Palacinkovače

Najlepšie palacinkovače 2024 + recenzie

Elektrický palacinkovač môže byť výborným pomocníkom pre všetkých, ktorí si palacinky pripravujú často a vo veľkom množstve. Tento spotrebič ocenia aj milovníci lievancov, omeliet, „tortilových“ jedál a tiež tí, ktorí si zvyknú v pohodlí svojho domova grilovať mäso, ryby či zeleninu. Ak uvažujete nad kúpou takéhoto zariadenia, náš test palacinkovačov je určený práve pre vás. Zrecenzovali sme v ňom niekoľko zaujímavých modelov, vybrali sme pre vás ten najlepší, ktorým sa stal Russell Hobbs 20920-56, a na záver sme si pre vás pripravili praktický návod na výber.

Publikované: 12.08.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký palacinkovač kúpiť?

Na začiatok nášho testu najlepších palacinkovačov sme si pre vás pripravili prehľad niekoľkých modelov, ktoré nás zaujali atraktívnym pomerom medzi obstarávacou cenou a výkonom, zaujímavými funkciami či pozitívnymi spotrebiteľskými hodnoteniami. V nasledujúcej tabuľke nájdete krátky súhrn tých najdôležitejších parametrov. Takže v prípade, že nemáte čas alebo nechcete venovať pozornosť našim podrobným recenziám, táto časť nášho testu je určená práve pre vás.

Názov Hodnotenie Detail
Russell Hobbs 20920-56 5* Zobraziť produkt
Home CM-350 5* Zobraziť produkt
Ariete 202 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Russell Hobbs 20920-56

Russell Hobbs 20920-56

Elektrický palacinkovač, príkon 1 000 W, priemer 30 cm, 5-stupňová regulácia teploty

Zobraziť viac info

Palacinkovač Russell Hobbs 20920-56 je cenovo dostupný model s vysokým výkonom, veľmi presnou reguláciou teploty a nenáročnou obsluhou. Má štandardný priemer platne, nachádzajú sa na ňom všetky dôležité bezpečnostné prvky a o tom, že ide skutočne o dobrú voľbu, nás presvedčili taktiež veľmi pozitívne spotrebiteľské recenzie.

Cenový trhák
Clatronic CM 3372

Clatronic CM 3372

Elektrický palacinkovač, príkon 900 W, priemer 29 cm, plynulá regulácia teploty

Zobraziť viac info

Elektrický palacinkovač Clatronic CM 3372 nás zaujal najmä nízkou obstarávacou cenou. Má priemerný, no vcelku postačujúci výkon, trošku menší priemer platne a disponuje plynulou reguláciou teploty. Ani tento model nemá odnímateľnú platňu, plusom je však kvalitný nepriľnavý povrch, ktorý oceníte pri pečení palaciniek aj následnej údržbe.

Náš TIP
Tristar BP-2637

Tristar BP-2637

Elektrický palacinkovač, príkon 1 000 W, priemer 30 cm, plynulá regulácia teploty

Zobraziť viac info

Palacinkovač Tristar BP-2637 je veľmi zaujímavý model. Už na pohľad pôsobí robustne a dizajnovo. Má vcelku vysoký výkon, klasický priemer platne a plynulú reguláciu teploty. Pozitívne vnímame aj praktické a bezpečnostné prvky, ako sú protišmykové nožičky či úložný priestor na napájací kábel. Plusom je taktiež primeraná obstarávacia cena.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pred nákupom akéhokoľvek domáceho spotrebiča je dobré a praktické, ak si stanovíte pomyselný rebríček najdôležitejších parametrov. Na základe neho si totiž následne porovnáte jednotlivé produkty. Keďže náš test nie je zameraný len na samotné recenzie, ale taktiež na porovnanie vybraných palacinkovačov, takýto rebríček sme si vytvorili aj my. V prípade týchto zariadení sme sa prednostne zameriavali na výkon a možnosti jeho regulácie, bezpečnostné a praktické prvky, náročnosť údržby a tiež dodávané príslušenstvo. Rozhodujúcim faktorom bola, samozrejme, aj obstarávacia cena.

Výkon
Možnosti a presnosť regulácie výkonu
Bezpečnostné prvky
Náročnosť údržby
Multifunkčnosť
Kvalita spracovania
Dodávané príslušenstvo

Dôležitou časťou nášho testovania je výber produktov, ktoré pre vás následne recenzujeme. Pri výbere sa orientujeme najmä podľa užívateľských recenzií, ktoré sú dostupné na portáloch, ako je Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Tpd.sk, Okay.sk, Nay.sk atď. Dôležitými faktormi sú ďalej technické parametre výrobcov, funkčné vlastnosti spotrebičov, obstarávacia cena, výkon a kvalita. Z tohto dôvodu sa zameriavame na kúsky overených značiek. V prípade palacinkovačov sme pre vás vybrali modely od Russell Hobbs, Clatronic, Tristar, Silvercrest, Steba a Domo.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie palacinkovačov

Potom, ako sme vybrali konkrétne palacinkovače od overených výrobcov, ktoré sa tešia obľube u spotrebiteľov, sme sa pustili do ich podrobného recenzovania. Palacinkovače síce nie sú vyslovene komplikované zariadenia, isté rozdiely sa však medzi nimi nájdu. Preto sme sa sústredili aj na detaily, akými sú ovládacie prvky či prevedenie. Recenzie v našom teste sú nezávislé. Nezasahovali do nich výrobcovia ani predajcovia týchto spotrebičov a konečné hodnotenia aj udelené štítky sú výsledkom nášho vlastného testovania, porovnávania, prieskumu trhu a spotrebiteľských skúseností s danými modelmi.

