Elektrické vertikutátory

Najlepšie elektrické vertikutátory 2024 + recenzie

Úrodná pôda a dokonalý trávnik. Dva základné predpoklady na spokojnosť každého záhradkára. Ako ich dosiahnuť? Minimálne v prípade trávnika je to jasné — správnym elektrickým vertikutátorom. Ten vašu trávu zbaví plesní, trávnikovej plsti a odumretých častí rastlín, vďaka čomu jej umožní správne dýchať. Aj preto vám prinášame porovnanie tých najlepších elektrických vertikutátorov, ktoré sú momentálne na trhu dostupné. Víťazom testu sa stal prevzdušňovač Hecht 1848 2in1. Celkovo však nájdete v našom porovnaní až 10 výkonných vertikutátorov, ktoré vás pri práci rozhodne nezradia. 

Publikované: 13.07.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Aký vertikutátor kúpiť? 

Aj keď sa vám môžete zdať kúpa toho najideálnejšieho vertikutátora ako hotová veda, nemusíte sa obávať. Vďaka nášmu porovnávaciemu testu to budete mať o čosi jednoduchšie. Úvod článku bude patriť rýchlemu predstaveniu najlepších záhradných vertikutátorov. Ak vás však TOP 3 vertikutátory nezaujmú, nezabudnite pokračovať v čítaní porovnania až do úplného konca. Nájdete v ňom aj ďalších 5 alternatívnych produktov, ktoré nebodovali len v našom porovnaní, ale najmä v praxi. Porovnanie je totiž doplnené o dlhodobé používateľské skúsenosti, vďaka čomu vám pomáha dotvoriť si komplexný obraz o kvalite samotných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Hecht 1848 2in1 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 2004-E 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 2102-E 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Hecht 1848 2in1

Hecht 1848 2in1

1,8 kW motor, 55-litrový zberný kôš, 40-centimetrový záber, nastavenie výšky od 13 až do -9 milimetrov, prevzdušňovací a prerezávací valec v balení.

Zobraziť viac info

Dostupnú cenu a vysoký výkon. To a ešte omnoho viac v sebe kombinuje jednoznačný víťaz nášho porovnania, elektrický vertikutátor Hecht 1848 2in1. Ten poháňa výkonný 1 800 W motor, vďaka ktorému dokáže zariadenie prevzdušniť až 1 200 m² pôdy. Výhodou je prítomnosť veľkého zberného koša s objemom 55 l, ale aj dvojice zloženej z prevzdušňovacieho a prerezávacieho valca. Aj vďaka nim sa môžete tešiť na pracovný záber s maximálnou možnou šírkou 40 centimetrov

Cenový trhák
Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

1,5 kW motor, záber 32 centimetrov, objem koša 40 l, nastavenie výšky 4 až -12 mm, nízka cena. 

Zobraziť viac info

Vhodnou a cenovo výhodnou alternatívou pre vás môže byť aj elektrický prevzdušňovač Fieldmann FZV 2004-E. Ten v sebe implementuje síce o čosi slabší, ale stále dostatočne výkonný 1 500 W motor schopný pokryť plochu s veľkosťou do 800 m². Počítať budete musieť s menším záberom aj zberným košom. Prvý údaj klesol na hodnotu 32 centimetrov, v druhom prípade si budete musieť vystačiť s objemom 40 litrov.

Náš TIP
VeGA VE80150

VeGA VE80150

1,5 kW motor, 36 cm záber, 50-litrový kôš, prevzdušňovací valec so 16 oceľovými nožmi.

Zobraziť viac info

Ako zaujímavá kúpa sa javí aj elektrický vertikutátor VeGA VE80150. Ten dodá trávniku dostatok vzduchu pomocou 16 oceľových nožov rozmiestnených na valci s pracovným záberom so šírkou 36 centimetrov. Elektrický motor s výkonom 1 500 W vyprodukuje pri svojej práci až 3 800 otáčok za minútu, čo z neho robí dostatočne výkonné zariadenie na domáce použitie. Poteší aj funkcia centrálne nastaviteľnej hĺbky rezu a 50-litrový zberný kôš.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ako to už v prípade záhradnej techniky býva zvykom, všetko sa začína dôsledným plánovaním. Výnimku pritom netvorí ani kategória vertikutátorov, ktorých kúpu je potrebné si poriadne premyslieť. Vďaka nášmu porovnaniu však bude vaše rozhodovanie opäť o čosi jednoduchšie. Poradíme vám totiž, ktoré parametre sú pri kúpe vertikutátora najdôležitejšie a prehliadnuť by ste ich v žiadnom prípade nemali. Ktoré sú to? 

Spôsob napájania
Výkon
Šírka záberu
Výška nožov
Objem zberného koša
Prevedenie a kompaktnosť

Pri výbere sme prihliadali taktiež popularitu jednotlivých modelov medzi používateľmi. V našom porovnaní sa ocitli značky Riwall, Hecht, Stiga či Fieldmann. Recenzie a ich predajnosť sme sledovali na cenovom porovnávači Heureka, v e-shopoch Mall, Alza, TPD Hej.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie vertikutátorov

Ak túžite po dokonalom trávniku, musíte mu dopriať aj dokonalý „wellness“. Nemajte však obavy, nebude to nič náročné. Základným predpokladom na úspech bude kúpa tých správnych záhradných pomocníkov. Jedným z nich by mal byť aj zodpovedný a spoľahlivý elektrický vertikutátor. S jeho výberom vám pritom nepochybne pomôžu naše nezávislé recenzie doplnené o dlhodobé používateľské skúsenosti. Výber je nezaujatý a jeho snahou je predstaviť potenciálnym spotrebiteľom produkty v rôznych výkonnostných aj cenových kategóriách. Vďaka tomu si nájde svojho nového záhradného spoločníka v našom rebríčku každý.

Víťaz testu

Hecht 1848 2in1

1,8 kW motor, 55-litrový zberný kôš, 40-centimetrový záber, nastavenie výšky od 13 až do -9 milimetrov, prevzdušňovací a prerezávací valec v balení.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický vertikutátor Hecht 1848 2in1 toho vo svojom tele ukrýva omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Poháňa ho nabúchané „srdce“ s výkonom 1,8 kW, ktoré bez problémov pokryje priestor s veľkosťou do 1 200 m². V tomto ohľade používateľa nepochybne poteší aj prítomnosť zberného koša na odumreté korene rastlín či mach. Jeho objem sa zastavil na hodnote 55 litrov, môžeme tak hovoriť o slušnom nadpriemere. O samotnú efektivitu práce sa postará 40-centimetrový záber, ktorý nad svojou konkurenciou mierne vyniká.

