Teplovzdušné fritézy

Najlepšie teplovzdušné fritézy 2021 + recenzie

Moderné teplovzdušné fritézy nám ukázali, že fritovanie nemusia nutne sprevádzať litre použitého oleja, zápach pripálenín a výčitky svedomia z nezdravo pripraveného jedla. Bodujú svojou univerzálnosťou, jednoduchosťou a dostupnosťou. Tento porovnávací test vám pomôže lepšie sa zorientovať naprieč ich technickými špecifikáciami, ale hlavne praktickými funkciami. Okrem celkového víťaza testu Klarstein AeroVital Deluxe sa dozviete aj o ďalších výhodných fritézach, ktoré excelujú odlišnými prednosťami.

Publikované: 08.04.2021
Aktualizované: 24.09.2021

Akú teplovzdušnú fritézu kúpiť?

Ak nemáte čas na to, aby ste si prečítali celé recenzie spotrebičov, ušetríme vám čas i enegriu. Vybrali sme pre vás tri produkty, ktoré sú označené štítkom Víťaz testu, Cenový trhák a Náš tip. S ohľadom na cenu a kvalitu ide o najlepšiu voľbu.

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein AeroVital Deluxe   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Delimano Air Fryer Pro   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Tesla AirCook Q30   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Klarstein AeroVital Deluxe

Klarstein AeroVital Deluxe

Príkon 1 700 W, objem 5,4 l, 8 prednastavených programov,  veľký LCD displej s dotykovým ovládaním.

Zobraziť viac info

Nemecký Klarstein nás svojím modelom AeroVital Deluxe ohúril hneď v niekoľkých aspektoch. Okrem vysokého výkonu a pohľadaného elegantného dizajnu zaujme tiež prítomnosťou LCD displeja s bohatými funkciami či praktickými technológiami, ktoré urýchlia prípravu vášho jedla.

Cenový trhák
Delimano Air Fryer Pro

Delimano Air Fryer Pro

Objem 3,5 litra, príkon 1 400 W, regulácia teploty (od 80 °C do 200 °C) a nastavenie času (maximálne na 60 minút).

Zobraziť viac info

Pre tých, ktorí chcú na vlastnej koži pocítiť rozdiel medzi tradičným fritovaním a zdravšou alternatívou za čo najnižšiu cenu bez vážnejších nedostatkov, je tu práve Delimano Air Fryer Pro. Plne dostačujúci výkon, robustná konštrukcia z matného plastu a jednoduchá obsluha vás určite presvedčia o skvelom pomere ceny a výkonu.

Náš TIP
Tesla AirCook Q30

Tesla AirCook Q30

Príkon 1 300 W, objem 3,8 l, technológia Heat2Flow, teplotný rozsah 80 až 200 °C, 8 prednastavených režimov.

Zobraziť viac info

Za náš tip sme vybrali českého elegána TESLA AirCook Q30. Podobne ako predošlé modely od Delimana a Klarsteinu aj táto fritéza na prvý pohľad zaujme krásnym minimalistickým dizajnom. Na rozdiel od lacnejších alternatív však používateľa poteší vstavaným LCD displejom, množstvom prednastavených programov a technológiou Heat2Flow.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ako je už pri našich recenziách zvykom, aj v tomto prípade sme sa v redakcii snažili zjednodušiť a sprehľadniť výber vašej novej teplovzdušnej fritézy. Ten teda priamo závisí od niekoľkých kľúčových parametrov, pri ktorých by ste mali spozornieť. Okrem technických parametrov, ktoré charakterizujú vhodnosť a kvalitu teplovzdušných fritéz, neradno zabúdať ani na renomé výrobcov alebo dostupnosť a servis na tuzemskom trhu.

Okrem porovnania technických parametrov teplovzdušných hrncov, sme sa snažili načrtnúť a porovnať aj funkcionalitu a vlastnosti, ktoré vám fritovanie bez oleja zjednodušia ešte viac.

Prvotné hodnotenie technických parametrov podľa nami zvolenej metodiky recenzovania tak pozostáva z viacerých metrík, ktorým sme na základe ich dôležitosti priradili vplyv na výsledné hodnotenie.

Príkon teplovzdušnej fritézy
Objem nádoby a jej údržba
Kvalita konštrukcie
Funkcionalita
Intuitívnosť ovládania
Hmotnosť a rozmery
Príslušenstvo

Pre účely zostavenia porovnávacieho testu sme dôkladne zanalyzovali situáciu na slovenskom trhu a snažili sa pre vás zhodnotiť tie najzaujímavejšie kúsky od renomovaných výrobcov, ako napríklad Klarstein, Tesla, Sencor alebo Delimano. Dotkli sme sa celého cenového segmentu, aby sme boli schopní uľahčiť výber zákazníkom s rozličnými preferenciami. Všetky nami recenzované produkty sú dostupné na našom trhu u overených predajcov ako Datart, Alza, Okay Elektro, Nay alebo v ďalších internetových obchodoch.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie teplovzdušných fritéz

Táto sekcia je zameraná na zhodnotenie nami vybraných teplovzdušných hrncov, ktoré vám pomôžu s výberom v rôznych cenových hladinách. Či už sa v tomto prípade na trhu orientujete výhradne podľa ceny, povesti výrobcu alebo konkrétnych funkcií, táto sekcia vám pomôže sa rozhodnúť pre tú správnu fritézu. Recenzie sú, samozrejme, písané podľa nášho najlepšieho vedomia, bez akýchkoľvek propagačných či partnerských záujmov konkrétneho výrobcu alebo predajcu.

