Granule pre psov

Najlepšie granule pre psov 2024 + recenzie

Dostatočné množstvo pohybu a vyvážená strava sú prvkami vplývajúcimi nielen na zdravý život ľudí, ale i našich najlepších priateľov, a teda psov. V nasledujúcom článku prinášame výber najlepších granúl pre psov, vďaka ktorým vám budú vaši štvornohí miláčikovia prosperovať. Tiež sme priložili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere tých správnych granúl pre vášho psa.

Publikované: 16.01.2023
Aktualizované: 25.04.2024

Aké granule pre psov kúpiť?

Pre detailne zameraných spotrebiteľov sú ako stvorené naše dlhé, podrobné recenzie, ktoré obsahujú všetky potrebné informácie pre výber tých správnych výrobkov. Ak však patríte k typu ľudí, ktorým postačia základné dáta, nižšie prinášame krátky prehľad kľúčových parametrov vybraných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Eminent Dog Puppy 5* Zobraziť produkt
Brit Premium Sensitive Lamb 5* Zobraziť produkt
N & D LG Dog Adult 5* Zobraziť produkt

Najpredávanejšie
Brit Premium by Nature Sensitive Lamb

Brit Premium by Nature Sensitive Lamb

Granuly pre všetky plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je jahňacie mäso, 26 % proteínov, 13 % tukov

Zobraziť viac info

Prémiové suché krmivo značky Brit je určené pre dospelé psy všetkých veľkostí. Väčšinovo sa skladá z proteínovej zložky vo forme jahňacieho mäsa, pričom zdravým dodatkom je aj lososový olej, vďaka ktorému psy nadobúdajú krásnu lesklú srsť a zdravú kožu. Absencia obilnín v receptúre robí z týchto psích granúl stravu vhodnú pre psov s alergiami a potravinovými intoleranciami. Obsah ovocia a korenín prospieva dobrému tráveniu, zatiaľ čo schránky kôrovcov sú ideálné pre zdravé psie kĺby, šľachy a chrupavky.

Cenový trhák
Eminent Dog Puppy

Eminent Dog Puppy

Granuly pre malé a stredné plemená, vhodné pre šteňatá a gravidné a laktujúce sučky, väčšinovou zložkou je hydinové mäso, 30 % proteínov, 17 % tukov

Zobraziť viac info

Špeciálne granule pre šteňatá malých a stredných plemien, ale tiež gravidné a laktujúce sučky obsahujú receptúru spĺňajúcu všetky požiadavky mladého organizmu. Hydinové mäso a rybací tuk dodávajú šteňatám dostatok energie, pričom vyvážený pomer vitamínov a minerálov podporuje ich správny rast a vývin. V prípade tejto značky si môžete byť istí, že krmivá neobsahujú chemické farbivá, umelé konzervanty či sóju.

Náš TIP
N & D LG Dog Adult Medium & Maxi Lamb & Blueberry

N & D LG Dog Adult Medium & Maxi Lamb & Blueberry

Granuly pre stredné až veľké plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je jahňacie mäso, 37 % proteínov, 18 % tukov

Zobraziť viac info

Vyvážené krmivo bez obilnín s jahňacinou a čučoriedkovým práškom obsahuje živiny dôležité pre dospelých psov stredných až veľkých plemien. Vďaka nízkemu glykemickému indexu slúži krmivo ako prevencia pred obezitou a diabetom. Prírodné antioxidanty prítomné v čučoriedkach umožňujú prírodnú konzerváciu krmiva, zatiaľ čo vysoký obsah kvalitných vitamínov pridávaných do receptúry „za studena“ zaručuje dlhšiu trvanlivosť granúl.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Prevažujúci obsah živočíšnych zdrojov, absencia alergénov či celkové zloženie a veľkosť granúl hrajú veľkú rolu pri výbere toho správneho krmiva pre vášho psa. Všetko však závisí aj od daného plemena, veľkosti v dospelom veku jedinca, každodennej fyzickej aktivity, ale tiež od zdravotného stavu vášho psa. Preto sme si určili čo najvšeobecnejšie kľúčové faktory, ktoré môžu rozhodnúť vo výbere suchého krmiva a ktoré nás budú sprevádzať počas testu, porovnávania a hodnotenia vybraných produktov.

Prevaha živočíšnych zdrojov
Absencia častých alergénov
Energetická hodnota
Zloženie krmiva
Veľkosť granúl
Objem balenia
Cena

Vyššie uvedené parametre zúžili výber na tie najlepšie granule, ktoré sa momentálne nachádzajú na našom trhu. Medzi top granuly sa zaradilo hneď niekoľko rozličných značiek, pričom prevažovali najmä Eminent Brit, no k najlepším sa pridali aj prémiové granule Royal CaninPurina či Acana. Všetci výrobcovia majú svoju jedinečnú receptúru a špecialitu, ktorou sa snažia získať si psie žalúdky po celom svete, no v našom teste sme sa odrážali najmä od vytýčených parametrov a recenzií spotrebiteľov dostupných na renomovaných portáloch Heureka.skMall.skAlza.sk Hej.sk. Granuly pre psy v našom teste sa líšia zložením, a teda receptúrou, určením pre istú skupinu štvornohých miláčikov, ale i príslušnosťou do rozličných cenových relácií.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie granúl pre psov

Skompletizovaniu nasledujúcich detailných recenzií predchádzalo niekoľko hodín hĺbavého štúdia dostupných informácií o najdôležitejších parametroch a analýza silných a slabých stránok zhrnutých vo veľkom počte spotrebiteľských recenzií, vďaka čomu sme mohli produkty následne porovnať, zhodnotiť a prípadne im priradiť príslušný štítok. Pre rôzne špecifikácie produktov nebolo možné určiť jedinečného víťaza testu, hoci ostatné štítky sme rozdelili na základe dostupných informácií a vlastného uváženia. Recenzie neslúžia ako reklama. Skôr slúžia ako detailné zhrnutie vytýčených parametrov, ktoré môžu v konečnom dôsledku vplývať na vaše finálne rozhodnutie.

Najpredávanejšie

Brit Premium by Nature Sensitive Lamb

Granuly pre všetky plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je jahňacie mäso, 26 % proteínov, 13 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V prípade prémiových granúl Brit pre dospelých psov všetkých plemien ide o väčšinovú zložku v podobe jahňacieho mäsa. Vysoký obsah vykostenej (20 %) a sušenej (15 %) jahňaciny je vynikajúcim prírodným zdrojom proteínov pre psí organizmus. Živočíšne bielkoviny a prírodné zdroje vitamínov podporujú imunitu a celkové zdravie psa. Veľkou výhodou týchto českých granúl pre psov je absencia lepku, a teda obilninových alergénov, vďaka čomu sú granuly vhodné pre psov s citlivým trávením. V krmive sa nanajvýš nachádza ovos, a teda bezlepková obilnina, ktorej vysoká nutričná hodnota dodáva psom veľa energie.

Dokonalej funkcii srdca, zdravej koži a hebkej lesklej srsti prospieva lososový olej, ktorý je prírodným zdrojom omega-3 mastných kyselín. V zložení môžete okrem týchto ingrediencií nájsť aj rôzne ovocie, ako napríklad sušené jablká a citrusy, ale i bylinky, ako klinček, rozmarín a kurkuma, ktoré prospievajú dobrému tráveniu. Zloženie týchto granúl pre psov totiž podporuje optimálny stav črevnej mikroflóry. Ideálnou zložkou pre zdravé kĺby, šľachy a chrupavky vášho psa sú schránky, resp. ulity kôrovcov obsahujúce veľmi potrebný kolagén.

