Aku nožnice na živý plot

Najlepšie aku nožnice na živý plot 2024 + recenzie

Zistili ste, že ručné strihanie živého plotu a kríkov je príliš zdĺhavé a neefektívne? V tom prípade je čas poobzerať sa po nožniciach na živý plot, ktoré vám prácu zjednodušia a ušetria množstvo času. Navyše, dnes na trhu nájdete niekoľko desiatok modelov tohoto typu. Na výber máte benzínové, elektrické alebo akumulátorové zastrihávače. V našom teste sme sa bližšie pozreli na akumulátorové nožnice na živý plot. Predstavíme vám najlepšie modely a tiež vám pomôžeme s výberom. Tešiť sa môžete na kvalitné prístroje, z ktorých najväčší úspech mal víťaz testu Makita DUH523Z. Ak vám akumulátorové zastrihávače nevyhovujú, môžete si vybrať z elektrických modelov, ktoré sme tiež spracovali do podobného testu.

Publikované: 16.08.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aké akumulátorové nožnice na živý plot kúpiť?

Akumulátorové nožnice na živý plot v sebe spájajú ľahkosť elektrických nezávislosť benzínových nožníc. Rovnako ako elektrické nožnice na živý plot aj akumulátorové sú tiež poháňané elektromotorom. No rozdiel je v tom, že akumulátorové sú napájané z odnímateľného akumulátora. Ich hlavnou výhodou je ľahká prenosnosť a fakt, že môžete s nimi pracovať kdekoľvek. Taktiež sa pohodlne ovládajú a majú nízku hmotnosť. Nevýhodou však môže byť obmedzená doba použitia a nižší výkon. Pri výbere si dajte pozor, či je model predávaný aj s akumulátormi, pretože väčšina nožníc nie je. Akumulátory si potom musíte zvlášť dokúpiť a myslite na to, že by ste mali mať k dispozícii aspoň dva. Ďalšie tipy, ktoré vám pri výbere pomôžu, si predstavíme postupne v našom článku. Výber vhodných akumulátorových nožníc vám môže zabrať veľa času a nie každý ním disponuje. Pokiaľ nemôžete svoj čas venovať dlhšiemu výberu, pripravili sme si pre vás 3 krátke recenzie vybraných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUH523Z 5* Zobraziť produkt
UniversalHedgePole 18 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZN 70205-0 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Makita DUH523Z

Makita DUH523Z

18 V akumulátor, dĺžka lišty 52 cm, hrúbka rezu 15 mm, hmotnosť 3,1 kg, kryt čepele v balení

Zobraziť viac info

Medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené akumulátorové nožnice v pomere cena/výkon. Model ponúka plynulý a tichý chod. Akumulátor funguje na 18 V a prístroj dokáže vykonávať rezy s dĺžkou 52 cm a hrúbkou 15 mm. Hmotnosť dosahuje 3 kg a vďaka antivibračnému systému je práca s nožnicami jednoduchá a pohodlná. Súčasťou balenia je praktický kryt ostrých častí nožníc. Nevýhodou je, že nie sú dodávané s akumulátorom a nabíjačkou.

Cenový trhák
Güde 530/25 HS

Güde 530/25 HS

25,2 V akumulátor, dĺžka lišty 53 cm, hrúbka rezu 20 mm, hmotnosť 2,7 kg, kryt čepele v balení

Zobraziť viac info

Lacné, ale pritom kvalitné akumulátorové nožnice Güde 530/25 HS majú akumulátor s 25,2 V napätím. Dĺžka strihu dosahuje 53 cm a hrúbka 20 mm. Disponujú mäkkou rukoväťou a chráničom rúk. Vyššia hmotnosť, ktorá dosahuje 4 kg aj s akumulátorom, môže byť pre mnohých nevýhodou. Model sa dodáva bez akumulátora a nabíjačky.

Náš TIP
Kärcher HGE 18-50

Kärcher HGE 18-50

18 V akumulátor, dĺžka lišty 50 cm, hrúbka rezu 22 mm, hmotnosť 2,9 kg, kryt čepele v balení

Zobraziť viac info

Dĺžka lišty dosahuje 500 mm a priemer strihu zvládne do 22 mm. Nožnice Kärcher sú vybavené rukoväťou otočnou o 180 °, ktorá zabraňuje únave ramien, rúk a pliec v rôznych pracovných polohách. Prídavná lišta na odstrihnuté kusy je tiež užitočným pomocníkom. Nôž akumulátorových nožníc na živý plot je brúsený diamantom, čím sa dosiahne presný výsledok rezania. Ergonomické madlo s ovládacími prvkami zabezpečuje komfortnejší pohyb. Aj napriek tomu, že sa pri týchto nožniciach nenachádza pridaný akumulátor ani batéria, prístroj nás zaujal svojimi pridanými funkciami. Navyše má priaznivú cenu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ak ste si zvolili za druh pohonu akumulátor, majte na pamäti, že tieto nožnice sú určené pre jednoduchšie práce, keďže majú nižší výkon ako benzínové a elektrické nožnice. Taktiež sú limitované výdržou batérie. Samozrejme, majú množstvo výhod, ktoré vás o ich kúpe môžu presvedčiť. Sú nimi jednoduchá manipulácia, nízka hmotnosť a práca bez obmedzení kábla. Pri výbere si dajte pozor na batériu, tá sa pri väčšine akumulátorových nožníc nenachádza, keďže mnohí výrobcovia majú v ponuke náradie, v ktorom využijete rovnakú batériu. Výkon batérie sa meria vo voltoch (V) a ovplyvňuje to, aké hrubé konáre bude model schopný odstrihnúť. Kapacita batérie je taktiež jedným z najdôležitejších atribútov akumulátorových modelov a súvisí s výdržou nožníc. Nezabúdajte však ani na dĺžku lišty a rozostup nožov, ktoré sú dôležité pri všetkých typoch zastrihávačov. Nevyhnutná je aj ergonómia, hmotnosť a bezpečnostné prvky, ktoré vám prácu zjednodušia. Všetky parametre sme pre vás usporiadali podľa dôležitosti do tabuľky nižšie. 

