Kombinované sporáky

Najlepšie kombinované sporáky – plynový sporák s elektrickou rúrou

Kombinované sporáky ulahodia všetkým milovníkom kuchynských spotrebičov s nízkymi prevádzkovými nákladmi, vysokou efektivitou a pokrokovými funkciami. Hľadáte rady a tipy, ktoré by vám uľahčili výber tohto nenahraditeľného pomocníka? Náš test kombinovaných sporákov, v ktorom sme pre vás zrecenzovali nielen jeho víťaza, cenovo dostupný model Amica SPFS 28TLDZP X, ale i niekoľko ďalších zaujímavých kúskov, je v tom prípade určený práve pre vás. Nezabudli sme ani na podrobný návod na výber, prehľad cien a overených výrobcov tých najlepších kombinovaných sporákov.

Publikované: 18.08.2021
Aktualizované: 23.04.2024

Aký kombinovaný sporák kúpiť?

Recenzie kombinovaných sporákov v našom teste zahŕňajú podrobný popis všetkých technických parametrov, funkcií a programov daných modelov. Ak uprednostňujete rýchle rozhodovanie založené na základných vlastnostiach spotrebiča, máme pre vás krátke zhrnutie toho najdôležitejšieho o kvalitných a šikovných produktoch, ktoré sme „ocenili“ špeciálnymi štítkami.

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPFS 28TLDZP X 5* Zobraziť produkt
Beko FSM52020DW 5* Zobraziť produkt
Beko FSM52321DXDS 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Amica SPFS 28TLDZP X

Amica SPFS 28TLDZP X

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 65 l, energetická trieda A, ventilátor + kruhové ohrevné teleso.

Zobraziť viac info

Kombinovaný sporák Amica má k dispozícii plynovú varnú dosku s klasickou zostavou štyroch varných zón a elektrickú rúru s objemom 65 litrov a ventilátorovou tepelnou úpravou, vďaka ktorej je možné ušetriť elektrickú energiu. Ovládanie je riešené tradičným spôsobom na báze otočných tlačidiel, ktoré zapaľujú horáky, no tiež nastavujú funkciu a teplotu v rúre. V rámci príslušenstva spotrebiteľ v cene tovaru získava jeden chrómový rošt a dva plechy, ktoré je možné uskladniť v rozsiahlom úložnom priestore nachádzajúcom sa v spodnej časti kombinovaného sporáku.

Cenový trhák
Beko FSM 52020 DW

Beko FSM 52020 DW

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 55 l, energetická trieda A, ventilátor a kruhové ohrevné teleso.

Zobraziť viac info

Voľne stojaci kombinovaný sporák Beko ponúka v rámci príkonu 2 000 wattov varnú dosku so štyrmi horákmi a teplovzdušnú rúru s objemom 55 litrov, ktorá je vyhrievaná vykurovacím telesom kruhového tvaru, ale aj ventilátorom. K dispozícii je hneď niekoľko funkcií rúry, ako napr. rozmrazovanie, grilovací program, ale tiež statické pečenie či horný a spodný ohrev. Všetky tieto funkcie spolu s reguláciou teploty rúry a zapaľovaním horákov sú nastaviteľné pomocou tradičných otočných tlačidiel, ktoré zabezpečujú jednoduché ovládanie spotrebiča.

Náš TIP
Whirlpool WS5G8CHX/E

Whirlpool WS5G8CHX/E

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 57 l, energetická trieda A, hydrolytický samočistiaci systém, ventilátor, gril

Zobraziť viac info

V danej triede patrí Whirlpool kombinovaný sporák cenovkou k drahším, no zaujme už moderným dizajnom. Má síce menší objem rúry, no ponúkne veľmi rýchly ohrev a elektrické zapaľovanie horákov. K dispozícii je aj režim odmrazovania, grilu alebo špeciálny režim na prípravu pizze. Výhodou je aj inovatívny hydrolytický samočistiaci systém.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kombinované sporáky v sebe spájajú plynovú varnú dosku a elektrickú rúru. Pri hodnotení vybraných modelov sme sa zameriavali na oba spotrebiče, o niečo väčšiu pozornosť sme však venovali rúre. Dôvodom je fakt, že plynové varné dosky sú až na pár výnimiek na nerozoznanie, či už siahnete po vyslovene lacnom alebo drahšom kombinovanom sporáku. Gro nášho recenzovania tvorilo práve hodnotenie a porovnávanie jednotlivých technických parametrov, funkcií a programov, na jeho začiatku sme si preto vytvorili „návod“, ktorý nám pomohol pri udeľovaní jednotlivých štítkov.

Pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou
Funkcie a programy rúry
Bezpečnostné prvky
Energetická náročnosť
Výkon a priemer horákov
Dodávané príslušenstvo

Hodnotenie a porovnávanie pomeru medzi cenou a kvalitou, funkcií, počtu a typu programov, celkového prevedenia kombinovaného sporáka a ďalších technických parametrov boli iba časťou nášho recenzovania vybraných modelov. Aby sme vám priniesli čo najobjektívnejší pohľad, zamerali sme sa aj na spotrebiteľské recenzie kombinovaných sporákov. Do úvahy sme brali najmä tie na overených stránkach, ako Heureka.sk, Mall.sk, Hej.sk, Alza.sk, Datart.sk či Tpd.sk. Naše konečné verdikty sme porovnávali aj s tými na iných nezávislých online portáloch. V neposlednom rade sme vyberali produkty z ponuky spoľahlivých výrobcov. Do testu sa preto dostali spotrebiče od AEG, Electrolux, Mora, Amica a Gorenje.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kombinovaných sporákov

Kombinované sporáky patria k úsporným a efektívnym kuchynským spotrebičom. Samozrejme, aby to tak bolo aj v skutočnosti, je potrebné vyberať pozorne a s rozumom. Podstatnú časť práce sme urobili za vás práve v našich recenziách kombinovaných sporákov, ktoré sú výsledkom desiatok hodín zodpovedného hodnotenia a porovnávania všetkých dôležitých parametrov, vlastností aj reálnych spotrebiteľských skúseností.

Víťaz testu

Amica SPFS 28TLDZP X

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 65 l, energetická trieda A, ventilátor + kruhové ohrevné teleso.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Voľne stojaci kombinovaný sporák Amica disponuje plynovou varnou doskou so štyrmi horákmi troch rozličných veľkostí. Kombinované sporáky totiž zväčša obsahujú jeden veľký horák, dve stredne veľké varné zóny a jednu malú na varenie a zohrievanie pokrmov náchylnejších na spálenie za použitia väčšieho ohňa. Inak to nie je ani v tomto prípade. Z hľadiska materiálov bol pri zostavení spotrebiča použitý najmä nerez.

Kombinovaný sporák Amica je jednoducho ovládateľný, a to prostredníctvom šiestich otočných tlačidiel. Kým štyri z nich sú určené na zapaľovanie jednotlivých horákov, ďalšie dve prislúchajú k nastaveniu klasickej rúry s objemom 65 litrov. Jedno z tlačidiel reguluje teplotu vo vnútri rúry, ktorá v priebehu štyroch minút dokáže dosiahnuť teplotu 150 stupňov Celzia, pričom druhé tlačidlo slúži na zvolenie požadovanej funkcie rúry. Spotrebiteľ má v rámci rúry k dispozícii deväť funkcií, ku ktorým patrí napr. horný či spodný ohrev, ventilátor, grilovací režim, ale i rozmrazovanie a statické pečenie. Rúra je tiež vybavená minútkou, ktorá sa vizuálne zobrazuje na displeji, pričom vypršanie nastaveného času je taktiež signalizované zvukom.

Aj napriek tomu, že rúra nedisponuje samočistiacou funkciou, udržiavanie čistoty vo vnútri rúry je jednoduché vďaka použitým materiálom. Veľkou výhodou tohto spotrebiča z dielne značky Amica je výsuvný odkladací priestor nachádzajúci sa v spodnej časti kombinovaného sporáka. Určený je na uskladnenie príslušenstva, ako sú panvice, hrnce, plechy či pekáče. V rámci bezpečnosti je sporák vybavený čiernym lakovaným príklopom na ochranu varnej dosky, ale tiež poistkou plynu či tlmeným zavieraním dvierok rúry s cieľom minimálneho až nulového poškodenia v prípade hrubšieho zaobchádzania s nimi.

Vďaka ovládaniu prostredníctvom otočných tlačidiel je možné konštatovať, že ide o zariadenie vhodné aj do domácností seniorov, ktorí sú zvyknutí skôr na takýto typ ovládania. Spotrebiteľov určite poteší veľká kapacita a rozmery rúry, ktoré sú vhodné pre dvoj- až štvorčlennú domácnosť, alebo trojité sklo, ktoré udržuje teplotu vo vnútri rúry stabilnú. Výhodou je úložný priestor v spodnej časti kombinovaného sporáka, kde je možné uskladniť príslušenstvo, ako napr. dva plechy a chrómový rošt, ktoré spotrebiteľ získava v cene tovaru. Spotrebič z dielne Amica prichádza aj s nevýhodami v podobe nepraktického umiestnenia najväčšieho horáka v prednej časti varnej dosky a veľmi slabého tónu minútky.

