Elektrické skútre

Najlepšie elektrické skútre 2024 + recenzie

Jedným z najrýchlejších a najpohodlnejších spôsobov dopravy v rušnom meste sú elektrické skútre. Tieto dopravné prostriedky zaznamenali za posledné obdobie veľký rast v popularite a predajnosti. Na trhu pribúdajú stále nové modely. Rozhodli ste sa, že si aj vy jeden zadovážite? Ak je vaša odpoveď áno, tak ste na správnom mieste. Vypracovali sme pre vás test najlepších elektrických skútrov. Okrem víťaza testu Racceway Century vám predstavíme aj mnoho iných modelov a pomôžeme vám aj so samotným výberom.

Publikované: 28.09.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aký elektrický skúter kúpiť?

Elektroskúter je lákavý dopravný prostriedok. Nepatrí však k najlacnejším investíciám. Preto je vhodné, aby ste si kúpu dobre premysleli a dôkladne si naštudovali všetky potrebné parametre. Myslíme však aj na tých z vás, ktorí nemajú čas na čítanie kompletných recenzií alebo idú meniť jeden model za druhý. V tejto časti vám preto ponúkame krátky prehľad modelov z nášho testu, v ktorej si zhrnieme všetky najdôležitejšie informácie. Predstavíme vám produkty označené štítkom celkového víťaza či cenového trháka, nenechajte si ujsť ani tip našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Racceway Century 5* Zobraziť produkt
Racceway Mona 5* Zobraziť produkt
NQi Sport 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Racceway Century

Racceway Century

Výkon 2 000 W, max. dojazd 50 km, max. rýchlosť 45 km/h, max. nosnosť 150 kg, doba nabíjania 6 hod.

Zobraziť viac info

Ak od skútra neočakávate len odvoz, ale aj štýlový vzhľad, tak tento je pre vás ako stvorený. Hneď na prvý pohľad si každý všimne jeho krásny retro dizajn. Na výber ho máte dokonca vo viacerých farebných prevedeniach – v žltej, červenej, bielej, čiernej a striebornej. Okrem toho, že má pekný dizajn, je aj veľmi výkonný. O vysoký výkon a maximálnu rýchlosť 45 km/h sa stará tichý elektrický motor s príkonom 2 000 W. Jeho nosnosť je 150 kg a prepraví naraz 2 osoby. Mínusom je kratší 50 km dojazd, ktorý si však viete zdvojnásobiť náhradnou batériou.

Cenový trhák
Racceway E-Fichtl

Racceway E-Fichtl

Výkon 250 W, max. dojazd 40 km, max. rýchlosť 25 km/h, max. nosnosť 120 kg, doba nabíjania 8 hod.

Zobraziť viac info

Nenáročných používateľov určite osloví tento model, ktorý spoľahlivo odvedie svoju prácu a navyše je za prijateľnú cenu. Vyniká svojou šetrnosťou k životnému prostrediu a tiež tichým chodom. O ten sa postará motor s výkonom 500 W. Jeho maximálna rýchlosť môže dosahovať 25 km/h. Výkon motora sa dá obmedziť na 250 W. Nižší výkon si bude vyžadovať menej energie z batérie, čím sa predĺži dojazd. Takto vám vie vydržať až 40 km na jedno nabitie.

Náš TIP
NIU NQi Sport

NIU NQi Sport

Výkon 2 400 W, max. dojazd 51 km, max. rýchlosť 45 km/h, max. nosnosť 269 kg, doba nabíjania 7 hod.

Zobraziť viac info

Inteligentný elektrický skúter, ktorý odvezie dve osoby. NQi Sport je vybavený motorom Bosch s výkonom 2 400 W, vďaka čomu dokáže ísť rýchlosťou 45 km/h. Medzi jeho prednosti patrí okrem jeho vysokého výkonu brzdový systém EBS, ktorý dokáže zaistiť brzdnú dráhu o 50 % kratšiu než u bežných elektroskútrov. Jeho nevýhodou je kratší dojazd, pre nižšiu kapacitu batérie. Tá zaručí dojazd na 51 km a následne je potrebné ju 7 hodín nabíjať.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Elektrické skútre sú stelesnením súčasného trendu elektro mobility. Ich počet na cestách pribúda každým rokom. Základom ich úspechu je vysoký komfort, jednoduché ovládanie, jazdné vlastnosti neraz na úrovni väčších motoriek a bezkonkurenčná rýchlosť presunu po preplnených mestách. Oplatí sa tiež spomenúť nízku spotrebu a jednoduchšiu možnosť parkovania skútra, ktorá je častou komplikáciou vo väčších mestách. Pri výbere nového dopravného prostriedku sa nepozerajte len na jeho dizajn, ale hlavne sa zamerajte na funkčnosť. Ak chcete, aby ste sa na ňom bezpečne doviezli do mesta, práce či do školy a aby vám slúžil dlhé roky, venujte svoj čas preštudovaniu dôležitých parametrov. Pre rýchlu orientáciu sme ich usporiadali do tabuľky nižšie. 

Výkon
Rýchlosť
Dojazd
Brzdy
Spotreba
Batéria
Nosnosť
Hmotnosť
Údržba a starostlivosť

Keďže náš test pozostáva z niekoľkých modelov, ktoré sa od seba odlišujú nielen cenou, ale aj technickými parametrami, veríme, že v ňom oslovíme čo najviac zákazníkov. Pri výbere neprehliadnite ani recenzie od spotrebiteľov, ktoré vám pomôžu vytvoriť ucelenejší obraz o reálnom dojazde či údržbe. Informácie o produktoch, predajnosti, dostupnosti a recenzie nám poskytol cenový prehliadač Heureka.sk. Ak vás zaujíma, kde tieto skútre kúpite, nájdete ich napr. na overenom e-shope Alza.sk. Na záver máme pre vás ešte jednu radu – netreba zabúdať, že ide o jednostopový dopravný prostriedok, preto sa bližšie pozrite aj na všetky zo zákona „povinné papiere“, ktoré si musí budúci majiteľ pred cestovaním vybaviť. 