Víťaz testu

Klarstein AeroVital Deluxe

Príkon 1 700 W, objem 5,4 l, 8 prednastavených programov,  veľký LCD displej s dotykovým ovládaním.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Víťazom nášho porovnávacieho testu sa stala teplovzdušná fritéza Klarstein AeroVital Deluxe z veľmi jednoduchých, ale príznačných dôvodov. Práve tento model od nemeckého výrobcu Klarstein boduje vo všetkých dôležitých kategóriách.

Je vyrobený z kvalitných plastových materiálov, ktoré okrem iného disponujú povrchom Cool touch housing. Použitie tejto technológie zabezpečuje, že aj pri maximálnom výkone sa v žiadnom prípade nemusíte báť nechceného prehrievania držadla, alebo celého krytu fritézy. Povrch konštrukcie je počas prípravy vášho obľúbeného jedla stále príjemne chladný. Robustnosť konštrukcie dotvára použitie neutrálnej čiernej a striebornej farby, čo fritéze dodáva punc elegantnosti.

AeroVital Deluxe sa pýši príkonom 1 700 W. Čím táto fritéza oproti konkurencii v podobnej cenovej hladine vyniká, je veľmi rýchla a rovnomerná distribúcia horúceho vzduchu v celej varnej nádobe. To zabezpečuje technológia Highspeed-convection-technology, vďaka ktorej bude vaše jedlo pripravené rýchlo a energeticky úsporne.

Ďalším kľúčovým aspektom pri výbere vhodnej teplovzdušnej fritézy je, samozrejme, veľkosť a údržba varnej nádoby. Ani tu však Klarstein AeroVital Deluxe nijako nezaváhal. Samotný výrobca označuje varný priestor označením XXL, čo evokuje, že sa o priestor na jedlo určite nebudete musieť báť. Máte tu objem až 5,4 litra. Jedlo sa vám počas prípravy nebude k nádobe lepiť vďaka nepriľnavosti povrchu. Nádobu môžete taktiež umývať v umývačke riadu.

O dostatočný komfort pri obsluhe teplovzdušnej fritézy sa stará veľký LCD displej s dotykovým ovládaním. Prostredníctvom neho si viete vybrať jeden z 8 prednastavených programov, alebo si chod fritézy nastaviť manuálne podľa vlastnej preferencie.

Jedinou výčitkou z našej strany je pomerne chudobné príslušenstvo. Okrem základných náležitostí, ako napájací kábel a manuál, sa v obsahu balenia, žiaľ, nenachádzajú bonusy, ako napríklad kuchárska príručka. Taktiež upozorňujeme na fakt, že pribalený príručný manuál je len v anglickom a nemeckom jazyku. Ovládanie fritézy je však natoľko jednoduché, že manuál najskôr nebudete potrebovať.

V porovnaní napríklad s konkurenčnou fritézou Rohnson R-2820 síce ponúka zhruba o 1,6 litra menší varný priestor, no to vám vynahradí pohľadnejším dizajnom, kompaktnejšími rozmermi a nižšou váhou. Fritézu Klarstein AeroVital Deluxe tak vrelo odporúčame všetkým tým, ktorí hľadajú spoľahlivú a používateľsky prívetivú teplovzdušnú fritézu, za ktorú sa vďaka krásnemu minimalistickému dizajnu nebudete hanbiť ani esteticky.

Výkonnosť a rýchlosť
Dizajn a konštrukcia
Jednoduchá obsluha

Manuál iba anglicky a nemecky
Vyššia hmotnosť

Príkon fritézy: 1 700 W ● Objem nádoby: 5,4 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: 8 ● Ovládanie: LCD displej ● Hmotnosť: 5,7 kg ● Rozmery: 340 mm x 310 mm x 325 mm

Cenový trhák

Delimano Air Fryer Pro

Objem 3,5 litra, príkon 1 400 W, regulácia teploty (od 80 °C do 200 °C) a nastavenie času (maximálne na 60 minút).

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte čo lacnejšiu vstupenku do sveta fritovania bez oleja a nepotrpíte si na vychytávky ako dotykový displej či prednastavené programy, riešením pre vás môže byť napríklad cenovo dostupná fritéza Delimano Air Fryer Pro.

Kapacitne ide o menšiu fritézu, v ktorej možno nepripravíte naraz obed pre štvorčlennú rodinu, no ak plánujete variť pre menšiu domácnosť, kompaktnejší košík fritézy s objemom 3,5 litra budete skôr považovať za výhodu. Nemusíte sa báť žiadnych výrazných kompromisov týkajúcich sa použitých materiálov – konštrukcia fritézy pozostáva z matného plastu, ktorý pomerne efektívne zakrýva prípadné škrabance a nečistoty.

Všetky vymeniteľné súčasti môžete pokojne umývať v umývačke riadu. O zamedzenie pripálenia sa následne stará nepriľnavý povrch nádobky, ako aj plastová vrstva konštrukcie, ktorá zamedzuje prehrievaniu rukoväte a celého tela fritézy.

Príkon 1 400 W síce nie je úplná špička, no ak ste doteraz nevlastnili drahšiu a výkonnejšiu teplovzdušnú fritézu, bude vám bez problémov postačovať. O ovládanie sa stará dvojica otočných prepínačov, ktoré slúžia na reguláciu teploty (od 80 °C do 200 °C) a nastavenie času (maximálne na 60 minút). O niečo drahšia Tesla AirCook Q30 už napríklad ponúka aj komfortnejšie ovládanie prostredníctvom LCD displeja, no funkčne v konečnom dôsledku o nič neprichádzate.

V balení sa, bohužiaľ, nenachádza bonusový obsah vo forme zbierky receptov alebo dodatočného príslušenstva. Na druhú stranu vám Delimano ako etablovaný výrobca na slovenskom trhu ponúka množstvo dodatočného príslušenstva na dokúpenie.

