Prémiové mobilné telefóny

Najlepšie prémiové mobilné telefóny 2021 + recenzie

Spotrebitelia, ktorí hľadajú najlepší a najvýkonnejší telefón na cenu príliš často nepozerajú. Tieto telefóny sa pohybujú nad cenou 1 000 eur. Za túto sumu dostanete to najlepšie, čo aktuálne trh so smartfónmi prináša. V Test Magazíne sme strávili viac ako 90 hodín analyzovaním celého trhu. Každý výrobca má svoju „vlajkovú loď“, model, ktorý značku hrdo reprezentuje. Na základe analýzy zahraničných odborných testov, výkonnostných benchmarkov a referencií zákazníkov sme vybrali víťaza. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je v triede prémiových smartfónov víťazom. Prečo to tak je? Viac sa dočítate v našom teste, kde nájdete aj ďalšie recenzie mobilov.

Publikované: 03.06.2021
Aktualizované: 16.08.2021

Aký mobil si kúpiť?

V prípade, že hľadáte najlepšie mobily, ktoré sa aktuálne na našom trhu nachádzajú, Test magazín vám ich predstaví. V prípade, že chcete byť majiteľom najlepšieho smartfónu, máme pre vás prehľadnú tabuľku TOP 3 mobilných telefónov, ktoré ponúknu enormný výkon, perfektné parametre fotoaparátu a množstvo ďalšej pridanej hodnoty. Kvalita niečo stojí a lacnejšie modely by ste v triede prémiových telefónov hľadali márne, no v istom ponímaní môžete nájsť aj medzi nimi cenovo výhodnejšie modely.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy S21   ✔   Víťaz testuZobraziť produkt
Sony Xperia 1 II   ✔   Cenový trhákZobraziť produkt
Xiaomi Mi 11 Ultra 5G   ✔   Náš TIPZobraziť produkt

Víťaz testu
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormne kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Zobraziť viac info

Smartfón s najlepším pomerom výkonu a kvality, zároveň ponúka bohatú funkcionalitu a enormne kvalitný fotoaparát. Srdcom telefónu je najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100. Systém je veľmi svižný a rýchly. Telefón má skvelý 6,8" Dynamic AMOLED displej, ktorý ponúkne obraz v Quad HD kvalite. Výsledný efekt vylepšuje aj 120 Hz obnovovacia frekvencia. Displej chráni ochranné sklo Gorilla Glass Victus. 5 000 mAh akumulátor môžete nabíjať bezdrôtovo alebo výkonom 25 W.

Cenový trhák
Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II

Procesor Snapdragon 865, 4K displej, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 4 000 mAh batéria, Qi bezdrôtové nabíjanie.

Zobraziť viac info

Zaujme predovšetkým kvalitným 4K displejom a takisto skvelou sústavou fotoobjektívov. Telefón nemá núdzu o výkon, poháňaný je procesorom Snapdragon 865, spolupracuje s operačnou pamäťou 8 GB a operačným systémom Android 10.0, ktorému Sony dodalo viacero zaujímavých vylepšení. Telefón podporuje 5G sieť a takisto NFC. Má k dispozícii aj slot pre SD kartu, avšak nemožno ho využívať ako Dual SIM telefón. Nechýba ani Qi bezdrôtové nabíjanie.

Náš TIP
Xiaomi Mi 11 Ultra 5G

Xiaomi Mi 11 Ultra 5G

 8-jadrový procesor Snapdragon 888, 6,81" AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, trojica výkonných fotoobjektívov 50 + 48 + 48 Mpx, 5 000 mAh batéria, rýchlonabíjanie výkonom 67 W.

Zobraziť viac info

Jeden z najvýkonnejších telefónov na trhu s veľkým AMOLED 6,81" displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Hardvér bež vďaka 8-jadrovému procesoru Snapdragon 888. Na zadnej strane má trojicu výkonných fotoobjektívov 50 + 48 + 48 Mpx, ale takisto druhý, 1,1 palca veľký displej. Batéria má kapacitu 5 000 mAh. Veľkou výhodou je rýchlonabíjanie výkonom až 67 W a takisto možnosť reverzného dobíjania. Videozáznam je možné natáčať až v 8K kvalite.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri hodnotení mobilných telefónov je potrebné určiť si metodiku testovania, na základe ktorej sú jasné určené hodnotené parametre. U prémiových telefónov hrá najpodstatnejšiu rolu softvér a kvalita snímok fotoaparátu. Majiteľov takýchto telefónov však tiež zaujíma dizajn a s ním spojená kvalita materiálov, ktoré sú použité. Smartfóny v prémiovej triede tiež ponúkajú bohatú funkcionalitu a konektivitu. Dôležité sú takisto referencie spotrebiteľov a rebríčky výkonnosti telefónov, ktoré sú zostavované na základe výkonu procesora a celkových reakcií systému.

Výkon procesora
Operačná a interná pamäť
Fotografie a video
Ovládanie
Funkcionalita a konektivita
Veľkosť displeja
Výdrž batérie
Dizajn

Do nášho porovnávacieho testu sa dostali mobilné telefóny, ktoré sú dostupné na tuzemskom trhu s operačným systémom Android alebo iOS. Dostupnosť daných modelov sme overovali cez portál Heureka.sk. Takisto sme čerpali z databáz internetových obchodov, ako Mall.sk, Alza.sk, Nay.sk, Hej.sk, Datart.sk či Tpd.sk. Do nášho testu sa dostali telefóny SamsungApple mobily či smartfóny od spoločnosti Asus. Nechýbali ani prémiové mobily XiaomiHuawei a medzi najlepšie telefóny sa dostala takisto značka OnePlus. Porovnanie smartfónov obsahuje nielen technické parametre a informácie z odborných testov (napr. AnTuTu benchmark), ale takisto dôležité poznatky z praxe – referencie spotrebiteľov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie prémiových mobilných telefónov

V kategórii prémiových telefónov je množstvo zástupcov, ktorí splnia nároky aj tých najnáročnejších spotrebiteľov. Naše recenzie mobilných telefónov sú nezávislé a sústredia sa na objektívne porovnanie parametrov. Žiadny výrobca ani predajca nie je zvýhodnený a aj preto prináša Test Magazín transparentné porovnávacie testy, ktoré majú spotrebiteľovi pomôcť vybrať si ten najlepší mobil. Vždy sa však musíte rozhodovať na základe vlastných preferencií. Okrem recenzovaných telefónov prinášame aj kvalitné alternatívne produkty, ktoré sa v konkurencii rozhodne nestratia.