Víťaz testu

Russell Hobbs 20920-56

Elektrický palacinkovač, príkon 1 000 W, priemer 30 cm, 5-stupňová regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Palacinkovač Russell Hobbs 20920-56 nás zaujal atraktívnou obstarávacou cenou, vysokým výkonom, dobrou kvalitou spracovania a pozitívnymi spotrebiteľskými recenziami. Ide o ideálny model do domácnosti, na ktorom si palacinky pripravíte veľmi jednoducho a rýchlo.

Model Fiesta 20920-56 z dielne výrobcu Russell Hobbs má 1 000 W príkon, čo je v kategórii domácich palacinkovačov nadpriemer. Rovnako ako na podstatne drahšom palacinkovači Domo DO9227P sa na ňom nachádza 5 fixne stanovených teplotných stupňov. Teplotu pri pečení teda môžete regulovať veľmi presne a jednoducho. Jednoduchá obsluha je ďalším výrazným pozitívom tohto modelu. Ďalej oceňujeme svetelné kontrolky nahrievania platne aj samotnej prevádzky spotrebiča, bezproblémový chod a vcelku rýchle nahrievanie.

Platňa s priemerom 30 cm má vyvýšené okraje, ktoré zabraňujú nechcenému pretečeniu cesta. Nájdete na nej kvalitný nepriľnavý povrch, ktorý zabezpečuje rovnomerné prepekanie palaciniek a zároveň predchádza ich pripáleniu. Nepriľnavý povrch oceníte taktiež pri údržbe. Platňa síce nie je odnímateľná, po dopečení ju však stačí pretrieť suchou papierovou utierkou. Súčasťou balenia je základné príslušenstvo, konkrétne plastová stierka a drevené roztieradlo v tvare T na cesto. Upozorňujeme, že všetko náradie je vhodné len na ručné umývanie.

Palacinkovač Russell Hobbs 20920-56 je hodnotený veľmi pozitívne. Najčastejšie skloňovaným plusom je nízka obstarávacia cena, spoľahlivý chod a dobrý výkon. K plusom ďalej spotrebitelia zaraďujú kvalitný nepriľnavý povrchnenáročnú obsluhurovnomerné nahrievanie platne a dobrú kvalitu spracovania. Negatívne hodnotenia sme nenašli, niektorí užívatelia by však ocenili 1 teplotný stupeň navyše.

Pozitíva

Výborný pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Nenáročná obsluha a presná regulácia teploty
Príslušenstvo je súčasťou balenia

Negatíva

Žiadne zásadné sme nenašli

Príkon = 1 000 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● Priemer platne = 30 cm

Cenový trhák

Clatronic CM 3372

Elektrický palacinkovač, príkon 900 W, priemer 29 cm, plynulá regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Clatronic CM 3372 je štandardný domáci palacinkovač s trochu nižším príkonom, ktorý je taktiež dostupný za veľmi atraktívnu obstarávaciu cenu. Má plynulo regulovateľnú teplotu, nepriľnavý povrch a jeho súčasťou je aj základné príslušenstvo.

Palacinkovač Clatronic CM 3372 má 900 W výkon, ktorý môžete regulovať pomocou posuvnej páčky na prednej časti zariadenia. Regulácia teploty je iba orientačná, a teda i menej presná, čo nemusí vyhovovať každému. Na druhej strane ovládanie tohto spotrebiča môžeme označiť za vyslovene jednoduché. Pozitívne ďalej vnímame tepelnú izoláciu tých častí palacinkovača, s ktorými počas prípravy palaciniek prichádzate do priameho kontaktu. Ide najmä o predný panel s ovládacími prvkami a praktickými svetlenými kontrolkami nahrievania a prevádzky.

Tento model má trochu neštandardný priemer platne, ktorý predstavuje 29 cm. Povrch je tradične nepriľnavý. Jeho kvalitu hodnotíme ako postačujúcu. Na platni sa rovnako ako v prípade modelu Russell Hobbs 20920-56 nachádza vyvýšený okraj, ktorý zabraňuje pretekaniu cesta. Súčasťou palacinkovača je len základné príslušenstvo, a to drevené roztieradlo v tvare T.