Výkon batérie
Kapacita batérie
Dĺžka lišty
Rozostup nožov
Hmotnosť
Bezpečnostné prvky
Ovládanie
Ergonómia
Hlučnosť
Príslušenstvo
Cena

Pri výbere akéhokoľvek produktu je dôležité brať do úvahy okrem technických parametrov aj spotrebiteľské recenzie. Tie vám najlepšie prezradia o výrobku jeho plusy aj mínusy. Parametre a popisy jednotlivých produktov sme vyhľadávali u známych internetových predajcoch Alza.sk, Mall.skNay.sk a Tpd.sk. S dostupnosťou a overenými názormi nám pomohol porovnávač cien Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie akumulátorových nožníc na živý plot

Pokiaľ uprednostňujete slobodu pohybu a nechcete sa starať o káble, akumulátorové nožnice budú pre vás ideálne. Pracujú s lítium-iónovou batériou, ktorá má dobrú výdrž a rýchlo sa nabíja. Batériu si však budete pri väčšine modelov musieť dokúpiť sami. Počítajte potom s vyššou obstarávacou cenou. Nevýhodou akumulátorových modelov je, že majú nižší výkon, avšak môžete ich používať prakticky kdekoľvek. Obmedzujúca môže byť len kapacita batérie, ktorú je nutné pravidelne dobíjať. Na svoje si prídu aj ženy, pretože práca s aku modelmi je veľmi jednoduchá. Nožnice sú ľahké, zvyčajne majú medzi 2-3 kg a plusom je aj tichý chod. V našom teste vám predstavíme niekoľko kvalitných a overených akumulátorových nožníc. Na svoje si prídu nároční, ale aj menej nároční zákazníci. Všetky produkty v teste sú od kvalitných výrobcov a žiaden z testovaných produktov nie je propagovaný.

Víťaz testu

Makita DUH523Z

18 V akumulátor, dĺžka lišty 52 cm, hrúbka rezu 15 mm, hmotnosť 3,1 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompaktný stroj Makita DUH523Z vám ponúka 18 V napätie akumulátora a lištu s dĺžkou 52 cm. Práca s ním je veľmi pohodlná, a to vďaka hmotnosti a antivibračnému systému.

Tieto nožnice využijete na údržbu a tvarovanie menších stromčekov a mäkších drevín. Vďaka antivibračnému systému a starostlivému vyváženiu pôjde práca s nimi jedna radosť. Nechýba im ani ochrana stroja i akumulátora svetelnou signalizáciou proti preťaženiu. Ich hmotnosť dosahuje 3,1 kg. Výrobcovia zaručujú tiež plynulý a tichý chod, čo poteší každého záhradníka. Balenie však neobsahuje akumulátor ani nabíjačku. Súčasťou balenia sú len samotné nožnice a kryt čepelí.

Zo skúseností spotrebiteľov vyplýva, že ide o obľúbené nožnice značky Makita. V našom teste uspeli veľmi dobre v pomere cena/výkon. Zákazníci vyzdvihujú nízku hmotnosť prístroja a nízku hlučnosť. Kvalitný výrobok poteší presným a rýchlym strihom, za ktorým stojí pritom jednoduchá manipulácia.

Pozitíva

Nizka hmotnosť
Tichý chod
Pomer cena/výkon

Negatíva

Dodávané bez batérie a nabíjačky

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 52 cm ● Hrúbka rezu: 15 mm ● Hmotnosť: 3,1 kg ● Rozmery (DxŠxV): 938 x 195 x 193 mm ● Príslušenstvo: kryt čepele

Cenový trhák

Güde 530/25 HS

25,2 V akumulátor, dĺžka lišty 53 cm, hrúbka rezu 20 mm, hmotnosť 2,7 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ hľadáte kvalitný plotostrih v nižšej cenovej kategórii, za povšimnutie stojí náš cenový trhák Güde 530/25 HS. Tento prístroj sa väčšinou predáva bez akumulátora a nabíjačky, no v niektorých obchodoch narazíte na set, kde sa akumulátor nachádza. V porovnaní s modelom Makita DUH523Z má podobnú dĺžku lišty, ktorá dosahuje 53 cm a hĺbku rezu, ktorú nožnice zvládnu, je maximálne 20 mm.

Napätie akumulátora má 25,2 V a kapacita 1,5 Ah. Prístroj bez akumulátora váži príjemných 2,6 kg, no s batériou už váži do 4 kg, čo môže byť pre niekoho výraznou nevýhodou. Hlučnosť môže dosiahnuť maximálne 92 dB. Spotrebiteľom prívetivý je použitý ochranný prvok v podobe chrániča rúk a pohodlie pri práci zaručí mäkká rukoväť

Recenzie tohto modelu nožníc na živý plot sme hľadali prevažne na zahraničných portáloch. Spotrebitelia vyzdvihovali hlavne kvalitu za prijateľnú cenu. Nožnice zvládnu bez problémov strihať aj hrubšie konáre bez zasekávania. Manipulácia je jednoduchá a úchop príjemný. Sú ťažšie, ale vzhľadom na výdrž batérie s nimi pracovať zvládnete. Myslite na to, že zariadenie sa dodáva bez batérie a nabíjačky. Ak však už máte nejaké zariadenia Güde s batériou, nemusíte kupovať novú. 

Pozitíva

Dobrá cena
Dĺžka čepele
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Dlhšie nabíjanie batérie

Napätie akumulátora: 25,2 V ● Dĺžka lišty: 53 cm ● Hrúbka rezu: 20 mm ● Hmotnosť: 2,7 kg ● Rozmery (DxŠxV): 955 x 190 x 190 mm ● Príslušenstvo: kryt čepele

Náš TIP

Kärcher HGE 18-50

18 V akumulátor, dĺžka lišty 50 cm, hrúbka rezu 22 mm, hmotnosť 2,9 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Akumulátorové nožnice na živý plot od nemeckej značky Kärcher vám zabezpečia pohodlné strihanie živého plota. Ich najväčšou prednosťou oproti modelom Makita DUH523Z a Güde 530/25 HS je rukoväť, ktorá je otočná o 180 °. Predídete vďaka nej únave ramien, rúk a pliec v rôznych pracovných polohách. Napätie akumulátora dosahuje 18 V a lišta ponúka dĺžku 50 cm.

