Symboly na práčke

Symboly na práčke Whirlpool, Samsung, Electrolux, LG, Candy, Beko, Bosch alebo Indesit. Čo znamenajú?

Pranie znečisteného oblečenia bolo v minulosti veľmi zdĺhavým procesom. Túto činnosť nám dnes pravidelne zjednodušujú práčky. Nie je nič jednoduchšie ako vložiť špinavú bielizeň do práčky a následne z nej vybrať čistú. Problém často nastáva s voľbou programu. Moderné práčky totiž disponujú mnohými nastaveniami, prostredníctvom ktorých si navolíte ideálny prací program pre daný materiál. Tieto nastavenia sa však skrývajú pod symbolmi, ktoré sú charakteristické pre každú značku.

Publikované: 10.02.2023
Aktualizované: 05.06.2023
Obsah článku:

Pokiaľ máte problém sa v nich zorientovať, je tento článok určený práve pre vás. Nájdete v ňom podrobne vysvetlené jednotlivé symboly obľúbených značiek, ako Whirlpool, Samsung, Bosch, AEG, Electrolux, Beko, Candy, Indesit, LG a Zanussi.

Symboly na práčke – kľúč k ovládaniu

Ovládanie práčky nemusí byť vôbec zložitý proces. Stačí, ak budete poznať význam všetkých symbolov, vďaka ktorým môžete využívať potenciál tohoto moderného zariadenia na maximum. Bežne sa práčka ovláda pomocou tlačidiel, otočným voličom alebo dotykovým displejom. Moderné práčky ponúkajú množstvo vyspelých funkcií. Ich vyobrazenie sa môže u jednotlivých výrobcov líšiť. Práve preto sme sa rozhodli spracovať pre vás túto prehľadnú pomôcku. Všetky najčastejšie používané symboly na práčkach uvedených značiek nájdete usporiadané v prehľadnej infografike. Pod ňou je vždy stručne vysvetlený význam daného symbolu.

Čo znamenajú jednotlivé ikony na práčke?

Jednoduché, no predsa často na prvý pohľad ťažšie identifikovateľné symbolické znázornenie predstavuje, aké pracie programy vaša práčka ponúka a ako sa ovláda. Na začiatok si všímajte symboly, ktoré vám naznačujú ovládanie práčky. Väčšinou sa s nimi stretnete na hlavnom ovládacom paneli, ktorý môže byť buď dotykový alebo mechanický s ovládacími tlačidlami. Samozrejme, odvíja sa to od modelu, ktorý ste si vybrali. 

Medzi základnými tlačidlami nájdete určite symboly zapnutia a vypnutia, zastavenia/spustenia, symbol odloženého štartu, konca, úpravy teploty či ikonu detského zámku. Ďalšie symboly, s ktorými sa stretnete, už predstavujú funkcie a programy ponúkané na vami vybranom modeli. Tieto symboly sa najčastejšie nastavujú otočným voličom. Každá značka a jednotlivé modely práčok ponúkajú rôzne množstvo pracích programov. Zvyčajne sa programy odlišujú podľa typu materiálu, z ktorého je oblečenie vyrobené, napr. vlna, bavlna, syntetika, športové oblečenie, jemná bielizeň... Okrem voľby typu oblečenia si volíte aj funkcie prania. Stretnete sa napr. s krátkym programom, praním pri nízkej teplote, praním bez pokrčenia, s extra plákaním atď. Na práčke sa však môžete stretnúť aj so symbolmi označujúcimi nejakú poruchu či značkami zobrazenými na zásobníkoch pracieho prostriedku.

Ikonky na práčke

Symboly na práčke Whirlpool

Spoločnosť Whirlpool je jednou z najznámejších a najobľúbenejších značiek v oblasti bielej elektroniky. Tento výrobca ponúka širokú škálu práčok, kombinujúcich intuitívne ovládanie, efektívne využitie zdrojov a kvalitné výsledky. Okrem inovatívnych technológií vás zaujmú aj nadčasovým dizajnom. V portfóliu značky nájdete spredu plnené i vrchom plnené práčky a aj kombináciu práčky so sušičkou. Mnohé z nich sú nízkoenergetické, čo vám môže pomôcť znížiť mesačné náklady za energie. Pokiaľ ste si z ich rozmanitého sortimentu jednu vybrali, určite neprehliadnite našu tabuľku s najviac používanými symbolmi, ktoré vám predstavia množstvo špeciálnych programov a funkcií tejto práčky.

 1. Zmiešaná bielizeň – program vhodný na pranie mierne až bežne znečistených odolných odevov z bavlny, ľanu, syntetických vláken a zmiešaných vláken.
 2. Biele prádlo – tento program je určený na pranie bežne až silno zašpinených uterákov, spodnej bielizne, obrusov a posteľnej bielizne z odolnej bavlny či ľanu.
 3. Bavlna – univerzálny program vhodný na akúkoľvek bežne až veľmi zašpinenú bavlnenú bielizeň. 
 4. Športové odevy – symbol označuje program vhodný na mierne znečistené športové devy, ako napr. teplákové súpravy, legíny, funkčné tričká, šortky a pod. Výrobcovia odporúčajú pri tomto programe používať tekutý prací prostriedok. 
 5. Eco 40-60 – program Eco je možné zvoliť na pranie normálne znečistených odevov, ktoré sa môžu prať pri teplotách 40 °C alebo 60 °C spoločne v jednom cykle. Ide o jeden z najefektívnejších programov z hľadiska spotreby vody a energie. 
 6. Prešívané prikrývky – špeciálny program prispôsobený na pranie prikrývok s výplňou, ako sú paplóny, vankúše či vetrovky. Na optimálne vypratie sa odporúča použiť tekutý prací prostriedok a neprekročiť ¾ objem bubna.
 7. Džínsy – program vhodný na pranie nohavíc a džínsov. Nezabudnite ich obrátiť vnútornou stranou von a používať tekutý prací prostriedok. 
 8. Odstreďovanie + vypúšťanie vody – tento program je vhodný len na odolné odevy. Odstredí náplň a potom vypustí vodu.
 9. Plákanie + odstreďovanie – na odolné odevy môžete použiť aj funkciu plákania a následného odstredenia.
 10. Vlna – s týmto programom môžete šetrne prať všetky vlnené odevy. Program je dokonca prispôsobený aj na tie odevy, ktoré majú označenie „prať iba v rukách“. 
 11. Jemná bielizeň – program určený na pranie obzvlášť jemných odevov.
 12. Syntetika – na pranie znečistených odevov zo syntetických vláken, ako polyester, polyakryl, viskóza atď.
 13. 20 °C – na pranie mierne znečistených bavlnených odevov pri teplote 20 °C.
 14. Rýchly 30 min – tento cyklus trvá iba 30 minút a odporúča sa na rýchle prepranie mierne znečistených odevov.
 15. Odložený štart – ak chcete, aby sa zvolený program spustil neskôr, stláčajte tlačidlo, kým sa nerozsvieti LED požadovaného odkladu (3 – 6 alebo 9 h). Nastavený program sa spustí hneď po uplynutí zvoleného času odkladu.
 16. Osvieženie parou – program umožňuje bielizeň osviežiť horúcou parou. Vhodný len pre suché kusy oblečenia. Osvieženie parou uľahčuje proces následného žehlenia.
 17. Clean + – voliteľná funkcia, ktorá umožňuje rýchlo nastaviť prací cyklus podľa potreby – intenzívne, bežné, rýchle pranie.
 18. Intenzívne plákanie – táto funkcia je užitočná pre citlivú pokožku. Jej zvolením sa zvýši účinnosť plákania a optimálne sa odstráni prací prostriedok. 
 19. FreshCare – funkcia vytvárania pary, ktorá zabraňuje šíreniu hlavných zdrojov zápachu vo vnútri práčky. Spustí sa po skončení cyklu a trvá maximálne 6 hodín. Kedykoľvek ju však môžete prerušiť stlačením ktoréhokoľvek tlačidla na ovládacom paneli alebo otočením gombíka.
 20. Uľahčenie žehlenia – tento program upraví cyklus prania a odstreďovania tak, aby sa znížilo pokrčenie. 
 21. Aviváž

