Ventilátory

Najlepšie ventilátory 2024 + recenzie

Ventilátor je lacnejšou, i keď o niečo menej efektívnou alternatívou k prenosným či klasickým klimatizáciám a ochladzovačom vzduchu. V letnom období patria tieto spotrebiče k najpredávanejším, a práve preto sme si pre vás pripravili porovnávací test s kompletnými recenziami vybraných produktov. Jeho víťazom sa stal ventilátor Meaco Fan 1056P, ktorý vyniká pomerom medzi cenou a výkonom. Ak by tento kúsok nekorešpondoval s vašimi požiadavkami, máme pre vás i ďalšie recenzie výkonných ventilátorov od overených výrobcov a taktiež mnoho praktických rád, ktoré vám pomôžu pri samotnom výbere.

Publikované: 28.06.2021
Aktualizované: 23.04.2024

Aký ventilátor kúpiť?

Rozumieme, že nie každý z vás chce alebo môže venovať našim recenziám desiatky minút času. Aj napriek tomu by sme vám radi poradili, a preto sme si pre vás pripravili krátke zhrnutie kľúčových parametrov 3 ventilátorov, ktoré v našom teste obsadili popredné miesta.

Názov Hodnotenie Detail
Meaco Fan 1056P 5* Zobraziť produkt
Siguro FN-V750W 5* Zobraziť produkt
Sencor SFN 4047WH 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Meaco Fan 1056P

Meaco Fan 1056P

Stojanový ventilátor, prietok vzduchu 1 653 m3/hod., 12 rýchlostí a 4 prevádzkové režimy, priemer vrtule 24 cm, hlučnosť 60 dB.

Zobraziť viac info

Biely stojanový ventilátor Meaco disponuje pomerne vysokým prietokom vzduchu na úrovni 1 653 m3/hod. Vhodný je ako do obývačiek a spální, tak i do kancelárií či telocviční. Zariadenie disponuje možnosťou horizontálnej i vertikálnej oscilácie. Rýchlosť je možné regulovať na 12-stupňovej škále. Spotrebiteľ má na výber štyri režimy, a to normálny, prirodzený, spánkový a ECO režim. Ovládanie je umožnené prostredníctvom diaľkového ovládania alebo dotykového ovládacieho panela. Zariadenie tiež umožňuje nastavenie automatického vypnutia v časovom rozpätí 1 až 12 hodín.

Cenový trhák
Sencor SFN 4047WH

Sencor SFN 4047WH

Stojanový ventilátor, objem prietoku vzduchu 2 940 m³/hod., 3 rýchlosti, nastaviteľná výška, hlučnosť 50 dB.

Zobraziť viac info

Jeden zo spotrebiteľov, ktorý Sencor SFN 4047WH ohodnotil na portáli Heureka.sk, nám zobral všetky slová. „Vetrá, fúka, čo na ňom hodnotiť?“. Tento model patrí do kategórie lacných ventilátorov so základnými funkciami a priemerným výkonom, preto od neho neočakávajte naozaj nič viac. Pokiaľ však hľadáte cenovo dostupnú alternatívu, ktorá splní svoj účel, môžeme vám ho len odporučiť.

Náš TIP
Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro

Stojanový ventilátor, 14 m dosah prúdenia vzduchu, 3 rýchlosti a 2 ventilačné režimy, 90° oscilácia, hlučnosť cca 26 dB, smart ovládanie, možnosť bezdrôtovej prevádzky.

Zobraziť viac info

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro má dosah 14 až 16 m. Disponuje 2 ventilačnými režimami – denným a nočným, 3 rýchlosťami prúdenia vzduchu a 90 ° osciláciou. Môžete ho ovládať prostredníctvom Wi-Fi. V jeho tele je ukrytý 2 800 mAh akumulátor s výdržou 20 hod. Poteš nízkou hlučnosťou – cca 27 dB.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ventilátory patria k spotrebičom, ktoré sa navzájom odlišujú predovšetkým obstarávacou cenou, výkonom a funkciami. Tieto parametre sú zároveň tými najpodstatnejšími pri ich výbere. Práve preto sme na nich pri našom hodnotení a porovnávaní prihliadali najviac. Na začiatku recenzovania jednotlivých produktov sme si zostavili pomyselný rebríček parametrov, ktoré následne rozhodli o udelení jednotlivých štítkov v našom teste ventilátorov.

Reálny výkon
Pomer medzi výkonom, kvalitou, funkciami cenou
Počet ventilačných režimov a rýchlostí
Hlučnosť
Doplnkové funkcie
Stabilita a kvalita spracovania
Spotreba elektrickej energie

Neoddeliteľnou súčasťou nášho testu bol i samotný výber konkrétnych produktov. Na trhu nájdete tisícky kvalitných a výkonných ventilátorov za prijateľnú obstarávaciu cenu, táto časť testovania preto nebola najjednoduchšia. Nakoniec sme sa rozhodli zamerať na modely, ktoré majú dobré spotrebiteľské hodnotenia na známych portáloch ako Heureka, Mall, Alza či Hej, disponujú vysokým výkonom, praktickými funkciami, majú primeranú obstarávaciu cenu a pochádzajú od overených výrobcov. Na základe týchto aspektov sme pre vás zrecenzovali kúsky značiek Dyson, Rowenta, Klarstein a Sencor.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie ventilátorov

Príprava recenzií ventilátorov v našom teste bola behom na dlhú trať. Hodnoteniu jednotlivých parametrov sme venovali desiatky hodín. Následne sme ich museli porovnať medzi sebou a aby sme vám podali čo najobjektívnejší pohľad, naše recenzie sme porovnali aj s tými spotrebiteľskými. Výsledkom sú komplexné a podrobné hodnotenia, do ktorých nezasahoval žiaden z výrobcov ani predajcov, niekoľkých šikovných, výkonných, cenovo dostupných a kvalitných ventilátorov.

Víťaz testu

Meaco Fan 1056P

Stojanový ventilátor, prietok vzduchu 1 653 m3/hod., 12 rýchlostí a 4 prevádzkové režimy, priemer vrtule 24 cm, hlučnosť 60 dB.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Z hľadiska efektívnejšieho rozprúdenia vzduchu v zmysle celoročného využitia sa oplatí porozmýšľať nad kúpou kvalitného stojanového ventilátora Meaco, ktorý dizajnovo pôsobí veľmi vkusne a moderne, a tak zapadne do obývačky, spálne, kancelárie, ale aj telocvične. Rovnako ako väčšina klasických ventilátorov tohto typu aj Meaco Fan disponuje funkciou automatickej oscilácie, a to vo vodorovnom i zvislom smere. Taktiež je tu možnosť zastavenia hlavy ventilátora, tým pádom zamerať vzdušný prúd na jeden konkrétny smer.

Ventilátor má vbudovaný kvalitný a nízkoenergetický motor s DC technológiou, ktorá jednak znižuje hlučnosť a prevádzkové náklady, jednak predlžuje životnosť zariadenia. Ventilátor nie je najtichší, hladina hluku dosahuje úroveň 60 dB. Hlučnosť sa vyššími otáčkami zvyšuje, pri výbere spomedzi 12 rýchlostných stupňov je optimálne zohľadniť aj tento aspekt. Najdôležitejším aspektom ventilátorov je vzdušný prietok, a teda objem vzduchu, ktorý ventilátor „preženie“ v priebehu jednej hodiny. V tomto prípade ide o hodnotu 1 653 m3/hod.

Možnosti ovládania ventilátorového zariadenia Meaco sú početné a pomerne intuitívne. Primárne je k dispozícii dotykový ovládací panel, na ktorom je možné regulovať rýchlosť, osciláciu, zvoliť konkrétny režim a nastaviť časovač automatického vypnutia s časovým rozpätím 1 až 12 hodín. To isté je možné dosiahnuť pomocou diaľkového ovládania, ktoré sa dá magneticky uchytiť o stred prístroja. Na výber sú štyri nakonfigurované režimy, a to prirodzený, normálny, spánkový a ECO režim. Zatiaľ čo spánkový program berie do úvahy načasovanie vypnutia a nutnosť čo najtichšej prevádzky, ECO režim prispôsobuje otáčky nameranej teplote v danej miestnosti.

