Vaflovače

Najlepšie vaflovače 2024 + recenzie

Jediným spôsobom, ako si pripraviť originálne vafle, je použitie vaflovača. Tieto spotrebiče síce nemajú multifunkčné využitie, na druhej strane patria k cenovo dostupným. Ak sa práve chystáte pre kúpu vaflovača, náš test prepojený s návodom na výber je určený práve pre vás. Nájdete v ňom recenzie niekoľkých modelov vrátane toho víťazného, ktorým sa stal Sencor SWF 1010. Nezabudli sme ani na praktické tipy na používanie tohto spotrebiča a prehľad cien i najobľúbenejších výrobcov.

Publikované: 29.04.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký vaflovač kúpiť?

Aby sme výber uľahčili aj tým z vás, ktorí nemajú chuť či čas čítať naše podrobné recenzie vaflovačov, pripravili sme si pre vás krátky súhrn najdôležitejších informácií o 3 vybraných modeloch, ktoré nás zaujali pomerom medzi cenou a výkonom, netradičnými funkciami či vyslovene nízkou obstarávacou cenou. Ide o vaflovače, ktoré v našom teste obdržali špeciálne štítky a ktorých kúpu vám môžeme len a len odporučiť.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SWF 1010 5* Zobraziť produkt
Breville VST072X 5* Zobraziť produkt
Russell Hobbs 24620 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Sencor SWF 1010BK

Sencor SWF 1010BK

Vaflovač na 5 vaflí v tvare srdca, príkon 1 000 W, nerezové nepriľnavé platničky, automatická + manuálna regulácia teploty

Zobraziť viac info

Sencor SWF 1010BK je cenovo dostupný vaflovač, ktorý je určený na prípravu 5 vaflí v tvare srdca. Disponuje automatickou aj manuálnou reguláciou teploty, je vyhotovený z kvalitných a odolných materiálov a má vcelku vysoký výkon. Povrch platničiek je nepriľnavý a rukoväť aj horný plášť majú tepelnú izoláciu. Na Sencor SWF 1010BK nechýbajú indikátory nahrievania ani praktické protišmykové nožičky.

Cenový trhák
Esperanza EKT 008

Esperanza EKT 008

Vaflovač na 2 vafle, príkon 1 000 W, nepriľnavé platničky, automatická regulácia teploty

Zobraziť viac info

Vaflovač Esperanza EKT 008 patrí k lacným základným modelom na prípravu 2 vaflí s klasickým štvorcovým tvarom. Má priemerný výkon, jeho vonkajšie časti sú tepelne izolované, regulácia teploty je len automatická a platničky sú ošetrené nepriľnavou povrchovou vrstvou. Na vaflovači nechýbajú indikátory prevádzky, tepelná poistka a protišmykové nožičky.

Náš TIP
Tristar WF-2195

Tristar WF-2195

Vaflovač na 2 vafle, príkon 1 000 W, nepriľnavé platničky, automatická + manuálna regulácia teploty

Zobraziť viac info

Vaflovač Tristar WF 2195 nás zajal najmä z hľadiska pomeru medzi obstarávacou cenou a výkonom. Je určený na prípravu 2 vaflí, má kompaktné rozmery, disponuje indikátormi nahrievania a teplotu na ňom môžete regulovať manuálne. Povrch platničiek je tradične nepriľnavý, čo má priaznivý dopad aj na údržbu spotrebiča. K výrazným pozitívam patrí veľmi rovnomerné prepekanie vaflí a dobrá kvalita spracovania.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Na našom trhu sú dostupné desiatky zaujímavých vaflovačov za rôznu obstarávaciu cenu, ktoré majú rozdielny výkon, doplnkové funkcie aj kvalitu spracovania. V našom teste sme pre vás zrecenzovali niekoľko vybraných modelov, ktoré sme taktiež porovnali medzi sebou. Aby sme tak mohli urobiť čo najpresnejšie a najobjektívnejšie, stanovili sme si súbor najdôležitejších hodnotených parametrov, na ktoré sme pri hodnotení a porovnávaní prihliadali prednostne.

Výkon a rýchlosť prípravy vaflí
Kvalita platničiek
Možnosti regulácie teploty
Doplnkové a bezpečnostné funkcie
Kvalita spracovania
Rozmery, hmotnosť a možnosti skladovania
Dizajn

Jednotlivé modely vaflovačov, ktoré sme zaradili do nášho testu, sme najprv podrobili detailnému hodnoteniu a porovnaniu. Zamerali sme sa najmä na cenovo dostupné kúsky s dostatočne vysokým výkonom, dobrou kvalitou spracovania a nenáročnou obsluhou i údržbou, ktoré pochádzajú z dielní overených výrobcov Sencor, Esperanza, Tristar, ECG, Graef, Breville a Severin. Pri výbere vaflovačov sme sa ďalej orientovali podľa spotrebiteľských recenzií na Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Planeo.sk, Nay.sk či Tpd.sk. V neposlednom rade sme prihliadali na samotné technické špecifikácie a taktiež na iné nezávislé recenzie zo Slovenska i zahraničia.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie vaflovačov

Naše recenzie vaflovačov vznikali desiatky hodín. Prihliadali sme na každý detail, spotrebiteľské skúsenosti, mieru predajnosti aj obstarávaciu cenu. Na hodnotenia vybraných modelov nemali vplyv výrobcovia ani predajcovia týchto spotrebičov. Ide výhradne o naše vlastné nezávislé recenzie, pri ktorých zostavovaní sme sa snažili zachovať čo najväčšiu objektivitu.

