Kultivátory

Najlepšie kultivátory 2024 + recenzie

Záhradné kultivátory nahradia motyku i rýľ, zjednodušia obrábanie či hnojenie zeminy a niektoré z nich zastúpia aj iné záhradné náradie. Ak sa neviete zorientovať medzi stovkami produktov, veríme, že vám pomôžeme práve našim testom najlepších kultivátorov pôdy. Na základe dôsledného hodnotenia a porovnania jednotlivých parametrov sme pre vás zrecenzovali víťaza testu, benzínový kultivátor Riwall PRO RPT 8556 R, a ešte niekoľko ďalších kvalitných a zaujímavých modelov. Nezabudli sme ani na podrobný návod na výber toho najlepšieho záhradného kultivátora podľa vašich požiadaviek.

Publikované: 17.06.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Aký kultivátor kúpiť

Naše recenzie kultivátorov zahŕňajú podrobné hodnotenia jednotlivých parametrov, ich dopad na reálny výkon a taktiež porovnanie daných modelov. Ak sa radšej rozhodujete rýchlo, na začiatok nášho testu vám prinášame 3 rýchle tipy na výborné záhradné kultivátory, ktoré ulahodia menej i viac náročným záhradkárom.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPT 8556 R 5* Zobraziť produkt
VeGA GT5333 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZK 2115-E 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Riwall PRO RPT 8556 R

Riwall PRO RPT 8556 R

Benzínový kultivátor, štvortaktný motor s objemom 196 cm³, menovitý výkon 4 100 W, funkcia spätného chodu, nastaviteľná hĺbka aj šírka záberu, hmotnosť 58 kg.

Zobraziť viac info

Výkonný, robustný, s mnohými praktickými funkciami, to je Riwall PRO RPT 8556 R. Ako hlavný plus vnímame veľmi dobrý pomer medzi výkonom, kvalitou a predajnou cenou. Tento benzínový kultivátor je vhodný do menších aj väčších záhrad, zvládne vyslovene náročnú, ale i jednoduchšiu prácu, je multifunkčný a jednoduchý na ovládanie.

Cenový trhák
Einhell GC-RT 7530

Einhell GC-RT 7530

Elektrický kultivátor, menovitý výkon 750 W, fixná pracovná šírka aj hĺbka, hmotnosť 7,4 kg.

Zobraziť viac info

Einhell GC-RT 7530 je elektrický kultivátor s menšou a zároveň fixnou pracovnou šírkou i hĺbkou, preto je ideálny pre majiteľov menších záhrad. Plusom, najmä pre ženy, je jeho veľmi nízka hmotnosť, jednoduché ovládanie i celková manipulácia. Einhell vyniká vo výbornom pomere medzi cenou a výkonom, ktorý je pre prácu na menšej ploche úplne postačujúci.

Náš TIP
Hecht 745

Hecht 745

Elektrický kultivátor, menovitý výkon 1 500 W, fixná pracovná šírka aj hĺbka, hmotnosť 11,6 kg.

Zobraziť viac info

Aj Hecht 745 má vcelku pozoruhodný výkon. 1 500 W elektrický kultivátor sa dá označiť za nadpriemer. Vďaka tomu si poradí aj s tvrdšou a „menej poddajnou“ pôdou. Tento model má pomerne veľkú šírku záberu a jeho celkové prevedenie je vyslovene odolné. Hecht 745 sa dá označiť za ideálny hobby kultivátor do menších až stredne veľkých záhrad za veľmi dobrú predajnú cenu, ktorá je primeraná k jeho kvalite aj výkonu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Do nášho testu kultivátorov sme vybrali modely s rôznym typom pohonu, výkonom, obstarávacou cenou, vlastnosťami a funkciami. Keďže sme ich porovnávali aj medzi sebou, na základe čoho následne „obsadili“ jednotlivé priečky, bolo nevyhnutné, aby sme si na začiatku stanovili akúsi pomôcku, podľa ktorej prebiehalo ich samotné recenzovanie. V prvom rade sme sa zamerali na parametre, ktoré súvisia s výkonom i kvalitou a ich pomerom k obstarávacej cene. Hneď potom sme prihliadali na praktické funkcie a doplnky, ktoré prácu s týmto záhradným náradím podstatne uľahčujú.  

Pomer medzi výkonom a obstarávacou cenou
Šírka záberu a kultivačná hĺbka
Možnosti nastavenia pracovnej šírky a hĺbky
Kvalita materiálov a celkové prevedenie
Praktické a bezpečnostné funkcie
Rozmery a hmotnosť

Predtým, ako sme sa pustili do samotného hodnotenia jednotlivých kultivátorov, sme museli vybrať niekoľko konkrétnych spomedzi stoviek modelov. Zamerali sme sa na tie, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu a majú primeranú obstarávaciu cenu. Pomohli sme si taktiež spotrebiteľskými recenziami a skúsenosťami s kultivátormi aj ich popularitou medzi zákazníkmi na portáloch Heureka, Mall, Alza či Hej. V neposlednom rade sme sa zamerali na známejšie a overené značky, ako je Hecht, Riwall, Einhell či Worcraft.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kultivátorov 

Do nášho finálneho výberu sa dostali najmä také kultivátory, ktoré sú využiteľné v „normálnych“ záhradách. Predsa len, ak potrebujete skultivovať záhon s rozmermi okolo 10 m², model s enormným výkonom, nadštandardnou šírkou záberu a astronomickou obstarávacou cenou pre vás nemusí byť tým najlepším.

Konečné recenzie sú výsledkom dlhého a zodpovedného hodnotenia jednotlivých parametrov, ich porovnávania medzi sebou a študovania spotrebiteľských skúseností s kultivátormi. Na tento proces nemal vplyv žiaden zo spomínaných výrobcov či predajcov. Ide len o naše a čo najobjektívnejšie zhodnotenie kultivátorov, ktoré na nás urobili dobrý dojem.

Víťaz testu

Riwall PRO RPT 8556 R

Benzínový kultivátor, štvortaktný motor s objemom 196 cm³, menovitý výkon 4 100 W, funkcia spätného chodu, nastaviteľná hĺbka aj šírka záberu, hmotnosť 58 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Riwall PRO RPT 8556 R, ktorý nás zaujal najmä pomerom medzi cenou a výkonom, kvalitným prevedením a veľmi praktickými funkciami, patrí do rodiny kultivátorov s benzínovým štvortaktným motorom. Ten má veľký zdvihový objem, ktorý predstavuje 196 cm³, čo je len o niečo menej ako v prípade podstatne drahšieho Hecht 7100, a vysoký menovitý výkon 4 100 W. Od týchto parametrov sa odvíja aj skutočný vysoký výkon tohto kultivátora, ktorý oceníte pri rôznych spôsoboch kultivovania pôdy.

Predtým než sa dostaneme ku konkrétnym vlastnostiam tohto modelu, sa pozrieme ešte na niekoľko dôležitých technických parametrov. Prvým z nich sú max. otáčky motora na voľnobeh3 600 ot/min. hodnotíme ako viac než dosť. Motor Loncin je vybavený systémom OHV (Over Head Valve),  zosilnenú konštrukciu, čo je pri tomto type záhradného náradia skutočne veľkým plusom, a v neposlednom rade sa veľmi ľahko štartujeNádržka na benzín má objem 3,6 l, čo je tak akurát, nádržka na mazací olej je, klasicky, o niečo menšia. Má cca 0,6 l.

Benzínový kultivátor Riwall PRO je vybavený 6 nožmi s priemerom 26 cm. Na každom z nich nájdete 4 oceľové zuby s hrúbkou 3 mmŠírka záberu je nastaviteľná, a to na 55 alebo 85 cm. Pomocou tzv. brzdiacej tyče je možné v 3 stupňoch nastaviť aj pracovnú hĺbku, a to až do 35 cm. Vďaka týmto vlastnostiam vám môžeme Riwall PRO odporučiť na jemné skyprenie horných vrstiev zeminy, ale taktiež na jej „hlbšiu orbu“. Je vhodný na kultivovanie ľahkých pieskových aj ťažkých ílovitých typov pôd a taktiež na zapracovanie mulču či hnojiva.

