Prémiové mobilné telefóny

Najlepšie prémiové mobilné telefóny 2024 + recenzie

Spotrebitelia, ktorí hľadajú najlepší a najvýkonnejší telefón na cenu príliš často nepozerajú. Tieto telefóny sa pohybujú nad cenou 1 000 eur. Za túto sumu dostanete to najlepšie, čo aktuálne trh so smartfónmi prináša. V Test Magazíne sme strávili viac ako 90 hodín analyzovaním celého trhu. Každý výrobca má svoju „vlajkovú loď“, model, ktorý značku hrdo reprezentuje. Na základe analýzy zahraničných odborných testov, výkonnostných benchmarkov a referencií zákazníkov sme vybrali víťaza. Samsung Galaxy S22 Ultra je v triede prémiových smartfónov víťazom. Prečo to tak je? Viac sa dočítate v našom teste, kde nájdete aj ďalšie recenzie mobilov.

Publikované: 03.06.2021
Aktualizované: 26.04.2024

Aký mobil si kúpiť?

V prípade, že hľadáte najlepšie mobily, ktoré sa aktuálne na našom trhu nachádzajú, Test magazín vám ich predstaví. V prípade, že chcete byť majiteľom najlepšieho smartfónu, máme pre vás prehľadnú tabuľku TOP 3 mobilných telefónov, ktoré ponúknu enormný výkon, perfektné parametre fotoaparátu a množstvo ďalšej pridanej hodnoty. Kvalita niečo stojí a lacnejšie modely by ste v triede prémiových telefónov hľadali márne, no v istom ponímaní môžete nájsť aj medzi nimi cenovo výhodnejšie modely.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy S22 5* Zobraziť produkt
Vivo X80 Pro 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 15 Pro 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra

Procesor Exynos 2200, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh batéria, kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Zobraziť viac info

Podľa odborných recenzií sa Samsung Galaxy S22 Ultra vydaril a je teda hrdou vlajkovou loďou danej generácie. Referencie zákazníkov sú s odborníkmi v zhode. Mobilný telefón Samsung S22 Ultra sa posunul vpred. Procesor Exynos konkuruje aj tým najlepším, fotoaparát sa dočkal zlepšenia a krásny 120 Hz displej je bez výhrad. K tomu poteší aj podpora S Pen, ktorá dáva telefónu nový rozmer.

Cenový trhák
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormne kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Zobraziť viac info

Smartfón s najlepším pomerom výkonu a kvality, zároveň ponúka bohatú funkcionalitu a enormne kvalitný fotoaparát. Srdcom telefónu je najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100. Systém je veľmi svižný a rýchly. Telefón má skvelý 6,8" Dynamic AMOLED displej, ktorý ponúkne obraz v Quad HD kvalite. Výsledný efekt vylepšuje aj 120 Hz obnovovacia frekvencia. Displej chráni ochranné sklo Gorilla Glass Victus. 5 000 mAh akumulátor môžete nabíjať bezdrôtovo alebo výkonom 25 W.

Náš TIP
Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

Procesor Apple A15 Bionic, Super Retina XDR OLED displej, 4 GB RAM, 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 3 227 mAh batéria

Zobraziť viac info

Na prvý pohľad sa iPhone 13 od svojho predchodcu príliš nelíši. Výrobca neprišiel s takým množstvom inovácií ako sa čakalo. Napriek tomu je iPhone 13 jedným z najpredávanejších z novej série a spotrebitelia jeho prémiovú hodnotu kde tu objavili. Či už ide o kvalitný fotoaparát, vysoký výkon alebo lepšiu výdrž batérie, ktorá pozitívne prekvapila.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri hodnotení mobilných telefónov je potrebné určiť si metodiku testovania, na základe ktorej sú jasné určené hodnotené parametre. U prémiových telefónov hrá najpodstatnejšiu rolu softvér a kvalita snímok fotoaparátu. Majiteľov takýchto telefónov však tiež zaujíma dizajn a s ním spojená kvalita materiálov, ktoré sú použité. Smartfóny v prémiovej triede tiež ponúkajú bohatú funkcionalitu a konektivitu. Dôležité sú takisto referencie spotrebiteľov a rebríčky výkonnosti telefónov, ktoré sú zostavované na základe výkonu procesora a celkových reakcií systému.

Výkon procesora
Operačná a interná pamäť
Fotografie a video
Ovládanie
Funkcionalita a konektivita
Veľkosť displeja
Výdrž batérie
Dizajn

Do nášho porovnávacieho testu sa dostali mobilné telefóny, ktoré sú dostupné na tuzemskom trhu s operačným systémom Android alebo iOS. Dostupnosť daných modelov sme overovali cez portál Heureka.sk. Takisto sme čerpali z databáz internetových obchodov, ako Mall.sk, Alza.sk, Nay.sk, Hej.sk, Datart.sk či Tpd.sk. Do nášho testu sa dostali telefóny Samsung, Apple mobily či smartfóny od spoločnosti Asus. Nechýbali ani prémiové mobily XiaomiHuawei a medzi najlepšie telefóny sa dostala takisto značka OnePlus. Porovnanie smartfónov obsahuje nielen technické parametre a informácie z odborných testov (napr. AnTuTu benchmark), ale takisto dôležité poznatky z praxe – referencie spotrebiteľov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie prémiových mobilných telefónov

V kategórii prémiových telefónov je množstvo zástupcov, ktorí splnia nároky aj tých najnáročnejších spotrebiteľov. Naše recenzie mobilných telefónov sú nezávislé a sústredia sa na objektívne porovnanie parametrov. Žiadny výrobca ani predajca nie je zvýhodnený a aj preto prináša Test Magazín transparentné porovnávacie testy, ktoré majú spotrebiteľovi pomôcť vybrať si ten najlepší mobil. Vždy sa však musíte rozhodovať na základe vlastných preferencií. Okrem recenzovaných telefónov prinášame aj kvalitné alternatívne produkty, ktoré sa v konkurencii rozhodne nestratia.

Víťaz testu

Samsung Galaxy S22 Ultra

Procesor Exynos 2200, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh batéria, kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Od prémiového telefónu sa očakáva mnoho, zvlášť, ak je konkurencia taká silná. Napríklad v podobe Apple iPhone 13 Pro. Samsung Galaxy S22 Ultra sa už neprehrieva a tieto obavy môžete odložiť bokom. Exynos 2200 so 4nm technológiou obsahuje 8 jadier Cortex. Tento výkon je doplnený o novú grafiku, AMD Xclipse 920. Kapacita RAM môže byť 8 alebo 12 GB. Interná pamäť je minimálne 128 GB, maximum predstavuje model s 512 GB. Pochopiteľne, cena s rastúcou kapacitou neúprosne vzrastá. Verzia so Snapdragonom dokáže telefónu dodať výkonu o kúsok viac, no pri bežnom používaní rozdiel spozorovať ani nemožno. Procesor Exynos navyše pri používaní 5G siete poskytuje rýchlejší download, čo môže byť pre niektorých pozitívnym faktorom.

V porovnaní s klasickým Samsungom Galaxy S22 výdrž prekvapila, ale neohúrila. Pri intenzívnom používaní sa budete blížiť k dvom dňom, ale stále to nevydá na komfortných 48 hodín. Kapacita batérie klesá úmerne tomu, ako je telefón využívaný. Odborníci pozitívne vnímajú aj fakt, že pokles kapacity batérie nie je skokový. Samsung nabijete cez rýchlonabíjačku s maximálnym výkonom 45 W na 100 % za zhruba 65 minút, a to je solídne. Bezdrôtové nabíjanie má výkon 15 W a stále je k dispozícii aj reverzné bezdrôtové nabíjanie výkonom 4,5 W (bezdrôtové slúchadlá, smart hodinky). Toľko kapacity však na rozdávanie batéria zase nemá. Výdrž teda mohla byť lepšia, ale negatívnym prvkom určite nie je, a to aj s ohľadom na výkon systému.

Mnohých verných Samsungu neprekvapí, že konkurenciu schoval do vrecka, minimálne, čo sa displeja týka. Hoci i iPhone 13 Pro dostal konečne relevantný počet herzov, na Samsung to v kritických momentoch nestačí. Výrez displeja je minimálny, WQHD displej so 120 Hz je pastvou pre oči a v spojení s výkonom a plynulým Androidom s nadstavbou One UI 4.1 by sme mohli kritizovať len málo a dôkazom toho sú názory zákazníkov.