Symboly na práčke Whirlpool

Ovládací panel práčky Whirlpool

 1. Zap./Vyp. – tlačidlo slúžiace na zapnutie a vypnutie práčky.
 2. Volič programov – otočný regulátor pre voľbu programov
 3. Štart/Pauza – tlačidlo na zastavenie alebo spustenie práčky.
 4. Tlačidlo teplota
 5. Tlačidlo odstreďovanie
 6. Tlačidlo odloženie štartu
 7. Blokovanie tlačidiel – cca 3 sekundovým podržaním tohto tlačidla zablokujete ovládací panel.
 8. Voliteľné funkcie
 9. Zamknuté dvierka – dvierka sú zablokované a nie je možné ich otvoriť. 
 10. Koniec cyklu – program je dokončený.
 11. Fázy prania – tieto symboly znázorňujú aktuálnu fázu prania.

Ovládací panel práčky Whirlpool

Symboly na práčke Samsung 

Prvotriednu kvalitu v oblasti elektroniky ponúka aj obľúbená spoločnosť Samsung. Spoľahlivosť a účinnosť práčok Samsung je zaručená a pravidelne ju oceňuje nezávislý dTest. V ich ponuke nájdete práčky s predným plnením, parné práčky, kombináciu práčky a sušičky či ich novinku – práčku s funkciou AddWash, ktorá disponuje špeciálnymi dvierkami, cez ktoré môžete vkladať zabudnuté oblečenie aj uprostred prania. Najväčšou prednosťou práčok Samsung je množstvo inovatívnych funkcií, ktoré zjednodušia procesy prania. Medzi smart funkcie patrí diaľkové ovládanie pomocou mobilného telefónu, efektívne programy na rôzne druhy bielizne, monitorovanie a mnoho ďalších. Kľúčom k jednoduchému ovládaniu jeznalosť vyobrazených symbolov na práčke. Tie najpoužívanejšie sme pre vás zoradili do prehľadnej tabuľky nižšie. Pod ňou nájdete aj stručne vysvetlený každý symbol či funkciu. Aj keď sú programy väčšinou zobrazované slovom, každý vám stručne opíšeme. Veríme, že táto pomôcka vám ponúkne nové možnosti využitia vašej práčky. 

Ovládací panel práčky Samsung – A

 1. Volič programov – pomocou voliča si vyberiete program, ktorý vám najviac vyhovuje. 
 2. Displej – na displeji nájdete informácie o vybranom programe a odhadovaný čas prania. Displej zobrazuje aj prípadne problémy.
 3. Teplota – stlačením tohto symbolu zmeníte teplotu vody pre aktuálny program. 
 4. Plákanie – stlačením symbolu zmeníte plákanie pre aktuálny cyklus.
 5. Odstreďovanie – stlačením zmeníte čas odstreďovania pre aktuálny program.
 6. Úroveň sušenia – toto tlačidlo sa používa na voľbu možnosti sušenia.
 7. Bubble Soak – funkcia, ktorá pomáha odstrániť širokú škálu odolných škvŕn. 
 8. Možnosti – stlačte pre výber možnosti: Intenzívne, Prepieranie.
 9. Odložený koniec – táto funkcia vám umožní nastaviť dobu ukončenia prebiehajúceho cyklu. Na základe vášho nastavenia bude stanovený čas spustenia cyklu. Funkciu využijete napríklad pre nastavenie ukončenia prania v dobe, keď sa vraciate domov.
 10. Štart/Pauza – symbol na spustenie alebo zastavenie činnosti.
 11. Zap./Vyp. – stlačením zapnete alebo vypnete práčku.

Ovládací panel práčky Samsung – A

Ovládací panel práčky Samsung – B

 1. Napájanie – pomocou tlačidla práčku zapnete alebo vypnete.
 2. Volič – otočný volič umožňuje voľbu pracích programov a funkcií. Jednotlivé funkcie a programy sa zobrazujú na displeji vpravo.
 3. Štart/pauza – chod práčky spustíte alebo pozastavíte.
 4. Displej – displej zobrazuje informácie o aktuálnom pracom cykle a funkciách. Zobrazuje taktiež zostávajúci čas pracieho cyklu, aktívne WiFi, zámok dverí alebo detský zámok. 
 5. OK/Potvrdiť – stlačením tlačidla potvrdíte výber nastavenia.
 6. Teplota – zmeniť môžete hodnotu teploty pri danom pracom cykle.
 7. Plákanie – stlačením tohto symbolu zmeníte plákanie pre aktuálny cyklus.
 8. Odstreďovanie – stlačením nastavíte čas odstreďovania pre aktuálny program.
 9. Ďalšie funkcie – aktivujte výber voliteľných funkcií.
 10. Smart control – aktivujete alebo deaktivujete funkciu Smart Control. Podržaním spustíte párovanie so smart telefónom s aktívnou aplikáciou SmartThings.

