Anatomické vankúše

Najlepšie anatomické vankúše 2021 + recenzie

Pri bolestiach krčnej chrbtice či nekvalitnom spánku dokáže spoľahlivo pomôcť aj anatomicky tvarovaný vankúš. Ten je oproti klasickému pevnejší, kopíruje líniu tela a poskytuje dostatočnú oporu. Ponuka na trhu je však v dnešnej dobe široká, a tak správny výber je nielen ťažší, ale aj o to dôležitejší. Naša redakcia preto pripravila test, v ktorom sme podrobne analyzovali niekoľko vybraných modelov. Na základe porovnávania a celkového hodnotenia napokon zvíťazil 3-vrstvový anatomický vankúš Dormeo Memosan s možnosťou prispôsobenia výšky a tvrdosti.

Publikované: 29.06.2021
Aktualizované: 13.10.2021

Aký anatomický vankúš na spanie kúpiť?

Kvalitný spánok ovplyvňuje množstvo vecí, vrátane samotného zdravia, a tak výber správneho vankúša rozhodne netreba podceniť. Vieme však, že študovať parametre a čítať podrobné recenzie môže byť zdĺhavé. Preto vám už teraz v krátkosti predstavíme nielen víťaza nášho testu, ale aj cenový trhák a tip našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Dormeo Memosan   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Bellatex jersey 2003/001   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Viscopur Memo-gel Aloe   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Dormeo Memosan

Dormeo Memosan

3-vrstvy (viskoelastická pamäťová pena a pena Ecocell), rozmery 30 x 50 x 11,5/9,5 cm, 3 výškové úrovne, látka poťahu je zo 100 % bavlny, AirX System, hypoalergénny.

Zobraziť viac info

Víťaznú pozíciu v našom teste zaujal anatomický vankúš Dormeo Memosan s rozmermi 30 x 50 x 11,5/9,5 cm. Vďaka vymeniteľným vrstvám z tvrdšej a mäkšej pamäťovej peny ponúka možnosť prispôsobiť výšku a tvrdosť vankúša. Výhodou je tiež vhodnosť pre všetky spánkové polohy a materiál AirX System na bočných stranách, ktorý zabezpečuje lepšiu priedušnosť. 

Cenový trhák
Bellatex jersey 2003/001

Bellatex jersey 2003/001

Rozmery 30 x 45 cm, 3 výškové úrovne, jadro z PUR peny, poťah zo 100 % bavlny, nízka cena.

Zobraziť viac info

Bellatex ersey 2003/001 poteší nielen nižšou cenou, ale aj slušnou kvalitou. Spomedzi vybraných modelov má o niečo menšie rozmery 30 x 45 cm a je tvarovaný 3 výškovými úrovňami8, 5, 6 cm. Jadro z PUR peny zaujme skôr menej náročného spotrebiteľa, avšak snímateľný poťah z čisto prírodného materiálu (100 % bavlna) vyniká elasticitou, hebkosťou a vzdušnosťou.

Náš TIP
Viscopur Memo-gel Aloe

Viscopur Memo-gel Aloe

Rozmery 40 x 60 cm, neprofilovaný tvar, výplň z pamäťovej peny Viscopur s kvapôčkami gélu, poťah s výťažkami z aloe, vhodný na spanie na boku, na chrbte a na bruchu.

Zobraziť viac info

Viscopur Memo-gel Aloe s veľkosťou 40 x 60 cm dosahuje v najvyššom bode až 12 cm. Špecifickou črtou je jeho neprofilovaný tvar, s čím súvisí vhodnosť pre všetky spánkové polohy. Výplň tvorí prispôsobivá pamäťová pena s kvapôčkami gélu (proti prehrievaniu krčnej chrbtice). Snímateľný poťah obohatený o výťažky z aloe zmierňuje bolesti svalov či kĺbov, je antibakteriálny a má tiež vysokú savosť.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Rozličný tvar, iná výška či kvalita výplne. Nielen výrobca a cena, ale aj technické parametre majú pri výbere anatomického vankúša dôležitú úlohu. Viete, na ktoré treba prihliadať čo najviac? Aby bol váš výber jednoduchší a zároveň správny, ponúkame vám prehľad tých parametrov, ktorým sme v našom porovnávacom teste venovali najväčšiu pozornosť.

