Štiepačky na drevo

Najlepšie štiepačky na drevo 2024 + recenzie

Vykurovacia sezóna sa v našich zemepisných šírkach začína na prelome októbra – novembra. Ak ste majiteľmi kotlov na drevo alebo krbov, ktoré využívate na vykurovanie ako zdroje tepla, príprava palivového dreva je nevyhnutnosťou. Ak nepatríte medzi tých, ktorým sa chce dlhé mesiace oháňať sekerou, no nepreferujete ani vopred naštiepané palivové drevo z obchodu, štiepačka na drevo je niečo, čo vám môže výrazne uľahčiť prípravu dreva na zimu. Štiepačky dreva prácu zjednodušujú, šetria čas, energiu a v dlhodobom horizonte i peniaze. My sme sa na tieto stroje pozreli bližšie a porovnali ich. Víťazom testu sa stala výkonná horizontálna štiepačka na drevo Scheppach HL 760 LS. Prečítať si môžete aj náš návod, ako vybrať štiepačku na drevo.

Publikované: 13.12.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Akú štiepačku na drevo kúpiť?

Ak sa bližšie pozrieme na to, aká je situácia v tomto segmente, vedzte, že hoci sa ponuka javí ako obmedzená, možností je dostatok. Rozhodovať sa medzi elektrickou štiepačkou alebo štiepačkou s benzínovým motorom je pre niekoho náročné. Naopak, niekto potrebuje profesionálnu štiepačku na drevo za traktor. Ako teda vybrať? Prečítať si môžete naše recenzie alebo sa pozrieť na náš TOP 3 výber štiepačiek na drevo. Vybrali sme nielen víťaza testu, ale takisto pre vás máme aj naše odporúčanie. Ak chcete ušetriť čo najviac, siahnete po cenovo dostupnej alternatíve. Vždy však odporúčame si prečítať základné informácie. V tomto prípade totiž ide o špecifické stroje. Berte teda do úvahy vaše preferencie.

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach HL 760 LS 5* Zobraziť produkt
VeGA LV1410PRO 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZLS 1005 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Scheppach HL 760 LS

Scheppach HL 760 LS

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 7 ton, max. dĺžka polena 52 cm, max. priemer polena 25 cm

Zobraziť viac info

Horizontálna štiepačka na drevo s ideálnym pomerom ceny a výkonu. Štiepací tlak dosahuje hodnotu 7 ton. Zásluhu má na tom takisto výkonný elektromotor s príkonom 2 200 W. Štiepačku stačí zapájať do klasickej el. siete na 230 V. Hmotnosť konštrukcie je 63 kg. Maximálny priemer štiepaného materiálu je 25 cm, maximálna dĺžka 52 cm. Štiepačka má Vario systém a môžete tak plynule regulovať doraz klinu.

Cenový trhák
Hecht 670

Hecht 670

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 7 ton, max. dĺžka polena 52 cm, max. priemer polena 25 cm

Zobraziť viac info

Horizontálna štiepačka na drevo s maximálnym tlakom 7 ton. Motor s príkonom 2 000 W si poradí s polenami s dĺžkou do 52 cm a šírkou max. 25 cm. Hecht 670 disponuje ochranným rámom, ktorý zabraňuje naštiepanému drevu padať dole. 

Náš TIP
Güde GHS 500/8TED

Güde GHS 500/8TED

Vertikálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 8 ton, max. dĺžka polena 50 cm, max. priemer polena 35 cm

Zobraziť viac info

Vertikálna štiepačka na drevo s maximálnym tlakom až 8 ton. Je vhodnou voľbou na štiepanie tvrdšieho aj mokrého dreva. Max. dĺžka polena je 50 cm, max. priemer 35 cm. S ohľadom na celokovové prevedenie neprekvapí hmotnosť stroja až 112 kg.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V našom porovnávacom teste sme vychádzali v tomto prípade predovšetkým z poznatkov zákazníkov. Pri hodnotení sme teda zohľadnili parametre, ktoré spotrebitelia berú do úvahy najviac. Výber sa začína od typu štiepačky, horizontálna alebo vertikálna. Tu je podstatné predovšetkým to, aký princíp štiepačka alebo káľačka na drevo využíva. Následne je potrebné poznať parametre, akými sú výkon motora prípadne príkon. Na to vplýva i typ pohonu. Efektivitou ovplyvňuje aj tlak štiepania (uvádza sa v tonách), resp. štiepací tlak. Tieto výkonnostné parametre vplývajú na celkovú rýchlosť štiepenia.

Spotrebiteľov zaujíma aj to, aké rozmery dreva (priemer polien) umožňuje štiepačka štiepať. Drevo je totiž vždy potrebné napíliť na potrebnú dĺžku. Kvalita stroja sa prejaví na materiáloch a stabilite konštrukcie. V neposlednom rade je dôležité ovládanie a bezpečnosť pri práci. Štiepačka nepatrí k príliš inovatívnym zariadeniam, no príslušenstvo niekedy takisto môže výber spotrebiteľa ovplyvniť.

Štiepací tlak
Výkon/príkon motora
Rýchlosť štiepania dreva
Ovládanie a obsluha
Kvalita konštrukcie
Bezpečnostné prvky
Hmotnosť a rozmery
Príslušenstvo

Pri hodnotení jednotlivých štiepačiek na drevo vychádzame práve z vyššie uvedenej metodiky. Na základe týchto parametrov vyberáme to najlepšie, čo slovenský trh ponúka. Do úvahy berieme takisto cenové hľadisko. Profesionálne štiepačky na drevo môžu ponúknuť lepší výkon a viac funkcií, no z praktického hľadiska nejde o variant, ktorý väčšina spotrebiteľov pre svoje potreby vyžaduje. Dostupnosť produktov sme sledovali vďaka databáze portálu Heureka.sk. Do nášho výberu sa dostali štiepačky na drevo ScheppachHecht alebo štiepačka Güde. V porovnávacom teste sú takisto štiepačky VegaAl-ko alebo Proteco. Tieto stroje na kálanie dreva má v ponuke viacero špecializovaných predajcov, od ktorých sme získavali potrebné informácie, aby bolo možno spracovať praktické recenzie.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie štiepačiek na drevo

Ak chcete mať prehľad o najlepších štiepačkách a na trhu a chcete o nich vedieť viac, naše recenzie vám ponúknu objektívne informácie. Štiepačky sme hodnotili na základe dostupných informácií a referencií spotrebiteľov. V recenziách sú zohľadnené nielen technické parametre, ale takisto názory a skúsenosti zákazníkov. Dozvedieť sa tak môžete o tom, aké sú silné stránky, a čo sú naopak slabiny jednotlivých modelov. Ani jeden z výrobcov či predajcov nie je uprednostnený a propagovaný za účelom reklamy.

Víťaz testu

Scheppach HL 760 LS

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 7 ton, max. dĺžka polena 52 cm, max. priemer polena 25 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Horizontálna štiepačka na drevo disponuje výkonným elektromotorom a dostatočne pevnou konštrukciou pre štiepanie aj tvrdšieho dreva. Priemer polien by nemal mať viac ako 25 – 30 cm. Výrobca odporúča štiepať polená s maximálnou dĺžkou 52 cm. Veľkým plusom z hľadiska bezpečnosti je aj ochranná klietka, ktorá je súčasťou príslušenstva.