AMOLED displej funguje fantasticky a s rozlíšením 3 088 x 1 440 px si vychutnáte nielen pohľad na fotografie aj videá, ale pokojne aj filmy či hry. Jediné zaváhanie? Snímač selfie kamery je tak trocha ako „päsť na oko“. Prepáčiť to však možno vďaka skvelej svetelnosti displeja. Zdá sa, že Samsung v tejto oblasti bude mať veľmi dlho navrch, pretože mnohé prémiovky konkurentov schovajú do vrecka aj nižšie triedy telefónov Samsung.

Fotoaparát je kategóriou samou osebe. Výkony snímačov si prečítate ľahko, no aká je realita 108 Mpx hlavného snímača a ďalších troch pomocníkov v podobe teleobjektívu (10 Mpx) s 10x optickým zoomom, teleobjektívu (10 Mpx) s 3x optickým zoomom a následne širokouhlého snímača s 12 Mpx? Kvalita fotiek je vysoká, no niekedy telefón presvetľuje zbytočne príliš, hoci menej ako pri predchodcovi. Oproti predchodcovi je tu však citeľné zlepšenie. Predovšetkým optický zoom je exkluzivita, ktorá dokáže robiť rozdiely pri zaostrovaní, a to tiež robí 8K rozlíšenie videa. Predná selfie kamera je na portréty ako stvorená.

Samsung Galaxy S22 Ultra je telefón s 6,8-palcovým displejom (chránený Corning Gorilla Glass Victus+), ktorého hmotnosť je 228 g. Je to viac ako iPhone, no tieto gramy navyše nehrajú takú výraznú rolu. Konštrukcia telefónu je vodoodolná s certifikáciou IP68. Materiály sú odolné a telefón hrdo patrí do kategórie prémiových kúskov. Telefón udržíte v jednej ruke, ale celý displej palcom určite neobsiahnete, takže ide o obojručný telefón. Čítačka odtlačkov prstov sa nachádza v displeji, ale nechýba ani čítačka tváre. K funkčnosti nie sú žiadne výhrady.

Mikrofón je dobre situovaný a reproduktor taktiež. Telefón zastúpi notebook, ponúka totiž DEX rozhranie, ktorým sa dokážete pripojiť k monitoru alebo televízii. Len okrajovo spomenieme možnosť využívania S Pen, ktoré elegantne skryjete v tele telefónu. Pre tých, ktorí používanie S Penu obľubujú, je pozitívne, že aj ten si prešiel zmenami v citlivosti, čo poteší grafikov či dizajnérov.

Aký je celkový dojem z telefónu Samsung Galaxy S22 Ultra? Pozitívny a ešte aj skvelý. Pre náročných zákazníkov, ktorí nemajú odpor k Androidu, je telefón absolútnym zlatým grálom. Vynikajúci fotoaparát je jedným z dôvodov, pre ktorý si zákazníci telefón obstarávajú. Na druhej strane je to práve vysoká cena, ktorá sa zákazníkom nepozdáva. Podpora S Pen je bonusom, ktorý mnohí vítajú. Integrovaná je čítačka tváre i prstov. Výkon procesora je skvelý a prehrievanie je minulosťou. Niektorých mrzí absencia 3,5 mm Jacku a stratil sa aj slot na micro-SD kartu. Avšak stále dokáže byť Dual SIM.

Podporuje rozhranie DEX a taktiež 5G sieť. Výdrž batérie je veľmi dobrá a dva dni výdrže sú na dosah. Často zákazníci chvália optický zoom fotoaparátov. Telefón je väčší a štyri snímače vzadu pomerne vyčnievajú takže telefón na chrbát nepoložíte a kryt je nutnosťou. Z výroby nedostanete žiadne ochranné prvky. Špičkový telefón však obstál. Exynos sa stal dôstojným konkurentom a pre tých, ktorí potrebujú telefón ako notebook môže byť Samsung Galaxy S22 Ultra optimálnym riešením.

Pozitíva

Vysoký výkon a skvelý fotoaparát
Intuitívna čítačka prstov
Podpora S Pen

Negatíva

3,5 mm Jack absentuje
Bez slotu na microSD kartu
Vyššia hmotnos

Veľkosť uhlopriečky: 6,8“● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED / Quad HD+ / 1 440 x 3 088 px / 120 Hz ● Operačný systém: Android 12 ● Typ procesora: Exynos 2200 ● Operačná pamäť (RAM): 8/12 GB ● Interná pamäť: 128/256/512 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 40 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 228 g ● Podpora 5G: áno

Cenový trhák

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Najvýkonnejší procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovacia frekvencia, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormne kvalitný fotoaparát (108 Mpx).

Pozrieť najlepšiu ponuku

Vlajková loď spoločnosti Samsung sa tentoraz nespoliehala na vývojárov spoločnosti Qualcomm, ale vsadila na procesor z vlastnej dielne, aktuálne najvýkonnejší procesor na trhu – Exynos 2100. Samsung Galaxy S21 s prehľadom zvládne aj také veci, ako natáčanie 8K videa. Procesoru sekunduje 12 GB operačná pamäť a 256 GB úložisko. Trocha nepochopiteľná je absencia SD slotu na pamäťové karty, no vzhľadom na objem interného úložiska to nebude veľká komplikácia. Telefón takisto môžete používať ako Dual SIM telefón s dvoma nano SIM kartami. Softvérovou výbavou je Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Celé rozhranie je veľmi intuitívne a prehľadné. Veľmi silnou stránkou smartfónu je jeho 6,8 palcov veľmi displej s technológiu Dynamic AMOLED. Ten je schopný zobrazovať obraz v Quad HD kvalite a takisto môžete regulovať aj obnovovaciu frekvenciu od 10 do 120 Hz.

Displej je zakrivený a rámčeky sú tak minimálne. Použité je zároveň ochranné sklo Gorilla Glass Victus, displej reaguje aj na ovládanie perom Samsung S Pen. V rukách sa napriek jeho veľkosti a hmotnosti drží veľmi pohodlne. V displeji je takisto zabudovaná veľmi rýchla a komfortná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá naozaj robí radosť aj viacerým zákazníkom. Dizajnovo ide o perfektne zvládnutý kúsok a dôkazom sú aj kvalitné materiály. Hoci vystúpená časť fotoobjektívu na chrbte sa nepáči všetkým spotrebiteľom. S výdržou je to pri týchto telefónoch podobné – jeden až jeden a pol dňa v závislosti od náročnosti využitia. Samsung Galaxy S21 Ultra je vybavený 5 000 mAh batériou, no vzhľadom na veľký displej je výdrž batérie štandardom. Nechýba možnosť bezdrôtového nabíjania a takisto nabíjanie adaptérom USB-C výkonom 25 W.

Telefón podporuje 5G frekvenciu a tiež inteligentné pripojenie k počítaču Samsung Dex, ktorým pripojíte telefón k monitoru alebo televízii. Bez hanby je možné povedať, že najlepší fotomobil je práve Samsung Galaxy S21 Ultra. Disponuje 108 Mpx hlavným objektívom s laserovým zaostrovaním a doplnený je o dva 10 Mpx teleobjektívy s 3x a 10x optickým zoomom a 12 Mpx širokouhlým snímačom. Fotoaparát nemá problém robiť kvalitné snímky nielen za svetla, ale aj za tmy či za šera. Fotoaparáty sú zároveň nesmierne inteligentné, farby dokážu perfektne saturovať a ostrosť nie je vôbec prehnaná. Oproti Apple iPhone 12 Pro Max ponúkne omnoho autentickejšie zábery pri horšom svetle a ponúkne všeobecne viac režimov, fotoaparát je komplexnejší a dokazuje to aj stabilizácia videa. Nepochybne si pozornosť zaslúži aj 40 Mpx predná kamera.

Pozitíva

Výkonný procesor
Ultimátna kvalita fotografií a videa
Kvalitný veľký displej

Negatíva

Absencia slotu na pamäťové karty
Nabíjací adaptér nie je v balení
Chýba 3,5 mm jack

Veľkosť uhlopriečky: 6,8" ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 3 200 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Exynos 2100 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 40 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 227 g

Náš TIP

Apple iPhone 13

Procesor Apple A15 Bionic, Super Retina XDR OLED displej, 4 GB RAM, 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 3 227 mAh batéria

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V minulej generácii iPhony dostali nový dizajn. Niekomu sa páčil viac, niekomu menej. iPhone 13 ostala verná hranatejším tvarom. Telefón s 6,1-palcovým displejom dobre padne do ruky i do vrecka. Telefón je kompaktný a potvrdzuje to i štíhlou líniou a hmotnosťou 173 g. Zákazníci si tieto parametre chvália. Nezmenila sa ani konštrukcia, hliníkové telo a keramický kryt na zadnej strane sú stále „in“. Otravný výrez sa opäť mierne zmenšil, ale prítomný je stále a zdá sa, že úplné odstránenie rámčeka si Apple necháva ako úžasnú inováciu, ktorú majú dnes aj o dve triedy lacnejšie telefóny.