Výška je nastaviteľná centrálne a pokrýva hodnoty v rozmedzí od 13 až do -9 milimetrov, teda ponúka dostatočný rozsah na všetky typy povrchov. Veľkou výhodou samotného zariadenia je prítomnosť dvojice valcov – prevzdušňovací valec s pružnými drôtmi váš trávnik mierne oživí a zbaví ho tých najväčších nánosov. Ak mu však chcete dopriať tie najlepšie služby, jednoducho na vertikutátor nasaďte prerezávací valec s oceľovými nožmi a vydajte sa prerezávať trávnikové podložie. Odmenou sa pre vás stane dokonalo zelený a svieži trávnik. Azda jedinou nevýhodou sa v tomto prípade stáva vyššia obstarávacia cena. Ak chcete ušetriť, obzrite sa napríklad po vertikutátore Fieldmann FZV 2102-E

Pozitíva

Vysoký výkon
Veľká pracovná plocha
Široký záber

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Výkon: 1,8 kW ● Pracovná plocha: 1 200 m² ● Záber: 40 cm ● Objem koša: 55 l ● Nastavenie výšky: 13 až -9 mm

Cenový trhák

Fieldmann FZV 2004-E

1,5 kW motor, záber 32 centimetrov, objem koša 40 l, nastavenie výšky 4 až -12 mm, nízka cena. 

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na menší pozemok vám postačí nenápadnejší vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E. Jeho výkon je v porovnaní s víťazom porovnania Hecht 1848 2in1 o 300 W nižší. Určený je na opracovanie pracovnej plochy s veľkosťou 800 m². Pracovný záber dosahuje hodnotu 32 centimetrov. Poteší veľkosť zbernej nádoby, pojme totiž až 40 litrov machu, trávnikovej plste či odumretých častí rastlín.

V porovnaní s predošlým konkurentom dokáže pracovať Fieldmann FZV 2004-E omnoho hlbšie v pôde. Centrálne nastaviteľná výška 16 prerezávacích nožov na valci sľubuje hodnoty od 4 do -12 milimetrov. Používateľ si môže hodnoty meniť v štyroch krokoch, a to na základe vlastných preferencií alebo opotrebení nožov či pružín. V prípade tohto vertikutátora vás nepochybne poteší jeho kompaktnosť a skladovacie možnosti. Len 8,5 kilogramov vážiace zariadenie môžete bez obáv schovať kamkoľvek do vašej dielne či garáže a v prípade nečinnosti naň veľmi rýchlo zabudnete. V porovnaní so svojimi konkurentmi je navyše omnoho lacnejší a aj tento fakt prispieva k jeho ideálnosti pri použití na menších plochách.

Pozitíva

Vysoký výkon
Centrálne nastaviteľná výška nožov

Negatíva

Menší pracovný záber

Výkon: 1,5 kW ● Pracovná plocha: 800 m² ● Záber: 32 cm ● Objem koša: 40 l ● Nastavenie výšky: 4 až -12 mm

Náš TIP

VeGA VE80150

1,5 kW motor, 36 cm záber, 50-litrový kôš, prevzdušňovací valec so 16 oceľovými nožmi.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zaujímavé parametre a rozumná cenovka. Aj takto by sa dal zhrnúť elektrický vertikutátor VeGA VE80150. Ten v sebe kombinuje silný 1,5 kW elektromotor dosahujúci pri maximálnej záťaži až 4 200 otáčok za minútu s dostatočným záberom vertikutácie na úrovni 36 centimetrov. To z neho robí zaujímavého pomocníka do stredne veľkých záhrad, kde si s trávnikovými nečistotami poradí prevzdušňovací valec so 16 centrálne nastaviteľnými oceľovými nožmi. 

Hoci výrobca mierne ubral na šírke záberu, čo čiastočne predĺži prácu používateľa, určite vás poteší prítomnosť 50-litrovej zbernej nádoby, ktorú tak budete musieť vyprázdňovať skutočne len sporadicky. Problém nebude v tomto prípade ani s výmenou valcov. Vykonáva sa pomocou bezpečnostnej matice, pričom tento proces je veľmi jednoduchý a rýchly. Hoci nedosahuje VeGA VE80150 výkon vertikutátora Hecht 1848 2in1 vo všetkých ohľadoch, jeho váhu mierne prevyšuje. Pri práci tak budete musieť počítať so zariadením ťažkým 14,5 kilogramov. Stále však môžeme hovoriť, vzhľadom na pomerne výkonný elektromotor a objemnú zbernú nádobu, o prijateľných hodnotách.

Pozitíva

Vysoký výkon
Veľký zberný kôš

Negatíva

Menší pracovný záber

Výkon: 1,5 kW ● Počet otáčok: 3 800 — 4 200/min. ● Záber: 36 cm ● Objem koša: 50 l ● Typ valca: prevzdušňovací so 16 oceľovými nožmi

Lacná kvalita

Fieldmann FZV 2102-E

1,3 kW motor, záber 32 cm, objem koša 40 l, nastavenie výšky od 10 do -12 mm, prevzdušňovací a vertikutačný valec v balení.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom porovnaní si svoje miesto našiel aj druhý model elektrického vertikutátora z dielne výrobcu Fieldmann – tentoraz nás svojimi parametrami zaujal Fieldmann FZV 2102-E. Poháňa ho stále relatívne výkonný 1,3 kW elektromotor, i keď v tomto prípade hovoríme skôr už o zariadení určenom na prevzdušňovanie menších plôch. Dobre si to uvedomuje aj samotný výrobca, ktorý odporúča jeho použitie na pozemkoch s veľkosťou do 500 m². V takýchto prípadoch sa totiž stratí aj o čosi nižší pracovný záber dosahujúci hodnotu 32 centimetrov. Prekážať vám nebude ani objem zbernej nádoby, ktorý dosahuje hodnotu 40 litrov

Ako ste si už zrejme všimli, hodnoty tohto vertikutátora sú veľmi podobné tým, ktoré ponúka model Fieldmann FZV 2004-E. Iste, Fieldmann FZV 2102-E síce stráca 200 W na výkone, no ponúka centrálne nastaviteľnú pracovnú výšku v rozmedzí od 10 do -12 milimetrov a v tomto ohľade už svojho brata prevyšuje. Aj v tomto prípade pritom platí, že sa zariadenie plne prispôsobí vašim aktuálnym potrebám. Postará sa o to dvojica prítomných valcov – prevzdušňovacieho a vertikutačného –, ktoré môžete jednoducho meniť podľa požiadaviek na údržbu. 