Výhodná cena
Odolná konštrukcia
Jednoduchá obsluha

Absencia prednastavených programov
Nižší výkon
Príslušenstvo za poplatok

Príkon fritézy: 1 400 W ● Objem nádoby: 3,5 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: bez vstavaných programov ● Ovládanie: otočné prepínače ● Hmotnosť: 4,4 kg ● Rozmery: 260 mm x 306 mm x 305 mm

Náš TIP

Tesla AirCook Q30

Príkon 1 300 W, objem 3,8 l, technológia Heat2Flow, teplotný rozsah 80 až 200 °C, 8 prednastavených režimov.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Zo súčasného výberu sme ako náš tip vybrali teplovzdušný fritovací hrniec Tesla AirCook Q30 od českého výrobcu TESLA. Podobne, ako v prípade modelu od Delimana, aj Tesla AirCook Q30 zaujme svojimi kompaktnými rozmermi. S váhou nepresahujúcou 4,5 kg vám na kuchynskej linke nebude zaberať veľa priestoru, no tiež sa nemusíte obávať ani nedostatku priestoru vo varnej nádobke. Tá sa so svojimi 3,8 l postará o bohatú nádielku zdravšie vyprážaného jedla pre 2- až 3-člennú rodinu. Úplnou samozrejmosťou je telo odolné voči prepáleniu.

Vo vymeniteľnej varnej nádobe sa vám jedlo na povrch nebude lepiť a po použití ju môžete umyť aj v umývačke riadu. Nádobka je tiež vyrobená z odolného plastu disponujúceho certifikáciou BPA FREE, čo zaručuje zdravotnú neškodnosť pri vysokých prevádzkových teplotách.

príkon fritézy 1 300 W pri tomto modeli dopĺňa využitie technológie Heat2Flow, ktorá pri použití jednej kvapky oleja zabezpečí rovnomernejšie rozloženie horúceho vzduchu v priestore nádobky s jedlom. V konečnom dôsledku bude jedlo pripravené rýchlejšie a zdravšie.

Čím sa však model Q30 výraznejšie odlišuje od lacnejšieho Delimana AIR Fryer Pro, je širší teplotný interval a bohatšie možnosti ovládania. Tesla AirCook Q30 dokáže pracovať v rozmedzí 80 až 200 stupňov – v praxi tak viete v tejto fritéze pripraviť aj tie jedlá, ktoré vyžadujú pri príprave teplotu nižšiu ako 80 °C. Čo sa týka ovládania, fritéza Q30 disponuje už prednastavenými 8 režimami pre rôzne druhy jedál, ako aj možnosťou manuálnej regulácie. To všetko prostredníctvom dotykového LCD displeja.

Teplovzdušnú fritézu Tesla AirCook Q30 možno bez zaváhania označiť za zlatú strednú cestu.

Skvelý pomer ceny a výkonu
Technológia „Heat2Flow“
Dotykový LCD displej

Menšia nádoba
Náchylnosť na škrabance

Príkon fritézy: 1 300 W ● Objem nádoby: 3,8 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: 8 ● Ovládanie: LCD displej ● Hmotnosť: 4,4 kg ● Rozmery: 270 mm x 330 mm x 350 mm

Tefal EY 201815

Objem 4,2 litra, príkon 1 500 W, systém cyklónového prúdenia horúceho vzduchu 3D Air Pulse, regulovanie teploty od 80 do 200 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kvalitnu teplovzdušnú fritézu má v ponuke takisto výrobca Tefal, konkrétne ide o model Tefal EY 201815, ktorý vám ponúka prípravu chutných a zdravých pokrmov s minimálnym množstvom tuku. V referenciách zákazníkov prevažujú kladné recenzie. Spotrebitelia vyzdvihujú predovšetkým rýchlosť prípravy a aj jednoduché ovládanie, ktorým fritéza disponuje. Fritéza má zároveň aj kompaktný dizajn. Nádoba má objem 4,2 litra, čo pokojne môžeme považovať za priemer a pripraviť dokážete podľa výrobcu zhruba 6 porcií rôznych pokrmov – slaných i sladkých.

Povrch nádoby je nepriľnavý. Vo fritéze môžete smažiť, piecť i grilovať. Výhrevné teleso má príkon až 1 500 W, čo je zárukou rýchlej prípravy, ktorú vysoko pozitívne hodnotia práve spotrebitelia. Výrobca využíva systém cyklónového prúdenia horúceho vzduchu 3D Air Pulse. Regulovať môžete teplotu v rozmedzí od 80 do 200 °C. Používať možno i časovač, ktorý po uplynutí času, maximálne 60 minút, fritézu vypne.

Vyberateľné diely je možné umývať v umývačke riadu. Fritéza je z väčšej časti z polykarbonátu. Nádoba je vyberateľná a je možné ju umývať aj v umývačke riadu. Zo skúseností spotrebiteľov tiež vieme, že pozitívne hodnotia kompaktnosť a fakt, že sa plášť príliš nezahrieva. Ponúkne len 4 pomerne všeobecné programy – vyprážanie, pečenie, grilovanie alebo sladké pečivo, na rozdiel od teplovzdušnej fritézy Tesla AirCook Q30, ktorá ich má hneď 8 a k tomu aj praktický displej. Malou výhradou je aj vyššia hlučnosť fritézy.