Celkovo však displej Super Retina XDR s OLED panelom plní svoje zadanie na jednotku. Zobrazovacia schopnosť je skvelá, no nemilým prekvapením je nízky kmitočet displeja. Obnovovacia frekvencia 60 Hz je veľmi prekvapivým krokom. Zvlášť, ak iPhone 13 Pro aj Max majú obrazovky so 120 Hz. Ďalší nepochopiteľný krok, ktorý síce nemusí pri bežnom používaní prekážať, no rozdiel si pri porovnaní všimnete okamžite.

Výhrady voči iOS zákazníci nemajú. Operačný systém s novými aktualizáciami a patchmi ešte zrýchlil a optimalizácia je vydarená. Ovládanie rozhrania intuitívne a celý iOS ekosystém je vskutku prívetivý. Originálne aplikácie od Apple sú vyladené tak, aby systém nijak extrémne nezaťažovali a šetrili výkon tam, kde ho treba. A že výkonu je dosť avizujú spotrebitelia veľmi radi. Čipset Apple A15 Bionic ponúka naozaj perfektné parametre, brutálny výkon a hranie hier veru nebude problémom. Ak by sa 4 GB RAM zdala ako nedostatočná, nie je to tak. Hoci iPhone Pro má vo výbave 6 GB, „trinástka“ ako taká si s nižšou kapacitou vystačí. Hodnotenie benchmarkov je toho dôkazom. Úložisko, ako vždy, na výber máte zo základných modelov 128, 256 alebo 512 GB.

Podporovaná je čítačka tváre, biometria cez otlačky prstov nie. Podpora Apple Pay pre bezkontaktné platby a taktiže GPS či NFC je výbave tiež. 5G neabsentuje takisto. Veľmi potešujúca je výdrž batérie na jedno nabitie. Zdá sa, že to je pridaná – prémiová hodnota klasického iPhonu 13. Ak chcete iPhone, ktorý zvládne takmer 2 dni bez toho, aby ste museli rozmýšľať, či si to video pozriete alebo nie, správna voľba je tu. Väčšia batéria s 3 227 mAh. Áno, kapacita konkurencie je väčšia, ale opäť, iPhone je vo vlastnej kategórii a menšie kapacity sú jeho vlastnosťou. Priemerný používateľ večer napichne telefón na nabíjačku s rezervou okolo 10 %. Stále sa však objavujú názory, že ide o 1-dňový telefón. Rolu tak hrajú funkcie, ktoré využívate. Maximálny výkon nabíjania je 20 W. Adaptér nie je v balení.

Oproti Pro verzii je zásadným rozdielom fakt, že chýba tretí objektív, konkrétne teleobjektív. Nuž, napriek tomu dva 12 Mpx snímače odvádzajú dobrú prácu. Optická stabilizácia je skvelá a zábery sú veľmi dobre zaostrené. iPhone vylepšil hru svetla, snímky sú reálnejšie saturované a lepšia je tiež expozícia. Nočné zábery sú o krok napred taktiež. Práve fotoaparát sa dočkal vylepšení ako jeden z výraznejších detailov oproti iPhone 12.

Selfie kamera s 12 Mpx snímačom je taká, ako by ste očakávali. Faktom však je, že pre lepšie fotky je tú práve verzia Pro, ktorá má aj optický zoom oproti 5x digitálnemu zoomu toho modelu. Kvalitné zábery vám prinesie videlo vo Full HD v 4K rozlíšení. Výrazným a kreatívnym prvkom je film režim, ktorý umožňuje prirodzené vlastnosti obrazu a veľmi efektívne ostrenie.

Z pohľadu zákazníka sa iPhone 13 často javí ako logická voľba (cena – kvalita). Telefón dobre vyzerá, má kvalitné spracovanie, prvky prémiovosti a nechýba mu ani luxusný výkon, ktorý mu môže konkurencia závidieť. Hoci absentuje teleobjektív, zákazníci fotky nekritizujú a ak nehľadáte vyslovene fotomobil, vtedy siahnite po verzii Pro, tento faktor riešiť nebudete. O trošku lepšia výdrž je pozitívom zvlášť oproti predošlej generácii, ktorá niekedy nezvládla ani celý deň. OLED displej Super Retina je vydarený, ale neduhom je 60 Hz obnovovacia frekvencia, ktoré prémiovku mierne degraduje. Nezmizol ani výrez displeja.

Rozdiely nie sú tak markantné a iPhone 13 viacerí zákazníci vnímajú skôr ako trend, než ako pokrok. S plynúcim časom však rozdiely riešiť netreba, pretože iPhone 13 je prémiovým telefónom, ktorý splní nároky mnohých náročných zákazníkov. Zákazníci avizujú aj spokojnosť s lepším reproduktorom a predovšetkým chvália ovládanie a rýchlosť systému. Balenie bez adaptéra je už klasickou a zákazníci sa nedočkali ani USB-C vstupu. Prevážia však iné faktory, ako aj kvalitné video, spoľahlivé zabezpečenie a kvalitné spracovanie konštrukcie telefónu s odolnosťou IP68.

Pozitíva

Lepšia výdrž – väčšia batéria
Výkon procesora
Kvalitné fotografie a video

Negatíva

60 Hz displej – podpriemer
Výrez displeja

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“ ● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR OLED 2 532 x 1 170 px / 60 Hz ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A15 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 128/256/512 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita batérie: 3 227 mAh ● Hmotnosť: 174 g ● Podpora 5G: áno

OnePlus 9 Pro 5G

Procesor Snapdragon 888, 6,7" displej s technológiou LTPO AMOLED, 2K rozlíšenie displeja s Quad HD+, 4 500 mAh batéria, 48 + 50 + 8 + 2 Mpx fotoaparát.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi elitnou spoločnosťou sa takisto ocitol čínsko-švédsko-japonský výrobca OnePlus. V tomto prípade slávnejším konkurentom sekunduje OnePlus 9 Pro, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako uhladený elegán. V útrobách sa však skrýva výkonný procesor Snapdragon 888. Veľkou hrozbou je tak pre Samsungy i americký Apple. Predovšetkým výkonom totiž konkuruje tým najlepším. Ponúkne aj 12 GB operačnú pamäť RAM a 256 GB interného úložiska, hoci tiež bez podpory SD kariet. 2,84 GHz procesor s 8 jadrami však núdzu o výkon nemá. Systém beží na Androide s nadstavbou OxygenOS 11.2.2, ktorá OnePlus robí ešte priateľskejším a funkciami užitočnejším. Od Always-on displeja až po animácie čítačky odtlačkov prstov cez tvar ikoniek na ploche, jednoducho, optimalizácia je silnou stránkou modelu 9 Pro.

Používatelia okrem výkonu a „user friendly“ filozofie veľmi oceňujú aj konektivitu – NFC, 5G, Wi-Fi 6 a výdrž batérie. 4 500 mAh nie je úplne prelomových, ale úspora energie má v prípade telefónu OnePlus 9 Pro naozaj význam. Skutočná sila telefónu je však aj v tom, že ponúkne extrémne rýchle nabíjanie výkonom až 65 W a adaptér je priamo v balení. Bezdrôtové nabíjanie výkonom 50 W je tiež významným počinom. Dizajn telefónu je naozaj niečím iným, hoci sa to tak nemusí javiť na prvý pohľad. Telefón nemá malé rozmery, pre menšie ruky môže byť trocha menej vhodný, ale konštrukčne OnePlus nie je čo vytknúť. Telefón vyzerá naozaj prémiovo a lesklý zadný kryt s metalickým logom je naozaj exkluzivitou. Podobný špecifický dizajnový podpis má azda len samotný Apple. Ten takisto nemá 3,5 mm jack.