Pozitívne hodnotíme funkciu spätného chodu. V praxi ide o prevodovku, ktorá je vybavená klasickou spiatočkou. Tú nájdete na veľmi praktickom mieste, teda priamo na rukoväti kultivátora. K plusovým vlastnostiam tohto modelu patria aj zadné pomocné kolesá s priemerom 200 mm, ktoré zlepšujú jeho stabilitu, podstatne uľahčujú manipuláciu a ich prítomnosť oceníte aj pri transportoch.  

Materiály sú odolné, kvalitné a kladne hodnotíme aj celkové prevedenie Riwall PRO. Ide o robustný kultivátor, ktorý zvládne i menej citlivé zaobchádzanie či prácu v skutočne náročnom teréne a podmienkach. Má vysoký výkon, možnosti nastavenia pracovnej hĺbky i šírky, funkciu spätného chodu, a preto ho odporúčame naozaj každému „záhradkárovi“. Jediným mínusom je jeho vyššia hmotnosť. Tá je zároveň pri takomto výkonnom modeli nevyhnutnosťou. Riwall PRO RPT s motorom váži takmer 60 kg.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Funkcia spätného chodu
Nastaviteľná šírka aj hĺbka záberu

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Typ motora = benzínový/4-taktný ● Objem motora = 196 cm³ ● Menovitý výkon motora = 4 100 W ● Voľnobežné otáčky = 3 600 ot/min. ● Šírka záberu = 55/85 cm ● Max. kultivačná hĺbka = 35 cm ● Priemer nožov = 26 cm ● Počet nožov = 24 ● Objem palivovej nádrže = 3,6 l ● Objem olejovej nádrže = 0,6 l ● Hmotnosť = 58 kg

Cenový trhák

Einhell GC-RT 7530

Elektrický kultivátor, menovitý výkon 750 W, fixná pracovná šírka aj hĺbka, hmotnosť 7,4 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Einhell GC-RT 7530 je elektrický hobby kultivátor za skutočne výbornú cenu, ktorý je ideálnym pomocníkom na menej náročné práce a taktiež do menších záhrad. Menovitý výkon jeho motora predstavuje 750 W, čo nie je najviac, avšak i napriek tomu ide o celkom výkonný model, ktorý si hravo poradí s piesočnatou, ale i o niečo „odolnejšou“ zeminou. Na kultivovanie vyslovene ťažkej, ílovitej a nepriepustnej zeminy vám ho neodporúčame.

Einhell Classic je vybavený 4 nožmi. Na každom z nich sa nachádzajú 4 zuby. Ich priemer je 22 cm, pričom kultivačná hĺbka dosahuje 20 cm. Táto hĺbka je fixná podobne ako na ďalších 2 elektrických modeloch, kultivátoroch Worcraft SF7G602 a Hecht 745. Ak teda hľadáte multifunkčný kúsok na jemné prevzdušnenie aj hlbšie preoranie pôdy, kultivátor Einhell nemusí byť tým najlepším riešením. Rovnaké je to so šírkou jeho záberu, ktorá predstavuje 30 cm. Aj v tomto prípade je šírka opracúvanej plochy fixná. Tento parameter nie je vyslovene negatívny. Ak máte menšie záhony, menšia pracovná šírka kultivátora je pre vás skôr plusom.

Jedným z výrazných pozitív tohto modelu je jeho nízka hmotnosť. Einhell váži necelých 8 kilogramov, čo prispieva k veľmi pohodlnému manévrovaniu. Vzhľadom na pomerne nízky výkon elektromotora nie je táto hmotnosť veľkou prekážkou. Jednoduché je i samotné ovládanie2-bodový bezpečnostný prepínač, ktorého stlačením kultivátor zapnete a pustením vypnete, sa nachádza v blízkosti ergonomickej rukoväte, ktorú môžete v prípade potreby pohodlne zložiť. Tento detail oceníte najmä pri skladovaní či transporte. Určite by sme ocenili príjemnejšiu povrchovú úpravu rukoväte, no v tejto cenovej kategórii ide skôr o detail.

Celkové prevedenie hodnotíme kladne. I keď nejde o ten najrobustnejší model, určite sa nemusíte obávať, že sa rozpadne pri 2. použití. Všetky komponenty držia na svojom mieste a Einhell Classic je celkom odolný i „pocitovo“. Ako problematická sa ukazuje iba prevodovka, ktorá nie je vyrobená z najkvalitnejších materiálov.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a výkonom
Nízka hmotnosť
Jednoduchá manipulácia a ovládanie

Negatíva

Menej kvalitné prevedenie prevodovky

Typ motora = elektrický ● Menovitý výkon motora = 750 W ● Šírka záberu = 30 cm ● Kultivačná hĺbka = 20 cm ● Priemer nožov = 22 cm ● Počet nožov = 4 ● Hmotnosť = 7,4 kg

Náš TIP

Hecht 745

Elektrický kultivátor, menovitý výkon 1 500 W, fixná pracovná šírka aj hĺbka, hmotnosť 11,6 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hecht 745 sa v mnohých smeroch (napr. menovitý výkon, šírka záberu, počet nožov) podobá na výhercu v kategórii „Výhodný nákup“, elektrický kultivátor Worcraft SF7G602. Na rozdiel od neho sa dokáže zaryť o 4 cm hlbšie, presnejšie, do hĺbky 22 cm. Zároveň má o niečo menšiu šírku záberu, ktorá predstavuje 40 cm, čo je takmer zanedbateľný detail. Posledným, opäť iba minimálnym, rozdielom je jeho obstarávacia cena, ktorá je o pár eur vyššia.

Hecht 745 je 1 500 W elektrický kultivátor, čo je naozaj slušné. V praxi s ním môžete pracovať v piesočnatej aj vyslovene tvrdej a ílovitej pôde. Nájdete na ňom 6 pevných robustných nožov, pričom každý z nich disponuje 4 zubami. Pracovnú šírku ani hĺbku nie je možné nastaviť ani v tomto prípade. To je pre kultivátory v tejto cenovej kategórii príznačné.

Na Hecht 745 nás zaujalo i niekoľko praktických detailov, ku ktorým patrí úchyt na prívodný kábel priamo na jednom z držadiel, sklápacia dvojručná rukoväť a zadné pomocné kolieska, ktoré môžete jednoducho demontovať. Naopak, asi najväčším negatívom, ktoré je, paradoxne, i plusom, je jeho hmotnosť.

Hecht 745má iba niečo okolo 12 kg. Na jednej strane je ideálny pre ženy či menej fyzicky zdatné osoby, na strane druhej naň musíte pri práci celkom dosť tlačiť. Navyše, pripravte sa aj na nie najpríjemnejšie vibrácie prenášané na vaše ruky. Celkovému prevedeniu nemáme čo vytknúť. Hecht 745 je odolný, pevný a kvalitný, plastové prvky sa nachádzajú najmä na častiach, ktoré pri práci nie sú vystavené nadmernej záťaži, prevodovka je kovová a už spomínané nože sa dajú označiť za vyslovene robustné.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Jednoduchá manipulácia a ovládanie
Kvalitné prevedenie

Negatíva

Nízka hmotnosť v pomere k výkonu elektromotora

Typ motora = elektrický ● Menovitý výkon motora = 1 500 W ● Šírka záberu = 40 cm ● Kultivačná hĺbka = 22 cm ● Počet nožov = 6 ● Hmotnosť = 11,6 kg

Lacná kvalita

Worcraft SF7G602

Elektrický kultivátor, menovitý výkon 1 500 W, fixná pracovná šírka i hĺbka, hmotnosť 14,5 kg  .

