocníkom v záhrade, ktorý bez problémov zvládne kosiť, mulčovať a zbierať do zberného koša. Mulčovacia záslepka síce nie je súčasťou balenia, no samotný kôš môžete odňať a vyklápacie dvierka sa uzatvoria, záslepka tak nie je nutná, čo uvádzajú aj samotní spotrebitelia. Kapacita koša je 40 litrov a nechýba indikátor naplnenia. V danej triede existujú aj modely s väčšou kapacitou. Šírka záberu kosačky je 38 cm. Je teda veľmi jednoduché s kosačkou manipulovať a jednoducho sa ovláda v členitom teréne, kde sa nachádzajú stromy, kríky či skalky. Hmotnosť je len 14,5 kg.

Nevýhodou je určite, že nemožno nastaviť výšku rukoväte, čo môže vyšším ľuďom nad 190 cm pri kosení vadiť. Kosačka disponuje výškovým nastavením úrovne kosenia. Celkovo je k dispozícii až 13 polôh s výškou od 20 do 75 mm. Kosačka disponuje XPT úpravou proti striekajúcej vode, takže kosačke neprekáža ani kosenie mierne mokrej trávy. Zariadenie je bez pojazdu.

Pohon je riešený dvoma akumulátormi, ktoré však nie sú súčasťou dodávky. S jedným akumulátorom kosačku nemožno naštartovať. Kosačka je určená pre plochy na úrovni 500 až 600 m2. Odporúčame siahnuť po akumulátoroch Makita BL1860B s kapacitou 6 000 mAh. S ich výdržou a výkonom sa bez problémov dostanete na hornú hranicu výdrže, čo ovplyvňuje aj samotný terén. Lacnejšiu alternatívu predstavuje Makita BL1830B s kapacitou 3 000 mAh. O stave batérie vás informuje samotný LED indikátor, ktorý je priamo na akumulátore. Je potrebné si dokúpiť nabíjačku.

Spotrebitelia veľmi chvália kvalitu konštrukcie. Šasi kosačky je celoplastové. Taktiež samotné batérie sú umiestnené pod tónovaným plastovým krytom. Tónovaný kryt eliminuje priame slnečné žiarenie a zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Košu nechýba držadlo a ide o kombináciu plastu a textílie. Kolieska majú pogumovaný povrch, čo je pri pohybe na tráve taktiež výhodou.

Zákazníci na slovenskom trhu kosačku hodnotia veľmi pozitívne. Najčastejšie adresujú slová chvály samotnej konštrukcii. Hoci ide o celoplastové prevedenie, materiály vôbec nie sú labilné, naopak, konštrukcia pôsobí veľmi odolne. Výrobca uvádza aj stupeň krytia XPT voči striekajúcej vode. Pozitívne je jednoduché ovládanie, no škoda, že nie je možné regulovať výšku riadidiel kosačky. Kolieska majú pogumovaný dezén a oceľové ložiská. Nízka hmotnosť je taktiež z hľadiska manipulácie pozitívna. Kosačka nemá pojazd.

Výkon kosačky niektorým stačí viac, iným už menej. Ide však o aku kosačku určenú na pravidelnú údržbu trávnika. Optimálna výška trávy na kosenie sú 4 až 5 cm. Akumulátorová kosačka Makita nie je určená na kosenie vyšších trávnatých porastov alebo odolnejšej buriny. V takom prípade sa môže dostaviť zastavovanie a dusenie kosačky. Akumulátory nie sú súčasťou dodávky, no s určitosťou odporúčame viackapacitné. V balení nie je ani nabíjačka. So záberom kosenia 38 cm sú zákazníci spokojní. Väčší záber 43 cm ponúka kosačka Makita DLM432PT2, ktorá má aj väčší zberný kôš s objemom 50 litrov.

Pozitíva

Kvalitné spracovanie
Jednoduché ovládanie – nízka hmotnosť
Kvalitné kolieska

Negatíva

Bez akumulátorov
Nemožné nastaviť výšku rukoväte

Odporúčaná plocha kosenia: 600 m2 ● Akumulátorové napätie: 2x 18 V ● Kapacita akumulátora: bez akumulátora ● Šírka záberu: 38 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 40 litrov ● Výška kosenia: 20-75 mm ● Hmotnosť: 14,5 kg

Cenový trhák

Riwall PRO RALM 3820

Akumulátorové napätie 2x 20 V, záber 38 cm, kôš s kapacitou 40 litrov a indikátorom stavu naplnenia, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 75 mm, pojazd nemá.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hobby akumulátorová kosačka Riwall je určená pre nenáročných spotrebiteľov, ktorí však požadujú pravidelnú starostlivosť o trávnik okolo domu, v predzáhradke alebo na chate. Najväčšou výhodou tohto modelu je, že je dodávaný s akumulátormi i dvoma nabíjačkami. Kosačku testoval a odporúča aj český magazín Receptář prima nápadů.

Čím zaujme v prvom rade, je nízka cena. Nejde o to, že by bol Riwall najlacnejším modelom aku kosačky na trhu, no v danej cenovej triede ponúka solídne parametre a skvelé príslušenstvo. Záber kosenia je 38 cm. Výrobca odporúča kosačku na plochy 500 až 600 m2. Rátať v tomto cenovom strope ešte nemôžete s pojazdom. Kosačka však zvláda kosiť a zbierať do zberného koša. Mulčovací klin nie je súčasťou dodávky. Možný je tak len zber do koša alebo zadné vyhadzovanie. Zberný kôš má kapacitu 40 litrov a taktiež má indikátor stavu naplnenia.

Výška kosenia sa nastavuje centrálne za pomoci jednoduchej páčky. Kosiť môžete na 25 až 75 mm, na výber máte zo 6 polôh. Kolieska sú celoplastové a zadné majú väčší priemer. Štartovanie je možné za pomoci tlačidla. Kosačka nemá žiadne emisie, no oproti konkurentom je samotný uhlíkový elektromotor počuť viac. Celoplastové telo z polyméru je odolné, no vyhotovenie niektorých častí nepôsobí práve trvácnym dojmom. Na prvý pohľad je však kosačka robustná.

