Robotické vysávače

Najlepšie robotické vysávače 2024 + recenzie

Komplikovať si život, ak netreba, sa javí naozaj zbytočné. Vysávanie je pre mnohých spotrebiteľov aktivitou, ktorá nepatrí medzi obľúbené. Donedávna bol robotický vysávač cenovo nedostupným tovarom, dnes môže za vás vysávať aj vo vašom byte či dome. V našom teste najlepšie výsledky dosiahol robotický vysávač Roborock S8 s funkciou mopovania a Wi-Fi pripojením. Rozhodne však nebol jediným, ktorý v našom teste uspel. Viac o konkrétnych modeloch a aj o tom, ako si vybrať robotický vysávač sa dozviete v našom porovnávacom teste.

Publikované: 04.05.2021
Aktualizované: 22.04.2024

Aký robotický vysávač kúpiť?

Chcete mať robotický vysávač doma čo najskôr? V takom prípade nemusíte strácať čas. V našom prehľadnom výbere máte k dispozícii TOP 3 produkty, ktoré si z nášho testu odniesli aj príslušný štítok kvality, ktorý ich v danej kategórii radí medzi najlepšie. Ušetriť si tak môžete množstvo času i energie, pretože nemusíte študovať kompletné recenzie ani študovať všetky parametre. Test magazín vám pomôže s rýchlym výberom.

Názov Hodnotenie Detail
Roborock S8 5* Zobraziť produkt
Robot S10 EU 5* Zobraziť produkt
Cecotec Conga 2499 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Roborock S8

Roborock S8

Robotický vysávač s mopom s dobou prevádzky 180 min., kapacita batérie 5 200 mAh, objem zbernej nádoby 0,4 l, zásobník na vodu 0,3 l.

Zobraziť viac info

Robotický vysávač Roborock disponuje veľmi inteligentným navigačným systémom, ktorý je schopný zmapovať aj viacposchodové domácnosti, pričom sa prekážkam v podobe nábytku a dekorácií vyhne bez najmenšieho dotyku. Určený je na mopovanie a vysávanie tvrdých podláh, no poradí si aj s kobercami. Maximálna doba prevádzky dosahuje hodnotu 180 minút, pričom následné dobitie trvá 240 minút. Zatiaľ čo nečistoty sa cez HEPA filter dostávajú do 0,4-litrovej zbernej nádoby, na mopovanie vysávač čerpá vodu z vodnej nádržky s kapacitou 0,3 litra.

Cenový trhák
iRobot Roomba 113

iRobot Roomba 113

Funkcia mopovania, zvládne koberce i ďalšie prekážky, senzory a gyroskopická navigácia, komfortné ovládanie cez mobilnú aplikáciu.

Zobraziť viac info

Nejde síce o najvýkonnejšieho robotického pomocníka, avšak ponúkne funkciu mopovania a dobu prevádzky až 100 minút. K dispozícii je mobilná aplikácia na ovládanie. Nedisponuje pamäťou na prekážky a aj preto rozpoznáva prekážky dotykom.

Pre náročných
iRobot Roomba s9+

iRobot Roomba s9+

Filtrácia AeroForce, na koberce, zvieracie chlpy i väčšie nečistoty, funkcia Power Boost, nabíjacia a zároveň čistiaca stanica Clean Base.

Zobraziť viac info

V teste si veľmi dobre počínal i robotický vysávač iRoombs, ktorý patrí medzi pomerne tiché modely. Ponúkne solídnu dobu prevádzky až 120 minút, vybaveý je filtráciou AeroForce. O navigáciu sa stará inteligentný navigačný systém LiDAR (vSLAM).

Obsah článku:

Hodnotené parametre

To, že robotický vysávač je z veľkej časti autonómnym spotrebičom, je v zásade jasné, predsa ide o robota. Treba však rozlišovať. Na trhu sa stretnete s modelmi, ktoré dokážu svoje úlohy v domácnosti plniť úspešne, iné menej úspešne. Aj pre náš porovnávací test, ktorému sme venovali viac ako 70 hodín, bolo nesmierne dôležité, aby sme na základe odbornej testovacej metodiky dokázali hodnotiť tie najdôležitejšie parametre. Tým primárnym je, samozrejme, efektivita odstraňovania nečistôt, no zabúdať netreba ani na schopnosť pohybovať sa v priestore, výdrž batérie či dobu nabíjania. Všímali sme si aj to, či ide o robotický vysávač s mopom. Najlepší robotický vysávač musí svoj titul potvrdiť a aj preto sme otestovali desiatky modelov a vybrali najlepšie.

Účinnosť odstraňovania nečistôt
Orientácia v priestore
Doba prevádzky
Ovládanie a oblsuha
Doba nabíjania
Filtrácia
Funkcie a výbava
Hlučnosť

Robotické vysávače už dnes nie sú žiadnou novinkou a čoraz viac domácností siaha práve po týchto druhoch vysávačov. Hoci sa sacím výkonom nedokážu priblížiť ku klasickým, cyklónovým alebo tyčovým vysávačom, no akumulátorový robotický vysávač má svoje superlatívy. Predovšetkým, ak chcete poriadok v byte, dome či v kancelárii udržovať neustále. Vychádzali sme tiež z výsledkov zahraničných spotrebiteľských testov. Zaujímali nás aj referencie spotrebiteľov, ktoré sme čerpali z databázy portálu Heureka.sk a e-shopov Alza.sk, Mall.sk, Hej.sk, alebo Datart.sk. Trhu dominuje niekoľko renomovaných výrobcov, ktorí mali väčšie zastúpenie aj v našom teste vysávačov – XiaomiiRobot či Rowenta. Neopomenuli sme ani robotické vysávače TeslaSymboElectrolux alebo Sencor.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie robotických vysávačov

Vysávanie hrou? Ak to za vás urobí sám vysávač, prečo nie. My sme sa zamerali na akumulátorové robotické vysávače, ale aj robotické vysávače s mopom (2v1). Na základe vopred definovaných hodnotených parametrov sme realizovali detailný prieskum trhu, vybrali niekoľko prístrojov a pripravili sme detailnú recenziu. V prípade robotických pomocníkov sme nezabudli ani na skutočné skúsenosti používateľov z praxe, ktoré sme zahrnuli aj do nášho porovnávacieho testu. Ako si počínali robotické vysávače, aké sú ich silné a slabé stránky?

Víťaz testu

Roborock S8

Robotický vysávač s mopom s dobou prevádzky 180 min., kapacita batérie 5 200 mAh, objem zbernej nádoby 0,4 l, zásobník na vodu 0,3 l.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Robotický vysávač je primárne určený na vysávanie a mopovanie tvrdých podláh, avšak poradiť si dokáže aj s kobercami rozličných rozmerov a štruktúry. Ak vlastníte domáce zvieratko, robotický vysávač Roborock je pre vás ako stvorený, keďže zvieracie chlpy sú pre toto zariadenie hračkou. Obrovskou výhodou je HEPA filter v kombinácii s vysokou sacou silou, vďaka čomu je možné domácnosť zbaviť aj tých najmenších čiastočiek nečistôt. Do vysokej obstarávacej ceny je započítané i príslušenstvo v podobe nabíjacej stanice, adaptéra, mopu a držiaka na mop.

O účinné vysávanie sa stará dvojitá gumová kefa, ktorá šetrí drevené podlahy, dlaždice i koberce, avšak zároveň je odolná proti namotávaniu vlasov. Mopovanie zabezpečuje technológia sonických vibrácií zanechávajúca podlahy dokonale čisté a lesklé. Zatiaľ čo nečistoty sa cez HEPA filter dostávajú do zbernej nádoby s objemom 400 ml, funkcia mopovania čerpá vodu zo zásobníka na vodu s kapacitou 300 ml.

Ako však vôbec toto zariadenie funguje? Obsahuje totiž niekoľko veľmi podstatných moderných technológií, ktoré mu dopomáhajú k naplneniu základnej funkcie, a to uprataniu domácnosti bez akéhokoľvek fyzického zásahu majiteľov príbytku. Zariadenie je vybavené precíznym navigačným systémom LiDAR, vďaka ktorému dokáže vysávač zmapovať miestnosti. Na základe zistených informácií o upratovanom prostredí sa následne úspešne vyhýba prekážkam, a to formou ich kompletne bezdotykového rozoznania. Prístroj je dokonca schopný viacúrovňového mapovania, a teda si hravo poradí i s viacposchodovým príbytkom.

Spotrebiteľ môže poskytnúť zariadeniu informácie o prípadných neviditeľných stenách, ktoré vysávač nedokáže rozoznať, alebo o zakázaných zónach. Takéto nastavenia je možné uskutočniť prostredníctvom mobilnej aplikácie, pričom ovládanie prístroja je dostupné aj prostredníctvom diaľkového ovládača. Obomi ovládacími druhmi je možné naplánovať čas upratovania na časový horizont, keď sa používateľ nenachádza v domácnosti. V takomto prípade robotický vysávač začne vysávať, a v priebehu jeho maximálnej, 180-minútovej doby prevádzky sa postará o dokonalú čistotu príbytku. Po úplnom vybití akumulátora sú na celkové nabitie potrebné štyri celé hodiny.