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Worcraft SF7G602 vnímame ako hobby elektrický záhradný kultivátor s nadštandardným výkonom a veľmi prijateľnou obstarávacou cenou. V porovnaní s benzínovými modelmi, samozrejme, trochu zaostáva, avšak pri porovnaní s modelmi elektrickými, napr. s naším cenovým trhákom, kultivátorom Einhell GC-RT 7530, ide o vysoký nadpriemer. Na rozdiel od neho si tento kultivátor poradí s naozaj všetkými typmi pôdy, a to od tých ľahkých až po tie vyslovene tvrdé a nepoddajné.

Worcraft SF7G602 je ďalším výkonným, 1 500 W elektrickým kultivátorom. Na voľnobeh dosahuje až 28 500 ot/min. Kovové nože na kultivovanie sú poháňané rýchlosťou okolo 200 ot/min. 6 nožov je vyrobených z kovu. Hodnotíme ich ako dostatočne silné a odolné. Celkové prevedenie sa na prvý pohľad možno nejaví ako extrémne odolné. Na Worcraft SF7G602 sa totiž nachádza pomerne veľa plastových prvkov, ale prevažne na tých častiach, ktoré nemusia byť nevyhnutne robustné a extrémne pevné.

Kultivačná hĺbka je aj v tomto prípade fixnáPredstavuje 18 cm, čo v praxi znamená, že kultivátor je vhodný predovšetkým na kultivovanie vrchných vrstiev zeminy. Pracovná šírka tohto modelu dosahuje až 45 cm. Upozorňujeme, že takto široký záber nemusí vyhovovať majiteľom „útlych“ políčok, alebo tým, ktorí potrebujú s kultivátorom manévrovať napr. medzi okrasnými kríkmi.

Oceňujeme prítomnosť zadných pomocných koliesok, pohodlnú dvojručnú rukoväť, jednoduché ovládanie i rozumne umiestnené ovládacie prvky a bezpečnostný úchyt na upevnenie elektrického prívodného kábla priamo na jednom z držadiel. Hmotnosť Worcraft SF7G602 sa nedá opísať inak ako „tak akurát“. Má necelých 15 kg, takže nie je príliš ťažký pri presunoch, zároveň naň nemusíte pri kultivovaní extrémne tlačiť.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Vysoký výkon – vhodný aj na obrábanie tvrdej zeminy
Jednoduché a praktické ovládanie

Negatíva

Bez funkcie spätného chodu
Bez nastaviteľnej pracovnej šírky a hĺbky

Typ motora = elektrický ● Menovitý výkon motora = 1 500 W ● Voľnobežné otáčky = 28 500 ot./min. ● Šírka záberu = 45 cm ● Kultivačná hĺbka = 18 cm ● Počet nožov = 6 ● Hmotnosť = 14,6 kg

Pre náročných

Hecht 7100

Benzínový kultivátor, objem motora 208 cm³, regulovateľný výkon, nastaviteľná šírka záberu, funkcia spätného chodu, hmotnosť 72 kg.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cena tohto kultivátora v podstate hovorí za všetko. Hecht 7100 je vhodný najmä pre majiteľov skutočne veľkých záhonov, resp. menších polí. Tento stroj si poradí s každým typom pôdy a pri dokúpení príslušenstva ho môžete premeniť na multifunkčné záhradné náradie, napr. jednoosý traktor. Má vysoký výkon a pozitívne hodnotíme i jeho celkové prevedenie.

Hecht 7100 je vybavený benzínovým 4-taktným jednovalcovým motorom Hecht so systémom OHV, ktorý dosahuje na voľnobeh 3 200 ot/minMenovitý príkon motora je 4 800 W, no maximálne dosahuje až cca 5 200 W, a jeho objem predstavuje 208 cm³. Na základe týchto parametrov je jasné, že ide o podstatne výkonnejší model, akým je víťaz nášho testu, Riwall PRO RPT 8556 R. Hecht 7100 však patrí do vyššej kategórie kultivátorov, od čoho sa odvíja aj jeho predajná cena. Tá je vyššia, no primeraná jeho výkonu a celkovej kvalite.

Ďalším dôvodom, prečo sa tento bezkonkurenčne najvýkonnejší kúsok nestal víťazom nášho testu záhradných kultivátorov, je, že nie je ideálny pre každého. Na lište sa nachádza 6 nožov so 4 zubami. Nastaviteľná šírka záberu predstavuje 81 alebo 104 cm, čo znamená, že nie je vhodný na kultivovanie menších políčok. Pracovná hĺbka je taktiež nadštandardná. Má až 38 cm. Kultivátor Hecht 7100 preto naplno využijete len na väčších plochách.

Z praktických funkcií stoja za spomenutie 3 prevodové rýchlosti pri kultivovaní smerom vpred. Už asi šípite, že tento model disponuje aj funkciou spätného chodu. V tomto prípade máte k dispozícii 1 rýchlosť. Samotné ovládanie hodnotíme kladne. Páčku na reguláciu rýchlosti nájdete priamo na pravom držadle, spojku a elektrický spínač motora zas na ľavom. Radiaca páka sa nachádza hneď pod dvojručnou rukoväťou s príjemným protišmykovým povrchom, ktorá je výškovo nastaviteľná.

Kultivátor Hecht je ďalej vybavený vodiacimi kolieskami, kolíkom, ktorý plní pri práci funkciu brzdy a pri odložení kultivátora zabezpečuje jeho lepšiu stabilitu, a objemnou palivovou nádržou. Materiály, z ktorých prevládajú rôzne druhy kovov, sú kvalitné, pevné a odolné. Plusom je množstvo krytov, ktoré chránia jednotlivé komponenty kultivátora, a prevodová skriňa z liatiny, ktorá stojí za jeho dlhou životnosťou.

Takéto robustné prevedenie sa odzrkadlilo aj na celkovej hmotnosti Hecht 7100, ktorý váži 78 kg. To je pozitívne pri náročnejšej práci, v niektorých prípadoch vám táto hmotnosť nemusí postačovať. V takomto prípade budete musieť siahnuť po závažiach, ktoré je nutné dokúpiť samostatne, a, nebudeme vám klamať, nie sú najlacnejšie. Platí to i o ostatnom príslušenstve, pomocou ktorého môžete tento model premeniť na jednoosý traktor. Ku kultivátoru môžete ďalej dokúpiť vozík, oceľové alebo 12-palcové kolesá, pluh, oborávač, vyorávač zemiakov, vozík sejačku či oje.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou
Možnosť prerobenia na multifunkčné záhradné náradie
3 prevodové stupne a funkcia spätného chodu

Negatíva

Vysoká cena príslušenstva

Typ motora = benzínový/4-taktný ● Objem motora = 208 cm³ ● Menovitý výkon motora = cca 5 000 W ● Voľnobežné otáčky = 3 200 ot/min. ● Šírka záberu = 81/104 cm ● Priemer nožov a kultivačná hĺbka = 38 cm ● Počet nožov = 6 ● Hmotnosť = 72 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu kultivátorov sa dostali modely s dobrým výkonom a pomerom medzi cenou i celkovou kvalitou. Aby sme ulahodili čo najväčšej vzorke spotrebiteľov, snažili sme sa doň zaradiť kultivátory z rôznych cenových aj akýchsi pomyselných výkonnostných kategórií. Keďže podrobné zrecenzovanie kultivátorov vyžaduje hodiny testovania a porovnávania jednotlivých parametrov, nebolo možné zrecenzovať ani len 5 % z celkovej ponuky trhu. V prípade, že ste v našom teste nenatrafili na model, ktorý vyhovuje vám, máme pre vás ešte niekoľko krátkych tipov na kvalitné, cenovo dostupné a dostatočne výkonné záhradné kultivátory.

Fieldmann FZK 2002-E patrí do kategórie lacných záhradných kultivátorov za cenu do 100 eur, čomu zodpovedá aj jeho výkon. Je vybavený 750 W elektrickým motorom, 4 oceľovými nožmi, má 32 cm pracovnú šírku a jeho kultivačná hĺbka predstavuje 20 cm. Fieldmann FZK je ideálny na nenáročné práce na menších plochách. Vďaka nízkej hmotnosti ho ocenia aj zástupkyne nežnejšieho pohlavia.

