Mulčovacie kosačky

Najlepšie mulčovacie kosačky 2024 + recenzie

V nasledujúcom porovnávacom teste sa zameriavame na mulčovacie kosačky. V zásade ide o štandardné elektrické modely, benzínové či akumulátorové kosačky, ktoré v rámci výbavy ponúkajú aj funkciu mulčovania. Túto funkciu vyhľadávajú predovšetkým záhradkári, ktorí preferujú hnojenie trávnika konvenčným – tradičným spôsobom. Takáto funkcia šetrí čas aj peniaze, pretože nemusíte investovať do hnojiva. Zároveň má samotné mulčovanie ďalšie výhody z hľadiska starostlivosti o trávnik. V našom porovnaní nájdete primárne benzínové kosačky s mulčovaním. Pri porovnávaní parametrov všetky podstatné nároky dokázala splniť multifunkčná benzínová kosačka s pojazdom Riwall RPM 5155 PRO so 4-taktným motorom a objemom 196 cm3, záberom 51 cm a veľkým zberným košom. Detailné recenzie si prečítajte v článku. Čo je mulčovanie? Aké sú jeho výhody? Ako vybrať mulčovaciu kosačku? To všetko sa v nasledujúcich riadkoch dozviete.

Publikované: 08.06.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú mulčovaciu kosačku kúpiť?

Univerzálny výber v tomto smere neexistuje. Primárne má však táto funkcia zmysel vo väčších záhradách, kde ľudia preferujú benzínové kosačky s mulčovaním. V predzáhradkách či okrasných trávnikoch spotrebitelia väčšinou preferujú elektrické alebo akumulátorové kosačky a pokosenú trávu zbierajú do zberného koša. Pri mulčovaní tráva ostáva priamo v trávniku. Je teda na vás, aké sú vaše preferencie. V každom prípade vo všetkých kategóriách máte na výber modely, ktoré funkciu mulčovania ponúkajú. Základom je, aby bol k dispozícii mulčovací set – mulčovacia záslepka. Vybrané modely, ktoré sú súčasťou nášho testu, sú určite dobrou voľbou, ak sa vám nechce výber príliš analyzovať, pozrite sa práve na náš TOP výber kosačiek s mulčovaním.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPM 5155 5* Zobraziť produkt
VeGA 525 SXHE 7in1 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 4616 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Riwall RPM 5155 PRO

Riwall RPM 5155 PRO

4-taktný motor OHV s objemom 196 cm3, nadštandardný záber žacieho noža – 51 cm, nastaviteľná výška pojazdu od 30 do 90 mm, 75-litrový zberný kôš, pojazd.

Zobraziť viac info

Výkonná záhradná kosačka so 4-taktným OHV motorom, ktorého objem je 196 cm3. Riwall zaujme priaznivou cenou a zaujímavými parametrami. Šírka záberu je 51 cm a zberný kôš má až 75 litrov. Okrem toho nechýba mulčovacia sada a bočný deflektor. Kosačka je vybavená odolnou francúzskou prevodovkou GT Tramsmission. Dielenské spracovanie je priamo úmerné cene. Kosačke pri manévrovaní pomáhajú aj veľké kolesá. Rýchlosť pojazdu i jeho ťah sú veľmi dobré.

Cenový trhák
Fieldmann FZR 5114-170B

Fieldmann FZR 5114-170B

4-taktný motor RATO SV 170-S s objemom 170 cm3, záber žacieho noža 51 cm, nastaviteľná výška kosenia od 25 do 80 mm, 62-litrový zberný kôš, pojazd.

Zobraziť viac info

Možno ju považovať za hobby kosačku v danom segmente. Dokazuje to i cena. Na druhej strane, motor s objemom 170 cm3 nedostatkom výkonu vyslovene netrpí. Nechýba ani pojazd kosačky, ktorý šetrí vašu energiu i čas. Záber je 51 cm a objem zberného koša je 62 litrov. Mulčovacia sada i bočný deflektor sú súčasťou výbavy. Nedostatkom kosačky sú lacnejšie plasty, ktoré nie sú také trvácne. Kosačka je určená pre plochy až do 1 800 m2.

Náš TIP
Scheppach MS 173-51

Scheppach MS 173-51

4-taktný motor OHV s objemom 173 cm3, záber žacieho noža 51 cm, nastaviteľná výška kosenia 25 až 75 mm, 65-litrový zberný kôš, pojazd.

Zobraziť viac info

Odporúčame aj kvalitnú benzínovú kosačku výrobcu Scheppach. Ide o výkonný model s OHV motorom – objem 173 cm3. Okrem mulčovania kosačka zvládne bočné i zadné vyhadzovanie. Bez problémov zvládne aj väčšiu záťaž v podobe hustej trávy alebo buriny. Disponuje plynulým pojazdom a odolnou GT prevodovkou. Záber žacieho noža je 51 cm. Nastaviteľná je aj výška strihu trávy. Dobre sa s ňou manipuluje a predovšetkým poteší kvalitné spracovanie a odolné materiály.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V našich porovnávacích testoch vždy posudzujeme primárne parametre a vlastnosti produktov, ktoré zvažujú samotní spotrebitelia. Na základe vopred určenej metodiky teda kriticky hodnotíme technické parametre i kritériá, na základe ktorých sa rozhodujú zákazníci pri výbere. V prvom rade má na hodnotení mulčovacích kosačiek najväčší podiel kvalita a účinnosť mulčovania – kosenia.

Dôležitý je aj výkon kosačky. Výhodou sú vyššie otáčky, pretože pri vzniku mulču musí byť tráva posekaná na malé kúsky. Platí to tiež v prípade mulčovania na jeseň, keď sa na tráve môžu vyskytovať aj listy. Menší výkon môže niekedy znamenať horšiu efektivitu mulčovania . Ďalej je už nutné zvažovať, aká šírka záberu je pre vás optimálna alebo v akom teréne budete kosiť. Niekto preferuje záber okolo 40 cm, iní potrebujú cez 45 cm. Štandardom je dobrá ergonómia, dobré ovládanie kosačky a veľkým prínosom je kosačka s pojazdom a mulčovaním. Pojazd pri práci výrazne uľahčuje manipuláciu s kosačkou a pri väčšej výmere kosenej plochy šetrí množstvo energie. V neposlednom rade hrá rolu kvalita spracovania a cena.

Účinnosť mulčovania
Efektivita kosenia
Výkon
Šírka záberu
Obsluha a ovládanie
Ďalšie funkcie
Kvalita spracovania
Cena

Názor zákazníkov nás vždy pri recenzovaní spotrebičov, techniky a iných produktov zaujíma a je súčasťou výsledného hodnotenia. Výber produktov realizujeme po detailnom prieskume trhu. V tomto prípade sme prieskumom trhu a spracovaním recenzií strávili viac ako 65 hodín. Primárne nám poslúžila databáza portálu Heureka.sk, ale aj eshopy Mall.sk, Hej.sk, Alza.sk, Obi.sk a iní špecializovaní predajcovia záhradnej techniky. Do nášho porovnania sa dostali benzínové kosačky s mulčovaním RiwallFieldmannScheppach alebo tiež kosačky MakitaWiebangVeGaStiga alebo MTD.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie mulčovacích kosačiek

Spracovanie recenzií mulčovacích kosačiek je objektívne a nezávislé. Ani jeden z vybraných modelov nie je propagovaný za účelom reklamy. Po dôkladnej analýze produktov hodnotíme silné aj slabé stránky produktov. Snažíme sa spotrebiteľom prinášať komplexné informácie o technických parametroch, ale tiež názoroch ostatných zákazníkov, ktorí sú majiteľmi recenzovaných produktov. V prípade dostupnosti oficiálnych spotrebiteľských testov využívame aj názory relevantných odborníkov. Verím, že vám naše recenzie motorových kosačiek s mulčovaním pomôžu pri výbere.

