Notebooky Asus

Notebooky Asus – najlepšie sú herné s Intel Core i9

Značka Asus má na trhu vcelku dominantné postavenie. V segmente elektroniky a príslušenstva má aj pomerne široké portfólio produktov. Práve notebooky Asus sú na svetovom i domácom trhu veľmi rozšírené. Ponúka modely za dostupné ceny, ale v jeho ponuke sú aj prémiové herné notebooky. Viac ako 70 hodín sme strávili analýzou ponuky tohto výrobcu. Notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T nás presvedčil výkonnou grafikou, procesorom i 16 GB RAM. Zároveň vôbec nepatrí medzi najdrahšie herné notebooky. V našom porovnávacom teste sú aj ďalšie kvalitné notebooky, ktoré spĺňali naše kritériá. Ak uvažujete nad kúpou notebooku Asus, Test Magazín pre vás vybral to najlepšie.

Publikované: 02.09.2021
Aktualizované: 05.12.2021

Aký notebook Asus kúpiť?

Hľadáte lacný notebook alebo naopak potrebujete spoľahlivú náhradu za váš starý kancelársky notebook? Alebo ste možno vášnivý hráč a potrebujete výkonný herný notebook. Ak si chcete ušetriť čas a nehľadať zbytočne dlho, notebooky Asus v našom výbere vám podľa účelu určite budú vyhovovať. Zároveň pre vás máme možnosť rýchleho výberu z našej tabuľky TOP 3 produktov, kde nájdete notebooky aj s hodnotiacim štítkom, ktorý si z nášho testu odniesli. Nemusíte tak čítať rozsiahle recenzie a možno sa rozhodnete len na základe krátkeho popisu.

Názov Hodnotenie Detail
Asus G513QM-HN011T   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Asus X513EA-BQ937T   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Asus FX506LU-HN158T   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Asus ROG Strix G513QM-HN011T

Asus ROG Strix G513QM-HN011T

Procesor AMD Ryzen 7 5800H, 8 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, RGB podsvietenie klávesnice, výdrž 8 hodín

Zobraziť viac info

Séria notebookov ROG Strix je pre hráčov dobre známa. Svoju kvalitu notebook dokazuje aj výkonným procesorom AMD Ryzen 7 5800H s 8 jadrami a boost frekvenciou až 4,4 GHz. Procesor spolupracuje s grafickou kartou nVidia GeForce RTX 3060. Úložisko má 512 GB a operačná pamäť 16 GB. Klávesnica má estetické RGB podsvietenie. Skvelá je aj výdrž batérie 90 Wh batérie. Displej má Full HD rozlíšenie a 144 Hz obnovovaciu frekvenciu.

Cenový trhák
Asus X513EA-BQ937T

Asus X513EA-BQ937T

Procesor Intel Core i3-1115G4, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickými tlačidlami, webkamera, výdrž 5 hodín

Zobraziť viac info

2-jadrový procesor Intel Core i3-1115G4 11. generácie je veľmi spoľahlivou voľbou. Systém je dobre vyladený a pracuje veľmi plynulo. Dokazuje to i hodnota max. frekvencie 4,1 GHz, notebook dokáže zabrať, keď treba. Operačná pamäť 8 GB je na danú triedu solídna. Integrovaný je základný grafický čip Intel UHD Graphics. SSD disk má 256 GB. Notebook má slabšiu výdrž batérie, okolo 5 hodín. Má aj webkameru a grafický HDMI vstup. Chýba len LAN vstup.

Náš TIP
Asus FX506LU-HN158T

Asus FX506LU-HN158T

Procesor Intel Core i5-10300H, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, numerická klávesnica, reproduktory DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 5 hodín

Zobraziť viac info

Ide o herný notebook z nižšej cenovej kategórie, čomu prislúchajú aj parametre. Veľmi solídny je však procesor, ktorý notebook má. Intel Core i5-10300H je veľmi spoľahlivý. S operačnou pamäťou 16 GB a grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1660 Ti patrí v tejto triede k priemerným. Rozhodne však zvládne aj náročnejšie hry. SSD disk má 512 GB. Asus má až 3 chladiče, vďaka čomu sa komponenty neprehrievajú. Notebook má HDMI aj LAN vstup.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri hodnotení prenosných počítačov taiwanskej produkcie sme postupovali tak, ako pri ostatnej konkurencii. Notebook Asus sme vyberali a následne aj hodnotili na základe vopred stanovenej odbornej testovacej metodiky. Zvolili sme si hodnotené parametre, ktoré majú pri rozhodovaní sa spotrebiteľa najväčšiu váhu. Podľa účelu spotrebiteľ vždy zvažuje, aký výkon procesora či grafiky od zariadenia požaduje. Často sa spotrebiteľ rozhoduje aj podľa uhlopriečky a do úvahy treba brať aj konektivitu či v prípade častejšieho cestovania aj výdrž a kapacitu batérie. Niekto hľadá kompaktnejšie zariadenie a niekomu väčšie rozmery môžu vyhovovať.

