Notebooky do 300 eur

Najlepšie notebooky do 300 eur 2021 + recenzie

Cenový strop je pre veľa spotrebiteľov jedným z najdôležitejších parametrov. Pri mnohých elektrospotrebičoch platí, že za kvalitu sa platí, no vždy treba brať do úvahy aj nároky, ktoré spotrebiteľ na spotrebič má. Notebook do 300 eur nie je pre náročného používateľa, ale pre používateľa, ktorý potrebuje notebook na základné účely. Test Magazín v porovnávacom teste v tejto cenovej kategórii zaujal notebook Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001. Výhodou je 11,6-palcový dotykový displej a úsporný procesor, ktorý má na hardvér nižšie nároky. V našom výbere sú však aj ďalšie recenzie notebookov, ktorých výkon a parametre môžu vyhovovať vašim požiadavkám.

Publikované: 12.08.2021
Aktualizované: 17.08.2021

Aký notebook do 300 eur kúpiť?

V tomto prípade je hlavným parametrom cena. V kategórii notebookov do 300 eur nie je veľa modelov, ktoré by z radu vyčnievali. Napriek tomu, ak sa vám nechce nad výberom príliš rozmýšľať, naša tabuľka, v ktorej nájdete výber TOP 3 produktov z nášho testu vám môže rozhodovanie uľahčiť a urýchliť. Nižšie nájdete ja stručné popisy k produktom, ktoré vám poskytnú základné informácie o konkrétnom notebooku.

Názov Hodnotenie Detail
Acer NX.AAZEC.001   ✔   Víťaz testuZobraziť produkt
Umax VisionBook 13Wr   ✔   Cenový trhákZobraziť produkt
Acer NX.HKGEC.002   ✔   Náš TIPZobraziť produkt

Víťaz testu
Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Procesor MediaTek M8183C, operačný systém Google Chrome OS, 4 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Zobraziť viac info

Mini notebook Acer s dotykovou IPS obrazovkou s rozmermi 11,6 palca. Notebook je vybavený úsporným 4-jadrovým procesorom MediaTek M81823. Rýchlosť systému je zabezpečená vďaka nenáročnému operačnému systému Google Chrome OS, ktorý minimalizuje záťaž na 4 GB pamäť RAM. Nechýba DisplayPort, USB-C a integrované sú aj dva reproduktory.

Cenový trhák
Umax VisionBook 13Wr

Umax VisionBook 13Wr

Procesor Intel Celeron N4020, operačný systém Windows 10 Pro, 2 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Zobraziť viac info

Full HD rozlíšenie 1 920 x 1 080 px a výkonný procesor Intel Celeron N4020 ponúkne kompaktný notebook Umax. Procesor má len dve jadrá. TurboBoost však vyprodukuje frekvenciu až 2,8 GHz. Použitý je grafický čipset Intel UHD Graphics 600. Interná pamäť má 64 GB (eMMC). Notebook nemá dotykový displej. Operačná pamäť má 4 GB.

Náš TIP
Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002

Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002

Procesor Intel Celeron N4120, operačný systém Google Chrome OS, 4 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB, integrovaná kamera

Zobraziť viac info

Na danú triedu ponúkne notebook Acer Chromebook solídny výkon procesora Intel Celeron N4120. Výhodou sú 4 jadrá a frekvencia až 2,6 GHz. Integrovaná je operačná pamäť 4 GB (DDR4). Úložisko má kapacitu 64 GB. Predinštalovaný je operačný systém Google Chrome OS. Displej je dotykový s HD rozlíšením 1 366 x 768 px. Plusom je 2x USB-C vstup a integrovaná HDR webkamera.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš porovnávací test je založený na objektívnom hodnotení vopred určených parametrov. Na základe odbornej metodológie, ktorá vychádza z profesionálnych spotrebiteľských testov, sme hodnotili vlastnosti jednotlivých notebookov do 300 eur. Určili sme si preto testovací kľúč. Po viac ako 60 hodinách prieskumu trhu sme vybrali niekoľko modelov notebookov v danej cenovej triede a hodnotili rovnaké parametre, ako vo všetkých triedach notebookov. Hoci výkon v tomto prípade nie je taký dôležitý, stále je nutné vedieť, akým procesorom či grafickým jadrom je počítač vybavený. Rozhodovanie spotrebiteľa ovplyvňuje aj veľkosť uhlopriečky, výdrž batérie či kompaktnosť zariadenia. V našom hodnotení zohrali rolu aj referencie zákazníkov.