Víťaz testu

Sencor SWF 1010BK

Vaflovač na 5 vaflí v tvare srdca, príkon 1 000 W, nerezové nepriľnavé platničky, automatická + manuálna regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Sencor SWF 1010BK je ideálnou alternatívou pre bežné domácnosti, ktoré obývajú 4 až 5 členovia. Je určený na prípravu 5 vaflí, ma šikovné funkcie a kvalita jeho spracovania je na veľmi dobrej úrovni. K mínusom patrí len trošku nižší výkon, ktorý sa odzrkadľuje na dlhšom prepekaní vaflí.

Vo vaflovači Sencor SWF 1010BK si pripravíte 5 vaflí v tvare srdca. Platničky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a majú nepriľnavú povrchovú úpravu. Tá zabraňuje pripekaniu cesta a zároveň zjednodušuje údržbu spotrebiča. Z bezpečnostných prvkov stoja za spomenutie protišmykové nožičky, izolácia rukoväte aj vrchného plášťa spotrebiča a indikátory nahrievania.

Tento vaflovač nemá najvyšší výkon. Jeho príkon predstavuje 1 000 W, čo je porovnateľné s modelmi Tristar WF-2195 a Esperanza EKT 008. V praxi sa táto nedokonalosť môže odzrkadliť na trochu dlhšom čase prepekania cesta. Vaflovač na druhej strane disponuje automatickou aj manuálnou reguláciou teploty, nižší príkon preto nepovažujeme za výrazné negatívum. Sencor SWF 1010BK je vcelku kompaktný. Má 21 x 27 x 8,5 cm a jeho hmotnosť dosahuje 1,6 kg. Za mínus považujeme kratší prívodný kábel, ktorý má 85 cm.

Spotrebitelia si na vaflovači Sencor SWF 1010BK pochvaľujú najmä kvalitné vyhotovenie, dobrý pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom, pekný dizajn vaflí, nepriľnavú povrchovú úpravu platničiek, jednoduchú obsluhu a kompaktné rozmery. Negatívne recenzie súvisia s nižším výkonom, a teda o niečo dlhším prepekaním cesta.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom
Kvalitné vyhotovenie a nepriľnavá povrchová úprava platničiek
Automatická manuálna regulácia teploty

Negatíva

Trochu nižší výkon – pomalšie prepekanie cesta
Kratší prívodný kábel

Počet vaflí = 5 ● Príkon = 1 000 W ● Rozmery (D x H x V) = 21 x 27 x 8,5 cm ● Hmotnosť = 1,6 kg ● Dĺžka prívodného kábla = 85 cm

Cenový trhák

Esperanza EKT 008

Vaflovač na 2 vafle, príkon 1 000 W, nepriľnavé platničky, automatická regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Esperanza EKT 008 je lacný vaflovač so základnými funkciami. Je uspôsobený na prípravu 2 vaflí, má všetky potrebné bezpečnostné prvky a nepriľnavý povrch platničiek. Jeho najväčšou prednosťou je nízka obstarávacia cena.

Vo vaflovači Esperanza EKT 008 si pripravíte 2 klasické štvorcové vafle. Platničky sú ošetrené povrchovou nepriľnavou vrstvou, ktorá zabraňuje pripaľovaniu cesta a zároveň výrazne zjednodušuje údržbu. Po skončení pečenia ich preto stačí pretrieť papierovou utierkou bez následného umývania vo vode. Vaflovač disponuje len automatickou reguláciou teploty. Jeho 1 000 W príkon je rovnaký ako pri modeloch Tristar WF-2195 a Sencor SWF 1010. Z hľadiska výkonu teda nejde o to najlepšie z najlepšieho, bežnému používateľovi by však rýchlosť prípravy vaflí mala postačovať.

Aj na tomto kúsku nájdete tepelnú izoláciu rukoväte a ostatných vonkajších častí. Nechýba na ňom ani praktický indikátor nahrievania a protišmykové nožičky. Esperanza Blueberry je kompaktný a vhodný na skladovanie vo zvislej polohe. K negatívam zaraďujeme trochu nižšiu kvalitu spracovania, ktorú vyvažuje vyslovene nízka obstarávacia cena.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Nepriľnavý povrch platničiek
Disponuje všetkými potrebnými bezpečnostnými funkciami

Negatíva

Nižšia kvalita spracovania
Len automatická regulácia teploty

Počet vaflí = 2 ● Príkon = 1 000 W ● Rozmery (D x H x V) = 23,1 x 23,1 x 7,7 cm ● Hmotnosť = - kg ● Dĺžka prívodného kábla = - cm

Náš TIP

Tristar WF-2195

Vaflovač na 2 vafle, príkon 1 000 W, nepriľnavé platničky, automatická + manuálna regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vaflovač Tristar WF-2195 nás prekvapil pomerom medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom. Má kvalitný nepriľnavý povrch platničiek, manuálnu reguláciu teploty a praktickú protišmykovú úpravu na spodnej časti.