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických skútrov

Elektroskúter tvorí špecifický prechod medzi motocyklom a bicyklom. Nie je taký nákladný na pohonné hmoty ako motocykel a zároveň je stabilnejší a rýchlejší ako bicykel. Samotný elektrický pohon je pri aktívnom používaní niekoľkonásobne lacnejší a ekologickejší ako benzín. Vďaka tomu sa vám prvotná investícia rýchlo vráti v úspore na pohonných hmotách. Do tohoto dopravného prostriedku sa oplatí zainvestovať. S výberom už nemusíte mať obavy. Nasledovať budú recenzie vybraných modelov elektrických skútrov. Začítajte sa do nich a dozviete sa všetky dôležité informácie na jednom mieste. Recenzie sú objektívne a žiaden z predstavených modelov nie je propagovaný.

Víťaz testu

Racceway Century

Výkon 2 000 W, max. dojazd 50 km, max. rýchlosť 45 km/h, max. nosnosť 150 kg, doba nabíjania 6 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte výnimočný elektrický skúter, potom vás zaujme Racceway Century. Nielenže je výkonný, dokonca vyzerá veľmi štýlovo. Hneď na prvý pohľad si každý všimne jeho retro dizajn, ktorý je dostupný vo viacerých farebných prevedeniach. Na výber ho máte v žltej, červenej, čiernej, bielej alebo striebornej farbe. Veľmi pekne sa na ňom vynímajú chrómové prvky.

Skúter má výkonu na rozdávanie. O vysoký výkon a maximálnu rýchlosť 45 km/h sa stará tichý elektrický motor s príkonom 2 000 W, ktorý má nulovú produkciu splodín. Jazdné vlastnosti sú tiež vychytané. Stroj má kyvnú hlavicu a výborne odpružené 11-palcové kolesá. Nechýbajú ani spoľahlivé hydraulické kotúčové brzdy. Užívatelia ocenia funkciu uzamykania riadidiel s alarmom na diaľkové ovládanie a možnosť jednoduchého kľúčového štartu.

Pri pohľade na technické parametre vás možno sklamal jeden údaj. Je ním kapacita batérie len 20 Ah, čo sa podpísalo na kratšom dojazde (50 km). Napájanie zabezpečuje vyberateľná lítiová batéria s hmotnosťou 7,5 kg, ktorú môžete dobíjať doma. Tento elektrický skúter totiž môže mať napojenú ešte jednu batériu. To vám vo výsledku zdvojnásobí akčný rádius (dojazd až 100 km), čo určite oceníte. Druhú batériu môžete umiestniť do priestoru pod sedadlom.

Tento skúter nás veľmi zaujal nielen svojím vzhľadom, ale aj technickými parametrami a cenou. Jeho kúpou sa vyberiete zlatou strednou cestou, ktorú vám určite odporúčame. Aj keď má jednu väčšiu nevýhodu, v pomere cena/kvalita si vedie výborne. Je ľahký, takže sa s ním jednoducho manipuluje a navyše je šetrný k životnému prostrediu. Elektrický skúter Racceway Century spadá do kategórie malých motoriek a vyžaduje na svoje riadenie vodičský preukaz AM.

Pozitíva

Vysoký výkon
Štýlový dizajn
Šetrný k životnému prostrediu

Negatíva

Kratší dojazd
Vyššia cena

Výkon: 2 000 W ● Kapacita batérie: 20 Ah ● Napätie batérie: 60 V ● Maximálny dojazd: 50 km ● Maximálna rýchlosť: 45 km/h ● Hmotnosť: 80 kg ● Maximálna nosnosť: 150 kg ● Počet osôb: 2 ● Doba nabíjania: 6 h ● Vodičské oprávnenie: AM

Cenový trhák

Racceway E-Fichtl

Výkon 250 W, max. dojazd 40 km, max. rýchlosť 25 km/h, max. nosnosť 120 kg, doba nabíjania 8 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zvažujete kúpu skútra, ktorý by ste využívali skôr na krátke vzdialenosti? Ak vám takýto typ bude dostačovať, tak vám predstavujeme cenovo výhodný a dostatočne výkonný model Racceway E-Fichtl. Vzhľadom na svoje parametre je zaradený do kategórie malých mopedov s elektrickým pohonom, a tak ho môžete riadiť aj bez vodičského preukazu. Motor s výkonom 500 W je elektronický obmedzený na 250 W. Šetrnosť k životnému prostrediu, nulová produkcia splodín a tichý chod sú samozrejmosťou.

Skúter zvládne na jedno nabitie prejsť okolo 40 km. Vďaka pedálom po vybití batérie môžete k dojazdu využiť šliapanie. Plné nabitie akumulátora potom zaberie zhruba 8 hodín, pričom je možné batériu vybrať a nabíjať nezávisle na elektroskútri. Maximálna rýchlosť tohoto elektrického skútra sa vytiahne na 25 km/h. Pohodlie pri jazde majú na starosti tlmiče, oceniteľná je určite aj priestranná konštrukcia s úložným systémom pod sedadlom aj v prednej časti. Hydraulické kotúčové brzdy sú zárukou kvalitnej a bezpečnej jazdy. 16" kolesá si poradia aj s jazdou v teréne či na poľných cestách. S nosnosťou do 120 kg je určený skôr pre jednu osobu, krátkodobo však uvezie aj dve osoby. Vo výbave nájdete diaľkové ovládanie s alarmom a LED osvetlenie s denným a nočným režimom.

Uvedomujeme si, že tento model má nízky výkon, ale nehodnotíme to ako výraznú nevýhodu. Navyše, za túto cenu je to pochopiteľné. Mnoho užívateľov ocení takýto lacnejší, ale pritom kvalitný prístroj, ktorý môžu využívať na krátke jazdy do mesta. V pomere cena/kvalita ho považujeme za šikovného pomocníka na krátke cesty.