Objem nádoby
Rýchly ohrev
Kompaktné rozmery

Bez displeja
Vyššia hlučnosť
Programová ponuka

Príkon fritézy: 1 500 W ● Objem nádoby: 4,2 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: 4 ● Ovládanie: tlačidlá a otočný regulátor ● Hmotnosť: 4,2 kg ● Rozmery: 320 mm x 320 mm x 390 mm

Klarstein VitAir Turbo

9-litrová varná nádoba, príkon 1 400 W, 7 prednastavených režimov, regulácia teploty od 50 °C do 230 °C, bohaté príslušenstvo.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Potrebujete čo najšikovnejšieho pomocníka pri rýchlej príprave jedla pre čo najväčší počet ľudí? Ak áno, Klarsten VitAir Turbo môže byť ten najideálnejší kandidát.

Čo robí z fritézy Klarstein VitaAir Turbo favorita práve pre ľudí, ktorí vyžadujú objemný varný priestor? Je to 9-litrová varná nádoba, ktorú nie je potrebné pred používaním zbytočne predhrievať a zmrazené potraviny rozmrazovať. Pri umiestnení varnej časti na vrchu fritézy je veľmi vítaná jej priehľadná vrchná časť, vďaka ktorej môžete sledovať jedlo počas jeho prípravy. Úplnou samozrejmosťou pri takto vybavenej fritéze je aj nepriľnavý povrch vnútornej časti nádoby a konštrukcia odolná voči prehrievaniu.

Halogénová výhrevná súčasť fritézy okrem uvádzaného príkonu 1 400 W veľmi efektívne zabezpečuje rovnomernú disperziu tepla naprieč celým varným priestorom. Tomu dopomáha šikovne navrhnuté vetranie fritézy. Vďaka tomu dokáže táto fritéza pripraviť jedlo v porovnateľnom čase, ako papierovo výkonnejšie modely. Dolná (50 °C) aj horná teplotná hranica (230 °C) vám dovolí pripraviť jedlá s najrôznejšími teplotnými požiadavkami.

V dolnej časti zariadenia nechýba veľký LCD displej, na ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete – zvolený program, teplota či čas chodu. Pomocou kapacitných tlačidiel na stranách si môžete zvoliť jeden zo siedmich prednastavených režimov alebo si nastaviť chod manuálne podľa vlastných preferencií.

Dodávané príslušenstvo je pri tejto fritéze nezvyčajne bohaté. Okrem povinnej jazdy v podobe napájacieho kábla a návodu sa môžete tešiť na guľatý kovový plech, grilovací rošt, 3D kôš, špíz na kurča a kliešte. To všetko vás vybaví na prípravu najrôznejších jedál, čím predídete dodatočným nákladom na dokupovanie ďalších častí. Napríklad Klarstein AeroVital Deluxe síce ponúka o 300 W silnejší ohrev, no vďaka technológii zabezpečujúcej rovnomerný a rýchly ohrev naprieč celým varným priestorom, v praxi nepocítite zásadný rozdiel.

Priehľadné okienko
Vysoký výkon
Bohaté príslušenstvo

Väčšie rozmery
Chýba brožúrka s receptami

Príkon fritézy: 1 400 W ● Objem nádoby: 9 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: 7 ● Ovládanie: LCD displej ● Hmotnosť: 4,1 kg ● Rozmery: 480 mm x 340 mm x 320 mm

Sencor SFR 3220WH

2,6-litrový varný kôš, príkon 1 500 W, nastavenie teploty od 80 °C do 200 °C, časovač, 6 prednastavených režimov.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Pre konzervatívnych zákazníkov hľadajúcich teplovzdušnú fritézu s decentným dizajnom od známejšieho výrobcu je dobrou voľbou model SFR 3220WH od Sencoru. Vďaka menším rozmerom a skladnosti dokáže svojím 2,6-litrovým varným košom bez zaváhania obslúžiť 1-2 ľudí. S údržbou a čistením si poradíte veľmi rýchlo.

Okrem nepriľnavého povrchu tu nájdete aj bezpečnostnú poistku, aby počas prípravy jedla omylom nedošlo k nechcenému odpojeniu varného koša. Povrch konštrukcie ostáva na dotyk chladný, aj keď fritéza podáva najvyšší výkon. Dokonca pri príprave jedla táto fritéza negeneruje žiadny zápach, pretože nepotrebujete použiť ani jedinú kvapku oleja.

Nahriatie tejto teplovzdušnej fritézy s príkonom 1 500 W trvá približne tri minúty a poskytuje rozsah nastavenia teploty od 80°C do 200 °C. Časovač je však možné nastaviť len na limitujúcich 30 minút. Príjemne poteší okrem automatického vypínania aj prítomnosť zvukovej signalizácie.

Čo sa týka ovládania, na výber máte zo šiestich režimov, medzi ktorými si manuálne vyberáte prostredníctvom otočných prepínačov. Displejom táto fritéza nedisponuje.

Podobne ako v prípade Delimano Air Fryer Pro, aj tu sa Sencor snaží zaujať svojou skladnosťou a najmä spoľahlivosťou. Fritéza Sencor SFR 3220WH vo svojej cenovej línii neohúri množstvom funkcií či intuitívnym LCD displejom. Tieto nedostatky vynahrádza schopnosťou smaženia bez oleja a vysokou spoľahlivosťou pod záštitou známej značky.

Kompaktné rozmery
Fritovanie bez oleja a zápachu
Jednoduchá obsluha

Absencia LCD displeja
3minútové predhrievanie
Malý varný priestor

Príkon fritézy: 1 500 W ● Objem nádoby: 2,6 l ● Konštrukcia: polykarbonát ● Počet programov: 6 ● Ovládanie: otočné prepínače ● Hmotnosť: 3,8 kg ● Rozmery: 315 mm x 260 mm x 310 mm

Ďalšie zaujímavé produkty

Trh s teplovzdušnými fritézami je prakticky neustále dopĺňaný novými a novými modelmi. Pri výbere teplovzdušnej fritézy je potrebné si vedieť urobiť základné porovnanie viacerých produktov v rámci sledovanej cenovej hladiny. Práve pri bohatej dostupnosti mnohých modelov sa môže výber často skomplikovať. Práve preto vám prinášame súbor dodatočných alternatív, s výberom ktorých nebudete svoju kúpu rozhodne ľutovať.

