Elektrické krby

Najlepšie elektrické krby 2024 + recenzie

Atmosféru tradičného krbu, avšak bez nutnosti riešiť popol, dym a zásoby dreva vám poskytne elektrický krb. Žiaru horiacich plameňov bez skutočného ohňa a dymu si môžete užiť aj v panelákovom byte, keďže k prevádzkovaniu elektrického krbu nepotrebujete komín. Desiatky hodín sme venovali porovnávaniu krbov, z nášho testu vyšiel víťazne elektrický krb Klarstein Lausanne. Ak vás zaujíma, do ktorých kozubov sa oplatí investovať, prečítajte si náš porovnávací test a návod, ako vybrať elektrický krb.

Publikované: 15.07.2022
Aktualizované: 19.04.2024

Aký elektrický krb kúpiť?

Elektrický krb je dlhodobá investícia, ktorá vám bude život v domácnosti spríjemňovať roky. S naším porovnaním bude váš výber oveľa jednoduchší a rýchlejší. Pokiaľ sa vám nechce čítať celý článok až do konca a dôverujete našej selekcii, vyberte si z 3 produktov označených špeciálnym štítkom. Nasledujúce TOP 3 elektrické krby dosiahli skvelé výsledky nielen v našom teste, ale chvália ich aj dlhodobí používatelia.

Názov Hodnotenie Detail
Bewello BW2020 5* Zobraziť produkt
Ardes 350 5* Zobraziť produkt
Klarstein Lausanne 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Klarstein Lausanne

Klarstein Lausanne

Vyhrievací výkon 1 000 alebo 2 000 W, manuálne aj diaľkové ovládanie, podsvietenie (7 rôznych farieb), dekoratívne kamene

Zobraziť viac info

Elektrický krb Lausanne nemeckej značky Klarstein spája moderný vzhľad s najmodernejšími technológiami. Okrem realisticky vyzerajúceho ohňa ponúka a LED podsvietenie v 7 rôznych farbách, režim stmievania a dva stupne teplotného nastavenia (1 000 W a 2 000 W). Nevýhodou je vyššia hmotnosť krbu, ktorý je potrebné namontovať na stenu.

Cenový trhák
Bewello BW2020

Bewello BW2020

Vyhrievací výkon 1 750 alebo 1 950 W, manuálne ovládanie, bez podsvietenia, dekoratívne polienka

Zobraziť viac info

Cenovo dostupný a dizajnovo príťažlivý elektrický krb Bewello BW2020 je vhodný na vykúrenie menších (30 m2) miestností, výkon ohrevu môžete nastaviť v dvoch stupňoch (1 750 W, 1 950 W). Svetelný efekt sa dá používať aj samostatne. Jeho nízka hmotnosť umožňuje jednoduché premiestňovanie krbu.

Pre náročných
Aflamo Pride S165

Aflamo Pride S165

Diaľkové ovládanie, podsvietenie (10 rôznych farieb), dekoratívne kamene/polienka/sklo, bez ohrevu

Zobraziť viac info

Náročným používateľom je určený elektrický krb Aflamo Pride S165 s modernou energeticky úspornou LED technológiou. Ide o nástenný krb s ostrejším plameňom a väčšou variabilitou farieb. Dodáva sa s drveným sklom, polienkami a kamienkami, ktoré je možné striedať.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri porovnaní jednotlivých modelov sme sa zamerali na nezávislé testy a skúsenosti spotrebiteľov, ktoré vyplývajú z dlhodobého používania produktov. Pri hodnotení elektrických krbov sme sa zamerali na vytvorenie čo najrealistickejšej ilúzie plameňa a plápolajúcich polienok a v neposlednom rade aj možnosti ohrevu. Krby ponúkajú rôzne možnosti nastavenia jasu, farieb a rýchlosti tak, aby pôsobili čo najautentickejšie. Dôležitý pri rozhodovaní je aj dizajn. Porovnanie parametrov a funkcií krbov považujeme pri výbere za najdôležitejšie. Prinášame prehľad základných a doplnkových funkcií, prednosti a nedostatky jednotlivých modelov, ktoré nás pri testovaní zaujímali najviac.

Výkon
Možnosť ohrevu a rýchlosť vykurovania
Realistická ilúzia plameňa
Ochrana proti prehriatiu
Diaľkové ovládanie
Stmievanie a nastavenie jasu
Časovač

Pri porovnávaní sme vychádzali zo slovenských aj zahraničných odborných zdrojov, ktoré sme doplnili o používateľské skúsenosti z portálov Heureka.sk, Alza.sk, Mall.sk či Hej.sk. Najširšiu škálu elektrických krbov rôznych prevedení ponúka známa nemecká značka Klarstein. Preto sa v našich recenziách objavuje najčastejšie.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických krbov

Elektrický krb vás v prvom rade zláka svojím dizajnom. Nielen ten je však rozhodujúci. Aby sme vám uľahčili prácu pri hľadaní toho najvhodnejšieho modelu, elektrické krby sme porovnali za vás. Naše porovnanie je nezávislé a nezaujaté. Nesnažíme sa zvýhodniť žiadneho výrobcu ani konkrétny produkt. Vysokú variabilitu považujeme pri správnom výbere za nevyhnutnosť.

Víťaz testu

Klarstein Lausanne

Vyhrievací výkon 1 000 alebo 2 000 W, manuálne aj diaľkové ovládanie, podsvietenie (7 rôznych farieb), dekoratívne kamene

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Lausanne charakterizuje elegantný dizajn a použitie tých najmodernejších technológii. Je vyrobený z vysoko kvalitného skla s lesklou povrchovou úpravou, ktoré je orámované lesklými plastami v čiernej alebo bielej farbe.