Spotrebiteľské recenzie na Clatronic CM 3372 sú vo viac než 90 % prípadov výhradne pozitívne. Užívatelia si pochvaľujú bezproblémovú prevádzku, rýchlu a jednoduchú prípravu palaciniek, vyvýšený okraj platne, kvalitu nepriľnavej povrchovej vrstvy či prijateľnú obstarávaciu cenu. Negatívne recenzie súvisia najmä s nepresnou reguláciou teploty a menej kvalitným prevedením.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Kvalitný nepriľnavý povrch platne
Jednoduché ovládanie a bezproblémová prevádzka

Negatíva

Nižšia kvalita spracovania
Len orientačná regulácia teploty

Príkon = 900 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● Priemer platne = 29 cm ● Hmotnosť = cca 1 500 g

Náš TIP

Tristar BP-2637

Elektrický palacinkovač, príkon 1 000 W, priemer 30 cm, plynulá regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tristar BP-2637 je ďalší cenovo dostupný model s veľmi zaujímavým dizajnom. Je robustný, má vcelku vysoký výkon a k plusom patrí aj niekoľko praktických a bezpečnostných detailov. Reguláciu výkonu je i v tomto prípade len orientačná, na nastavenie správnej teploty vás však upozorní praktická svetelná kontrolka.

Tristar BP-2637 má 1 000 W výkon, čo je porovnateľné s naším víťazom, palacinkovačom Russell Hobbs 20920-56. Výkon je regulovateľný prostredníctvom otočného kolieska, ktoré je obklopené orientačnou stupnicou MIN. a MAX. Nastavenie teploty je teda skôr orientačné. Na to, že sa platňa nahriala na požadovanú teplotu, vás upozorní svetelná kontrolka.

Na tomto elektrickom palacinkovači sa nachádza viacero praktických detailov, napr. úložný priestor na napájací kábel či protišmykové nožičky na spodnej strane. Upozorňujeme, že kábel má len 80 cm, čo nie je najviac. K bezpečnosti prispieva robustné prevedenie a už spomínané svetelné kontrolky nahrievania platne a prevádzky. Platňa palacinkovača má 30 cm priemer. Nepriľnavý povrch je už akousi samozrejmosťou. Cesto sa na platni nelepí ani nepripeká a údržbu hodnotíme tiež ako nenáročnú. Súčasťou balenia je len základné príslušenstvo, teda drevené roztieradlo v tvare T.

V spotrebiteľských recenziách palacinkovača Tristar BP-2637 sa najčastejšie spomína dobrý pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom a rýchla príprava palaciniek. Model BP-2637 nie je spotrebiteľmi hodnotený príliš často, možno i preto sme na negatívne recenzie nenatrafili vôbec.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Vysoký výkon a rýchle nahrievanie
Protišmykové nožičky a úložný priestor na prívodný kábel

Negatíva

Len orientačné nastavenie teploty

Príkon = 1 000 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● priemer platne = 30 cm ● Dĺžka napájacieho kábla = 80 cm

Pre náročných

Steba CR 36

Elektrický palacinkovač, príkon 1 500 W, priemer 35 cm, plynulá regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Palacinkovač Steba CR 36 môžeme odporučiť tým z vás, ktorí si palacinky pripravujú často a vo väčšom množstve. Ide o ďalší nadpriemerne výkonný aj rozmerný model, ktorý zároveň patrí do vyššej cenovej kategórie.

Steba CR 36 patrí do kategórie drahších palacinkovačov. Priemer platne, ktorá je odnímateľná, predstavuje až 35 cm. Jej povrch je vyrobený z teflónu, ktorý má výborné nepriľnavé vlastnosti. Upozorňujeme, že je náchylnejší na mechanické poškodenie. Preto vám odporúčame, aby ste pri príprave palaciniek používali plastové alebo drevené pomôcky. Niekoľko ich nájdete aj priamo v balení. Celkové rozmery spotrebiča sú 9,5 x 37 x 38,5 cm a hmotnosť dosahuje cca 2,5 kg, čo je akýsi štandard. Palacinkovač má vysoký príkon 1 500 W, čo je pri bežnom domácom používaní viac než dosť.

Regulácia výkonu a teploty je aj v tomto prípade plynulá. Prebieha pomocou otočného kolieska s orientačnou stupnicou. Palacinkovač disponuje svetlenou kontrolkou nahrievania aj prevádzky a jeho spodná časť je vybavená praktickou a bezpečnou protišmykovou úpravou.

Pozitíva

Vysoký výkon
Odnímateľná platňa
Dobrý kvalita spracovania

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Len orientačné nastavenie teploty

Príkon = 1 500 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● Priemer platne = 35 cm ● Rozmery = 9,5 x 37 x 38,5 cm ● Hmotnosť = 2 500 g

Domo DO9227P

Elektrický palacinkovač, príkon 1 500 W, priemer 34 cm, 5-stupňová regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Palacinkovač Domo DO9227P je ďalší drahší a nadpriemerne výkonný model. Zaujalo nás na ňom najmä multifunkčné využitie, nenáročná údržba a vysoká kvalita spracovania. K nevyvrátiteľným plusom patrí taktiež veľmi presná regulácia teploty a pekný dizajn.

