Uhlopriečka TV

Aká je optimálna veľkosť TV? Uhlopriečka TV, odporúčaná vzdialenosť od TV, tabuľka palce na cm

Dnes je trendom, že v domácnostiach sa nachádzajú prevažne televízory s väčšími uhlopriečkami. Vtedy máme totiž ako sledujúci pocit, že si dokážeme sledovaný program či film vychutnať na maximum. Ak vám na veľkosti záleží, uhlopriečka nie je všetko. Musíte tiež brať do úvahy umiestnenie televízora a rozlíšenie obrazovky. Málokto vie, že vyššie rozlíšenie je pre vaše oči menej škodlivé. Ak máte 4K televízor a sledujete film v tejto kvalite, vaše oči sú menej unavené. Aká je optimálna veľkosť TV? Ako premením palce na cm? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Publikované: 28.09.2021
Aktualizované: 29.09.2021

Najpredávanejšie televízory podľa Heureka.sk

Chcete vedieť, ktoré televízory sú aktuálne na slovenskom trhu najpredávanejšie? Máme pre vás prehľadnú tabuľku, kde sa nachádzajú najpredávanejšie televízory. Predajnosť televízorov sa rýchlo mení, tabuľku sa snažíme pravidelne aktualizovať. Na základe databázy portálu Heureka.sk sme vybrali TOP 5 najpredávanejších televízorov. Možno práve medzi nimi nájdete to, čo hľadáte. Vždy však berte do úvahy vlastné preferencie a prečítajte si aj referencie ostatných zákazníkov.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung UE50TU70925*Zobraziť produkt
Samsung UE55TU70925*Zobraziť produkt
Samsung UE65TU70925*Zobraziť produkt
LG OLED55CX5*Zobraziť produkt
Philips 58PUS75055*Zobraziť produkt

Obsah článku:

Akú veľkosť TV vybrať?

Veľkoplošné televízory sú dnes u spotrebiteľov omnoho viac preferované ako menšie televízory. Uhlopriečky TV 80 cm alebo 100 cm sú dnes považované za malé a nepatria ani medzi najpredávanejšie. Dôvodom je aj vyššie rozlíšenie, ktoré je dostupné len pri väčších uhlopriečkach. Pri výbere televízora do vašej obývačky by ste mali brať do úvahy aj priestor, ktorý máte k dispozícii. Najdôležitejšie je pri výbere zvážiť, okrem iných technických parametrov televízora aj to, ako ďaleko budete od svojho TV sedieť a kde bude umiestnený.

Samotná pozorovacia vzdialenosť závisí od veľkosti uhlopriečky. Väčšinou sa spotrebiteľ pri výbere televízora nezamýšľa nad tým, akú veľkosť uhlopriečky potrebuje s ohľadom na veľkosť priestoru a vzdialenosť sedenia. Mali by ste však vedieť, že veľkosť TV a pozorovacia vzdialenosť sú dôležité z dôvodu zdravia vašich očí. Veľký televízor v malej obývačke nemusí byť vôbec tým najlepším riešením a platí to aj naopak.

Prevod jednotiek palce na cm

Premena palcov na centimetre nie je žiadna vysokoškolská matematika. Palce nie sú mierkou, ktorú by sme u nás bežne používali, no pri elektronike alebo v automobilovom priemysle sa táto jednotka zaužívala. 1 palec je presne 2,54 cm. Matematika je teda jednoduchá, počet palcov vynásobíte číslom 2,54 a tým pádom získate údaj v centimetroch. Pri uhlopriečkach veľmi praktické, pretože človek získa pri údaji v centimetroch lepšiu predstavu o pomere strán a veľkosti. Pre príklad, televízor s 55 palcami má presne 139,7 cm (55“ x 2,54 cm = 139,7 cm).

Aká je optimálna veľkosť TV?

Uhlopriečka TV

Televízor a jeho uhlopriečka sú jedným z najčastejších parametrov, podľa ktorého sa spotrebitelia pri výbere riadia. S väčšou uhlopriečkou je sledovanie televízora omnoho záživnejšie a zážitok je omnoho reálnejší. Výhodou veľkých uhlopriečok nie je len fakt, že vidíme väčší obraz, ale aj to, že väčšie rozlíšenie, napríklad 4K 3 840 x 2 160 px alebo 8K 7 680 x 4 320 px, ponúknu násobne vyššiu kvalitu obrazu, ako HD Ready alebo Full HD. Kvalitnejšie rozlíšenie vie ponúknuť len väčšia uhlopriečka. Na druhej strane bežné programy v televízii sú vysielané maximálne v HD alebo Full HD kvalite a 4K alebo 8K kvalitu si vychutnáte len pri filmoch či seriáloch, ktoré boli v tejto kvalite natáčané.