Klarstein Lausanne je určený na stenu, preto je dôležité si rozmyslieť, kam ho umiestnite. Jeho inštalácia je však nenáročná a montážna sada sa nachádza priamo v balení, čo považujeme za plus.

Krbu nechýba funkcia vyhrievania, úroveň výkonu vyhrievania je voliteľná. Vybrať sa dá z 2 možností – 1 000 alebo 2 000 W. Treba počítať s tým, že nejde o plnohodnotné kúrenie, krb je vhodný len ako doplnkové vykurovanie.

V balení sa nachádza diaľkové ovládanie, vďaka ktorému je ovládanie komfortné, avšak nechýba ani možnosť ovládania pomocou spínača na krbe. Chválime uveriteľnú ilúziu plameňa, ale aj možnosť zmeny osvetlenia pozadia. Na výber je 7 rôznych farieb.

Páči sa nám časovač, ktorý umožňuje nastaviť krb na týždeň dopredu. Bezpečnosť zabezpečuje integrovaná ochrana proti prehriatiu. Krb sa v prípade potreby sám vypne.

Rozmery sú kompaktné, krb má 88 x 57 x 14 cm a jeho hmotnosť dosahuje 16 kg. Prívodný kábel meria 160 cm, čo v prípade nástenného krbu nie je veľmi veľa, preto treba pri inštalácii zvažovať napájanie.

Pokiaľ vás krb Klarstein Lausanne zaujal, avšak hľadáte niečo luxusnejšie, zaujať vás môže elektrický krb od rovnakého výrobcu Lausanne Luxe. Vďaka prednej strane z brúsenej nehrdzavejúcej ocele vyzerá mimoriadne elegantne aj vo vypnutom stave. Zatiaľ čo Lausanne ukrýva v útrobach dekoratívne kamene, z ktorých vychádzajú plamene, Lausanne Lux ponúka ilúziu horenia polien.

Spotrebitelia oceňujú najmä kvalitné spracovanie, dizajn a funkčnosť celého krbu za prijateľnú cenu. Za nedostatok považujú slabšiu žiaru plameňa a váhu krbu, ktorá dá pri montovaní na stenu poriadne zabrať. Nájdu sa aj spotrebitelia, ktorým prekáža umiestnenie kábla.

Pozitíva

Jednoduchá montáž
Kvalitné spracovanie
Dobrá výhrevnosť

Negatíva

Vyššia hmotnosť 16 kg
Lesklé plasty sa nemusia páčiť každému
Slabšia žiara plameňa

Napájanie: 220 – 240 V/50 Hz ● Rozmery: 88 x 57 x 14 cm (Š x V x H) ● Dĺžka sieťového kábla: cca 160 cm ● Diaľkové ovládanie: áno ● Ohrev: áno

Cenový trhák

Bewello BW2020

Vyhrievací výkon 1 750 alebo 1 950 W, manuálne ovládanie, bez podsvietenia, dekoratívne polienka

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Viacfunkčný voľne stojaci elektrický krb Bewello BW2020 je určený na vykurovanie menších miestností. Má masívnu kovovú konštrukciu a stojí na pevných nohách. Krb vytvára realistické plamene a v útrobách skrýva kúsky dreva, pri ktorých nadobudnete pocit, že sedíte pri skutočnom ohni. Jas, stmievanie, rýchlosť ohňa a podsvietenie nenastavíte.

Pocit tepla elektrický krb vykúzli v miestnosti s max. rozlohou 30 m2. Napriek nízkej cene model umožňuje nastaviť vykurovací výkon v dvoch stupňoch (1 750 W, 1 950 W). Rozdiel vo výkonoch nie je taký výrazný, ako napr. pri krbe Klarstein Lausanne, čo je škoda. Teplotný rozdiel medzi 1. a 2. stupňom takmer nepocítite. Efekt plameňa je možné použiť nezávisle od funkcie vykurovania, čo znamená, že si krb môžete zapnúť aj v lete.

Reguláciu tepla zaisťuje zabudovaný termostat. Nastaviť ho môžete pomocou otočného ovládača. Bezpečnosť krbu zabezpečuje ochrana proti prehriatiu.

Nízka hmotnosť krbu umožňuje jeho jednoduchý presun. Pri rozmeroch 35 x 20 x 42,5 cm váži len 4,4 kg. Prívodný kábel meria 140 cm, čo sa nám zdá vzhľadom na to, že ide o krb určený na podlahu, dostatočné. Prevádzková teplota je 15 °C – 30 °C, krb je z nášho pohľadu vhodný skôr do pravidelne používaných miestností ako na temperovanie menej používaných izieb. Diaľkové ovládanie, žiaľ, chýba.

Krb nás oslovil najmä dizajnom, nízkou hmotnosťou a dostupnou cenou. Chýba variabilita nastavenia jasu, stmievania, rýchlosti ohňa a podsvietenia. Krb prioritne slúži na vykurovanie. Na vyčarovanie romantickej atmosféry je tento model dobrou voľbou. Pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom je napriek množstvu funkcií, ktoré ponúka, veľmi dobrý.

Pozitíva

Vysoký vykurovací výkon
Dobrý pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom

Negatíva

Chýba diaľkové ovládanie
Bez funkcie stmievania a podsvietenia
Nemá časovač

Napájanie: 220 – 240 V ● Rozmery: 35 x 20 x 42,5 cm ● Dĺžka sieťového kábla: 140 cm ● Diaľkové ovládanie: áno ● Ohrev: áno

Pre náročných

Aflamo Pride S165

Diaľkové ovládanie, podsvietenie (10 rôznych farieb), dekoratívne kamene/polienka/sklo, bez ohrevu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický krb Aflamo Pride S165 neponúka možnosť ohrevu, čo sa nám v danej cenovej kategórii zdá ako výrazný nedostatok. Krb je pekným dizajnovým doplnkom, avšak na doplnkové vykurovanie neposlúži.

