Toustovače

Najlepšie toustovače 2024 + recenzie

Chrumkavý chlebík, roztopený syr, šunka a kečup. Aj vy ste dostali chuť na domáce toasty? Vďaka toustovaču si ich môžete jednoducho a presne podľa vašich predstáv pripraviť v pohodlí domova. Naša redakcia pre vás pripravila test, z ktorého sa dozviete, ako a ktorý toustovač si vybrať. Spomedzi testovaných modelov nás najviac zaujal Sencor SSM 9940, ktorý vyniká v pomere cena/kvalita a zaslúžil si od nás aj štítok víťaza testu. Okrem neho sa môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé modely, ktoré si získajú náročných i menej náročných používateľov.

Publikované: 19.05.2023
Aktualizované: 22.04.2024

Aký toustovač kúpiť?

Ak nechcete strácať čas čítaním podrobných recenzií a radi sa rozhodujete rýchlo, prezrite si krátky prehľad 3 vybraných modelov, ktoré stoja za pozornosť. Tieto produkty sú ocenené špeciálnymi štítkami. Pri výbere vhodného modelu sa riaďte predovšetkým vašimi kritériami. Naše odporúčania predstavujú len všeobecný prehľad, ktorý nemusí byť pre váš špecifický prípad najvhodnejší.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal SW 342 D 38 5* Zobraziť produkt
Rohnson R-2755 5* Zobraziť produkt
Sencor SSM 9940 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Sencor SSM 9940

Sencor SSM 9940

Multifunkčný toustovač, tvar toastov – trojuholníky a štvorce, 4 vymeniteľné platne, príkon 900 W

Zobraziť viac info

Kvalitný toustovač Sencor SSM 9940 disponuje štvoricou vymeniteľných dosiek, vďaka ktorým si môžete pripraviť okrem chutných toastov aj panini, grilované mäso či vafle. Dosky majú nepriľnavú povrchovú úpravu, preto sa navyše rýchlo čistia. Spotrebič je vybavený tepelnou poistkou, má tepelne izolovanú rukoväť aj celé telo. Nechýba ani praktický svetelný indikátor, ktorý vás bude spoľahlivo informovať o prevádzke a nahriatí.

Cenový trhák
Rohnson R-2755

Rohnson R-2755

Klasický toustovač, tvar toastov – panini, bez vymeniteľných platní, príkon 900 W

Zobraziť viac info

Svoju úlohu dozaista splní i cenovo dostupný model Rohnson R-2755. Disponuje dvoma grilovacími doskami s nepriľnavým povrchom, vďaka ktorým si môžete pripraviť chutné toasty alebo panini. S príkonom 900 W vám ich ponúkne hotové v priebehu 2 až 3 minút. Rukoväť je tepelne izolovaná, takže nemusíte mať strach z popálenia. O prevádzke vás bude informovať svetelný indikátor.

Náš TIP
Tefal SW342D38

Tefal SW342D38

Multifunkčný toustovač, tvar toastov – trojuholníky, 3 vymeniteľné platne, príkon 700 W

Zobraziť viac info

Svojimi parametrami nás o kvalite presvedčil aj obľúbený model multifunkčného toustovača Tefal SW342D38. V balení nájdete celkom tri typy nadstavcov, s ktorými si pripravíte toasty, vafle, panini a tiež syry či grilovanú zeleninu. Platne sú, samozrejme, vyrobené z nepriľnavého materiálu, vďaka ktorému sú ľahko umývateľné. Telo toustovača je vyrobené z odolnej nerezovej ocele, dotvorené plastovými prvkami, ktoré sú tepelne izolované. V zadnej časti nájdete praktické nožičky a úložný priestor na napájací kábel.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Aj napriek tomu, že toustovač nepatrí k najdrahším spotrebičom v domácnosti, pri jeho kúpe by ste si mali predsa len ujasniť pár kritérií. Odvíjať sa od toho, ako spotrebič vyzerá a či sa vám hodí dizajnovo do kuchyne, nie je najvhodnejšie riešenie. Všímať si treba predovšetkým dôležité technické, ale aj praktické vlastnosti, ktoré určujú v konečnom dôsledku najlepšie využitie prístroja. Začnite tým, že si premyslite, či vám postačí klasický toustovač alebo očakávate viac možností a uvítali by ste skôr multifunkčné zariadenie. Následne sa odvíjajte od počtu ľudí vo vašej domácnosti a na základe toho si vyberte vhodnú veľkosť prístroja. Páčia sa vám toasty v tvare trojuholníkov, obdĺžnikov či štvorcov? Vybrať si môžete aj na základe pribalených platní, vďaka ktorým si vyberiete, do akého tvaru chcete toast zapiecť. Myslite aj na údržbu zariadenia a dbajte na to, aby boli platne z nepriľnavého materiálu. Podstatným kritériom pri kúpe toustovača je aj jeho príkon. Od neho sa totiž odvíja čas prípravy pokrmov. Aj keď sa sendvičovač môže javiť ako jednoduché zariadenie, často môže disponovať užitočnými funkciami, ktoré si pred kúpou určite pozrite. Ak vás o jednotlivých parametroch zaujíma viac informácií, podrobnejšie ich nájdete vysvetlené v časti Návod, ako vybrať toustovač.