O niečo menej známy výrobca DOMO ponúka vo vyššej cenovej hladine model Domo DO 513 FR. Ide o masívnu a rozmernú fritézu s objemom až 5,5 litra. Nedokáže síce pripraviť jedlo úplne bez oleja, no stačí jej iba 20 % oleja oproti konvenčnému vyprážaniu. Nechýba tiež LCD displej, časovač a nepriľnavosť povrchu nádoby. Treba rátať s citeľne vyššou hmotnosťou, a to až 5,65 kilogramu.

Pre zákazníkov túžiacich po ešte objemnejšej teplovzdušnej fritéze, ktorá výzorom pripomína menšiu rúru, je tu Klarstein AeroVital Cube. Zaujme nielen nadštandardnými rozmermi a objemom až 12 litrov, ale taktiež bohatým príslušenstvom (rošt, grilovací kôš, špíz) a až 13 prednastavenými režimami. Poteší tiež skutočnosť, že cenovo nepresahuje hladinu menších, „šuflíkových“ fritéz.

Klarstein VitAir Swing zaujme netradičným výzorom, ktorý by mal vďaka unikátnemu rotačnému systému ohrevu pripraviť veľmi chrumkavé jedlo. Vyššia hmotnosť (5,1 kg) je kompenzovaná 6-litrovým objemom, priestranným LCD displejom a karbónovým výhrevným telesom. Konštrukcia je vďaka technológii „Cooltouch Housing“ aj počas prevádzky na dotyk chladná a pomocou rukoväte jednoducho rozobrateľná.

Ešte pokročilejšou multifunkčnou rúrou je Sogo SS-10465. Ide o nadštandardný produkt, čo sa odzrkadľuje na vyššej cene. Vyniká výkonom až 1 800 W, funkciou sušičky ovocia s časovačom až na 24 hodín, nastaviteľnou táckou, veľkým dotykovým LED displejom a elegantným priehľadným oknom, cez ktoré je vidieť do 10-litrového fritovacieho koša. Samozrejmosťou sú pokročilé bezpečnostné poistky a ochrany.

Ak ste sa stále nerozhodli, predstavujeme vám minimalistického elegána Tesla AirCook Q60 XL, ktorý zaujme výkonom 1 500 W, LCD displejom s bohatými možnosťami nastavenia režimov a unikátnou funkciou, ktorá vám počas ohrevu dá zvukovým znamením vedieť, kedy je vhodné premiešať jedlo vo vyberateľnom 6 l koši – to podľa výrobcu zabezpečí lepší výsledok fritovania. Ako bonus vás poteší šikovná tlačená kuchárska knižka, ktorá je súčasťou balenia.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Stovky modelov, desiatky výrobcov a nespočetné množstvo funkcií a programov. Po ktorých teplovzdušných fritézach v súčasnosti siahajú kupujúci najčastejšie? Prinášame vám pravidelne aktualizovaný rebríček TOP 5 najpredávanejších teplovzdušných fritéz podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Delimano Air Fryer Pro5*Zobraziť produkt
Klarstein AeroVital Deluxe5*Zobraziť produkt
Tesla AirCook Q305*Zobraziť produkt
Klarstein VitAir Turbo5*Zobraziť produkt
Klarstein AeroVital Cube5*Zobraziť produkt

V rámci prípravy praktického sprievodcu sme v redakcii, samozrejme, dbali na čo najvernejšie porovnanie kvality jednotlivých produktov. Hodnotili sme technické špecifikácie, renomé daných výrobcov či dostupnosť na tuzemskom trhu, ale aj výsledky odborných testov, ktoré nám pomohli v tom, aby sme vedeli, ktoré parametre sú pri výbere najdôležitejšie. Aby ste sa vedeli rozhodnúť správne podľa tých najdôležitejších faktorov, náš sprievodca vás nasmeruje a pomôže vám vybrať to najlepšie.

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

  • Teplovzdušné fritézy alebo tradičné fritovacie hrnce?
  • Veľkosť a objem
  • Výkon
  • Konštrukcia
  • Údržba a obsluha
  • Funkcie
  • Príslušenstvo
  • Cena teplovzdušných fritéz
  • Výrobca

Teplovzdušné fritézy alebo tradičné fritovacie hrnce?

Hlavnou devízou teplovzdušných fritéz oproti klasickým fritovacím (olejovým) hrncom je zásadný rozdiel pri samotnom procese prípravy. Tradičné hrnce poznáme na spôsob ohrevného telesa ponoreného v oleji. Z pohľadu diéty však stále ide o pomerne nezdravú prípravu pokrmov, keďže v mnohých prípadoch je nutné použiť veľké množstvo oleja ako pri klasickom smažení.

Moderné teplovzdušné fritézy na rozdiel od fritovacích hrncov, naopak, kombinujú všetky výhody s tým, že príprava jedla je omnoho zdravšia. Takmer všetkým súčasným teplovzdušným fritézam stačí k príprave jedla jedna lyžica oleja. Na trhu nie je problém nájsť aj také, ktoré k príprave jedla dokonca nepotrebujú žiaden olej.

Príprava jedla v teplovzdušnej fritéze je v konečnom dôsledku nielen zdravšia a čistejšia, ale taktiež veľmi rýchla. Rozlúčiť sa tiež môžete s nepríjemným zápachom. Okrem takmer úplnej eliminácie oleja pri príprave jedla totiž disponujú aj filtrami.