Ponúka 3 farby plameňa (modrý, oranžový, oranžovo-modrý), 5 stupňov intenzity svetla a 4 rýchlosti plameňa, čo umožňuje širokú škálu nastavení. Rôznu kombináciu efektov jednoducho nastavíte pomocou diaľkového ovládača. Keďže ide o nástenný model, nie je prekvapením, že manuálne ovládanie chýba. Krb sa dá namontovať/zavesiť na stenu, ale aj zabudovať.

Aby krb pekne vynikol, potrebuje pri svojich rozmeroch (420 x 1 650 x 128 mm) veľa miesta. Vhodnou voľbou je skôr je do väčších miestností, v tých menších môže pôsobiť príliš okato a pútať priveľa pozornosti. Výrazným doplnkom sú dekoratívne kamienky, polienka a drvené sklo/kryštály, ktorých podsvietenie sa dá meniť. V prípade drveného skla je možnosť výberu z 10 farieb.

So skúsenosťami s Aflamo Pride S165 sa spotrebitelia zatiaľ nepodelili. Nás upútalo jeho moderné prepracovanie, nízka spotreba (12 W) a variabilita farieb. Sklamala predovšetkým absencia ohrevu a jeho vysoká cena. Variabilita efektov je pozoruhodná, rovnako ako možnosť výberu z polien, kamienkov a kryštálov.

Pozitíva

Ostrý plameň
Nízka spotreba
Variabilita farieb

Negatíva

Bez funkcie ohrevu
Vysoká cena

Rozmery: 420 x 1 650 x 128 mm ● Diaľkové ovládanie: áno ● Vykurovanie: Nie ● Diaľkové ovládanie: áno

Klarstein Chamonix

Vyhrievací výkon 1 000 alebo 2 000 W, manuálne aj diaľkové ovládanie, dekoratívne polienka, časovač

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Chamonix sa dizajnovo a veľkosťou približuje ku klasickým krbom najviac z testovaných modelov. Konštrukcia z pevného dreva upraveného bielym lakom je zárukou dlhej životnosti. Odradiť môžete viditeľné manuálne ovládanie, ktoré narúša priaznivý dojem z krbu. Na krbe nás oslovil priestor na umiestnenie fotografií či dekoratívnych predmetov, čo krbu pridáva na autentickosti. Pohodlné ovládanie všetkých funkcií zaisťuje aj jednoduché diaľkové ovládanie.

Zaujal nás dvojúrovňový teplovzdušný ventilátor s nižším 1 000 W alebo silnejším 2 000 W ohrevom. Na termostate stačí nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti a funkcia adaptívneho ovládania štartu krb automaticky zapne alebo vypne, aby udržal nastavenú teplotu. Časovač umožňuje nastaviť presné časy vykurovania na každý deň počas celého týždňa. Krb autentickým spôsobom imituje horiace drevo a simuluje žiaru plápolajúcich plameňov. Upraviť ich umožňuje funkcia stmievania. Viac funkcií krb, bohužiaľ, neponúka.

Teplotný rozsah sa nám javí ako dostatočný. Rozmedzie 15 – 30 °C je postačujúce pri vykurovaní na jeseň i v zime. Krb najlepšie funguje v miestnostiach do 40 m2. Rozmery (cca 109 x 102 x 37 cm) a hmotnosť (45 kg) ho predurčujú na pevné umiestnenie. Dĺžka kábla je cca 170 cm, čo je vyhovujúce.

Používatelia krbu oceňujú najmä jeho dizajn a rýchlosť ohrevu. Výrobca v popise uvádza, že krb je výkonný a nie je hlučný, ale skúsenosti používateľov hovoria niečo iné. Pri spustení ohrievania vydáva nepríjemné zvuky a pri vyššom stupni vykurovania je mierne hlučný.

Pozitíva

Dizajn a kvalita spracovania
Jednoduchá montáž

Negatíva

Zapnutie/vypnutie na prednej strane zariadenia
Vysoká hmotnosť
Nepríjemný zvuk pri zahrievaní ohrevného telesa

Napájanie: 220 – 240 V/50 Hz ● Rozmery: 109 x 102 x 37 cm (Š x V x H) ● Dĺžka kábla: 170 cm ● Hmotnosť: 45 kg ● Diaľkové ovládanie: áno ● Ohrev: áno

G21 Fire Lofty

Vyhrievací výkon 750 alebo 1 500 W, manuálne aj diaľkové ovládanie, sprievodné svetelné efekty, dekoratívne polienka

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do kategórie nástenných elektrických krbov patrí aj model G21 Fire Lofty. Má jednoduchý elegantný dizajn a kvalitné spracovanie. V porovnaní s nástenným krbom Klarstein Lausanne má oveľa nižší, aj keď dvojstupňový vykurovací výkon (750 a 1 500 W).

Krb sa dá vďaka možnosti použitia s ohrevom a bez ohrevu používať celoročne. Efekt s reálnym plameňom funguje v oboch prípadoch. Sprievodné svetelné efekty a intenzitu osvetlenia je možné nastaviť manuálne aj pomocou diaľkového ovládania. S ochranou proti prehriatiu je použitie krbu G21 Fire Lofty bezpečné. Väčšia hmotnosť (15 kg) môže byť prekážkou pri vešaní, ale vyváži ju časovo nenáročná montáž.