Tieto nožnice nás zaujali svojimi funkciami. Z nožníc sa tak stane veľmi užitočný pomocník. Jednou z nich je pridaná lišta na odstrihnuté kusy, ktorá zabezpečuje, že ostrihané konce nepadajú do živého plota, ale pohodlne na zem. Nôž akumulátorových nožníc je brúsený diamantom, čím sa dosiahne presný výsledok rezania. Ďalej je vybavený integrovanou ochranou hrotu vrátane závesného oka. Takto sú budovy, podlahy a aj nôž samotný chránené pred poškodením. Prístroj je možné zavesiť na stenu, čím vám šetrí miesto. Ďalšou výhodou týchto akumulátorových nožníc je funkcia pílenia, ktorá umožní pílenie hrubších konárov. Vďaka tomu sú nožnice vhodné aj na masívnejšie živé ploty. Praktický je taktiež antiblokovací systém pre prácu bez prerušenia.

Ergonomický dizajn rúčky vám zaručí pohodlné držanie aj pri dlhodobej práci. Hmotnosť samotných nožníc dosahuje 2,9 kg. Vymeniteľná batéria sa dá použiť v iných strojoch Kärcher. Batériu môžete použiť buď s nižšou kapacitou 2,5 Ah, ktorá vám vydrží 40 minút, alebo s vyššou kapacitou 5,0 Ah s 80-minútovou výdržou. Keďže batéria nie je súčasťou, zakúpiť si ju musíte sami.

Vo vyššej cenovej kategórii zoženiete naozaj kvalitné nožnice na živý plot, ktoré si poradia aj s tvrdšími konármi. Za výhodu považujeme hlavne pridané funkcie, ktorými tieto nožnice disponujú. Spotrebitelia vyzdvihujú kvalitu a výkonnosť prístrojaJednoduché používanie a výdrž batérie stoja tiež za zmienku. S akumulátorom sú o niečo ťažšie, no vzhľadom na výkonnosť s tým treba počítať.

Pozitíva

Množstvo pridaných funkcií
Otočná rukoväť
Vhodné aj na tvrdšie konáre

Negatíva

Vyššia cena
Vyššia hmotnosť

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 50 cm ● Hrúbka rezu: 22 mm ● Hmotnosť: 2,9 kg ● Rýchlosť nožov: 2700/min ● Príslušenstvo: kryt čepele ● Dĺžka prevádzky na jedno nabitie akumulátora: 40 min. (2,5 Ah), 80 min. (5,0 Ah)

Lacná kvalita

Einhell GE-CH 1846 Li

18 V akumulátor, dĺžka lišty 52 cm, hrúbka rezu 11 mm, hmotnosť 2,6 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

S veľmi dobrými recenziami nájdete na trhu ďalšie akumulátorové nožnice na živý plot od značky Einhell, model GE-CH 1846 Li. Vďaka svojej veľkosti aj nízkej hmotnosti len 2,0 kg bez akumulátora a 2,6 kg s akumulátorom, si poradia aj s ťažšie dostupnými kríkmi. Nízka hmotnosť umožňuje jednoduchú manipuláciu. S napätím akumulátora 18 V sme sa stretli už pri víťazovi testu Makita DUH523Z, s ktorým majú podobné parametre. Tie sa zhodli aj v dĺžke lišty, ktorá pri oboch modeloch dosahuje 52 cm.

Nožnice majú kovovú prevodovku, ktorá zaručuje dlhú životnosť. Pre hladké strihy je čepeľ vyrobená z laserom rezanej ocele, ktorá je potom brúsená diamantom. Batéria a nabíjačka primárne nie sú súčasťou dodávky, no na trhu nájdete aj model s akumulátorom. V balení sa nachádza pevná taška na uloženie i prepravu a tiež hliníkový kryt na nože. Nožnice ponúkajú možnosť zavesenia na stenu.

Akumulátorové nožnice Einhell GE-CH 1846 Li sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené. Výborné ohlasy sa týkali výkonnosti, dlhej lišty a tiež výdrže batérie. nožnice sa jednoducho používajú a veríme, že si svoje uplatnenie nájdu aj medzi ženami. Majú nízku hmotnosť a zvládnu strihať hrubšie konáre. Negatívne recenzie sme nenašli takmer žiadne. My tieto nožnice hodnotíme veľmi kladne v pomere cena/výkon.

Pozitíva

Nízka hmotnosť
Prijateľná cena
Dostupný aj model s akumulátorom

Negatíva

Žiadne výrazné sme nenašli

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 52 cm ● Hrúbka rezu: 11 mm ● Hmotnosť: 2,6 kg ● Príslušenstvo: kryt čepele ● Rýchlosť nožov: 2200/min.

Pre náročných

DeWALT DCM563P1

18 V akumulátor, dĺžka lišty 55 cm, hrúbka rezu 19 mm, hmotnosť 3,4 kg, akumulátor a nabíjačka v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DeWALT DCM 563P1 sú profesionálne nožnice na živý plot, preto ich odporúčame skôr skúsenejším užívateľom. Majú síce rovnaké napätie ako Einhell GE-CH 1846 LiKärcher HGE 18-50 či Makita DUH523Z, no sú robustnejšie a disponujú naozaj dlhou lištou, ktorá dosahuje 55 cm. Lišta s laserom brúsenými nožmi je vyrobená z ocele a zvládne 19 mm hĺbku rezu.

Na prvý dojem pôsobia masívne, no výrobcovia sa snažili prácu spríjemniť ergonomickou rukoväťou, ktorá zaručí komfortný úchop pri práci. Materiál je pevný a odolný proti nárazu. Počítajte však s vyššou hmotnosťou okolo 3,4 kg. Veľkou výhodou tohoto modelu nožníc je, že v balení sa nachádza aj akumulátor s nabíjačkou. Kapacita batérie je 5,0 Ah a prevádzková doba vám zabezpečí 75 minút strihania na jedno nabitie.