Tristar WF-2195 je rovnako ako modely Esperanza EKT 008ECG S 1370 a Breville VST 072 určený na prípravu 2 vaflí. Plocha na pečenie s rozmermi 23 x 16,8 cm je ošetrená kvalitným nepriľnavým povrchom, vďaka čomu nedochádza k pripaľovaniu cesta. Vaflovač je vybavený manuálne regulovateľným termostatom, ktorý nastavenú teplotu udržiava spoľahlivo počas celej prípravy vaflí. Tento fakt stojí za ich rovnomerným prepekaním. Max. teplota predstavuje 180 °C, čo hodnotíme ako postačujúce. Príkon dosahuje priemerných 1 000 W. Na spotrebiči nechýbajú praktické svetelné indikátory prevádzky.

K pozitívnym parametrom zaraďujeme robustné a odolné prevedenie. Vonkajšie časti spotrebiča sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Naopak, platničky sú hliníkové, čo nie je najlepšie, na druhej strane tento materiál neprichádza do priameho kontaktu s cestom. Na spodnej strane vaflovača sa nachádza šikovná protišmyková úprava, ktorá prispieva k jeho bezpečnému používaniu. Menším mínusom je kratší prívodný kábel, ktorý má len 70 cm.

V spotrebiteľských recenziách sme nenatrafili na žiadne negatíva. Tí, ktorí si zakúpili vaflovač Tristar WF-2195, si na ňom pochvaľujú možnosť manuálnej regulácie teplotyvysokú kvalitu spracovanianízku obstarávaciu cenu, nepriľnavý povrch platničiek a rovnomerné prepekanie vaflí.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom
Kvalitný nepriľnavý povrch platničiek a rovnomerné prepekanie cesta
Možnosť manuálnej regulácie teploty

Negatíva

Kratší prívodný kábel

Počet vaflí = 2 ● Príkon = 1 000 W ● Dĺžka prívodného kábla = 70 cm

Lacná kvalita

ECG S 1370

Vaflovač na 2 vafle, príkon 700 W, automatická regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

ECG S 1370 je ďalší lacný vaflovač, ktorý je ideálnou voľbou pre všetkých menej náročných spotrebiteľov. Má pomerne nízky príkon a je určený na prípravu 2 štvorcových vaflí. K pozitívam patrí viacero praktických detailov.

Vaflovač ECG S 1370 je určený na prípravu 2 štvorcových vaflí. V porovnaní s ostatnými modelmi, ktoré sme zaradili do nášho testu, má pomerne nízky príkon, ktorý predstavuje len 700 W, čo je ešte menej ako v prípade nášho cenového trháka Esperanza EKT 008. V praxi sa preto pripravte na trošku pomalšie pečenie cestaTeplota je regulovaná len automaticky. Platničky sú tradične nepriľnavé, čo má priaznivý dopad aj na údržbu spotrebiča.

Vaflovač ECG S 1370, ktorý môžete skladovať vo vertikálnej aj horizontálnej polohe, má 20 x 23 x 9 cm a váži 1,2 kg, preto ho považujeme za veľmi kompaktný model. K plusovým parametrom zaraďujeme viacero praktických a bezpečnostných detailov, medzi ktoré patrí svetelná kontrolka prevádzkyprotišmyková úprava na spodnej časti, možnosť uzamknutia platničiekdržiak na prívodný kábel s menšou, len 65 cm dĺžkou, a tepelne izolovanú rukoväť. Mínusom je nižšia kvalita spracovania. Telo vaflovača je vyrobené z plastu, preto nepatrí k tým najodolnejším kúskom.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Praktické funkcie a doplnky
Kompaktné rozmery

Negatíva

Nižší výkon
Krátky prívodný kábel
Nižšia kvalita spracovania

Počet vaflí = 2 ● Príkon = 700 W ● Rozmery (D x H x V) = 20 x 23 x 9 cm ● Hmotnosť = 1,2 kg ● Dĺžka prívodného kábla = 85 cm

Pre náročných

Graef WA 80

Vaflovač na 5 vaflí, príkon 850 W, automatická + manuálna regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Graef WA 80 je vaflovač z vyššej cenovej kategórie na prípravu 5 vaflí v tvare srdca. Ide o dizajnový kúsok s vysokou kvalitou spracovania a elektronickou kontrolou teploty, ktorý ocenia aj tí náročnejší.

Vaflovač Graef WA 80 vám pripraví 5 vaflí v tvare srdca. Preto ho odporúčame najmä tým z vás, ktorí tento pokrm konzumujú častejšie a vo väčšom množstve. Spotrebič má 850 W príkon, čo je porovnateľné s modelom Breville VST072X. Disponuje pokrokovou elektronicky riadenou reguláciu teploty v 6 stupňoch a má veľmi rýchly nástup ohrevu, pečenie vaflí v ňom preto trvá krátky čas.

Platničky sú klasicky nepriľnavé. Celý spotrebič je vyrobený z pevných materiálov, prevažne z nerezovej ocele, čo sa odzrkadlilo aj na jeho vyššej hmotnosti, ktorá predstavu 2,6 kg. Na oplátku získate vaflovač s vysokou kvalitou spracovania a odolnosťouRukoväte sú plastové a tepelne izolované. Praktickým detailom je zvuková kontrolka, ktorá vás upozorní na to, že sú vafle hotové. K negatívnym parametrom zaraďujeme najmä vysokú obstarávaciu cenu a fakt, že vaflovač ostáva horúci pomerne dlhú dobu po jeho vypnutí.