Scheppach štiepačka používa na svoj chod elektromotor s príkonom 2 200 W. Vďaka tomu vám stačí využívať klasické napájanie zo siete na 230 V. Chod je navyše veľmi tichý. Samotná konštrukcia je na prácu trocha nízka (61 cm), preto odporúčame štiepačku upevniť na vyššiu stabilnú konštrukciu. Konštrukcia má k dispozícii aj kolieska, hmotnosť je 63 kg. Kvalita spracovanie je na dobrej úrovni, samotný rozširujúci klin je z odolnej kovanej ocele. Vyšší klin by bol o niečo praktickejším riešením.

Používatelia si pochvaľujú jednoduché ovládanie. Pozitívom je Vario systém, ktorý vám umožňuje nastaviť dráhu piestu, ktorú môžete prispôsobiť veľkosti polien. Hydraulický piest tak nemusí chodiť celú dráhu a štiepanie dreva je rýchlejšie. Samotná tlačná sila je až 7 ton. Pri využívaní ochrannej klietky je potrebné dávať pozor, aby sa poleno nezakliesnilo. Celý proces ovládate jedným tlačidlom. Pracovný stôl je predĺžený, po rozštiepení tak drevo nepadá na zem, ale ostáva na bočných častiach konštrukcie.

Štiepačku na drevo Scheppach HL 760 LS radíme do kategórie „hobby“ zariadení, ktoré však v pomere k cene ponúknu solídny výkon a dobrú efektivitu práce. Štiepačka na drevo disponuje dostatočným štiepacím tlakom (7 ton) a aj na základe názorov spotrebiteľov spĺňa Scheppach očakávania. Nám sa pozdáva tiež bezpečnostná klietka, ktorá je už vo výbave. Zákazníci sú radi aj za tichý chod a nižšiu hmotnosť štiepačky. Výška štiepačky je len 61 cm, pri práci ju odporúčame umiestniť na podstavec, aby bola v optimálnej pracovnej výške. Za danú cenu ide o vynikajúci výrobok určený na prípravu palivového dreva na zimu.

Pozitíva

Dostatočný výkon
Ochranná klietka vo výbave
Pomer cena/výkon

Negatíva

Napriek výkonu obmedzená šírka polena
Výška štiepačky

Typ štiepačky: horizontálna ● Typ pohonu: elektrický ● Príkon: 2 200 W ● Štiepací tlak: 7 ton ● Max. dĺžka polena: 52 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Hmotnosť: 63 kg

Cenový trhák

Hecht 670

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 7 ton, max. dĺžka polena 52 cm, max. priemer polena 25 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hobby štiepačka dreva Hecht sa radí k lacnejším modelom, ktoré však v pomere k cene ponúknu slušný výkon. Štiepací tlak je až 7 ton a bez problémov zvládne štiepačka aj tvrdšie bukové či drubové drevo. Konštrukcia je pomerne ľahká, váži 46 kg. Rovnoramenný klin dokáže za pomoci hydraulickej sily rozdeliť polená s priemerom 25 až 30 cm.

Stroj od výrobcu Hecht môžeme radiť k lacnejším alternatívam. V našom teste však nie je len pre pomer ceny a výkonu. Štiepačka Hecht zaujme aj konštrukčne. Ide o horizontálne prevedenie, ktoré disponuje hydraulickým piestom, ten vyvíja vďaka elektromotoru tlak až 7 ton. Neprehliadnuteľný je veľký ochranný rám – klietka, ktorá zabraňuje naštiepanému drevu padať dole, zároveň chráni aj pred odlietajúcimi trieskami.

Príkon 2 000 W patrí v danej kategórii k štandardu. Proces štiepania je pomalší, pretože nie je možné regulovať mieru dorazu. Piest tak vždy absolvuje pohyb po celej dráhe. Maximálna dĺžka polena by nemala prekročiť 52 cm. Napájací kábel mohol byť dlhší, stačí však klasické 230 V napájanie. Motor musíme pochváliť za tichý chod. Súčasťou príslušenstva je len jeden rovnoramenný klin.

Na našom trhu dobre známy výrobca, čo je výhoda, ktorú vnímajú i zákazníci. Štiepačka na drevo Hecht 670 sa radí k hobby modelom s dostatočne veľkou štiepacou silou až 7 ton. Boduje primárne nižšou cenou. Výkon elektromotora je 2 000 W. Väčšia je tiež tlačná sila. Spotrebitelia sú radi za praktickú ochrannú konštrukciu, ktorá je zárukou bezpečnosti a zabraňuje vypadávaniu dreva. Pohyb hydraulického piestu je pomalší a jeho doraz nemožno regulovať. Konštrukcia nie je tak masívna. Častou referenciou je však dobrý pomer ceny a výkonu.

Pozitíva

Dostupná cena
Štiepací tlak
Ochranná konštrukcia

Negatíva

Pomalšie štiepanie
Bez regulácie dorazu hydraulického piestu

Typ štiepačky: horizontálna ● Typ pohonu: elektrický ● Príkon: 2 000 W ● Štiepací tlak: 7 t ● Max. dĺžka polena: 52 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Hmotnosť: 46 kg

Náš TIP

Güde GHS 500/8TED

Vertikálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 8 ton, max. dĺžka polena 50 cm, max. priemer polena 35 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Perfektný pomocník pri príprave dreva na zimnú sezónu. Štiepačka dreva od nemeckého výrobcu disponuje solídnym výkonom a dostatočnou tlačnou silou pre štiepanie aj tvrdšieho či mokrého dreva. Kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Maximálny priemer kolena je 35 cm, povolená je maximálna dĺžka 50 cm.

Výhodou vertikálnych strojov určených na štiepanie je zvyčajne, že možno štiepať väčšie kusy dreva. Predovšetkým vyššie polená. Güde v tomto parametri zaostáva a maximálna výška polena je 50 cm, čo je bežná hodnota u horizontálnych modelov. Výkon pritom určite nechýba. Tlak štiepania je až 8 ton a elektromotor disponuje výkonom 3 kW. Z hľadiska používania by sme mali výhradu len k malým kolieskam, čo je takisto výhrada spotrebiteľov. Takisto nás však mrzia len dve polohy platformy. Nejde však o taký nedostatok, pretože plynule možno regulovať výšku piestu – polohu klinu.

Štiepenie vôbec nie je pomalé, klin sa vracia rýchlo. Konštrukcia váži 112 kg a ide o celokovové vyhotovenie z ocele s označením C 40. Zdá sa tak, že potenciál je trocha nevyužitý, pretože by si štiepačka na drevo Güde poradila aj s dlhšími polenami. Bočné ramená pre naštiepané drevo uľahčujú používanie. Montáž je rýchla a dokúpiť je možné aj náhradné kliny.

Štiepačka s plynule nastaviteľným zdvihom piestu a tlačnou silou až 8 ton. Napriek tomu konštrukcia dovoľuje štiepať polená s maximálnou dĺžkou len 50 cm. Platforma na uloženie polien má len dve polohy. Pochváliť môžeme pomocné madlá po stranách, ktorá zároveň slúžia ako plochy pre naštiepané polené. Spotrebitelia kritizujú malé kolieska, ktoré sú na váhu 112 kg príliš malé.