Teplovzdušné varenie si žiada kvalitnú nádobu

Otázka, ktorú si pravdepodobne pri výbere novej teplovzdušnej fritézy budete klásť ako prvú. Máte skôr záujem o priestrannosť alebo skladnosť. Od fyzických rozmerov sa následne odvíja aj samotný objem varnej nádoby, do ktorej vkladáte potraviny.

Najpredávanejší segment tvoria v tomto prípade menšie a kompaktnejšie kúsky, ktoré vám poskytnú objem približne od 1 do 4 litrov. Ak neplánujete variť pre veľkú domácnosť naraz, varná nádoba s objemom približne 2,5 až 4 litre vám bohato postačí na prípravu jedla pre 3- či 4-člennú domácnosť. Väčšie fritézy disponujú často objemom nádoby väčším ako 4 litre.

Nadštandardnou kategóriou sú citeľne väčšie a ťažšie multifunkčné mini rúry a okrem väčšej kapacity (viac ako 8 l) vám poslúžia napríklad aj ako sušička ovocia.

Pred výberom vychádzajte z toho, či plánujete teplovzdušnú fritézu často prenášať. V prípade, že bude väčšinu času tráviť na vašej kuchynskej linke, nepodceňujte ani estetickú stránku budúcej teplovzdušnej fritézy.

Výkon teplovzdušnej fritézy

Výkon ako taký je jeden z najdôležitejších parametrov, od ktorého priamo závisí doba ohrevu a kvalita samotného fritovania. Pre optimálny čas fritovania odporúčame siahnuť po fritézach s uvádzaným výkonom minimálne 1 300 W. Samotný výkon (a teda aj teplotu) následne viete na drvivej väčšine fritéz regulovať pomocou vstavaných manuálnych prepínačov či dotykových displejov.

Príprava gaštanov v teplovzdušnej fritéze

Konštrukcia a kvalita materiálov

Keďže pri prevádzke dosahujú teplovzdušne fritézy pomerne vysoké teploty, bolo pre výrobcov nutné zabezpečiť, aby sa konštrukcia počas ohrevu neprehrievala. Pred výberom fritézy sa tak vždy uistite, že časti fritézy, s ktorými priamo manipulujete, sú vyrobené z plastu odolného voči prehriatiu. To vám zaručí, že úchop fritézy, ako aj celá vonkajšia konštrukcia budú aj počas prevádzky na dotyk chladné.

Rovnako sa uistite, že materiál varnej nádoby je vyrobený z nepriľnavého materiálu, na ktorý sa vám počas fritovania nebude lepiť jedlo.

Ak máte v pláne počas fritovania priebežne kontrolovať stav jedla, vhod vám prídu fritézy disponujúce varnými nádobami s transparentnou časťou (sklom alebo odolným plexisklom). Najčastejšie nájdete priehľadné veko u rozmernejších teplovzdušných mini rúr a priestrannejších zaoblených fritéz.

Teplovzdušná fritéza – ovládanie a obsluha

Fritéza môže mať dva druhy ovládania: manuálnu reguláciu teploty (výkonu) a časovača prostredníctvom tlačidiel a otočných prepínačov alebo dotykový LCD displej.

Fritézy s dotykovými displejmi majú často bohatší výber prednastavených programov. Tie si pri drahších fritézach viete ďalej upravovať podľa vlastného gusta.

K intuitívnej obsluhe by mala okrem iného patriť aj jednoduchá a rýchla údržba vyberateľných častí. Pri výbere sa presvedčte, aby bolo zásobník na potraviny možné umývať aj umývačkou riadu.

K vymeniteľným častiam by mal pri každej riadnej fritéze patriť aj prachový či dymový filter.

Ak by vám nevyhovoval univerzálny jednopriehradkový zásobník na potraviny, môžete siahnuť po drahších multifunkčných fritézach. Tie vám napríklad v podobe mini rúr vedia ponúknuť viacero oddelených priehradok pre potraviny.

Praktické funkcie fritézy

Pri výbere teplovzdušnej fritézy je dôležité sa zamerať aj na samotné funkcie. Práve tie prispejú nemalým dielom k tomu, s akou ľahkosťou sa bude fritéza obsluhovať.

Všetky dôležité funkcie, ako nastavenie času, teploty, prípadne predinštalované programy, budete na svojej novej fritéze regulovať prostredníctvom posuvníkov a tlačidiel, alebo o niečo intuitívnejšieho LCD displeja.

Teplovzdušná fritéza – objem

Drahšie a pokročilejšie fritézy disponujúce LCD displejom vám ponúknu viac predinštalovaných programov na prípravu rôznych druhov jedál, možnosť vytvorenia vlastného režimu či bohatší informačný panel.

Nemusíte sa však báť, aj lacnejšie fritézy, ktoré nemajú vlastný displej, obsahujú základné funkcie ako regulátor času, termostat a automatické vypnutie.

Dodávané príslušenstvo

Obsah príslušenstva závisí od jednotlivých modelov. Väčšina výrobcov fritéz v cenovej hladine pod 100 eur vám do balenia pridá manuál na obsluhu, napájací kábel a v tom lepšom prípade aj kuchársku knižku.

Ak od začiatku plánujete využívať fritézu plnohodnotne, zvážte kúpu drahšieho a multifunkčnejšieho modelu, ku ktorému výrobcovia zvyknú pribaliť napríklad grilovací rošt, špíz, kliešte či dodatočný plech.

Neviete, čo by ste v teplovzdušnej rúre mohli pripravovať? Nechajte sa inšpirovať našimi receptami.