Pozitíva

Vysoký výkon
Nízka cena

Negatíva

Menšia pracovná plocha

Výkon: 1,3 kW ● Pracovná plocha: 500 m² ● Záber: 32 cm ● Objem koša: 40 l ● Nastavenie výšky: 10 až -12 mm

Riwall PRO REV 3215

1,5 kW motor, 30-litrový zberný kôš, 32-centimetrový záber, nastavenie výšky od 0 až do 12 milimetrov, prevzdušňovací a prerezávací valec v balení.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tento model patrí k cenovo dostupným prevzdušňovačom trávnika. Radí sa k predávaným modelom, čo je tiež zásluhou nízkej obstarávacej ceny. Zároveň však ponúkne potrebnú funkcionalitu. Vďaka 16 oceľovým nožom je prevzdušňovanie či frézovanie trávnika možné veľmi precízne. Nechýba zberný kôš ani možnosť nastavenia výšky.

Elektrický vertikutátor Riwall PRO REV 3215 patrí k hobby modelom, ktoré sú určené pre menšie záhrady s výmerou okolo 600 m2. Svedčí o tom i menší záber 32 cm. Príkon elektromotora je 1 500 W. Nastavenie výšky valca je regulovateľné od 0 do 12 mm jednoduchým pákovým systémom. Valec s drôtikom dokáže trávnik účinne prečesať a druhý valec so 16 oceľovými nožmi sa postará o jeho prefrézovanie do požadovanej hĺbky. Práve vďaka tomu dokáže byť trávnik optimálne hustý a zdravý. Vertikutátor má široký vyhadzovací tunel a zberať tak môžete staré trávnaté steblá do textilného zberného koša s madlom pre lepší úchop. Objem koša je len 30 litrov

Po kúpe je postačujúce, ak zložíte samotné riadidlá, ktoré sa upevňujú jednoduchými skrutkami. Spotrebitelia častejšie spomínali, že plasty nepôsobia príliš odolne. Vzhľadom na cenu však ide o štandardnú kvalitu plastov v tomto cenovom segmente. Zložené riadidlá možno využiť pri transporte. Manévrovanie je veľmi jednoduché. Pre vyššiu bezpečnosť je tu pre elektrický kábel praktický háčik. V hornej časti riadidiel sa nachádza aj štartovacie tlačidlo. Pre lepšiu priechodnosť v teréne sú vpredu vertikutátor väčšie plastové kolesá.

Podľa názorov spotrebiteľov nemožno tomuto lacnému hobby prevzdušňovaču pôdy uprieť výkon. Elektromotor funguje veľmi solídne. Slabinou je však kvalita spracovania. Plastové časti pôsobia naozaj labilne a aj samotný plastový skelet nepôsobí príliš trvácne. Zberný kôš má len 30 litrov a vzhľadom na jeho sklon aj pri polovičnej náplni sa rýchlo upcháva. Zákazníci pozitívne hodnotia jednoduché ovládanie a manévrovanie s prístrojom. Elektrický vertikutáor Riwall rozhodne neohúri najvyššou kvalitou dielenského spracovania, no pre menšie trávnaté plochy dokáže poslúžiť viac ako dostatočne. Vyšší výkon a kvalitnejšie dielenské spracovania vám zaručí elektrický vertikutátor Hecht 1848 2 in 1.

Pozitíva

Nízka cena
Dostatočný výkon

Negatíva

Nekvalitné plastové časti
Malý objem zberného koša

Výkon: 1,5 kW ● Max. otáčky motora: 4 500 ot./min. ● Pracovná plocha: do 600 m² ● Záber: 32 cm ● Objem koša: 30 l ● Nastavenie výšky: 0 – 12 mm

MTD Optima 37 VE

1,6 kW motor, 45-litrový zberný kôš, 37-centimetrový záber, nastavenie výšky od 0 až do 12 milimetrov, prevzdušňovací a prerezávací valec v balení.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Záhradný elektrický vertikutátor MTD ponúka široký záber a výškovú reguláciu hĺbky prevzdušňovania. Dodávaný je s dvoma valcami, ktoré vymeníte beznástrojovo. Zberný kôš je z textilného materiálu. Elektromotor je napájaný klasicky z elektrickej siete na 230 V. Prístroj je aj pri vyšších otáčkach veľmi tichý.

Zariadenie je vybavené elektromotorom s príkonom 1 600 W. Takýto výkon je dostatočný pre trávnaté plochy do cca 800 m2. Motor sa neprehrieva a zároveň je aj jeho chod veľmi plynulý a tichý. Záber valcov je 37 cm. Elektrický vertikutátor je dodávaný s frézovacím valcom, ktorý má po 14 dvojitých nožov. Pre prečesávanie a čistenie trávy je k dispozícii pružinový valec. Výmena je jednoduchá a pre ich výmenu nie je potrebné žiadne náradie. Výškové nastavenie má 5 úrovní od 0 do 12 mm. Zberný kôš z textilného materiálu má dostatočný objem 45 litrov, no problémom je jeho plnenie – už pri polovičnej náplni nazbieraná tráva vypadáva, čo je dôsledkom nie ideálneho sklonu zberného koša. Pri nastavení väčšej hĺbky je kôš naozaj zaplnený v priebehu pár minút.

Spotrebitelia pozitívne hodnotia kvalitné spracovanie modelu MTD Optima 37 VE. Prístroj má plastový skelet, ktorý však nepôsobí nekvalitne a práve naopak pomerne robustne. Pojazdu pomáhajú štyri kolesá s priemerom 200 mm. Rukoväť je sklopná a okrem štartovacieho tlačidla tu nájdete aj praktický háčik na elektrický kábel. Rukoväť je tiež sklopná a nastavovať môžete aj sklon riadidiel. Na riadidlách sa nachádza aj páčka, ktorou stroj spúšťate k zemi na požadovanú výšku, ktorú máte nastavenú.