Za vyššiu cenu čakajte naozaj kvalitný plotostrih, ktorý vám zjednoduší zastrihávanie kríkov a živých plotov. Kvalitné spracovanie a ostré čepele sa postarajú o rýchly a presný strih. Hmotnosť vzhľadom na výkonnosť prístroja nie je príliš vysoká, no pre príležitostných užívateľov je skôr nevýhodou. Zákazníci vyzdvihujú aj akumulátor s batériou, ktoré sú súčasťou balenia. S dlhou výdržou batérie zvládnete zastrihávať dlhšie ako hodinu.

Pozitíva

Dlhá lišta
Ergonomická rukoväť
Robustná konštrukcia

Negatíva

Vyššia cena

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 55 cm ● Hrúbka rezu: 19 mm ● Hmotnosť: 3,4 kg ● Príslušenstvo: akumulátor, nabíjačka ● Dĺžka: 134 mm ● Výška: 225 mm

Makita DUH602Z

18 V akumulátor, dĺžka lišty 60 cm, hrúba rezu 21,5 mm, hmotnosť 4,5 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výrobky značky Makita sa vyznačujú najvyššou kvalitou, spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Model Makita DUH602Z nie je výnimkou.

Zastrihávač disponuje 18 V napätím. Makita DUH602Z je vhodná skôr pre pokročilejších a náročnejších užívateľov, podobne ako DeWALT DCM 563P1. Ponúka dlhú, 60 cm lištu, s ktorou zvládnete rezy do hĺbky vyše 20 mm. Plusom je sklopná rukoväť, ktorá sa dá nastaviť do 5 polôh. Nastaviť si môžete aj rýchlosť nožov. Na výber máte 3 rýchlosti – 2 000, 3 600 alebo 4 400 úderov za minútu. Keďže je prístroj silný a výkonný, berte do úvahy vyššiu hmotnosť okolo 4,5 kg. Manipulácia so strojom je zjednodušená vďaka antivibračnému systému.

Ak vám nevadí priplatiť si, tak získate aku plotostrih porovnateľný s benzínovým zastrihávačom. Prístroj je naozaj silný a výkonný, svedčia o tom i pozitívne spotrebiteľské recenzie. Nožnice sú nastaviteľné a ponpkajú na výber niekoľko rýchlostí. Jednoducho sa s nimi manipuluje, ale sú ťažšie. Akumulátor s batériou nie sú súčasťou balenia.  

Pozitíva

Nastaviteľná rýchlosť
Vhodné pre profesionálov
Výkonnosť

Negatíva

Vyššia cena
Akumulátor ani batéria nie sú súčasťou balenia
Vyššia hmotnosť

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 60 cm ● Hrúbka rezu: 21,5 mm ● Hmotnosť: 4,5 kg ● Rozmery (DxŠxV):1.221 x 192 x 225 mm ● Rýchlosť nožov: 3 rýchlosti – 2 000/3 600/4 400/min. ● Príslušenstvo: kryt čepele

Bosch EasyHedgeCut 18-45

18 V akumulátor, dĺžka lišty 45 cm, hrúbka rezu 15 mm, hmotnosť 2,3 kg, akumulátor, nabíjačka a kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Akumulátorové nožnice Bosch EasyHedgeCut 18-45 nepatria na prvý pohľad k najlacnejším, no pri porovnaní ceny s kvalitou, výkonom a vybavením ide o naozaj výhodnú kúpu. Plusom je, že akumulátor spolu s nabíjačkou je v cene výrobku. Nožnice do radu výrobkov so systémom Power For All. To znamená, že jeden akumulátor môžete použiť na všetky zariadenia Bosch 18 V.

Nožnice Bosch sú vhodné pre začiatočníkov a tiež pre ženy. Vďaka kompaktnému vyhotoveniu a nízkej hmotnosti 2,3 kg je práca s nimi veľmi jednoduchá. Dokonca sú bezpečné a vybavené ochrannými špicami lišty, ktoré umožnia bezpečné strihanie pozdĺž stien a cestičiek. Lišta nožníc meria 45 mm a celkový rozostup nožov je 15 mm. Vďaka antiblokovaciemu systému umožnia nepretržitú prácu a oveľa rýchlejšie výsledky. Pomôžu vám dosiahnuť presné a čisté rezy, o ktoré sa postarajú laserom a diamantom brúsené nože

V pomere cena/výkon a vybavenie vnímame tento prístroj veľmi pozitívne. Ani medzi spotrebiteľskými recenziami sme nenašli žiadne negatívne reakcie. Náročných zákazníkov tieto nožnice asi neohúria, no myslíme si, že sú dostačujúce pre každého domáceho záhradkára. Veľkým plusom jeakumulátor s nabíjačkou v balení. Lišta je síce kratšia, no na jednoduchšie práce okolo domu vám určite bude stačiť.

Pozitíva

Akumulátor je súčasťou balenia
Nízka hmotnosť
Jednoduchá manipulácia

Negatíva

Kratšia lišta

Napätie akumulátora: 18 V ● Dĺžka lišty: 45 cm ● Hrúbka rezu: 15 mm ● Hmotnosť: 2,3 kg ● Rýchlosť nožov: 2 400/ min. ● Príslušenstvo: akumulátor, nabíjačka, kryt čepele

Ďalšie zaujímavé produkty 

Modelov akumulátorových nožníc nájdete veľké množstvo. Ak vás medzi našimi vyššie predstavenými modelmi zastrihávačov žiaden nezaujal, nezúfajte. Máme pre vás bonus v podobe ďalších modelov akumulátorových nožníc. bonusových tipoch nájdete výber produktov od overených výrobcov. Sú kvalitné a disponujú užitočnými parametrami, no môžu mať aj výraznejšie mínusy.