Aj v prípade tohto krbu sme zaznamenali výrazné hučanie pri spustení vykurovania. Nedostatkom je taktiež pískanie spínacieho zdroja, a to aj v pokojovom režime. Keď sa ho chcete zbaviť, krb treba manuálne vypnúť. V porovnaní s ostatnými testovanými modelmi má nižší vykurovaci výkon, ako doplnkové kúrenie v menších miestnostiach to však postačuje.

Používateľov krb presvedčil najmä dizajnom a možnosťou namontovať ho na stenu. Napriek nižšiemu vykurovaciemu výkonu oceňujú jeho rýchlosť. Problémom je hlučné vykurovanie a hlučný spínaný zdroj, ktorý píska aj v pokojovom stave. S týmito problémami sa spotrebitelia stretávajú opakovane. Niekomu to prekáža viac, inému menej.

Pozitíva

Jednoduchá montáž
Prijateľná cena

Negatíva

Pri zahrievaní hučí
V stave Stand By jemne píska

Hmotnosť: 15 kg ● Rozmery (Š x V x H): 58 x 88 x 16 cm ● Diaľkové ovládanie: áno ● Ohrev: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka elektrických krbov je veľmi pestrá. Vybrať si môžete z cenovo prístupnejších modelov s obmedzeným množstvom funkcií, ale aj drahších krbov s najmodernejšími technológiami, ktoré ponúkajú rôzne kombinácie osvetlenia, intenzity a rýchlosti plameňa či možnosť vykurovania. Ak vás medzi recenziami neoslovil žiadny model, možno vás presvedčia ďalšie typy elektrických krbov v modernom alebo tradičnom prevedení.

Dobrou voľbou do moderných domácností je nástenný elektrický krb Aflamo Albion 33 s modernou LED technológiou. Má nízku spotrebu a dodáva sa s polienkami. Efekt plameňa môžete využívať nezávisle na ohrievaní. Ponúka až 4 stupne intenzity svetla. Diaľkové ovládanie a zabezpečenie pred prehriatím sú samozrejmosťou. 

Klarstein Lienz je vyrobený z polykameňa. Jemné svetlo realisticky imituje plamene a tlejúce polená. Má dvojstupňovú funkciou vyhrievania a časovač. Ovláda sa na displeji alebo pomocou diaľkového ovládania. Tento krb je spojením tradičného prevedenia krbu, kvalitného spracovania a prijateľnej predajnej ceny.

Klarstein Studio Light & Fire zaujme elegantným dizajnom. Jemné svetlo imituje mihotavé plamene a praskajúce uhlíky. LED plamienky plápolajú nezávisle od funkcie vyhrievania. Teplo zabezpečuje teplovzdušný ventilátor s nastaviteľným 1 000 alebo 2 000 W výkonom. Keramické polená a robustná skriňa z MDF dosky mu dodávajú realistický vzhľad.

Elektrický krb Klarstein Etna Pozzolana s jedinečným dizajnom pomocou jemného svetla plameňov a uhlíkov vyžaruje príjemnú, romantickú atmosféru. Plamene môžete zapnúť aj nezávisle na vyhrievaní s maximálnym výkonom 1 800 W. Ovládanie je veľmi jednoduché a prebieha priamo na krbe alebo prostredníctvom diaľkového ovládača.

Hornú časť elegantného elektrického krbu Klarstein Studio 10 tvorí stabilná sklenená platňa na 4 kovových podperách. Krb ponúka realistickú žiaru plameňov v rôznych úrovniach aj nezávisle od funkcie ohrevu. Výkon teplovzdušného ohrievača je možné nastaviť na 900 W alebo 1 800 W. Ovládanie sa realizuje priamo na krbe alebo pomocou diaľkového ovládania.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

K hlavným aspektom, ktoré dokážu výber elektrického krbu ovplyvniť, patrí spokojnosť zákazníkov, ktorí majú s produktom osobnú skúsenosť, a predajnosť samotného produktu. Prinášame vám prehľad najpredávanejších elektrických krbov na Slovensku, ktoré spájajú kvalitu s prijateľnou cenou. Údaje predajnosti zozbieral portál Heureka.sk a my ich vzhľadom na nutnosť aktuálnosti pravidelne obnovujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Aga MR9002 5* Zobraziť produkt
Aga MR8106 5* Zobraziť produkt
Bewello BW2015 5* Zobraziť produkt
Klarstein Galeras 5* Zobraziť produkt
Klarstein Bern 5* Zobraziť produkt

Elektrické krby plnia funkciu skutočných krbov, ale oheň v nich založíte bez dymu a iskier. Sú vhodné do bytu i domu, do menších aj väčších miestností. Slúžia nielen na okrasu, ale aj na vykurovanie. Pozrite sa, na ktoré parametre a funkcie by ste sa mali pri kúpe elektrického krbu zamerať, aby splnil všetky vaše očakávania. V závere návodu nájdete orientačný prehľad cien.

Ako vybrať elektrický krb

  • Typy elektrických krbov
  • Inštalácia
  • Vykurovací výkon
  • Hlučnosť
  • Celoročné využitie
  • Ovládanie
  • Bezpečnostné prvky
  • Vlastnosti a funkcie krbu
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy elektrických krbov

Na trhu sa stretnete s krbmi s teplovzdušným ventilátorom, ktoré vykúria približne 40 m2 a infračervenými krbmi, ktoré slúžia na vykúrenie väčších, približne 90 m2 miestnosti. Pre spotrebiteľov sú prístupnejšie práve krby s teplovzdušným ventilátorom, na ktoré sme sa v našom závode zamerali.