Veľké množstvo pozitívnych referencií odkazuje na to, že elektrický vertikutátor MTD 37 VE spĺňa nároky väčšiny používateľov. Pozitívom je podľa zákazníkov dostatočný výkon a tichý chod prístroja. Taktiež oproti iným lacnejším alternatívam plasty pôsobia odolnejšie a celkovo i samotná konštrukcia vyzerá na „viac použití“. Vertikutátor je dodávaný s dvoma valcami – jeden na frézovanie trávnika a druhý na prevzdušňovanie. Výhradu zákazníci majú skôr k zbernému košu, ktorý sa rýchlo upcháva alebo nazbieraná tráva vypadáva. Všeobecne však tento model disponuje praktickými prvkami a potrebnou funkcionalitou. V pomere ceny a kvality rozhodne splní nároky väčšiny používateľov.

Pozitíva

Kvalita dielenského spracovania
Výkon
Jednoduchá výmena valcov

Negatíva

Zlé upevnenie koša a jeho upchávanie

Výkon: 1,6 kW ● Max. otáčky motora: - ● Pracovná plocha: do 800 m² ● Záber: 37 cm ● Objem koša: 45 l ● Nastavenie výšky: 0 – 12 mm

Ďalšie zaujímavé produkty

Nezaujali vás porovnávané modely elektrických vertikutátorov? Žiaden problém. Trh ich v skutočnosti ponúka omnoho viac – menších i väčších, výkonnejších aj úspornejších. Aj preto vám prinášame ďalších päť alternatívnych elektrických vertikutátorov, ktoré vynikajú nielen svojimi parametrami, ale aj obľúbenosťou medzi svojimi dlhodobými používateľmi. 

Kvalitný prevzdušňovač určený na menšie plochy. To je vertikutátor Einhell GC-SA 1231/1. Disponuje guľôčkovými ložiskami vybavenými 8 dvojitými nožmi. Tie sú schopné bez väčších problémov pokryť priestor s veľkosťou do 300 m². Pozor si však dávajte na relatívne malý zberný kôš, jeho objem sa totiž zastavil na hodnote 28 litrov. Na druhú stranu sa však môžete tešiť na tichý 1,2 kW elektromotor a sklápateľné madlo umožňujúce jednoduché skladovanie a prepravu.

Výkonný produkt v nenápadnom tele elektrického vertikutátora MTD Smart 30 VE zaujme všetkých s menšími a stredne veľkými záhradami. Zariadenie v sebe kombinuje motor o výkone 1,2 kW a pracovný záber na úrovni 30 centimetrov, čo je dostatočná kombinácia na priemerne efektívnu prácu. Používateľ sa v tomto prípade môže spoľahnúť aj na centrálne nastaviteľnú výšku prerezávacích nožov, a to hneď v piatich pozíciách od 0 do -12 milimetrov. Výrobca MTD osadil svoje zariadenie zberným košom s objemom 35 litrov

Elektrický vertikutátor Hecht 1420 2in1 je síce na prvý pohľad nenápadný, ale ponúka o to zaujímavejšie parametre. Zariadenie pracujúce s 1,5 kW elektromotorom ponúkne používateľovi dvojicu valcov — pružinovým určeným na odstránenie machu a plsti a nožovým, ktorý spoľahlivo prereže všetky vrstvy trávnika. Samozrejmosťou je prítomnosť zbernej nádoby o objeme 35 litrov. Pracovná výška je nastaviteľná centrálne a v závislosti na zvolenom type valca ponúka rozmedzie od 12 do -12 milimetrov

Miesto medzi piatimi alternatívnymi produktmi nepochybne patrí aj vertikutátoru AL-KO 38 E Comfort Combi Care. Centrálne nastaviteľných 5 úrovní nožov poháňa výkonný 1,3 kW elektromotor. O vysokú efektivitu pri práci sa zasa postará kombinácia 55-litrového zberného koša a slušného pracovného záberu na úrovni 38 centimetrov. Vertikutátor vám zodpovedne poslúži na pozemkoch s veľkosťou do 800 m². Pozor si však dajte na relatívne vysokú hmotnosť zariadenia – 14 kilogramov.

Päticu bonusových produktov uzatvára model Riwall PRO REV 3816 – v mnohých ohľadoch totožný s predošlým AL-KOm. Aj tu nájdeme 5 úrovní výškového nastavenia či 38-centimetrový pracovný záber. Používateľa však poteší o čosi výkonnejší 1,6 kW motor, ktorý v tomto prípade pokryje rovných 1 000 m² trávnika. Vertikutátor Riwall PRO REV 3816 disponuje sklápateľným madlom, ktoré oceníte najmä pri preprave a skladovaní. Váha samotného zariadenia sa zastavila na hodnote 14,7 kilogramov.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk 

Ako spoľahlivo spoznáte tie najobľúbenejšie produkty? Stačí sa zamerať na tie najpredávanejšie. Pri výbere vášho nového elektrického vertikutátora tak nezabudnite vychádzať taktiež z dlhodobých používateľských recenzií a skúseností. Rebríček tých najpredávanejších zariadení podľa portálu Heureka.sk nájdete aj u nás. Vďaka jeho pravidelnej aktualizácii sa pritom môžete tešiť vždy na tie najnovšie a najlepšie prírastky v rodine elektrických vertikutátorov.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZV 2004-E 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 2102-E 5* Zobraziť produkt
Bosch UniversalVerticut 1100 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 4010-20E 5* Zobraziť produkt
Makita UV 3600 5* Zobraziť produkt

Základným predpokladom na správnu funkčnosť vertikutátora je jeho zodpovedný výber. Pri kúpe by nemal potenciálny používateľ vychádzať len z technických špecifikácií a papierových predpokladov, ale aj zo spotrebiteľských skúseností. Ktoré parametre sú tie najpodstatnejšie? To si povieme v našom návode, ako si vybrať ten najlepší vertikutátor.