Vzhľadom na výšku obstarávacej ceny je možné konštatovať, že ide o veľmi drahý, no na druhej strane i vysoko výkonný robotický vysávač, ktorý nielenže dobre vysáva, ale aj parádne vytiera podlahu bez zanechania akejkoľvek nečistoty či šmúh. Disponuje inteligentnou navigáciou, vďaka ktorej sa dokáže dobre orientovať v priestore. Aj napriek tomu, že nedokáže skákať po schodoch, je schopný zmapovať i viacúrovňové domácnosti, čo nedokáže len tak hocijaký robotický vysávač. Veľkou výhodou tohto vysávača je prehľadná aplikácia, v ktorej je možné prispôsobiť niektoré požiadavky ohľadom upratovania v zakázaných zónach.

Pozitíva

Inteligentný navigačný systém
Bezdotykové rozoznanie prekážok
Kvalitné výsledky vysávania a mopovania

Negatíva

Vyššia cena
Nedokáže skákať po schodoch

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 180 min. ● Doba nabíjania: 240 min. ● Kapacita batérie: 5 200 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,4 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnosť: 68,5 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 4,5 kg

Cenový trhák

iRobot Roomba 113

Funkcia mopovania, zvládne koberce i ďalšie prekážky, senzory a gyroskopická navigácia, komfortné ovládanie cez mobilnú aplikáciu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Väčšina spotrebiteľov hľadá kompromis medzi primeranou cenou a nárokmi, ktoré na spotrebič majú. Výnimkou nie sú ani robotické vysávače a iRobot Roomba 113 je presne tým modelom, ktorý rozhodne nesklame. Za primerané peniaze dostanete robotický vysávač 2v1 s funkciou mopovania (nádoba s objemom 0,3 litra) a takisto sa nemusíte obávať ani kobercov či ďalších prekážok v byte alebo dome. Zároveň však musíme spomenúť nedostatky, ktoré spotrebitelia opisujú. Viacerí hovoria o nedostatočnom mopovaní, pri ktorom zanecháva mokré pásy. Takisto je problémom s občasnou orientáciou na koberci – iRobot občas deteguje koberec ako prekážku a vyhne sa jej. Môže však ísť o nedostatok, ktorý sa týka len niektorých druhov vláknových kobercov. iRobot Roomba 113 pritom využíva senzory a gyroskopickú navigáciu. Napriek tomu niekedy zmätene hľadá aj samotnú dokovaciu stanicu.

Výrobca avizuje výdrž batérie s kapacitou 3 000 mAh okolo 100 min. Ide však o starší typ akumulátora Ni-Mh. Doba nabíjania je zhruba 4 až 5 hodín. Pri mopovaní si môžete zvoliť až z 3 režimov umývania. Vysávač dokáže umývať a vysávať v jednom. Senzory sa úspešne vyvarujú schodov a komfortné ovládanie vám môže uľahčiť aj mobilná aplikácia. Vďaka nej si môžete prispôsobiť využívanie vysávača – určiť môžete, ktorú miestnosť má vysávať. Cez aplikáciu iRobot Home môžete nastaviť aj intenzitu ťahu či mieru dávkovania vody pri mopovaní. Aplikácii chýba slovenský jazyk, čo môže ovládanie trocha komplikovať. Nemožno však pri nastavení pre vysávač vyčleniť neprístupné zóny.

Hoci by mohol mať robotický vysávač iRobot Roomba 113 lepšiu navigáciu, nemožno mu vyčítať jeho tichý chod na úrovni maximálne 64 dB hluku. Náš porovnávací test odhalil, že iRobot aj napriek senzorom nedisponuje pamäťou na prekážky a aj preto rozpoznáva prekážky dotykom. Nejde tak o nedostatok, ale spôsob základnej navigácie. V pomere ceny a kvality tak robotický vysávač Roomba určite nezaostáva a ponúkne kvalitné technológie a prevedenie. K tomu všetkému výrobca dodáva aj náhradné príslušenstvo (filtre, mopovacie utierky).

Pozitíva

Náhradné filtre a mopovacie utierky v balení
Efektivita vysávania
Tichý chod

Negatíva

Horšia navigácia v priestore
Nižšia výdrž batérie v praxi
Menej prehľadná aplikácia

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 100 min. ● Doba nabíjania: 4 hod. ● Kapacita batérie: 3 000 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,45 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnosť: 64 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 3,2 kg

Pre náročných

iRobot Roomba s9+

Filtrácia AeroForce, na koberce, zvieracie chlpy i väčšie nečistoty, funkcia Power Boost, nabíjacia a zároveň čistiaca stanica Clean Base.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V prípade prémiových modelov sú zákazníci omnoho náročnejší. Nie je preto jednoduché nájsť robotický vysávač, ktorý by dokázal uspokojiť náročného zákazníka. V rámci odborných testov a nášho porovnávacieho testu však náročným zákazníkom odporúčame iRobot Roomba s9+. Vysávač má špecifický tvar písmena D a vďaka patentovanému systému 5 kefiek nie sú problémom pri vysávaní ani rohy či priestor pozdĺž stien. Výkonný elektromotor disponuje vysokým sacím výkonom a vďaka filtrácii AeroForce je vysávač iRobot Roomba s9+ vhodný aj pre alergikov.

Prekážkou nie sú koberce, zvieracie chlpy ani väčšie nečistoty alebo naopak prach. Pri koberci dokáže aktivovať dokonca funkciu Power Boost, kedy maximalizuje sací výkon. Hlučnosť je pritom maximálne 60 dB. Najväčším špecifikom robotického vysávača je nepochybne nabíjacia a zároveň čistiaca stanica Clean Base. Vysávač sa totiž nielen sám príde nabiť, ale takisto vyprázdni nádobu. Všetko bez nutnosti vašej asistencie. Automatické vysypávanie zberného koša je naozaj prémiovou funkciou. Rozhodne sa nestretnete s tým, že by iRobot Roomba s9+ v priestore zablúdil. Využíva navigačnú technológiu vSLAM a inteligentné mapovanie Imprint, vďaka čomu si pamätá až 10 rôznych máp, a teda až 10 miestností. Navigácia dostala pomenovanie iAdapt 3.0 a aj odborné testy ukázali, že vysávač nemá problém s prahmi, kobercami, schodmi, sedačkami alebo ďalšími prekážkami v rôznych miestnostiach. Všetko dokáže vďaka senzorom a pamäti detegovať.

S výdržou prístroj nemá problém. Výdrž batérie je okolo 120 minút v závislosti od záťaže. Doba nabíjania je len 2 hodiny. Vďaka aplikácii iRobot HOME si môžete upratovanie dokonale naplánovať. Nastaviť si môžete vlastnosti vysávania, vyčleniť nedostupné miesta a takisto si môžete pozrieť štatistiky a ďalšie informácie. V porovnaní s predošlými modelmi využíva Roomba s9+ technológiu PerfectEdge, ktorá si poradí s väčšinou nečistôt. Na kobercoch plynule zvýši výkon, v aplikácii vytvoríte virtuálnu stenu a presne tak vysávaču určíte, ako a kde má vysávať. Spotrebitelia si nevedia vynachváliť rýchlosť reakcií vysávača a funkciu automatického vyprázdňovania nádoby. Hoci nemá funkciu mopovania, aktívne dokáže spolupracovať s ďalším zariadením, ktorým je mop iRobot Braava Jet m6.

Pozitíva

Enormný sací výkon
Dokonalá orientácia v priestore
Automatické nabíjanie a vysypávanie zbernej nádoby

Negatíva

Nemá funkciu mopovania
Vyššia cena

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: nie ● Doba prevádzky: 120 min. ● Doba nabíjania: 2 hod. ● Kapacita batérie: 3 000 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,55 l ● Zásobník na vodu: - ● Hlučnosť: 60 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 3,2 kg

Tesla RoboStar iQ100

Na koberce i vytieranie podlahy, kapacita batérie 2 500 mAh, doba prevádzky 150 min., 0,2 l zberná nádoba, 0,25 l zásobník na vodu.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Šikovný robotický vysávač Tesla je zariadením určeným na čistenie tvrdých podláh. Disponuje dotykovým rozoznaním prekážok, pričom dokáže zdolať tie v maximálnej výške dvoch centimetrov. To znamená, že ak máte v domácnosti nízke prechodové lišty, vysávač si s nimi hravo poradí. Aj tento model funguje na princípe moderného systému detekcie nábytku s množstvom snímačov, vďaka ktorým dokáže pracovať bez nutného dozoru samotného spotrebiteľa.