Typ toustovača
Veľkosť
Tvar toastov a počet platní
Materiál platní a zariadenia
Príkon
Doplnkové funkcie
Dizajn
Cena

Toustovače patria k veľmi obľúbeným domácim spotrebičom. Aj preto sme sa počas nášho prieskumu trhu stretli s mnohými modelmi od rôznych výrobcov. Dali sme si záležať, aby sme z nich vybrali len tie najlepšie, ktoré vám teraz predstavíme. S výberom nám okrem vyššie spomínaných technických parametrov pomohli aj overené užívateľské recenzie. V našom teste nájdete široké zastúpenie modelov obľúbených značiek, ako Sencor, Tefal, Klarstein či Eta. S dostupnosťou, popularitou u zákazníkov aj s recenziami nám pomohla databáza portálu Heureka.sk. Ak si vás niektorý model získa a budete mať záujem o jeho kúpu, odporúčame kúpiť výrobok na overených e-shopoch alebo v kamenných predajniach. Toustovače nájdete v e-shopoch, ako Alza.sk, Mall.sk, Datart.sk, Nay.sk či 4home.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie toustovačov

V snahe predstaviť vám aktuálnu ponuku trhu sme na základe technických parametrov a používateľských hodnotení vybrali niekoľko modelov a zrecenzovali ich. Do detailu sme si naštudovali každý parameter a jednotlivé modely sme medzi sebou aj porovnávali. Všetky recenzie sú tvorené objektívne a žiaden výrobok ani predajca nie je propagovaný. Test obsahuje okrem základných informácií od výrobcov aj spotrebiteľské názory a naše vlastné hodnotenia a závery. Nevyhýbame sa ani reálnemu pohľadu na výhody, ale aj nevýhody daného výrobku, aby ste získali komplexné informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere.

Víťaz testu

Sencor SSM 9940

Multifunkčný toustovač, tvar toastov – trojuholníky a štvorce, 4 vymeniteľné platne, príkon 900 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Máte chuť na domáce vafle, panini, bagetu či toasty? S pomocou multifunkčného toustovača Sencor SSM 9940 si to môžete pripraviť všetko a navyše kedykoľvek. Spotrebič disponuje štvoricou vymeniteľných dosiek na pečenie nielen spomínaného druhu pečiva. Oceňujeme nepriľnavé povrchové prevedenie platní, ktoré sa jednoducho a rýchlo čistia.

Sendvičovač Sencor ponúka menovitý výkon 900 W, vďaka ktorému máte vašu pochúťku hotovú maximálne do troch minút. Prípravou vás bude sprevádzať svetelný indikátor prevádzky. Ak sa rozsvieti červená, znamená to, že zariadenie pracuje. Zelená zas znázorňuje nahriatie prístroja. O nastavenie teploty sa starať nemusíte, prebieha úplne automaticky.

Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, príprava toastov je veľmi rýchla a jednoduchá. Výrobcovia sa snažili používanie zjednodušiť čo najviac. Vo všeobecnosti sú lepšou voľbou toustovače 4 v 1 s vymeniteľnými platňami. Výhoda nie je len vo variovaní jedál, ale taktiež v čistení. Platňu po vychladnutí jednoducho zo zariadenia vyberiete a rýchlo umyjete pod tečúcou vodou alebo aj v umývačke riadu. Navyše, ako je známe, nepriľnavý povrch nedovoľuje pripáliť vložené jedlo ani zvšky potravín. Odporúčame vám však z hygienických dôvodov platne umývať po každom použití. Plusom je aj detail v podobe závesného očka na uloženie kábla.

Najväčšou prednosťou toustovača Sencor sú až 4 platne, ktoré využijete na prípravu nielen pečiva. Ak chcete pripraviť klasické toasty, nachystajte si chlieb a obľúbené suroviny, a zvoľte platňu s trojuholníkmi. Na zapekanie chleba môžete použiť aj štvorcovú platňu a dočkáte sa amerických toastov. Platňa s dlhými pásikmi vám poslúži na zapekanie bagety, panini, syra, mäsa, ale aj zeleniny. Milovníkov sladkých jedál poteší platňa so štvorčekmi, ktorá sa používa na prípravu vaflí. Ak budete chcieť jedla pozmeniť, použite vždy iné suroviny alebo si nájdite konkrétne recepty.

O kvalite a výkonnosti toustovača Sencor nás okrem parametrov presvedčili i pozitívne spotrebiteľské recenzie. V nich sú často spomenuté hlavne vymeniteľné platne. Výhodou je tiež dostatočná veľkosť, rýchle nahrievanie a jednoduchá údržba. Čo sa týka mínusov, žiadne výrazné sme pri tomto modeli nenašli.