Víťaz testu

Riwall RPM 5155 PRO

4-taktný motor OHV s objemom 196 cm3, nadštandardný záber žacieho noža – 51 cm, nastaviteľná výška pojazdu od 30 do 90 mm, 75-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi záhradnou technikou sa Riwall v posledných rokoch zaradil k popredným výrobcom. Záhradná kosačka Riwall RPM 5155 PRO dáva možnosť zberu trávy do koša s veľkým objemom, zadné vyhadzovanie, dodávaný je aj bočný deflektor a mulčovacia záslepka. Ide tak o prevedenie 4 v 1.

Zárukou toho, že s kosačkou toho naozaj zvládnete veľa, je 4-taktný OHV motor Loncin s objemom 196 ccm. Tento benzínový motor má veľmi kultivovaný chod a tiež plynulý akustický prejav. Jeho maximálny výkon je 5,4 kW, pracovný výkon motora dosahuje hodnotu 4 kW. Pre takýto výkon problémom nie je ani vyššia tráva pretože motor pracuje s vysokým krútiacim momentom. Výšku kosenia môžete regulovať centrálnym nastavením od 30 do 90 mm. Kosačka je samozrejme vybavená praktickým pojazdom. Záber žacieho noža je 51 cm.

V danej cenovej triede ponúka Riwall perfektné parametre. Elektrické štartovanie v tomto prípade nečakajte, no to nemá ani konkurencia. Zberný kôš s veľkým objemom až 75 litrov má taktiež indikátor stavu naplnenia. Kôš kombinuje plastový top a textilnú časť. Spotrebitelia v recenziách chvália efektívny zber trávy. Súčasťou výbavy je pre bočné vyhadzovanie bočný deflektor. Pre mulčovanie trávnika máte v balení mulčovaciu záslepku.

OHV motor Loncin má nízku spotrebu a pracuje vždy pri optimálnych otáčkach. Spárovaný je s odolnou francúzskou prevodovkou GT Transmission. Tá je v danom segmente považovaná za jednu z najodolnejších. Celé šasi je vyrobené z akostnej ocele, čo je taktiež výhodou pri kosení v členitom a nerovnom teréne. Je tu teda predpoklad, že konštrukcia toho zvládne naozaj veľa. Zákazníci taktiež chvália odolnosť konštrukcie. Samotná kosačka nie je žiadnym pierkom, váži až 41 kg. Objem palivovej nádrže je 1 liter. S kosačkou sa dobre manipuluje vďaka veľkým kolesám s oceľovými ložiskami. Zadné kolesá majú priemer až 28 cm, predné rovných 20 cm.

Manévrovanie i priechodnosť terénom nie sú problémom. Kosačka má pohodlné široké riadidlá s ergonomickým úchopom a polstrovaním. Spomenúť musíme praktický zadný vyhadzovací otvor, ktorý je dôležitý pre plnenie koša. Ten je dostatočne široký a neupcháva sa ani pri mokrej tráve. Zákazníci chvália ľahké štartovanie kosačky Riwall.

Spomedzi názorov zákazníkov možno vyberať prevažne len superlatívy. Najčastejšie zákazníci chvália výkonný 4-taktný OHV motor Loncin. K tomu pokojne môžeme pridať aj odolnú GT Transsmision prevodovku, ktorá dokáže zvládať naozaj extrémnu záťaž. S kosačkou sa nemusíte báť hustej ani vysokej trávy. Výšku kosenia môžete prispôsobovať centrálnym nastavením. Kosačka ponúka funkcie mulčovania, zadné i bočné vyhadzovanie, ale tiež zber do koša, ktorý má luxusný objem až 75 litrov. Slová chvály adresujú spotrebitelia smerom ku konštrukcii. Šasi je oceľové a kosačka pôsobí naozaj robustným dojmom.

Pojazd funguje bez problémov a zákazníci chvália aj ľahké štartovanie. Výhodou pojazdu je, že ani pri štarte s kosačkou necuká. Motor má veľmi priaznivú spotrebu a objem benzínovej nádrže 1 liter teda nie je problémom. Veľmi efektívny je aj zber trávy a plnenie koša, ktorý má aj indikátor stavu naplnenia. Z hľadiska spracovania poteší aj mäkčená rukoväť a široký úchop. Kosačka má solídny záber 51 cm. Prejazdnosť terénom je aj vďaka prednému hrebeňu a veľkým kolesám veľmi dobrá. Ak vám Riwall nie je po chuti, potom je tu tradičný výrobca. Mulčovacia kosačka s pojazdom Hecht 5534 SX 5IN1 je síce drahšia, no ponúka vysoký výkon, variabilný pojazd a má rovnaký záber 51 cm.

Pozitíva

Pomer cena a výkon – kvalitná konštrukcia
Výkonná kosačka s pojazdom
Veľký objem zberného koša

Negatíva

Bez výhrad

Objem motora: 196 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 4 kW ● Šírka záberu: 51 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 75 litrov ● Výška kosenia: 30 – 90 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: áno ● Objem palivovej nádrže: 1,0 l ● Hmotnosť: 41 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZR 5114-170B

4-taktný motor RATO SV 170-S s objemom 170 cm3, záber žacieho noža 51 cm, nastaviteľná výška kosenia od 25 do 80 mm, 62-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi benzínovými kosačkami by sme túto kosačku zaradili do hobby kategórie. A faktom je, že Fieldmann tento model určil práve pre menej náročných zákazníkov, čo sa odzrkadlilo na nízkej cene. Kosačke však výkon nechýba. Rovnako tak poteší široký záber noža a kapacita zberného koša. Zvládne mulčovanie i bočné vyhadzovanie trávy.

Táto mulčovacia kosačka je vybavená jednorýchlostným pojazdom a určite je vhodná aj na kosenie vo svahu či v kopci. Najviac ju odporúčame na kosenie čistých trávnatých plôch. Niektorí používatelia konštatovali, že pojazd je pomalší, a to aj pri nízkej tráve. OHV 4-taktný motor RATO SV 170-S netrpí nedostatkom výkonu, no polia a lúky určite nie sú revírom tejto rotačnej kosačky. Záber 51 cm je viac ako dostačujúci. Centrálnym nastavením môžete regulovať aj výšku kosenia v rozmedzí 25 – 80 mm. Zberný kôš  s objemom 62 litrov má svoje muchy. Kôš nedrží úplne na svojom mieste a buď to nedolieha a tráva vypadáva pod kosačku, alebo sa zadný výhoz upcháva. Kôš má indkátor stavu naplnenia.

Súčasťou dodávky je bočný deflektor, takže je možné bočné vyhadzovanie. V balení je aj mulčovacia sada. Ak chcete teda trávnik mulčovať, Fieldmann vám túto základnú požiadavku splní. Kolesá majú guľôčkové ložiská, čo je lepšia možnosť z hľadiska ich otáčania, kladú totiž menší odpor. Madlo má mäkčený poťah, je polohovateľné a tak sa pohodlne drží aj počas dlhšieho kosenia.

Fieldmann FZR 5114-170B je bezpochyby cenovo dostupná benzínová kosačka, ktorá zvládne mulčovať, má široký záber, dostatočný výkon a pútavý dizajn. Nedostatkom však s určitosťou je dielenské spracovanie. Spotrebitelia sa sťažujú predovšetkým na plastové časti. Samotné telo kosačky je z ocele. Problematický je labilný kryt motora, ale tiež plastové doplnky, ako bočný deflektor. Plasty pôsobia veľmi labilne a nekvalitne. Je to daň za nízkú cenu.

Za praktický prvok možno považovať priehradku, ktorá sa nachádza na riadidlách. Môžete si do nej umiestniť vodu, náhradnú náplň benzínu alebo základné náradie, ktoré by ste pri práci mohli potrebovať. Kosačka sa pohodlne štartuje. Niektorí zákazníci sa sťažujú na chladenie motora, ktoré nie je dostatočne efektívne a motor sa pri väčšej záťaži môže prehrievať.