Na zadnej strane elegantnú líniu narúša len od okraja vzdialený a vystúpený modul fotoobjektívov. Vpredu je dominantou 6,7" displej s technológiou LTPO AMOLED. Ide o vylepšený OLED displej s nižšou energetickou náročnosťou a pritom až 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Úchvatné 2K rozlíšenie displeja s Quad HD+ naozaj konkuruje aj takému Samsungu Galaxy S21 Ultra. Odborné testy veľmi pozitívne hodnotili aj fotografie, ktoré OnePlus 9 Pro zvládlo vyhotoviť. Oproti ôsmej generácii sa 48 Mpx hlavný objektív posunul ďalej a s ním aj 50 Mpx širokouhlý snímač. O ostrosť záberov sa stará 8 Mpx teleobjektív s 3,3x zoomom. Zabudnúť nemôžeme ani na 2 Mpx makroobjektív, ktorý nie je vôbec zbytočný. Zábery sú veľmi autentické a v režime PRO sú fotografie perfektne saturované do reálnych farieb. Spolupráca so spoločnosťou Hasselblad sa určite vyplatila. Zle na tom nie je ani nočný režim, záznam videa a predná 16 Mpx kamera.

Pozitíva

Perfektne vyladený systém
Kvalita spracovania a dizajn
Rýchle nabíjanie (aj bezdrôtové)

Negatíva

Absentuje slot na SD kartu
Nemá 3,5 mm jack
Slabší teleobjektív

Veľkosť uhlopriečky: 6,7" ● Rozlíšenie displeja: LTPO AMOLED – 3 216 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 48 + 50 + 8 + 2 Mpx ● Predný fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: áno/nano SIM/ bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 197 g

Apple iPhone 12 Pro Max

Procesor Apple A14 Bionic, 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technológiou, odolnosť IP68, 3 687 mAh batéria, trojitý fotoaparát s 12 Mpx objektívmi, 4K videozáznam a kvalitný mikrofón.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Aktuálne najlepší mobilný telefón s operačným systémom iOS. iPhone 12 Pro Max je reprezentantom dokonalosti, ktorú predstavuje spoločnosť Apple. Oproti iPhone 11 si prešla viacerými, nie takými výraznými, zmenami a hoci výkonom procesora Apple A14 Bionic nekonkuruje najlepším Snapdragonom alebo Exynosu 2100, vďaka perfektnej optimalizácii, zväčšenej kapacite 6 GB RAM je systém svižnejší a rýchlejší než kedykoľvek predtým. Spotrebitelia i zahraničné testy sa zhodujú v tom, že iPhone 12 Pro Max je už na prvý pohľad krásny telefón. 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technológiou je super, ale predsa len oproti konkurentom, predovšetkým hlavnému konkurentovi Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, sú reakcie na displeji pomalšie. Dôvodom je nižšia obnovovacia frekvencia displeja a oproti Samsungu chýba aj Always-on režim obrazovky.

Ku kvalite spracovania nemáme výhrady my a ani spotrebitelia. To, že má telefón 226 g a väčšie rozmery nemožno brať ako nevýhodu, v tejto triede mobilov sú takéto parametre štandardom. Apple navyše disponuje odolnosťou IP68 a telefón má v hĺbke 6 metrov vydržať až 30 minút. Zmieriť sa nadšenci Apple musia s tým, že USB-C jednoducho v ponuke nie je a iPhone využíva svoj Lighting konektor (max. výkon 20 W), takže bez neho ani na krok. Telefón je však možné nabíjať aj bezdrôtovo. Výdrž batérie je štandardná okolo jedného maximálne jeden a pol dňa a teda nijak neprekvapí. Výdrž 3 687 mAh batérie je teda veľmi podobná ako u konkurenčného Samsungu S21 Ultra, a to napriek tomu, že ten má väčšiu kapacitu batérie, no zároveň o 0,1 palca väčší displej. Napriek tomu, že v prípade „dvanástky“ displej narástol, používatelia majú výhrady k rozmiestneniu widgetov a ikoniek, ktoré je rovnaké ako v prípade menšieho súrodenca Mini s menším displejom.

Spomenutý výkon je absolútnou dominantou medzi iPhonmi a aj všeobecne sa výkonom iPhone 12 Pro Max nestratí ani v konkurencii. S fotoaparátom je to jedna báseň a až na konkurenčný Samsung Galaxy S21 Ultra ho neprekoná nič. Trojitý fotoaparát skladajúci sa z hlavného, širokouhlého a teleobjektívu ponúkne naozaj hodnotné zábery. Všetky objektívy majú 12 Mpx, umelá inteligencia to občas preženie so saturáciou farieb, zvlášť pri horšom svetle a ostrosti je niekedy menej ako by sa žiadalo, no širokouhlé zábery sú na perfektnej úrovni. Škoda len, že ponúkne len 2,5 optický zoom, čo na konkurenciu nestačí. Selfie kamera má 12 Mpx a nachádza sa v pomerne „obrovskom“ výreze aj spolu s nejakými tými senzormi. Odborné testy mierne kritizovali problém so zaostrením. Čo však milujú milovníci Instagramu, je videozáznam a kvalitný mikrofón – zrejme najlepší, aký u smartfónu môžete nájsť. Videozáznam je v 4K kvalite pri 60 fps, potešila by trocha lepšia optická stabilizácia.

Pozitíva

Výborný fotoaparát a videozáznam
Perfektne vyladený a rýchly systém iOS 14
Kvalita spracovania a odolnosť

Negatíva

Málo príslušenstva v balení
Absentuje čítačka odtlačkov prstov
Nemá 120 Hz displej

Veľkosť uhlopriečky: 6,7" ● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR OLED – 2 778 x 1 284 px ● Operačný systém: iOS 14.2.1 ● Procesor: Apple A14 Bionic ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 6 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 3 687 mAh ● Hmotnosť: 226 g

Huawei Mate 40 Pro

Procesor Kirin 9000, 6,76" OLED displej s obnovovacou frekvenciu 90 Hz, 4 400 mAh batéria, 50 + 20 + 12 Mpx fotoaparát, 4K video so 60 fps, podpora 5G siete.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Už na prvý pohľad je Mate 40 Pro iný telefón. Oproti mnohým konkurentom pôsobí miestami hodnotnejšie, materiály ako hliník a sklo sú zárukou kvality a napriek veľkosti a váhe 212 gramov sa telefón perfektne drží v ruke. 6,76" veľká uhlopriečka využíva OLED technológiu (podpora HDR10) a má obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Displej je zahnutý do bokov, čo sa môže i nemusí niekomu páčiť. Väčšina spotrebiteľov však pochopenie nenašla. Reakcie displeja sú veľmi rýchle a skvele funguje aj 3D Face Unlock či v displeji integrovaná čítačka odtlačkov prstov. Hlavným dizajnovým prvkom, ktorý telefón odlíši, sú do kruhu usporiadané fotoobjektívy. S výkonom Huawei „vlajková loď“ rozhodne nemá problém a procesor Kirin 9000 dosiahol aj v AnTuTu benchmarku skvelé výsledky. Hardvér je doplnený o 8 GB RAM a 256 GB integrovanej pamäte.

V našom porovnávacom teste však nesmieme opomenúť zásadný fakt, ktorý môže mnohých odradiť. Kvôli americkým sankciám Huawei stále nemôže podporovať Google služby. Huawei Mate 40 Pro je tak neplnohodnotný Android (Android 10.0 s nadstavbou EMUI 11) a tento nedostatok je len veľmi ťažké prehryznúť. Výrobca sa snaží tento nedostatok odstrániť, no alternatívne aplikácie sú len náplasťou. Z predošlých telefónov Huawei však vieme, že Google je možné do telefónu neoficiálnou cestou dostať – stačí trocha „googliť“. Ďalej však musíme pochváliť výdrž telefónu. Odborné testy preukázali, že Huawei je na tom so spotrebou veľmi dobre, 4 400 mAh nie je zázrakom, ale systém poháňa úsporný Kirin 9000. Bez problémov vydrží 2 dni. 66 W rýchlonabíjanie alebo 50 W bezdrôtové nabíjanie je opätovne veľkým bonusom. Veľmi podobne je na tom s výdržou a rýchlym nabíjaním aj konkurenčný OnePlus 9 Pro 5G.