Pozitíva

Cena/kvalita
Vymeniteľné platne
Spoľahlivý chod

Negatíva

Žiadne výrazné

Typ: multifunkčný ● Tvar toastov: trojuholníky, štvorce ● Počet vymeniteľných platní: 4 ● Príkon: 900 W ● Materiál: nepriľnavá povrchová úprava

Cenový trhák

Rohnson R-2755

Klasický toustovač, tvar toastov – panini, bez vymeniteľných platní, príkon 900 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cenovo dostupnejšou možnosťou môže byť toustovač Rohnson R-2755. Ide o klasický toustovač s jednou platňou, na ktorej si môžete pripraviť toasty alebo panini. Je pochopiteľné, že zariadenie vzhľadom na svoju cenu neponúka náhradné platne. Vytknúť mu však musíme to, že platne sa nedajú ani vybrať. Povrch platní je síce teflónový a nepriľnavý, no keďže sa nedajú vybrať, omnoho ťažšie sa budú čistiť.

Dizajnovo je toustovač Rohnson podobný s toustovačom Sencor SSM 9940. Oba modely sú v striebornom prevedení a doplnené o čierne prvky. Tie sú užitočné najmä z pohľadu bezpečnosti. Rukoväť aj boky zariadenia sú tepelne izolované, takže sa nemusíte báť popálenia pri zaobchádzaní so spotrebičom. Stabilitu na kuchynskej linke poskytujú protišmykové nožičky. Praktickou vychytávkou je aj ochrana proti prehriatiu v prípade, že zabudnete zariadenie vypnúť. O dostatočnom nahriatí vás bude informovať svetelná signalizácia.

Čo musíme zariadeniu pochváliť, je dostatočne veľký grilovací priestor. Zabudovaná platňa je s rovnobežnými pásikmi, takže si na nej pripravíte toasty, sendviče, panini, mäso, zeleninu či syr. Napriek svojej veľkosti spotrebič jednoducho uskladníte aj vo zvislej polohe. Pod prístrojom je miesto na uschovanie napájacieho kábla.

Spotrebitelia si toustovač Rohnson R-2755 vo veľkej miere chvália. V spotrebiteľských recenziách je vyzdvihnutá nízka cena, jednoduché ovládanie a kvalitný materiál. Vzhľadom na cenu môže ísť o dobrú kúpu, avšak za nás je lepšou voľbou toastovač s vymeniteľnými platňami. Mínusom je ťažšie čistenie zabudovanej platne, ktorú nemôžete opláchnuť, len utrieť handričkou. V prípade, že si chcete pripraviť napríklad vafle a iné jedlá, zainvestuje do multifunkčného modelu.

Pozitíva

Cena
Dizajnové a materiálové prevedenie
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Zabudované platne

Typ: klasický ● Tvar toastov: panini ● Počet vymeniteľných platní: 0 ● Príkon: 900 W ● Materiál: nepriľnavá povrchová úprava

Náš TIP

Tefal SW342D38

Multifunkčný toustovač, tvar toastov – trojuholníky, 3 vymeniteľné platne, príkon 700 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do úzkeho okruhu favoritov sa dostal aj model Tefal SW342D38. Tento multifunkčný sendvičovač vám v priebehu niekoľkých minút dokáže pripraviť slané aj sladké raňajky. Za výhodu považujeme, že ide o toustovač 3 v 1, čiže o toustovač s vymeniteľnými platňami. Okrem klasického nadstavca na trojuholníkové toasty nájdete v balení formu na pečenie vaflí či špeciálnu podlhovastú grilovaciu platňu. Dokúpiť si môžete aj rôzne iné platne, na ktorých môžete piecť lievance, zapekať mäso či piecť malé koláčiky. Vzhľadom na vyššiu cenu by sme však očakávali viac vymeniteľných nadstavcov v balení.

Toustovač Tefal je vyrobený z odolnej a elegantne vyzerajúcej kombinácie brúsenej nerezovej ocele a čiernych plastov. Predná časť je tvorená tepelne izolovaným držadlom so sponou, zatiaľ čo v zadnej časti nájdete praktické nožičky, ktoré využijete pri skladovaní prístroja vo vertikálnej polohe. Nechýba ani úložný priestor na napájací kábel, ktorý sa vám tak nebude nikde pliesť a prekážať.

Výhodou sendvičovača Tefal je jednoduchá údržba vymeniteľných platní. Tie sú vybavené nepriľnavým povrchom a navyše, môžete ich umývať aj v umývačke riadu. Plusový bod od nás získava za prepínač zapnutia a vypnutia, aby ste nemuseli zakaždým vyťahovať zariadenie zo zásuvky. Nechýba mu ani svetelný indikátor prevádzky.

