Práčky Bosch

Práčky Bosch – recenzie, skúsenosti, test

Automatické práčky Bosch sú v tomto segmente považované za osvedčenú kvalitu. Nemecký výrobca má vo svojom portfóliu prémiové modely, ale takisto lacnejšie práčky, ktoré môže spotrebiteľ kúpiť za dostupnú cenu. My sme porovnávaniu práčok venovali cez 60 hodín, analyzovali sme ponuku i dôležité parametre. Za víťaza nášho porovnávacieho testu sme určili práčku Bosch WAX32M40BY. Patrí medzi drahšie modely, no efektivita prania je na najvyššej úrovni. V porovnávacom teste sú aj ďalšie spredu plnené práčky Bosch, ktoré splnia nároky aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Publikované: 11.08.2021
Aktualizované: 11.08.2021

Akú práčku Bosch kúpiť?

Pri kúpe práčky je rozhodovanie často veľmi náročné. Či zariaďujete nový byt, dom alebo sa vám pokazila vaša roky slúžiaca práčka, najlepšie je investovať rozumne a výhodne. Práčky Bosch sú známe kvalitným spracovaním a spoľahlivosťou. Vďaka našej tabuľke, v ktorej nájdete najlepšie práčky Bosch z nášho porovnávacieho testu, si môžete výber uľahčiť. Nemusíte tak čítať celé recenzie. K dispozícii máte krátke charakteristiky, ktoré vám ušetria čas.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch WAX32M40BY   ✔   Víťaz testuZobraziť produkt
Bosch WAN24062BY   ✔   Cenový trhákZobraziť produkt
Bosch WUU28T60BY   ✔   Náš TIPZobraziť produkt

Víťaz testu
Bosch WAX32M40BY

Bosch WAX32M40BY

Kapacita 9 kg, 1 600 ot./min., 14 programov, technológia AntiStain, trieda účinnosti odstreďovania A, energetická trieda C.

Zobraziť viac info

Moderná automatická práčka s kapacitou bubna 9 kg, bohatou programovou výbavou a špeciálnym programom AlergiePlus pre alergikov aj s certifikátom ECARF. Práčka optimalizuje prací proces i spotrebu vody vďaka technológii ActiveWater Plus. Na odolné škvrny využíva technológiu AntiStain. Vďaka motoru EcoSilence Drive je práčka veľmi tichá. Spotrebič má aj doplnkové funkcie – Reload, SpeedPerfect či odložený štart.

Cenový trhák
Bosch WAN24062BY

Bosch WAN24062BY

Kapacita 7 kg, 1 200 ot./min., 14 programov, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda D.

Zobraziť viac info

Radí sa k cenovo dostupným práčkam značky Bosch. Maximálna kapacita pracieho bubna je 7 kg. Medzi prídavnými funkciami nechýba možnosť pridať bielizeň počas prania (Reload). Vďaka SpeedPerfect možno skrátiť aj dĺžku pracieho cyklu. Ovládanie uľahčuje LED displej. Pre úspornosť práčka využíva technológiu množstevnej automatiky ActiveWater Plus.

Náš TIP
Bosch WUU28T60BY

Bosch WUU28T60BY

Kapacita 8 kg, 1 400 ot./min., 14 programov, špeciálne štruktúrovanie bubna VarioDrum, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda C.