Bezobilninové granule sú vhodné pre psov s alergiou, avšak nie každému štvornohému jedincovi prospievajú. Niektorým môže vôňa, samotná chuť či veľkosť granúl vyhovovať, iným nie. Mnoho závisí od preferencií vášho psa, no vysoký obsah mäsa v tomto psom krmive je obrovskou výhodou. Veľkosť balenia bohato postačuje na jeden mesiac, no mnohých môže odradiť vyššia cena v porovnaní s kuracími granulami totožnej značky. Ako pri väčšine dlhodobo vyrábaných produktov, aj v tomto prípade je možné, že sa kvalita časom zhoršila, a to vo forme neustále inej veľkosti a konzistencie granúl. To však nemení nič na tom, že pomer ceny a kvality ingrediencií je viac než uspokojujúci.

Pozitíva

Vhodné pre citlivé zažívanie
Krmivo bez obilnín – grain free
Dobré zloženie – veľa mäsa

Negatíva

Otváranie balenia je zložitejšie
Vyššia cena ako za kuracie balenie
Nekonzistentná kvalita krmiva

Väčšinová zložka krmiva: jahňacie mäso ● Energetická hodnota: 3 660 Kcal/kg ● Grain free: áno ● Percento proteínov: 26 % ● Percento tukov: 13 % ● Veľkosť plemena: všetky ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 15 kg ● Ďalšie zložky: ryža, kurací tuk, lososový olej, sušené jablká, kolagén, pivovarské kvasnice, ulity kôrovcov

Cenový trhák

Eminent Dog Puppy

Granuly pre malé a stredné plemená, vhodné pre šteňatá a gravidné a laktujúce sučky, väčšinovou zložkou je hydinové mäso, 30 % proteínov, 17 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Špeciálna receptúra je určená pre gravidné a dojčiace sučky, no vhodná je aj ako granule pre šteňatá malých a stredných plemien, ktorých mladý organizmus vyžaduje špecifické zložky pre správny rast a vývin. Túto funkciu zastáva komplex vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Medzi vitamíny prítomné v granulách Eminent patria najmä vitamín A pre rast, plodnosť a imunitu, vitamín B2 dopomáhajúci správnemu tráveniu, ale tiež vitamín B6 prospešný pre nervovú sústavu mladého jedinca.

Eminent granule, na rozdiel od jahňacích granúl Brit Premium by Nature Sensitive Lamb, obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny pôvodom z hydinového mäsa, pričom aj 17 % tuku pochádza najmä z hydiny. Druhým zdrojom tukov je kokosový olej dodávajúci dostatok energie pre šteňatá a dojčiace sučky. Pri krmivách značky Eminent je zaručené, že nebudú obsahovať sóju, chemické farbivá, umelé konzervanty, ale ani hovädzie a bravčové mäso. Pre vyvíjajúce sa mláďatá sú najpotrebnejšie látky prospešné pre správnu tvorbu svalstva, čo v tomto krmive zastupujú esenciálne aminokyseliny. Dostatočná hladina vápnika potrebného pre kosti, chrup, nervy, ale i krv je potrebná nielen pre šteňatá, ale aj ich matky. Krmivo Eminent obsahuje 14 g/kg vápnika.

Granule sú veľkosťou vhodné pre šteniatka, pričom by ste však mali dávať pozor na dávkovanie, aby ste predišli príliš energickým šteňatám, ale tiež predčasnej obezite mláďat. Nevýhodou krmiva je obmedzenosť na jeden druh mäsa, a to hydinového, no ani toho nie je v granulách veľa. Môže sa stať, že si na nové granuly bude vaše šteňa dlhšie zvykať, čoho výsledkom môžu byť mierne tráviace ťažkosti, no to je pri mladom organizme prirodzené. Pri väčšom počte šteniat by bolo vhodné väčšie balenie, ktoré však v ponuke dostupné nie je. Veľkou výhodou krmiva je absencia alergických prejavov a prospešnosť ako pre vnútorný organizmus psa, tak i pre jeho vonkajší vzhľad.

Pozitíva

Obsah vitamínov
Psovi chutia a pekne rastie
Ľahko stráviteľné

Negatíva

Pomerne malé balenie
Veľkosť granúl nie je vhodná pre každé šteňa

Väčšinová zložka krmiva: hydinové mäso ● Energetická hodnota: neuvedená ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 30 % ● Percento tukov: 17 % ● Veľkosť plemena: malé a stredné ● Veková kategória psa: šteňatá + gravidné a laktujúce suky ● Objem balenia: 15 kg ● Ďalšie zložky: kukurica, ryža, rybacie mäso, kokosový olej, ľanové semeno, repná dužina

Náš TIP

N & D LG Dog Adult Medium & Maxi Lamb & Blueberry

Granuly pre stredné až veľké plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je jahňacie mäso, 37 % proteínov, 18 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Granule pre labradory a iné dospelé psy stredných až veľkých plemien sú zhotovené bez obilnín, pričom základnou zložkou je jahňacie mäso a prášok z čučoriedok. N & D je skratka pre „natural and delicious“, čo v preklade znamená „prírodné a chutné“, čo sa odráža na 70-percentnom obsahu vysoko kvalitných surovín živočíšneho pôvodu. Výrobca tiež vyvíja snahu prinášať receptúru bez prítomnosti geneticky modifikovaných organizmov.

Krmivo je prospešné pre celkové zdravie vášho psa, a to najmä vďaka absencii obilnín a nízkemu glykemickému indexu, ktorý zabraňuje obezite a psej cukrovke. Čučoriedky ako zdroje prírodných antioxidantov, ale tiež iné výťažky v krmive bohaté na tokoferoly, umožňujú konzerváciu prírodným spôsobom, čo tiež zvyšuje kvalitu granúl. V porovnaní s produktmi ako Brit Premium by Nature Sensitive Lamb alebo Eminent Dog Puppy, tieto granule obsahujú naozaj špeciálne ingrediencie vo forme prášku zo špenátu, extraktu z aloe vera a zeleného čaju, lucerny, čiernych ríbezlí či sušeného sladkého pomaranču. Aj tieto zložky dodávajú na chuťovej atraktívnosti krmiva.

Aj pri tomto výrobku platí, že nie každý pes bude na ne reagovať pozitívne. Sú prípady, že sa stav srsti či funkcia tráviaceho systému zlepšili, no sú aj také, že sa psí vzhľad zhoršil a došlo k prejavom citlivého zažívania. Výhodou sú však dostatočne veľké granuly, ktoré nútia psa jednotlivé kúsky pohrýzť a nielen v rýchlosti prehĺtať. Vzhľadom na veľkosť balenia patria k drahším granulám pre psov, no chuťová atraktívnosť a prospešné zloženie krmiva tento mínusový faktor dokonale vykryjú.