Stojanový ventilátor Meaco domácnosť obohatí svojím moderným, kompaktným dizajnom a vysokým výkonom. Na trojmetrovú vzdialenosť je postačujúci dokonca aj tretí rýchlostný stupeň z 12 dostupných regulačných úrovní. Praktickou výhodou z hľadiska manipulácie s ventilátorom je rukoväť, avšak pri umiestnení zariadenia je potrebné brať ohľad na príliš krátky kábel.

Pozitíva

Vysoký výkon a tichý chod
Automatický časovač vypnutia
Štyri voliteľné režimy

Negatíva

Krátky prívodný kábel

Objem prietoku vzduchu: 1 653 m3/hod. ● Príkon: 23 W ● Priemer vrtule: 24 cm ● Hlučnosť: 60 dB ● Počet rýchlostí: 12 ● Rozmery (v x š): 95,5 x 33,9 cm ● Hmotnosť: 4,7 kg

Cenový trhák

Sencor SFN 4047WH

Stojanový ventilátor, objem prietoku vzduchu 2 940 m³/hod., 3 rýchlosti, nastaviteľná výška, hlučnosť 50 dB.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Sencor SFN 4047WH je lacný základný ventilátor, na ktorom nenájdete žiadne pokrokové funkcie, no svoj hlavný účel, prevetranie a ochladenie miestnosti, splní zodpovedne. Tento kúsok má pomerne malý objem prietoku vzduchu, ktorý dosahuje len 2 940 m³/hod., preto je ideálnym riešením pre majiteľov menších bytov.

Aj napriek menšiemu výkonu má celkom vysoký príkon 50 W a hlučnosť, ktorá dosahuje 50 dB. Upozorňujeme, že tieto parametre sú príznačné pre väčšinu lacných modelov. Na výber máte 3 rýchlostné režimy, plus polohu „0“ na vypnutie ventilátora. Ovládanie je, logicky, veľmi jednoduché a prebieha pomocou otočného kolieska na stojane. Diaľkové ovládanie v tomto prípade nehľadajte.

Stojan ventilátora je výškovo nastaviteľný, a to od 103 do 126 cmOscilácia prebieha v 90 ° uhle, pričom rotáciu môžete zastaviť v ktorejkoľvek polohe pomocou klasickej páčky na zadnej strane. „Hlava“ ventilátora, teda časť s lopatkami, je polohovateľná v smere nahor a nadol, ale iba manuálne a fixne. Sencor SFN 4047WH je veľmi ľahký. Má necelé 3 kg, jeho stabilita preto nie je najlepšia. Ventilátor je vybavený krížovou základňou s protišmykovou úpravou na jej spodnej časti, čo je aspoň ako-takou záchranou. Aký je teda náš konečný verdikt? Sencor SFN 4047WH hodnotíme ako šikovný a funkčný ventilátor za primeranú cenu, ktorý uspokojí nenáročných spotrebiteľov alebo majiteľov bytov s menšími miestnosťami.

Pozitíva

Cena primeraná výkonu
Výškovo nastaviteľný
3 rýchlostné režimy

Negatíva

Slabší výkon, ale vyššia spotreba a hlučnosť
Bez pokrokových funkcií
Nie najlepšia stabilita

Objem prietoku vzduchu = 2 940 m³/hod. ● Príkon = 50 W ● Priemer vrtule = 40 cm ● Hlučnosť = 50 dB ● Počet rýchlostí = 3 ● Rozmery (v x š) = 126 x 62,5 cm ● Hmotnosť = cca 2,7 kg

Náš TIP

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro

Stojanový ventilátor, 14 m dosah prúdenia vzduchu, 3 rýchlosti a 2 ventilačné režimy, 90° oscilácia, hlučnosť cca 26 dB, smart ovládanie, možnosť bezdrôtovej prevádzky.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro sa z hľadiska výkonu radí medzi základné stojanové ventilátory, ktoré sú vhodné do menších miestností a ich efektivita dosahuje maximum len pri nižších teplotách. Dosah prúdenia tohto ventilátora je 14 až 16 m, v praxi vás „poofukuje“ naozaj parádne minimálne do 8 m. Standing Fan Pro disponuje 2 ventilačnými režimami – denným, „normálny,“ a nočným, tichým režimom, 3 rýchlosťami prúdenia vzduchu a 90 ° osciláciou s možnosťou jej zastavenia, podobne ako pri lacnejšom Sencor SFN 4047WH.

Extrémny výkon nepatrí k hlavným prednostiam tohto modelu. Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro totiž patrí do rodiny smart spotrebičov. Môžete ho ovládať prostredníctvom Wi-Fi a aplikácie Xiaomi Home, cez Google Assistant či Amazon Alexa. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou ventilátora je možnosť bezdrôtovej prevádzky len pri 15 W spotrebe elektriny. V jeho tele je ukrytý 2 800 mAh akumulátor, ktorý na jedno nabitie cez dokovaciu stanicu POGO vydrží v prevádzke priam neuveriteľných 20 hod. Pýtate sa, na čo slúži takáto funkcia? Tak napr. na to, aby ste sa mohli ofukovať aj v exteriéri.

Pri použití v domácnosti ventilátor pripojíte pomocou klasického kábla do elektrickej zásuvky. V tejto chvíli vám bude „žrať“ prijateľných 45 W. Ďalším nevyvrátiteľným plusom tohto modelu od Xiaomi je jeho extrémne nízka hlučnosť. Výrobca hovorí o necelých 27 dB a my môžeme potvrdiť, že tento kúsok je naozaj tým najtichším z aktuálnej ponuky trhu.

Kvalitu spracovania považujeme za celkom dobrú. Ventilátor váži 3,5 kg, čomu zodpovedá aj jeho stabilita. Z hľadiska dizajnu, ako to už býva pri výrobkoch Xiaomi, pôsobí minimalistickým a futuristickým dojmom. K negatívam zaraďujeme obstarávaciu cenu, ale iba z polovice. V pomere k funkciám je viac než primeraná, no pri jej hodnotení vzhľadom na výkon by mohla byť o niečo nižšia.

Pozitíva

Smart funkcie
Bezdrôtová prevádzka
Veľmi nízka hlučnosť

Negatíva

Vyššia cena v pomere k výkonu (nie k funkciám)

Dosah prúdenia vzduchu = 14 m ● Príkon = 15/45 W ● Kapacita akumulátora = 2 800 mAh/12 V ● Priemer vrtule = 35,56 cm ● Hlučnosť = 26,6 dB ● Počet rýchlostí = 3 ● Rozmery (v x š) = cca 95 x 34 cm ● Hmotnosť = 3,5 kg

Pre náročných

Dyson AM07

Stĺpový bezlopatkový ventilátor, objem prietoku vzduchu 1 800 m³/hod., 10 ventilačných režimov, hlučnosť 29 dB, možnosť ovládania na diaľku.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Dyson AM07 nie je len taký hocaký ventilátor, ale stĺpový bezlopatkový model s futuristickým dizajnom, dobrou stabilitou, vysokým výkonom a mnohými pokrokovými funkciami. Ale pekne po poriadku. Ako prvá vám nepochybne udrie do očí jeho obstarávacia cena. Áno, je pomerne vysoká, čo je daň za funkčnosť a kvalitu.

Ventilátor Dyson AM07 má v porovnaní s lacnejšími kúskami, dokonca i s naším cenovým trhákom Sencor SFN 4047WHpodstatne menší objem prietoku vzduchu, ktorý predstavuje 1 800 m³/hod. Avšak pozor, hovoríme o zástupcovi bezlopatkových modelov, ktoré normálne dosahujú omnoho menší výkon. V preklade, schopnosť ochladzovať a prevetrať vzduch tento kúsok zvláda s prehľadom.