Zobraziť viac info

Nároky spotrebiteľov dokáže s prehľadom splniť aj táto spredu plnená práčka Bosch so 14 prednastavenými programami a 8 kg kapacitou pracieho bubna. Patrí do energetickej triedy C. Práčka je veľmi tichá. Pre ľudí s citlivou pokožkou je vhodný program AlergiePlus. Nastaviteľná je teplota a takisto môžete aktivovať odložený štart. K dispozícii je aj funkcia Reload a SpeedPerfect.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Spotrebiče značky Bosch sú na trhu veľmi dobre známe. V segmente automatických práčok má Bosch veľmi bohatú tradíciu. Výrobca využíva svoje osvedčené technológie, veľmi vydarený je aj dizajn práčok, ktorý je veľmi moderný. Problematické nie je ani ovládanie. My sme však hodnotili predovšetkým to, či sú spotrebitelia s výsledkami prania spokojní. Od toho závisí i funkcionalita a programová vybavenosť. U mnohých modelov práčok Bosch sú k dispozícii aj ďalšie prídavné funkcie. Hodnotili sme takisto spotrebu automatických práčok Bosch na základe výsledkov odborných testov. Pri porovnávaní nás najviac zaujímali reálne skúsenosti spotrebiteľov.

Výsledná kvalita prania
Efektivita pláchania a odstreďovania
Spotreba vody a el. energie
Ovládanie a obsluha
Programová výbava a funkcie
Hlučnosť
Kvalita spracovania

Pri porovnaní práčok Bosch sa do nášho výberu dostali len spredu plnené práčky. V našom teste sa nenachádzajú zhora plnené práčky ani kombinované práčky so sušičkou. Hoci mnohých potenciálnych zákazníkov odradí vyššia cena týchto práčok, kvalita a spoľahlivosť sú faktormi, nad ktorými sa oplatí uvažovať. Hlavnou konkurenciou sú práčky AEG, LG alebo prémiové práčky Whirlpool a Miele. Náš trh ponúka pomerne veľké množstvo modelov práčok tohto nemeckého výrobcu. Analyzovali sme ponuku predajcov Mall.sk, Hej.sk, Alza.sk, Datart.sk, Nay.sk či Tpd.sk. Dobrý prehľad o ponuke v tomto segmente sme získali aj vďaka portálu Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie práčok Bosch

Počas prieskumu trhu sme prišli na to, že nemecká značka Bosch svoju výrobu okrem Nemecka situuje aj do krajín ako Maďarsko alebo Malajzia. Produkcia je tak globálna, hoci najväčšie zastúpenie majú práčky Bosch na európskom trhu. V objektívnych recenziách sme hodnotili vopred stanovené parametre. Pri porovnávaní sme si určili kritériá a aj preto sme nezávisle zhodnotili silné i slabé stránky jednotlivých práčok. Žiadny výrobca ani predajca nie je propagovaný a porovnávací test nie je sponzorovaný.

Víťaz testu

Bosch WAX32M40BY

Kapacita 9 kg, 1 600 ot./min., 14 programov, technológia AntiStain, trieda účinnosti odstreďovania A, energetická trieda C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Výkonná spredu plnená automatická práčka sa radí k 8. sérii práčok značky Bosch. Výrobca si dal záležať predovšetkým na schopnosti práčky odstraňovať odolné škvrny. Aj preto je práčka vybavená technológiou AntiStain, ktorá odstráni aj tie najodolnejšie škvrny. Vysokú efektivitu prania zabezpečuje aj 4D Wash System. V ponuke je 14 programov – vlna, jemná bielizeň, športové oblečenie alebo rýchle pranie pri teplote 30 °C – prací cyklus trvá zhruba 15 až 30 minút.

Maximálna náplň pracieho bubna je až 9 kg. Z programov ešte musíme oceniť aj program AlergiePlus, ktorého úlohou je postarať sa aj o detské oblečenie. Ocenený bol aj certifikátom ECARF – vhodný pre alergikov. Veľmi dobre je na tom práčka i so spotrebou. Patrí do energetickej triedy C a využíva technológiu ActiveWater Plus. Ovládanie je jednoduché za pomoci otočného voliča. Nechýba ani prehľadný displej, kde môžete vďaka dotykovým tlačidlám nastavovať otáčky i teplotu. Takisto môžete aktivovať prídavné funkcie, ako odložený štart alebo Reload, kedy môžete pridať oblečenie do práčky aj počas pracieho cyklu.