Pozitíva

Pomer ceny a výkonu
Veľa funkcií
Intuitívne ovládanie

Negatíva

Tichý tón minútky
Veľký horák v prednej časti varnej dosky

Typ: voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem rúry: 65 l ● Systém tepelnej úpravy rúry: ventilátor ● Energetická trieda: A ● Príkon: 2 900 W ● Spotreba elektriny: 0,99/0,87 kWh ● Napätie: 230 V ● Rozmery: 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť: 31,9 kg

Cenový trhák

Beko FSM 52020 DW

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 55 l, energetická trieda A, ventilátor a kruhové ohrevné teleso.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kombinovaný sporák Beko obsahuje isté črty tradičných bielych kombinovaných spotrebičov, ktoré kuchyne zvykli zdobiť v minulom desaťročí. V súčasnosti sú síce preferované skôr modernejšie kúsky elegantne tmavého prevedenia, avšak klasika pretrváva, a to najmä vďaka jednoduchému ovládaniu a množstvu základných funkcií, s ktorými si vystačí mnoho dnešných domácností. Kombinovaný sporák klasicky disponuje plynovou varnou doskou a elektrickou rúrou, ktorá je v tomto prípade vybavená tepelnou úpravou v podobe kruhového vykurovacieho telesa a ventilátora.

Plynová varná doska je zostavená zo štyroch horákov troch rozličných veľkostí, čím je umožnená rôzna intenzita varenia. Integrované zapaľovanie je elektrické. O bezpečnosť tejto časti sporáka sa stará poistka plynu. Teplovzdušná rúra s objemom 55 litrov je vybavená siedmimi programami na pečenie, pričom medzi ne patrí grilovací program, horný a spodný ohrev, statické pečenie, rozmrazovanie a pod. Vďaka prítomnému ventilátoru je možné pri rozbiehaní prevádzky rúry ušetriť elektrickú energiu, avšak treba si uvedomiť, že táto teplotná jednotka neprispieva k lepšiemu prepečeniu pokrmu.

Ovládanie varnej dosky i rúry funguje na zaužívanom princípe v podobe otočných tlačidiel, ktoré jednak spúšťajú zapaľovanie a nastavujú intenzitu ohňa horákov, jednak si plnia úlohu pri výbere programu na pečenie v rúre a prispôsobovaní teploty v nej. Displej na tomto spotrebiči rozhodne nehľadajte. Ide totižto o jednoduchý sporák disponujúci základnou výbavou. Čo však v súvislosti s kombinovaným sporákom Beko môže pri výbere toho správneho spotrebiča zavážiť, je dvojité sklo dvierok na rúre a príslušenstvo vo forme plechu a roštu, ktoré získavate v cene tovaru.

Z hľadiska výkonu ide o dostačujúci spotrebič, ktorý v rámci cenovej hladiny patrí k tzv. zlatej strednej ceste v kategórii kombinovaných sporákov. Okrem toho, že teplovzdušná rúra dobre pečie treba spomenúť aj isté nevýhody. V rámci bezpečnosti je negatívnym znamením fakt, že sa celý spotrebič za prevádzky rúry veľmi nahrieva. Rošt, ktorý je k dispozícii v cene tovaru, tiež nie je najkvalitnejší, keďže dochádza k vzniku škrabancov po vnútorných bokoch rúry. Ventilátor nie je najtichší, pričom praktické nožičky kombinovaného sporáka môžu potenciálne prispievať k poškodeniu podlahy poškriabaním. Počet funkcií a výkon sa síce rovná cene produktu, no kvalitatívne od tohto spotrebiča netreba čakať nejaké zázraky.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Dobre pečie

Negatíva

Celý sporák sa nahrieva pri zapnutej rúre
Nepraktický rošt
Hlučný ventilátor

Typ: voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem rúry: 55 l ● Systém tepelnej úpravy rúry: kruhové vykurovacie teleso + ventilátor ● Energetická trieda: A ● Príkon: 2 000 W ● Spotreba elektriny: 0,88/0,83 kWh ● Napätie: 220-240 V ● Rozmery: 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť: 40,8 kg

Náš TIP

Whirlpool WS5G8CHX/E

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 57 l, energetická trieda A, hydrolytický samočistiaci systém, ventilátor, gril

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kombinované sporáky majú svoje nesporné výhody. Jednou z nich je, že kombinujú využitie elektrickej energie a plynu. Plynový sporák má integrované elektrické zapaľovanie, čo používanie určite uľahčuje. Výkon štyroch horákov môžete ľahko ovládať otočnými regulátormi. Rátajte s tým, že Whirlpool má šírku 50 cm, preto priestoru na varnej doske nie je úplne na rozdávanie. Väčšinou však tento rozmer bohato postačuje.

Horná varná doska je dodávaná so skleneným poklopom, ktorým môžete horáky prekryť, ak sporák aktuálne nepoužívate. Zamedzíte tak zbytočnému znečisteniu varných zón. Whirlpool sa pýši špeciálnou technológiou horákov, ktoré dokážu o 20 % efektívnejšie odovzdávať teplo. Každý horák má vlastný bezpečnostný ventil StopGas. Liatinová mriežka je dvojdielna a pomerne masívna. Hrnce a panvice tak majú veľmi dobrú stabilitu. Sporák je vo farbe Inoxlook, ktorá pôsobí veľmi luxusne a kombinovaný sporák tak zapadne do konceptu každej modernej kuchyne.

Kvôli menšej šírke kombinovaného sporáka sa zmenšil objem rúry, a to na 57 litrov. Oproti 60 cm, tak máte o takmer o 15 litrov menej. Taký prípad je aj sporák Beko FSM 62330 DXT s objemom 72 litrov. Elektrická rúra ponúka širokú programovú ponuku. Okrem bežného režimu pečenia môžete využiť aj funkciu ventilátora, program gratinovania, rozmrazovania, rýchly predohrev alebo režim na pizzu. Pečenie je podľa skúseností zákazníkov veľmi efektívne výhodou cirkulácie je, že môžete piecť viacero druhov pokrmov súčasne bez toho, aby došlo k pachovej extrakcii zvyšných pokrmov.

Na prednej strane sporáka nájdete veľký LED displej. Nataviť si môžete aj časovač. Čistenie problémom určite nebude, keďže pravidelne môžete rúru zbaviť mastnoty a nečistôt vďaka samočistiacemu režimu (hydrolytické čistenie). Bez potreby čistiacich prostriedkov sa horúca para postará o to, že rúra bude maximálne čistá. Praktické je čistenie sklenených dvierok, pretože sklo je vyberateľné a možno ho vybrať a umyť v umývačke riadu.

V tomto segmente spotrebitelia často hľadajú lacné riešenia. Kombinovaný sporák Whirlpool WS5G8CHX/E lacný nie je, no napriek tomu patrí k modelom, ktoré dokážu aj za vyššiu sumu ponúknuť primeranú kvalitu. Zákazníci sú vďační za veľmi kvalitné spracovanie a materiály. Elektrická rúra má integrovaný ventilátor, na ktorý dáva výrobca samostatnú záruku 5 rokov. Sporák má štyri varné zóny s kvalitnými horákmi a masívnou liatinovou mriežkou. Zapaľovanie je elektrické.

Objem rúry je 57 litrov, čo je menej než v prípade často lacnejšej konkurencie, no tento nedostatok výrazne neprekáža. Veľmi vítané sú programy a režimy pečenia, ktorý má rúra dostatok. Napríklad aj gril, rozmrazovanie, pizza režim alebo režim rýchleho predohrevu. Cirkulácia vzduchu je rovnomerná a aj preto je výsledok pečenia veľmi dobrý. Sporák má prehľadný displej s digitálnym časovačom. Údržba nie je problémom, pretože kombinovaný sporák disponuje samočistiacim hydrolytickým systémom. Celkovo tak sporák nemá žiadne výrazné nedostatky a ak vám nevadí vyššia investícia, zlý krok s určitosťou nespravíte.

Pozitíva

Integrovaný ventilátor – záruka 5 rokov
Samočistiaci systém – hydrolytický
Moderné dizajnové prevedenie

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Objem rúry (menšia šírka)

Typ varnej dosky: plynová ● Typ rúry: elektrická ● Energetická trieda: A ● Spotreba energie na cyklus: 0,99 kWh ● Celkový príkon: 2 700 W ● Počet varných zón: 4 ● Objem rúry: 57 l ● Ventilátor: áno ● Gril: áno ● Hmotnosť: 42 kg ● Šírka: 50 cm ● Hĺbka: 60 cm ● Výška: 85 cm

Beko FSM 62330 DXT

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 72 l, energetická trieda A, ventilátor, gril

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Beko FSM 62330 DWT kombinuje elektrickú rúru a plynovú varnú dosku so štyrmi liatinovými horákmi. Sporák má integrované elektrické zapaľovanie, ktoré uľahčuje ovládanie sporáka. Rúra má dostatočný objem a nechýbajú ani teleskopické výsuvné lišty pre ľahšiu manipuláciu. Vo výbave sú aj funkcie, ako gril alebo rozmrazovanie.

Beko FSM 62330 DWT má šírku 60 cm a varné zóny poskytujú dostatok priestoru aj pre väčšie hrnce. Sporák má k dispozícii 4 horáky. Dve varné zóny vzadu majú príkon 2 000 W. Vpredu sa nachádza malá varná zóna s príkonom 1 000 W a vedľa nej najväčšia s výkonom 2 900 W. Vďaka tomuto rozmiestneniu je na sporáku pri varení vždy dostatok miesta. Hĺbka sporáka je rovnako 60 cm. Na výšku má štandardne 90 cm. V spodnej časti sa nachádza klasická priehradka na plechy.

Plynová varná doska má integrované elektrické zapaľovanie a stlačením gombíka tak oheň horí. Mriežka je liatinová a ak sporák aktuálne nepoužívate, môžete ho zakryť praktickou výklopnou sklenenou platňou. Každá varná zóna má samostatný otočný regulátor intenzity horenia. Sporák má tiež bezpečnostnú poistku (StopGas), ktorá v prípade zhasnutia plynu okamžite zastaví prívod plynu, aby nedochádzalo ani k minimálnemu úniku. Zariadenie patrí do energetickej triedy A.