Pozitíva

Nízka cena
Pohodlné cestovanie
Výbava

Negatíva

Nižší výkon
Krátky dojazd

Výkon: 250 W ● Kapacita batérie: 12 Ah ● Napätie batérie: 48 V ● Maximálny dojazd: 40 km ● Maximálna rýchlosť: 25 km/h ● Hmotnosť: 74 kg ● Maximálna nosnosť: 120 kg ● Počet osôb: 1 ● Doba nabíjania: 8 h ● Vodičské oprávnenie: nie je potrebné

Náš TIP

NIU NQi Sport

Výkon 2 400 W, max. dojazd 51 km, max. rýchlosť 45 km/h, max. nosnosť 269 kg, doba nabíjania 7 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Inteligentný elektrický skúter, ktorý odvezie naraz dve osoby. Umožňuje mu to veľká nosnosť, ktorá dosahuje až 269 kg. Stroj je vybavený motorom Bosch s výkonom 2 400 W. Svojou výkonnosťou a aj ostatnými parametrami sa podobá na víťaza testu Racceway Century. Vďaka vysokému výkonu sa dokáže pohybovať rýchlosťou 45 km/h. Jeho nevýhodou je kratší dojazd – 51 km. Batéria sa nabíja 7 hodín.

Prednosťou elektrického skútra NQi Sport je bezpečnosť. O tú sa postará brzdový systém EBS, ktorý sa vyznačuje o 50 % kratšou brzdnou dráhou než u bežných elektroskútrov. Navyše, systém rekuperácie kinetickej energie a rekuperačné brzdenie sa postará o návrat energie z brzdenia do batérieLED osvetlenie zabezpečí lepšiu viditeľnosť za každého počasia. Jazdiť môžete aj za silnejšieho dažďa, keďže je skúter vodotesný. Vo výbave má tento model tempomat, parkovacieho asistenta aj bezpečnostný výstražný systém. Novinkou oproti predchádzajúcim modelom je pripojenie skútra k svojmu smartfónu. Prostredníctvom aplikácie môžete sledovať jeho batériu, históriu GPS a iné užitočné informácie.

Čo sa týka pomeru ceny a kvality, NQi Sport si vedie veľmi dobre. Vyzdvihujeme aj pekný, moderný dizajnKompaktné rozmery vám budú nápomocné najmä pri parkovaní. Spotrebiteľské recenzie na tieto stoje na našich e-shopoch nenájdete. Zo zahraničných portálov však vieme, že ide o kvalitné a výkonné stroje. To je aj prípad aktuálneho skútra NQi Sport. Jeho jedinou nevýhodou je krátky dojazd a následné dlhé dobíjanie batérie. Myslite na to, že k jazde na tomto skútri už je potrebný vodičský preukaz skupiny AM.

Pozitíva

Vhodný pre 2 osoby
Vysoký výkon
Bezpečnosť

Negatíva

Vyššia cena
Krátka výdrž batérie

Výkon: 2 400 W ● Kapacita batérie: 26 Ah ● Napätie batérie: 60 V ● Maximálny dojazd: 51 km ● Maximálna rýchlosť: 45 km/h ● Hmotnosť: 99 kg ● Maximálna nosnosť: 269 kg ● Počet osôb: 2 ● Doba nabíjania: 7 h ● Vodičské oprávnenie: AM

Racceway Kobra

Výkon 240 W, max. dojazd 50 km, max. rýchlosť 25 km/h, max. nosnosť 120 kg, doba nabíjania 4 – 6 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Racceway Kobra patrí do kategórie „malých mopedov“. Pýtate sa, čo to znamená? Mnohé výhody, ale aj nevýhody. Na jeho riadenie nepotrebujete registráciu ani vodičský preukaz, avšak stroj dosahuje len nízky výkon. Ďalší Racceway model Racceway E-Fichtl má podobný výkon a technické parametre. Racceway Kobra disponuje motorom s výkonom 240 W.

Tento model zaujme skôr menej náročných užívateľov, ktorí hľadajú skúter na rýchle, bezpečné a pohodlné presuny do práce či za zábavou. Jeho maximálny dojazd je obmedzený na 50 km. Nabíjanie je potom otázkou 4 až 6 hodín, takže cez noc je stroj pripravený na ďalšiu jazdu. Maximálna rýchlosť, ktorou môžete ísť, je 25 km/h. Svojou nosnosťou do 120 kg je určený pre jednu osobu. Po vzore automobilov je vybavený diaľkovým ovládaním s alarmom a taktiež má denné aj nočné svietenie riešené úspornou, ale pritom výkonnou technológiou LED. Väčšie kolesá a kvalitné tlmiče sa postarajú o to, aby ste sa nemuseli vyhýbať terénu a poľným cestám. Má klasické pedále, takže môžete v prípade vybitia batérie k cieľu došliapať, čo vzhľadom na hmotnosť len 54 kg nie je problém.

Určite mnohí uznajú, že má príliš nízky výkon. Práve ten však môže byť pre niekoho výhodou a dôvodom pre kúpu. Poteší nízka cena, ale aj to, že na jazdu nepotrebujete vodičský preukaz. Naopak, mínusom je krátka výdrž batérie, s ktorou treba pri storji s nízkym výkonom počítať.

Pozitíva

Nízka cena
Jednoduché používanie
Nie je potrebný vodičský preukaz

Negatíva

Nízky výkon
Krátka výdrž batérie

Výkon: 240 W ● Kapacita batérie: 12 Ah ● Napätie batérie: 48 V ● Maximálny dojazd: 50 km ● Maximálna rýchlosť: 25 km/h ● Hmotnosť: 54 kg ● Maximálna nosnosť: 120 kg ● Počet osôb: 1 ● Doba nabíjania: 4 – 6 h ● Vodičské oprávnenie: nie je potrebné

Ďalšie zaujímavé produkty 

Kto by si neprial namiesto cestovania mestskou hromadnou dopravou či státia v dlhých kolónach cestovať rýchlo, pohodlne a navyše ekologicky. Keďže každý má iné preferencie, snažili sme sa byť pri výbere skútrov do nášho testu zohľadňovať požiadavky rôznych spotrebiteľov. Preto ste sa v teste mohli stretnúť s výkonnými i menej výkonnými modelmi, s rôznymi odlišnými parametrami. Je možné, že vás spomedzi vyššie testovaných modelov neoslovil ani jeden. Ak na kúpe však stále trváte, nezúfajte. Pripravili sme pre vás ešte nasledujúce odstavce, v ktorých vám ponúkneme niekoľko ďalších alternatívnych modelov.