S funkciou SpeedPerfect môžete skrátiť čas pracieho cyklu. Výrobca garantuje doživotnú záruku na systém AquaStop po celú dobu životnosti práčky. Tichý EcoSilence Drive motor je vskutku spoľahlivý a záruka 10 rokov na motor je jasným dôkazom. Produkovať dokáže pri odstreďovaní až 1 600 ot./min. Nechýba ani detská poistka. Spotrebitelia vysoko pozitívne hodnotia odstreďovanie bielizne, ktorá nie je pokrčená a zároveň je veľmi dobre vysušená. Dotykové ovládanie je miestami až trocha príliš citlivé, ide však skôr o zvyk. Pre zvýšenie výkonu prania je možné aktivovať systém Intensive Plus.

Tichá prevádzka
Skvelé odstreďovanie
Kvalita spracovania

Vyššia obstarávacia cena

Typ: spredu plnená práčka ● Energetická trieda: C ● Trieda účinnosti odstreďovania: A ● Max. kapacita naplnenia: 9 kg ● Max. počet otáčok: 1 600 ot./min. ● Počet programov: 14 ● Hlučnosť odstreďovania: 71 dB ● Parná funkcia: nie ● Odložený štart: áno ● Smart technológie: nie ● Rozmery: 59,8 cm x 84,8 cm x 59 cm (ŠxVxH)

Cenový trhák

Bosch WAN24062BY

Kapacita 7 kg, 1 200 ot./min., 14 programov, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda D.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ak hľadáte kvalitnú práčku do vašej kúpeľne, model Bosch WAN24062BY bude správnou voľbou a navyše za rozumnú cenu. Kapacita pracieho bubna je 7 kg, čo je v tejto kategórii priemerný objem. Konkurenčná práčka Bosch WAX32M40BY má objem náplne 9 kg, ale je aj násobne drahšia. Tradične sa automatická práčka prezentuje tichým chodom vďaka motoru EcoSilence Drive. Motor je bezuhlíkový, vďaka čomu je dlhšia aj jeho životnosť. Práčka patrí do energetickej triedy D. Nízka spotreba je aj zásluhou technológie ActiveWater, kedy práčka presne vyhodnotí na základe množstva náplne a typu bielizne, koľko vody a aký program zvoliť.

Okrem programovej výbavy sa nám pozdávali aj prídavné funkcie. Reload technológia umožňuje pridať kúsky bielizne aj počas aktívneho pracieho cyklu, ten sa len pozastaví a nemusíte ho púšťať znova. SpeedPerfect umožňuje skrátiť prací cyklus. Využiť túto funkciu len pri niektorých pracích programoch. Z programovej ponuky sa spotrebiteľom páči aj program AlergiePlus, ktorý oblečenie zanechá hebké a zároveň ho zbaví všetkých alergénov.

Ovládanie práčky je intuitívne. Všetko podstatné zobrazuje jednoduchý LED displej. Na ňom môžete voliť aj teplotu alebo nastaviť odložený štart. Ak chcete maximalizovať tichý prejav práčky, aktivovať môžete aj nočný režim prania. Bosch z hľadiska kvality spracovania nesklame. Materiály sú kvalitné. Prístup k filtru je jednoduchý a dávkovač pracieho prostriedku či aviváže sú takisto kvalitne spracované.