Materiál výplne
Tvar a rozmery
Vhodnosť pre spánkovú polohu
Materiál poťahu

Náš prieskum trhu zahŕňa anatomické vankúše, ktoré prezentujú odlišné značky, ceny i parametre. Na základe overených informácií z internetového portálu Heureka a z ponuky iných e-shopov (Dormeo.sk, Mall.sk, Andreashop.sk) sme dlhé hodiny analyzovali a porovnávali jednotlivé modely. Rovnako sme pri tom vychádzali aj zo skúseností spotrebiteľov. Vankúše sme vyberali od spoľahlivých výrobcov ako Dormeo, Bellatex, Viscopur či Romeo tak, aby boli ľahko dostupné a aby spĺňali požiadavky aj tých náročnejších zákazníkov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie anatomických vankúšov na spanie

Dôvodom, pre ktorý ľudia siahajú po špeciálne tvarovaných vankúšoch, je vo väčšine prípadov bolesť krčnej chrbtice. Anatomické vankúše sú však určené aj pre tých, ktorí chcú podobným problémom predísť dostatočne včas. Ako si vybrať ten správny? Kvalitný anatomický vankúš by mal byť pevný, aby poskytol potrebnú oporu, no zároveň flexibilný, aby sa prispôsobil telu človeka. V našom spotrebiteľskom teste sme sa zamerali na cenovo odlišné modely, pričom sme porovnávali ich dôležité parametre a vlastnosti. A ako náš test dopadol? Ponúkame vám zhrnutie vybraných anatomických vankúšov.

Víťaz testu

Dormeo Memosan

3-vrstvy (viskoelastická pamäťová pena a pena Ecocell), rozmery 30 x 50 x 11,5/9,5 cm, 3 výškové úrovne, látka poťahu je zo 100 % bavlny, AirX System, hypoalergénny.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi vybranými modelmi získal najlepšie hodnotenie 3-vrstvový anatomický vankúš Dormeo Memosan. Víťaz testu s rozmermi 30 x 50 x 11,5/9,5 cm a s 3 výškovými úrovňami zaujme najmä svojou univerzálnosťou, keďže je vhodný pre všetky spánkové polohy (na boku, na chrbte i na bruchu). Oproti ostatným modelom je jeho silnou stránkou možnosť nastavenia výšky a tvrdosti podľa individuálnych potrieb používateľa.

Jadro vankúša má totiž 3 vrstvy, z ktorých dve tvorí viskoelastická pamäťová pena (mäkšia) a jednu pena Ecocell (tvrdšia, pevnejšia). Vrchná vrstva je anatomicky tvarovaná, zatiaľ čo spodné dve sú ploché a vymeniteľné. Práve vďaka vymeniteľnosti týchto vrstiev je možné prispôsobiť výšku a tvrdosť vankúša, čo v recenziách ocenil nejeden používateľ.

Rovnako kladne hodnotili aj materiál výrobku a celkovú vzdušnosť vankúša. Vrchná látka poťahu je zo 100 % bavlny, zatiaľ čo vnútorný poťah je naopak z polyesteru. Látka na bočných stranách poťahu je takisto polyester, konkrétne materiál AirX System, ktorý by mal zabezpečiť prúdenie vzduchu a zanechať vankúš suchý.

Poťah vankúša je možné vyzliecť a prať v práčke pri 60 °C, čo však predstavuje štandard aj u lacnejších modelov. Vankúš prešiel antibakteriálnym ošetrením, je hypoalergénny, a teda vhodný aj pre ľudí trpiacich alergiami.

Vhodný pre všetky spánkové polohy
Prispôsobenie výšky a tvrdosti
Vzdušnosť vďaka materiálnu AirX System

Vyššia cena

Rozmery: 30 x 50 x 11,5/9,5 cm ● Materiál – jadro: vrchná vrstva: pamäťová pena; stred: pena Ecocell ● Materiál – poťah: vrchná látka: 100 % bavlna; výplň poťahu: polyester; látka na bočnej strane: polyester (AirX System); vnútorný poťah: polyester ● Pranie: poťah pri 60 °C ● vhodný pre spánkové polohy: na boku, na chrbte, na bruchu