Na krátke cesty do práce, školy či na výlet si vystačíte s elektrickým motocyklom Racceway E-Babeta. Ukrýva v sebe motor s výkonom 250 W a umožní na jedno nabitie dôjsť do vzdialenosti 40 km. Ak sa vám predčasne vybije batéria, zvyšok cesty môžete došliapať vďaka pedálom. Veľké 16" kolesá zaručia pohodlnú jazdu aj po nerovnom povrchu, aby ste necítili kamienky pod nohami. Motocykel je vhodný len pre jednu osobu, no krátkodobo sa na ňom môžu odviesť dvaja ľudia. Celková hmotnosť by však nemala prekročiť nosnosť 120 kg. Maximálna rýchlosť tohoto modelu môže dosiahnuť 25 km/h.

Teraz potešíme skôr náročnejších záujemcov s modelom Segway eScooter E125S. Tento elektrický skúter s maximálnym výkonom 3 kW vie jazdiť rýchlosťou 45 km/h a radí sa do kategórie L1 od 15 rokov. Prekvapením je jeho typický dojazd 108 km, ktorý sa za ideálnych podmienok môže navýšiť až na 140 km. Pýši sa neustálou online konektivitou, MATRIX LED svetlometmi a ochranou proti zlodejom AHRS. Všetky potrebné informácie nájdete na LED displeji s krištáľovým efektom. Vyzdvihujeme jeho vysokokvalitné spracovanie a moderný vzhľad. Ak sa vám zapáčil, počítajte s vyššou obstarávacou cenou. 

Elektrický skúter Hecht Citis vás zaujme na prvý pohľad svojím retro dizajnom. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené priamo na riadidlách a na vrchnej strane svetlometu dominuje prehľadný digitálny tachometer (zobrazuje rýchlosť, prejdené kilometre, kontrolky svetiel alebo aktuálny stav nabitia). Skúter je napájaný zo sady akumulátorov, ktorých celkové napätie je 72 V a kapacita 20 Ah. To v spojení s 3 000 W elektromotorom vystačí pre maximálny dojazd na jedno nabitie 60 km. Skutočný dojazd potom samozrejme závisí od štýlu jazdy, hmotnosti vodiča, prípadne i spolujazdca, a terénu. Maximálne zaťaženie stroja je 150 kg. Rýchlosť môžete nastaviť na 25 alebo 45 km. Prekvapivo, jeho cena ani nie je príliš vysoká.

Moderný elektrický skúter za prijateľnú cenu? Obzrite si model Racceway Mona. Patrí do kategórie malých motocyklov a je vhodný pre osoby od 15 rokov, s platným vodičským oprávnením AM. O vysoký výkon a maximálnu rýchlosť 45 km/h sa stará tichý elektrický motor s príkonom 1 500 W, ktorý má nulovú produkciu splodín. Dĺžka trasy, ktorú s týmto skútrom môžete prejsť na jedno nabitie batérie, môže dosahovať až 60 km. Jeho maximálna nosnosť je až 150 kg

Štýlovou novinkou, avšak za vyššiu obstarávaciu cenu, je elektrický skúter Racceway JLG. Jeho motor s výkonom 3 000 W ponúka maximálnu rýchlosť až 85 km/h. Na svoj výkon a rýchlosť by však mohol mať batériu s dlhším dojazdom, keďže jeho batéria má dojazd len 65 km. Je však možné použiť dve batérie a zdvojnásobiť výdrž zo 65 na 130 km. Vyniká skvelými jazdnými vlastnosťami. Je vhodný pre dve osoby, o komfort sa postarajú 12“ kolesá, bezpečnosť zaručia kotúčové brzdy a nechýba mu ani kvalitné LED osvetlenie

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk 

Pri kúpe je vhodné, aby ste si všímali predajnosť produktov. Často tak natrafíte na kvalitu a výhody modelu, pre ktoré je často kupovaný. Dôležité je však zistiť, prečo to tak je. Najpredávanejší produkt ešte nemusí hneď znamenať úspech. Zvyčajne takéto modely disponujú mnohými recenziami, z ktorých sa o ňom dozviete všetky plusy i mínusy. Zostavili sme pre vás rebríček aktuálne najpredávanejších modelov elektrických skútrov. Vzhľadom nato, že sa predajnosť mení, tabuľku v pravidelných intervaloch aktualizujeme. Informácie nám poskytol obľúbený portál Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Racceway E-Fichtl 5* Zobraziť produkt
Racceway City 5* Zobraziť produkt
Racceway E-Babeta 5* Zobraziť produkt
Racceway Kobra 5* Zobraziť produkt
Racceway Century 5* Zobraziť produkt

Celý proces od výberu až po kúpu elektrického skútra sa na prvý pohľad môže zdať veľmi komplikovaný. Bez dostupných informácií by komplikovaný aj bol. Práve preto sme spracovali náš test, aby sme vám s výberom pomohli a aby ste všetky dôležité informácie našli na jednom mieste. Predstavíme vám, aké detaily musíte pred kúpou zvážiť, čo od skútra očakávať a na čo si dať pozor. Správny výber elektrického skútra vás bude tešiť dlhú dobu. Je to veľmi užitočný pomocník, ktorý v sebe spája komfort, eleganciu, inovatívne technológie, jednoduchú ovládateľnosť či dlhý dojazd. Dôležité je vedieť si správne vybrať, a s tým vám už pomôžeme nižšie.