Výkon (procesor, RAM, grafika...)
Veľkosť a rozlíšenie displeja
Výdrž batérie
Konektivita
Ovládanie
Kompaktnosť a mobilita
Kvalita spracovania

Dôraz sme však okrem technických parametrov kládli aj na výsledky zahraničných porovnávacích testov a názory spotrebiteľov. Samozrejme, nie všetky notebooky boli podrobené spotrebiteľským testom a skúsenosti spotrebiteľov majú často vysokú prioritu. Počas prieskumu nášho trhu sme zistili, že notebooky Asus sú obľúbené v kruhoch študentov, predovšetkým vďaka cenovej dostupnosti. Veľký záujem je však aj o výkonné herné notebooky. Dostupnosť jednotlivých notebookov sme zisťovali cez databázu cenového porovnávača Heureka.sk, ale zaujímala nás tiež ponuka overených predajcov – Alza.sk, Mall.sk, Hej.sk, Datart.sk, Andreashop.sk alebo Tpd.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie notebookov Asus

Pri recenzovaní notebookov Asus sme postupovali na základe stanovených postupov, kde sme brali do úvahy, vyššie určené hodnotené parametre. Naše recenzie sú úplne nezávislé a objektívne. Žiadny z produktov nie je zvýhodnený. Snažíme sa spotrebiteľovi ponúknuť celistvý obraz o výhodách i nevýhodách danej elektroniky, a to platí aj pre notebooky Asus. Naše recenzie vychádzajú z porovnania jednotlivých modelov a zároveň čerpáme dáta a informácie od výrobcov a predajcov. Pri hodnotení nám záleží aj na názore spotrebiteľa, keď berieme do úvahy referencie zákazníkov.

Víťaz testu

Asus ROG Strix G513QM-HN011T

Procesor AMD Ryzen 7 5800H, 8 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, RGB podsvietenie klávesnice, výdrž 8 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Herné notebooky od firmy Asus majú skvelé renomé. Ich majiteľmi sú aj mnohí profesionálni hráči. My sme vybrali tento model predovšetkým pre pomer ceny a výkonu. V drvivej väčšine prípadov Asus ROG Strix s procesorom AMD Ryzen 7 5800H rozbehne každú hru. Obávať sa nemusíte ani nedostatku grafického výkonu. Grafika nVidia GeForce RTX 3060 patrí k tým najlepším na trhu. Do herných notebookov je komponovaná veľmi často. Perfektná konfigurácia je podporená 2x8 GB RAM, operačná pamäť je teda 16 GB. Notebook je navrhnutý pre hráčov, čo vysvetľuje aj estetické RGB podsvietenie klávesnice, ktorá nemá numerickú časť.

Notebook sa vďaka n-Blade ventilátorom neprehrieva. Vďaka ROG Armory Crate softvéru môžete individuálne nastavovať aj efektivitu chladenia pre jednotlivé aplikácie. Samozrejme s vyšším výkonom ventilátorov mierne narastie aj hlučnosť. Chladenie sa optimalizuje aj automaticky a vetracie otvory sú v zadnej strane spodného šasi. Spotrebiteľom sa pozdáva aj kvalitný 144 Hz displej s Full HD rozlíšením. Povrch je antireflexný, takže nehrozia žiadne odrazy – odlesky. Rámček okolo displeja je veľmi tenký, čo je pre hráčov niekedy veľmi podstatný vizuálny detail. Na to, že ide o herný notebook, váha 2,5 kg nie je veľa. Väčšina vonkajšej konštrukcie je vyrobená z hliníka.

Konektivita je samozrejme podporená bezdrôtovým Bluetooth a WiFi pripojením. Nezaostáva však ani v prípade USB vstupov, k dispozícii sú 3x USB 3.2 a 1x USB-C. Pre slúchadlá nemôže absentovať 3,5 mm Jack a pre pripojenie k externému monitoru grafický výstup HDMI. Na zadnej strane je aj LAN vstup pre priamo pripojenie k internetu. Batéria má 90 Wh a s výdržou okolo 8 hodín môžete rátať. Závisí aj od záťaže. Z nášho pohľadu notebook nemá výraznejšie nedostatky, ak však predsa len potrebujete výkonnejšieho „hráča“, notebook Asus ROG Zephyrus G14 s 32 GB RAM a procesorom AMD Ryzen 9 tieto nároky splní.