Ako vybrať vertikutátor

  • Vertikutátor vs kosačka
  • Benzínový alebo elektrický vertikutátor
  • Výkon
  • Záber nožov
  • Hĺbka vertikutácie
  • Objem zberného koša
  • Kompaktnosť zariadenia
  • Cena a renomované značky

Vertikutátor vs kosačka

Na úvod je potrebné porozumieť spôsobu, akým samotné zariadenie pracuje. Mnoho záhradkárov si ho totiž zamieňa s kosačkoučo je veľká chyba. Vertikutátor, alebo aj vertikulátor či vertikálny prerezávač trávnika, ako používatelia zariadenie často nazývajú, totiž na svoj chod využíva princíp vertikálnych nožov. Tie prenikajú do hĺbky zeme, kde bojujú s trávnikovou plsťou a odumretými časťami rastlín. Inak povedané — čepele vertikutátora sú pripojené k hnaciemu hriadeľu, ktorý sa pri pohybe otáča a vytláča nože do vrstvy medzi trávnikom a pôdou. Vďaka tomu je schopný trávnik zbaviť odumretých koreňov rastlín, buriny, plesní a plesňových zárodkov či iných škodcov. Kosačka slúži "iba" na kosenie trávy, vertikutátor na jej prerezávanie. Obidve sa podspisujú pod zdravie trávnika, avšak iným spôsobom.

Cieľom vertikutátora je zbaviť trávnik trávnikovej plste, odumretých koreňov rastlín, listov, húb či plesňových zárodkov. V prípade, že nie je pôda vertikálne prerezávaná, neabsorbuje dostatok živín. Vo výsledku tak pôsobí trávnik ako špongia, ktorá do seba nasáva vlhkosť, no ďalej ju nemá kam odvádzať. Množstvom usadenej biomasy sa pôda utláča a naberá na svojej kyslosti, výsledkom čoho klesá jej úrodnosť. Dostatočne neprevdzšnené trávnikové podložie má navyše za následok tvorbu plesní a iných škodcov. Slabá prevdzdušnenosť sa môže prejaviť žltnutím trávnika, jeho vysýchaním alebo premočením. Vertikálne prerezávanie trávy predstavuje efektívny spôsob, ako s nepriaznivými vplyvmi bojovať. Nože vertikutátora nežiadúce zložky pôdy odstraňujú, čím umožňujú trávniku dýchať. Aj preto sa vertikutácia pôdy odporúča minimálne dvakrát ročne — zväčša na jar a na jeseň.

Elektrina alebo benzín? 

Na trhu nájdete viacero možností napájania, resp. pohonu. Elektrické vertikutátory sú vhodné najmä na menšie pozemky, pri ktorých vás príliš nebude obmedzovať dĺžka prívodného kábla. Vzhľadom na spravidla nižší výkon si najlepšie poradia s rovinatými plochami, prípadne malými nerovnosťami. Naopak, benzínové vertikutátory sú určené na prevzdušňovanie väčších plôch. Ak vlastníte veľký pozemok, prípadne potrebujete vertikutovať trávnik na futbalovom ihrisku či inú rozľahlú trávnatú plochu, benzínový vertikutátor nepochybne oceníte. Opäť však platí, že pri každom type napájania je potrebné rátať nielen s výhodami, ale aj nedostatkami. Benzínové vertikutátory tak budú výkonnejšie a pri nižších teplotách spoľahlivejšie, no musíte počítať s nákladnejšou prevádzkou či vyšším hlukom pri práci.

Elektrický vs benzínový vertikutátor

Výkon môže byť rozhodujúci 

Ale aj nemusí. Všetko závisí od plochy, ktorú potrebujete prevzdušniť. V prípade, že plánujete pracovať na väčšej záhrade či pozemku, hornú hranicu výkonu príliš neobmedzujte. Platí totiž, že čím nižší výkon vertikutátor dosahuje, tým menšiu plochu pokryje. Vo všeobecnosti sa stretnete najčastejšie so strojmi dosahujúcimi výkon približne 1,5 kW. Tieto postačia bez problémov na vertikutovanie bežnej záhrady a použitie v domácnosti. Ak však hľadáte zariadenie určené na profesionálne účely, neváhajte siahnuť po výkone nad 2 kW. Myslite tiež na to, že deklarovaný výkon môžu nepriaznivo ovplyvňovať aj nerovnosti, preto siahnite vždy po o čosi výkonnejšom variante.

Postačí mi užší záber nožov?

Aj v tomto prípade ide o subjektívny parameter, o ktorom by mala primárne rozhodovať veľkosť prevzdušňovanej plochy v kombinácii s jej profilom. Na užší pozemok vám postačí štandardný záber nožov, ktorý dosahuje zväčša 40 centimetrov. V prípade väčšej záhrady neváhajte pracovnú plochu zariadenia minimálne o 10 centimetrov navýšiť. Nezabúdajte si však skontrolovať, aký povrch budete opracovávať. V prípade prekážok, akými môžu byť budovy či stromy, sa vám totiž so širším záberom nepodarí dostať všade

Do akej hĺbky vertikutovať?

Hoci sa môže javiť proces prevzdušňovania na prvý pohľad jednoducho, v skutočnosti ide o zložitú činnosť rotačného hriadeľa. Ten sa potrebuje dostať do rôznych úrovní trávnika a jeho podložia, aby dokázal v čo najväčšej miere zamedziť jeho poškodeniu. Aj to je dôvod, prečo drvivá väčšina výrobcov osádza svoje modely nožmi s nastaviteľnou výškou prerezávania. Zatiaľ čo z hornej vrstvy odstránia popadané lístie, prípadne plody zo stromov, z nižších podlaží sa im podarí „vytiahnuť“ aj plsť a odumreté korene. Práve tie môžu v opačnom prípade trávniku uberať živiny, čo bude v konečnom dôsledku viesť k jeho vyhynutiu. Pri výbere vertikutátora by ste tak nemali obísť funkciu centrálneho nastavenia výšky nožov. Tie sa spravidla hýbu v rozmedzí od -5 do +15 milimetrov. Ak sa vám však naskytne príležitosť širšej možnosti nastavovania, vedzte, že ňou nič nepokazíte.

Vertikutátor so zberným košom

Objem zberného koša nepodceňujte

V balení ho môžete, no nemusíte nájsť. Opäť však platí, že urobíte lepšie, ak si zaň priplatíte. Zberný kôš jednoducho pripevníte k svojmu vertikutátoru, pričom vám vďaka nemu odpadne povinnosť nazbierané nečistoty ručne zhromažďovať na jedno miesto. Veľkosť zbernej nádoby by sa mala odvíjať od veľkosti prevzdušňovanej plochy. Štandardom je kôš s objemom 50 litrov, pričom v prípade záhrad s veľkosťou nad 1 000 m² vám túto hranicu neodporúčame podliezať.