Benzínový kultivátor Hecht 746 je ďalším modelom pre náročnejších záhradkárov. Je vybavený štvortaktným motorom so zdvihovým objemom 139 c a menovitým výkonom 3 600 W. Hecht 746 disponuje 6 oceľovými nožmi, pričom šírku záberu na ňom môžete nastaviť na 36 alebo 60 cmKultivačná hĺbka je 30 cm. Je robustný a odolný, váži necelých 40 kg, nájdete na ňom predné vodiace koliesko a kvalitnú prevodovku. Je ideálny do menších aj väčších záhrad a taktiež na menej i viac náročnú prácu s akýmkoľvek typom zeminy.

Elektrický kultivátor Riwall PRO RET 4014 nás zaujal predovšetkým veľmi dobrým pomerom medzi cenou a výkonom. Je vhodný na kultivovanie vrchných vrstiev zeminy na menších až stredne veľkých záhonoch, má reguláciu rýchlosti, vodiace koliesko a v prípade potreby na ňom môžete poskladať rukoväť. Kultivátor Riwall PRO RET 4014 má fixnú, 40 cm pracovnú šírku a nastaviteľnú hĺbku kultivácie na 10 alebo 20 cm. Je vybavený 1 400 W elektromotorom a má nízku hmotnosť.

Hecht 738 je ďalším lacnejším kultivátorom za cenu do 100 eur. Jeho menovitý výkon predstavuje 1 000 W, je vybavený 4 nožmi a jeho pracovná šírka má 36,6 cm. Je naozaj extrémne ľahký, váži iba cca 8 kg, preto nemusí byť ideálny na obrábanie tvrdej zeminy. V preklade, zastúpi skôr motyku ako rýľ. Jeho kompaktné rozmery a nízka hmotnosť ho však predurčujú na použitie na ťažšie dostupných záhonoch či v skleníkoch.

Posledným zaujímavým produktom, ktorý vám dávame do pozornosti, je benzínový kultivátor VeGA Multi 36-60 za vskutku prijateľnú obstarávaciu cenu. Ukrýva sa v ňom 2 600 W motor s objemom 139 c, ktorý je výkonný aj pri nadštandardnej, 60 cm pracovnej šírke. Tú môže v prípade potreby „zmenšiť“ na 36 cm. Hĺbka kultivácie je fixná a predstavuje 30 cm. VeGA Multi 36-60 nie je najrobustnejší, preto je možné, že sa nevyhnete pravidelnému doťahovaniu skrutiek. Na druhej strane má primeranú a nie najvyššiu hmotnosť. Váži približne 36 kg.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Miera predajnosti kultivátorov na Heureka.sk bola jedným z kritérií, na ktoré sme prihliadali pri výbere aj konečnom hodnotení jednotlivých modelov v našom teste. Ak je tento údaj pre vás rozhodujúci, aktuálne informácie o najpredávanejších kultivátoroch na tomto portáli vám prinášame v nasledujúcej, priebežne dopĺňanej tabuľke.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZK 2115-E 5* Zobraziť produkt
Riwall PRO RET 4014 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZK 2004-E 5* Zobraziť produkt
Güde GEGF 1540.1 94378 5* Zobraziť produkt
Demon M83261 5* Zobraziť produkt

Záhradné kultivátory pôdy využijete pri rôznych činnostiach na vašej záhrade. Záhony nimi môžete iba jemne prekypriť, ale taktiež poorať do hĺbky, slúžia na zapracovanie hnojiva či rastlinného odpadu do zeminy, jej vyrovnanie či prevzdušnenie. Na to, na čo presne budete využívať váš nový kultivátor, by ste mali myslieť už pri jeho výbere. Niektoré modely sú totiž vyslovene multifunkčné, iné sú stvorené len na jeden jediný účel. V našom návode na výber záhradného kultivátora budeme venovať pozornosť práve tým parametrom, ktoré súvisia s jeho výkonom a hlavným využitím.

Ako vybrať kultivátor

  • Záhradný kultivátor alebo rotavátor?
  • Benzínové, elektrické, akumulátorové i ručné kultivátory
  • Výkon kultivátora
  • Šírka záberu a počet nožov
  • Typ nožov
  • Kultivačná hĺbka
  • Materiály a prevedenie
  • Hmotnosť a rozmery
  • Hlučnosť a miera vibrácií
  • Ďalšie dôležité parametre pri výbere kultivátora pôdy  
  • Doplnky ku kultivátorom
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Záhradný kultivátor alebo rotavátor?

Záhradné kultivátory a rotavátory vyzerajú na prvý pohľad podobne, no ich využitie je trochu odlišné. V prvom rade by ste si preto mali rozmyslieť, ktoré zo zariadení je vhodnejšie pre vaše potreby.

Záhradný kultivátor je z tejto dvojice výkonnejší a multifunkčnejší. Zeminu prekypruje do väčšej hĺbky (cca 20 – 35 cm). Kultivátor využijete nielen na prekyprenie, ale taktiež na prevzdušnenie, rozdrvenie buriny, zapracovanie hnojiva do pôdy či vyoranie úrody. Môžete k nemu dokúpiť rôzne doplnky na pluhovanie či prehadzovanie suchej trávy.

Rotavátor sa „dostane“ iba do hĺbky okolo 15 cm. Hodí sa na menej náročné práce, najmä na zapracúvanie hnojiva či rastlinného odpadu do pôdy a taktiež na prevzdušnenie jej vrchných vrstiev. Pomôže vám aj pri pletí buriny. Rotávatory sú vhodnou voľbou pre majiteľov menších záhrad alebo odporcov hlbokého kyprenia pôdy (jedna z „pestovateľských“ teórií hovorí, že hlboké prekyprovanie nie je dobré z dôvodu narušenia aktivity pôdnych organizmov).

Hobby verzus kultivátor na oranie veľkých plôch: Benzínové, elektrické, akumulátorové i ručné kultivátory

Názvy kultivátorov môžu byť mätúce. Pod pojmom „hobby“ sa spravidla ukrývajú modely určené na kultivovanie menších plôch. Práve tie sú ideálne do klasických i trochu väčších záhrad. Kategória hobby kultivátorov zahŕňa množstvo produktov s rôznym typom pohonu, výkonom a funkciami.

Ak hľadáte kúsok na oranie veľkých plôch, napr. celého poľa alebo niekoľkoárového pozemku, odporúčame vám siahnuť po pasívnych alebo aktívnych kultivátoroch za traktor. Tie môžu mať rôzne rozmery, počet kultivačných nožov aj šírku záberu. Zlatou strednou cestou sú kultivátory za malotraktory.

Benzínový kultivátor

Ako vidíte, veľmi dôležitým parametrom je veľkosť plochy, ktorú chcete pomocou kultivátora kultivovať, ale taktiež to, akým spôsobom to chcete robiť. V závislosti od týchto požiadaviek budete potrebovať model s primeraným výkonom, konštrukciou, prevedením a hmotnosťou. Na tieto vlastnosti vplýva najmä typ využívaného pohonu. Na výber máte kultivátory benzínové, elektrické, akumulátorové alebo tie ručné.

Benzínové kultivátory s motorom

Benzínové kultivátory sú nepochybne najvýkonnejšie. Pozor, aj medzi nimi existujú viac a menej výkonné modely. Tento typ kultivátorov je väčšinou vybavený štvortaktným spaľovacím motorom, ktorý môže mať rôzny príkon, otáčky i objem, a teda i výkon. Kultivátory s benzínovým motorom sú vhodné najmä do väčších záhrad alebo na náročnejšiu prácu. Zvyknú mať pomerne vysokú hmotnosť. Ich výhodou je, že nemusia byť zapojené do elektriny, preto ich bez problémov využijete aj na miestach bez elektrickej prípojky.