Kvalitný displej – 144 Hz
Optimálny herný výkon
Skvelá výdrž batérie

Žiadne

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, antireflexný ● Rozlíšenie: Ful HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Ryzen 7 5800H ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,5 kg

Cenový trhák

Asus X513EA-BQ937T

Procesor Intel Core i3-1115G4, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickými tlačidlami, webkamera, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Do kancelárie alebo na domáce účely nie je nutne potrebné kupovať počítač s extrémnym výkonom. Preto ani investícia nemusí byť najvyššia. Preto je v našom výber Asus X513EA-BQ937T. Pre kancelárske účely 2-jadrový procesor 11. generácie Intel Core i3-1115G4 splní všetky vaše očakávania. Veď Turbo boost frekvencia je až 4,1 GHz. Oproti predošlej generácii je procesor stabilnejší a pracuje pri nižších prevádzkových teplotách. Integrovaná je grafická karta Intel UHD Graphics a najnovšie hry si tak príliš neužijete. Naopak, ak potrebujete poriadny výkon – herný notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T bude pre vás správna voľba.

Pre daný účel, pre ktorý bol notebook vyrobený, je z nášho pohľadu výkon dostatočný, podobne ako 8 GB operačná pamäť. Viacerí konkurenti sa uspokoja aj so 4 GB. Úložisko je na danú cenovú triedu priemerné, 256 GB SSD disk nepatrí k najväčším, no dôležitá je aj rýchlosť zapisovania a čítania dát. Notebook nemá CD/DVD mechaniku, má však podsvietenú klávesnicu aj s numerickými tlačidlami. Pri firemných hovoroch vám možno poslúži aj webová kamera. Notebook má aj HDMI vstup, 1x USB 3.2, 2x USB 2.0 a využiť môžete aj čítačku pamäťových kariet.

Čo z nášho pohľadu môže viacerým spotrebiteľom prekážať je len chýbajúci LAN vstup. V kancelárii či v domácnosti totiž niekedy WiFi nemusí byť jedinou voľbou a pre stabilnejšie pripojenie je niekedy takýto fyzický vstup pre pripojenie do internetovej siete dôležitý. Oslnivá nie je ani batéria, 42 Wh a výdrž okolo 5 hodín nie je najhoršia, no o 2-3 hodinky viac by potešilo. Na druhej strane notebook väčšinou bude na jednom mieste a občasné cestovanie s touto batérie určite zvládnete. Hmotnosť zariadenia je 1,8 kg.

Dobrá cena
Procesor Intel Core i3 – 11. generácia
Podsvietená klávesnica s numerickou časťou

Nemá LAN vstup
Priemerná výdrž batérie

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i3-1115G4 ● Počet jadier: 2 ● Max. frekvencia procesora: 4,1 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,8 kg

Náš TIP

Asus FX506LU-HN158T

Procesor Intel Core i5-10300H, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, numerická klávesnica, reproduktory DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Notebook síce nie je určený na hranie tých najnáročnejších hier, no v pomere ceny a výkonu s jeho parametrami je väčšina spotrebiteľov veľmi spokojná. Vo výbave má Asus procesor Intel Core i5-10300H s maximálnou frekvenciou 4,5 GHz. Dodávaný je s operačným systémom Windows 10 Home. 4-jadrový procesor sa správa veľmi spoľahlivo a reakcie sú veľmi svižné, tak ako od herného notebooku očakávate. Procesor je doplnený grafikou nVidia GeForce GTX 1660 Ti. Na modernejšie RTX karty sa síce výkonom nechytá, no pri konfigurácii hier s menšími grafickými nárokmi spustíte aj náročnejšie hry. Asus má pritom až 3 chladiče, ktoré efektívne odvádzajú teplo od samotných komponentov. Chladenie je síce hlučnejšie, no maximálne efektívne.

Operačná pamäť má 16 GB a vďaka dvom slotom ju ľahko môžete navýšiť. Úložisko má 512 GB. Podobne ako drahší herný notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T, aj tento model je vybavený 144 Hz displejom a rozlíšením 1 920 x 1 080 px. Obrazovka má uhlopriečku 15,6 palcov. Integrované sú aj reproduktory DTS:X Ultra, vďaka nemu môžete dokonca nastavovať aj niekoľko zvukových režimov.