Víťaz testu

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormne kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Pozrieť najlepšiu ponuku

Vlajková loď spoločnosti Samsung sa tentoraz nespoliehala na vývojárov spoločnosti Qualcomm, ale vsadila na procesor z vlastnej dielne, aktuálne najvýkonnejší procesor na trhu – Exynos 2100. Samsung Galaxy S21 s prehľadom zvládne aj také veci, ako natáčanie 8K videa. Procesoru sekunduje 16 GB operačná pamäť a 512 GB úložisko. Trocha nepochopiteľná je absencia SD slotu na pamäťové karty, no vzhľadom na objem interného úložiska to nebude veľká komplikácia. Telefón takisto môžete používať ako Dual SIM telefón s dvoma nano SIM kartami. Softvérovou výbavou je Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Celé rozhranie je veľmi intuitívne a prehľadné. Veľmi silnou stránkou smartfónu je jeho 6,8 palcov veľmi displej s technológiu Dynamic AMOLED. Ten je schopný zobrazovať obraz v Quad HD kvalite a takisto môžete regulovať aj obnovovaciu frekvenciu od 10 do 120 Hz.

Displej je zakrivený a rámčeky sú tak minimálne. Použité je zároveň ochranné sklo Gorilla Glass Victus, displej reaguje aj na ovládanie perom Samsung S Pen. V rukách sa napriek jeho veľkosti a hmotnosti drží veľmi pohodlne. V displeji je takisto zabudovaná veľmi rýchla a komfortná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá naozaj robí radosť aj viacerým zákazníkom. Dizajnovo ide o perfektne zvládnutý kúsok a dôkazom sú aj kvalitné materiály. Hoci vystúpená časť fotoobjektívu na chrbte sa nepáči všetkým spotrebiteľom. S výdržou je to pri týchto telefónoch podobné – jeden až jeden a pol dňa v závislosti od náročnosti využitia. Samsung Galaxy S21 Ultra je vybavený 5 000 mAh batériou, no vzhľadom na veľký displej je výdrž batérie štandardom. Nechýba možnosť bezdrôtového nabíjania a takisto nabíjanie adaptérom USB-C výkonom 25 W.

Telefón podporuje 5G frekvenciu a tiež inteligentné pripojenie k počítaču Samsung Dex, ktorým pripojíte telefón k monitoru alebo televízii. Bez hanby je možné povedať, že najlepší fotomobil je práve Samsung Galaxy S21 Ultra. Disponuje 108 Mpx hlavným objektívom s laserovým zaostrovaním a doplnený je o dva 10 Mpx teleobjektívy s 3x a 10x optickým zoomom a 12 Mpx širokouhlým snímačom. Fotoaparát nemá problém robiť kvalitné snímky nielen za svetla, ale aj za tmy či za šera. Fotoaparáty sú zároveň nesmierne inteligentné, farby dokážu perfektne saturovať a ostrosť nie je vôbec prehnaná. Oproti Apple iPhone 12 Pro Max ponúkne omnoho autentickejšie zábery pri horšom svetle a ponúkne všeobecne viac režimov, fotoaparát je komplexnejší a dokazuje to aj stabilizácia videa. Nepochybne si pozornosť zaslúži aj 40 Mpx predná kamera.

Výkonný procesor
Ultimátna kvalita fotografií a videa
Kvalitný veľký displej

Absencia slotu na pamäťové karty
Nabíjací adaptér nie je v balení
Chýba 3,5 mm jack

Veľkosť uhlopriečky: 6,8" ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 3 200 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Exynos 2100 ● Interná pamäť: 512 GB ● Operačná pamäť: 16 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 40 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 227 g

Cenový trhák

Sony Xperia 1 II

Procesor Snapdragon 865, 4K displej, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 4 000 mAh batéria, Qi bezdrôtové nabíjanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Telefón, ktorý milo prekvapí a konkurencia by si z viacerých inovatívnych prvkov mohla brať príklad. V úvode musíme spomenúť kvalitný HDR displej s uhlopriečkou 6,5 palca a technológiou OLED. Hoci má 4K displej len 60 Hz, výraznejšie nedostatky nemá a je veľkým pozitívom. Voliť môžete dokonca viaceré režimy obrazovky. Hardvér beží vďaka procesoru Snapdragon 865, hoci je už dnes vrcholom Snapdragon 888, Sony Xperia 1 II je vcelku slušne optimalizovaná a výkon určite nechýba. Android 10.0 dostalo od Sony pár vylepšení, predovšetkým, čo sa ovládania týka. Miestami však spotrebitelia postrehli drobné prestoje a záseky. Možno by „Xperii“ svedčala viac väčšia, než 8 GB operačná pamäť. Úložiska je dosť, 265 GB nie je málo a navyše je k dispozícii aj slot pre SD kartu.

Daňou za kvalitný 4K displej je rozhodne výdrž batérie – 4 000 mAh. S výdržou jeden deň môžete rátať, ale na viac ako 24 hodín skôr nie, ako áno. Oproti konkurentom Sony výraznejšie zaostáva. Každopádne, záleží od používateľa a frekvencie používania. K telefónu je pribalený 18 W adaptér a veľkej rýchlosti sa pri nabíjaní nedočkáte. Dokúpiť je možné 21 W adaptér, ale rozdiel v rýchlosti nabíjania je podľa odborných testov minimálny. Qi bezdrôtové nabíjanie však vo výbave je, rovnako ako funkcia NFC, 5G, čítačka odtlačkov prstov na boku telefónu a aj vcelku slušné stereo reproduktory. V porovnávacom teste prémiových telefónov vítame aj 3,5 mm jack, ktorý už nie je takou samozrejmosťou. Na našom trhu nie je dostupný Dual SIM variant, preto môžete využívať len jednu SD kartu a jednu SIM kartu.