Domo DO9227P patrí do podobnej cenovej kategórie ako ďalší drahší palacinkovač Steba CR 36. V porovnaní s ním má multifunkčnejšie využitie, pretože je dodávaný s 2 platňami. Prvá z nich s priemerom 34 cm slúži na prípravu palaciniek. Druhá je určená na pečenie lievancov. Nachádza sa na nej 5 foriem s 11 cm priemerom. Z toho jasne vyplýva, že platne môžete odňať a pohodlne umyť. Kvalitný nepriľnavý povrch je v tejto cenovej kategórii úplnou samozrejmosťou.

Výkon spotrebiča je nadpriemerný. Predstavuje 1 500 W a je regulovateľný presne, pomocou 5 fixných stupňov. Milým detailom je drevená páčka, ktorá slúži ako ovládací prvok a pôsobí veľmi esteticky. Domo DO9227P má protišmykovú úpravu na spodnej časti, čo prispieva k bezpečnému používaniu. Prívodný kábel má len 85 cm. Nie je to najviac, preto budete musieť pouvažovať nad vhodným umiestnením palacinkovača. V balení nájdete klasické príslušenstvo, teda drevené roztieradlo a obracačku.

Palacinkovač od Domo spotrebitelia hodnotia ako skvelý produkt, ktorý spĺňa svoj účel. Našli sme len zopár užívateľských recenzií, no ani jedna z nich nebola negatívna. Percentuálne hodnotenie je 100 %, čo hovorí samo za seba.

Pozitíva

Vysoký výkon s presnou reguláciou
Multifunkčné využitie
Odnímateľné platne

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Príkon = 1 500 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● Priemer platne = 34 cm ● Rozmery spotrebiča = 40,6 x 42,6 x 10,2 cm ● Hmotnosť = 3 200 g ● Dĺžka napájacieho kábla = 85 cm

Lacná kvalita

Silvercrest SCM 1500 E5

Elektrický palacinkovač, príkon 1 500 W, priemer cca 34 cm, plynulá regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Lidl palacinkovač Silvercrest SCM 1500 E5 nás zaujal nízkou obstarávacou cenou, nadpriemerne vysokým výkonom a platňou s veľkým priemerom, ktorú je možné odňať. Na zahodenie nie je ani jeho dizajn a prvky, ktoré zjednodušujú obsluhu a používanie.

Silvercrest SCM 1500 E5 je pozoruhodne výkonný palacinkovač. Má až 1 500 W príkon, ktorý je regulovateľný plynulo prostredníctvom otočného kolieska s orientačnou stupnicou. Nechýba na ňom kontrolka termostatu, ktorá vás upozorní na fakt, že je platňa nahriata na požadovanú teplotu. K pozitívnym parametrom zaraďujeme dobrú stabilitu spotrebiča, protišmykovú úpravu na jeho spodnej časti a integrovaný návin napájacieho kábla, ktorý má až 150 cm.

Asi najzaujímavejšou vlastnosťou tohto modelu je možnosť odňatia platne, čo podstatne zjednodušuje údržbu. Môžete ju dokonca umývať v umývačke riadu, a to spolu s dodávaným roztieradlom a obracačkou na palacinky. Platňa s povrchovou nepriľnavou úpravou ILAG® má nadštandardný priemer 34 cm. V tomto smere je porovnateľný s modelom Domo DO9227P. Rozmery celého spotrebiča predstavujú cca 38 x 37,5 x 9,4 cm a hmotnosť 2,3 kg.

Užívatelia hodnotia Silvercrest SCM 1500 E5 ako praktický palacinkovač, na ktorom si pripravíte veľmi tenké palacinky. V recenziách spomínajú aj nadštandardný priemer platne. Tento parameter nehodnotia pozitívne ani negatívne, keďže ide o vyslovene individuálnu záležitosť.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Odnímateľná platňa vhodná do umývačky riadu
Nadštandardný výkon

Negatíva

Len orientačná regulácia teploty

Príkon = 1 500 W ● Napájanie = 230 V/ 50 Hz ● Priemer platne = cca 34 cm ● Dĺžka napájacieho kábla = 150 cm ● Rozmery = cca 38 x 37,5 x 9,4 cm ● Hmotnosť = cca 2 350 g

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu najlepších palacinkovačov sme zaradili modely z rôznych cenových a výkonostných kategórií. V preklade, snažili sme sa ulahodiť čo najväčšiemu počtu z vás. Pokiaľ ste nenašli kúsok, ktorý zodpovedá vašim predstavám a požiadavkám, neprehliadnite nasledujúce odstavce. Pripravili sme si v nich pre vás niekoľko tipov na ďalšie zaujímavé produkty, ktoré nás zaujali, nízkou cenou, vysokým výkonom či netradičným dizajnom.

Ako prvý sme pre vás vybrali neštandardný model Domo DO8709P, ktorý slúži na prípravu lievancov alebo zeleninových či zemiakových placiek. Na platni nachádza 6 foriem s priemerom 11,5 cm. Spotrebič má obdĺžnikový tvar, 1 000 W príkon, nachádza sa na ňom teplotná ochrana a úložný priestor na napájací kábel. Domo DO 8709P je dostupný za primeranú obstarávaciu cenu a pozitívne vnímame aj jeho elegantný dizajn.