Ako vybrať elektrický skúter

  • Spotreba
  • Nabíjanie 
  • Dojazd
  • Batéria a jej životnosť
  • Výkon a maximálna rýchlosť
  • Brzdový systém
  • Cena a renomované značky

Ekonomická a ekologická prevádzka

Medzi najväčšie výhody elektroskútrov patrí určite to, že šetria nielen prírodu, ale aj peňaženku. Stroj je poháňaný elektrinou, takže pri používaní nie sú produkované žiadne znečisťujúce látky. Skútre sú maximálne tiché a teda ohľaduplné k okoliu, ľuďom i zvieratám. Navyše, vozenie sa na elektrickom modeli je značne lacnejšie oproti benzínovým skútrom. Počiatočná investícia sa vám rýchlo vráti na prevádzkových nákladoch. Udáva sa, že prevádzka elektroskútra je viac ako 10-krát výhodnejšia oproti klasickým skútrom a dokonca 40-krát lacnejšia v porovnaní s autom. Všetko má však svoje pre aj proti. Spotreba tiež nie je jednotná, ale ovplyvňuje ju viacero faktorov. Medzi ne patrí hmotnosť jazdca, štýl jazdy, stav vozovky a iné. Aby sme vám dali aspoň približný odhad spotreby, tak tá sa pohybuje približne na 3 kWh na 100 km. Čo pri cene necelých 0,20 eur za kWh znamená, že za spomínaných 100 km zaplatíte okolo 0,60 eur. Keď si vezmeme na porovnanie benzínový skúter, ktorý má na 100 km spotrebu 2 – 3 l, tak vás jazda bude stáť niekoľkonásobne viac, ako pri nabíjaní akumulátora.

Nezabudnite na nabíjanie 

Elektroskúter je potrebné pred jeho prevádzkou nabiť. Pohon je zabezpečený eletromotorom, ktorý je napájaný batériou. Odpadá vám tak starosť s tankovaním a stavom nádrže, ale naopak pribúda starosť s nabíjaním a stavom batérie. Nabíjanie je jednoduchá záležitosť, na ktorú vám postačí pripojenie na klasickú elektrickú zásuvku 230 V. Praktickejšie je potom zaobstarať si skúter, u ktorého je možné batériu vybrať. Nabíjanie je potom jednoduchšie a môžete ju napojiť z pohodlia domova alebo kancelárie. Plné nabitie batérie závisí od jej typu. V priemere trvá nabíjanie po plného stavu 4 – 8 hodín. Na stav batérie myslite pred každou jazdou, aby sa nestalo, že sa vybije skôr ako to budete čakať. Pri niektorých modeloch môžete mať akumulátory až dva, čím zvýšite celkový dojazd.

Nabíjanie elektrického skútra

Dojazd elektrického skútra

Dojazdová vzdialenosť (vzdialenosť, ktorú skúter dokáže prejsť na jedno nabitie) je jednou z kľúčových hodnôt, ktorá často býva rozhodujúcim parametrom pri výbere. Veľakrát býva práve dojazd aj jednou z nevýhod mnohých modelov elektrických skútrov. Určite tento parameter nezanedbávajte a stanovte si, na aké vzdialenosti budete prostriedok využívať. Zvyčajne sa dojazd pohybuje okolo 30 – 80 km. Na bežné cestovanie do práce a domov sú takéto modely dostačujúce. Ak patríte k záujemcom, ktorí plánujú využívať skúter na dlhšie jazdy, jednoznačne by ste mali premýšľať nad modelmi, ktoré sú na jedno nabitie schopné prejsť až 120 km. Počítajte však pri nich s vyššou obstarávacou cenou. Problém krátkeho dojazdu sa dá vyriešiť tým, že si zadovážite druhú batériu do zásoby, ak to model bude dovoľovať. Aktuálny stav batérie si môžete kontrolovať na displeji alebo v mobilnej aplikácii.

Typy batérií a ich životnosť

Kvalitná batéria do elektrického skútra je tiež základom úspechu. Jej kapacita poskytne optimálny dojazd a sústavný výkon. Má vplyv na celkovú využiteľnosť skútra. Kapacita sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 20 do 40 Ah, no môžete sa stretnúť aj s menšími 12 Ah batériami.

Okrem kapacity je dôležitý taktiež typ batérie. Súčasné elektroskútre ponúkajú olovené a lítiové batérie. Oba typy majú svoje špecifiká, ktoré tvoria silné i slabé stránky.

  • Olovené akumulátory – dostupné sú za nižšiu obstarávaciu cenu. Nijako im to však neuberá na kvalite a sú dokonca bezporuchové. Majú vyššiu hmotnosť oproti lítiovým. Musíte pri nich dbať na to, že stroj je nutné po každej jazde nabíjať. Ak tak neurobíte, môžete jej znížiť životnosť. 
  • Lítium-iónové batérie – sú drahšou alternatívou. Ich hmotnosť je menšia a výhodou je, že ich nemusíte pravidelne dobíjať. Ich životnosť sa počíta nie na roky, ale na cykly. 
  1. Vyberateľná batéria – je lepšou voľbou. Výhodou je, že ju môžete zo skútra vybrať a nabíjať prakticky kdekoľvek. 
  2. Nevyberateľná batéria – je pevne spojená s telom skútra. Nemôžete ju vybrať ani prenášať. Nabiť ju môžete len v prípade, že celý skúter zaparkujete do blízkosti elektrickej zásuvky.

Slot na dve batérie

Niektoré batérie majú len malú kapacitu a krátky dojazd. S týmto problémom vám môže pomôcť slot na dve batérie. Pokiaľ do zariadenia vsuniete ešte náhradnú batériu, významne tak zvýšite kapacitu, a teda aj celkovú dojazdovú vzdialenosť.

Elektrický skúter so slotom na dve batérie

Životnosť batérie sa ráta v rokoch alebo cykloch

Pri olovených batériách sa počíta životnosť klasicky na roky. Ich priemerná životnosť predstavuje 4 až 7 rokov. Životnosť lítium-iónových batérií sa vyjadruje v nabíjacích cykloch. Môže ísť o 300, ale aj o 2 000 nabíjacích cyklov. Po ich vyčerpaní treba počítať so zhoršenými vlastnosťami batérie a je vhodné ju vymeniť za novú. Tieto batérie sú však najpoužívanejšie a bežne dostupné.

Výkon a maximálna rýchlosť

Elektromotor je srdcom elektrického skútra, jeho najdôležitejší komponent. Pri výbere vhodného výkonu treba zohľadniť vaše očakávania ohľadom rýchlosti a schopnosti prekonávať prekážky. Určuje sa podľa typu cestyštýlu jazdy, terénu i hmotnosti jazdca. Náročnejší terén plný kopcov a stúpaní si bude vyžadovať vyšší výkon a naopak, ak vás čaká cesta po rovine, vystačíte si s nižším výkonom. 