Elektrické kultivátory s motorom

Elektrické kultivátory majú väčšinou o niečo nižší výkon ako tie poháňané benzínovým motorom. Zároveň zvyknú byť lacnejšie a ľahšie. Na základe spotrebiteľských skúseností s elektrickými kultivátormi si dovolíme tvrdiť, že ide o najpopulárnejšiu alternatívu medzi majiteľmi menších až stredne veľkých záhonov. Ich najväčšou nevýhodou je prítomnosť elektrického kábla. V prvom rade ide o bezpečnostné riziko, v rade druhom takýto kultivátor nemôžete používať napr. na záhradke bez elektrickej prípojky.

Akumulátorové kultivátory

Z hľadiska výkonu sa dajú akumulátorové kultivátory prirovnať k tým elektrickým. Nie je však vylúčené, že natrafíte aj na rovnako výkonný model, ako je ten s benzínovým motorom. Plusom je nižšia hmotnosť (v porovnaní s elektrickými sú o niečo ťažšie, pretože je v nich zabudovaný akumulátor), a absencia elektrického kábla. Doba prevádzky je v tomto prípade priamo úmerná výkonu akumulátora. AKU modely na jedno nabitie spravidla nevydržia pracovať dlhšie ako hodinku.

Ručné kultivátory

Ručné kultivátory sú kompromisom medzi klasickým rýľovaním či okopávaním pôdy motykou a použitím stroja s vlastným pohonom. Klasický ručný záhradný kultivátor tvorí tyč, na ktorej konci sa nachádza niekoľko kovových zubov stočených do prepletenej špirály. Pod týmto pomenovaním môžete nájsť aj rôzne iné typy záhradného náradia na kultivovanie pôdy, napr. rôzne ručné motyčky či hrabličky.

Elektrický kultivátor

Kultivátory na krovinorez

Ide o špeciálnu násadu, ktorú pripevníte namiesto žacej hlavy priamo na hriadeľ krovinorezu. Kultivátory na krovinorez sú spravidla vybavené 2 nožmi, ktoré tvoria napr. 4 samostatné zuby. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, nezabudnite si overiť „jej“ kompatibilitu s vašim krovinorezom. Tú si môžete overiť na základe údajov o počte zubov na jeho hriadeli (napr. 9-zubový hriadeľ).

Výkon kultivátora

Tento parameter je dôležitý pri benzínových, elektrických i akumulátorových kultivátoroch, avšak v závislosti od typu sa líši. Aký je teda ideálny výkon jednotlivých typov kultivátorov?

Výkon benzínového kultivátora

O výkone benzínového kultivátora rozhoduje objem, otáčky, príkon a typ motora. V tejto kategórií máte na výber:

  • Motorové kultivátory dvojtaktné – Dvojtaktný motor je lacnejší, jednoduchý na údržbu, menej poruchový, hlučnejší a produkuje viac emisií. Pri kultivátoroch sa s týmto typom motora stretnete skôr zriedka.
  • Motorové kultivátory štvortaktné – Tento typ motora je v kultivátoroch využívaný najčastejšie. Je náročnejší na údržbu, pretože obsahuje 2 samostatné nádržky na olej a benzín, produkuje menej škodlivín zo „spáleného“ benzínu, je tichší, drahší a náchylnejší na vznik porúch aj opotrebovanie.

Menovitý výkon väčšiny hobby benzínových kultivátorov sa pohybuje od 3 000 do 4 000 WPoloprofesionálne a profesionálne kultivátory majú menovitý výkon nad 5 000 W. Tento údaj môže byť uvedený aj v kW (1 kW = 1 000 W) alebo v jednotke konská sila – HP (1 kW = cca 1,3 HP).

Menovitý výkon motora rozhoduje o celkovom výkone kultivátora, avšak iba do istej miery. Spravidla je totiž meraný pri max. otáčkach, resp. otáčkach, ktoré kultivátor dosiahne len na voľnobeh, čo je pri samotnom kultivovaní nemožné. Jeho skutočný výkon bude teda vždy o niečo nižší. Platí však, že čím vyšší príkon/výkon na „štítku“, tým výkonnejší kultivátor. Posledným údajom, ktorý vám napovie veľa o skutočnom výkone benzínového kultivátora, je zdvihový objem motoraDostatočne silné hobby modely zvyknú byť vybavené motorom s objemom okolo 190 cm³, lacnejšie kúsky majú spravidla cca 140 cm³, naopak, tie profesionálne viac ako 200 cm³.

Výkon elektrického kultivátora

V tomto prípade sú pre vás dôležité 2 údaje, a to príkon a otáčky elektromotora. Z hľadiska výkonu motora kultivátorov sa dá toto náradie rozdeliť do 2 hlavných kategórií:

  • Kultivátory s menovitým výkonom do 1 000 W – sú vhodné na skyprenie horných vrstiev zeminy, spravidla si poradia len s priepustnou a ľahkou pôdou.
  • 1 500 W + elektrické kultivátory – ide o vcelku výkonné modely, s ktorými môžete kultivovať aj naozaj tvrdú a nepoddajnú zeminu, výkonom sa vyrovnajú niektorým benzínovým kultivátorom.

Elektrický kultivátor – výkon

Výkon akumulátorového kultivátora

Na výkon AKU kultivátorov vplýva najmä typ, kvalita a kapacita akumulátora, ktorým sú vybavené. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu zamerajte sa na:

  • Typ akumulátora – Najlepším riešením sú Li-ion modely s dlhou životnosťou i výdržou, ktoré „netrpia“ tzv. pamäťovým efektom.
  • Kapacitu akumulátora – Je udávaná v ampérhodinách (Ah) alebo miliampérhodinách (mAh). Modely do 100 eur zvyknú byť vybavené 2,5 Ah akumulátormi, ktoré vydržia v prevádzke cca 35 min. Ďalšími, ale i drahšími alternatívami sú 5,0 Ah (výdrž cca 70 min.) a 7,5 Ah akumulátory (výdrž cca 90 min.).
  • Dĺžku nabíjania akumulátora – Čím výkonnejší akumulátor, tým dlhšia bude doba jeho nabitia. Za prijateľný sa dá označiť čas do 5 hod.
  • Počet akumulátorov v balení – Je lepšie, ak už spolu s kultivátorom „dostanete“ 2 akumulátory. S jedným môžete pracovať, druhý súčasne dobíjať.

Šírka záberu a počet nožov

Šírka záberu sa odvíja od šírky lišty, na ktorej sú upevnené nože, ale taktiež od ich počtu. Pamätajte, že modely s väčšou šírkou záberu musia byť vybavené primerane výkonným motorom. To je dôvod, prečo každý extrémne široký kultivátor nemusí byť tou najlepšou voľbou. Ak bude disponovať príliš slabým pohonom, jeho skutočný výkon nemusí postačovať ani na porýľovanie čisto pieskovej pôdy.

Na menších hobby modeloch nájdete spravidla 4 až 6 nožov. Šírka záberu sa v tomto prípade pohybuje od 30 do 40 cmNa výkonnejších „strojoch“ sa zvykne nachádzať 6 nožov, pričom ich šírka záberu predstavuje 80 – 90 cmProfesionálne kultivátory môžu byť vybavené až 8 nožmi so šírkou záberu cez 100 cm.

Pozor, väčšia šírka záberu nie je vyslovene pozitívnym parametrom. Ak máte malú záhradku či skleník, kultivátor budete využívať len na menších záhonoch, alebo ním potrebujete manévrovať medzi okrasnými kríkmi, stromčeky a inými rastlinami, bude pre vás vhodný model s menšou šírkou záberu.

Ďalším dôležitým parametrom je možnosť nastavenia šírky záberu. Na niektorých modeloch je možné nože pridať alebo odobrať, čím šírku zmenšíte, alebo zväčšíte. Na drvivej väčšine z nich tak môžete urobiť v 2 fixných polohách (napr. 30 a 60 cm). Túto funkciu oceníte najmä vtedy, ak plánujete kultivátor využívať na väčších, ale i menších záhonoch či v skleníku.