Cenový trhák

Bellatex jersey 2003/001

Rozmery 30 x 45 cm, 3 výškové úrovne, jadro z PUR peny, poťah zo 100 % bavlny, nízka cena.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Udržať chrbticu počas spánku v správnej polohe je možné aj za nižšiu cenu. Bellatex jersey 2003/001 je navrhnutý tak, aby sa prispôsobil polohe používateľa a uvoľňoval tiež krčné svalstvo. Vankúš má hmotnosť 1 500 g a je tvarovaný vďaka 3 výškovým úrovniam8 cm, 5 cm, 6 cm. Rozmery 30 x 45 cm sú v porovnaní s víťazom testu Dormeo Memosan o niečo menšie. Elastickosť a zároveň pomerne stály tvar zabezpečuje PUR pena (penový polyuretán), ktorá tvorí výplň vankúša. Ide o pomerne lacný a dostupný materiál s vysokou hustotou a pevnosťou. Nevýhodou materiálu však býva nižšia priedušnosť a následné vlhnutie, s čím môže súvisieť aj kratšia životnosť vankúša.

Oceniť naopak môžeme povrchovú tkaninu prírodného pôvodu. Textília jersey vyrábaná zo 100 % bavlny je obľúbená predovšetkým pre svoju elasticitu a hebkosť. Poťah je možné zvliecť (klasické zipsové zapínanie) a prať pri 40 °C (max. 60 °C). Ide o jednoduchší model pre menej náročného zákazníka, avšak s ohľadom na nižšiu cenu má stále pomerne slušné kvality.

Nižšia cena
Pomer cena/kvalita
Prateľný poťah zo 100 % bavlny, jemný na dotyk

Nižšia priedušnosť PUR peny
Chýba informácia o vhodnosti spánkovej polohy

Rozmery: 30 x 45 x 8/5/6 cm ● Materiál – jadro: PUR pena ● Materiál – poťah: 100 % bavlna ● Pranie: poťah pri 40 °C ● Vhodný pre spánkové polohy: -

Náš TIP

Viscopur Memo-gel Aloe

Rozmery 40 x 60 cm, neprofilovaný tvar, výplň z pamäťovej peny Viscopur s kvapôčkami gélu, poťah s výťažkami z aloe, vhodný na spanie na boku, na chrbte a na bruchu.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Anatomický Viscopur Memo-gel Aloe nás zaujal nielen svojimi vlastnosťami, ale aj kladnými hodnoteniami od jeho používateľov. V porovnaní s ostatnými modelmi predstavuje najdrahšiu cenovú kategóriu. Má o niečo väčšie rozmery 40 x 60 cm a v najvyššom bode dosahuje 12 cm. Od nami vybraných modelov sa líši aj neprofilovaným tvarom – ako klasický vankúš bez oporného bodu pod hlavou, a tak je vhodný pre všetky spánkové polohy. Materiál výplne tvorí pamäťová pena Viscopur s kvapôčkami gélu, ktorý napomáha proti prehrievaniu krčnej chrbtice. Benefitom pamäťovej peny je, podobne ako pri vankúši Dormeo Memosan, schopnosť upraviť tuhosť podľa tepla a tlaku ľudského tela. To znamená, že je poddajný bez toho, aby stratil potrebnú pevnosť a oporu.

Potešiť môže aj poťah s výťažkami z aloe, ktoré jednak zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, vyniká antibakteriálnymi vlastnosťami a má tiež vysokú savosť. Poťah so zipsom je snímateľný a môžete ho prať pri 60 °C. Súčasťou balenia je aj praktická taška. Zákazníci chválila najmä dostatočnú veľkosť, oporu pri problémoch s krčnou chrbticou a príjemný materiál. Niektorí naopak odporúčajú pozorne zvážiť rozmery vankúša, keďže bol pre nich až príliš vysoký. S ohľadom na vyššiu cenu by tiež uvítali náhradný poťah.