Výkon (procesor, grafika, RAM...)
Veľkosť a rozlíšenie displeja
Výdrž batérie
Konektivita
Kompaktnosť a mobilita
Obsluha
Kvalita spracovania

Ponuka notebookov do 300 eur nie je taká bohatá a najväčším lákadlom týchto zariadení je práve cenová dostupnosť. Netreba očakávať, že v tejto cene zoženiete výkonný, rýchly a ľahký prenosný počítač. Ide o lacné notebooky, ktoré však nenáročným spotrebiteľom poskytnú možnosť surfovať na internete, čítať a písať emaily, pozerať videá a filmy a možno využívať nenáročný firemný softvér. Ani najlepšie notebooky do 300 eur sa nemôžu rovnať s notebookmi, u ktorých si priplatíte o 100 či 200 eur viac. Medzi týmito triedami je už veľký rozdiel. Spotrebitelia však aj v tomto segmente dôverujú overeným výrobcom a aj preto sa v našom teste objavili lacné notebooky AcerAsusLenovo alebo menej známe notebooky Umax. Detailný prehľad o ponuke sme získali vďaka databáze portálu Heureka.sk, ale aj ponuke predajcov – Nay.sk, Alza.sk, Andreashop.sk, Mall.sk, Tpd.sk a Hej.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie notebookov do 300 eur

Naše recenzie notebookov sú pripravované na základe objektívneho hodnotenia technických parametrov a vlastností zariadenia. Vplyv na celkové hodnotenie majú aj samotní spotrebitelia, ktorých postrehy, názory a skúsenosti sú pri výbere produktov veľmi dôležité. V prípade lacných notebookov sme hodnotili silné stránky, ale upozornili aj na nedostatky. Dôležité je myslieť aj na to, na akú cieľovú skupinu sú modely týchto notebookov orientované. Ani jeden z výrobcov notebookov nebol v našom porovnávacom teste zvýhodnený.

Víťaz testu

Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Procesor MediaTek M8183C, operačný systém Google Chrome OS, 4 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kompaktný notebook s dotykovým IPS-LCD displejom a HD rozlíšením 1 366 x 768 px. Notebook Acer patrí k ľahkým notebookom s hmotnosťou tesne nad 1 kg. Dotykový displej výrazne uľahčuje ovládanie. Pozitívom notebooku je ja operačný systém Chrome OS, ktorý príliš nespomaľuje softvér. 4-jadrový procesor MediaTek M8183C s frekvenciou 2 GHz nepatrí medzi najvýkonnejšie, no svižnosť počítača je na daný výkon celkom solídna.

Operačná pamäť 4 GB je v tejto triede štandardom. Použité je grafické jadro Mali-G72 MP3, ktoré slúži na základné úkony – prezeranie fotografií, videí, filmov, surfovanie po internete a na nenáročné textové dokumenty. Displej je veľmi dobre čitateľný aj na svetle. Notebook milo prekvapil slušnou konektivitou. Vo výbave je čítačka pamäťových kariet, 2x USB (3.1), 1x USB-C a dokonca je tu modernejší DisplayPort a nie HDMI. Vpredu je aj webkamera a zabudované sú v spodnej časti dva reproduktory, aj keď so slabým akustickým prejavom, no na základný účel poslúžia. Bluetooth a WiFi sú samozrejmosťou a plusom je aj 3,5 mm Jack.

Sklamaním je len 64 GB úložisko – úložisko navyše nie je možné rozšíriť, pripojiť je možné len externé úložisko v podobe externého pevného disku alebo USB kľúča. Rovnakú kapacitu má notebook Umax VisionBook 13Wr UMM230131, kde je však možné kapacitu rozšíriť vďaka integrovanému slotu pre SATA SSD. Batéria má kapacitu 4 670 mAh a výrobca avizuje výdrž okolo 15 hodín. V praxi rátajte s výdržou na úrovni 10 hodín. Napájací adaptér je v balení. Celkovo však Acer Chromebook 311 budí veľmi dobrý dojem a s dotykovým displejom je za túto cenu veľmi zaujímavou voľbou bez vážnejších nedostatkov v danej triede. Odhliadnuc od slabého výkonu, s ktorým si práve veľa zábavy neužijete.