Ovládací panel práčky Samsung – B

Prehľad programov práčky Samsung

 1. Bavlna – program určený na pranie bavlneného oblečenia, prestieradiel, obrusov, spodnej bielizne alebo uterákov.
 2. Syntetika – program vhodný na pranie oblečenia vyrobeného z polyesteru, polyamidu a pod. 
 3. Vlna – tento program je obzvlášť jemný k vlneným veciam. 
 4. Detské oblečenie – zaisťuje vysokoteplotné pranie a dlhšie plákanie, aby nezostal na oblečení žiaden prací prostriedok. 
 5. Outdoor – na športové odevy, lyžiarske či turistické oblečenie vyrobené z funkčných materiálov. 
 6. Plákanie + Odstreďovanie – dlhšie plákanie po aplikácií aviváže na bielizeň.
 7. Čistenie bubna – program vyčistí bubon práčky odstránením špiny a baktérií. K čisteniu nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky. 
 8. Air Wash – tento program je užitočný pri odstraňovaní zápachov z oblečenia. 
 9. Sušenie bavlny – program na všeobecné sušenie.
 10. Sušenie syntetiky – program na sušenie odevov, ktoré sú náchylné na vysoké teploty. 
 11. Super Eco – úsporný režim s technológiou Eco Bubble.
 12. 15‘ rýchle pranie – 15-minútový program prania ľahko znečisteného oblečenia.
 13. Denné pranie – používajte na pranie každodenne noseného oblečenia, napr. spodnej bielizne alebo košieľ.

Symboly na práčke Bosch

Vybrali ste si alebo premýšľate nad kúpou automatickej práčky Bosch? V tomto rozhodnutí vás môžeme jednoznačne podporiť. Práčka tejto značky vám zaistí kvalitne vypranú bielizeň a to bez námahy a neúčelného plytvania vodou či pracími prostriedkami. Vybrať si môžete práčku s predným alebo vrchným plnením, vstavanú či kombinovanú so sušičkou, ale čoraz viac sa dostávajú do popredia aj Smart práčky. Systém prania 4D Wash, automatické dávkovanie pracích prostriedkov, aplikácia Home Connect, funkcia SpeedPerfect či AlergiePlus sú len menšou ukážkou rozmanitosti ponúkaných programov. Celú škálu programov a funkcií ukrytých za symbolmi nájdete vyobrazenú v našej prehľadnej infografike spolu s vysvetlením.

 1. Čas/hotové za – koniec programu bol stanovený a zobrazia sa zostávajúce hodiny. 
 2. Počet otáčok – nastavenie počtu otáčok odstreďovania
 3. Teplota – nastavená teplota v °C.
 4. Pranie – stav programu.
 5. Predpranie – stav programu.
 6. Vyplachovanie – stav programu.
 7. Odstreďovanie – stav programu.
 8. Detská poistka – ak symbol svieti, znamená to, že je aktivovaná detská poistka. Ak symbol bliká, detská poistka je aktivovaná a volič programov bol pozastavený. 
 9. Koniec programu 
 10. Zásobník na aviváž ­– symbol svieti – inteligentný dávkovací systém pre aviváž je aktivovaný. Symbol bliká – nebola dosiahnutá minimálna hladina naplnenia zásobníka.
 11. Upozornenie na údržbu – ak kontrolka bliká, bubon je znečistený a vyžaduje údržbu.
 12. Zamknuté dvierka – svieti – dvierka sú zablokované, bliká – dvierka nie sú zatvorené, nesvieti – dvierka sú odblokované a môžu sa otvoriť.
 13. Tráva – aktivovaný druh škvŕn.
 14. Krv – aktivovaný druh škvŕn.
 15. Červené víno – aktivovaný druh škvŕn.
 16. Kuchynský olej – aktivovaný druh škvŕn.
 17. Zásobník na tekutý prací prostriedok – symbol svieti – inteligentný dávkovací systém pre tekutý prací prostriedok je aktivovaný. Symbol bliká – nebola dosiahnutá minimálna hladina naplnenia zásobníka.
 18. Vodovodný kohútik – tlak vody je príliš nízky.
 19. Zásuvka na prací prostriedok – zásuvka na prací prostriedok nie je dobre zasunutá. 
 20. Štart/Pauza – symbolom spustíte, zrušíte alebo pozastavíte program. 
 21. SpeedPerfect – funkcia aktivovania alebo deaktivovania prania so skráteným časom. 
 22. AntiStain – umožňuje po aktivovaní zvoliť druh škvrny, teplotu, pohyb bubna a čas odmáčania.
 23. 1 i-DOS – keď stlačíte tlačidlo s týmto symbolom, aktivujete alebo deaktivujete inteligentný dávkovací systém pre aviváž. Pokiaľ tlačidlo stlačíte na cca 3 sekundy, môžete určiť objem dávkovacieho zásobníka. i-DOS – keď stlačíte tlačidlo s týmto symbolom, aktivujete alebo deaktivujete inteligentný dávkovací systém pre tekutý prací prostriedok. Pokiaľ tlačidlo stlačíte na cca 3 sekundy, môžete nastaviť základnú dávku.
 24. Prispôsobenie teploty – nastavenie teploty v danom pracom cykle.
 25. Hotové za – stanovenie času ukončenia pracieho programu.
 26. Less Ironing – aktivovanie/deaktivovanie funkcie redukcie pokrčenia bielizne.

Symboly na práčke Bosch

Symboly na práčke Bosch – programy

 1. Bavlna – program vhodný na pranie odolných textílií z bavlny, ľanu a zmesových tkanín. 
 2. ECO 40-60 – šetrný program na pranie bavlny, ľanu a zmiešaných textílií s možnosťou voľby prania pri teplote 40 °C alebo 60 °C.
 3. Ľahko udržiavateľné – tento program je určený na pranie textílií zo syntetiky a zmesových tkanín.
 4. Rýchly/mix – cyklus vhodný na mierne znečistenú bielizeň z bavlny, ľanu, syntetiky a zmesových tkanín.
 5. Jemné/hodváb – program vhodný na pranie jemných textílií z hodvábu, viskózy a syntetiky. Najlepší účinok dosiahnete, keď budete používať aj prací prostriedok určený na jemnú bielizeň.
 6. Vlna – pranie vlny alebo textílií s vysokým obsahom vlny.
 7. Odstreďovanie/odčerpanie – túto funkciu voľte v prípade, že chcete len odstreďovať a odčerpávať vodu. 
 8. Alergia/Hygiena Plus – tento program je vhodný pre alergikov a pre ľudí so zvýšenými hygienickými nárokmi. Prať môžete odolné textílie z bavlny, ľanu a zmesových tkanín. 
 9. Šport/fitness – pranie športového oblečenia z mikrovlákna alebo syntetiky (nepoužívajte aviváž).
 10. Auto 30 °C – pranie na 30 °C sa odporúča na jemné textílie z bavlny, syntetiky, ľanu a zmesových tkanín. Je obzvlášť jemný a šetrný. 
 11. Džínsy/tmavá bielizeň – program vhodný na pranie tmavých textílií, džínsov a nohavíc. Bielizeň pred praním otočte vnútornou stranou von. 
 12. Čistenie bubna – čistenie a starostlivosť o bubon.
 13. Rýchly 15‘ – krátky program na mierne znečistené malé dávky bielizne z bavlny, syntetiky a zmesových tkanín s dĺžkou trvania 15 minút.
 14. Rýchly 30‘ – krátky program na mierne znečistené malé dávky bielizne z bavlny, syntetiky a zmesových tkanín s dĺžkou trvania 30 minút.