Benzínová kosačka s mulčovaním a pojazdom Fieldmann FZR 5114-170B patrí do hobby segmentu v danej kategórii. Dokazuje to už samotnou cenou. Výkon motoru nemožno uprieť, hoci by niekedy nebolo na škodu zvýšiť otáčky, spotrebitelia výkon nekritizujú. Samozrejme, kosačka nie je stavaná na kosenie v náročnejších podmienkach. Nechýba jej však výškové nastavanie výšky kosenia. Kosačka je vybavený štandardným jednorýchlostným pojazdom. Niektorým nevyhovuje jeho rýchlosť, údajne je pomalý. Zberať možno aj do plastovo-textilného koša s objemom 62 litrov. Problémom je spodná časť, ktorá nie úplne dolieha a časť trávy sa vibráciami dostáva von.

Okrem toho kosačka má aj bočný deflektor, zadné vyhadzovanie a mulčovaciu sadu. Ovládanie kosačky nie je problematické, hoci nie je najľahšia (36,5 kg). Najväčším nedostatkom je kvalita spracovania. Niektorí zákazníci hovoria o nekvalitných plastoch, ktoré sú labilné. Dôvodom je predovšetkým nízka cena. Výrobca na materiáloch s určitosťou niečo málo ušetril. Problematický je hlavne plastový kryt motora, ktorý odpadáva. Šasi je oceľové. Po dizajnovej stránke kosačka pôsobí veľmi hodnotne. No faktom je, že kosačka nie je stavaná na veľkú záťaž. Zákazníci avizujú aj prehrievanie motora pri väčšej záťaži. Výrobca odporúča kosačku na kosenia plôch do 1 800 m2. Ak sa vám žiada kvalitnejších materiálov, určite investujte do motorovej kosačky Scheppach MS 173-51.

Pozitíva

Priaznivá cena
Mulčovanie aj bočné vyhadzovanie
Jednorýchlostný pojazd

Negatíva

Dielenské spracovanie – nekvalitné plasty
Kôš nesedí na svojom mieste
Pri väčšej záťaži sa motor prehrieva

Objem motora: 170 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 2,8 kW ● Šírka záberu: 51 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 62 litrov ● Výška kosenia: 25-80 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: áno ● Hmotnosť: 36,5 kg

Náš TIP

Scheppach MS 173-51

4-taktný motor OHV s objemom 173 cm3, záber žacieho noža 51 cm, nastaviteľná výška kosenia 25 až 75 mm, 65-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Mulčovacia kosačka na trávu Scheppach je vybavená výkonným OHV motorom a kvalitnou GT prevodovkou. Nechýba praktický pojazd s plynulým chodom a taktiež možnosť centrálneho nastavenia výšky kosenia. Okrem mulčovacej sady je k dispozícii aj bočné vyhadzovanie a zberný kôš.

Pohonnou jednotkou nemeckej kosačky je 4-taktný motor OHV so zdvihom 173 cm3. Prevádzkový výkon motora je 3,3 kW. Motor je veľmi kultivovaný a tichý. Pri prvom štarte sa netreba obávať bieleho dymu – motor sa dostáva do zábehu a vypaľuje sa. Záber kosačky je 51 cm, čo je v danej kategórii štandard. Kosačka je dodávaná s mulčovacou sadou pre mulčovanie trávnika. Nechýba ani zberný kôš s plastovým vrchom a textilnou časťou – objem je 65 litrov. Kôš sedí dobre a nie je problém s prepúšťaním prachu či trávy. Zadný otvor na vyhadzovanie sa neupcháva. K dispozícii je aj plastový indikátor naplnenia.

Nastaviteľná je výška kosenia v rozmedzí od 25 do 75 mm. S kosačkou sa nemusíte báť ani mokrej trávy či vyššieho porastu. Motor si veľmi dobre poradí a dokáže regulovať množstvo otáčok na základe toho, aký odpor prekážka kladie. Prevodovka GT Transmission patrí medzi veľmi odolné diely, čo je ďalšou výhodou. Benzínová kosačka má veľmi plynulý pojazd. Ten síce nie je variabilný, no väčšina zákazníkov si rýchlosť pojazdu pochvaľuje. Vďaka nemu máte možnosť ušetriť sily a zíde sa aj pri kosení v kopci.

Pozitívom je bezproblémový studený i teplý štart. Kosačka má štandardné štartovanie za pomoci štartovacej šnúry, elektrické štartovanie k dispozícii nie je. Celé šasi je z ocele. Kosačka pôsobí veľmi robustne. Napriek tomu váž len 32 kg a dobre sa s ňou manévruje. K tomu prispieva polohovateľné a dokonca aj sklápateľné riadidlá. V časti, kde kosačku držíte, je mäkčené polstrovanie, čo spríjemňuje úchop a eliminuje vibrácie. Plastové časti záhradnej techniky taktiež pôsobia vcelku kvalitným dojmom.

Veľká spokojnosť u spotrebiteľov panuje aj v spojení so servisovaním v prípade dostupnosti náhradných dielov. Veľmi dobre pri manévrovaní slúžia veľké kolieska kosačky. Tie sú upevnené za pomoci guľôčkových ložísk. Výrobca odporúča kosačku na plochy do približne 1 500 m2.

Porovnávací test nám ukázal, že benzínová kosačka Scheppach MS 173-51 ponúka naozaj optimálne parametre. V zásade kosačka nemá čím sklamať a v pomere ceny a kvality ponúka to, čo zákazník očakáva. Navyše ide o renomovaného výrobcu. Zariadeniu nechýba praktický výkon. Má skvelý ťah a kultivovaný chod. Pokosíte vyšší hustý trávnik a problémom nie je ani vyššia burina či porast. S funkciou mulčovania môžete trávnik prirodzene hnojiť. Pri kosení bežných plôch môžete využiť zadné alebo bočné vyhadzovanie. Spotrebitelia si chvália veľmi plynulý chod pojazdu. Nemá však reguláciu rýchlosti. Ak vám neprekáža väčšia investícia kosačka Weibang WB 537 SCV 6in1 ponúka trojrýchlostný pohon s variabilným pojazdom. Určené je aj pre väčšie plochy.

Veľmi dôležité je pre spotrebiteľov aj dielenské spracovanie. S touto kosačkou sa naozaj netreba obávať ani vyššej buriny. Samozrejme, ide o trávnu kosačku, nie záhradný traktor. Výrobca kosačku odporúča pre plochy s výmerou do 1 500 m2. Zákazníci teda kvalitu materiálov chvália a Scheppach v tomto smere obstál. Čo sa týka prípadného servisovania, s touto značkou nie je problém. Pochvaly smerujú aj na adresu veľmi jednoduchého štartovania kosačky. Dostatočná je i šírka záberu 51 cm.

Pozitíva

Rýchlosť pojazdu a výkon
Dobré štartovanie
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Žiadne

Objem motora: 173 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 3,3 kW ● Šírka záberu: 51 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 65 litrov ● Výška kosenia: 25-75 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: áno ● Hmotnosť: 32,7 kg

Lacná kvalita

Riwall PRO RPM 4235

4-taktný motor T6 OHV s objemom 146 cm3, záber žacieho noža 42 cm, nastaviteľná výška kosena od 25 do 75 mm, 45-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak chcete lacnú multifunkčnú kosačku, možno práve tento model je správnou voľbou. Riwall PRO RPM 4235 zvláda mulčovanie, zber do koša a aj zadné vyhadzovanie. V základnej dodávke dostanete jeden náhradný nôž i olejovú náplň. Kosačka je určená na plochy do 700 m2.

Značka Riwall na trhu dokázala presadiť, a to vo viacerých cenových kategóriách. Dôvodom je fakt, že za primeranú cenu ponúka aj primeranú kvalitu. V tomto prípade to nie je inak. Daný model patrí k priemerným kosačkám pre stredne veľké trávnaté plochy do 700 m2. Predurčuje ju k tomu aj samotný výkon. Pod „kapotou“ sa o pohon stará 4-taktný motor T6 OHV s objemom 146 ccm. Prevádzkový výkon dosahuje hodnotu 2,6 kW. Motor pracuje s vysokým krútiacim momentom a nezaskočí ho ani hustejšia či vyššia tráva. Záber žacieho noža je 42 cm. Stroj je konštrukčne jednoduchý a dobre sa ovláda.