DisplayPort
Skvelá konektivita
Dotykový displej

Len 64 GB HDD bez možnosti rozšírenia

Veľkosť displeja: 11,6“, IPS/dotykový ● Rozlíšenie: HD 1 366 x 768 px ● Operačný systém: Google Chrome OS ● Procesor: MediaTek M8183C ● Počet jadier: 4 ● Frekvencia procesora: 2.0 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: ARM – Mali-G72 MP3 ● Úložisko: 64 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1 kg

Cenový trhák

Umax VisionBook 13Wr

Procesor Intel Celeron N4020, operačný systém Windows 10 Pro, 2 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku

Výrobca Umax nepatrí medzi najznámejších, no v segmente notebookov nejde o úplného nováčika. V našom porovnávacom teste sa objavil cenovo dostupný model s 13,3-palcovou uhlopriečkou, ktorá ponúkne Full HD rozlíšenie 1 920 x 1 090. Displej má povrchovú matnú úpravu, takže ani odrazy svetla nie sú problémom. Najväčšou slabinou je procesor radu Celeron a 2 jadrá s maximálnou frekvenciou 2,8 GHz (Turbo Boost). Konkurenčný notebook Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 má frekvenciu 2 GHz, no má 4 jadrá a dotykový displej. Je teda predpoklad, že časom sa notebook Umax výrazne spomalí. Úložisko má kapacitu len 64 GB, kľúčové však je, že je možné ho rozšíriť vďaka slotu pre M.2 SATA SSD disk.

Použité je základné grafické jadro Intel UHD Graphics, ktorá podporuje aj kvalitu 4K. S operačnou 4 GB DDR4 takisto netreba mať „veľké oči“. Na nenáročné kancelárske a študentské účely poslúžiť môže. Ide o celkom kompaktný notebook, ktorého hmotnosť je len 1,3 kg. Počítač má predinštalovaný operačný systém Windows 10 Pro. Klávesnica je mierne zapustená, numerická časť prítomná nie je.

Slabší procesor má výhodu v nenáročnosti z pohľadu spotreby. Predpokladaná je tak lepšia výdrž batérie s kapacitou 4 600 mAh. Z pohľadu konektivity nemôže chýbať bezdrôtové WiFi a Bluetooth pripojenie. K dispozícii je aj 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x USB-C, 3,5 mm Jack a namiesto štandardného HDMI je k dispozícii mini HDMI vstup. Notebook má dva stereoreproduktory a aj čítačku pamäťových kariet.

Nízka obstarávacia cena
Matný displej – dobrá čitateľnosť
Možnosť rozšírenia úložiska

Slabý výkon procesora

Veľkosť displeja: 13,3“, IPS ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N4020 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 2.8 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložisko: 64 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1,3 kg

Náš TIP

Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002

Procesor Intel Celeron N4120, operačný systém Google Chrome OS, 4 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB, integrovaná kamera

Pozrieť najlepšiu ponuku

Modelový rad notebook Acer Chromebook 311 má mnoho spoločného. Predovšetkým fakt, že 11,6-palcový IPS displej je dotykový a ovládanie je tak omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. Ani Acer Chroomebook 311 NX.HKGEC.002 nedisponuje výkonom na rozdávanie, no oproti notebooku Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 dostal hardvér „osvieženie“ v podobe silnejšieho procesora Intel Celeron N4120, ktorý nahradil pomalší MediaTek. Procesor má 4 jadrá s maximálnou frekvenciou 2,6 GHz (Turbo Boost). Na druhej strane sa o niečo skrátila výdrž batérie. Vždy záleží od spôsobu používania, 10 hodín v prevádzke by však nemalo robiť problém.