Na stenu i na podlahu

Na výber máte krby na zavesenie/zabudovanie do steny a voľne stojace krby. Veľkou výhodou samostatne stojacich krbov je premiestňovanie a jednoduchá inštalácia. Postavíte ich do miestnosti, ktorú potrebujete vykúriť, zapnete do elektrickej zásuvky a hneď sú pripravené na používanie. Nástenné krby majú zas viac funkcií, ktoré môžete navzájom kombinovať, avšak ich umiestnenie je trvalejšie a vyžaduje menšie stavebné zásahy. Krby na stenu sú elegantné a majú moderný dizajn. Väčšinou sa vyrábajú v čiernom a bielom prevedení. Viac vyniknú v modernej domácnosti.

Inštalácia elektrických krbov

Zapojenie voľne stojacich krbov je veľmi jednoduché. Väčšinou sú dodávané v celku. Pri niektorých typoch treba primontovať nožičky či rukoväte. Keď je krb pripravený, stačí ho zapojiť do elektrickej zásuvky a hneď začať používať.

Krby na stenu treba najskôr poriadne upevniť. Vŕtaniu do steny sa pravdepodobne nevyhnete. Hmotnosť týchto krbov je pomerne vysoká, dosahuje aj 16 kg. S ich zavesením si preto sami neporadíte. Inštalujú sa pomocou držiakov, podobne ako televízory.

Inštalácia elektrického krbu

Elektrické krby zabudovateľné do steny vzhľadom pripomínajú klasické krby. Môžu byť zabudované do steny a obložené drevom či kameňom alebo v prevedení krbovej vložky. Elektrická krbová vložka sa najčastejšie používa v prípade, že elektrický krb ako moderné riešenie nahrádza krb na tuhé palivá.

Vykurovací výkon – parameter, ktorý zaváži

Elektrický krb s vykurovaním je najčastejšie prídavným zdrojom tepla. Ako primárny zdroj ho využijete len vtedy, keď sa nečakane ochladí na jar alebo na jeseň. Elektrické krby s teplovzdušným ventilátorom sú určené na vykurovanie menších (30 – 40 m2) miestností. Výkon jednotlivých krbov sa pohybuje v rozpätí 750 až 1 500 – 2 000 wattov. Čím vyšší výkon, tým lepšie možnosti vykurovania.

Krby najčastejšie ponúkajú dva stupne vykurovania, ktoré je možné nastaviť manuálne alebo pomocou diaľkového ovládania. Stálu teplotu v miestnosti pomôže udržať termostat, ktorý je priamo zabudovaný v krbe.

Hlučnosť by nemala byť vysoká

Niektoré teplovzdušné ventilátory sú pri spustení a prevádzke hlučnejšie. Prijateľné sú hodnoty okolo 20 dB (hluk zodpovedajúci šepkaniu), s takýmito nízkymi hodnotami sa však pri elektrických krboch stretnete zriedka. Pri vyšších už zbystrite pozornosť, pretože počas dňa vám 50 dB vadiť nebude, v noci však už áno. Ide o údaj, ktorý výrobca zvyčajne v popise výrobku neuvádza, preto si pred kúpou overte, čo na daný typ krbu hovoria používatelia, aby vás hučanie nevyrušovalo.

Celoročné využitie bez úniku tepla

Efekt plameňa funguje aj bez vykurovania, čo znamená, že z plápolajúcich polienok sa môžete tešiť celoročne. Osvetlenie bez ohrevu nie je samozrejmosťou, preto si túto možnosť v prípade plánovaného celoročného využitia krbu treba pri výbere všímať. Väčšina modelov na bezproblémový chod vyžaduje štandardných 120 voltov, väčšie modely majú väčší výkon a môžu vyžadovať viac napätia. Overte si, či to elektrická zásuvka vo vašom domove zvládne. Tradičným krbom uniká veľa tepla cez komín. Pri elektrických krboch takýto únik tepla nehrozí.

Elektrický krb výhrevný výkon

Mechanické alebo diaľkové ovládanie

Elektrický krb môžete ovládať manuálne, tlačidlami, ktoré sú priamo na zariadení alebo pomocou diaľkového ovládača. Niektoré krby diaľkové ovládanie nemajú. Vystačiť si musíte s jednoduchým manuálnym ovládaním, ktoré je zvyčajne na zariadení diskrétne skryté, aby krbu zbytočne nekazilo celkový dojem. Takéto ovládanie je typické pre krby pripomínajúce malé piecky, väčšina nástenných modelov diaľkovým ovládačom disponuje. Ak je ovládanie na diaľku pre vás podstatné, vyberajte si primárne z nástenných modelov.

Aj elektrický krb musí byť bezpečný

Medzi bezpečnostné prvky, s ktorými sa pri elektrickom krbe stretnete najčastejšie, patrí funkcia Cool-to-touch (studený na dotyk), ktorú ocenia najmä rodiny s deťmi a milovníci domácich zvierat. Pri ochrane proti prehriatiu má krb zabudovaný vypínač, ktorý ohrievač vypne hneď, keď sa začne prehrievať. Sám sa vypne pri určitej teplote, čo je pre jeho bezpečné fungovanie veľmi dôležité. Pri každom elektrickom krbe by mala byť ochrana proti prehriatiu samozrejmosťou.