Symboly na práčke Bosch – programy

Symboly na práčke AEG

Práčky nemeckej značky AEG sú vhodnou voľbou, pokiaľ vám záleží na šetrnom praní. Môžete v nich prať jemný sveter aj hodvábne šaty a zostať úplne bez obáv. Hrudky ani poblednuté farby nebudú vašou starosťou. Zo širokej ponuky práčok si každý nájde ideálne riešenie pre svoju domácnosť. V jej sortimente sa nachádzajú spredu plnené hlboké práčky, spredu plnené úzke práčky, vstavané práčky i vrchom plnené práčky. V závislostí od vybraného modelu môžete očakávať aj rozdielne funkcie. Pred začatím používania je dobré siahnuť po návode na používanie. Ak k nemu nemáte prístup, prípadne vás zaujímajú len ponúkané funkcie a programy, tie nájdete usporiadané a vysvetlené nižšie.

 1. Trvalé extra oplachovanie – táto funkcia zabezpečuje natrvalo extra plákanie počas každého programu. 
 2. Ukazovateľ nádržky aviváže – keď sa rozsvieti, automaticky práčky doplní aviváž (aktívne AutoDose).
 3. Indikátor intenzívny
 4. Fáza proti pokrčeniu – špeciálny program proti pokrčeniu oblečenia.
 5. Odstreďovanie – ukazovateľ fázy odstreďovania.
 6. Oplachovanie – ukazovateľ fázy oplachovania.
 7. Para – program s použitím pary pre bavlnenú a syntetickú bielizeň. 
 8. Extra tichý – veľmi tichý program, ktorý je vhodný aj pre použitie v noci. 
 9. Zamknuté dvierka
 10. Detská poistka – pomocou tejto funkcie môžete zabrániť deťom hrať sa s ovládacím panelom a prepínať programy. 
 11. Odložený štart – s touto voliteľnou funkciou môžete odložiť štart programu na vhodnejší čas.
 12. Pranie – ukazovateľ fázy prania.
 13. Predpierka – ukazovateľ fázy predpierania.
 14. Čistenie bubna – zasvieti na odporúčanie vyčistenia bubna. 
 15. Tekutý prací prostriedok – ukazovateľ nádržky na tekutý prací prostriedok AutoDose, po rozsvietení spotrebič nadávkuje prací prostriedok.
 16. Prídavný symbol – zobrazí sa pri symbole AutoDose tekutý prací prostriedok, keď je aktívny režim intenzívny.
 17. WiFi pripojenie
 18. Vzdialené pripojenie
 19. Prepojený režim – symbol signalizujúci prepojený režim, ktorý svieti, ak sú aktívne obe funkcie AutoDose a naplnené prostriedkom i avivážou. 

Symboly na práčke AEG

Ovládací panel práčky AEG

 1. Volič programu – voľba pracieho programu
 2. Displej
 3. AutoDose prací prostriedok – dotykové tlačidlo pre zapnutie/vypnutie automatického dávkovania pracieho prostriedku.
 4. AutoDose aviváž – dotykové tlačidlo pre zapnutie/vypnutie automatického dávkovania aviváže.
 5. Úspora času – možnosť skrátiť trvanie programu, jedným dotykom pre mierne znečistenie, dvoma dotykmi pre menšiu náplň.
 6. Štart/Pauza – tlačidlo zastavenia alebo spustenia prevádzky.
 7. Intenzívny – aktivovať môžete voliteľnú funkciu intenzívneho prania alebo predpierku.
 8. Spustenie na diaľku – funkcia slúži na spárovanie spotrebiča s aplikáciou.  
 9. Para plus – ide o voliteľnú funkciu, ktorá pridá parnú fázu a krátku fázu proti pokrčeniu na koniec pracieho programu.
 10. Odstreďovanie – je možné nastaviť a uložiť nastavenie rýchlosti odstreďovania. Máte možnosť aktivovať funkciu stop oplachovaniu, bielizeň ostáva namočená, aby nedošlo k jej pokrčeniu. Bubon sa bude zároveň pravidelne otáčať.
 11. Teplota – spotrebič automaticky stanoví teplotu vody. Opakovaným stlačením môžete regulovať vami požadované nastavenie teploty.
 12. Zapnutie/Vypnutie práčky

Ovládací panel práčky AEG

Symboly na práčke Electrolux

Krok vedľa nespravíte ani s práčkami Electrolux. Ponúkajú vysoký výkon, overenú kvalitu i nadčasový dizajn. K oblečeniu sú obzvlášť šetrné, a tak sa nemusíte báť v nich vyprať vlnu ani outdoorové oblečenie. Či už siahnete po spredu plnenej hlbokej alebo úzkej práčke, vstavanej práčke alebo si vás získa zvrchu plnená práčka, s ich technológiami budete určite spokojní. Tento švédsky výrobca si zakladá na neustálom zlepšovaní sa, a tak s každým novším modelom môžete očakávať aj rad inovatívnych funkcií a programov. Všetky ich nájdete na prehľadnom ovládacom paneli. Skrývajú sa za intuitívnymi symbolmi, ktoré sa však v závislostí od modelu môžu mierne odlišovať. V nasledujúcej tabuľke nájdete väčšinu symbolov, s ktorými sa pri ovládaní práčky Electrolux môžete stretnúť.