Režimy, funkcie a ovládanie, tak v tomto smere nemáme žiadne výhrady. Dyson AM07 je vybavený 10 ventilačnými režimami a 10 hod. časovačom s funkciou automatického vypnutia. Ako veľké pozitívum vnímame možnosť oscilácie a ovládania cez diaľkový ovládač. Príkon a spotrebu Dyson AM07 hodnotíme ako primeranú. 56 W nie je najmenej, ale ani najviac. Hlučnosť je v tomto prípade naozaj nízka.

Na prvých 3 režimoch dosahuje hladinu okolo 29 dB, čo tento kúsok z hľadiska hlučnosti v našom teste ventilátorov dostáva na 2. mieste, hneď za tichší Xiaomi Mi Smart Standing Fan ProKvalita spracovania je vysoká, slim dizajn si zaslúži jednotku s hviezdičkou a veľmi dobrá je aj stabilita. Ventilátor váži síce iba necelé 3 kg, na druhej strane má robustnú základňu a jeho horná časť je vyslovene útla.

Pozitíva

Vysoký výkon primeraný cene
Nízka hlučnosť
10 ventilačných režimov a pokrokové funkcie

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Objem prietoku vzduchu = 1 800 m³/hod. ● Príkon = 56 W ● Hlučnosť = 29 dB ● Počet rýchlostí = 10 ● Rozmery (v x š) = 100,7 x 19 cm ● Hmotnosť = cca 2,8 kg

Lacná kvalita

Goodline FS40A

Stojanový ventilátor, 3 rýchlosti, príkon 45 W, nastaviteľná výška a smer fúkania, hlučnosť 53,5 dB.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vybraný ventilátor nepatrí k produktom renomovaných výrobcov, no náš porovnávací test zaujal dobrými recenziami a nízkou cenou. Ide o lacný stojanový ventilátor s teleskopickým stojanom a nastaviteľným smerom fúkania. Zvoliť možno aj intenzitu fúkania vzduchu.

Stojanový ventilátor Goodline FS40A nepatrí do kategórie inovatívnych modelov. V danom segmente ide o štandardný ventilátor, ktorý ponúka príjemné osvieženie počas horúcich letných dní. Priemer vrtule je 40 cm. Hornú časť tvorí taktiež motor s príkonom 45 W a vrtuľa je pod typickou kovovou ochrannou mriežkou. Troma tlačidlami jednoducho možno regulovať tri výkonnostné stupne pre intenzitu fúkania. Okrem toho nechýba funkcia oscilácie, pri ktorej ventilátor mení smer fúkania.

Praktickým prvkom je teleskopický stojan, ktorý možno jednoduchým pohybom ovládať. Vďaka tomu môže mať ventilátor 106 alebo až 125 cm. Stojan má štyri stabilné nohy, ktoré zabezpečujú jeho stabilitu. Lacný ventilátor neruší ani hlukom, hoci v prípade najvyššieho výkonnostného stupňa je svišťanie vzduchu celkom počuť. Za danú cenu tak ventilátor ponúkne praktický účel a ničím nesklame.

Goodline FS40A je stojanovým ventilátorom, ktorý ponúkne základný výkon pre osvieženie počas horúcich dní. Disponuje príkonom 45 W a vrtuľou s priemerom 40 cm. Ventilátor má teleskopický stojan. Štandardom, ktorý sa očakáva, je funkcia oscilácie. Ventilátor tak môže fúkať viacerými smermi. K dispozícii sú tri úrovne intenzity fúkania.

Zariadenie je kompaktné, váži len 2,2 kg. Hlučnosť je výrobcom uvádzaná na úrovni maximálne 53,5 dB. Pri treťom výkonnostnom stupni je ventilátor hlučnejší. Medzi najtichšie nášho výberu patrí ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro s hlučnosťou na úrovni 26,6 dB. Navyše umožňuje bezdrôtovú prevádzku.

Pozitíva

Nízka cena
Pozitívne referencie
Jednoduché ovládanie

Negatíva

Zvuk pri maximálnom výkone

Objem prietoku vzduchu = - m³/hod. ● Príkon = 45 W ● Priemer vrtule = 40 cm ● Hlučnosť = 53,5 dB ● Počet rýchlostí = 3 ● Rozmery (v x š) = 106/125 x 43 cm ● Hmotnosť = cca 2,2 kg

Rowenta VU5670F0

Stojanový ventilátor, objem prietoku vzduchu 4 800 m³/hod., 5 ventilačných režimov, 120° oscilácia, nastaviteľná výška, hlučnosť 35 dB, možnosť ovládania na diaľku.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rowenta VU5670F0 s podtitulom Turbo Silence Extreme nie je najlacnejší ventilátor. Úprimne, vzhľadom na nie najkvalitnejšie spracovanie jeho hornej časti by sme určite prijali nižšiu obstarávaciu cenu. Z hľadiska funkčnosti mu však naozaj nemáme čo vytknúť. Turbo Silence Extreme je ďalší nadpriemerne výkonný stojanový ventilátor s objemom prietoku vzduchu 4 800 m³/hodVysoký objem sa prejavil na celkovej spotrebe, ktorá predstavuje až 70 W. Takýto príkon je z nášho pohľadu pri ventilátoroch trošku cez čiaru.

Priemer lopatiek je dostačujúci, majú 41 cm, a pozitívne vnímame taktiež možnosti regulácie rýchlosti prúdenia vzduchu. Tento model disponuje 5 ventilačnými režimami. Prvý z nich, Silent Night, vyniká pomalinkým prúdením vzduchu a extrémne tichou prevádzkou. Jeho náprotivkom je režim Turbo boost, ktorý je naozaj silný, preto ho odporúčame využívať skôr vo veľkých miestnostiach a určite iba počas dňa. Zvyšné 3 režimy sú niečím medzi minimálnym a maximálnym výkonom ventilátora.

Na tomto modeli nás zaujal aj režim Decrescendo na automatické spomalenie prúdenia vzduchu každých 15 min. Ďalej oceňujeme prítomnosť digitálneho 8 hod. časovača so 4 pozíciami a možnosťou vypnutia po 1, 2, 4 alebo 8 hod., ktorý je „funkčný“ aj v kombinácii s režimom Silent Night. Ovládanie ventilátora nie je náročné a plusom je možnosť použitia digitálneho diaľkového ovládača120°oscilácia distribuuje ochladený vzduch naozaj rovnomerne a do každej časti miestnosti, samozrejme, v prípade potreby môžete vrchnú časť ventilátora zafixovať.

Najväčším sklamaním na kúsku Rowenta Turbo Silence Extreme je jeho spracovanie. Na oko pôsobí veľmi pekne a na jednotku hodnotíme aj stabilitu, za ktorou stojí skutočne robustná základňa a hmotnosť, ktorá sa približuje k 9 kg. Bohužiaľ, vrchná výsuvná časť ventilátora nie je najpevnejšia ani najkvalitnejšia. Na režime Turbo boost sa chvíľkami zdá, že odletí. Výšku tohto modelu môžete nastaviť v rozmedzí od 110 do 140 cm, čo je akási klasika. Milým doplnkom je rúčka na prenášanie, i keď nepomer medzi hmotnosťou základne a hornej časti ju neumožňuje využívať naplno.

Pozitíva

Vysoký výkon
Tichý chod
Možnosť ovládania cez diaľkový ovládač

Negatíva

Horšia kvalita spracovania
Vyššia hlučnosť na režime Turbo boost

Objem prietoku vzduchu = 4 800 m³/hod. ● Príkon = 70 W ● Priemer vrtule = 40 cm ● Hlučnosť = 35 dB ● Počet rýchlostí = 5 ● Rozmery (v x š) = 110 – 140 x 40 cm ● Hmotnosť = cca 8,9 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Do testu ventilátorov boli zaradené klasické stojanové a stĺpové modely na bežné domáce použitie za nízku obstarávaciu cenu. Pri našom hľadaní, porovnávaní a preskúmavaní trhu sme však natrafili aj na ďalšie zaujímavé produkty so špecifickými vlastnosťami, ktoré nemusia vyhovovať každému z vás. Naopak, niektorých môžu vyslovene zaujať. Preto sme si pre vás pripravili rýchly prehľad ich základných vlastností a parametrov.