Konkurentov tromfne aj tým, že ku kosačke nemusíte nič dokupovať. Súčasťou balenia sú dve 4 000 mAh batérie a taktiež dve 20 V nabíjačky. Celková kapacita batérií je teda 8 000 mAh. V praxi spotrebitelia uvádzajú, že výdrž sa pohybuje na avizovanej úrovni 500 až 600 m2, čo je veľmi dobrý výsledok. Stále je totiž reč o lacnej aku kosačke s batériami a nabíjačkami. Akumulátory sú kryté pod tónovaným krytom. Na batérie máte taktiež plnú záruku 2 roky. Kosačka sa dobre ovláda, rukoväť je sklopná. Hmotnosť celej konštrukcie je len niečo cez 15 kg a bez problémov kosačku môžete prepravovať aj v aute.

Českého výrobcu Riwall musíme rozhodne oceniť. V danom segmente prináša to, čo mnoho spotrebiteľov hľadá. Akumulátorovú kosačku s batériami a nabíjačkami. Žiadna výrazná investícia navyše vás teda už nečaká. Z hodnotení zákazníkov vnímame kritiku smerom ku kvalite niektorých plastových častí, no kvalita je priamo úmerná cene. Celé šasi pôsobí veľmi robustne. Motor je hlučnejší a vo vyššej tráve spomaľuje, čo spotrebitelia taktiež avizujú. Vychádzajúc z názorov zákazníkov, s kosačkou sa dobre manipuluje a používateľom sa pozdáva aj dizajn.

V balení sú dve nabíjačky a vy tak môžete po vybití nárazovo nabiť obe. Po úplnom vybití je čas nabíjania na maximum okolo 90 minút. Kosačka Riwall zvládne pokosiť dostatočnú plochu. Výhodou je aj nulová údržba. Kosačka nedisponuje pojazdom, no v takom prípade odporúčame Riwall PRO RALM 4640 SPi so záberom až 46 cm, no v tomto prípade bez akumulátora a nabíjačky.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Dve batérie nabíjačky v balení
Jednoduchá na montáž ľahké ovládanie

Negatíva

Nevhodný na hustejšiu trávu
Menej odolné plasty
Vyššia hlučnosť

Odporúčaná plocha kosenia: 600 m2 ● Akumulátorové napätie: 2x 20 V ● Kapacita akumulátora: 2x 4 000 mAh ● Šírka záberu: 38 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 40 litrov ● Výška kosenia: 25-75 mm ● Hmotnosť: 15,4 kg

Náš TIP

Riwall PRO RALM 4640SPi

Akumulátorové napätie 1x 40 V, záber 46 cm, kôš s kapacitou 60 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 75 mm, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Mať doma kosačku, ktorá nepotrebuje benzín a nemusíte mať na blízku ani prívodný kábel, je možné. Riwall PRO RALM 4640 je akumulátorová kosačka a navyše je v tejto bezkonkurenčnej cene vybavená aj pojazdom. Výrobca využíva silu jedného akumulátora, ktorý však nie je súčasťou dodávky. Poteší šírka záberu a veľký zberný kôš.

V danej cenovej triede len ťažko natrafíte na takýto pomer ceny a výbavy, ktorú ponúka práve kosačka Riwall. Hlavným dôvodom je, že oproti ostatným konkurentom je vybavená pojazdom. Ten síce nemá reguláciu rýchlosti, no prácu s kosačkou výrazne uľahčuje. Túto funkciu určite ocení aj ženské pohlavie. Okrem toho zvláda kosenie, bočné vyhadzovanie i mulčovanie. Mulčovacia záslepka i bočný deflektor pre usmernenie vyhadzovania trávy sú súčasťou balenia. Zber do koša je bezproblémový. Kôš kombinuje plast a textíliu, má masívne madlo a dobre sa upevňuje. Tráva nevypadáva. Objem koša je 60 litrov.

Štartovanie kosačky za pomoci tlačidla je komfortné. Rukoväť je sklápateľná a môžete si ju tak prispôsobiť podľa potreby. Ovládanie je pohodlné, no hmotnosť stroja je ťažšia. Riwall váži až 27 kg. Môže za to oceľové šasi. Hmotnosť navyše nie je pri aku kosačke práve vítaná z pohľadu vyššej spotreby energie. Záber žacieho noža je 46 cm. Kosačka je rozhodne vhodná aj pre väčšie trávnaté plochy. Bezuhlíkový motor PowerMax je tichý a hlavne má dostatok výkonu, keď je ho treba. Pracuje v rozmedzí 2 800 až 3 300 ot./min. Výkon však nepreceňujte. Lúky a polia s aku kosačkou kosiť v tomto prípade nebudete.

Kosačka umožňuje regulovať výšku kosenia. Pri vysokej tráve určite odporúčame nastaviť kosenie na vyššiu úroveň a pri druhej etape kosenia znížiť na požadovanú výšku. Vyhnete sa tak duseniu motora. Výšku kosenia môžete pohodlne regulovať v 7 pozíciách od 25 až po 75 mm. Výhodou sú pri ovládaní kosačky aj veľké kolesá. Predné majú priemer 180 mm a zadné až 250 mm. Oceľové časi pôsobí odolne, kosačka celkovo pôsobí už na pohľad veľmi robustne. Spotrebitelia sú spokojní so samotnou kvalitou kosenia, problémom nie je ani mokrá tráva.

Zariadenie je dodávané bez akumulátora. Potrebná je teda investícia do batérie. Na výber máte z viacerých možností. Najčastejšia spotrebitelia siahajú po batérii Riwall Pro RAB 440 s kapacitou 4 000 mAh. Jej kapacita vám vystačí na zhruba na 400 m2 kosenia. Omnoho viac vám odporúčame investovať do akumulátora Riwall Pro RAB 640 s kapacitou 6 000 mAh. Samotný výrobca uvádza, že kosačka je vhodná na trávnaté plochy s výmerou okolo 1 000 m2. V praxi sa so 6 Ah akumulátorom dostanete na úroveň 800 m2. Prirodzene, záleží aj od typu terénu. Riadidlá majú mäkčený úchop, čo pri ovládaní takisto zvyšuje komfort.

Viacerí spotrebitelia boli z kosačky milo prekvapení. V danej cene totiž pojazd nie je samozrejmosťou. Oceľové šasi už vôbec. Kosačka je kvalitne spracovaná, dobre sa ovláda aj napriek väčšej hmotnosti. Zákazníci si pochvaľujú kvalitné prevedenie. Dodávaná nie je s batériu ani s nabíjačkou. Je potrebné ich dokúpiť. Výkon kosačky je dostatočný, motor je výkonný a tichý. Ide o novší bezuhlíkový motor s nižšími otáčkami. Pojazd nemá reguláciu rýchlosti, no pracuje spoľahlivo. Ak je pre vás pojazd podmienkou, odporúčame vám pozrieť sa na aku kosačku Hecht 5046. Má rovnaký záber i kapacitu zberného koša a dodávaná je aj s mulčovacou záslepkou.