Nahliadli sme aj do spotrebiteľských recenzií, v ktorých sú toustovaču Tefal adresované prevažne pozitívne recenzie. Zákazníci oceňujú možnosť výmeny platní a tiež možnosť dokúpenia ďalších platní.  Zariadenie je podľa slov spotrebiľov spoľahlivé, prepracované a viacúčelové. Jednoducho sa používa, rýchlo sa čistí a má pekný, elegantný dizajn. Ak vás od kúpy odrádza jeho vyššia cena, podobné parametre ponúka lacnejší model Sencor SSM 9940, ktorý má dokonca v balení až 4 vymeniteľné platne. Na záver môžeme dodať, že výrobky značky Tefal sú naozaj vysoko kvalitné a svedčí o tom aj garancia opraviteľnosti po dobu 15 rokov.

Pozitíva

Vymeniteľné platne
Vypínač
Dizajnové prevedenie

Negatíva

Vyššia cena

Typ: multifunkčný ● Tvar toastov: trojuholníky ● Počet vymeniteľných platní: 3 ● Príkon: 700 W ● Materiál: nepriľnavá povrchová úprava

Pre náročných

Tefal SW854D16

Multifunkčný toustovač, tvar toastov – štvorce, 4 vymeniteľné platne, príkon 700 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model Tefal SW 854 D 16 je vyšší rad toustovača Tefal SW342D38. Multifunkčný toustovač Tefal Snack Collection SW854D16 má oku lahodiaci elegantný dizajn, ktorý zapadne do akejkoľvek modernej kuchyne. Strieborno-čierna kombinácia je teraz na spotrebičoch veľmi populárna. Nerezové telo toustovača je doplnené plastovou, tepelne izolovanou rukoväťou, ktorá je použitá aj po bokoch, aby sa predišlo popáleniu.

Výhodou, ktorú my naozaj oceňujeme pri každom toustovači, sú vymeniteľné platne. Tefal vybavil tohto pomocníka do kuchyne štyrmi vymeniteľnými platničkami v balení. Tie navyše môžete ľahko vybrať a vyčistiť pod tečúcou vodou alebo v umývačke. Sú vyrobené z pevnej nerezovej ocele a ani časom na nich nebudú viditeľné stopy umývania, pečenia či vysokých teplôt.

Extra príslušenstvom sú praktické boxy, v ktorých môžete platne skladovať. S pribalenými platňami si môžete pripraviť štvorcové, tzv. americké toasty, panini, vafle či jednohubky. Pokiaľ by ste chceli svoje kulinárske výtvory obohatiť, z Tefal kolekcie si môžete dokúpiť množstvo ďalších dosiek. Na trhu nájdete celkom 12 rôznych platní, s ktorými si pripravíte donuty, lievance, vafle rôznych tvarov atď. Vzhľadom na vyššiu cenu toustovača by sme ocenili v balení aj viac platní.

Zariadenie ponúka výkon 700 W, vďaka ktorému budete mať jedlo na stole za pár minút. Manipulácia a údržba toustovača je veľmi jednoduchá. Do chodu ho privediete len zapojením do elektrickej siete alebo stlačením vypínača. O stave nahriatia vás bude informovať svetelná signalizácia. Po skončení pečenia odporúčame platne vybrať a po každom použití umyť.

Napriek vyššej cene je toustovač Tefal SW854D16 u spotrebiteľov veľmi obľúbený. Ako plusy uvádzajú meniteľné formy, bezproblémové čistenie, ľahkú údržbu i používanie. Ide o veľmi kvalitný produkt, na ktorý máte ešte aj 15 rokov záruku. Plusom je vypínač, vďaka ktorému si môžete nechať zariadenie stále na linke a v zásuvke. Milým prekvapením v porovnaní s ostatnými modelmi sú praktické úložné boxy. Oceňujeme možnosť dokúpenia ďalších platní, no nevýhodou je, že sú cenovo drahšie. Ocenili by sme, keby bol počet platní v balení vyšší.

Pozitíva

Kvalitné prevedenie
Vymeniteľné platne
Boxy na platne

Negatíva

Cena
Cena nových platní

Typ: multifunkčný ● Tvar toastov: štvorce ● Počet vymeniteľných platní: 4 ● Príkon: 700 W ● Materiál: nepriľnavá povrchová úprava

Dobré recenzie

Breville VST074

Klasický toustovač, tvar toastov – trojuholníky, 1 vymeniteľné platne, príkon 850 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi porovnávané modely toustovačov sa dostal aj model Breville VST074. Jeho lesklé biele prevedenie spolu s povrchom z nehrdzavejúcej ocele nemusí zaujať každého. Na druhej strane biela plastová rukoväť a okraje spotrebiča sú dostatočne tepelne izolované.

Ide o klasický toustovač, ktorý obsahuje len jeden pár vyberateľných platní. Tie sa vyznačujú extra hĺbkou, ktorá umožní vložiť viac náplne do toastu. Kedže máte k dispozícii len jednu platňu, so zariadením si pripravíte len klasické toasty. Oceňujeme, že sú aspoň vyberateľné. Presne táto vlastnosť chýba napríklad modelu Rohnson R-2755. Ak by ste mali záujem o toustovač s viacerými platňami, v ešte lepšej cene sa pohybuje model Sencor SSM 9940. Výhrevné dosky sú pokryté jedinečným povlakom DuraCeramic. Tento špeciálny keramický povrch prenáša teplo rýchlejšie a efektívnejšie než bežné nepriľnavé povlaky, takže skracuje dobu prípravy až o 20 %. Povlak je tiež odolný proti poškriabaniu a trvanlivejší než bežné nepriľnavé povrchy. Povlak DuraCeramic, samozrejme, neobsahuje žiadne škodlivé látky ako PTFE alebo PFOA, takže je úplne bezpečný.