Čo sa týka pojazdu, vysávač je vybavený výkonným, elektronicky riadeným jednosmerným elektromotorom. Takýto typ motora sa hrdí dostatočne dlhou životnosťou, efektívnosťou a nízkou hladinou hlučnosti (60 dB). Napájanie je riešené prostredníctvom akumulátora s kapacitou 2 500 mAh, pričom doba používania vysávača na jedno nabitie dosahuje 150 minút. Vysávač sa po ukončení svojej práce samostatne vráti do dobíjacej stanice, kde pre plné nabitie pobudne aspoň šesť hodín. Ľahký robotický vysávač Tesla je jednoducho ovládateľný prostredníctvom diaľkového ovládania alebo cez mobilnú aplikáciu. V aplikácii sa dá navoliť doba upratovania.

Z hľadiska funkcií je potrebné spomenúť, že ide o zariadenie 2 v 1, ktoré spája vysávanie s mopovaním. Kým odpad a prach prechádzajúci cez účinný HEPA filter končí v odpadovej nádobe, distribúciu vody na účel umývania podlahy má na starosti zásobník na vodu s objemom 0,25 litra. Tvrdé podlahy, pre ktoré je vysávač určený, nebudú nijakým spôsobom týmto zariadením poškodzované, a to najmä vďaka zmäkčeným kolieskam, na ktorých sa vysávač pohybuje. Dve proti sebe rotujúce kefy efektívne odstraňujú prach z podlahy, pričom si poradia aj so zvieracími chlpmi. Antistatické štetinové kefy po bokoch vysávača sa zameriavajú na horšie prístupné miesta pozdĺž stien či v rohoch miestností.

Sací výkon robotického vysávača Tesla je vzhľadom na jeho príslušnosť ku kategórii lacnejších modelov viac než uspokojivý. Zmieriť sa treba so slabou kapacitou batérie, ktorá skracuje dobu používania, pričom mopovanie tiež nie je také špičkové, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Táto funkcia totiž zanecháva veľa vody na podlahe. Väčší problém je však v tom, že vysávač nerozlišuje čiernu farbu, čo vedie k narážaniu do čierneho nábytku.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Sací výkon
Diaľkové ovládanie a aplikácia

Negatíva

Nerozlišuje čiernu farbu, takže naráža do nábytku
Slabšia batéria
Pri mopovaní zanecháva veľa vody na podlahe

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 150 min. ● Doba nabíjania: 6 hod. ● Kapacita batérie: 2 500 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,2 l ● Zásobník na vodu: 0,25 l ● Hlučnosť: 60 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy ● Maximálna výška prekážky: 2 cm ● Hmotnosť: 2,5 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Spotrebiteľ výber v tomto segmente nemá rozhodne obmedzený. Na trhu je hneď niekoľko renomovaných výrobcov, ktorí ponúkajú modely v rôznych cenových úrovniach. Či hľadáte robotický vysávač s mopom alebo len štandardného robota, ktorý povysáva, máte z čoho vyberať. Ani naše porovnanie nedokáže obsiahnuť všetky robotické vysávače. Aj preto vám náš test robotických vysávačov prináša ďalšie zaujímavé produkty, ktoré môžu byť naozaj vhodnou alternatívou. Ktoré to sú?

Medzi renomované značky robotických vysávačov určite patrí i výrobca Symbo. Ten v našom porovnávacom teste zaujal robotickým vysávačom Symbo xBot 5 PRO. Poteší dobrou cenou, gyroskopickou navigáciou, Wi-Fi a solídnou výdržou batérie, približne 100 minút. Vďaka praktickým kefám si poradí aj so zvieracími chlpmi. Integrovaná je i nádoba na vodu, robotický vysávač Symbo tak zvládne aj mopovať. Ide už o starší model, no s vysoko kladnými hodnoteniami spotrebiteľov.

Zástupca drahších robotických pomocníkov s vysokým sacím výkonom a špičkovým navigačným systémom (laserové senzory a kamery). Electrolux PI92-4STN patrí k spoľahlivým robotickým vysávačom s objemnou nádobou až 0,7 litra, no rátať nemôžete s funkciu mopovania. Nepoteší ani vyššia hlučnosť. Ovládať ho však môžete skrz mobilnú aplikáciu. Vhodný je aj na koberce, vďaka kvalitným kefám. Vysávač sa skvele orientuje a problém nerobia pri pohybe ani prahy.

Spotrebitelia si vo veľkom obľúbili i robotický vysávač Sencor SRV 2230 TI. Ponúkne dobu prevádzky na úrovni 90 minút. Nechýba možnosť mopovana podlahy, objem zbernej nádoby je 0,5 litra. Problematická môže byť horšia orientácia v členitom priestore – vysávač občas zablúdi a automaticky sa vypne. Využíva detekciu prekážok prostredníctvom nárazu. K dispozícii nie je síce aplikácia, no súčasťou balenia je diaľkové ovládanie.

Robotický vysávač iRobot Roomba i7 nepatrí medzi najlacnejšie, no zároveň patrí medzi veľmi obľúbené a predávané modely s pozitívnymi referenciami. Disponuje inteligentným sacím výkonom s reguláciou a takisto dokáže rozpoznávať nečistoty. Samozrejmosťou je inteligentná navigácia iAdapt 3.0 s efektívnym mapovaním terénu. Prepojiť ho možno aj s aplikáciou iRobot Home. Jedinou výhradou je trocha hlučnejší chod a absentuje i funkcia mopovania.

Do nášho porovnávacieho testu sa dostal takisto robotický vysávač s mopom Rowenta RR 7447 WH. Zaujme nielen dostupnou cenou, ale aj šikovným ovládaním cez mobilnú aplikáciu (Wi-Fi). Výdrž batérie je okolo 90 minút. Robot zvládne vysávať a súčasne i vytierať podlahu. Menšia je zberná nádoba na nečistoty. Jej objem je len 0,36 litra. O navigáciu a starajú citlivé infračervené senzory. Problém vysávaču robia vyššie prahy medzi miestnosťami.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Rozhodujete sa podľa toho, ktorý robotický vysávač je najpredávanejší? Niekedy to vôbec nemusí byť zlý nápad, pomôcť vám môžu aj referencie ostatných zákazníkov. Máme pre vás zoznam najpredávanejších robotických vysávačov na slovenskom trhu. Vychádzali sme z databázy predajov cenového porovnávača Heureka.sk. Predajnosť i dostupnosť konkrétnych vysávačov sa často mení a aj preto sa snažíme dáta pravidelne aktualizovať.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Robot Vacuum S10 5* Zobraziť produkt
Xiaomi Robot Vacuum X10+ 5* Zobraziť produkt
Xiaomi Robot Vacuum X10 5* Zobraziť produkt
Xiaomi Mi Robot Vacuum S10+ 5* Zobraziť produkt
Roborock S8 5* Zobraziť produkt

Výber robotického vysávača má množstvo premenných a aj preto sa môže javiť spotrebiteľovi ako komplikovaný. Najčastejším problémom, ktorý zákazníkovi sťažuje výber, je, že vníma každý robotický vysávač ako totožné zariadenie a odlišuje ich od seba len cena. Práve preto je dôležité, aby ste pri výbere dokázali selektovať, určili si, na aký povrch má byť robotický vysávač primárne určený, zohľadniť musíte i to, či chcete robotický vysávač s mopom alebo potrebujete pre jeho ovládanie mobilnú aplikáciu. Vysávače roboty sa líšia nielen konštrukciou, ale aj rôznymi vlastnosťami, funkciami, schopnosťou orientácie v priestore (navigácia) alebo výdržou batérie. V neposlednom rade, výber treba podriadiť aj vášmu rozpočtu. Náš prehľadný návod vám pomôže vybrať si čo najlepšie.

Ako vybrať robotický vysávač

 • Robotický vysávač – vysávanie a mopovanie
 • Typ povrchu
 • Spôsob navigácie – orientácia v priestore
 • Objem zbernej nádoby
 • Filtrácia
 • Výdrž batérie – doba nabíjania
 • Užitočné funkcie
 • Hlučnosť
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Robotický vysávač s mopom alebo bez?

Ak ako spotrebiteľ požadujete od robotického pomocníka, aby dokázal podlahu umyť na mokro, nevystačíte si s klasickým robotickým vysávačom. Dnes to však nie je žiadny problém. Robotické vysávače s mopom sú dlhodobo najpredávanejšie a vyberať môžete z desiatok modelov. V žiadnom prípade nerátajte s tým, že takéto „umývanie“ podlahy by bolo plnohodnotné. Robotický vysávač s mopom však má zmysel.

V prvom rade už samotné vysávanie za pomoci robota môžeme považovať len za doplnkové upratovanie, pretože klasickým alebo tyčovým vysávačom sa robotické nemôžu z hľadiska sacieho výkonu rovnať. Rovnako tak to platí aj o vytieraní podlahy. Multifunkčný vysávač alebo elektrický mop takýmto vysávačom nenahradíte. Najväčšou výhodou však je, že za pomoci robotického vysávača s mopom môžete deň čo deň realizovať údržbu a byt či dom tak bude vždy čistý, nečistoty sa na podlahe a v kobercoch nebudú hromadiť. Ak teda robotický vysávač priebežne vysáva, môže priebežne vytierať aj podlahy. Pozor však na modely, ktoré skôr ako podlahu vytrú, narobia šmuhy. Z nášho pohľadu však robotický vysávač s mopom má rozhodne zmysel.