Elektrická rúra disponuje teplovzdušným ventilátorom. Vďaka tomu rúra s objemom 72 litrov využíva technológiu 3D pečenia, kedy výhrevné telesá v kombinácii s ventilátorom obstarávajú optimálnu cirkuláciu tepla po celom objeme rúry. Vďaka tomu môžete v rúre piecť aj odlišné typy pokrmov. Medzi funkciami nájdete horný či dolný ohrev, ale tiež režim rozmrazovania alebo grilu. Dvierka rúry sú celosklenené, no spotrebitelia avizujú, že sú veľmi horúce a horúci vzduch preniká k ovládacím otočným regulátorom, ktoré sú následne veľmi horúce. Ide tak o malý nedostatok, ktorý môže niekoho zaskočiť. Rúra má aj praktický digitálny časovač s akustickým signálom. O zostávajúcom čase vás informuje na praktickom LED displeji.

Elektrická rúra má tiež režim horný + spodný ohrev a ventilátor. Ideálny režim na pečenie kysnutých koláčov. Rošt má v rúre 5 pozícií. Rúra je dostatočne priestranná. Plusom je aj teleskopické vysúvanie plechu, čo používateľovi uľahčuje manipuláciu s horúcimi plechmi. Zákazníci chvália rýchlosť ohrevu rúry a jej rovnomerné pečenie.

Lacný kombinovaný sporák s elektrickou rúrou a ventilátorom je na našom domácom trhu veľmi obľúbený. Dôkazom toho sú vysoké čísla predajnosti, ktoré tento model má. V našom porovnaní má úspech tiež v pomere ceny a kvality. Dôvodom však nie je len samotná cena. Spotrebiteľovi tento sporák ponúkne všetko, čo potrebuje. Varná doska má 4 varné zóny a zákazníkov veľmi teší usporiadanie horákov. Vďaka tomu je rozmiestnenie hrncov veľmi praktické. Zapaľovanie je elektrické a na zápalky alebo zapaľovač myslieť nemusíte.

Teplovzdušná elektrická rúra má dostatočný objem a taktiež má teleskopické vysúvanie plechov. Drobným nedostatkom je veľmi horúce inak trojdielne termosklo, ktoré prepúšťa pomerne veľa tepla, a to rovno smerom k otočným regulátorom. Rúra má aj režim grilu a taktiež režim rozmrazovania. Spotrebiteľom sa páči aj moderný dizajn.

Pozitíva

Moderný vzhľad
Veľká varná doska
Gril a ventilátor

Negatíva

Odvod horúceho vzduchu z rúry

Typ varnej dosky: plynová ● Typ rúry: elektrická ● Energetická trieda: A ● Spotreba energie na cyklus: 0,91 kWh ● Celkový príkon: 2 400 W ● Počet varných zón: 4 ● Objem rúry: 72 l ● Ventilátor: áno ● Gril: áno ● Hmotnosť: 57,7 kg ● Šírka: 60 cm ● Hĺbka: 60 cm ● Výška: 90 cm

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak ste nenašli to pravé orechové, máme pre vás ešte niekoľko krátkych tipov na zaujímavé kombinované sporáky, ktoré na nás urobili dobrý dojem. Niektoré z nich vynikajú netradičnými funkciami, iné nízkou obstarávacou cenou či nadštandardným objemom, všetky z nich však patria ku kvalitným a spoľahlivým.  

Mora K 5250 AW patrí k najlacnejším kombinovaným sporákom, na ktoré sme natrafili. Zároveň na ňom nájdete integrované zapaľovanie horákov, plynové poistky aj funkciu Eco Clean na samočistenie rúry s objemom 62 l, ktorá je vybavená ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesom a disponuje 8 programami. K mínusom patrí absencia digitálneho časovača a trochu vyššia spotreba elektriny, až 1 kWh pri klasickom režime pečenia.

Kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DXT je už o niečo drahším modelom s nízkou spotrebou elektrinyRúra má objem 72 l, je vybavená ventilátorom aj kruhovým telesom a disponuje zaujímavými programami, ako je rozmrazovanie či funkcia SteamShine na samočistenie. Na kombinovanom sporáku Beko, ktorý je dodávaný s 1 roštom a 2 plechmi, nájdete plynové poistky aj integrované zapaľovanie.

Indesit IS5G8MHA/E patrí medzi retro kombinované sporáky za trochu vyššiu obstarávaciu cenu. Jeho funkčná stránka za tou estetickou nijako nezaostáva. Je vybavený 57 l rúrou s 10 režimami, samočistiacim systémom Steam & Clean a analógovým časovačom. Nájdete na ňom praktický úložný priestor, integrované automatické zapaľovanie horákov aj poistku plynuKombinovaný sporák Indesit patrí do energetickej triedy A.

Kombinovaný sporák Amica SPA 111 MZB sa ovláda pomocou otočných gombíkov, disponuje rýchlym ohrevom, otočným ražňom, teleskopickými výsuvmi, funkciou rozmrazovania a dvierkami so špeciálnym tlmením pri ich zatváraní. Sporák Amica spadá do energetickej triedy A, jeho spotreba elektriny pri pečení predstavuje 0,99 alebo 0,78 kWh a je vybavený 65 l rúrou. Z hľadiska ceny ide o zlatú strednú cestu.

Mora K 2244 AW je ďalší kombinovaný sporák z cenovej kategórie do 300 eur, ktorý zaujme funkciami, výkonom aj kvalitou. Nachádza sa na ňom integrované zapaľovanie horákov, plynová poistka, 74 l rúra ventilátorom a ohrevným telesom, systémom na samočistenie a 3 programami, a smaltovaná dvojdielna mriežka StabilPlus. Tento sporák patrí do energetickej triedy A a je dodávaný s 1 roštom a plechom na pečenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zaujíma vás, ktoré modely patria aktuálne k spotrebiteľsky najatraktívnejším? V tom prípade neprehliadnite nasledujúcu tabuľku najpredávanejších kombinovaných sporákov na Heureka.sk. Tabuľku priebežne upravujeme na základe najnovších dát, preto sa z nej dozviete len tie najaktuálnejšie informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Beko FSM 52020 DW 5* Zobraziť produkt
Mora K 2244 AW 5* Zobraziť produkt
Mora K 7265 AW6 5* Zobraziť produkt
Mora P 2252 AS 5* Zobraziť produkt
Beko FSM52321DXDS 5* Zobraziť produkt

Kombinované sporáky v sebe spájajú všetky výhody rýchleho a efektívneho ohrevu plynovej varnej dosky a elektrickej rúry s pokrokovými funkciami a nízkou spotrebou energií. Zlatou strednou cestou sú aj z hľadiska ceny. V našom návode sa vám pokúsime poradiť, či je pre vás táto alternatíva vhodná, a ak áno, tak ako vybrať tú najlepšiu pre vás. Pozrieme sa na všetky dôležité parametre, ako je umiestnenie kombinovaného sporáka, jeho energetickú náročnosť, funkcie či praktické vlastnosti.

Ako vybrať kombinovaný sporák

 • Voľne stojaci alebo vstavaný kombinovaný sporák?
 • Energetická náročnosť
 • Elektrická rúra: áno či nie?
 • Vnútorné rozmery, objem a tvar rúry
 • Tepelná úprava rúry
 • Funkcie a vlastnosti rúry
 • Programy rúry
 • Údržba: kombinovaný sporák so samočistením či bez neho?
 • Plynová varná doska: áno či nie?
 • Typ, prevedenie a funkcie varnej dosky
 • Počet, priemer a výkon horákov
 • Dodávané príslušenstvo
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Voľne stojaci alebo vstavaný kombinovaný sporák?

Je pre vás lepší voľne stojaci alebo vstavaný kombinovaný sporák? Toto je otázka, ktorú by ste si mali zodpovedať hneď na začiatku vášho nákupu. K hlavnými výhodám voľne stojacich modelov (ktorým sa budeme v návode venovať prednostne) patrí nižšia obstarávacia cena, možnosť ich premiestňovania a taktiež to, že nemusia byť zabudované do nábytkuNevýhodou je fakt, že ide o 1 spotrebič, ktorý v sebe spája rúru a varnú dosku. Preto ho nemôžete inštalovať oddelene, navyše, v prípade poruchy jedného či druhého spotrebiča musíte vymeniť celý sporák.

Vstavané kombinované sporáky je nevyhnutné zabudovať do nábytku. Preto sú vhodnou voľbou pre tých z vás, ktorí svoju kuchyňu ešte len navrhujú. Výhodou je, že ide o 2 samostatné spotrebiče, elektrickú rúru a plynovú varnú dosku, ktoré môžete umiestniť oddelene. Plusom je taktiež skutočnosť, že v prípade poruchy nie je nutné vymeniť obidva, ale iba 1 spotrebič. K nevýhodám patrí vyššia obstarávacia cena a náročnejšia montáž.

S umiestnením kombinovaného sporáka súvisia aj jeho rozmery. 99 % modelov s klasickou varnou doskou, ktorú tvoria 4 varné zóny, má 50 až 60 cm hĺbku i šírku. Výška sa za každých okolností pohybuje okolo 80 – 85 cm. Ak vám tieto štandardné rozmery nevyhovujú, odporúčame vám hľadať medzi sporákmi na mieru.