Po hardvérovej stránke je Huawei Mate 40 Pro lukratívnou ponukou, no bez Googlu väčšina potenciálnych zákazníkov ohrnie nosom, čo preukázali i viaceré referencie. Presvedčiť ešte niektorých môže štvorica fotoaparátov s famóznymi parametrami. Tri zadné objektívy dokážu obstarať naozaj kvalitné zábery – použitý je 50 Mpx hlavný snímač, doplnený o 20 Mpx širokouhlý objektív a 12 Mpx teleobjektív. Telefón perfektne zoomuje, dokáže zaostriť na podstatné detaily a má aj skvelý dynamický rozsah. 5-násobný optický zoom je vskutku efektívny a Huawei má podľa zahraničných testov jeden z najlepších teleobjektívov na trhu. Zoomovať môžete aj viac, no rátajte s tým, že umelá inteligencia už zohrá väčšiu rolu. Pre použite v noci sa už nájdu aj lepšie fotomobily, čo neznamená, že sa na nočné fotky nedá pozerať. Pri kladných hodnoteniach ostaneme, pretože selfie zábery z 13 Mpx predného objektívu sú vskutku luxusné. Zadný objektív zvládne točiť aj 4K video so 60 fps.

Pozitíva

Jeden z najlepších fotmobilov na trhu
Rýchly systém a výkonný hardvér
Skvelá výdrž batérie

Negatíva

Absencia služieb Google
Príliš zahnutý displej

Veľkosť uhlopriečky: 6,76" ● Rozlíšenie displeja: OLED – 2 772x1 334 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Kirin 9000 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 8 GB ● Hlavný fotoaparát: 50 + 20 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 13 Mpx ● Dual SIM: áno/hybridný slot ● Kapacita batérie: 4 400 mAh ● Hmotnosť: 212 g

Ďalšie zaujímavé produkty

Medzi prémiovými telefónmi je konkurencia naozaj vysoká, napriek tomu, že ich cena zväčša presahuje 1 000 eur, výrobcovia sa stále prebiehajú. Každý výrobca chce mať na trhu adekvátneho reprezentanta, ktorý bude oproti konkurencii o krok vpred. V našom porovnávacom teste nájdete to najlepšie, čo aktuálne domáci trh so smartfónmi spotrebiteľom ponúka. Napriek tomu sa medzi recenzované telefóny nezmestili všetky prémiové telefóny. Máme preto pre vás ďalších 5 telefónov, ktoré dokážu tým najlepším zdatne sekundovať.

Väčší súrodenec Pro Max medzi elitou nechýbal, no rozhodne je pre mnohých lepšou voľbou menší Apple iPhone 12 Mini. Síce ponúkne menšiu 5,4-palcovú uhlopriečku, no v zásade ponúkne rovnaký systémový výkon vďaka procesoru Apple A14 Bionic. Rozdiel je ešte v 4 GB RAM a menšej batérii – 2 227 mAh. Výdrž je však vzhľadom na rozmery displeja identická. Cena je nižšia a dočkáte sa aj rovnako kvalitných fotografií.

Hranice technologického pokroku posúva Samsung Galaxy Z Fold 5. S parametrami, ktoré má tento telefón/tablet si pýta pozornosť. Výkonný procesor Snapdragon 8 Gen 2 síce nie je ten najvýkonnejší, no spolu s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom sa zdá, že ponúkne dostatok výkonu. K tomu parádny AMOLED displej a skvelé fotografie. Prekvapí aj výdržou batérie, napriek dvom displejom. Škoda len nevyužitého potenciálu systému, ktorý by si v tomto prípade zaslúžil bohatší arzenál funkcií.

Špecifickým mobilným telefónom v prémiovej triede je aj Samsung Galaxy Z Flip 3. Špecifikom nie je podpora 5G siete ani Dual SIM funkcia, ale ohybný 6,7" Dynamic AMOLED displej. S vnútornou pamäťou 256 GB si používatelia určite vystačia a sklamaním nie je ani 8 GB operačná pamäť. Nechýba integrovaná čítačka odtlačkov prstov a rýchlonabíjanie s výkonom 15 W. Zabúdať netreba ani na výkonný Qualcomm Snapdragon 888.

V prémiovej triede nie sú moderné displeje pod 6 palcov, no 5,9" AMOLED so 144 Hz je slušný kompromis. Ten ponúka Asus ZenFone 10 vo verzii 16 GB RAM a 512 GB úložiskom. O výkon núdza nie je vďaka Snapdragonu 8 s frekvenciou 3,2 GHz. Plusom je aj dobrá výdrž batérie, 3,5 mm jack a samotné kompaktné rozmery. Asusu však chýba slot na pamäťové karty a teleobjektív. V jeho prospech však hrá dobrá cena.

Smartfón Apple iPhone 15 Pro Max s 256 GB pamäťou je spárovaná s procesorom Apple A17 Pro. Tradične nie je k dispozícii 3,5 mm jack a ani slot na pamäťové karty. Zároveň však nesklame kvalitný 48 Mpx hlavný snímač a ďalšie dva 12 Mpx objektívy. 6,7" displej Super Retina XDR s obnovovacou frekvenciou 120 Hz ponúka 4K rozlíšenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Máme pre vás zoznam TOP 5 najpredávanejších mobilných telefónov prémiovej triedy. Hoci sa v tomto segmente pohybujeme s cenou aj vysoko nad 1 000 eur, pomôcť vám rozhodnúť sa môžu aj čísla predajov. Zároveň môžete čerpať zo skúseností väčšieho množstva spotrebiteľov. Na základe databázy cenového porovnváča Heureka.sk sme určili, ktoré smartfóny sú v tejto kategórii najpredávanejšie.

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15 Pro 128 GB 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 15 Pro Max 5* Zobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra 512 GB 5* Zobraziť produkt
Apple iPhone 15 Pro 256 GB 5* Zobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra 256 GB 5* Zobraziť produkt

Pokiaľ neplánujete do telefónu investovať veľa peňazí, zaujímavé modely nájdete aj v cenových kategóriách do 200 eurdo 300 eur a do 500 eur.

Otázky a odpovede – FAQ

Neviete si s výberom poradiť? Stále sa neviete rozhodnúť alebo vám niektoré informácie nie sú úplne jasné? Pokojne nám zanechajte komentár a radi vám pomôžeme a poradíme. Ak máte skúsenosti s niektorým z vyššie spomenutých mobilných telefónov, budeme radi, ak nám dáte vedieť. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a reagujeme na vaše dotazy.

Podľa odborných benchmarkov (AnTuTu) sa za najsilnejšie procesory považujú práve Snapdragony. Najsilnejším procesorom Qualcommu je práve Snapdragon 888 5G. V totálnom skóre (maximálny výkon procesora) však nad nimi kraľuje jeden procesor z kórejskej dielne Exynos 2100, ktorý do svojich mobilov integruje výhradne Samsung. Za nimi nasledujú procesory americkej spoločnosti Apple, procesory Bionic sú však od najlepšiego Exynosu a Snapdragonu pomerne vzdialené. Celkový výkon mobilu udávajú nielen procesory, ale aj operačný systém, operačná pamäť, frekvencia procesora a ďalšie faktory. Ide tak o celkovú optimalizáciu systému.

Je veľmi náročné všeobecne odpovedať a určiť konkrétny telefón s najlepšou výdržou batérie v tejto kategórii. V danom segmente prémiových telefónov sa vo výnimočných prípadoch dostanete na výdrž okolo 2 dní, a to už je zvyčajne nutné batériu šetriť. Zvyčajne sa výdrž batérie na jedno nabitie pohybuje okolo jedného až jeden a pol dňa.

Áno, oplatí. Dnešné inteligentné smartfóny s fotoaparátom dokážu vyhotoviť naozaj vysokokvalitné zábery, ktoré sa vyrovnajú digitálnym fotoaparátom. Vďaka kvalitným objektívom zvládnu robiť ostré, širokouhlé a naozaj autentické zábery za denného svetla, šera i v noci. Kvalitné fotomobily sú vybavené optickou stabilizáciou a zvládnu aj niekoľkonásobný zoom. Nie je raritou, ak telefón disponuje troma či štyrmi objektívmi (hlavný snímač, širokouhlý objektív, teleobjektív, snímač ostrosti a hĺbky). Veľkú rolu zohráva i clona a umelá inteligencia. Samozrejme, zrkadlovým fotoaparátom sa žiadny smartfón nevyrovná.