Rohnson R-201 je trošku drahší palacinkovač s 1 000 W výkonom a 30 cm priemerom. Má presnú, 5-stupňovú reguláciu teploty, svetelné indikátory prevádzky, praktické a bezpečné protišmykové nožičky, úložný priestor na napájací kábel a jeho súčasťou je drevené roztieradlo na cesto.

Ariete 202 je palacinkovač s veľmi zaujímavým retro dizajnom. Má plynulú reguláciu teploty, 1 000 W príkon a kvalitný nepriľnavý povrch platne. Palacinkovač disponuje viacerými praktickými prvkami, ako je úložný priestor na napájací kábel či protišmykové nožičky. Súčasťou balenia sú 2 drevené pomôcky na roztieranie cesta a obracanie palaciniek.

Ak hľadáte poloprofesionálny palacinkovač, dávame vám do pozornosti Guzzanti GZ 606. Ide o drahší model s 1 350 W výkonomodnímateľnou platňou s nepriľnavým povrchom, svetlenými indikátormi zapnutia, tepelne izolovanou základňouprotišmykovou úpravou na spodnej strane a veľkým, až 38 cm priemerom. Milou drobnosťou je dodávané príslušenstvo z bukového dreva.

Ako posledný vám do pozornosti dávame elektrický palacinkovač Steba CR 32. Zaujal nás na ňom vysoký výkon 1 200 W, zaujímavé prevedenie a kvalitný nepriľnavý povrch z teflónu. Palacinkovač má plynulú reguláciu teploty, svetelné indikátory napájania a prevádzky a praktickým detailom je taktiež úložný priestor na napájací kábel spodnej časti spotrebiča.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pri výbere produktov do nášho testu sme sa orientovali podľa viacerých faktorov. Zameriavali sme sa na kvalitné a overené značky, dôležitú úlohu zohrali spotrebiteľské hodnotenia a skúsenosti s danými modelmi, funkčné vlastnosti a v neposlednom rade sme prihliadali na obstarávaciu cenu. Ďalšou dôležitou pomôckou pre nás bola miera predajnosti palacinkovačov v súčasnej dobe. Ak si chcete pri výbere touto informáciou pomôcť aj vy, pripravili sme si pre vás priebežne aktualizovanú tabuľku najpredávanejších palacinkovačov na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Teesa TSA3235 5* Zobraziť produkt
Russell Hobbs 20920-56 5* Zobraziť produkt
Rohnson R-201 5* Zobraziť produkt
Severin CM2198 5* Zobraziť produkt
G3 Ferrari Creppe 5* Zobraziť produkt

Výber palacinkovača nie je náročný. Sústreďte sa na výkon, výrobné materiály, najmä povrchovú úpravu platne, celkové prevedenie, obsluhu a spôsob údržby a regulácie teploty. Dôležitá je taktiež kvalita spracovania, ktorá má priamy súvis s obstarávacou cenou a životnosťou spotrebiča. Posledným dôležitým parametrom sú bezpečnostné prvky, ako je napr. ochrana pred prehriatím.

Ako vybrať palacinkovač

 • Hlavné rozdiely medzi elektrickým palacinkovačom a panvicou na palacinky
 • Základné rozdelenie elektrických palacinkovačov
 • Príkon a výkon
 • Platňa palacinkovača
 • Ovládanie, funkcie a bezpečnostné prvky
 • Prevedenie palacinkovača
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Hlavné rozdiely medzi elektrickým palacinkovačom a panvicou na palacinky

Palacinkovač si ľahko pomýlite s elektrickým varičom, teda tzv. jednoplatničkou. Na rozdiel od týchto spotrebičov sú palacinkovače kompaktnejšie. Absentuje na nich elektrická základňa, pretože výhrevné teleso je ukryté priamo v „panvičke“ kruhového tvaru.

Palacinkové cesto nalejete priamo na platňu a počkáte, kým sa cesto prepečie. Hlavnou výhodou týchto zariadení je veľmi jednoduchá a rýchla príprava palaciniek, nevýhodou o niečo náročnejšia údržba, keďže ide o elektrický spotrebič, ktorý nie je možné umývať vo vode, a tiež vyššia obstarávacia cena. Dobrou správou je, že drvivá väčšina palacinkovačov má kvalitný nepriľnavý povrch, ktorý stačí po dopečení palaciniek pretrieť papierovou utierkou.

Profesionálne, multifunkčné a palacinkovače na domáce použitie

Palacinkovače je možné rozdeliť do 3 základných kategórií, a to na modely, ktoré sú vhodné na domáce použitie, tie profesionálne a multifunkčné. Jednotlivé spotrebiče sa od seba líšia najmä výkonom, funkciami a obstarávacou cenou. Pri výbere palacinkovača by ste si preto mali jasne stanoviť, ako často a na čo presne ho chcete využívať.