Prvým takýmto kúskom je naozaj lacný stropný ventilátor Klarstein Figo. K jeho prednostiam patrí celkom nízka hlučnosť, vysoký výkon, 3 rýchlostné režimy, 132 cm priemer vrtule a už spomínaná obstarávacia cena. Ventilátor „žerie“ prijateľných 55 W, pôsobí elegantným dojmom a jeho inštalácia nie je obzvlášť náročná. K mínusom patrí nutnosť zásahu do elektroinštalácie pri montáži ventilátora, čo je však „problémom“ všetkých stropných modelov.

Stojanový model Goodline FS40A sme vybrali pre tých z vás, ktorí nepotrebujú extrémne výkonný ventilátor a pri jeho kúpe chcú čo najviac ušetriť. Goodline je naozaj lacný kúsok s príkonom 45 W, 90 ° osciláciou a 3 rýchlostnými režimami, ktorý dosahuje hlučnosť okolo 53 dB. Jeho výkon, stabilita a funkcie sú porovnateľné s akýmikoľvek inými stojanovými modelmi v cenovej kategórii do 20 eur.

Tristar VE-5884 je ventilátor s vodou, a teda i funkciou zvlhčovania vzduchu za veľmi výhodnú cenu. Má vysoký objem prietoku vzduchu, až 3 108 m³/hod., je vybavený 40 cm vrtuľami, 3 ventilačnými režimami, automatickou osciláciou a má celkom nízky príkon 50 W. Ventilátor Tristar disponuje aj funkciou studenej hmly a diaľkovým ovládačom. K mínusom zaradzujeme dosť vysokú hlučnosť 59 dB.

Black+Decker BXEFD41E patrí medzi stolné ventilátory, ktoré oceníte napr. v kancelárii alebo pri práci v home office. Tento model je vybavený troma 40 cm lopatkami, motorom s príkonom 40 W3 rýchlosťami a systémom tichej oscilácie Push&Pull. K plusom zaraďujeme protišmykovú úpravu na jeho spodnej časti, dlhú životnosť medeného vinutia motora a vcelku primeranú obstarávaciu cenu.

Maxxo PP40 je jedným z najlacnejších stojanových ventilátorov, ktoré nájdete na našom trhu, čomu zodpovedá aj jeho výkon a funkcie. Kúpou tohto modelu získate základ, ku ktorému patria 3 rýchlostné režimy, možnosť výškového nastavenia, 80° oscilácia a 40 W spotreba elektriny. Maxxo PP40w vo vašej domácnosti nenarobí super silný prievan, pokiaľ však hľadáte iba „niečo“ na rozprúdenie vzduchu, ide o dobrú voľbu.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak je ventilátor dobrý, nepochybne sa to odzrkadlí aj na jeho predajnosti a celkovej popularite medzi spotrebiteľmi. Jedným z aspektov, ktoré rozhodovali pri zostavovaní našich recenzií, bola práve miera predajnosti jednotlivých modelov na známych slovenských webových portáloch. Preto sme si pre vás pripravili aktuálny prehľad najpredávanejších ventilátorov na Heureka.sk, na základe ktorého môžete získať lepšiu predstavu o tom, ktoré kúsky patria k spotrebiteľsky atraktívnym.

Názov Hodnotenie Detail
Cata E-100 GT 5* Zobraziť produkt
Vents 100 S 5* Zobraziť produkt
Vergionic 2160 5* Zobraziť produkt
Vents 125 MA 5* Zobraziť produkt
Stadler Form Leo 5* Zobraziť produkt

V našom návode na výber ventilátora do domácnosti, kancelárie či auta vás najprv prevedieme všetkými dôležitými technickými parametrami, ktoré súvisia s reálnym výkonom tohto spotrebiča. Okrem toho vám predstavíme jednotlivé typy ventilátorov, pozrieme sa na ich hlavné špecifikácie, možnosti použitia, plusy, mínusy, spôsob a náročnosť montáže. V závere návodu sme si pre vás pripravili orientačný prehľad cien ventilátorov a tipy na renomovaných a overených výrobcov.

Ako vybrať ventilátor

 • Typy ventilátorov
 • Prietok vzduchu a výkon ventilátora
 • Veľké verzus malé ventilátory
 • Hlučnosť
 • Funkcie a vlastnosti ventilátorov
 • Bezpečnostné prvky
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Stojanové, stolové, stropné alebo stĺpové?

Podstatnú časť výberu tvorí práve rozhodovanie o tom, ktorý z typov ventilátorov je vhodný práve pre vás. Na trhu je dostupné obrovské množstvom modelov, ktoré sa neodlišujú len dizajnom, výkonom a funkciami, ale taktiež spôsobom ich umiestnenia, celkovým prevedením a cenou. Pozor, v závislosti od týchto parametrov sa odvíjajú taktiež niektoré funkčné vlastnosti.

Tieto spotrebiče môžeme v prvom rade rozdeliť na izbové a priemyselné. Náš návod je zameraný prednostne na ventilátory do bytu, priemyselným ventilátorom preto nebudeme venovať špeciálnu pozornosť.

Z hľadiska prevedenia a spôsobu umiestnenia sa ventilátory do bytu delia na:

 • Stolové ventilátory
 • Stojanové a stĺpové ventilátory
 • Stropné ventilátory
 • Nástenné ventilátory
 • Podlahové ventilátory

Nakoniec tu máme špeciálne typy ventilátorov, na ktoré sa pozrieme iba v skratke. Tieto alternatívy sú totiž buď pomerne drahé, náročné na inštaláciu, alebo majú extrémne nízky výkon.

 • Riadiálne a axiálne ventilátory sa inštalujú, presnejšie, „zapúšťajú“ do steny, ich montáž si preto vyžaduje elektroinštalačné aj stavebné zásahy. Najčastejšie sú využívané ako ventilátory do kúpeľne, kde spĺňajú funkciu sušičky vzduchu. Do tejto kategórie patria taktiež odsávacie ventilátory, s ktorými sa stretnete napr. vo fajčiarskych miestnostiach v podnikoch. Radiálne ventilátory majú menší tlak vzduchu pri dlhších ventilačných vetvách, tie axiálne zas väčší objem vzduchu, ale menší statický tlak.
 • USB ventilátory a malé ventilátory na baterky slúžia na ochladenie tváre či iných častí tela, nie celej miestnosti. Ich výkon je veľmi nízky. Oceníte ich napr. pri práci na počítači, ktorý sa stane zároveň zdrojom ich energie.
 • Solárne ventilátory sa inštalujú podobne ako klimatizácia – musia „prejsť“ cez stenu. Ide o autonómny spôsob ochladzovania a výmeny vzduchu v domácnosti. Základné solárne modely sú dostupné od cca 60 eur. Sú vhodné do malých až stredne veľkých miestností. Svoju funkciu zastanú tiež v úlohe kúpeľňových ventilátorov.
 • Ventilátory do auta sú výborným riešením pre majiteľov automobilov bez klimatizácie. Ich napájanie je riešené cez autozapaľovač, preto sa s nimi stretnete aj pod označením 12 V ventilátory. Výkon je v tomto prípade veľmi nízky, no postačujúci do malého priestoru.

Stolové ventilátory

Stolový ventilátor je ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú byť ofukovaní pekne zblízka. Ide o jednu z najlacnejších alternatív, ktorú môžete vlastniť už od 10 eur. Jej nevýhodou a výhodou zároveň je slabší výkon a menšie rozmery. Lopatky stolových ventilátoroch majú priemer okolo 20 – 30 cm. Údaj o rýchlosti prietoku vzduchu pri nich spravidla nenájdete.