Jediným parametrom, ktorý spotrebitelia v prípade vaflovača Graef WA 80 vnímajú negatívne, je vyššia obstarávacia cena. Hodnotenia sú inak výhradne pozitívne. Medzi spomínané plusy patrí rovnomerné prepekanie cestakvalitný nepriľnavý povrch, zvuková kontrolka, ktorá vás upozorní na koniec pečenia, rýchle nahrievanie, krátka príprava vaflí a pekný dizajn.

Pozitíva

Vysoký výkon
Pokroková regulácia teploty a rýchly nástup ohrevu
Kvalitné prevedenie a pekný dizajn

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Dlhšia doba chladenia vaflovača

Počet vaflí = 5 ● Príkon = 850 W ● Rozmery (D x H x V) =20,5 x 27 x 8,4 cm ● Hmotnosť = 2,6 kg

Severin WA 2103

Vaflovač na 5 vaflí, príkon 1 300 W, automatická + manuálna regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vaflovač Severin WA 2103 je cenovo dostupný model s priemernou, ale dobrou kvalitou spracovania a možnosťou manuálnej regulácie teploty, v ktorom si pripravíte 5 vaflí v tvare srdca. Má vysoký výkon, je kompaktný a jeho obsluha je vyslovene nenáročná.

Severin WA 2103 je ďalším vaflovačom, ktorý nás zaujal najmä z hľadiska pomeru medzi obstarávacou cenou a výkonom. Má vysoký, až 1 300 W príkon a plynulé manuálne nastavenie teploty. Rovnako ako modely Sencor SWF 1010 a Graef WA 80 je aj tento spotrebič určený na prípravu 5 vaflí v tvare srdca. Platničky vaflovača majú povrchovú úpravu z nepriľnavého povrchu, ktorý sa v praxi ukazuje ako veľmi efektívny. Cesto sa vďaka nemu prepeká rovnomerne a údržba je vyslovene nenáročná.

Pozitívom sú kompaktné rozmery, ktoré oceníte pri skladovaní aj prenášaní, a taktiež možnosť vertikálneho aj horizontálneho skladovania. Kvalita spracovania je primeraná nízkej cene spotrebiča. Vonkajšie časti sú vyrobené z plastu, a aj napriek tomu, že disponujú tepelnou izoláciou, sa môžu počas používania mierne nahrievať. K negatívam zaraďujeme aj krátky prívodný kábel.

Na základe množstva recenzií usudzujeme, že vaflovač Severin WA 2103 patrí k veľmi populárnym produktom. Pozitívne hodnotenia spotrebiteľov prevládajú, natrafili sme však i na niekoľko negatívnych, ktoré súvisia s krátkym prívodným káblom, nerovnomerným prepekaním cesta, ťažším vyberaním hotových vaflí nahrievaním rukoväte. Pozitívne spotrebitelia hodnotia cenu primeranú výkonu a kvalite, jednoduchú obsluhu, kompaktné rozmery, kvalitný nepriľnavý povrch, dostatočnú hĺbku platničiek a možnosť regulácie teploty.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Plynulá regulácia teploty
Rovnomerné prepekanie cesta

Negatíva

Nižšia kvalita spracovania
Krátky prívodný kábel

Počet vaflí = 5 ● Príkon = 1 300 W ● Rozmery (D x H x V) =25,5 x 20,3 x 10,5 cm ● Hmotnosť = cca 1,6 kg

Breville VST072X

Vaflovač na 2 vafle, príkon 850 W, automatická regulácia teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Breville VST072X je kvalitný vaflovač s vysokým výkonom a viacerými praktickými vlastnosťami. Je určený na prípravu 2 vaflí, má kvalitný nepriľnavý povrch a je praktický na skladovanie.

Breville VST072X je trochu drahší vaflovač, vyššiu obstarávaciu cenu však vyrovnáva jeho kvalita a výkon. V tomto modeli si pripravíte 2 vafle klasického štvorcového tvaru. Platničky sú hlboké, vďaka čomu nedochádza k nechcenému pretekaniu cesta cez okraje. Príkon spotrebičaktorý predstavuje 850 W, je rovnaký ako pri kúsku Graef WA 80. Výkon hodnotíme ako dostatočný. Menším mínusom je absencia manuálnej regulácie teploty.

Asi najzaujímavejšou vlastnosťou tohto modelu je povrchová úprava platničiek. Ide o keramický vaflovač, čo poteší všetkých zástancov zdravého varenia. Platničky majú zároveň naozaj výborné nepriľnavé vlastnosti, cesto prepekajú rovnomerne a ich údržba je nenáročná. K tomu prispieva aj možnosť vyňatia oboch platničiek.

Breville VST072X je skladný, má kompaktné rozmery a len trošku vyššiu hmotnosť. Plusom je možnosť jeho odloženia vo zvislej aj vertikálnej polohe. Praktickým detailom je úložný priestor na prívodný kábel. Vonkajšie časti spotrebiča sú vybavené tepelnou izoláciou, no a indikátory nahrievania sú už akousi samozrejmosťou.

Vaflovač Breville VST072X má veľmi vysoké spotrebiteľské hodnotenia. Medzi pozitívami sú spomínané vlastnosti, ako kvalitný nepriľnavý keramický povrch platničiek, nízka hmotnosť, výborná skladnosť a vysoká kvalita spracovania. Jediné negatívne hodnotenie súvisí s nadmerným nahrievaním spodnej časti spotrebiča.