 • Domáce palacinkovače sú určené na nenáročnú prevádzku. Majú nižší výkon, spravidla do 1 200 W, čo znamená, že príprava palaciniek trvá o niečo dlhšie. Špecifickou vlastnosťou je taktiež veľmi jednoduché ovládanie a absencia doplnkových funkcií. Nachádza na nich len 1 platnička a ich obstarávacia cena sa pohybuje od 20 do 80 eur. Nie sú uspôsobené na dlhé a nepretržité používanie.
 • Profesionálne palacinkovače nájdu využite v reštauráciách či stánkoch s občerstvením. Majú podstatne vyšší výkon, ktorý sa začína na cca 2 000 a končí až na 7 000 W. Príprava palaciniek je veľmi rýchla a precízna. Ovládanie na týchto zariadeniach býva presnejšie, ale i náročnejšie. Výhodou je, že ich môžete používať dlho a bez prestávky. Ich cena sa začína na 200 – 300 eurách.
 • Multifunkčné palacinkovače pozostávajú z viacerých vymeniteľných platní na grilovanie či prípravu lievancov a, samozrejme, na palacinky. Z hľadiska ceny sa nelíšia od samostatných palacinkovačov. Upozorňujeme, že na trhu sú dostupné aj samostatné spotrebiče na prípravu lievancov či zemiakových placiek. Môžu mať hranatý alebo okrúhly tvar a platňu s malými kruhovými formami s priemerom okolo 11 cm. Na týchto modeloch si klasické palacinky nepripravíte.

Domáci palacinkovač

Príkon a výkon

Príkon palacinkovača je priamo úmerný jeho výkonu. Pod pojmom výkon máme na mysli rýchlosť nahrievania platne, a teda i rýchlosť prípravy palaciniek, a taktiež najvyššiu možnú teplotu, ktorú dokáže daný spotrebič dosiahnuť. Tomuto parametru preto venujte dostatok pozornosti. Upozorňujeme, že najvýkonnejší palacinkovač nemusí byť i ten najlepší. Ide o individuálne rozhodnutie.

Modely na domáce použitie majú príkon od cca 900 do 1 200 W. V kategórii profesionálnych palacinkovačov natrafíte aj na kúsky so 7 000 W príkonom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že 900 W je málo. V praxi sa však takýto výkon ukazuje ako úplne postačujúci. Palacinkové cesto je jemné a prepeká sa rýchlo. Jedinou nevýhodou menej výkonných zariadení môže byť iba pomalšie, a teda i dlhšie nahrievanie platne.

Platňa palacinkovača

Platňa palacinkovača je jeho najdôležitejšou časťou. Jej kvalita a prevedenie má priamy dopad na rýchlosť a jednoduchosť prípravy palaciniek, taktiež na ich výslednú kvalitu, údržbu a životnosť celého spotrebiča. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, ktorým by ste pri výbere mali venovať pozornosť.

 • Povrchový materiál: Platňa musí byť za každých okolností nepriľnavá. Na výber máte klasický teflón, prípadne dnes o niečo populárnejší ilaflon, keramiku, napr. materiál ILAG, rôzne hliníkové zliatiny a smalt. Všetky tieto materiály sú vcelku náchylné na mechanické poškodenie, palacinky preto obracajte vždy iba plastovým alebo dreveným kuchynským náradím.
 • Počet platničiek: Klasické palacinkovače slúžia na prípravu jednej palacinky. V preklade, nachádza sa na nich len 1 platňa. Na trhu sú však dostupné aj dvojmodely, ktoré sú pomerne drahé. Ak si však zvyknete palacinky pripravovať často a hlavne vo veľkom množstve, je na mieste nad touto alternatívou popremýšľať.
 • Priemer platne: Štandardný priemer platní na palacinkovačoch predstavuje 20, 30 alebo 40 cm. Výnimočne sa stretnete aj s 29 alebo 38-39 cm priemerom. Či je pre vás lepšia menšia alebo väčšia platňa, závisí len od vašich preferencií.
 • Okraje platne: Môžete si vybrať medzi palacinkovačmi s platňami s nízkymi alebo vysokými okrajmi. Vysoké okraje sú veľmi nápomocné, keďže udržia cesto tam, kde má byť. Pozor, ak siahnete po takomto kúsku, ideálnu hrúbku palacinky musíte odhadnúť sami.
 • Údržba: Najjednoduchšie na údržbu sú tie spotrebiče, z ktorých môžete platňu odňať a následne umyť vo vode, prípadne v umývačke riadu. S touto „funkciou“ sa stretnete skôr zriedka a najmä na drahších modeloch. Ak sa platnička nedá odňať, musíte sa spoľahnúť na kvalitu povrchovej úpravy.