Výškové nastavenie kosenia je možné v 5 polohách od 25 do 75 mm. Benzínová kosačka je vybavená pojazdom. Používatelia si pochvaľovali jeho ťah a rýchlosť pojazdu. Pozitívom prístroja je taktiež jednoduchý štart za studena i za tepla. Pre prvý štart je k dispozícii praktická pumpička pre manuálne vstrekovanie paliva – náhrada za sytič. Zariadenie sa dobre ovláda vďaka kolesám s priemerom 150 a 180 mm. Tie majú guľôčkové ložiská.

Prečo sa však oplatí kúpa tejto kosačky, je fakt, že disponuje sadou náhradného noža a taktiež v balení dostanete olejovú náplň. Mimochodom, Riwall má veľmi dobrú spotrebu a objem palivovej nádrže je 0,8 litra. Multifunkčná kosačka má okrem zadného vyhadzovania aj mulčovaciu záslepku, takže môžete pohodlne trávnik mulčovať.

Ak chcete trávu kompostovať, samozrejme, zber do koša je možný. Objem zberného koša je 45 litrov a nechýba ani indikátor plnosti. Kôš sa plní v celku efektívne, no zadný otvor sa častejšie upcháva. Komfort pri užívaní spríjemňujú ergonomické riadidlá s mäkčením. Riadidlá sú navyše sklápateľné, čo uľahčuje skladovanie alebo transport. Bočný deflektor nie je súčasťou dodávky. Materiály a dielenské spracovanie sú v pomere k cene kvalitatívne uspokojivé.

Názory zákazníkov sú vo väčšine prípadov pozitívne. Spotrebitelia vnímajú predovšetkým fakt pomeru ceny a kvality. Zároveň, konštrukčne nemožno hovoriť o nekvalitnom spracovaní. Šasi je oceľové a plastové časti nepôsobia najhorším dojmom. Ide o menšiu kosačku pre menšie plochy. O tom svedčí aj záber 42 cm. Väčší záber, vyšší výkon a väčší zberný kôš ponúka vyšší modelový rad kosačky Riwall RPM 5155 PRO. Pojazd však ani tomuto Riwallu nechýba. Zákazníci si nesťažujú ani na výkon, naopak, pozdáva sa im ťah motora. Zber do koša je praktický, no častejšie sa upcháva zadný otvor. Nevýhodou je neprítomnosť bočného deflektora. Na druhej strane mulčovanie nechýba. Zákazníci hlásia spokojnosť aj so štartovaním kosačky. Ide o štandardné šnúrové štartovanie. Citlivosť je však veľmi dobrá.

Multifunkčná záhradná kosačka je dodávaná s olejovou náplňou a taktiež náhradným nožom. Kolieska majú guľôčkové ložiská, dobre sa s nimi manévruje aj v členitejšom teréne alebo pri obchádzaní prekážok. Nastavenie výšky kosenia je centrálne a má 5 polôh. Zo zahraničných recenzií vyberáme skúsenosť s výkonom motora v náročnejšom teréne. Motor sa neprehrieva a prenáša minimálne vibrácie. Niektorí zákazníci hlásili vyššiu spotrebu oleja.

Pozitíva

Výhodná cena
Náhradný nôž v balení
Jednoduchý štart

Negatíva

Bez bočného deflektora
Zadný otvor sa častejšie upcháva

Objem motora: 146 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 2,6 kW ● Šírka záberu: 42 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 45 litrov ● Výška kosenia: 25 – 75 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: nie ● Hmotnosť: 27 kg

Pre náročných

Weibang WB 537 SCV 6in1

4-taktný motor PS OHV s objemom 196 cm3, nadštandardný záber žacieho noža – 53 cm, nastaviteľná výška kosenia od 25 do 70 mm, 70-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Výrobca Weibang vsadil v prípade daného modelu na vysoký výkon a kvalitné komponenty. To sa odrazilo aj na vyššej cenovej hladine. Ak však potrebujete kosačku do náročnejších podmienok a okrem trávy budete kosiť aj burinu či vyšší hustý porast, určite túto kúpu neoľutujete. „Srdcom“ kosačky je výkonný motor Weibang 7 PS OHV so zdvihom 196 ccm. Motor dosahuje maximálny krútiaci moment 2 500 Nm. Kosačka využíva špeciálny hriadeľový-kardanový systém pohonu. Pojazd kosačky je variabilný a rýchlosť i otáčky je možné plynulo regulovať na riadidlách. O prenos výkonu sa stará aj kvalitná 3-stupňová kovová prevodovka. Výhodou kardanového pojazdu je, že odpadá problém s klinovým remeňom. Prenos výkonu cez hriadeľ je efektívnejší, silnejší a trvácnejší. V kopci budete doslova cítiť, že vás kosačka ťahá.

Trecia spojka sa nachádza priamo na noži pod unášačom. Vďaka tomu pri náraze do pevnej prekážky dokáže náraz eliminovať a zabrániť poškodeniu iných komponentov. Žací nôž s prívlastkom Bigblade ponúka záber 53 cm a v spojení s daným výkonom sa nemusíte báť odolnej buriny, hustého porastu ani mokrej trávy. Navyše nôž je špeciálne tvarovaný tak, aby zabezpečil čo najlepší zber trávy do 70-litrového zberného koša. Keďže je Weibang mulčovacia kosačka, mulčovací klin je vo výbave rovnako ako bočný deflektor pre bočné vyhadzovanie. Výšku pokosu je možné nastaviť pri centrálnom nastavení, a to v rozmedzí 25 až 70 mm. Súčasťou balenia je aj olejová náplň.

Škoda, že v danej cene ešte „inžinieri“ neponúkajú elektrické zapaľovanie. Štartovacia šnúra je klasika a treba konštatovať, že v tomto prípade je štart za každých podmienok ideálny. Opomenúť nesmieme kvalitné dielenské spracovanie. Oceľové šasi je robustné. Vpredu sa dokonca nachádza nárazník. Kosačke už chýbajú len reflektory a možno ju považovať za „malý traktor“ bez posedu. Každopádne kvalitné oceľové prevedenie je znakom vysokej odolnosti a kosačka je teda vhodná nepochybne aj do menej hostinných podmienok. Spotrebitelia avizujú, že zvládne kosenie omnoho väčších plôch než avizuje výrobca. Robustnosť konštrukcie sa odzrkadľuje aj na hmotnosti, pretože stroj váži až 49 kg.

Na samotnú konštrukciu kosačky výrobca dáva záruku nie 2, ale až 4 roky. Napriek vysokej hmotnosti je ovládanie veľmi príjemné. Veľká vďaka patrí samotnému pohonu, ktorý ťahá skvele, no taktiež hrajú rolu kolesá kosačky. Predné majú priemer 205 mm a zadné až 220 mm. Sú pogumované a uložené sú v obojstranných guľôčkových ložiskách. Rukoväť je sklopná a má ergonomické držadlá. Inteligentne riešená je parkovacia poloha, kosačku bez koša je možné postaviť na zadné pätky a môžete ju tak skladovať, čistiť alebo servisovať. Únik kvapalín nehrozí.

Fenomenálny výkon, maximálny komfort pohonu alebo schopnosť zvládať extrémnu záťaž. Aj takýmito prívlastkami spotrebitelia v recenziách častujú túto kosačku. Weibang WB 537 SCV 6in1 je profesionálna mulčovacia kosačka, ktorá zvláda rozsiahle trávnaté plochy. Zákazníci síce môžu cenu považovať za vyššiu, no v pomere k výkonu je cena priamo úmerná. Najviac spotrebitelia oceňujú pohon a pojazd ktorý je zabezpečený hriadeľovým-kardanovým systémom. Prenos energie je maximálne efektívny. Priamo z riadidiel regulujete množstvo otáčok i rýchlosť pohonu. Kosačka má široký záber 53 cm. Napriek vysokej hmotnosti sa s ňou dobre manipuluje. Pre ženy však vhodná úplne nebude.