Rozdelenie elektromotorov podľa výkonu a rýchlosti

  • Elektromotor s výkonom do 1 200 W – Spodná hranica výkonu elektrických skútrov začína na 250 W. Tento výkon dovoľuje jazdcovi pohybovať sa maximálne rýchlosťou 25 km za hodinu. Záujemcov lákajú svojou dostupnosťou i nízkou cenou
  • Elektromotor s výkonom od 1 200 do 4 000 W – Ide o výkonnejšie a dynamickejšie stroje, ktoré dokážu jazdcovi poskytnúť väčší zážitok z jazdy. Ide o najpopulárnejšiu voľbu, ktorá umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 45 km/h. Ak sa rozhodnete pre kúpu tohoto modelu, vystačíte si s vodičským oprávnením AM, resp. B.
  • Elektromotor s výkonom od 4 000 W – Tieto vysoko výkonné modely sa už dajú porovnať s klasickými motocyklami. Ich rýchlosť môže dosahovať až 100 km/h. Vyžadujú však vodičské oprávnenie A1 a ich cena je výrazne vyššia oproti menej výkonným modelom. 

Kotúčové brzdy sú zárukou bezpečnosti

Brzdy tiež predstavujú podstatný parameter súčasných elektrických skútrov. Kvalitné brzdy zabezpečujú bezpečnosť pri jazde. V praxi rozlišujeme 3 základné typy bŕzd:

  • Bubnové brzdy – ich najväčšou výhodou je, že sú bezúdržbové najlacnejšie. Sú však najmenej účinným typom bŕzd. 
  • Diskové brzdy – aj tento druh bŕzd je bezúdržbový a dokonca sú účinnejšie ako bubnové brzdy.
  • Hydraulické kotúčové brzdy – tieto brzdy sú najúčinnejšienajpoužívanejšie. Ich nevýhodou, v porovnaní s bubnovými a diskovými brzdami, je údržba, ktorú si vyžadujú

Elektrický skúter s hydraulickými kotúčovými brzdami

Výrobcovia moderných elektrických skútrov sa najčastejšie prikláňajú k osadzovaniu kotúčových bŕzd. Pri niektorých modeloch sa však môžete stretnúť aj s kombináciou viacerých riešení.

Investícia, ktorá sa vyplatí

Od ceny sa odvíja celková kvalita a výkonnosť produktu. Kúpa elektrického skútra nie je lacná záležitosť, a preto počítajte s vyššou investíciou, ktorá sa vám do pár rokov vráti. Cenové rozpätie je veľmi široké a začína sa od 1 000 eur vyššie. Najmä výkonnejšie stroje vyčerpajú vašu peňaženku najviac. 

Skúter začínajúci na cenovo najnižšej úrovni, ktorá sa pohybuje okolo 1 000 eur, je dobrou voľbou pre začiatočníkov a nenáročných užívateľov. Slabší motor a nízka rýchlosť býva typická pri týchto modeloch. Za 1 000 eur si viete kúpiť predovšetkým stroj s výkonom do 250 W. Maximálna rýchlosť sa pohybuje do 25 km/h. Často na používanie takéhoto stroja nepotrebujete ani vodičský preukaz. Sú dobrou voľbou na kratšie cesty do práce, školy alebo do mesta.

Zlatá stredná cesta so sebou nesie kvalitnejšie a výkonnejšie skútre. Jazdcovi dokážu ponúknuť rýchlosť 45 km/h a dojazd viac ako 60 km. Pre väčšinu cestovateľov sú tieto zariadenia dostačujúce. Zaplatíte za ne od 1 000 do 2 000 eur.

Cenová kategória nad 2 000 eur ponúka najvýkonnejšie modely, ktoré uspokoja aj náročných zákazníkov. Vysoký výkon, dlhý dojazd, maximálna rýchlosť, mobilné aplikácie, GPS a iné pokročilé funkcie sú väčšinou dôvodom pre ich kúpu. 

Trhu vládnu elektrické skútre Racceway

Rovnako ako cena je dôležitý aj výrobca. Určite vám neodporúčame siahnuť po neznámom výrobcovi, ktorý bude ponúkať lacné a nekvalitné výrobky. Zainvestujte radšej do kvalitnej značky a uvidíte, že sa vám vaša investícia čoskoro vráti. Predstavíme vám pár overených výrobcov elektrických skútrov, s ktorými nespravíte krok vedľa. 

Náš porovnávací test kvalitu jednotlivých modelov potvrdil a môžeme povedať, že trhu vládnu elektrické skútre Racceway. Český výrobca je priamo zameraný na ekologické dopravné prostriedky. Vo svojej ponuke má nielen elektrické skútre, ale aj babety, mopedy a elektrokolobežky. Drahšie, ale kvalitné prístroje ponúka firma NIU. Jej produkty potešia náročných užívateľov. Na výrobu používajú značkové komponenty Bosch, Panasonic a pod. V kategórii elektrických skútrov vám má čo ponúknuť aj firma Hecht. Túto značku si väčšina spája so záhradnou technikou. Je to ich hlavným zameraním, no v ponuke nájdete aj elektrické skútre. Sú dobrým pomerom ceny a kvality, no odporúčame ich skôr menej náročným užívateľom a seniorom

Otázky a odpovede – FAQ

Veríme, že ak ste sa rozhodli pre kúpu elektrického skútra, tak sme vám s výberom pomohli. Záver nášho testu je už venovaný vám, našim čitateľom. V našom teste ste sa mohli dozvedieť odpovede na mnohé vaše otázky. Ak však nejaké ostali nezodpovedané, neváhajte nám ich zanechať v komentári. Radi vám odpovieme a poradíme. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme. Pokiaľ máte s nejakým spomenutým výrobkom už skúsenosť, budeme radi, ak sa o ňu podelíte. Môžete tak pomôcť mnohým nerozhodným kupujúcim.