Pohyb v teréne uľahčujú veľké kolesá. Regulovať možno výšku kosenia centrálnym nastavením – výberom zo 7 polôh. Riadidlá sú ergonomické a majú mäkčený úchop. Štartovanie je za pomoci jedného tlačidla. Riwall pokosí aj mokrú trávu, dokáže mulčovať, zbierať do koša a má bočný deflektor pre bočné vyhadzovanie trávy. Zberný kôš má objem až 60 litrov. Zákazníkov teší bezúdržbovosť kosačky a slušná výdrž na jedno nabitie.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Pojazd kosačky (bez regulácie rýchlosti)
Jednoduchá údržba a ľahká manipulácia

Negatíva

Vyššia hmotnosť
Bez batérie a nabíjačky

Odporúčaná plocha kosenia: 1 000 m2 ● Akumulátorové napätie: 1x 40 V ● Kapacita akumulátora: bez akumulátora ● Šírka záberu: 46 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 60 litrov ● Výška kosenia: 25-75 mm ● Hmotnosť: 27 kg

Lacná kvalita

Hecht 5038

Akumulátorové napätie 1x 40 V, záber 38 cm, kôš s kapacitou 40 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 75 mm, pojazd nemá.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na prvý pohľad môže pôsobiť tento model trocha hračkársky, no vedzte, že výkonu v sebe ukrýva dostatok. V pomere k cene je slušná aj výdrž batérie. Tá však nie je súčasťou dodávky. Záber je priemerný. Kosačka je určená pre trávnaté plochy s výmerou do 600 m2. Zberný kôš má dostatočný objem.

Porovnávať aku kosačky s benzínovými náprotivkami nie je určite fér, preto ani v prípade tohto Hechtu nečakajte, že výkonom zamáva. Určite však milo prekvapí vzhľadom na vonkajší vzhľad. Kosačka má záber noža 38 cm a okrem kosenia dokáže trávu zbierať aj do zberného koša s objemom 40 litrov. Týmto možno neprekvapí, no spotrebitelia sú z výkonu elektromotora pozitívne ohromení. Pojazd k dispozícii nie je. Taktiež ku kosačke nedostanete mulčovaciu záslepku alebo bočný deflektor pre bočné vyhadzovanie.

Zberný kôš kombinuje plast a textíliu a veľmi dobre udržiava aj prach, ktorý tak neprefukuje priamo k používateľovi. Nastavenie výšky kosenia je možné, a to v štandardnom rozmedzí 25 až 75 mm. Kosačka je z pohľadu ovládania jednoduchá, veď váži len 16,4 kg. Slabším elementom sú však kolesá, ktoré sú celoplastové a pôsobia veľmi lacným dojmom. Samotné plastové šasi kosačky, hoci pôsobí hračkársky, je na tom z hľadiska odolnosti dobre. Ide o tvrdené plasty.

Aku pohon je enormne tichý a nevadilo by vám, keby vám Hecht chodí okolo uší aj celé hodiny. Okrem tichého chodu je to nula emisií, žiadny benzín, olej ani iné kvapaliny. Kosačka nie je obmedzená káblom, no výdrž udáva batéria. Kompatibilná je kosačka s 2 Ah alebo 4 Ah batériami. Rozhodne odporúčame akumulátor Hecht 005040B s kapacitou 4 000 mAh. Odhadovaná výdrž na jedno nabitie je 400 až 600 m2. Ak by vám nerobilo problém, určite si kúpte jednu batériu do zálohy a nezabudnite na nabíjačku, ktorú s kosačkou taktiež nedostanete. Pri menšej batérii rátajte s polovičnou výdržou. Štartovanie je tlačidlové a rukoväť má mäkčený úchop.

Lacná aku kosačka je pre mnohých spotrebiteľov riešením na to, aby udržiavali trávnik okolo domu v absolútnej kondícii. Ak nemáte potrebu kosiť rozľahlé plochy, Hecht 5038 môže byť vskutku optimálna voľba, ktorá nezruinuje vašu peňaženku. Spotrebiteľov teší tichý chod kosačky a prekvapil ich aj výkon. Kosačka klame telom, ktoré je celoplastové. Niektoré časti nepôsobia práve odolne a trvácne. Kosačka je dodávaná bez akumulátora. Slabinou sú tiež plastové kolieska, ktoré pôsobia naozaj hračkársky.

S kosačkou sa dobre kosí a ľahko manipuluje. Má nízku hmotnosť a ergonomické riadidlá. Záber 38 cm je dostatočný aj pre kapacitu koša 40 litrov. Zberný kôš sa ľahko upevňuje a nechýba ani praktické madlo. Ak sa vám nechcete zaoberať dokupovaním batérií či nabíjačiek, riešením je aku kosačka Riwall PRO RALM 3820, ktorá je dodávaná s dvoma batériami i nabíjačkami. Výkonom i parametrami sa Hechtu bez problémov rovná. Hecht spotrebitelia chvália aj za výsledok kosenia, kedy nezostávajú žiadne nepokosené miesta.

Pozitíva

Tichý chod
Nízka cena
Ľahko sa ovláda

Negatíva

Bez akumulátora
Kvalita niektorých plastových častí
Plastové kolieska

Odporúčaná plocha kosenia: 600 m2 ● Akumulátorové napätie: 1x 40 V ● Kapacita akumulátora: bez akumulátora ● Šírka záberu: 38 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 40 litrov ● Výška kosenia: 25-75 mm ● Hmotnosť: 16,4 kg

Pre náročných

Ego Power+ LM1903E-SP

Kapacita akumulátora 1x 5 000 mAh, záber 47 cm, kôš s kapacitou 55 litrov s indikátorom stavu naplnenia, výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 80 mm, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Aj tí najnáročnejší zákazníci označujú tento model za „Teslu“ medzi akumulátorovými kosačkami. Dôvod je zrejmý. Okrem skvelej výdrže batérie ponúka aj lákavý dizajn a množstvo praktických vychytávok vrátane LED svetlometov. Perfektne riešené je skladovanie vďaka sklápacej konštrukcii a parkovacej polohe. Nehovoriac o efektívnom výkone.