Akumulátorové nožnice Stihl HSA 45 sú z vyššej cenovej kategórie, no presvedčia vás svojou kvalitou a tiež výkonom. Navyše, batéria a nabíjačka sú súčasťou balenia. Napätie akumulátora dosahuje 18 V. Čepeľ má dĺžku 50 cm. Jednostranne brúsené nože majú zuby s rozostupom 24 mm. Ich hlavnou výhodou je veľmi nízka hmotnosť. Nožnice vážia len 2,3 kg. Prácu s nimi preto zvládnu aj ženy. Naopak, záporne hodnotíme prevádzkový čas, ktorý je len 40 minút. Nabíjanie je potom dlhé a trvá až 210 minút. Ak vás zaujímajú spotrebiteľské recenzie, tak v nich sme našli chválu na kvalitu a pohodlnú prácu s nožnicami.

Za prijateľnú cenu môže byť váš akumulátorový plotostrih Riwall PRO RAHT 5220. Nožnice majú v balení 20 V akumulátor s kapacitou 2 Ah a nabíjačku, ktorá zvládne nabiť batériu za 45 minút. Akumulátor poskytuje energiu na 35-minútové nepretržité strihanie. Lišta nožníc meria 52 cm. Hmotnosť bez akumulátora dosahuje 2,3 kg, s akumulátorom je to viac ako 3 kg. Protibežné strihacie lišty sú vyrezávané laserom a brúsené diamantom pre čistý a presný rez. Nožnice sú opatrené ergonomicky tvarovanou rukoväťou, ktorá zaistí pohodlné držanie. Rukoväť je navyše otočná pre bezpečný úchop pri práci v rôznych polohách. Za nás je tento prístroj aj napriek pár nedostatkom v pomere cena/výkon výborný.

S nožnicami na živý plot Gardena ComfortCut si ľahko poradíte aj so stredne veľkým živým plotom. Vďaka ľahkému a ľahko použiteľnému vyhotoveniu môžete prestrihávať plot bez veľkej námahy. Váha nožníc dosahuje 2,8 kg. Nožnice využívajú akumulátor s kapacitou 18 V z rodiny Power For All, ktorý je súčasťou balenia a môžete ho použiť aj do ďalšieho náradia. Prevádzkový čas zariadenia je 45 minút, čo pri priemernej rýchlosti práce vystačí na ostrihanie 450 metrov štvorcových živého plotu. Jasne viditeľný LED indikátor na prístroji informuje o zostávajúcej kapacite batérie, takže vždy viete, koľko vám zostáva času do nabíjania. Ergonomická rukoväť ErgoLine vám dobre padne do ruky. Dĺžka lišty je 50 centimetrov a disponuje chráničom proti nárazu.

DeWALT DCM563P1 je zastrihávač z vyššej cenovej kategórie, ktorý ponúka profesionálny výkon. Nožová lišta s dĺžkou 55 cm s laserom opracovanými dvojčinnými nožmi vyrobenými z kalenej ocele, disponujú maximálnou kapacitou rezu 19 mm. Tieto nože zaručujú dlhšiu prevádzkovú životnosť a vydržia dlhšie ostré. Ergonomicky tvarovaná rukoväť sa postará o pohodlnú prácu. Nevýhodou tohoto prístroja je vyššia hmotnosť až 3,4 kg

Lacné akumulátorové nožnice značky Fieldmann FZN 70205 si poradia s menšími krovinami a živým plotom. Plotové nožnice dosahujú dostatočný výkon vďaka plnému využitiu sily 20 V akumulátora v spojení s elektronickou riadiacou jednotkou a 16 mm zubovou medzerou. O komfortnú prácu sa okrem ergonomickej rukoväte stará aj vyváženie modelu, vďaka ktorému dlhšia práca na záhrade nie je problém. Hmotnosť nožníc je 3 kgBatéria a nabíjačka nie sú súčasťou balenia. Je možné však použiť akumulátory s kapacitami 2 Ah/4 Ah, ktoré sú kompatibilné do všetkých výrobkov spoločnosti Fieldmann radu Fast Power 20V.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pri výbere nožníc na živý plot je potrebné zohľadňovať hneď niekoľko parametrov. Okrem technických špecifikácií a výbavy je do istej miery dôležitá aj predajnosť jednotlivých modelov. Neodporúčame sa riadiť len cenou, pretože nemusí vždy garantovať kvalitu. Skôr sa pozrite po modeloch, ktoré odporúčajú samotní zákazníci, ktorí s produktom majú reálne skúsenosti. Najpredávanejšie modely akumulátorových nožníc na živý plot sme pre vás zoradili do tabuľky nižšie. Štatistiky vychádzajú z vyhľadávača a cenového porovnávača Heureka.sk. Samozrejme, predajnosť sa počas roka mení, a preto rebríček pravidelne aktualizujeme, aby sme vám mohli ponúknuť vždy presné informácie.  

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUH523Z 5* Zobraziť produkt
Makita DUN461WZ 5* Zobraziť produkt
Riwall PRO RAHT 5220 5* Zobraziť produkt
Makita DUH602Z 5* Zobraziť produkt
Bosch EasyHedgeCut 18-45 5* Zobraziť produkt

Nožnice na živý plot sú náradím, ktoré sa skladá z motoraprevodovky a strihacej lišty. Tá je vybavená nožovými lištami s čepeľami, ktoré pomocou prevodovky a motora vykonávajú protibežný pohyb. Takýmto pohybom dochádza k strihaniu krovín. Nožnice na živý plot delíme podľa niekoľkých kritérií. Základným je spôsob pohonu a napájania. Keďže náš test je zameraný na akumulátorové modely, budeme sa sústrediť na špecifikácie práve tejto kategórie. Na záver máme pre vás pripravený aj orientačný prehľad cien a overených výrobcov.