Pamäťová pena s gélom proti prehrievaniu krčnej chrbtice
Poťah s výťažkami z aloe
Vhodnosť pre všetky spánkové polohy

Vyššia cena
Neuvedený materiál poťahu

Rozmery: 40 x 60 x 12 cm ● Materiál – jadro: pamäťová pena s kvapôčkami gélu ●Materiál – poťah: - s výťažkami z aloe ● Pranie: poťah pri 60 °C ● Vhodný pre spánkové polohy: na boku, na chrbte, na bruchu

Lacná kvalita

Romeo Memory Bamboo

Rozmery 50 x 30 x 10 cm, jadro z viskoelastickej peny s pamäťovým efektom, poťah tvorí zo 40 % bambusové vlákno, no zo 60 % polyester, vhodný na spánok na boku a na chrbte.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Odľahčí krčnú chrbticu a udrží ju v optimálnej polohe. Romeo Memory Bamboo je cenovo porovnateľný s vankúšom Bellatex jersey 2003/001. Predsa však ide o lacnejší model so základnými rozmermi 50 x 30 cm, výškou 10 cm a hmotnosťou 738 g. Tvarovaný je pre spánok na boku i na chrbte, zatiaľ čo napríklad drahší Dormeo Memosan alebo neprofilovaný Viscopur Memo-gel Aloe sú vhodné pre všetky spánkové polohy. Výplň vankúša tvorí vysoko pružná viskoelastická pena s pamäťovým efektom. Reaguje na telesnú teplotu a tlak konkrétneho používateľa, čím prispôsobuje svoj tvar a poskytuje oporu krku a hlavy. Súčasťou balenia je aj transportná taška a obliečka na zips.

Ľudí preferujúcich prírodné materiály pomer zloženia obliečky možno nepoteší. Materiál síce tvorí zo 40 % bambusové vlákno, no zo 60 % polyester. Oproti vankúšom s poťahom z čisto prírodného materiálu to pre niektorých spotrebiteľov môže predstavovať nevýhodu. Poťah je však antibakteriálny, hypoalergénny a nepohlcuje pachy. Je takisto prateľný, ale len do 30 °C. Referencie chválili cenu vankúša a odporúčali ho skôr pre nenáročného spotrebiteľa. Hoci boli hodnotenia z väčšej časti pozitívne, našli sa aj majitelia, pre ktorých bol vankúš príliš tvrdý a tuhý, teda pomalšie reagoval na zmenu polohy.

Nižšia cena
Viskoelastická pena s pamäťovým efektom
Hypoalergénny a antibakteriálny poťah

Pomalšia reakcia na zmenu polohy
Poťah nie je z čisto prírodného materiálu
Pranie obliečky možné len do 30 °C

Rozmery: 50 x 30 x 10 cm ● Materiál – jadro: viskoelastická pena s pamäťovým efektom ● Materiál – poťah: 40 % bambusové vlákno, 60 % polyester ● Pranie: poťah do 30 °C ● Vhodný pre spánkové polohy: na boku, na chrbte

Najpredávanejšie

Dormeo Renew Natura

Rozmery 30 x 50 cm, výplň z pamäťovej peny, poťah tvorí zo 70 % polyester a z 30 % lyocell, vhodný na spánok na boku a na chrbte, hypoalergénny.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Najviac predávaným anatomickým vankúšom je Renew Natura od výrobcu Dormeo, ktorý je o niečo drahší, no cenovo porovnateľný s víťazom testu Dormeo Memosan. Vankúš má štandardné rozmery 30 x 50 cm s výškou 10/8 cm. Tvarovaný je tak, aby poskytol oporu pre ľudí, ktorí spia na boku a na chrbte. Výplň pozostáva z pamäťovej peny, ktorá sa vďaka svojim termoaktívnym vlastnostiam prispôsobí tvaru a hmotnosti hlavy aj šije.

Poťah tvorí zo 70 % polyester a z 30 % lyocell, ktorý je antibakteriálny a zabezpečuje absorpciu vlhkosti. Spomedzi nami vybraných modelov poťah vankúša Renew Natura zaujme hneď niekoľkými vylepšeniami. Je obohatený o prírodné ošetrenia, má termoregulačné vlastnosti, je priedušný, odolný proti roztočom a zápachu. Takisto je hypoalergénny, a teda vhodný aj pre alergikov. Pre dodatočnú hygienu ho môžete zvliecť a oprať na 40 °C.