Výrobca uvádza, že výkonom sa dokáže rovnať benzínovým kosačkám. Nie celkom, ale niektorým lacnejším modelom určite, benzín má z hľadiska výkonu vždy svoje rezervy. Ak sa však pozrieme na recenzie spotrebiteľov, výkon kosačky a efektivita kosenia sú azda najlepšie v triede. Ego Power+ je dodávaná s akumulátorom a rýchlonabíjačkou. Elektromotor disponuje variabilnými otáčkami vďaka čomu problémom nie je ani vysoká tráva 10, 15 či 20 cm. Motor sa ani podľa referencií zákazníkov netrápi a zvláda aj odolnejšie trávy a buriny. Preháňať to však netreba, no husté trávnaté plochy aj s vyšším porastom nie sú rozhodne nezdolateľné.

Kosačka umožňuje zadné vyhadzovanie, zber do koša a po zakúpení mulčovacej sady aj mulčovanie. Mulčovací kit zakúpite na oficiálnej stránke výrobcu. Zberný kôš má objem 55 litrov a nechýba ani mechanický indikátor stavu naplnenia. Silnou stránkou v prípade kosačky Ego Power+ LM1903E-SP je rozhodne pojazd. Akumulátorová kosačka s pojazdom má variabilné nastavenie rýchlosti v rozmedzí od 2,2 km/h až po 5 km/h. Priamo na rukoväti sa nachádza otočný regulátor. Opomenúť nemôžeme ani fakt, že záber kosačky je až 47 cm, čo taktiež z hľadiska efektivity kosenia.

Nie nadarmo sa kosačky značky Ego Power+ označujú za Teslu vo svojej triede. Inovatívny dizajn a kvalitné spracovanie tomu nasvedčujú. Kosačka váži 25 kg a celé šasi je z odolného polykarbonátu. Konštrukcia spĺňa aj stupeň krytia IPX4 a neprekáža jej dážď ani priame slnko. Unikátny dizajn je podčiarknutý LED svetlometmi, ktoré teda určite nie sú na stroji len na okrasu a reálne s nimi môžete kosiť vo večerných hodinách. Výšku kosenia možno regulovať centrálnym nastavením od 20 do 80 mm so 7 polohami výšky kosenia. Pohyb v teréne uľahčujú pogumované veľké kolieska.

Ego Power+ je dodávaná s 5 000 mAh akumulátorom a rýchlonabíjačkou. Na jedno nabitie dokážete pokosiť reálne okolo 600 m2, čo je vskutku skvelý výsledok. Pritom sa vôbec nemusíte krotiť. Bezúdržbový 56 V bezuhlíkový motor si berie z batérie to, čo potrebuje a hospodárenie je skvelo riešené. Nehovoriac o fakte, že chod motora je veľmi tichý. Nastaviť si pre vyšší komfort môžete výšku rukoväte a veľmi dobre je vymyslené i skladovanie vďaka sklápateľným držadlám a parkovacej polohe zaberie kosačka minimum miesta. Zakúpiť je možné aj väčšie akumulátory s kapacitou 7,5 alebo 10 Ah. Ide však o pomerne drahú položku.

Výrobca svojim produktom verí, a preto dáva na kosačky samotné záruku až 5 rokov a na batérie 3 roky. Recenzie zákazníkov mu dávajú za pravdu. Dobre hodnotená je výdrž akumulátorovej kosačky a taktiež skvelá ergonómia a ovládanie. Občasné sťažnosti sa týkajú predovšetkým vyššej ceny alebo absencie mulčovacej sady. Polykarbonátová konštrukcia pôsobí odolne a celý stroj vyzerá veľmi robustne. Výdrž plastov otestujte až čas. 47 cm záber noža a 55 litrov veľký zberný kôš spolu vychádzajú veľmi dobre. Spotrebitelia sú radi za výkon, ktorý Ego Power+ ponúka. Bezkonkurenčne si poradí aj s vyšším porastom či burinou.

Záhradná technika je pritom už v základe dodávaná s 5 Ah akumulátorom a rýchlonabíjačkou. Jednou z najväčších výhod je fakt, že kosačka je bezúdržbová. Ženské pohlavie poteší pojazd, takže ju nemusia tlačiť ani ťahať. Pojazd má variabilné nastavenie rýchlosti a funguje naozaj bezproblémovo. Pri skladovaní oceníte praktické skladanie konštrukcie. Držadlá možno výškovo nastavovať. Tento model aku kosačky možno pohodlne označiť za profesionálnu záhradnú techniku.

Pozitíva

Skvelý výkon a výdrž batérie
Pojazd s reguláciou rýchlosti
Vhodná aj do vyššej trávy

Negatíva

Vyššia cena
Bez mulčovacej sady

Odporúčaná plocha kosenia: 800 m2 ● Kapacita akumulátora: 1x 5 000 mAh ● Šírka záberu: 47 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 55 litrov ● Výška kosenia: 20-80 mm ● Hmotnosť: 25 kg

Bosch AdvancedRotak 36-660

Akumulátorové napätie 1x 36 V, záber 50 cm, kôš s kapacitou 50 litrov, výška kosenia sa dá nastaviť od 25 do 80 mm, pojazd nemá.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tak trochu futuristický dizajn dodáva kosačke Bosch špeciálny nádych. Zariadenie disponuje už tradične efektívnym pohonom, ale bez pojazdu. Motor je veľmi tichý a pritom efektívny. Široký záber 42 cm je taktiež určite výhodou. Veľkou výhodou je, že v balení nájdete až dva akumulátory a takisto nabíjačku.

Technológia motorov Bosch je dobre známa aj z iných druhov záhradnej techniky alebo domácich spotrebičov. Vďaka systému ProSilence je chod motora veľmi tichý, pritom mu však výkon rozhodne nechýba. Akumulátorová kosačka Bosch AdvancedRotak 36-660 ponúka záber kosenia 42 cm. Tento rozmer je zlatou strednou cestou. Zberný kôš má objem 50 litrov. Pri kosení určite využijete možnosť nastavenia výšky kosenia v rozmedzí od 25 po 80 mm. Nastavenie výšky je centrálne za pomoci špeciálneho spínacieho tlačidla. Perfektným patentom sú jednoducho sklápateľné a teleskopické držadlá. Tie majú navyše veľmi dobré ergonomické držanie ErgoSlide.