Veľmi efektívne je mulčovanie vďaka špeciálne tvarovanému nožu. Taktiež je veľmi účinný aj zber trávy. Kvalita sa prejavuje aj na poctivom dielenskom spracovaní. Kvalitná robustná konštrukcia je predpokladom vysokej odolnosti. Zákazníkom sa páči možnosť polohovania rukoväte. Riadidlá sú ku kosačke pripevnené oceľovými spojkami. Súčasťou balenia je bočný deflektor a olejová náplň. Spomenieme aj fakt, že kosačka nemá žiadny remeň pojazdu, keďže o pojazd sa stará spomenutý kardan, čo je z hľadiska servisu menej náročné. Kosačka sa tiež ľahko štartuje. Ak však prekračuje táto výkonná kosačka váš cenový strop, možno si vystačíte aj s technikou, ako Riwall RPM 5155 PRO s 51 cm záberom, výkonným OHV Loncin motorom s objemom 196 ccm a kvalitnou GT prevodovkou.

Pozitíva

Trojrýchlostná prevodovka
Enormný výkon – vhodná na vysokú trávu
Kvalitné spracovania a vysoká odolnosť

Negatíva

Vyššia cena
Väčšia hmotnosť

Objem motora: 196 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 5,15 kW ● Šírka záberu: 53 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 70 litrov ● Výška kosenia: 25 – 70 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: áno ● Hmotnosť: 49 kg

Makita DLM432PT2

Kapacita akumulátora 2x 5 000 mAh, záber žacieho noža 43 cm, nastaviteľná výška kosenia od 20 do 75 mm, 50-litrový zberný kôš.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Akumulátorová mulčovacia kosačka je predovšetkým pre tých, ktorí požadujú tichú a bezúdržbovú prevádzku kosačky na trávnaté plochy okolo domu. Výhodou aku modelu nie je len tichosť. Zariadeniu nechýba funkcia mulčovania a možnosť zberu do koša. Nie je vybavená pojazdom.

V prípade, že je pre vás údržba trávnika okolo domu dôležitá, na pravidelné kosenie je akumulátorová kosačka ideálnou voľbou. Makita DLM432PT2 nepatrí k modelom, ktorým by chýbal výkon. V rámci aku kategórie patrí k tomu lepšiemu a výkonnejšiemu na trhu. Svedčí o tom aj väčší záber 43 cm. Kosačka ponúka možnosť mulčovania vďaka automaticky uzatvárateľnému zadnému otvoru. Ak teda práve nezbierate do koša, ktorý má kapacitu 50 litrov. Horný top je plastový a zvyšok je tvorený textilom. Efektivita zberu veľmi dobrá, no maximálnu kapacitu koša pre šetrenie batérie neodporúčame.

Kosačka má až 13 úrovní výšky kosenia, nastaviť ju je možné centrálne. V balení nájdete dva akumulátory BL1850B, ktorých samostatná kapacita je 5 Ah. Akumulátorové napätie je 18 V. V priemere s kapacitou batérie vystačíte na zhruba 500 až 600 m2. Výdrž je teda na štandardnej úrovni. Kosačka je bez pohonu. V balení nájdete okrem akumulátorov aj dvojnabíjačku DC18RD. Nabíjať teda môžete obe batérie súčasne.

Spotrebitelia v recenziách ocenili kvalitu spracovania kosačky. Oproti konkurencii sú plasty masívnejšie a dielenské spracovanie je precíznejšie. Taktiež po dizajnovej stránke kosačka pôsobí hodnotne. Hmotnosť stroja je 16,9 kg a manipulácia je nenáročná, vhodná je aj pre nežné pohlavie. Konštrukcia disponuje navyše zvýšenou odolnosťou XPT. To znamená, že je šasi kosačky odolné proti prachu i vlhkosti. Kosenie mokrej trávy preto kosačke zaručene neublíži.

Referencie zákazníkov sú z veľkej časti pozitívne, čo je jeden z dôvodov, prečo je tento model v našom porovnávacom teste. Spotrebiteľov teší tichá prevádzka a spomína sa aj solídna výdrž akumulátorov. Je faktom, že kosačka zvládne na jedno nabitie pokosiť plochu, ktorá je výrobcom avizovaná. Makita je kvalitne spracovaná. Nemusíte dokupovať žiadne príslušenstvo. V balení je okrem dvoch akumulátorov aj dvojnabíjačka. Vybavená je funkciou mulčovania a pozitívom je nízka hmotnosť z hľadiska ovládania.

Makita je overeným výrobcom a batérie je možné používať aj na iné druhy aku náradia. Kosačka nie je určená na kosenie burín alebo vysokých porastov, no výkon jej určite nechýba a preto sa aj vyššej trávy na úrovni 15 či 20 cm netreba báť. Výšku kosenia je možné nastaviť až v 13 úrovniach. Nelimituje vás ani káblové prevedenie. V prípade, že potrebujete výkon, za menej peňazí je vhodnou, no benzínovou alternatívou kosačka s mulčovaním VeGa 485 SXHE 7in1. Rátať už nemôžete s tichým chodom.

Pozitíva

Akumulátory a nabíjačka súčasťou balenia
Dostatočný výkon
Solídne spracovanie

Negatíva

Vyššia cena

Odporúčaná plocha kosenia: 600 m2 ● Akumulátorové napätie: 2x 18 V ● Kapacita akumulátora: 2x 5 000 mAh ● Šírka záberu: 43 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 50 litrov ● Výška kosenia: 20 – 75 mm ● Hmotnosť: 16,9 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka kosačiek s funkciou mulčovania je veľmi rozsiahla. Počas prieskumu trhu sme vybrali viacero modelov, ktoré sme porovnávali. Vzhľadom na množstvo produktov v danom segmente sme si pre tých spotrebiteľov, ktorí si nevybrali z recenzovaných modelov, pripravili aj širší výber produktov z nášho porovnávacieho testu. Tieto kosačky s mulčovaním ponúkajú veľmi dobré parametre a oplatí sa nad ich výberom zamyslieť. Aby sme vám poskytli základný prehľad o ich vlastnostiach, spracovali sme k nim stručné charakteristiky. Možno práve tu nájdete mulčovaciu kosačku bez zberu trávy s pohonom a funkciou mulčovania, ktorú hľadáte.

O kosenie a mulčovanie trávnika sa postará efektívne taktiež benzínová kosačka MTD Smart 46 SPBS. Záber žacieho noža je 46 cm. O pohon sa stará motor B&S 450 E-Series so zdvihom 125 cm3. Prevádzkový výkon je 1,8 kW. Prístroj umožňuje výškové nastavenie kosenia. Mulčovacia sada i bočný deflektor sú súčasťou balenia. Kosačka s pojazdom nemá variabilné ovládanie. Zberný kôš má kapacitu 60 litrov. Skelet kosačky je oceľový. Veľmi dobré sú aj recenzie zákazníkov.

Záhradná kosačka VeGa 485 SXHE 7in1 je poháňaná 4-taktným motorom OHV VeGa s výkonom 3,6 kW. Zariadenie je vhodné na plochy do 1 000 m2. Kosačka dokáže mulčovať, disponuje bočným deflektorom a taktiež zberným košom s objemom až 70 litrov. Kosačka je naozaj robustná. Vďaka pojazdu ušetríte množstvo energie. Veľkou výhodou je elektrický štartér a ergonomicky tvarované držadlo. Niektorí spotrebitelia uvádzajú, že tráva sa vo vyššom poraste dusí, vhodné je v takom prípade zvoliť väčšiu výšku kosenia a plochu prejsť na dvakrát. Záber noža je 46 cm.

Hoci sú kosačky Fieldmann vnímané ako hobby kategória, model Fieldmann FZR 5611-B je vcelku slušným kompromisom. Predovšetkým poteší výkonný OHV motor s objemom 196 cm3 a prevádzkovým výkonom 3,5 kW. Záber kosačky je až 56 cm. Medzi funkciami nájdete mulčovanie, zadné a bočné vyhadzovanie a taktiež zber. Kôš má objem 75 litrov. Výšku strihu trávy je možné nastavovať. Potešia aj pozitívne recenzie, výhradu majú používatelia len k prašnému zadnému vyhadzovaniu. Skontrolovať treba častejšie aj upevnenie krytu motora, kde sa prenášajú vibrácie.