O užívateľské rozhranie sa stále stará operačný systém Google Chrome OS. Tradične spotrebiteľov i nás potešila kompaktnosť notebooku – váži len 1,1 kg a pokojne ho možno radiť medzi mini notebooky. Upgrade dostalo i grafické jadro, Intel UHD Graphics 600 je oproti grafickému čipu Mali výrazný pokrok. RAM pamäť sa nezmenila a naďalej je integrovaná 4 GB DDR4. Slabinou naďalej ostáva 64 GB úložisko eMMC, ktoré je síce rýchle, no rozšíriť ho možno len pripojením externých pamäťových médií, nemožno ho nahradiť ani rozšíriť.

Konektivita je opäť veľmi vyspelá a Acer myslel na to najdôležitejšia. Mimo Bluetooth a WiFi, ktoré sa starajú o bezdrôtovú konektivitu vás určite poteší aj integrovaná HDR webkamera alebo 2x USB 3.1 porty, 1x HDMI a 2x UBS-C, ktorým notebook aj nabíjate. Pre pripojenie slúchadiel alebo reproduktorov je prítomný aj 3,5 mm Jack a plusom pre rozšírenie kapacity úložiska je aj čítačka pamäťových kariet. V spodnej časti sú zabudované aj stereoreproduktory. Acer Chromebook nie je určený na hľadanie svojich limitov, oproti drahým prémiovým ultrabookom zaujme hlavne cenou, ale aj slušnou konektivitou.

Novší procesor a grafika
Pomer cena/výkon
Dobrá výdrž batérie

Bez možnosti rozšírenia úložiska

Veľkosť displeja: 11,6“, IPS/dotykový ● Rozlíšenie: HD 1 366 x 768 px ● Operačný systém: Google Chrome OS ● Procesor: Intel Celeron N4120 ● Počet jadier: 4 ● Frekvencia procesora: 2.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložisko: 64 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1,1 kg

Najpredávanejšie

Umax VisionBook 15Wr

Procesor Intel Celeron N4120, operačný systém Windows 10 Pro, 4 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 128 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku

V kategórii cenovo dostupných notebookov si Umax vyslúžil svoje miesto. Model VisionBook 15Wr patrí k väčším notebookom s uhlopriečkou 15,6 palca. Vďaka tomuto rozmeru máte k dispozícii kvalitné Full HD rozlíšenie. Okrem toho, že nedisponuje operačným systémom Google Chrome OS, dostal notebook veľmi podobný hardvér ako Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002. Umax však ponúka rozhranie operačného systému Windows 10 Pro. Takisto má prenosný počítač 4 jadrá a TurboBoost frekvenciu 2,6 GHz – Intel Celeron N4120. Totožné sú aj grafické jadrá – Intel UHD Graphics 600.

Rozdiel je v úložisku, ktoré má 128 GB. Hoci ide o eMMC úložisko, notebook Umax VisionBook 15Wr má vo výbave M.2 SSD slot s podporou SATA rozhrania a môžete tak úložisko rozšíriť. Mimo toho, samozrejme, aj externým pevným diskom či pamäťovou kartou, pretože je model vybavený aj čítačkou. Slabinou je 4 GB DDR4 operačná pamäť. Operačný systém je na takúto RAM pomerne náročný a oproti Google Chrome OS sú reakcie niekedy naozaj oneskorené. Batéria má kapacitu 5 000 mAh a priemerná výdrž je okolo 8 hodín. Pri pozeraní videí či filmov rátajte s polovičnou výdržou.

Z pohľadu používania, vďaka rozmerom, má notebook aj numerickú klávesnicu a širší touchpad. Tlačidlá sú mierne zapustené. Samozrejme, nejde o ultrabook, ale i napriek tomu 1,4 kg vám pri prenášaní veľké problémy nespôsobí. Pripojiť cez mini HDMI vstup môžete aj notebook s televízorom. CD/DVD mechanika prítomná nie je. Máte však k dispozícii USB-C rozhranie, USB 2.0, UBS 3.0, čítačku pamäťových kariet či 3,5 mm Jack konektor.