Ako vybrať akumulátorové nožnice na živý plot

 • Výkon akumulátorových nožníc
 • Doba prevádzky
 • Rýchlosť nabíjania
 • Dĺžka lišty
 • Rozostup čepelí
 • Hlučnosť
 • Hmotnosť
 • Ovládanie
 • Funkcie a príslušenstvo akumulátorových nožníc
 • Cena a obľúbení výrobcovia

Výkon lítium-iónovej batérie

Akumulátorové nožnice nie sú napájané zo siete, ale z akumulátorovej batérie. Preto, keď hovoríme o výkone, máme na mysli výkon batérie. Ten ovplyvňuje najmä to, aké hrubé konáre bude model schopný odstrihnúť. Meria sa vo voltoch (V) a platí, že čím viac voltov, tým väčší výkon. Pri jednotlivých modeloch akumulátorových nožníc sa však neuvádza výkon, ale napätie akumulátora. To sa väčšinou pohybuje medzi 18 až 25 V. Akumulátorové nožnice pracujú s lítium-iónovou batériou, ktorá má dobrú výdrž a rýchlo sa nabíja.

Minimálne polhodinová prevádzka

Kapacita batérie, s ktorou súvisí výdrž nožníc, je jedným z najdôležitejších atribútov akumulátorových modelov. Dobu prevádzky vyjadrujeme v ampérhodinách (Ah) a tiež platí, že čím je vyššia kapacita, tým dlhšie môžete so zariadením pracovať. Prevádzková doba akumulátorových nožníc na trávu je v závislosti od typu v dĺžke od 30 do 125 minút. S batériami, ktorých prevádzková doba je približne 30 minút stihnete na jedno nabitie ostrihať asi 40 m² živého plota. Ak máte v záhrade rozľahlejší plot, odporúčame vám dokúpiť náhradnú batériu, s ktorou prakticky predĺžite prevádzkovú dobu na dvojnásobok. 

Rýchlosť nabíjania

Výdrž sa odvíja hlavne od kapacity používaného akumulátora. Čím je vyššia, tým sa dá očakávať, že nožnice budú dlhšie strihať. Ako je to však s rýchlosťou a dobou nabíjania? Doba nabíjania je tiež rôzna. Zvyčajne sa pohybuje v hodinách, a to od 3 do 6 hodín do úplného nabitia. Modely, ktoré majú menšiu kapacitu batérie, majú aj nižšiu dobu nabíjania. Pri takýchto batériách vám odporúčame zakúpiť si náhradnú batériu, aby ste mohli pracovať s jednou, pokým sa druhá bude nabíjať.

Aku nožnice na živý plot rýchlosť nabíjania

Dĺžka reznej lišty

S týmto parametrom sa stretnete pri každom type nožníc na živý plot. Dĺžka reznej lišty udáva, nakoľko nožnice na jeden záber plot zasiahnu. Opäť platí pravidlo, čím je dlhšia lišta, tým je väčší ostrihaný úsek. Pri výbere sa zamerajte na šírku vášho plota. Ak si vyberiete krátku lištu na dlhý plot, po ostrihaní vám môžu ostať na plote viditeľné stopy. Dlhá lišta však tiež nie je vždy výhrou. S dlhšími lištami je spojená vyššia hmotnosť a tiež horšia manipulácia. Pri akumulátorových modeloch sa môžete stretnúť s dĺžkami v rozmedzí 40 – 60 cm. Najčastejšia používaná dĺžka je cca 50 cm

Rozostup čepelí

S lištou úzko súvisí rozostup čepelí. Stretnúť sa však môžete aj s pomenovaním hrúbka rezu. Tento parameter udáva medzeru medzi jednotlivými čepeľami na strihacej lište nožníc a tým pádom aj maximálny priemer konára, aký nožnice zvládnu odstrihnúť. Vďaka širšiemu rozostupu zubov dokážu nožnice prerezať hrubší materiál. Akumulátorové nožnice ponúkajú hrúbku rezu od 10 do 20 mm. Okrem rozostupu čepelí si dajte pozor aj na ich kvalitu. Kvalitné nože by mali byť vyrobené z odolného materiálu a brúsené laserom.

Hlučnosť akumulátorových nožníc

Hlučnosť úzko súvisí s pohodlím pri práci. Jednou z výhod akumulátorových nožníc je práve ich tichý chod. Ak vám na úrovni hluku záleží, tak práve akumulátorové alebo aj elektrické nožnice budú pre vás vhodné. Najhlučnejšie sú benzínové zastrihávače. Hlučnosť úzko súvisí s výkonom – zväčša čím vyšší výkon, tým sú nožnice hlučnejšie. Hladina akustického výkonu sa pohybuje okolo 80 dB. Ak potrebujete výkonný model, nezabúdajte si svoj sluch chrániť protihlukovými slúchadlami alebo aspoň zátkami do uší.

Hmotnosť zaváži

Akumulátorové nožnice majú aj napriek batérii pomerne nízku hmotnosť, čo patrí medzi ich výhody. Väčšina z nich váži okolo 2 až 3 kg, ale nájdu sa aj také, ktoré majú dvojnásobnú hmotnosť, okolo 5 kg. Hmotnosť nožníc je dôležitá aj preto, že má vplyv na celkové manévrovanie. Obzvlášť dôležitá je pri strihaní vo výške. Pri výbere aku modelov sa uistite, či uvedená hmotnosť nožníc zahŕňa aj hmotnosť batérie alebo nie. Každopádne, ľahšie nožnice sú bezpečnejšie a jednoduchšie sa s nimi manipuluje. Ak vám ide o dokonalý strih, ten sa vám tiež podarí docieliť skôr s ľahšou verziou nožníc.