Palacinkovač s 1 platničkou

Ovládanie, funkcie a bezpečnostné prvky

V prvom rade sa zamerajte na spôsob zapínania a vypínania spotrebiča. Na drvivej väčšine z nich nájdete tlačidlo ON/OFF. Avšak pozor, na vyslovene lacných palacinkovačoch môže toto tlačidlo absentovať. Tieto modely sa zapínajú a vypínajú len prostredníctvom zapojenia/vypojenia napájacieho kábla do/zo siete. Nemusí ísť o zásadné negatívum, tlačidlo na vypnutie a zapnutie je však predsa len o niečo pohodlnejšie a praktickejšie. Z bezpečnostných a praktických funkcií sa zamerajte na:

 • ochranu proti prehriatiu a automatické vypnutie pri dlhšej nečinnosti (termostat),
 • indikátor nahrievania platne,
 • indikátory prevádzky,
 • tepelnú ochranu/izoláciu vonkajších častí palacinkovača a základne,
 • dĺžku napájacieho kábla – za postačujúce minimum považujeme 100 – 150 cm.

V neposlednom rade sa zamerajte na možnosti regulácie výkonu/teploty. Na výber máte kúsky s rôznym počtom fixne nastavených teplotných stupňov, najčastejšie s 5, a tie s plynulou reguláciou. Prvá spomínaná možnosť je presnejšia. Plynulá regulácia je vždy tak trochu „od oka“. Rozdielne sú aj samotné ovládacie prvky a prevedenie stupnice. Niektoré modely sú vybavené otočným kolieskom, iné páčkou.

Prevedenie palacinkovača

Palacinkovače sa od seba na prvý pohľad príliš nelíšia. Majú okrúhly tvar, ich základom je platňa, na prednej strane nájdete ovládacie prvky a kontrolky a na spodnej prívodný kábel. Praktickým detailom je úložný priestor na kábel na spodnej časti spotrebiča. Z hľadiska dizajnu sú možnosti výberu pomerne skromné. Palacinkovače sú dostupné v bielej, čiernej alebo striebornej farbe. Rozdielne sú najmä výrobné materiály. Lacnejšie kúsky sú plastové, tie drahšie kovové, ktoré zároveň pokladáme za lepšiu voľbu. Výnimočne natrafíte na rôzne dizajnové kúsky, napr. v retro farebnom prevedení.

Elektrický palacinkovač

Pri výbere sa zamerajte taktiež na hmotnosť a rozmery. Štandardná hmotnosť predstavuje cca 1 – 3 kg. Tento parameter je dôležitý najmä vtedy, ak siahnete po kúsku, ktorý pri príprave palaciniek držíte v ruke ako klasickú palacinkovú panvičku. Rozmery sa pohybujú okolo 30 x 20 alebo 40 x 30 cm, čo je dôležité pri uložení spotrebiča alebo jeho prípadných prenosoch na chalupu či dovolenku.

Lacné palacinkovače na občasné použitie

Palacinkovače na domáce použitie sú dostupné už od necelých 30 eur. Cenu od 30 do 40 eur zároveň považujeme za primeranú, ak chcete tento spotrebič používať priemerne často. V prípade, že si potrpíte na vysokú kvalitu spracovania, vysoký výkon, dlhú životnosť a doplnkové funkcie, ako je napr. možnosť odňatia platne, prípadne jej výmeny, alebo plánujete palacinkovač používať enormne často, počítajte s obstarávacou cenou okolo 80 – 90 eurCena profesionálnych palacinkovačov sa začína na cca 150 a končí vysoko nad 1 000 eurami.

Guzzanti, Tristar alebo Russell Hobbs?

Palacinkovače nájdete v ponuke viacerých spoľahlivých výrobcov. My sme si pre vás pripravili krátky prehľad tých, ktorí sa tešia najväčšej popularite. Prvou overenou značkou je Clatronic. Tieto palacinkovače majú nižší výkon, ale presnú reguláciu teploty a kvalitný nepriľnavý povrch na platni. Na výber máte z viacerých veľkostných verzií.

Ak hľadáte cenovo dostupný palacinkovač s vysokým výkonom, poobzerajte sa v ponuke výrobcu Guzzanti. K plusom patrí možnosť odňatia platne s veľkým priemerom, vcelku bohaté dodávané príslušenstvo a pekný dizajn. Dobrou kúpou sú taktiež palacinkovače Tristar zo strednej cenovej kategórie. Majú prekvapivo vysoký výkon a multifunkčné využitie. Vo všeobecnosti sú považované za vyslovene spoľahlivé spotrebiče. Ďalej vám môžeme odporučiť nákup modelov značiek Steba, Domo, Rohnson či Russell Hobbs. Spotrebitelia si taktiež pochvaľujú Lidl palacinkovače značky Silvercrest a tiež tie od Delimano.

Otázky a odpovede – FAQ

Na záver nášho testu palacinkovačov a návodu na ich výber sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na časté spotrebiteľské otázky. V prípade, že vás zaujíma čokoľvek iné o týchto spotrebičoch, neváhajte sa nás opýtať v komentároch pod článkom. Vaše otázky priebežne kontrolujeme a naši redaktori na ne odpovedajú v čo najkratšom čase.

V podstate žiadne špeciálne. Určite vám odporúčame, aby ste si zaobstarali obracačku z dreva alebo plastu, ktorá nepoškodí povrchovú nepriľnavú úpravu spotrebiča. Na škodu nie je ani odmerka na cesto a tzv. roztieradlo. Ide o pomôcku v tvare písmena T, ktorá slúži na rovnomerné rozotretie cesta po platni palacinkovača.