Pozitíva

Jednoduché používanie
Pomocné madlá pre polohovanie dreva
Dostatočný výkon

Negatíva

Maximálna dĺžka polena len 50 cm
Malé kolieska

Typ štiepačky: vertikálna ● Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 3 000 W ● Štiepací tlak: 8 t ● Max. dĺžka polena: 50 cm ● Max. priemer polena: 35 cm ● Hmotnosť: 112 kg

Profi Tools PM4T-370

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 4 tony, max. dĺžka polena 37 cm, max. priemer polena 25 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom porovnávacom teste patrí k najlacnejším štiepačkám na drevo. Na nižšej cene sa odzrkadľuje i hodnota výkonu elektromotora. Elektrická štiepačka na drevo je napájaná z klasickej el. siete na 230 V. Maximálna dĺžka štiepaného polena by nemala presahovať 37 cm. Výhodou je naozaj malá konštrukcia a nízka hmotnosť len 40 kg.

Štiepačka dreva značky Profi Tools sa radí k hobby modelom, ktoré zaujmú predovšetkým cenou. Štiepací tlak 4 tony patrí k nižším. Medzi horizontálnymi štiepačkami však ide o štandardný výkon. Elektromotor má príkon 1 500 W. Sila štiepačke určite nechýba a poradí si s polenami, ktorých priemer je 25 až 30 cm. Počas chodu si však dávajte pozor na prehrievanie elektromotora, občas je potrebné mu dopriať prestávku.

Hydraulický piest neumožňuje regulovať doraz, dráha je tak často dlhšia a proces pomalší, čo je na škodu. Štiepačka na drevo Scheppach HL 760 LS túto možnosť má. Vzhľadom na parametre však nejde o nič tragické. Ovládanie je jednoduché za pomoci jedného tlačidla. Elektromotor je tichý. Konštrukcia má dokonca kolieska, ktorých montáž je náročnejšia. Štiepačka je vysoká len 51 cm, preto je určite lepšie, ak štiepačku umiestnite na stabilný podstavec alebo pracovný stôl. Použitý je klasický rozširovací klin, ktorého upevnenie vždy kontrolujte, používatelia reklamujú jeho väčšiu vôľu, možné je dokúpiť aj štvorramenný klin.

Cenovo výhodná hobby horizontálna štiepačka na drevo s výkonom zodpovedajúcim cene. Štiepačka na drevo je veľmi nízka a pre prácu je potrebné umiestniť ju na vyšší podstavce – pracovný stôl. Zariadenie zvláda aj štiepanie tvrdšieho dreva, napriek tlaku štiepania 4 tony. Maximálna dĺžka polena je len 37 cm. Hydraulický piest nemá možnosť nastavenia dorazu, štiepenie je pomalšie. Používatelia avizujú aj uvoľňovanie klinu, skrutku treba častejšie doťahovať. Spotrebitelia oceňujú jednoduchú obsluhu, nízku cenu a kompaktné rozmery.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Skladná konštrukcia
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Nízka konštrukcia – nutnosť podstavca
Nižší výkon – potrebné činnosť prerušovať
Bez regulácie dorazu

Typ štiepačky: horizontálna ● Typ pohonu: elektrický ● Príkon: 1 500 W ● Štiepací tlak: 4 t ● Max. dĺžka polena: 37 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Hmotnosť: 40 kg

Proteco 51.06-SH-2300

Horizontálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 7 ton, max. dĺžka polena 52 cm, max. priemer polena 25 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V danom segmente patrí štiepačka na drevo Proteco medzi lacné štiepačky, ktoré pokryjú nároky domácnosti v dome i na chate. Štiepačka umožňuje pripraviť palivové drevo na vykurovaciu sezónu vďaka dostatočnému výkonu a optimálnym parametrom. Konštrukcia disponuje aj praktickou klietkou. Na štiepaní sa podieľa masívny oceľový klin.

Elektrická horizontálna štiepačka na drevo dokáže vyvinúť maximálny štiepací tlak až 7 ton, čo je na pomery horizontálnych modelov veľmi dobrý výkon. Bez problémov si zariadenie poradí s priemerom polena do 25 cm. Štiepať dokáže kláty dlhé maximálne 52 cm. Rýchlosť štiepania prítlačného mechanizmu počas štiepania je 3,08 cm/s. Používatelia si medzi recenziami na rýchlosť pohybu nesťažujú. Doba spätného chodu je približne 5,29 cm/s. Príkon štiepačky je 2 300 W a stačí klasické napájanie na 230 W, keďže ide o jednofázový elektrický motor. Objem nádrže na hydraulický olej je 3,5 litra.

Konštrukcia štiepačky je masívna. Hmotnosť celého zariadenia je 55 kg. Z hľadiska bezpečnosti i praktickosti je pozitívom ochranná klietka, ktorá zabraňuje prípadnému odletovaniu triesok počas štiepania. Zloženie prístroja je nenáročné, rovnako ako obsluha. Pre ľahšiu manipuláciu sú k dispozícii takisto praktické transportné kolesá. Celkové spracovanie štiepačky Proteco pôsobí veľmi kvalitne a zároveň je konštrukcia veľmi stabilná. Štiepačka je dodávaná s doplnenou olejovou náplňou. Štiepačka má výšku 116 cm, no je možné dokúpiť praktický stojan SH-01, ktorý zvýši komfort pri štiepaní dreva.

Svoju úlohu plní štiepačka na výbornú. Nepatrí medzi najpredávanejšie produkty v danom segmente, no svojím pomerom ceny a kvality si zaslúži pozornosť. Proteco 51.06-SH-2300 je horizontálnou štiepačkou s maximálnym výkonom 2,3 kW a štiepacím tlakom 7 ton. Výkon si spotrebitelia veľmi pochvaľujú. Štiepací klin je masívny a poradí si aj s priemerom polien cez 20 cm, maximálna dĺžka klátu by nemala presiahnuť 52 cm.

Dokúpiť je možné i praktický stojan. Štiepacie zariadenie je dodávané s olejovou náplňou. Celkové prevedenie je kvalitné a stroj pôsobí odolne. Vhodný je na prípravu palivového dreva v domácnosti alebo na chatu. Obsluha je veľmi jednoduchá. Bezpečnosť počas manipulácie znásobuje ochranná klietka, ktorá dodáva štiepačke zaujímavý vzhľad. Podvozok je vybavený kolieskami.

Pozitíva

Dostupná cena
Kvalitné spracovanie konštrukcie
Výkon štiepania

Negatíva

Bez výhrad

Typ štiepačky: horizontálna ● Typ pohonu: elektrický ● Príkon: 2 300 W ● Štiepací tlak: 7 ton ● Max. dĺžka polena: 52 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Hmotnosť: 55 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Štiepačky na drevo za traktor, benzínové alebo elektrické štiepačky alebo ďalšie typy. Na trhu je pomerne široký výber týchto zariadení, ktoré významne uľahčujú prácu – sekanie dreva. Rovnako ako záhradný traktor pokosí trávnik a pomôže v záhrade, štiepačka na drevo sa postará o nasekanie dreva, aby sa zmestilo do kotla, pece či krbu. V nasledujúcich odsekoch nájdete náš širší výber štiepačiek. Nájdete tu vertikálne i horizontálne štiepačky na drevo, ktoré zaujali výkonom, kvalitou či spracovaním. Ak teda medzi recenziami nenájdete požadované parametre, prečítajte si krátke charakteristiky, ktoré vám môžu výber uľahčiť. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

Vega LS700 Vario je cenovo dostupná hobby štiepačka na drevo s horizontálnou konštrukciou. Vybavená je elektromotorom s príkonom 2 200 W. Štiepací tlak predstavuje hodnotu 7 ton. Maximálna dĺžka štiepaného materiálu je 52 cm, maximálny priemer 25 cm. Vďaka systému Vario môžete pohodlne regulovať výšku zdvihu a urýchliť tak štiepanie dreva. V cene je tiež ochranná klietka.