Energetická náročnosť

Informácie o energetickej náročnosti daného spotrebiča nájdete na energetickom štítkuVäčšina z nich súvisí s rúrou, pričom je jedno, či ide o plynový, elektrický alebo kombinovaný sporák. V prípade kombinovaných modelov, ktoré sú vybavené aj ventilátorom alebo kruhovým ohrevným telesom, nájdete v pravom dolnom rohu energetického štítka 2 údaje o spotrebe elektriny na cyklus pečenia. Ak sa na ňom nachádza iba 1 údaj, ide o rúru bez ventilátora aj kruhového ohrevného telesa.

Veľký kombinovaný sporák do domácnosti

 • Spotreba na cyklus pri bežnom teplotnom programe (bez ventilátora/kruhového ohrevného telesa) – Spravidla je vyššia. Za prijateľnú spotrebu pri sporákoch z energetickej triedy A je možné považovať cca 0,80 – 0,86 kWh/cyklus. Pozor, objemnejšia rúra môže „žrať“ i podstatne viac elektriny.
 • Spotreba na cyklus pri programe s použitím ventilátora/kruhového ohrevného telesa – Pri dostatočne energeticky úsporných modeloch sa pohybuje okolo 0,70 – 0,75 kWh/cyklus.

Spotreba varnej dosky nie je na štítku uvádzaná nikdy. Dôvodom je predpoklad, že dosku nebudete využívať nepretržite počas niekoľkých hodín. Aby ste si teda urobili čo najlepšiu predstavu o reálnej energetickej náročnosti daného sporákaneprehliadnite informáciu o energetickej triede, do ktorej patrí.

 • Kombinované sporáky môžu spadať do energetickej triedy A+++ až D.
 • Trieda A+++ je najúspornejšia, trieda D energeticky najnáročnejšia.
 • 99 % novších kombinovaných sporákov spadá do triedy A, prípadne do lepších, úspornejších tried A+, A++ alebo A+++.

Elektrická rúra: áno či nie?

Najprv by ste si mali premyslieť, či je pre vás vôbec elektrická rúra vhodnou voľbou. Aj dnes totiž existuje veľké množstvo zástancov plynových modelov. Ak zistíte, že vám vyhovujú ich vlastnosti, nehľadajte medzi kombinovanými, ale plynovými sporákmi.

K výhodám plynových rúr patrí väčší objem, vyššia max. teplota (spravidla cca 300 °C) a nízka spotreba. Nevýhodami sú menej presná regulácia teplotyminimum pokročilých funkcií, ako je časovač alebo špeciálne programy na sušenie či zaváranie, vyššia min. teplota, ktorú je možné nastaviť až od 100 °C, a fakt, že tieto spotrebiče väčšinou disponujú len spodným ohrevom.

Elektrické rúry, v závislosti od ceny, majú spodný aj horný ohrev, môžu byť vybavené množstvom zaujímavých programov, majú presnú reguláciu teploty, digitálny časovač a minimálnu teplotu na nich môžete nastaviť už od cca 50 °C. K mínusom tejto alternatívy patrí vyššia spotreba elektriny a menší objem, v porovnaní s plynovými rúrami z rovnakej cenovej kategórie, a nižšia max. teplota (do 250 – 275 °C).

Vnútorné rozmery, objem a tvar rúry

Elektrické rúry na kombinovaných sporákoch majú tradične 60 l objem, čo je postačujúce pre klasické 4-členné rodiny. Samozrejme, existujú aj menšie, cca 50, alebo väčšie, cca 70 l alternatívy. Ak pečiete v menšom množstve, neodporúčame vám siahnuť po zbytočne veľkej rúre. Jej vnútorný objem totiž súvisí aj so spotrebou: väčšia rúra = vyššia spotreba elektriny.

Rozmery kombinovaného sporáka

Ďalším dôležitým parametrom sú vnútorné rozmery rúry, ktoré rozhodujú o tom, aký veľký plech do nej môžete vložiť. Pri niektorých spotrebičoch nájdete aj informáciu o max. veľkosti plechu, ktorá je udávaná v centimetroch štvorcových. Do menších rúr s objemom približne 60 l sa spravidla zmestia plechy s plochou okolo 1 100 cm2, do tých s objemom 70 l a viac pokojne i plechy s plochou väčšou ako 1 300 cm2.

Nemenej podstatným je údaj o tvare rúry. Najčastejšie sa stretnete s hranatými modelmi, v súčasnosti sú však dostupné i tie oválne. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma alternatívami je spôsob distribúcie a cirkulácie horúceho vzduchu. Oválne rúry napodobujú pečenie v klasických peciach na drevo, preto sú považované za efektívnejšie.

Tepelná úprava rúry

Na najlacnejších kombinovaných sporákoch sa väčšinou nachádzajú rúry bez ventilátora či kruhového ohrevného telesa, čo znamená, že v nich nie je možné využívať teplovzdušné pečenie. Rúry s možnosťou teplovzdušného pečenia sa ďalej delia na tie s ventilátorom, kruhovým ohrevným telesom alebo kombináciou týchto 2 technologických riešení.

 • Kombinovaný sporák s teplovzdušnou rúrou s ventilátorom: Ventilátor je akási klasika. Slúži na to, aby v rúre rozháňal teplý vzduch. Pozor, nie je určený na jeho ohrievanie. Práve preto ide o menej efektívny spôsob teplovzdušného pečenia. Navyše, ak chcete dosiahnuť dokonalé výsledky, nemali by ste používať viac ako 1 plech, presnejšie, piecť na viac ako jednom poschodí. Výhodou kombinovaných sporákov s ventilátorom je najmä nižšia obstarávacia cena.
 • Kombinovaný sporák s teplovzdušnou rúrou s kruhovým ohrevným telesom: Kruhové ohrevné teleso, ktorým sú vybavené drahšie sporáky, do rúry vháňa už vopred ohriaty vzduch, vďaka tomu dochádza k jeho lepšej cirkulácii a distribúcii do celého priestoru. Preto môžete piecť naraz na viacerých poschodiach. Výhodou je taktiež menšie miešanie pachov.
 • Kombinovaný sporák s teplovzdušnou rúrou s ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesom: Kombinované sporáky s elektrickou rúrou, ktorá je vybavená ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesom, sú nepochybne najefektívnejšou alternatívou. Tento typ tepelnej úpravy nájdete najmä na drahších modeloch, výnimočne však i na tých za cenu do 300 eur. Výhodou je viacero programov a taktiež skutočnosť, že môžete využívať teplovzdušné pečenie aj bez použitia ventilátora.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou doskou a elektrickou rúrou

Rúra s osvetlením, časovačom i LED displejom

Ako sme naznačili vyššie, elektrické rúry môžu disponovať radom zaujímavých funkcií a programov. Niektoré z nich patria k úplnému základu, iné nie sú nevyhnutné, no veľmi nápomocné a praktické.

 • Osvetlenie: Malo by sa nachádzať na úplne každej rúre. Všimnite si možnosť jeho vypnutia/zapnutia. Na niektorých modeloch svetlo v rúre svieti non-stop počas celého pečenia, na niektorých ho môžete vypnúť.
 • Časovač: Dnes by ste ho mali nájsť na každom kombinovanom sporáku, výnimkou sú iba tie najlacnejšie kúsky. Na výber máte 2 verzie časovača, a to taký, ktorý vás na uplynutie nastaveného času iba upozorní zvukovou kontrolkou, alebo taký, ktorý rúru automaticky vypne.
 • Ovládanie a displej: Na každom kombinovanom sporáku nájdete mechanické gombíky. Novšie modely zvyknú byť vybavené aj LED displejom, dokonca niekoľkými dotykovými tlačidlami. Displej považujeme za celkom dôležitý prvok. To, či siahnete po čisto mechanickom alebo mechanicko-digitálnom ovládaní, je len na vašom vkuse.
 • Výsuvy: Na výber máte klasické a teleskopické výsuvy. 2. alternatíva je o niečo lepšia. Vytiahnutie plechu totiž zvládnete jednou rukou a bez jeho pridržiavania, čo je bezpečnejšie aj pohodlnejšie.
 • Dvierka: Všimnite si počet vrstiev skla, z ktorých sú dvierka vyrobené. Za postačujúce minimum považujeme 2, úplným ideálom sú 3 vrstvy. Viacvrstvové dvierka ostávajú počas pečenia chladné. Zároveň majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré znižujú prevádzkové náklady na chod spotrebiča.
 • Detská poistka: Slúži na zablokovanie mechanických gombíkov, dotykových tlačidiel a ďalších ovládacích prvkov. Ak natrafíte na model s detskou poistkou, neprehliadnite informáciu, či sa nachádza len na varnej doske, len na rúre alebo na oboch častiach sporáka.

Sušenie, rozmrazovanie aj ohrev tanierov

V prvom rade s zamerajte na údaj, koľkými programami disponuje daná elektrická rúra. Pri najlacnejších kombinovaných sporákoch bez ventilátora či kruhového ohrevného telesa natrafíte na max. 4 základné programy. Väčšinou ide o horný a dolný ohrev, gril a rôzne kombinácie týchto programov. Na tých drahších sa ich môže nachádzať 10 a viac. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niektoré špeciálne programy, bez ktorých určite prežijete, prípravu jedla však dokážu podstatne zjednodušiť či ozvláštniť.