Prispôsobivá pamäťová pena
Priedušný poťah odolný voči roztočom, zápachu
Vhodný pre alergikov

Vyššia cena
Poťah nie je z čisto prírodného materiálu

Rozmery: 50 x 30 x 10/8 cm ● Materiál – jadro: pamäťová pena ● Materiál – poťah: 70 % polyester, 30 % lyocell ● Pranie: poťah na 40 °C ● Vhodný pre spánkové polohy: na boku, na chrbte

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka anatomických vankúšov je na trhu pomerne pestrá. Líšia sa rozmermi, tvarom alebo použitým materiálom. V prípade, že vás spomedzi vybraných modelov žiaden nezaujal, predstavíme vám v krátkosti ešte niekoľko ďalších alternatív. Možno práve medzi nimi nájdete to, čo hľadáte.

Cenovo drahší Viscopur Bamboo s väčším rozmerom 40 x 60 cm (dostupná je aj verzia 30 x 50 cm) a s výškou 9 a 11 cm je anatomicky profilovaný, a tak napomáha udržiavať hlavu aj krk v správnej pozícii. Základom je pamäťová pena so snímateľným poťahom na zips (40 % viskóza + bambus a 60 % polyester), ktorý je hypoalergénny a má vysokú savosť.

K zdravému spánku prispeje aj profilovaný 4Home s Aloe Vera so štandardnými rozmermi 50 x 30 cm a s výškou 10 cm. Tuhšie, no zároveň prispôsobivé jadro je obohatené o výťažky z aloe, čím zmierňuje bolesti svalov i kĺbov. Model sa preto odporúča ľuďom po operácii chrbtice. Súčasťou je tiež snímateľný poťah z polyesteru, ktorý môžete prať na 60 °C.

Výrobca Dormeo ponúka ďalší anatomický vankúš Black Diamond. Model s rozmermi 30 x 50 cm je vhodný na spánok na boku i na chrbte. Jadro tvorí pamäťová pena, ktorá ľahko prispôsobí tvar. Prateľný poťah (40 °C) zo 100 % sieťoviny AirX System zabezpečuje priedušnosť a suchosť vankúša.

Oporný vankúš Tempur Original s rozmermi 50 x 31 cm a s výškou 8/5 cm radíme k cenovo drahším modelom. Jadro z pamäťovej peny Tempur podopiera hlavu, krk aj ramená, čím zmierňuje bolesť a pomáha udržiavať terapeutickú polohu. Hypoalergénny vankúš je pre svoj tvar vhodný najmä na spánok na boku. Súčasťou je poťah (99 % polyester, 1 % elastan), ktorý však môžete nahradiť bavlneným návlekom.

Pamäťový ortopedický vankúš Memory Pillo MP-072 poteší nižšou cenou a tiež praktickosťou. Model s rozmermi 50 x 30 cm a s hmotnosťou 725 g využijete nielen pod hlavu, ale aj ako opierku za chrbát či bedrovú oblasť. Pomáha pri bolestiach chrbta, krku, ramien alebo nespavosti. Vankúš tvorí pamäťová pena Memory Foam a snímateľný poťah so zipsovým zapínaním.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zameriavate sa pri výbere produktov aj na ich predajnosť? V takomto prípade vám prinášame zoznam tých najpredávanejších anatomických vankúšov podľa portálu Heureka.sk. Keďže však ide o premennú hodnotu, tabuľku pre vás pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Romeo Memory Bamboo5*Zobraziť produkt
Dormeo Memosan5*Zobraziť produkt
Viscopur s Aloe Vera5*Zobraziť produkt
Viscopur Memo-gel Aloe5*Zobraziť produkt
Dormeo Black Diamond5*Zobraziť produkt

Fyzicky náročná práca alebo sedavé zamestnanie. V oboch prípadoch dostáva chrbtica poriadne zabrať, čo sa neraz prejaví nepríjemnou bolesťou a stuhnutým krkom. K riešeniu tohto problému môže prispieť aj špeciálne tvarovaný vankúš. Anatomické vankúše sú v súčasnosti bežne dostupné a vyrábané sú práve s účelom predísť alebo riešiť bolesti svalov v okolí krčnej chrbtice. Ich konštrukcia zabezpečuje správnu polohu tela, čím napomáha uvoľňovať svalstvo krku, chrbta i ramien. Niektoré modely sú už obohatené o chladivé gély či prírodné výťažky, čím sa zvyšuje ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Aj vy ste sa rozhodli pre kúpu anatomického vankúša, no neviete sa zorientovať v širokom sortimente? Náš sprievodca výberom vám poradí, čo je pri výbere skutočne dôležité.