Do nášho výberu sa dostala aj ďalšia kompaktná horizontálna štiepačka na drevo Güde GHS 500/6,5TE. Štiepacia sila 6,5 tony je zabezpečená aj vďaka kvalitnému elektromotoru s výkonom 2,6 kW. Štiepačka váži 73 kg. Má veľmi ergonomický tvar a takisto je vybavená ochranným rámom pre vyššiu bezpečnosť. Poradí si s polenami s priemerom maximálne 25 cm, nemali by byť dlhšie ako 52 cm.

Ku kvalitným modelom z nášho výberu radíme aj vertikálnu štiepačku Scheppach HL 810. Dokáže vyvinúť hydraulický tlak až 8 ton. Štiepať je možné polená s maximálnou dĺžkou 55 cm a s priemerom až 30 cm. Zariadenie umožňuje nastaviť výšku piestu pre rýchlejšie štiepanie. Pre zapojenie je potrebná el. sieť 400 V. Indukčný motor bez uhlíkov je tichý a veľmi výkonný – 3 200 W.

Medzi alternatívy sme zaradili taktiež štiepačku na drevo Lumag HOS 9N. Štiepací klin dokáže vyvinúť tlak až 8 ton. Priemer polien by nemal byť viac ako 35 cm. Konštrukcia pôsobí veľmi masívne a hmotnosť celého zariadenia je 118 kg. Maximálna výška polien je 55 cm. Vertikálna štiepačka je o niečo pomalšia, no plynulo môžete nastavovať doraz rovnoramenného klinu.

Horizontálna štiepačka AL-KO LSV 520/5 je určená pre tých, ktorí vyžadujú dostatočný výkon a zároveň skladné zariadenie. Štiepačka váži 61 kg a štiepací tlak má hodnotu až 5 ton. Konštrukcia je z kvalitnej ocele. Ovládanie je obojručné. Maximálny priemer štiepaného polena je 25 cm, dĺžka 52 cm.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ktorý model je na štiepanie dreva najlepší? Často ľudia siahajú po najpredávanejších modeloch. V prípade záhradnej techniky nemusí ísť o zlú nákupnú taktiku. Výhodou totiž je, že viacero spotrebiteľov už má stroj odskúšaný a máte tak k dispozícii názory i dlhodobé skúsenosti. Vypracovali sme pre vás tabuľku najpredávanejších kálačiek na drevo, ktoré sú dostupné na našom trhu. Dostupnosť sa môže na základe predajov rýchlo meniť, tabuľky však v pravidelných intervaloch aktualizujeme, aby sme vám ponúkli aktuálne údaje. Určite vám však okrem názorov spotrebiteľov odporúčame naštudovať si aj technické parametre, aby stroj spĺňal vaše kritériá.

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach HL 760 LS 5* Zobraziť produkt
Scheppach Compact 10 T 400 V 5* Zobraziť produkt
Scheppach Compact 15 T 5* Zobraziť produkt
Scheppach Compact 10 T 230 V 5* Zobraziť produkt
Scheppach HL 810 5* Zobraziť produkt

Na základe desiatky hodín trvajúceho prieskumu trhu a spracovaných recenzií sme sa dokonale oboznámili so všetkými parametrami a vlastnosťami, ktoré sú dôležité preto, aby sme vám pomohli, ako si vybrať štiepačku na drevo. Zimná sezóna je neúprosná a znižujúce sa teploty nás prinútia k tomu, aby sme v domácnostiach využívali efektívne zdroje tepla. V mnohých oblastiach Slovenska sú to práve kotly na drevo, krby či piecky, ktoré sa o teplo starajú. Dôvodom môže byť aj narastajúca cena el. energie alebo chýbajúca sieť plynovodov. Príprava dreva na kúrenie by mala prebiehať ešte pred samotnou sezónou, aby naštiepané polienka nechýbali.

Ak sa vám stroj, akým je štiepačka dreva, doma či na chalupe naozaj zíde, prečítajte si, podľa čoho si ju vybrať. Je dôležité, aby sa spotrebiteľ dokázal v základných parametroch zorientovať. V našom návode nájdete všetky potrebné informácie a vysvetlené pojmy i parametre, ktoré s výberom tohto zariadenia súvisia.

Ako vybrať štiepačku na drevo

  • Základné typy štiepačiek na drevo
  • Typ pohonu
  • Výkon/príkon
  • Štiepací tlak – rýchlosť štiepania
  • Materiály a konštrukcia
  • Hmotnosť a rozmery
  • Bezpečnostné prvky
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy štiepačiek na drevo

Konštrukcia štiepačky, ale aj princíp štiepania dreva sa môže výrazne líšiť. Mechanizmus, ktorý zariadenie používa, je odlišný – štiepačky môžeme rozdeliť na dva základné typy podľa samotnej konštrukcie – horizontálne alebo vertikálne. Špecifickú kategóriu predstavujú z pohľadu konštrukcie aj štiepačky na drevo za traktor.

Horizontálne štiepačky na drevo

Často preferovaná konštrukcia štiepačiek na drevo. Drevené polená sa pokladajú vodorovne a následne je drevo posúvané smerom ku klinu, ktorý v protitlaku drevo rozštiepi na dve alebo viac častí. Drevo padá smerom od používateľa, čo je zárukou vyššej bezpečnosti. Dostupné sú na trhu štiepačky na drevo, ktoré je nutné pripevniť alebo položiť na pracovný stôl.

Takisto sú na trhu samonosné modely, ktoré majú vlastnú konštrukciu. Stačí ich postaviť na stabilné miesto a proces štiepania môže začať. Ich štiepací tlak sa pohybuje od 4 do 7 ton. Rozmery kmeňa závisia od výkonu motora a štiepacieho tlaku. Maximálna dĺžka polena je v priemere 40 až 70 cm, priemer kmeňa od 10 až do 40 cm. O pohon sa stará elektromotor, ide teda o elektrické štiepačky na drevo, ktoré stačí zapojiť do elektrickej siete na 230 V. Dostupné sú tiež profesionálne štiepačky, ktorú sú výkonnejšie a zmestia sa do nich väčšie kusy štiepaného materiálu. Základný typ odporúčame všetkým spotrebiteľom, ktorí toto zariadenie využívajú sezónne na prípravu palivového dreva na kúrenie.

Vertikálne štiepačky na drevo

Oproti predošlej konštrukcii sa líšia štiepacím mechanizmom. Štiepaný materiál, drevené poleno, je umiestnené na podstavec. Klin je umiestnený zhora a následne pod vysokým tlakom cez poleno prenikne a rozdelí ho na dve alebo viac častí (závisí od typu klinu). Vertikálny mechanizmus sa vyznačuje vyšším výkonom od 6 do 20 ton. Tieto zariadenia sú vhodné pre tých používateľov, ktorí na sezónu pripravujú veľké množstvo kubíkov palivového dreva. Vďaka vyššiemu výkonu je práca rýchlejšia a efektívnejšia.