Ilúzia ohňa, podsvietenie či funkcia stmievania

Na vytvorenie dokonalej ilúzie ohňa a plápolajúcich polienok môžete využiť rôzne funkcie, ktoré krb ponúka. Plusom sú bočné podsvietenie krbu s možnosťou výberu farby, funkcia stmievania na vytvorenie plameňov s rôznym stupňom ich reálnej podoby, ale aj výber podkladu (polienka, kamene, sklo), na ktorom plamene horia. Reprodukcia plameňa závisí od celkového spracovania krbu, čo sa odráža aj na vyššej cene. S technológiou 3D elektrický krb vytvorí ilúziu ohňa, ktorá ten skutočný pripomína najviac. Keď chcete efekt elektrického krbu znásobiť, vyberte si elektrický krb so zabudovaným reproduktorom, ktorý prehráva zvuk praskajúceho ohňa. Opomenúť nemôžeme ani možnosť výberu intenzity svetla/jasu a rýchlosti plameňa. Pri výbere sa odporúčame zamerať na časovač, ktorý vám umožní presne nastavovať časové úseky a intervaly, v ktorých sa bude elektrický krb zapínať a vypínať.

Elektrický krb s diaľkovým ovládaním

Cena elektrických krbov nie je privysoká

O cene elektrických krbov rozhoduje dizajn a jeho celkové prevedenie, vykurovací výkon a doplnkové funkcie, ktoré prispievajú k maximálnej imitácii skutočného krbu. Nájdete ich v rôznych cenových kategóriách. Krby za 70 € majú nižší vykurovací výkon a obmedzené množstvo doplnkových funkcií. Sú vhodné pre používateľov, ktorí s elektrickým krbom nemajú skúsenosti a chcú zistiť, či krb nájde uplatnenie aj v ich domácnosti. 

Náročnejší používatelia sa môžu zamerať na vyššiu cenovú kategóriu, ktorá sa pohybuje na úrovni 200 – 450 €. Krby majú kvalitnejšie prevedenie, detailnejšie vypracovanie, väčší vykurovací výkon a viac doplnkových funkcií, vrátane nastavení plameňa, ktoré sa dajú kombinovať. V ponuke sú aj drahšie elektrické krby s najmodernejšími technológiami a nízkou spotrebou. V niektorých prípadoch slúžia len ako dekorácia, ktorej chýba vykurovanie.

Vedú elektrické krby značky Klarstein

Najväčší výber elektrických krbov má nemecká značka Klarstein. Ide o známeho a spotrebiteľmi overeného výrobcu, ktorý sa venuje výrobe rôznych spotrebičov. Ponúka elektrické krby v modernom, ale aj tradičnom prevedení s množstvom doplnkových funkcií a v rôznych cenových kategóriách. Za spomenutie stoja aj elektrické krby Bewello a značka Aflamo, ktorá sa zameriava na výrobu krbov vyšších cenových kategórií, ktoré zaujmu dizajnom, veľkosťou, skvelými možnosťami usporiadania v modernom aj klasickom interiéri. Ku klasickým výrobcom elektrických krbov sa radí aj značka Dimplex. Jej modely ponúkajú realistickú ilúziu plameňa, zaujímavý dizajn a funkcie.

Otázky a odpovede – FAQ

Pri kúpe elektrického krbu sa vynára množstvo otázok, na ktoré spotrebitelia hľadajú odpovede. Máte otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď v článku? Neváhajte a položte nám ich v komentároch. Reagovať na ne budeme pravidelne, aby sme spoločne pomohli čo najširšej skupine používateľov.

Elektrický krb je možné umiestniť aj do panelákových bytov a kancelárií. Neprodukuje žiadny dym, nepotrebuje komín. Jeho inštalácia je jednoduchá a nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Používať ho môžete celoročne. Efekt plameňov funguje nezávisle od vykurovania.

Voľne stojací krb môžete premiestniť kedy sa vám zachce. Vo svojej blízkosti potrebuje len elektrickú zásuvku, aby ste ho mali kde zapojiť. Pri zabudovanom krbe si treba dobre rozmyslieť, kam ho umiestnite. Keď ho zabudujete, hýbať s ním už nebudete. Jeho veľkou výhodou je to, že reálny krb pripomína najviac. Krby na stenu upevníte pomocou držiakov, ktoré je nutné navŕtať. Často ich tiež premiestňovať nebudete. 

Medzi najobľúbenejšie patria elektrické krby nemeckej značky Klarstein. Vyrábajú ich v rôznych prevedeniach a cenových kategóriách. Na svoje si prídu nároční aj menej nároční používatelia.

Lacná kvalita

Klarstein Meran

Vyhrievací výkon 950 alebo 1 850 W, manuálne ovládanie, bez podsvietenia, dekoratívne polienka

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický krb Meran od spoločnosti Klarstein s masívnou konštrukciou a veľkým okienkom prináša realistickú ilúziu plameňa a tlejúcich polien, ktoré fungujú aj nezávisle od funkcie vykurovania. Jedinečný dizajn krbu Klarstein Meran pôsobí elegantnejšie ako krb Bewello BW2020 a výhodou je aj výber čierneho a bieleho prevedenia.

Vykurovanie s výkonom 950 alebo 1 850 W je porovnateľné s krbom Klarstein Kaprun. Termostat na požadovanú teplotu jednoducho nastavíte otočným regulátorom. Ovládanie je priamo na zariadení, skryté za dvierka kozubu. Diaľkové ovládanie chýba, čo pri tomto type krbu nepovažujeme za veľké mínus.

O bezpečnosť sa stará ochrana proti prehriatiu, ktorá by mala byť bežnou súčasťou každého takéhoto zariadenia. Nastavenie jasu a osvetlenie krb neponúka, ale ich neprítomnosť bez problémov nahradí funkcia InstaFire, ktorá okamžite vytvára dojem praskajuceho ohňa. Vďaka prijateľným rozmerom (39 x 55 x 26 cm) a nízkej hmotnosti (6,5 kg) sa dá krb jednoducho a rýchlo premiestňovať.