Ako vybrať anatomický vankúš na spanie

  • Materiál výplne
  • Tvar a rozmery
  • Anatomický vankúš a poloha pri spánku
  • Poťah na anatomický vankúš
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Materiál výplne

Materiál výplne hrá veľmi dôležitú úlohu, a tak ho pri výbere rozhodne neprehliadnite. Na výrobu anatomických vankúšov sa najčastejšie používa latex, pamäťová pena, PUR pena alebo perie či páperie.

Výhodou vankúšov z prírodného latexu je ich hypoalergénnosť, antibakteriálnosť, vzdušnosť a trvácnosť. Ich typickou vlastnosťou je aj mimoriadna flexibilnosť, a tak sa rýchlo prispôsobia na zmenu polohy.

Anatomické vankúše z pamäťovej peny sa vďaka termoaktívnym vlastnostiam prispôsobia tvaru tela, tlaku a telesnej teplote. Na rozdiel od prírodného latexu reagujú na zmenu polohy o niečo pomalšie. Materiál však dokonale kopíruje krivky tela, a tak zabezpečí dostatočnú oporu pre krk i hlavu. Sú tiež vhodné pre alergikov a astmatikov.

Anatomické vankúše s výplňou z PUR peny oslovia najmä nižšou cenou, keďže ide o pomerne lacný a dostupný materiál. Medzi typické vlastnosti PUR peny patrí vysoká hustota, dostatočná pevnosť a tvarová stálosť. Aj preto sú vankúše spočiatku mierne tvrdšie. Používaním však pena povolí a jej tuhosť sa stabilizuje.

Ďalším materiálom môže byť periepáperie, ktoré sa používa ako klasická výplň vankúšov už dlhé roky. V tomto prípade však netreba zabúdať, že modely nie sú vhodné pre ľudí trpiacich alergiami a astmatikov.

Tvar a rozmery vyberajte na mieru

Hlavnou úlohou anatomického vankúša je oproti tomu klasickému poskytovať dostatočnú oporu hlavy a krku, na čo je teda potrebný správny tvar i veľkosť. Na trhu sa najčastejšie stretnete s profilovanými modelmi s dvomi vlnami, ktoré sú aj zo zdravotného hľadiska považované za najvhodnejšie typy. Štandardne majú väčšiu a menšiu vlnu. Väčšia z nich je spravidla tvrdšia, a tak zabezpečuje podporu krčnej chrbtici, zatiaľ čo menšia je mäkšia, aby poskytla dostatočný komfort pre hlavu.

Tvar anatomického vankúša

Stretnúť sa však môžete aj s neprofilovanými modelmi, ktoré majú tvar klasického vankúša. Predstavujú kompromis medzi klasickým a typickým anatomickým vankúšom s vlnkou pod hlavou. Výhodou neprofilovaného tvaru je napríklad vhodnosť pre všetky polohy v spánku.

Rovnako dôležitá je aj výška a tvrdosť. Hoci tu neexistujú presné pravidlá, vo všeobecnosti by váš vankúš nemal byť ani príliš vysoký, ani príliš nízky, preto je vždy potrebné vybrať ho na mieru. Ak by bol vankúš priveľmi mäkký, nebude vám dostatočne podopierať krčnú chrbticu, čím sa v podstate stratí jeho význam. Ak by bol naopak priveľmi tvrdý, nadmerný tlak by mohol zhoršovať váš krvný obeh.

Anatomický vankúš a polohy pri spánku

Spomínaná výška a tvar vankúša súvisí aj s polohou pri spánku, na ktorú je určený. Niektoré modely sú vhodné na spánok na boku, iné na chrbte, no nájdete aj univerzálnejšie modely vhodné na spánok v akejkoľvek polohe.

Pri výbere sa teda zamyslite nad tým, v akej polohe spíte najčastejšie. Vyšší anatomický vankúš je vhodný v prípade, že spávate na boku, pretože vyplní priestor medzi ramenom, hlavou a matracom, čím vašu chrbticu udrží v prirodzenej rovine. Ak častejšie spávate na chrbte alebo na bruchu, vhodnou voľbou bude nižší model, aby zabránil neprirodzenému vykriveniu krku.