Vertikálna štiepačka na drevo

Vďaka vyššiemu výkonu si poradia s polenami, ktorých priemer je 30 – 60 cm. Drahšie modely vám umožňujú vkladať do štiepačky aj polená s dĺžkou 100 cm. Výhodou týchto strojov je stabilnejšia konštrukcia. Nie je nutné ich upevňovať, keďže majú vlastnú konštrukciu. Sú však mohutnejšie a ťažšie na manipuláciu. Napájanie elektrických štiepačiek na drevo môže byť riešené cez 230 V, no pri výkonnejších modeloch bude potrebné riešiť trojfázový prúd cez 400 V zásuvku.

Štiepačky na drevo za traktor

Tento druh štiepačky na drevo je určený do terénu. Zvyčajne sa po tomto type štiepačky obzerajú používatelia, ktorí drevo sekajú v teréne a následne ho hneď vyvážajú, napríklad priamo v lese. Ak máte traktor, štiepačka na drevo tohto druhu môže byť rozumnou voľbou. Takáto štiepačka je totiž poháňaná motorom traktora.

Štiepačka má špeciálny trojbodový upevňovací systém, ktorý sa pripevní k hriadeľu traktora, následne sa motor stará o jej chod. Takéto zariadenia je možné ťahať aj za traktorom, keďže sú vybavené pojazdovými kolesami. Najdrahšie modely majú aj vlastný benzínový alebo naftový motor v prípade, že palivo traktora potrebujte šetriť.

Benzín, nafta alebo elektrická štiepačka na drevo?

Na základe nášho prieskumu trhu môžeme konštatovať, že v drvivej väčšine prípadov sa u predajcov stretnete s elektrickými štiepačkami. Ak však vyslovene hľadáte iný druh pohonu, naftové alebo benzínové motory sú k dispozícii takisto. Prípadne je možné pohon kombinovať. Vyššie spomíname aj štiepačky na drevo za traktor, ktoré sú poháňané motorom traktora.

Elektrické štiepačky na drevo

Štiepačky s elektrickým motorom sú najčastejšie vyhľadávané. Práca s nimi je jednoduchšia, sú lacnejšie a takisto sú nenáročné z hľadiska údržby. Najväčšou nevýhodou je však práve ich pohon, pretože je nutné mať prístup k elektrickej sieti. Spravidla postačuje bežná zásuvka na 230 V, výkonnejšie stroje potrebujú napájanie na silnoprúd – 400 V.

Elektrická štiepačka na drevo

Štiepačka na drevo s benzínovým motorom

Výkonnejšie štiepačky na drevo, ktoré si skôr nájdu uplatnenie v teréne. Ide o väčšie stroje, ktoré sú vybavené spaľovacím motorom, ktorý poháňa pohonná hmota – benzín alebo nafta. Ich výkon si poradí s veľmi tvrdým drevom aj väčších rozmerov. Najväčšie naftové štiepačky dokážu štiepať aj kmene menších stromov. Okrem veľkých rozmerov a vysokej hmotnosti je nevýhodou aj náročnejšia údržba takýchto zariadení. Ich odolnosť je vyššia ako pri elektrických štiepačkách, no rátať musíte as vyššou hladinou hluku.

Príkon a výkon

Tento faktor závisí od typu pohonu. Ak ide o štiepačku poháňanú elektrickou energiou a elektromotorom, udáva sa počet wattov alebo kilowattov. Príkon sa v priemere pohybuje od 1 500 až 3 000 W u lacnejších horizontálnych štiepačiek, výkonnejšie vertikálne štiepačky na drevo majú príkon vyšší, od 3 500 do 7 000 W.

Výkonnejšie naftové alebo benzínové štiepačky na drevo majú výkon udávaný zvyčajne prostredníctvom kilowattov alebo HP – „konskou silou“. Rozhodujúci je aj objem motora. Výkon sa môže pohybovať od 2,6 kW po 6 kW. Pro profesionálnych štiepačkách určených na kálanie veľkého množstva dreva v teréne aj viac.

Štiepací tlak

Označovať sa môže aj ako tlačná sila alebo objem výtlaku, no vždy ide o jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý spotrebiteľov zaujíma najviac. Čím je tlak štiepania u štiepačky na drevo vyšší, tým lepšie. Štiepačka je výkonnejšia a ľahšie si poradí s tvrdým či mokrým drevom.

Vyšší štiepací tlak ponúkajú vždy vertikálne štiepačky na drevood 6 až do 30 ton. Bez problémov ním naštiepate tvrdé dubové, bukové či brezové drevo, a to aj bez ohľadu na to, či je čerstvé, alebo je priemer polien väčší. Štiepenie je pri väčšej tlačnej sile rýchlejšie.

Štiepačka na drevo štiepací tlak

Menší štiepací tlak, ktorý však väčšine spotrebiteľov postačuje, ponúkajú horizontálne štiepačky dreva. Tlak sa začína na úrovni 4 ton a dosahuje maximálne hodnotu 7-8 ton. Ideálne sú takéto štiepačky na drevo ihličnatých stromov – borovica či smrek. Poradia si aj s tvrdším drevom, no rýchlosť štiepania je nižšia a takisto sa stroj viac namáha. Lepšie je pri nižšom výkone štiepať kratšie polená s menším priemerom. Odborníci odporúčajú na štiepenie tvrdého dreva tlak aspoň 7 ton.

Použité materiály a konštrukcia

Štiepačky na drevo sú pomerne robustné zariadenia. Aj tie najmenšie štiepačky vážia od 40 do 50 kg. Drahšie a kvalitnejšie modely pokojne presiahnu hmotnosť 100 kg. Ich konštrukcia je masívnejšia. Najväčšie vertikálne štiepačky na drevo majú hmotnosť 150 až 200 kg. Profesionálne modely s benzínovým či naftovýn agregátom pokojne presiahnu hmotnosť 300 kg. Zvyčajne sú vybavené pojazdovými kolesami.

Používané sú najčastejšie kovy (oceľ) a kompozitné materiály. Konštrukcia je vyrobená zväčša z masívnej ocele, preto je váha strojov vyššia. Ak ide o lacnejšie štiepačky na drevo, nemusí byť použitá hrubostenná oceľ, ale tenšie profily. Štiepačka však musí vydržať štiepací tlak, ktorý má predpísaný.

Konštrukciu môže na prvý pohľad odlíšiť štiepací klin. Môže ísť o štandardný rozširujúci klin, ktorý rozdelí polená na dve časti. Frekventovaný je aj kužeľový klin alebo štvorramenný klin, ktorý delí štiepané drevo na štyri časti. Na kláty s menším priemerom sa môžu používať dokonca šesťramenný klin. Vhodnejšie je používať ho na mäkšie drevo. Tieto kliny je možné u niektorých modelov dokúpiť a vymeniť. Niekedy môžu byť súčasťou príslušenstva.