Robotický vysávač na koberce i tvrdé podlahy

Častou otázkou spotrebiteľov je, aký je najlepší robotický vysávač na koberce. Faktom je, že robotické vysávače sú primárne určené na tvrdé podlahy. Pri kobercoch musia totiž vyvinúť vyšší sací výkon, rýchlejšie sa vybíjajú, kefy sa opotrebúvajú a efektivita nie je vždy úplne uspokojivá. Plávajúca podlaha, linoleum, dlažba či parkety nie sú žiadnym problémom. Vysávače môžu byť vybavené jednou alebo viacerými rotačnými kefami.

Robotický vysávač na tvrdé podlahy i koberce

Kvalitné robotické vysávače si dokážu poradiť bez problémov aj s kobercami, ktorých dĺžka vlákien je okolo 1 cm. Väčší problém už nastáva pri kobercoch so strapcami. Ak máte v domácnosti viac takýchto kobercov, robotický vysávač vám s ich čistením príliš nepomôže. Skôr ešte hrozí, že sa do vlákien vysávač zamotá a zasekne sa. Niektoré drahšie modely sú však špecificky určené, výrobcovia to radi uvádzajú, na vysávanie kobercov aj s dlhším vlasom 2 až 4 cm.

Navigácia – orientácia v priestore

Robotický vysávač je inteligentné a autonómne zariadenie, ktoré si vyžaduje len minimálnu mieru obsluhy a údržby. To platí aj v prípade jeho ovládania. Samotný spotrebič by mal zvládnuť pohybovať sa v priestore bez toho, aby ste ho museli usmerňovať. V danej miestnosti sa pohybuje na základe špeciálneho algoritmu. Spôsob orientácie v priestore sa môže líšiť s ohľadom na použitú technológiu. Vždy však platí, že pre robotický vysávač je najlepšie, ak je plocha, na ktorej operuje, čo najmenej zastavaná.

Základná orientácia v priestore (nárazová)

Spočíva v tom, že vysávač deteguje prekážku až v okamihu, keď do nej narazí. Následne zmení smer pohybu a ide ďalej až pokým nenarazí na ďalšiu prekážku. Pohyb takéhoto vysávača pôsobí zmätočne a veľmi často sa stáva, že takýto model sa na niektorých miestach môže zaseknúť alebo nárazmi spôsobiť drobné škody. Efektivita vysávania je takisto nižšia, keďže sa vysávač nedostane na všetky miesta. Aj tieto modely sú však dnes vybavené senzormi, ktoré zabránia pádu zo schodov.

Laserová navigácia, senzory a kamery

Ide o inovatívnejší spôsob navigácie, pri ktorom robotický vysávač využíva infračervené senzory, laser, kamery a gyroskop, aby sa dokázal v priestore čo najlepšie orientovať a pohybovať. Takéto robotické vysávače dokážu rozpoznávať i samotné predmety, prejdú cez prahy miestností, dokážu vysávať miestnosti rad za radom bez toho, aby ste ich museli premiestňovať. Takisto im nerobí problém vyjsť na koberec.

Vďaka senzorom a kamerám je možné v prípade takýchto vysávačov využívať aj virtuálne zábrany alebo magnetické pásky. Vďaka nim môžete vytvoriť neprístupné zóny. Ak teda nechcete, aby vysávač niektoré časti miestnosti vysával, magnetická páska alebo malý vysielač (virtuálna stena) prerušia signál infračerveného (laseru) snímača a robot tak prispôsobí svoj pohyb. Účinnosť vysávania u takýchto robotov je zhruba 95 percent.

Inteligentné mapovanie – programovaný pohyb

Takéto roboty takisto využívajú laserovú navigáciu, senzory, gyroskop a dokonca aj duálne kamery. Ich najsilnejšou stránkou však je, že disponujú pamäťou – priestor dokážu zmapovať a zapamätať si dispozíciu miestnosti. Takto si môžu zapamätať niekedy až 10 miestností a orientácia v priestore je tak veľmi pohotová a rýchla. Vybavené sú vždy aj mobilnou aplikáciou, kde si presne viete nastaviť, ktoré miestnosti chcete, aby vysávač povysával. Presne si viete naplánovať, kedy a kde má robot začať. Výhodou takýchto vysávačov je, že len málokedy sa niekde zaseknú alebo sa vypnú, pretože sa nevedia z prekážky dostať.

Robotický vysávač s inteligentným mapovaním

Objem prachovej nádoby závisí od rozmerov vysávača

Koľko nečistôt sa zmestí do malého prístroja v tvare disku s priemerom zhruba 30 cm? Nie je to veľa, no vzhľadom na úlohu, ktorú má robotický vysávač plniť, ani málo. Rozhodne tu nemôžeme hovoriť o celých litroch, no v priemere sa objem zberných nádob pohybuje na úrovni 500 ml. Nájdu sa aj modely s väčšími rozmermi s objemom prachovej nádoby 700 ml až 1 liter.

Dnes neplatí ani to, že vysávač musí mať výhradne tvar disku – kruhu. V ponuke sú dnes aj modely s tvarom písmena D. Ich výhodou je, že sa dokážu dostať aj do rohov miestností. To je totiž slabina väčšiny robotických vysávačov.

Z pohľadu hmotnosti ide naozaj o kompaktné zariadenia. Ich hmotnosť sa pohybuje na úrovni 2 až 4 kg. Priemer spotrebičov sa môže líšiť, no často sa pohybuje na úrovni 30 cm či dokonca menej.

Najúčinnejší je umývateľný HEPA filter

Robotický vysávač je rozhodne vhodný aj pre alergikov a ľudí citlivých na roztoče či prach. Tieto vysávače takmer nevíria vzduch. Zároveň sú často vybavené viacstupňovou filtráciou, vždy ide o filter pred motorom, no v drvivej väčšine sa stretnete aj so samostatným filtrom nečistôt. Ideálne, ak ide o HEPA H13 filter, ktorý je možné v rámci údržby aj umývať. Samozrejme, s ohľadom na používanie je nutné ho vymeniť aspoň raz za 4 až 6 mesiacov. Ide však o najúčinnejší spôsob filtrácie nečistôt.

Niektorí výrobcovia disponujú vlastnou patentovanou filtráciou, ktorá môže byť takisto veľmi účinná. V takom prípade sa vždy presvedčte, či je filtrácia viacstupňová. HEPA filter je však rozhodne najväčšou istotou.

Doba prevádzky robotického vysávača a dobíjanie

Pred desiatimi rokmi by sme hovorili o výdrži možno 10 až 30 minút. Dnes robotický vysávač zvládne prevádzku aj viac ako 100 minút. K dobe prevádzky sa primárne viaže kapacita akumulátora, ktorým je prístroj vybavený. Takisto záleží na tom, či ide o klasický Li-Ion akumulátor alebo Ni-Mh akumulátor, ktorý je z tejto dvojice tým menej efektívnym. Rozhodne ho netreba zavrhovať, treba však rátať s kratšou životnosťou batériových článkov. Preto odporúčame spotrebiteľom Li-Ion akumulátor, a to s kapacitou aspoň 3 000 mAh.

Robotický vysávač v nabíjacej stanici

Spotreba sa model od modelu líši. Ako dlho vydrží zariadenie vysávať závisí od viacerých premenných – rozloha miestnosti, počet prekážok, počet kobercov a mnoho iného. Na jedno nabitie však najlepšie robotické vysávače zvládnu vydržať v záťaži aj 150 až 180 minút. Kapacita batérie sa vtedy pohybuje na úrovni 5 000 až 6 000 mAh.

Doba nabíjania sa takisto často líši. Výhodou menších akumulátorov je, že sa rýchlejšie nabijú. V prípade 3 000 mAh akumulátora je doba nabíjania 2 až 3 hodiny. 6 000 mAh akumulátor sa nabije za 6 až 7 hodín. Vzhľadom na dvojnásobok kapacity batérie je však čas priamo úmerný. Nabíjanie je realizované prostredníctvom nabíjacích staníc alebo cez klasické sieťové napájanie cez adaptér.

Robotické vysávače – automatické nabíjanie alebo Wi-Fi pripojenie

Záleží na spotrebiteľovi, ktoré z uvedených funkcií ho zaujmú, no faktom je, že mnohé z nich sú súčasťou väčšiny robotických modelov. Je však pravdou, že tieto funkcie môžu do istej miery ovplyvniť výslednú cenu.