Akumulátorové nožnice na živý plot – hmotnosť

Komfortné ovládanie

Jednoduché ovládanie závisí od hmotnosti prístroja a zdroju energie. V oboch prípadoch si akumulátorové nožnice vedú dobre. Majú nízku hmotnosť a fungujú na batériu, čo znamená, že vás neobmedzujú v pohybe a môžete si ich so sebou vziať kamkoľvek. Nevýhodou je, že s mnohými nožnicami môžete strihať len ak držíte spínač, čo môže byť nepohodlné. Niektoré nožnice na živý plot však ponúkajú možnosť zapnutia tak, že nemusíte tlačiť spínač počas práce. Odporúčame vám dať si na to pri výbere pozor. Okrem týchto hlavných faktorov zohrávajú úlohu v jednoduchosti používania viaceré doplnkové funkcie. Ohybné ergonomické rukoväte uľahčujú pohodlné držanie zastrihávača po dlhú dobu. Rotujúci nôž uľahčuje prácu v rôznych uhloch, keď manévrujete okolo plotu alebo steny. Na vzdialenejšie časti plota vám pomôže predĺžená rukoväť. Pri nožniciach s predĺženou rukoväťou máte k dispozícii ďalšiu bezpečnostnú poistku na zadnej rukoväti, čo vám umožní natiahnuť ruky a dosiahnuť s nožnicami omnoho ďalej.

Náhradné batérie, indikátor stavu batérie aj antivibračný systém

 • Náhradná batéria – Pri väčšine akumulátorových nožníc nebývajú v balení žiadne batérie, nie to ešte náhradné. Preto, ak má model, ktorý ste si vybrali, v rámci príslušenstva aj batériu, je to veľkým plusom.
 • Nabíjačka – Ani nabíjačka nie je súčasťou každého balenia. Aku nožnice, ktoré sú vybavené batériou, sú vybavené aj nabíjačkou. Stretnúť sa môžete aj s rýchlonabíjačkou, ktorá batériu nabije o polovicu rýchlejšie. 
 • Indikátor stavu batérie – Udáva, ako dlho možno s akumulátorovými nožnicami ešte pracovať. Stav batérie indikuje cez LED kontrolky. Ak sa kapacita akumulátora blíži k vybitiu, kontrolka začne blikať alebo sústavne svietiť na červeno.
 • Možnosť zavesenia nožníc na stenu – Pevnou súčasťou AKU nožníc býva otvor na zadnej strane nožníc, ktorý slúži na ich zavesenie na stenu.
 • Antivibračný systém – Zmierňuje prenos vibrácií.
 • Nadstavce – Niektoré nožnice majú univerzálne využitie, k čomu prispievajú aj rôzne nadstavce, napr. čepeľ na zastrihávanie trávnika.
 • Regulátor otáčok – Na niektorých lepších modeloch sa dá nastaviť, akou rýchlosťou budú nožnice pracovať. Je to ojedinelá možnosť, ale je praktická. Podľa otáčok sa upravuje aj výkon a výdrž batérie. 
 • Kryt čepele – Mal by byť súčasťou každého modelu.

Aku nožnice na živý plot batéria

Akumulátorové nožnice nie sú najlacnejšie

Výber nožníc na živý plot podľa ceny nie je ideálnou možnosťou. Hoci akumulátorové modely nepatria k najlacnejším modelom, za kvalitu si priplatíte vždy. Ak chcete pohodlie bezšnúrového prístroja, minimálna cena sa začne pohybovať od 60 eur. Zlatou strednou cestou sa vyberiete, ak si nájdete model v cene od 100 do 200 eur. V tejto cenovej kategórii sa pohybuje najviac modelov. Najvýkonnejšie a najdrahšie modely vás môžu stáť aj viac ako 300 eur. Takéto nožnice však odporúčame do rúk profesionálom. Ak hľadáte prístroj na občasné domáce použitie, vystačíte si s nožnicami v cene do 100 eur, ktoré zvládnu všetky základné práce vo vašej záhrade.

Spotrebiteľov zaujali AKU nožnice Makita, Bosch či DeWALT

Pri výbere akéhokoľvek produktu zohráva určitú rolu aj výrobca. Pri renomovaných značkách máte istotu kvality výrobku. V segmente nožníc na živý plot je ponuka výrobkov naozaj pestrá. Medzi absolútnych lídrov patria značky, ako je Bosch, Stihl, Makita, Fieldmann či Güde.

V ponuke značky Makita, ktorá je u spotrebiteľov veľmi obľúbená, nájdete drahšie, ale aj lacnejšie modely. Stretnete sa pri nich s mnohými pozitívnymi recenziami od spokojných zákazníkov. Drahšie prístroje vám ponúkne Bosch, Stihl či DeWALT. Priplatíte si však za kvalitu, ktorú určite časom oceníte. Fieldmann, Güde alebo Riwall zas potešia nenáročných a hobby zákazníkov. S primeranými nárokmi budete spokojní aj so značkou Parkside, ktorú poznáte z Lidl sortimentu.

Otázky a odpovede – FAQ

Náš test si za cieľ kládol zjednodušiť vám výber akumulátorových nožníc do maximálnej možnej miery. Napriek tomu je možné, že sme nejakú vašu otázku nezodpovedali. Neviete si pomôcť s výberom? Nie je vám jasný niektorý z parametrov? Ak sa s niečím ohľadom výberu potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať zanechaním komentára. Otázky a odpovede pravidelne dopĺňame, aby sme pomohli čo najväčšiemu počtu zákazníkov.

Výhody, ktoré majú akumulátorové modely sú zrejmé. Je to predovšetkým jednoduché použitie, v ktorom vám nebránia žiadne káble. O pohodlnú manipuláciu sa stará nízka hmotnosť a ergonomicky tvarovaná rukoväť. Nožnice majú navyše tichý chod. Tento typ zariadenia na úpravu ýivého plota je vhodný aj pre ženy. Negatívom je výdrž akumulátora, ktorá môže byť v desiatkach minút. S tým súvisí aj rýchlosť nabíjania, ktorá býva v hodinách. Ďalšou nevýhodou je vyššia cena, ktorá sa navýši tým, že akumulátor s nabíjačkou nebývajú často súčasťou balenia.