Pozitíva

Keramický povrch platničiek
Rovnomerné prepekanie cesta
Vysoká kvalita spracovania

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Bez možnosti manuálnej regulácie teploty

Počet vaflí = 2 ● Príkon = 850 W ● Rozmery (D x H x V) = 27,6 x 23,6 x 10, 4 cm ● Hmotnosť = 2,2 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Nenašli ste model, ktorý vás zaujal? V tom prípade vám dávame do pozornosti nasledujúce odstavce. Nájdete v nich niekoľko ďalších tipov na šikovné spotrebiče, ktoré sa „nevtesnali“ do nášho testu vaflovačov. Ako bolo spomenutú už niekoľkokrát, ponuka trhu je naozaj pestrá a široká. Jednotlivé kúsky sa od seba mnohokrát výrazne neodlišujú, na druhej strane na nich nájdete rôzne detaily, ktoré majú priamy súvis s ich funkčnou stránkou.

Ak hľadáte lacný vaflovač na prípravu vaflí v tvare srdcaRohnson R-268 je pravou voľbou. Naraz si v ňom pripravíte 5 kúskov tejto sladkej pochúťky, je vybavený tepelne izolovanou rukoväťou, teplotu na ňom môžete regulovať manuálne a za spomenutie stojí aj vysoký výkon. Na Rohnson R-268 nechýbajú svetelné kontrolky nahriatia ani zámok platničiek, vďaka ktorému ho môžete skladovať aj vo zvislej polohe.

Domo DO9223 je špeciálny otočný vaflovač so stojanom a sklopnou rukoväťou, ktorý zabezpečuje perfektné prepekanie cesta na celej jeho ploche. Je určený na prípravu 1 veľkej vafle s priemerom 17 cm, ktorá je pomocou formy na platničkách predelená na 4 časti. Vaflovač má vysoký, 1 100 W príkon, vonkajšie časti sú tepelne izolované a za spomenutie stojí aj kvalitná nepriľnavá úprava platničiek.

Zelmer ZWM 0001 je vaflovač na 4 vafle štvorcového tvaru, ktorý má nadštandardne vysoký príkon. Cena je trošku vyššia, hodnotíme ju však ako primeranú kvalite a výkonu. Platničky sú ošetrené kvalitnou nepriľnavou kameninovou vrstvou, na spodnej strane spotrebiča sa nachádzajú protišmykové nožičky, nechýba na ňom indikátor nahrievania, zámok ani tepelne izolovaná rukoväť.

Vaflovač Domo DO9219 ocenia aj náročnejší spotrebitelia. V tomto modeli si pripravíte 2 hranaté vafle s rozmermi 12 x 13 cm presne podľa vlastných predstáv. Spotrebič je totiž vybavený 3 plnoautomatickými a 1 manuálnym programom. Ďalej na ňom nájdete LCD displej, digitálne hodiny, funkciu automatického vypnutia, zvukovú kontrolku, ktorá vás upozorní na dopečenie vaflí, a praktický zámok na veku.

Ako posledný sme pre vás vybrali vaflovač Clatronic WA 3606 s 800 W príkonom, nepriľnavým povrchom platničiek a manuálne nastaviteľnou teplotou, v ktorom si pripravíte 2 kusy štvorcových vaflí. Vaflovač je vybavený indikátormi prevádzky a jeho povrchové časti sú tepelne izolované. K plusom patrí dobrá kvalita spracovania a primeraná obstarávacia cena.  

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Súčasnú popularitu jednotlivých produktov medzi spotrebiteľmi si môžete overiť prostredníctvom nasledujúcej tabuľky najpredávanejších vaflovačov na Heureka.sk. Tento parameter je rozhodujúci aj pri zostavovaní našich testov. Preto vám určite odporúčame, aby ste si informácie o predajnosti daných modelov overili pred vaším definitívnym rozhodnutím. Údaje v tabuľke priebežne upravujeme v závislosti od aktuálnej situácie na slovenskom trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Orava W-01 5* Zobraziť produkt
Concept VF 3040 5* Zobraziť produkt
Esperanza EKT 008 5* Zobraziť produkt
Silvercrest SSMW 75 0 D2 5* Zobraziť produkt
Graef WA 80 5* Zobraziť produkt

Vaflovače na prvý pohľad nerozoznáte od toustovačov. V skutočnosti sa však medzi týmito 2 spotrebičmi nájde pomerne veľa rozdielov. Hlavným z nich je účel použitia. V našom návode na výber sa pozrieme na všetky dôležité parametre, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Ide najmä o komponenty, ktoré sa nachádzajú vo vnútri týchto spotrebičov, pretože práve ony majú priamy súvis s kvalitou pripravených vaflí. V závere návodu sme si pre vás pripravili orientačný prehľad cien a overených výrobcov vaflovačov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Ako vybrať vaflovač

 • Typy vaflovačov
 • Počet, tvar a vzor vaflí
 • Veľkosť a hmotnosť vaflovača
 • Materiály
 • Prevedenie platničiek
 • Ovládanie
 • Funkcie a ďalšie dôležité parametre
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy vaflovačov

Vaflovače je možné rozdeliť do 2 hlavných skupín. Prvú z nich tvoria modely, ktoré sú určené výhradne na prípravu vaflí. Druhou skupinou sú multifunkčné vaflovače 3 v 1 na prípravu vaflí, toustov a grilovanie mäsa, syrov či zeleniny. Táto alternatíva je spravidla drahšia, na druhej strane vám ponúka omnoho viac funkcií a možností využitia. Ak si teda radi pochutnáte aj na toustoch či grilovanom mäsku, je na mieste popremýšľať práve nad kúpou vaflovača 3 v 1.