Fotoaparát od Sony nesklamal ani u predchodcu a odborné testy vyhodnotili, že v prípade Sony Xperia 1 II je ešte o krok vpred. Na zadnej strane je vo svojej podstate trojica objektívov. Všetky majú zhodne po 12 Mpx. Hlavný objektív Exmor IMX557, pre zaostrovanie záberov je tu 12 Mpx teleobjektív a takisto nechýba ani vychvaľovaný 12 Mpx širokouhlý objektív. A štvrtým, nie úplne plnohodnotným prvkom je malý 3D iToF senzor, ktorý si skvelo poradí s hĺbkou záberov. Na výber je v Sony dokonca dvojica aplikácií, ktoré na fotenie môžete využiť, záleží na tom, s ktorou sa naučíte pracovať. K dispozícii je aj množstvo režimov. Slnko, šero či tma, naozaj si hlavný fotoaparát poradí za každých podmienok. Vydarený je aj 3x optický zoom. Detaily v noci možno nie sú také ako napríklad u Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ten je však aj s cenou niekde úplne inde. Celkovo dáva u Sony zmysel aj kvalitný videozáznam a predný 8 Mpx objektív na selfie zábery. Sústava objektívov je u Xperii naozaj veľmi dobre zostavená a so záberov cítiť veľkú kvalitu.

Zvýšená odolnosť IP68
3,5 mm jack
Množstvo inovatívnych funkcií systému

Slabšia výdrž batérie
Len 60 Hz displej
Nepresný senzor svetla

Veľkosť uhlopriečky: 6,5" ● Rozlíšenie displeja: OLED – 3 840 x 1 644 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 865 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 8 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 8 Mpx ● Dual SIM: nie ● Kapacita batérie: 4 000 mAh ● Hmotnosť: 181 g

Náš TIP

Xiaomi Mi 11 Ultra 5G

 8-jadrový procesor Snapdragon 888, 6,81" AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, trojica výkonných fotoobjektívov 50 + 48 + 48 Mpx, 5 000 mAh batéria, rýchlonabíjanie výkonom 67 W.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nepochybne, Xiaomi Mi 11 je v tomto segmente unikátnym telefónom, ktorý je najvýkonnejším u tohto čínskeho výrobcu. V profesionálnom rankingu AnTuTu sa dokonca mobil radí celkovo na druhé miesto vo výkonnosti. Nečudo, veď jadrom telefónu je Snapdragon 888. Xiaomi je vybavené 12 GB operačnou pamäťou a 256 GB úložiskom (dostupná je aj verzia s 512 GB). Telefón spolupracuje s operačným systémom Android 11 s nadstavbou MIUI 12.0.6.0. Odborné testy horšie hodnotili ovládateľnosť systému a niektoré úkony, ktoré sú v prípade Mi 11 Ultra trocha menej intuitívne. Spolu s grafickým čipom Adreno 660 a 2,84 GHz frekvenciou procesora však má telefón výkonu na rozdávanie. Absentuje síce slot na SD kartu, no pri kapacite úložiska 256 GB to nie je žiadna komplikácia a máte tak v rukách perfektný herný telefón.

Vychváliť musíme aj displej s technológiou AMOLED so 120 Hz. Displej má úctyhodných 6,81 palcov a ponúka rozlíšenie Quad HD+. Konkurenčný Apple iPhone 12 Pro Max prekonáva v tomto smere na plnej čiare. Používatelia si veľmi pochvaľujú aj reakcie optickej čítačky odtlačkov prstov. Displej je po okrajoch mierne zahnutý, čo niektorí spotrebitelia považujú za nevýhodu. To, že na chrbte nájdete aj druhý displej, je naozaj unikátom a týmto prvkom je Xiaomi Mi 11 Ultra jedinečný. Má 1,1 palca a má štyri funkcie. Dokáže zobrazovať vami zvolenú fotografiu, nápis, čas a dátum a takisto funguje ako zrkadlo, ak chcete fotiť selfie zadný fotoaparátom. Takisto funguje ako notifikačná dióda. Tomuto vylepšeniu by sa dalo dopriať aj väčšej funkcionality. S výdržou je na tom mobil vynikajúco. 5 000 mAh batéria je podobná ako u konkurencie, brať do úvahy treba aj zadný displej. Napriek tomu, vydržať deň je preň hračka a netreba príliš Xiaomi šetriť a zvládne aj 48 hodín. Čím však poteší používateľov, je možnosť rýchlonabíjania výkonom až 67 W (adaptér v balení), 50 W bezdrôtové nabíjanie a dokonca vďaka 10 W reverznému dobíjaniu nabijete aj ďalšie vaše zariadenie.

V balení nájdete aj priehľadný plastový kryt a USB-C kábel. Zadný fotoaparát je na prvý pohľad prekvapením – na chrbte pôsobí tak trocha autisticky. O tom, že patria objektívy k špičke, sa nemožno sporiť. Odborné testy hodnotili 50 Mpx hlavný objektív veľmi kladne, bez 48 Mpx teleobjektívu a 48 Mpx širokouhlého objektívu by ste sa však takých expozične kvalitných snímok nedočkali. Spotrebitelia veľmi ocenili aj 120x zoom, ktorý je trochu prehnaný, no nie odfláknutý. Prekvapivo, miestami si objektív nevedel poradiť s ostrosťou a pri tmavších záberoch sa objavilo viac šumu. Jeden z najlepších fotomobilov však z nášho pohľadu Xiaomi Mi 11 Ultra určite je. Perfektnú kondíciu dokazuje aj videozáznam v 4K alebo 8K kvalite s dokonalou stabilizáciou. Občas sa dočkáte trocha preexponovaných farieb. V nočnom režime však zábery milo prekvapili.