Herná klávesnica má aj numerickú časť a takisto podsvietenie. Konštrukcia je veľmi odolná. Plast pôsobí mohutným dojmom. S konektivitou je na tom tento model takisto veľmi dobre. Bluetooth a WiFi sú „povinnou jazdou“. Asus FX506LU-HN158T má aj USB-C, 2x USB 3.2, HDMI a LAN vstup. Bez slúchadiel to pri hraní nejde a 3,5 mm Jack je prítomný tiež. Notebook má tiež webkameru. Výdrž batérie je azda jediným väčším sklamaním, 48 Wh batéria je len priemerná a s viac ako 5 hodinami prevádzky radšej nerátajte.

2 sloty pre upgrade RAM
Efektívne chladenie
Pomer cena/výkon

Vyššia hlučnosť
Výdrž batérie

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-10300H ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4.5 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce GTX 1660 Ti ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,3 kg

Lacná kvalita

Asus Zenbook Flip UX363JA-EM141T

Procesor Intel Core i5-1035G4, 4 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, webkamera, výdrž 12-13 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Zenbook je overenou kvalitou. Dotykové notebooky sú čoraz viac vyhľadávané a Asus Zenbook Flip patrí medzi veľmi obľúbené. Má totiž o 360° otočný pán ErgoLift a razom sa z kompaktného ultrabooku stane tablet alebo „áčkový“ stojan na pozeranie videí a filmov. To, čo od dotykového notebooku očakávate, dokáže tento model splniť. Čím však v skutočnosti prekvapí, je výkon. 4-jadrový procesor Intel Core i5-1035G4 nemajú ani niektoré výkonné kancelárske notebooky v tejto cenovej triede. Samozrejme, Zenbook nie je na hry. V takom prípade je tu pre hráčov notebook Asus FX506LU-HN158T.

Dotykový notebook má 13,3-palcovú obrazovku s Full HD rozlíšením. Displej je kvalitný aj vďaka výkonnejšej integrovanej grafickej karte Intel Iris Plus Graphics. SSD disk má 512 GB, takže si nemusíte robiť starosti s prípadným nedostatkom miesta na disku. S RAM 8 GB si pri väčšine úkonov vystačíte, či už pôjde o grafické programy na kreslenie alebo pri otvorení viacerých dokumentov. Čím ešte tento, inak len 1,8 kg vážiaci ultrabook zaboduje, je výdrž batérie a rýchlosť nabíjania. Na jedno nabitie vydrží 12 až 13 hodín, ideálny spoločník na cestovanie.

Prítomný je USB-C Trhunderbolt (2x) a aj HDMI vstup. Samozrejme, je tu tiež tradičný USB port 3.2. Chýba však čítačka pamäťových kariet alebo LAN konektor. Využitie si možno nájde webkamera alebo virtuálna numerická klávesnica, ktorá sa nachádza na touchpade. Klávesnica notebooku je podsvietená. Komplexne je Zenbook jedným z najlepších dotykových notebookov v danej cenovej triede.

Výkon procesora
Virtuálna numerická klávesnica
Cestovný ultrabook

Nemá čítačku pamäťových kariet

Veľkosť displeja: 13,3“, IPS, dotykový/lesklý ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-1035G4 ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 3,7 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel Iris Plus Graphics ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,3 kg

Pre náročných

Asus ROG Zephyrus G14

Procesor AMD Ryzen 9 5900HS, 8 jadier, 32 GB RAM, 1 000 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica, výdrž 7 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Notebook ROG Zephyrus G14 pre hráčov počítačových hier nebude neznámym modelom, práve náročnejší hráči tento počítač dobre poznajú. Ak od notebooku očakávate optimálny herný výkon, procesor AMD Ryzen 9 5900HS spolu s výkonnou grafikou nVidia GeFroce RTX 3060, vám túto požiadavku zaručene splnia. K tomu si pripočítajte aj 32 GB RAM a skvelo zvládnuté chladenia s dvoma n-Blade ventilátormi. Na to, že ide o profesionálny herný počítač, dizajn nepôsobí nijak dravo ani extravagantne a skôr Asus vsadil na eleganciu.

SSD disk má 1 000 GB. Čím sa však od mnohej konkurencie model Zephyrus odlišuje, je kvalitný displej. Hoci je o niečo menší, 14 palcov nie je žiadnou tragédiou, zvlášť, ak máte obraz v QHD kvalite vďaka rozlíšeniu 2 560 x 1 440 px. Obnovovacia frekvencia je v tomto prípade 120 Hz. Veľmi kvalitný displej má aj notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T, avšak uspokojiť sa musíte so slabšími parametrami, ale aj nižšou cenou.