Bezpečnosť a ovládanie

Z hľadiska bezpečnosti je dôležité, aby používateľ dodržiaval bezpečné postupy pri práci. Vyžaduje sa sústredenosť a takisto využívanie ochranných pomôcok – ochranné okuliare, pracovné rukavice, topánky so spevnenou špičkou a pracovný odev. Pozor si treba dávať predovšetkým na odlietajúce kusy dreva a drobné triesky. Štiepaný materiál vypadáva smerom od používateľa, no opatrnosť je vždy na mieste. Niektoré vertikálne či horizontálne štiepačky na drevo sú vybavené ochrannou klietkou v prípade štiepenia dreva zlým smerom.

Štiepačka na drevo ovládanie

Štiepačku umiestňujte na stabilný podklad. V procese štiepania by sa nemali v blízkosti pohybovať žiadne osoby, pozor takisto na autá, okná alebo iné predmety, ktoré by sa mohli poškodiť. S nasekaným drevom manipulujte až potom, čo proces štiepania neprebieha. Samotné ovládanie je veľmi jednoduché a zvyčajne ide o aktiváciu dorazu jedným tlačidlom.

Lacná štiepačka na drevo splní zadanie

Cena štiepačky na drevo sa môže odlišovať na základe viacerých parametrov. Najčastejšie sa cena násobí výkonom a takisto štiepacím tlakom, ktorý dokáže zariadenie vyprodukovať. Nižšia cena však nemusí znamenať nekvalitu, použité môžu byť rovnako kvalitné materiály. Lacné štiepačky na drevo do 400 eur sú zvyčajne s horizontálnou konštrukciou. Disponujú tlakom od 4 do 6 ton a dokážu štiepiť polená s priemerom 10 až 30cm. Vyšší priemer zvládnu tie výkonnejšie. Dĺžka polena by nemala presiahnuť viac ako pol metra. Tieto štiepačky bez problémov zvládnu pripraviť palivové drevo na zimnú sezónu.

Strednú cestu predstavuje cenová hladina od 400 do 1 000 eur. Na výber máte z vertikálnych i horizontálnych zariadení, ktoré disponujú vyšším výkonom a takisto vyšším štiepacím tlakom 7 až 15 ton. Poradia si s dlhšími polenami s väčším priemerom 30 až 40 cm. Výhodou však je, že zvládnu štiepať dlhšie polená. Profesionálne štiepačky na drevo sú v kategórii od 1 000 eur a vyššie. Disponujú bežne tlakom v rozmedzí 15 až 30 ton. Určené sú na prácu s tvrdým, mokrým či sukovitým drevom. Často sú poháňané výkonnými elektromotormi alebo spaľovacími agregátmi (benzín alebo nafta). Najdrahšie štiepačky sa veľmi ľahko dostanú cez cenovku 2 000 eur.

Obľúbené sú štiepačky na drevo Scheppach a Powerlog

Spotrebiteľom odporúčame siahnuť po overených značkách. Štiepačky sú zariadeniami, ktoré si vyžadujú poctivú kvalitu spracovania. V prípade overených výrobcov máte minimálne garanciu toho, že výrobca nechce hazardovať so svojím renomé a preto by mal ponúkať zaručenú kvalitu.

Štiepačky na drevo Scheppach do tejto kategórie zaručene patria, čo potvrdzujú aj referencie zákazníkov. V ich ponuke nájdete horizontálne i vertikálne štiepačky na drevo, a to aj v rôznych cenových reláciách. Veľmi obľúbenými sa stali aj štiepačky na drevo Powerlog, ktoré ponúka predajca Mountfield. Dôvodom je cenová dostupnosť štiepačiek.

Medzi kvalitu určite môžeme radiť zariadenia značiek ProtecoVari alebo štiepačky na drevo Hecht, ktorí sú takisto tradičným výrobcom záhradnej a pracovnej techniky. Menej známe sú štiepačky na drevo Profi, ktoré však tiež patria medzi spotrebiteľmi obľúbené na Slovensku i v zahraničí. Spomenúť môžeme aj značky, ako Al-ko alebo Güde.

Otázky a odpovede – FAQ

Neviete si vybrať vertikálnu štiepačku na drevo? Neviete sa rozhodnúť, aký výkon by mala mať vaša horizontálna štiepačka na drevo? Je lepší elektrický alebo benzínový pohon? Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa výberu, napíšte komentár s otázkou do diskusie alebo nás kontaktujte mailom. Ak vám budeme vedieť poradiť, čo najskôr odpovieme. Ak máte osobné skúsenosti alebo konkrétne odporúčania, ktoré môžu pomôcť ostatným spotrebiteľom, podeľte sa s nimi a mnohým možno uľahčíte rozhodovanie.

Tento typ štiepačky sa radí medzi profesionálne. Väčšinou ide o rozmerovo väčšie zariadenia, ktorých hmotnosť presahuje 250 až 300 kg. Vybavené sú benzínovými motormi a vhodné sú aj na zapínanie za malotraktor alebo traktor. Takéto štiepačky využívajú princíp kinetickej energie, kedy je súčasťou mechanizmu zotrvačník s určitou hmotnosťou. Za pomoci zotrvačnej – kinetickej energie dokáže vyprodukovať vysoký štiepací tlak, desiatok ton. Výhodou je rýchlosť štiepania 3 až 5 sekúnd. Nevýhodou je náročnejšia údržba a väčšia spotreba hydraulického oleja. Cena takýchto štiepačiek sa pohybuje cez 2 000 eur.

Údržby sa netreba obávať, ide o pomerne nenáročné stroje. Odporúčame však, aby ste štiepačku pred i po používaní vždy skontrolovali. Predovšetkým pevnosť skrutiek, stabilitu konštrukcie. Štiepací stĺp pred činnosťou vždy namažte vazelínou alebo prírodným olejom. Tento proces môžete zopakovať počas štiepania. Po použití vždy zariadenie riadne očistite. Elektrické i benzínové štiepačky disponujú predpísanou olejovou náplňou. Hydraulický olej je potrebné meniť podľa pokynov výrobcu. Interval neodporúčame podceňovať. Zvyčajne sa prvá náplň mení po 50 pracovných – záťažových hodinách. Neskôr je to rozsah 300 až 500 hodín podľa množstva záťaže.

Určite, áno. Výkon štiepačky a jej štiepací tlak môžu byť v určitej miere obmedzujúce. Preto sú vždy výrobcom predpísané maximálne veľkosti polien a ich optimálne rozmery. Štiepačka so štiepacím tlakom sedem ton si s veľkou pravdepodobnosťou poradí s tvrdším drevom a väčšími kusmi dreva lepšie, ako štiepačka s výtlakom troch ton. Ovplyvniť to môže aj efektivita použitého mechanizmu. Na vykurovanie sa využíva zvyčajne tvrdé drevo (buk, breza, dub), ktoré má lepšiu výhrevnosť, samozrejme, ťažšie sa s ním pracuje. Často sa využívajú aj ihličnaté stromy, napr. smrek či borovica.

Princíp je jednoduchý a veľmi účinný. Odolný oceľový klin pod tlakom preniká do štiepaného materiálu. Vzniká tak silný výtlak (protitlak), ktorý spôsobí štiepenie dreveného polena. Efektivitu i rýchlosť ovplyvňuje výkon a štiepací tlak štiepačky na drevo. Klin zároveň môže mať viacero tvarov – jednoduchý dvojsmerný klin, krížový alebo hviezdicový. Drevo sa v takom prípade rozdelí na viac častí.