Veľkosť uhlopriečky (palce)

Veľkosť uhlopriečky (cm)

32“

81 cm

40“

101 cm

42“

106 cm

48“

121 cm

50“

127 cm

55“

139 cm

60“

152 cm

65“

165 cm

70“

177 cm

75“

190 cm

78“

198 cm

88“

224 cm


Máloktorý spotrebiteľ sa pri výbere uhlopriečky riadi aj priestorom, v ktorom bude televízor umiestnený. Väčšinou je cieľom, aby bol LCD (LED, OLED, QLED) televízor v obývačke dominantou a zaujal svojou veľkosťou už na prvý pohľad. V dobe, keď sú televízory maximálne ploché, dokáže takéto „plátno“ naozaj zaujať. Pri voľbe vhodnej uhlopriečky uvažujte tak, aby ste pre daný priestor nezvolili príliš malú uhlopriečku alebo naopak príliš veľkú. Všetko by sa malo odvíjať aj od toho, z akej vzdialenosti budete televízor sledovať. Ak poznáte rozmery miestnosti a miesto, kde televízor umiestnite, môžete pri výbere ľahko zistiť, aký veľký televízor si zaobstarať. Stačí, ak si odmeriate vzdialenosť od sedenia k miestu, kde bude televízor umiestnený.

Televízor uhlopriečka 80 cm

Televízory s uhlopriečkou 80 – 81 cm patria medzi najpredávanejšie malé televízory. Väčšinou sa hodia do menších obývačiek, kde nie je možné umiestniť televízory s väčšou uhlopriečkou. Výhodou takéhoto televízora sú práve jeho kompaktné rozmery. Na výšku majú cca 74 cm, šírka je okolo 47 cm. Nevýhodou môže byť, že ponúknu len HD alebo Full HD rozlíšenie.

Veľkosť TV podľa vzdialenosti

Televízor uhlopriečka 120 cm

Uhlopriečka so 48 palcami sa dnes stala bežným štandardom. Zatiaľ čo v minulosti predajom dominovala uhlopriečka so 106 – 109 cm, dnes trhu dominujú predovšetkým uhlopriečky nad 120 cm a viac. Televízor s uhlopriečkou 120 cm nemožno v dnešnej dobe považovať za veľký. Z praktického hľadiska ide o uhlopriečku, ktorá ponúkne Full HD rozlíšenie a s touto veľkosťou obrazovky už môžete hľadať aj 4K televízory.

Televízor uhlopriečka 127 cm

50-palcové televízory sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené, čo dokazujú aj čísla predajov. Podobne je to aj pri televízoroch s uhlopriečkou 55“, čo je zhruba 139 až 140 cm. Ich výhodou je, že oproti menším televízorom sú len o pár desiatok eur drahšie, ponúknu 4K rozlíšenie a pritom dostanete za podobné peniaze väčší televízor, a teda lepší zážitok zo sledovania. Rozmery takéhoto televízora sú okolo 112 cm na šírku a 65 cm na výšku. Pri 55 palcoch to môže byť cca 124 cm na šírku a 76 cm na výšku takže už je potrebné zvážiť aj to, kam televízor umiestnite.

Odporúčaná vzdialenosť od TV

Aby ste lepšie pochopili vzťah medzi veľkosťou uhlopriečkykvalitou rozlíšenia a pozorovacou vzdialenosťou, pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku, z ktorej vám bude jasné, z akej vzdialenosti by ste televízor s danou uhlopriečkou mali sledovať. Aby ste výber mali ešte jednoduchší, v tabuľke nájdete aj približné rozmery televízorov, ktoré sa vám môžu pri rozhodovaní zísť z hľadiska umiestnenia televízora v priestore.