Výhodou sendvičovača Breville High Gloss je ľahké čistenie a údržba. Keďže sú platničky ľahko odnímateľné, sú i jednoducho umývateľné. Praktický je i pri skladovaní, môžete ho uložiť aj v zvislej polohe. Takto vám bude v kuchyni šetriť miesto. Rušivý kábel je možné skryť do praktického úložného priestoru. Čo sa týka prevádzky, tá je jednoduchá ako v prípade ostatných modelov. O stave nahriatia vás budú informovať farebné diódy.

Motiváciou pre otestovanie modelu Breville VST074 nám boli najmä pozitívne spotrebiteľské recenzie. Užívatelia oceňujú najmä pevnú konštrukciu a veľkosť platničky. Vďaka tomu, že sú platničky väčšie, sa do nich lepšie zmestia veľké toasty a rovnomerne sa upečú. Výhodou sú aj vyberateľné platne s keramickým povrchom, ktoré sa ľahko čistia. Napriek tomu, že spotrebitelia neuvádzajú žiadne mínusy, my by sme toustovaču vytkli, že disponuje len jedným párom platní.

Pozitíva

Pozitívne hodnotenia
Vyberateľné platne
Jednoduché čistenie

Negatíva

V balení chýbajú náhradné platne

Typ: klasický ● Tvar toastov: trojuholníky ● Počet vymeniteľných platní: 1 ● Príkon: 850 W ● Materiál: keramický povrch

Ďalšie zaujímavé produkty

Výber nového spotrebiča do domácnosti nemusí byť vždy rýchly a ľahký. Aj napriek tomu, že sa naše testy snažíme zostaviť tak, aby si v nich prišlo na svoje čo najviac kupujúcich, nie vždy vyhovieme každému. Je to práve preto, že každý zákazník má iné preferencie. Podobne je to aj s modelmi toustovačov. Kým niektoré modely sa od seba líšia len v detailoch, iné sú od seba diametrálne odlišné parametrami i cenou. Snažili sme sa pre vás vybrať najlepšie toustovače z rôznych kategórií. Ak ste si medzi nimi aj napriek ich odlišnosti nenašli zatiaľ žiadneho favorita, neprestávajte čítať. Keďže je dnes ponuka toustovačov naozaj široká, vybrali sme pre vás ešte niekoľko zaujímavých modelov, ktoré určite stoja o chvíľu vašej pozornosti.

Obľúbenou voľbou mnohých zákazníkov je toustovač 4 v 1 Eta Sorento 3151. S multifunkčným toustovačom Eta si pripravíte mnoho slaných i sladkých pochúťok. Výmenné dosky sú, samozrejme, vyrobené z kvalitného, nepriľnavého materiálu. Prístroj uvediete do chodu zapojením do elektriny. Následne vás bude o nahriatí informovať svetelná kontrolka. Sendvičovač sa pýši automatickou reguláciou teploty, čiže si stačí nachystať obľúbené jedlo, položiť ho na rozohriaté platne, zavrieť prístroj a počkať pár minút, kým sa jedlo zapečie.

Od spoločnosti Tefal sa do nášho testu dostal aj model Tefal SM 155212. Disponuje priamo zabudovanými platňami, s ktorými si pripravíte len klasické toasty v tvare trojuholníka. Aj napriek nadstavcom s nepriľnavým povrchom tento tip toustovačov príliš neodporúčame. Svojimi kompaktnými rozmermi je však vhodný do menších kuchýň alebo na cestovanie. S výkonom 700 W vám do pár minút pripraví 2 sendviče, resp. 4 trojuholníky. Pre vašu bezpečnosť je tento model vybavený zámkovou západkou tepelne izolovanou rukoväťou.

Dobrou voľbou môže byť aj toustovač Tescoma President 3 v 1. Pripraví vám dozlatista zapečené sendviče, vafle, grilovanú zeleninu, panini, mäso alebo ryby. Príkon spotrebiča dosahuje až 800 W. Je vyrobený z kvalitného kovu, tepelne odolného plastu a nehrdzavejúcej ocele. Na prevádzku aj správnu teplotu vás upozorní svetelná kontrolka. Všetky tri páry vymeniteľných platní sú opatrené antiadhéznym povlakom, vďaka ktorému sa pokrm nepripaľuje a nelepí sa na nich.