 1. MAX – symbol bliká, ak náplň pracieho bubna presiahne maximálny obsah pre daný program.
 2. Kľúč – dvierka sú uzamknuté.
 3. Doba sušenia – ukazovateľ zobrazujúci dobu sušenia.
 4. Plákanie – fáza plákania bielizne.
 5. Pranie – fáza prania.
 6. Para – fáza parnej funkcie.
 7. Odstreďovanie – fáza odstreďovania. Symbol slúži aj na zníženie alebo zvýšenie rýchlosti odstreďovania.  
 8. Detská bezpečnostná zámka – tlačidlá aj dvierka sú zablokované. 
 9. Sušenie – fáza sušenia.
 10. Sušenie na žehlenie
 11. Sušenie na uloženie bielizne
 12. Extra sušenie
 13. Zapnutie/vypnutie
 14. Teplota – zvolenie teploty pracieho programu. Práčka na začiatku programu stanoví optimálnu teplotu.
 15. Time Manager – možnosť úpravy trvania programu, ktoré bolo automaticky nastavené práčkou. 
 16. Škvrny – voliteľná funkcia slúži na extra odstraňovanie odolných škvŕn.
 17. Predpierka – pomocná funkcia slúžiaca na odmočenie veľmi znečistenej bielizne.
 18. Štart/Pauza – tlačidlo na spustenie a zastavenie prevádzky. 
 19. Stupne sušenia – stlačením tlačidla máte možnosť nastaviť úroveň sušenia.
 20. Bavlna – univerzálny program na pranie bielej a farebnej bežne zašpinenej bielizne. 
 21. Syntetika – na pranie bežne znečistených syntetických alebo zmesových tkanín.
 22. Jemná bielizeň – šetrný program na pranie bežne zašpinenej jemnej bielizne. 
 23. Hodváb – šetrný program prania vhodný pre hodvábnu bielizeň.
 24. Outdoor – program na pranie športového oblečenia alebo pracovných odevov.
 25. Vlna – program prania pre vlnené oblečenie a veľmi jemné tkaniny. 
 26. Samostatné plákanie
 27. Odložený štart
 28. Skrátenie pracieho programu

Symboly na práčke Electrolux

Symboly na práčke Beko 

Automatické práčky Beko patria medzi najpredávanejšie na trhu. Ide o kvalitné a spoľahlivé spotrebiče za rozumnú cenu. Práve ich nižšia cena v porovnaní s konkurentmi je ich hlavnou devízou. Samotná cena však nemá vplyv na kvalitu prania a spoľahlivosť stroja. Spoločnosť Beko si zakladá na inovatívnych technológiách a neustálom rozvoji. Ponúka spredu i zhora plnené práčky, úzke, kombinované aj parné práčky. Disponujú mnohými prepracovanými programami a funkciami, vďaka ktorým môžete pranie prispôsobiť konkrétnemu materiálu oblečenia. Aby ste sa s nastavením programov a aktiváciou doplnkových funkcií lepšie zoznámili, pripravili sme pre vás prehľadnú infografiku, kde vám predstavíme, ako jednotlivé ikony vyzerajú a na čo slúžia. 

 1. Predpierka – predpieranie je užitočné najmä pri silne znečistenej bielizne. 
 2. Rýchle+ – symbol rýchleho prania. Po výbere programu môžete stlačením klávesu nastavenia rýchleho prania výrazne skrátiť trvanie programu. 
 3. Rýchle – symbol skrátenia programu. Po výbere programu môžete stlačením klávesu nastavenia rýchleho prania skrátiť trvanie programu. 
 4. Dodatočná voda
 5. Extra plákanie – funkcia ďalšieho opláchnutia, ktoré sa už vykonalo po hlavnom praní. Je vhodná pre detí a alergikov s citlivou pokožkou, keďže v bielizni ostane minimálne množstvo pracieho prostriedku. 
 6. Ochrana pred pokrčením – postará sa o šetrné pranie, aby oblečenie nebolo pokrčené.
 7. Odstránenie zvieracích chlpov
 8. Para – program na zníženie pokrčenia. 
 9. Nočný režim – zníži otáčky a postará sa o tiché pranie.
 10. Podržanie plákania – túto funkciu využijete vtedy, ak nejdete vybrať oblečenie ihneď po skončení programu. Bielizeň ostane vo vode po poslednom opláchnutí, aby sa zabránilo pokrčeniu oblečenia. Po stlačení tlačidla Spustenie/Pozastavenie sa program obnoví a dokončí po vypustení vody. 
 11. Namáčanie – funkcia vhodná v prípade, že plánujete prať výrazne znečistené oblečenie a následne použiť vybraný prací cyklus.
 12. Máčanie – účinné odmočenie odolných škvŕn.
 13. AutoDose – automatické dávkovanie aviváže do prania.
 14. Tekutý prací prostriedok – dávkovanie tekutého pracieho prostriedku.
 15. Výber zmäkčovadla
 16. Plákanie – fáza plákania bielizne.
 17. Odstreďovanie + vypúšťanie
 18. Teplota – zvolenie teploty pracieho programu. Práčka na začiatku programu stanoví optimálnu teplotu.
 19. Vypúšťanie vody – aktívna fáza vypúšťania vody.
 20. Odstreďovanie – používa sa na vypustenie vody z práčky.
 21. Napúšťanie vody
 22. Bez prívodu vody
 23. Uzamknutie vstupných dvierok – symbol uzamknutia dvierok na práčke. 
 24. Detská poistka – vďaka tejto funkcií zabránite nechceným zmenám spusteného programu. 
 25. Pridanie bielizne – zariadenie sa prepne do pohotovostného režimu a ak je hladina vody v zariadení vhodná, môžete vložiť do práčky zabudnuté oblečenie. 
 26. Stiahnutý program – symbol signalizuje, že používate stiahnutý program prostredníctvom mobilnej aplikácie.
 27. Pranie – fáza prania.
 28. Program proti krčeniu
 29. Doplnkové sušenie
 30. Sušenie
 31. Sušenie na zloženie bielizne
 32. Sušenie na žehlenie bielizne
 33. Načasované sušenie
 34. Odložený štart
 35. Stupeň znečistenia oblečenie (možná voľba)
 36. Ovládanie na diaľku (Bluetooth)
 37. Čistenie bubna

Symboly na práčke Beko

Symboly na práčke Candy

História práčok značky Candy siaha až do roku 1945, keď boli v Taliansku prvýkrát vyrobené. Dodnes spoločnosť venuje pozornosť vývoju nových technológií, preto sa práčky tejto značky môžu pochváliť inovatívnymi úspornými programami a pokročilými funkciami. Sú ideálne do menších domácností, ktoré ocenia kompaktnejšiu práčku. Z bohatého portfólia si môžete vybrať práčky od ultra úzkých, slim až po tie štandardne hlboké. Candy práčky sú tiež známe svojím sortimentom práčok so sušičkou, ktoré ušetria miesto aj obstarávacie náklady. Na ovládanie máte štandardne k dispozícií otočný volič a LED displej. Keďže ovládacie symboly práčok Candy sa od ostatných mierne odlišujú, aj k tejto značke sme vypracovali prehľadnú infografiku, spolu s vysvetlením jednotlivých symbolov. 