Kosačka s pojazdom Stiga Combi 748S je v našom širšom výbere z dôvodu kvalitného spracovania. Výrobca kosačku vybavil motorom s objemom 139 ccm. Ide o 4-taktný motor Stiga ST140 OHV. Šírka záberu je 46 cm a zberný kôš má objem 60 litrov. Výška kosenia má 6 polôh od 22 po 80 mm. Spotrebitelia chvália výkon kosačky aj vo vyššej tráve a bezproblémové štartovanie. Stiga má tiež nízku spotrebu paliva a relatívne kultivovaný tichý chod. Nechýba ani integrovaný pojazd.

Vybrali sme aj elektrickú kosačku Makita ELM4121. Táto voľba je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí kosia menšie plochy (max. 600 m2) a neprekáža im káblové prevedenie. Kosačka je dodávaná s mulčovacím klinom. Makita má záber 41 cm a menovitý príkon 1 600 W. Zberný kôš má 60 litrov a jeho plnenie je bezproblémové. Majitelia si chvália jednoduchú manipuláciu, kvalitné šasi z ocele a taktiež možnosť nastavenia výšky strihu. Bonusom je práve množstvo pozitívnych recenzií.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Riadite sa pri výbere primárne odporúčaniami iných spotrebiteľov? V takom prípade určite budete hľadať najpredávanejšie produkty. Poskytujeme vám tabuľku aktuálne najpredávanejších modelov mulčovacích kosačiek, ktoré sú dostupné na našom trhu. Výhodou je, že práve v ich prípade máte často k dispozícii množstvo recenzií reálnych používateľov. Vždy však odporúčame, aby si spotrebiteľ premyslel vlastné požiadavky a nároky, ktoré má. Je možné, že niekomu vyhovuje na záhradu akumulátorová mulčovacia kosačka a niekto zasa nedá dopustiť na benzínovú kosačku s mulčovaním. Produkty v tabuľke sezónne aktualizujeme, predajnosť sa totiž môže rýchlo meniť.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPM 5135 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 5114-170B 5* Zobraziť produkt
Riwall Pro RPM 4735 5* Zobraziť produkt
Riwall RPM 5155 V PRO 5* Zobraziť produkt
Makita DLM382Z 5* Zobraziť produkt

Pod mulčovacou kosačkou si netreba predstavovať žiadny špeciálny typ kosačky. Ide o štandardné elektrické, akumulátorové alebo benzínové modely, ktoré disponujú funkciou mulčovania. Táto funkcia je pre mnohých záhradkárov podstatná, lebo šetrí čas, peniaze a zároveň pôsobí pozitívne na kondíciu a kvalitu trávnika. Dôležité je to, aby kosačka disponovala mulčovacou záslepkou alebo tzv. mulčovacím setom. Steblá trávy nie sú vyhadzované von ani zbierané do koša. Ako si takúto kosačku vybrať? Pomôžeme vám naším sprievodcom výberu.

Ako vybrať mulčovaciu kosačku

 • Čo je to mulčovanie?
 • Typ kosačky
 • Šírka záberu
 • Zberný kôš
 • Ďalšie funkcie
 • Konštrukcia
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Čo je to mulčovanie?

Skôr než prejdeme k samotným parametrom a vlastnostiam kosačky, ktoré vám pomôžu si vybrať, je dobré vedieť, čo to mulčovanie trávnika je a čo je jeho účelom. Mulčovanie nie je žiadnym trendom modernej doby. Ide o tradičný spôsob, ktorým sa trávnik prirodzeným spôsobom udržiava v dobrej kondícii. Predstavuje proces kosenia trávy, pri ktorom sú steblá rozsekané na čo najmenšie časti tak, aby zapadli pomedzi pokosený trávnik. Takúto trávu nemusíte hrabať ani zberať z trávnika preč, pretože pôsobí ako organický kompost.

Mulčovacia kosačka sa postará v tomto prípade o to, že tráva posekaná na drobné kúsky sa dostane do spodnej časti trávnika. Tam vytvorí vrstvu organického materiálu, ktorý udržuje vlhkosť, zároveň sa rozkladá a pôsobí ako naturálne hnojivo. Účelom tohto procesu úpravy trávnika je primárne trávniku pomôcť s prirodzenou ochranou a jeho výživou.

Ako a kedy by sa mulčovanie malo realizovať? Ideálne je, ak kosíte pravidelne. Optimálne je v období najsilnejšieho vegetačného rastu trávy kosiť dvakrát týždenne, neskôr stačí aj jedenkrát. Závisí aj od druhu trávnika. Každopádne by ste mali pri mulčovaní trávu skracovať maximálne o jednu tretinu jej dĺžky a neskrátiť trávnik nárazovo o viac ako 3 cm. Väčšie steblá by nemusel rotačný nôž rozsekať na také drobné kúsky. Trávnik by ste nemali kosiť skoro ráno, keď je rosa ani keď je krátko po daždi. Na mulčovanie nie je vhodný trávnik, ktorý je napadnutý chorobami. Tie je potrebné pred mulčovaním odstrániť, inak hrozí ich rozšírenie po celej kosenej ploche.

Benzínová kosačka s mulčovaním, kábel alebo akumulátor

V tomto smere je jedinou možnou radou vaša preferencia a potreby, ktoré máte. Vo svojej podstate je princíp veľmi jednoduchý. Ak chcete kosačku s mulčovaním a vyžadujete poriadny výkon, kosiť budete veľké plochy a taktiež sa okrem trávnika vyberiete kosiť aj na lúku, vinice alebo zarastenú záhradu, jedinou možnosťou je benzínová kosačka. Ešte vyšším „levelom“ je traktorová kosačka s mulčovaním. Rátajte však s hlukom a potrebou väčšej údržby. Benzínové kosačky sú všeobecne drahšie aj z hľadiska obstarávacej ceny i následného servisovania.

Druhou možnosťou je elektrická kosačka. Rovnako tak dokáže mulčovať, no obmedzovať vás bude prívodný kábel a zároveň do istej miery aj výkon. Hoci pri pravidelnom kosení a mulčovaní trávnika nie je výkon problémom. Výhodou je nízka obstarávacia cena, minimálne prevádzkové náklady a tichý chod. V prípade menšej záhrady môže ísť o dobrú voľbu, hoci s dostatočne dlhým káblom pokosíte aj väčšie plochy. Ak vám teda nebude prekážať prenasledujúci elektrický kábel.

Benzínová kosačka s mulčovaním

Nepochybne svoj účel splní aj mulčovacia kosačka s akumulátorovým pohonom. Je tichá, bez nutnosti údržby a nelimituje vás ani žiadny elektrický kábel. Taktiež nemusíte dolievať žiadne kvapaliny či tankovať benzín. Výhodou lepších modelov je solídna výdrž a výkon. Na pravidelné kosenie a mulčovanie trávnatých plôch možno považovať akumulátorovú kosačku s mulčovacou sadou za optimálnu voľbu. Nevýhodou je, že modely s väčšou kapacitou akumulátora a vyšším výkonom sú pomerne drahé.

Záber kosačky

Pri mulčovacej kosačke platí to isté, ako keby sa rozhodujete pre akýkoľvek iný typ kosačky. Zvažovať môžete aj podľa toho, ako veľmi potrebujete s kosačkou v priestore manévrovať. Ak musíte kosiť pomedzi stromy, vyhýbate sa kvetom či skalám a pohybujete sa v priestore, kde je málo miesta, určite má zmysel menší záber na úrovni 34 až 40 cm. S takýmto modelom sa lepšie pohybujete a je lepšie ovládateľný. Naopak, ak plánujte kosiť na rovine alebo v zásade pokojne aj vo svahu, no ide o väčšie a vzdušnejšie plochy, prácu rýchlejšie vykonáte s kosačkou, ktorej záber je väčší aspoň na úrovni 46 až 54 cm. Efektivita kosenia i mulčovania je vyššia vzhľadom na množstvo pokosenej trávy jedným záberom.