Prevedenie a kompaktnosť

Na trhu sa stretnete s kvalitnejšími aj lacnejšími prevedeniami. Odporúčame vám vyhnúť sa plastovým plášťom, ktoré sa môžu, obzvlášť v prípade väčších nerovností, jednoducho poškodiť. Ideálne je obzrieť sa po zariadení, ktoré disponuje oceľovým podvozkom a minimálne kombinovaným telom. Stretnete sa tiež s viacerými typmi kolies. Vyberajte si podľa povrchu, po akom bude vertikutátor prechádzať. Väčšie nerovnosti si pýtajú väčšie kolesá, na rovinatú plochu vám zasa postačí menší rozmer kolies. V každom prípade vám pomôže, ak budú disponovať guľôčkovými ložiskami.

Nemenej dôležitá v prípade prevzdušňovačov je ich kompaktnosť. Myslite na to, že v prípade benzínových vertikutátorov ide spravidla o minimálne 30-kilogramové prístroje, ktoré si vyžadujú svoj priestor na uskladnenie. Urobíte dobre, ak siahnete po modeli so sklápateľňou rukoväťou. Ak ňou vertikutátor nedisponuje, zvážte aspoň jej demontáž do momentu, kým zariadenie opäť nepoužijete. Elektrické modely budú v tomto ohľade výrazne ľahšie a spratnejšie. Ich váha zväčša nepresiahne 15 kilogramov.

Lacné vertikutátory nestoja málo

Pochopiteľne, naše rozhodnutie pri výbere vertikutátora bude výrazne ovplyvňovať aj jeho cena. Prakticky neexistuje spodná a ani horná hranica, za ktorú si vertikutátor kúpite. Najbežnejšie benzínové zariadenia určené na plochy do 1 500 m² však vo väčšine prípadov nepresahujú hranicu 500 eur. V prípade, že hľadáte zariadenie s výnimočne objemným zberným košom, širokými možnosťami nastavenia výšky nožov či vyrobené z prémiových materiálov, obstarávacia cena sa môže približiť aj k hodnote 1 000 eur

Elektrický vertikutátor

Profesionálne benzínové vertikutátory navyše túto hranicu prekonajú pomerne hravo. Spravidla totiž disponujú mimoriadne výkonnými motormi, vyšším počtom vertikálnych nožov či širším pracovným záberom. Je potrebné dodať, že takéto drahé a výkonné zariadenia sú už v drvivej väčšine záhradkárov zbytočné

Elektrické vertikutátory tak majú v tomto ohľade oproti svojim benzínovým bratom výhodu. Ich cena sa začína už na niekoľkých desiatkach eur, pričom vystúpiť môže k stovkám. Aj v tomto prípade platí, že na ňu priamo vplýva nielen výkon, ale aj značka či kvalita použitých materiálov.

Na trhu boduje Fieldmann, obľúbený je aj Stihl či Hecht

Ponuka vertikutátorov je dnes skutočne veľmi pestrá. Výrazný vplyv na diverzitu trhu má najmä množstvo výrobcov, ktorí na ňom pôsobia. Medzi najobľúbenejších z nich sa radí česká firma Fieldmann sústrediaca sa práve na záhradnú techniku. Fieldmann v sebe často kombinuje zaujímavé papierové parametre s priaznivou cenovkou. Nie je tak žiadnou náhodou, že jeho model Fieldmann FZV 2102-E obsadil v našom rebríčku priečku výhodného nákupu. 

Z pozitívnych recenzií sa tešia aj spoločnosti Stihl a Hecht. V prípade benzínových vertikutátorov z dielní týchto výrobcov vyzdvihujú používatelia najmä kvalitu spracovania a vysoký výkon, teda dva kľúčové parametre, ktoré sa podpisujú na dlhodobom a bezproblémovom chode samotného zariadenia. V prípade elektrických vertikutátorov sa neobmedzujte ani pri kúpe zariadení z dielní výrobcov Bosch či VeGA. Používatelia v týchto prípadoch oceňujú dobrý pomer ceny a výkonu, vysokú kvalitu spracovania a dlhú životnosť.

Otázky a odpovede – FAQ  

Prirodzene, pri kúpe záhradného vertikutátora vyvstáva v hlavách potenciálnych spotrebiteľov množstvo otázok. Aj preto sme sa rozhodli do nášho porovnania zaradiť sekciu otázok a odpovedí, v ktorej si pravidelne zodpovieme na všetko, čo vás zaujíma. Veríme, že takýmto spôsobom spoločne pomôžeme čo najširšej skupine spotrebiteľov. 

Elektrický vertikutátor je určený predovšetkým pre používateľov s menšími pozemkami. Pri jeho kúpe musíte myslieť na obmedzenie v podobe dĺžky prívodného kábla. Na druhej strane však získate relatívne ľahké a nenákladné zariadenie. To vás poteší, v porovnaní so svojimi benzínovými súrodencami, tichým chodom.

Vertikálne prerezávanie trávnika má význam nielen v prípade jeho poškodenia, ale aj ako prevencia. V momente, keď zistíte, že začal váš trávnik uprostred sezóny vysychať, prípadne pôsobí pôda ako špongia, stretávate sa s vážnym problémom. V takom prípade je vhodné pôdu a podložie trávnika prevzdušniť a zbaviť prípadných nánosov či odumretých častí rastlín, na čo vám poslúži vertikutátor.

Po vertikutácii môžete trávnik prihnojiť, vykonať dosev a pieskovanie, samozrejmosťou je zavlažovanie. Bezprostredne po vertikutácii bude trávnik pôsobiť zúbožene, avšak do pár dní zregeneruje a zhustne.

Bosch ALR 900

900 W motor, 50-litrový zberný kôš, záber 32 cm, systém Jet-Collect, nastavenie výšky od 10 do -5 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický vertikutátor Bosch ALR 900 síce na prvý pohľad nenadchne svojím výkonom, keďže spomedzi pätice porovnávaných modelov je najnižší a dosahuje „len“ 0,9 kW, avšak zaujme inak. Používateľa totiž poteší napríklad jeho kompaktnosť. Samotné zariadenie nezaberá viac ako 40 centimetrov priestoru a spolu s jeho váhou 9,4 kilogramov je umiestniteľné prakticky kamkoľvek. Dopomáha tomu dvojnásobne zložiteľné držadlo, ktorého je zariadenie možné prakticky úplne zbaviť. 