128 GB kapacita úložiska
Integrované grafické jadro Intel
Dobrá konektivita

Potreba väčšej pamäte RAM
Miestami spomalené rozhranie Windows

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N4120 ● Počet jadier: 4 ● Frekvencia procesora: 2.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložisko: 128 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1,4 kg

Lacná kvalita

Asus E410MA-EK005T

Procesor Intel Celeron N4020, operačný systém Windows 10 Home, 2 jadrá, RAM 4 GB, SSD 128 GB, integrovaná kamera

Pozrieť najlepšiu ponuku

Počas prieskumu trhu sme do nášho výberu zaradili aj model značky Asus. Zaujal nás predovšetkým novší rad procesora Intel Celeron N4020 v kombinácii so 128 GB SSD diskom. Práve vďaka nemu je notebook Asus svižný a pôsobí na danú triedu veľmi luxusne. To sa týka i dizajnu. 14-palcový displej má Full HD rozlíšenie 1 920 x 1 080 px. Predinštalovaný je operačný systém Windows 10 Home. Okrem novšieho procesora, ktorý nedostal napríklad ani konkurenčný mini notebook Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002 (dotykový displej), je Asus vybavený aj novou integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 605. Pochopiteľne, na hráčske ambície zabudnite. Výrobca šetril na počte jadier, ktoré dostal Asus len dve.

V danej cene však aj tak notebook Asus pôsobí veľmi solídnym dojmom, TurboBoost na 2,8 GHz síce „dieru do sveta“ neurobí, ale mnohú konkurenciu dokáže preskočiť. Operačná pamäť má 4 GB, no plusom je, že ide o novšiu technológiu DDR4, čo k rýchlosti reakcií prispieva takisto nemalou mierou. Navzdory 14 palcom váži notebook len 1,3 kg. Veľmi zaujímavo je riešená numerická klávesnica, ktorá je ukrytá priamo na ploche touchpadu. Ten podporuje tiež viacdotykové gestá. Milo spotrebiteľov prekvapila aj kvalita zvuku – integrované sú dva reproduktory SonicMaster.

Veľmi oceňujeme aj fakt, že výrobca nešetril na konektoroch. Konektivita je totiž často slabinou dnešných moderných notebookov. Bluetooth a WiFi nemožné vynechať, no Asus nezabudol ani na 3,5 mm Jack, LAN vstup, 1x USB 2.0, 1x USB 3.2, 1x USB-C a dokonca výrobca nezabudol ani na HDMI konektor. V hornej časti displeja je integrovaná VGA kamera. Spotrebiteľov mierne sklamala výdrž batérie. Tá sa pohybuje na úrovni 6 až 8 hodín.

Numerická klávesnica
Pomerne svižné užívateľské rozhranie
Kvalitné spracovanie

Slabšia výdrž batérie

Veľkosť displeja: 14“, LCD-TN ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Celeron N4020 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 2.8 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics 605 ● Úložisko: 128 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,3 kg

Lenovo IdeaPad 3 CB 11AST5

Procesor AMD A4-Series, operačný systém Google Chrome OS, 2 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mini notebook Lenovo IdeaPad 3 môžeme radiť ku klasickým notebookom s kompaktnými rozmermi. Na rozdiel od konkurenčného notebooku Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 je tento prenosný počítač vybavený procesorom od spoločnosti AMD – ide o procesor AMD A4-Series s označením 9120C. Architektúra AMD Stoney Ridge sa používa v prípade málo výkonných počítačov. Výhodou je solídna spotreba, výdrž batérie výrobca udáva na úrovni 8 až 10 hodín. Dvojjadrový procesor pracuje pri frekvencii 1,1 GHz a s Boostom až na úrovni 2,4 GHz. Od AMD dostalo Lenovo aj grafiku – AMD Radeon Graphics R4. Bez problémov sa vyrovná grafikám Intel UHD Graphics 600.

Ako to už v prípade mini notebookov býva, operačnej pamäte ani úložiska na rozdávanie nie je. 4GB RAM poteší novšou technológiou DDR4, čo výrazne zlepšuje výkonnosť a rýchlosť vykonávania operácií. Flashová eMMC pamäť má kapacitu 64 GB, rozšíriť ju možno len vďaka externým pamäťovým jednotkám, integrovanú pamäť nemožno vymeniť ani rozšíriť. Notebook je úsporný aj vďaka šetrnému 11,6-palcovému displeju s TN technológiou. Displej vám sprostredkuje rozlíšenie v HD kvalite. Pozorom, napriek operačnému systému Google Chrome OS nie je displej dotykový.