Cena teplovzdušných fritéz

Trh vám ponúka nespočetné množstvo modelov naprieč všetkými cenovými hladinami. Najdôležitejšie však pri rozhodovaní bez ohľadu na cenu je držať sa overených a spoľahlivých výrobcov. Tí ponúkajú kvalitné fritézy v každej cenovej hladine. Nemusíte sa tak báť, že ku kvalitnej teplovzdušnej fritéze sa dostanete len v prémiovejšej kategórii.

Schopné teplovzdušne fritézy začínajú približne na hladine 50 až 55 eur. V tejto cenovej hladine vás čaká mierne nižší výkon, kompaktnejšie rozmery s menším varným priestorom a absencia pokročilejších nastavení.

Ak sa však rozhodnete priplatiť si na hladinu 60 až 70 eur, dostanete sa k veľmi kvalitným fritézam bez výraznejších kompromisov. Samozrejmosťou je tu už vyšší výkon, o niečo bohatší priestor na uloženie potravín, kvalitnejšia konštrukcia či prítomnosť prednastavených programov.

Cenovka oscilujúca okolo 80 až 100 eur vás už dostane do prémiovejšej kategórie, kde je často samozrejmosťou dotykový LCD displej s bohatými možnosťami nastavenia programov, vysoký výkon či prítomnosť technológií, ktoré zabezpečujú efektívnejší rozptyl tepla v priestore fritézy. Pre bežného užívateľa už v tomto prípade ide o fritézy prakticky bez akýchkoľvek kompromisov v každom smere.

Ak ste náročnejší spotrebiteľ túžiaci vyslovene po multifunkčnejšej fritéze s bohatým dodávaným príslušenstvom, alebo objemnej mini rúre, je potrebné sa obhliadať v cenovej hladine nad 120 eur.

Kúpa teplovzdušnej fritézy Klarstein či Delimano sa vyplatí

Pri výbere teplovzdušnej fritézy sa vyvarujte neznámych výrobcov s otáznou dostupnosťou a servisným pokrytím. Obzerajte sa radšej po overených značkách, ako napríklad Klarstein, Sencor, Tesla, Philips, Tefal alebo Delimano.

Okrem základného súboru hlavných parametrov, väčšina výrobcov obohacuje teplovzdušne fritézy aj vlastnými technológiami. Medzi tie praktické môžeme zaradiť napríklad bohatšiu ponuku prednastavených programov na fritovanie či dôkladnejší a rýchlejší rozvod horúceho vzduchu po varnej nádobe pri fritovaní.

Tieto doplnky vám dokážu spríjemniť obsluhu fritézy, ale aj zvýšiť kvalitu samotného fritovaného jedla a skrátiť čas potrebný na prípravu.

Otázky a odpovede – FAQ

Aj keď sme sa v našom porovnávacom teste snažili pokryť všetko to, čo by ste pred kúpou teplovzdušnej fritézy mali vedieť, stále tu môžu byť niektoré nezodpovedané otázky. Pripájame odpovede na tri najčastejšie kladené otázky ohľadom teplovzdušných fritéz.

Nie. Pred kúpou teplovzdušnej fritézy by ste si mali na stránke predajcu skontrolovať obsah balenia. Mnoho výrobcov namiesto dodávania receptov v tlačenej podobe odkazuje svojich zákazníkov na ich webové stránky.

Jednou z hlavných výhod teplovzdušných fritéz oproti tradičným fritovacím hrncom na olej je skutočnosť, že ide o prípravu jedla bez oleja. Avšak v mnohých prípadoch výrobcovia odporúčajú pred fritovaním použiť jednu-dve kvapky. Zvyčajne však výrobca explicitne na balení uvádza, či je použitie zanedbateľného množstva oleja nutné, alebo nie. V oboch prípadoch ide o obrovský rozdiel pri porovnaní s tradičným vyprážaním a pečením.

Záleží od konkrétneho modelu. Pri niektorých sa vyslovene uvádza doba predhrievania, ktorú je pre korektnú prípravu jedla potrebné dodržať (zvyčajne nie viac ako 3 minúty). Na trhu je i množstvo modelov, kde to vďaka dodatočným technológiám nie je potrebné a fritovať môžete ihneď po vložení zásobníka s jedlom.

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Ela
08.04.2021 15:55

Čítala som veľa dobrých skúsenosti, ale aj zlých. Má s tým niekto reálnu skúsenosť, či sa to oplatí? Aká je chuť a podobne?

Odpovedať

Marienka
13.04.2021 15:26

Máme Aerovital Deluxe a spokojnosť. treba sa len zmieriť s tým, že jedlo nebude plné oleja a bude chutiť trochu inak. ak sa postupuje podľa návodu, nemal by byť problém. pripravujeme vo fritéze zemiaky, syr i fašírky a zatiaľ všetko bolo urobené tip-top. mäso bolo dokonca šťavnaté

Odpovedať

Julka
19.04.2021 15:05

Všetko od dizajnu až po chutné jedlo sa mi na našej Tesle páči. Zo začiatku som bola skeptická, ale po vyskúšaní prednastavených programov musím povedať, že jedlo je menej tučné, ale pritom rovnako chutné. Rezne som v nej ešte neskúšala robiť, ale zemiaky, zelenina i syr boli fakt dobré.

Odpovedať

Vlaďa
26.04.2021 14:37

Tiež už dlhšie pokukujem po tomto type fritézy, známi majú Tefal a chvália si ju. Pripravené jedlo je chutné a údržba bezproblémová, všetko, čo od spotrebiča treba.

Odpovedať

Majka R.
30.04.2021 14:57

Viem, že teraz je moderné jesť zdravo, ale nemôžem prísť na chuť jedlám z teplovzdušnej fritézy. Zdajú sa mi suché a nepochutím si na nich.