Stolový ventilátor

Stolný ventilátor sa dá za efektívny označiť iba vtedy, keď ho umiestnite vo vašej bezprostrednej blízkosti, čo je praktické napr. v kancelárii bez klimatizácie. Plusom je nízka hlučnosť a veľmi malá spotreba elektriny, ktorá sa väčšinou pohybuje okolo 15 – 20 W.

Stojanové ventilátory

Stojanový ventilátor je väčším a vyšším bratom toho stolného. Výkon týchto spotrebičov o niečo vyšší ako v predošlom prípade, vo väčšine prípadov to však stále nie je žiadna sláva. Tieto kúsky zvyknú byť plastové, ľahké, ich lopatky majú priemer do 40 cm, hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 50 dB a príkon len málokedy presiahne 50 W.

Objem prietoku vzduchu základných stojanových ventilátorov dosahuje veľmi nízke hodnoty. Ak túto informáciu v popise vôbec nájdete, tak väčšinou vo forme metrov kubických za minútu. Za priemer sa dá označiť prietok 40 m³/min. Pri prepočte na hodinový prietok vzduchu hovoríme o 0,6 m³/hod., čo by bolo, teoreticky, postačujúce napr. na ochladenie miestnosti s rozmermi 0,5 x 0,5 x 0,5 m.

V ponuke predajcov nájdete aj rôzne pokrokové stojanové ventilátory, ktoré vynikajú dizajnom, špeciálnymi funkciami aj podstatne vyšším objemom prietoku vzduchu, ktorý môže prekročiť hranicu 4 000 m³/hod. Spravidla majú nízku hlučnosť a spotrebu elektriny.

Stĺpové ventilátory

Ide o veľmi dizajnové, praktické, ale i bezpečné riešenie. Tieto ventilátory nedisponujú lopatkami a majú veľmi dobrú stabilitu. Výkon je priamo úmerný ich obstarávacej cene. Pri kúskoch za 30 – 40 eur tento údaj väčšinou nenájdete, čo znamená, že ide o pomerne slabé mašinky. Stĺpové ventilátory za 60 a viac eur už dosahujú celkom slušný objem prietoku vzduchu, ktorý sa začína na 300 – 400 m³/hod.

Stropné ventilátory

Stropné ventilátory sú lacnejšou alternatívou klimatizácie. Majú naozaj vysoký výkon, montáž nie je príliš náročná, presnejšie, nevyžaduje si stavebné úpravy. Objem prietoku vzduchu lacných stropných ventilátorov (za cca 90 eur) presahuje rýchlosť 8 000 m³/hod. Zároveň majú celkom nízku spotrebu, v priemere 60 – 70 W, a nie sú hlučné. Hladina akustického tlaku v tomto prípade dosahuje hodnoty okolo 30 – 40 dB.

Stropný ventilátor

Na trhu sú dostupné i také modely, ktoré môžete v zime premeniť na teplovzdušný ventilátor. Zaujímavými sú tiež tie bez lopatiek. Obrovskou výhodou stropných ventilátorov je, že vzduch nerozfukujú bodovo, napr. priamo do vašej tváre, ale plošne po celej miestnosti. Za nevýhodu pokladáme náročnejšiu montáž, pri ktorej sa nevyhnete zásahom do elektroinštalácie. Na výber máte:

 • Stropné ventilátory so svetlom sa skladajú zo svietidla a lopatiek. Ich montáž je pomerne jednoduchá, keďže ich namontujete namiesto samotného svietidla.
 • Samostatný stropný ventilátor pozostáva iba z dlhých lopatiek uchytených na držiak. Montáž sa v tomto prípade stáva náročnejšou. Samostatný stropný ventilátor nenahradí luster so svetlom, preto ho musíte umiestniť inde. To znamená, že sa nevyhnete „ťahaniu“ nových káblov a babraniu sa s vypínačmi – jedným ovládate ventilátor, druhým svetlo. Navyše, pri niektorých modeloch je nutné použiť predlžovaciu tyč a dodržať viaceré zásady, ako správnu vzdialenosť od stropu a priľahlej steny či nosnosť inštalačného materiálu a stropu.

Nástenné ventilátory

Nástenný ventilátor na domáce použitie je iba akousi trochu výkonnejšou obmenou stolných modelov. Na rozdiel od nich ho musíte pomocou skrutiek pripevniť priamo na stenu – nemá stojan.

Mínusy:

 • Náročnejšia inštalácia
 • Nemožnosť premiestňovať ventilátor podľa aktuálnych požiadaviek
 • Vyššia cena – 70 až 400 eur
 • Výkon – prietok vzduchu sa odvíja najmä od ceny, pre lepšiu predstavu, modely za 70 eur dosahujú rýchlosť prúdenia vzduchu okolo celkom slabých 60 m³/hod., výnimkou sú priemyselné ventilátory za 400 a viac eur s prietokom vzduchu od 10 000 m³/hod.

Plusy:

 • Pokrokové funkcie, ako možnosť ovládania cez diaľkový ovládač, nastavenia automatického vypnutia/zapnutia atď.
 • Absencia rizika pádu ventilátora (ideálne pre majiteľov domácich miláčikov aj rodičov malých detí)

Podlahové ventilátory

Podlahové ventilátory považujeme za veľmi dobrý kompromis, a to z hľadiska ceny aj výkonu. Na prvý pohľad si ich môžete pomýliť so stolnými modelmi. Sú však podstatne robustnejšie, stabilnejšie, rozmernejšie a výkonnejšie. Najlacnejšie ventilátory do bytu zoženiete od cca 40 do 60 eur. Tie výkonnejšie, ktoré nájdu využitie aj v priemyselnom prostredí, stoja od 100 do 300 eur a vedia narobiť pekný prievan. K mínusovým vlastnostiam patrí vyššia hlučnosť, ktorá sa pohybuje okolo 50 – 60 dB, a vysoký príkon. Už modely za 60 eur môžu mať spotrebu okolo 200 W.

Podlahový ventilátor

Prietok vzduchu a výkon ventilátora

Prietok vzduchu je najdôležitejším technickým parametrom. V závislosti od neho si vyberiete ventilátor, ktorý bude schopný ochladzovať danú miestnosť dostatočne efektívne. Tento údaj je uvádzaný v metroch kubických za hodinu a hovorí o tom, aký objem vzduchu dokáže daný ventilátor „prehnať“ v priebehu hodiny.

Aby bol ventilátor naozaj účinný, je potrebné prihliadať na veľkosť, resp. objem miestnosti, v ktorej bude umiestnený, no taktiež na to, o akú miestnosť ide. V kuchyni sa nachádzajú spotrebiče, ktoré produkujú teplo, v kanceláriách sa pohybuje viac ľudí, v kúpeľni je vyššia vlhkosť. Všeobecné odporúčania na počet výmen vzduchu v jednotlivých typoch miestností vyzerajú takto:

 • Obytné miestnosti – 1 až 3 výmeny vzduchu v priebehu hodiny
 • Kancelárske priestory – cca 9 výmen/hod.
 • Kuchyne a kúpeľne – 6, ideálne až 10 výmen vzduchu/hod.

Objem miestnosti vypočítate pomocou vzorca: šírka x dĺžka x výška = objem miestnosti. Následný výber ventilátora s dostatočným objemom prietoku vzduchu je už jednoduchý. Napr., ak chcete ochladiť obývačku, ktorá má 50 m³, potrebujete ventilátor s minimálnym prietokom vzduchu 100 m³/hod., v praxi však i niekoľkonásobne väčším. Pozor, bezlopatkové ventilátory majú podstatne nižší prietok vzduchu. Zároveň fungujú na inom princípe, tento parameter teda nie je pri ich výbere úplne kľúčový.

Pri ventilátoroch môžete nájsť taktiež informáciu o ich dosahu, ktorá udáva, do akej vzdialenosti „fúkajú“ ochladený vzduch. Dosah stredne výkonných bezlopatkových modelov sa pohybuje okolo 8 m. Ventilátory s lopatkami sú väčšinou schopné chladný vzduch dofúknuť o niečo ďalej, čo však nie je nemenným pravidlom.