 1. Special 39´ – program vhodný na pranie bežne znečistenej bielizne bez výrazných škvŕn.
 2. Zmiešaná/farebná – cyklus vhodný na pranie všetkých druhov tkanín bez odolných škvŕn.
 3. Bavlna + Hygiena plus – univerzálny program na pranie bežne znečistenej bavlnenej bielizne. S programom Hygiena plus sa zvýši teplota vody na 60 °C a zabezpečuje tak antibakteriálny efekt.
 4. Šport plus – odstraňovanie nečistôt a pachov zo športového oblečenia.
 5. Jemná – tento program je vhodný na pranie jemných látok. Pranie a plákanie sa vykonáva s vysokou hladinou vody pre zaistenie najlepších výsledkov.
 6. Rýchly – prací program s vysokou úsporou vody a schopnosťou efektívne vyrať malé množstvo bielizne. Dĺžka trvania je 14, 30 alebo 44 minút.
 7. Plákanie/Odčerpanie a odstredenie – pri plákaní program uskutoční tri plákania, následne prebehne odčerpanie a odstredenie pri maximálnej rýchlosti.
 8. Vlna/Ručné pranie – cyklus prania vhodný pre šetrné pranie vlnených textílií.
 9. Syntetika a farebné – prať môžete bielizeň rôznych farieb i rôzneho typu tkaniny. Hladina vody a otáčky sú optimalizované podľa množstva oblečenia.
 10. ECO 40-60 – úsporný program na pranie znečistenej bavlnenej bielizne. Prať môžete pri teplote 40°C alebo 60°C.
 11. 20°C – program s nízkou spotrebou a schopnosťou vyprať bielizeň pri nízkej teplote. Vhodný napríklad na pranie mierne znečisteného bavlneného oblečenia.
 12. Bavlna – univerzálny program na pranie bežne znečistenej bielej a farebnej bavlnenej bielizne.
 13. ECO 40-60 – úsporný program na pranie znečistenej bavlnenej bielizne. Prať môžete pri teplote 40 °C alebo 60 °C.
 14. Džínsy – špecifický program určený na šetrné a účinné pranie džínsoviny.
 15. Diaľkové ovládanie – symbol signalizuje aktívne ovládanie na diaľku.
 16. Uzamknutie dvierok
 17. Kg Detector – počas začiatku niektorých pracích cyklov ostane svietiť tento symbol. Senzor zváži bielizeň a nastaví podľa toho teplotu, množstvo vody i otáčky.
 18. Funkcia pary
 19. Funkcia pary
 20. Voľba možností
 21. Antibakteriálna funkcia
 22. Kontrolka stupňa znečistenia – môžete zvoliť stupeň znečistenia bielizne v troch úrovniach, a to aj v prípade, že práčka sama pre daný program stanovuje mieru znečistenia.

Symboly na práčke Candy

Symboly na práčke LG

Práčky značky LG sú stávkou na istotu. O tom svedčí aj to, že sa spoločnosť v rokoch 2014 a 2015 stala svetovou jednotkou v predaji práčok. Základom je vysoká účinnosť prania vďaka technológii, množstvo programov a funkcií, šetrná prevádzka i jednoduché ovládanie. Navyše, to všetko sa skrýva v prepracovanom dizajne. V bohatej ponuke máte na výber parné, slim, kombinované či štandardné spredu plnené práčky, ale do popredia sa čoraz viac dostávajú aj práčky s technológiou Turbowash. Všetky modely sa rovnako ovládajú a majú podobné zobrazenie programov a funkcií. V našom prehľade si môžete pozrieť, s akými symbolmi sa na týchto práčkach môžete stretnúť a čo znamenajú.

 1. Indikátor stavu programu – počas spusteného programu bliká LED kontrolka pre aktívnu fázu, ktorá prebieha. Po dokončení kontrolka zhasne.
 2. AI DD – inteligentné pranie sa postará o optimalizáciu pracieho procesu. Nastavenie programu určí na základe náplne a miery znečistenia. Aktivuje sa pri programoch Bavlna, Zmiešaná bielizeň a Syntetika.
 3. Odhadovaný zostávajúci čas – zobrazuje sa predvolený čas pracieho programu. Niekedy sa zobrazia pomlčky, ktoré signalizujú detegovanie hmotnosti dávky. Skutočný čas sa v priebehu pár minút upraví.
 4. Aktívna para
 5. Aktívne plákanie
 6. Intenzívny režim prania
 7. WiFi pripojenie – svieti, ak je práčka pripojená k sieti a je tak možné práčku LG ovládať na diaľku.
 8. Zamknuté dvierka

Symboly na práčke LG

Prehľad programov práčky LG

 1. Bavlna – program na pranie bavlnenej bielizne, pri teplote 40 °C.
 2. Bavlna + –­ program poskytuje optimálny výsledok prania pre veľké množstvo bavlnenej bielizne. Teplota vody je nastavená na 60 °C.
 3. Syntetika – program vhodný na pranie bežnej bielizne z polyamidu, akrylu či polyesteru.
 4. Zmiešaná bielizeň – umožňuje pranie rôznych druhov textílií súčasne.
 5. Pre alergikov – špeciálny cyklus, ktorý pomáha dôkladne odstrániť z bielizne alergény, ako napr. roztoče, srsť, peľ... Je vhodný pre bavlnenú bielizeň, ako spodnú bielizeň, obliečky, plachty...
 6. Vlna – na pranie vlnenej bielizne. Používajte spolu s pracím prostriedkom určeným na vlnenú bielizeň.
 7. Osvieženie bielizne – špeciálny program, ktorý do 20 minút odstráni z bielizne pokrčenie pomocou pary.
 8. Outdoorové oblečenie – tento program je prispôsobený na pranie akéhokoľvek športového oblečenia.
 9. Rýchly 30 – krátky prací cyklus, ktorý je vhodný na malé množstvo bielizne a mierne znečistené oblečenie.
 10. Jemná starostlivosť – na pranie jemnej bielizne, ktorá sa odporúča prať ručne.
 11. Pranie + Sušenie – program poskytuje neprerušený proces prania a sušenia v rámci rovnakého programu.
 12. Plákanie + Odstreďovanie 
 13. Normálny – program sušenia vhodný pre bavlnu. Použite tento program, ak chcete skrátiť čas trvania cyklu a znížiť spotrebu energie počas cyklu sušenia.
 14. Suché na žehlenie – program sušenia. Na zaistenie jednoduchého žehlenia, dokončenie sušenia vo vlhkom stave.
 15. Sušenie nižšou teplotou – program sušenia. Na zmiernenie poškodenia šatstva, sušenie pri nízkej teplote.
 16. Čas 30 min, 60 min, 120 min – čas sušenia môžete nastaviť podľa maximálnej dávky. 30 min – 0,5 kg, 60 min – 1 kg, 120 min – 3 kg.
 17. Párne pranie – tento program poskytuje lepšiu účinnosť prania pri nízkej spotrebe energie. Parná aviváž po odstreďovaní rozstrekuje paru, a tak redukuje krčenie bielizne.
 18. Parná aviváž – špeciálna funkcia, ktorá je vhodná na zmäkčenie a nadýchanie textílií po sušení vzduchom.
 19. EcoHybrid – funkcia sa používa na vzduchovú kondenzáciu nasucho, bez spotreby vody použitej pre kondenzáciu.
 20. Predpierka – cyklus predpierania sa odporúča používať v prípade, ak je bielizeň veľmi znečistená.
 21. Plákanie + – tlačidlom pridáte jedno plákanie.
 22. Odstreďovanie – opakovaným stláčaním tohoto tlačidla si môžete vybrať rýchlosť odstreďovania.