 • Rozmrazovanie: Slúži na šetrné rozmrazovanie potravín.
 • Ohrev tanierov: Ide o ďalší „jemný“ program, na ktorom môžete ohriať taniere, ale i šálky alebo rozmrazovať jedlo.
 • Kombinovaný sporák s parným pečením: Veľmi populárna a moderná alternatíva na zdravšie pečenie, ktorú nájdete len na drahších kombinovaných sporákoch. V praxi je pri príprave jedla do rúry vháňané malé množstvo pary.
 • Sušenie: Ak si vyberiete kombinovaný sporák s programom na sušenie ovocia, zeleniny, húb či byliniek, nebudete musieť investovať do samostatnej sušičky. Všimnite si teplotný rozsah, v ktorom môžete tento program regulovať. Najlepšie je, ak je možné najnižšiu teplotu nastaviť na šetrných 40 °C, pri ktorých si sušené potraviny zachovávajú väčšinu prospešných látok. Max. teplota sa zvykne pohybovať okolo 100 °C.

Programy elektrickej rúry

Údržba: kombinovaný sporák so samočistením či bez neho? 

Rúru môžete umývať klasicky, „ručne-stručne“, alebo siahnuť po kombinovanom sporáku so samočistením. Na trhu sú dostupné rôzne samočistiace funkcie, pri ktorých sú využívané rozdielne technológie. Ak sa rozhodnete pre kúpu sporáka bez systému samočistenia, odporúčame vám hľadať aspoň taký s ľahko udržiavateľnými stenami rúry. Jedným zo „šikovných“ materiálov je napr. smalt.

 • Čistenie parou: Najčastejšie natrafíte na funkciu AquaClean alebo Eco Clean. V oboch prípadoch ide o samočistenie pomocou pary. Do rúry vložíte plech či inú tepelne odolnú nádobku, nalejete do nej vodu, väčšinou 500 ml, zapnete funkciu samočistenia a po jej skončení nečistoty poutierate handričkou.
 • Čistenie katalýzou: Pri tejto technológii, ktorá je využívaná výnimočne, musia byť steny rúry vyrobené zo špeciálneho materiálu. Po spustení samočistenia sa nahrejú na vysokú teplotu. Spálené nečistoty stačí taktiež jednoducho poutierať. Nevýhodou je kratšia životnosť tohto špeciálneho materiálu.
 • Čistenia pyrolýzou: Je považované za najefektívnejšie. Rúra sa pri čistení nahreje na viac ako 500 °C, takže dôjde k spáleniu, doslova, všetkého. Na odstránenie nečistôt použijete opäť handričku či hubku.

Plynová varná doska: áno či nie?

Rovnako ako pri rúre je potrebné zvážiť nevýhody a výhody plynových varných dosiek. V porovnaní s tými elektrickými sú účinnejšie a výkonnejšie. Výnimkou je rovnako výkonná až výkonnejšia indukcia. K plusom patrí aj nízka spotreba, jednoduchšia údržba a menšia náchylnosť na mechanické poškodenie. Negatíva plynových varných dosiek zahŕňajú menej presnú reguláciu teplotybezpečnostné riziko a nemožnosť využívať zvyškové teplo, čo je aj výhodou, keďže nedochádza k zbytočným tepelným stratám.

Typ, prevedenie a funkcie varnej dosky

Pri klasických varných doskách, ktoré tvoria plynové horáky, sa zamerajte na výrobný materiál. K bežne využívaným patria rôzne kovové zliatiny. Za najodolnejšiu a najtrvácnejšiu je považovaná liatina. Neoddeliteľnou súčasťou horákov sú rošty či mriežky. Všimnite si ich prevedenie, stabilitu a použité materiály.

 • Stabil Plus rošty sú akýmsi nepísaným štandardom. Na spodnej strane majú silikónové pásiky, ktoré zabraňujú ich samovoľnému pohybu po varnej doske.
 • Najlepším materiálom je aj v tomto prípade liatina. „Obyčajný“ kov má kratšiu životnosť a môže podľahnúť korózii.
 • Na výber máte 1-, 2- alebo 4-dielne rošty. 1-dielne rošty sú náročnejšie na údržbu, no majú najlepšiu stabilitu. 2-dielna alternatíva je kompromisom. 4-dielne rošty nevynikajú v stabilite, na druhej strane sa veľmi jednoducho umývajú.
 • Odporúčame vám siahnuť po roštoch umývateľných v umývačke riadu.

Počet horákov kombinovaného sporáka

Nesmierne dôležitou súčasťou varnej dosky je plynová poistka Stop Gas. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý by sa mal v súčasnosti nachádzať na každom kombinovanom či akomkoľvek inom plynovom sporáku. K praktickým a bezpečnostným funkciám patrí aj integrované automatické zapaľovanie horákov, ktoré nemusíte „podpaľovať“ zapaľovačom či zápalkami.

Počet, priemer a výkon horákov

Na klasických kombinovaných sporákoch nájdete varnú dosku so 4 varnými zónami/horákmi. Ak bývate sami či vo dvojici, môžete siahnuť po alternatíve s 2 alebo 3 zónami, ktorá je kompaktnejšia aj úspornejšia. Naopak, pre naozaj veľké rodiny sú vhodné kombinované sporáky s 5 horákmi. Na niektorých modeloch ich nájdete dokonca 6 či 7. Upozorňujeme, že tieto sporáky majú nadštandardné rozmery.

Plynové varné dosky na kombinovaných sporákoch sú najčastejšie vybavené:

 • 1 malým horákom s priemerom okolo 50 mm
 • 2 stredne veľkými horákmi s priemerom od 70 do 90 mm
 • 1 veľkým horákom s priemerom od 100 do 180 mm

S priemerom horákov súvisí aj ich výkon, ktorý je udávaný vo wattoch. V praxi a zjednodušene ide o „veľkosť“ plameňa, ktorý dokážu vyprodukovať. Za prijateľný výkon pri najmenších horákoch je možné považovať cca 1 000 W, pri stredných je to cca 1 900 W a pri najväčších 2 900 až viac ako 3 000 W.

Dodávané príslušenstvo

Najlacnejšie kombinované sporáky sú spravidla dodávané len s 1 roštom. Pokiaľ vnútorné rozmery rúry, takpovediac, sedia s rozmermi vašich starých plechov, nejde o veľký problém. Ak však nie, budete si ich musieť dokúpiť samostatne.

 • Plechy: Súčasťou príslušenstva môžu byť rôzne typy plechov, napr. plytký, hlboký či XXL. Preto si všimnite najmä ich objem a výšku okrajov.
 • Kombinovaný sporák s otočným grilom: Na tento doplnok narazíte skôr zriedka. Otočný gril alebo ražeň slúži prednostne na prípravu mäsa a zabezpečuje jeho rovnomerné prepečenie.
 • Teplotná sonda: Ide o klasickú sondu na zapichnutie do pokrmu, ktorá zobrazuje jeho vnútornú teplotu. Ak je sonda súčasťou kombinovaného sporáka, je s ním prepojená a nameranú tepotu zobrazuje na displeji.

Výkon horákov kombinovaného sporáka

Cena kombinovaných sporákov

Ceny kombinovaných sporákov sa pohybujú v rozmedzí od 150 do viac ako 500 eur. Najlacnejšie sporáky za 150 až 250 eur patria k modelom, na ktorých nájdete len základné funkcie. Mnohé z nich nie sú vybavené ventilátorom ani kruhovým ohrevným telesom, čo znamená, že nejde o kombinované sporáky s teplovzdušnou rúrou. Tieto modely v praxi disponujú iba 2, max. 5 programami pečenia. Funkcia samočistenia rúry je v tejto cenovej kategórii skôr výnimkou. Problémom býva aj horšia kvalita spracovania.

Kombinované sporáky za 250 až 350 eur môžeme označiť za zlatú strednú cestu, ktorá uspokojí všetkých „normálne“ náročných spotrebiteľov. Väčšina z nich je vybavená ventilátorom, kruhovým ohrevným telesom alebo kombináciou týchto 2 technológií. Rúra preto spravidla disponuje 7 až viac ako 11 programami. V drvivej väčšine prípadov sa na nej nachádza aj funkcia samočistenia.

Kombinované sporáky za viac ako 350 eur vynikajú pokročilými funkciami a programami, vyslovene nízkou energetickou náročnosťou (energetická trieda A+, A++ až A+++), vysokou kvalitou spracovania a zaujímavým dizajnom. Z hľadiska funkčnosti väčšinou nie sú výrazne lepšie ako modely z predošlej cenovej kategórie.

Výrobcovia najlepších kombinovaných sporákov

Výber kombinovaného sporáka bude jednoduchší, ak sa rozhodnete siahnuť po kúsku z ponuky overených značiek. V takomto prípade nemusíte riešiť základnú kvalitu ani energetickú náročnosť spotrebiča, ale iba jeho technické parametre, ako je objem a vnútorné rozmery rúry, počet programov či množstvo doplnkových funkcií.

Z produktov, ktoré sú dostupné na našom trhu, vám môžeme odporučiť kombinované sporáky Mora. Ide o jedného z najpopulárnejších českých výrobcov, o kvalite a funkčnosti teda v tomto prípade naozaj nie je nutné polemizovať.

Za výhodnú kúpu môžeme ďalej označiť kombinované sporáky Bosch, Electrolux, Beko, Amica, AEG či Whirlpool. K spotrebiteľský populárnym patria aj kombinované sporáky Indesit, ktoré spadajú do kategórie tých drahších. V ponuke tohto výrobcu nájdete klasické aj dizajnové kúsky, napr. štýlové retro kombinované sporáky.

Otázky a odpovede – FAQ

Do našich návodov sa snažíme zakomponovať všetky dôležité aspekty, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere toho či onoho produktu. V prípade kombinovaných sporákov však existujú desiatky parametrov, individuálnych vlastností či výnimiek, preto nie je možné venovať pozornosť každučkému detailu. Ak sme opomenuli čokoľvek, čo zaujíma práve vás, neváhajte sa nás opýtať v diskusii, ktorú nájdete pod článkom. Na vaše otázky odpovieme v čo najkratšom čase.