Keď začnete s elektrickým vertikutátorom Bosch ALR 900 naplno pracovať, nepochybne oceníte jeho centrálne nastavenie pracovnej výšky v štyroch bodoch. Je tak len na vás, či si zvolíte 10, 5, 0 alebo -5 milimetrov. Vo všetkých prípadoch sa môžete spoľahnúť na inovatívny systém Jet-Collect, ktorý na svoju prácu využíva valec s rotujúcimi nožmi vyrobenými z ušľachtilej ocele v kombinácii s otvormi zabezpečujúcimi rýchle prúdenie vzduchu. Vďaka tomu je zber machu a trávnikových nečistôt rýchly a efektívny. Všetko sa pritom ukladá do 50-litrového zberného koša, pri ktorom vám odpadá nutnosť jeho častého vyprázdňovania. Ak by ste v tomto ohľade získali radi niečo navyše, siahnite radšej po vertikutátore Hecht 1848 2in1. V jeho prípade nájdete ešte o 5 litrov zberného miesta viac.

Pozitíva

Veľký zberný kôš
Nízka hmotnosť

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 900 W ● Záber: 32 cm ● Objem koša: 50 l ● Nastavenie výšky: 10 až -5 mm ● Hmotnosť: 9,4 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Hecht 1848 2in1

od 148,70 €
Zdravý trávnik potrebuje náležitú starostlivosť, a to hlavne pri zmenách vegetačného obdobia. Užívaním sa trávnik zanáša zvyškami po sekaní a...

Fieldmann FZV 2004-E

od 83,00 €
Tento prístroj je spoľahlivým pomocníkom určeným na prevzdušňovanie trávnatých plôch v domácich záhradách a záhradkách. Je určený pre menšie až...

Fieldmann FZV 4010-E

od 138,21 €
Vertikutátor FZV 4010-E vám pomôže prevzdušniť a skvalitniť trávnik, pretože zvýši prívod svetla, prúdenie vzduchu a umožní živinám dostať sa, kam...

AL-KO 38 E Comfort Combi Care

od 105,00 €
3inone Function: Frézovanie, prevzdušňovanie a zberanie.Výmena valcov bez nástrojov. Frézovací a prevzdušňovací valec, vrátane zberného vaku v...

Einhell GC-SA 1231/1 3420640

od 69,29 €
Kvalitní Einhell elektrický vertikutátor a provzdušňovač GC-SA 1231/1 (3420640) za 69.29 €.

FIELDMANN FZV 2102-E

od 83,00 €
Elektrický vertikutátor Technické parametre: 2 v 1: Prevzdušnenie a vertikutácia Príkon 1300 W Šírka záberu 320 mm zberný kôš 40l Hmotnosť...

Hecht 1420 2 in 1

od 87,99 €
Výhody: krásny a elegantný dizajn 1500 W pre dlhú životnosť a dostatočnú silu nízka hmotnosť, veľké kolesá pre uľahčenie práce...

HECHT 1683

od 115,99 €
Parametre hmotnosť (kg) 11,6 príkon (W) 1600 doporučená plocha (m2) 1000 guličkové ložiská nie skelet plastový nastavenie hĺbky (mm) -11 až +6...

MTD OPTIMA 37 VE

od 148,90 €
Úplne nová rada výkonných elektrických vertikutátorov kombinuje nízku hmotnosť s vysokou úžitkovou hodnotou. Sú ideálnym riešením pre malé a...

Fieldmann FZV 4003-E

od 101,00 €
Ak chcete, aby mal váš trávnik perfektný vzhľad a kondíciu, je potrebná minimálne na jar a na jeseň vertikutácia. Vďaka vertikutátoru sa ku...

AL-KO Combi Care 36 E Comfort 113465

od 134,00 €
vertikutátor • 3 funkcie (vertikutácia, prevzdušnenie, zber do koša) • elektromotor s výkonom 1 500 W • vhodný na trávnaté plochy do 800 m² •...

VEGA VE80150

od €
Could not load...

Ďalšie články z kategórie Vertikutátory

Vaše hodnotenie:
(91.2%)

Komentáre
Viktor 15.Sep.2021

Mám vertikutátor a prevzdušňovač Hecht 1848 2in1, ktorý v sebe spája dva prístroje v jednom za výhodnú cenu. Tento prístroj je vhodný pre menšie i väčšie záhrady. Má výkonný elektromotor a už v základe ponúka dvojicu kvalitných valcov. Nechýba tu priestranný zberný kôš a záber je tiež dostatočne široký (40 cm). Prístroj robí to, čo sa od neho očakáva. Jediná menšia nevýhoda je, že zberný kôš treba častejšie vyprázdňovať. Pre tento vertikutátor som sa rozhodol na základe dobrých recenzií aj na základe obstarávacej ceny. S prístrojom sa manipuluje ľahko, veľmi dobre zberá trávu a plus si vyslúžia kovové spojovacie časti, preto verím, že bude odolnejší než celo plastová konkurenčná značka. Uvidím, ako si bude počínať po dlhšom čase, napríklad za rok. Zatiaľ som však spokojný, plochu 700 meterov štvorcových zvládol s prehľadom. Pracuje rýchlo. Zariadenie je možné používať aj bez zberného koša a potom po práci zozbierať vyschnutú trávu kosačkou. Milo ma prekvapilo, že súčasťou balenia bol aj 20 metrov dlhý predlžovací kábel. Pri práci oceňujem tiež väčšie zadné kolieska, ktoré umožňujú lepšiu manipuláciu s celým prístrojom. Vďaka väčším kolieskam je možné nadvihnúť prednú časť bez toho, aby sa prístroj celý preklopil. Veľmi dobré je aj prevzdušnenie trávnika. Ak hľadáte prístroj dva v jednom, myslím, že nebudete ľutovať. Nože veľmi dobre režú pôdu a vyberú takmer všetko suché. Nechýba ani široký rozsah nastavenia hĺbky. Prístroj má akurátnu hmotnosť, aby sa s ním pohodlne manipulovalo.