Veľmi tichá práčka
Možnosť skrátenia programov
Pomer cena/kvalita

Slabšie podsvietený displej

Typ: spredu plnená práčka ● Energetická trieda: D ● Trieda účinnosti odstreďovania: B ● Max. kapacita naplnenia: 7 kg ● Max. počet otáčok: 1 200 ot./min. ● Počet programov: 14 ● Hlučnosť odstreďovania: 74 dB ● Parná funkcia: nie ● Odložený štart: áno ● Smart technológie: nie ● Rozmery: 59,8 cm x 84,8 cm x 55 cm (ŠxVxH)

Náš TIP

Bosch WUU28T60BY

Kapacita 8 kg, 1 400 ot./min., 14 programov, špeciálne štruktúrovanie bubna VarioDrum, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Patent elektromotora EcoSilence Drive je zárukou maximálne tichého chodu práčky, čo si všimlo aj množstvo spotrebiteľov. Práčka neprenáša ani žiadne vibrácie, využíva AntiVibration systém. Pri praní produkuje hluk 52 dB a pri odstreďovaní len o 20 dB viac. So spotrebou je na tom veľmi solídne vďaka technológii ActiveWater. Tento systém deteguje množstvo náplne v pracom bubne a automaticky určí, aký program, čas a aké množstvo vody sú pre prací cyklus optimálne. Práčka Bosch patrí do energetickej triedy C.

Kapacita pracieho bubna je až 63 litrov, čo je zhruba 8 kg bielizne. Dvere plniaceho otvoru sa neotvárajú o presne 180 °, čo niekomu nemusí úplne vyhovovať. Z programovej výbavy, celkovo 14 pracích programov, vyzdvihujeme program AlergiePlus, ktorý je určený pre ľudí s citlivou pokožkou. Okrem toho je tu ECO program či program na čistenie bubna. Rovnako ako práčky Bosch WAN24062BY Bosch WAX32M40BY, aj tento model disponuje funkciou SpeedPerfect – prací cyklus môžete v niektorých prípadoch skrátiť až o 65 %.

Medzi prídavnými funkciami je aj odložený štart a funkcie Reload. Oblečenie môžete pridať aj počas prania. LED displej má trocha zastaralé červené podsvietenie a okolo ovládača sú programy v angličtine. Dodávané sú však české štítky, ktorým môžete textové časti prelepiť. Pod displejom tiež môžete ovládať aj teplotu a aktivovať prídavné funkcie. Tento model má takisto špeciálne štruktúrovanie bubna VarioDrum.

Doba trvania programov – možnosť skrátenia
Tiché pranie i odstreďovanie
Detekcia náplne ActiveWater

Popis programov v angličtine

Typ: spredu plnená práčka ● Energetická trieda: C ● Trieda účinnosti odstreďovania: B ● Max. kapacita naplnenia: 8 kg ● Max. počet otáčok: 1 400 ot./min. ● Počet programov: 14 ● Hlučnosť odstreďovania: 72 dB ● Parná funkcia: nie ● Odložený štart: áno ● Smart technológie: nie ● Rozmery: 59,8 cm x 84,5 cm x 59 cm (ŠxVxH)

Dobré recenzie

Bosch WAU24T60BY

Kapacita 9 kg, 1 200 ot./min., 15 programov, špeciálne upravený bubon VarioDrum, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Spoľahlivosť práčok Bosch je preukázaná aj odbornými testami. Tento model je v našom teste, pretože patrí medzi práčky s množstvom pozitívnych referencií. Práčka má štandardné rozmery a pojme až 9 kg bielizne. Rovnaké množstvo oblečenia pojme aj práčka Bosch WAX32M40BY. Z hľadiska efektivity prania dostala práčka hodnotenie A a pri odstreďovaní odborné testy dali práčke známku B.

ActiveWater Plus systém nielen deteguje objem náplne a zvolí optimálny program, takisto šetrí veľké množstvo vody, čo dokazuje aj vážená spotreba 44 litrov vody na cyklus. Radí sa do energetickej triedy C. K dispozícii je bohatá programová výbava. Medzi programami je aj samočistiaci program, program pre alergikov AlergiePlus. Samostatný program máte k dispozícii taktiež pre košele, športové oblečenie alebo hodváb. Priamo môžete navoliť aj rýchly program (15 až 30 minút). S funkciou SpeedPerfect je možné čas pracieho cyklu ešte skrátiť.