Veľké verzus malé ventilátory

Väčší ventilátor = vyšší výkon, malý ventilátor = nižší výkon. Áno, pri týchto spotrebičoch platí, že väčší je takmer vždy výkonnejší. Rozmernejšie ventilátory sú vybavené väčšími lopatkami a spravidla majú aj vyšší príkon.

Príkon a s ním súvisiaci výkon je celkom dôležitý faktor, na ktorý by ste mali pri výbere prihliadať. Nezabudnite, že tento spotrebič bude v letných mesiacoch „bežať“ bez prestávky celé dni, možno i noci. Za prijateľný sa dá označiť príkon do 40 W. Slabšie modely môžu mať menej ako 20 W, naopak, tie výkonnejšie aj viac ako 200 W.

Malý ventilátor na baterky

Veľkosť ventilátora súvisí aj s jeho hmotnosťou, ktorá sa môže pohybovať od 1 až do viac ako 10 kg. Tento parameter je dôležitý najmä pri stolových a stojanových modeloch. Ak nemáte domáce zvieratá, pokojne siahnite po ľahšom kúsku. Pozor, extra ľahké a vysoké ventilátory môže prevrátiť už silnejší prievan.

Posledným dôležitým parametrom z hľadiska výkonu ventilátorov je priemer lopatiek a počet otáčok za minútu. Väčšie („širšie“) lopatky sú efektívnejšie. V závislosti od konkrétneho typu ventilátora sa stretnete s menšími lopatkami, ktoré dosahujú priemer do 20 cm, a tými výkonnejšími s priemerom 40 až 50 cm.

Hlučnosť

Veľkosť a výkon ventilátora ide ruka v ruke s jeho hlučnosťou. Kým pri iných spotrebičoch na krátke používanie tento parameter nie je až taký podstatný, v prípade týchto pomocníkov je alfou a omegou. Hlučnosti venujte pozornosť najmä vtedy, ak budete ventilátor využívať v spálni počas noci, v kancelárii, či v home office, teda pri práci.

 • Hlučnosť do 30 dB je viac než znesiteľná, nemala by vám prekážať ani počas spánku.
 • 30 – 50 dB je ekvivalent k hluku, ktorý vydávajú dažďové kvapky či ľudia pri tlmenom rozhovore, pri dennom používaní ventilátora by pre vás mala byť prijateľná.
 • Ventilátory s hlučnosťou nad 50 dB určite neprepočujete, preto vám radšej odporúčame hľadať v predošlých „hlukových“ kategóriách.

Ventilátory s vodou, chladením, ionizáciou aj diaľkovým ovládaním

Základné modely ventilátorov majú iba funkciu zapnutia/vypnutia a možnosť nastavenia niekoľkých rýchlostných stupňov, väčšinou 3. Pokrokovejšie kúsky môžu disponovať naozaj šikovnými funkciami, ktoré ich povyšujú na multifunkčné domáce spotrebiče.

 • Diaľkové ovládanie je veľkým plusom, najmä ak nemáte ventilátor umiestnený priamo pri hlave (upozorňujeme, že takéto používanie nie je najrozumnejšie, môžete si privodiť „prievan“ ucha a očí či bolesť hrdla).
 • Časovač je veľmi praktickou funkciou. Na ventilátore si nastavíte presný čas zapnutia alebo vypnutia a po práci sa vrátite už do príjemne vychladeného bytu.
 • Displej nájdete len na moderných ventilátoroch s pokrokovými funkciami. Môžete na ňom sledovať práve nastavený režim, stupeň rýchlosti prúdenia vzduchu či aktuálnu spotrebu.
 • Špeciálne režimy, ako „vánok“, nočný program, nie sú nevyhnutnosťou, zároveň vedia používanie ventilátora celkom spríjemniť.
 • Oscilácia, teda schopnosť otáčania ventilátora, je samozrejmosťou pri väčšine modelov. Klasika je horizontálna oscilácia (otáčanie doľava a doprava), s tou vertikálnou sa stretnete len pri novších a drahších kúskoch. Všimnite si údaj o jej uhle. Minimom je 80°, priemerom 90° a ideálom 120°. Pozor, každý ventilátor musí byť možné zastaviť v požadovanej polohe.
 • Výškové nastavenie sa týka najmä stojanových ventilátorov. Určite vám doporúčame hľadať kúsky s touto funkciou.
 • Ionizácia je výsadou drahších a novších modelov. V praxi ide o obohatenie vzduchu o negatívne nabité ióny, ktoré zlepšujú jeho kvalitu.
 • Ventilátory s vodou sú spojením ventilátora a zvlhčovača vzduchu. Spravidla ide o stojanové alebo stĺpové zariadenia so širokou základňou, do ktorej nalejete vodu. Tá je následne „distribuovaná“ do priestoru. Podobnými verziami sú ventilátory s chladením alebo tie s funkciou vodnej pary.
 • Smart funkcie nájdete iba na tých najnovších kúskoch, ktoré je možné ovládať cez Wi-Fi a príslušnú aplikáciu.
 • Bezdrôtová prevádzka vám umožní ventilátor využívať aj v exteriéri. Zamerajte sa na kapacitu a výdrž akumulátora.

Stojanový ventilátor – funkcie

Bezpečnostné prvky

Bezlopatkové ventilátory sa dajú označiť za trochu bezpečnejšie, keďže nie sú vybavené lopatkami, ktoré rotujú vysokou rýchlosťou. Tie klasické môžu predstavovať vážne riziko vzniku úrazu či škody na majetku. Pri výbere preto neprehliadnite niekoľko dôležitých prvkov, ktoré majú priamy vplyv na vašu bezpečnosť.

 • Mriežka rotora (vrtule) je asi najdôležitejším bezpečnostným prvkom. Ubezpečte sa, že je vyrobená z dostatočne pevného materiálu a je dokonale upevnená – nemala by sa rozletieť ani pri páde z väčšej výšky. Ak máte deti alebo zvieratá, všimnite si veľkosť otvorov v mriežke. Mali by byť dostatočné malé, aby do nich niekto nestrčil rúčku, labku, fúzy alebo krídlo.
 • Stabilita súvisí s hmotnosťou a celkovým prevedením ventilátora. Sústreďte sa na ňu pri stolových a stojanových modeloch. Základom je dostatočne široká a ťažká základňa. Celokovové kúsky sú vo všeobecnosti stabilnejšie, tie plastové majú podstatne horšiu stabilitu.
 • Protišmykové nožičky zlepšujú stabilitu ventilátora.
 • Bezpečnostný senzor nájdete na drahších modeloch. Slúži na vypnutie ventilátora vo chvíli, keď sa ho niekto alebo niečo dotkne. Túto funkciu ocenia rodičia aj chovatelia.
 • Trieda ochrany je dôležitou ochranou pred úrazom elektrickým prúdom. Pri elektrospotrebičoch poznáme 4 triedy ochrany. Za najlepšiu voľbu považujeme ventilátory z triedy 2 a 3, ktoré disponujú základnou ochranou pri normálnom chode, plus ochranou pri ich prípadnom poškodení.

Aj lacné ventilátory ochladia

Ventilátory sú lacnou alternatívou ku klimatizáciám a ochladzovačom vzduchu. Tie najlacnejšie kúpite už za pár eur, avšak musíte počítať s tým, že vám neponúknu vysoký výkon a ani kvalitu. Za stolné ventilátory zaplatíte cca 10 až 30 eur. Ide o príjemné ochladenie pri práci za počítačom alebo pri varení. Za cenu od 15 do 40 eur už kúpite výkonnejšie stojanové ventilátory, ktoré sa pýšia dobrými recenziami. V prípade tých najkvalitnejších môže cena vystúpiť na 70 až 200 eur.

Čím stúpa cena, stúpa väčšinou aj výkon a kvalita prevedenia. Stĺpové ventilátory sa pohybujú v cenovej hladine od 30 do 70 eur, za tie najdrahšie zaplatíte niekoľko stoviek eur. Stropné ventilátory môžete vlastniť za 70 až 400 eur. Najdrahšie modely sú pre bežného užívateľa cenovo nedostupné, stoja niekoľko tisíc eur. 