Uhlopriečka (palce)

Rozlíšenie

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť od TV (m)

Približné rozmery TV (ŠxV/cm)

32“/81 cm

HD Ready

1,8 m

74 cm x 47 cm

Full HD

1,3 m

40“/101 cm

Full HD

1,6 m

90 cm x 51 cm

4K

0,8 m

42“/106 cm

Full HD

1,7 m

96 cm x 60 cm

4K

0,8 m

48“/121 cm

Full HD

1,9 m

109 cm x 63 cm

4K

0,9 m

50“/127 cm

Full HD

2,0 m

112 cm x 65 cm

4K

1,0 m

55“/139 cm

Full HD

2,2 m

124 cm x 76 cm

4K

1,1 m

60“/152 cm

Full HD

2,4 m

136 cm x 85 cm

4K

1,2 m

65“/165 cm

Full HD

2,6 m

146 cm x 90 cm

4K

1,3 m

70“/177 cm

Full HD

2,8 m

160 cm x 94 cm

4K

1,4 m

75“/190 cm

Full HD

3,0 m

168 cm x 103 cm

4K

1,5 m

78“/198 cm

Full HD

3,1 m

172 cm x 105 cm

4K

1,5 m

88“/221 cm

Full HD

3,5 m

190 cm x 109 cm

4K

1,7 m

Rozlíšenie televízora hrá rolu

Ľudské oko je veľmi špecifický orgán. Pri televízoroch a televíznych obrazovkách je veľmi dôležité to, ako oko obraz vníma. Ostrosť videnia ľudského oka je ovplyvnená, samozrejme, zdravotným stavom tohto orgánu, ale takisto rozlíšením – kvalitou obrazu, ktorý oko sleduje.

Uhlopriečka TV – rozlíšenie

Ak budete sedieť pri televíznej obrazovke príliš blízko, vnímať budete jednotlivé pixely, ktoré obraz tvoria. Tým pádom ľudské oko nebude vnímať ucelený obraz. To je takisto problém, ak je rozlíšenie obrazu príliš nízke. Pixelov je menej a oko vníma obraz v horšej kvalite. Ľahko by ste to spozorovali, ak by ste vedľa seba umiestnili televízory s HD rozlíšením a 4K rozlíšením, sadli si do primeranej vzdialenosti, obraz sledovali a rozdiel by bol naozaj markantný. Podobná situácia môže nastať, ak si sadnete príliš ďaleko a oko nedokáže vnímať dôležité detaily.

Optimálna pozorovacia vzdialenosť je teda ovplyvnená nielen veľkosťou uhlopriečky, ale aj rozlíšením a takisto uhlom, z akého obraz sledujete.

Televízor na stenu alebo na stolík

Množstvo spotrebiteľov si láme hlavu nad tým, či je lepšie televízor umiestniť na stenu alebo využiť pribalený podstavec či stojan a umiestniť na televízny stolík. Ani jedno riešenie nie je lepšie alebo horšie a vo svojej podstate ide o voľbu samotného spotrebiteľa.

Televízor na stene, ktorý je tam uchytený pomocou konzoly, resp. TV držiaka, má svoje výhody. Ak je konzola kĺbová a nie fixná, môžete televízor zasunúť k stene alebo naopak vysunúť bližšie k vám. Rameno konzoly môžete často vysunúť aj o viac ako pol metra. Zároveň je tu možnosť televízor natáčať do strán a takisto meniť uhol jeho naklonenia. Konzolu je potrebné do steny pevne ukotviť, rovnako tak je nutné riadne upevniť televízor k samotnej konzole. Nevýhodou je teda zložitejšia montáž.

Ak je televízor na stojane či podstavci, nemáte s montážou takmer žiadne starosti. Určite však odporúčame, aby ste podstavec namontovali pevne a podklad (stolík, televízna stena, atď.) samotný musí byť maximálne stabilný, aby sa televízor neprevážil dopredu alebo dozadu.

Otázky a odpovede – FAQ

Spotrebiteľom sa snažíme čo najviac pomôcť pri rozhodovaní sa medzi jednotlivými spotrebičmi, takisto vám však prinášame aj cenné tipy a rady. Ak vám ešte niečo v súvislosti s veľkosťou uhlopriečkou a optimálnou vzdialenosťou sledovania TV nie je jasné, neváhajte nám napísať. Radi vám pomôžeme. Naopak, ak máte nejaké dotazy alebo sa chcete podeliť o vlastné skúsenosti, podeľte sa s nimi a pomôžete aj ostatným spotrebiteľom. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne aktualizujeme a odpovieme vám čo najskôr.