Typ nožov

Každý nôž na kultivátore je tvorený niekoľkými samostatnými zubami, čo taktiež vplýva na jeho výkon. Najčastejšie sa stretnete s nožmi so 4 čepeľami. Druhou dôležitou vecou je ich typ, tvar alebo akési prevedenie. Na výber máte:

  • Nože s pravouhlým zakrivením, ktoré sú ideálne na kultivovanie vzdušnej, ľahko priepustnej pôdy (najmä pieskovej).
  • Nože kopijovitého tvaru, ktoré si poradia aj s tvrdou, napr. čisto ílovou pôdou.
  • Kombinované nože, ktoré sú vhodnou alternatívou pre majiteľov záhrad s rozličnými typmi zeminy.

Benzínový kultivátor – typ nožov

Kultivačná hĺbka

Kultivačná či pracovná hĺbka je parametrom, ktorý hovorí o tom, do akej hĺbky dokážu nože na kultivátore prekypriť zeminu, resp. ako hlboko sa do nej zaryjú. To sa odvíja od dĺžky, presnejšie od priemeru nožov. Kultivačná hĺbka menších a menej výkonných hobby modelov zvykne predstavovať 10 až 12 cm. Na výkonnejších kultivátoroch spravidla nájdete nože s dĺžkou od 30 cm vyššie.

Pozor, aj v tomto prípade platí, že dlhšie nože, ktoré sa zaryjú do väčšej hĺbky, nemusia byť tou najlepšou voľbou práve pre vás. O hĺbke záberu, ktorý bude vyhovovať vám, rozhoduje v prvom rade to, aké plodiny sa chystáte sadiť a akým spôsobom potrebujete prekypriť zeminu. Napr. pred sadbou zemiakov je nutné hlbšie pooranie ako pred siatím mrkvy.

Materiály a prevedenie

Ak má záhradný kultivátor „prežiť“ mnoho sezón, a to aj pri náročnejšej práci, musí byť vyrobený z odolným materiálov. Prvým komponentom, ktorý dostáva pri práci zabrať asi najviac, je motor so všetkými jeho časťami (napr. prevodovka). Z tohto dôvodu by mal byť vybavený kvalitným prachovým filtrom. Nevyhnutnosťou je aj tzv. krytovanie, ktoré zabraňuje preniknutiu nečistôt či mechanickému poškodeniu motora.

Ďalšou namáhanou „súčiastkou“ je tzv. ostroha či tŕň, ktorý slúži na reguláciu hĺbky záberu. Ostroha by mala byť nepochybne oceľová či kovová (s iným materiálom sa v podstate ani nestretnete). Nemenej dôležité je jej upevnenie. To musí byť dostatočne pevné a odolné.

Kovové, odolné a robustné, ideálne nehrdzavejúce, by mali byť taktiež nože. Poslednou časťou kultivátora, ktorá by mala byť vyrobená z pevných materiálov, najlepšie z rôznych kovových zliatin, je jeho konštrukcia. Zvyšok, teda ochranné kryty či iné podobné prvky, môžu byť pokojne plastové.

Plast síce nie je najodolnejší, na druhej strane nezhrdzavie, je jednoduchý na údržbu a má nízku hmotnosť. V neposlednom rade, ak ide o tvrdý plast, môže byť i celkom odolný. V súvislosti s použitými materiálmi a celkovým prevedením vám zároveň odporúčame, aby ste si ešte pred kúpou overili dostupnosť náhradných dielov na kultivátor.

Hmotnosť a rozmery

Na rozmery kultivátora vplýva najmä jeho šírka záberu, a teda i hlavné využitie. Väčšie modely sú spravidla určené na použitie na väčších plochách, tie menšie zas na tých menších. O niečo dôležitejším parametrom je hmotnosť kultivátora. Mnohí z vás budú pravdepodobne hľadať medzi ľahšími modelmi. Pozor, to môže byť chyba.

Miera vibrácií benzínového kultivátora

Kultivátor je určený na rozpracovanie pôdy, ktorá môže byť naozaj nepoddajná. Preto musí byť schopný sa do nej poriadne zaryť. Príliš ľahké kúsky však niečo také nedokážu. Budete na nich musieť tlačiť, čo sa prejaví na vašej únave už po krátkom čase. Dôležitým aspektom je i výkon daného modelu. Zjednodušene, čím je kultivátor výkonnejší, tým by mal byť ťažší.

Napr. model s príkonom/výkonom 1 500 W a hmotnosťou okolo 10 kg vám dá pekne zabrať. Budete naň musieť neustále tlačiť, navyše, vibrácie prenášané na rukoväť budú neznesiteľné. Naopak, ak si vyberiete hobby kúsok s malou kultivačnou hĺbkou, šírkou záberu do 30 cm a nízkym výkonom, ktorý slúži ako náhrada motyky, nie rýľu, nízka hmotnosť nemusí predstavovať problém.

Hlučnosť a miera vibrácií

Kultivátory sa na prvý pohľad možno nejavia ako príliš tiché stroje, v skutočnosti nevydávajú až taký neznesiteľný hluk. Elektrické a AKU modely sú väčšinou tichšie a dosahujú hlučnosť okolo 60 – 70 dB. O niečo hlučnejšie sú kultivátory s benzínovým motorom, ktoré dosahujú hladinu hluku nad 90 dB, čo, samozrejme, nie je nemenným pravidlom.

Miera vibrácií súvisí s už spomínanou hmotnosťou a výkonom kultivátora. Vibrácie sú merané v metroch za sekundu. Údaj o ich miere nájdete najčastejšie v takejto forme: napr. 3 m/s2. Nie je možné povedať presne, koľko vibrácií je v poriadku a koľko už presahuje akúsi únosnú mieru. Pre lepšiu predstavu vám však môžeme prezradiť, že miera vibrácií kvalitných benzínových hobby kultivátorov s menovitým výkonom okolo 4 000 W sa zvykne pohybovať okolo 1,5 – 2 m/s2. Tento údaj je len orientačný.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere kultivátora pôdy  

Výkon kultivátora je iba polovica úspechu. Ak si chcete čas strávený na vašich záhonoch užiť čo najviac, pri výbere určite neprehliadnite ani niekoľko praktických doplnkov, funkcií  a vlastností, ktoré podstatne uľahčia a zároveň zefektívnia vašu prácu.

  • Regulácia výkonu je užitočná napr. pri kultivovaní rôznych typov zeminy.
  • Spätný chod uľahčuje manipuláciu s kultivátorom. Využijete ho napr. na konci záhonu, kde sa nemôžete s kultivátorom pohodlne otočiť.
  • Pomocné kolieska sa môžu nahádzať na zadnej alebo prednej strane kultivátora. Ich funkciou je taktiež zjednodušenie manipulácie s týmto záhradným náradím.
  • Ovládacie prvky by sa mali nachádzať priamo na alebo tesne pod rukoväťami. Inak povedané, čo najbližšie k vašim dlaniam.
  • Spôsob štartovania si všimnite hlavne pri kultivátoroch s benzínovým motorom. Na studené štartovanie by sa na nich mal nachádzať sýtič. Mnohé modely sú vybavené rôznymi funkciami na plynulý štart.
  • Rukoväť je veľmi dôležitou časťou akéhokoľvek záhradného náradia. Na výber máte madlá alebo dvojručné rukoväte. Všimnite si ich prevedenie, ktoré by malo byť ergonomickéMožnosť nastavenia výšky a sklopenia rukoväte je len plusom. Povrchová úprava by mala byť protišmyková a príjemná na dotyk.