Výhodou je aj naozaj nízka hmotnosť len 1,1 kg. Lenovo IdeaPad 3 pôsobí veľmi hodnotne. Nejde síce o ultrabook, no ani hrúbka tela nie je nijak dramatická a na prenášanie je tento notebook ako stvorený. Nechýba čítačka pamäťových kariet, 2x USB 3.0, 2x USB-C, 3,5 mm Jack. Zabudované sú aj dva reproduktory. Výrobca uvádza aj podporu DisplayPortu, ktorý nahradil HDMI.

Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery
2x USB 3.0 – 2x USB-C
DDR4 operačná pamäť

Displej nie je dotykový
Bez možnosti rozšírenia úložiska

Veľkosť displeja: 11,6“, TN ● Rozlíšenie: HD 1 366 x 768 px ● Operačný systém: Google Chrome OS ● Procesor: AMD A4-Series ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 2.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: AMD Radeon Graphics R4 ● Úložisko: 64 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1,1 kg

Asus W202NA-GJ0053R

Procesor Intel Celeron N3350, operačný systém Windows 10 Pro, 2 jadrá, RAM 4 GB, eMMC 64 GB

Pozrieť najlepšiu ponuku

V slabšej triede notebookov má svoje zastúpenie aj značka Asus. Model Asus W202NA-GJ0053R je kompaktný mini notebook s uhlopriečkou 11,6 palca. Obrazovka s technológiou TN ponúkne len HD rozlíšenie. Displej nie je dotykový. Výčitkou je naozaj slabý výkon počítača. Použitý je starší procesor Intel Celeron N3350 (Apollo Lake) a má len 2 jadrá s maximálnou frekvenciou 2,4 GHz. Pre porovnanie, notebook Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002 má výkonnejší procesor i grafický čipset. Acer Chromebook je však o niečo drahší.

Asus je vybavený integrovaným grafickým jadrom staršej generácie Intel UHD Graphics 500. Asus má dokonca aj starší typ operačnej pamäte RAM DDR3 s kapacitou len 4 GB. Konkurenti už využíajú novšiu architektúru DDR4. Úložisko neponúkne Asus príliš štedré, 64 GB na eMMC disku nie je prekvapením, no chýba možnosť rozšírenia, ak teda nepoužijete externé pamäťové médium. Integrovaná je aj čítačka pamäťových kariet.

Menšie rozmery sú výhodou v prípade cestovania. WiFi a Bluetooth pripojenie sú samozrejmosťou. Po stranách nájdete novšie USB 3.2 porty, 3,5 mm Jack vstup a 1x HDMI konektor. Asus však poteší kvalitou spracovania. Plasty nepôsobia tak lacno. Zosilnené sú i pánty. Už na prvý pohľad je notebook mohutnejší, no hmotnosť 1,2 kg. Hoci hrúbkou tela nepatrí medzi ultrabooky, medzi mini notebookmi si dokáže nájsť svojich záujemcov. Plusom staršieho procesora je, že s výdržou batérie sa dostanete aj cez 10 hodín.

Kvalita spracovania
Výdrž batérie

Len 4 GB DDR3 operačná pamäť
Slabý procesor
Pamäť úložiska len 64 GB

Veľkosť displeja: 11,6“, TN ● Rozlíšenie: HD 1 366 x 768 px ● Operačný systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N3350 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 2.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics 500 ● Úložisko: 64 GB (eMMC) ● Hmotnosť: 1,2 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Náš prieskum trhu ukázal, že lacné notebooky v kategórii do 300 eur nepatria medzi najpredávanejšie a viacero výrobcov sa orientuje skôr na strednú cenovú triedu. Napriek tomu sme pripravili recenzie notebookov a vybrali aj ďalšie lacné notebooky, ku ktorým sme spracovali krátke charakteristiky, aby sme vám výber uľahčili. Aj medzi alternatívami nájdete naozaj skvelé modely notebookov do 300 eur.

Dotykovým displejom a novšou generáciou procesora Intel Celeron N4020 zaujme kompaktný mini notebook Lenovo IdeaPad Flex 3. Hoci má procesor len dve jadrá, TurboBoost sa postará o frekvenciu až 2,8 GHz. RAM má kapacitu 4 GB. Použitý je 64 GB SSD disk bez možnosti rozšírenia kapacity. Konštrukcia je veľmi flexibilná a váži len 1,2 kg. Použité sú kvalitné materiály. 11,6-palcový dotykový displej ponúkne HD rozlíšenie. Odborné testy preukázali aj vysokú výdrž batérie na úrovni 10 až 12 hodín.