Základom pri všetkých typoch nožníc je ich vždy očistiť od odstrihnutých zvyškov a kontrolovať ostrosť nožov, pretože od stavu nožov sa odvíja aj funkčnosť. Samozrejmosťou dobrej starostlivosti je uskladňovanie nožníc na suchom mieste. Pri kúpe nožníc by sa v balení mal nachádzať aj bezpečnostný kryt na nože, v ktorom uchovávajte lištu zakrytú, aby ste predišli úrazom. Na očistenie, ak je špina čerstvá, môžete použiť vlhkú handru a trochu vody. Zaschnutú špinu očistíte buď ručným drhnutím, alebo špeciálnym prípravkom, s ktorým nože nielen očistíte, ale aj ošetríte. Cez zimu nožnice ošetrite silikónovým olejom, ktorý chráni čepeľ pred negatívnymi vplyvmi vlhkosti.

Pokiaľ máte po dlhšom používaní pocit, že nožnice sú otupené, mali by ste ich naostriť. Neodporúčame to však robiť doma, pretože by ste mohli poškodiť geometriu ostria, zmeniť uhol ostria a pod. Nožnice zverte do rúk odborníkom v servise, ktorí vám nožnice naostria za pár eur. Pokiaľ sú nože kvalitné, nie je nutné ich brúsiť počas celej životnosti nožníc. Otupievajú zväčša len v prípade, ak s nimi omylom zastrihnete do pevných materiálov.

Parkside PHSA 20-Li B2

20 V akumulátor, dĺžka lišty 51 cm, hrúbka rezu 16 mm, hmotnosť 2,3 kg, kryt čepele v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ hľadáte produkt na občasné používanie za nízku cenu, nožnice Parkside PHSA 20-Li B2 sú pre vás ideálne. Akumulátor sa v balení nenachádza. Na výber však máte akumulátory zo série „Parkside X 20 V Team“, s ktorými sú kompatibilné.

S týmto zastrihávačom zvládnete rez do dĺžky 51 cm a maximálny priemer vetvy môže dosiahnúť 16 mm. Laserovo brúsený nôž s hliníkovou vodiacou lištou má ochranu dorazu vyrobenú z kovu. Na rýchle zastavenie noža slúži obojručný spínač. Manipulácia s nožnicami je veľmi jednoduchá. Výrobcovia sa snažili prácu so zariadením spríjemniť ergonomickým držadlom s mäkkým povrchom. Hmotnosť dosahuje zvládnuteľné 2 kilogramy. Súčasťou balenia sa nachádza ochranné puzdro na nože. Pre úsporu miesta môžete prístroj zavesiť aj na stenu.

V porovnaní s cenovo podobným modelom Güde 530/25 HS je Parkside PHSA 20-Li B2 síce slabší, no spotrebiteľské recenzie má zväčša pozitívne. Zákazníci ho považujú v pomere ceny a kvality za veľmi dobrý. Dobre sa ním manipuluje, má nízku váhu a jednoducho sa používa. Za nevýhodu považujeme, že nemá otočnú rukoväť a musíte sa viac snažiť, aby ste čepeľ nožníc dostali do správneho uhla. Kvalitný strih je vykonávaný za tichého chodu. Tieto nožnice odporúčame hobby záhradníkom a svoje využitie určite nájdu aj medzi ženami.

Pozitíva

Nízka cena
Nízka hmotnosť
Ergonomické držadlo

Negatíva

Nemá otočnú rukoväť

Dĺžka lišty: 51 cm ● Hrúbka rezu: 16 mm ● Hmotnosť: 2,3 kg ● Rýchlosť nožov: 2 600/min. ● Príslušenstvo: kryt čepele ● Rozmery (DxŠxV): 980 x 196 x 180

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Nožnice na živý plot

Vaše hodnotenie:
(91.6%)

Komentáre
Libor 17.Aug.2022

Kärcher 18 V HGE 18-50 je pre mňa vynikajúce zariadenie. Nožnice sú dostatočne veľké a poradia si bez problémov s orezom. Batéria má výdrž cca. 20 až 30 minút. Závisí to od záťaže. Vhodnejšie je mať dve batérie. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú výhodný set, ktorý už obsahuje aj náhradnú batériu. S kúpou som spokojný.

Odpovedať

Zdeno 18.Aug.2022

Makita DUH523Z je slušný výrobok za dobrú cenu. Je ľahký a baterka vydrží pomerne dlho. Páči sa mi nízka hlučnosť, presný rez a žiadne káble, ktoré by mi zavadzali pri práci. Verím, že prístroj mi vydrží čo najdlhšie. Používam ho na strihanie živého plota a občas pri úprave tují. Treba si dať ale pozor na hrúbku konárikov, zvláda maximálne do hrúbky 1 cm, no strihá krásne. Som spokojný a odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Boris 19.Aug.2022

Na nožniciach Einhell GE-CH 1846 Li oceňujem funkčnosť a tiež fakt, že dokáže odseknúť aj hrubšie konáre. Lišta je dostatočne veľká a výhodou je aj bezpečná práca či jednoduché použitie. Nabíjačka aj batéria sa dajú používať vo viacerých prístrojoch tej istej značky. Nožnice sú ľahučké a robia pekný strih. Na žiadne nedostatky som počas používania neprišiel.

Odpovedať

Jaro 17.Oct.2022

Som spokojný s DeWALT DCM 563P1, robí úžasný polostrih. Rez je hladký, čistý a výdrž batérie dlhá. Žiadnu chybu ani nedostatok som zatiaľ nenašiel. Oceňujem kvalitu spracovania a použité materiály. Čepele sú naozaj výborné a ergonómia perfektná, pretože sú ľahké, dobre sa s nimi manipuluje. Na plnú záťaž mi nožnice vydržali strihať 1,5 hodiny. Plusom je tiež tichý chod.

Odpovedať

Saile 07.May.2023

Nikto nespomína aké dôležité je použiť spray na mazanie i rozpúšťanie živice. Použiť pred strihom ako mazanie a elimináciu prachu na listoch resp. drevine. Druhý krát použiť po dokončení práce ako rozpúštanie živice, čo je nanesená na nožoch. Kto to nepraktizuje, skoro zaplače, že nože sú tupé. A to potom začne byť zaujímavé. Nikto nože dobre nenaostrí a na lacné "no name" sa nedajú ako ND zohnať.
Na výrobky Stihl áno i po 10 rokov.

Odpovedať