Ak hovoríme o klasických kombinovaných sporákoch, tak áno. Tieto modely spravidla tvorí plynová varná doska a elektrická rúra. Pod označením kombinovaný sporák však natrafíte aj na špeciálne spotrebiče, napr. na elektrický sporák skombinovaný s umývačkou riadu.

Samozrejme, nie, jeho použitie je však praktické aj rozumné. Sklenený či plastový poklop plynovej varnej dosky v prvom rade šetrí miesto vo vašej kuchyni. Plochu varnej dosky totiž môžete využiť aj na odkladanie vecí v čase, keď na nej nevaríte. V druhom rade ide o doplnok, ktorý chráni horáky, rošty, a tým predlžuje životnosť celého spotrebiča. Ak teda natrafíte na model s poklopom, ide určite o dobrú voľbu.

Toto je celkom dôležitá otázka. Kombinovaný sporák musí byť umiestnený v blízkosti elektrickej aj plynovej prípojky, na čo by ste mali myslieť už pri jeho kúpe. Alternatívou je použitie propán-butánovej fľaše. V popise či návode kombinovaného sporáka ďalej neprehliadnite údaj o jeho napájaní. Niektoré modely je možné napojiť na 220 V prúd, iné len na trojfázový prúd 380 – 400 V.

AEG CKB56400BX

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 58 l, energetická trieda A, bez funkcie samočistenia, ventilátor + kruhové ohrevné teleso

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kombinovaný sporák AEG CKB56400BX sa až nápadne podobá na model Electrolux EKK54950OX. V porovnaní s ním však vyhráva v oblasti obstarávacej ceny, ktorú v tomto prípade hodnotíme ako naozaj výbornú. Naopak, zaostáva v absencii programu na sušenie zeleniny či ovocia. AEG je vybavený klasickou plynovou varnou doskou so 4 horákmi. Najväčší z nich má priemer 102 mm a výkon 3 000 W, 2 stredné horáky majú 71 mm a výkon 2 000 W a ten najmenší s priemerom 55 mm má výkon 1 030 W. K plusom patrí integrovaný sklenený kryt varnej dosky. Na AEG CKB56400BX nechýba displej, časovač, plynové poistky ani integrované automatické zapaľovanie horákov.

AEG CKB56400BX spadá do energetickej triedy A. V závislosti od zvoleného režimu pečenia na 1 cyklus spotrebuje primeraných 0,84 alebo 0,75 kWh elektriny. Elektrická rúra má trochu menší objem 58 l. V praxi sa do nej zmestí plech s max. plochou 1 120 cm2. Pre lepšiu predstavu, do XXL rúry s objemom 71 l, ktorou disponuje model Gorenje K6351XF, môžete vložiť plech s plochou 1 316 cm².

Aj v prípade kombinovaného sporáka AEG absentuje funkcia samočistenia rúry. Steny sú však vyrobené z čierneho smaltu, ktorý sa udržiava pomerne jednoducho. Rúra je vybavená ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesom, preto sa na nej nachádza veľký počet zaujímavých programov vrátane parného pečenia SteamBake, ktoré využijete aj pri zaváraní.

Na rúre ďalej nájdete program spodného ohrevu, samostatného ventilátora, ventilátora s vrchným ohrevom, grilu s vrchným ohrevom, kruhového telesa s odparovačom a ventilátorom, kruhového telesa s ventilátorom, vrchného so spodným ohrevom, vrchného a spodného ohrevu s ventilátorom, fan + top + bottom pri 100 °C a grill + top + fan. Príslušenstvo hodnotíme pozitívne. Ku kombinovanému sporáku AEG dostanete chrómovaný rošt a 2 smaltované plechy s rozdielnym objemom.

Pozitíva

Veľmi dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Pokročilé funkcie a programy
Nízka energetická náročnosť

Negatíva

Bez funkcie samočistenia
Menší objem rúry

Typ = voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 58 l ● Systém tepelnej úpravy = ventilátor + kruhové ohrevné teleso ● Energetická trieda = A, Príkon = 2 506,8 W ● Spotreba elektriny na cyklus = 0,84/0,75 kWh ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg

Electrolux EKK54950OX

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 58 l, energetická trieda A, ventilátor + kruhové ohrevné teleso, bez funkcie samočistenia

Pozrieť najlepšiu ponuku

Electrolux EKK54950OX s plynovou varnou doskou, ktorú tvoria 4 horáky, a elektrickou rúrou s objemom 58 l je klasický kombinovaný sporák s niekoľkými pokrokovými funkciami a atraktívnou obstarávacou cenou. Varná doska je vybavená bezpečnostnou plynovou poistkou a integrovaným elektrickým zapaľovaním. Bezpečnosti teda nie je čo vytknúť.

Electrolux patrí do energetickej triedy A, čomu zodpovedá aj jeho spotreba elektriny. Na 1 cyklus pri programe bežného pečenia predstavuje 0,84 kWh, pri použití ventilátora je to 0,75 kWh. Na plynovej varnej doske nájdete 4 horáky s rozdielnym priemerom. Pravý predný a zadný horák s výkonom 2 000 W majú 71 mm, ľavý predný 3 000 W horák má 102 mm a najmenší, ľavý zadný horák s výkonom 1 030 W má priemer 55 mm. Súčasťou sporáka je aj integrovaný sklenený kryt na varnú dosku, ktorý pôsobí elegantne a nerušivo. Celkový dizajn sporáka hodnotíme ako jednoduchý a elegantný, v skratke, neohúri ani neurazí.

Elektrická rúra s osvetlením, v ktorej sa nachádza ventilátor aj kruhové ohrevné teleso, nás zaujala rovnomernou distribúciou tepla a množstvom zaujímavých programov. Jej objem 58 l považujeme za trošku menší, čo však nie je prekážkou pre každého. Výraznejším negatívom je, že Electrolux EKK54950OX nepatrí medzi kombinované sporáky so samočistením. Za plus považujeme celkom bohaté príslušenstvo, ktoré zahŕňa chrómovaný rošt a 2 smaltované plechy.

Na rúre je možné nastaviť samostatný spodný ohrev alebo ventilátor, ventilátor s vrchným ohrevom, alebo grilom, Fan + bottom + top na 100 °C, Grill + fan + top, kruhové teleso s odparovačom a ventilátorom, kruhové teleso s ventilátorom, vrchný v kombinácii so spodným ohrevom a vrchný spolu so spodným ohrevom a ventilátorom. K zaujímavým doplnkovým programom patrí varenie v pare, funkcia PlusSteam, ktorá zabezpečuje dokonalé výsledky pri príprave domáceho pečiva, a režim na sušenie ovocia, zeleniny, húb či byliniek, ktorý je možné nastaviť v rozmedzí od šetrných 50 do 100 °C. Rúra je ďalej vybavená elektronickým časovačom, ktorý ju po uplynutí času automaticky vypne.

Pozitíva

Pokročilé funkcie a programy
Rovnomerná cirkulácia horúceho vzduchu
Ventilátor kruhové ohrevné teleso

Negatíva

Trochu vyššia cena
Bez funkcie samočistenia rúry
Menší objem rúry

Typ = voľne stojaci kombinovaný sporák, počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 58 l ● Systém tepelnej úpravy = ventilátor + kruhové ohrevné teleso ● Energetická trieda = A ● Príkon = 2 506,8 W ● Spotreba elektriny = 0,84/0,75 kWh ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85,5 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 43 kg

Lacná kvalita

Amica SHM 5106TA Xx

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 65 l, energetická trieda A, bez funkcie samočistenia, ventilátor

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kombinovaný sporák Amica SHM 5106TA Xx je kúsok za cenu, ktorá je primeraná jeho kvalite, výkonu, funkciám aj programom. Rovnako ako všetky ostatné modely v našom teste kombinovaných sporákov patrí do energetickej triedy A, jeho spotreba elektriny je preto vcelku nízka. Navyše, disponuje digitálnym displejom aj časovačom, čo považujeme za veľký plus.

Na sporáku Amica sa nachádza varná doska so 4 varnými zónami. Tie sú už tradične vybavené plynovou poistkou a integrovaným elektrickým zapaľovaním. Kryt varnej dosky na tomto modeli nehľadajte. Výkon horákov hodnotíme ako menší podpriemer. Najväčší z nich s priemerom 90 mm dosahuje výkon 2 400 W. 2 stredne veľké horáky, ktoré majú priemer 65 mm, majú výkon 1 400 a najmenší horák s priemerom 40 mm iba 650 W.