ETA Tampo 4156 je ďalším obľúbeným modelom, ktorý vám umožní pripraviť niečo chutné pod zub. Tento model spája trojakú funkčnosť v jednom tele. Zastúpi sendvičovač, vaflovač aj gril. V prípade, že chcete grilovať mäso, oceníte funkciu otvorenia platní do vodorovnej polohy o 180°. Platne sú pokryté nepriľnavým povrchom, takže pri čistení by nemal nastať problém. Teplotu si regulovať nemusíte, je nastavená automaticky. Plastová, tepelne izolovaná rukoväť znižuje riziko popálenia. Mínusom je dlhšie nahrievanie.

Cenovo dostupný model Sencor SSM 9410 ponúka v balení 3 výmenné dosky na pečenie toastov, vaflí a mäsa. Po ich použití ich vďaka nepriľnavému povrchu jednoducho a rýchlo očistite pod tečúcou vodou. Nechýbajú mu svetelné kontrolky, ktoré vás budú informovať o prevádzke a nahriatí. Červená symbolizuje nahrievanie a po zobrazení zelenej môžete vložiť jedlo. Samozrejmosťou je tepelne izolovaná rukoväť a bočné strany tela.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Obľúbenejšie výrobky sú spravidla veľmi pozitívne hodnotené a kvalitné. Avšak nemusí to byť vždy pravda. Dôležité je si daný výrobok vždy najskôr dôkladne preveriť a až potom kúpiť. Ak vás zaujíma, ktoré modely toustovačov sú aktuálne medzi spotrebiteľmi najobľúbenejšie, nájdete ich v nasledujúcej tabuľke. S jej zostavením nám pomohol portál Heureka.sk. Uvedomujeme si, že z času na čas sa predajnosť jednotlivých modelov mení, preto sa snažíme našu tabuľku TOP 5 najpredávanejších produktov pravidelne aktualizovať.

Názov Hodnotenie Detail
ETA 5151 90000 5* Zobraziť produkt
Eta Sorento 3151 5* Zobraziť produkt
Sencor SSM 4221 5* Zobraziť produkt
Sencor SSM 9410 5* Zobraziť produkt
Silvercrest SSWM 900 A1 5* Zobraziť produkt

Patríte k milovníkom toastov? Určite máte aj obľúbené prísady, ktoré by vo vašom chutnom toaste nemali chýbať. Preto je najlepšie, keď si takýto toast pripravíte sami, podľa vašich predstáv a kedykoľvek v pohodlí domova. Toasty, vafle, lievance či panini sú tiež chutným tipom na raňajky, olovrant i večeru. Navyše, chutia nielen dospelým, ale aj deťom. Ak zatiaľ nemáte možnosť pripraviť si tieto spomínané dobroty, určite sa poobzerajte po toustovači. Koniec koncov, nejde o žiadnu priveľkú investíciu. Kvalitný toustovač viete zohnať už za pár desiatok eur. Jediné, čo potrebujete, je venovať chvíľu času výberu. Aby ste našli všetky informácie kompletne na jednom mieste, okrem recenzií najlepších toastovačov sme si pre vás pripravili aj krátkeho sprievodcu výberom. Dozviete sa v ňom všetky užitočné informácie o dôležitých parametroch a tiež o overených výrobcoch a cenách.

Ako vybrať toustovač

 • Typ toustovača
 • Veľkosť
 • Tvar toastov
 • Materiál
 • Príkon
 • Funkcie
 • Cena a obľúbení výrobcovia

Klasický vs multifunkčný toustovač

Toustovače spravidla delíme do dvoch základných kategórií, podľa toho, čo umožňuje daný model pripraviť. Na výber máte klasický alebo multifunkčný model.

Klasický toustovač

Základný alebo inak povedané klasický toustovač má v sebe najčastejšie priamo zabudovanú jednu platňu. Umožní vám tak pripraviť len toasty v tvare trojuholníkov alebo štvorcov. Nevýhodou týchto modelov je ich komplikovanejšie čistenie. Aj napriek tomu, že sú platne štandardne pokryté nepriľnavým povrchom, môžete ich očistiť len handričkou. V prípade, že vám postačí klasický model len na prípravu toastov, dbajte na to, aby umožňoval výber platní.

Multifunkčný toustovač

Ak od toustovača očakávate viac funkcií a možností, lepšou voľbou bude multifunkčný model. Jeho najväčšou výhodou je možnosť vyberania a zmena zapekacích platní. S toustovačom sú pribalené aj zvyčajne 3 alebo 4 platne, s ktorými si dokážete pripraviť vafle, panini, mäso, americké toasty, zeleninu alebo syry. Navyše, po skončení ich jednoducho vyberiete a môžete ich očistiť pod tečúcou vodou alebo dať do umývačky riadu.

Multifunkčný toastovač

Nepodceňujte veľkosť

Veľkosť toustovača je tiež dôležitá, pretože od nej závisí, koľko jedla dokážete naraz pripraviť. Pri voľbe správnej veľkosti sa riaďte hlavne počtom ľudí vo vašej domácnosti. Pokiaľ máte len dvojčlennú alebo trojčlennú rodinu, vystačíte si aj s menším modelom. Tieto modely dokážu pripraviť naraz dva toasty a sú tiež cenovo prijateľné. Naopak, pri viacerých členoch by sme vám odporúčali zainvestovať do zariadenia, ktoré dokáže pripraviť aj 4 či viac toastov naraz.