Kosenie zvláda na výbornú aj vďaka bočným hrebeňom, ktorými pozbiera všetko, čo treba. Kosiť môžete popri skalke, terase či múriku a rotačný nôž LeafCollect precízne zlikviduje všetko, čo mu príde do cesty. Zber trávy je tak bezproblémový. Mulčovacia sada nie je súčasťou balenia. Hoci je kosačka celoplastová, je potrebné konštatovať, že plasty pôsobia odolne a celá konštrukcia veľmi robustne. Spracovanie je naozaj silnou stránkou kosačiek Bosch. So strojom sa veľmi dobre manévruje – hmotnosť je len 16,5 kg.

Veľmi pozitívne spotrebitelia budú vnímať fakt, že v balení sa nachádzajú až dva akumulátory. Pre pohon kosačky dostačuje jeden. Avšak kapacita jedného je len 2 000 mAh, čo rozhodne nie je v danej kategórii veľa. Náhradný akumulátor je teda skôr nutnosť ako benefit. Aj s oboma sa len tesne priblížite k hodnote okolo 500 až 600 m2 kosenej plochy. Doba nabíjania akumulátora sa pohybuje okolo 60 až 70 minút. Na slabšiu výdrž sa sťažujú aj zákazníci. Kosačka nie je vybavená pojazdom. Výhodou sú však minimálne nároky na údržbu.

Bosch v tomto prípade určite nesklamal, no očakávania boli vyššie. Oceňujeme fakt, že Bosch patrí k najtichším kosačkám vôbec. Akumulátorový pohon má dostatok výkonu, no s výdržou je to už horšie. V balení máte náhradný akumulátor. Oba majú kapacitu 2 000 mAh, výhodou je, že ak sa jeden vybije, môžete ho okamžite vymeniť. Súčasťou balenia je tiež nabíjačka. Kosačka je bez pojazdu a dodávaná nie je ani mulčovacia sada. Chválime efektívne kosenie a zber trávy. Pozitívom je kvalitné spracovanie konštrukcie, hoci je šasi celoplastové.

S kosačkou sa dobre manipuluje a dobre sa tiež ovláda. Veľmi dobre riešené je sklápanie rukoväte, ktorá je teleskopická. Tento model určite odporúčame pre menšie až stredne veľké záhrady. Kosačka si určite poradí s väčšou a hustejšou trávou. Zaujme aj inovatívnym dizajnom. Záber 42 cm je dostatočne veľký a zberný kôš s objemom 50 litrov taktiež nie je sklamaním. Centrálne si dokážete nastaviť aj výšku kosenia. Bosch nepatrí medzi akumulátorové kosačky s pohonom, no ak takú hľadáte, nebojte sa investovať do aku kosačky Ego Power+ LM1903E-SP, ktorá má väčší záber a vyšší výkon.

Pozitíva

Dva akumulátory v balení
Kvalitné spracovanie
Tichý a výkonný elektromotor

Negatíva

Slabá výdrž
Bez pojazdu
Bez mulčovacej sady

Odporúčaná plocha kosenia: 660 m2 ● Akumulátorové napätie: 1x 36 V ● Kapacita akumulátora: 2x 2 000 mAh ● Šírka záberu: 42 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 50 litrov ● Výška kosenia: 25-80 mm ● Hmotnosť: 16,5 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Po detailnom prieskume trhu sme sa rozhodli, že vám okrem recenzovaných modelov ponúkneme aj náš širší výber produktov. Akumulátorové kosačky v tejto sekcii nás svojimi parametrami taktiež zaujali a ich výberom chybu určite neurobíte. Vždy odporúčame, aby spotrebitelia brali do úvahy vlastné preferencie a požiadavky, jednému nemusí vyhovovať to, čo inému áno. V rozšírenom výbere nájdete viacero modelov, ktoré ponúkajú perfektné parametre. Ak vám nevyhovuje žiadny z vyššie recenzovaných modelov, pozrite sa bližšie na tieto konkrétne kosačky, ktoré vám v záhrade pomôžu. Pripravili sme k nim krátke charakteristiky, ktoré vám pomôžu sa v ponuke zorientovať.

Akumulátorová kosačka Stiga SLM 540 AE disponuje šírkou záberu 38 cm a ideálna je pre menšie záhrady. S kosačkou sa dobre manévruje aj v členitejšom teréne. Zberný kôš je z plastu a má objem 40 litrov. Zariadenie má zadné vyhadzovanie, no nie je dodávané s mulčovacou záslepkou. Súčasťou balenia je nabíjačka a akumulátor s kapacitou 4 000 mAh. Výrobca kosačku odporúča na plochu do 350 m2.

Makita DLM460Z je odolná výkonná kosačka s akumulátorovým pohonom. Zaujme oceľovým šasi a širokým záberom kosenia 46 cm. Kôš na trávu má až 60 litrov. Vhodná je na plochy s výmerou do 800 m2. Bezuhlíkový motor je tichý. Medzi funkciami je nielen kosenie, zbieranie trávy, ale aj mulčovanie. V 10 úrovniach si môžete nastaviť výšku kosenia. Súčasťou dodávky však nie sú akumulátory. Zariadenie je poháňané dvomi kusmi batérií. Odporúčame kapacitu minimálne 4 Ah.

Ak budete „loviť“ v lacných vodách, s určitosťou natrafíte aj na akumulátorovú kosačku Fieldmann FZR 70335-A. Okrem kosačky hneď v základe dostanete aj dva kusy akumulátorov s kapacitou 2 Ah. Taktiež je v balení nabíjačka. Kvalita plastov je priamo úmerná cene, no niektoré časti nepôsobia práve odolne. Záber kosenia dosahuje hodnotu 33 cm. Zberný kôš má malú kapacitu len 35 litrov. Maximálna plocha kosenia je do 350 m2. S kosačkou sa však skvele pracuje aj vďaka nízkej hmotnosti.

Gardena PowerMax 32/36 V P4A je kosačkou pre nenáročných záhradkárov. Záber predstavuje hodnotu 32 cm a veľkým bonusom je opäť fakt, že je zariadenie dodávané s dvoma akumulátormi i nabíjačkou. Kapacita akumulátorov je 2,5 Ah. Ak sa jeden vybije, druhý môžete použiť a vybitý dať priebežne nabíjať. Maximálna výška zdvihu pri kosení je 60 mm, minimálna 20 mm. Odporúčaná pracovná plocha je 200 m2. Gardena poteší kvalitným spracovaním. Dobre riešené je aj ergonomické držanie. Za slabinu považujeme práve kratšiu výdrž.