Veľkosť zberného koša

Pri mulčovaní zberný kôš nepotrebujete vôbec. Starosť s vyprádňovaním a manipuláciou zberného koša vám teda pri tomto spôsobe kosenia trávy mulčovaním odpadá. Tráva je rozsekaná na malé časti a následne zapadne pomedzi ostatné steblá trávy. Pochopiteľne, môžu byť momenty, keď mulčovanie využívať nebudete a v takom prípade budete zberný kôš možno potrebovať.

Menšie kosačky, najčastejšie lacnejšie elektrické alebo akumulátorové, majú objem okolo 30 až 40 litrov. Aj v tomto segmente nájdete modely s väčším objemom. U benzínových kosačiek, od ktorých sa očakáva vždy väčší objem kosenia, sa budete pohybovať v rozmedzí 50 až 70 litrov. Nehovoriac o zberných košoch v prípade záhradných traktorov na kosenie, kde sa kapacita pohybuje od 180 až po 360 litrov.

Hoci pri mulčovaní zberný kôš netreba, prakticky je neskôr lepšie, ak je zberný kôš väčší. Čaká vás menej časté vyprázdňovanie, čo šetrí váš čas i energiu. Pri lacných modeloch nájdete koše ešte aj celoplastové, no väčšinou ide o kombináciu plastu a textílie – sieťoviny. Dôležité je aj to, aby očká na textílii neboli príliš veľké a pri kosení nerobila problém vyššia prašnosť.

Kosačka sa pojazdom a ďalšie funkcie

Inovácie, modernizácia a nové technológie. Za posledné desiatky rokov sa vyvinul aj trh s kosačkami. Okrem toho, že sa do popredia pretláča akumulátorový pohon, elektrické kosačky sú na ústupe a benzínové modely preferujú hlavne náročnejší zákazníci, ktorí potrebujú kosiť v náročnejšom teréne alebo rozsiahle plochy. Mnohé funkcie by mali byť samozrejmosťou a niektoré by určite nemali vašej mulčovacej kosačke chýbať.

Mulčovacia kosačka s pojazdom

 • Indikátor naplnenia zberného koša – indikácia stavu naplnenia kôša má dnes viacero spôsobov. Buď to má kosačka v koši priezor, cez ktorý vidíte, koľko je v koši trávy, alebo má mechanický indikátor – plastový klin, ktorý sa pri naplnení vysúva. Treťou alternatívou je, že kosačka zastaví chod motora. Toto je typické len pre niektoré akumulátorové alebo elektrické kosačky.
 • Bočný deflektor – vďaka bočnému deflektoru je možné realizovať kosenie s bočným vyhadzovaním.
 • Nastavenie výšky kosenia – nastavenie výšky kosenia umožňuje kosiť trávnik na požadovanú výšku. Toto nastavenie je vhodné realizovať aj pri mulčovaní. Trávnik by ste nárazovo totiž nemali skracovať o viac ako o 3 cm. Výšku kosenia možno natavovať vo viacerých úrovniach. Niektoré modely majú 6 polôh, iné aj 12. Zvyčajný rozsah je od 20 do 80 mm.
 • Výškovo nastaviteľné riadidlá – z hľadiska ergonómie je vhodnejšie prispôsobiť si výšku držadiel. Vďaka tomu je možné mať optimálny úchop a nemusíte sa pri kosení hrbiť.
 • Pojazd kosačky – štandardný pojazd funguje spôsobom, že kosačku nemusíte tlačiť. Jedna alebo obe nápravy sú poháňané a tým pádom má kosačka stabilnú rýchlosť. Variabilný pojazd kosačky zasa umožňuje nastavenie rýchlosti pojazdu v rozmedzí od 2 až po 5 km/h.
 • Elektrické štartovanie – otočením kľúča alebo stlačením tlačidla kosačku jednoducho naštartujete
 • Slučka pre prívodný kábel – ľudovo sa zvykne hovoriť aj o „vešiaku“. Týka sa len elektrických kosačiek. Aby sa kábel nedostal do vnútornej dráhy kosačky, slučka – háčik slúži na jeho uchytenie, aby ostával na vonkajšej strany rukoväte.

Konštrukcia – šasi z plastu alebo ocele

Kvalita spracovania sa odvíja od ceny kosačky. Pri benzínových kosačkách sa len zriedka stretnete s plastovým prevedením. Najčastejším materiálom je v tomto prípade oceľ alebo zliatina kovu. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, no zároveň väčšia odolnosť konštrukcie. Elektrické kosačky majú telo i bubon väčšinou plastové, no nájdu sa aj výnimky, ktoré kombinujú oceľ a plast.

Mulčovacia kosačka s oceľovým šasi

Platí to aj o akumulátorových kosačkách. Väčšina lacnejších aku kosačiek je vyrobená z tvrdených plastov. U drahších sa však objaví aj oceľový skelet. Ak však máte s kosačkou mulčovať trávnik okolo stromov, popri ohrade, skalke alebo manévrovať v členitom priestore, nižšia hmotnosť je niekedy veľkým benefitom. Pre menšie záhrady vám preto s určitosťou bude postačovať aku kosačka s mulčovacou sadou a problémom nebude ani plastové prevedenie.

Cenová politika výrobcov

Mulčovacie kosačky nemajú vlastnú cenovú kategóriu. Odvíjať sa preto môžeme od cenových hladín jednotlivých typov kosačiek. Najpriaznivejšiu cenovú ponuku predstavuje elektrická mulčovacia kosačka. V priemere dokážete elektrickú kosačku kúpiť už okolo sumy 100 až 150 eur. Rátať musíte s menším záberom od 32 do 40 cm, menším zberným košom na úrovni 30 až 40 litrov a rátať nemôžete ani s pojazdom. Výkon je určený na trávnaté plochy, nie na vysoký hustý porast. No, ak idete po cene a mulčovať chcete trávnik v predzáhradke alebo malej záhrade, určite touto voľbou chybu nespravíte. Koniec koncov, mulčovať veľké plochy s elektrickou kosačkou a elektrickým káblom za chrbtom nie je práve optimálne riešenie.

Benzínové kosačky s mulčovacou sadou si dokážete obstarať v cenovej triede od 200 do 300 eur. Ich výhodou je väčší záber 46 alebo dokonca 50 cm. Zberný kôš pojme 50 až 65 litrov trávy a predovšetkým môžete kosiť naozaj rozsiahle plochy a mulčovať trávnik okolo domu i na veľkej záhrade. Pomáhať vám dokonca bude aj pojazd. Tieto kritériá spĺňa aj mulčovacia benzínová kosačka Riwall PRO RPM 4235.

Kompromisom môže byť akumulátorový pohon, ktorý predstavuje tichý chod, bezkáblové riešenie, no výkon a výdrž sú do istej miery limitované kapacitou batérie/batérií. V cene sa približujú k benzínovým modelom, v najlepšom prípade si viete obstarať akumulátorovú kosačku s mulčovaním za približne 180 až 300 eur. Záber sa bude pohybovať okolo 36 až 43 cm a kapacita zberného koša bude 40 až 55 litrov. Väčšina modelov v tejto cene je bez pojazdu.

Mulčovanie s kosačkami Riwall, Makita alebo Stiga

Zastúpenie v segmente kosačiek má veľké množstvo výrobcov. Benzínové mulčovacie kosačky sú funkciou mulčovania vybavené najčastejšie. Často nie je potrebné dokupovať ani žiadne príslušenstvo. Silné zastúpenie si za posledné roky na našom trhu vybudoval český distribútor kosačiek Riwall. Jeho doménou je predovšetkým pomer ceny a výkonu. Motorové kosačky s mulčovaním na našom trhu ponúka aj VeGaHecht alebo Fieldmann. Kvalitné kosačky s mulčovaním má tiež MTD alebo Stiga.

Medzi elektrickými kosačkami s mulčovaním najčastejšie natrafíte na menej či viac výkonné modely značky Makita alebo AL-KO. Nezaostávajú ani elektrické modely Gardena. V prípade akumulátorových kosačiek je to opäť Makita, ktorá má na našom trhu veľmi širokú ponuku.