Pozitíva

Vysoký obsah vitamínov
Srsť je po nich krásna
Ľahko stráviteľné

Negatíva

Hodilo by sa väčšie balenie
Nevhodné pre psov s príliš citlivým trávením

Väčšinová zložka krmiva: jahňacie mäso ● Energetická hodnota: 4 330 Kcal/kg ● Grain free: áno ● Percento proteínov: 37 % ● Percento tukov: 18 % ● Veľkosť plemena: stredné až veľké ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 12 kg ● Ďalšie zložky: zemiaky, sušené celé vajcia, čerstvý sleď, mrkva, lucerna, sušený sladký pomaranč, extrakt z aloe vera

Pre náročných

Acana Wild Coast

Granuly pre všetky plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je rybie mäso, 29 % proteínov, 17 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Prémiové granule disponujú receptúrou bez použitia obilnín obsahujúcich množstvo alergénov. Využívaný je výhradne ovos, pričom najobsažnejšou zložkou granúl je rybie mäso. Ryby využívané pre výrobu krmiva pre psov sú lovené v prírodných vodách pri severnom pobreží ostrova Vancouver. Sú dodávané celé a čerstvé, takže prekypujú chuťou a živinami. Granuly sú plné potrebných živočíšnych proteínov a omega-3 mastných kyselín zaisťujúcich vrcholovú kondíciu psa. O celkové zdravie štvornohého miláčika sa postará aj rezaný ovos s nízkym glykemickým indexom, ktorý nielenže zaisťuje stabilitu cukru v krvi, ale tiež bráni prebytočnému ukladaniu tuku.

Acana granule v porovnaní s Eminent Dog Adult 26/15 a Brit Premium by Nature Sensitive Lamb disponujú väčším percentuálnym obsahom mäsa, presnejšie 50 %, pričom jedna tretina je čerstvá, dodávajúca živiny v tej najvýživnejšej podobe, a dve tretiny sú silným zdrojom prírodných proteínov v sušenej podobe. Granuly sú vyrábané z troch druhov mäsa, a to z Pacifického sleďa, platesy a Merlúzy európskej, pričom použité sú aj ich orgány a chrupavky. Medzi výnimočné zložky bohaté na živiny patria napríklad hnedá morská riasa, kapusta, hrušky, levanduľa, šípky, ale tiež olej zo sleďa a kurkuma.

Superprémiová kvalita krmiva sa prejavuje nielen na vnútornej funkcii psieho organizmu v podobe správneho trávenia a zdravých kĺbov, ale aj svalnatou stavbou tela a krásnou lesklou srsťou po určitej dobe kŕmenia granulami Arcana. Veľkou výhodou je zloženie bez obilnín a s veľkým obsahom mäsa, čo robí z krmiva stravu vhodnú pre tých najnáročnejších a najvyberavejších štvornohých spotrebiteľov.

Pozitíva

Top krmivo
Kvalitné suroviny
Zdravý a krásny pes bez tráviacich ťažkostí

Negatíva

Žiadne

Väčšinová zložka krmiva: rybie mäso ● Energetická hodnota: 3 493 Kcal/kg ● Grain free: áno ● Percento proteínov: 29 % ● Percento tukov: 17 % ● Veľkosť plemena: všetky ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 17 kg ● Ďalšie zložky: hrach, šošovica, ovos, sušená hnedá morská riasa, špenát, levanduľa, kapusta

Dobré recenzie

Eminent Dog Adult 26/15

Granuly pre malé a stredné plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je kuracie mäso, 26 % proteínov, 15 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Superprémiové kuracie granule Eminent spĺňajú všetky špecifické požiadavky na suché granule určené pre dospelé psy malých a stredných plemien. Hydinové mäso ako zdroj ľahko stráviteľných bielkovín a ideálna hladina tukov reprezentovaná hydinovým tukom a kokosovým olejom dodávajú psovi dostatok živín pre prosperujúci a zdravý život. Zlepšenú kondíciu a vitalitu psa má na svedomí primeraný pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín obsiahnutý v ľanových a slnečnicových semienkach, či v samotnom kokosovom oleji. Pozor si však treba dať na pšenicu, pretože ako častý alergén môže spôsobovať ťažkosti psom s citlivým trávením.

Zloženie je prospešné z niekoľkých dôvodov. Funkciu tráviaceho systému psa zlepšuje spomínaný kokosový olej a repná vláknina, pričom optimálna prítomnosť fosforu a vápnika prospieva zdravému chrupu psa. To v kombinácii s ideálnou veľkosťou granúl je dôležité najmä v prípade malých a trpasličích plemien. Zatiaľ čo v krmive Brit Premium by Nature Sensitive Lamb zastáva rolu koži prospešnej zložky lososový olej, v týchto granulách sú to omega-3 a -6 mastné kyseliny v kombinácii s vitamínmi A a B. Tieto prvky spoločne dokážu nielen zabrániť kožným problémom a chorobám, ale tiež ju regenerujú a zvyšujú kvalitu srsti.

Pravdou je, že krmivo, ktorého zložkou je pšenica, nie je určené pre citlivé psy, no vysoký obsah živočíšnych bielkovín istotne vyhovuje mnohým spotrebiteľom. Výhodou je primeraná veľkosť granúl, ktorú si pochvaľujú najmä majitelia drobných psov. Krmivo nielenže zvyšuje vitalitu psov, no tiež je prospešné pre ich srsť, kožu a chrup. Pomer kvalitného zloženia a ceny je viac než uspokojivý, čo v kombinácii so spokojným, zdravým psom je pre spotrebiteľa rozhodne potešujúcou správou.

Pozitíva

Kvalitné zloženie
Pes je zdravší a vitálnejší
Optimálna veľkosť granúl pre malé a trpasličie plemená

Negatíva

Prítomnosť pšenice

Väčšinová zložka krmiva: kuracie mäso ● Energetická hodnota: neuvedená ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 26 % ● Percento tukov: 15 % ● Veľkosť plemena: malá a stredná ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 15 kg ● Ďalšie zložky: kukurica, pšenica, ryža, ľanové a slnečnicové semienka, kokosový olej

Lacná kvalita

Happy Dog Profi Line Sportive

Granuly pre stredné plemená, vhodné pre dospelých psov s vysokou fyzickou aktivitou, väčšinovou zložkou sú pšeničná múka a hovädzie mäso, 26 % proteínov, 16 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Granule pre aktívnych psov disponujú vyšším množstvom živín určeným pre psov stredných plemien s vyššou fyzickou záťažou. Týmito granulami by mali byť kŕmené najmä športujúce a pracovné psy so strednou až vysokou záťažou. Je v nich obsiahnutý vyšší podiel stavebných bielkovín z hovädzej svaloviny na pokrytie väčšieho množstva vydávanej energie. Okrem hovädziny je do receptúry pridávané aj ľahko stráviteľné mäso z hydiny a rýb.

Happy Dog granule sú vyrábané na princípe rýchleho dodania energie, pričom túto úlohu má „v rukách“ prítomný hydinový tuk. Ten psa doslova nabije pohotovou energiou. Ako granuly Eminent Dog Puppy, aj tieto sa môžu podávať sučkám, ktoré sú v tzv. pasívnej fyzickej záťaži, a to jednak počas gravidity, ale tiež v čase odchovu šteniat na materskom mlieku. Týmito granulami môžete kŕmiť aj mladého psa stredného a veľkého plemena v procese aktívneho výcviku a tréningu. Neskôr, keď bude váš pes fyzicky zaťažovaný minimálne, zmeňte aj jeho stravu, aby neprijímal nadbytočné živiny, ktoré nedokáže počas dňa spáliť.