Notebook je vďaka menším rozmerom kompaktnejší. Váha konštrukcie je 1,7 kg, plasty pôsobia veľmi odolne. Vybavený je notebook Asus aj čítačkou odtlačkov prstov. Kapacita batérie je 76 Wh a nejaký ten čas teda dokážete hrať aj bez pripojenia do elektrickej siete. V praxi niečo okolo 7 hodín. Notebook nemá numerickú klávesnicu, ale má podsvietenie. Chýba prekvapivo aj LAN konektor. Grafické vstupy sú pritom až dva, HDMI aj DisplayPort. Notebook má predinštalované riadiace centrum ROG Armour Crate, kde môžete upravovať výkon pre jednotlivé hry či aplikácie.

Výkonná grafická karta
Spoľahlivý a rýchly procesor
Perfektné rozlíšenie displeja – QHD

Vysoká cena
Nemá Ethernet vstup

Veľkosť displeja: 14“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: QHD 2 560 x 1 440 px, 120 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Ryzen 9 5900HS ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 32 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 1 000 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,7 kg

Asus TUF Gaming F15 FX506HM-HN19T

Procesor Intel Core i7-11800H, 8 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickou časťou, reproduktory s technológiou DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 7 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Asus má v kategórii herných notebookov štedré zastúpenie a dokazuje to aj sériou s označením TUF Gaming. Model F15 je vybavený výkonným procesorom Intel Core i7-11800H 11. generácie s 8 jadrami a boost frekvenciou až 4,6 GHz. Notebook teda núdzu o výkon aj pri hraní naozaj náročných hier mať nebude. Dokonca ide o výkonnejší procesor ako v prípade herného notebooku Asus FX516PM-HN072T. Oba notebooky majú rovnako výkonnú grafickú kartu nVidia GeForce RTX 3060. Operačný systém je Windows 10 Home.

Operačná pamäť má 16 GB dostupné sú však dva sloty pre jej navýšenie. Hoci sa teda 16 GB nejaví pre herný notebook ako veľa, RAM je možné navýšiť. 512 GB SSD disk tvorí úložisko prenosného počítača. Notebook už na pohľad pôsobí herným dojmom, čo sa odzrkadlilo na jeho dizajne. Obrazovka má 15,6 palca, čo je štandardný rozmer, rovnako tak nevyčnieva ani rozlíšenie Full HD 1 920 x 1 080 px. Plusom je však vyššia obnovovacia frekvencia displeja 144 Hz.

Nechýba WiFi a ani Bluetooth bezdrôtové pripojenie. O priestorový zvuk sa starajú integrované reproduktory s technológiou DTS:X Ultra a plusom je aj webová kamera. Klávesnica má výrazné podsvietenie a prekvapivo má notebook aj numerickú časť. Využiť môžete pri hraní aj sieťový konektor RJ-45 (LAN) alebo grafický výstup HDMI. K dispozícii sú až 3x USB 3.2 konektory a 1x Thunderbolt 4. Batéria má 90 Wh a s výdržou sa pri bežnej záťaži dostanete na 7 hodín.

Rýchly a spoľahlivý procesor
Grafický výkon
Dva sloty pre pamäť RAM

Vyššia cena

Veľkosť displeja: 16,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i7-11800H ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4,6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,3 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Keďže je ponuka výrobcu Asus na našom trhu veľmi rozsiahla, nemožno spracovať odborné recenzie ku všetkým produktom. Záleží nám však na tom, aby sme spotrebiteľom ponúkli výber toho najlepšieho. Spracovali sme tak krátke charakteristiky produktov, ktoré nás počas prieskumu trhu zaujali svojimi parametrami, cenou alebo ďalšími vlastnosťami. Ak vás náhodou nezaujali recenzie notebookov vyššie, možno práve tu nájdete to, čo hľadáte.

Herný notebook s 300 Hz displejom Asus ROG Strix G1713QR-HG022T a procesorom AMD Ryzen 9 5900H patrí k veľmi výkonným notebookom pre náročnejších hráčov. Nedostatok grafického výkonu nehrozí vďaka 8 GB grafickej karte nVidia GeForce RTX 3070. Kapacita operačnej pamäte je 16 GB a je možné ju rozšíriť. SSD disk ponúka úložisko 1 000GB. Klávesnica má štýlové RGB podsvietenie. Zaujme aj bohatá konektivita a hráčsky dizajn.

Lacné notebooky sú určené pre nenáročných spotrebiteľov. Notebook Asus E410MA-EK005T takýmto notebookom je. Má síce slabší procesor Intel Celeron N4020 a len 128 GB SSD disk, no na domáce použite dokáže poslúžiť. Grafická karta Intel UHD Graphics 605 patrí k slabším integrovaným čipom. Má 14-palcový displej s Full HD rozlíšením. RAM má len 4 GB. Ideálny notebook na surfovanie po internete či pozeranie filmov. Váži len 1,3 kg.