Symboly na práčke Indesit

Ak uvažujete nad kúpou novej práčky, všimnite si aj taliansku značku Indesit. Aj keď ide o menej známu spoločnosť, už od roku 1975 sa špecializuje na výrobu kvalitných domácich spotrebičov. V jej portfóliu nechýba ani viacero druhov práčok. Môžete si zvoliť práčku s predným alebo vrchným plnením, slim práčku vhodnú do malých priestorov alebo kombináciu práčky so sušičkou. Modely sa vyznačujú množstvom inteligentných a praktických funkcií, rýchlymi programami i šetrnou prevádzkou. Plusom je aj moderný taliansky dizajn v kombinácií s jednoduchým ovládaním. Práčky Indesit sa môžu pochváliť textovým panelom, kde máte programy jasne označené. Rovnako tak symboly súvisiace s funkciami majú zrejmé označenie.

 1. Tlačidlo ON/OFF – slúži na zapnutie a vypnutie práčky. 
 2. Štart/Pauza – spustenie alebo zastavenie prevádzky.
 3. Tlačidlo teplota – každý program má prednastavenú teplotu vody. Vďaka tomuto tlačidlu si ju však viete zmeniť a prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. 
 4. Tlačidlo zablokovanie tlačidiel – po stlačení symbolu „kľúč“ na približne 2 sekundy sa ovládací panel zablokuje. 
 5. Tlačidlo oneskorený štart – zvoľte ju vtedy, ak si prajete, aby práčka začala sama prať bez vašej pomoci, napríklad v prípade vašej neprítomnosti. Pre nastavenie oneskoreného štartu zvoleného programu stláčajte príslušné tlačidlo, až kým nenastavíte požadovanú dobu oneskorenia.
 6. Tlačidlo odstreďovanie – každý program má prednastavenú rýchlosť odstreďovania. Ak si ju želáte zmeniť, stlačte toto tlačidlo.
 7. Symbol prania
 8. Symbol plákania
 9. Symbol odčerpania vody
 10. Presýpacie hodiny – ak tento symbol bliká, spotrebič spracováva údaje na základe zvoleného programu a keď ikona prestane blikať, dôjde k zobrazeniu konečného zvyšného času prania.
 11. Kontrolka zaistených dvierok – rozsvietený symbol signalizuje, že dvierka sú zaistené. 
 12. Samočistenie – funkcia samočistenia bubna. Túto funkciu vykonajte aj po zapojení práčky, pred jej prvým použitím. Následne ju používajte cca 1x za 1 až 2 mesiace. 
 13. Odstránenie škvŕn – táto funkcia slúži pre zvolenie druhu znečistenia tak, aby došlo k optimálnemu prispôsobeniu cyklu za účelom prania. Doba trvania pracieho cyklu sa mení v závislostí na druhu zvoleného znečistenia. 
 14. Jedlo – zvoľte v prípade, že sú na vašej bielizni škvrny z potravín a nápojov. 
 15. Práca – zvoľte v prípade, že sú na vašej bielizni napr. škvrny z mazacieho tuku či atramentu.
 16. Činnosti vonku – zvoľte v prípade, že škvrny na vašej bielizni sú napr. od blata alebo trávy. 
 17. Šport – ideálny program na pranie športového oblečenia. Táto funkcia bola navrhnutá tak, aby si športové oblečenie zachovalo čo najlepšie funkčné vlastnosti. 
 18. Športová obuv – cyklus navrhnutý na bezpečné pranie športovej obuvi. 
 19. Športový odev a uteráky – tento cyklus umožňuje prať zmiešané športové oblečenie, spolu s uterákmi z telocvične.
 20. Technické oblečenie – odporúča sa na špecifické pranie hydrofóbneho oblečenia alebo technických tkanín, ako napr. Gore-tex. Pri tomto cykle nepoužívajte aviváž. 
 21. Zmiešané farebné – program určený na pranie zmiešanej farebnej bielizne spolu. 
 22. Bavlna 60 °C – cyklus navrhnutý na pranie bavlnenej bielizne, prevažne bielej farby. Je možné ho používať i s pracím prostriedkom.
 23. Bavlna 40 °C – krátky program navrhnutý na pranie chúlostivej bavlnenej bielizne. 
 24. Bavlna 30 °C – krátky cyklus navrhnutý pre spoločné pranie bavlnenej aj syntetickej bielizne. 
 25. Syntetika30 °C – program určený na pranie bežne zašpinenej bielizne z umelých vlákien, ako sú polyester, polyakryl, viskóza atď.
 26. Hodváb/Jemné – najvhodnejší program na pranie jemnej a hodvábnej bielizne. Pre lepšie účinky pridajte do práčky aj tekutý prací prostriedok určený na jemnú bielizeň.
 27. Vlna – na všetky druhy vlneného oblečenia. S týmto obzvlášť šetrným programom môžete prať aj oblečenie, ktoré má na visačke napís „prať len v rukách“. 
 28. Rýchle – rýchly 15 min. program na jemne znečistené oblečenie.
 29. Bavlna 40 °C – 60 °C – pre pranie bežne až silno zašpinenej a odolnej bielizne vyrobenej z bavlny a ľanu, napríklad uteráky, spodná bielizeň, obrusy atď.
 30. Syntetika 40 °C – 60 °C – špecifický cyklus na pranie oblečenia zo syntetických tkanín. V prípade odolnejších nečistôt je možné zvýšiť teplotu až do 60 °C a použiť aj prací prášok.
 31. Biele – na pranie špinavej bielej bielizne.
 32. Šport – program pre pranie málo znečistených látok športového oblečenia. 
 33. 20 °C – tento program zvoľte na mierne znečistené bavlnené odevy, ktoré budú prané len pri teplote 20 °C.
 34. Eco 40 °C – 60 °C – štandardný bavlnený program, ktorý je efektívnejší z hľadiska spotreby vody a energie. 
 35. Plákanie + Odstreďovanie 
 36. Odstreďovanie + Odčerpanie vody 