Prítomnosť jačmeňa, pšenice a pšeničnej múky hneď evokuje, že v prípade psov s citlivým zažívaním bude dochádzať k tráviacim ťažkostiam, no z mnohých spotrebiteľských skúseností vyplýva, že k alergickým reakciám z tohto krmiva nedochádza. No to platí pre psy, ktoré nie sú na lepok vyslovene alergické. Pre niektorých psov môžu byť Happy Dog granule v porovnaní s inými značkami trochu tvrdšie, no to sa dá ľahko napraviť namočením do vody. Výsledkom kŕmenia aktívnych psov týmito hovädzími granulami je zlepšenie kondície, krásna srsť, zdravé trávenie, a tým pádom i šťastný, energický pes.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Aktivita psa po jedení
Dostatočne veľké balenie

Negatíva

Lepok

Väčšinová zložka krmiva: pšeničná múka a hovädzie mäso ● Energetická hodnota: 3 950 Kcal/kg ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 26 % ● Percento tukov: 16 % ● Veľkosť plemena: stredné ● Veková kategória psa: dospelý s vysokou fyzickou aktivitou ● Objem balenia: 20 kg ● Ďalšie zložky: hydinový proteín a tuk, jačmeň, pšenica, kukurica, jablková dreň, rybia múčka

Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice

Granuly pre stredné plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou sú jahňacie mäso a ryža, 26 % proteínov, 16 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ďalšie jahňacie granule Brit v našom teste sú príznačné absenciou lepku, vďaka čomu sa zaraďujú medzi hypoalergénne. Vysoko znášanlivé zloženie eliminuje výskyt potravinových intolerancií a alergických reakcií psa. Je to vyvážená strava superprémiovej kvality pre dospelé psy stredných plemien od 10 do 25 kilogramov.

Veľkou výhodou krmiva je jeho prispôsobenie nutrične náročnejším psom, pričom obohatenie o funkčné prvky pomáha zveľaďovať imunitu psa, a tak predchádzať chorobám. Ak máme toto krmivo porovnať s najpredávanejšími granulami pre psov totožnej značky Brit Premium by Nature Sensitive Lamb, prídeme na mnoho podobností, ale i jeden veľký rozdiel. Zložením v podobe bylinkových a ovocných extraktov či schránok kôrovcov prospešných pre psie kĺby, chrupavky a šľachy sú tieto krmivá totožné. Ak však porovnáme cenu za daný objem balenia, zistíme, že granule Brit Care s jahňacinou a ryžou sú podstatne drahšie aj napriek o 3 kilogramy nižšej hmotnosti dodávaného krmiva.

V mnohých prípadoch je prítomnosť vyššieho podielu bielkovín výhodou, avšak nie každému psovi musí táto zložka prospievať. Niektorým jedincom môže nadbytok bielkovín spôsobiť problémy s trávením, resp. so stolicou. Vynikajúce nutričné hodnoty a rokmi osvedčené kvalitné zloženie sa odzrkadľuje na veľkej spokojnosti spotrebiteľov. Avšak vyššia cena v porovnaní s bežnými jahňacími granulami pre psov tej istej značky môže mnohých odradiť.

Pozitíva

Psovi chutia a voňajú
Hypoalergénne krmivo

Negatíva

Pes mal alergickú reakciu – svrbenie
Väčšie balenie by bolo lepšie

Väčšinová zložka krmiva: jahňacie mäso a ryža ● Energetická hodnota: 3 820 Kcal/kg ● Grain free: áno ● Percento proteínov: 26 % ● Percento tukov: 16 % ● Veľkosť plemena: stredné ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 12 kg ● Ďalšie zložky: kurací tuk, lososový olej, schránky kôrovcov, výťažky z byliniek a ovocia, pivovarské kvasnice

Royal Canin Mini Adult

Granuly pre malé plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je kukurica, 27 % proteínov, 16 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Superprémiové granule pre čivavy a iné malé plemená do 10 kilogramov sa starajú o dokonalé zdravie a vzhľad tejto špecifickej kategórie dospelých psov. Energiu im dodáva optimálne množstvo hydinových bielkovín. Pre malých psov je najdôležitejšie udržať ideálnu váhu, pretože ich krátke nohy nedokážu účinne pracovať s nadmerne zvýšenou hmotnosťou. Preto je jednou z účinných látok v týchto granulách L-kartinín, ktorý sa stará o metabolizmus a spaľovanie tukov.

Výrobca prirodzene myslel na menší chrup malých psov, a preto ich potrebám prispôsobil veľkosť a tvar granúl, čím uľahčil ich uchopenie a hryzenie. Pre zdravý chrup sú prospešné i v granulách prítomné látky viažuce vápnik zo slín, čo eliminuje riziko vzniku zubného kameňa. Odrádzať však môže spotrebiteľov nadmerný obsah kukurice a kukuričných zložiek, pričom mäsa je v krmive málo. Stále totiž platí, že živočíšne bielkoviny sú pre psie zdravie prospešnejšie ako tie rastlinné.

Kým pre niektorých psov to môže byť dlhoročne overené krmivo, iným nemusí pre mastnotu či nepríjemný pach vyhovovať. Avšak v niektorých prípadoch tieto granuly chutia nielen psom, ale i mačkám. Nevýhodou je predražené malé balenie a veľké množstvo kukuričných produktov v zložení. Aj napriek receptúre, ktorá môže často odradiť, sa spotrebiteľské recenzie zhodujú v pozitívnych ohlasoch v súvislosti s viditeľnou spokojnosťou psov s granulami, ale i zlepšením vzhľadu srsti a kože, ale aj trávenia.

Pozitíva

Všetko potrebné pre malé plemená
Krásna a lesklá srsť
Zrejme chutné

Negatíva

Málo mäsa
Drahé
Pach, konzistencia

Väčšinová zložka krmiva: kukurica ● Energetická hodnota: 3 974 Kcal/kg ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 27 % ● Percento tukov: 16 % ● Veľkosť plemena: malé ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 8 kg ● Ďalšie zložky: kukuričná múčka, dehydratované hovädzie a bravčové bielkoviny, kukuričný lepok, repná dužina, sójový olej, rybí tuk, biela ryža

Purina PRO Plan Medium Adult Optidigest

Granuly pre stredné plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou je jahňacie mäso, 26 % proteínov, 16 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na základe dostupných informácií sú granule Purina určené pre dospelé psy stredných plemien s citlivým trávením. Udržanie zdravého trávenia a zlepšenie črevnej mikroflóry má za úlohu špeciálny komplex živín OPTIDIGEST. Živiny sú tiež spracované takým spôsobom, aby sa do tela dostávali v tej najstráviteľnejšej podobe.

V receptúre môže spotrebiteľov odrádzať prítomnosť kukuričnej lepkovej múčky a vedľajších výrobkov živočíšneho pôvodu, čo sú v mnohých prípadoch vnútorné orgány chovných zvierat, ktoré nie sú určené pre ľudskú spotrebu. Ako v prípade granúl N & D LG Dog Adult Medium & Maxi Lamb & Blueberry a Brit Premium by Nature Sensitive Lamb skvelú chuť dodáva psím granulám vysoký podiel kvalitného jahňacieho mäsa. Potravinovým intoleranciám vášho psa sa vyhnete vďaka absencii pšeničného lepku, pričom trávenie zlepšuje obsah bentonitu, ktorý viaže nadbytočnú vodu, čím sa zlepšuje kvalita psej stolice.