Dôležité parametre pri výbere kultivátora

Doplnky ku kultivátorom

Ako bolo spomenuté už niekoľkokrát, niektoré kultivátory je možné pomocou príslušenstva prerobiť na malotraktor, pluh, sejačku či iné záhradné náradie. Ak máte takúto „prerábku“ v pláne, musíte si vybrať dostatočne výkonný model, ku ktorému budú na trhu dostupné aj jednotlivé doplnky. K najčastejšie využívanému príslušenstvu ku kultivátorom patria:

  • Prívesný vozík, ktorý je možné pripevniť za kultivátor, využijete pri sadbe či zbere pokosenej trávy
  • Kultivátor s pluhom – pluh sa spravidla sa osádza za kultivátor a slúži na urovnávanie pôdy alebo odhŕňanie snehu
  • Sejačka
  • Obracačka sena
  • Drvičom odpadu alebo tzv. drviacimi valcami na kultivátor môžete mechanicky rozdrviť rôzny rastlinný odpad, napr. i ten, ktorý ste pomocou kultivátora práve vyorali zo zeme
  • Fréza na sneh
  • Bubnová kosačka

Lacné kultivátory a kypriče pôdy môžu tiež zaujať

Na cenu kultivátorov či tzv. kypričov pôdy vplýva, samozrejme, ich výkon a kvalita. Cena sa zároveň odvíja aj od typu pohonuK najdrahším patria kultivátory s benzínovým motoromHobby modely môžete vlastniť od cca 150 do 300 eur. Cena poloprofesionálnych a profesionálnych kúskov sa pohybuje od 400 do viac ako 1 000 eur.

Cena elektrických kultivátorov sa začína už na necelých 70 eurách. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že modely v kategórii do 100 eur majú slabší výkon a sú vhodné na nenáročné práce na malých plochách. Elektrické kultivátory za 100 až 200 eur už dokážu podať celkom parádny výkon.

Cena akumulátorových kultivátorov sa začína na 80 a končí na viac ako 300 eurách. V tomto prípade zohráva najdôležitejšiu úlohu kapacita akumulátora. Ručné modely, paradoxne, môžu stáť taktiež niekoľko stoviek, pokojne viac ako 300 eur. Akési klasické hobby ručné kultivátory kúpite už za 20 – 30 eur.

Osvedčenými výrobcami sú Vari, Hecht, VeGA či Riwall

Toto záhradné náradie nájdete v ponuke mnohých predajcov aj výrobcov. K overeným značkám drahších hobby kultivátorov patrí Vari, Honda či VeGA. Ak hľadáte model z akejsi strednej kategórie, odporúčame vám napr. kultivátory Hecht, Riwall a Worcraft. Lacné, ale primerane výkonné a kvalitné kultivátory nájdete v ponuke výrobcov, ako sú Fieldmann či Einhell. V prípade, že potrebujete nadštandardne výkonný model, poobzerajte sa napr. po kultivátoroch Agzat, ktoré slúžia na pripnutie k malotraktorom.

Otázky a odpovede – FAQ

Veríme, že ste v našom návode našli dostatok praktických rád a informácií, ktoré budete môcť využiť pri výbere záhradného kultivátora. Zároveň nevylučujeme, že môžu existovať oblasti, ktorým sme nevenovali dostatočnú pozornosť. V prípade, že vás zaujíma čokoľvek ďalšie, budeme radi, ak sa nás na to opýtate v diskusii pod článkom.

Kultivátor na trávu sa nazýva vertikutátor. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré sa ani náhodou nepodobá na klasický kultivátor či rotavátor. Vertikutátor slúži na odstránenie plsti z trávnika a jeho tzv. prerezanie. Druhým podobným zariadením je prevzdušňovač trávnika, ktorý slúži na prevzdušnenie koreňov trávy.

Ručný záhradný kultivátor môžete používať kedykoľvek a akokoľvek. V prípade benzínových, elektrických aj AKU modelov sa všetko odvíja len od ich výkonu. Pokiaľ je záhradný kultivátor dostatočne silný, problémy by mu nemala spôsobiť ani mierne zmrznutá pôda. Pozor, pre istotu si overte, či je motor vo vašom kultivátore uspôsobený aj na použitie v mínusových teplotách.

Aj v tomto prípade platí, že ručné záhradné kultivátory nepatria k príliš komplikovanému ani nebezpečnému náradiu. Samozrejme, isté riziko úrazu existuje aj pri nich. Pri práci s kultivátorom, ktorý je vybavený vlastným pohonom, si dajte pozor najmä na ostré nože. Odporúčame vám nosiť pevnú obuv, ktorá zakrýva celé chodidlá. Na škodu nie je ani celotelové oblečenie a ochranné okuliare. Zo zeme môže „vyletieť“ kamienok, ktorý dokáže v rýchlosti poriadne ublížiť. Pri elektrických kultivátoroch si dajte pozor na prívodný kábel.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Riwall PRO RPT 8556 R

od 369,00 €
Silný, značkový motor s objemom 196 cm3 so systémom OHV ľahké štartovanie motora zosilnená konštrukcia vhodná aj do ťažkých podmienok sila...

Riwall PRO RET 4014

od 122,39 €
RET 4014 - kultivátor s elektrickým motorom 1400 W Ideálny pomocník pre menšie až stredné záhrady, zeleninové záhony, skleníky, kvetinové záhony...

Hecht 785

od 419,90 €
Výhody Kvalitný silný benzínový motor so systémom OHV 196 cm3 Robustná konštrukcia zaručuje dlhú životnosť stroja Veľká palivová...

HECHT 745

od 134,90 €
Výhody  • Kvalitný výkonný tichý elektrický motor 1500 W • Skvelý pomocník ku kypreniu pôdy, ktorý ušetrí veľa ručnej práce a času •...

Hecht 750

od €
Benzínový kultivátor HECHT 750, poháňaný 4-taktným motorom HECHT OHV so zdvihovým objemom 196 cm 3 s výkonom 6,5 HP. Kultivátor je opatrený...

Hecht 7100 SET

od 1 550,00 €
Sada obsahujúca jednoosý traktor - kultivátor HECHT 7100 vrátane troch párov kultivačných radličiek, prívesný vozík HECHT 57100, oje umožňujúce...

VARI KF XP 200

od 479,00 €
Rotavátor so 4-taktným motorom je určený pre drobných záhradkárov, ktorý potrebujú nakypriť pôdu na záhone alebo v skleníku pred sadením a siatím...

Worcraft SF7G602, 1500W

od 98,00 €
Kultivátor Worcraft SF7G602 Ideálna voľba pre každého, kto potrebuje prekypriť a opracovať pôdu na záhrade alebo na iných, malých až stredne...

GÜDE GF 604 94394

od 283,99 €
Ľahký záhradný kultivátor s veľmi výkonným 4-taktným motorom. Špeciálny tvar nožov na šetrné a zároveň účinné obrábanie pôdy. Široká rukoväť pre...

GUDE GF 1350 5507

od €
Spoľahlivý rotavátor pre prípravu pôdy na stredných a veľkých plochách. Stroj je poháňaný 4-taktným motor GK390 s EXTRA vysokým výkonom 11HP....

Güde GF 1050-5

od 699,90 €
Kultivátor so 4-taktným motorom. Jednoduchá manipulácia vďaka širokej rukoväti, radličky z ocele odolnej voči opotrebovaniu, 2 rýchlosti vpred, 1...

Hecht 746

od 278,00 €
Výhody Kvalitný benzínový motor so systémom OHV 150 cm3 Ľahké štartovanie Robustná konštrukcia Na kultivátore máte možnosť...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(89.4%)

Komentáre
Fero K. 20.Jun.2021

Pokiaľ chcete naozaj silný stroj, odporúčam Riwall PRO RPT 8556 R. Kupoval som ho tento rok a som s ním maximálne spokojný. Je to skvelá mašinka za dobrú cenu. Má pekný vzhľad, je naozaj robustný, ľahko sa ovláda a bezproblémovo pracuje. Páči sa mi, že po práci ma nebolia ruky, pretože pri iných strojoch to nie je samozrejmosť. Niektorí moji známi, ktorí majú iné značky, sa sťažovali, že stroje im dávajú riadne zabrať. S týmto však nemusíte mať žiadne obavy, zrejme je to spôsobené jeho lepšou konštrukciou. Takže kúpu kultivátora Riwall PRO RPT 8556 R určite odporúčam.