Tento typ skútrov je najvhodnejší na spevnenú cestu a do mierne náročného terénu. Aj typ cesty a prípadné stúpanie je dôležitý fakt, ktorý treba zohľadniť pri výbere. Môže ovplyvniť nielen celkový výkon, ale aj dojazd. Ak plánujete jazdiť so skútrom do kopca, odporúčame vám siahnuť po výkonnom modeli, s výkonom väčším ako 2 000 W. 

Na začiatok treba povedať, že oba typy majú svoje pre aj proti. Treba si len zvážiť, aké parametre sú pre vás dôležité a tak zistíte, ktorý model je pre vás vhodnejší. Elektrické modely sú ľahšie, jednoduchšie na manipuláciu a šetrné k životnému prostrediu. Aj keď ich obstarávacia cena nie je najnižšia, investícia sa vám vráti. Nabíjanie a používanie elektro skútra je lacnejšie ako tankovanie benzínu. Nevýhodou je kratší dojazd a nabíjanie. Sú tak vhodné skôr na kratšie cesty do mesta, pre študentov alebo aj seniorov. Ich maximálna rýchlosť tiež nie je najvyššia, čo však pre mnohých môže byť výhodou. Na údržbu si nepotrpia, ako benzínové skútre, kde treba meniť olej, filter alebo sviečky. Jediné, čo budete meniť, je batéria. Elektrické modely často ponúkajú doplnkové funkcie a mnohých tešia tichým chodom. Benzínové skútre sú vhodné pre náročnejších užívateľov, ktorí chcú skúter na dlhé jazdy a majú radi vietor vo vlasoch. 

Áno, pretože vďaka elektro motoru neprodukuje žiadne splodiny, ktoré by šli do prostredia. 

Elektrické skútre si poradia nanajvýš s dvoma pasažiermi. Lacnejšie modely však umožňujú jazdu len pre jednu osobu. S vyššou výkonnosťou a drahšími modelmi prichádza aj možnosť využívania stroja vo dvojici.

Pre náročných

NIU MQi GT

Výkon 3 100 W, max. dojazd 80 km, max. rýchlosť 70 km/h, max. nosnosť 269 kg, doba nabíjania 4,5 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Skúter NIU MQi GT disponuje vyšším výkonom ako víťaz testu Racceway Century, aj ako výkonný NQi Sport. Inteligentný elektrický skúter je vybavený motorom Bosch s výkonom 3 100 W. Jeho maximálna rýchlosť môže dosahovať až 70 km/h. Na jeho používanie musíte mať vodičské oprávnenie skupiny A1. Dve lítiové batérie s kapacitou 62 Ah zaručia na jedno nabitie dojazd až 80 km a nabíjanie je tiež skrátené na 4,5 hodiny. Čo poviete na spomínané parametre? Pozdávajú sa vám? V tom prípade budete musieť zainvestovať.

Elektroskúter ponúka 3 režimy jazdy, ktoré si môžete zvoliť, a to režim s maximálnou rýchlosťou 25 km/h, režim s najvyššou rýchlosťou 55 km/h, ktorý je vhodný na jazdu po meste alebo režim s maximálnou rýchlosťou 70 km/h. O hladkú jazdu sa postarajú 14" kolesá. Tie navyše poskytnú dobrú priľnavosť na ceste. O ostré osvetlenie sa postarajú kvalitné svetlomety. Nechýbajú ani denné svetlá a 360-stupňová funkcia zas umožní videnie aj v noci.

Vraciate sa v noci z práce či z mesta? Vďaka diaľkovému ovládaniu skúter nájdete aj v tme. Po jeho stlačení sa rozsvietia svetla na skútri a vydá zvuk. Podobne ako model NQi Sport aj tento môžete pripojiť k smartfónu a prostredníctvom aplikácie NIU sledovať batériu, históriu GPS a iné informácie. Na skútri určite oceníte inteligentný ovládací panel, ktorý vás bude informovať o stave batérie, režime jazdy i rýchlosti. Súčasťou výbavy je tempomat, parkovací asistent aj bezpečnostný výstražný systém.

Vyššia cena rovná sa vyšší výkon. Pri tomto modeli to platí niekoľkonásobne. Ak patríte k náročným zákazníkom a hľadáte výkonný a kvalitný skúter nielen do mesta, ale aj na výlety, tak sa po tomto určite obzrite. Svojimi parametrami nás presvedčil o výkonnosti i prepracovanosti. Dizajnovo je jednoducho spracovaný a dostanete ho v bielej farbe.

Pozitíva

Výkonnosť
Inteligentné funkcie
Dojazd a skrátená doba nabíjania

Negatíva

Vysoká cena

Výkon: 3 100 W ● Kapacita batérie: 62 Ah ● Napätie batérie: 48 V ● Maximálny dojazd: 80 km ● Maximálna rýchlosť: 70 km/h ● Hmotnosť: 115 kg ● Maximálna nosnosť: 269 kg ● Počet osôb: 2 ● Doba nabíjania: 4,5 h ● Vodičské oprávnenie: A1

Racceway E-Moped

Výkon 250 W, max. dojazd 40 km, max. rýchlosť 25 km/h, max. nosnosť 120 kg, doba nabíjania 8 hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zdá sa vám náš víťaz testu Racceway Century príliš výkonný a vy hľadáte skôr malý skúter na krátke vzdialenosti? V tom prípade vás možno zaujme model Racceway E-Moped. Aj keď svojimi parametrami za víťazom zaostáva, mnohým zákazníkom bude dostačujúci. Ide o jednoduchý, no poctivý skúter, ktorý spoľahlivo odvedie svoju prácu.

Pod kapotou sa nachádza motor s výkonom 500 W, ktorý mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť až 35 km/h. Výkon motora je však obmedzený na 250 W a tým sa znížila aj maximálna rýchlosť na 25 km/h. Nižší výkon motora si bude vyžadovať menej energie z baterky, čím sa predĺži dojazd. S týmto skútrom viete urobiť v ideálnych podmienkach až 80 km na jedno nabitie. Okrem toho vyniká svojou šetrnosťou k životnému prostrediunulovou produkciou splodín a tichým chodom. Je určený na jazdu jednej osoby, na veľmi krátku vzdialenosť však môže odviezť aj dve osoby. Ich celková hmotnosť nesmie presiahnuť 120 kg.