Poťah na anatomický vankúš

Z hygienického a praktického hľadiska je obliečka na anatomický vankúš viac-menej nutnosťou. Štandardne už kúpite modely so snímateľným poťahom na zips, no nie je to pravidlo. V takom prípade je potrebné osobitné dokúpenie podľa presných rozmerov.

Poťah na anatomický vankúš

Obliečky na anatomické vankúše sa vyrábajú z rôznych materiálov a je už na preferenciách konkrétneho spotrebiteľa, ktorý si vyberie. Najčastejšie sa však stretnete s polyesterom (syntetické vlákno) alebo s bavlnou (prírodné), poprípade so zmiešanými textíliami. Oba z uvedených materiálov so sebou prinášajú výhody aj nevýhody, no vo všeobecnosti ide o bežne využívané textílie. U drahších modelov už v súčasnosti nájdete aj špeciálne poťahy obohatené o výťažky z bambusu či aloe.

Aj lacnejšie vankúše môžu byť spoľahlivé

S cenou by spravidla mala rásť aj kvalita produktov. V prípade anatomických vankúšov zaváži najmä kvalita materiálu výplne. Aby si na svoje prišiel náročnejší aj menej náročný spotrebiteľ, v našom porovnávacom teste sme sa zamerali na výrobky nižšej aj vyššej cenovej triedy.

Lacnejšiu cenovú kategóriu predstavujú modely približne od 11 eur, ktorých výplň tvorí najčastejšie polyuretánová pena, keďže je lacnejšia a dostupnejšia. Aj medzi nimi však nájdete spoľahlivé vankúše, ktoré udržia hlavu i krk v správnej polohe a dostatočne uvoľnia krčnú chrbticu.

V kategórii od 17 eur vyššie nájdete už o niečo kvalitnejšie modely, ktorých jadro tvorí pamäťová pena. Tá sa vyznačuje lepšou kvalitou a vlastnosťami. Vankúše v rozmedzí 30 až 50 eur už zvyčajne vynikajú viacerými vylepšeniami, chladivými efektmi, výťažkami z aloe či bambusu.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s modelmi kategórie 100+ eur. Jadro týchto vankúšov je zvyčajne, rovnako ako u lacnejších variantov, tvorené z pamäťovej peny, ktorá spĺňa podobné alebo aj rovnaké funkcie.

Recenzie chvália Dormeo, Viscopur aj Bellatex

Na základe pozitívnych ohlasov zo strany spotrebiteľov sa k tým najobľúbenejším výrobcom anatomických vankúšov radí Dormeo, ktorý vyniká dobrým pomerom ceny a kvality. Medzi jeho výrobkami nájdete drahšie i lacnejšie modely, pričom mnohé z nich bývajú obohatené o viaceré benefity. Podobná situácia je aj v prípade značiek Triton či Viscopur, u ktorých vyššia cena zvyčajne zodpovedá aj vyššej kvalite. Medzi lacnejšími získali slušné hodnotenia výrobcovia Bellatex a Romeo. Z drahších zas vynikol výrobca Materasso a medzi najvyššou cenovou kategóriou sa objavila značka Tempur.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenašli ste odpovede, ktoré hľadáte? Prikladáme sem najčastejšie kladené otázky a odpovede ohľadom anatomických vankúšov. Ak by vám však bolo niečo nejasné, pokojne nám napíšte do komentárov. Sekciu pravidelne kontrolujeme a reagujeme na vaše otázky.

Áno, anatomické vankúše sú vhodné ako pre dospelých, tak aj pre deti. Pri mladšej vekovej kategórii je však dôležité vybrať vankúš s nižšou výškou.

Pri prechode z klasického vankúša na anatomický sú bolesti krčnej chrbtice alebo stuhnuté svalstvo pomerne časté. Nemusí to však znamenať nevhodnú kúpu. Vaše telo by si na novú polohu malo zvyknúť a bolesti by sa mali vytratiť. V prípade, že by sa problémy zhoršovali alebo by pretrvávali viac ako 14 dní, neodporúča sa zakúpený model naďalej používať.

V prípade, že spávate na boku, bude vhodnejší vyšší anatomický vankúš, aby udržiaval chrbticu v rovine. Nižší je naopak vhodný pre spánkovú polohu na chrbte alebo na bruchu.