Bezdrôtové nabíjanie až 50 W
Vynikajúci procesor a AMOLED displej
Perfektný fotoaparát

Bez slotu na SD karty
Príliš vystúpené objektívy fotoaparátu
Trochu komplikovanejšie používateľské rozhranie

Veľkosť uhlopriečky: 6,81" ● Rozlíšenie displeja: AMOLED – 3 200 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 50 + 48 + 48 Mpx ● Predný fotoaparát: 20 Mpx ● Dual SIM: áno/nanoSIM /bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 234 g

Apple iPhone 12 Pro Max

Procesor Apple A14 Bionic, 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technológiou, odolnosť IP68, 3 687 mAh batéria, trojitý fotoaparát s 12 Mpx objektívmi, 4K videozáznam a kvalitný mikrofón.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Aktuálne najlepší mobilný telefón s operačným systémom iOS. iPhone 12 Pro Max je reprezentantom dokonalosti, ktorú predstavuje spoločnosť Apple. Oproti iPhone 11 si prešla viacerými, nie takými výraznými, zmenami a hoci výkonom procesora Apple A14 Bionic nekonkuruje najlepším Snapdragonom alebo Exynosu 2100, vďaka perfektnej optimalizácii, zväčšenej kapacite 6 GB RAM je systém svižnejší a rýchlejší než kedykoľvek predtým. Spotrebitelia i zahraničné testy sa zhodujú v tom, že iPhone 12 Pro Max je už na prvý pohľad krásny telefón. 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technológiou je super, ale predsa len oproti konkurentom, predovšetkým hlavnému konkurentovi Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, sú reakcie na displeji pomalšie. Dôvodom je nižšia obnovovacia frekvencia displeja a oproti Samsungu chýba aj Always-on režim obrazovky.

Ku kvalite spracovania nemáme výhrady my a ani spotrebitelia. To, že má telefón 226 g a väčšie rozmery nemožno brať ako nevýhodu, v tejto triede mobilov sú takéto parametre štandardom. Apple navyše disponuje odolnosťou IP68 a telefón má v hĺbke 6 metrov vydržať až 30 minút. Zmieriť sa nadšenci Apple musia s tým, že USB-C jednoducho v ponuke nie je a iPhone využíva svoj Lighting konektor (max. výkon 20 W), takže bez neho ani na krok. Telefón je však možné nabíjať aj bezdrôtovo. Výdrž batérie je štandardná okolo jedného maximálne jeden a pol dňa a teda nijak neprekvapí. Výdrž 3 687 mAh batérie je teda veľmi podobná ako u konkurenčného Samsungu S21 Ultra, a to napriek tomu, že ten má väčšiu kapacitu batérie, no zároveň o 0,1 palca väčší displej. Napriek tomu, že v prípade „dvanástky“ displej narástol, používatelia majú výhrady k rozmiestneniu widgetov a ikoniek, ktoré je rovnaké ako v prípade menšieho súrodenca Mini s menším displejom.

Spomenutý výkon je absolútnou dominantou medzi iPhonmi a aj všeobecne sa výkonom iPhone 12 Pro Max nestratí ani v konkurencii. S fotoaparátom je to jedna báseň a až na konkurenčný Samsung Galaxy S21 Ultra ho neprekoná nič. Trojitý fotoaparát skladajúci sa z hlavného, širokouhlého a teleobjektívu ponúkne naozaj hodnotné zábery. Všetky objektívy majú 12 Mpx, umelá inteligencia to občas preženie so saturáciou farieb, zvlášť pri horšom svetle a ostrosti je niekedy menej ako by sa žiadalo, no širokouhlé zábery sú na perfektnej úrovni. Škoda len, že ponúkne len 2,5 optický zoom, čo na konkurenciu nestačí. Selfie kamera má 12 Mpx a nachádza sa v pomerne „obrovskom“ výreze aj spolu s nejakými tými senzormi. Odborné testy mierne kritizovali problém so zaostrením. Čo však milujú milovníci Instagramu, je videozáznam a kvalitný mikrofón – zrejme najlepší, aký u smartfónu môžete nájsť. Videozáznam je v 4K kvalite pri 60 fps, potešila by trocha lepšia optická stabilizácia.

Výborný fotoaparát a videozáznam
Perfektne vyladený a rýchly systém iOS 14
Kvalita spracovania a odolnosť

Málo príslušenstva v balení
Absentuje čítačka odtlačkov prstov
Nemá 120 Hz displej

Veľkosť uhlopriečky: 6,7" ● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR OLED – 2 778 x 1 284 px ● Operačný systém: iOS 14.2.1 ● Procesor: Apple A14 Bionic ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 6 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 3 687 mAh ● Hmotnosť: 226 g

Huawei Mate 40 Pro

Procesor Kirin 9000, 6,76" OLED displej s obnovovacou frekvenciu 90 Hz, 4 400 mAh batéria, 50 + 20 + 12 Mpx fotoaparát, 4K video so 60 fps, podpora 5G siete.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Už na prvý pohľad je Mate 40 Pro iný telefón. Oproti mnohým konkurentom pôsobí miestami hodnotnejšie, materiály ako hliník a sklo sú zárukou kvality a napriek veľkosti a váhe 212 gramov sa telefón perfektne drží v ruke. 6,76" veľká uhlopriečka využíva OLED technológiu (podpora HDR10) a má obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Displej je zahnutý do bokov, čo sa môže i nemusí niekomu páčiť. Väčšina spotrebiteľov však pochopenie nenašla. Reakcie displeja sú veľmi rýchle a skvele funguje aj 3D Face Unlock či v displeji integrovaná čítačka odtlačkov prstov. Hlavným dizajnovým prvkom, ktorý telefón odlíši, sú do kruhu usporiadané fotoobjektívy. S výkonom Huawei „vlajková loď“ rozhodne nemá problém a procesor Kirin 9000 dosiahol aj v AnTuTu benchmarku skvelé výsledky. Hardvér je doplnený o 8 GB RAM a 256 GB integrovanej pamäte.

V našom porovnávacom teste však nesmieme opomenúť zásadný fakt, ktorý môže mnohých odradiť. Kvôli americkým sankciám Huawei stále nemôže podporovať Google služby. Huawei Mate 40 Pro je tak neplnohodnotný Android (Android 10.0 s nadstavbou EMUI 11) a tento nedostatok je len veľmi ťažké prehryznúť. Výrobca sa snaží tento nedostatok odstrániť, no alternatívne aplikácie sú len náplasťou. Z predošlých telefónov Huawei však vieme, že Google je možné do telefónu neoficiálnou cestou dostať – stačí trocha „googliť“. Ďalej však musíme pochváliť výdrž telefónu. Odborné testy preukázali, že Huawei je na tom so spotrebou veľmi dobre, 4 400 mAh nie je zázrakom, ale systém poháňa úsporný Kirin 9000. Bez problémov vydrží 2 dni. 66 W rýchlonabíjanie alebo 50 W bezdrôtové nabíjanie je opätovne veľkým bonusom. Veľmi podobne je na tom s výdržou a rýchlym nabíjaním aj konkurenčný OnePlus 9 Pro 5G.