Nemecká kvalita sa ukrýva i v útrobách práčky. Bubon má špeciálnu úpravu VarioDrum, ktorý sa stará o jemné zaobchádzanie s krehkou bielizňou. Práčku takmer vôbec nie je počuť, invertorový motor EcoSilence Drive patrí medzi spoľahlivé a trvácne súčiastky. Záruka na motor je 10 rokov. Práčka nie je hlučná ani pri odstreďovaní. Model Bosch WAU24T60BY ponúka za dobrú cenu primeranú kvalitu.

Program pre alergikov
Nízka hlučnosť
SpeedPerfect – skrátenie pracieho programu

Menší uhol otvárania dvierok
Bez funkcie pary

Typ: spredu plnená práčka ● Energetická trieda: C ● Trieda účinnosti odstreďovania: B ● Max. kapacita naplnenia: 9 kg ● Max. počet otáčok: 1 200 ot./min. ● Počet programov: 15 ● Hlučnosť odstreďovania: 72 dB ● Parná funkcia: nie ● Odložený štart: áno ● Smart technológie: nie ● Rozmery: 59,8 cm x 84,8 cm x 63,2 cm (ŠxVxH)

Bosch WAN24291BY

Kapacita 8 kg, 1 200 ot./min., 15 programov, trieda účinnosti odstreďovania B, energetická trieda C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Na základe našich kritérií sa do porovnávacieho testu dostala aj práčka Bosch WAN24291BY, ktorá má kapacitu bubna 8 kg a patrí do energetickej triedy C. Ide teda o objemný a úsporný model. Spotrebiteľov poteší aj veľmi tichým chodom, ako pri praní, tak i pri odstreďovaní. Výhodou je aj technológia množstevnej automatiky ActiveWater. Práčka tak automaticky deteguje objem náplne a prispôsobuje objem vody a čas pracieho cyklu. Parametrami so môže porovnávať so spredu plnenou práčkou Bosch WUU28T60BY.

Okrem automatickej detekcie náplne práčka využíva aj ďalšie inovatívne technológie. Medzi nimi sú prídavné funkcie ako SpeedPerfect alebo Reload. Môžete tak urýchliť prací program alebo pridať bielizeň aj počas prania. K funkciám radíme aj možnosť odloženého štartu. Medzi programami je aj samostatné odstreďovanie, nechýba bavlna, rýchly program alebo špeciálny program na košele či športové oblečenie. Dodávaná je aj hadica AquaStop.

Niektorí spotrebitelia si sťažujú na horšie čistenie vodného filtra. Chod práčky je veľmi tichý. Tradične sa o tom v prípade práčky Bosch stará invertorový motor EcoSilence Drive. Ovládanie uľahčuje LED displej, ktorý zobrazuje teplotu, zostatkový čas i počet otáčok. Názvy sú v angličtine, no dodávané sú české nalepovacie štítky, ktoré môžete podľa návodu nalepiť. Na základe recenzií spotrebiteľov musíme vyzdvihnúť aj kvalitu spracovania.

Dobré odstreďovanie
Možnosť zastaviť prací program
Detekcia náplne

Horšie čistenie filtra
Nápisy v angličtine

Typ: spredu plnená práčka ● Energetická trieda: C ● Trieda účinnosti odstreďovania: B ● Max. kapacita naplnenia: 8 kg ● Max. počet otáčok: 1 200 ot./min. ● Počet programov: 15 ● Hlučnosť odstreďovania: 76 dB ● Parná funkcia: nie ● Odložený štart: áno ● Smart technológie: nie ● Rozmery: 59,8 cm x 84,8 cm x 55 cm (ŠxVxH)

Ďalšie zaujímavé produkty

Etablovaných značiek, ktoré vyrábajú kvalitné spotrebiče do domácnosti, je na našom trhu pomerne dosť a práčky Bosch k týmto produktom určite patria. Hoci ide o drahšie práčky, nesporným faktom je ich kvalita a spoľahlivosť. Portfólio výrobcu je veľmi rozsiahle a ani my nedokážeme spracovať recenzie všetkých modelov spredu plnených práčok. Preto sme na základe hodnotených parametrov a odbornej metodiky vybrali aj alternatívne práčky Bosch, ktoré sa do nášho komplexného porovnávacieho testu dostali vďaka svojim kvalitám.