 • Automatické nabíjanie – podstatná funkcia, s ktorou sa stretnete aj u lacnejších robotických vysávačov. Robot si sám „uvedomí“, že mu dochádza kapacita batérie a v správny čas sa rozhodne dostaviť k nabíjacej stanici, zaparkuje a začne sa nabíjať. Vysávač sa tak nevybije a nezostane tak v priestore. Niektoré menej inteligentné modely tento energetický manažment neodhadnú a nakoniec sa nestihnú k dokovacej stanice vrátiť.
 • Automatické pokračovanie v čistení – súvisí s automatickým nabíjaním. Ak sa robotický vysávač opätovne nabije, okamžite pokračuje vo vysávaní – mopovaní tam, kde prestal. Takéto vysávače sú zvyčajne vybavené inteligentnou navigáciou.
 • Indikátor plnosti nádoby – ide o jednoduchú LED indikáciu – vysávač zastaví a svetlenou signalizáciou deteguje, že je potrebné prachovú nádobu vyprázdniť.
 • Detekcia nečistôt – za pomoci senzorov prístroj deteguje úroveň znečistenia a cieľne sa pohybuje v miestach, kde zaznamená mieru znečistenia. Preto sa na niektorých miestach môže zdržať viac a pohyb v danom priestore opakuje.
 • Regulácia sacieho výkonu – robotické vysávače dokážu automaticky prispôsobovať silu sacieho výkonu podľa úrovne znečistenia. Takisto dokáže inteligentný vysávač sám vyhodnotiť, že v prípade koberca je nutné sací výkon zvýšiť. Ak to nezvládne sám, výkon môže zvýšiť sám používateľ.
 • Senzor proti pádu zo schodov – disponujú ním už aj najlacnejšie modely, aby sa predišlo k vážnejšiemu poškodeniu spotrebiča.
 • Wi-Fi pripojenie (mobilná aplikácia) – s touto funkciou sa otvára spotrebiteľovi pri používaní robotického vysávača množstvo možností. Prostredníctvom pripojenia k internetu a mobilnej aplikácie môžete sledovať štatistiky, stav batérie, jeho pohyb a ak je vybavený kamerou, dokonca môžete vidieť priestor, v ktorom sa pohybuje. Cez aplikáciu môžete naplánovať, kedy má vysávať, kde má vysávať, môžete mu určiť neprístupné zóny a podobne.
 • Diaľkové ovládanie – k vysávaču sa nemusíte zohýbať. Vďaka diaľkovému ovládaniu môžete ovládať nielen jeho pohyb, ale nastavovať môžete aj ďalšie zaujímavé funkcie.
 • Automatické vyprázdňovanie nádoby – takýto robotický vysávač ja absolútne autonómnym zariadením. Je len málo modelov, ktoré sú vybavené nabíjacou stanicou s odpadovou nádobou. Vysávač tak vždy po príchode k dokovacej stanici nielenže začne automatické nabíjanie, ale automaticky tiež vyprázdni prachovú nádobou. Nabíjacia stanica síce zaberie viac miesta, no ide o pomerne komfortnú funkciu, ktorá nie je nutnosťou, no používanie dokáže do istej miery spríjemniť.
 • Náhradné príslušenstvo – výrobcovia môžu spotrebiteľov potešiť napríklad náhradnými kefami alebo mopovacími utierkami. Takisto môžu výrobcovia dodávať špeciálnu sadu na čistenie vysávača alebo náhradné filtre. Paradoxne ani k najdrahším modelom príslušenstvo často nie je dodávané.

Ovládanie robotického vysávača cez mobilnú aplikáciu

Hlučnosť stúpa so sacím výkonom

Drvivá väčšina vysávačov produkuje len veľmi nízku hladinu hluku. Tie najtichšie dosahujú úroveň hluku okolo 54 dB, najhlasnejšie sa šplhajú na úroveň 70 dB. V každom prípade však ide o hluk, ktorý nie je neznesiteľný. Hlučnosť priamo úmerne stúpa v okamihu, keď narastá i sací výkon. Napríklad v prípade vysávania na koberci sa sací výkon zvýši, zároveň vzrastá i počet decibelov.

Najlepší robotický vysávač nebude najlacnejší

Robotický vysávač vo výpredaji nie je jediná možnosť, hoci v obchodných sieťach Nay, Datart či Planeo Elektro často natrafíte na rôzne akcie, kedy za výhodnú cenu kúpite aj modely z vyššej cenovej hladiny. Rovnako však môžete zakúpiť model aj cez internetové predajne. V každom prípade na základe nášho porovnávacieho testu robotických vysávačov môžeme konštatovať, že najlepšie modely nepatria medzi najlacnejšie.

Najlacnejšie robotické vysávače kúpite do sumy 200 eur. Netreba očakávať najlepšie orientačné schopnosti ani najvyššiu efektivitu čistenia. Kratšia je aj doba prevádzky kvôli akumulátorom s nižšou kapacitou. Na pravidelné vysávanie či mopovanie rozhodne netreba tieto modely zatracovať a nenároční spotrebitelia nebudú mať väčšie výhrady. Aj v tejto kategórii sa nájdu výnimky, ktoré dokážu pozitívne prekvapiť. Určite sa však obzerajte po renomovaných značkách.

Väčšina spotrebiteľov skôr siahne po modeloch v hodnote od 200 do 500 eur. Ide o pomerne široké cenové rozpätie. Bežne tu natrafíte na robotické vysávače s mopom, poradia si aj s kobercom či ďalšími prekážkami. Vyššia je i efektivita samotného vysávania a takisto sa dočkáte lepšej orientácie v priestore vďaka infračerveným senzorom, gyroskopu, kamerám či inteligentnému mapovaniu v priestore. Samozrejmosťou sú aj mobilné aplikácie a pripojenie k internetu. V tejto cenovej kategórii naozaj väčšina spotrebiteľov nájde svojho favorita.

Nad 500 eur sa už pohybujú modely s viacerými prémiovými funkciami. Okrem laserovej navigácie, inteligentného mapovania priestoru, mobilných aplikácií (Wi-Fi) ponúkajú aj lepšiu výdrž batérie a vyšší výkon. V prípade drahších modelov sa naozaj dočkáte želanej kvality. Okolo ceny 1 000 eur sa pohybujú modely s automatickým vyprázdňovaním prachovej nádoby.

Test robotických vysávačov ovládli modely Xiaomi a iRobot

Súčasťou nášho porovnávacieho testu boli desiatky modelov, ktoré sú v ponuke na našom tuzemskom trhu. Výber je v tomto segmente skutočne bohatý a výrobcovia sa predbiehajú v tom, kto ponúkne spotrebiteľovi najviac v pomere kvality a ceny. Nám však ide primárne o spokojnosť spotrebiteľa a na základe odbornej testovacej metodiky a referencií zákazníkov sme zistili, ktorí výrobcovia ponúknu najvyššiu kvalitu.

Dominantné postavenie si v teste vybojovali robotické vysávače Xiaomi. Výrobca ponúka aj cenovo dostupné modely s bohatou funkcionalitou a efektivitou vysávania či mopovania. Zároveň má v ponuke aj veľmi kvalitné prémiové modely. Robotické vysávače iRobot Roomba patria medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané. Odporúčame však siahnuť po drahších modeloch. Veľmi milo v teste prekvapili robotické vysávače Tesla.

V teste zaujali aj modely robotických vysávačov značky Electrolux a Symbo, ktorý je síce menej známy výrobca, no v segmente robotických vysávačov sa pohybuje pomerne dlho. Cenovo dostupnú kvalitu ponúknu vysávače Sencor. Za očakávaniami mierne zaostali robotické vysávače LGSamsung alebo Ecovacs.

Otázky a odpovede – FAQ

Nemáte ešte vo výbere robotického vysávača jasno? Potrebujete poradiť s výberom alebo sa chcete informovať ohľadom detailnejších výsledkov nášho testu robotických vysávačov? Napíšte nám a my vám na vaše otázky odpovieme. Takisto budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti s robotickými vysávačmi.

Určite nie, robotické vysávače radíme do kategórie malých spotrebičov, ktoré slúžia na doplnkové upratovanie. V žiadnom prípade nenahradia klasický podlahový alebo tyčový vysávač. Dôvodom je predovšetkým enormne nižší sací výkon. Všeobecne sa efektivita robotických modelov pohybuje na úrovni 70 až 90 percent v prípade tých drahších modelov.

Áno, robotické vysávače zvládnu povysávať aj koberce, no primárne sú určené na tvrdé podlahy. Pri kobercoch je potrebné brať do úvahy dĺžku vlákien. Problém robia predovšetkým koberce s dlhšími vláknami, kde je takisto riziko, že sa vysávač s rotačnými kefami môže zamotať.