Po hardvérovej stránke je Huawei Mate 40 Pro lukratívnou ponukou, no bez Googlu väčšina potenciálnych zákazníkov ohrnie nosom, čo preukázali i viaceré referencie. Presvedčiť ešte niektorých môže štvorica fotoaparátov s famóznymi parametrami. Tri zadné objektívy dokážu obstarať naozaj kvalitné zábery – použitý je 50 Mpx hlavný snímač, doplnený o 20 Mpx širokouhlý objektív a 12 Mpx teleobjektív. Telefón perfektne zoomuje, dokáže zaostriť na podstatné detaily a má aj skvelý dynamický rozsah. 5-násobný optický zoom je vskutku efektívny a Huawei má podľa zahraničných testov jeden z najlepších teleobjektívov na trhu. Zoomovať môžete aj viac, no rátajte s tým, že umelá inteligencia už zohrá väčšiu rolu. Pre použite v noci sa už nájdu aj lepšie fotomobily, čo neznamená, že sa na nočné fotky nedá pozerať. Pri kladných hodnoteniach ostaneme, pretože selfie zábery z 13 Mpx predného objektívu sú vskutku luxusné. Zadný objektív zvládne točiť aj 4K video so 60 fps.

Jeden z najlepších fotmobilov na trhu
Rýchly systém a výkonný hardvér
Skvelá výdrž batérie

Absencia služieb Google
Príliš zahnutý displej

Veľkosť uhlopriečky: 6,76" ● Rozlíšenie displeja: OLED – 2 772x1 334 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Kirin 9000 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 8 GB ● Hlavný fotoaparát: 50 + 20 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 13 Mpx ● Dual SIM: áno/hybridný slot ● Kapacita batérie: 4 400 mAh ● Hmotnosť: 212 g

OnePlus 9 Pro 5G

Procesor Snapdragon 888, 6,7" displej s technológiou LTPO AMOLED, 2K rozlíšenie displeja s Quad HD+, 4 500 mAh batéria, 48 + 50 + 8 + 2 Mpx fotoaparát.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi elitnou spoločnosťou sa takisto ocitol čínsko-švédsko-japonský výrobca OnePlus. V tomto prípade slávnejším konkurentom sekunduje OnePlus 9 Pro, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako uhladený elegán. V útrobách sa však skrýva výkonný procesor Snapdragon 888. Veľkou hrozbou je tak pre Samsungy i americký Apple. Predovšetkým výkonom totiž konkuruje tým najlepším. Ponúkne aj 12 GB operačnú pamäť RAM a 256 GB interného úložiska, hoci tiež bez podpory SD kariet. 2,84 GHz procesor s 8 jadrami však núdzu o výkon nemá. Systém beží na Androide s nadstavbou OxygenOS 11.2.2, ktorá OnePlus robí ešte priateľskejším a funkciami užitočnejším. Od Always-on displeja až po animácie čítačky odtlačkov prstov cez tvar ikoniek na ploche, jednoducho, optimalizácia je silnou stránkou modelu 9 Pro.

Používatelia okrem výkonu a „user friendly“ filozofie veľmi oceňujú aj konektivitu – NFC, 5G, Wi-Fi 6 a výdrž batérie. 4 500 mAh nie je úplne prelomových, ale úspora energie má v prípade telefónu OnePlus 9 Pro naozaj význam. Skutočná sila telefónu je však aj v tom, že ponúkne extrémne rýchle nabíjanie výkonom až 65 W a adaptér je priamo v balení. Bezdrôtové nabíjanie výkonom 50 W je tiež významným počinom. Rovnať sa v tomto smere môže s o pár stoviek drahším Xiaomi Mi 11 Ultra 5G. Dizajn telefónu je naozaj niečím iným, hoci sa to tak nemusí javiť na prvý pohľad. Telefón nemá malé rozmery, pre menšie ruky môže byť trocha menej vhodný, ale konštrukčne OnePlus nie je čo vytknúť. Telefón vyzerá naozaj prémiovo a lesklý zadný kryt s metalickým logom je naozaj exkluzivitou. Podobný špecifický dizajnový podpis má azda len samotný Apple. Ten takisto nemá 3,5 mm jack.

Na zadnej strane elegantnú líniu narúša len od okraja vzdialený a vystúpený modul fotoobjektívov. Vpredu je dominantou 6,7" displej s technológiou LTPO AMOLED. Ide o vylepšený OLED displej s nižšou energetickou náročnosťou a pritom až 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Úchvatné 2K rozlíšenie displeja s Quad HD+ naozaj konkuruje aj takému Samsungu Galaxy S21 Ultra. Odborné testy veľmi pozitívne hodnotili aj fotografie, ktoré OnePlus 9 Pro zvládlo vyhotoviť. Oproti ôsmej generácii sa 48 Mpx hlavný objektív posunul ďalej a s ním aj 50 Mpx širokouhlý snímač. O ostrosť záberov sa stará 8 Mpx teleobjektív s 3,3x zoomom. Zabudnúť nemôžeme ani na 2 Mpx makroobjektív, ktorý nie je vôbec zbytočný. Zábery sú veľmi autentické a v režime PRO sú fotografie perfektne saturované do reálnych farieb. Spolupráca so spoločnosťou Hasselblad sa určite vyplatila. Zle na tom nie je ani nočný režim, záznam videa a predná 16 Mpx kamera.