Odpovedať

Ladislav 16.Sep.2021

Kúpil som si elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E, ktorý bol za veľmi dobrú cenu. Zatiaľ som ho použil len párkrát, no som spokojný, všetko je v poriadku. V tejto cenovej kategórii splnil moje očakávania nadmieru. Trávnik bol prerezaný a prevzdušnený podľa mojich predstáv. Vertikutátor zvládol 250 metrov štvorcových s prehľadom. Pomaly sa pripravujem na jesennú úpravu trávnika, tak som zvedavý, ako si bude počínať teraz a aká bude jeho životnosť. Mínus dávam za troška nepohodlné vymieňanie valcov, pretože je treba odskrutkovať krytku ložiska. Výrobca mohol radšej vsadiť na rýchlejší mechanizmus, napríklad na upínací. Ale v tejto cenovej kategórii by som chcel asi mnoho. Na občasnú úpravu trávnika ako hobby produkt je to super. Prístroj je výkonný a zároveň ľahký. Je vhodný skôr na menšie plochy. Niekde som čítal, že používatelia mali problém s nestabilnosťou, ale ja som sa s týmto nestretol. Až na tú spomínanú výmenu valcov je manipulácia s prístrojom nenáročná.

Odpovedať

Jano K. 30.Sep.2021

ľahký a účinný stroj je VeGA VE80150. pracuje sa mi s ním jednoducho a bez námahy. čo mi plne vyhovuje, nakoľko mám isté zdravotné problémy, ktoré ma obmedzujú. je to pre mňa výborný pomocník za korektnú cenu.

Odpovedať

Milan V. 30.Sep.2021

Na udržiavanie trávnatých plôch používam Riwall PRO REV 3816, ktorý je za primeranú cenu. Páči sa mi vyhotovenie výrobku aj jeho výkon. Na žiadne nevýhody som doterajším používaním neprišiel.

Odpovedať

Vilo 29.Oct.2021

Celkom som spokojný s prístrojom Fieldmann FZV 4010-E. Záhradu s rozlohou 1000 metrov štvorcových zvláda vertikutovať s prehľadom. Používam ho tak dvakrát do roka. Páči sa mi široký záber, no zberný kôš je o ničom, je malý a hneď je plný, preto radšej pracujem bez neho, nechcelo sa mi ho stále vysýpať.

Odpovedať

Lojzo 22.Nov.2021

AL-KO Combi Care je malý, tichý a pritom výkonný vertikutátor. Uskladnenie po zložení je praktické. Zberný kôš je však k ničom, lebo je príliš malý. Tento vertikutátor odporúčam na menšie plochy a kvôli malému košu časté a pravidelné vyprázdňovanie. Za tú cenu som spokojný a zbytočne by som si priplácal za drahší prístroj.

Odpovedať

Denis 28.Nov.2021

Fieldmann FZV 4003-E funguje veľmi dobre, má široký záber a dobre zbiera do koša. Škoda, že nemá pojazd, ale vlastne ho ani nepotrebuje, pretože samotný valec to v pohode ťahá počas práce dopredu. Prístroj je výkonný, avšak na menších plochách sa s ním horšie manévruje. Bonusom je, že ide o prístroj dva v jednom.

Odpovedať

René 16.Dec.2021

DOLMAR EV-3618 je kvalitný stroj, ale ako mnoho ďalších konkurenčných prístrojov, aj tento má problém, že má malý zberný kôš. Cena je vzhľadom k výkonu primeraná, obsluha je jednoduchá a pracovná hĺbka na domáce použitie úplne postačujúca. S výberom som spokojný.

Odpovedať

Viktor 14.Feb.2022

Kosačka VeGA VE80150 má vysoký výkon a veľký zberný kôš. Ako zápor vidím menší pracovný záber. Zberný kôš má až 50-litrov, čo je fakt super. No tá šírka záberu 36 cm mohla byť fakt väčšia.

Odpovedať

Palino 27.Feb.2022

Za tú cenu je výborný MTD OPTIMA 37 VE. Má päť stupňov nastavenia hĺbky a zdvihnutie do prepravnej polohy je rýchle pomocou páky na držadle. Oceňujem dobré kolesá, vďaka nim je práca s prístrojom ľahká. Je to spoľahlivý stroj, ktorý určite odporúčam na menšie plochy.

Odpovedať

Koloman 25.May.2022

Nemám žiadne výhrady voči Fieldmann FZV 2004-E a vrelo ho odporúčam. Uľahčuje mi výrazne prácu pri úprave trávnika. Prístroj je ľahký, dobre sa s ním manipuluje. Maličkým mínusom je, že troška nedôsledne zbiera to, čo vyšklbne, ale inak super. Kôš je nutné častejšie vysýpať, ale máte malý pozemok, je to v poriadku.

Odpovedať

Palino 17.Aug.2022

AL-KO Combi Care 36 E Comfort je malá, tichá a pritom výkonná kosačka. Je praktická na uskladnenie, pretože po zložení je kompaktná. Má malý zberný kôš, takže sa rýchlo upchá, čo je jej najväčším mínusom. Odporúčam ju preto na menšie plochy, kôš treba často vysýpať. Inak je manipulácia s kosačkou jednoduchá. Cena je fajn a páči sa mi, že nie je príliš hlučná. Aj manželke sa s ňou dobre manipuluje.

Odpovedať

Igor 17.Nov.2022

HECHT 1683 je kvalitný, ľahký a tichý. Za tú cenu sa určite oplatil. Odporúčam ho na občasné používanie, nenáročné práce zvláda s prehľadom. Na žiadne negatíva som zatiaľ neprišiel. S prístrojom sa dobre manipuluje vďaka nízkej váhe. Upozorňujem, že je bez pojazdu. Zberný kôš má objem 48 litrov a je vyrobený z odolnej tkaniny, som zvedavá, ako dlho vydrží. Celkovo som s výrobkom spokojný.

Odpovedať

Hugo 15.Jan.2023

Kúpili sme Einhell GC-SA 1231/1 3420640, je to elektrický vertikutátor a prevzdušňovač. Výkon je dostatočný a je to pre mňa spoľahlivý spoločník pri práci okolo domu. Hodí sa na malé až stredne veľké plechy. Záber je 31 cm a je tu 8 nožov. Objem zberného koša je 28 litrov, čo nie je najviac, ale v pohode. Vertikutátor je ľahký, dobre sa s ním manipuluje. Za tú cenu nemám žiadne veľké výhrady.

Odpovedať

Karol 21.Mar.2023

Makita UV 3200 má za sebou len prvú prácu. Ale na základe dobrej skúsenosti môžem odporučiť. Chod je kultivovaný a motor silný. Prekvapilo ma, že valec s pružinami nie je súčasťou balenia. Privítal by som, keby bola cena radšej vyššia a nemusel by som dokupovať…

Odpovedať