Asus ROG Phone 5

8-jadrový procesor Snapdragon 888, efektívne chladenie, podpora 5G siete, 6,78-palcový AMOLED displej so 144 Hz, 6 000 mAh batéria, ultrasonické tlačidlá AirTriggers, 64 + 13 + 5 Mp fotoaparát.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Cenovo dostupný v rámci prémiovej triedy je najvýkonnejší herný smartfón Asus ROG Phone 5, ktorý dostal do výbavy 8-jadrový procesor Snapdragon 888. Milovníci hier si pochvaľujú predovšetkým možnosť nastavovania výkonnostných parametrov. Spolu s 16 GB RAM operačnou pamäťou a 256 GB internej pamäte je zabezpečený plynulý chod a vynikajúce reakcie systému. Perfektný hardvér a grafický chipset dostali aj veľmi efektívne chladenie, takže nehrozí žiadne prehrievanie. V testoch bol Asus výkonnejší ako iPhone 12 alebo Samsung Galaxy S21 Ultra. S Androidom 11 a nadstavbou ROG UI funguje telefón bezchybne. Asus môže fungovať aj ako Dual SIM mobil, nemá však slot pre pamäťovú kartu. Telefón podporuje 5G frekvenciu, NFC a takisto mu nechýba ani 3,5 mm jack vstup.

Špičkový dostal Asus ROG Phone 5 aj AMOLED displej so 144 Hz. Na uhlopriečku má telefón 6,78 palcov a ponúkne skvelé Full HD rozlíšenie a perfektnú haptickú odozvu. Hráči ocenia predovšetkým vysokú obnovovaciu frekvenciu obrazovky – okrem 144 Hz je možné nastaviť aj 120 Hz alebo 60 Hz. V displeji je zabudovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá je dobre umiestnená aj napriek väčším rozmerom a hmotnosti telefónu – 239 g. Oproti takému telefónu, akým je Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, sú reakcie čítačky občas pomalšie. Oproti predchodcovi ROG Phone 3 sa však aj čítačka zlepšila. V čom Asus víťazí oproti konkurentom, je výdrž 6 000 mAh batérie a rýchlonabíjanie výkonom až 65 W. Sklamaním je absencia bezdrôtového nabíjania. Hráčov však potešia skvelé stereo reproduktory.

Pre hráčov je podstatná aj informácia, že viacerí používatelia si pochvaľujú ultrasonické tlačidlá AirTriggers (senzory pohybu) vďaka čomu je hranie hier naozaj zážitkom. Na herný smartfón ani fotoaparát nie je v úzadí. 64 Mpx fotoaparát za dobrého svetla spraví perfektné fotky s dobrou expozíciou a farbami, horšia kvalita sa prejaví až v šere alebo pri horšom osvetlení. Tu už sa oproti niektorým konkurentom objaví viac šumu. Širokouhlý objektív má 13 Mpx šošovku a hĺbku a ostrosť záberov sa stará 5 Mpx makro. Elektronická stabilizácia obrazu odvádza dobrú prácu aj pri natáčaní videa v 8K pri 30 fps. Pravdou však je, že 4K a 60 fps framerate vyzerá aj v prípade Asusu lepšie. Čo spotrebitelia veľmi vítajú je, že v balení sa nachádza samotný 65 W adaptér, napájací USB-C kábel a plastový kryt. Oproti ROG Phone 3 už nie je v balení aktívny chladič. Tradične je k Asusu možné dokúpiť veľké množstvo príslušenstva pre skutočných hráčov.

Pozitíva

Najvýkonnejší herný telefón
Skvelá výdrž batérie
Kvalitný 144 Hz displej

Negatíva

Nemá bezdrôtové nabíjanie
Slabší fotoaparát než konkurencia
Väčšia hmotnosť

Veľkosť uhlopriečky: 6,78" ● Rozlíšenie displeja: AMOLED – 2 448 x 1 080 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 16 GB ● Hlavný fotoaparát: 64 + 13 + 5 Mpx ● Predný fotoaparát: 24 Mpx ● Dual SIM: áno/bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 6 000 mAh ● Hmotnosť: 239 g

Sony Xperia 1 II

Procesor Snapdragon 865, 4K displej, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 4 000 mAh batéria, Qi bezdrôtové nabíjanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Telefón, ktorý milo prekvapí a konkurencia by si z viacerých inovatívnych prvkov mohla brať príklad. V úvode musíme spomenúť kvalitný HDR displej s uhlopriečkou 6,5 palca a technológiou OLED. Hoci má 4K displej len 60 Hz, výraznejšie nedostatky nemá a je veľkým pozitívom. Voliť môžete dokonca viaceré režimy obrazovky. Hardvér beží vďaka procesoru Snapdragon 865, hoci je už dnes vrcholom Snapdragon 888, Sony Xperia 1 II je vcelku slušne optimalizovaná a výkon určite nechýba. Android 10.0 dostalo od Sony pár vylepšení, predovšetkým, čo sa ovládania týka. Miestami však spotrebitelia postrehli drobné prestoje a záseky. Možno by „Xperii“ svedčala viac väčšia, než 8 GB operačná pamäť. Úložiska je dosť, 265 GB nie je málo a navyše je k dispozícii aj slot pre SD kartu.

Daňou za kvalitný 4K displej je rozhodne výdrž batérie – 4 000 mAh. S výdržou jeden deň môžete rátať, ale na viac ako 24 hodín skôr nie, ako áno. Oproti konkurentom Sony výraznejšie zaostáva. Každopádne, záleží od používateľa a frekvencie používania. K telefónu je pribalený 18 W adaptér a veľkej rýchlosti sa pri nabíjaní nedočkáte. Dokúpiť je možné 21 W adaptér, ale rozdiel v rýchlosti nabíjania je podľa odborných testov minimálny. Qi bezdrôtové nabíjanie však vo výbave je, rovnako ako funkcia NFC, 5G, čítačka odtlačkov prstov na boku telefónu a aj vcelku slušné stereo reproduktory. V porovnávacom teste prémiových telefónov vítame aj 3,5 mm jack, ktorý už nie je takou samozrejmosťou. Na našom trhu nie je dostupný Dual SIM variant, preto môžete využívať len jednu SD kartu a jednu SIM kartu.

Fotoaparát od Sony nesklamal ani u predchodcu a odborné testy vyhodnotili, že v prípade Sony Xperia 1 II je ešte o krok vpred. Na zadnej strane je vo svojej podstate trojica objektívov. Všetky majú zhodne po 12 Mpx. Hlavný objektív Exmor IMX557, pre zaostrovanie záberov je tu 12 Mpx teleobjektív a takisto nechýba ani vychvaľovaný 12 Mpx širokouhlý objektív. A štvrtým, nie úplne plnohodnotným prvkom je malý 3D iToF senzor, ktorý si skvelo poradí s hĺbkou záberov. Na výber je v Sony dokonca dvojica aplikácií, ktoré na fotenie môžete využiť, záleží na tom, s ktorou sa naučíte pracovať. K dispozícii je aj množstvo režimov. Slnko, šero či tma, naozaj si hlavný fotoaparát poradí za každých podmienok. Vydarený je aj 3x optický zoom. Detaily v noci možno nie sú také ako napríklad u Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ten je však aj s cenou niekde úplne inde. Celkovo dáva u Sony zmysel aj kvalitný videozáznam a predný 8 Mpx objektív na selfie zábery. Sústava objektívov je u Xperii naozaj veľmi dobre zostavená a so záberov cítiť veľkú kvalitu.

Pozitíva

Zvýšená odolnosť IP68
3,5 mm jack
Množstvo inovatívnych funkcií systému

Negatíva

Slabšia výdrž batérie
Len 60 Hz displej
Nepresný senzor svetla

Veľkosť uhlopriečky: 6,5" ● Rozlíšenie displeja: OLED – 3 840 x 1 644 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 865 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 8 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 8 Mpx ● Dual SIM: nie ● Kapacita batérie: 4 000 mAh ● Hmotnosť: 181 g

Xiaomi Mi 11 Ultra 5G

8-jadrový procesor Snapdragon 888, 6,81" AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, trojica výkonných fotoobjektívov 50 + 48 + 48 Mpx, 5 000 mAh batéria, rýchlonabíjanie výkonom 67 W.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nepochybne, Xiaomi Mi 11 je v tomto segmente unikátnym telefónom, ktorý je najvýkonnejším u tohto čínskeho výrobcu. V profesionálnom rankingu AnTuTu sa dokonca mobil radí celkovo na druhé miesto vo výkonnosti. Nečudo, veď jadrom telefónu je Snapdragon 888. Xiaomi je vybavené 12 GB operačnou pamäťou a 256 GB úložiskom (dostupná je aj verzia s 512 GB). Telefón spolupracuje s operačným systémom Android 11 s nadstavbou MIUI 12.0.6.0. Odborné testy horšie hodnotili ovládateľnosť systému a niektoré úkony, ktoré sú v prípade Mi 11 Ultra trocha menej intuitívne. Spolu s grafickým čipom Adreno 660 a 2,84 GHz frekvenciou procesora však má telefón výkonu na rozdávanie. Absentuje síce slot na SD kartu, no pri kapacite úložiska 256 GB to nie je žiadna komplikácia a máte tak v rukách perfektný herný telefón.