Umax VisionBook 14Wr Plus sa v roku 2020 zaradil medzi finalistov Produkt roku portálu Heureka.sk. O jeho kvalite svedčia pozitívne referencie. Ide o 4-jadrový procesor Intel Celeron N4120 s TurboBoost frekvenciou 2,6 GHz. Nechýba 4 GB RAM (DDR4). Slabšia je výdrž batérie a ani kvalita spracovania nepatrí medzi najlepšie. Zaujme však nízkou hmotnosťou a veľmi kvalitným 14-palcovým displejom s Full HD rozlíšením. Ide o skvelý pomer ceny a kvality.

V danej cenovej kategórii síce veľké rozdiely nie sú, no výrobcovia sa snažia zaujať špeciálnymi funkciami. To sa darí notebooku Acer Chromebook Spin 11. Osemjadrový procesor budí pozornosť, no ide len o procesor MediaTek M8183C CorePilot, ktorý nájdete aj v niektorých tabletoch. K tomu je integrovaná 4 GB RAM a iba 32 GB eMMC pamäť, ktorú nie je možné rozšíriť. Použitý je operačný systém Google Chrome OS. Určený je pre študentov. Predovšetkým preto, že displej s 11,6 palcami je dotykový.

Ďalším zástupcom alternatívnych modelov je notebook Acer TravelMate B3. Ten je poháňaný starším procesorom Intel Pentium N5030. Využíva však novší grafický čip Intel UHD Graphics 605. Procesor má 4 jadrá a reakcie nie sú vôbec najpomalšie. Notebook je veľmi odolný a cítiť to i na kvalite plastov. Kapacita úložiska je 64 GB (eMMC), nechýba čítačka pamäťových kariet. Displej má 11,6“ a HD rozlíšenie.

Cenou, ale i parametrami môže nenáročných používateľov zaujať aj notebook Umax VisionBook 12 Wr. Kvalitný obraz vo Full HD vďaka rozlíšeniu 1 920 x 1 080 px je milým prekvapeným. Aj preto, že displej má len 11,6“. Umax dostal procesor Intel Celeron N4020, hoci len s dvoma jadrami. Úložisko má 64 GB, no plusom je prídavný M.2 SSD slot pre rozšírenie kapacity úložiska. Notebook má aj mini HDMI vstup, 3,5 mm Jack a 2x USB.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

K najpredávanejším notebookom do 300 eur patria modely od renomovaných výrobcov. Spotrebitelia aj pri lacnejšej elektronike radi investujú do overených značiek. Pri výbere v tejto kategórii zákazníci pozerajú primárne na cenu. Výkon jednotlivých modelov sa líši len v detailoch. Rozhodovať sa preto môžete aj na základe referencií ostatných zákazníkov alebo technických parametrov. Rozdielové môžu byť procesory, kapacita úložiska alebo veľkosť displeja.

Názov Hodnotenie Detail
Asus K75VJ-TY060HZobraziť produkt
Umax VisionBook 15WrZobraziť produkt
Asus E210MA-GJ003TSZobraziť produkt
Lenovo IdeaPad 1Zobraziť produkt
HP EliteBook 820 T9X40EAZobraziť produkt

Ako vybrať notebook

Pokiaľ chcete byť informovaní o tom, čo všetko treba pri výbere notebooku sledovať, pozrite si náš návod, ako vybrať notebook. Dozviete sa v ňom, aký notebook kúpiť do kancelárie, na hry či pre študenta.

Otázky a odpovede – FAQ

Hľadáte lacné notebooky alebo cenovo dostupné mini notebooky? Vyhliadli ste si niektorý z notebookov do 300 eur, no neviete sa rozhodnúť? Test Magazín vám veľmi rád poradí a pomôže vám v rozhodovaní. Budeme tiež radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte sa o vlastné názory a skúsenosti s konkrétnymi notebookmi.