Tých na trhu nie je tak veľa. Možno sa však na kombinované štiepačky pozerať dvoma spôsobmi. Pod kombináciou môžeme rozumieť viacero druhov pohonov. Sú tak flexibilné a môžu kombinovať elektrický alebo benzínový pohon. Druhou možnosťou kombinácie je, že štiepačka vďaka svojej konštrukcii dokáže kombinovať vertikálny i horizontálny mechanizmus štiepania dreva. Ich cena je vyššia.

Pre náročných

Proteco 51.06-SV 4000

Vertikálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 12 ton, max. dĺžka polena 130 cm, max. priemer polena 40 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vertikálna štiepačka na drevo Proteco je špecifická nielen vysokým štiepacím tlakom, ale takisto svojou masívnou konštrukciou. Hmotnosť zariadenia je až 180 kg a výkon elektromotora je 4 000 W. Obrovskou výhodou je, že štiepačka si poradí aj s dlhými polenami až 130 cm. Obsluha je veľmi jednoduchá a asistujú vám tiež pomocné ramená.

Proteco je vybavené výkonným 3-fázovým asynchrónnym elektromotorom s výkonom 4 kW. Vďaka plynulému záberu je motor schopný poháňať hydraulický piest a vyvinúť tlak až 12 ton. To je s určitosťou parameter, ktorý zaujme aj náročnejších zákazníkov. Zariadenie si dokáže poradiť s dlhými polenami s priemerom až do 40 cm. Problémom nie je ani tvrdé bukové či brezové drevo. Podvozok je vybavený stabilnými kolesami, čo uľahčuje manipuláciu.

Proces štiepania dreva uľahčujú pomocné ramená, ktorými poleno udržiavate v stabilnej polohe. Klin je veľmi masívny a má plné – celokovové prevedenie. Podstavec je takisto masívny a využiť možno i vyššiu polohovaciu platformu pre menšie polená. Samozrejmosťou je aj možnosť regulácie zdvihu piestu. Zdvih je mimo toho veľmi rýchly a aj preto je práca s touto štiepačkou dreva efektívnejšia. Upozorňujeme, že potrebné je trojfázové napájanie do siete na 400 V.

Ak potrebujete mať doma štiepačku, ktorá sa vysokým výkonom a efektivitou dokáže priblížiť k profesionálnym modelom, Proteco 51.06-SV 4000 je presne tým strojom. Spotrebitelia často skloňujú vysoký štiepací tlak až 12 ton. Zároveň je veľkou výhodou masívna konštrukcia, ktorej hmotnosť dosahuje až 180 kg. Spotrebitelia si pochvaľujú možnosť štiepať polená s dĺžkou do 130 cm. Chválime rýchlosť zdvihu štiepacieho klinu a takisto možnosť polohovať spodný podstavec. Mieru zdvihu tiež regulovať. Základný dvojramenný klin možno rozšíriť aj o štvorramenný klin. Nie je súčasťou výbavy. Odradiť môže azda len vysoká cena či jeho väčšie rozmery.

Pozitíva

Rýchlosť zdvihu
Výkon štiepačky
Kvalita spracovania – masívny klin

Negatíva

Vysoká cena
Hmotnosť stroja

Typ štiepačky: vertikálna ● Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 4 000 W ● Štiepací tlak: 12 t ● Max. dĺžka polena: 130 cm ● Max. priemer polena: 40 cm ● Hmotnosť: 180 kg

Scheppach HL 1050 400 V

Vertikálna štiepačka s elektrickým pohonom, štiepací tlak 10 ton, max. dĺžka polena 104 cm, max. priemer polena 41,5 cm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Poriadny výkon a kvalitná konštrukcia. Ak nehľadáte horizontálnu štiepačku na drevo, akou je napríklad Scheppach HL 760 LS a chcete štiepať drevo s priemerom cez 40 cm a dĺžkou cez 100 cm, táto vertikálna štiepačka na drevo splní vaše nároky. K tomu si prirátajte aj výkonný indukčný motor a vyššiu rýchlosť štiepania.

Indukčný elektromotor (bez uhlíkov) disponuje príkonom až 3 000 W, menovitý výkon je 2,1 kW. Upozorňujeme, že je potrebné trojfázové napájanie do siete – 400 V. Niektorí spotrebitelia to vnímajú ako problém. Vďaka výkonu motora je tlačná sila až 10 ton. Stroj si poradí s tvrdým, mokrým alebo sukovitým drevom. Maximálny priemer polena by nemal presiahnuť 41,5 cm, dĺžka nie viac ako 104 cm. Dovolíme si však tvrdiť, že aj hrubšie poleno vertikálna štiepačka zvládne.

S kvalitnou konštrukciou súvisí ďalšia vychytávka, ktorou je integrovaný (bočný) zdvihák. Ten použijete v prípade ťažkých polien, keď vám poleno postaví do polohy priamo pod klin. Podvozok má kolesá, ktoré sú však pomerne malé, preto je manipulácia niekedy zložitejšia. Na druhej strane má platforma lepšiu stabilitu. Systém Vario vám umožňuje nastaviť doraz hydraulického piestu, nemusíte teda nutne čakať, kým sa po štiepaní piest vráti do začiatočnej polohy. O tom, že štiepačka je z kvalitnej akostnej ocele, napovie aj hmotnosť 174 kg. Klin má tvar sekery a perfektne preniká polenami – delí ich na dve časti.

Vertikálne štiepačky dreva majú svoje výhody. Scheppach HL 1050 je výkonným modelom s veľkou tlačnou silou až 10 ton, čo je výhoda, ktorú avizujú i spotrebitelia. Výrobca nezaprie kvalitné spracovanie a stabilnú konštrukciu. Vzhľadom na výkon je potrebné trojfázové sieťové napájanie 400 V. Štiepačka má zabudovaný systém Vario pre vymedzenie pohybu piestu. Za všetko hovorí aj názor spotrebiteľov – jednoduchá obsluha. Pri výmene obsahuje hydraulický piest až 7,5 litra oleja. Hmotnosť zariadenia je pomerne vysoká až 174 kg.

Pozitíva

Kvalitná konštrukcia – integrovaný zdvihák
Vhodná na polená s dĺžkou až 1 meter
Vysoký štiepací tlak – jednoduchá obsluha

Negatíva

Vysoká hmotnosť
Náročnejšia manipulácia

Typ štiepačky: vertikálna ● Typ pohonu: elektrický ● Príkon: 3 000 W ● Štiepací tlak: 10 t ● Max. dĺžka polena: 104 cm ● Max. priemer polena: 41,5 cm ● Hmotnosť: 174 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Scheppach HL 760 LS 7t 5905211934

od 264,85 €
Výkonnú horizontálnu štiepačku ocení každý, kto si potrebuje vytvoriť zásoby dreva na vykurovanie, do krbu či na otvorené ohnisko. Stroj vyniká...

Scheppach HL 815 vertikálny 8t (230 V)

od 549,00 €
HL 815 - vertikálny štiepač na drevo 8t (230 V) Štiepač na drevo Scheppach HL 815 je ideálnou voľbou pre domácu prípravu palivového dreva. Vďaka...

Scheppach HL 1350

od 934,00 €
HL 1350 - vertikálny štiepač na drevo 13t (400 V) Výkonný štiepač na drevo Scheppach HL 1350 je určený pre užívateľov, ktorých nároky na...