Úsporná automatická práčka Bosch WAJ24062BY zaujme kvalitným spracovaním a veľmi priaznivou obstarávacou cenou. V prípade Bosch ide o lacnú práčku, ktorej však nič nechýba. Využíva technológiu ActiveWater systém, umožňuje tiež skrátiť prací cyklus vďaka funkcii SpeedPerfect. Pridať môžete bielizeň aj počas aktívneho pracieho programu – funkcia Reload. Kapacita pracieho bubna je 7 kg a práčka patrí do energetickej triedy D.

Ide o drahší model výrobcu. Spredu plnená práčka Bosch WAU28PH0BY patrí do šiestej generácie práčok. Spotrebitelia si pochvaľujú tichý chod práčky a možnosť využitia inteligentných Smart technológií – Home Connect. Kapacita práčky je 9 kg. Vybavená je aj automatickým dávkovaním pracieho prostriedku i-DOS. Samozrejmosťou je odložený štart alebo technológia SpeedPerfect. Nechýba ani množstevná automatika ActiveWater.

Ak hľadáte väčšiu práčku s objemnejším pracím bubnom, tento model – Bosch WAU28R60BY pojme až 9 kg bielizne. Vybavený je systémom AntiStain, čo je technológia, ktorá sa postará o efektívne odstraňovanie odolných škvŕn. Automaticky volí prací program a takisto dokáže odvážiť objem náplne. Súčasťou výbavy je aj funkcia Reload a SpeedPerfect. Práčka patrí do energetickej triedy C.

K alternatívnym modelom radíme aj prémiovú práčku Bosch WAV28EH0BY. Tá síce môže odradiť vysokou cenovkou, no ponúkne okrem inteligentnej technológie Home Connect (prepojenie so smartfónom) aj ďalšie praktické technológie a funkcie. O najúčinnejšie pranie sa stará 4D Wash System, ktorý maximalizuje využite pracieho prostriedku. Odolné škvrny má na starosti AntiStain Plus technológia. Práčka si sama zvolí automatické programy. Pridať možno bielizeň aj počas prania.

So štedrou kapacitou pracieho bubna sa do nášho výberu dostala práčka Bosch WAX32KH2BY. Základ tvorí 15 pracích programov. Práčka patrí do energetickej triedy C a prezentuje sa maximálne tichým chodom. Vďaka technológii Home Connect môžete využívať Smart funkcie z aplikácie. Vo výbave je množstevná automatika ActiveWater, funkcie Reload alebo odložený štart. Skrátiť môžete aj prací cyklus s funkciou SpeedPerfect. Automaticky si práčka nadávkuje aj prací prostriedok – systém i-DOS.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Vyššia cena je dôvodom, prečo práčky Bosch nepatria medzi najpredávanejšie, no zároveň sú na našom trhu znakom vysokej kvality. Drahšie modely sú pre vskutku náročných spotrebiteľov, no v cenovej kategórii od 400 do 600 eur nájdete najpredávanejšie modely. Najdôležitejším faktom je vysoká účinnosť prania, kvalita spracovania a kvalitný servis. Máme pre vás praktickú tabuľku, ktorá sa odvíja od predajnosti na našom trhu. Ak teda chcete siahnuť po najpredávanejších práčkach Bosch, určite si pozorne prečítajte recenzie ostatných spotrebiteľov.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch WAU24T60BYZobraziť produkt
Bosch WAN24062BYZobraziť produkt
Bosch WAU28R60BYZobraziť produkt
Bosch WAN28162BYZobraziť produkt
Bosch WAU28T90BYZobraziť produkt

Bližšie informácie o tom, ako si vybrať spredu plnenú práčku, nájdete v samostatnom teste s návodom.