Dôvodov, prečo je váš notebook pomalší, ako keď ste ho kupovali, môžu byť stovky. Existujú však kroky, ktoré môžu čiastočne pomôcť notebook, resp. počítač zrýchliť. Pri lacných notebookoch alebo menej výkonných modeloch je problémom malá operačná pamäť – RAM. Samotný operačný systém zaberie z tejto pamäte tak 1 GB, novšie verzie Windowsu aj viac. Riešením tak môže byť rozšírenie RAM pamäte alebo obmedzenie množstva operácií, ktoré notebook vykonáva súčasne na pozadí. V prehliadači tak budete mať otvorené 2 karty namiesto 5. Spomaľovať môže počítač aj vírus alebo mechanické znečistenie počítača, vtedy sa môže systém prehrievať. Pomôcť môže takisto, ak disk, na ktorom je aj OS prečistíme, resp. súbory presunieme z C-disku na D-disk. Pomôcť môže aj defragmentácia disku a vypnutie spustených aplikácií na pozadí. Ak nepomôže nič z týchto krokov, potrebné je systém vrátiť do výrobných nastavení alebo si obstarať nový a výkonnejší notebook.

Nie, ani ten najlepší a najdrahší herný notebook sa nevyrovná výkonu stolového počítača. Uvedomiť si treba aj fakt, že herný notebook s totožným výkonom ako stolový počítač bude raz taký drahý. Každopádne, ak ste vášnivý hráč a vyžadujete od počítača, aby zvládal tie najnáročnejšie hry a programy, notebook pre vás nebude ideálnou voľbou. Preto vám odporúčame skôr investovať do kvalitného herného počítača.

Ide o menšieho „brata“ SSD disku. Je rýchlejší ako klasický HDD, no nie je taký rýchly ako SSD. Ten je rýchlejší a dokáže ponúknuť aj vyššiu kapacitu úložiska. eMMC disky sú však lacnejšie a aj preto sa používajú najčastejšie v lacných notebookoch, mini notebookoch či ultrabookoch.

Vaše hodnotenie:
(91.8%)

Komentáre
Mirko
23.08.2021 10:39

Hľadal som lacnejší notebook na bežné používanie a kúpil som si Asus K75VJ-TY060H, ktorý bol za prijateľnú cenu, zmestil som sa do môjho vyhradeného rozpočtu. Na to, že je notebook taký lacný, je pomerne rýchly a na bežné prehliadanie internetu stačí a tiež na občasné pozeranie filmov či fotografií alebo na počúvanie hudby. Obrazovka je pomerne veľká, no zvykám si na starší Windows 8. Zatiaľ som spokojný a čas ukáže, či sa nebude spomaľovať. Displej pekne zobrazuje farby a grafická karta je tiež fajn. Troška mi prekáža menší NumPad a slabšia viditeľnosť klávesnice v tme, nakoľko nie je podsvietená. Za tú cenu je to fajn notebook. Odporúčam ho nenáročným používateľom, ktorým nevadí, že je tu Windows 8. No ako som spomínal, kvalita displeja je fajn a zvuku tiež.

Odpovedať

Lacino
23.08.2021 20:20

Mám lacný notebook Umax VisionBook 14Wa UMM230140, ktorý mi úplne postačuje a páči sa mi, že je úžasne ľahký a prenosný. V rámci pomeru ceny a výkonu je to fajn kúsok pre nenáročných používateľov na bežné prezeranie internetu a občasné kancelárske práce. Prevedenie je mierne slabšie, myslím tým mechanické prevedenie, no verím, že to nebude mať výrazný vplyv na jeho životnosť. Možno som len natrafil na horší kúsok. V notebooku je predinštalovaný Windows 10, no skôr by sa sem hodil nejaký odľahčenejší systém. V tejto kategórii však napriek výhradám ide o slušné zariadenie. Možno tento notebook ocenia aj deti v rámci online výučby. Ja ho používam na prezeranie webových stránok, občasné pozeranie videí či filmov a sem tam si zahrám nejakú nenáročnú hru. Graficky náročné hry by tento notebook nezvládol ani náhodou. :-) Je vhodnou voľbou pre tých, ktorí nemôžu alebo nechcú do takéhoto zariadenia veľa investovať. Tých by mal uspokojiť po všetkých stránkach. Dizajn ako taký je pekný a notebook vyzerá elegantne.

Odpovedať