Dyson, Klarstein alebo Westinghouse sú spravnou voľbou

Zo značiek vám môžeme odporučiť ventilátory Dyson, Westinghouse, AEG, Klarstein či oneConcept. Ak hľadáte modely určené do kúpeľne, prezrite si napr. ponuku ventilátorov Vents. Zaujímavé stropné verzie týchto spotrebičov nájdete u výrobcov ako Globo, Bayside a Zonda.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenatrafili ste na parametre, ktoré považujete za kľúčové alebo sú pre vás niektoré z nich nezrozumiteľné? V takýchto prípadoch oceníme, ak nám v diskusii pod článkom necháte vaše otázky. Pokúsime sa na ne odpovedať čo najlepšie a čo najskôr.

Tzv. bezlopatkové ventilátory sú vybavené bezkartáčovým elektromotorom, ktorý poháňa malý ventilátor s asymetrickými lopatkami. Vzduch je tlačený smerom nahor, kde je „vypustený“ do priestoru. Lopatkové modely majú lopatky, ktoré vzduch „fúkajú“ pred seba a v o niečo väčšej rýchlosti. Ventilátory bez lopatiek sú považované za bezpečnejšie a tichšie. Z hľadiska výkonu ich nie je možné porovnávať. Na ten väčšinou vplýva cena a kvalita spracovania.

Ventilátory na krb nie sú určené na ochladzovanie, ale na rozvádzanie teplého vzduchu z krbu či kachlí do miestnosti. Ide o veľmi dobrý spôsob, ako zefektívniť jeho rovnomernú distribúciu. Tento typ ventilátorov spomíname skôr pre zaujímavosť a úplnosť informácií. V lete ich totiž nevyužijete.

Ventilátory s dobehom sa využívajú prevažne v kúpeľniach alebo iných miestnostiach s nadmernou vlhkosťou. Funkciou časového dobehu sú vybavené napr. axiálne a radiálne ventilátory. V praxi ide o to, že ventilátor „funguje“ ešte istú dobu po jeho vypnutí. Presný čas jeho pasívneho chodu je spravidla možné nastaviť, napr. na 1 až 30 min.

Víťaz testu

Klarstein Silent Storm

Stojanový ventilátor, pre miestnosti do 80 m³, 12 rýchlostí a 5 ventilačných režimov, nastaviteľná výška, hlučnosť 32 dB, možnosť ovládania na diaľku.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Klarstein Silent Storm sa môže javiť ako trochu drahší stojanový ventilátor, no pri pohľade na jeho funkcie, vlastnosti a výkon hodnotíme obstarávaciu cenu ako vyslovene nízku. Silent Storm s nízkym príkonom, a teda i spotrebou 35 W dosahuje naozaj obrovský objem prietoku vzduchu, ktorý predstavuje 4 600 m³/hod. Vďaka tomu účinne vychladí miestnosti s objemom do 80 m³, čo je ekvivalent k cca 30 m². K jeho vysokému výkonu prispievajú aj lopatky s priemerom 41 cm.

Tento model nie je určený len pre vyslovene veľké priestory. Môžete si ho bez obáv zaobstarať aj vtedy, keď potrebujete ochladiť miniatúrnu spálňu či obývačku. Silent Storm totiž disponuje 5 ventilačnými programami a až 12 rýchlostnými režimami. K dispozícii máte režim „prírodný vánok“nočný režim s možnosťou automatického vypnutia, tichý režim ideálny napr. pri práci, a režim „komfort“, pri ktorom sa ventilátor aktivuje len v prípade, že teplota v miestnosti vystúpi nad 20 °C.

Možnosť zastavenia ventilátora vo fixnej polohe je už akousi samozrejmosťou. Z funkcií stojí ďalej za spomenutie 12 hod. časovač automatického vypnutia a zapnutia, ktorý je nastaviteľný v 30 min. intervaloch. K praktickým vychytávkam patrí malý LCD displej na prednej strane ventilátora, na ktorom je zobrazený aktuálne nastavený režim aj rýchlosť prúdenia vzduchu. Samotné ovládanie, ktoré prebieha buď pomocou 2 tlačidiel a kolieska priamo pod LCD displejom, alebo prostredníctvom diaľkového ovládača, hodnotíme aj napriek množstvu režimov ako veľmi jednoduché.

Ventilátor Silent Storm nás oslovil veľmi elegantným a akýmsi nenásilným dizajnom. Z nášho pohľadu zapadne do každej miestnosti, a to bez rozdielu štýlu, ktorý v nej prevláda. Vďaka vyššej hmotnosti 7,8 kg má tento kúsok veľmi dobrú stabilitu, ktorú pripisujeme ťažšej základni.

K benefitom ďalej zaradzujeme veľmi nízku hlučnosť 32 dB. Navyše, na tichom režime je tento ventilátor voľným uchom naozaj takmer nepostrehnuteľný. Popravde, na Klarstein Silent Storm sa negatíva hľadali ťažko. Jedno sme však predsa len našli. Na najsilnejšom režime tento kúsok nie je až taký tichý, práve naopak, dokáže celkom pekne potrápiť vaše uši.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a výkonom
Veľký objem prietoku vzduchu
Pokrokové funkcie

Negatíva

Vyššia hlučnosť na najsilnejšom režime

Objem prietoku vzduchu = 4 600 m³/hod. ● Príkon = 35 W ● Priemer vrtule = 41 cm ● Hlučnosť = 32 dB ● Počet rýchlostí = 12 ● Rozmery (v x š) = 137 x 40 cm ● Hmotnosť = cca 7,8 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Cata e100 GT

od 42,72 €
Bytový ventilátor so skvelým moderným dizajnom - sklenený čelný panel. Prevedenie s časovým dobehom (Timer) 0-15 min. Vhodný aj ako doplnkový...

Cata e100 GTH

od 83,90 €
2 - rýchlostný ventilátor so skvelým moderným dizajnom - sklenený čelný panel. Nová vlajková loď bytových ventilátorov CATA. Séria...

Vents 100 S

od 8,94 €
POUŽITIE Plastové nástenné axiálne ventilátory typovej rady S sa používajú na odvetranie kuchýň, kúpeľní, toaliet, obchodov, kancelárií,...

Cata e100 G

od 37,90 €
Bytový ventilátor so skvelým moderným dizajnom - sklenený čelný panel. Vhodný aj ako doplnkový ventilátor pre kuchyne s digestormi v...

Vents 100 MAL

od 22,52 €
VENTS Ventilátor axiálny - 100MAL. Axiálny domový ventilátor s automatickou žalúziou a guličkovým ložiskom, 230 V AC, ø100 mm, 98 m³/h Popis...

Vents 100 MATL

od 31,92 €
VENTS Ventilátor axiálny - 100MATL. Axiálny domový ventilátor s automatickou žalúziou s časovým spínačom a guličkovým ložiskom, 230 V AC, ø100...

Vents 100 MAT

od 27,73 €
POUŽITIE Plastové axiálne nástenné ventilátory typovej rady MA sa používajú na odvetrávanie kuchýň, kúpeľní, toaliet, obchodov, kancelárií,...

Vents 100 MA 12V

od 25,55 €
VENTS Ventilátor axiálny - 100MA 12V. Axiálny domový ventilátor s automatickou žalúziou, 12 V AC, ø100 mm, 86 m³/h Popis produktu Automatická...

Dalap 100 BFZ

od 33,86 €
Ventilátor s bielym predným panelom a časovým dobehom je najvýkonnejší domový ventilátor na trhu s patentovaným výkonným motorom o priemere...

Vents 100 LDT

od 22,10 €
Ventilátory ,ventilátory do stropu, ventilátory do kúpeľne,ventilátory domové,ventilátory do bytov. T Ventilátor je vybavený časovačom  . Po...