Aj keď zloženie môže mnohokrát odradiť, pozitívne ohlasy v súvislosti s úpravou problémového trávenia psa či zlepšením jeho kondície dokážu presvedčiť o kúpe tohto krmiva. Výhodou je tiež plnohodnotný obsah potrebných vitamínov a minerálov. Granuly sú vhodné aj pre psov s diétou. Mnohých psičkárov poteší fakt, že krmivo má príjemnú vôňu nielen pre psí, ale aj ľudský nos. V porovnaní s inými granulami podobnej gramáže patria granule Purina do vyššej cenovej hladiny.

Pozitíva

Bez pšeničného lepku
Zlepšenie kondície psa
Plnohodnotná strava

Negatíva

Zlé zatváranie balenia
Vyššia cena

Väčšinová zložka krmiva: jahňacie mäso ● Energetická hodnota: neuvedená ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 26 % ● Percento tukov: 16 % ● Veľkosť plemena: stredné ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 14 kg ● Ďalšie zložky: kukurica, dehydrované hydinové bielkoviny, kukuričná krupica, rybí tuk, vedľajšie výrobky živočíšneho pôvodu

Pedigree Adult hovädzie & hydina

Granuly pre všetky plemená, vhodné pre dospelých psov, väčšinovou zložkou sú obilniny, 21 % proteínov, 13 % tukov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V porovnaní s ostatnými recenzovanými granulami pre psov, tomuto krmivu prislúcha miesto v nižšej cenovej hladine, pričom tomuto faktu nasvedčuje aj samotná kvalita, ktorá v mnohých prípadoch psom nevyhovuje. Príliš všeobecný opis zloženia je hneď prvým varovným signálom označujúcim krmivo nezdravého charakteru. Kvalitnými surovinami v zložení by sa inak výrobca istotne pochválil na obale.

Väčšinovou zložkou sú v prípade týchto lacných granúl pre psov obilniny, ktoré by mali potenciálne podporovať funkciu čriev vďaka prírodnému zdroju vlákniny. Krmivo svojím zložením pomáha najmä pri starostlivosti o ústnu dutinu a zlepšuje imunitu organizmu. Čo sa týka živočíšneho zdroja bielkovín, granuly obsahujú hydinové a hovädzie mäso a výrobky živočíšneho pôvodu, pričom percentuálna čiastka týchto mäsových zložiek je minimálne 4-percentná v prípade oboch druhov mäsa. Odradiť však môže aj nedostatok zeleniny a ovocia v receptúre, čo naznačuje nedostatok prírodných vitamínov potrebných pre psí metabolizmus.

Veľké balenie a veľkosť granúl síce môžu prvotne vyhovovať, no podpriemerné hodnoty bielkovín a tukov sa môžu čoskoro prejaviť na zdraví a vzhľade psa vo forme nadmerného vypadávania srsti a nedostatku potrebných živín. Pes z nich taktiež nemusí byť nadšený. Oproti prémiovým granulám ako Royal Canin Mini Adult a Happy Dog Profi Line Sportive, je v prípade granúl Pedigree potrebné podávať psovi väčšie dávky, aby sa mu dostávalo do tela dostatok živín. Platí, že niektorým psom budú granule chutiť, iné si však potrpia na vyššiu kvalitu. Každopádne je však potrebné, aby ste ako majitelia prihliadali na kvalitu podávanej stravy.

Pozitíva

Veľké balenie vydrží dlho
Dobré na obmenu jednotvárnej stravy
Psom chutia

Negatíva

Nedostatok tukov a bielkovín
Obilniny ako väčšinová zložka
Časom hrozí nadmerné vypadávanie srsti

Väčšinová zložka krmiva: obilniny ● Energetická hodnota: neuvedená ● Grain free: nie ● Percento proteínov: 21 % ● Percento tukov: 13 % ● Veľkosť plemena: všetky ● Veková kategória psa: dospelý ● Objem balenia: 15 kg ● Ďalšie zložky: mäso a výrobky živočíšneho pôvodu, výrobky rastlinného pôvodu, slnečnicový olej

Ďalšie zaujímavé produkty

V procese spracovania témy nám do očí padlo niekoľko ďalších produktov hodných zmienky, pričom možno práve z nich vyberiete granuly vhodné práve pre vášho štvornohého miláčika.

Pre dospelých psov všetkých plemien je vhodnou stravou Eminent Dog Lamb & Rice s jahňacím mäsom a ryžou, pričom spomínaná ryža a kokosový olej sú zdrojmi ľahko stráviteľnej energie pre psov s citlivým trávením. Vďaka minerálnym prvkom ako zinok či selén sa zlepší celkové zdravie vášho psa. Výťažok z juky zase prospieva správnej činnosti tráviaceho traktu. Aj napriek zlému pachu, ktorý vskutku dokáže vadiť len vyberavým psom a ľudskému nosu, majú granule kvalitné zloženie pomáhajúce pri odstránení problémov s kožou a trávením.

Granule pre starších psov Ontario Senior Mini Lamb & Rice sú výlučne určené pre psy malých a trpasličích plemien vo veku 8 a viac rokov. Nízky obsah obilnín je dôkazom hypoalergénnej vyváženej receptúry vhodnej pre správne fungovanie organizmu starnúceho psa. Zdravú lesklú srsť a správnu funkciu srdca vášho štvornohého seniora zaručujú omega-3 a -6 mastné kyseliny. Obohatenie receptúry o byliny a koreniny, ako aníz, klinčeky, tymian, škorica či rozmarín, napomáha správnej ústnej hygiene a zdravým zubom aj vo vyššom psom veku. Jahňacia zložka s vysokým podielom živočíšnych proteínov zase prospieva vitalite a kondícii psa.

Pre psov veľkých a obrích plemien je vhodné krmivo Fitmin For Life Adult Large Breeds, ktorého receptúra dáva vzhľadom na vyššiu hmotnosť týchto psov dôraz na rozvoj svalstva, kostí a kĺbovČerstvé kuracie mäso je cenným zdrojom živočíšnych proteínov, pričom lososový olej slúži ako prvok starajúci sa o zdravie psej kože a srsti. Zatiaľ čo extrakt z koreňa čakanky napomáha optimalizácii črevnej mikroflóry, výťažok z juky znižuje zápach psej stolice, čo ocení nejeden majiteľ. Pomer ceny a kvalitného zloženia je v prípade týchto Fitmin granúl pre psov taktiež viac než uspokojivý.

Špeciálnou ingredienciou v granulách pre dospelé psy Carnilove Lamb & Wild Boar for Adult Dogs je diviačie mäso obsahujúce mimoriadne vysoký podiel proteínov a naopak menej tuku, čo prispieva k udržaniu kondície a hladiny cholesterolu v krvi psa. Jahňacia zložka je zase vynikajúcim zdrojom stopových prvkov, ako je selén, železo a zinok. Nadmerná cena síce mnohých nepoteší, no tieto české granuly sú ako uliate pre psov s citlivým trávením, pričom pozitívny výsledok zbadáte nielen na absencii zažívacích ťažkostí, ale aj na krásnej srsti vášho psa. Výhodou sú aj chýbajúce zemiaky a obilniny v receptúre.