V danom segmente nie je tento výrobca úplne známym, no akumulátorová kosačka Black & Decker CLMA4820L2 má konkurentom čo povedať. Záberom 48 cm zaujme hlavne tých, ktorí hľadajú väčšie kosačky. V balení nájdete 2x 2 Ah akumulátor s napätím 18 V a nabíjačku. Pre chod kosačky sú potrebné akumulátory dva. Obsah zberného koša môže mať až 50 litrov. Štandardom je centrálne nastavené výška. Skelet kosačky je plastový.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

„Pečať“ najpredávanejšej akumulátorovej kosačky môže mať svoje dôvody. Môže to byť cenouvýkonomspoľahlivosťoukvalitou spracovania alebo inými vlastnosťami. Pozor dávajte na fakt, že najpredávanejšie nemusí vždy znamenať najlepšie. Berte do úvahy svoje nároky. V praxi najpredávanejšie akumulátorové kosačky ponúkajú potenciálnemu kupcovi viacero názorov zákazníkov, sú overené a odskúšané. Odporúčame preto prečítať si aj praktické referencie používateľov. My sme pre vás spracovali rebríček predajnosti aku kosačiek. Predajnosť sa však rýchlo mení. Tabuľku aktualizujeme v pravidelných intervaloch.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall Pro RALM 3820 5* Zobraziť produkt
Makita DLM382Z 5* Zobraziť produkt
Makita DLM330Z 5* Zobraziť produkt
Makita DLM382CM2 5* Zobraziť produkt
Riwall Pro Ralm 4640 SPi 5* Zobraziť produkt

Moderné aku kosačky sa dnes prvým modelom spred 15 – 20 rokov veľmi vzdialili. Sú plnohodnotným pomocníkom v záhrade. Pokosia veľké trávnaté plochy a výkonnejšie modely si poradia aj s vysokým porastom či burinou. K tomu všetkému bez hluku, bez emisií, bez nutnosti prívodného elektrického kábla a dolievať nemusíte ani olej či benzín. Údržba je naozaj minimálna. Stačí mať dostatok „šťavy“ v batérii a môžete vyraziť do záhrady. Ako si však vybrať to najlepšie? Ak s takouto záhradnou technikou nemáte skúsenosti, máme pre vás praktického sprievodcu výberom aku kosačky. Na základe nasledujúcich odsekov sa dozviete všetko podstatné o dôležitých parametroch, ale aj to, aká je cena akumulátorovej kosačky či to, ktorí výrobcovia sú zárukou kvality.

Ako vybrať akumulátorovú kosačku

 • Typ akumulátorovej kosačky
 • Veľkosť kosenej plochy
 • Kapacita batérie
 • Šírka záberu
 • Kapacita zberného koša
 • Funkcie a praktické vlastnosti
 • Hmotnosť a použité materiály
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Rotačná alebo vretenová akumulátorová kosačka

V danom segmente sú najpopulárnejšie a na trhu aj viac zastúpené práve rotačné akumulátorové kosačky. Fungujú na princípe rotujúceho oceľového noža, ktorý trávu efektívne kosí – seká. Tieto kosačky sú určené na kosenie trávnatých plôch, ale poradia si aj s vyšším trávnatým porastom. Výšku kosenia je možné ľubovoľne nastaviť. Na výber máte na trhu modely s väčším i menším záberom.

Tým záhradkárom, ktorí chcú dožičiť svojmu trávniku prvotriednu starostlivosť, odporúčame vretenovú akumulátorovú kosačku. Na rozdiel od rotačných trávu nesekajú, ale strihajú. Tento spôsob skracovania trávnika je šetrnejší. Steblá trávy nežltnú a tráva ostáva hustejšia. Na prvý pohlaď takéto kosačky pôsobia netypicky, no dôvodom je samotná konštrukcia, ktorá sa od rotačných kosačiek diametrálne líši. Ich nevýhodou je, že nie sú určené na vyšší porast. Ideálne sú na pravidelné zastrihávanie trávnika v okolí domu.

Veľkosť kosenej plochy

Pred tým, ako sa pustíte do výberu kosačky, by ste určite mali vedieť, akú veľkú plochu plánujete kosiť. Taktiež hrá rolu to, aký je typ terénu. Výhodou aku kosačky je jej jednoduchá ovládateľnosť a problémom nie sú ani prekážky, ako stromy, kríky, kvety, skalky či iné prekážky. Problémom nie sú ani svahy. Tam však odporúčame model s pojazdom. Ideálne sú rovné trávnaté plochy.

Čo sa výmery týka, kúpite najlacnejšie kosačky, ktoré zvládnu kosiť plochy okolo 300 m2. Obmedzuje ich výdrž batérie. Siahnuť však môžete po modeloch, ktoré zvládnu pokosiť plochu na úrovni 500 až 800 m2. Tie najvýkonnejšie sa dostanú na jedno nabitie aj na úroveň 1 000 – 1 200 m2. Ide však o drahšie modely.

Výdrž – kapacita akumulátora

Na úvod tohto odseku musíme spotrebiteľov upozorniť, že veľká časť modelov akumulátorových kosačiek je na našom trhu dodávaná bez akumulátora. Často si teda k cene samotnej techniky pripočítajte aj cenu akumulátora. V niektorých prípadoch sa cena batérie pohybuje na úrovni 50 až 100 eur, niekde sa však dostanete na hodnotu 150 až 180 eur. To platí o výkonnejších akumulátoroch. V prípade niektorých modelov je dokonca nutné, aby bola kosačka napájaná dvoma batériami. Cena sa tak navýši.

Akumulátorová kosačka výdrž

Batéria je zdrojom energie a bez nej nepokosíte ani steblo trávy. Slabšie modely s kapacitou 2 000 až 3 000 mAh vám vystačia v optimálnych podmienkach na plochu zhruba 300 až 500 m2. Odporúčame však siahnuť po kapacite aspoň 4 000 až 5 000 mAh, čo predstavuje plochu okolo 500 až 700 m2. Pri menších batériách je výhodou ich nižšia cena a zároveň je faktom, že investíciou do dvoch kusov akumulátorov si môžete výdrž zdvojnásobiť.

Ak túžite po poriadnej výdrži a nevadí vám si zopár stovák navyše si priplatiť, nájdete v ponuke aj modely s batériami, ktorých kapacita je 6 000 až 10 000 mAh. Tu sa možno baviť o ploche 800 až 1 400 m2. Pri väčších batériách odporúčame si obstarať rýchlonabíjačky.