PROTECO 51.06-SV 4000

od €
Štiepačka na drevo 12 ton predstavuje vďaka svojej robustnej, profilovanej, celokovovej, zvarenej konštrukcii, spolu s výkonným asynchrónnym...

STIHL Plastový klin na rúbanie a rezanie 25 cm

od €
Z odolného polyamidu s povrchovou štruktúrou po oboch stranách klinu zaisťujúcou bezpečné vedenie, dĺžka 19 cm na stredne silné drevo, 23 cm na...

Scheppach HL 460

od 238,00 €
HL 460 - horizontálny štiepač na drevo 4 t Ak radi používate krb, otvorené ohnisko, gril alebo používate drevo na vykurovanie svojej chaty alebo...

Profi Tools PM4T-370

od €
Štiepačka dreva Mobilné horizontálne štiepač dreva s veľmi jednouduchou obsluhou .   Štiepačka dreva je neoceniteľným pomocníkom pre tých, ktorí...

Scheppach HL 1050 400 V 5905418902

od 795,00 €
Výkonný štiepač na drevo Scheppach HL 1050 je určený pre užívateľov s vysokými nárokmi na množstvo štiepaného dreva. Vďaka silnému indukčnému...

Güde GHS 500/8TED

od 555,90 €
štiepačka dreva • napätie 400 V • frekvencia 50 Hz • druh prevádzky S6 (40%) • IP54 • výkon motora 3 000 W • 2 820 ot / min • hĺbka stola 300 mm...

Scheppach HL 730

od 484,90 €
Štiepač na drevo Scheppach HL 730 je ideálnou voľbou pre bežnú domácu prípravu palivového dreva. Vďaka novej konštrukcii je aj tento základný...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(92%)

Komentáre
Igor 14.Dec.2021

Profi Tools PM4T-370 je veľmi šikovný stroj, zatiaľ funguje bez problémov, štiepi aj polená s priemerom 50 až 60 cm. Nenechajte sa odradiť menšou veľkosťou, lebo naozaj je silná, snáď len zadný prítlak mohol byť vyšší o pár centimetrov. Každopádne, je to super pomôcka aj pre starších ľudí a hlavne za dobrú cenu.

Odpovedať

Zdeno 16.Dec.2021

So štiepačkou Levita 5t sa mi pracuje veľmi dobre, bola za výhodnú cenu a pri práci s drevom mi neskutočne pomáha. Obsluha je ľahká, no uvítal by som, keby má vyšší podvozok, takto som si dodatočne vyrobil podstavec pod stroj a už je to v pohode. Obsluhu zvláda dokonca aj moja žena. :-)

Odpovedať

Dušan 16.Dec.2021

Prístroj HECHT 670 sa ľahko obsluhuje a kryt je veľkou výhodou, pretože drevo nepadá. Za malé peniaze je to spoľahlivý, tichý a výkonný spoločník. To, čo by som predtým štiepal ručne celý deň, mám teraz hotové za oveľa kratší čas a bez námahy. Pomer ceny a výkonu je super, môžem odporučiť aj ostatným.

Odpovedať

Gustáv 11.Jan.2022

Štiepačku Powerlog 8t som kúpil kvôli dobrému pomeru ceny a výkonu. Skúsenosti mám zatiaľ len minimálne, pretože štiepačku som použil len dvakrát zatiaľ... Funguje ako má, ale životnosť preverí až čas. Výhodou je, že nemusím štiepať sekerou, čo mi uľahčí aj urýchli prácu. Malým mínusom sú plastové kolieska a nutnosť byť opatrný pri nakladané dreva.

Odpovedať

Fero 14.Jan.2022

Som spokojný so štiepačkou PROTECO 51.06-SV 4000, je to výborný pomocník k rodinnému domu. Má robustnú kovovú konštrukciu a výborné ovládanie. Zároveň je spratný... Je to silný stroj s českou kvalitou, aj keď vyrobený v Číne. Za tú cenu verím v dlhú životnosť a bezproblémový chod. Dokáže štiepať polená s dĺžkou až 130 cm.

Odpovedať

Karol V. 17.Jan.2022

Güde GHS 500/8 je šikovný pomocník, ktorý s prehľadom zvláda čokoľvek. Zvláda aj väčšiu záťaž než je uvedené v popise. Používam ho na chalupe a štiepanie dreva je oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie než predtým. Môžem ho odporučiť.

Odpovedať

Gabo 08.Feb.2022

Scheppach HL 460 je nemecká kvalita a kúpil som ho kvôli výhodnej cene. Prístroj je výkonný, bezpečný a zároveň muá tichý chod relatívne… Za tú cenu som s ním maximálne spokojný.

Odpovedať

Denis U. 14.Feb.2022

Hecht 670 bol za dostupnú cenu, takže som ho kúpil. Štiepací tlak je fakt super a vyzdvihujem aj ochrannú konštrukciu. Štiepanie je síce pomalšie, ale za to spoľahlivé, však načo sa niekam ponáhľať. Za mínus považujem len absenciu regulácie dorazu hydraulického piestu.

Odpovedať

Valér 26.Feb.2022

Prístroj Profi Tools PM4T-370 je pre mňa skvelá pomôcka, nakoľko mám zdravotný problém, tento prístroj mi uľahčuje prácu. Je to malá a šikovná štiepačka, s ktorou sa pracuje pohodlne. Za tú cenu veľmi dobrá kúpa, dúfam, že mi bude dlho slúžiť.

Odpovedať

Tibor 25.May.2022

Profi Tools PM4T-370 je šikovná malá štiepačka, ale silná, zatiaľ som s ňou nemal žiadny problém. Možno len zadný prítlak by mohol byť vyšší o pár cm. Je to výborná pomôcka aj pre starších ľudí, ktorým uľahčí prácu. Dokáže štiepať aj hrubšie polená, takže za mňa super.

Odpovedať

Ivan C. 12.Jul.2022

Scheppach je výkonný vertikálny štiepač a uspokojí aj náročnejších používateľov. Mám model HL 1050 400 V 5905418902, ktorý je síce drahší, ale oplatilo sa. Plusom je nízka základňa, bezpečnostný rám a integrovaný zdvihák ťažkých polien. Hmotnosť stroja je až 175 kg, čiže je dosť ťažký a zároveň stabilný a pevný. Štiepaci tlak 10 t je super.

Odpovedať

Marián 21.Jul.2022

Scheppach HL 730 som kupoval na základe dobrého pomeru ceny a výkonu. Môžem potvrdiť, že je stabilný a výkonný aj pri štiepaní veľkých polien. Oceňujem moderný indukčný motor aj ľahkú manipulovateľnosť stroja. Plusom je madlo a kolesá. Stroj je vhodný pre polená v dĺžkach od 10 do 55 cm. K stroju je možné dokúpiť aj doplnky, ale zatiaľ som nekupoval nič. S výberom som spokojný.

Odpovedať

Zdeno 17.Aug.2022

Güde GHS 500/8TED je výborný pomocník k rodinnému domu. Výkon 3000 W je úplne postačujúci. Drevo je možné odkladať na obe strany. Cena je vyššia, ale stojí to za to.

Odpovedať

Valér 17.Oct.2022

Güde GHS 500/8TED je jednoduchá štiepačka za rozumnú cenu. S výkonom aj možnosťami som spokojný. Zatiaľ ju mám krátko. Odporúčam aj ostatným.

Odpovedať