Na palacinkovači, ktorý má klasickú palacinkovú platňu, si môžete pripraviť aj iné pochúťky, napr. omeletu, grilovanú zeleninu, mäso či ryby, alebo ho môžete využiť na zapekanie tortíl a slaných palaciniek. Fantázii sa jednoducho medze nekladú.

Každý palacinkovač by ste mali počas prevádzky umiestniť na rovný a pevný podklad, ktorý je odolný proti vysokým teplotám. Platí to aj v prípade modelov s kvalitnou tepelnou izoláciou základne. Rovnako tak si dajte pozor, aby sa v tesnej blízkosti spotrebiča nenachádzali predmety náchylné na teplo, teda tie, ktoré môžu začať horieť.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Vierka 12.Aug.2022

Clatronic CM 3372 je fajn prístroj na prípravu palaciniek. Páči sa mi rýchlosť prípravy a tiež fakt, že nemusím používať tuk. Palacinky sú chutné a ešte aj zdravšie. Nemusím hľadať vhodnú panvicu... a okrem palaciniek na ňom urobím aj lokše a placky. Super je, že kuchyňu mám vždy čistú a nezašpiním si sporák. Som rada, že som natrafila na tento produkt. Je to praktická pomôcka.

Odpovedať

Petra 27.Oct.2022

Silvercrest SCM 1500 E5 je praktická panvica na prípravu chutných palaciniek. Za tú cenu je naozaj super, mám ju zatiaľ zopár týždňov, ale palacinky sú výborné a robia sa mi ľahšie než na panvicu, ktorú som mala predtým. Robiť sa dajú s použitím minimálneho množstva tuku. Sú tenké a dostatočne veľké. Príprava je rýchla a jednoduchá. Plusom je vysoký výkon, odnímateľná platňa, ktorú je možné umývať v umývačke riadu. Maličkým mínusom je len orientačná regulácia teploty. Napriek tomu je príprava palaciniek jednoduchá.

Odpovedať

Dorota 27.Oct.2022

Domo DO9227P je pre mňa skvelý produkt, zatiaľ sme na ňom skúšali len palacinky, ale dajú sa aj iné pokrmy. Plusom je vysoký výkon s možnosťou presnej regulácie, multifunkčné využitie a odnímateľné platne. Ako mínus vnímam vyššiu obstarávaciu cenu. Prístroj sa dodáva s dvoma platňami a keďže platne sa dajú odňať, produkt sa ľahko umýva.

Odpovedať

Iveta 16.Nov.2022

Vďaka prístroju Tristar BP-2637 vie pripraviť palacinky rýchlo a bez oleja, nelepia sa, majú hrúbku akurát, sú krásne tenké, no zároveň sa netrhajú. Deti sú z prístroja nadšené, palacinky s džemom milujú, takže prístroj sa u nás využíva často. Pomer ceny a výkonu je skvelý. Výkon je vysoký, pretože nahrievanie je rýchle. Páčia sa mi aj protišmykové nožičky a úložný priestor pre kábel. Keď ho nepoužívam, môžem ho mať pekne odložený. Mínusom je len orientačné nastavenie teploty, ale aj napriek tomu sú výsledky skvelé.

Odpovedať

Veronika R. 02.Dec.2022

Steba CR 36 má vysoký výkon, palacinky sú vďaka tomu rýchlo a pohodlne hotové. Plusom je odnímateľná platňa a celkovo dobrá kvalita spracovania. Cena je síce vyššia, ale myslím si, že sa oplatí zainvestovať. Nastavenie teploty je len orienatčné, ale napriek tomu sú výsledky veľmi dobré. Vďaka protišmykovej úprave prístroj dobre stojí na stole. S produktom som spokojná.

Odpovedať

Marta 03.Dec.2022

Palacinkovač Russell Hobbs 20920-56 využívame takmer denne a sme s ním spokojní. Dajú sa tu okrem palaciniek pripraviť aj vajíčka, slanina… Príprava palaciniek je jednoduchá a hlavne bez oleja, takže sú o niečo ľahšie. Obsluha je nenáročná a regulácia teploty presná pre dosiahnutie najlepších výsledkov. Súčasťou balenia je aj príslušenstvo. Myslím si, že pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý.

Odpovedať

Naty 04.Jan.2023

Už dlhšiu dobu máme Guzzanti GZ 605, príkon 1000 W stačí na rýchlu a pohodlnú prípravu palaciniek. Je to lepšie než na klasickej panvici, palacinky sa neprichytávajú, sú pekne a rovnomerne upečené. Plusom je svetelná signalizácia, nepriľnavá plocha platne aj špachtľa a stierka, ktoré boli súčasťou balenia. Dizajn palacinkovača je pekný. Na spodnej strane sú protišmykové nožičky, takže na doske kuchynskej linky drží dobre. Funguje bez problémov.

Odpovedať