Ide o subjektívne referencie spotrebiteľa. Robotický vysávač s mopom je z hľadiska pravidelnej údržby dobrou voľbou. Spotrebiteľ však nemôže počítať s tým, že by funkcia mopovania plnohodnotne nahradila vytieranie podlahy.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Na koberce, tvrdé podlahy, vysávanie i mopovanie, objem zbernej nádoby 0,3 l, objem zásobníka na vodu 0,2 l, akumulátor s kapacitou 3 200 mAh.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do nášho výberu sa dostal takisto model robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro s funkciou mopovania a inteligentnou laserovou navigáciou LDS. Potenciálnych zákazníkov zaujme tento moderný spotrebič predovšetkým dostupnou cenou. V kategórii robotických vysávačov v pomere ceny a kvality ponúkne veľmi solídne parametre. Medzi nimi napríklad aj pripojenie k mobilnej aplikácii Mi Home, vďaka ktorej môžete ovládať a sledovať vášho robotického pomocníka priamo cez mobil. Hlasový asistent podľa slov spotrebiteľov však v prípade tohto modelu nereaguje. Výrobca neuvádza ani dobu nabíjania, no 3 200 mAh akumulátor vydrží na jedno nabitie v prevádzke zhruba 110 minút.

Prachová nádoba má dostatočnýnobjem, konkrétne 300 ml. Zásobník na vodu v prípade mopovania pojme 200 ml vody. V balení sú aj dve utierky. Drobným nedostatkom je, že kým sa utierka navlhčí, mop minie takmer celú nádrž s vodou. Odporúčame teda utierku pred mopovaním navlhčiť, aby bolo mopovanie efektívnejšie už od začiatku. Mopovanie nie je také efektívne ako vysávanie. Mop je síce vybavený systémom presného dávkovania vody, to však niekedy nestačí.  Robotický vysávač Xiaomi si poradí s nečistotami v koberoch, hoci sa následne rýchlejšie vybíja, čo však ovplyvňuje aj výška vlasov koberca. O čistý vzduch sa počas upratovania stará HEPA filter.

V balení je aj dokovacia stanica. Vďaka inteligentnej navigácii sa Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro dobíja automaticky v prípade, že mu dochádza energia alebo ukončí jednotlivé úkony. Problémy s trafením do dokovacej stanice sa objavili len v minimálnom množstve prípadov – laserová navigácia má 12 senzorov, no rohy sú predsa len tradičným problémom. Viacero spotrebiteľov takisto uvádzalo horšiu dostupnosť pod nábytkom. My však oceňujeme, že prostredníctvom aplikácie dokážete presne určiť, v akej oblasti má vysávač upratovať, označiť viete aj zakázané zóny. Aplikácia umožňuje nastaviť aj čas upratovania. Samozrejmosťou je detekcia znečistených miest alebo senzor proti pádu zo schodov.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Efektivita vysávania
Tichý chod

Negatíva

Občas nelogický pohyb
Problematická výška – horšia dostupnosť
Kvalita mopovania

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 110 min. ● Doba nabíjania: - hod. ● Kapacita batérie: 3 200 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,3 l ● Zásobník na vodu: 0,2 l ● Hlučnosť: 72 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 3,6 kg

Xiaomi Roborock S6 Max V

Veľmi dobrá efektivita odstraňovania nečistôt, skvelá orientácia v priestore, vhodný aj na koberce a na vysávanie zvieracích chlpov.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Inteligentný a autonómny robotický vysávač Xiaomi Roborock S6 Max V patrí do veľmi úspešného modelového radu čínskeho výrobcu. Perfektné hodnotenie si vyslúžil predovšetkým vďaka veľmi dobrej efektivite odstraňovania nečistôt, ale tiež kvôli skvelej orientácii v priestore. Robotický vysávač Xiaomi ponúka aj funkciu mopovania, vďaka čomu je možné i mokré vysávanie. V hodnotení mopovania dopadol vysávač Xiaomi vskutku dobre a takisto pozitívne ohodnotili úroveň vytierania i spotrebitelia. Veľmi dobre si vysávač vďaka 5 štetcom poradí aj s nečistotami na kobercoch či po krajoch miestnosti. Rohy sú tradičným problémom robotických vysávačov. Určený je aj na vysávanie zvieracích chlpov.

Vysávač využíva technológiu Multi-level Maping, vďaka ktorej je schopný dokonale si vďaka umelej inteligencii zmapovať priestor. O dokonalú navigáciu sa starajú laserové senzory a duálne kamery. Orientáciou v priestore sa môže Xiaomi rovnať aj s prémiovým modelom iRobot Roomba s9+. Vďaka mapovaniu bytu či domu môžete vysávaču Xiaomi presne určiť, cez aplikáciu, v ktorej časti má presne upratovať. Robotický vysávač s mopom disponuje HEPA filtráciou a umývateľnou nádobou s objemom 0,46 litra. Na jedno nabitie vydrží vysávač v prevádzke zhruba 180 minút. Doba nabíjania je 6 hodín. Veľmi sa nám v porovnaní pozdávalo, že vysávač v dostatočnom predstihu zamieri automaticky do dokovacej stanice a nestane sa, že mu na tento úkon nevystačí batéria. Tá má kapacitu 5 200 mAh.

Veľmi pozitívne hodnotíme aj možnosť pripojenia vysávača k Wi-Fi. Vďaka aplikácii, môžete robota sledovať aj na diaľku a vedieť, kde presne sa pohybuje. Vysávač môžete presne naprogramovať, ktoré dni a kedy sa má zapínať. Vďaka Google Asistent alebo technológii Alexa môže vysávať ovládať aj hlasom (v angličtine). Po zmapovaní priestoru môžete v aplikácii dokonca vytýčiť neprístupné zóny (magnetickú pásku je potrebné dokúpiť) alebo presne predvoliť, v ktorej miestnosti sa má pohybovať. Robotický vysávač disponuje senzormi proti pádu zo schodov a báť sa nemusíte ani hlučnosti – 64 dB je naozaj znesiteľných. Slabinou je azda len, že výrobca napriek vysokej cene nedodáva k vysávaču žiadne náhradné príslušenstvo.

Pozitíva

Inteligentné mapovanie priestoru
Vysoká efektivita vysávania/mopovania
Diaľkové ovládanie cez aplikáciu – Wi-Fi

Negatíva

Vyššia cena
V cene nie je žiadne príslušenstvo
Občas problém s vyššími prahmi medzi miestnosťami

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 180 min. ● Doba nabíjania: 6 hod. ● Kapacita batérie: 5 200 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,46 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnosť: 64 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 3,7 kg

Tesla RoboStar T60

Na koberce i vytieranie podlahy, gyroskopická navigácia a 13 infračervených snímačov, kvalitná filtrácia, na diaľkové ovládanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na trhu patrí medzi lacnejšie modely, no pri pomere ceny a výkonu má rozhodne čo ponúknuť. Robotický pomocník Tesla RoboStar T60 nás zaujal nielen nízkou cenou, ale predovšetkým dobrými recenziami a solídnymi technickými parametrami. Napríklad aj tým, že v tejto kategórii ponúkne okrem vysávania i funkciu mopovania. Obávať sa nižšej kvality rozhodne netreba, robotický vysávač Tesla ponúka elegantný vzhľad, antistatické štetinové kefy vhodné nielen na tvrdé povrchy, ale aj na koberce a všeobecne disponuje dobrým sacím výkonom. Robot disponuje gyroskopickou navigáciou a 13 infračervenými snímačmi.

Niektorí používatelia negatívne hodnotia detekciu povrchov – vysávač nezaregistruje, že sa nachádza na koberci a sací výkon nezosilní. BLDC motor je veľmi tichý (55 dB) a zároveň ponúkne dostatočný výkon. Milo nás prekvapila i kvalita filtrácie, ktorú hodnotia i odborné spotrebiteľské testy. Tesla disponuje primárnym filtrom, filtračnou hubkou a samotným HEPA filtrom. Nečistoty vysávač zbiera do nádoby s objemom 450 ml, objem na vodu v prípade vytierania podlahy má 300 ml. Spotrebitelia avizujú, že vysávač si veľmi dobre poradí aj so zvieracími chlpmi. Mopovanie nie je najúčinnejšie, no na  priebežnú údržbu je efektivita dostatočná – miestami však ostávajú šmuhy.

V prípade vysávača Tesla RoboStar T60 sa síce nedočkáte ovládania cez aplikáciu, no v dodávke dostanete diaľkové ovládanie aj s LED displejom. K vysávaču sa tak nemusíte zohýbať, ovládať ho môžete ako „televízor“. Pozitívne určite hodnotíme výdrž batérie. Tesla je naozaj ľahkým prístrojom, akumulátor má kapacitu 2 600 mAh, no na jedno nabitie vydrží v prevádzke zhruba 110 min. Dobu nabíjania výrobca neuvádza. Ak by ste si chceli dobu vysávania predĺžiť, 150 min. na jedno nabitie ponúka prístroj Xiaomi Roborock S5 Max. V prípade, že sa vysávač vybíja, Tesla automaticky zamieri k nabíjacej stanici a po dobití je opäť schopný prevádzky. Niektorí majitelia sa stretli s tým, že vysávač má problém zaparkovať k nabíjacej stanici a treba mu pomôcť. Netreba sa obávať pádu zo schodov, vysávač je vybavený senzormi.