Výrobok spotrebitelia oceňujú najmä pre jeho prirodzený vzhľad a nízku hmotnosť, ktorá uľahčuje manipuláciu. Sú spokojní s kvalitou spracovania, efektom a funkčnosťou celého krbu. Veľkým pozitívom je jednoduché ovládanie, aj keď len na zariadení. Negatívne recenzie súvisia len s miernym hučaním ventilátora pri ohreve, ale to sa dá za tú cenu prehliadnuť.

Pozitíva

Prirodzený vzhľad
Jednoduchá manipulácia
Pomer cena/kvalita

Negatíva

Bez diaľkového ovládania
Pri funkcii ohrev hučí

Napájanie: 220 – 240 V/50 Hz ● Rozmery: približne 39 x 55 x 26 cm (Š x V x H) ● Hmotnosť: približne 6,5 kg ● Diaľkové ovládanie: nie ● Ohrev: áno

Náš TIP

Klarstein Kaprun

Vyhrievací výkon do 1 800 W, manuálne aj diaľkové ovládanie, Open Window Detection, dekoratívne polienka

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Kaprun je vyrobený z umelého kameňa Polystone, preto je od skutočného krbu takmer na nerozoznanie. Do ilúzie, ktorú vytvára, dokonale zapadá jemné svetlo napodobňujece skutočné plamene a tlejúce polená. Energeticky úsporné LED plamene fungujú aj nezávislé od vykurovania. Jas plameňov si môžete nastaviť.

Nemilo nás prekvapilo, že krb nemá farebné podsvietenie. Hoci to jeho jedinečný rustikálny kamenný dekor nevyžaduje, možnosť zmeny farby podsvietenia nám chýbala. Potešujúce je dvojstupňové vykurovanie s výkonom do 1 800 W, ktoré je však o nižšie ako pri krbe Klarstein Lausanne či krbe Klarstein Chamonix.

Nastaviteľný časovač umožňuje zariadenie naprogramovať až na týždeň dopredu, čo chválime. Časovač väčšinou chýba krbom s manuálnym ovládaním, ako napr. krbu Bewello BW2020. Vstavaný termostat meria aktuálnu teplotu v miestnosti a vďaka detekcii otvoreného okna Open Window Detection rozpozná rýchly pokles teploty a sám sa vypne. Krb je možné ovládať manuálne, ale aj prostredníctvom diaľkového ovládača, ktorý sa nachádza v balení. Rozmery krbu sú 60 × 66 × 22 cm, čo je pomerne málo, keďže by malo ísť o repliku klasického krbu. Hmotnosť je primeraná (18,9 kg).

Spotrebiteľov láka najmä svojím jedinečným rustikálnym kamenným dekorom, ktorý dokonale zapadne do každého interiéru a jednoduchou obsluhou. Verná ilúzia plameňa dokonca prekonala ich očakávania. Intenzita plameňa je silná, ale je možné ju meniť. Napriek tomu, že je pri vykurovaní hlučnejší a reakcia diaľkového ovládania je trochu dlhšia, patrí k najlepšie hodnoteným elektrickým krbom. Vyššia cena je investíciou, ktorá sa pri jeho spracovaní a funkciách určite oplatí.

Pozitíva

Jedinečný dizajn
Skvelý pomer ceny a kvality
Verná ilúzia plameň

Negatíva

Pri vykurovaní je hlučnejší
Dlhšia reakcia diaľkového ovládača

Napájanie: 220 – 240 V/50 Hz ● Rozmery: cca 60 × 66 × 22 cm (Š × V × H) ● Hmotnosť: cca 18,9 kg ● Diaľkové ovládanie: áno ● Ohrev: áno

Klarstein St. Moritz

Vyhrievací výkon do 1 800 W, manuálne ovládanie, nastaviteľný jas plameňa, dekoratívne polienka

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Voľne stojaci krb St. Moritz je vyrobený v peknom rustikálnom štýle. Na rozdiel od podobného krbu Bewello BW2020 či od Klarstein Meran nie je dodávaný v zloženom stave. Montáž je síce jednoduchá, ale jednotlivé časti nesedia presne. Krb nádherne simuluje žiaru plameňov.

Výkon je možné nastaviť v dvoch krokoch až do 1 800 W, čo je porovnateľné s ostatnými krbmi tohto typu. Vyhrievanie riadi spínač a otočný regulátor. Sú štýlovo skryté za panelom, ktorý pripomína klapku kachieľ. Manuálne ovládanie je na viditeľnom mieste len na krbe Klarstein Chamonix. Diaľkové ovládanie pri krbe Klarstein St. Moritz chýba, čo je však pri tomto type bežné, preto to nevnímame ako mínus. Krb sa vyrába v čiernom a bielom prevedení.

Krb považujeme za výkonný, vhodný je do miestností s rozlohou do 40 m2. Ilúzia plameňov je upokojujúca, jas plameňa sa dá nastaviť, čo chválime. Napriek tomu, že výrobca označuje tento model za tichý, pravdou je, že teplovzdušný ventilátor hučí. Počas noci to môže byť rušivé.

Krb sa spotrebiteľom veľmi páči dizajnovo a oceňujú aj realistickú ilúziu plameňov. Vytýkajú mu problém s montážou nôh a skrutkami, ktoré nesedia presne. Pri používaní prekáža hučanie a cez vetracie otvory v zadnej časti presvitá veľa svetla, ktoré kazí celkový dojem. Krb patrí k cenovo prístupným, preto mu spotrebitelia čo to prepáčia.