Šírka záberu

V súvislosti so šírkou záberu sa spotrebitelia často riadia tým, že väčší záber kosačky je vhodnejší pre väčšie plochy. Áno, je to tak, no v prvom rade si treba uvedomiť, že šírka záberu vplýva na efektivitu – rýchlosť kosenia, ale aj na ovládateľnosť. V teréne, kde je viacero prekážok a nejde o rozsiahlejšie trávnaté plochy, nie je vôbec na škodu mať kosačku s menším záberom. Manévrovanie s ňou je omnoho jednoduchšie. Najmenšie kosačky majú záber 32 až 37 cm. Ak kosíte rozsiahle plochy s trávou či vyšším porastom, záber na úrovni 44 až 48 cm bude viac ako dostačujúci. Najväčšie aku modely majú záber 50 až 52 cm.

Zberný kôš

Plastový? Textilný? Kombinácia materiálov? Práve tretia možnosť je najčastejšia. V zásade však ani jedna alternatíva nie je zlá. Faktom je, že plastový kôš sa ľahšie čistí a taktiež je tu menšie riziko poškodenia. V prípade textilného koša hrozí roztrhnutie, no textilný kôš sa prispôsobuje terénu v prípade dotyku s kosenou plochou, hlavne vo svahoch. Plastový kôš môže častejšie vyskakovať, čo znepríjemňuje a zdržuje proces kosenia.

Akumulátorová kosačka zberný kôš

Kapacita zberného koša sa model od modelu líši. Najmenšie a zároveň často tie najlacnejšie aku kosačky majú objem koša na úrovni 30 až 35 litrov. Tento objem je určený pre menšie plochy. Vysýpať ho budete omnoho častejšie. Štandardom je kapacita okolo 40 až 45 litrov. Menej starostí s naplnením vám budú spôsobovať modely s kapacitou 50 až 60 litrov.

Praktické funkcie

V prípade akumulátorových kosačiek netreba očakávať nové divy sveta. Samotnou inováciou je práve akumulátorový pohon, ktorý má svoje výhody. Už len samotné štartovanie stlačením tlačidla či potočením kľúča je vcelku príjemné. Stále však nejde o nič prelomové. Napriek tomu môžu a mali by aj tieto kosačky disponovať funkciami, ktoré spotrebitelia väčšinou očakávajú.

 • Indikátor naplnenia koša – táto funkcia indikuje, kedy je kôš plný. Buď to po naplnení koša zastaví kosačka chod motora, alebo môžete sledovať vizuálne cez priezor, aktuálnu plnosť koša.
 • Mulčovanie – funkcia v rámci, ktorej dochádza k rozsekaniu stebiel trávy. Tá nie je vyhadzovaná do koša ani bočným vyhadzovaním, ale rozsekaná na malé kúsky tak, aby zapadla do trávnik a pôsobila ako prirodzené hnojivo.
 • Bočné vyhadzovanie – v prípade, že nechcete využívať zberný kôš alebo funkciu mulčovanie, bočné vyhadzovanie je pre niektorých spotrebiteľov vítanou možnosťou počas kosenia.
 • Nastaviteľná výška kosenia – ide o základnú funkciu, ktorou je dnes vybavená každá akumulátorová kosačka. Vďaka jednoduchej páčke môžete regulovať výšku kosenia zvyčajne v rozsahu od 20 do 80 mm. Niektoré modely majú viac stupňov – polôh výšky kosenia, iné menej. Rozsah však býva spravidla totožný.
 • Pojazd – akumulátorová kosačka s pojazdom je na našom trhu zriedkavejšia vzhľadom na fakt, že pojazd uberá z kapacity batérie pomerne veľkú časť. Výhodou je, že kosačku nemusíte tlačiť, pretože pojazd kolies sa stará o to, že sú zadné alebo predné kolieska poháňané samy.

Použité materiály a hmotnosť aku kosačky

V prevažnej väčšine sú kosačky plastové s výnimkou niektorých kovových častí vrátane motora alebo iných komponentov. Výhodou je pochopiteľne nízka hmotnosť. Samotný skelet kosačky býva vyrobený z ocele. Aby však hmotnosť nebola príliš vysoká, plast je naozaj prevládajúci. Hmotnosť sa pohybuje často okolo 13 až 25 kg. Väčšie môžu vážiť okolo 30 kg a najväčšie akumulátorové kosačky aj s pojazdom až 40 kg.

Plastová aku kosačka

Cena akumulátorovej kosačky

A aké sú cenové hladiny akumulátorových kosačiek na našom trhu? Začneme s tými najlacnejšími, kde sa budeme pohybovať na cenovke 120 až 200 eur. Rozhodne nepočítajte s najvýkonnejšími kosačkami. Neočarí ani ich výdrž. Ide o modely bez pojazdu so záberom od 32 do 38 cm. Funkcia mulčovania spravidla nechýba a kapacita zberných košov je na úrovni 30 až 40 litrov.

Od 250 do 350 eur nájdete aj kosačky s väčším záberom na úrovni 43 až 46 cm. Samozrejme, nájdu sa aj menšie. Výnimočne dokážete natrafiť na kosačku s pojazdom, napríklad Riwall PRO RALM 4640 Spi. Ani v tejto cene však nejde o žiadnu samozrejmosť. Potešia zberné koše s kapacitou aj 60 litrov.

Akumulátorová kosačka s pojazdom začína niekde na cene okolo 400 eur a viac. Avšak aj tu musíte vyhľadávať konkrétne modely. Napríklad Hecht 5045 S alebo VeGa 46 S ECO 6in1. Pojazd predstavuje zvýšený komfort a zjednodušené ovládanie. Na druhej strane spotreba energie je vyššia a môže tak skracovať výdrž kosačky. Cena najdrahších modelov sa pohodlne dokáže vyšplhať aj na 600 či 700 eur.

Najlepšie akumulátorové kosačky Bosch, EgoPower+ a Makita

Vychádzajúc zo spotrebiteľských testov, Bosch akumulátorové kosačky patria medzi najlepšie hodnotené a dosahujú skvelé výsledky. Dôvodom sú predovšetkým prepracované technológie tohto nemeckého výrobcu. Zároveň majú na slovenskom trhu najširšie zastúpenie. Osvedčenú kvalitu ponúkajú akumulátorové kosačky Makita. Zaujmú aj modelmi s cenovou dostupnosťou a zároveň majú tiež veľmi pozitívne recenzie od zákazníkov.