Prírodná veterinárna terapeutická strava Farmina Vet Life dog Ultrahypo je určená pre psov trpiaciach potravinovými intoleranciami, alergiami a atopiou. Receptúra disponuje rafinovaným ryžovým škrobom, ktorý pomáha pri prevencii výskytu a zmiernení symptómov alergických reakcií. Vet Life granule tiež posilňujú imunitu a obsahujú výlučne rybie bielkoviny zvyšujúce stráviteľnosť krmiva. Ultrahypo granule je možné použiť v prípade liečenia opakujúcich sa tráviacich ťažkostí (hnačky), ale tiež ako diagnostický nástroj v procese eliminačnej diéty. Veľkou výhodou je kvalitné zloženie napomáhajúce psom so zažívacími ťažkosťami k návratu do normálu. Väčším psom však môže robiť ťažkosti neprimeraná veľkosť týchto granúl.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Trh s akýmikoľvek produktami sa veľmi rýchlo mení, a preto vám prinášame krátky, pravidelne aktualizovaný prehľad najpredávanejších produktov v kategórii granúl pre psov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 5* Zobraziť produkt
Brit Premium by Nature Adult L 5* Zobraziť produkt
Eminent Dog Adult 26/15 5* Zobraziť produkt
Brit Premium by Nature Adult M 5* Zobraziť produkt
Eminent Adult Large Breed 5* Zobraziť produkt

Psy odjakživa boli a vždy aj budú súčasťou života ľudí, a preto by sme sa ako ich majitelia a pomyselní „chlebodarcovia“ mali snažiť dopriať im čo najlepší a najdlhší život v zdraví a prosperite. K tomu dopomáha správne vyvážená strava vo forme granúl, ktoré sú vyrobené tak, aby poskytli zvieraťu všetky potrebné živiny (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály) pre perfektnú fyzickú i duševnú kondíciu. V nasledujúcom návode prinášame niekoľko tipov, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere správnych granúl pre vášho štvornohého miláčika.

Ako vybrať granule pre psov

  • Druhy granúl podľa výrobnej metódy
  • Výber granúl podľa veku, veľkosti, pohybu či zdravotného stavu psa
  • Zloženie granúl
  • Čo do granúl nepatrí?
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Druhy granúl podľa výrobnej metódy

Najviac zaužívané priemyselne vyrábané krmivá sú extrudované granule, čiže granule vyrobené pretláčaním za vysokej teploty a tlaku. Počas tohto procesu je zničená prevažná časť živín, ktoré je potom nutné do krmiva dopĺňať umelo, a to veľakrát v chemickej forme. Obdobou extrudovaného suchého krmiva sú granule pečené v rúre. Pri ich výrobe síce nie sú využívané také teploty a tlaky, no aj v tomto prípade je potrebné následné „obohacovanie“ umelými vitamínmi a konzervantmi.

Opakom vyššie uvedených dvoch variant sú granule lisované za studena. V priebehu tohto výrobného procesu sa z krmiva nestrácajú potrebné živiny, keďže sa zachováva prírodné zloženie surovín, vitamínov, proteínov i tukov, ktorých prítomnosť v krmive je podstatná pre správnu funkciu metabolizmu psa.

Výber granúl podľa veku, veľkosti, pohybu a zdravotného stavu psa

V jedálničku psa zastávajú granule dvojakú funkciu. Buď ako základné krmivo, alebo ako doplnok stravy. Ak túžite dať svojmu domácemu miláčikovi to najkvalitnejšie, voľte krmivá vyrábané v krajinách preslávených akosťou svojho poľnohospodárstva a prístupom k životnému prostrediu, ako napríklad krajiny Škandinávie, Nemecko či Holandsko. Je však jedno, odkiaľ krmivo pochádza, najdôležitejšie je hľadieť na faktory, ktoré rozhodujú o správnom výbere, a tými sú vek, plemeno, resp. veľkosť psa, ale tiež jeho zdravotné dispozície a fyzická záťaž, ktorej je každodenne vystavený.

Granule pre šteniatko

Na základe veku psa

Vek psa predurčuje, aké krmivo by mal denne prijímať. Pre každú fázu vývinu je totiž dôležitá iná zložka stravy, na ktorú treba pri dôkladnej starostlivosti o psa dať veľký dôraz. U šteniat je potrebná podpora správneho rozvoju svalstva, kĺbov i kostí, preto by mala mať strava správny pomer vápnika a fosforu, ktorý podporuje práve vývin pohybového aparátu. Keďže majú mláďatá vyšší výdaj energie a ich žalúdok je menší, je potrebné ich kŕmiť frekventovanejšie, a to aspoň 4-krát denne.

Postupným rastom sa táto frekvencia znižuje na 1-2 denné kŕmenia. Dospelé psy by mali disponovať dostatkom energie a väčšou kondíciou, ktorú im zaručuje plnohodnotná strava s vyváženým množstvom živín a vitamínov. Dospelé psy majú ešte stále vysoký výdaj energie, avšak nie taký ako šteňatá, preto voľte granuly s nižšou energetickou hodnotou, vďaka ktorej sa váš pes vyvaruje obezite.

Psí seniori majú pre klesajúcu pohybovú aktivitu, a teda i spomaľujúci sa metabolizmus, nábeh na rôzne zdravotné problémy s trávením až obezitu. Preto by ste mali vyberať granule s označením Light, ktoré majú nižšiu energetickú hodnotu. Špecifické potreby majú tieto psy aj čo sa týka zloženia. Krmivá bez obilnín, tzv. grain free granule sú pre staručkých psov nevhodné pre zvýšený obsah bielkovín, čo mnohokrát zaťažuje pečeň alebo obličky psa. Vhodné sú teda granuly Senior či krmivá so spomínaným označením Light. Zloženie látok by malo v tomto prípade podporovať zdravie a funkciu kĺbov, a preto je nutné zvýšiť podiel vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Na základe plemena, resp. veľkosti psa

Jednotlivé plemená, ale i psy so zmiešanými génmi, delíme do 5 veľkostných kategórií na základe hmotnosti v dospelosti. Aj tento faktor zohráva veľkú rolu pri výbere vhodného krmiva, pretože práve veľkosť psa rozhoduje o veľkosti a tvare granúl, aby sa zachovalo lepšie trávenie a prijímanie potravy. Trpasličie a malé plemená, čiže druhy psov do 10 kilogramov, disponujú slabšími čeľusťami. Preto by ste mali voliť drobnejšie a zložením prispôsobené granule.

Pre plemená strednej veľkosti sú určené veľkostne prispôsobené granule, pričom by mala prevažovať výživa prospievajúca správnemu vývoju kĺbov a kostí. Kĺbový aparát by mala podporovať i strava určená pre veľké až obrie plemená od 25 kilogramov, pretože práve táto časť ich tela je počas ich života namáhaná najviac.

Granule pre francúzskeho buldočka

Na základe fyzickej aktivity psa

Aj v prípade rozličnej fyzickej záťaže je dôležité si ujasniť požiadavky na stravovanie psa. Tu ide najmä o energetickú hodnotu krmiva, ktorá by mala byť u aktívnych a športujúcich psov vyššia ako u tzv. gaučových psov.

Aktívny pes s vyššou dennou záťažou pri pravidelnom výcviku alebo psích športoch vydáva veľké množstvo energie, ktoré potrebuje znovu „nabiť“ prostredníctvom stravy. Preto je nutné siahnuť po výdatnejších granulách s vyššou energetickou hodnotou a väčším množstvom živočíšnych proteínov pre správnu regeneráciu namáhaného organizmu psa. Je dobré sledovať krmivo s označením Active alebo Sport.