Otázky a odpovede – FAQ

Nemecký výrobca práčok Bosch sa na trhu prezentuje vysokou kvalitou. Máte skúsenosti s práčkami Bosch? Zaujímajú vás informácie o niektorom z modelov? Dajte nám vedieť a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a názory. Pomôcť tak môžete aj ostatným spotrebiteľom. Vaše príspevky a otázky pravidelne kontrolujeme a vždy čo najskôr odpovedáme na vaše otázky.

Hlučné práčky sú už dnes skôr minulosťou. Renomovaní výrobcovia využívajú tiché invertorové motory, ktoré vydržia veľa a produkujú veľmi nízku hladinu hluku. Ak sa však práčka predsa len javí hlučnejšia, problém môže byť uvoľnený prací bubon, závažie alebo vydraté ložisko. Prípadne môže byť uvoľnené opláštenie práčky.

Dôležité je dodržiavať správne dávkovanie, ktoré avizuje výrobca na obale pracieho prostriedku. To platí aj pre aviváž. Viac pracieho prostriedku vôbec neznamená, že oblečenie bude vypraté lepšie. Vyššia dávka naopak môže mať negatívny vplyv na farby oblečenia. Zároveň sa nemusí všetko prací prostriedok rozpustiť a tvoria sa usadeniny. Tie následne môžu mať za následok zápach v práčke. Zásadou tak je brať ohľad na mieru znečistenia bielizne, dávkovanie pri každom pracom prostriedku nie je rovnaké. Preháňať to netreba ani s avivážou.

Záleží od toho, akú vodu na pranie používate. Ak voda nie je chemicky ošetrovaná (studňová) a má tvrdý charakter, zmäkčovač vody je priam nutnosťou. Záleží však aj od hodnôt, ktoré preukáže len odborný rozbor vody. Niekedy postačí zvýšiť dávku pracieho prostriedku, ktorý má vplyv na tvrdosť vody a usádzanie vodného kameňa. Testy preukázali, že gélové pracie prostriedky eliminujú riziko usádzania vodného kameňa vo vyššej miere. Najčastejšie sa vodný kameň usádza na ohrievacej špirále. Výrobcovia práčok odporúčajú používať zmäkčovadlo vody pri každom praní.

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Patrícia
11.09.2021 10:54

Mám spredu plnenú práčku Bosch WUU28T60BY, ktorá mi vyhovuje, no zatiaľ ju mám len zopár týždňov, preto ju neviem komplexne zhodnotiť. Kvôli priestorom v kúpeľni som potrebovala práčku s maximálnou výškou 85 centimetrov, čo táto práčka o chlp splnila. :-) Práčku poháňa motor EcoSilence Drive a môžem potvrdiť, že chod je naozaj veľmi tichý tak, ako to uvádza výrobca v popise. Najväčší hluk je pri nápušťaní vody, ale inak ide tichúčko. Bubon je pre našu rodinku dostatočne veľký, zmestí sa sem 8 kilogramov bielizne. Mám jeden taký postreh, s ktorým sa chcem podeliť, pri veľmi krátkom programe a nízkych teplotách je oveľa vhodnejšie použiť prací gél namiesto prášku. Prášok sa totižto nestihne rozpustiť. K dispozícii je množstvo programov, ovládanie je jednoduché a nechýba tu ani program AlergiaPlus, ktorý je špeciálne vyvinutý pre potreby alergikov alebo pre osoby s citlivou pokožkou. Samozrejmosťou sú štandardné programy, ktoré vedia pokryť všetky bežné tkaniny a druhy látok. S touto práčkou som spokojná a verím v jej dlhú životnosť.

Odpovedať