Otázky a odpovede – FAQ

Chcete sa nás niečo spýtať ohľadom technických parametrov mulčovacích kosačiek? Potrebujete poradiť s výberom? Zaujímajú vás skúsenosti ostatných spotrebiteľov? Zapojte sa do diskusie pod článkom. V prípade otázok nás pokojne kontaktujte komentárom. Sekciu pravidelne kontrolujeme a odpovedáme čo najskôr. Budeme radi, ak sa aj vy zapojíte do sekcie FAQ a pomôžete tak v rámci diskusie ostatným spotrebiteľom, ktorí sa rozhodujú pre výber mulčovacej kosačky. Testmagazín je vždy na strane spotrebiteľa.

Ide o proces kosenia trávy, pri ktorom sa pokosená tráva rozseká na menšie kúsky. Ide o kosenie bez zberu alebo vyhadzovania trávy zadným či bočným otvorom. Tráva ostáva v bubne a tam ju rotujúci nôž – nože rozsekajú na malé kúsky tak, aby tráva neostávala na povrchu, ale zapadla pomedzi pokosené steblá. Mulčovať je vhodné predovšetkým kvalitné husté trávniky, ale aj menej zdravé trávniky mulčovanie určite ocenia a môže byť pre ne životabudičom. Mulčovaciu metódu môžete aplikovať po celý rok. Mulč zadržiava vlahu, pôsobí ako prirodzený kompost, podporuje zdravý rast trávy a zároveň potláča rast burín.

V zásade ide o potreby samotného zákazníka. V tomto smere sa voľba odvíja od vašich potrieb a nárokov, ktoré na kosačku máte. Rovnako kvalitne dokáže mulčovať elektrická aj benzínová kosačka. Ak plánujete mulčovať väčšie plochy, obmedzenie elektrickým prívodným káblom je typickou nevýhodou týchto modelov a určite odporúčame vsadiť na benzín. Na druhej strane, benzínová mulčovacia kosačka si vyžaduje viac údržby. Rozhodnúť sa môžete aj pre akumulátorovú verziu. Takéto porovnávanie však nehrá rolu, pretože sa budete rozhodovať na základe výmery kosenej plochy, vašich preferencií i finančných možností.

Nie, mulčovanie trávnika nie je nutnosť. Kosiť môžete aj do zberného koša. Mulčovanie sa považuje za jednu z techník, ktorá má priaznivé účinky na kondíciu trávnika. Rovnako tak však môžete využívať iné spôsoby podpory rastu trávnika a jeho zdravia. Pokojne môže ísť o trávové hnojivo. Mulčovanie predstavuje konvenčný spôsob hnojenia trávnika prirodzeným rozkladom trávových stebiel.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(88.6%)

Komentáre
Zolo 09.Jun.2022

Na prístroji Scheppach MS 173-51 oceňujem rýchlu montáž, dobrý štart aj slušný výkon. Zatiaľ som kosil len dvakrát, ale kosačka ide podľa očakávania. Je tu až 8 výšok kosenia. Spracovanie kosačky je dobré, kvalita zodpovedá cene. Za miernu nevýhodu považujem, že sa nedá sklopiť a upevniť alebo zafixovať rúčka na kosačke v sklopenej polohe.

Odpovedať

Viktor 14.Jun.2022

Makita DLM432PT2 je tichá, má nízku hmotnosť a veľmi dobre sa s ňou manipuluje. Celkové prevedenie je kvalitné a vyzdvihujem dobrú výdrž akumulátora. Cez 30 minút dáva bez problémov. Super je aj rýchlonabíjačka, za cca. 45 minút je nabitá z úplného vybitia. Výkon je dostatočný a mínusom je len vyššia cena. Ale kvalita prevedenia sa jej vyrovná.

Odpovedať

Kornel 24.Jun.2022

MTD SMART 46 SPBS som spokojný, záber 46 cm úplne postačuje. Vyzdvihujem ľahkosť a obratnosť kosačky a dokonca sa s ňou dobre pracuje aj mojej manželke. Motor je silný a zatiaľ kosí bez akýchkoľvek problémov. Štartuje na prvýkrát, nemám výhrady...

Odpovedať

Gabo 30.Jun.2022

Riwall PRO RPM 4235 funguje perfektne a za mňa má aj dobrý pomer ceny a kvality. Páči sa mi, že kosí dostatočne nízko a má spoľahlivý motor s dobrým výkonom. Výhodou je náhradný nôž v balení a veľké kolesá. Nevýhodou zas, že chýba vypúšťací ventil na olej a ťažšie sa vyprázdňuje plný kôš. Hmotnosť prístroja je vyššia, čiže nie veľmi vhodná pre ženy.

Odpovedať

Tibor F. 21.Jul.2022

Odporúčam Fieldmann FZR 5114-170B, všetko je v pohode. Pracuje sa s ním ľahko a kvalitne. Kosačka splnila moje očakávania, motor je silný a pojazd je tiež fajn. Hodí sa pre menšie trávniky, je za priaznivú cenu, plusom je mulčovanie aj bočné vyhadzovanie... Všimol som si však, že kôš nesedí úplne dobre na svojom mieste, inak fajn...

Odpovedať

Gabo 21.Jul.2022

Som spokojný s VEGA 545 SXHE 7in1, má dobré štartovanie a aj kôš sa napĺňa vcelku dobre. Chod motora zatiaľ bezproblémový. Sekačka má silný pojazd, elektrický štartér a prípojku na hadicu pre umývanie noža po sekaní. Nože sú kvalitné, je tichý... Plastové časti vyzerajú lacne, tak uvidím, ako dlho vydržia. Uľahčuje mi prácu okolo domu.

Odpovedať

Franto 19.Aug.2022

Mám lacnejšiu kosačku Makita DLM382Z a má svoje plusy aj mínusy. Za výhody vnímam nízku hmotnosť, ľahkú manipuláciu, tichý chod aj kvalitné plasty. Gumené kolieska majú dezén a dobre chodia po teréne. Nevýhodou je nemožnosť nastaviť výšku rukoväti a absencia mulčovacej vložky, ktorú treba dokúpiť samostatne. Telo kosačky je dosť mohutné, preto sa nedá kosiť dokonale okolo kríkov. Makita je overená značka, verím, že mi bude dlho slúžiť.

Odpovedať

Karol 17.Oct.2022

Riwall RPM 5155 PRO má silný motor a celá konštrukcia je dobrá. Uvítal som viac možností vyhadzovania trávy. Prístroj je dostatočne výkonný a páči sa mi, že s pojazdom. Použité materiály sú kvalitné. Kosačka je ľahšia a výkonnejšia oproti starej kosačke a navyše za dobrú cenu. Dúfam, že mi bude slúžiť spoľahlivo.

Odpovedať

Denis 15.Mar.2023

Riwall Pro RPM 5355 je celkovo v pohode, možno mám pocit, že na tak veľký motor je konštrukcia prístroja jemná, no snáď sa po pár použitiach nerozsype. Výkon je fajn a zodpovedá cene. Vysokú burinu zosekal veľmi dobre. Štart nie je niekedy na prvýkrát a mínusom je malá nádržka na benzín, musím často dolievať, keď idem kosiť väčšie plochy. Pre nenáročných je to dobrá kosačka.

Odpovedať

Majo 21.Mar.2023

Na odporúčanie kamaráta som kúpil kosačku Makita DLM382CM2. Páči sa mi nízka hmotnosť a ľahká manipulácia aj na prenášanie. Výkon je dobrý. Na jedno nabitie som s ňou pokosil cca. 270 metrov štvorcových. Tráva bola vysoká a mokrá. Kosačka je veľmi obratná a dá sa s ňou kosiť aj v úzkych priestoroch. Konštrukcia je plastová, no robustná a vyzerá byť kvalitná. Kosačka je vhodná aj pre ženy. Super je, že sa dá používať bez zbytočných káblov a nabíjanie je hotové za hodinku. Potom sa dá použiť znova.

Odpovedať