Pre nenáročných používateľov sme vybrali takisto notebook Asus W202NA-GJ0053R. Ide o kompaktný ultrabook s uhlopriečkou 11,6 palca so slušnou výdržou batérie približne 10 hodín. Procesor Intel Celeron N3350 patrí výkonom k tým slabším, rovnako ako integrovaná grafika Intel UHD Graphics 500. S operačnou pamäťou 4 GB však notebook zvládne bežné dokumenty na písanie i surfovanie po internete. Zaujme predovšetkým nízkou cenou.

S herným notebookom Asus Zephyrus G14 GA401IV si užijete dostatok zábavy. Mozgom počítača je procesor AMD Ryzen 9 4900HS s pracovnou frekvenciou 3,0 GHz. Notebook má 16 GB operačnú pamäť (maximálne 24 GB). Použitá je grafická karta nVidia GeForce RTX 2060 s pamäťou 6 GB. SSD disk má 1 000 GB a nedostatok úložiska teda nehrozí. Notebook má podsvietenú klávesnicu. Chýba LAN konektor.

Cenovo dostupných herných notebookov s dostatočným výkonom na trhu nie je veľa. Asus ROG Strix G15 G513IH-HN002T je presne v tejto kategórii. Za slušné peniaze dostanete procesor AMD Ryzen 7 4800H s boost frekvenciou 4,2 GHz. Vo výbave je grafika nVidia GeForce GTX 1650. Škoda len slabšej 8 GB RAM, ktorú však je možné rozšíriť. SSD disk má kapacitu 512 GB. Kvalitný je ja Full HD displej so 144 Hz. Notebook využíva inovatívny systém chladenia 3D Flow.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Tu je TOP 5 najpredávanejších notebookov Asus. Predajnosť jednotlivých notebookov sme zisťovali na základe databázy cenového porovnávača portálu Heureka.sk. Medzi najpredávanejšími notebookmi sú kancelárske i notebooky pre študentov. Veľmi dobré čísla v predajnosti však dosahujú aj herné notebooky Asus. Predajnosť sa rýchlo mení a tabuľku sa snažíme v pravidelných intervaloch aktualizovať.

Názov Hodnotenie Detail
Asus X415MA-BV073T5*Zobraziť produkt
Asus FX506LH-HN0045*Zobraziť produkt
Asus K513EP-BN275T5*Zobraziť produkt
Asus K513EA-BQ466T5*Zobraziť produkt
Asus K513EA-BN1005T5*Zobraziť produkt

Pokiaľ si počítač nechcete vybrať bez podrobného naštudovania parametrov, prečítajte si náš návod, ako vybrať notebook.

Otázky a odpovede – FAQ

Budeme radi, ak sa na nás obrátite s vašimi otázkami alebo pripomienkami v súvislosti s výberom notebookov Asus. Ak sa neviete rozhodnúť alebo potrebujete poradiť s výberom, napíšte nám komentár a my vám čo najskôr odpovieme. Takisto, ak máte skúsenosti s notebookmi Asus, dajte nám vedieť a pomôžete tým aj ostatným spotrebiteľom.

Na základe osobných skúseností a skúseností osobných spotrebiteľov môžeme lacné notebooky Asus rozdeliť do dvoch kategórií. Notebooky do 300 eur od toho výrobcu sú skutočne určené pre nenáročných spotrebiteľov. Najväčšou slabinou najčastejšie býva procesor, sú to nevýkonné Intel Celerony, ktoré veľmi rýchlo spomaľujú. Podobne je nevýhodou aj malá operačná pamäť do 4 GB. Najnovšie aktualizácie operačného systému Windows 10 dokážu dať takémuto počítaču zabrať už len s chodom samotného rozhrania, ďalšie úlohy notebook len spomaľujú a bežné operácie trvajú dlho. Preto notebooky Asus do 500 eur, ktoré stále môžeme považovať za lacné, sú lepšou voľbou. Nielenže dostanete lepší procesor, ale takisto lepšiu grafiku, hoci stále pôjde o základné Intel čipsety. Samozrejme, výkon je vyšší, preto si tu svoje modely nájdu aj nenároční študenti či používatelia, ktorí chcú notebook do domácnosti na občasné surfovanie po internete a pozeranie filmov.