Vaflovače

Na prvý pohľad ide o zariadenie, ktoré vyzerá takmer rovnako ako klasický toustovač. Hlavným rozdielom je tvar a vzor platničiek. Na výber máte platničky v tvare srdca či štvorlístka a, samozrejme, tie s klasickým štvorcovým tvarom. Práve platničky sú dôvodom, prečo vo vaflovači neupečiete toasty ani iné pokrmy.

Multifunkčné vaflovače 3 v 1

Ide o multifunkčné kuchynské spotrebiče, v ktorých môžete meniť jednotlivé platničky. Prvá dvojica platničiek slúži na prípravu vaflí, druhá na toasty a tretiu využijete pri grilovaní mäsa či zeleniny. Ako bolo spomenuté vyššie, ide o veľmi šikovnú a praktickú alternatívu so širokými možnosťami využitia.

Počet, tvar a vzor vaflí

Na výber máte vaflovače na 3, 4 alebo 5 vaflí. Výnimočne však natrafíte aj na modely, v ktorých si pripravíte 6 či dokonca 7 kúskov tejto sladkej lahôdky. Pozor, neprehliadnite ani údaj o veľkosti 1 vafle. Môže sa totiž ľahko stať, že si zaobstaráte spotrebič na 6 kusov, ktoré však budú mať dokopy menšie rozmery ako 2 XXL vafle.

Vaflovače vzor vaflí

Viacero možností máte k dispozícii aj pri výbere tvaru a vzoru vaflí. Tá pochúťka je známa v rôznych verziách. Poznáme napr. belgické či bruselské, alebo dokonca bublinkové vafle. Rozdiely medzi jednotlivými typmi vaflí spočívajú v postupe prípravy a použitých ingredienciách, ale taktiež v ich tvare a vzore, o čom si povieme viac o chvíľu. Tradične sa s stretnete s vaflovačmi na:

 • Hranaté štvorcové vafle (belgické vafle)
 • Hranaté obdĺžnikové vafle (bruselské vafle)
 • Vafle v tvare srdca
 • Vafle v tvare štvorlístka
 • Okrúhle vafle (belgické vafle)
 • Bublinkové vafle

Veľkosť a hmotnosť vaflovača

Veľkosť vaflovača má priamy súvis s tým, koľko vaflí si v ňom pripravíte na 1 použitie. Rozmery a hmotnosť však patria k parametrom, ktoré je dobré pri výbere zohľadniť aj z dôvodu skladovania či prenášania tohto spotrebiča. Klasická šírka, resp. dĺžka a hĺbka vaflovačov sa pohybuje od 20 do 30 cm a ich výška len málokedy presiahne 10 cm. Ak sa chystáte vafle pripravovať na dovolenke a spotrebič nosiť so sebou, neprehliadnite ani údaj o hmotnosti, ktorá sa pri plastových modeloch pohybuje okolo 1,2 až 1,6 kg a pri tých kovových niekde medzi 2 a 2,6 kg.

Materiály

Na materiály platničiek vaflovača sa pozrieme o chvíľu. Teraz si posvietime na tie, z ktorých sa vyrába telo, resp. obal spotrebiča. Na výber máte plastové alebo kovové/oceľové modely. Plast je lacný, nenáročný na údržbu a má nízku hmotnosť. Na druhej strane je menej odolný, má kratšiu životnosť a môže pôsobiť lacným dojmom. Vaflovače vyrobené z rôznych oceľových zliatin sú odolné, pevné a vyzerajú naozaj luxusne. K ich nevýhodám patrí vyššia obstarávacia cena, vyššia hmotnosť a náročnejšia údržba.

Bublinkové vafle

Z hľadiska funkčnej stránky sa zamerajte najmä na platničky. Tie môžu byť vyrobené z nerezovej ocele alebo iných oceľových zliatin. Pri lacných modeloch sa stretnete aj s hliníkom, ktorý nie je ideálnym materiálom na prípravu jedla. Najdôležitejšia je povrchová úprava platničiek. Tá musí byť nepriľnavá. Najčastejšie sa stretnete s teflónom, výnimočnejšie s kameninovým povrchom. Dnes patria k populárnym taktiež keramické vaflovače, ktoré sú však náchylné na mechanické poškodenie.

Prevedenie platničiek

O tvare a vzore platničiek sme hovorili vyššie. Okrem týchto 2 parametrov sa zamerajte aj na ich hĺbku. Tá v prvom rade rozhoduje o tom, aký typ vaflí si pripravíte v danom modeli. Príliš plytké platničky sú nepraktické. Cesto môže pretekať cez ich okraje a vylievať sa mimo spotrebiča. Šikovnou drobnosťou sú špeciálne drážky po obvode platničiek, ktoré prebytočné cesto zachytia. Ďalej si všimnite údaj o možnosti odňatia platničiek a ich údržbe. Ak majú kvalitný nepriľnavý povrch, malo by byť postačujúce ich pretretie suchou papierovou utierkou okamžite po dopečení vaflí.