Psy, ktorých fyzická aktivita je len v podobe bežných prechádzok, nemajú taký vysoký výdaj energie, a teda ani nemusia prijímať potravu s vysokou energetickou hodnotou. Tá by im skôr uškodila a mohla spôsobiť obezitu či iné zdravotné komplikácie. Potravu Active a Sport im však môžete podávať v zimnom období, keď sa zvyšuje ich energetický výdaj. Pozor pri psoch s nadváhou. Tie často vyžadujú úpravu jedálnička vo forme diéty na zníženie ich príjmu.

Na základe zdravotného stavu psa

Každý pes je špecifický a ani zo zdravotného hľadiska to nie je inak. Mnoho psov trpí rôznymi alergiami a neznášanlivosťami, k čomu treba prispôsobiť ich stravu. V tomto prípade je potrebná veterinárna konzultácia a presná diagnostika. Najčastejším alergénom zvykne byť hovädzie a kuracie mäso. Alergická reakcia sa prejavuje vracaním, hnačkou, ale tiež dermatologickými problémami či opakovanými zápalmi zvukovodov. Vhodnou alternatívou sú hypoalergénne granule z jahňaciny či rybaciny, doplnené probiotikami, ktoré eliminujú zažívacie ťažkosti psa. Pre psov citlivých na vyšší príjem lepku sú určené granule bez obilnín, tzv. grain free granule.

Potrebné je však prihliadať aj na bežnejšie zdravotné špecifikácie, ktoré si tiež vyžadujú zmenu stravyGravidné a neskôr dojčiace sučky by mali byť kŕmené odlišnou stravou prospešnou pre samotný vývoj šteniatok vyživovaných sprostredkovane cez telo matky. Pozor si však treba dávať aj po kastrácii, po ktorej sa metabolizmus psa spomaľuje o 30 %. Odporúča sa postupne prejsť na krmivo Light alebo krmivo špeciálne upravené pre kastrované psy. Redukovanie dennej dávky súčasného krmiva je tiež vítaným riešením.

Aké granule pre staforda

Správne zloženie granúl pre psa? Mäso na prvom mieste

Aby ste vášmu psovi skvalitnili a predĺžili život, mali by ste do výberu správneho krmiva investovať nielen peniaze, ale aj čas. Ingrediencie na etikete sú spravidla uvádzané zostupne podľa kvantity obsiahnutej v krmive, takže prvá zložka v zozname má najväčší obsah. V správnom zložení granúl by na prvom mieste malo byť mäso s určením druhu a stavu v procese výroby (čerstvé, sušené, mäsová múčka). Najvhodnejšie je, ak sa uvádza aj rozpis jednotlivých zložiek mäsa v krmive. Bielkoviny živočíšneho pôvodu sú pre psa najlepším zdrojom.

Krmivo s prevyšujúcim obsahom obilnín by ste vášmu psovi rozhodne nemali podávať. Týka sa to najmä obilnín s obsahom lepku, ako kukurica, pšenica či sója, ktoré majú tendenciu komplikovať zdravotný stav psa. Každopádne však psovi prospievajú granule s vyšším obsahom mäsa. Najlepším zdrojom sacharidov, a teda látok pomáhajúcich urýchleniu zažívania, sú stráviteľné ryžové a zemiakové vločky, ale tiež strukoviny, proso, ovos, čerstvá zelenina či ovocie. Sacharidy môžu prevažovať nad živočíšnymi bielkovinami len v prípade špeciálnej diéty či alergie.

Čo sa týka tukov, tiež by mali prevažovať živočíšne. Prijateľný rozsah tejto zložky v granulách je 6 až 18 %. Viac tuku totiž môže spôsobiť obezitu, pričom úplné obmedzenie vedie k dermatologickým a hmotnostným ťažkostiam. Jedálniček pre psy trpiace obezitou by ste preto mali konzultovať s odborníkmi. Vlhkosť, a teda množstvo prebytočnej vody ostávajúcej v krmive po spracovaní ingrediencií, by mala byť optimálne na hranici 10 %. Pochádzať by mala z čerstvého mäsa. Vyšší obsah vody spôsobuje vznik plesní alebo značí prítomnosť umelých konzervantov.

Pre správnu životosprávu psa sú dôležité aj vitamíny a minerály. Ako ideálny zdroj sa uvádza čerstvá zelenina, ovocie a minerály v chelátovej forme. Vitamíny A, B, C, D, E a H sa radia k najpodstatnejším, pretože medzi inými podporujú správny vývoj a rast psa, perfektnú funkciu svalového, nervového, tráviaceho či imunitného systému, a v neposlednom rade tiež zvyšujú kvalitu srsti, kĺbov a kostí. To je len zopár výhod menovaných vitamínov. K prospešným minerálom sa zaraďuje vápnik, fosfor, draslík, ale tiež železo či mangán.

Správne zloženie granúl pre psa

Čo do granúl rozhodne nepatrí?

Rovnako ako existujú prvky, ktoré psom prospievajú, sú tu aj tie, čo naopak zvieratám škodia. Medzi ne patria umelé konzervačné látky najrôznejšieho druhu od sorbanu draselného až po difosforečnany. Najvhodnejšou náhradou sú prírodné konzervanty ako tokoferoly, čiže vitamíny E, či rozmarín a výťažky z neho.

Možno ste si už niekedy všimli, že granuly nemajú jednotnú farbu. To je do istej miery v poriadku, pretože sa ešte nevyvinula technológia, ktorá by umožnila rovnomerné vylisovanie množstva ingrediencií. Všímať si treba prehnanú farebnú odlišnosť jednotlivých granúl, pričom podozrivým faktorom je tiež jednotné sfarbenie všetkých granúl. Oba tieto prípady naznačujú prítomnosť chemikálií.

Zažívaniu psa nevyhovujú ani anorganické látky, ako uhličitany, chloridy, oxidy a pod. Nadbytočný príjem týchto prvkov môže viesť k upchávaniu ciev vzniknutými ľadvinovými, močovými či žlčovými kameňmi, čo dopomáha k usadzovaniu škodlivých látok v tele psa. Vhodnými minerálnymi zdrojmi sú najmä zelenina, byliny, a to najmä morská riasa, tiež minerály v chelátovej, a teda lepšie vstrebávateľnej forme.

Dôležité je pravidelné kŕmenie psov

Niektoré psy majú pomerne citlivé trávenie, preto by ste mali meniť, resp. prechádzať na nový typ granúl veľmi opatrnePostupné primiešavanie nového krmiva do pôvodného je odporúčaným spôsobom, ako dosiahnuť čo najmenej škodlivú zmenu psieho jedálnička. Aj napriek zvýšenej opatrnosti sa však môže vyskytnúť hnačka alebo vracanie.

Pre psov je najprospešnejšie udržiavať pravidelný režim kŕmenia, pričom následne po dojedení by nemali byť vystavované nadmernej aktivite. Zvieratá majú tiež svoje tzv. vnútorné hodiny, ktoré im pomáhajú v rýchlom zvykaní si na vami určený rozvrh kŕmenia. Dôležitý je nielen čaj, ale aj správne dávkovanie. Každý typ granúl má iné množstvo kalórií, a preto si treba dávať pozor, koľko krmiva psovi nadelíte. Kalorický príjem psa ustrážite za pomoci kuchynskej váhy alebo nádoby s mierkou. Miera dávky závisí od veľkosti psa.