Vaše hodnotenie:
(91.6%)

Komentáre
Aňa V.
29.06.2021 19:35

Mám anatomický vankúš Dormeo Memosan a veľmi dobre sa mi na ňom spí. Pred kúpou som si prečítala viaceré recenzie od používateľov a práve tento vankúš ma presvedčil najviac o svojich kvalitách. Vankúš má kvalitné prevedenie a na dotyk je veľmi príjemný. Cena je myslím si primeraná. Dormeo má vo všeobecnosti skvelé produkty. Som s vankúšom spokojná, pretože splnil moje očakávania a odporúčam ho aj ostatným.

Odpovedať

Bibika
29.06.2021 20:50

Nedávno som si kúpila vankúš Renew Natura. Rozmery má tak akurát a je spratný, no treba rátať, že je tvrdší. Anatomické vankúše mi však vyhovujú a používam ich už roky, predtým som mala inú značku. Vďaka vankúšu ma po prebudení nebolí krčná chrbtica. Ide o kvalitne spracovaný vankúš, na ktorom sa dobre spí. No ten, kto nie je zvyknutý na takýto typ vankúša, môže mať spočiatku problémy so spánkom. Stačí si zvyknúť a potom už budete spokojní a do ružova vyspatí. :-) Tento vankúš odporúčam aj kvôli dobrej cene.

Odpovedať

Maja
30.06.2021 08:16

Pre celú rodinku som kúpila anatomické vankúše Viscopur MEMO-GEL Aloe. Vankúš splnil naše očakávania, pretože sa na ňom veľmi dobre spí. Je pomerne veľký a priestranný, čo je len dobre. Tvarujúci gél sa vyformuje presne podľa tela, respektíve hlavy. Na gélovej vrstve je navyše antibakteriálna sieť a na nej ešte poťah, ktorý je na zips. Ten sa dá ľahko zložiť dole a potom vyprať. Vankúš si drží svoj tvar a nespľasne, čo je problémom niektorých lacnejších modelov. S týmto vankúšom som spokojná ja, manžel aj náš syn, pretože vďaka nemu máme pokojný a výdatný spánok. Odporúčam ho každému, kto sa chce kvalitne vyspať a hodí sa aj pre tých, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou.

Odpovedať

Erika
03.07.2021 09:08

Často som mávala bolesti chrbta, preto som hľadala vhodný vankúš, ktorý by tieto moje problémy zmiernil. Predajca mi odporučil vankúš Dormeo Sleep&Inspire. Vankúš je úžasný a jeho kúpu neľutujem, pretože už po prvých dňoch používania som začala pociťovať zlepšenie. Bolesť v oblasti krčnej chrbtice ustupuje a konečne si môžem vychutnávať kvalitný spánok. Na vankúši spím zásadne na boku, pretože takto mi to vyhovuje najviac. Niekomu sa môže zdať vankúš príliš tvrdý, no za mňa je akurát. Materiál je kvalitný a mne sa spí veľmi pohodlne a príjemne. Ak máte problémy s chrbátom alebo krčnou chrbticou a radi spávate na boku, tento vankúš isto oceníte aj vy.

Odpovedať

Valika
01.08.2021 11:35

Už dlhšiu dobu používam anatomický vankúš Bellatex jersey a som s ním spokojná. Vyhovuje mi tvar vankúša aj príjemný vrchný materiál, ktorý je skvelý na dotyk. Oceňujem odnímateľný návlek, ktorý sa dá jednoducho oprať pri 60 stupňov Celzia, čo je dostatočná teplota pre zabitie rôznych patogénov. Na vankúši sa mi príjemné spí, preto som s ním spokojná. Rovnaký vankúš som kúpila aj manželovi, avšak on s ním nebol spokojný, pretože hovoril, že je pre neho príliš nízky. Radšej spí vo vyvýšenej polohe. Každopádne, ja som s vankúšom spokojná a jeho kúpu neľutujem. Navyše bol za nízku cenu, preto mu nemám čo vytknúť.

Odpovedať

Milena
23.09.2021 08:52

Ja som anatomickým vankúšom neprišla na chuť a dávam prednosť vankúšom s klasickým tvarom. Mám vankúš TiaHome Deluxe, ktorý je antialergický, vyhovuje mi je jeho mäkkosť i veľkosť a veľmi dobre sa mi na ňom spí.

Odpovedať