Veľkosť nemusí ovplyvňovať len počet pripravených porcií. Často pod pojmom veľkosť toustovača môže ísť o veľkosť porcií toustov. Nezabudnite však na to, že väčší prístroj vám môže zaberať viac miesta pri skladovaní.

Trojuholníky, štvorce, panini či vafle?

Záleží vám na vzhľade pripravovaného jedla? Ak aj nie na vzhľade, tak aspoň na type toastov? Pri hľadaní vhodného modelu toustovača si môžete vybrať z tvarov toustov a iných jedál, ktoré budete na stroji pripravovať. Na trhu nájdete toustovače, s ktorými si pripravíte trojuholníkové alebo štvorcové toasty, vafle, panini, lievance atď. K niektorým modelom si dokonca môžete dokúpiť platne s ďalšími tvarmi, na prípravu donutov, koláčikov, lievancov v tvare srdca a pod. Stretnúť sa môžete aj s toustovačmi pre deti. Tie vám pripravia toasty, ktoré vyzerajú ako ich obľúbené postavičky z rozprávok.

Toustovače tvar toastov

Nepriľnavý povrch je nutnosťou

Materiál dosiek na pečenie, na ktorých prebieha zapekanie toustov, je nepochybne veľmi dôležitým kritériom. Na dosky totiž ukladáte pokrm, ktorý neskôr skonzumujete. Materiál má vplyv nielen na kvalitu pripravovaného jedla, ale aj na údržbu. Najrozšírenejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu platní, je teflón s nepriľnavou úpravou. Disponuje viacerými vynikajúcimi vlastnosťami, z ktorých spomenieme vysokú tepelnú odolnosť či jednoduché čistenie. Tie najkvalitnejšie modely môžu mať teflón ešte špeciálne ošetrený. Naopak, pri lacných toastovačoch si dávajte veľký pozor pri výbere. Často môžu byť tieto modely veľmi náchylné na poškriabanie, čo vedie k následnému odlupovaniu vrstvy. V obľube sú aj toustovače s keramickým povrchom. Kvalitný nepriľnavý materiál bude mať za následok rýchle a jednoduché čistenie toustovača. Vyberateľné platne stačí len umyť pod tečúcou vodou, osušiť a odložiť.

Čo sa týka vonkajšieho materiálu, ten ovplyvňuje okrem celkovej pevnosti aj dizajn zariadenia. V posledných rokoch sú veľmi obľúbené nerezové modely doplnené o plastové prvky. Plast je umiestnený po celom okraji prístroja a na rukoväti. Je to väčšinou z dôvodu, že plasty sú tepelne izolované, a tak sa nemusíte báť popálenia.

Aký príkon má mať toustovač?

Pri výbere vhodného toustovača si všímajte aj jeho príkon. Od neho sa totiž odvíja najmä čas prípravy toastov. Udáva sa vo wattoch a v popisoch ho nájdete pod označením „W“. Príkon ovplyvňuje, aký vysoký je výkon zariadenia. Vo všeobecnosti platí, čím je príkon vyšší, tým lepšie. Výkon síce môže súvisieť aj s konštrukciou spotrebiča, ale príkon ho do značnej časti výrazne ovplyvňuje. Pokiaľ chcete mať toasty opečené čo najrýchlejšie, voľte prístroj s vyšším príkonom. Nevýhodou je, že vyšší príkon so sebou prináša vyššie náklady na elektrinu. Na druhej strane príprava toastov trvá len pár minút, čiže nejde o žiadnu výraznú čiastku. Najčastejšie hodnoty príkonu u toustovačoch sa pohybujú v rozmedzí od 500 W do 1 700 W. V neposlednom rade záleží tiež na danom modeli a jeho funkciách.

Príkon toustovača

Doplnkové funkcie, ktoré určite oceníte

Hoci sa toustovače na prvý pohľad môžu javiť ako jednoduché zariadenia, ktorých účelom je len zapekanie toastov, môžu disponovať aj praktickými funkciami, ktoré používateľovi prinesú ešte väčší komfort pri používaní. Aké doplnkové funkcie môžu mať toustovače?

 • Tlačidlo zapnutia/vypnutia – spúšťacie tlačidlo väčšinou býva súčasťou drahších modelov toustovačov. Tie lacnejšie modely sa totiž automaticky zapínajú pri zapojení do elektrickej zásuvky a vypínajú sa pri vytiahnutí kábla zo zásuvky.
 • Svetelný indikátor – býva súčasťou lacnejších i drahších modelov. Červené svetlo spravidla signalizuje ohrev. Zelené svetlo naznačuje, že je zariadenie pripravené na prípravu jedla.
 • Regulátor teploty – niektoré sendvičovače umožňujú nastavenie požadovanej teploty na pečenie toastov. Väčšinou býva teplota nastavená automaticky.
 • Ochrana proti prehrievaniu – ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá ochráni nielen toast, ale aj samotný toustovač pred neželaným prehriatím. Ak by ste zabudli vytiahnuť toast zo zariadenia, toustovač sa vypne.
 • Protišmykové nožičky – samozrejmosťou mnohých modelov sú protišmykové nožičky. Zaistia, aby sendvičovač stál dobre na akomkoľvek povrchu a držal stabilitu.