Symboly na práčke Indesit

Symboly na práčke Zanussi

Spoločnosť Zanussi bola v minulosti považovaná za jednu z najlepších vo výrobe lacných a kvalitných zariadení, vrátane automatických práčok. Ich výskyt na našom trhu však postupne upadá. Faktom je aj to, že na konci roka 2021 ukončili na Slovensku a v Českej republike oficiálne zastúpenie svojej značky. Predaj spotrebičov v nízkej miere stále pokračuje, no značku už zastrešuje spoločnosť Electrolux. Aj preto sú zobrazené symboly, ikony a označenia totožné s týmto výrobcom. Ak ste teda majiteľom práčky Zanussi alebo Electrolux, zorientovať sa pri ovládaní pre vás nebude problém.

 1. Predpieranie – zásuvka na dávkovanie pracieho prostriedku určeného na predpieranie.
 2. Hlavné pranie – zásuvka na dávkovanie pracieho prostriedku určeného na hlavné pranie.
 3. Aviváž ­– zásuvka na aviváž. 
 4. Tlačidlo ON/OFF – slúži na zapnutie a vypnutie práčky. 
 5. Tlačidlo Voľba programu – stláčajte toto tlačidlo pre voľbu programu na základe druhu bielizne, ktorú chcete vyprať. 
 6. Tlačidlo Nastavenie teploty – toto tlačidlo stlačte v prípade, že chcete zvýšiť alebo znížiť nastavenú teplotu. 
 7. Tlačidlo Rýchlosť odstreďovania – týmto tlačidlom zmeníte rýchlosť odstreďovania. 
 8. Symbol odčerpania vody
 9. Namáčanie – voľba uvedenej funkcie vám umožní vykonať namáčanie bielizne po dobu 30 minút. 
 10. Predpierka – túto funkciu voľte vtedy, ak máte príliš znečistenú bielizeň. 
 11. AA 40° – voliteľná funkcia môže byť zvolená pri praní ľahko alebo bežne znečistenej bavlnenej bielizne. 
 12. Úspora času – toto tlačidlo umožňuje voľbu funkcie Quick Wash pre bielizeň, ktorá je len mierne špinavá.
 13. Extra plákanie – funkcia je voliteľná pri všetkých programoch s výnimkou programu pre vlnu a ručné pranie. 
 14. Tlačidlo Zrušenie/Resetovanie – toto tlačidlo musíte zatlačiť po ukončení programu, aby sa zvolený program vymazal z pamäte práčky. 
 15. Symbol plákania
 16. Symbol odstreďovania
 17. Symbol vypúšťania vody 
 18. Oneskorený štart – prostredníctvom tohoto tlačidla je možné oneskoriť štart vybraného programu o maximálne 23 hodín.
 19. Symbol cyklu prania 
 20. Nočný cyklus – ide o veľmi tichý cyklus, vhodný na pranie v nočných hodinách. 
 21. Extra krátky – krátky cyklus pre ľahko zašpinenú bielizeň.
 22. Bavlna – program vhodný na pranie bielej bavlnenej bielizne. 
 23. Eco – tento program je vhodný pre mierne zašpinenú bavlnenú bielizeň. Ide o ekologický program, to znamená, že teplota vody sa zníži a doba prania sa naopak zvýši. 
 24. Syntetika – program pre syntetické alebo zmesové tkaniny. 
 25. Ľahké žehlenie – šetrný program, ktorý odstreďuje bielizeň obzvlášť jemne, aby sa nepokrčilo. 
 26. Jemné – zvoľte ho, pokiaľ máte jemnú bielizeň z akrylu, viskózy alebo polyesteru. 
 27. Ručné pranie – špeciálny program pre jemné tkaniny so symbolom „ručné pranie“.
 28. Špeciálne programy 
 29. Vlna – prací program pre vlnu, ktorá sa môže prať v práčke. 
 30. Športové oblečenie – cyklus prispôsobený praniu športového oblečenia. 
 31. Záclony – program vhodný na pranie záclon.  

Otázky a odpovede – FAQ

Stretli ste sa na vašej práčke so špecifickým symbolom, ktorý ste nenašli v našom zozname? Je možné, že ide o rozdielny model a preto odporúčame v prvom rade nahliadnuť do návodu na používanie. Pokiaľ k nemu nemáte prístup, prípadne máte inú otázku týkajúcu sa symbolov na práčkach, neváhajte a napíšte nám. Nižšie pod článkom máte možnosť vloženia komentára. Otázky čitateľov priebežne kontrolujeme a snažíme sa na ne odpovedať v čo najkratšom čase.

Teplota je automaticky určená pre každý program zvlášť. Ak chcete teplotu zmeniť, stlačte symbol nastavenia teploty. Niektoré práčky aj programy túto možnosť dovoľujú. Existujú však i bližšie neurčené programy, kde si vyberiete len samotné pranie, napr. pri 30 °C. Otáčky odstreďovania sa väčšinou tiež dajú nastaviť.

Detská poistka slúži na zablokovanie všetkých tlačidiel, aby ich deti nemohli postláčať a zmeniť zadané nastavenia. Taktiež slúži na uzamknutie dvierok, aby počas prania nedošlo k ich otvoreniu.

Pokiaľ kupujete nový spotrebič, manuál býva pribalený k výrobku. V prípade, že to tak nie je, po zadaní presného názvu vášho modelu do internetového vyhľadávača môžete nájsť jeho digitálnu verziu.

Ďalšie články z kategórie Práčky

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Eva 12.Apr.2024

Dobry den prajem prosim o odpoved co znamena symbol E pri pracke Elektrolux EW6TN5261? Dakujem vopred za odpoved

Odpovedať

Redakcia Testmagazin.sk 03.May.2024

Dobrý deň,
malo by ísť o ekonomické pranie. Teda o šetrnejšie pranie, čo sa týka spotreby vody a elektriny.

Peter 28.Apr.2024

Čo znamená na práčke lg simbol na začiatku prania to tričko z točiacich špirálou

Odpovedať

Redakcia Testmagazin.sk 03.May.2024

Dobrý deň,
malo by ísť o symbol označujúci aviváž. V indikátore stavu programu svieti, keď je v aktívnej fáze.