Pozitíva

Sací výkon vysávača
Solídna výdrž batérie
Vysoká úroveň filtrácia

Negatíva

Horšia detekcia povrchov
Problém s parkovaním do dokovacej stanice
Slabšia efektivita mopovania

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 110 min. ● Doba nabíjania: - ● Kapacita batérie: 2 600 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,45 l ● Zásobník na vodu: 0,3 l ● Hlučnosť: 55 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 2,6 kg

Xiaomi Roborock S5 Max

Na koberce, tvrdé podlahy, na prach i zvieracie chlpy, efektívne mopovanie, akumulátor s kapacitou 5 200 mAh, v prevádzke vydrží viac ako 150 minút.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ďalší z modelov robotických vysávačov Xiaomi a úspešného modelového radu Roborock. Tentoraz ide o model Xiaomi Roborock S5 Max, ktorý ponúkne naozaj skvelé parametre a pýšiť sa môže aj enormným množstvom pozitívnych referencií od spotrebiteľov. Vhodný je na koberce, tvrdé podlahy a problém vysávaču nerobí ani prach či zvieracie chlpy. Zariadenie disponuje akumulátorom s kapacitou až 5 200 mAh a v prevádzke vydrží aj viac ako 150 minút. To, že vládne robotický vysávač povysávať, sa očakáva, no v prípade Xiaomi sa dočkáte aj naozaj efektívneho mopovania. Nádobka na vodu má 0,28 litra. Xiaomi je vybavený inteligentným systémom dávkovania vody, aby nikde nezanechával šmuhy.

Vysávač je vhodný aj pre alergikov vďaka HEPA filtrácii. Sací výkon činí 2 000 Pa. V priestore sa rozhodne nestratí. Nie je síce vybavený duálnymi kamerami, no využíva navigačný systém LiDAR (vSLAM), vďaka nemu a laserovým senzorom dokáže efektívne zmapovať priestor vašej domácnosti a môžete tak dokonala naplánovať upratovanie v rôznych miestnostiach bytu či domu. Oceňujeme, že rovnako ako v prípade novšieho modelového radu a robotického vysávača Roborock S6 Max V aj v tomto prípade môžete Xiaomi ovládať cez mobilnú aplikáciu. Opäť môžete definovať neprístupné zóny (magnetická páska nie je súčasťou balenia) a presne naplánovať, kde a kedy má vysávač upratovať. Vďaka senzorom sa vyhnete pádu zo schodov, nemusíte sa báť ani prahov (do 2 cm) či lemov koberca.

K dokovacej stanici zamieri vysávač sám bez toho, aby ste ho museli navigovať. Spotrebitelia si pochvaľujú, že vysávač nezablúdi a bez problémov sa sám vydá k stanici a nabije sa. Zo samotných referencií ešte spomenieme, že aplikácia je podľa používateľov veľmi jednoduchá a vysávač sa ľahko ovláda, napriek tomu, že nie je podporovaná v SK jazyku. Z hľadiska funkčnosti je problémom, všetkých robotických vysávačov, vysávanie v rohoch. Vysávač však nepôsobí zmätene ani pri prechode na koberec. Nevýhodou je, že výrobca nedodáva žiadne náhradné príslušenstvo.

Pozitíva

Inteligentné dávkovanie vody pri mopovaní
Sací výkon
Orientácia v priestore a jednoduché ovládanie

Negatíva

Žiadne náhradné príslušenstvo
Dlhšie načítavanie mapy priestoru

Typ vysávača: robotický ● Mopovanie: áno ● Doba prevádzky: 150 min. ● Doba nabíjania: 6 hod. ● Kapacita batérie: 5 200 mAh ● Objem zbernej nádoby: 0,46 l ● Zásobník na vodu: 0,28 l ● Hlučnosť: 60 dB ● Typ povrchu: tvrdé podlahy/koberce ● Hmotnosť: 3,5 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

od 246,83 €
Domáci pomocník od firmy Xiaomi má výkonný motor, vysoký sací výkon, tri režimy upratovania a dvanásť citlivých senzorov. Vďaka tomu poupratuje...

Roborock S5 Max

od 332,90 €
Robotický vysávač Xiaomi môžete ovládať hlasom. Inteligentný pomocník povysáva a poumýva podlahy v celom byte. Veľká nádrž mu vydrží na plochu 200...

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

od 160,00 €
Robotický vysávač Xiaomi prináša množstvo inovácií. Poradí si s akýmkoľvek povrchom, povysáva aj v blízkosti stien, prechodová lišta vo výške...

Roborock S7

od 509,00 €
Robotický vysávač Roborock S7 - white Ovládateľný cez telefón – aplikácia v anglickom jazyku Laserová navigácia LiDAR PreciSense Funkcia...

Roborock S6 Pure

od 309,35 €
Model S6 Pure je dvakrát tichší než jeho predchodca. Disponuje tiež objemnejšou nádržkou na vodu a vďaka inovovaným štetinám dosahuje väčšiu...

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

od 189,00 €
Robotický vysávač Xiaomi prináša množstvo inovácií. Poradí si s akýmkoľvek povrchom, povysáva aj v blízkosti stien, prechodová lišta vo výške...

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

od 321,00 €
Presne sa vyhne prekážkam vďaka 3D: Už žiadne starosti s nárazmi 3D vyhýbanie sa prekážkam, bez kolízií 3D vizuálne navigácie a...

Roborock S6 MaxV

od 422,90 €
Trávte svoj čas príjemnejším spôsobom než upratovaním. Vďaka vysávaču Xiaomi S6 MaxV bude váš domov ako zo škatuľky – pričom vy nebudete musieť...

Roidmi Eve Plus

od 380,50 €
Robotický vysávač a mop v jednom disponuje sofistikovanou a veľmi presnou laserovou navigáciou. O jednoduché a bezpečné používanie spotrebiča sa...

iRobot Roomba i7

od 398,00 €
Navigácia iAdapt 3.0 s inteligentným mapovaním Imprint Najvyspelejšia navigácia iAdapt 3.0 ľahko zvládne dokonalé upratovanie priestoru s...

iRobot Roomba i7+

od 599,00 €
iRobot Roomba i7+ disponuje sadou prelomových technológií, ktoré posúvajú hranice automatického upratovania domácnosti zas o kúsok ďalej. Je...

Viomi S9

od 420,57 €
Robotický vysávač Viomi S9  Ovládateľný cez telefón – aplikácia v anglickom jazyku Laserová navigácia Funkcia mopu a vysávača Vysávač...

Ďalšie články z kategórie Vysávače

Vaše hodnotenie:
(92%)

Komentáre
Eva 04.May.2021

Super vec. Odkedy mám Roborock S5, upratujem omnoho menej. Máme psa, takže psie chlpy boli na dennom poriadku, výrazne sa to vďaka pravidelnému vysávaniu zlepšilo. Jasné, že to nenahradí klasický vysávač, ale takto mi stačí vysávať raz za čas.

Odpovedať

Monča 14.May.2021

Podľa mňa neoceniteľný pomocník, odkedy ho používam, máme doma čistejší vzduch. vysávanie kobercov nie je dokonalé, ale celkovo je doma čistejšie a nie je nutné Vyťahovať klasický vysávač. Mám roborock s6, hlučnosť je minimálna, ovládanie jendoduché a kvalita vysávania výborná

Odpovedať

Ivan 20.May.2021

Náš iRobot je pán. Dokáže preliezť cez prahy, povysávať koberce, orientácia v priestore je bezproblémová a dokáže sa sám vrátiť do nabíjacej stanice. Sacia sila je dobrá, už nemusím tak často upratovať. Až na tú vyššiu cenu ho môžem odporúčať.

Odpovedať

Oli 01.Jun.2021

dlho som nad ním uvažovala a rozhodnutie neľutujem, mám pocit, že vďaka pravidelnejšiemu vysávaniu je v domácnosti lepší vzduch. Xiaomi som kupovala na základe recenzií a je pravda, že zvládne aj kobercie (aspoň tie s tradičným vlasom) a dobre sa orientuje v priestore

Odpovedať

Sofi 04.Jun.2021

nemám doma koberce, takže robotický vysávač má prístup všade. Xiaomi roborock s5 povysáva lepšie ako ja :) zmývanie nie aj až taká sláva, ale výrazne to pomôže, prepojenie s aplikáciou je bezproblémové a mapovanie priestoru je tiež veľmi dobré, môžem odporučiť

Odpovedať

Michal 08.Jun.2021

prvý som mala xiaomi, keď doslúžil, kúpila som irobot a nesklamal. má výborné mapovanie priestoru, skutočne je všetko povysávané, v podstate musím klasický vysávač vyťahovať len raz za čas, keďže sa nedostane úplne všade. je trochu hlučný, ale to každý vysávač

Odpovedať

Roman 14.Jun.2021

Manželka si vybrala TESLA RoboStar T60, hoci pôvodne sme uvažovali nad iným modelom. Tento je takým kompromisom medzi obstarávacou cenou a výkonom. Zatiaľ si ho pochvaľuje. Prístroj má jednoduché ovládanie a tiež sa ľahko čistí. Zvláda ako vysávanie tak aj mopovanie a problém mu nerobia ani mačacie chlpy. Robot sa viackrát vracia na rovnaké miesto, preto dokáže zmyť aj „zažratejšiu“ špinu. Jeho hlavným benefitom je to, že vám ušetrí čas. Kým on vysáva alebo mopuje, vy sa môžete venovať niečomu inému.