Perfektne vyladený systém
Kvalita spracovania a dizajn
Rýchle nabíjanie (aj bezdrôtové)

Absentuje slot na SD kartu
Nemá 3,5 mm jack
Slabší teleobjektív

Veľkosť uhlopriečky: 6,7" ● Rozlíšenie displeja: LTPO AMOLED – 3 216 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 48 + 50 + 8 + 2 Mpx ● Predný fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: áno/nano SIM/ bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 197 g

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Procesor Exynos 990 s frekvenciou 2,75 GHz, 6,9-palcový AMOLED displej soj 120 Hz obnovovacou frekvenciou, 4 500 mAh batéria, kombinácia troch objektívov 108 + 12 + 12 Mpx.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V tomto prípade ide o pomyselnú „dvojku“ Samsungu medzi vlajkovými loďami. Nahradila ju totiž novšia generácia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. No aj tak má čo Galaxy Note 20 Ultra ponúknuť. Výkonný procesor Exynos 990 s frekvenciou 2,75 GHz už dnes má nástupcu, no zvládne toho dosť. 12 GB operačnej pamäte a 512 GB úložiska stále radí tento telefón medzi hardvérovo veľmi solídne vybavené modely. Samsung beží na Androide 10.0 s nadstavbou One UI 2.5. Opäť ide o telefón, ktorý je už skôr malým počítačom. Displej ponúkne honosných 6,9 palcov a rozhodne nejde o najmenší telefón. AMOLED displej je však famózne spracovaný a zmysel má aj 120 Hz obnovovacia frekvencia. Používatelia si už tradične Full HD+ rozlíšenie veľmi pochvaľujú. Obrazovka je chránená ochranným sklom Gorilla Glass Victus. V displeji je zabudovaná aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá miestami reaguje až na 2-3x. Možné je využívať aj stylus S Pen.

Poteší, že 25 W adaptér na nabíjanie je v balení a spolu s ním aj AKG káblové slúchadlá s USB-C-konektorom a samotný USB-C kábel. Akumulátor 4 500 mAh tak nabijete pomerne rýchlo no vedzte, že s výdržou sa na viac ako jeden a pol dňa dostanete len ťažko, možno v prípade úsporného režimu, no v takom prípade bude rozhranie trocha obmedzené. Nabíjať je možné aj bezdrôtovo, a to výkonom 15 W. Telefón disponuje hybridným slotom pre dve nano SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu SD kartu. Vďaka veľkému úložisku však môže Samsung Galaxy Note 20 Ultra fungovať pohodlne ako Dual SIM telefón. Nechýba ani podpora 5G siete alebo NFC. V rámci konektivity nechýba ani Samsung DeX, vďaka nemu dokážete telefón jednoduchšie prepojiť s OS Microsoft Windows.

Kvalita fotoaparátu je už tradične na veľmi vysokej úrovni a hoci ide o „starší“ model Samsungu, nemá sa za čo hanbiť. Kombinácia troch objektívov 108 + 12 + 12 Mpx vyhotoví naozaj ukážkové zábery a nielen za ideálnych podmienok. Fotoaparát je veľmi inteligentný a presne vie, čo fotí. Dokáže si skvele regulovať svetelnosť a hoci sa občas farby javia až príliš živé, stále pôsobia veľmi prirodzene. Modul fotoaparátu je trocha vystúpený, ale v tejto kategórii telefónov to nie je nič raritné. Veľmi dobrý je aj 5x optický zoom a až 50x digitálny zoom. Schopnosti sú v tomto smere naozaj špičkové. Nočný režim má svoje muchy, ale napriek tomu si počas noci zachováva skvelú saturáciu a minimalizuje úroveň šumu a zrnenia. Nepreháňa to ani s farbami. Záznam videa pri 8K je použiteľný takisto, no 4K je predsa len užitočnejšie. Skvele telefón pracuje aj s pohybom a dynamickým záznamom. Note 20 Ultra je perfektný telefón, no vzhľadom na to, že už má nástupcu, s cenou by to výrobca mohol tlačiť smerom dole.

Optimalizovaný výkon
Skvelý fotoaparát a videozáznam
S Pen a prostredie DeX

Slabšia výdrž batérie
Starší procesor Exynos 990
Vyššia cena

Veľkosť uhlopriečky: 6,9" ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 3 088 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Exynos 990 ● Interná pamäť: 512 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Dual SIM: áno/hybridný slot ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 208 g

Asus ROG Phone 5

8-jadrový procesor Snapdragon 888, efektívne chladenie, podpora 5G siete, 6,78-palcový AMOLED displej so 144 Hz, 6 000 mAh batéria, ultrasonické tlačidlá AirTriggers, 64 + 13 + 5 Mp fotoaparát.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Cenovo dostupný v rámci prémiovej triedy je najvýkonnejší herný smartfón Asus ROG Phone 5, ktorý dostal do výbavy 8-jadrový procesor Snapdragon 888. Milovníci hier si pochvaľujú predovšetkým možnosť nastavovania výkonnostných parametrov. Spolu s 16 GB RAM operačnou pamäťou a 256 GB internej pamäte je zabezpečený plynulý chod a vynikajúce reakcie systému. Perfektný hardvér a grafický chipset dostali aj veľmi efektívne chladenie, takže nehrozí žiadne prehrievanie. V testoch bol Asus výkonnejší ako iPhone 12 alebo Samsung Galaxy S21 Ultra. S Androidom 11 a nadstavbou ROG UI funguje telefón bezchybne. Asus môže fungovať aj ako Dual SIM mobil, nemá však slot pre pamäťovú kartu. Telefón podporuje 5G frekvenciu, NFC a takisto mu nechýba ani 3,5 mm jack vstup.

Špičkový dostal Asus ROG Phone 5 aj AMOLED displej so 144 Hz. Na uhlopriečku má telefón 6,78 palcov a ponúkne skvelé Full HD rozlíšenie a perfektnú haptickú odozvu. Hráči ocenia predovšetkým vysokú obnovovaciu frekvenciu obrazovky – okrem 144 Hz je možné nastaviť aj 120 Hz alebo 60 Hz. V displeji je zabudovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá je dobre umiestnená aj napriek väčším rozmerom a hmotnosti telefónu – 239 g. Oproti takému telefónu, akým je Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, sú reakcie čítačky občas pomalšie. Oproti predchodcovi ROG Phone 3 sa však aj čítačka zlepšila. V čom Asus víťazí oproti konkurentom, je výdrž 6 000 mAh batérie a rýchlonabíjanie výkonom až 65 W. Sklamaním je absencia bezdrôtového nabíjania. Hráčov však potešia skvelé stereo reproduktory.