Odpovedať

Igor
08.06.2021 15:00

Manželka chce silou mocou zdravšie variť, preto kúpila teplovzdušnú fritézu klarstein. ona si ju síce pochvaľuje, mne chuťovo veľmi jedlá nevyhovujú, neviem, či je o zvyku, ale klasická fritéza je podľa mňa lepšia

Odpovedať

Daniela
17.06.2021 19:31

S priateľom sme sa rozhodli, že sa začneme stravovať zdravšie. Preto sme hľadali niečo, kde budeme môcť pripravovať pokrmy s menším množstvom oleja. Napokon sme po odporúčaní jednej známej vsadili na Delimano Air Fryer Pro. Hoci rezne na prvý pohľad vyzerali vysušenie, po zahryznutí sa do sústa sa naše obavy rozplynuli. Mäsko bolo mäkké. Určite tento produkt odporúčame, ak chcete pri varení minimalizovať množstvo oleja.

Odpovedať

Romana
18.06.2021 07:36

Dlho som váhala nad kúpou fritézy, pretože som si nebola istá, či ju v domácnosti dostatočne využijem, no teraz už viem, že chrumkavé a zdravšie pripravené mäso mi zaručí len kvalitná fritéza. Kúpila som Klarstein model AeroVital Deluxe a som nadmieru spokojná. Príprava jedla je rýchla, pričom je možné uvariť aj väčšie množstvo jedla naraz. S fritézou sa jednoducho manipuluje a čo je podstatné, po vyprážaní nie je v domácnosti cítiť zápach, na ktorý som bola zvyknutá predtým než som vlastnila takýto spotrebič. Fritéza je dostatočne veľká, a preto ju využije aj viacčlenná rodina.

Odpovedať

Milada K.
18.06.2021 08:54

S teplovzdušnou fritézou TESLA AirCook Q30 viem pripraviť hranolky zdravším spôsobom. Tento pokrm milujeme všetci vrátane detí, a preto som chcela, aby neboli natoľko mastné. Fritéza pekne vyzerá, má jednoduché ovládanie a jedlo sa v nej pripraví pomerne rýchlo. Viete si tu pripraviť prakticky čokoľvek vrátane mäsa, zeleniny a dokonca aj koláče. Kvalitné spracovanie zvládne každodennú „záťaž“, preto túto fritézu odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Rudy
01.07.2021 19:40

Mám teplovzdušnú fritézu Klarstein VitAir Turbo. Spočiatku som mal obavy, že jedlo mi nebude chutiť, lebo mnohí v recenziách písali, že chutí inak. No zistil som, že je to perfektná vec, ak chcem variť zdravšie a s menším množstvom tuku. Touto fritézou som nahradil rúru, pretože sa tu dá pripravovať všetko možné od domácich zemiakov a hranolčekov, cez párky, klobásy, topinky, až po buchty, mäso a mnohé iné pokrmy. Páči sa mi rýchlosť prípravy jedla, ľahká manipulácia, veľký až 9 litrový varný priestor, mnoho príslušenstva v balení či nastaviteľná teplota do 230 stupňov. S touto fritézou som maximálne spokojný a rodinke, ktorá ku mne často chodí na návštevy, pripravujem rôzne dobroty.

Odpovedať

Jelena
04.08.2021 19:59

Používam základný model teplovzdušnej fritézy Tefal EY 201815, ktorá sa vyznačuje jednoduchou obsluhou a veľkým objemom. Pokrmy pripravené vo fritéze sú chutné a s minimom tuku, teda aj zdravšie, čo bol hlavný dôvod kúpy. Najskôr som uvažovala, či ju budem dostatočne využívať, no keď som ochutnala u jednej známej jedlo pripravené v tejto fritéze, rozhodovanie sa skončilo. Jedlo nebolo vôbec mastné, no zároveň bolo chuťovo vyvážené. Zvyknem tu pripravovať hranolčeky, rezne, fašírky, kura a ďalšie pokrmy, ktoré sú chrumkavé a zároveň šťavnaté. Tefal je overená značka a tento model bol cenovo dostupný. Oceňujem ľahkú údržbu, nakoľko sa môže umývať v umývačke riadu, úspornú prevádzku či dostatočný objem pre prípravu jedla pre štvorčlennú rodinu.

Odpovedať

Magda
24.09.2021 17:43

Fritézu som kúpila kvôli deťom, pretože milujú hranolky a takýmto spôsobom im môžem pripravovať zdravšiu variantu. Tesla AirCook Q30 má pekný dizajn, jednoducho sa ovláda a za tú cenu je kvalitná. Oceňujem rýchlu prípravu jedál aj nenáročnú údržbu.

Odpovedať

Helena G.
02.10.2021 09:28

Na fritéze Tefal Easy Fry Classique si cením, že nezaberie veľa miesta a jedlo pripraví rýchlo, či už ide o domáce čerstvé veci alebo polotovary. Ovládanie je ľahké a intuitívne a nádoba môže ísť do umývačky riadu. Neskúsených môže sklamať absolútne odfláknutý návod k používaniu.

Odpovedať

Paula
17.10.2021 10:58

Mám veľmi lacnú fritézu CLATRONIC a spĺňa svoj účel. Len kapacita fritézy je o niečo menšia, než som pôvodne čakala, zmestí sa sem málo jedla, ale to mi až tak nevadí. Pre rýchlu a menšiu dávku je to super a hlavne mi stačí používať minimum oleja. Ešte taký malý nedostatok, rúčka na vyťahovanie košíka by mohla byť o kúsok dlhšia.

Odpovedať