Vďaka 16-palcovým kolesám s výbornými tlmičmi si poradí  s nerovnosťami na ceste a v určitých prípadoch aj s nespevnenou vozovkou. Nechýbajú mu klasické pedále, ktoré slúžia na došliapanie. To však nie je náročné a zvládne to aj netrénovaný "cyklista". Samozrejmosťou je diaľkové ovládanie s alarmom, ktorý vás upozorní pri nechcenej manipulácii so strojom. Úsporné LED svetlá sa zas postarajú o denné a nočné osvetlenie.

Za nevýhodu tohto modelu by sme mohli označiť nižší výkon. Avšak, keď sa na to pozrieme z pohľadu nízkej ceny, v tejto kategórii by ste len ťažko našli niečo lepšie a výkonnejšie. Ak si potrpíte na dizajn, potom vaše túžby tento model nenaplní. Skúter pôsobí jednoduchým dojmom, ktorý neurazí, no ani neuchváti. Náš finálny verdikt znie: Racceray E-Moped je skvelou voľbou pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú komfortný a ekologický spôsob dopravy. Vzhľadom na svoje parametre je zaradený do kategórie malých mopedov s elektrickým pohonom a tak ho môžete riadiť aj bez vodičského preukazu. Nízka cena je tiež dôvod, pre ktorý po ňom siaha mnoho zákazníkov.

Pozitíva

Možnosť jazdenia bez vodičského preukazu
Jednoduché používanie
Nízka cena

Negatíva

Nižší výkon
Jednoduchý dizajn

Výkon: 250 W ● Kapacita batérie: 12 Ah ● Napätie batérie: 48 V ● Maximálny dojazd: 40 km ● Maximálna rýchlosť: 25 km/h ● Hmotnosť: 74 kg ● Maximálna nosnosť: 120 kg ● Počet osôb: 1 ● Doba nabíjania: 8 h ● Vodičské oprávnenie: nie je potrebné

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Denis 17.Oct.2022

Mám elektrický skúter Racceway E-Moped a využívam ho na premiestňovanie po meste. Je to super prostriedok, ľahký, no dosť pomalý. Maximálna rýchlosť je 25 km/h, no po meste to úplne stačí. Výkon 0,25 kW nepatrí k najlepším, no keďže vďaka svojim parametrom spadá do kategórie malých mopedov s elektrickým pohonom, nie je nutná registrácia poistenia. Odporúčam pre nenáročných zákazníkov.

Odpovedať

Adam 18.Oct.2022

Kúpil som si pred letom Racceway Kobra, pretože sa mi pozdával dizajn aj nízka cena. Používanie je jednoduché a super je, že nie je potrebný ani vodičský preukaz. Ja vodičák mám, ale tak uvádzam to pre tých, ktorí nemajú... že nie je nutný. Mínusom je pomerne nízky výkon a krátka výdrž batérie. Čiže je to naozaj len taká imidžovka a vhodnosť na krátke presuny po meste.

Odpovedať

Miro 17.Nov.2022

Mám NQi SPORT Dusk Grey Matte, ktorý sa dokáže pohybovať maximálnou rýchlosťou 45 km/h, takže je ideálny na presuny po meste. Batéria má slušný dojazd, nemusím nabíjať niekoľko dní. Následné nabíjanie sa mi zdá dlhé, cca. 7 hodín doplna. Skúter sa ovláda dobre a brzdenie je tiež spoľahlivé. Plusom je motor Bosch s výkonom 2400 W. Nechýbajú svetlomety či praktické diaľkové ovládanie. Prostredníctvom aplikácie sa dá pripojiť k smartfónu. Aplikácia umožňuje sledovať stav batérie, históriu GPS aj polohu skútra v reálnom čase. Zmestia sa sem dve osoby, takže v prípade potreby viem niekoho zviesť. Za mňa šikovná mašinka.

Odpovedať

Júlia 17.Nov.2022

Mám rada retro, preto som siahla po Eroute ORAO. Páči sa mi kombinácia čiernej, červenej a bielej. Skúter je pekný a vhodný na presuny po meste. Maximálna rýchlosť je len 25 km/h, ale to mi úplne stačí. Dojazd by mal byť do 50 km, zatiaľ som to nevyskúšala, presúvam sa len na kratšie vzdialenosti, takže či vydrží naozaj toľko, neviem posúdiť. Plus dávam za kvalitné odpruženie vpredu aj vzadu, jazda je pohodlná.

Odpovedať

Igor 05.Dec.2022

Váhal som nad kúpou NIU MQi GT kvôli vysokej cene, no napokon som sa dal presvedčiť vysokým výkonom, inteligentnými funkciami... Dojazd je veľmi dobrý a oceňujem aj skrátenú dobu nabíjania. Ešte dodám, že treba naň vodičské oprávnenie A1.

Odpovedať

Martin 06.Dec.2022

Som prekvapený z Racceway Century, hoci má pomerne vysoký výkon 2000 W, má kratší dojazd len do 50 km, aj to závisí ako rýchlo idete a po akom teréne. Cena je dosť vysoká, preto som očakával o niečo lepší dojazd. Plusom je štýlový dizajn, ktorý nikto na cestách neprehliadne. Treba k nemu vodičské oprávnenie AM. Zmestia sa sem dve osoby, ale maximálna nosnosť je len 150 kg. Nabíjanie trvá okolo 6 hodín.

Odpovedať

Luboš 19.Mar.2023

Mám elektroskúter značky Hecht s výkonom 1800W ktorý sa dokáže pohybovať maximálnou rýchlosťou 45 km/h čo pri dnešných premávkach je dosť nepostačujúce. V meste ma autá predbiehajú tak sa radšej držím na kraji a mimo mesta to už ani nehovorím, tam do stredu cesty radšej ani nejdem. Dojazd to má celkom dobrý na to že idem stále na plný plyn som prešiel 51km na jedno nabitie. A nabíjanie trvá 6 až 8 hodín tak akurát na celú noc. Ale chcelo by to niečo rýchlejšie aspoň tých 90 km/h. Ak by ste mali recenzie aj na takéto elektroskútre bol by som vám vďačný.

Odpovedať