Náročnejším spotrebiteľom odporúčame prémiové akumulátorové kosačky Ego Power+. Ide o výkonné kosačky s pojazdom a perfektnou výdržou. V pomere ceny a kvality chválime kosačky Riwall. Český výrobca vždy cieli na skupinu zákazníkov, ktorí hľadajú optimálny pomer ceny a kvality. Pomerne široké zastúpenie má značka Einhell. Odporúčame skôr obstarať drahšie modely od tohto výrobcu. Kosačky s pojazdom má v ponuke výrobca Hecht. Za lacnú kvalitu považujeme aku kosačky Fieldmann.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujíma vás, aké sú výhody akumulátorových kosačiek? Chcete vedieť, aké akumulátorové kosačky sú najlepšie? Potrebujete poradiť ohľadom technických parametrov alebo vám niečo v našom porovnávacom teste chýba? Neváhajte sa na nás obrátiť. Napíšte nám priamo sem do komentárov. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a odpovedáme čo najskôr. Ochotne vám poradíme a odpovieme na vaše dotazy. Taktiež budeme radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti s aku kosačkami. Pomôžete tak i ostatným spotrebiteľom.

Ak je reč o samotnej výdrži počas doby kosenia, teda v prevádzke, výrobca nikdy neudáva čas alebo dobu výdrže. Je totiž veľmi náročné tento parameter určiť vzhľadom na typ terénu, výšku porastu a mieru celkovej záťaže. Všeobecne sa možno odraziť od kapacity akumulátora. Pre ilustráciu je vhodné použiť výdrž 3 000 mAh batérie, ktorej kapacita by mala stačiť na plochu zhruba 400 až 500 m2. Niektoré modely využívajú jeden či dva akumulátory. Ak plánujete kosiť väčšie plochy a aku kosačka vám na tento účel vyhovuje, určite neurobíte chybu, ak siahnete po modeli s väčšou kapacitou batérie aspoň 5 000 až 10 000 mAh. Ovplyvniť výdrž môže aj výkon elektromotora. Riešením môže byť nákup náhradnej batérie. Faktom je aj to, že väčšina aku kosačiek je dodávaných bez akumulátora, preto si k cene pripočítajte ešte cenu akumulátora. To je zvyčajne suma okolo 50 až 180 eur.

Áno, na našom trhu sa predávajú aj akumulátorové kosačky s pojazdom. Paradoxne ich je v ponuke menej vzhľadom na to, že pojazd spotrebúva pomerne veľké množstvo z kapacity batérie. Odporučiť však môžeme cenovo dostupnú aku kosačku s pojazdom Riwall PRO RALM 4640 SPi, taktiež profi model EgoPower+ LM1903E-SP.

Áno môžete, akumulátorovej kosačke vlhká či mokrá tráva po daždi alebo miernej závlahe nevadí. Samozrejme, mokrá tráva sa lepí počas kosenia na bubon kosačky, preto budete musieť častejšie bubon čistiť, no rozhodne nejde o žiadny problém. V porovnaní s elektrickými kosačkami vás tento faktor nebude limitovať.

Aku kosačka na trávu PRMA 20-Li A1 rozhodne zaujme nízkou cenou, ale taktiež množstvom pozitívnych referencií na slovenskom, českom i nemeckom trhu. Šírka kosenia je 40 cm, kosačka má aj zberný kôš s objemom 50 litrov a nastaviteľnú výšku kosenia v 7 úrovniach. Slot na batériu je krytý. Výrobca odporúča batériu s kapacitou 4 000 mAh (20 V), ktorá je súčasťou balenia. Kosačka má funkciu mulčovania. Je skladná, kompaktná a má sklápateľnú rukoväť. Kvalita spracovania je priamo úmerná cene. Spotrebitelia kosačku hodnotia prevažne pozitívne. Negatívom je len slabší ťah kosačky, pri vyššej tráve má tendenciu sa zadrhávať. Vzhľadom na cenu ide o hobby model určený na naozaj nenáročné kosenie trávy a nie vyššieho porastu. Celkovo tak akumulátorová kosačka Lidl dáva zmysel.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre
Marcel 12.Jul.2022

Makita DLM432PT2 je skvelá mulčovacia kosačka, má nízku hmotnosť, super obratnosť, je tichá a vyrobená z kvalitných materiálov. Plusom je dobrá výdrž akumulátora. Cez 30 minút je za mňa v pohode. A vyzdvihujem aj rýchlonabíjačku, z úplného vybitia je za 45 minút opäť nabitá. Mínusom je len vyššia cena.

Odpovedať

Zdeno 21.Jul.2022

Ego Power+ LM1903E-SP ide super, odporúčam. Prekvapil ma výkon kosačky, aj 25 cm trávu kosila bez problémov a zbierala na čisto pri druhom stupni... Zberný kôš plní veľmi dobre, nič nevypadáva pomimo. Veľkou výhodou je perfektná skladovateľnosť a nastavenie rúčky. Škoda, že za tú cenu nebol súčasťou aj mulčovací set a lepšie mohlo byť vyriešené kosenie popri obrubníku. Cena je vyššia, ale tak čo už.

Odpovedať

Libor 21.Jul.2022

Kosačka Hecht 5038 je pomerne tichá, super je, že nemusím za sebou ťahať žiadny kábel a ani dolievať benzín. Nedávno som s ňou posekal dosť veľkú záhradu a všetko bolo v poriadku, dokonca to zvládla na jedno nabitie. Bol som milo prekvapený, že si poradí aj s vyššou trávou. Nabitie trvá asi 2,5 hodiny. Takže za mňa spokojnosť. Plusom je ľahká ovládateľnosť, tichý chod aj nízka cena. Mínusom plastové kolieska.

Odpovedať

Šimon 22.Mar.2023

Mám lacnú aku kosačku Fieldmann FZR 2110-Lina a používam ju na nízku trávnik okolo domu. Kôš má objem 30 litrov, čo na menšie plochy úplne stačí. Nechýba tu ukazovateľ zaplnenia, takže vždy viem, kedy treba vyprádzniť. Páčia sa mi tri pozície nastavenia výšky sekania aj fakt, že rukoväť je výškovo nastaviteľná. Batéria aj nabíjačka boli spčasťou balenia, nič som nemusel dokupovať. Za cenu okolo 200 eur je to dobrá a spoľahlivá mašinka.

Odpovedať