Toustovače – doplnkové funkcie

Oplatí sa zainvestovať?

Toustovače nepatria k cenovo náročným spotrebičom. Tie najlacnejšie modely zoženiete už za pár desiatok eur. Cena tých najdrahších sa môže vyšplhať nad 100 eur. Dôležité je sa zamyslieť, čo od spotrebiča očakávate. Cenový rozdiel týchto zariadení vplýva na spracovanie, funkcie i množstvo pomôcok.

Nenáročným používateľom budú stačiť klasické toustovače, ktoré zoženiete do 20 eur. Ide predovšetkým o základné modely, ktoré disponujú len jedným párom platní. Neočakávajte ani žiadne pridané funkcie a príslušenstvo. Nevýhodou takýchto modelov je, že platne sa často nedajú z toustovača vybrať a tak sa veľmi ťažko čistia.

V pomerne širšom cenovom rozpätí od 20 do 60 eur už nájdete prepracovanejšie modely. Často ponúkajú možnosť výmeny platní, sú elegantne dizajnovo prepracované a najmä multifunkčné. Pracujú pomerne rýchlo a niektoré modely v tejto kategórii ponúkajú možnosť voľby teploty na pečenie.

Toustovače nad 60 eur potešia náročných zákazníkov. Ide o multifunkčné modely, ktoré ponúkajú vysoký (1 000 W) príkon. Výrobcovia pri nich dbajú na vysokú kvalitu materiálov a celkového spracovania. Týmto zariadeniam nechýbaju funkcie, ako vypínač, svetelná signalizácia, regulátor teploty či možnosť voľby teploty. V balení často nájdete 3 až 4 páry výmenných platní.

Obľúbené sú toustovače Tefal, Eta, Sencor i Tescoma

Výrobou toustovačov sa zaoberá mnoho spoločností s veľmi dobrým renomé. Overenú kvalitu ponúka výrobca domácich a kuchynských spotrebičov Tefal. V ich portfóliu nájdete mnoho modelov klasických i multifunkčných toustovačov. Navyše, produkty značky Tefal sú veľmi obľúbené aj medzi spotrebiteľmi. Vysokú kvalitu ponúka aj česká značka Eta. Táto firma sa dnes zaoberá výrobou rôznych domácich spotrebičov vrátane kvalitných toustovačov. Výborný pomer ceny a kvality prináša japonská značka Sencor. V našom teste od nich nájdete 3 v 1 toustovače za veľmi prijateľnú cenu. Synonymom pre kuchynské potreby je aj značka Tescoma. Za zváženie môžu stáť tiež nemecké toustovače značky Klarstein.

Otázky a odpovede – FAQ

Záver nášho návodu už tradične patrí vašim otázkam na recenzované modely alebo čokoľvek súvisiace s výberom toustovača. Preto, ak ste sa z nášho testu nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, sú vám k dispozícii komentáre, do ktorých viete vložiť svoju otázku. Podeliť sa môžete o svoje skúsenosti či rady, ktoré vedia pomôcť ostatným kupujúcim. Vaše komentáre priebežne kontrolujeme a postupne odpovedáme na všetky z nich. Nezabudnite si prečítať aj nami pripravené odpovede na najčastejšie kladené otázky.

V prvom rade je dôležité, aby ste toustovač dôkladne vyčistili po každom použití. Najrýchlejšie vyčistíte multifunkčný toustovač s vyberateľnými doskami. Keďže sú platne často vyrobené z nepriľnavého materiálu, stačí, keď ich opláchnete pod tečúcou vodou, utriete a odložíte. Ak máte umývačku riadu, môžete ich dať vyčistiť aj do nej. V prípade, že máte klasický toustovač, ktorý nemá vyberateľné platne, najlepším riešením je použiť navlhčenú utierku alebo čistiaci obrúsok. Vyhýbajte sa používaniu chemických látok či kovových predmetov, aby neporušili ochrannú vrstvu.

My by sme vám odporúčali kúpu toustovača s vyberateľnými platňami. Je to hlavne z dôvodu jednoduchšieho čistenia.

Môžete, ale musíte mať toustovač s vymeniteľnými platňami. Používajte platňu s vodorovnými pásikmi. Berte však do úvahy to, že toustovače sú malé zariadenia s menším príkonom. Odporúčame grilovať len tenké kúsky kuracieho mäsa. Oveľa istejší by sme si boli v grilovaní zeleniny alebo napríklad syra.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(91.4%)