Rúra má postačujúci objem 65 l. Jej dvierka sú vyrobené z 3-vrstvového skla, čo stojí za ich pomalším nahrievaním počas pečenia. Elektrická rúra, ktorá je vybavená len ventilátorom, disponuje 8 programami. Nachádza sa na nej osvetlenie, vo vnútri nájdete 2 samostatné rošty a v jej spodnej časti praktický výsuvný odkladací priestor. K plusom zaraďujeme vcelku rýchly ohrev, a to aj napriek absencii kruhového výhrevného telesa. Ani v tomto prípade nejde o kombinovaný sporák so samočistením, smaltované steny sa však čistia celkom jednoducho. K väčším sklamaniam patrí fakt, že sporák je dodávaný bez plechov.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Pokročilé funkcie
Dostatok programov

Negatíva

Bez funkcie samočistenia a kruhového ohrevného telesa
Slabší výkon horákov
Dodávaný bez plechov

Typ = voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 65 l ● Systém tepelnej úpravy = ventilátor ● Energetická trieda = A ● Príkon = 2 900 W ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 43 kg

Gorenje K5352XF

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 70 l, energetická trieda A, pyrolitické čistenie, ventilátor + kruhové ohrevné teleso

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak potrebujete do kuchyne kombinovaný sporák s veľkou rúrou, ktorá ponúkne až 11 programov, potom bude model Gorenje jednou z možností. V našom porovnávacom teste je síce medzi drahšími sporákmi, no rozhodne je aj kvalitou na vyššej úrovni. Dokazuje to už samotnou kvalitou spracovania. Na prvý pohľad ide o klasický kombinovaný sporák so štyrmi horákmi a elektrickou rúrou. Plynová varná doska má elektrické zapaľovanie a horáky ChefBurners vám umožnia plynulo regulovať výkon – intenzitu horenia. Ovládacie regulátory sú tradične na čele sporáka. Ak horáky práve nepoužívate, môžete ich prekryť transparentným tvrdeným sklom. Sporáku teda nie je príliš čo vytknúť a túto časť hodnotíme veľmi pozitívne.

Sporák nesklame ani energetickou náročnosťou, patrí totiž do energetickej triedy A. Absolútnu spokojnosť s výsledkom pri varení však ponúkne aj elektrická rúra s viacúrovňovým pečením. Mimochodom, jej ohrev je veľmi rýchly a na 200 °C sa dostanete v priemere za 8 minút. Kapacita rúry na pečenie je až 70 litrov, čo je oproti množstvu konkurencie výhodou. O produkciu tepla sa stará dvojité výhrevné teleso PerfectGrill. Rúra ponúka ž 11 funkcií vrátane rozmrazovania alebo podľa nás veľmi praktickej funkcie samočistenia AquaClean (pyrolitické čistenie). Niekomu možno bude pri vyššej cene chýbať parná funkcia. Ide o teplovzdušnú rúru, čoho dôkazom je technológia MultiAir pre optimálnu cirkuláciu vzduchu počas pečenia. Ventilátor je umiestnený v zadnej stene.

Vďaka ventilátoru môžete v rúre piecť aj dva koláče naraz. Funkcia grilu poteší takisto, rovnako ako praktické ovládanie cez IconLed displej s dotykovými tlačidlami. Povrch rúry je ošetrený trojitou vrstvou náteru SilverMatte. Ten nielenže je veľmi odolný a ľahko sa udržiava, ale takisto plní funkciu tepelnej izolácie. Medzi názormi spotrebiteľov sme našli pripomienky k hmotnosti dvierok rúry, no to len svedčí o ich kvalite. Hoci sú ťažšie, vybavené sú pántami GentleClose, stačí dvere mierne potlačiť smerom hore a ony sa samy zatvoria bez toho, aby ste sa museli obávať buchnutia.

Pozitíva

Rúra skvele pečie – viacúrovňové pečenie
Dizajn a kvalita spracovania
Veľmi rýchly predohrev

Negatíva

Vyššia cena
Bez funkcie pary

Typ: voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem rúry: 70 l ● Systém tepelnej úpravy: ventilátor + kruhové ohrevné teleso ● Energetická trieda: A ● Príkon: 3 300 W ● Spotreba elektriny na cyklus: 0,83 kWh ● Napätie: 220 - 240 V ● Rozmery: 50 x 85 x 60 cm (ŠxVxH) ● Hmotnosť: 49,1 kg

Mora K 152 BW

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 68 l, energetická trieda A, funkcia samočistenia Eco Clean, bez ventilátora a kruhového ohrevného telesa

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Mora K 152 BW je nielen cenovým trhákom. V súčasnosti patrí k najpredávanejším kombinovaným sporákom na trhu. K jeho prednostiam nepatrí len výborný pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom, ale i pokrokové funkcie a nízka energetická náročnosť. SPorák Mora patrí do energetickej triedy A, na 1 cyklus pečenia preto spotrebuje len 0,86 kWh elektriny, čo vzhľadom na 68 l objem rúry hodnotíme ako podpriemer.

Varnú dosku tvoria 4 horáky, na ktorých sa nachádza bezpečnostná poistka plynu Stop Gas v kombinácii s integrovaným automatickým zapaľovaním. Najväčší horák má priemer 99 mm2 stredné 74 mm a najmenší 54 mm. Príslušenstvo pokladáme za primerané. K Mora K 152 BW dostanete rošt a veľký plech s objemom 8 l. Dizajn zodpovedá obstarávacej cene. V preklade, tento model pôsobí dosť obyčajne. Pozitívom je úložný priestor v jeho spodnej časti.

Rúra s nadštandardným, 68 l objemom disponuje vnútorným osvetlením a dvierkami, ktoré sa extrémne nenahrievajú ani počas jej používania. K mínusovým parametrom zaraďujeme absenciu ventilátora aj kruhového ohrevného telesa, čo znamená, že nejde o kombinovaný sporák s teplovzdušnou rúrou. Celkovo na ňom nájdete len 3 základné programy, a to horné, dolné alebo súčasné horné a dolné pečenie. Výnimočnou, najmä vzhľadom na to, že Mora K 152 BW patrí do kategórie lacných kombinovaných sporákov, je funkcia Eco Clean na samočistenie rúry, ktorá sa nachádza aj na podstatne drahšom kúsku Gorenje K6351XF.

Pozitíva

Veľmi dobrý pomer medzi cenou, výkonom a funkciami
Nízka energetická náročnosť
Funkcia samočistenia rúry

Negatíva

Bez časovača
Bez funkcie teplovzdušného pečenia
Málo programov

Typ = voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 68 l ● Systém tepelnej úpravy = bez ventilátora/kruhového ohrevného telesa ● Energetická trieda = A ● Príkon = 2 200 W ● Spotreba elektriny = 0,86 kWh ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg

Gorenje K6351XF

Voľne stojaci kombinovaný sporák, 4 horáky, objem rúry 71 l, energetická trieda A, funkcia samočistenia AquaClean

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak sa považujete za náročného spotrebiteľa, ktorý je za nový kuchynský spotrebič ochotný zaplatiť o niečo vyššiu sumu, kombinovaný sporák Gorenje K6351XF je určený práve pre vás. Ide o poloprofesionálny kúsok s neštandardným oválnym tvarom rúry HomeMade, ktorý napodobuje tradičnú pec na drevo. Rúra má veľký objem 71 l, vďaka čomu v nej môžete používať plechy s plochou do 1 316 cm². Je vybavená 11 programamičiastočne výsuvnými teleskopickými lištamidotykovým ovládaním, dvierkami Compact Door s dvojitým sklom, reflexnou vrstvou a tlmeným zatváraním, časovačomprogramovateľnými hodinami IconLed a stenami z odolného smaltu SilverMatte. K zásadným pozitívam patrí funkcia samočistenia AquaClean.

Vďaka spomínanému HomeMade tvaru rúry v kombinácii s funkciou MultiAir môžete piecť až na 4 plechoch naraz, pričom ostáva zachovaná rovnomerná cirkulácia horúceho vzduchu. Rúra sa na 200 °C zahreje v priebehu necelých 10 min. a spadá do energetickej triedy A, preto má primerane nízku spotrebu. Avšak pozor, v porovnaní so všetkými ostatnými modelmi v našom teste kombinovaných sporákov je jej energetická náročnosť najvyššia, za čím stojí nadštandardný, 71 l objem rúry. Pri cykle klasického alebo teplovzdušného pečenia spotrebuje cca 0,94 a 0,81 kWh elektriny.

Na varnej doske s povrchom BigSurface, na ktorej sa nachádzajú 4 horáky ChefBurners, nájdete odolné liatinové mriežky. Ľavý a pravá zadný horák majú priemer 74 mm a výkon 1 900 W, najväčší horák s priemerom 99 mm dosahuje výkon 3 000 W, a ten najmenší s priemerom 54 mm má 1 000 W výkon. Plynová poistka je už akousi samozrejmosťou. Dodávané príslušenstvo zahŕňa rošt a 2 plechy s rozličným objemom, čo je taktiež nepísaným štandardom.

Pozitíva

Veľký objem a vysoký výkon
netradičný tvar rúry a výborná cirkulácia horúceho vzduchu
Pokročilé funkcie vrátane samočistenia AquaClean

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Vyššia spotreba elektriny (primeraná k objemu rúry)

Typ = voľne stojaci kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 71 l ● Energetická trieda = A ● Príkon = 3 300 W ● Spotreba elektriny = 0,94/0,81 kWh ● Napätie = 220/400 V ● Rozmery = 85 x 60 x 67,6 cm ● Hmotnosť = cca 52 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Mora K 560 AW

od 209,00 €
Rýchle a jednoduché varenia a pečenie. To je hlavné heslo tohto kombinovaného plynového sporáka s multifunkčnou rúrou na pečenie. Pomocou otočných...

Mora K 865 BW

od 277,00 €
Tento kombinovaný sporák si obľúbite predovšetkým vďaka jeho úspornosti a množstvu praktických funkcií. Multifunkčná rúra s jedenástimi programami...

MORA K140AW

od 186,00 €
Praktický kombinovaný sporák ponúka síce len základné funkcie, tie však zahŕňajú všetko, čo v kuchyni na prípravu pokrmov potrebujete. Štyri...

Mora K 868 AW

od 355,00 €
Plynový sporák s kombinovanou rúrou na pečenie vám pomôže s prípravou jedál od A po Z. Zatiaľčo varná doska ponúka rýchle a bezpečné varenie so...