Po detailnom prieskume nášho trhu sme zistili, že CD/DVD mechanika sa u tohto výrobcu vytratila už aj z herných notebookov. Väčšina programov, hier a aplikácií je dostupných na cloudových úložiskách a preto CD/DVD mechaniky strácajú zmysel. Zároveň ich absenciou sa ušetria nemalé gramy na hmotnosti. Náhradou sú flash disky, externé HDD alebo pamäťové karty. Notebook s CD/DVD optickou mechanikou je napríklad Asus X543MA-DM1038C alebo Asus X543MA-DM1214C. Ide však o staršie modelové rady, ktoré sú výkonovo na slabšej úrovni.

Rovnako ako u každého iného výrobcu sa nájdu viac i menej vydarené modely. Vo všeobecnosti však Asus boduje predovšetkým cenovou dostupnosťou svojich notebookov, takže spotrebitelia, ktorí potrebujú notebook do kancelárie alebo študenti do školy, si v ponuke Asusu to svoje nájdu. V najlacnejšom cenovom pásme by sme príliš nehľadali, tieto notebooky Asus sú bez výkonu, pomalé a len s ťažkosťou zvládnu otvorený prehliadač a wordový dokument. Vysokej popularite sa tešia herné notebooky zo známej série ROG STRIX. Asus si v takom prípade potrpí i na dizajn, vysoký výkon procesora a nešetrí ani na grafike. Veľmi efektívne majú notebooky Asus riešené chladenie a spotrebitelia oceňujú aj kvalitné displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou, čo pozorné oko postrehne jednak pri hraní hier alebo pri pozeraní videí a filmov. Známe sú aj dotykové notebooky Asus alebo stredná trieda notebookov VivoBook.

Asus K513EA-BQ466T

Procesor Intel Core i5-1135G7, 4 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickou časťou, reproduktory Harman Kardon, výdrž 5-6 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

V našom teste nie je tento notebook len preto, že patrí medzi najpredávanejšie notebooky Asus a najpredávanejšie notebooky všeobecne. Model Asus K513EA-BQ466T zo série VivoBook podľa nás patrí k najlepším notebookom do kancelárie alebo pre študentov. Do výbavy dostal rýchly 4-jadrový procesor 11. generácie Tiger Lake Intel Core i5-1135G7. Vynikať má aj vďaka novšiemu integrovanému grafickému čipu Intel Iris XE G7. Oproti mnohým konkurentom tak má v tomto smere výhodu. Pri operačnej pamäti sa veľké divy neudiali a 8 GB RAM neohúri (1 voľný slot pre navýšenie RAM), no stále ho porovnávame v segmente kancelárskych a študentských notebookov, kde minimálne výkonom a cenou určite upúta.

Klasický 15,6-palcový displej s Full HD rozlíšením má matnú úpravu a vďaka tomu nehrozia nadmerné odrazy a odlesky. Obrazovka NanoEdge má aj veľmi tenké rámčeky vďaka čomu je vizuálny dojem veľmi vydarený. Notebook je vybavený SSD diskom s kapacitou 512 GB. Dodávaný je notebook s operačným systémom Windows 10 Home. Výrobcu chválime aj za to, že nešetril na podsvietení klávesnice a neubral ani z klávesnice, ktorá má aj numerickú časť. S batériou a jej výdržou sa radí Asus VivoBook 15 k priemeru – 42 Wh kapacita a výdrž okolo 5-6 hodín je však pre študentské či kancelárske účely zvyčajne postačujúca. Rovnakú má aj ešte lacnejší notebook Asus X513EA-BQ937T, ktorý však výraznejšie na Vivobook 15 stráca v ostatných parametroch.

V roku 2021 je nepochopiteľná prítomnosť dvoch USB portov staršej generácie USB 2.0. Port s USB 3.0 je prítomný jeden, plusom je však aj USB-C vstup či dokonca HDMI grafický vstup. Notebook má aj čítačku pamäťových kariet a 3,5 mm Jack vstup. Miernym sklamaním je chýbajúci LAN vstup, čo však nie je natoľko rušivé vzhľadom na bezdrôtovú WiFi technológiu. Prítomná je aj HD webová kamera a aj reproduktory Harman Kardon. Hmotnosť notebooku je 1,8 kg.

Pomer cena/výkon
Procesor 11. generácie – Intel Core i5
Výkonnejšia grafika

USB staršej generácie 2x USB 2.0
Bez LAN vstupu

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-1135G7 ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4.2 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel Iris XE G7 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,8 kg

Heureka.sk odporúča:

Asus UX325EA-OLED420T

od 759,00 €
NOTEBOOK . Technické parametre . Operačný systém . Windows 10 Home . Displej . Typ: OLED . Uhlopriečka: 13,3" . Rozlíšenie: 1920x1080...

Asus X415JA-EK359T

od 508,31 €
VivoBook X415JA Plnohodnotný notebook s výkonom zastrešujúcim všetky bežné a kancelárske úlohy. Vďaka svojmu výkonnému procesoru a...