Odpovedať

Lili H. 21.Jun.2021

Robotický vysávač je podľa mňa najlepší pomocník v domácnosti, ušetrí mi mnoho času a námahy a doma mám vďaka nemu čistejšie. Kúpila som Xiaomi Roborock S6 Max V, ktorý má perfektný výkon. Vysáva aj mopuje spoľahlivo a jeho spracovanie je tiež kvalitné. Páči sa mi rýchlosť upratovania, výdrž batérie, jednoduché ovládanie i možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Vysávaču nerobí problém ani koberec pod stolíkom, počas chodu je tichý a perfektne sa orientuje v priestore. Je skvelé, že robotický vysávač urobí všetku prácu sám a ja potom už len vysypem nádobku s prachom a opláchnem handričku. Produkt určite odporúčam.

Odpovedať

Renátka J. 02.Jul.2021

Tiež mám Xiaomi, ale model Mi Robot Vacuum Mop Pro. Mám ho síce krátko, ale zatiaľ mu nemám čo vytknúť, pretože je to veľmi dobrý pomocník. Mám dve deti a ešte aj psíka, takže mi veľmi pomáha. Robot pekne povysáva aj poumýva. Podľa mňa má dostatočný výkon a aj celkové prevedenie je kvalitné. Počas chodu nie je robot príliš hlučný. Dobre sa orientuje v priestore a oceňujem možnosť ovládania cez aplikáciu, ale tiež možnosť spustenia bez aplikácie. Škoda, že návod nie je v slovenskom ani českom jazyku, no ovládanie je intuitívne, takže žiaden problém. Plus dávam za viacero režimov vysávania, plánovanie vysávania aj možnosť zvoliť si vysávanú miestnosť. Výdrž batérie je dostatočná a robot sa dokonca sám ide nabiť do stanice, ak je už na konci „so svojimi silami“. :-) Za mňa je to dobrá kúpa.

Odpovedať

Ľudka A. 04.Aug.2021

Mám starší model robotického vysávača Xiaomi, konkrétne model Roborock S5 Max, s ktorým som maximálne spokojná. Vysávač je rýchly, šikovný a navyše inteligentný. Môžem ho pohodlne ovládať cez mobilnú aplikáciu, ktorá patrí k jedným z najlepšie prepracovaných. Oceňujem možnosť rozdeliť byt na miestnosti a tiež to, že okrem vysávania zvláda aj mopovanie, a to na slušnej úrovni. Robotický vysávač je ideálna vec pre rodinný dom alebo väčší byt, v ktorom nie je príliš veľa nábytku. Povysávané bolo za cca. 1,5 hodiny, pričom robot nevynechal žiadne miesta a ostalo po ňom naozaj čisto. Cena je úmerná funkciám a možnostiam vysávača a mobilnú aplikáciu si neviem vynachváliť, pretože vysávaču môžem dať pokyn na vysávanie aj z práce. Páči sa mi, že nenaráža do steny a hlučnosť je tiež prijateľná, respektíve sa odvíja od toho, akú nastavím silu sania. Sú tu užitočné funkcie ako Room select, Point select alebo No go zone, vďaka ktorej nemusíte mať obavu, že spadne zo schodov či z nejakého iného vyvýšeného miesta. Je to pre mňa skvelý pomocník a neľutujem jediné euro, ktoré som za neho dala. Kvalita mopovania aj vysávania je veľmi dobrá a plus si vyslúži aj dlhá výdrž batérie na jedno nabitie. Tohto robota odporúčam všetkými desiatimi, ocení ho každý, kto si chce ušetriť čas a námahu, pretože robot sa sám postará o čistotu v byte či dome. Ľutujem už len to, že som si ho nekúpila oveľa skôr. Nemusela som sa ťahať s klasickým vysávačom.

Odpovedať

Daniela 24.Sep.2021

Robotický vysávač som si takpovediac vyžiadala od manžela ako darček. :-) Som spokojná s vysávačom Xiaomi Roborock S6 Max V. Stal sa pre mňa nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti, vysávač je kvalitný a spoľahlivý, ale mopovanie som zatiaľ neskúšala.

Odpovedať

Anna 21.Oct.2021

Kopec roboty mi vždy ušetrí Roborock S6 Pure, vysáva kvalitne a štandardný vysávač zvyknem použiť len raz za čas, aby som povysávala miesta, kam sa tento nedostane. Zmývanie podlahy je tiež fajn, ale na zaschnutú špinu nie je, s tou si neporadí. Páči sa mi ale, že s prahmi si poradí bez problémov, no občas je v byte dezorientovaný.

Odpovedať

Peter 18.Nov.2021

Ahoj,tiez uvazujem o kúpe rob.vysavača,ale s funkciou mopu. Vyrobky Xiaomi mi upútali pozornosť. Avšak nechápem,prečo manual nie je v slov.-česk. jazyku , ako i App.?!
Peter

Odpovedať

Branislav 19.Nov.2021

Mame ETU Felix s mopom, aj ked ten nepouzivame a sme spokojni. Nemame prahy, preto nema problem nikde v byte, zvladne aj nase koberce, jeden je dokonca s vyssim vlaknom. Je nastaveny na pravidelne vysavanie a ak sa nezabudnu topanky s dlhymi snurkami na zemi, ci deti nespracu kable od nabijaciek mobilov na zemi, tak je uplne samostatny. Prekvapuje ma to mnozstvo prachu, ktore dokaze povysavat kazdy den. Je to borec.

Odpovedať

Zuzana 24.Nov.2021

Skvelý pomocník do domácnosti je Viomi S9. Dobre sa orientuje v priestore a dokáže prekonávať aj vyššie prekážky, napr. prahy či malý schodík. Spočiatku sme mali problém so spárovaním s mobilnou aplikáciou. Mínusom je, že potrebujete domácu wifi sieť pre ovládanie cez aplikáciu, inak prídete o cca. 95 percent funkcií robota.

Odpovedať

Lejla 12.Dec.2021

Pre mňa je robotický vysávač veľké sklamanie - akýkoľvek. Podľa mňa nikdy nepovysáva tak dôkladne ako klasický vysávač. Mala som robota a po upratovaní som bola viac vyšťavená z presúvania nábytku. Som za klasické, prípadne tyčové vysávače. Robotický vysávač som predala cez bazoš a ďalší by som už nechcela.

Odpovedať

Vierka 12.Jan.2022

Roborock S7 je dobrý robotický vysávač, ktorý má prepracovanú mobilnú aplikáciu na ovládanie odkiaľkoľvek. Viac než 100 metrov štvorcových povysával za cca. hodinku a ešte mu ostala kapacita batérie. Veľmi dobre sa vyhýba nábytku a málokedy do niečoho narazí. Mínusom je menšia nádoba na odpad, takže je nutné ju často vysýpať. Mop nie je z mojej skúsenosti vhodný na špinavé a bledé podlahy, pretože po pár metroch sa ušpiní a potom túto špinu poroztiera po celom byte. Vysávač je super, mop teda nie, ale to mi neprekáža, pretože som ho kupovala primárne na vysávanie a toto spĺňa na jednotku.

Odpovedať

Danka 08.Feb.2022

Robot Tesla RoboStar T60 mi uľahčí prácu, teraz už nemusím vysávať koberce a umývať podlahu ja. Cena je dobrá, no všimla som si, že občas sa robot zamotá. Hlučnosť je primeraná, dĺžka nabíjania je ok. Nemám žiadne extra výhrady.

Odpovedať

Erika 23.Feb.2022

Roidmi Eve Plus je kvalitný vysávač, len škoda, že v aplikácii nemá slovenčinu alebo češtinu. Vysáva a umýva kvalitne, v tomto smere mu nemám čo vytknúť.

Odpovedať

Soňa 17.May.2022

Nemilo ma prekvapilo, že vysávač iRobot Roomba S9+ je dosť hlučný. Za tú cenu som očakávala tichý chod. Vysávač však pracuje skvele a ušetrí mi kopu času. Cena je vyššia, ale zodpovedá kvalite a funkciám. Treba dodať, že vyššia je tiež cena za filtre, ktoré bude nutné časom meniť. Páči sa mi, že vysávač nenaráža do stien a dokáže vysávať aj popri nich.

Odpovedať

palo 12.May.2023

to uz neplati zakon o slovenskom jazyku? vsetko v skurvenej anglictine.

Odpovedať