Ako správne kŕmiť psa

Priama úmera ceny a kvality

V prípade týchto výrobkov kvalita stúpa spolu s cenou, avšak nemusí to byť pravidlom. Pre dobro vašich domácich miláčikov je zloženie krmiva tým najpodstatnejším parametrom, a teda cena by mala byť v rebríčku preferencií na nižších priečkach.

K najnižšej cenovej relácii do 1,20 € za kilogram krmiva by ste sa nemali nikdy uchýliť. V tejto hladine sa nachádzajú často nekvalitné a podozrivé krmivá, ktoré viac psovi uškodia ako prospejú. Často sa pri výrobe používajú mäsové náhrady nízkej kvality a proteínové prísady so zlým vplyvom na zdravie psa.

Strednú kvalitu krmív značí cena 2 až 4 € za kilogram granúl, pričom je v tomto prípade stále potrebné vyberať a triediť výrobky na kvalitné a menej kvalitné. V tejto kategórii totiž prevažujú zlé potraviny ako dobré, no môže sa stať, že sem-tam narazíte na naozaj prospešné krmivo, ktorého kúpu v budúcnosti neoľutujete.

Najkvalitnejšie výrobky sa pohybujú v cenových hladinách 4+ € za kilogram krmiva. To sú tie vybrané, prémiové potraviny, ktoré by ste mali vašim psom dopriať. Výrobcovia prémiových krmív totižto pýtajú viac peňazí práve za kvalitné spracovanie, výber tých najlepších surovín z prírodných zdrojov. Väčšina krmív sa v tejto kategórii ocitá vďaka najvyššej kvalite.

Favoritmi sú Brit, Royal Canin či Eminent

K najpopulárnejším značkám krmív pre psov rozhodne patria granule Brit Royal Canin, ktorých výrobcovia si dávajú obzvlášť záležať na vývoji najprospešnejších prémiových krmív. Výrobca Connolly’s Red Mills tiež nezaostáva a na trh prináša produkty s použitím najlepších prírodných ingrediencií, ktoré pomáhajú psom k zdravšiemu, lepšiemu a dlhšiemu životu. Kým česká značka Fitmin prináša krmivá a pochúťky pre psov za pomoci unikátnej technológie pridávania kvalitného čerstvého mäsa do procesu výroby, výrobca rovnakého pôvodu Yoggies lisuje granule za studena s probiotikami. Za zmienku však rozhodne stojí aj výrobca krmív Eminent, ktorý sa snaží dosiahnuť čo najvyšší obsah proteínov živočíšneho pôvodu, ktoré dodávajú psom dostatok energie, čím ich udržiavajú na kondičnom vrchole.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenachádzate v našom návode či v sekcii otázok a odpovedí informácie, ktoré hľadáte? So svojimi otázkami sa na nás môžete obrátiť v komentároch pod článkom. Posnažíme sa odpovedať čo najskôr.

Nie každý pes je čistokrvný, a preto je určenie správnych granúl na základe plemena sťažené. Veľkosť psa potrebná na stanovenie správnej výživy je zväčša udávaná konečnou váhou psa v dospelosti. Pre malé plemená je príznačná hmotnosť do 10 kilogramov, pre stredné do 25 kilogramov, kdežto veľké psy sa váhou pohybujú v hodnotách do 45 kilogramov, obrie dokonca nad 45 kilogramov.

Áno, dokonca veľmi dôležitá. Vždy voľte produkty konzervované prírodnými látkami či vitamínom E. Ak vyberáte výrobky s chemickou konzerváciou, ide o karcinogénne chemické látky, ktoré sa skrývajú pod označením BHA a BHT.

Ak aj zloženie uvedené na balení vyhovuje požiadavkám na kvalitnú stravu, presnejšie zistíte vhodnosť produktu pre vášho psa podľa jeho správania a fyzického stavu. Sledujte zmeny na srsti, ktorá by mala byť lesklá, a na koži pôvodne bez šupín. Veľa zistíte, samozrejme, zo psej stolice, pričom znakom dobrého trávenia je pevná a tmavá konzistencia. Zlým znamením môžu byť aj problémy so zubami a zlý dych.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(92.6%)

Komentáre
Kamila 27.Jan.2023

Naša sučka už dlhšie papá Eminent Dog a chutia jej. Konečne sa jej podarilo pribrať zopár kilogramov. Dávame jej ich aj vtedy, keď nie je kotná. Dokonca aj šteniatkám sme ich dávali. Cena je veľmi dobrá a odporúčam kúpiť si ich cez internet, tam sa dajú zohnať lacnejšie než napríklad vo veterinárnych obchodoch. Je dobré používať jeden druh kvalitných granúl. Najskôr verziu Puppy, potom Junior a napokon Senior. Vďaka tomu, že granule sú malé, veľmi chutia aj šteniatkám. Treba však dodržiavať odporúčané dávky, aby ste to neprehnali a nedoviedli psíka k obezite. My do kŕmenia pridávame aj zeleninu alebo ovocie, napr. jablko.

Odpovedať

Romana 27.Jan.2023

Kupujeme N & D LG Dog Adult. Nášmu psovi chutia a vyzerá, že aj prospievajú. Škoda, že ich občas nedajú do akcie, lebo tá cena je vyššia, než by sa mi páčilo... :-) Našťastie, na nete som našla aj e-shopy, kde sa dajú zohnať lacnejšie. Ak chcete svojmu psíkovi dávať chutné a kvalitné granule, tieto odporúčam. Sú vhodné pre veľké plemená s prirodzenou aktivitou.

Odpovedať

Eva 06.Mar.2023

Nášmu psíkovi chutia granule Acana Wild Coast. Ide o kanadské granule a super je, že sa nerozmočia, čiže ich skladba je kvalitná. Tieto granule psík strávi veľmi dobre. Nenašli sme žiadne nevýhody, krmivo je kvalitné.

Odpovedať

Petra 09.Mar.2023

Happy Dog Profi Line Sportive sú fajn chrumkavé granule, väčšieho rozmeru. Psík je s nimi spokojný, chutia mu. Už na pohľad vyzerá krmivo kvalitne a myslím, že aj svojim zložením nášmu psíkovi vyhovuje najviac. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý, niekomu môže vadiť obsah lepku, ale my s tým nemáme problém.

Odpovedať

Viliam 23.May.2023

Keď testujete granule, ktoré sú najlepšie, prečo vyberáte značky najpredávanejšie, gigantických svetových producentov, ktoré nie sú kvalitnejšie ako mnohé slovenské značky granúl? Mali by ste podporovať našich slovenských výrobcov. Tie slovenské granule, by sa umiestnili v rebríčku lepšie, čo sa kvality týka a sú aj lacnejšie. Naša značka Anubis Premium, obsahuje viac mäsa, viac metabolizovateľnej energie z kvalitných surovín a prísad. Nadpis článku mal znieť "Test najpredávanejších granúl" a nie najkvalitnejších, lebo zavádzate spotrebiteľov.

Odpovedať

Jaroslav 02.Jun.2024

Úplný súhlas a do pozornosti chcem dať ďalšie slovenské granule, od slovenského výrobcu, ktoré sú porovnateľné s tými najkvalitnejšími na našom trhu. Nášmu psovi najlepšie sadli Panakei.

Peter 13.Jun.2024

Zaujimalo by ma porovnanie premiovych krmiv znaciek Elbeville, N&D bez obilnin a Acana wild coast.

Odpovedať