Vychváliť musíme aj displej s technológiou AMOLED so 120 Hz. Displej má úctyhodných 6,81 palcov a ponúka rozlíšenie Quad HD+. Konkurenčný Apple iPhone 12 Pro Max prekonáva v tomto smere na plnej čiare. Používatelia si veľmi pochvaľujú aj reakcie optickej čítačky odtlačkov prstov. Displej je po okrajoch mierne zahnutý, čo niektorí spotrebitelia považujú za nevýhodu. To, že na chrbte nájdete aj druhý displej, je naozaj unikátom a týmto prvkom je Xiaomi Mi 11 Ultra jedinečný. Má 1,1 palca a má štyri funkcie. Dokáže zobrazovať vami zvolenú fotografiu, nápis, čas a dátum a takisto funguje ako zrkadlo, ak chcete fotiť selfie zadný fotoaparátom. Takisto funguje ako notifikačná dióda. Tomuto vylepšeniu by sa dalo dopriať aj väčšej funkcionality. S výdržou je na tom mobil vynikajúco. 5 000 mAh batéria je podobná ako u konkurencie, brať do úvahy treba aj zadný displej. Napriek tomu, vydržať deň je preň hračka a netreba príliš Xiaomi šetriť a zvládne aj 48 hodín. Čím však poteší používateľov, je možnosť rýchlonabíjania výkonom až 67 W (adaptér v balení), 50 W bezdrôtové nabíjanie a dokonca vďaka 10 W reverznému dobíjaniu nabijete aj ďalšie vaše zariadenie.

V balení nájdete aj priehľadný plastový kryt a USB-C kábel. Zadný fotoaparát je na prvý pohľad prekvapením – na chrbte pôsobí tak trocha autisticky. O tom, že patria objektívy k špičke, sa nemožno sporiť. Odborné testy hodnotili 50 Mpx hlavný objektív veľmi kladne, bez 48 Mpx teleobjektívu a 48 Mpx širokouhlého objektívu by ste sa však takých expozične kvalitných snímok nedočkali. Spotrebitelia veľmi ocenili aj 120x zoom, ktorý je trochu prehnaný, no nie odfláknutý. Prekvapivo, miestami si objektív nevedel poradiť s ostrosťou a pri tmavších záberoch sa objavilo viac šumu. Jeden z najlepších fotomobilov však z nášho pohľadu Xiaomi Mi 11 Ultra určite je. Perfektnú kondíciu dokazuje aj videozáznam v 4K alebo 8K kvalite s dokonalou stabilizáciou. Občas sa dočkáte trocha preexponovaných farieb. V nočnom režime však zábery milo prekvapili.

Pozitíva

Bezdrôtové nabíjanie až 50 W
Vynikajúci procesor a AMOLED displej
Perfektný fotoaparát

Negatíva

Bez slotu na SD karty
Príliš vystúpené objektívy fotoaparátu
Trochu komplikovanejšie používateľské rozhranie

Veľkosť uhlopriečky: 6,81" ● Rozlíšenie displeja: AMOLED – 3 200 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interná pamäť: 256 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 50 + 48 + 48 Mpx ● Predný fotoaparát: 20 Mpx ● Dual SIM: áno/nanoSIM /bez slotu na SD kartu ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 234 g

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Procesor Exynos 990 s frekvenciou 2,75 GHz, 6,9-palcový AMOLED displej soj 120 Hz obnovovacou frekvenciou, 4 500 mAh batéria, kombinácia troch objektívov 108 + 12 + 12 Mpx.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V tomto prípade ide o pomyselnú „dvojku“ Samsungu medzi vlajkovými loďami. Nahradila ju totiž novšia generácia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. No aj tak má čo Galaxy Note 20 Ultra ponúknuť. Výkonný procesor Exynos 990 s frekvenciou 2,75 GHz už dnes má nástupcu, no zvládne toho dosť. 12 GB operačnej pamäte a 512 GB úložiska stále radí tento telefón medzi hardvérovo veľmi solídne vybavené modely. Samsung beží na Androide 10.0 s nadstavbou One UI 2.5. Opäť ide o telefón, ktorý je už skôr malým počítačom. Displej ponúkne honosných 6,9 palcov a rozhodne nejde o najmenší telefón. AMOLED displej je však famózne spracovaný a zmysel má aj 120 Hz obnovovacia frekvencia. Používatelia si už tradične Full HD+ rozlíšenie veľmi pochvaľujú. Obrazovka je chránená ochranným sklom Gorilla Glass Victus. V displeji je zabudovaná aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá miestami reaguje až na 2-3x. Možné je využívať aj stylus S Pen.

Poteší, že 25 W adaptér na nabíjanie je v balení a spolu s ním aj AKG káblové slúchadlá s USB-C-konektorom a samotný USB-C kábel. Akumulátor 4 500 mAh tak nabijete pomerne rýchlo no vedzte, že s výdržou sa na viac ako jeden a pol dňa dostanete len ťažko, možno v prípade úsporného režimu, no v takom prípade bude rozhranie trocha obmedzené. Nabíjať je možné aj bezdrôtovo, a to výkonom 15 W. Telefón disponuje hybridným slotom pre dve nano SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu SD kartu. Vďaka veľkému úložisku však môže Samsung Galaxy Note 20 Ultra fungovať pohodlne ako Dual SIM telefón. Nechýba ani podpora 5G siete alebo NFC. V rámci konektivity nechýba ani Samsung DeX, vďaka nemu dokážete telefón jednoduchšie prepojiť s OS Microsoft Windows.

Kvalita fotoaparátu je už tradične na veľmi vysokej úrovni a hoci ide o „starší“ model Samsungu, nemá sa za čo hanbiť. Kombinácia troch objektívov 108 + 12 + 12 Mpx vyhotoví naozaj ukážkové zábery a nielen za ideálnych podmienok. Fotoaparát je veľmi inteligentný a presne vie, čo fotí. Dokáže si skvele regulovať svetelnosť a hoci sa občas farby javia až príliš živé, stále pôsobia veľmi prirodzene. Modul fotoaparátu je trocha vystúpený, ale v tejto kategórii telefónov to nie je nič raritné. Veľmi dobrý je aj 5x optický zoom a až 50x digitálny zoom. Schopnosti sú v tomto smere naozaj špičkové. Nočný režim má svoje muchy, ale napriek tomu si počas noci zachováva skvelú saturáciu a minimalizuje úroveň šumu a zrnenia. Nepreháňa to ani s farbami. Záznam videa pri 8K je použiteľný takisto, no 4K je predsa len užitočnejšie. Skvele telefón pracuje aj s pohybom a dynamickým záznamom. Note 20 Ultra je perfektný telefón, no vzhľadom na to, že už má nástupcu, s cenou by to výrobca mohol tlačiť smerom dole.

Pozitíva

Optimalizovaný výkon
Skvelý fotoaparát a videozáznam
S Pen a prostredie DeX

Negatíva

Slabšia výdrž batérie
Starší procesor Exynos 990
Vyššia cena

Veľkosť uhlopriečky: 6,9" ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 3 088 x 1 440 px ● Operačný systém: Android 10.0 ● Procesor: Exynos 990 ● Interná pamäť: 512 GB ● Operačná pamäť: 12 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Dual SIM: áno/hybridný slot ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 208 g

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Apple iPhone 13 Pro 128GB

od 1 086,00 €
Elegantnému minimalistickému štýlu iPhonu 13 Pro dominuje zdokonalená sústava fotoaparátov, ktorá z vás urobí naozajstného majstra. S makro...

Apple iPhone 13 Pro 256GB

od 1 185,00 €
Elegantnému minimalistickému štýlu iPhonu 13 Pro dominuje zdokonalená sústava fotoaparátov, ktorá z vás urobí naozajstného majstra. S makro...

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB

od 1 205,00 €
Elegantnému minimalistickému štýlu iPhonu 13 Pro dominuje zdokonalená sústava fotoaparátov, ktorá z vás urobí naozajstného majstra. S makro...

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/256GB

od 1 040,00 €
Luxusný vzhľad telefónu je len malou ukážkou toho, čo vás čaká. Veľký displej je farebnejší, kontrastnejší a jasnejší ako predtým. Výkonný...