Ovládanie

Ovládanie vaflovačov je v zásade veľmi jednoduché. Na trhu sú dostupné modely, pri ktorých je teplota regulovaná výhradne automaticky, a tiež tie s manuálnou reguláciou. Prvá alternatíva je jednoduchšia na obsluhu, druhá vám poskytne lepšie a hlavne presnejšie prepečenie cesta podľa vlastných predstáv. Ak siahnete po vaflovači s reguláciou teploty, všimnite si počet stupňov a to, či ide o plynulé alebo o nastavenie vo fixných krokoch

Niektoré, najmä drahšie vaflovače, disponujú viacerými prednastavenými režimami na prípravu belgických, bruselských či tzv. raňajkových vaflí. Na týchto modeloch môžete nájsť LCD displej, ktorý zobrazuje aktuálne nastavený režim, prípadne čas zostávajúci do konca prípravy vaflí.

Funkcie a ďalšie dôležité parametre

Vaflovače spravidla nedisponujú veľkým množstvom špeciálnych funkcií. K tým najčastejším a zároveň najdôležitejším patrí tepelná izolácia vonkajších častí spotrebiča, teda najmä rukoväte a horného veka. Pozor, kvalitnou izoláciou by mala byť vybavená aj jeho spodná časť. V inom prípade ho musíte počas používania umiestniť na nehorľavú podložku.

Vaflovače funkcie

K bezpečnému používaniu vaflovača ďalej prispievajú protišmykové nožičky indikátory prevádzky. Častejšie využívanými sú svetelné kontrolky, ktoré vás upozornia na zapnutie spotrebiča a následné nahriatie platničiek. Pokrokovejšie modely sú vybavené zvukovou kontrolkouOchrana pred prehriatím by mala byť samozrejmosťou, rovnako ako funkcia automatického vypnutia pri dlhšom čase nečinnosti. Na väčšine spotrebičov nájdete možnosť uzamknutia platničiek. Tento doplnok je praktický pri samotnom pečení vaflí, slúži ako bezpečnostný zámok pre deti a je nevyhnutný na skladovanie vaflovača vo zvislej polohe.

Cena nie je vysoká

Cena produktov vám napovie veľa o ich kvalite, vlastnostiach a výkone. Iné to nie je ani v prípade vaflovačov. Tie najlacnejšie môžete vlastniť už od 20 – 30 eur. Pre tieto modely je príznačný nižší príkon, spravidla do 1 000 W, a teda dlhší čas prípravy vaflí. Lacné vaflovače okrem toho bývajú vyrobené z menej kvalitných a odolných materiálov, najmä z plastu a hliníka.

Zlatou strednou cestou sú spotrebiče za 50 – 80 eur. Majú dostatočne vysoký výkon, väčšinou i manuálnu reguláciu teploty, neprehrievajú sa, prepekanie cesta je rovnomerné a platničky sú ošetrené kvalitnou nepriľnavou vrstvou. Ak hľadáte profesionálny vaflovač, poobzerajte sa v kategórií produktov za cenu od 100 eur vyššie. Tam už natrafíte na vyslovene kvalitné kúsky, ktorú sú odolné, nadpriemerne výkonné a majú rôzne doplnkové funkcie, ako je manuálny časovač či viacero prednastavených režimov na prípravu rôznych druhov vaflí.

Zaujmú vaflovače Electrolux, Domo, Concept či Severin

Vaflovače nájdete v ponuke mnohých výrobcov. Na trhu sú tiež dostupné, takpovediac, bezmenné modely za veľmi nízku obstarávaciu cenu. Avšak pozor, v skutočnosti môžete ich kúpou poriadne „prerobiť“. Môžu vás sklamať kvalitou či nízkym výkonom. Veľkým rizikom je taktiež absencia dôležitých bezpečnostných prvkov, ako je ochrana proti prehriatiu či izolácia vonkajších častí spotrebiča. Preto vám určite odporúčame siahnuť po overených značkách. Po prieskume trhu, spotrebiteľských i nezávislých recenzií vám môžeme odporučiť kúpu vaflovačov od ElectroluxConcept, Severin, Clatronic, Domo, Eta, Sencor, Esperanza, Tristar, ECG, Graef či Breville.

Otázky a odpovede – FAQ

Záver našich testov je venovaný odpovediam na časté spotrebiteľské otázky. V tejto sekcii sa snažíme venovať oblastiam, ktoré sa nezmestili do recenzií či návodu na výber. V prípade vaflovačov sa pozrieme na najmä na praktické tipy na ich správne používanie a taktiež na samotnú prípravu vaflí. V prípade, že vás zaujíma čokoľvek, na čo ste nenatrafili vyššie a nenatrafíte ani nižšie, neváhajte sa nás opýtať v diskusii pod článkom. Na vaše otázky čím skôr odpovieme.

Slovíčko vafle slúži na pomenovanie sladkého pečiva, ktoré môže mať rôzny tvar, konzistenciu i vzor. Rozdielne sú i samotné recepty na prípravu cesta a použité ingrediencie. K najznámejším patria hranaté belgické a bruselské vafle, tzv. Liège alebo belgické vafle z Lutychu v tvare kruhu. Ďalej sa môžete stretnúť s bublinkovými či Hot Dog vaflami. Ktoré z nich si zamilujete práve vy, je veľmi individuálne. Určite vám odporúčame vyskúšať viacero receptov na vafle. Postupne určite prídete na to, ktoré z nich sú pre vás tie najchutnejšie.