Pre hráčov je podstatná aj informácia, že viacerí používatelia si pochvaľujú ultrasonické tlačidlá AirTriggers (senzory pohybu) vďaka čomu je hranie hier naozaj zážitkom. Na herný smartfón ani fotoaparát nie je v úzadí. 64 Mpx fotoaparát za dobrého svetla spraví perfektné fotky s dobrou expozíciou a farbami, horšia kvalita sa prejaví až v šere alebo pri horšom osvetlení. Tu už sa oproti niektorým konkurentom objaví viac šumu. Širokouhlý objektív má 13 Mpx šošovku a hĺbku a ostrosť záberov sa stará 5 Mpx makro. Elektronická stabilizácia obrazu odvádza dobrú prácu aj pri natáčaní videa v 8K pri 30 fps. Pravdou však je, že 4K a 60 fps framerate vyzerá aj v prípade Asusu lepšie. Čo spotrebitelia veľmi vítajú je, že v balení sa nachádza samotný 65 W adaptér, napájací USB-C kábel a plastový kryt. Oproti ROG Phone 3 už nie je v balení aktívny chladič. Tradične je k Asusu možné dokúpiť veľké množstvo príslušenstva pre skutočných hráčov.

Najvýkonnejší herný telefón
Skvelá výdrž batérie
Kvalitný 144 Hz displej

Nemá bezdrôtové nabíjanie
Slabší fotoaparát než konkurencia
Väčšia hmotnosť

Veľkosť uhlopriečky: 6,78" ● Rozlíšenie displeja: AMOLED – 2 448 x 1 080 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 16 GB ● Hlavný fotoaparát: 64 + 13 + 5 Mpx ● Predný fotoaparát: 24 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 6 000 mAh ● Hmotnosť: 239 g

Ďalšie zaujímavé produkty

Medzi prémiovými telefónmi je konkurencia naozaj vysoká, napriek tomu, že ich cena presahuje 1 000 eur, výrobcovia sa stále prebiehajú. Každý výrobca chce mať na trhu adekvátneho reprezentanta, ktorý bude oproti konkurencii o krok vpred. V našom porovnávacom teste nájdete to najlepšie, čo aktuálne domáci trh so smartfónmi spotrebiteľom ponúka. Napriek tomu sa medzi recenzované telefóny nezmestili všetky prémiové telefóny. Máme preto pre vás ďalších 5 telefónov, ktoré dokážu tým najlepším zdatne sekundovať.

Väčší súrodenec Pro Max medzi elitou nechýbal, no rozhodne je pre mnohých lepšou voľbou menší Apple iPhone 12 Mini. Síce ponúkne menšiu 5,4-palcovú uhlopriečku, no v zásade ponúkne rovnaký systémový výkon vďaka procesoru Apple A14 Bionic. Rozdiel je ešte v 4 GB RAM a menšej batérii – 2 227 mAh. Výdrž je však vzhľadom na rozmery displeja identická. Cena je nižšia a dočkáte sa aj rovnako kvalitných fotografií.

Hranice technologického pokroku posúva Samsung Galaxy Z Fold 2 5G. S parametrami, ktoré má tento telefón/tablet si pýta pozornosť. Výkonný procesor Snapdragon 865+ síce nie je ten najvýkonnejší, no spolu s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom sa zdá, že ponúkne dostatok výkonu. K tomu parádny AMOLED displej a skvelé fotografie. Prekvapí aj výdržou batérie, napriek dvom displejom. Škoda len nevyužitého potenciálu systému, ktorý by si v tomto prípade zaslúžil bohatší arzenál funkcií.

Špecifickým mobilným telefónom v prémiovej triede je aj Huawei Mate XS. Špecifikom nie je podpora 5G siete ani Dual SIM funkcia, ale displej s uhlopriečkou 8 palcov. S vnútornou pamäťou 512 GB si používatelia určite vystačia a sklamaním nie je ani 8 GB operačná pamäť. Nechýba integrovaná čítačka odtlačkov prstov a rýchlonabíjanie s výkonom 55 W. Zabúdať netreba ani na výkonný a úsporný Kirin 990.

V prémiovej triede nie sú moderné displeje pod 6 palcov, no 5,92" AMOLED so 120 Hz je slušný kompromis. Ten ponúka Asus ZenFone 8 5G vo verzii 16 GB RAM a 256 GB úložiskom. O výkon núdza nie je vďaka Snapdragonu 888 s frekvenciou 2,84 GHz. Plusom je aj dobrá výdrž batérie, 3,5 mm jack a samotné kompaktné rozmery. Asusu však chýba slot na pamäťové karty a teleobjektív. V jeho prospech však hrá dobrá cena.

Hoci už má svojho nástupcu, smartfón Apple iPhone 11 Pro Max sa nedá zahanbiť. 4 GB RAM je spárovaná s procesorom Apple A13 Bionic. Tradične nie je k dispozícii 3,5 mm jack a ani slot na pamäťové karty. Zároveň však nesklame kvalitný 12 Mpx hlavný snímač a ďalšie dva 12 Mpx objektívy. 6,5" displej Super Retina XDR už dnes mierne zaostáva za konkurenciou a určite by mu svedčala vyššia obnovovacia frekvencia.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Máme pre vás zoznam TOP 5 najpredávanejších mobilných telefónov prémiovej triedy. Hoci sa v tomto segmente pohybujeme s cenou aj vysoko nad 900 eur, pomôcť vám rozhodnúť sa môžu aj čísla predajov. Zároveň môžete čerpať zo skúseností väčšieho množstva spotrebiteľov. Na základe databázy cenového porovnváča Heureka.sk sme určili, ktoré smartfóny sú v tejto kategórii najpredávanejšie.

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 12 ProZobraziť produkt
Xiaomi Mi 11 Ultra 5GZobraziť produkt
Samsung Galaxy S21 Ultra 5GZobraziť produkt
Samsung Galaxy Z Fold 2 5GZobraziť produkt
Apple iPhone 12 miniZobraziť produkt

Otázky a odpovede – FAQ

Neviete si s výberom poradiť? Stále sa neviete rozhodnúť alebo vám niektoré informácie nie sú úplne jasné? Pokojne nám zanechajte komentár a radi vám pomôžeme a poradíme. Ak máte skúsenosti s niektorým z vyššie spomenutých mobilných telefónov, budeme radi, ak nám dáte vedieť. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a reagujeme na vaše dotazy.