Mora K 662 BW

od 259,00 €
Pokiaľ hľadáte praktický a úsporný sporák s kvalitnou výbavou, vyberte si model Mora K 662. Plynové horáky so zabudovaným zapaľovaním prekrýva...

Mora K 868 AS

od 359,00 €
Plynový sporák s kombinovanou rúrou na pečenie vám pomôže s prípravou jedál od A po Z. Zatiaľčo varná doska ponúka rýchle a bezpečné varenie so...

Mora K 152 BW

od 192,90 €
Kombinovaný sporák so štyrmi plynovými horákmi a rúrou s objemom 68 litrov prekvapí úložným priestorom, kam môžete uložiť príslušenstvo, a...

MORA K 563 BS

od 279,00 €
kombinovaný sporák • plynová varná doska • energetická trieda A • objem rúry 62 l • tlmené zatváranie dvierok • integrované zapaľovanie • dolný...

BEKO FSM 62320 DXS

od 348,99 €
Modernou multifunkčnou rúrou a plynovou varnou doskou je vybavený kombinovaný sporák Beko FSM62320DXS. Plynová doska disponuje 4 horákmi ....

BEKO FSM 62330 DWT

od 331,02 €
voľne stojaci sporák s rúrou • plynový sporák • elektrická rúra • gril • teplovzdušné pečenie • príkon 2 400 W • integrované zapaľovanie •...

MORA K 561 AW

od 258,98 €
 Plynové horáky s poistkami STOP GAS -         multifunkčná rúra - MF8 -         SMALTOVANÁ dvojdielna mriežka STABIL PLUS -...

INDESIT IS5G8MHA/E

od 339,00 €
voľne stojaci kombinovaný sporák • energetická trieda A • 4 plynové horáky • elektronické zapaľovanie • bezpečnostné poistky horákov • objem rúry...

Ďalšie články z kategórie Sporáky

Vaše hodnotenie:
(88.8%)

Komentáre
Kristína F. 23.Aug.2021

Mora je pre mňa synonymom kvality, čo sa týka sporákov, pretože Moru používali moji rodičia a dokonca aj starí rodičia. Hľadala som niečo lacnejšie, no zároveň dizajnovo na úrovni. Napokon som si vybrala model Mora K 152 BW, ktorý spĺňal všetky moje požiadavky. Sporák je kombinovaný a na vrchu sa nachádzajú štyri plynové horáky s elektrickým zapaľovaním. Oceňujem veľkosť rúry, plech, ktorý bol súčasťou dodávky aj celkové kvalitné spracovanie. Sporák je jednoduchý, no zároveň výkonný. Na bežné domáce varenie alebo pečenie úplne postačuje. Zatiaľ všetko funguje spoľahlivo a pečenie v elektrickej rúre je jedna radosť. Elektrické zapaľovanie sa nachádza v otočnom gombíku, čiže manipulácia so sporákom je veľmi jednoduchá. Oceňujem stop gas poistku, ktorá zabraňuje náhodnému zhasnutiu plameňa aj funkciu automatického a ekologického čistenie. Mora je klasika, ktorá nemá v podstate čím sklamať. Odporúčam každému, kto sa obzerá po novom kuchynskom spotrebiči.

Odpovedať

Denisa W. 23.Aug.2021

Som maximálne spokojná s voľne stojacim sporákom Electrolux EKK54950OX PlusSteam, ktorý má zabudovanú aj elektrickú rúru s možnosťou varenia v pare či sušiacou funkciou. Na tomto spotrebiči ma zaujal vzhľad, ktorý mi presne zapadol do kuchyne, dobrá cena aj systém pre rovnomernú cirkuláciu pri pečení a tiež PlusSteam, vďaka ktorému sú pripravené pokrmy chutnejšie. Vďaka rovnomernému prúdeniu vzduchu je pečenie dokonalé a zvyknem pomerne často piecť aj kváskové chlebíky, ktoré chutia celej rodinke. Postrehla som, že pečivo má krajšiu farbu a chrumkavejšiu kôrku aj lahodnejšiu vnútornú textúru. Sporák sa jednoducho a intuitívne ovláda a používam ho každodenne. Na žiadne negatíva som doposiaľ neprišla. Vpredu sa nachádza prehľadný displej a ovládacie kolieska, s ktorými si nastavím všetko potrebné. Všestranné použitie robí z tohto spotrebiča skvelú voľbu do každej domácnosti.

Odpovedať

Zuzka K. 06.Sep.2021

Používam kombinovaný sporák AEG CKB56400BX a zatiaľ som s ním spokojná. Sporák má pekný dizajn, jednoducho sa čistí a oceňujem parnú rúru. Platničky varia veľmi dobre a rovnako to platí o rúre, v ktorej sa mi dobre a pohodlne pečie. Pečenie je rovnomerné. Pokrmy mám hotové raz dva, len škoda, že na platničku sa nezmestí celá panvica s priemerom 28 cm. Dosť nemilo ma prekvapili ovládacie gombíky, ktoré sú dosť teplé, keď sa pečie v rúre. Sporák má mnoho praktických funkcií, napríklad hlasitú minútku, pričom sú k dispozícii tri stupne hlasitosti. Vďaka programu Steam Plus dostalo pečenie nové rozmery. Páči sa mi celkové vyhotovenie sporáka, pretože každý komponent sedí tam, kde má. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý. Aj napriek maličkým výhradám som s týmto sporákom maximálne spokojná a jeho kúpu neľutujem.

Odpovedať

Brigita W. 24.Sep.2021

Iný sporák než Mora som zatiaľ nemala, za roky používania som vystriedala už tri sporáky a momentálne mám Mora K 560 AW. So sporákom ako takým som spokojná, ale mínus dávam za to, že tu chýbajú plechy. Cena bola však výhodná.

Odpovedať

Marta J. 02.Oct.2021

Som spokojná so sporákom Amica, varí sa mi na ňom dobre, ale predsa len je tu jedna maličkosť. V dodávke mi chýbali plechy, hoci v manuále boli napísané, ale nie sú tu. Následne ma zarazilo, že chýbajúce plechy si neviem ani dokúpiť, pretože v takýchto rozmeroch sa nedajú kúpiť!!!

Odpovedať

Nina L. 10.Oct.2021

Po zvážení a porovnaní viacerých produktov som si vybrala Gorenje K6351XF. Voľba na tento spotrebič padla z dôvodu, že príprava dietetickej stravy a pečenie chleba je u nás na každodennom poriadku. So sporákom som veľmi spokojná a zoznamujem sa s novými funkciami, ktoré môj starší sporák nemal.

Odpovedať

Valéria G. 22.Oct.2021

Cenou a funkciami splnil moje očakávania sporák Gorenje K5241WH. Manipulácia je jednoduchá aj pre staršieho človeka. Nie je tu žiaden displej ani iné moderné vychytávky, len klasické mechanické otočné gombíky, ako bolo zvykom kedysi. Pre mňa je v jednoduchosti krása. :-)

Odpovedať

Gabika E. 22.Oct.2021

Nemám čo vytknúť sporáku Mora K 363 BS, bol za výhodnú cenu a má množstvo funkcií. Jednoduché pripojenie do elektriny aj do plynu je výhodou. Dizajn je pekný a nechýba príklop, čo vyzdvihujem, lebo nemá to každý sporák.

Odpovedať

Majka 24.Nov.2021

Vymenili sme starý sporák Gorenje, ktorý sme mali viac než 10 rokov. Vsadili sme opäť na túto značku a na model K5352XF. Spracovanie sporáku je veľmi dobré a má viac moderných funkcií ako jeho predchodca. Napríklad zapaľovanie plynu ovládacím gombíkom plameňa. Za plusy považujem kompaktné rozmery, moderný dizajn a užitočné funkcie, za mínusy zas to, že rúra nemá všetky funkcie, ktoré sú uvádzané v príručke.

Odpovedať

Magda 10.Dec.2021

Máme Mora K 868 AS a vybrali sme si ho kvôli dobrej cene a že bol dodávaný s plechmi na pečenie. Výhodou sporáku je časovač a rôzne funkcie. Páči sa mi, že má dobrý povrch, ktorý sa dá ľahko umývať. Má aj pekný dizajn a prehľadné a jednoduché ovládanie. Výborne sa mi na ňom varí aj pečie, som spokojná.

Odpovedať

Zanka 24.Feb.2022

Jednoduchý sporák pre nenáročných používateľov je INDESIT IS5G8MHA/E. Mám ho cca. rok a vyhovuje mi. Je však pravda, že až tak často nevarím a nepečiem, lebo sa stravujem v práci. Dizajn je pekný a funkcie dostatočné. Páči sa mi mechanické ovládanie aj samočistiaci systém.

Odpovedať

Roman 23.May.2022

Sporák Candy CCGMEE9025PX/E nám prišiel nefunkčný, takže nevieme ho ohodnotiť. Podľa parametrov by mal byť fajn, len máme chybný kus a teraz čakáme na reklamáciu. Ešte dobre, že sme ho kupovali vo výpredaji.

Odpovedať

Jana 13.Jun.2022

Whirlpool WS5G8CHX/E je jednoduchý sporák s rúrou. Mám rada klasiku - plyn, preto mi tento vyhovuje. Sú tu štyri horáky s rôznym výkonom a integrované zapaľovanie priamo v gombíkoch. Ovládanie je jednoduché. Páči sa mi displej na prednej strane, ktorý je prehľadný... Veľkým plusom je sklenený poklop na zakrytie horákov a tiež samočistiaci systém.

Odpovedať