Apple iPhone 13 Pro Max 256GB

od 1 300,00 €
Elegantnému minimalistickému štýlu iPhonu 13 Pro dominuje zdokonalená sústava fotoaparátov, ktorá z vás urobí naozajstného majstra. S makro...

Apple iPhone 12 Pro 128GB

od 995,00 €
iPhone Pre z roku 2020 je opäť nabitý špičkovou technológiou. Nechýba mu ultra rýchly a výkonný čip sa superschopným procesorom Neural Engine,...

Apple iPhone 13 256GB

od 900,00 €
Prepadli ste čaru iPhonov? Z iPhonu 13 s množstvom inovácií budete nadšení. Výrobca do neho zakomponoval to najlepšie. Luxusný design a odolnosť...

Apple iPhone 12 Pro Max 128GB

od 1 010,00 €
iPhone Pre z roku 2020 je opäť nabitý špičkovou technológiou. Nechýba mu ultra rýchly a výkonný čip sa superschopným procesorom Neural Engine,...

Samsung Galaxy Note20 Ultra N986B 5G 12GB/256GB

od 999,10 €
Samsung Galaxy Note20 Ultra vznikol spojením moderných, bleskurýchlych technológií. Prepracovaný dizajn s odolným sklom je nielen krásny, ale aj...

Apple iPhone 12 Pro 256GB

od 999,00 €
iPhone Pre z roku 2020 je opäť nabitý špičkovou technológiou. Nechýba mu ultra rýchly a výkonný čip sa superschopným procesorom Neural Engine,...

Samsung F926B Galaxy Z Fold 3 5G 256GB

od 1 299,00 €
smartfón • 7,6" uhlopriečka • Dynamic AMOLED 2X displej • 2208 × 1768 px • obnovovacia frekvencia 120 Hz • procesor Snapdragon 888...

Apple iPhone 13 Pro 512GB

od 1 379,00 €
Elegantnému minimalistickému štýlu iPhonu 13 Pro dominuje zdokonalená sústava fotoaparátov, ktorá z vás urobí naozajstného majstra. S makro...

Ďalšie články z kategórie Mobilné telefóny

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre
Milan 04.Jun.2021

Už moja druhá xperia a stojí za to. funguje presne ako píšete, reaguje rýchlo, používam ho najmä na chatovanie a počúvam na ňom hudbu, na každodenné nabíjanie som zvyknutý, nevnímam to ako mínus

Odpovedať

Vraťo 10.Jun.2021

Som fanúšik apple, vždy musím mať najnovší model :) teraz je to 12 pro a rýchlosť softvéru, fotky, dizajn veľkosť, výdrž batérie, reproduktor, všetko je na 1

Odpovedať

Lívia 15.Jun.2021

Hľadala som mobil, ktorý nebude ako „lopata“ a bude sa pohodlne držať v mojich menších rukách. Zároveň od mobilu vyžadujem postačujúci výkon a doplnkové funkcie. Moje požiadavky na sto percent splnil iPhone 12 Mini. Mobil má nádherný dizajn, je ľahký, v rukách sedí dobre... Oceňujem displej, ktorý má jasné a verne podané farby aj dva zadné fotoaparáty a jeden predný, ktoré vytvárajú úžasné fotky. Na občasné zachytávanie momentiek alebo selfíčok je tento mobil ako stvorený. Čo na iPhone najviac vyzdvihujem je, že systém je prehľadný, nezasekáva sa, aplikácie nepadajú a Apple si dávať záležať na podpore používateľov. Kto raz vyskúša produkty od Apple, už zrejme nebude chcieť meniť. :-)

Odpovedať

Silvia F. 02.Jul.2021

Ja mám tiež iPhone 12, ale zvolila som verziu Pro, pretože si myslím, že ide o mobil s bezkonkurenčným výkonom, ktorý bol vyrobený špičkovými technológiami. Hoci je mobil drahý a stál ma viac než tisícku, kúpu neľutujem. Vyhovuje mi veľký displej, krásny dizajn aj rýchlosť softvéru. Apple je jednoducho Apple a na svojich produktoch si dáva záležať po dizajnovej aj funkčnej stránke. Zadný fotoaparát je skvelý, robí krásne fotky a rýchlo ostrí. Nechýba mi nočný režim či LiDAR skener. Predný foťák na selfie je tiež fajn. Pochvalu si vyslúži aj výdrž batérie na jedno nabitie, dostatočná vnútorná pamäť - mám verziu 128 GB, kvalitný reproduktor, rýchle prepínanie medzi otvorenými aplikáciami či rýchle reakcie odomykania mobilu cez Face ID. Napriek veľkosti sa v mobil drží v ruke veľmi dobre a odporúčam ho každému, kto chce kvalitný a výkonný mobil.

Odpovedať

Tomi P. 08.Aug.2021

Mám Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a nemôžem mu nič vyčítať, pretože mobil je naozaj premakaný. Vyzdvihujem rýchle reakcie, plynulý chod, pohodlné ovládanie či perfektný fotoaparát. Fotoaparát má rozlíšenie až 108 Mpx a viacero objektívov, pričom nechýba ani teleobjektív či fotenie v noci. Páči sa mi dlhá výdrž batérie, cca. 2 dni bežnej prevádzky či kvalitný displej s úžasnými farbami. Mobil podporuje bezdrôtové nabíjanie, čo je v dnešnej dobe už akýmsi štandardom. Sťahovanie aplikácií cez 5G je perfektne rýchle. Škoda, že mobilu chýba slot na pamäťovú kartu, no na druhej strane pri internej pamäti 256 GB, ani nie je nutná. Treba ešte dodať, že v základnom balení nie je nabíjačka, a tak ju budete musieť dokúpiť, prípadne použijete nabíjačku od staršieho modelu. Telefón sa mi páči a odporúčam ho, aj napriek vysokej cene.

Odpovedať

Viktor G. 27.Sep.2021

Sony mám ako značku rád už dlhé roky. Vzniklo to ešte v detstve, keď som mal od nich Walkman a vtedy bol s ním na ulici ťažký frajer. :-D Mám mobil Sony Xperia 1 II a som s ním spokojný. Niekto môže mať výhrady, ale mne vyhovuje.

Odpovedať

Peter 25.Oct.2021

Pre mňa je spoľahlivý mobil Samsung Galaxy A52s, ktorý má rýchle reakcie. Už aj predtým som mal Samsung, takže som zvyknutý na prostredie. Oproti staršiemu mobilu má tento lepší príjem signálu. Sieť chytím aj tam, kde predtým nie. Zatiaľ pozorujem len samé plusy.

Odpovedať

Ivan 25.Nov.2021

Moje očakávania splnil telefón Samsung Galaxy Note20 Ultra. Má veľký displej, skvelý fotoaparát a v balení dotykové pero. Mínusom sú veľké rozmery, rozhodne to nie je vreckový mobil. Vzhľadom na veľkosť displeja a jeho svietivosť je výdrž batérie kratšia. Funkcie, reakcie, aplikácie... všetko super, takže z tohto hľadiska som maximálne spokojný.

Odpovedať

Rado 12.Feb.2022

Drahý ale perfektný mobil je Samsung F926B Galaxy Z Fold 3. Veľká uhlopriečka je predurčená na to, aby som si cez mobil vybavil aj pracovné veci a nemusel siahať po notebooku. Tiež je to skvelé na sledovanie filmov či seriálov, keď som na cestách. Displej je parádny aj čo sa týka rozlíšenia a zobrazovania krásnych živých farieb. V podstate mu nemám čo vytknúť, ja som s ním spokojný.

Odpovedať

Fero 25.Feb.2022

Bez výhrad je pre mňa najlepší iPhone 13 Pro Max. Spracovanie je nádherné a prémiové. Napokon, pri značke Apple som na to zvyknutý. Som im verný už roky.

Odpovedať

Adam 28.May.2022

Pre náročného užívateľa určite Samsung F926B Galaxy Z Fold 3. Pracuje sa s ním skvele a veľká obrazovka je návyková. Nemusím používať tablet a cez mobil si pohodlne vybavím emaily, pozriem videá atď. Mobil má všetky funkcie, ktoré potrebujem. Fotoaparát je super, farby a rozlíšenie displeja tiež. Myslím, že dokáže uspokojiť potreby väčšiny ľudí. Mínusom je len vyššia cena, ale vzhľadom ku kvalite je adekvátna.

Odpovedať

Miroslav 18.Oct.2022

Pre mňa xiaomi 12 je tak akurát veľkosť výkon dizajn cena.

Odpovedať