Asus FX516PM-HN023T

od 1 188,00 €
ASUS TUF Dash F15 je výkonný notebookktorý prichádza so zmenšeným "podvozkom" v porovnaní s predchodcom, ale bez...

Asus X415EA-EB853

od 515,00 €
Získajte výkonného a ľahko prenosného spoločníka na každodennú prácu a zábavu a pochváľte sa jeho elegantným vzhľadom v povrchovej úprave...

Asus X515JA-BQ473T

od 449,00 €
39,6 cm (15.6"), 1920 x 1080 px, Full HD, 10. Generácia procesorov Intel® Core ™ i5, 8 GB, Nie je dostupné, Kapacita disku SSD 256 GB...

Asus M415DA-EK033T

od 459,00 €
ASUS Laptop M415DA-EK033T R5-3500U Model: ASUS Laptop 14 Part Number: M415DA-EK033T PROCESOR Model: AMD Ryzen R5-3500U Počet jadier: 4...

Asus FX706LI-HX204

od 839,65 €
ASUS TUF Gaming FX706LI Pod akronymom TUF ako "The Ultimate Force" vychádzajú z dielne výrobcu Asus len ozajstné špičkové...

Asus L1500CDA-EJ0486T

od 454,42 €
Notebook ASUS ExpertBook L1 L1500 je prispôsobený pre školské či kancelárske použitie, kedy predstavuje veľmi chytrú voľbu pre ambicióznych...

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Peťa
06.09.2021 19:33

Používam notebook Asus M515DA-BQ208T a nemám proti nemu žiadne výhrady. Notebook je elegantný, vyzerá naozaj krásne a na prvý pohľad by ste tipovali, že patrí do vyššej cenovej kategórie. Zároveň je výkonný pre bežné práce, akými je prehliadanie internetu, pozeranie filmov a videí, počúvanie hudby, kancelárske práce a podobne. Hry na ňom nehrám a nepoužívam ani žiadne graficky náročné programy, takže v tomto smere ho neviem zhodnotiť, že ako by si počínal počas vyššej záťaže. Páči sa mi, že notebook je ľahký, preto ho môžem mať kdekoľvek so sebou. Vynikajúca je tiež klávesnica, ktorá je podsvietená, preto môžem písať aj v noci bez nutnosti zapínať si lampu. Zatiaľ je tento notebook bez nedostatkov a mám pôžitok z používania. Notebook je kvalitný a za dostupnú cenu. Niekomu môže prekážať, že sú tu len dva porty pre USB. Mne to neprekáža, v prípade núdze si pripojím hub, vďaka ktorému sa mi rozšíri konektivita. Tento notebook odporúčam bežným používateľom.

Odpovedať

Denis
27.09.2021 10:18

Za tú cenu je dobrý notebook Asus X513EA-BQ937T. Odporúčam ho pre nenáročných používateľov na kancelársku prácu. Nečakajte nadupaný notebook, ale bežný stroj. Oceňujem nízku hmotnosť - menej než 2 kg.

Odpovedať

Karol
09.10.2021 08:44

Kedysi som bol používateľom notebookov Asus, za roky som vystriedal niekoľko modelov a bol som s nimi spokojný. No po kúpe iPhone som sa napokon rozhodol aj pre kúpu MacBooku kvôli eko systému Apple. K Asusu sa už neplánujem vrátiť, ale pre niekoho to môže byť fajn voľba. :-)

Odpovedať

Wanda
19.10.2021 13:45

Pre moje potreby je dobrý notebook Asus X415MA-BV073T, uhlopriečka 14 palcov mi vyhovuje a väčšiu nepotrebujem. Notebook využívam hlavne na cestách, a tam som vďačná za jeho skladnosť. Ntb je ľahký, v batožine ho ani necítim a má rýchly štart. Za mňa super.

Odpovedať

Žanetka
25.10.2021 10:05

Veľká spokojnosť s notebookom Asus X712JA-BX375T, lepší som si za tú cenu ani nemohla vybral. Notebook splnil všetky moje požiadavky, ktoré som mala. Používam ho na bežnú prácu, nie som príliš náročná, čo sa týka výkonu a rôznych moderných vychytáviek.

Odpovedať

Tono
06.12.2021 16:44

Asus FX516PM-HN023T je výkonný notebook za slušnú cenu. Kto chce výkon bez kompromisov, je to tá správna voľba. Nechýba mu nič dôležité. Výdrž batérie je okolo 15 hodín, samozrejme, ak mu dáte zabrať, znížia sa, ale aj tak je výdrž skvelá.

Odpovedať