Podľa odborných benchmarkov (AnTuTu) sa za najsilnejšie procesory považujú práve Snapdragony. Najsilnejším procesorom Qualcommu je práve Snapdragon 888 5G. V totálnom skóre (maximálny výkon procesora) však nad nimi kraľuje jeden procesor z kórejskej dielne Exynos 2100, ktorý do svojich mobilov integruje výhradne Samsung. Za nimi nasledujú procesory americkej spoločnosti Apple, procesory Bionic sú však od najlepšiego Exynosu a Snapdragonu pomerne vzdialené. Celkový výkon mobilu udávajú nielen procesory, ale aj operačný systém, operačná pamäť, frekvencia procesora a ďalšie faktory. Ide tak o celkovú optimalizáciu systému.

Je veľmi náročné všeobecne odpovedať a určiť konkrétny telefón s najlepšou výdržou batérie v tejto kategórii. V danom segmente prémiových telefónov sa vo výnimočných prípadoch dostanete na výdrž okolo 2 dní, a to už je zvyčajne nutné batériu šetriť. Zvyčajne sa výdrž batérie na jedno nabitie pohybuje okolo jedného až jeden a pol dňa. Veľmi dobrou úsporou energie sa prezentoval v odborných testoch telefón Huawei Mate 40 Pro 5G, čo je aj zásluhou úspornejšieho procesoru Kirin. Skvelú výdrž až 6 000 mAh akumulátora preukázal aj Asus ROG Phone 5.

Áno, oplatí. Dnešné inteligentné smartfóny s fotoaparátom dokážu vyhotoviť naozaj vysokokvalitné zábery, ktoré sa vyrovnajú digitálnym fotoaparátom. Vďaka kvalitným objektívom zvládnu robiť ostré, širokouhlé a naozaj autentické zábery za denného svetla, šera i v noci. Kvalitné fotomobily sú vybavené optickou stabilizáciou a zvládnu aj niekoľkonásobný zoom. Nie je raritou, ak telefón disponuje troma či štyrmi objektívmi (hlavný snímač, širokouhlý objektív, teleobjektív, snímač ostrosti a hĺbky). Veľkú rolu zohráva i clona a umelá inteligencia. Samozrejme, zrkadlovým fotoaparátom sa žiadny smartfón nevyrovná.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Milan
04.06.2021 14:41

Už moja druhá xperia a stojí za to. funguje presne ako píšete, reaguje rýchlo, používam ho najmä na chatovanie a počúvam na ňom hudbu, na každodenné nabíjanie som zvyknutý, nevnímam to ako mínus

Odpovedať

Vraťo
10.06.2021 14:19

Som fanúšik apple, vždy musím mať najnovší model :) teraz je to 12 pro a rýchlosť softvéru, fotky, dizajn veľkosť, výdrž batérie, reproduktor, všetko je na 1

Odpovedať

Lívia
15.06.2021 09:49

Hľadala som mobil, ktorý nebude ako „lopata“ a bude sa pohodlne držať v mojich menších rukách. Zároveň od mobilu vyžadujem postačujúci výkon a doplnkové funkcie. Moje požiadavky na sto percent splnil iPhone 12 Mini. Mobil má nádherný dizajn, je ľahký, v rukách sedí dobre... Oceňujem displej, ktorý má jasné a verne podané farby aj dva zadné fotoaparáty a jeden predný, ktoré vytvárajú úžasné fotky. Na občasné zachytávanie momentiek alebo selfíčok je tento mobil ako stvorený. Čo na iPhone najviac vyzdvihujem je, že systém je prehľadný, nezasekáva sa, aplikácie nepadajú a Apple si dávať záležať na podpore používateľov. Kto raz vyskúša produkty od Apple, už zrejme nebude chcieť meniť. :-)

Odpovedať

Silvia F.
02.07.2021 19:30

Ja mám tiež iPhone 12, ale zvolila som verziu Pro, pretože si myslím, že ide o mobil s bezkonkurenčným výkonom, ktorý bol vyrobený špičkovými technológiami. Hoci je mobil drahý a stál ma viac než tisícku, kúpu neľutujem. Vyhovuje mi veľký displej, krásny dizajn aj rýchlosť softvéru. Apple je jednoducho Apple a na svojich produktoch si dáva záležať po dizajnovej aj funkčnej stránke. Zadný fotoaparát je skvelý, robí krásne fotky a rýchlo ostrí. Nechýba mi nočný režim či LiDAR skener. Predný foťák na selfie je tiež fajn. Pochvalu si vyslúži aj výdrž batérie na jedno nabitie, dostatočná vnútorná pamäť - mám verziu 128 GB, kvalitný reproduktor, rýchle prepínanie medzi otvorenými aplikáciami či rýchle reakcie odomykania mobilu cez Face ID. Napriek veľkosti sa v mobil drží v ruke veľmi dobre a odporúčam ho každému, kto chce kvalitný a výkonný mobil.

Odpovedať

Tomi P.
08.08.2021 19:14

Mám Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a nemôžem mu nič vyčítať, pretože mobil je naozaj premakaný. Vyzdvihujem rýchle reakcie, plynulý chod, pohodlné ovládanie či perfektný fotoaparát. Fotoaparát má rozlíšenie až 108 Mpx a viacero objektívov, pričom nechýba ani teleobjektív či fotenie v noci. Páči sa mi dlhá výdrž batérie, cca. 2 dni bežnej prevádzky či kvalitný displej s úžasnými farbami. Mobil podporuje bezdrôtové nabíjanie, čo je v dnešnej dobe už akýmsi štandardom. Sťahovanie aplikácií cez 5G je perfektne rýchle. Škoda, že mobilu chýba slot na pamäťovú kartu, no na druhej strane pri internej pamäti 256 GB, ani nie je nutná. Treba ešte dodať, že v základnom balení nie je nabíjačka, a tak ju budete musieť dokúpiť, prípadne použijete nabíjačku od staršieho modelu. Telefón sa mi páči a odporúčam ho, aj napriek vysokej cene.

Odpovedať