Vents 150 S

od 17,69 €
Domové ventilátory ,ventilátory do stropu,ventilátory na stenu ,ventilátory do kúpeľne,ventilátory do záchodu,ventilátory do bytov....

CATA E-100 GSTH

od 89,90 €
Ventilátor E-100 GSTH, CATA, Hygro + Timer Silver, 2 rýchl., LED teplomer + vlhkomer, Sklenený kryt, 00900600. 2 - rýchlostný ventilátor so...

Ďalšie články z kategórie Ventilátory do bytu

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Milena 29.Jun.2021

Na horúce letné dni je ideálny Klarstein Silent Storm. Stojanový ventilátor má pekný dizajn a na rýchlosti 1 je úplne nehlučný. Pomerne tichý je aj na ďalších stupňoch fúkania, preto mi oddych vôbec neruší. Ovládanie je pohodlné a výkon dostatočný, celkovo je k dispozícii až 26 stupňov fúkania. Ventilátor má oproti klimatizácii zanedbateľnú spotrebu energií, no samozrejme aj ochladenie je nižšie, avšak pre mňa postačujúce. Páči sa mi, že displej automaticky zhasne po krátke dobe, a preto ma nič nerozptyľuje ani v noci. Plus dávam za stabilnú konštrukciu, diaľkový ovládač aj plynulé nastavenie. Kto hľadá príjemné osvieženie počas horúcich dní, tento produkt ho nesklame.

Odpovedať

Katuška 29.Jun.2021

Dobrý a lacný ventilátor je Sencor SFN 4047WH. Ľahko sa s ním manipuluje a ovládanie má jednoduché. Samotný ventilátor je stabilný, má tichý chod a výkon primeraný k svojej cene. Ventilátor môže fúkať jedným smerom alebo si nastavíte, aby sa otáčal. Ja som ho kúpila mojim rodičom, aby sa v týchto dňoch mohli aspoň trocha schladiť a sú s ním spokojní, preto som spokojná aj ja, že ich darček potešil a bez problémov im slúži. :-)

Odpovedať

Ninka 30.Jun.2021

Mám Rowenta Turbo Silence Extreme, pretože ma zaujal svojím dizajnom. Je elegantný a v obývačke, kde sa najčastejšie zdržiavam, pôsobí veľmi pekne. Aby som nechválila len vzhľad, ventilátor má slušný výkon. Pri nočnom režime je veľmi tichý a páči sa mi, že má časovač aj skvelý diaľkový ovládač. Turbo režim dokáže rozfúkať všetko možné po izbe, takže s ním opatrne. :-) Ak sa chcete len občasne schladiť, klimatizácia by bola zbytočná a najmä drahá, preto tento ventilátor považujem za funkčného a praktického pomocníka počas leta.

Odpovedať

Gaba 30.Jun.2021

Minulý rok som si kúpila Dyson AM07. Má viacero rýchlostí a na rýchlostiach 1 až 3 je veľmi tichý. Chladí príjemne a v menšej miestnosti dokáže udržiavať cirkuláciu vzduchu pomerne kvalitne. Dizajn je krásny a nezvyčajný a často sa mi stáva, že návšteva sa pýta, kde má ventilátor vrtule. :-) Výkon, samozrejme, nie je taký ako má klimatizácia, ale to od týchto produktov ani netreba očakávať. Páči sa mi diaľkové ovládanie a najvyšší 10 stupeň mi pripomína víchricu. :-) Jediným mínusom je vyššia obstarávacia cena, ale za premakaný produkt si treba priplatiť.

Odpovedať

Lenka U. 02.Jul.2021

Kúpila som si ventilátor Maxxo PP 40. Má kvalitné prevedenie, vzhľad je pekný a zatiaľ funguje spoľahlivo. Ide o jednoduchý stojanový ventilátor, od ktorého netreba čakať nič viac, než príjemné chladenie vzduchu v horúcom byte. Schladenie je mierne a hluk počas prevádzky prijateľný. Cena bola nastavená veľmi nízko, aj preto som zvolila tento model. Po vybalení z krabice sa dal ventilátor veľmi ľahko poskladať, takže som spokojná. Ak ste nenáročný používateľ a nepotrebujete mať okolo seba „vietor“, tento ventilátor vám bude vyhovovať.

Odpovedať

Irena 01.Aug.2021

Mám stojanový ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro, ktorý je veľmi tichý a poháňa ho akumulátor, preto nie som obmedzovaná káblom. Nabitá batéria vydrží deklarovaných 20 hodín, takže stačí nabíjať raz za deň, prípadne raz za dva dni, ak ho nemám pustený vkuse. Ventilátor disponuje funkciou WiFi, vďaka ktorej ho môžem ovládať cez mobilnú aplikáciu Mi Home. V rámci tejto aplikácie si viem nastaviť aj automatizáciu. Oceňujem jednoduché nastavenie rýchlosti, automatickú osciláciu či otáčanie. Páči sa mi možnosť nastavenia fúkania, prípadne zvoliť si len prírodný vánok, ktorý príjemne osvieži. Rýchlosť ventilátora je veľmi dobre odstupňovaná. Hoci je mobilná aplikácia v angličtine, jej ovládanie je intuitívne. Plus dávam za rozvrh, čiže možnosť nastaviť si, kedy sa má ventilátor zapnúť alebo vypnúť. Ventilátor je stabilný, nekýva sa zo strany na stranu a nevibruje ani pri maximálnej možnej rýchlosti. Ak hľadáte výkonný a zároveň tichý ventilátor, pri ktorom môžete bez problémov nerušene spať, myslím si, že tento bude správnou voľbou. Ja som s ním spokojná.

Odpovedať

Tomáš 23.Sep.2021

Nie som náročný používateľ, preto som hľadal lacný a jednoduchý ventilátor, ktorý mi spríjemní pobyt v miestnosti počas letných dní. Kúpil som ventilátor Sencor a je to dobrý produkt, ktorý má tichý chod a slušný výkon už na prvom rýchlostnom stupni.

Odpovedať

Ján 21.Oct.2021

Ventilátor Cata e100 GTH je super, ale v balení mi chýbal slovenský návod, na všetko som si musel prísť sám. Oceňujem viaceré možnosti pripojenia a nastavenia režimov ovládania funkčnosti. Ventilátor je spoľahlivý, zabezpečuje dobré a účinné odvetrávanie a má tichý chod. Nevýhodou je vysoká cena a horšia inštalácia.

Odpovedať

Stano 23.Nov.2021

Ventilátor do kúpeľne Dalap 100 BF má troška hlučnejší chod, čo ma prekvapilo, no nie je to nič strašné. Každopádne, splnil to, čo som od neho očakával. Pomer ceny a výkonu je za mňa skvelý. Dizajn je prívetivý, v kúpeľni nepôsobí rušivo.

Odpovedať

Ľubo 08.Feb.2022

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro má super ovládanie, krásny minimalistický vzhľad a hlavne skvelú funkčnosť. Funguje aj cez mobilnú aplikáciu, takže za mňa super.

Odpovedať

Denis 23.Feb.2022

Plne mi vyhovuje stojanový ventilátor Linder Exclusiv, ktorý používam v letných mesiacoch v kancelárii. Za tú cenu je fajn a viac mi netreba.

Odpovedať

Tereza 17.May.2022

Sencor SFN 4047WH je lacný, no splnil moje očakávania. Má tichý chod a dobre fúka už aj na prvom stupni. Jednoduchý výrobok s ľahkou manipuláciou a ovládaním. S výberom som spokojná, ak nie ste príliš nároční, uspokojí vás.

Odpovedať

Viktor 30.Jul.2022

Vents 100 LDT bol za super cenu. Má minimalistický a elegantný dizajn. Používame ho v kúpeľni, má krytie IP34, čiže nevadí mu vlhko ani mokro. Perfektné je, že je vhodný na nepretržitú prevádzku a nevyžaduje si žiadnu údržbu. Je vybavený aj ochranou proti prehriatiu.

Odpovedať