Jedine za pomoci certifikovaného TV držiaka alebo tzv. konzoly. Existujú fixné TV držiaky, ktoré nie je možné polohovať a televízor je len v takej polohe, v akej je namontovaný držiak. Existujú takisto sklopné TV držiaky, ktoré vám umožňujú televízor nakláňať hore a dole a potom sú tu najobľúbenejšie, ale aj najdrahšie TV konzoly, ktoré sú kĺbové. Tie umožňujú televízor polohovať hore, dole, naklápať uhol a takisto vysúvať televízor vpred. Záleží teda na vás, či siahnete po najlacnejšom riešení alebo investujete do niečoho flexibilnejšieho. Pri upevňovaní televízora na stenu musíte tiež dodržať VESA štandard. Ten určuje vzdialenosť medzi otvormi na skrutky, ktoré sú predpripravené na zadnej strane televízora. VESA je teda veľkostný údaj, napríklad 100 x 100 mm. V týchto bodoch musí byť konzola riadne uchytená a zároveň vám tento údaj uľahčuje aj výber TV držiaka. TV držiak by ste do steny mali uchytiť v stabilných bodoch, ideálne za pomoci skrutiek s hmoždinkami určeným do steny (tehla, kváder...). Montáž odporúčame realizovať vo dvojici.

Či vyberáte televízor do malej alebo veľkej obývačky, riadiť sa musíte rovnakými zásadami, zvažovať rovnaké technické parametre a takisto brať do úvahy vaše preferencie. Detailný návod, ako vybrať TV, nájdete v našom článku Najlepšie 4K televízory. V súvislosti s uhlopriečkou však určite berte do úvahy to, aká je optimálna pozorovacia vzdialenosť. Ak teda viete určiť vzdialenosť televízora od miesta, kde sedíte, môžete približne určiť, aká je minimálna veľkosť uhlopriečky do vašej obývačky.

Smart TV s operačným systémom Android, ktorý je známy aj vďaka veľkému množstvu smartfónov, dáva TV veľké množstvo možností. Ak má Smart TV aktivovanú Android TV a prístup k internetu, ovládať môžete TV dokonca cez váš smartfón. Rozhranie je veľmi dobre prepojiteľné. Dostupný je obchod Google Play. Android TV je pomerne svižný systém (nie najrýchlejší) s intuitívnym ovládaním, vďaka Google Asistentovi môžete TV ovládať aj hlasom. Používateľské rozhranie je riešenie za pomoci horizontálnych pásov, kde prepínate medzi funkciami či aplikáciami. Komplikovanejšie je len prepínanie medzi užívateľmi. Android TV má vstavaný vlastný prehrávač videí, no pokojne si do Smart TV môžete stiahnuť vďaka Google Play aj iné prehrávače, napríklad VLC. Aj to svedčí o tom, že TV platforma Androidu podporuje množstvo aplikácií, nie však všetky. Televízor s OS Android sa teda určite oplatí. My odporúčame 4K televízor Philips 58PUS8505.

Vaše hodnotenie:
(92.2%)

Komentáre
Marek F.
30.09.2021 17:14

za mňa je optimálna uhlopriečka 55 palcov. mám televízor LG presne s takouto uhlopriečkou a som s spokojný. OLED panel produkuje krásne farby, ktoré dokážu vtiahnuť do deja. oceňujem smart funkcie aj dostatok vstupov / výstupov.

Odpovedať

Gabo U.
02.10.2021 09:49

Na základe dobrých recenzií som si kúpil Philips, no obraz nezodpovedal mojim požiadavkám, preto som televízor vrátil. Pomer ceny a kvality je však dobrý a niekomu môže veľkosť obrazovky aj podanie farieb vyhovovať.

Odpovedať

Milan K.
15.10.2021 11:29

Skvelý obraz aj zvuk má televízor Samsung UE50TU7092. Za tú cenu som veľmi spokojný. Celkové spracovanie je kvalitné, Samsung je prosto overená značka s dlhoročnou tradíciou. Lepšie som si snáď za tú cenu ani nemohol vybrať. :-)

Odpovedať