Základom správnej údržby je vyčistenie platničiek okamžite po skončení prípravy vaflí. Kým sú zvyšky cesta a tuk teplé, platničky s nepriľnavým povrchom sa čistia veľmi jednoducho pomocou suchej papierovej utierky. Problém nastáva vtedy, keď všetko zaschne. V takomto prípade sa určite vyhnite použitiu drôteniek či drsných hubiek a agresívnych čistiacich prostriedkov. Mohli by ste nimi totiž poškodiť nepriľnavú povrchovú vrstvu. Najlepšie je, ak platničky necháte odmočiť (ak to povoľuje výrobca) a následne ich umyjete pomocou jemnej handričky. Vonkajšie časti spotrebiča umývajte len mierne navlhčenou handričkou alebo papierovými utierkami. V žiadnom prípade nezabudnite, že vaflovač patrí k elektrickým spotrebičom, jeho elektrické časti sa preto nesmú dostať do priameho kontaktu s vodou.

Na prvý pohľad sa to môže zdať veľmi jednoduché. V praxi si však dajte pozor na niekoľko zásadných chýb. Prvou z nich je používanie kovových kuchynských pomôcok. Teflón, ale aj keramika sú náchylné na poškriabanie, kov však nerobí dobre ani kameninovej povrchovej úprave. Najlepšie je preto použiť plastové, silikónové alebo drevené náradie. Vyberanie vaflí vám uľahčí aj použitie malého množstva tuku. Pri kvalitnom vaflovači by ste sa s týmito problémami nemali stretnúť.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Judita 17.May.2022

Kvalitný produkt je Tristar WF-2195. Páči sa mi možnosť regulácie teploty a nepriľnavý povrch. Kvalita odpovedá cena, naraz je možné urobiť dve vafle. Sú hotové pomerne rýchlo a chutné.

Odpovedať

Renáta F. 30.Jun.2022

ECG S 1370 Waffle je lacný, no šikovný prístroj. Hreje pekne rovnomerne a vafle sú chutné a prepečené. Vďaka malej veľkosti j skladný, no predsa len som prišla na nedostatok. Zo začiatku bol tip top, ale časom sa začal sám otvárať počas pečenia. Veko akoby nedovieralo… Uvidím, či to bude na reklamáciu alebo nie.

Odpovedať

Mary 11.Jul.2022

Sme spokojní s Breville VST072X, pretože má nelepivý povrch, je ľahký a skladný. Rozohreje sa rýchlo, cca. za 4 minúty a vafle sú hotové tak za 6 minút. Závisí to od cesta. Vďaka nelepivému povrchu nemáme po použití žiadne starosti s údržbou. Vaflovač sa ľahko čistí. Za tú cenu je to super kvalita. Robíme si sladké aj slané vafle, všetky sú chutné. Možno mínusom je nemožnosť manuálnej regulácie teploty, ale nie je to potrebné.

Odpovedať

Jana 13.Jul.2022

Graef WA 80 je fajn a jeho jedinou nevýhodou je, že pečie iba vafle, tie iné konkurenčné modely vedia piecť viacero druhov pokrmov. Pečie rýchlo a cesto sa nepripaľuje. Nemusím pred pečením ani potierať žiadnym tukom. Páči sa mi zvukový signál, ktorý ma upozorní, že vafle sú už hotové. Aj dizajnovo ide o veľmi pekný výrobok. Som spokojná a neodradila ma ani vyššia cena. Maličkým mínusom je dlhšia doba chladenia vaflovača.

Odpovedať

Miriam 16.Jul.2022

Silvercrest SWE 1200 D1 je kvalitný vaflovač s nepriľnavou vrstvou. Páči sa mi ľahko regulovateľný termostat a farebná kontrolka, ktorá informuje o stave spotrebiča. Rukoväť je pohodlná a odolná proti teplu. Manipuluje sa mi s prístrojom veľmi dobre. Oceňujem, že výrobca pridal do balenia 15 návrhov na pečenie a že kábel na spodnej strane sa dá pekne schovať a navinúť. S kúpou sme spokojní a z vaflí sa tešia najmä deti.

Odpovedať

Barbora 11.Aug.2022

Kvalita spotrebiča Sencor SWF 1010BK mi vyhovuje. Má zaujímavý dizajn a kvalitatívne mi tiež vyhovuje. Cesto sa vôbec nelepí a zatiaľ mi slúži výborne. Najideálnejšie je piecť na maximálnom režime, vtedy sú výsledky super. Vafle sa ale pečú aj tak dosť dlho. Kladom je, že regulácia teploty je automatická aj manuálna.

Odpovedať

Žela 17.Aug.2022

Máme Severin WA 2103 a vafle sú fajn upečené, ale chýba mi slovenský alebo aspoň český návod. Úchop na otváranie nie je dobre vyriešený, pretože sa zahrieva teplom z platní. Keď vafle napuchnú počas pečenia, troška pootvorí. Napriek tomu sú upečené rovnomerne a vafle sa ľahko odliepajú od povrchu. Zatiaľ som s výrobkom spokojná. Regulácia teploty je plynulá.

Odpovedať

Katka Z. 07.Mar.2023

Esperanza EKT 008 má dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Páči sa mi nepriľnavý povrch platničiek a dostupnosť všetkých potrebných funkcií. Nechýbajú ani bezpečnostné poistky. Vzhľadom k cene sa nečudujem nižšej kvalite spracovania a faktu, že regulácia teploty je možná len automaticky.

Odpovedať