Pozitíva

Jednoduchá obsluha
Priaznivá cena

Negatíva

Doska od teplovzdušného ventilátora sa prehrieva
Jednotlivé časti nesedia presne
Ventilátor je veľmi hlučný

Napájanie: 220 – 240 V ● Rozmery: cca 38 x 59 x 26 cm (Š x V x H) ● Hmotnosť: cca 14 kg ● Diaľkové ovládanie: nie ● Ohrev: áno

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(89.2%)

Komentáre
Kornélia 16.Jul.2022

Veľmi lacný a krásne vyzerajúci krb je Bewello BW2020. Vytvára realistické plamene a obsahuje tlejúce kúsky dreva, je to dizajnová záležitosť, ale tiež je možné ho použiť na kúrenie. Teším sa na zimné večery, keď budem pri ňom sedieť a vychutnávať si romantickú atmosféru. Sú tu dva stupne výkonu, samozrejme, výkon nie je až tak veľký, ale na príjemnú atmosféru v menšej miestnosti to úplne stačí. Páči sa mi, že je tu zabudovaný termostat a krb je pomerne nehlučný.

Odpovedať

Zitka 16.Jul.2022

Klarstein Bern Smart je pekne urobený elektrický krb. Efekty plameňov sú dostatočné. Páči sa mi, že ho môžem pustiť aj bez kúrenia. Krb je možné vybrať z rámu a prerobiť napríklad do steny alebo do iného rámu, ktorý si urobíte či kúpite. Plus dávam za jednoduché ovládanie. Je možné nastaviť si aj čas kúrenia. Je to kvalitný výrobok, ktorý môžem odporučiť.

Odpovedať

Roman J. 17.Jul.2022

Krb G21 Fire Lofty je pekný a estetický, cena bola tiež fajn, ale v pohotovostnom režime nepríjemne píska a tento zvuk je dosť rušivý, napríklad aj pri pozeraní TV. Montáž bola jednoduchá. Ovládač je fajn - minimalistický. Druhýkrát som tento krb už nekúpil. Ešte dodám, že má dvojstupňový výkon (750 a 1500 W), v porovnaní s inými elektrickými krbmi je to dosť malý výkon.

Odpovedať

Silvia 30.Jul.2022

Klarstein Chamonix je krásny krb a najviac sa mi páči, že plamene vyzerajú ako reálne. Krb je kvalitne spracovaný, dodáva domovu pekné a príjemnú atmosféru. Plusom je jednoduchá montáž, mínusom vysoká hmotnosť a nepríjemný zvuk pri zahrievaní, ale potom už tento zvuk nie je počuť. S výberom som maximálne spokojná.

Odpovedať

Radka 11.Aug.2022

Na krbe Klarstein Meran sa mi páči prirodzený vzhľad, nízka hmotnosť, ľahká manipulácia aj jednoduché ovládanie. Aká je reálna spotreba neviem posúdiť, ale myslím, že nie veľká. Pri funkcii ohrev trošku hučí, podobne ako ventilátor, ale nie je to nič strašné. Krb má len 4,5 kg, čiže sa ľahko premiestňuje aj žene. Odporúčam, aj keď ešte by som uvítala diaľkový ovládač, ale to je len drobnosť. Inak je pomer ceny a kvality výborný.

Odpovedať

Denis 11.Aug.2022

Klarstein Lausanne má pekný dizajn a spĺňa svoj účel. Používame ho od jesene do jari a dokáže príjemne zahriať a vytvoriť krásnu romantickú atmosféru. Krb vybrala manželka a aj ona je s ním veľmi spokojná. Mínusom je vyššia hmotnosť, slabšia žiara plameňa a lesklé plasty, na ktorých sa zachytávajú odtlačky prstov. Inak je krb kvalitne spracovaný.

Odpovedať

Simona 17.Oct.2022

Aflamo Pride S165 má ostrý plameň a nízku spotrebu. Oceňujem variabilitu farieb, celkové moderné spracovanie... Sklamala najmä absencia ohrevu a dosť vysoká cena. Ale tak to sme vedeli už pred kúpou, že ide o drahý produkt. Inak spokojnosť, ovládanie je na diaľkové, čiže pohodlné.

Odpovedať

Matej 18.Oct.2022

Kúpili sme si Klarstein Lausanne a je to super výrobok. Má pekný dizajn, spĺňa svoj účel, dokáže pekne zahriať a vytvára v domácnosti krásnu atmosféru. Už sa tešíme na zimné večery, kedy ho budeme využívať naplno. Dobre sa pri ňom relaxuje. Oceňujem jednoduchú montáž, kvalitné spracovanie a dobrú výhrevnosť. Mínusom je vyššia hmotnosť, slabšia žiara plameňa či fakt, že lesklé plasty sa nemusia páčiť každému. Ide o vec vkusu.

Odpovedať

Hugo 04.Jan.2023

Klarstein Kaprun je pekný krb a hlavne sa jednoducho obsluhuje. V obývačke je pekným estetickým doplnok a zároveň je aj praktickým, lebo vytvorí príjemné teplo. Dizajn je naozaj jedinečný, čo mu dodáva svoje špecifické čaro. Myslím si, že pomer ceny a kvality je viac než dobrý a najviac nás potešila verná napodobnenia plameňa. Ako mínusy vnímame, že diaľkový ovládač má občas dlhšiu odozvu a pri vykurovaní je krb hlučnejší, ale nie je to nič strašné.

Odpovedať