Odpovedať

Hugo 22.Jun.2021

Mám elektrický kultivátor Einhell Classic GC-RT 7530. Bol za prijateľnú cenu a na nenáročné práce je ideálnym pomocníkom. Stroj je kompaktný, ľahký, jednoducho ho uskladníte a cca. za pol hodinku máte hotové to, čo by ste bez neho robili celý deň, prípadne aj dva dni. Chod je hladký a stroj pracuje bez zaváhania. Aj predtým som mal Einhell a ten mi vydržal 5 rokov, dúfam, že tento vydrží minimálne toľko.

Odpovedať

Gabo 08.Jul.2021

Vlastním kultivátor HECHT 745, pretože som nenáročný používateľ a hľadal som niečo lacnejšie. Prístroj mi uľahčuje prácu v záhrade a už nemusím používať motyku. Tento kultivátor je malý, skladný, dobre sa s ním manipuluje a to, čo mi predtým trvalo niekoľko hodín, mám teraz zvládnuté za cca. polhodinku. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite spracovania a stroj má solídny výkon. Páči sa mi šírka záberu, kolieska s rýchloupínaním, 6 kvalitných rotačných nožov, či to, že prístroj zvláda aj mierne ťažší terén/trávnik. Obsluha je bezproblémová a zvláda ju aj moja manželka. Za mňa je to dobrá kúpa a prístroj sa hodí každému záhradkárovi.

Odpovedať

Adam 13.Sep.2021

Používam kultivátor Hecht 7100 a som s ním veľmi spokojný. Pre mňa je to super pomocník a vzhľadom na výkon aj za málo peňazí. Používateľovi má čo ponúknuť. Je to taká klasika, prevodovka s tromi stupňami vpred plus spiatočka. Nechýba dvakrát vývodový hriadeľ či bohaté príslušenstvo v balení. Na tomto kultivátore si najviac cením silný a výkonný motor a veľmi jednoduchú manipuláciu. Prístroj robí presne to, čo má. Radenie je troška tvrdšie, čo môže byť problémom pre amatérskych používateľov, no stačí na to cvik a pôjde to. Odporúčam zakaždým troška zopäť spojku, povoliť a potom rýchlosť krásne sadne. V porovnaní s inými konkurenčnými výrobkami má viac rýchlostí. Tento prístroj skvele využijú napríklad záhradkári, ktorí nemôžu rýľovať, no hodí sa aj iným. Kultivátor veľmi kvalitne skyprí pôdu a dosť hlboko. Nerobí mu problém skypriť ani tvrdšiu pôdu. Za výhodu považujem možnosť dokúpenia rôznych dielov, čím sa tento prístroj premení na malotraktor. Skvele pracuje aj na veľký záber a výmena kultivačných nožov za kolesá a späť je ľahká a rýchla. Tento prístroj rozhodne odporúčam a myslím si, že jeho kúpu nebudete ľutovať.

Odpovedať

Julo 13.Sep.2021

Mám kultivátor Worcraft SF7G602, 1500W a je to super prístroj s dostatočným výkonom. Zatiaľ plní to, na čo je určený a jeho výkon postačuje aj na prácu v tvrdšej zemi / hline. Prvotná montáž bola jednoduchá a pomocou priloženého návodu som ju zvládol bezproblémovo. Štartovanie je na prvú a nemal som žiaden problém, aký som predtým mával pri benzínových prístrojoch. Na prácu v záhradke, ktorú mám za rodinným domom, je tak akurát. Na mojej strane vysoká spokojnosť, pretože tento prístroj mi uľahčí námahu a zrýchli prácu.

Odpovedať

Palo 30.Sep.2021

Praktické a premyslené vyhotovenie má kultivátor GÜDE, ktorý je za výhodnú cenu a má celkom dobrý výkon. Je to dobrý pomocník pre stredné záhrady s rozlohou 1 až 2 áre. Zatiaľ som spokojný, spotreba je malá, štartovanie na prvýkrát a práca bez problémov. Nakoľko je to štvortakt, je aj menej dymu.

Odpovedať

Kamil F. 09.Oct.2021

Pre menšiu záhradku je skvelý kultivátor VARI KF XP 200. Má slušný výkon vďaka 4-taktnému motoru a ergonomické výškovo nastaviteľné riadidlá. Páči sa mi, že k prístroju si viem dokúpiť potrebné komponenty.

Odpovedať

Peter H. 17.Oct.2021

Milo ma prekvapil produkt Tornadica, najskôr som si myslel, že je to len taká hračka, ale je to výborné nielen na burinu, ale aj na prekyprenie pôdy. Zatiaľ som spokojný, s prístrojom sa mi výborne pracuje, manipulácia je jednoduchá aj vďaka nastaviteľnej výške. Nezaťažuje mi to chrbát.

Odpovedať

Dušan 27.Oct.2021

Pre mňa je perfektný a silný stroj Hecht 785. Bol za výhodnú cenu, štartuje mi vždy na prvýkrát a má postačujúcu šírku záberu. Plusom je tiež priemer radličiek, robustnosť stroja, no zároveň veľmi dobrá obratnosť. Problém mu nerobí ani tvrdšia hlina, zatiaľ vydržal všetko, čo som s ním robil. Mínusom je, že je tu o niečo viac plastových prvkov, než som očakával, tak dúfam, že vydržia.

Odpovedať

Milan 21.Nov.2021

Mám Fieldmann FZK 2115-E, ale druhýkrát by som ho už nekúpil, hoci je pomerne lacný. Ide o priemerný stroj, ktorý má malý kryt a zem preto hádže až na kolená. Motor je až príliš silný. Nemanipuluje sa mi s ním pohodlne. Nabudúce si priplatím za drahší a lepšie skonštruovaný.

Odpovedať

Ján H. 16.Dec.2021

Worcraft je šikovný elektrický kultivátor, ktorý má dostatočný výkon a zároveň je nehlučný. Šírka záberu je fajn a na sezónne používanie je to top voľba. Ovládanie je veľmi príjemné a páči sa mi, že má potrebný výkon aj v tvrdšej zemi. Prvotná montáž bola jednoduchá a so štartovaním nie sú žiadne problémy.

Odpovedať

Igor 14.Feb.2022

Worcraft SF7G602 je bez funkcie spätného chodu a bez možnosti nastavenia pracovnej šírky a hĺbky. Má však dobrý pomer ceny a výkonu a výkon je taký vysoký, že sa hodí aj na obrábanie tvrdej zeminy. Ovládanie je praktické a jednoduché, takže tento prístroj odporúčam.

Odpovedať

František 26.Feb.2022

Vydarený kultivátor so štvor-taktným motorom je Güde GF 1050-5. Je to silný stroj, čo sa odráža aj na jeho hmotnosti cez 100 kilogramov. Manipulácia je jednoduchá vďaka širokej rukoväti. Nemám žiadne výhrady. Cena je vyššia, ale vzhľadom na výkon prijateľná.

Odpovedať

Marián 30.Jun.2022

TEXAS TX 602 B som si vybral kvôli vysokému výkonu, nakoľko mám väčší pozemok. Má pevné a ergonomicky tvarované riadidlá, pracuje sa s ním veľmi dobre. Spotreba benzínu je prijateľná. S produktom som spokojný, hoci cena je vyššia, splnil moje očakávania.

Odpovedať

Adam S. 21.Jul.2022

GÜDE GF 604 94394 patrí k tým lacnejším prístrojom, ale bežné práce zvláda s prehľadom. Nechcel som veľa investovať, nakoľko ho využívam len občasne. Je praktický a obsluhu zvládnu aj domáci majstri bez predchádzajúcich skúseností. Hodí sa na menšie až stredné záhrady. Vyzdvihujem malú spotrebu, rýchly štart... Zatiaľ som neprišiel na nič, čo by mi prekážalo.

Odpovedať

Roman 21.Mar.2023

Güde GF 1350 - 7,8 je naozaj silná mašinka, ktorá nemá takmer žiadne vibrácie. Oceňujem tichý motor, jednoduchú obsluhu aj 4-taktný motor. Rukoväť je dostatočne široká a radličky sú z kvalitnej a odolnej ocele. Sú tu dve rýchlosti. Váha 130 kg má svoje výhody.

Odpovedať